Ana Sayfa Avrupa Finlandiya

Finlandiya

Yıllardır tanıdığım, İstanbul’u ve beni seven Fin arkadaşlarımın daveti üzerine gittiğim bu yemyeşil, sakin, huzurlu, kalkınmış ve demokrat ülkede epey kent ve kasaba gezdim, göl kenarında, ormanda kamp yaptım, arkadaşımın annesinin eski ahşap evindeki aile saunasına girdim, başkent Helsinki plajındaki müzik festivaline gittim, geleneksel Kotka Festivalinde eğlendim, günde 20-21 saat gündüzü yaşadım. (İngilizce: Finland. Fince: Suomi). Bu sayfada Finlandiya hakkında bilgi, Finlandiya gezi notları, gezi rehberi, Finlandiya turu için gezilecek yerler ve şehirler listesi, yaşam, nüfus, insanlar, yemekler, içkiler, gezi notları ve yorumları bulabilirsiniz.

Finlandiya Hakkında Bilgi

Finlandiya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa’da Baltık Denizi kıyısında, İskandinavya Yarımadası’nda yer alıyor ve başkenti Helsinki. Komşuları doğusunda Rusya, kuzeyinde Norveç ve batısında İsveç.

Coğrafya ve İklim

Ülke topraklarının çoğunluğu ovalardan oluşuyor. Çok az tepe ve dağ var ve genellikle ülkenin kuzeybatı kısmında yer alıyor. Halti Dağı ülkenin en yüksek dağı olarak Laponya’da Norveç, İsveç ve Finlandiya sınırlarının kesiştiği noktaya yakın bir yerde.

Ülke tatlı su kaynakları açısından çok zengin. Doğu bölgesinin çoğu göllerden oluşuyor. Göllerin en büyükleri Saimaa Gölü (Doğu) ve İnari Gölü (Laponya). Kemi ve Oulu adlı ırmakları da önemli kaynaklar arasında.

Ülkenin coğrafi konumundan dolayı soğuk bir iklim hakim. Rusya sınırlarına ne kadar yaklaşılırsa ve ne kadar kuzeye doğru çıkılırsa iklim o kadar iklim sertleşiyor.