Paraguay adı, Guarani dilindeki “para” (bu yaka) ile “guay” (ırmak) sözcüklerinin birleşiminden geliyor, çok paraları olduğundan değil. Aslında eskiden Guarani’ler “Paraguay” adını, bugünkü başkent Asuncion için kullanmışlardı, fakat bölgeyi ele geçiren İspanyollar, bu adı bütün bölgeyi tanımlamak için kullandılar ve sonra da ülkenin adı haline geldi.

 

Paraguay Latin Amerika’da 1 Ayda 4 Mevsim seyahatimde bundan önce gezdiğim Brezilya, Uruguay ve Arjantin’den farklı, daha yoksul bir ülke, bunu ülkeye otobüsle girerken sınırda, ve başkent Asuncion’a girdiğimde güçlü bir biçimde hissettim. Kendi kendime, “Latin Amerika’ya asıl şimdi geldin” dedim.

 

Asuncion Paraguay
Paraguay’ın başkenti Asuncion.

 

Asuncion
Asuncion’da lastikçi

 

Asuncion‘da tam kaldığım yerdeki caddede çektiğim bu görüntüde günlük yaşamdan bir dakika izleyebilirsiniz: müzik, yaşam, esnaf, korsan DVD ve polis.

 

 

 

 

latin amerika gezi
El Paraguayo Independentie Caddesi.

 

Asuncion Gezi Notları

Paraguay 1864 yılında BrezilyaArjantin ve Uruguay koalisyonuyla çok kanlı ve uzun sürecek olan bir savaşa girdi. Savaş diktatör López’in öldürülmesi ile 1870 yılında sona erdiğinde Paraguay’ın toprak ve insan kaybı rakamları inanılmaz boyutlara ulaştı. Yapılan barış antlaşması ile ülkenin yaklaşık 170.000 kilometre karelik arazisi Brezilya ve Arjantin arasında paylaştırıldı. Ayrıca Paraguay devleti bu ülkelere yüklü bir savaş tazminatı ödemek zorunda kaldı. Savaş sonrası duruma bakıldığında ülke tam bir yıkıma uğramış, ekonomi çökmüş, muntazam durumdaki demografik yapı alt üst olmuş ve ayrıca savaş sırasında ülke nüfusunun yaklaşık yarısı ve yetişkin erkek nüfusunun % 90’ı (yaklaşık 28.000 erkek kalmış) öldü. Bu durum kadın/erkek oranında büyük bir dengesizlik ortaya çıkardı. Bunun üzerine muazzam derecedeki nüfus kaybının telafisi amacıyla kilise bir erkeğin birden fazla kadınla evlenebilmesinin yolunu açan bir karar aldı.

 

Asuncion gezi
Asuncion’da merkezi ve güzel bir sokak.

 

Kaldığım yerdeki otobüs durağında rengarenk otobüsleri çektim. Paraguay videoları.

 

 

 

 

Palma y Montevideo Asuncion
Palma ile Montevideo Caddelerinin kesiştiği köşedeki bina. Asuncion.

 

Paraguay Hakkında Bilgi

1932 yılında, Paraguay’ın sınır anlaşmazlıkları yaşadığı kuzey komşusu Bolivya ile olan gerginlik sıcak bir çatışmaya dönüştü. Chaco Savaşı olarak tarihe geçecek olan bu savaş üç yıl sürdü ve 1935’de Paraguay ordusunun kesin zaferi ile sonuçlandığında, Paraguay ihtilaflı arazinin %75’ini ele geçirdi.

 

paraguay gezi
Paraguay başkenti

 

Başkentte böyle sepetli seyyar gazozcular var, belediye otobüslerine de giriyorlar. Çocuğun arkasında şişe meşrubatın fiyatı yazıyor, 1000Gs (Guarani), yani 40 Kuruş. Güney Amerika videoları:

 

 

 

 

latin amerika kültür
Paraguay’ın başkenti

 

Paraguay’da modern sokak sanatı. Güney Amerika insanı şaşırtıyor.

 

latin amerika sanat
Asuncion gezisi

 

paraguay görseller
Paraguay resimleri

 

Esnaf dükkanının penceresine kimse oturmasın diye demir kazıklar yaptırmış. Tam çekerken bu çiftin öpüşmesi ilginç bir tesadüf oldu.

 

güney amerika
Güney Amerika’da aşk

 

Calle Azara
Calle Azara Caddesi, başkent.

 

paraguay gezi
Paraguay başkenti resimleri

 

 Asuncion Gezisi

Paraguay denize kıyısı olmayan, doğal kaynakları zengin bir ülke. Dünyanın en büyük içme suyu rezervuarı Guarani Aquifer Paraguay topraklarının altında. Dünyanın en büyük ve güçlü hidroelektrik santrali ve barajı Itaipú Dam Paraguay-Brezilya sınırındaki Parana Nehri üzerinde. Dünyanın en büyük soya fasulyesi ve et üreticilerinden biri olan ülkeden Türkiye de et ithal ediyor. Bunlara rağmen Latin Amerika kıtasının en yoksul birkaç ülkesinden birisi.

 

paraguay gezi
Asuncion gezisi

 

iTurbe ne demek olabilir ki? Haydi hayal gücünüzü kullanın!

 

paraguay
Paraguay

 

Kaldığım semtteki Calle Oliva Caddesi’nde bir polis memuru.

 

paraguay gezi
Calle Oliva, Asuncion, Paraguay gezi notları.

 

paraguay resimleri
Bir bankanın arabası. Paraguay.

 

Asuncion’da bir sokak etkinliğini çektim. İsteyen herkes sanat eserlerini ve el işlerini burada sergileyip satabiliyor. Latin Amerika videoları.

 

 

 

Polis motosikletli gençlere ceza kesiyor.

 

Asuncion police
Asuncion’da yaşam.

 

Burada yanlış bir şey yaparsanız ibret olsun diye caddelerde bağlıyorlar. Bu zavallılar epeydir burada bağlıymışlar.

 

Paraguay gezisi
Paraguay seyahati

 

Palma Caddesi 591 numaradaki Rodizio adlı şık lokantanın garsonu, ayakkabılarını parlatıyor.

 

paraguay hayat
Paraguay’da yaşam

 

Paraguay Güney Amerika kıtasında buharlı trene sahip olan ilk ülke. Aşağıdaki merkez istasyon binası günümüzde demiryolları müzesi: Estación Central del Ferrocarril Museo.

 

latin amerika mimari
Paraguay’da gezilecek yerler.

 

Genelkurmay Başkanlığı ve şeker gibi belediye otobüslerinden birisi. Hepsi rengarenk ve birbirinden farklı, burada anlatıyorum: En Güzel Otobüsler

 

paraguay gezilecek yerler
Paraguay’da gezilecek yerler.

 

Latin Amerika gezim sırasında her sokakta karşıma renkli şeyler çıkabiliyor.

 

Asuncion Paraguay
Asuncion – Paraguay gezi notları.

 

Asuncion Paraguay
Asuncion – Paraguay.

 

Amcalar sokakta oturmuş terere içiyorlar. Latin Amerika’da yaşamı sokaklarda hissediyorum.

 

Güney Amerika gezi
Güney Amerika gezisi

 

Asuncion
Asuncion

 

Paraguay Komünist Partisi (Partido Comunista Paraguayo – PCP) 1928 yılında kuruldu ve Komünist Enternasyonel’e katıldı. Askeri dönemlerde yoğun baskı gördü, Alfredo Stroessner rejimi devrildikten sonra yasallaşabildi. 2008 başkanlık seçimlerinde PCP’nin de desteklediği Fernando Lugo kazandı. PCP İleri (Adelante) adlı bir dergi yayınlıyor.

 

Partido Comunista Paraguayo Asuncion Communist Party
Partido Comunista Paraguayo / Paraguay Komünist Partisi

 

Dünyada ilk komünist girişimin Paraguay’da gerçekleştirildiğini biliyor muydunuz? 1893 Ekim ayında 700 Avustralyalı idealist, para ve yönetici olmadan, Karl Marx’ın teorilerine uygun olarak Paraguay’da Nueva Australia adlı koloniyi kurdular. Kurucuların torunlarından bazıları hala burada yaşıyor. Biraz daha güneyde yine aynı dönem ve yapıda kurulan Cosme adlı kasaba da var.

 

Cezaevi binası aşağıda.

 

Cezaevi Prison Asuncion
Asuncion Cezaevi

 

Asuncion’da futbol maçı olduğunda durum aşağıdaki gibi. Kentin en önemli ana caddelerinden birini görüyorsunuz.

 

Asuncion Paraguay
Asuncion’da maç olduğunda caddeler bomboş. Paraguay.

 

El Paraguayo Independiente Asuncion Paraguay
Asuncion

 

Paraguay Ekonomisi

Paraguay ekonomisi temelde tarıma dayanıyor. Çalışan nüfusun % 44’ü tarımla, % 34’ü sanayi ve ticaretle, % 22’si çeşitli hizmetlerde uğraşıyor. Başlıca yetiştirilen bitkiler: Mısır, buğday, soya fasulyesi, yerfıstığı, tütün, turunçgil meyveleri, yerba mate (Paraguay çayı), kahve, pirinç, pamuk. Hükümetin yabancı sermayeyi teşvik etmesi ve çeşitli baraj projeleriyle kullanılabilen enerjinin artırılması gıda, tekstil, kağıt, selüloz, kereste, çimento ve şeker sanayilerinin gelişmesini sağladı.

 

paraguay gezisi
Asuncion, Paraguay gezisi.

 

Ulusal Kalkınma Bankası (Banco Nacional de Fomento) 1961 yılından beri Demokrasi Meydanı’ndaki bu tarihi binada çalışıyor. Misyonu şuymuş: “Halkın yaşam koşullarının iyileştirilmesine katkıda bulunan, rekabet ve kalite ile üretken sektörlere, bankacılık ürün ve hizmetlerini tanıtmak için programlar geliştirilmesi ve finansman yoluyla ekonomik ve sosyal kalkınmanın desteklenmesi.”

 

latin amerika banka
Banco Nacional de Fomento, Plaza de la Democracia, Asuncion.

 

Paraguay ekonomisi 2003-2008 döneminde uluslararası emtia fiyatlarının yüksek seyretmesinden dolayı ihracata bağlı olarak hızlı bir büyüme gerçekleştirdi. 2010 yılında uluslararası piyasalarda canlanma Paraguay ekonomisine de olumlu şekilde yansıdı. 2009 yılında uluslararası ekonomik krizin etkisi ile %3,5 oranında daralan ekonomi, 2010 yılında %9,5 oranında büyüdü. GSHM’si 17,168 milyar ABD dolarına ulaştı. Toplam ihracat 6,901 milyar, ithalat ise 7,351 milyar ABD doları oldu.

 

Nehir taşımacılığı ülke ekonomisi için önemli. Ülkedeki nehirler sayesinde, önemli miktarda elektrik enerjisi sağlanıyor. Paraguay’ın Brezilya ile sınırında bulunan Itaipu hidroelektrik santrali ülke ekonomisi açısından önem taşıyor. Ülkede geniş ve verimli araziler mevcut olup, tarım ve hayvancılık ürünleri önemli bir ihracat kaynağı oluşturuyor.

 

asuncion
Asuncion

 

asuncion
Asuncion – Paraguay

 

Gece kaldığım yerde, 15 de Agosto ile Oliva Caddeleri’nin kesiştiği yerdeki otobüs durağında görüntü çektim: Latin Amerika videoları.

 

 

 

 

Paraguay yazılarımın devamı: Latin Amerika İnsanları.

8 YORUMLAR

    • Paraguay yoksul ve tam bir Latin Amerika ülkesi ama genel olarak tehlikeli denemez. Başkent Asuncion pastel renkli alçak binaları, dar caddeleri, dilencileri, her tarafta silahlı asker ve polisleriyle ilk izlenim olarak güvenli hissettirmese de aslında hem gündüz hem gece merkezi bölgeleri oldukça güvenli. Chacarita ve Banados bölgelerine gitmeyin, suç oranı yüksektir. Nasıl bir Paraguay seyahat planı yaptınız?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz