Ana Sayfa Avrupa Avusturya

Avusturya

Orta Avrupa seyahatim sırasında Avusturya’nın başkenti Viyana’yı ziyaret ettim. Pahalı bir kent olduğu için 2 günde bütün önemli sarayları, müzeleri ve kiliseleri görmek için ayaklarıma kara sular indi. Bu sayfamda Avusturya gezisi, Viyana hakkında bilgi, Viyana gezi rehberi, Viyana turu ve gezilecek yerler, yemekler hakkında bilgi bulabilirsiniz. Avusturya (İng: Austria, Alm: Österreich, okunuşu Öysterayh).

Avusturya hakkında bilgi

Komşuları güneyde İtalya ve Slovenya, batıda Lihtenştayn ve İsviçre, doğuda Macaristan ve Slovakya, kuzeyde Almanya ve Çek Cumhuriyeti olan ülkenin en büyük şehirleri başkent Viyana, Graz, Linz, Salzburg ve Innsbruck. Nufüsü 8 milyon 750 bin kişi. 83 bin 858 km²’lik yüzölçümü ile Avrupa’nın küçük ülkelerinden biri.

Okuma-yazma oranı yüksek olan ülkedeki eğitim kurumları Avrupa’nın en eski eğitim kurumları arasında. Viyana Üniversitesi 1365’te kuruldu. Ülkede mevcut dört üniversite ve buna bağlı çeşitli fakülte ve üniversite seviyesinde akademiler var. Kilisenin eğitim ve öğretimde büyük bir ağırlığı mevcut. Avrupa’nın merkezinde bir kavşak noktası olduğu için taşımacılık ve ulaşım çok gelişmiş.

Alpleriyle, uzun kırmızı trenleri, vadilerindeki atları, çiftliklerde güzel bir yalnızlık vaadeden kokusu, yağmurları, bireye tanınan hareket ve inziva alanı hakkı, çikolataları, ekmek kokuları, dağ yamaçlarında aralarına bir kilise kulesini almış yedi evlik kırmızı köyleri, pusu, festivalleri, Heidi’nin neşeyle yaşadığı masalsı bir ülke.

Avusturya’nın gayrı safi milli hasılası kişi başına 38.050 Avro tutarında. Çalışan nüfusun yüzde 68.7’i hizmet sektöründe, yüzde 5.2’si tarımda, yüzde 26.1’i endüstri ve işletmeler alanında faaliyet gösteriyor.