En uzun yaşanan ülkeler hangileri? Dünyanın en uzun ömürlü insanları hangi ülkelerde yaşıyor, yaşam süresi en uzun olan ülkeler ve yerler nereler? Ülkelere göre en uzun yaşam süreleri listesi yayınlayan farklı kaynaklar ve kuruluşlar var, aralarında az farklar olsa da en üst sıradakilerin genel olarak aynı, refah ve huzur düzeyi yüksek ülkeler olduklarını görüyoruz. Şimdi en uzun yaşam süresi olan ülkeler, en uzun yaşayan insanlar ve halklar, dünyanın en uzun yaşayan insanı, uzun ömürlü insanların sırları, dünyanın en yaşlı insanı kim ve kaç yaşında, ortalama yaşam süresi, en kısa yaşanan ülkeler gibi ilginç bilgilere bakalım.

 

Uzun yaşayan insanlar
Çok uzun yaşayan insanlar

 

En Uzun Yaşanan Ülkeler

Aşağıdaki en uzun yaşanan ülkeler görselinde yazan kaynaklara göre dünyada en uzun yaşanan ülke Andorra. En uzun ömürlü insanların ülkesi olma nedenleri olarak havasının ve suyunun temizliği, sıfıra yakın suç oranıyla huzuru ve ekonomik refahı gösteriliyor. Spor ve jimnastik salonları devlet ödenekli, maaşları yüksek; işsizlik, askerlik, vergi olmayan, zengin bir ülke. Üstelik Avrupa standartlarına göre ucuz. Öte yandan sigara içmek çok yaygın olduğu halde en uzun yaşayan insanlar olması şaşırtıcı.

 

En uzun yaşayan ülkeler
En uzun yaşanan ülkeler

 

En uzun ömürlü ülkeler listesine göre ilk on sırada bu küçük ülkenin ardından San Marino, Japonya, Singapur, Avustralya, İsviçre, İsveç, Hong Kong, Kanada ve İzlanda da en uzun yaşanan ülkeler arasında yer alıyor. Bu on ülkede ortalama yaşam süresi çok yüksek olup, yaşam kalitesi en yüksek ülkeler arasında yer alıyorlar.

 

En uzun yaşayan halk - Andorra
En uzun yaşayan halk

 

Ülkelere Göre Ortalama Yaşam Süreleri

Birleşmiş Milletler Nüfus Bölümü, Eurostat Demografi İstatistikleri, ABD Census Bureau kuruluşlarından toplanan Dünya Bankası verilerine göre en uzun yaşanan ülkeler ve ülkelere göre ortalama yaşam sürelerini gösteren harita:

 

Ülkelerin ortalama yaşam süreleri
Ülkelere göre ortalama yaşam süreleri

 

 

Bu kaynaklara göre ortalama yaşam süresi veya beklentisi olarak Türkiye 76, Arnavutluk 78, Arjantin 77, Ermenistan 75, Avusturya 82, Azerbaycan 72, Beyaz Rusya 74, Bosna-Hersek 77, Botsvana 68, Brezilya 76, Bulgaristan 75, Çin 76, Hırvatistan 78, Küba 80, Kıbrıs 81, Çekya 79, Danimarka 81, Estonya 78, Svaziland 58, Finlandiya 81, Fransa 83, Gürcistan 73, Almanya 81, Yunanistan 81, Grönland 71, Macaristan 76, İzlanda 82, İsrail 83, İtalya 83, Japonya 84, Kuzey Kore 72, Güney Kore 83, Kırgızistan 71, Letonya 75, Litvanya 75, Malta 82, Moldova 72, Moğolistan 69, Karadağ 77, Nepal 71, Hollanda 82, Makedonya 76, Norveç 83, Paraguay 73, Peru 75, Romanya 75, Rusya 72, Sırbistan 76, Singapur 83, Güney Afrika 63, İspanya 83, İsveç 82, İsviçre 84, Tayland 75, Ukrayna 72, Birleşik Arap Emirlikleri 77, Birleşik Krallık 81, ABD 79, Uruguay 78, Vietnam 76, Filistin 74 yıl ile en uzun yaşanan ülkeler listesinde farklı yerlere sahipler.

 

Uzun yaşam süresi olan ülkeler
Uzun yaşam süresi

 

Yıllara Göre Ortalama Yaşam Süresi ve Artış

Yine yukarıdaki kaynakların verilerine göre 1960 yılından 2019 yılına kadar dünyada ortalama yaşam süresi hızlı bir şekilde arttı ve artmaya devam ediyor, insan ömrü giderek uzuyor. Daha öncesine baktığımızda ortalama yaşam süresinin çok daha büyük oranda arttığını görüyoruz. Çünkü günümüzde, geçmişte olduğu gibi her gün hayatta kalma, günü kurtarma mücadelesi vermiyoruz.

 

Yıllara göre yaşam süreleri
Yıllara göre ortalama yaşam süreleri

 

Taş Devrinde ortalama yaşam süresi 20, Bronz Çağda 26, Orta Çağda 30 yıl civarıydı. Bugün dünya çapında ortalama yaşam süresi 72. İnsanın bugünkü haline yaklaşık 100.000 yıl önce evrildiğini kabul edersek, ırkımızın tarihinin %98’den fazlasında ortalama 26 yıl yaşıyorduk.

 

Eskiden insanlar kaç yıl yaşıyordu?
Eski insanlar kaç yıl yaşıyordu?

 

En Uzun Ortalama Yaşam Süresi Beklentisi Olan Ülkeler

World Data Info’ya göre kadın ve erkek için ortalama yaşam süresi beklentisi en yüksek ülkeler aşağıda. Örneğin en uzun yaşanan ülkeler sıralamasında 42. sıradaki Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan bir erkek çocuk ortalama 76.1 yıl yaşayacak; kadınlar ise 5 yıl daha fazla yaşıyor. Dünya yaşam süresi ortalaması erkeklerde 70.1, kadınlarda 74.5 yıl. Avrupa birliği ülkelerinde ortalama yaşam süresi erkekler için 78.4, kadınlar için 83.8 yıl.

 

OrtYaşam süresi en uzun ülkeler
Ortalama yaşam süresi en uzun ülkeler

 

En Uzun Yaşam Süresi Olan Ülkeler

World Population Review’a göre en uzun yaşam süresi olan ülkeler aşağıda. En uzun yaşanılan ülke Andorra listeye katılmamış nedense. Buna göre en uzun yaşanan ülkeler Hong Kong, Japonya, İtalya, Singapur, İsviçre, İspanya, İzlanda, İsrail, Avustralya, Fransa.

 

Yaşam süresi en uzun olan ülkeler
Yaşam süresi en uzun ülkeler

 

En Uzun Ömürlü İnsanlar ve Ülkeler

CIA World Factbook kaynağına göre dünyada en uzun ömürlü insanlar ve ülkeler sıralaması bu şekilde.

 

En uzun ömürlü insanlar ülkeler
En uzun ömürlü insanlar hangi ülkelerde yaşıyor?

 

Erkekler mi Kadınlar mı daha Uzun Yaşıyor?

Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünyada yaşam süresi ortalaması 72 yıl; kadınların ortalama yaşam süresi 72 yıl 8 ay, erkeklerin ortalama yaşam süresi 68 yıl 4 ay. Kuruluşun en uzun yaşanan ülkeler ve yaşam beklentisi listesi aşağıda.

 

En uzun yaşanan ülkeler
En uzun yaşayan ülkeler

 

Örgütün araştırmalarına göre dünyanın tüm ülkeleri ve bölgelerinde kadınlar erkeklerden uzun yaşıyor, iki istisna hariç; Mali ve Svaziland’da (Eswatini) erkekler kadınlardan daha uzun yaşıyor.

