İzlanda turu yapmak isteyenler için çok sayıda günübirlik ve konaklamalı tur var. İzlanda turları ülkenin sıra dışı doğası, şelaleleri, buzulları, jeolojik oluşumları, sıcak su kaynakları, renkli kayalıkları ile görsel bir şölen sunuyor. Bu yazımda genel olarak İzlanda turları ve rotaları hakkında bilgi ile Güney Kıyıları Turu (South Shore Tour) planı, gezilecek yerler ve ayrıntılı bilgiler var. Bu tur sırasında güzel Vik köyü ve çevresi, Seljalandsfoss ve Skogafoss şelaleleri, Seljandsa Nehri, Eyjafjallajökull Buzulu Yanardağı, Fimmvörduhals doğa yürüyüşü (trekking) yolu, Thorsmörk Vadisi, siyah kumlu Reynisfjara kumsalı, Reynisdrangar bazalt kaya oluşumları, Vatnajökull Ulusal Parkı, Gljufrabui Şelalesi, Solheimajökull Buzulu, aktif Katla yanardağını örten Myrdalsjökull Buzulu ve Skogar Müzesi var.

 

İzlanda turları
İzlanda turu

 

İzlanda Turları

Ülkede tur düzenleyen birçok firmanın İzlanda turları şunlar:

 

 • Golden Circle: En ünlü yerlerin görüldüğü, en popüler ve turistik İzlanda turu.
 • South Shore Adventure: Bu yazımda ayrıntıları olan güney kıyıları.
 • Snaefellsnes Ulusal Parkı: Adanın minyatür bir modeli.
 • Raufarholshellir: Lav tüneli.
 • Reykjavik: Başkent gezi turları.
 • Langjökull: Buzul ve mağara turu. Motorlu kızak etkinliği.
 • Kuzey ışıkları: Gece aurora borealis gözlem turları.
 • Hveragerdi: Eldhestar’da ata binme etkinliği.
 • Hafrafell Dağı: ATV sürüş turları.
 • Sıcak su kaplıca turları: Blue Lagoon, Secret Lagoon.
 • Jökulsarlon: Buzul gölü turları
 • Balina ve yunus gözlem turları.
 • Thingvellir: Silfra Yarığı dalış ve şnorkelle yüzme turları.
 • Silver Circle: Borgarfjordur Fiyortu, Krauma Kaplıcası,  Hraunfossar ve Barnafoss  şelaleleri turu.
 • Cape Ingolfshofdi: Deniz papağanı (puffin), kutup martısı gözlem turu.
 • Kuzeydoğu İzlanda turu: Godafoss Şelalesi, Askja Krateri, Myvatn Gölü, Drekagil dağ geçidi, Viti krateri, Herdubreidalindir Vahası, Hrossaborg Volkanı.
 • Reykjavik: Helikopter şehir turu.
 • Thrihnukagigur: Başkentten helikopterle yanardağ turu.
 • ATV: Doğada ATV araç sürüş turları.
 • Lonsöraefi: Super jeep turları.
 • Sólheimajökull: Buzul tırmanışı yapılan İzlanda turları.
 • Reykjanes: Jeoloji parkı.
 • Videy Adası: Skarfabakki, Yoko Ono Imagine Peace Tower, Videy Kilisesi, eski okul, su rezervuarı.
 • Akureyri: Balina gözlem turları.

 

İzlanda turlar
İzlanda turları

 

Günlük veya konaklamalı İzlanda turu yapmak için Reykjavik Excursions, Travel Reykjavik, Arctic Adventures, Iceland Buddy, I heart Reykjavik, Extreme Iceland, Gateway to Iceland ve Elding firmalarının internet sitelerine bakabilir, gezilecek görülecek yerler arasında tercihlerinize göre turlar seçebilirsiniz.

 

İzlanda turlar
İzlanda turları ve rotaları

 

İzlanda Turu Rotası – Güney Kıyıları

South Cost veya South Shore olarak adlandırılan güney kıyıları turu, Golden Circle ile birlikte İzlanda turları arasında en ünlü ikisi. Seyahat etmek için harika bu kıyılar başkentin dışından başlayıp doğuda Jökulsarlon Buzul Gölü’ne kadar uzanıyor ve şelaleler, yanardağlar, siyah kumlu kumsallar ve buzullar gibi sayısız doğa harikalarıyla dolu. Güney kıyılarına adayı çepeçevre dolaşan Route 1 (Thjódvegur 1) veya diğer adıyla Ring Road (Hringvegur) otoyoluyla gidiliyor. Aşağıdaki İzlanda turu yol haritası, rota için rehber niteliğinde.

İzlanda tur harita
İzlanda tur haritası

İzlanda Coğrafyası, Doğa ve Vahşi Yaşam – İzlanda Turu

Bölge bataklıklar, koylar, ekili meralar, haliçler ve siyah kumlu çöllerle bunlar arasında geçişler içeren çeşitli ovalardan oluşuyor. Toprağın altında Thjorsarhraun olarak bilinen dev bir lav tarlası var. Kenarları okyanus dalgalarının çarptığı denizden yüzlerce metre açığa kadar ulaşıp, ovaları suyun basmasından koruyor. Bu nedenle güney kıyılarında İzlanda’nın çoğunluğu gibi derin fiyortlar yok.

İzlanda gezilecek yerler
İzlanda’da gezilecek yerler

Bölgede her mevsim canlı bir kuş yaşamı var. Tatlısu kuşları ovalarda ve nehir ağızlarında yuva kurarken, Kuzey Atlantik deniz papağanı dahil deniz kuşları mayıs ve ağustos arasında Reynisdrangar ve Dyrholaey falezleri çevresinde sürü helinde toplanıyorlar. Kuzey dalgıç kuşu, gerdanlı dalgıç kuşu ve çeşitli martı ile ördek türleri ise soğuk İzlanda kışı boyunca kalıyorlar.

İzlanda coğrafya
İzlanda coğrafyası

Foklar kıyıda, özellikle Jökulsarlon Buzul Gölü ve Diamond Beach çevresinde bulunuyor. İzlanda’da her yerde bir gözünüz denizde olsun, her an bir balina veya yunus görebilirsiniz.

İzlanda deniz
İzlanda deniz kıyısı

İzlanda Turu

İşte güney kıyılarındaki doğal güzellikleri kapsayan bir İzlanda turu rotası ve planı.

 

Seljalandsfoss Şelalesi

Seljalandsfoss İzlanda’nın güney kıyılarında yer alan, çepeçevre gezilebilen, 60 metre yüksekten akan bir şelale. Seljalandsa Nehri’nin bir parçası olan şelalenin suyu, Eyjafjallajökull Buzulu’ndan geliyor.

 

 

Seljalandsfoss Waterfall
Seljalandsfoss

 

Skogafoss Şelalesi

Ülkenin en güzel şelalelerinden olan Skógafoss 25 metre  genişlik ve 60 metre yüksekliğe sahip. Çağlayanın ürettiği püskürme sayesinde güneşin göründüğü her an en az bir gök kuşağı oluyor. Skoga Nehri’ndeki bu büyük şelale ve Hringvegur kara yolundan rahatlıkla görülebiliyor. Mola vermek için ideal. Altındaki nehirde çok miktarda alabalık ve somon olduğu için yazın balıkçıların sevdikleri bir yer.

 

İzlanda gezi turları
İzlanda gezi turu

 

Vik

Uzun adı Vik i Mydral olan ülkenin en güneyindeki köy, Reykjavik’e 186 kilometre mesafede. Durup dinlenmek, zamanınız varsa bir gece kalmak için hoş bir yer. Nüfusu 318 kişi olan köy, çevresindeki gezilecek görülecek yerler nedeniyle turistik bir yer.

Elfler
Elf evleri

Eyjafjallajökull Buzul Yanardağ

Eyjafjallajökull buzul volkanı 2010 yılında patlayıp hava trafiğine büyük zarar vermesi nedeniyle dünyaca ünlü. Komik olan yanı ise telaffuzu zor adı ile dünyanın tüm ülkelerinden televizyon ve radyo haber sunucularına zor anlar yaşatması.

 

İzlanda patlayan yanardağ
İzlanda yanardağ patlaması

 

27 Mart 2010 tarihinde yüzeyin altından magma köpürmeye başladı ve 14 Nisanda dalgalar halinde yoğun kül püskürtmeye başladı. Magma korkusundan değil ama aynı boyutta tehlikeli, geçmişte İzlanda kentlerini yıkıp yok eden buzul selleri korkusuyla 800 kişi evlerinden uzaklaştırıldı. Hayvanların kapalı yerde tutulmaları, solunum sorunu yaşayanların dışarı çıkmamaları söylendi.

 

Eyjafjallajökull yanardağ
Eyjafjallajökull

 

Avrupa’da hava trafiği durdu, 15 Nisan akşamı küller İngiltere, İskoçya, İrlanda, Norveç, İsveç, Finlandiya, Danimarka, Grönland, Almanya’nın üzerini kapladı. Tatilde olan insanlar 8 gün evlerine dönemediler. Bu kadar büyük bir doğal afette neyse ki yaralanan bile olmadı, fakat ülkenin güneyinde bazı vatandaşlarda solunum sorunları yarattı. Birçok çiftlik kül ve selden yıkıldı ve bazı çiftçiler hala iyileşemedi. (Aşağıdaki fotoğraf alıntıdır. Kaynak: Hit Iceland)

Yanardağ İzlanda
İzlanda yanardağ

 

1651 metre yükseklikteki Eyjafjallajökull yanardağı kuşkusuz ülkedeki en meşhur volkan. Ama 1783-1784 yıllarında patlayan Laki yanardağının küllerinin Avrupa’da neden olduğu kıtlığın birçok tarihçinin gözüyle Fransız Devrimi’ne yol açtığını düşünürsek, önem bakımından Eyjafjallajökull ikinci sırayı alıyor.

 

Fimmvörduhals

Fimmvörduhals, Eyjafjallajökull ile Myrdalsjökullin buzullarının arasında kalan bölge ve geçit yolu. Skogar ile Thorsmörk arasındaki yol bu geçitten geçiyor ve 22 kilometre uzunluğunda ve 1000 metre tırmanış gerektirmesine rağmen ülkedeki en ünlü yürüyüş rotalarından birisi. Konaklama için modern ve rahat Utivist dağ evi var. Yakınlarında daha eski ve daha az donanımlı Baldvinsskali dağ evi bulunuyor. Skogar’dan gelen yol çok güzel. Sadece haziran ortasından ağustos sonuna kadar gidilebiliyor, zira bir mayıs ortası üç gezgin kar fırtınasında öldü. 

İzlanda trekking rota
İzlanda yürüyüş rotası

Thorsmörk Sırtı

Eyjafjallajökull, Myrdalsjökull ve Tindfjallajökull buzullarının arasında Thorsmörk, yani Thor Vadisi yer alıyor. Doğa yürüyüşü, fotoğraf çekme ve doğa güzellikleri, manzaraları sevenler için ideal.

 

İzlanda trekking rotası
İzlanda trekking yolu

 

Reynisfjara Siyah Kumsalı – İzlanda Turu Rotası

Balıkçı köyü Vik’e yakın Reynisfjara, dünyaca meşhur bir siyah kumlu kumsal. Büyük bazalt yığınları, kükreyen Atlantik dalgaları ve etkileyici manzaralarıyla, ülkenin siyah kum kumsallarının en güzeli.

 

Reynisfjara Iceland
Reynisfjara

 

National Geographic burayı dünyada tropik olmayan en güzel 10 plaj arasında seçti. İzlanda’da gezilecek görülecek yerler arasında en üst sıralarda.

 

 

Reynisdrangar

Reynisdrangar İzlanda’nın güney kıyısındaki Vik köyü yakınında, Reynisfjara kumsalını yanında yer alan ilginç kaya oluşumları. Bölgenin ünlü turistik cazibe merkezi olan  bazalt kayalıklar, büyük ve görkemli deniz yarlarının kalıntıları. Reynisfjall Dağı’nın kocaman falezlerinin altında okyanustan aniden fırlayan kayalar, güzel bir manzara oluşturuyor.

 

İzlanda turları bilgi
İzlanda turu bilgileri

İzlanda ve seyahat hakkında bilgiler için yazım: İzlanda Bilgi ve Gezi Rehberi

 

Vatnajökull Ulusal Parkı

Avrupa’nın en büyük buzulu Vatnajökull, İzlanda topraklarının %8’ini kaplıyor. Vatnajökull Ulusal Parkı’nın ana özelliği olan buzul, Skaftafell’den buzul tırmanışı, Jökülsarlon Buzul Gölü’nde tekne turları, Kasım ile Mart arasında buz mağarasına girilen İzlanda turları gibi meşhur etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Gljufrabui Şelalesi

Kanyon Sakini (Canyon Dweller) olarak da adlandırılan Gljúfrabúi Şelalesi, Hamragardar’da daha ünlü arkadaşı Seljalandsfoss Şelalesi yakınında bulunan güzel bir çağlayan. Fotoğraf çekmek ve doğayı sakin bir ortamda gözlemlemek için ideal bir İzlanda turu noktası.

Solheimajökull Buzulu

Sólheimajökull, Mýrdalsjökull Buzulu’nun muazzam buz tabakasının bir dış kanal buzulu. Başkent Rejkjavik ile arası 158 kilometre. rehberli buzul yürüyüş turları yapılıyor. Çok şiddetli bir rüzgar ve soğuk vardı, aşağıda göründüğü gibi değil.

İzlanda buzul yürüyüşü
İzlanda Sólheimajökull buzul yürüyüşü

Katla Yanardağı

Dev Mýrdalsjökull buz tabakasının altındaki Katla, İzlanda’nın en çok patlayan yanardağlarından biri. Adaya yerleşim başladığından bu yana ortalama 50 yılda bir patlayan volkan, en son 1918 yılında patlamış olduğu için artık yine zamanı geldi. Katla 2010’da patlayıp felaket yaratan Eyjafjallajökull Yanardağı ile bitişik ve ondan tetikleniyor, genelde 10 yıl sonra patlıyor. İzlanda Katla Volkanı’nın öfkesini yakında yine yaşayacak. Adının anlamı ketıl (kettle) olup, popüler bir kız ismi.

Skogar Müzesi

1949 yılında kurulan Skógar Müzesi bugün 18 binden faza bölgesel eser koleksiyonunu üç müzede sergiliyor. Reykjavik’in 150 km doğusunda, Vik’in 30 km batısında, Hringvegur kara yolunun hemen yakınında yer alıyor. İzlanda turları için en ünlü turistik gezilecek görülecek yerler arasında Skógar Müzesi var. Emekli olan başarılı Müze Müdürü Thórdur Tómasson tanınan ve sevilen biri.

 

İzlanda tur rehber yazı
İzlanda tur rehber yazısı

 

Skogar Müzesi üç bölümden oluşuyor. Folk Müzesi üç katında geniş bir balıkçılık, tarım, çiftlik, bahçecilik, doğa tarihi, yaşam, giyim, Viking döneminden kalma el sanatları koleksiyonu sunuyor.

 

İzlanda müze
Skogar Müzesi

 

Açık Hava Müzesi’ndeki masalsı çim kaplı evlerde İzlandalıların evleri ve yüzlerce yıl önce nasıl yaşadıkları hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. İzlanda gezisi sırasında mutlaka görülmesi gereken bir yer.

 

İzlanda turu
İzlanda turu gezisi

 

İzlanda’da on dokuzuncu ve yirminci yüzyıllarda teknoloji ve ulaştırmanın öyküsü ve gelişiminin anlatıldığı Teknik Müze’de hediyelik ve hatıra eşya dükkanı ile Skogakaffi Kafe var.

 

İzlanda balıkçılık
İzlanda’da balıkçılık

 

Başkent için yazım: Reykjavik Gezi Notları – Huzur İzlanda mı?

 

Solheimasandur

Geniş kum ovada, 24 Kasım 1973 tarihinde düşen ABD Deniz Kuvvetleri Douglas Super DC-3 uçağın enkazı var.

 

İzlanda düşen uçak
İzlanda’da düşen uçak

 

Dyrholaey

Sarp Dyrhólaey kayalıkları birçok deniz kuşunu barındırıyor. Kayalardan denize uzanan büyük kaya kemer, çeşitli açılardan güzel bir manzara sunuyor. Gezilecek turistik yerler arasında çok gidilmeyenlerden biri.

 

İzlanda doğal güzellikler
İzlanda’nın doğal güzellikleri

İzlanda blog yazılarım devam edecek.

16 YORUMLAR

 1. Merhaba, akademik bir çalışmaya veri sağlamak için seyahat bloglarını inceliyorum. Sizin onayınız olursa sadece tespitler için bazı yazılarınızdan blogunuzun da adını kullanarak (alıntı yaparak) yararlanmak mümkün mü?
  Teşekkürler, iyi günler….

 2. Şu ana kadar bir kaç ülkeyi erasmus projesi yaparak gezdim. Tabi öğrenciler ve eğitimlerle gezebildiğim kadar. Yaşım yolun yarısı dediği kadar oldu şairin. Gezmek tutkum yeşil pasaportu da hak ettim. Artık yaz tatillerimde boşluklarımda gezmeyi çok istiyorum. Böyle sizin gibi gezginlere de çok gıpta ediyorum. Ben de gittiğim yerlerde popüler yerler değil de kenar mahalleler ve yerel insanları tanımayı çok istiyorum. Her gittiğimiz yerde dil çok önemli midir? Şu an kur farkı da çok yüksek gerçekten, ucuza nasıl seyahat edebilirim? Bazen bir karavan alıp her yere gitmek istemiyor değilim.

  • Merhaba öğretmenim. Yeşil pasaportunuzu kutlarım, müthiş bir kolaylık. Kısa süre öncesine kadar İzlanda gibi ülkeler bizim için çok pahalı, diğer Avrupa ülkeleri erişilebilir idi. Fakat ne yazık ki Türk Lirasının tüm dünyada çok değer kaybetmesi artık Türk vatandaşları için yurt dışı seyahati çok zorlaştırdı. Ucuz Gezi Bilgileri adlı yazım yine de yararlı. Karavan şahane bir şey, ama onun da masrafı az değil.

 3. Alper Bey, gezi yazılarınızı severek okuyorum ama İzlanda geziniz son oldu sanırım. Yakın zamanda başka gezi planınız var mı ?

  • Merhaba Harun Bey. Gezi yazılarıma ilginize teşekkür ederim. İzlanda sonrasında Japonya, İsviçre, Fransa, Monako, Andorra, Hollanda, Gagavuzya, Transdinyester ve Vietnam’a gittim. Fakat önce salgın, sonra da Türk Lirasının sert düşüşü nedeniyle yurt dışı seyahat zorlaştı. Yine de tamamen durmak yok, sanırım bu yazdan itibaren devam ederim.

  • Merhaba Zeynel Bey. İzlanda’da eş bulma ve evlilik konusunda bilgim yok. Bunu sizin İngilizce ve izlandaca dil bilgi düzeyleriniz, ülkeye göstereceğiniz uyum, sosyalliğiniz ve nitelikleriniz etkiler.

 4. Selam Alper bey,

  Ben Beycan, 28 yaşındayım. İzlanda’ya mülteci olarak gitmek istiyorum. Her şey ayarlandı, paralar yatırıldı. Alper bey, sorum şu, ben doğuluyum, esmerim, esmer şeker gibiyim, vücudum falan da iyi. İnşaatlarda vücudumu geliştirdim. Ben iltica edeceğim, o arada dil öğrenecek ve bir hatunu kandırıp evleneceğim. Bu ne kadar zor olabilir benim için? Bir de yazılım öğreneceğim, iyi para var diyorlar doğru mu? 8 senedir inşaatlarda çalışıyorum, şimdi biraz oturalım. Sorularıma cevap verirseniz sevinirim.

  • Merhaba Beycan Bey. İzlanda’ya gezmeye gittim; iltica, göç, mültecilik konularında bilgim yok. Yazılım alanında İzlanda bilişim piyasasına özel bir bilgim yok, ama dünya genelinde maddi açıdan kazançlı bir meslek. Bence kimseyi kandırmayın, karşılıklı saygı ve dürüstlüğe dayalı ilişkiler kurmaya çalışın. Aşk ve iş hayatınızda başarılar.

 5. İzlanda turuyla buzullar, şelaleler ve eşsiz doğa harikalarını keşfedin. Unutulmaz anılar biriktirin, doğanın büyüsüne kapılın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz