Avusturya‘nın başkenti Viyana, birçokları için Avrupa’da sanatın da başkenti. Önemli bir kültürel ve politik merkez olan Viyana, bu özelliğini yüzyıllarca Habsburg hanedanına ev sahipliği yaparken aldı. Budapeşte-Viyana-Prag seyahatim sırasında diğer iki kentte rahatça uzun kalsam da Viyana’yı pahalılığı nedeniyle birkaç günde gezeyim derken ayaklarıma kara sular indi ama gezilecek yerlerin çoğuna gidebildim, hem de tamamen yürüyerek. İşte Viyana seyahat notlarım ve bir Viyana turu için gezilecek yerler listesi ve rehberi, ulaşım ve yemek bilgileri.

 

avusturya gezi
Graben Caddesi’nde ben. Viyana seyahat notları, Avusturya.

 

Viyana Gezi Notları

Viyana’ya Budapeşte‘deki Nepliget otobüs terminalinden Eurolines ve Volanbusz firmalarının otobüsleri var. Bilet fiyatları 10-20 Avro arasında değişiyor ve yol 3.5 saat sürüyor. Kente İstanbul’dan bile haftada iki gün Varan’ın otobüsleri var, bilet 100 Avro civarında. Viyana’ya uçakla giderseniz havaalanından kente Post Bus otobüsü, S-Bahn treni veya hızlı CAT treni ile ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma değil taksiyle gitmek isterseniz 2 değil 30 Avro tutar.

 

Viyana seyahat notları
Viyana gezi notları

 

Viyana’da gezilecek yerler

Şehir turu için kentte bulunan gezilecek yerler ve bilgiler.

 

1. Aziz Stephan Katedrali

Şehir merkezindeki 1365 yılında inşa edilmiş Aziz Stephan Katedrali (Stephansdom, Domkirche St. Stephan zu Wien), Viyana’nın en önemli simgesi. Kentin tam merkezi olan Stephansplatz Meydanı’ndaki katedral Roma Gotik mimariye sahip ve Avusturya Dükü IV. Rudolf tarafından yaptırıldı.

 

stephens
Stephan Katedrali.

 

Stephan Katedrali’nin kulesine çıkmak için 7x7x7=343 basamak çıktım. Katedralinin çan kulesinde 1534 yılında bir memur Osmanlı akıncılarının yaklaştığını görüp çan çalarak halka haber vermekle görevlendirilir ve bu memuriyet yüzyıllarca sürer. 1956’da (!) Viyana Belediye Meclisince artık bir Osmanlı tehlikesi kalmadığına karar verilir ve bu görev kaldırılır.

 

Avustrurya seyahat notları
Avusturya gezi notları

 

2. Hofburg Sarayı

Hofburg İmparatorluk Sarayı, Avusturya’nın başkenti Viyana’nın en önemli tarihi yapılarından. Bilet sesli rehber dahil 11.5 Avro.

 

Hofburg-Habsburg-İmparatorluk-Sarayı
Hofburg Sarayı

 

Saray başta Habsburg hanedanlığı olmak üzere Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun birçok yöneticisine ve hanedanına ev sahipliği yaptı. Hofburg Sarayı daha çok kışlık malikane olarak kullanılırken, birazdan bahsedeceğim  Schönbrunn Sarayı yazlık olarak tercih edildi. Sarayda 4.659.852 tane tarihi eser var.

 

Hofburg-Habsburg Sarayi
Hofburg Sarayı

 

Ünlü Fransız Kraliçesi Marie Antoinette, Hofburg Sarayı’nda dünyaya geldi. 1654 yılında yapılan saray, mutlaka gezilmesi gereken bir yer. Fotoğraf çekmek fazladan ücretliydi ve ben ödemedim, bunu çaktırmadan çektim.

 

Avusturya gezi rehberi
Avusturya seyahat rehberi

 

3. Schönbrunn Sarayı 

Schönbrunn Sarayı (Schloss Schönbrunn), Avusturya’nın en önemli kültürel eserlerinin bulunduğu saray olup ülkenin en çok ziyaret edilen yeri. Avrupa’nın en güzel saraylarından biri olan Schönbrunn Sarayı’nı gezmek için satılan biletler, görmek istediğiniz kadarına göre 8.5 – 18 Avro arasında değişiyor.

 

Avusturya gezilecek yerler
Avusturya’da gezilecek yerler

 

On yedinci yüzyılda İmparator I. Leopold, Barok mimar Bernhard Fischer von Erlach’ı kraliyet ailesi için görkemli bir av köşkü inşa etmekle görevlendirir. 1683’deki II. Viyana Kuşatması’nda, çevredeki binaların yok edildikleri söylenir. Bina ve bahçesinin yapımı 1744-1749 yılları arasında imparatoriçe Maria Theresa tarafından tamamlanır. İmparator I. Karl, 1918’de tahtı bıraktığını bildiren ve Habsburg Hanedanı hakimiyetine son veren anlaşmayı burada imzalar. Bugün hem kültürel hem de politik açıdan Avusturya’nın en önemli mekanı.

 

Avusturya gezilecek noktalar
Avusturya’da gezilecek noktalar

 

4. Doğa Tarihi Müzesi

Doğa Tarihi Müzesi (Naturhistorisches Museum) türünün en büyüklerinden ve Avrupa’nın en önemli müzelerinden. 39 salonunda dünya ve yaşamla ilgili binlerce nesne sergileniyor. Değerli madenler, nadir fosiller, dev dinazorlar ve eşsiz tarih öncesi buluntular var. Burgring Caddesi 7 numaradaki müzenin giriş biletleri: tam 10 Avro, yaşlı 8 Avro, öğrenci 5 Avro. (Aşağıdaki fotoğrafta beni bulunuz)

 

avusturya
Doga Tarihi Muzesi, Avusturya.