 

En uzun yaşanan ülkeler
Yaşam süresi uzun ülkeler

 

Uzun Ömürlü İnsanların Sırları

İnsan ömrü bugün her zamankinden daha uzun. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyanın çoğunluğu sağ salim altmışlı yıllarını yaşayabiliyor. Akdeniz ülkelerinin yanı sıra Japonlar ve Doğu Asya halkları da uzun ömürlü insanlar. Bu ülkelerde güçlü ekonomi ve gelişmiş sağlık sistemi olduğunu görüyoruz. Araştırmalarda 60 yaşında insanların gelecek yaşam süresi beklentileri de hesaplanıyor. 60 yaşında kişilerin yaşam beklentileri hesaplanırken çocukluk hastalıkları ve geçmişte yaşadıkları sorunlar düşülüyor ama uzun ömür daha çok kişinin yaşlılığındaki yaşam tarzına ve ortamına bağlı.

 

Uzun yaşamın sırrı
Uzun yaşamanın sırrı

 

Japonlar Uzun Ömürlü

60 yaşına gelmiş Japonlar ortalama 86 yıl yaşıyor, uzun ömürlü oluyor. Bu kuşak için Japonlar dünyanın en uzun ömürlü insanları. Bugün ülke nüfusunun çeyreğinden fazlası 64 yaşın üzerinde. Dünyada 100 yaşını aşmış kişi oranı en fazla Okinawa’da. Bunun bir nedeni geleneksel Japon mutfağı. Çok miktarda taze balık ve sebze, çok az et ve doymuş yağ yiyorlar. Yaşam tarzı da Japonların uzun ömürlü olmalarında ve tansiyon sorunu pek yaşamamalarında etkili. Halkın açık havada zaman geçirmesine uygun geniş kırsal alanlar ve gelişmiş sağlık hizmetleri altyapısı sayesinde yaşlı Japonlar aktif ve hareketli yaşam sürüyorlar. Güçlü aile bağları, stres gideren kültürel etkinlikleri var. Ekonomik ve sosyal eşitsizliği birçok ülkeden daha az.

 

Uzun ömürlü insanlar hangi ülkede
Uzun ömürlü insanlar

Uzun Yaşayan Güney Avrupa ve Akdeniz Halkları

Avrupa’da bugün yaşlı sayısı genç sayısını geçti. Özellikle güneyde Akdeniz mutfağı etkisiyle kıta nüfusunun yarısından fazlası seksenli yaşların ortalarına kadar yaşayabiliyor. Az miktarda kırmızı şarap, taze sebzeler, zeytinyağı ve az miktarda et ve doymuş yağ içeren Akdeniz yemekleri diyetine yaşlılıkta başlansa bile yararı görülebiliyor. Bu beslenme tipi, Kuzey Avrupa’da daha çok görülen bol et, kızartma ve içki tüketiminden çok daha sağlıklı.

 

Uzun ömür sağlıklı beslenme
Uzun ömür için sağlıklı beslenme
İsrail’de de 60 yaşına gelen insanlar beslenme alışkanlıkları sayesinde 85 yıl yaşıyor ve yaşlılıkta en çok ölüm kalp krizi nedeniyle oluyor. Bu ülkelerde insanların uzun ömürlü olma nedenleri arasında sosyal ilişkiler, güçlü aile bağları, kendini bir topluma veya aileye ait hissetme, sağlıklı bir iş-yaşam dengesi var.
Yaşam beklentisi uzun ülkeler
Yaşam beklentisi yüksek ülkeler

Zengin Ülkeler Uzun Ömürlü

Akdeniz dışında yaşayan ülkelerde uzun ömür, refah yaşam koşulları, güçlü ekonomi ve gelişmiş sağlık sisteminden geliyor. Monako, Singapur, Andorra, Avustralya, Kanada, Lüksemburg, Yeni Zelanda ve İsviçre halkları da 60 yaşını aşmışlarsa ortalama 85 yıl yaşıyorlar. Monako’ya zenginler göç ediyor ve göç de bir ülkenin mutfağını ve yaşamın uzun ömürlü olmasını etkileyebiliyor. Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda’da yaşayanların çoğu Avrupalı olduğu için benzer yemekler yiyorlar.

 

Uzun ömürlü insanların sırrı
Uzun ömürlü insanların sırları
En uzun yaşayan insanlar ve ülkeler hakkında bu yazımın uzun süre seyahat etmek ve yaşamak isteyenler, hangi ülkeye gitmeli diye düşünenler için de yararlı olacağını tahmin ediyorum.

En Uzun Yaşayan İnsanlar

Dünyada GRG tarafından doğum ve ölüm tarihleri resmen tespit edilip onaylanmış en uzun yaşayan insanlar aşağıda.

 

Sıra İsim Doğum tarihi Ölüm tarihi Yaş Ülke
1 Jeanne Calment 21 Şubat 1875  4 Ağustos 1997  122 yıl, 164 gün   Fransa
2 Sarah Knauss 24 Eylül 1880  30 Aralık 1999  119 yıl, 97 gün   ABD
3 Nabi Tajima 4 Ağustos 1900  21 Nisan 2018  117 yıl, 260 gün   Japonya
4 Lucy Hannah 16 Temmuz 1875  21 Mart 1993  117 yıl, 248 gün   ABD
5 Marie-Louise Meilleur 29 Ağustos 1880  16 Nisan 1998  117 yıl, 230 gün   Kanada
6 Violet Brown 10 Mart 1900  15 Eylül 2017  117 yıl, 189 gün   Jamaika
7 Emma Morano 29 Kasım 1899  15 Nisan 2017  117 yıl, 137 gün   İtalya
8 Chiyo Miyako 2 Mayıs 1901  22 Temmuz 2018  117 yıl, 81 gün   Japonya
9 Misao Okawa 5 Mart 1898  1 Nisan 2015  117 yıl, 27 gün   Japonya
10 María Capovilla 14 Eylül 1889  27 Ağustos 2006  116 yıl, 347 gün   Ekvador
En uzun yaşayan insanlar
En uzun yaşayan insanlar – Jeanne Calment

En Uzun Yaşayan Türk

Ama durum bundan ibaret değil. Doğum günü bilinmese de yerli kaynaklara ve bazı yabancı kaynaklara göre dünyada en uzun yaşayan insan Zaro Ağa. Dünyanın en uzun ömürlü insanlarından biri olan Zaro Ağa, 1770’li yıllarda doğdu ve 160 yıl yaşadı. Doğum tarihi 1774 olarak kabul ediliyor. Bitlis Muthi Meydan Köyü’nde dünyaya gelen Zaro Ağa’nın asıl adı ise Zaza.

 

En uzun yaşayan Türk kimdir
En uzun yaşayan Türk

 

Zaro Ağa yaşadığı süre boyunca 2 ayrı rejime tanıklık etti. 160 yıllık ömrüne 10 Osmanlı padişahı ve 1 cumhurbaşkanı sığdırdı: I. Abdülhamit, III. Selim, IV. Mustafa, II. Mahmut, Abdülmecit, Abdülaziz, V. Murat, II. Abdülhamit, Mehmet Reşat, Vahdettin ve Mustafa Kemal Atatürk.

 

Kaç kez evlendiği tam olarak bilinmese de Zaro Ağa’nın 5’i kız olmak üzere 13 çocuğu, 29 torunu olduğu söyleniyor. Zaro Ağa “Neden bu kadar çok evleniyorsun?” diye sorulduğunda, “Ne yapayım, aldığım kadınlar çabuk ihtiyarlayıp ölüyorlar” şeklinde yanıtlar.

 

Türkiye'nin en uzun yaşayan insanı
Türkiye’nin en uzun yaşayan insanı Zaro Ağa

 

1799’da Cezzar Ahmet Paşa’nın ordusunda savaşan Zaro Ağa, 1826’da Yeniçeri Ocağı’nın kaldırılışı sırasında yeraltı tünellerinde saklandı. Selimiye Kışlası, Ortaköy Camii, Tophane Camii gibi İstanbul’un simgesi niteliğindeki birçok yapıda Zaro Ağa’nın emeği var. Bu yapıların inşaatında çalıştıktan sonra memleketine dönen Zaro Ağa, bir süre sonra para kazanmak için yeniden İstanbul’a döndü.

 

En uzun ömürlü Türk kim
En uzun ömürlü Türk

 

Her zaman güçlü fiziği ile dikkat çekti. Bu nedenle askerliğini sarayda yaptı. Ömrü boyunca birçok savaşa katılan Zaro Ağa, gümrüklerde hamal olarak çalıştı. Daha sonra hamalların kahyası oldu ve bir süre sonra da Hamallar Teşkilatı’nı kurdu. Sonraki yıllarda, o dönem şehremini olan Emin Bey, Zaro Ağa’nın belediyede çalışmasını sağladı. Ağa belediyenin baş hademesi oldu ve ömrünün sonuna kadar çalıştı.

 

Zaro Ağa’nın nasıl beslendiği ile ilgili de birçok rivayet var. En çok bulgur ve yoğurt yediği söylenen Ağa, akşam yemeklerini erken saatlerde yerdi. Sofrasında sadece ekmek, yanında yoğurt veya ayran olurdu.

 

Türkiye’de en uzun yaşayan kişi Zaro Ağa dünya medyasında

Dünyanın en uzun süre yaşayan insanı olarak İtalya, Yunanistan, İngiltere, ABD’ye davet edildi ve New York’ta bir süre kaldı. Amerika’da büyük bir törenle karşılanan Zaro Ağa’yı götürenlerin niyeti, onun üzerinden para kazanmaktı. Özel bir kostüm giydirilip, “dünyanın en yaşlı insanı” olarak gösterilen Zaro Ağa için bir kampanya başlatıldı: “Fotoğraf çektirmek 10, öpmek 15 cent.” 150 yaşındayken New York’ta bir süre yaşayan Ağa, parasız bir şekilde İstanbul’a döndü.

 

En uzun yaşayan Türk kim
En uzun yaşayan Türk kimdir?

 

En uzun ömürlü Türk’ün ölümü

Zaro Ağa, Şişli Etfal Hastanesi’nde 29 Haziran 1934’te öldü. Ölüm haberi neredeyse tüm dünya medyasında yer aldı. Ağa’nın otopsisi yapıldıktan sonra, damar tıkanıklığı, kalp büyümesi ve üç böbreği olması gibi hastalıkları ortaya çıktı. Bütün bu hastalıklara rağmen uzun süre yaşaması herkesi şaşırttı.

 

Zaro Ağa'nın mezarı nerede
Zaro Ağa’nın mezarı

 

Ölümünde kızının ağıt yaktığını gören yabancı bir gazeteci ne dediğini sorar ve çevirirler: “Dünyaya doyamadan gitti babacığım!”. Zaro Ağa’nın mezarı Eyüp Mezarlığı’nda bulunuyor; yeri Pierre Loti Kahvesi’ne çıkan yokuşun ortalarında, yolun ikiye ayrıldığı yerde, sol tarafta. Üzerinde “Bitlisli Şemsi Ağa oğlu 160 yaşında ölen Zaro Ağa’nın ruhuna Fatiha” yazısı yer alıyor.

 

En Uzun Yaşayan İnsan

Li Ching Yuen, Çin’in Szechuan eyaletinde dünyaya geldiğinde takvimler 1677 yılını gösteriyordu. Ona göre ise bu yıl 1736. 256 yıllık ömründe 23 kez evlenen ve 200 kadar çocuğun babası olan adam hakkında bilgi, Chengdu Üniversitesi’nden Profesör Wu Chung-chieh’in araştırmaları sonucunda yeniden ortaya çıktı. Çinlinin daha sonra 1877 yılında 200. doğum gününü kutladığına dair kayıtlara da rastlandı.

 

En uzun yaşayan insan
En uzun yaşayan insan Li Ching Yuen

 

Profesörün Çin hükumetinin imparatorluk kayıtları üzerinde yaptığı araştırmaya göre 1827’de kendisinin 150.yıl doğum günü kutlandı. 1928’de New York Times’ın muhabirinin mülakatına göre yaşlı adamın komşularından olan pek çok yaşlı kişi büyük babalarının çocukluklarından beri Li’yi tanıdığını ve çocuklukları sırasında Li’nin yetişkin biri olduğunu söylüyorlar.

 

En uzun yaşayan insan
En uzun yaşayan insanın sırları

 

10 yaşından itibaren dağlarda şifalı bitkiler toplayan ve aktarlık yapan dünyanın en uzun yaşayan insanı, yıllarca Kansu, Şansi, Tibet, Annam, Siam, Mançurya bölgelerini gezip bitkiler toplamaya devam etti. Reishi mantarı, kurt üzümü (goji berry), gotu kola, yabani ginseng, he shou wu (fallopia multiflora), pirinç şarabı ile beslendi.  Szechuan’da 6 Mayıs 1933 tarihinde ölürken son sözleri “bu dünyada yapmam gereken her şeyi yaptım” oldu.

 

Li Ching Yuen bu kadar uzun yaşamasının sırrını 4 koşula bağlıyor:

 

+ Dingin zihin
+ Kaplumbağa gibi oturmak
+ Güvercin gibi neşeli yürümek
+ Köpek gibi uyumak

 

En Yaşlı İnsan

Bugün hayattaki en yaşlı insan 2 Ocak 1903 doğumlu Fukuokalı Japon Kane Tanaka. Japon belgeleri ve Guinness tarafından resmi olarak onaylı en yaşlı kişi olan kadın, Kumakichi ve Kuma Ota’nın yedinci çocukları.

 

En yaşlı insan
En yaşlı insan Kane Tanaka

 

Dünyanın en yaşlı kişisi Kane Tanaka 19 yaşında iken 6 Ocak 1922’de görücü usulüyle evlendi ve eşini ilk olarak düğünde gördü. Kane ve Hideo’nun dört çocukları oldu, bir de evlat edindiler. Hideo’nun Tanaka Mochiya adlı aile şirketi zenzai adlı pirinçli Japon tatlısı ve udon noodle üretiyordu.

 

Dünyanın en yaşlı kişisi
Dünyanın en yaşlı insanı

 

Katarakt ve kolon kanseri ameliyatları geçirse de Kane bugün Fukuoka’da bir huzurevinde sakin bir yaşam sürüyor. Sabah altıda kalkıyor, matematik çalışmayı ve Othello adlı taşlı oyunu oynamayı seviyor.

 

Yaşam Süresi En Kısa Ülkeler

Yaşam süresi en kısa ülkeler Çad, Sierra-Leone, Gine-Bissau, Afganistan, Gabon, Svaziland, Angola, Zambiya, Somali, Fildişi Sahili, Orta Afrika Cumhuriyeti, Lesotho, Kamerun, Güney Sudan, Mali ve Mozambik. Çok kısa ömürlü insanların yaşadığı bu ülkelerde AIDS ve diğer ölümcül hastalıklar, savaş, iç savaş ve terör yüzünden yaşam süresi kısa. İnsanların büyük çoğunluğu yaşlanamadan ölüyor, ortalama yaşam süresi 50 yıl.

 

Yaşam süresi en kısa ülke
Yaşam süresi en kısa ülkeler – Svaziland

 

En uzun yaşanan ülkeler, en uzun yaşayan insanlar hakkında bilgi olmasını umuyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz