Ana Sayfa Avrupa Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti

Orta Avrupa seyahatimde gezdiğim Çek Cumhuriyeti başkenti Prag, son derece zarif ve romantik mimarisiyle, Kafka’nın anılarıyla, Bohemya kristalleriyle dünyanın en güzel kentlerinden biri. (İngilizce adı Czech Republic, Çekçe Česká republika olup, kısaca Çekya veya Česko deniyor). Bu sayfamda Çekya hakkında bilgi, Prag gezisi rehberi, Prag hakkında bilgi, Prag gezi notları, Prag turu ve tatili için gezilecek yerler ve yorumlar, tavsiyeler, Prag gece hayatı, alışveriş ve yemek önerileri bulabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti hakkında bilgi – Çekya

Bir Orta Avrupa ülkesi olan Çekya, kuzeyde Polonya, batı ve kuzeybatıda Almanya, güneyde Avusturya ve doğuda Slovakya ile komşu.

Tarihi Prag kenti, ülkenin başkenti ve en büyük kenti olmasının yanı sıra, dünyaca ilgi çeken ünlü bir turizm merkezi. Ülke, Bohemya ve Moravya bölgelerinden oluşuyor ve daha büyük Silezya bölgesinin bir parçası. Çek Cumhuriyeti 1 Mayıs 2004’te Avrupa Birliği üyesi oldu.

Ekonomi

Ülkenin dünya çapında tanınan ürünleri kristal, cam işlemeleri ve garnet taşı. Bunun yanında bira gerek üretim gerekse kültür olarak ülkenin en önemli sembollerinden. Pek çok ülkede yerel bira üreticileri isim haklarını başta Bohemya bölgesine bağlı Plzeň şehri olmak üzere bu ülkeden alıyor. Çekler dünyanın en çok bira içen halkı olarak bir rekor sahibiler.

En önemli tarım ürünleri buğday, arpa, yulaf, çavdar, mısır, pancar, patates ve kabak. Hayvancılık yaygın. Ülkenin % 30’unu kaplayan ormanlardan elde edilen ürünler ihtiyacı karşıladığı gibi, fazlası ihraç ediliyor. Ürettiği madenler ise ülke ihtiyacını karşılamadığı için maden ithal ediliyor. Demir cevherinin önemli kısmını ithal etmesine rağmen dünyada çelik üretiminde ilk on ülke içinde. Otomotiv, makine, kimyasal maddeler, silah, tekstil endüstrileri gelişmiş durumda.

Din

Çek Cumhuriyeti’nde dini inanç sahibi insanlar azınlıkta olduğu için, kullanılmayan kilise ve manastırlar daha çok konser salonu ve müze olarak hizmet veriyor.

Turizm

Çek Cumhuriyeti Avupa’nın en çok ilgi gören turizm ülkelerinden birisi. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, Avrupa şehirleri arasında en çok ziyaret edilen 6. şehir, dünya şehirleri arasında ise en popüler 12. şehir. Turizm Çek ekonomisi için önemli gelir kaynaklarından biri. Çek Cumhuriyeti’ne yılda 6 milyondan fazla turist geliyor. Türkler, Çek Cumhuriyeti’ne genelde balayı ve romantik Prag tatili için gidiyor. Çekya’da toplam hizmet gelirlerinin yaklaşık yüzde 35’ini turizm gelirleri oluşturuyor.

prag gezisi

Prag Gezi Notları

447
Prag gezi notları olarak yazdığım bilgiler, bir Prag seyahat rehberi olabilecek pratik notlar içeriyor. Prag'da gezilecek yerler, yapılacak şeyler, hava durumu gibi bilgiler veriyorum...