Ana Sayfa Avrupa Azerbaycan

Azerbaycan

Kafkas ülkelerini gezdiğim yaz bulunduğum Azerbaycan, Türki cumhuriyetler içinde dillerimizin konuşarak anlaşacak kadar benzer olduğu tek ülke. Kardeş ülkeden bu sayfamda Azerbaycan gezisi rehberi, Azerbaycan hakkında bilgi, gezi yazıları, Azerbaycan turu için şehir ve gezilecek yerler listesi, Bakü gezi notları, Şeki, Gence, Şirvan şehirleri gezi yazıları bulabilirsiniz. (İng: Azerbaijan. Az: Azərbaycan)

Azerbaycan hakkında bilgi

Ülke dünyanın en eski petrol ihracatçısı. Dünyadaki ilk petrol sondajı, 1847 yılında Abşeron’da yapıldı. Hazar petrollerini Batı’ya açan ilk ülke olan bu Güney Kafkasya devletinde, dünyanın en kaliteli petrolleri çıkarılıyor.

1918 yılında bağımsızlığını ilan eden Azeri Halk Cumhuriyeti, Doğu’da ilk demokratik cumhuriyet oldu. 1991’de Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) dağılması ile yeniden bağımsızlığını kazandı.

ABD ve İsviçre’den bile önce, kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren dünyadaki ilk Müslüman ülke. 1918 yılında kadınlara oy hakkı tanındı. Türki Cumhuriyetleri arasında okuma ve yazma oranı en yüksek ülke.

Türklerin yurt dışına çıkarken çekindikleri en önemli konuların başında yabancı dil sorunu geliyor. İşte bu sorunu yaşamayacağınız Azeri ülkesini, kendi dilinizi konuşarak karış karış gezebilirsiniz. Bize göre daha öz Türkçe kullanan Azerbaycanlılar ile yarım günlük bir konuşma deneyiminin ardından rahatlıkla anlaşabilirsiniz. Bunda Azeri halkının Türkiye dizilerine duyduğu ilginin payı da büyük. Pek çoğu, sizinle düzgün bir Türkiye Türkçesi konuşmaya özen gösteriyor.

Azerbaycan Turu

35
Baku
52
xaçmaz

Azerbaycan Gezi Rehberi

162
Azerbaycan Kafkaslar'ın güneyinde, Hazar Denizi kıyısında yer alıyor ve resmi adı Azərbaycan Respublikası. Türkiye gibi Avrupa ve Asya'nın arasında kalan Azerbaycan, bazen Asya bazen de...
Gürcistan Azerbaycan Ermenistan seyahati

Gürcistan Azerbaycan Ermenistan seyahati

169
Gürcistan Azerbaycan Ermenistan seyahati için çoğu seyahatimde olduğu gibi 1 ay ayırdım ve tamamen karadan gezdim. Türkiye'den yurt dışına seyahat etmek isteyenlere ilk önerim Balkanlar, ikincisi Güney Kafkaslar....