 

5. Viyana Devlet Operası

On dokuzuncu yüzyılın ortasında inşa edilen Devlet Operası (Wiener Staatsoper), sanat dünyasına göre dünya operasının merkezi. Herbert von Karajan buranın yöneticiliğini yaptığı dönemde operaların kendi dillerinde sergilenmesini başlattı, ondan önce tümü Almanca gösteriliyordu. Viyana’da yapılacak şeylerin başında klasik müzik konserine gitmek geliyor.

 

Viyana Opera
Viyana Operası

 

6. Albertina Müzesi

Albertina Müzesi Avusturya’nin baskenti Viyana’nın önemli sanat müzelerinden biri. 65.000’den fazla çizimin yanı sıra ağaçbaskı, taşbaskı ve gravür gibi tekniklerle yapılmış bir milyondan fazla baskı eseri ve bir o kadar da modern grafik çalışmalardan oluşan koleksiyonu ile dünyanın en geniş ve en önemli grafik eser koleksiyonlarından birine sahip. Albertinaplatz Meydanı’ndaki müzede tam bilet 12 Avro, öğrenci bileti 8.5 Avro.

 

Albertina Müzesi, Avusturya gezisi
Albertina Müzesi, Avusturya

 

7. Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum) dekoratif sanatlar ve güzel sanatlar alanlarında dünyada önemli bir yere sahip. Yılda yaklaşık 700.000 kişiniz ziyaret ettiği müzede tam bilet 14 Avro olup 19 yaş altındakilere ücretsiz.

 

unsthistorisches-Museum-Vienna Austria
Kunsthistorisches Museum Vienna

 

8. Maria vom Siege Kilisesi

Fünfhas semtinin Gürtel Caddesi’ndeki 1875 yılında inşası tamamlanan Maria vom Siege Kilisesi’nin 68 metre yükseklikteki kulesi Neo Gotik tarzda. Koyu renkli ve Gotik dış yapısının aksine, içi aydınlık ve Neo Bizans tarzında.

 

Maria Vom Siege Viyana
Maria vom Siege Kilisesi, Fünfhaus, Viyana, Avusturya.

 

9. St. Peter Kilisesi

Bugünkü yerinde kentin en eski kilisesi Orta Çağ’da inşa edilmiş olan Aziz Peter Kilisesi (Peterskirche), Barok tarzı bir Roma Katolik kilisesi.

 

viyana kilise
Aziz Peter Kilisesi, Viyana, Avusturya.

 

10. Mariahilf Kilisesi

Bu kilise tarihi kentin altıncı bölgesi Mariahilf ile aynı adı taşıyor. 1689 yılında Sebastiano Carlone tarafından inşa edildi, 1715 yılında Franz Janggl tarafından yeniden tasarlandı. Altı tane şapeli olan Mariahilf Kilisesi’nin bugün gördüğümüz fresklerini 1760 yılında Johann Hauzinger ve Franz Xaver yaptı. İçinde 1763 yılından kalma büyük bir org var.

 

viyana kilise
Mariahilf Kilisesi, Viyana, Avusturya.

 

Zamanınız varsa Belvedere Sarayı’nı, Biblioteka’yı, Secession Jugendstil sanat evini, Prater lunapark ve eğlence alanını, Augarten Saray ve parkını, Stadtpark adlı şehir parkını da ziyaret edebilirsiniz. Bu arada Avusturya dünyada yaşam kalitesi en yüksek ülkeler arasında yer alıyor.

 

Biblioteka Prunksaal
Biblioteka Vienna Prunksaal

 

Viyana’da şehiriçi ulaşım

 

Viyana’da şehiriçi ulaşım için aktarmalar ücretsiz olmak üzere tekli bilet 2 Avro. 24 saat sınırsız yolculuk sunan bilet 6.70 Avro, 48 saatlik olan 11.7 Avro, 72 saatlik bilet ise 14.5 Avro. Kentte U simgesi ile gösterilen 5 metro hattı, 100 civarında otobüs hattı, 29 tramvay hattı ve banliyö trenleri (S-Bahn) şehiriçi ulaşım sağlıyor. Cuma ve Cumartesi geceleri metro hatları 24 saat hizmet veriyor, ayrıca haftanın tüm günleri gece seferleri yapan Night Line otobüsleri ve belli noktalar arasında çalışan gece dolmuşları (ASTAX) var.

 

Kent bisikletle de gezmeye uygun. CityBike adlı bisiklet paylaşım sisteminin kent içindeki birçok noktasında 1 Avro karşılığında kredi kartınızla ya da 2 Avroya Touristcard alarak kayıt olabilirsiniz. Bisiklet almanızdan itibaren ilk saat her zaman bedava. Sonraki saat 1 Avro, üçüncü saat 2 Avro şeklinde gidiyor. Ama bisikleti her geri verişinizden itibaren 15 dakika sonra sistem sıfırlanıyor ve yine bedava 1 saatiniz oluyor. Böylece kenti 1 Avroya bisikletle gezebiliyorsunuz.

 

Vienna Austria
Vienna, Austria

 

Viyana’da ne yenir? Elbette şinitzel!

 

Viyana’da şinitzel yenir ve bizim bildiğimiz gibi tavukla değil dana etiyle yapılır. Wollzeile Caddesi 5 numaradaki Figlmüller Restaurant şinitzeli ile ünlü, fiyatları da ona göre: patates çorbası 4 Avro, şinitzel 14 Avro, ciğer kızartma 12 Avro, tavuk 11 Avro, gulaş 14 Avro, Viyana usulü sığır but haşlama 16 Avro. Schnitzelwirt adlı lokantada büyük porsiyon şinitzel salatayla beraber 10 Avro. Prater Caddesi 116 numaradaki Schweizerhaus adlı lokanta Avusturya yemekleri için ideal; çorbalar 3-4 Avro, et ana yemekleri 7-12 Avro, salatalar 3.5 Avro. Burggarten Caddesi 1 numaradaki şık Palmenhaus’da şinitzel 18 Avro ama olması gerektiği gibi dana etinden yapılıyor, oysa bugün birçok lokanta şinitzeli domuz etiyle yapıyor, en ünlüsü olan Figmüller de buna dahil. Schnitzelhaus adlı lokantalarda domuz şinitzel 5.5 Avro, buradan ucuzu yok.

 

gercek sinitzel viyana
Viyana’da gerçek şinitzel. Avusturya.

 

Ucuz yemek isterseniz benim gibi ara sokaklarda rastlayabileceğiniz küçük bir aile lokantasına gidebilirsiniz. Wienerwald adlı lokanta zincirini kentin her yerinde görebilirsiniz. Örneğin tam merkezde, St. Stephan Katedrali’nin karşısındaki Goldschmiedgasse’de bir tane var. Burada ucuz ve yöresel Avusturya yemekleri yiyebilirsiniz. Birkaç tabaktan oluşan bir yemek 15 Avro civarında tutuyor.

 

Avusturya’nın tipik ucuz yemeği sosis. Kentin her yerindeki Würstlstand adlı büfe-kafelerden sosisli sandviç yiyebilirsiniz. Tahmin edersiniz ki şehirde Türk dönerci çok, ve bunların birçoğu dilim pizza da satıyor. Kebapçıların en iyileri Naschmarkt‘ta. Bu pazarın alt tarafı, yani kent merkezi Karlsplatz’a yakın olan değil diğer ucu daha ucuz, o tarafa yürüyün. Naschmarkt’ta sadece kebapçı değil yerel lokantalar da var.

 

 

Avusturya gezi bilgileri
Stock im Eisen Meydani’nda bir banka binası, Avusturya gezi notları.

 

Şehirde yaşayan, iş yapan, yerleşik Türk çok. Yabancı mutfakları sevmeyenler için Türk yemekleri bulmak çok kolay. Yazımın kente gidecek olanlar için bir gezi rehberi olmasını umuyorum.

 

Viyana’da Yılbaşı Gecesi

Viyana kentinde yılbaşı gecesi ünlü müzikal Dance of the Vampires sergileniyor. Şehrin tüm yaya bölgesi ve tarihi meydanlarında Silvesterpfad adlı açık hava konserleri etkinliği oluyor, bu yılbaşı gecesi rotası çok eğlenceli; vals, klasik, folklor, rock, pop müzik yapılıyor. Şehir merkezindeki City Hall Square ve Prater eğlenceli açık alanlar oluyor, gece yarısı yeni yıla girerken çok renkli bir havai fişek gösterisi yapılıyor. Öğleden sonra Graben dans etkinlik ve kursları ile bir açık hava balosuna dönüşüyor. Viyana Devlet Operası ve Volksoper, Johan Strauss’un Die Fledermau operasını sergiliyor, dev ekranlardan dışarıdakiler tarafından da izlenebiliyor. Yeni yıla girilen saniyelerde St. Stephen Karedrali’nin çanı geri sayım için çalarken, ona Strauss’un Blue Danube (Mavi Tuna) Valsi eşlik ediyor. Ertesi sabah saat ondan itibaren, yeni yılın ilk günü Viyana Filarmoni Orkestrası, belediyenin önünde konser veriyor.

 

yeni yıl vienna
Viyana’da yılbaşı gecesi kutlama ve etkinlikler

 

Viyana’dan trenle gittiğim Prag’dan yazılarım, seyahatimin devamı: Prag Gezi Notları.

134 YORUMLAR

 1. Sanırım bahsettiğiniz her yeri gezdim, bir tek beldevere sarayına geç kaldığımız için giremedik. Çok istememe rağmen burda bulunduğumuz tarihte konser olmadığı için maalesef konsere de gidemedik 🙁 İnşallah bir dahaki sefere. Bilgiler için çok teşekkürler.

 2. Yazılarınızı takip ediyorum. En etkilendiğim kuzey kore oldu. Viyana… Amcamlar burada yaşıyor. Henüz gidebilmiş değilim. Lakin gidip görmeyi çok istiyorum. İnşallah bir gün nasip olur. Burada ilginç olan mahalle isimleri diyebilirmiyiz? 1. Viyana, 2. Viyana, 3…4.. 🙂

  • Kuzey Kore’den daha çok yazacaklarım var, yakında.
   Viyana mahallelerinin isimleri de var ama 150 yıllık numara sistemi kolaylık sağlıyor. Evet bence de ilginç. Prag da böyledir örneğin.
   İlginize teşekkürler 🙂

 3. Merhaba, Viyana ya 12-17 Şubat tarihlerinde gitmeyi planlıyorum, muzeler için bileti onceden mi almam lazım ? bunun için bir web sayfası var mı ? yoksa orada çat kapı bilet bulunabiliyor mu ?

 4. Merhaba , Birçok yeri gezme fırsatı bulmuşsunuz benim merak ettiğim kaç yaşında başladınız gezmeye ? üniversiteye yeni başlayan gezi severlere neler önerirsiniz saygılar

  • Merhaba,
   Viyana pahalı bir şehir. Konaklama masrafınız hariç günlük 70-100TL olarak hesaplamanınızı önerim. Bu rakamı dilim sokak pizzası ve döner dürüm yiyerek düşürebilirsiniz.
   İyi yolculuklar.

 5. Merhaba, Ailece Viyana’ya seyahat düşünüyoruz. Araba kiralayıp budapeşteye ve sonrasında Prag’a gitsek diye düşünüyorum. Yeşil pasaportlarımız var sınır geçişlerinin kolaylığı veya zorluğu konusunda fikriniz varmı? Teşekkürler.

 6. Merhaba temmuz ayında eşim ile orta avrupa turu yapacağız tur şirketinin ayarlarladığı Turlara katılmayıp kendimiz gezmek istersek sizce çok zorlanırmıyız. Fazla para harcamadan daha çok yer görmek istiyorum.

 7. Alper bey merhaba yazımızda bahsettiğiniz Vienna card almak sizin rotasını izlemek için kolaylık sağlarmı buna benzer kartlar prag ve budabeşte içinde varmıdır nereden temin edilir.alper bey ilk kez yurt dışına çıkacağım eşimi zor ikna ettim bu gezinin kusursuz olması lazım onun için nerden başlayacağım bilmiyorum bu konuda yardımlarınızı bekliyorum eşimin erkek inadına kırmak istiyorum

 8. Merhaba, yaziniz cok bilgilendirici. Merak ettigim Viyanayi kac gunde gezdiginiz. Birkac gun demissiniz ama tam olarak kac gun surdu butun bu yerleri gezmek? Tesekkurler

 9. Viyananın tarih kokan çok güzel mimari eserleri olmasından dolayı hep merak etmişimdir, güzel bir rehber niteliğinde yazı olmuş emeğinize ayaklarına sağlık…

 10. Merhaba,
  Viyana-Prag-Budapeşteye tren ile geçilebilir sanırım. Geçişlerde sorun oluyor mu? Tren biletlerinin fiyatları nasıl?
  Bizim uçak biletimiz gidiş ve dönüş olarak Viyana’dan olacak ve 6 günlük bir süremiz var. Buna gore sizce nasıl bir rota yapsak zamanı daha efektif kullanabiliriz.Teşekkürler,

  • Merhaba,
   Trenle sınır geçişlerinde vizeniz varsa sorun olmaz, bende yeşil pasaport olduğu için çok rahat ettim.
   İkişer güne bölmeniz mantıklı olur. Viyana’dan sonra önce Prag’a mı yoksa Budapeşte’ye mi gideceğinize demiryolları tarifelerini göz önünde bulundurarak karar vermeniz gerekir.
   Tren tarife ve biletleri için oebb.at, cd.cz ve mav.hu sitelerine bakabilirsiniz. Viyana’nın Budapeşte ve Prag’a göre pahalı olduğunu da unutmayın, belki daha az zaman ayırırsınız.
   İyi yolculuklar.

 11. mrb sizin böyle gezilerini sık sık takip ediyorum size bir sorum olacak ben ailemmle sakin güvenli kolay oturum alabilecegim bir ülkeye gitmek istiyorum maddi durumum normal sizin fikirlerini gerçekyaşanmış ve tecrubenizden dolayı dikkate alıp ona göre araştırma yapmak istiyorum umarım dünyayı gezersiniz kolay gelsin

  • Merhaba Davut Bey,
   Benim amacım hep yurt dışında gezmek olduğu için yerleşme konusunu ayrıntılı hiç araştırmadım. Ancak Güney Afrika, Uruguay, Tayland, Çin, Karadağ, Beyaz Rusya, Küba ve Bulgaristan’ı araştırmanızı öneririm. Teşekkürler.

 12. merhaba alper bey bizde ailece 4 kişi 22 ocak 2015 de viyanaya 5 günlük bir gezi planladık sadece viyanada kalacağız gezerken ulaşım için en ekonomik yol haftalık veya günlük kartlar aile kartı filan varmı teşekkürler.

 13. Alper bey merhaba,
  Yazılarınız zaman harcanmış oldukça kıymetli ve bilgi verici yazılar biz de kısmetse mayıs ayı içinde viyana-budapeşte-prag turu yapıcaz tavsiye edebileğiniz püf noktalar varsa paylaşırmısınız.

  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Ahmet Bey,
   İlginize çok teşekkür ederim. Viyana turu için bu yazımı okumuşsunuzdur, Prag’ı da epey yazdım, uyarılarım da var. Budapeşte için ise Türk eserlerini yazdım henüz sadece. Gezi yazılarım dışında aklıma gelen bir şey yok ama Budapeşte cadde ve sokaklarına zaman ayırmanızı öneririm, çok seveceksiniz.
   İyi tatiller.

 14. Viyana’ ya gitmeden bu yazıyı okumak iyi geldi, yola çıkmadan bilerek gidecek olmak iyi hissettiriyor. Paylaşım için teşekkürler

 15. Alper Bey,
  Öncelikle anlatımınız için teşekkürler.
  Gerçekten çok yararlı ve sade anlatım.
  Haziran 2015 son Viyana’ ya gideceğimiz için, sadece 1 gece boş zamanımız olacak.
  O gece için öneriniz nedir.
  Gündüz turla . Liechtenstein Şatosu&Seegrotte yer altı gölü &Mayerling av köşkü & Heilingenkreuz Manastırı & Baden termal şehri & Schönbrunn Sarayı bahçelerini gezeceğiz.

  Teşekkürler.

 16. Üstad öncelikle gezilerinin devaminin gelmesini dilerim butun yazilarini yaklasik 4 gunde bitirdim en cok dikkatimi kuzey kore cekti bende kendi nezdinde bir gezginim afrika kitasi amerika kitasi ortadogu balkanlar ve avrupa olmak uzere 34 ulke gezdim isvicrede yasiyorum fakat ben avusturya yazinda cok buyuk eksikliklee olduguni fark ettim galiba kisitli gun sayisi icersinde gezdin neredeyse 3te birini anlatmissin fakat yinede tebrikler….

 17. Merhaba Alper Bey,
  Ablam ve bir arkadaşımızla 27 Mayısta Viyana’ya gideceğiz,Viyana’dan Prag’a otobüsle geçmeyi düşünüyoruz,otobüs biletini şimdiden almak zorunda mıyım,konsolosluğa bunu nasıl ispat edebilirim? Otobüs biletini şuanda alamıyorum çünkü,ilginiz için teşekkür ederim 🙂

  • Merhaba Fulya Hanım,
   Viyana Prag otobüs biletini yer bulma açısından şimdiden almanıza gerek yok, fakat Avusturya konsolosluğu vize için ülkeden çıkış bileti istiyorsa şimdiden almaktan başka çare yok.

 18. Emine hanim merhaba kismetse 03 mayis 10 mayis arasi prag -budapeste – viyana turumuz var esimle beraber orada olacagiz istanbuldan gelicez istediginiz birsey varsa yazabilirsiniz.

 19. Alper bey merhaba 24 nisanda 4 arkadaş milano bir gece 25 nisan sabah zürihe bir gece ve 26 nisan münih bir gece 27 nisan akşam münihten döneceğiz inşallah milano zürih zürih münih ulaşımları tren ilemi yapalım yoksa başka bir ulaşım varmı biletleri en uyğun nasıl alırız şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Bünyamin Bey,
   Bahsettiğiniz Avrupa şehirleri gezisi için tren uygundur. Eurolines otobüs firmasına da bakabilirsiniz. Milano Zürih Münih tren biletleri için raileurope sitesini kullanabilirsiniz. Zamanınız olsa önceden almayıp orada almanızı önerebilirdim ama çok acele bir seyahat sizinki, önceden almanız iyi olur. İyi yolculuklar, keyifli geziler.

 20. Emine hanım 30nisan /3mayıs arası Viyana’da olacağız.eşim ve kızımla .uygunsa bize yardımcı olabilir misiniz.Size nasıl ulaşa bileceğiz?Alper Bey çok teşekkürler

 21. slm alperbey ben almanyada yasiyorum bende viyanaya tatile gittim ve gitmeden önce sizin yazdiklarinizi okudum ve not aldim cok güzel anlatmissiniz tesekkürler, gercekten viyana bir acik hava müzesi gibi harika, benim icin dil sorunu olmadi cünkü almanca konusuyorlar.

 22. Merhaba Alper Bey, Eşimle bayramın 3. günü viyanaya gidip sabahtan akşama kadar, orada bizi bekleyen yeğenimle altını üstüne getireceğiz 🙂 Akşamada Linz e geçeceğiz.Programımıza bahsettiğiniz yerleride ekleyerek gezeceğiz inşallah. Verdiğiniz faydalı bilgiler için tşk.

  • Merhaba Murat Bey. Bir günde Viyana gezisi gibi zor bir göreviniz var, kolaylık dilerim. 🙂 Şaka bir yana dönüşte 1 günde nereleri gördüğünüzü buraya yazarsanız günübirlik gezeceklere yararlı olur. Rica ederim, iyi yolculuklar.

 23. Merhaba Alper Bey. Üni öğrencisiyim yurtdışına çıkmak çok istiyorum.Bir hafta olsa bil olur yeter ki yurtdışına çıkayım.İşe de başlayacağım. Almanya-Avusturyaya gitmek isteri fakat altından kalkamazsam Bosnayı da görmek çok istiyorum.Ne dersiniz yapabilir miyim?

 24. Arkadaşlar bugün viyanadaydım. Hakikaten Alper beyin dediği gibi aşırı pahalı bir şehir. En güzel yönü çeşme suyu içilir ve çok güzel. Kısa payton turu 80 euro yaptık.35 dakika sürdü. 55 dak. tur ise 110 euro imiş. Kahvaltı yaptık adam başı 8,90 euro. Aracı 2 saatliğine otoparkta bıraktıkç 14,30 euro Şehir güzel ancak milyoner olmak lazım 🙂

 25. iyi akşamlar, ben Kasım 28- Aralık 04 tarihlerinde viyanaya gitmek istiyorum, oradan başka hangi yakın ülkeleri gezmemi önerirsiniz? ulaşım ve otel yardımı da yapar mısınız? teşekkür ederim

  • Merhaba. Viyana’ya en yakın güzel kent Budapeşte. Rahatça otobüs ve tren bulabilirsiniz; kentle ilgili 2 yazımı ve bu Viyana gezi yazımla beraber altındaki tüm yorumları okumanızı öneririm.

 26. Merhaba Alper bey

  Öncelikle çok bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler
  Viyana da Belirttiğiniz yerleri gezmek ve Prag gitmek için araç kiralamak maddi Açıdan daha uygun olur mu? Iki kişiyiz , internetten araştırmalarımda 2 günlük araç kira bedelleri 80-90 euro

  • Merhaba. Viyana veya herhangi bir yerde hiç araç kiralamadığım için bilemeyeceğim maalesef. İki kişi araç kiralayınca otobüs veya tren bilet ücretleriyle yaklaşık aynı hesaba gelir.

 27. Merhaba alper bey ben Şubat’ın 2 haftasi 7 gun olmak üzere viyana ya gitmeyi planliyorum viyanadan almanyaya ve hollandaya geçmek istediğim taktirde vizede sorun çıkar mi ? Schengen vizesi avrupada heryerinde geçiyor diye biliyorum doğru mu ? Yazilarinizi okudum ve hayat dolu umarim daha çok gezersiniz !:)

  • Merhaba Tuğberk Bey. Viyana’ya gitmek için Avusturya Konsolosluğu’ndan aldığınız Schengen vizesi Almanya ve Hollanda da Schengen bölgesi ülkeleri oldukları için geçerli. Sorun yaşamazsınız. Çok teşekkürler. Dönüşte Viyana gezi yorumlarınızı buraya beklerim. İyi yolculuklar.

 28. Viyana hakkaten pahalıymış.
  Dünyanın her yerinde 7x7x7=343’ken size 40 tane daha kitleyip 373 basamak tırmandırmışlar. Turist tarifesi sanırım (:

 29. Merhaba; Alper bey;
  Daha önce farklı ülke konusu konuşmuştuk. Viyana
  dan münih+şututgart gezisi 2 kişi yapmayı düşünüyoruz. sizce araç kiralamak mı iyidir yoksa tren otobüs mü? zamanı daha etkin kullanmak için (ekonomik manada aynı fakat park problemi yüksek ücretli otopark sıkıntı) tarih 22 nisan başlayacak 3 gün bu konuda sizin ve arkadaşların düşüncesi nedir. Teşekkür ederim.

  • Merhaba Erhan Bey. Araba kullanmayı bilmeyen biri olarak hayatımda hiç araç kiralamadım, maalesef bu konuda bilgim yok. Süreniz çok az olduğu için mantıklı görünüyor. Viyana pahalı bir şehir, otopark ücretlerine baktım şimdi, yarım saati 1 avro. Park & Ride garajlar varmış, günlük 3.4 avro ama merkezde değiller, arabayı buralara bırakıp toplu taşıma ile merkeze gitmek için. Aynı rotada araba kiralamış olanlar okursa daha fazla bilgi verebilirler. Rica ederim.

 30. Merhaba Alper bey,
  Size bir şey danışmak istiyorum.
  Biz 11-18 Mayıs arası Viyana, Prag, Budapeşte ve Dresden şehirlerini gezmek istiyoruz. Çıkış ve geri dönüş noktamız Viyana. Bir rehber firması 5 kişiye araçlı kahvaltılı, otel ücretleri dahil her birimize bu şehirlerin tamamı için 650 evro para istiyor. Değer mi? Yada aynı paradan daha aza kendimiz gezer miyiz?
  Saygılar
  Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

  • Merhaba Mira Hanım. Fazla pahalı otellerde kalmayıp lüks lokantalarda yemezseniz 7 günlük Viyana Prag Budapeşte Dresden turu 650 avrodan ucuza mal olur. Ancak çok bol harcarsanız bu fiyatı aşmak bile mümkün. Daha önce bağımsız yurt dışı seyahat eden var mı aranızda? Bence bu Orta Avrupa şehirlerini turla mı tursuz mu gezeceğinize karar vermek için bu önemli. Ayrıca beklentileriniz de; otelden otobüs terminaline, tren garına, müzeye, saraya, lokantaya gitmek size zor gelir mi? Rehber şirketin ayarlayacağı oteller kent merkezlerinde mi? Saygılar.

 31. merhaba alper bey
  yazilarinizi gezilerinizi takip ediyorum . Gezip gördüklerinizden etkilenmemek bir şey öğrenmemek elde değil. Eskiden bende blog yazariydim.Bence fotoğrafçılığınizı geliştirmelisiniz. Görsellik en az yazi kadar önemlidir.Ben viyanada yaşıyorum ve bu güzel şehir fotoğraflarınizda kötü çıkmış açıkçası. Dikkate değer bir yorum olmuştur umarım
  sevgiler saygilar…

  • Merhaba Aytaç Bey. uzun süre küçük amatör fotoğraf makineleriyle, bir süredir de akıllı telefonla fotoğraf çekiyorum. Profesyonel makine almayı düşünmüyorum. İlginize teşekkürler.

 32. Alper bey biz de Prag Viyana Budapeşte gezisi yapıcaz inşallah. Bir haftada 3 şehir için nasıl bir plan önerirsiniz. 3 gün Prag, 2 gün viyana, 3 gün Budapeşte uygun mudur.

 33. mrb alper bey
  10-12 haziran 2016 tarşhlerin de macaristan bratislava viyana gezimiz var 11 haziranda bratislavadan viyana ya otobüsle geçeceğiz 3-4 saatlik bir tur yapacağız. nerelere gitmemizi tavsiye edersiniz ve nasıl gideriz?

  • Merhaba. yazdığım Viyana’da gezilecek yerler listesinde sadece Schönbrunn Sarayı (Schloss Schönbrunn) uzak, ben ona da yürüyerek gittim ama sizin için zor olur. Yazdığım diğer görülecek noktaların hepsine yürüyerek gidebilirsiniz. İyi tatiller.

 34. Seyahatin gerçekşleşmesine az bir süre kaldı heyacan artıyor. Her gezim öncesi oldugu gibi engin tecrübelerine yöneltecegim birkaç sorum var şimdiden teşekkür ederim.
  1) Viyana da çantalarımızı gezerken nereye emanet edebiliriz emanetçi var mı ?
  2) Viyana ‘ da çadır nereye kurabiliriz polis ile sorun yaşar mıyız ? Ya da bir kamp alanı biliyor musunuz
  3 ) bahsettiginiz bisikletleri nereden kiralayabiliriz .

  Alper abi şimdiden teşekkür ediyorum esen kal 🙂

  • Merhaba. Viyana Westbahnhof ve Meidling tren istasyonlarında emanetçi var. Ben Viyana’da hostelde kaldım, çadır ve kamp yeri bilmiyorum. Viyana’da bisiklet kiralayabileceğiniz yerler:
   1. Vienna Explorer Tours & Day Trips, 1st district, Franz-Josefs-Kai 4.
   2. Bicycle Rental Pedal Power, 1st district, Elisabethstrasse 13 and 2nd district, Ausstellungsstrasse 3.
   3. Trek Bicycle | Vienna, 1st district, Hegelgasse 19.
   4. Ride! Mountain bike rental, 14th district, Zichygasse 2.
   5. bike 20 – Bike Rental & Bicycle garage, 20th district, Friedrich-Engels-Platz 6/Kapaunplatz girişi.
   Rica ederim, iyi yolculuklar.

 35. Bir takım notları paylaşayım: Schwedenplatz’da Alma Boutique Hotel’de 5 gece konakladım. Merkez olması yönünden çoğu yere yürüyerek gidilebiliyor. Lakin bütün gün zaten yürümekle geçeceği için weekly ticket aldım. 2 durak olsa bile metroyu kullanmak çok iyi geldi. Figlmüller’de tavuk şinitzel mutlaka yenmeli. Ve mutlaka rezervasyon yapmalısınız. Aksi takdirde kapıda yarım saat bekleyebilirsiniz. Ayrıca dana ciğer şinitzel yedim. Ciğer şinitzelden sonra tavuk çok hafif geldi. Ciğer de çok lezzetli ama dediğim gibi biraz ağır geldi. Dilim pizzacılar var çeşitli yerlerde. Çalışanlardan illa ki Türk’e denk geliyorsunuz 🙂
  Prates’e de gidilmeli. Sarımsaklı pişiler var. Yağlı mağlı ama leziz 🙂
  Bit pazarının olduğu yere gidecek vaktim kalmadı açıkçası. Ama bir gün Schwedenplatz’da metro çıkışında kurulmuştu. Az da olsa alışveriş yapabildik. Gerçekten çook ucuz. Biraz vakit ayırınca güzel antikalara denk gelebiliyorsunuz.

 36. merhaba,
  7 Eylül milano dan başlayarak 18 Eylül viyana da bitirmeyi düşündüğümüz gezi ye rota verebilir misiniz? Ya da bizimle refakat edebilecek önereceğiniz biri var mıdır?

 37. merhaba alper bey bızde eylul ayında vıyana gıdıyoruz budapesteden bratislava ordanda viyanaya gececez yalnız vıyanada sadece yarım gunumuz var sızden oraları gezme konusunda yardım ıstıcektım nerelere gıdebılırız diye kısa zamanda eniyi şekide nasıl degerlendirebiliriz böyle bir site hazırladıgınız içinde tesekkürler emeğinize saglık

  • Merhaba Aliye Hanım. Viyana’yı gezmek için yarım gün yeterli değil. Aziz Stephan Katedrali, Hofburg İmparatorluk Sarayı ve Viyana Sanat Tarihi Müzesi’ni öneririm. Zaman yetmezse bunlardan ikisini seçmenizi tavsiye ederim.

 38. Merhabalar. Vermis oldugunuz bilgiler hala gecerli mi? yeni guncel mi? 1 gunluk Viyana gezimiz olacak. nereleri onerebilirsiniz? helal yemekler konusunda neler onerebilirsiniz? onceden tesekkurler.

  • Merhaba. Evet, Viyana hakkında bilgi olarak yazdıklarım güncel gezi önerileri. Bir günlük Viyana turu için Aziz Stephan Katedrali, Hofburg İmparatorluk Sarayı, Devlet Operası ve Viyana Sanat Tarihi Müzesi’ni öneririm. Yazımda bahsettiğim bölgede helal yemekler bulabilirsiniz.

 39. Merhaba 🙂 ya biz aslında viyanaya gideceğiz ve extra turlara katılmak yerine kendimiz gezmek istiyoruz internetten çok araştırdım ama turun götürdükleri yerlere nasıl gideceğimi bulamadım. Liechtenstein Şatosu, Seegrotte yer altı gölü, Mayerling av köşkü, Heilingenkreuz Manastırı, Baden kaplıca şehri , Schönbrunn sarayı bahçeleri turumuz buralar birbirine yakınmı bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler

  • Merhaba Sibel Hanım. 🙂 Viyana şehir merkezi olarak St Stephan katedrali’ni merkez kabul ettiğimizde Liechtenstein Şatosu 1 kilometre, Seegrotte Hinterbrühl yer altı gölü 18 kilometre, Mayerling Av Köşkü 33 kilometre, Heiligenkreuz Manastırı 30 kilometre, Baden Kaplıcaları 28 kilometre, Schönbrunn Sarayı Bahçeleri 6,6 kilometre mesafede. Liechtenstein Şatosu ve Schönbrunn Sarayı’na benim yaptığım gibi yürüyerek gidebilirsiniz ama diğerleri için otobüse ihtiyacınız var.

 40. Merhabalar Alper Bey, Wiyanadan bodensee Almanyaya gitmek perşembe gidiş pazar dönüş programında bir gün ayırmak mantıklı mı sizce Mantıklı buluyorsanız trenle mi otobüsle mi Viyana gidiş wiyana dönüş program 17-20 kasım.

  • Merhaba Aylin Hanım. Viyana’dan Budapeşte’ye her gün çok sayıda otobüs ve tren var. Wien Hauptbahnhof merkez tren garına veya VIB uluslararası otobüs terminaline gidip bilet alabilirsiniz. Programınız sıkışık, günleriniz az ise önceden internetten bilet almak daha pratik olur.

 41. amsterdama gitmeden bir kaç soru sormuştum cevaplamıştınız sağolun çok yararı oldu. şu an viyana ve pragı düşünüyoruz en az kaçar gün lazım ve praga 2 gün viyanaya yeter mi? teşekkürler.

 42. Merhaba, soru sormadan önce yazılanları olursak, birbirimizden daha fazla faydalanabiliriz. 22-31 Mart ta, Prag, Viyana, Budapeşte, Hallstatt, Cesk Krumlov, Karlov Vary, Dresdenn, Terezin, arabayla gezeceğim, yararlı bilgi edinirsem yazarım, sevgiler.

 43. Merhaba Alper Bey. Ben de Ekim ayı içerisinde Viyana’ya gitmeyi planlıyorum. Yalnız uzun yıllardan beri fotoğraf çekme tutkum var. Bir turist olarak Saraylar haricinde parklarda, katedrallerin dıştan, Naschmarkt vb. halka açık alanlarda profesyonel foto makinamla bolca fotoğraflar çekebilir miyim?

 44. Merhaba lütfen bana yardım edin ilk kez Avusturya’ya gidiyorum otel 250 euro uçak 150 euro buldum toplam 400 euro mal oldu tek kişi fiyatı (yemek yok) fakat orada 3 kisi gezicez 6 gün ne kadar param gider bisiklet turu varsa havuza gideriz müze olabilir veya farklı bişey gibi düsünün yorumlayın lütfen yardım edin rezil olmak istemiyorum.. Her şeyi acık bir şekilde yazın lütfen günde kaç eurom gider… (yemek, gezi, bana bağlı biliyorum fakat tahmini).

  • Merhaba. Avusturya’da ne kadar para gider sorusuna bir rakamla yanıt vermem doğru olmaz, böyle bir sorumluluğu yüklenemem. Ayrıca üzerinizde ne kadar para olursa olsun, yanınızda TL mevduat hesabınızdan gittiğiniz ülkenin parasını çekebileceğiniz bir ATM banka kartı olsun. Çeşitli adlı sayfamdaki ilgili yazımı okuyup videolarımı izlemenizi öneriyorum. Avusturya Türkiye’den pahalı bir ülke. Örneğin Viyana’da ucuz bir lokantada 10 avroya, iyi bir lokantada 25 avroya yemek yiyebilirsiniz. Yazımda lokanta adları ve yemek fiyatları var. Markette ekmek 2 avro, peynir 10 avro, domates ve elma 2 avro.

 45. Merhaba Eylül Roma sonrası nisan 20 Viyana ayarladık nasipse. Benim sorum 3 gün zamanımız olacak bu Viyana’yı gezmek için yeterlimi birde bu ayda viyana yeterince sıcak oluyor mu? Teşekkürler.

  • Merhaba Ercan Bey. Evet 3 günde Viyana’da gezilecek yerlerin çoğunu ziyaret edebilirsiniz. Seyahat yazımdaki listenin tamamına yakınını erken kalkarak gezebilirsiniz ama bence şart değil, rahatça gezebilmek için bazılarını eleyin. Nisan ayının ikinci yarısında Viyana hava durumu gezmeye uygun, gündüz hava sıcaklığı 20 derece, gece 8 derece civarında seyrediyor, geçmişe dönük meteoroloji kayıtları da böyle. Orta kalınlıkta bir mont veya ceket gerekir. Yağmur olasılığı da var; belli bir günde yağmur olasılığı %53 olduğu için oradan pahalıya almaktansa Türkiye’den hafif bir şemsiyeyle gitmekte yarar var.

 46. Merhaba yeni yılda viyanada olmayı planlıyorum. Şu bölgede kutlamalısınız diyebilceğiniz bir yer var mıdır? Gündüzünde arabam olacağı için kesin görmelisin dediğiniz yerler de varsa çok sevinirim.
  Teşekkür ederim.

  • Merhaba. Viyana kentinde yılbaşı gecesi ünlü müzikal Dance of the Vampires sergilenecek. Kentin tüm yaya bölgesi ve tarihi meydanlarında Silvesterpfad adlı açık hava konserleri etkinliği oluyor, bu yılbaşı gecesi rotası çok eğlencelidir; vals, klasik, folklor, rock, pop müzik yapılıyor. Şehir merkezindeki City Hall Square ve Prater eğlenceli açık alanlar olur, gece yarısı yeni yıla girerken çok renkli bir havai fişek gösterisi yapılır. Öğleden sonra Graben dans etkinlik ve kursları ile bir açık hava balosuna dönüşür. Viyana Devlet Operası ve Volksoper, Johan Strauss’un Die Fledermau operasını sergiliyor, dev ekranlardan dışarıdakiler tarafından da izlenebiliyor. Yeni yıla girilen saniyelerde St. Stephen Karedrali’nin çanı geri sayım için çalarken, ona Strauss’un Blue Danube (Mavi Tuna) Valsi eşlik ediyor. Ertesi sabah, yeni yılın ilk günü Viyana Filarmoni Orkestrası, belediyenin önünde konser verecek. Gezilecek yerler listesindeki hepsi güzel, St Stephan katedrali ve Hofburg Sarayı en ünlü ve turistik yerler.

 47. merhaba ben ocak sonu gibi viyana-prag-budapeşte gezisi düşünüyorum çok soğuk olacağının farkındayım ama yine de o aylarda gidilebilir mi gezmeyi çok etkiler mi sizce kar yağar mı? Bir diğer tur seçenekleri de paris, italya bunlarda ocak ayı hava nasıldır sizce bunlardan birine mi gitmeliyim daha mı güzeldir?

  • Merhaba. Viyana’da yılın en soğuk ayı Ocak yani Kış mevsiminde hava durumu soğuk olur, sıcaklıklar gündüz -2, gece +1 derece civarında seyreder. Belirli bir günde yağmur olasılığı %50, kar olasılığı %40. Prag ve Budapeşte’de de hava durumu yaklaşık aynı. Paris’te gece 4, gündüz 6 derece olur. İtalya’nın güneyi ve kuzeyi epey fark eder, örneğin Roma gece 4, gündüz 12 derece dolayında seyreder. Viyana, Roma ve Paris pahalıdır. Viyana, Budapeşte, Prag turu çok güzeldir, bence vazgeçmeyin. Kaç gün düşündünüz?

 48. Alper bey merhabalar, yazınızı yorumlarınızı zevkle okudum, emeğiniz için ayrıca teşekkürler. 10-17 Aralık tarihleri arasında Viyana, Budapeşte, Prag gezisi yapacağız. Hangi Şehre 3 gün ayırsak daha mantıklı olur? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Sevgiler, saygılar.

  • Merhaba Esra Hanım. Viyana gezi rehberi yazımı beğenmenize sevindim, ilginize teşekkürler. Üç güzel orta Avrupa kenti Viyana, Budapeşte, Prag arasında benim en çok keyif aldığım şehir Budapeşte oldu, bence ona 3 gün ayırın. Viyana malum çok pahalı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz