Reykjavik gezi notları ve bilgileri olarak hazırladığım bu rehber yazıda İzlanda başkenti Reykjavik hakkında bilgi, şehir merkezi ve çevresinde gördüklerim, nerede yer aldığı, karşı yakası, ördekler, elf evleri, büyük kriz, kafasına taş düşen adam, hava durumu, gezilecek yerler ve rehber, ilginç şeyler ve çeşitli eğlenceli bilgiler, monolog ve diyaloglarım var. Dünyanın en kuzeydeki başkenti Reykjavik ülke nüfusunun yarısının yaşamına ev sahipliği yapıyor. İzlanda’nın turizm, kültür, ekonomi ve siyaset merkezi. Haydi bu huzur, refah ve mutluluk başkentine bir bakalım, söyledikleri doğru muymuş trol muymuş? Huzur İzlanda mı?

 

Reykjavik gezi rehberi
Reykjavik gezi notlari

 

Reykjavik Uçağı Öncesi Karalahana

Norveç Oslo Havalimanı’nda İzlanda uçağı el bagajım ağır gelip kısıtlı hakkımı aştı. Ya evden çıkarken bozulmasın diye çantaya attığım bir baş karalahanayı ya da geleceğimi duyup e-posta ile müzeyi gezdirmeye davet eden Grönland Ulusal Müzesi müdürüne aldığım büyük paket lokumları yemem gerekti. Havalimanında oturdum tavşan gibi kart kurt karalahana yedim, tip tip baktılar.

 

İzlanda başkenti
İzlanda’nın başkenti

 

Reykjavik Gezi Notları

Efendim İzlanda’ya gitmiş bir Türk olarak kendime “fakir” dedirtmem, öncelikle parası neyse verdim, gayzer patlattım, sefam olsun.

 

 

Burada İzlanda başkentinin yoğun trafiğini çektim.

 

 

Pahalı diye bulaşık makinesi almayı sürekli ret eden kocasına “bulaşık makinesi kadar taş düşsün başına” diye beddua eden kadının merhum eşi. O günden beri İzlanda yasalarına göre beddua yasaktır; sadece guddua serbest.

 

Reykjavik gezi yazıları
Reykjavik gezi blog yazısı

 

Ülke çok güzel de karton bardakta bir çorba 50 liraya satılır mı bre gırnatasızlar? Neyse sabah 70 liraya iyi kahvaltı buldum gömdüm. Türkiye’den getirdiğim tam buğday ekmeği ve paket çorbalarla idare ediyorum genelde. Şelaleye bakın ama, güzel ülke, ona laf yok.

 

İzlanda seyahat
İzlanda seyahati

 

Geleneksel İzlanda yemeği için Ingigerdur Halanın Yeri diye biyere geldim. Köpek balığını kocam bugün avladı daha diyor Ingigerdur teyzem. Bir yakınlık hissettim, elini öpmeye davrandım ama o sırada gözüm menüye takıldı, bu tabak yüz liraymış, öpmekten vazgeçtim, nasılsa Ingigerdur teyze birazdan beni öpecek dedim.

 

İzlanda ne yenir
İzlanda yemekleri

 

İzlandalı bacılarımız beyleri günlerce balığa çıktığında hasretlerini, acılarını, sevdalarını, umutlarını, bastırılmış duygularını Anadolu kadını gibi böyle göz nuruyla kilime dokurlar; toprak gibi, buğday gibi, can gibi. Ne yazık ki bugün İzlandalılar Türk olduklarını inkar etmekteler. Bu kilimi dokuyan kadın kör olmuş.

 

İzlanda gelenekleri
İzlanda örf ve adetleri

 

Tuvaletlerde “kadın erkek birlikte girin” diyor ama yalnızım, Küçük Emrah gibi boynum bükük giriyorum.

 

Iceland travel guide
Iceland travel notes

 

Başkent Reykjavik’in karşı yakası böyle buzul olduğu için İstanbul’daki gibi “abi ben karşının taksisiyim” sorunu yok, bu iyi.

 

Reykjavik gezi rehber
Reykjavik gezi rehberi

 

Gezi notları devam ediyor.

 

İzlanda üniversite
İzlanda Üniversitesi

 

Binalar, sınıflar, öğrenciler nasıl göreyim diye İzlanda Üniversitesi’ne geldim ama tahta görünce dayanamam, meslek hastalığı.

 

üniversite
Iceland University

 

Şöyle mütevazi bir lokantada bir tabak makarna yiyeyim sefam olsun dedim ama 100 liraymış vazgeçtim, 15 liraya sıcak köpek (hot dog) yiyorum (anadilimi emperyalizme ezdirmem). Yanındaki kuş bokundan para almıyorlar sağ olsunlar.

 

izlanda ne yenir
İzlanda’da ne yenir?

 

İzlanda içkisi Brennivin içiyorum. Bir yudum yerli içki 60 lira, Allah’ınız yok mu be? Bakır ayran kupasına buz koydular artistler.

 

İzlanda içkileri
İzlanda içkisi Brennivin

 

Huzur İzlanda mı?

İzlanda’da yaşadığım Pazartesi sendromu. Huzur İzlanda mı?

 

İzlanda huzur
Huzur İzlanda

 

Bu İzlandalıların işi gücü trol; çok huzurluyuz da, şöyle mutluyuz da. Acaba gerçek mi? Bakın anlatayım.

 

İzlanda trol
İzlanda trolleri

 

Ne huzuru? Daha geçenlerde ülke karışmış. Hava durumu sunucusu anlatırken alışkanlıktan haritanın hep sağ tarafında duruyormuş. O illerde yaşayanlar “sıcaklık değerlerini göremiyoruz, solda dursun” diye isyan etmiş.

 

Iceland weather report
Iceland weather

 

Olay büyümüş, hükumet ve STK’lar araya girmiş, sunucunun biraz sağda biraz solda durması konusunda anlaşılarak kriz can ve mal kaybı olmadan çözülmüş.

 

Iceland travel
Iceland

 

Vikingler geliyor, kaçın!

 

Viking
Vikingler

 

Vikingler böyle bir eldiven icat etmişler, ucu yok ve yuvarlak. Sıcak içeceğin soğumasını geciktirir, eli ısıtır. Nordik zekası.

 

Huzur İzlanda
Huzur İzlanda’da mı?

 

İzlanda’da Türk Yapımı Eserler

Türk eserleri. Sultan Abdülaziz Han’ın Osmanlı-İzlandalı dostluğunu temsilen yaptırdığı Reykjavik İmarethanesi.

 

İzlanda Türk
İzlanda’da Türk eserleri

 

Tokat İli Turhal İlçesi Yardımlaşma Derneği Reykjavik Merkez Camii.

 

İzlanda cami
İzlanda Camii

 

Elfler

Sevdim burayı, Elflerle kalayım bu gece.

 

Elf orta dünya
Elfler

 

Reykjavik’te Gezilecek Yerler

Kent merkezi küçük ve gezilecek yerler yürüyerek kolayca erişilebilir konumda. Kentin küçüklüğüne rağmen çok sayıda müze ve sanat galerisi var

 

Tjörnin

Şehir merkezindeki ördekli göl. Etrafında Hljomskalagardurinn Parkı var.

 

Reykjavik gezilecek yerler
Reykjavik’te gezilecek yerler

 

Belediye

Gölün kuzeyindeki modern mimarili Belediye binasının giriş katında büyük bir ülke haritası, kafe, sergi salonu ve turizm danışma bürosu var; buradan kent haritası ve broşürler aldım.

 

City Hall
City Hall – Belediye

 

Einar Jonsson Müzesi

Eiriksgata Caddesi’ndeki sanat müzesinin bahçesinde Einar Jonsson’un 26 bronz heykeli var. 

 

Einar Jonsson
Reykjavik’te gezilecek noktalar; Einar Jonsson Müzesi.

 

Austurvöllur Parkı ve Meydanı

Tam kent merkezindeki parkta Parlamento ve Ulusal Katedral var.

 

Reykjavik turistik yerler
Reykjavik’te turistik yerler; solda katedral, sağda meclis.

 

Domkirkjan i Reykjavik Katedrali

18. yüzyılda inşa edilen, ülkenin ana Lüteriyen kilisesi.

 

Meclis

Althingi adlı küçük parlamento binası, 1881 yılında İzlanda’nın nüfusu 60.000 iken inşa edildiği için küçük.

 

 

Klambratun Parkı

Şehir etrafına kurulurken bu alan tarım arazisi olarak korunmuş, bugün etkinlikler de düzenlenen bir park. Hem buralılar için hem de turistler için gezilecek yerler arasında.

 

 

Videy Adası

Şehrin kuzeyindeki Kollafjördur Fyordu’nda yer alan adada yaşayan yok, şehirden kolayca uzaklaşmak için dinlenmeye gidilen bir yer.

 

Reykjavik turistik noktalar
Reykjavik’te turistik noktalar; Videy Adası.

 

Grotta Adası

Şehrin yer aldığı yarımadanın batısındaki küçük ada.

 

Grotta
Grotta İceland

 

Öskjuhlid

Havalimanının doğusundaki ormanlık tepedeki Perlan binasından manzara güzel. Fossvogur Mezarlığı ve II. Dünya Savaşı’ndan kalma koruganlar da olduğu için ünlü gezilecek yerler arasında.

 

Öskjuhlid gezilecek noktalar
Öskjuhlid, gezilecek yerler.

 

Saebraut ve güney kıyısı

Deniz kıyısındaki yürüyüş yolu Vesturbaer Mahallesi’nden Nautholsvik Kumsalı’na ve Fossvogur Vadisi’ne kadar gidiyor.

 

Fossvogur Vadisi ve Mezarlığı

İzlandacası Fossvogsdalur olan uzun, ince, yeşil alan ile bisiklet ve yaya yolu.

 

Hallgrmskirkja Kilisesi
Kaldığım eve çok yakın meydanda, Hallgrimstorg Caddesi 101 numarada yer alan kilisenin yüksek kulesine çıkış ücreti 900 krona. Önünde Leifur Eiriksson heykeli var; onuncu yüzyılda gemiyle Kuzey Amerika’ya giden kaşif.
Reykjavik görülecek yerler
Reykjavik’te görülecek yerler, Hallgrmskirkja Kilisesi.
Ulusal Galeri
Frikirkjuvegi Caddesi no:7’deki Listasafn İslands adlı sanat müzesinde 19. ve 20. yüzyıl İzlandali sanatçılarının eserlerinin yanı sıra Picasso ve Munch gibi bazı yabancı sanatçıların da çalışmaları sergileniyor. Ücreti 800 krona, çocuklara ücretsiz.
Listasafn İslands gezilecek noktalar
Listasafn İslands – gezilecek yerler.
Reykjavik Sanat Müzesi
Listasafn Reykjavikur adlı müzenin üç ayrı yerde; Klambratun’daki Flokagata Caddesi 24 numarada Kjarvalsstathir, eskarhus eski limandaki Tryggvagata Caddesi no:17 adresinde Hafnarhus, Sigtuni’de Asmundarsafn adlı binaları var. Tam bilet ücreti 1300 krona, 25 yaş altı öğrenci 650 krona, 18 yaş altı çocuklar ücretsiz.
Listasafn Reykjavikur
Listasafn Reykjavikur, gezi rehberi.
İzlanda Ulusal Müzesi
Suthurgata Caddesi’ndeki müze (Thjodminjasafn islands) İzlanda Üniversitesi Kampüsü’nde yer alıyor. Adadaki ilk yerleşimden bugüne dek ülke ulusunun tarihini anlatıyor. Kafe ve hediyelik eşya dükkanı da var. Tam bilet ücreti 2000 krona, öğrenci ve 67 yaş üzeri 1000 krona, 18 yaş altı çocuklar ve engelliler ücretsiz.

 

Reykjavik Şehir Müzesi

Kistuhyl’daki Borgarsögusafn Reykjavikur adlı Kent Müzesi Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında her gün 17:00’ye kadar, Kışın sadece Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri 13:00’te açılıyor. Personel geleneksel kıyafetler giyiyor. Tam bilet 1400, indirimli 800 krona, yaşlı ve çocuklara ücretsiz.

 

Kuzey Işıkları Merkezi

Aurora Reykjavik adlı Kuzey Işıkları Merkezi Grandagardur Caddesi’nde. Kuzey Işıkları (Aurora Borealis) oluşumunun farklı halklardaki kültürel önemi, bilimsel olarak nasıl gerçekleştikleri, tarihi, efsaneleri anlatılıyor; etkileşimi ekranlar, fotoğraflar, simülasyonlar, görüntüler sunuluyor. Tam bilet 1600, yaşlı ve öğrenci 1400, 6-18 yaş 1000 Krona.

 

kuzey ışıkları
Kuzey Işıkları

 

Nordik Evi

Norraena Husid (Sturlugata Cd. no:5, Vatnsmyri) modern etkinlik merkezinde sanat sergileri, konserler, şiir okumaları, uluslararası film festivali, moda bienali ve diğer kültürel etkinlikler düzenleniyor, diğer Nordik ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesi için çalışılıyor.

 

Eski Liman

1913 ile 1917 yılları arasında inşa edilen Old Harbour veya Hafn, kutup martısı ve balina gözlem turlarının başlangıç noktası. Viking Denizcilik Müzesi ve Icelandair Hotel Marina, restoran ve kafe var. Turistik gezilecek yerler arasına yeni giren bir nokta. Önce limanda yürüyerek gezdim, sonra bu fotoğrafı HARPA binasından çektim.

 

gezi notları
Gezi notları – eski liman

 

 

HARPA Konser, Konferans, Toplantı ve Etkinlik Merkezi

Eski limana yakın Austurbakki Caddesi’nde yer alan, 2011’de açılan HARPA İzlanda Operası, The Reykjavik Big Band ve İzlanda Senfoni Orkestrası’na ev sahipliği yapıyor. Orkestra Temmuz ve Ağustos hariç 10 ay her Perşembe akşamı konser veriyor.

 

HARPA
HARPA Iceland

 

HARPA İzlandalı sanatçı Olafur Eliasson tarafından tasarlandı, Danimarka şirketi Henning Larsen Architects ve yerli firma Batteriid Architects tarafından inşa edildi. Çelik iskeletli bina geometrik şekillerde renkli cam panellerle kaplanmış, ülkenin en iddialı modern mimari yapısı.

 

İzlanda konser etkinlik
Reykjavik konser ve etkinlik merkezi HARPA

 

Ulusal Tiyatro

Leikhusid (Hverfisgata 19) tiyatrosu ülkenin tiyatro sanatının merkezi olup, eski ve yeni, yerli ve yabancı oyunlar sahneleniyor. Her sezon 30 civarı yapım oynanıyor. Beş mekana sahip; 500 kişi kapasiteli Stora svidid salonu, 140 kişilik Kassinn salonu, 80 kişilik çocuk tiyatrosu, 70 koltuklu Bruduloftid kukla sahnesi, ve 120 kişilik Leikhuskjallarinn salonu.

 

 

Laugardalslaug Jeotermal Kaplıca Havuzu

Sundlaugarveg semtindeki Laugardalur Vadisi’nde yer alan şehrin en büyük kaplıca havuz tesisinde açık havuz, çocuk havuzu, oyun havuzu, su kayakları, sıcak su küvetleri, sauna, jimnastik salonu ve küçük bir golf sahası var. gece 22:00’ye kadar açık. 

 

termal kaplıca havuzu
Laugardalslaug termal kaplıca havuzu

 

Viking Ingolfur Arnarson Heykeli

Einar Jonsson’un 1924 yılında yaptığı Viking Ingolfur Arnarson heykeli, Arnarholl Tepesi’nde. El yazması Landnama kitabına göre Arnarson 874 yılında ailesiyle ülkeye ilk yerleşen kişi olmuş.

 

İzlanda tarihi
İzlanda tarihi, Ingolfur Arnarson.

 

Sun Voyager

Saebraut yürüyüş ve bisiklet yolunda, deniz kenarındaki Solfar heykelini Jon Gunnar Arnason yaptı. Güneşe övgüyü temsil eden, Viking gemisi gövdesi biçimindeki hayali tekne heykeli, keşfedilmemiş topraklar vaat ediyor; bir umut düşünü, ilerlemeyi ve özgürlüğü temsil ediyor. Arka plandaki destansı Esja Dağı görüntüsü ile birlikte popüler bir fotoğraf noktası, turistik gezilecek yerler arasında.

 

Solfar Sun Voyager
Reykjavik’te gezilecek yerler – Solfar

 

Reykjavik Nerede?

İzlanda başkenti Reykjavik haritada gördüğünüz gibi Atlantik Okyansu’nda, Grönland ve Norveç arasında yer alan ülkenin güneybatısında. Adaya Türkiye‘den seyahat etmek için tüm bilgiler bu blog yazımda: İzlanda Bilgi ve Gezi Rehberi

 

Reykjavik nerede
Reykjavik nerede? Haritası ve konumu.

 

Reykjavik Haritası

Şehir merkezi küçük olduğu için gezilecek yerler, görülecek noktalar yürüyerek ulaşılır konumlarda.

 

Reykjavik harita
Reykjavik haritası

 

Reykjavik Hava Durumu ve İklimi

Kuzey Atlantik Bölgesi’nin en ucunda olmasına rağmen Reykjavik hava durumu sanıldığı kadar soğuk değil. Kış ortalama hava sıcaklığı -1. Gulf Stream sıcak su akıntısından dolayı ülkenin kıyı iklimi ılıman. Örneğin aynı enlemdeki Rusya Arhangelsk limanı aylarca buzla kapanırken, Reykjavik limanına yılın tüm aylarında gemiler girebiliyor. Başkent aynı zamanda yağmurlu bir şehir. Yıl içinde 213 günlük yağmurlu ortalaması var. İlkbahar biraz daha güneşli günlere sahip, yazın ise sıcaklık gündüz 13, gece 9 derece civarında oluyor.

 

Bu Reykjavik gezi blog notlarımdan sonraki yazım: İzlanda Gezisi: Golden Circle

12 YORUMLAR

  1. Alper Bey Merhaba.

    Seyahat yazınız çok hoş.Bence seyahat notlarinizi e-kitap/kitap haline getirebilirsiniz çünkü üslubunuz akıcı ve iyi.”Karşının taksisiyim” harika espriydi. 🙂

  2. Merhaba. 1 gün Oslo da kalıp orayı gezip sonra İzlanda’ya geçeceğiz ve 2 veya 3 gün de orada kalacağız. Vizeyi nereden almalıyız, Norveç mi İzlanda mı? Teşekkürler.

    • Merhaba. İzlanda’da daha çok kalacağınız için Schengen vizenizi İzlanda’dan almanız gerekiyor. Fakat İzlanda’nın Türkiye’de diplomatik temsilciliği olmayıp, sadece fahri konsolosları var. Bilgi için İstanbul Fahri Konsolosunu aradım, kendisi ilk girilen ülke Norveç vizesini almanız gerektiğini belirtti. Oysa bildiğimiz kural, uzun kalınan ülkenin vizesini almak gerektiğidir. İzlanda vizesini Danimarka Konsolosluğu veriyor, bu durumda İzlanda vizesi için Danimarka Konsolosluğunu aramanızı öneriyorum. Telefonu: (0212) 359 19 00. Vize işlemleri aracı VFS Global şirketinin telefonu: (0212) 373 58 03.

    • Göklerin Efendisi Varda Orta Dünya üzerindeki parlak Yıldızlara yeniden ışık verdiği anda Eru’nun çocukları, Cuiviénen Denizi yani “uyanış suyunun” yanında gözlerini açtılar. Efler olarak adlandırılan bu halk, Quendi idi ve yaratıldıkları anda ilk gördükleri yeni Yıldızların ışığı oldu. Bu nedenle Elfler, yıldız ışığını her şeyden çok sever ve tüm Valar arasında Elentári yani Yıldızların Kraliçesi olarak adlandırdıkları Varda’ya taparlar. Ve dahası, uyandıkları anda Elflerin gözüne giren yeni ışık orada kalmış ve bu andan sonra gözlerinde parlamaya devam etmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz