Prag gezi notları olarak yazdığım bilgiler, bir Prag seyahat rehberi olabilecek pratik notlar içeriyor. Prag’da gezilecek yerler, yapılacak şeyler, hava durumu gibi bilgiler veriyorum ve kendi maceralarımı yazıyorum. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag son derece güzel ve turistik olmasına rağmen Türkiye’den gidenler için ucuz bir kent. Dünyanın en güzel kentlerinden biri olarak kabul ediliyor ki bu bence de doğru. Ben Budapeşte Viyana Prag seyahatim sırasında bu güzel kentte kalıp gezdim.

 

Prag gezisi
Prag gezisi, Çek Cumhuriyeti

 

Prag Gezi Rehberi ve Prag Hakkında Bilgi

Prag büyülü bir kent, gidip de beğenmeyene rastlamadım. Yüzlerce yıl Bohemya’ya başkentlik eden kent zarif köprüleri, katedralleri, altın şapkalı kuleleri ve kilise kubbeleri, kuğulu Vltava Nehri ile ziyaretçilerini büyülüyor. II. Dünya Savaşı’ndan neredeyse hiç zarar görmeden çıkan şanslı kentin Ortaçağ tarzı merkezi, arkasında gün batımıyla doğuya doğru bakan dokuzuncu yüzyıldan kalma kalesinin gölgesindeki kilise çanları, katedralleri, avluları ve Arnavut kaldırımlı sokaklarında gezen meraklılarıyla her zaman canlı, kalabalık ve romantik. Öte yanda enerji, müzik, kültür, sanat, etkinlik dolu modern bir kent. Çek Cumhuriyeti için Türk vatandaşlarının Schengen vizesi almaları gerekiyor. Yeşil (hususi) pasaporta gerekmediği için ben Budapeşte Viyana Prag seyahatim öncesinde vize ile uğraşmadım. Çek para birimi Koruna’ya gelince, 1 TL 5 Koruna (CZK) ediyor, hesaplaması kolay (Nisan 2018 kuru). İşte size pratik bir Prag gezi rehberi yazısı.

 

prague travel
Prag gezi notları

 

Prag Uçuşları ve Tren

Kente Türk Hava Yolları’nın her gün direkt uçuşları var. İstanbul-Prag aktarmasız uçuşu 2:45 saat sürüyor ve fiyatları 800TL civarında. Aktarmalı uçmaktan sıkılmazsanız KLM, Ukraine Int (UIA), Avusturya Havayolları ile 200 avronun altında fiyatlarla bilet bulabilirsiniz, ancak toplam yolculuk süreniz yedi saat ve üzerine çıkar. Ben Prag’a uçakla değil Budapeşte Viyana Prag seyahatim sırasında Viyana’dan trenle gittim. Viyana-Prag treni 4 saat sürüyor ve bilet fiyatları 30 avrodan başlıyor. Otobüs biletleri 15 avrodan başlıyor ve yol yine dört saat sürüyor.

 

prag gezisi
Vltava Nehri, Çek Cumhuriyeti gezi notları.

 

Prag Hava Durumu ve İklimi

Çek Cumhuriyeti Avrupa’nın içlerinde kalıyor ve ılıman bir kara iklimi hakim. Kışları soğuk ve nemli, yazları sıcak, ilk ve sonbaharları ise tam bu mevsimlerin gerektirdiği gibi. Yazın bazı günler çok sıcak olabiliyor. Kışın kar yağıyor ama kent uzun günler boyunca beyaz kalmadan eriyor. Prag hava durumu için genel olarak İstanbul’un biraz daha soğuğu diyebiliriz. İdeal aylar Mayıs, Haziran ve Eylül olsa da tüm yaz ve ilkbahar mevsimleri Prag’a gitmek için uygun.

 

prag gezisi
Prag gezi notları/ Prague travel

 

Hafta Sonu Prag Turu

Bu güzel kenti görmek istiyorsunuz ama tatiliniz mi yok? O halde işte size “iki günde Prag turu” gezisi için önerim. İlk günün yarısını aşağıda bahsettiğim Prag Kalesi’ndeki görülecek yerlerde harcayın. Sonra Mala Strana’ya inerek St Nicolas Kilisesi’ni ziyaret edin ve harika Charles Köprüsü’nde yürüyün, fotoğraf çekin. Akşam Prag’ın güzel sokaklarında dolaşın, kafelerinin keyfine varın. İkinci gün Belediye Sarayı’nı gezin, Vysehrad’a gidin. Ardından Kafka Evi’ne uğrayın. Sonra Petrin Kulesi’ne çıkıp şehir manzaraları çekin. Akşam kentin romantik havası ve barları sizi bekliyor. Bu iki günlük geziyi ister bağımsız gerçekleştirebilir, kolay olmasını isterseniz Prag turları satan turizm firmaları ile turistik bir tur yapabilirsiniz.

 

Çek Cumhuriyeti gezisi
Vaclavske Namesti Meydanı, Çekya gezisi.

 

Prag’da Dolandırılmam ve İnadım

Kent merkezindeki turistik Eski Kent Meydanı’na (Staromestske Namesti) çıkan yaya caddesinde bir döviz bürosunun camında iyi bir dolar-koruna kuru gördüm ve içeri girip 100 ABD doları verdim, aldığım Koruna miktarı kapıda yazanın çok altındaydı, şaşırdım. Sorunca bürodaki genç kadın “kapıda yazan dolar satış kurumuz” dedi. Gittim baktım, kocaman rakamın üzerinde minicik yazıyla “we sell” yazıyor. Alış kurunun nerede yazdığını sordum, kapının arkasında neredeyse gizlenmiş küçük yazılı panoyu gösterdi. Paramı geri almak istediğimi söyleyince işlemin gerçekleştiğini ve bunun imkansız olduğunu söyledi.

 

Üzgün bir şekilde planımdaki Ulusal Müze’ye doğru ilerlerken bu dolandırıcılığı kabullenmemeye karar verdim ve geri dönüp paramı istedim, red edilince onlara iş yaptırmayacağımı söyledim. Yasal olarak yapabileceğim bir şey yok, tam bir turist tuzağı. Büronun önüne gidip sakince durarak, gelen çok sayıda turiste elimdeki fişi gösterip durumu söyledim ve hepsi teşekkür edip büroya girmekten vazgeçti. Bir süre sonra içeriden takım elbiseli bir adam geldi, ne yaptığımı sordu. Üzerinde birçok notum olan Prag haritasını gösterip “Her yeri gezdim, daha dört günüm var ve hepsini burada harcayıp size iş yaptırmayacağım. Avrupa Birliği’ne girdiniz ama Avrupalı olamamışsınız” dedim. Adam içeri girdi, bir süre sonra epey müşteri kaçırıp işin ciddiyetini anlayarak tekrar geldi ve beni içeri çağırdı. Bana verilen düşük kurla normal kur arasında bir teklif sundu, ben yine onlara 4 gün iş yaptırmayacağımı söyleyince normal kuru ödemeye razı oldular ve paramı aldım. Dışarı çıkıp yürürken hissettiğim tatmini anlatabilmem zor; adeta Avrupa’nın içlerinde zafer kazanmış bir Türk!

 

Elin memleketinde yaptığıma ve sonucuna bakın. Türkiye’de dolandırılıp aynı tepkiyi gösterseydim “çekil ulan dükkanın önünden” diye başlayarak yapacaklarını az çok tahmin edersiniz.

 

Prag’da Döviz Bozdurma ve Dolandırıcılık

Yukarıda benim başıma gelen gibi, Prag’da döviz bozdurma sırasında dolandırıcılık çok yaygın. Özellikle merkezi ve turistik semtlerde para bozdurmak ve Çek Korunası almak isteyen birçok turist ve yabancı dolandırılıyor. Euro veya Dolar gibi paralarla Çek para birimi Koruna alırken yaşayabileceğiniz hile ve dolandırma yöntemleri ile dikkat etmeniz gerekenler şunlar:

 

1. Satış kurunun değeri çok büyük rakamla yazılıdır, üst kısmında minik harflerle “we sell” (satışımız) yazar ve siz de orada yazdığı kadar Çek parası Koruna alacağınızı zannedersiniz. Örneğin kapıda 1 Dolar için büyük rakamlarla 22 yazar, ama Dolarınızı verdikten sonra size ödenen 12-13 Koruna olur. Alış kuru “we buy” içeride, gizli bir yerde yazılıdır.

 

2. Döviz bürosunda (Exchange Office) No Commission (komisyonsuz) yazar ama paranızı verdikten sonra ciddi bir komisyon keserler, meğer sadece seyahat çekleri için komisyon olmadığını öğrenirsiniz.

 

3. İki farklı döviz kuru hilesi. Dolar veya Euro karşılığı iyi bir Koruna rakamı görürsünüz, ama çok daha azını öderler. Meğer o iyi kur çok yüksek miktarda döviz verirseniz geçerli olanmış, normal ve kötü kur ise kenarda köşede yazar.

 

4. Sokakta döviz bozup Çek parası Koruna veren adamlardan para bozdurmayın.

 

Yurt dışı seyahatlerde para, güvenlik, banka ATM kartı, kredi kartı, telefon kullanım bilgileri için bu yazıma bakabilirsiniz.

 

çek gezi
Eski Kent Meydanı (Staromestske nam) ve Tyn Kilisesi, Prag’da gezilecek yerler.

 

Prag’da Bedavaya Yapılacak Şeyler

Gezinizi ucuza getirmek istiyorsanız bedava olan bazı şeyleri yazıyorum:

– Prag Kalesi’ndeki nöbetçi asker değiştirme törenini izleyebilir, şatonun bahçelerinde dolaşabilir, güzel fotoğraflar çekebilir ve St Vitus Katedrali’ne biletsiz girebilirsiniz.

– Ulusal Müze’ye giriş her ayın ilk Pazartesi günü ücretsiz.

– Belediye’nin işlettiği tüm sanat galerileri ayın ilk Salı günü bedava.

– Ayın ilk Perşembesi belediyenin müzeleri sadece 1 Koruna ücret alıyor.

– Kentin en güzel yerleri olan Eski Kent Meydanı (Staromestske nam) ve Charles Köprüsü geceleri harikadır ve caz grupları çalar.

 

Yurt dışı gezilerinizi ucuza getirmek için yazdığım bilgiler burada: Ucuz Gezi

 

Franz Kafka'nın evi, Çek gezi notları.
Kafka Evi, Çekya.

 

Kentte alışveriş, yemek, fiyatları ve gece hayatından bahsettiğim yazım: Prag’da Alışveriş, Yemek, Gece Hayatı.

 

Prag’da Gezilecek Yerler

Prag’da gezilecek yerler çok. Ortaçağ havasını iyi korumuş kentin mimarisi zarif, sokaklarında yürümek keyifli. Prag’da gezilecek yerlerin bir listesini vereyim, bunların en önemlileri haritada numarasıyla görülüyor, yazının çıktısını alıp kolayca gezebilirsiniz.

 

1 – Prag Kalesi (Prazsky hrad): Dünyanın en eski antik kalesi. Bilet 350 Koruna (35TL)
2 – Belvedere
3 – St. Nicholas Kilisesi
4 – Prague Baby Jesus (Prazska jezulatko)
5 – Petrin Kulesi (bilet 105/55 Koruna), sihirli aynalar labirenti, funicular.
6 – Lesser Town (Mala Strana) Köprü Kulesi
7 – Charles Köprüsü (Karluv Most)
8 – Eski kent (Stare Mesto) Köprü Kulesi
9 – Rudolfinum Konser Salonu
10 – Josefov – Prag Yahudi Mahallesi – Kombine bilet 480 Koruna
11 – Eski Kent Meydanı (Staromestske nam)
12 – Orloj ve Eski Kent (Stare Mesto) Sarayı, astronomik saat – Old Town Hall
13 – Tyn Kilisesi
14 – Powder Tower (Prasna brana)
15 – Betlem Chapel (Betlemska kaple)
16 – Wenceslas Meydanı (Vaclavske namesti)
17 – Ulusal Tiyatro (Narodni divadlo)
18 – Yeni Kent Sarayı (Novomestska Radnice) – New Town Hall
19 – Ulusal Müze (Narodni  muzeum)

prag harita
Prag haritası.

 

St. Vitus Katedrali, St. George Bazilikası, Belediye Sarayı (Obecni Dum), Çek Ulusal Sanat Galerisi (Narodni galerie), Barok Loreta Manastırı, Mozart ve Dusek Muzesi, Vysehrad Kalesi, Yazlık Saray (Kralovsky Letohradek), Old-New Synagogue, Strahov Manastırı, Infant of Prague (Jezulatko) İsa Heykeli, Bertramka, TV Kulesi, Strahov Manastırı, Dans Eden Bina da kentte gezilecek yerler arasında.

 

Prag Kart – Prague Card

Kentteki gezilecek yerler için bazılarına ücretsiz giriş, bazılarına indirim sağlayan Prag Kart alabilirsiniz. Kale, Yahudi Müzesi, Eski Belediye Sarayı, Petrin Kulesi gibi 50 tane görülecek yere bedava girebilir; 2 saatlik ücretsiz otobüs şehir turu yapabilir; 7 dilde mevcut ücretsiz rehber kitap alabilir; 30 yeri indirimli ziyaret edebilirsiniz. Tramvay, otobüs, metro, tekne, havaalanı otobüsü, Petrin Tepesi füniküler dahil şehir içi ulaşımdan da bedava yararlanabilirsiniz.

 

Prag indirim kartı
Prag kart

 

Prag Kart fiyatları 

2, 3 ve 4 günlük Prague Card var ve ücretleri şöyle:

 

2 günlük kart tam ücreti 48 euro

2 günlük kart öğrenci ve çocuk 35 euro

3 günlük kart tam ücreti 58 euro

3 günlük kart öğrenci ve çocuk 42 euro

4 günlük kart tam ücreti 67 euro

4 günlük kart öğrenci ve çocuk 49 euro

 

Çocuk ve öğrenci kartını 6 – 16 yaş arasındakiler ve örgün eğitim gören 26 yaşına kadar öğrenciler alabilir. 6 yaşın altındaki çocuklar için görülecek yerlerin çoğu ve şehir içi ulaşım ücretsiz. Kartı gitmeden önce İnternet’te Prague Card sitesinden satın alırsanız bu fiyatlara ikişer avro indirim var. Oradan almak isterseniz 26 yerde satılıyor; örneğin Vaclav Havel Havaalanı Terminal 1 Geliş Salonu Turizm Bürosu ve Euroagentur Bürosu, Terminal 2 Geliş Salonu Turizm Bürosu, Eski Belediye Sarayı, Rytirska Caddesi 31 numaradaki Turist Bilgi Ofisi, Malostranska Köprü Kulesi, Florenc Otobüs Durağı Turist Bilgi Ofisi, Eski Kraliyet Sarayı Müze Dükkanı, Tren Garı Turist Noktası.

 

prag turu
Charled Köprüsü ve Lesser tarafındaki kule, Çek Cumhuriyeti seyahati.

 

Şehir İçi Ulaşım

Şehir içi ulaşım için metro, tramvay ve otobüslerde 30 dakika geçerli bilet fiyatı 24 koruna (CZK), 90 dakika geçerli bilet 32 koruna. Metro, tramvay ve otobüs ulaşım araçlarının arasında aynı biletle aktarma yapılabiliyor. Biletlerin metro girişlerinde, otobüs ve tramvaylardaki küçük sarı makinelerde onaylatılarak geçerli hale getirilmesi, geçerlilik süresinin başlatılması gerekiyor. 24 saat geçerli bilet 110 koruna, 3 günlük bilet 310 koruna.

 

Prag İçin Öneriler

Kentin yukarıdaki önemli ve ünlü yerlerinin yanında benim keyif aldığım bazı yerler ve önerilerim.

– Benim kaldığım öğrenci-işçi semti Zizkov (Prague 3) bölgesinde TV kulesi var. Müthiş yüksek, ben çıktım. Üzerinde emekleyen bebek heykelleri var. Bu bölgede pek turist yok, güzel yerel barlar, çok hoş sokaklar, büyük bir bira bahçesi var.

– Petrin Kulesi ve çevresi hoş. Eyfel Kulesi’nin kopyası. Müthiş manzara.

– Bir-iki saat Yahudi Mahallesi’ne (Josefov) ayırın, çok güzel binalar var. Girişte müzeler için toplu bilet (50TL) kesiliyor, ama özel ilginiz yoksa almayın, çok zaman gider. Sadece mahalleyi gezin, fotoğraf çekin.

– Helesovice’deki Prag Pazarı’nı da gezdim ben. Almaya değer pek birşey bulamasam da pazar gezmeyi seviyorum.

– Smichov (Prague 5), Mala Strana, Zizkov, Vltava Nehri boyu, Yeni Kent, yürümesi keyifli yerler. Zamanınız olursa.

– Vaclavske Namesti’ye defalarca yolunuz düşecek nasılsa, modern bir cadde görmek isterseniz Na Prikope’de yürüyün, hem sonunda Powder Tower’ı da görürsünüz.

– Turistik bölgede olmasa da Ke Karlovu Caddesi’ndeki Antonin Dvorak Müzesi’ni gezip büyük besteciyi anın.

– Gitmeden önce Franz Kafka okuyun, Kafka’nın yaşadığı iki evi ziyaret edin, kentte Kafka’nın izini sürün.

 

Prag Çevresinde Gezilecek Yerler

Hemen her yere otobüs veya trenle gidilebiliyor.

 

Karlovy Vary

1370 yılında kurulan güzel şehir kaplıcaları ve ilginç mimarisiyle ünlü. Kaplıcalarında sağlık kazanmak için kente seyahat edenler arasında  Mustafa Kemal Atatürk, Çar Büyük Petro, İmparator I. Franz Josef, Beethoven, Wagner, Brahms, Tolstoy ve Karl Marx var. 127 kilometre yolu başkentten 2 saat sürüyor.

 

Brno

Başkente 210 kilometre uzaklıktaki Brno, Çekya’nın ikinci büyük şehri. 1000 yılında kuruldu ve Moravya kültürü ile tarihi bakımından önemli ve turistik bir şehir. Avusturya sınırına yakın.

 

Pizen

Başkente 94km, Metro B Zličín istasyonundan otobüs 1 saat sürüyor. Dünyaca ünlü Pilsner Urquell birasının üretildiği yer. Avrupa’nın en yüksek kilise kulesi ve ikinci büyük sinagogu, Orta Çağ’dan kalma yeraltı tünelleri, silahlar, dünyanın en eski bira müzesi burada.

 

Kente çift olarak gidenlere yazım: Romantik Prag İçin Öneriler

447 YORUMLAR

 1. Merhaba…Biz Viyana’dan Prag’a otobüsle geçmiştik.Euroline ileydi sanırım.Yolculuk 4 saat sürdü ve hiç gümrük kontrolü olmadan geçtik.
  İki gün kaldık.Masalsı bir şehir ama şehrin turistik kısımları dışındaki yerleri bana bakımsız gelmişti.Yine de gidilip görülecek bir yer.

 2. Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum, özellikle kuzey kore yazılarınızı bir kaç defa okudum. Prag’da kazandığınız zafer içinde ayrıca kutluyorum sizi. okurken takım elbiseli adama buradan kafa kol dalasım gelmedi de değil hani :)) elinize yüreğinize sağlık 🙂

 3. Merhaba yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum.size sorum şu; ağustos ayında ist-prag-viyana-ist olarak gezi planı yaaptım 6gece olarak.sizce prag 3 viyana 3 olarak mı bölmeliyim yoksa sizin bu iki şehir arasında şunda daha fazla gezilecek yer var 4-2 gibi bir öneriniz olur mu ? biraz uzun oldu kusura bakma 🙂

 4. Merhaba önclikle ayrıntılı yazınız için çok teşekkürler. Çok işimize yarayacağını düşünüyorum. Biz 8 günlük tatilimizi Berlin ve Prag’da geçirmeyi düşünüyoruz. 8 gün çok mu gelir? Ayrıca Viyana’ya geçsek kaç gün olarak ayırmamızı önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler hoşça kalın

  • Merhaba,
   Hayır çok gelmez. Viyana’yı da görmek isterseniz 2 gün öneririm; önemli bir kent olsa da abartıldığı kadar güzel değil ve çok pahalı.
   Ben de ilginize teşekkür ederim.

 5. Selam ..Biz eşimle kısmetse 2 hafta sonra 8 günlük orta avrupa turuna çıkacağız ancak bir tur şirketi ile anlaştık dil bilmediğimiz için size sorum şu bize teklif edilen ekstra turlara katılmak ne kadar mantıklı bunlar Karlovy vary,dresden,bratislava

  • Merhaba,
   Bana göre mantıklı değil, ekstralar her zaman maliyetinin çok üzerinde satılır. Ancak dil bilmediğinize göre tur sizin için uygun. Ben olsam yine de gitmezdim. Prag’da 3 gün kalırsınız diye tahmin ediyorum. Şehir dışına çıkmaya değmez. Ekstra tur yerine bir kent haritası ve temel sözcükleri yazacağınız bir kağıtla Prag’ı kendiniz keyifle gezin derim ben. Sorularınız olursa yazın.

 6. slm. yazınızı zevkle okudum, kısa ve net. Ağustos ayında çocuğumla birlikte Prag a 8 gün tatil planladık. 8 günü de Prag da geçirmek istemiyoruz. Yakın şehirler olarak Viyana da (diğer arkadaşlara önerinizden sonra) 1 gece kalmayı ve Viyana dan da hangi şehre gitmemizi önerirsiniz. Uçak biletimiz ist.-Prag dönüşümüzde Prag dan ist. olacak. En fazla 5 saati geçmeyen hangi şehirler var. Niyetimiz fazla ülke ve şehir görmek olacak.

  • Merhaba,
   Ben gidişi Budapeşte’ye, dönüşü Prag’dan almıştım; gidiş-dönüş bir biletle yaklaşık fiyatı aynıydı, geri dönmem gerekmedi. Viyana’da sadece 1 gece kalacaksanız bence şahane Budapeşte’yi görün, yazımda belirttiğim gibi pek uzak değil, 3.5 saat. O kadar yol gitmek iztemezseniz Bratislava’yı görebilirsiniz.

 7. Alper bey,
  biz dokuz arakadaş 16,17 haziranda 2014 prag da olacagız bizleri orada gezdirecek bize kılavuzluk yapacak bir türk rehber arıyoruz kiralıcağımız arabamızda mevcut olacak.
  prag rehberler birliginin böyle bir hizmeti varmıdır. Bilginiz varmı açaba ben internette biraz araştırdım fakat somut bir şey bulamadım bu konuda sizin bilginiz ve öneriniz nedir. YANITINIZI BEKLİYORUM
  HOSCAKALIN

  • Merhaba Tülay Hanım,
   Rehberli hiç gezmedim, bilmiyorum. Sizin için yapabileceğim tek şey İnternet’ten bulup yazmak olur ki bu bilgi bir deneyime dayanmayacağı için böyle yapmak doğru olmaz.
   Neden rehber ihtiyacı duyuyorsunuz?

 8. ben ekim sonu pronto tur ile viyana-Prag-Budapeşte turu yapıcam ama bu döviz büroları beni endişelendirdi .Euro ile gidiyorum hep Avrupa ülkelerine ve maalesef kredi kartıda kullanmıyorum oraya gitmeden burdan oranın parası alınıyor mu ya da dolar daha mı geçerli ne yapmalıyım anlamadım her sitede aynı şey yazıyor kur farkları şimdiden teşekkürler

  • Sevgi Hanım endişelenmeyin. Blogumdaki bilgi doğrultusunda davranırsanız dolandırılmanıza izin vermezsiniz. Bürodaki görevliden tam olarak kaç koruna alacağınızı yazmasını isteyin, avroyu vermeden önce. İyi seyahatler.

 9. Bukres de ikamet ediyorum, bayramda budapeste-auschwitz-prag ve bratislava turu yapmayi dusunuyorum aracimla, esimle gidiyorum, bize eslik etmek isteyen ciftler olursa daha eglenceli olur diye dusunuyorum.

 10. Merhaba Alper bey, Öncelikle değerli paylaşımlarınız için çok teşekkür ederiz. Konaklama fiyat vs. ile ilgili paylaşımlarınızı bekliyoruz. Saygılarımızla

 11. Merhaba Tunç bey, Bayramda bizde belirttiğiniz bölgede olacağız. Dönüşümüz isi Romanya, Umarım karşılaşırız. Saygılar ve iyi tatiller dileriz.

 12. Merhabalar
  Eğitim için gitmeyi düşünüyorum.Fakat okuduklarıma ve duyduklarıma göre insanları çok soğukmuş.Gerçekten öyle mi acaba ?

 13. Merhabalar ,

  yazınızı okudum , bilgilendirme için teşekkürler.
  ben 19 – 24 Ağustos tarihleri arasında Prag da olacağım.Hop on Hop off turuna katıldınız mı? Tavsiye edermisiniz?

 14. Merhaba Alper,
  Önümüzdeki hafta tur ile Budapeşte, Viyana ve Prag’a gideceğim. Ekstra turların hiçbirini satınalmadım. Kendim gezmek istiyorum mutlaka gitmem gereken yerler nereler, tavsiye verebilir misiniz?

 15. Alper Bey..Iyi aksamlar, iki yil once Prag yakinlarinda ortacagdan kalmaturisyok bir kasabaya gitmistik. Ismini animsayamiyorum. Biliyorsaniz, yazar misiniz ? Tesekkurler..

 16. Alper bey;
  yazınızı okudum çok faydalı bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederim. 22-26 eylül arasında pragda olacağım. para dönüştürmek için önerebileceğiniz güvenilir bir döviz bürosu var mı? havaalanında mı dönüştürmek gerekir?
  şimdiden çok teşekkürler…

  • Merhaba Merve Hanım,
   Prag’da döviz bürolarında Çek parası koruna alırken yıllardır dolandırıcılık yapılıyor. Özellikle Charles Köprüsü, Staromestske Namesti, genel olarak Stare Mesto (eski kent) bölgesinde dolandırıcılık yaygın. Polis de onlar kadar suçlu olduğu için yardım etmiyor.
   Benim dolandırılmadan bozdurduğum yerler Mustek metro durağına yakın Panska Caddesi 6 numaradaki ve Malostranska metro durağının yanındaki döviz büroları. Ancak fikirlerini değiştirmeleri olasılığına karşı garanti veremem. En iyisi hiç denemeyip ATM’lerden mevduat hesabınızdan koruna çekmek. Döviz bürosuna giderseniz vereceğiniz Avro ya da doları elinizde gösterin ve karşılığında tam olarak kaç koruna alacağınızı yazmasını isteyin. “We buy” (alış) ve “we sell” (satış) fiyatlarına dikkat edin.

 17. Geçen ay bende Prag’dayım. Kaldığım Otelde % 3 Komisyonla Koruna bozdurdum. Fazla geldiği için döviz bürolarında bozdurayım dedim. Keşke bozdurmasaydım. Kesinlikle döviz bürolarının verdiği herhangi bir kağıda imza atmayın. İmza attığınız anda hiçbir hak idda edemiyoruz. % 30 komisyon aldılar. Yani 1000 Koruna almam gerekirken 700 Koruna verdiler. Ayrıca başka döviz bürosundaki bey de bizimle Türkçe konuşmaya çalışarak eksik para yutturmaya çalıştılar. Bir de havaalanında Bulgar Türkleri sizinle konuşarak sizi oyalayıp yanındaki eşyalarınizi çarpıyorlar. Buna dikkat edin bizzat benim başıma geldi. Kamerayı çarptılar bizim.

 18. Merhaba,
  Öncelikle bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Eşime sürpriz için mini bir gezi ayarlamayı düşünüyorum ama çok vaktimiz yok. 3 günlük geziyi 1 gün Budapeşte, oradan gece yolculuğu ile Prag’a geçip 2 gün Prag şeklinde ayarlasam görülmesi gereken yerlere vakit yeter mi?

  • Merhaba Kübra Hanım,
   Bu elbette mümkün, ama bence ikisinden birini seçin, koşturmacaya gerek yok. Görülmesi gereken yerlerden sadece bazılarını görebilirsiniz, ama Prag’ın caddelerinde dolaşmanın keyfine varamazsınız.

 19. Prag’da exchange office de para bozdururken eğer imza istiyorlar ise sakın bozdurmayın ve imzalamayın… Yasal dolandırıcılık olup polis dahi birşey yapamıyor…imza isteMEyen yerler güvenilir yerlerdir… Dikkatinize…

 20. Prag gezisi evvelinde tesadüfi keşfettiğim bu siteden çok faydalandık. Kullanış açısından ve içerik açısından harika gerçekten. Emeğiniz için teşekkürler.

  Prag’a 4 gün turla eşimle katıldık. Turla sadece Karlovy Vary’e gittik, kalan günlerde kendi başımıza gezdik durduk. Eşsiz bir şehirmiş gerçekten. Otelimiz Old Town’a 200mt uzaklıkta olması sebebi ile her yere yürüyerek gittik.
  Döviz bozdurma konusu üzerinde çok durulmuş, tur rehberi uzun süredir Prag’ta yaşaması sebebi ile doğru noktadan Koruna almamızı sağlamıştı. Koruna alırken ele geçecek “net” para üzerinden anlaşılırsa daha sağlıklı olacaktır, bir kaç tane Türk dönerci var, oralardan da döviz alanlar varmış. Bilginize.

 21. Meraba, Sayenizde şubat tatilini 3 gün Budapeşte oradan da gece trenle geçerek 2 gün Prag olarak planladık. Ancak tren firması ve fiyatları konusunda biraz daha bilgiye ihtiyacımız var. Ne tavsiye edersiniz? Teşekkürler , yeni rotalarınızı bekliyoruz.

  • Merhaba,
   Budapeşte Prag arasında her gün 6 tane direkt, çok sayıda aktarmalı tren var, ACPrail, Mav.hu ve Czech-transport sitelerinde görebilirsiniz. Pek fark etmez, zamanınıza hangi tren uygunsa ona bilet alırsınız. Budapeşte’nin Nepliget garından otobüsler de var, Czech-transport sitesinden ulaşabilirsiniz.
   İyi yolculuklar.

 22. Merhaba,
  Yazınız gerçekten güzel olmuş. Bende arkadaş grubumla Mart sonu gibi 4 günlüğüne Prag tatili planladık. Belki sizi takip eden arkadaşlara faydası olur. Pegasus’un kampanyalarını takip edip birazda önceden bilet alırlarsa çok çok ucuza alabilirler bileti. Biz mesela şimdiden Mart ayı için bileti 236 TL ye aldık 🙂 Benim sorum ise şu olacaktı size. Biz Cumartesi gidip Salı dönücez ama birçok yerde Pazartesi günü tüm kale, müze vs kapalı olduğunu öğrenim. Pazartesi Karlovy Vary gezisi yapsak, bu bölgede de her yer kapalı olur mu?

  • Merhaba,
   Teşekkür ederim. Diğerlerini bilemiyorum ama en önemli gezilecek yerler arasındaki Karlovy Vary Müzesi Pazartesi ve Salı kapalı. Ben olsam Prag’da görülecek yerleri iyice bir gezer, Pazartesi de sokaklarının keyfine varırdım. Zaten çok az gününüz var.

 23. Merhaba Alper Bey,
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Biz de 28 Ekim-1Kasım arasında Prag’ta olacağız. Araba kiralayıp Budapeşte’ye ya da Viyana’ya gitmek sizce anlamlı olur mu? Şimdiden teşekkürler…

  • Merhaba Hatice Hanım,
   Rica ederim. Prag ile Viyana ve Budapeşte arasında araba kiralamayı şahsen tercih etmezdim, otobüs ve trenler hem uygun fiyatlı he de düzgün. Kaç kişi olduğunuz da önemli elbette.

 24. Öncelikle çok teşekkürler yanıtladığınız için. İki kişiyiz Alper Bey. Prag ile Budapeşte arası trenle 6-7 saat olarak görünüyor. Fiyatları da kişi başı 56 euro. Arabayla daha ucuz ve daha kısa sürecek gibi. Ama tanımadığımız bir ülkede (İngilizcemizin de harika olmadığını varsayarsak:) iki kadının araba kullanması ne kadar güvenli olur onu bilemiyoruz.

 25. Toplam 8 günlük gezi icin biletlerimizi aldik. Gidis praga dönüş de budapesteden. İlk önce prag 3, viyana 2, budapeste 3 diye dusunmustuk. Simdi bir şehir daha eklesek mi diye düşünüyoruz, her sehir 2 gün olacak sekilde. Önerilerinizi yazarsaniz sevinirim

 26. Merhaba,
  2 gece Prag’da kalıp gece treni ile Viyana’ya geçip 2 gece de Viyana’da kalacağım, son olarak da 3 gece Budapeşte’de kalacağım. Ve ilk defa yurt dışı gezisini tek yapacağım için döviz bozdurma konusunda yazdıklarınız biraz gözümü korkuttu. ATM’den para çekmek çok mu masraflı olur acaba? Döviz bürosundakilerle pazarlık yapmaya değer mi? Bir de gece treni ile Viyana’ya geçmeyi planladığım için vize almada problem olmaması için bileti internetten almak istiyorum. Hangi siteden almamı tavsiye edersiniz?
  Fena stres yaptım yakmasam bari uçak biletlerimi :))

  • Merhaba Ayşen Hanım,
   Prag’da döviz bozdurma konusunda yazdıklarıma dikkat ederseniz sorun yaşamazsınız. Döviz bürosuyla pazarlık edemezsiniz, ya dolandırıcıdır ya da normal. İstemezseniz kendi mevduat hesabınızda para bulundurun, orada Çek parası çekersiniz, banka komisyonu azdır, ben de çoğunlukla öyle yapıyorum birçok ülkede.
   Prag Viyana tren biletini Çek Cumhuriyeti’nin demiryolları sitesi cd.cz’den alabilirsiniz. czech-transport sitesi de tren bileti satan bir acentaya ait.
   Hiç stres yapmayın, güzel bir Prag Viyana Budapeşte turu olacak.:)

 27. Hizmet pasaportuyla Prag’a gidiyoruz ordan viyana ve Prag’a Geçmek istiyoruz ülkeler arası geçişte sorun olur mu acaba ülkemize dönerken sorun çıkar mı teşekkürler

  • Merhaba,
   Hizmet pasaportu hiç kullanmadım. Çek Cumhuriyeti ve Avusturya hizmet pasaportuna vize istemiyor, herhangi bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Dönüşte zaten yaşamanız için hiçbir neden yok.
   İyi yolculuklar.

 28. Alper Bey slmlar..yazılarınız için teşekkürler…temmuz(2015) ayı için prag-viyana-budapeşte tatil planı yaptık ve uçak biletlerini simdiden aldık. toplam 8 günlük bir tatil olacak…geçişleri trenle yapmayı planlıyoruz…ancak bu süre zarfını ve ülkeler arası geçişleride düşününce araç kiralamak dahamı mantıklı olur diye düşündük…tavsiyeniz ne olur..

  • Merhaba İlhan Bey,
   Prag Viyana Budapeşte gezinizden büyük keyif alacaksınız, üçü de güzel. Tren ve otobüs fiyatları fena değil, ben öyle yaptım. Araba kiralamanın uygunluğu kaç kişi olduğunuza bağlı. Bence 2 kişiyseniz gerek yok, daha fazlaysanız düşünülebilir ekonomik açıdan. Ayrıca sınır geçişleri toplu taşımayla hemen her ülkede daha kolaydır. Arabayla da sorun yaşayacağınızı sanmıyorum aslında.
   İyi yolculuklar, bol seyahatler.

 29. 4 kisi olmayı planlıyoruz…araç kiralama ve tren fiyatlarını kontrol edip karar vericez..ayrıca güzergah üzerinde gezilebilecek diğer yerlerede bakıp araç kiralama yoluna gidebiliriz…Prag 3 gün Viyana 2 gün Budapeşte 3 gun olarak düşünüyoruz…siz ne dersiniz?

  • 4 kişi için araba kiralamak düşünülebilir tabi. Gün planınız yerinde olmuş, çünkü Prag ve Budapeşte’ye göre Viyana çok pahalı, ve bence ünü kadar güzel değil. Prag şiir gibi, dünyaca ünlü ve turistik. Fakat beni asıl etkileyen Budapeşte oldu, hem kentiyle hem de sıcak insanlarıyla. Hem biraz tanıdık, hem de Avrupalı.

 30. Merhaba; seyehat bilgileriniz için teşekkürler. bu yıl gezi planımda. Budapeşte, Prag ve viyana rotası var. dönüş viyanadan. mayıs ayında bu üç şehri 7 günde tren ile planlıyorum, ya da otobüs. sizin bu konuda bir öneriniz olur mu ? Teşekkürler.

  • Merhaba Orhun Bey,
   Ben de Budapeşte Viyana Prag gezimde otobüs ve tren kullandım. Budapeşte Viyana arasını otobüsle, Viyana Prag arasını trenle gittim. Sorun yaşamazsınız, rahat ve uygun fiyatlılar.

 31. Merhaba Alper bey ,
  Siteniz gerçekten çok güzel ve faydalı bilgiler içeriyor. Prag’daa gezilecek yerler arasındaki mesafe çok fazla mıdır acaba. Toplu taşımayı mı kullanmamızı tavsiye edersiniz yoksa yürüyerek de gezebilir miyiz?

 32. Yol gösterici paylaşımlarınız için teşekkürü bir borç bilirim size. Zevkle ve merakla okuyorum yazılarınızı. Prag’a dört günlük kısa bir gezi planlıyorum. Şubat ayının sonlarında gitmem alacağım keyfi etkiler mi,biraz daha ısınmasını mı beklemeliyim havanın? Danışmak istediğim bir diğer hususta, turla gittiğim takdirde uzak bir otelde konakladığımızda şehir merkezine çok mu uzak kalırız?

  • Merhaba Aylin Hanım,
   Prag’da Şubat ayı soğuktur. Kış mevsimi sıcaklık -5 ile +2 derece arasında değişir. Sürekli kar olmaz ama kat kat giysi ve sıcak tutan botlarla gitmenizi öneririm. 6-17 Şubat arası Prag Karnavalı eğlenceli olur. Benim de kaldığım güzel Zizkov semtinde 28 Şubat-3 Mart arasında kış mevsiminin çeşitli eğlence ve etkinliklerle kutlandığı Masopust Festivali de ilginçtir. Tarihlerde değişiklik olabilir diye kontrol etmenizde yarar var. Evet, turlar maliyeti düşürmek için çoğunlukla merkeze uzak otellerle anlaşıyorlar ve turistler tura bağımlı kalıyor. Merkezi otel öneririm.
   İlginize teşekkürler.

 33. yazınız için çok teşekkür ederim çok yardımcı olacak eminim. ben 11 günlük prag-budapeşte turu yapacağım 2-13 şubat arası ve macaristan 4 veya 5 gün kalacağım paramı buradan döviz haline getirip orada kullanmayı düşünüyorum. sizce yüzde olarak ne kadar euro krona ve forint götürmeliyim. bir de macaristana en uygun nasıl giderim şimdiden teşekkürler cevabınız için.

 34. merhaba,
  önümüzdeki hafta 4 günlük viyana başlangıç Prag dönüşlü biz gezi yapacağız. Size danışmak istediğim konuşudur; 1 gece Viyana’da kalıp sonrasında Prag’a geçeceğiz. Gecişi otobüs veya tren ile yapmayı düşünüyoruz. Zamanı efektif kullanmak adına hangisini tavsiye edersiniz? Birde biletleri gittiğimizde Viyana’dan alalım mı yoksa öncesinden internetten almalı mıyız? Paylaşım için şimdiden teşekkürler…

  • Merhaba,
   Ben Viyana’dan Prag’a trenle gittim ama sizin zamanınız az, otobüs daha hızlı olur. Otobüs biletini İnternet’ten önceden alsanız daha iyi olur. İyi yolculuklar.

 35. Merhaba Alper bey yazı için teşekür ederim.
  bilgiler içinde önümüzdeki hafta prag budapeşte viyana gezisi düşünüyoruz. akşam hava erken kararıyor sanırım aynı zamanda bu hava şartlarında gezi mantıklı olur mu çok soğuk olup ta rezil olmayız umarım.

  Teşekkür

  • Merhaba Okan Bey,
   Prag bu mevsimde soğuktur, hava durumu +5 ile -3 derece arasında seyreder. Viyana +8 ila -2 derece arasında, Budapeşte’de de hava benzerdir bu mevsimde. Yağış olasılığı da var. Mümkünse baharda veya yazın gidin. İyi yolculuklar.

 36. Merhaba Alper Bey yazınız için teşekkür ederiz. 14-17 Şubat tarihlerinde hava soğuk olduğu halde gitmek istiyorum 🙂 Tek bir yer hakkım olduğundan bu tercihi mi Prag mı yoksa Viyana mı yapmam gerekiyor. Hava soğuk olması sebebi ile en mantıklı nerede kalmam gerekir. Gittiğim tarihte festival var mı ? Teşekkür ederim.

  • Merhaba Ayhan Bey,
   Her ne kadar Viyana daha ünlü olsa da ben Prag derim. Bunda güzelliğinin yanı sıra Viyana’dan daha ucuz olmasının da etkisi var. Prag Karnavalı’nın son günlerini yakalıyorsunuz. Rica ederim.

 37. onumuzdeki hafta orta avrupa gezisine çıkıyoruz. vıyanada sacher kafede bir kahve ve sacher kek yemek istiyorum doğrusu. bu bana ne kadara mal olur acaba . iki kişi.

 38. Sadece gittiğiniz yerleri değil de ayrıca hangi araçlarla nereye gidebiliriz, nerde yemek yiyebiliriz tüm bu ayrıntıları da tecrübe edip paylaştığınız için teşekkür ederim.

 39. Alper Bey,
  Turla yapacağımız gezide 2 gece serbest zamanımız olacak.
  2 gece için önerileriniz bizim için çok önemli.
  Yönlendirirseniz sevinirim.

  Sevgiler,

 40. Mrb Alper Bey, paylaşımınız için teşekkürler. Allah nasip ederse Mart ayı sonunda 4 günlük bir prag tatili yapmaya niyetim var. tek başıma gideceğim, tarzanca ingilizcem var ama özgüven 1040 Allah’ın izniyle 🙂 Ostrava’da okuyan bir arkadaşım davetiye gönderecek ama ben Prag’da yalnız kalacağım ve kaldığım yeri oraya gidince ayarlamayı düşünüyorum, İnşallah sıkıntı olmaz. Tek başına gezen biri için eğlenceli olacağını düşünüyorum. Pragda Osmanlıdan kalma yada anılan bir yerler varmı? Bide Cuma namazını kılabileceğimiz bir cami mescid bulunurmu? Saygılar Selamlar…

  • Merhaba Mahmut Bey,
   Ben Prag’da iki cami biliyorum:
   1. Adres: Politickych Veznu Caddesi, No:14, Praha 1. Prag’daki bu cami Büyük Postane’nin olduğu caddedeki İslam Merkezi’nde, İstanbul Restaurant’a çok yakın, şehir merkezinde.
   2. Prag’daki diğer cami de ilkine yakın, Wenceslas Meydanı’na yakın Opletalova Caddesi’nde. Apartman binasında, daha sade bir cami.
   Prag’da Osmanlı eseri yok ama Osmanlılarla ilgili bir heykel var. Ünlü Charles Köprüsü’ndeki bir heykel de o dönemde Osmanlı’ya karşı duyulan korkuyu temsil ediyor. Heykelde, tespih çeken Osmanlı gardiyanı neşeli şekilde zindanın kapısında beklerken, yukarıdaki üç Aziz içerideki Hristiyan esirleri kurtarmaya çalışır şekilde resmediliyor.
   Astronomik Saat Kulesi’ndeki saatin üst kısmında, her saat başı çanlar çaldığında iki küçük pencere açılıyor ve içinden 12 havariyi temsil eden heykeller çıkıp izleyenlere selam veriyor. Aynı anda saatin sağ yanındaki yaşam ve ölümü temsil eden iskelet figürü elindeki asayı yere vurup, “topraktan gelip toprağa gitmeyi” hatırlatırken, hemen yanındaki “şatafat ve gösterişi” simgeleyen elindeki sazıyla bir Osmanlı ile saatin öbür ucundaki “cimriliği” anlatan Yahudi, başını sağa-sola sallıyor. Güzel bir Prag seyahati ve turu dilerim, iyi yolculuklar.

 41. merhaba eşimle beraber frankfurt’tan araba kiralayarak 5-6 günlük bir tur yapmak istiyorum.Dönüşümüz yine frankfurt olacak.Prag yönüne doğru tavsiye edeceğiniz bir rota ve otel var mı?teşekkür ederim.

 42. Merhaba, bu güzel deneyimleri paylaştığınız için teşekkürler. Fakat sormak istediğim bir konu var. Avusturya shengen vizesi ile Prag’a tren ile girebiliyor muyuz?

 43. Fazla bir detay vermemizi kusura bakmayın. Sizin gibi Viyana uçak ile gidip ordanda Prag’a geçmeyi planlıyorum trenle. Bu yüzden 2 vize almama gerek yok dimi?

  • Rica ederim, ne kusuru. Ben uçakla Budapeşte’ye gittim, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’ne karadan gittim, Prag’dan uçakla İstanbul’a döndüm. İstanbul’dan gidiş Budapeşte, dönüş Prag bileti aldım. Schengen bölgesi ülkelerine ayrı vize almanıza gerek yok.

 44. Merhaba Alper Bey, biz de 4 kişi ağustos ta bu üç şehre gitmek istiyoruz. 7 gece 8 gün. Nasıl bir yol izlememizi tavsiye edersiniz? İlk uçuşu nereye alalım? Dönüş biletini nereden alalım? Nerede kaç gün kalalım? Şehirler arası geçişi nasıl yapalım? Bu şehirlerden başka yakında gezebilecek nereler var, gittiğimize değer mi? İlk yurtdışı deneyimimiz olacağı için biraz fazla soru oldu 🙂 Şimdiden çok teşekkür ederiz.

  • Merhaba Özcan Bey. Uçak biletinizi gidiş Budapeşte, dönüş Prag veya tam tersi alırsanız uygun olur, aynı yolu tekrar kat etmek zorunda kalmazsınız. Aradaki 2 kara yolculuğunu otobüs veya trenle yapabilirsiniz. 3 gece Budapeşte, 2 gece Viyana, 2 gece Prag tavsiye ederim. Üş kentten başka yere gitmeye değmez, zamanınız kısa çünkü. Sorularınızı her zaman beklerim, rica ederim.

 45. Para olarak nakit mi taşımamız gerekli yoksa türkiye bankalarina ait bankamatiklerle oradaki ATMlerden para çekimi yapabilir miyiz? Nakit taşımamız gerekli ise euro olarak mı taşıyalım? Şehirler arasi ulaşım için tren fiyatları ne kadar ?

 46. Bu üç ülke için tek vize yeterli mi ? vizeyi ilk uçtuğumuz yere göre mi alacağız? ve bu aldığımız vizeyle diğer ükelere girebileceğiz mi?

 47. sadece yazınız değil yazıya yapılan yorumlarda çok bilgilendirici.arkadaşım ve ben, viyana dan Prağa gitmeyi düşünüyoruz.prag ucuz diye okuyorum hep fakat internetten hostellerden yer ayırtmaya kalkınca fiyatlar viyanadaki hostel fiyatlarına yakın çıkıyor. gidinceo orda mı yer arasak kalmak için kararsız kaldık. bir öneriniz var mı

  • Teşekkür ederim. Prag yeme-içme ve genel harcamalar açısından Viyana’dan kesinlikle daha ucuz. Şimdi hostelworld sitesine baktım, 15 TL’den başlayan fiyatlar veriyor, daha ucuzunu bulamazsınız zaten, 5 avro.

 48. Alper bey yazini baştan sona detalyli okudum.bilgiler icin tesekkurler.emeginize saglik.mayis ayinda esimle biletlerimizi aldik.vize alma asamasindayiz.vize icin Avusturya konsolosluguna basvuracagiz diye düşünüyorum.c tipi vize diye geciyor.konsolosluk sshengen vizesi yerine gecmez diyor.biz ordan budapesteye gecip ucakla budapesteden donmeyi dusunuyoruz.vize icin dogru yeremi basvuruyoruz suan yani

 49. Alper Bey Merhabaveşimle birlikte Ekim ayında Prag’a gitmeyi planlıyorum. Daha önce Viyanayı gezerken karşılaştığım iki genç te Çek parası ve komisyonun yüksekliğinden bahsetmişti.Kendi hesabımdan para çektiğimde anladığım kadarıyla daha az komisyon ödeyeceğim. Bir de ATM lerde İngilizce seçeneği mevcut mu? Teşekkür ederim.

  • Merhaba Kadri Bey,
   Prag’da döviz bozdurup Çek parası alırken koruna alırken yüksek komisyondan ziyade dolandırıcılıktan söz edebiliriz. Yazımda anlattıklarıma dikkat ederseniz sorun yaşamazsınız. Kendi hesabınızdan ATM’lerden para çekmek güvenlidir, küçük bir komisyon keser banka. Siz yabancı bir ülkenin kartını taktığınızda İngilizce menü seçeneği mutlaka gelir. Yurt dışında para ve kart kullanımı konusunda biraz yukarıda Özcan Bey’e verdiğim yanıttaki linkte ayrıntılı anlatıyorum. Rica ederim, güzel bir Prag gezisi dilerim.

 50. Alper bey merhabalar.prag hakkında yazdıklarınızı zevkle okudum çok teşekkürler yararlı bilgileriniz için.nisan ayı içerisinde 5 günlük prag seyahati düşünüyorum.ama ne ingilizce nede başka bi dil bilmiyorum.bu sıkıntı olur mu?teşekkür ederim saygılar sunuyorum

 51. Merhabalar ben temmuz ayında prağ viyana budapeşte turuna katılamayı planliyorum tek başina sıkılırmıyım arkadaşim yok yanımda o manada tek turla katılmayı düşünüyorum sizce değermi yanliz gidiceğim için biraz tedirginim ama turla katıldığım için rahatım şimdiden tşk

  • Merhaba Gülten Hanım. Prag Viyana Budapeşte turu sırasında diğer turistlerle tanışıp kolayca arkadaş edinebilirsiniz, endişe etmeyin. Bence değer, gidin ve bu üç güzel kenti gezin.

 52. Arkadaşlar döviz bürolarına çok dikkat edin 200 euro bozdurmak için girdim 50 euro komisyon aldı ve parayı geride vermiyorlar altta kur fiyatı doğru ama %28 komisyon yazıyor ne kadar küfür etsemde vermedi parayı ve buna devlette göz yumuyor. Bizde olsa bütün avrupaya reklam ederlerdi şerefsizler..

 53. Merhabalar. Budapeşteden viyanaya oradanda praga trenle geçmeyi planlıyorum. Biletleri hangi sitelerden temin edeceğimden emin olamadım mesela italyadaki trenitalia gibi tek bir sayfa var mı budapeşte ve viyana için? Birde istasyon isimleri çok karışık geldi bu ülkelerdeki merkez istasyonların isimlerini biliyorsanız bilgi verebilir misiniz?
  Teşekkürler:)

  • Merhaba,
   Budapeşte Viyana ve Prag arasında tren biletlerini ACPrail, Mav.hu ve Czech-transport sitelerinden alabilir, istasyon isimlerini de buralardan öğrenebilirsiniz. Tek bir site bilmiyorum. İyi yolculuklar. Rica ederim.

 54. merhabalar, turkiyede koruna almamiz mumkun degil mi herhangi bir döviz bürosundan. gercekten tedirgin edici bir durum. ülkemizden alip gidebiliyor muyuz

 55. Kendim planladığımda otel, uçak uygun oluyor fakat ulaşım için araba kiralama olunca kriter artıyor (Otel otopark, aynı yerde araç teslimi [farklı yer olursa fiyat 3-4 katına çıkıyor], gidilecek yerlerde park etme). Toplu taşıma daha uygun olur mu bilemiyorum. Sizin yorumunuz nedir ?

  • Merhaba Murat Bey,
   Ben hayatımda hiç araba kiralamadım. Ama 4 kişilik bir aile olunca mantıklı olabilir. Bence çocuklarınız yürümeye ve toplu taşımaya uygun yaştalar. Turla gitseniz bir şehir turu hariç ekstra geziler de satın almanız gerekir. Bence çocuklarınız fazla zıpır değilse bağımsız gidin. Güzel bir Prag Budapeşte Viyana turu dilerim.

 56. Merhaba yazdıklarımın 1. Kısım:
  Ben Prag-Viyana-Budapeşte gezisi bakıyorum. 4 kişilik bir aile olarak (Çocuklar 8-9 yaşında) gideceğimiz için tur fiyatı yüksek geldi (29 Ekim haftası 4X400€). Turun avantajı otel ve ulaşım tura ait.

 57. Alper Bey merhaba,
  10 yıllık pasaportumu aldım ve sonunda gezmeye hazırım 🙂 prag görmek istediğim şehirlerden biri gitmeyi planladığım tarih kasım ayının ortası.
  sizce kasım da Prag’a gidilir mi ? gezip kafa dağıtmak isterken hava yüzünden hezimete uğramaktan korkuyorum biraz.bir de tek gitmeyi planlıyorum sizce bu sorun yaratır mı benim için ? teşekkürler 🙂

  • Merhaba Nurdan Hanım,
   Prag hava durumu Kasım ayında soğuktur, sıcaklık gündüz en yüksek yedi derece, gece en düşük -1 derece arasında seyreder. Yine de keyif alabilirsiniz geziden. Tek başına gitmek iyidir.

 58. Alper Bey yazınızı çok severek okudum,kardeşimle yazın seyahate çıkacağız.Rotamız; İstanbuldan uçakla viyanaya gideceğiz,sonrasında Viyana-Prag-Bratislava-Budapeşte-Belgrad şeklinde belgrad üzerinden istanbula dönüş yapacağız.Ülkeler arasını otobüsle geçmek istiyoruz,acaba oraya gittiğimizde bilet bulabilir miyiz,veya en az kaç gün önceden bilet almalıyız? student agency daha uygun olduğu için onu tercih ettik,teşekkür ederim

  • Teşekkürler Selen Hanım. Seyahatinizin süresi kısaysa (örneğin 10-12 gün) önceden biletleri almakta yarar var, ama zamanınız rahatsa buna gerek yok, esnek gezer, sevdiğiniz bir kente 5 gün, beğenmediğinize 1 gün ayırırsınız. Bütçe de önemli tabii, Viyana çok pahalı, Prag daha ucuz, ben Prag’da daha fazla kaldım. Budapeşte çok güzel, Belgrad rahat ve ucuz. Otobüs bileti buursunuz, yine de bir sonraki kente bir gün önceden almakta yarar var.

 59. Alper bey 23 -26 nisana arası prag da olacağız.7 kişi tur organizasyonu ile geliyoruz.Merkeze uzak oteldeyiz. araç kiralayarak gezmek uygun olurmu? nerden kiralayabiliriz bilginiz var mıdır?terezin nazi kampı ,Kutná Hora sedleck kasabasındaki (şehre70 km )iskelet kilise görülmeli midir? yemekli tekne turunu, ortaçağgecesini(Detenice’de ki bir şato-restoranda) tavsiye eder misiniz? dresden de var tur programında ekstra?teşekkürler

  • Merhaba Efsun Hanım,
   Ben hayatımda hiç araç kiralamadım, bilmiyorum, ama mümkün tabii. Prag’da kiralık araba fiyatları günlük 500 Koruna (Çek parası) yani 50 liradan başlıyor genelde. 7-8 kişilik araç isterseniz bu tip büyük araba ve küçük minibüz (van) diyebileceğimiz araçların günlük kiraları en az 100 avro. Rentplusprague, runwellrentacar, pelant ve royalrent cz sitelerinden bakabilirsiniz. Turdaki ekstraları tavsiye etmem, kendiniz gezin. Prag çok güzel bir kent, 3 günlük gezide şehir dışına çıkmaya gerek yok. İyi tatiller, keyifli bir Prag turu dilerim.

 60. Merhaba ,

  Ben Prag, Viyana , Budapeşte turuna 2.kez gideceğim, 2013 Mayıs da gitmiştim ve Karlovy Vary turuna, Segretto turuna ve Prag daki gece eglencesine yemekli gidememiştim.Bu turları önerirmisiniz ?..Karlovy Vary ‘e gidenler çok güzel demişti, sizce gidelimmi buraya ?…Merkezden kendimiz otobüslemi gidelim ?..2.15 dk ve extra tur fiyatına göre çok uygun.

  • Merhaba,
   Prag turu sırasında ekstra ödemeli tur ve eğlencelere gidip gitmeme kararınız bence iki noktaya bağlı. Prag en az üç gün gezmeye değer, güzel bir şehir. Tatiliniz daha uzunsa Carlovy Vary’ye gitmeyi düşünebilirsiniz.Turla mı kendiniz otobüsle mi gitmeli konusu ise tercihinize bağlı; kolay olsun diyorsanız turla, ucuz olsun istiyorsanız kendiniz gidin.

 61. Merhaba;
  Ağustosta eşimle 11 gece 12 günlük viyana prag budapeşte gezisi yapmayı planlıyoruz. Şehirlerarası yolculukları gece yapsak sizce çok yorulur muyuz, yataklı trenler var mı? 3000 tl otel, yiyecek ve gezi masrafları için yeterli bir miktar mı? uygun hostellerde kalmayı biraz da öğrenci işi takılmayı düşünüyoruz.

  • Merhaba,
   Viyana Prag Budapeşte gezisi sırasında gece otobüslerini kullanırsanız uygun olmayan saatlerde inersiniz, mesafeler tüm geceyi geçirecek kadar uzun değil çünkü. Belirli bir rakam vermekten çekinirim, herkesin harcama tarzı ve beklentileri farklıdır. En ucuz seçeneklerle konaklarsanız 1500 avro hostellere gitse, diğer yarısıyla gezmek size bağlı. Viyana pahalı, Budapeşte ve Prag daha ucuz. Viyana’da az kalarak, sokak yemekleri yiyerek bütçenizi yettirmek mümkün.

 62. Alper bey, yazınızı keyifle okudum, eylül ayında eşim iş için Prag da olacak. 3 yaşındaki oğlumuzu bırakabilirsek ben de gitmeyi istiyorum. Eşim geçen hafta da viyanada 2 gece kaldı. Ben de gidebilirsem Pragdan Viyanaya trenle geçip orayı da görmemi istiyor. Biz 2+2 gece diye planlıyoruz ya da 2 gece prag 1 gece viyana. Oğlumuz yanımızda olmayacağı için süreyi uzatmamız mümkün görünmüyor. Sizce bu yeterli olur mu yoksa 3 gece sadece Prag yapıp dönelim mi? teşekkürler

  • İlginize teşekkürler Banu Hanım. Viyana’yı da görmenizi isterim ama Prag çok güzel, en az üç günü hak ediyor. Ben olsam sadece Prag’ı gezmenin keyfini çıkarıp dönerdim.

 63. Alper Hocam merhaba. Temmuz ayında Pelin ve ufaklıkla birlikte bir Prag seyahatimiz olacak. Yardımınıza ihtiyacımız var. Bir kahvenizi içmek ve Prag ilgili sizden daha ayrıntılı bilgi almak için yanınıza ge istiyorum. Pazartesi veya Salı okulda mısınız?

 64. Merhaba Alper bey, eşim ile agustos ayında prag-viyana-budapeşteye 7 günlük gezi planlamıştık, fakat ailevi nedenlerden dolayı gezimizi kasım ayına ertelemek zorunda kaldık. O mevsimde hava nasıl olur, yinede tavsiye eder misiniz?

  • Merhaba Beytullah Bey. Prag hava durumu Kasım ayında soğuk olur, sıcaklık gündüz en yüksek 7 derece, gece en düşük -1 derece arasında seyreder. Mevsim Sonbahar ve serin olsa da Prag gezisinden keyif alırsınız bence.

 65. turla ilk kez yurt dışına cıkıcam o da Prag olucak..yanımda nekadar para bulundurmalıyım ne kadar bozdurmalıyım sonra elimde fazladan kron kalsın ıstemıyorum..tesekkurler

  • Nurgül Hanım ne kadar Çek parası koruna almanız gerektiği hakkında bir öneride bulunamam, çünkü kaç gün kalacağınızı bilmiyorum. Birkaç gün olduğunu varsayarak 2000 koruna alın derim en azından. Türk parasıyla 200 lira eder.

  • Prag’da 4 günde ne kadar para harcayacağınız sizin tarzınıza ve beklentilerinize bağlı. 2000 koruna mantıklı. Mevduat hesabınızda para bulundurmanızı tavsiye ederim, orada banka makinelerinden Çek parası karşılığını istediğiniz zaman çekersiniz. Prag’dan veya dönüşte izlenimlerinizi, yaşadıklarınızı burada yazarsanız sevinirim. İyi yolculuklar.

 66. merhaba,
  şimdiye kadar pragla ilgili okuduğum en detaylı yazı oldu öncelikle tebrik ederim:) 2.olarak eylülde kalacağımız hostel Nerudova street 40, Prague 1 adresinde sizce toplu taşıma kullanma ihtiyacımız olur mu? bir de fotoğraf çekmeye meraklı birisiyim buraya koyduğunuz fotoğrafları tam olarak nerden çektiğinizi söylemeniz mümkün mü?şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhaba Ceren Hanım. İlginize teşekkürler. Prag’da kalacağınız cadde şehir merkezinde, otobüs veya metroya ihtiyacınız olmaz. Belki çok yürüdüğünüz bir günün sonuna doğru, uzak bir yere gitmek için kullanabilirsiniz. Fotoğraf çekmek için köprüler, kiliseler ve Petrin Kulesi idealdir. İyi yolculuklar.

 67. merhaba alper bey,
  turla gitmeyi düşünüyorum, budapeşte,prag,viyana.tek başımayım ve ing. çat pat biliyorum, sizce nasıl olur, rehberlemi gezmeliyim,aslında tek başıma gezmek istiyorum ama, kafam biraz karışık:(

  • Merhaba Merve Hanım. Prag turları kapsamında ilk gün başlıca turistik yerleri içeren bir Prag gezisi olacaktır. Bu sırada kenti biraz öğrenip, mutlaka bir şehir planı edinip tek başına gezebilirsiniz. Az İngilizce yeterli olur. Turunuz kaç gün ve planı ne? Otellerin kent merkezine uzaklığı önemli.

 68. Alper bey merhaba. Anlattiklariniz yardimci oldu. Fakat, Helesovice deki pazar şehirin tam neresinde kalmaktadir. Haritada oyle bir bilge bulamadik. Tesekkeurler.

  • Merhaba Uğur Bey. Haritanız Prag’ın sadece kent merkezini gösteriyorsa Helesovice Market (Holesovicka trznice veya Prazska trznice) veya diğer adıyla Prag Pazarı olmayabilir. Tam adresi Bubenske nabrezi, Holesovice, Prague 7. Metronun C hattıyla Vltavska istasyonunda inerek veya 1, 3, 14, 25 numaralı tramvaylarla gidebilirsiniz ama bence gerek yok. Ben kent merkezinin kuzeyindeki Hlavkuv most köprüsünü yürüdüm (Vltava Nehri’ndeki Stvanice Adası’nın üzerinden geçer). Nehrin karşısına geçince sağa dönüp biraz yürüdüğünüzde göreceksiniz. Benim yukarıda koyduğum Prag haritasında sağ üst köşede görünen adanın üzerinden geçen ama haritada görünmeyen köprü.

 69. tekrar merhaba Alper bey, turlar budapeşte2, viyana2, prag3 gün şeklinde, iki tane şirket var aklımda ama hangisi daha iyidir bilemiyorum, fiyatlar arasında uçurumlar var, örnek oteller gösteriyorlar fakat son ana kadar değişebilir diyorlar.

  • Otel değişebilir yazıyorsa yapacak bir şey yok, Prag merkezine ve diğer kentlerin merkezlerine uzak oteller olabilir. Bence tek başınıza gezmeyi az İngilizceyle halledersiniz, sıkıntı yapmayın. İyi bir şehir haritası şart.

 70. Merhaba,
  Tur şirketi ile 3 gün pragta seyahat edeceğiz.Tur şirketleri ilk gün şehrin önemli tarihi yerlerini gezdiriyor.Kalan 2 gün kendimiz gezeceğiz.tarihi yerlere ve müzelere giriş ücretli.Pragta gezerken prag indirim kartını 1540 czk ya alıp gezmek ne kadar mantıklı.
  2 günlük gezi programında kendi imkanlarımızla gitmeyi planladığımız kutna hora ve terezin kampıda var.Buralarda geçireceğimiz zamanıda düşünürsek bu kartı almak mantıklı mı?
  Konu ile ilgili bilginiz var mı?
  Bilgi rica ederim.

  • Merhaba Sevilay Hanım,
   Zaten yapacağınız Prag turu çok kısa, bence Prag Kart için o kadar para vermek mantıklı olmaz, ki şehir dışına da çıkacaksınız. 2 günde kentin bütün tarihi yerleri, saray ve müzelerini görmek için koşturmaktansa kendinize birkaç görülecek yer seçip kalan zamanınızda Prag’ın güzel caddelerini, nehir kenarını gezip fotoğraf çekin. İyi yolculuklar.

 71. Merhaba,isim nedeniyle 8 gun icin pragda bulunacagim.Esimle bu esnada gezmeyi de planliyoruz fakat bu surecte sadece pragı mi gezmeliyiz yoksa budapesteye de gitmeli miyiz. Guzel ve yorulmadan bir prag seyehati ne kadar suruyor acaba?

  • Merhaba Emrah Bey. Prag’a özel bir ilginiz varsa sekiz gün kalınabilir, çok güzel bir şehir, ama daha yakın olan Viyana trenle 4 saat, Budapeşte ise yedi saat sürer. Prag’ı 3 gün rahatça gezip ikisinden birini, hatta ikisini birden görebilirsiniz. Otobüsle ise Budapeşte 7 veya 8 saat, Viyana 5 saat sürer. Budapeşte’nin Viyana’dan daha ucuz olduğunu da belirtmek isterim. İyi yolculuklar.

 72. Merhaba Alper bey temmuz ayında arkadaşlarımla Prag-Viyana-Budapeşte turuna katılacağım pronto tour ile merak ettiğim çek kronuna türkiyedeyken çevirmek daha mantıklı olmazmı yoksa orda çevirmek mi mantıklı kur yönünden birde ekstra turlar var katılmak istedigimiz özellikle Bratislava ve Dresden turu önerirmisiniz gitmemizi ?

  • Merhaba Atakan Bey. Çek parası Koruna’yı Türkiyeden almak mantıklı olmaz, çünkü uluslararası yaygın kullanılan bir para birimi değil, döviz bürolarında bulamazsınız. Kapalıçarşı’daki döviz bürolarından almanız gerekir ki bundan zarar edersiniz. Az bulunan, az geçerli paralar yurt dışında daima pahalı satılır. Ekstra turları önermem, kendiniz giderseniz daha ucuz olur.

 73. merhaba eylül ayında 1 haftalık Prag ve viyana ggezisi yapmak istiyorum.nereden başlamalıyım nasıl bir rota izlemeliyim nerelerde kaç gün kalmalıyım uygun bir fiyata nasıl gezebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Merhaba Beyza Hanım. Prag ve Viyana gezisi için benim ilk yapacağım şey Prag gidiş – Viyana dönüş ve Viyana gidiş – Prag dönüş uçak bileti bakıp daha ucuz olanını satın almak olurdu. Prag ile Viyana arası otobüsle beş saat, trenle dört saat sürer. Viyana çok pahalı olduğu için Prag’da daha fazla kalmanızıı tavsiye ederim. Yurt dışı seyahatleri ucuza getirmenin yöntemlerini bu yazımda anlatıyorum:
   http://www.celebialper.com/cesitli/ucuz-gezi-bilgileri.html

 74. Merhaba ben haziran ayında pragta olacağım 7 gün benim sorum Prag indirim kartı varmış galiba o nu almak dahami ucuza geliyor kart hakkında bilgi verebilir misiniz teşekürler simdiden

 75. Merhaba taner bey;
  Daha önce Prag’da bulundum Prag’dan Berlin,Varşova trenle gitmek istiyorum.
  Fiyatlar nasıldır ve tren seyahatinde direk olarak mı gidiyor?

  • Teşekkürler Hilal Hanım 🙂 Aman dikkat, Prag’da bu turist soygunu uzun yıllardır devam ediyor. İyi yolculuklar diler, dönüşte izlenimlerinizi ve deneyimlerinizi buraya yazmanızı rica ederim.

 76. merhabalar kurban bayramı için viyana prag budapeste bolgesini düşünüyoruz.ucakla ilk nereye gitmeli?sıralama ne olmalı?hangi sehre kaçgün ayırmalı? tesekkürlar

  • Merhaba Ahu Hanım. Prag Viyana Budapeşte bağımsız turu için uçakla ilk nereye gitmenizin avantajlı olacağı konusu tamamen uçak bileti fiyatlarına bağlı. Viyana ortada kaldığına göre uçak biletinizi ya benim gibi Budapeşte gidiş Prag dönüş, ya da Prag gidiş Budapeşte dönüş olarak satın almalısınız; hangisi daha ucuzsa. Kaç gün ayıracağınız ise tatilinize bağlı. Ben 2 hafta gezdim. 10 gün veya 1 hafta da olabilir. Örneğin Budapeşte 5, Viyana 2, Prag 4 gün olabilir. Viyana en pahalısı çünkü.

 77. Merhaba 🙂 14 temmuzda türkiyeden praga gideceğim. Sizce kron mu götürmem daha avantajlı yoksa euro mu götürmem daha avantajlı? Birde euro her yerde geçiyor mu?

  • Merhaba. Çek para birimi kron değil koruna. Türkiye’den koruna alırsanız düşük bir kurla satarlar ve zarar edersiniz. Ya banka ATM makinelerinden mevduat hesabınızdan uygun kurla koruna çekin, ya da yukarıda anlattığım hilelere dikkat ederek euro bozdurun.

 78. Merhaba Alper bey. Biz 11-17 temmuzda cumartesiden Cumaya Praga gitmeyi düşünüyoruz. Pazartesi Salı bir kongre için orada olmak zorundayız. cumartesi pazar Pragda vakit geçireceğiz. Pazartesi Salı yarım günlük kongreler var mecburen yine Prag dayız. Kaldı Çarşamba Perşembe. Bunun bir gününü ülke dışı bir gününü de yukarıda adı geçen Karkov gibi kasabalara gitmeyi düşünüyoruz. çarşamba (herkes viyana budapeşte diyor ancak ben ikisini de gördüm) Münih Berlin ya da Bratislavaya gitmeyi düşünüyoruz. Günübirlik ya da bir gün konaklamalı. Perşembe de o kasabalardan birini. Cuma zaten dönüş. Ne dersiniz, sizin fikrinizi alabilir miyim planımız için? Bir de pazartesi Salı yarım günler için yapılacak bir gezi olabilir mi?

  • Merhaba Yücel Bey. Berlin’e ve diğer iki kente gitmedim ama Berlin’i herkes çok beğeniyor. Perşembe yakın çevre yapacaksınız, Pazartesi Salı ben olsam şehir dışına çıkıp daha fazla yolculuk etmezdim, Prag çok güzel bir şehir, adeta bütün kent bir anıt. Sıkılmadan yürüyüşler yapar, şahane fotoğraflar çekersiniz.

 79. Merhabalar, bilgilendirici ve keyifli notlariniz icin tekrar tesekkurler. Bu yaziyi su anda sizin notlarinizin esliginde dolastigim Prag’tan Berlin’e donerken yaziyorum. Onumuzdeki ay dort gunluk bir boslugum olacak, Viyana’ya gitmek istiyorum ancak dort gun Viyana icin fazla ve maliyetli olabilir endisei tasiyorum. Sizce iki gun viyana ardindan iki gun Budapeste yapmak mantikli olacak midir? Simdiden tesekkurler.

  • Merhaba Emre Bey. Prag’ı gezi notlarımla dolaşmanıza memnun oldum. Evet, Viyana pahalı bir şehir ve 2 günde en önemli yerleri görebilirsiniz. Budapeşte’ye tren veya otobüsle gidip görmek güzel olur; benim çok sevdiğim bir kent. Bence mantıklı.

 80. Merhaba Alper bey; Prag hakkında araştırma yaparken yazınıza rastladım öncelikle döviz büroları hakkında uyarınız için çok teşekkürler bu çok önemli bir ayrıntıydı. Eşimle birlikte ekim ayında budapeşte-viyana- prag seyehati planladık biletimizi ist.-budapeşte / prag – ist. olarak aldık. Tur şirketi yerine kendimiz gitmeye karar verdik ancak ingilizcemiz çok yeterli değil bu bizim için sıkıntı yaratır mı acaba?

 81. Merhaba..hocam yazılarınızı okudum sayenizde güzel bilgialdım teşekkür ederim.Benim ailecek 5 günlük gezim var ya Prag yada viyana yada Prag Budapeşte viyana 5 günde gezebilirmiyim.veya ilk nereye gideyim oradan diğer yazdığım yerlere geçebilirmiyim nereler gezmem daha iyi olur teşekkür ederim

  • Merhaba Erman Bey. Prag Viyana Budapeşte gezisi 5 günde mümkün olsa da ben tavsiye etmem, çok acele ve yüzeysel bir seyahat olur. Üçü arasında çok sayıda tren ve otobüs var, ulaşım konusunda sorun yok. Bence ya sadece Prag’ı seçin ya da Prag Viyana, Viyana Budapeşte veya Budapeşte Viyana ikililerinden birini seçin. Uçak biletinizi örneğin Prag gidiş, Viyana dönüş, veya Viyana gidiş, Prag dönüş olarak alın, hangisi daha ucuzsa.

 82. Selamlar..7 eylülde Avrupa turundayız inş.
  Şehir dışı otellerde kalıcaz merkeze metro ve tramwayla gitmemiz gerekecek yarım İngilizce ile becerebilirmiyiz?prag daha çok çekçe konuşuyormuş üstelik..kaybolursak 4 kişi taksiye binmemizi önerirmisiniz? Ekstra turlara katılmayacağız sadece;
  viyana-Prag arası Cesky Kurumlov ,Prag-Budapeşte arası Bratislava turuna katılalım diyoruz.Değilse benzin istasyonunda bekleyeceğiz..sizce gidelimmi,değmez mi?
  ha birde ekstra tur olarak ;baden şehri(Viyana Ormanları Turu),ile Prag tekne gezisi turuna katılalımmı ne önerirsiniz?
  Çok teşekkürler

  • Merhaba. Prag’da az İngilizce bilmeniz nedeniyle şehir içi ulaşımda sıkıntı yaşamazsınız. Bir kent haritası edinin, otelde mutlaka ücretsiz verilenlerden vardır. Ekstra turlar içi genel olarak fiyatlarına göre karar vermenizi öneririm. Siz de tahmin edersiniz ki bir ekstra turun fiyatı, aynı yere kendiniz gitmenizin maliyetinin üzerindedir. iyi bir Prag turu dilerim.

 83. Alpercim, Prag’dan Budapeşte’ye otobüs veya tren bileti almak için Tükiye’den rezervasyon yapmanın avantajı var mıdır? Oraya gidince rahatlıkla alabiliyor muyum? Önereceğin bir yol ve firma var mı ?

  • Merhaba Selencim. Prag Budapeşte yolculuğunuzun günü kesinse önceden alarak içiniz rahat eder. Ben Budapeşte Viyana Prag gezimde hiç önceden tren veya otobüs bileti almadım; kentten ayrılmaya karar verdiğim günün 1 gün öncesinde biletlerimi aldım. Çok sayıda tren ve otobüs var, yer bulamayacağınızı hiç sanmam ama garantisi de yok tabii. Firma adı hatırlamıyorum ama otobüs terminaline gidince kolayca hallolur. Yaşasın Prag. 🙂

 84. Emre’ye hemen yardımcı olayım vize konusunda… Çok yeni bu çek vizesi başıma bela oldu. Nedenleri şu şekilde: 1. Randevu tarihini değiştirmek istediğinde asla ve kati şekilde değiştirmiyorlar. 2. Benim gibi evlendikten sonra pasaportunda eski soyad ile seyahat edenleri asla ve kati kabul etmiyorlar. 3. hiç bir otel rezervasyonunu kabul etmiyorlar, kesinlikle faturasını istiyorlar (booking.com filan hikaye yani) Biz neredeyse rüşvet verip bir hostele, ödendi faturası alacaktık 🙂 4. Arkadaşının evinde kalacaksın mesela, asla izin yok yine bir hostelden ödendi faturası alman gerekecek. 5. ne kadar günlük gideceksen o kadar günlük vize veriyorlar. 6. bu yüzden fransaya başvurdum. 3 günde 6 aylık vizemi aldım. +26 EUR veriyorsun ama kim uğraşır çek ile… Bunun nedeni de AB göç politikasını reddettikleri için zora koşuyorlar

 85. Emre Bey,
  maalesef her Avrupa ülkesine hem girebilir hem giremezsiniz. Şöyle ki; Hollanda, Almanya, Avusturya, İsviçre gibi Flemenk dili kullanan ülkeler ilk schengen girişinde kendi vizelerini istiyorlar. O yüzden Fransa vizesi aldıktan sonra ilk olarak bu ülkelere giremezsiniz. Ama Prag Macaristan Yunanistan Bulgaristan gibi ülkelere girebilirsiniz. Bir diğer kural ise, 1. kuralı ezen bir kuraldır. Tek girişte, hangi ülkede daha çok kalınacaksa o ülkeden vize alınmalıdır. Mesela Prag’a giriyorsunuz ama Vienna’da daha çok kalacaksınız. O zaman Avusturya’dan vize almak zorundasınız.
  Umarım yardımcı olabilmişimdir.

 86. Korkumdan her şeyi öğrenmiştim. Biliyorsun ben aşırı sağlamcıyım 😀 Nitekim, iyi bir vize firması ile çalışmak da çok yararlı olabiliyor. Ben mecbur kaldım ama değdiğini gördüm. Bu bilgiler her yerde yok!

 87. Merhaba,
  vize ile ilgilisoru karmasik bir konu ve cok nette bilinmiyor.
  yunanistandan vizem var 1 yillik,bu surecte yunanistan,bulgaristan,makedonya,yunanistan,yunanistan giris/cikis yaptim vizenin bitmesine 1 ay var berlin yada prag yapmak istiyorum yapabilirmiyim?tesekkurler.Efser

 88. Alper hocam selamlar.. kimse sormamış sanırım.. prag şehir içinde telefonun internetini wi-fi ile kullanabilr miyiz.. internet bedava mıdır gezerken .. bi de prag şehir kartı almalı mıyız.. şehir merkezinde kalacağız eşimle 4 gün..

  • Merhaba Ahmet Bey. Prag’da Wi-Fi olan kafe ve lokantalarda ücretsiz İnternet kullanabilirsiniz. Prag Kart almanızın avantajı çok müze ve diğer bahsettiğim yerlerden gezecekseniz var, ama daha çok ücretsiz mekanları, sokakları, parkları gezecekseniz aksine pahalıya gelir.

 89. Teşekkürler bir de saat ile ilgili bir soru soracaktim. 6.05 de binip 8.05 de munihte olacağız. 11.40 da da oradan praga gececegiz. 12.30 da pragda olacagiz.. ucus plani be sekilde.. sorum şu saat 11.40 da kalkacak olan uçak almanya saatine göre mi yoksa Türkiye saatine göre mi kalkacak? 12.30 da pragda olacaksam bu aslinda 11.30 mu demek?

 90. Alper Bey Merhaba, yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum, eşim ile birlikte mart ayının son haftası tur ile orta avrupaya gitmek istiyoruz ama sizce o ay o bölge için uygun mu kararsız kaldık, bilginiz var mı?

  • Merhaba Aybike Hanım. Mart ayında Prag hava durumu soğuk olur, ortalama sıcaklık 4 derece olup, gece genelde sıfır derece, gündüz 8 derece civarında seyreder. Ayın 15 günü, yani iki günde bir yağmur yağan bir mevsim. Orta Avrupa’daki yakın kentlerde de hava durumu buna benzer. Bence daha sıcak bir mevsimde tatiliniz varsa erteleyin, ama yoksa veya başka planlarınız varsa gidin. İlginize teşekkürler. Başka sorularınız varsa beklerim, ve dönüşte turunuzdan deneyim ve izlenimlerinizi buraya yazarsanız çok memnun olurum güncel bilgiler için.

 91. Merhaba Alper Bey çok güzel ve yararlı bir yazı olmuş. Bu yuzden tesekkurler.
  Mayıs ayında balayı olarak Prag Budapeşte Viyana üçlüsünü görmek istiyorduk. Tura katılmak yerine kendimiz planlamak istiyoruz. Fakat dil konusunda super bir ingilizce yok. Sizce bu çok zorlarmı seyehatimizi 🙂 tuhaf bir soru oldu belki ama kusura bakmayın 🙂

  • Merhaba Neslihan Hanım. Bence Prag Budapeşte Viyana seyahati balayı için harika bir gezi rotası. Kimse sizden süper İngilizce beklemez merak etmeyin, rahat olun. 🙂 Bence kendiniz bağımsız gidin, çok güzel olacak.

 92. Alper bey merhaba:) Prag’ta konaklamak için şehir merkezi sayılan bir cadde bir bölge var mıdır? Yürüyerek şehri yaşayarak gezilebilecek önerdiğiniz bir lokasyon mevcut mudur?Şimdiden çok teşekkürler:)

  • Merhaba Suzan Hanım:) Prag’da şehir merkezinde kalmak ve yürüyerek gezmek istiyorsanız en ideali Prag 1 bölgesi. Olmazsa Prag 2 de olur. Ben biraz daha uzak Prag 3’te kaldığım halde hep yürüyerek gezdim. Semt adı olarak merkezilik sırasıyla Stare Mesto, Josefov, Nove Mesto ve Mala Strana iyi olur. Rica ederim.

 93. merhaba alper bey yazılarınız insana güven veriyor teşekkür ederiz öncelikle, biz yılbaşında 5 günlük prag seyehatinde olacağız, sorum şu ki 1 gün viyana ya geçmek istesek mümkün müdür, presedürü nasıl ilerliyor.

  • Merhaba Tülay Hanım. Prag’dan Viyana’ya gitmek kolay, her gün çok sayıda otobüs ve tren var. Ben bir gün öncesinde rahatça yer buldum, ama yılbaşı nedeniyle biletlerinizi önceden İnternet’ten alırsanız garanti olur.

 94. Selam ,
  Yazi icin tesekkurler.ogrenmek istedigim 2 gunluk bir prag seyahatinde nerelerde ucuz kahvalti ogle aksam yemegi yiyebiliriz ve kredi karti mi kullanalim yoksa euro mu tasiyalim ? Publarda icki fiyatlari nasil tavsiyelerinuz var mi .birde sehir ici gunluk otobus biletleri nekadar dir.
  Tesekkurler

  • Merhaba. Prag’da toplu taşıma araçlarının biletleri tramvay, otobüs ve metro için aynı. 30 dakikalık bilet 24 Çek Korunası, 90 dakikalık bilet 32 koruna. Kredi kartı daha iyi olur, avro ile biraz zararınız olur. İçki fiyatları Türkiye’den ucuz. Yeme içme için diğer Prag yazıma bakabilirsiniz. İlginize teşekkürler.

 95. Merhaba Alper Bey, Size bir sorum olucak. Budapeşte(2), Viyana(2), Prag (3) olacak şekilde gezi planlamaktayım. Güzergahta aynen bu şekilde olucak yani uçak biletimizi budapeşte gidiş, prag dönüş olarak alacağız. Vize başvurusunu hangi ülkeden yapmalıyım? İnternette en fazla kalınacak ülkeden yapılması gerekir diye yazılar okudum ama ben en son Çek Cumhuriyetine gideceğim. Yardımınız için teşekkür ederim.

  • Merhaba Erman Bey. Evet doğru, Budapeşte Viyana Prag gezisinde en çok Prag’da kalacağınız için Çek Cumhuriyeti vizesi almanız gerekiyor. Macaristan vizesi alırsanız sorun yaşamama olasılığı da var ama riskli. Ben de Budapeşte gidiş, Prag dönüş uçak bileti almıştım, mantıklı olmuş. Aralarda karadan ulaşım rahat ve sık.

 96. Teşekkür ederim Alper Bey. Son bir soru daha sormak istiyorum. Belki viyanaya gitmeyebiliriz. Budapeşte (3), Prag (3) eşitte gidebiliriz. Eğer böyle olursa ilk gireceğim ülkeden almam gerekecek dimi? Bir de Budapeşte (3), Bratislava(1), Prag (3) te olabilir. Her iki alternatif içinde gene ilk gireceğim ülkeden yani Macaristan vizesi almam gerekir dimi? Kusura bakmayın birazfazla sordum.

  • Rica ederim Erman Bey, rahatça soru sorun lütfen, gerekirse onlarca. Evet, o halda Macaristan vizesi almanız daha doğu olur. Dönüşte seyahat izlenimlerinizi de burada paylaşırsanız bir çok kişiye bilgi olur.

 97. Peki çok teşekkür ederim 🙂 Biraz erkenden araştırma yapmaya başladım Eylül ayında bayramın son günü gitmeyi planlıyoruz. Tabiki dönüşte bende yaşadıklarımı yazarım. İyi akşamlar.

 98. Merhaba Alper Bey 2 gece 3 günlük bir prag gezisi planlıyorum. Olabildiğince yürüyerek toplu taşımaya ihtiyaç duymadan gezmek istiyorum. Bu doğrultuda ağırlıklı görülmesi gereken yerlere ve gece hayatına yakın önerebileceğiniz bir semt varsa çok memnun olurum.

  • Merhaba Uğur Bey. Prag mahalleleri numaralarla adlandırılıyor. Prag 1 ve Prag 2 bölgelerinde kalırsanız hiç toplu taşıma, taksi, otobüs ve metroya ihtiyacınız olmadan hem görülmesi gereken turistik yerlere, hem de gece hayatına yakın olursunuz. En ideali Prag 1 bölgesi. Olmazsa Prag 2 de olur. Ben biraz daha uzak Prag 3’te kaldığım halde hep yürüyerek gezdim. Semt adı olarak merkezilik sırasıyla Stare Mesto, Josefov, Nove Mesto ve Mala Strana iyi olur. İyi yolculuklar diler, dönüşte izlenimlerinizi buraya yazarsanız memnun olurum.

 99. alper bey
  ben gittim ve döndüm tren pahalıydı viyana prag arasını 30 euro gidiş dönüş ve çok rahat tamamladım.
  gideceklere mutlaka reduta caz kulübü ve u fleku da yemek yemesini tavsiye ediyorum
  sevgiler

 100. Merhaba Alper bey, paylastiginiz bu yararli bilgiler icin oncelikle size tessekkur etmek istiyorum. Ben ve nisanlim balayi icin Eylul ayinda prag a gitmeyi planliyoruz. Ben Amerikan pasapotuna sahibim, nisanlim ise yesil turk pasaportuna. Sanirim benim vize almama gerek yok. Yesil pasaportlu turk vatandaslari icin Prag vize istiyormu, bu konuda bir bilginiz varmi? Shengen vizeli ulkeler istemiyor diye biliyorum ama yinede sorup sorusturup emin olmak istedim:)

 101. Okadar ayrintili anlatmissinizki suan soracak hicbir sorumuz yok:) tabi zaman yaklastikca bu durum degisebilir. Ayrica deneyimlerimizi memnuniyetle paylasiriz. Simdiden tessekkur ediyorum ve iyi aksamlar diliyorum.

 102. 2015 yılında sanıyorum mart ayında prag-viyana-budapeşte turuna gittik eşimle. Özellikle prag harikaydı. eğer şehrin biraz dışında mesela metro ile 20 dakikalık yerde kalmayı göze alırsanız (chodov)örneği hem çok rahat edersiniz hem de şehri otobüs ile gezme olanağına sahip olursunuz. üstelik çok yakınlarında harika alış-veriş yerleri var. Ama illede merkez diyorsanız palladium’a gidin derim. Saygılarımla.

 103. Merhaba
  Haziran ayında Amsterdama gideceğim. Hollanda schengen vizesi (tabi 3 ay vize verirse:) ile Temmuzda prag, budapeşte, viyana turu yapmak istiyorum girişte sorun yaşar mıyım? Ve de 3 yeri tursuz kendim rahat gezebilir miyim?

  • Merhaba Elif Hanım. Holanda Schengen vizesi ile önce bu ülkeye giriş yapmak koşuluyla Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Avusturya’ya sorunsuz gidebilirsiniz. Evet Prag Viyana Budapeşte gezisi yapmak tursuz kolayca mümkün.

 104. Merhaba Alper Bey,

  Eylül ayında Prag’a gitmeyi planlıyoruz.. Acaba Prag 6 civarında kalsak gezilecek veya görülecek yerlere çok mu uzak kalırız. Tşk,

  • Merhaba. Prag 6 geniş bir mahalle. Batısındaki Bubenec, Brevnov, Stresovice (lüks bölge) ve Veleslavin semtleri şehir merkezine daha yakın; Ruzyne, Predni Kopanina, Suchdol, Sedlec ve Nebusice semtleri ise epey uzak. Uzak bir bölgesinde kalırsanız toplu taşıma kullanırsınız.

 105. Merhabalar Alper bey.
  Eylül ya da Ekim ayinda 2 kiz 2 erkek Praga gitmeyi planliyoruz. Yanimizda kiz arkadaslarimiz olacagi icin oteller ve bolgeler hakkinda cekincelerimiz var. Tavsiyelerde bulunabilirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim…

  • Merhaba Erdem Bey. Prag güvenli bir şehir, endişe etmenize gerek yok. Prag 1, 2 ve 3 mahalleleri merkeze yakın, rahat ve güvenlidir. Tren istasyonu ve çevresi gece biraz tekinsizdir. Onun dışında her turistik kentte olduğu gibi paranızı pasaportunuzu telefonunuzu güvenli bir şekilde taşıyın yeter.

 106. merhaba alper bey pragda 1 hafta konaklama hariç maksimum ne kadar harcarız ve vize konusunda sıkıntı yaratıyorlarmı 3 bankacı gezmeyi planlıyoruz

  • Merhaba Gürkan Bey. Prag gezisi sırasında gerekecek para miktarı için rakam vermem doğru olmaz, herkesin harcama tarzı farklıdır. Ancak bir çok şey Türkiye’den ucuzdur. Bu ucuzluk çok farklı oranlarda değil; örneğin Prag’da fiyatların İstanbul’a göre genel olarak %10-20 daha ucuz olduğu söylenebilir. Çek vizesi maalesef biraz zor, ama ret edileceğinizi sanmıyorum. Dönüşte masraflar konusunu burada paylaşırsanız güncel bir yararlı bilgi olur.

 107. Alper bey merhaba
  ispanyaya tur la gitmek için vize almıştım fakat tur iptal oldu .bu vizeyle Prag a gitmek istiyorum .problem olurmu.saygılarımla

 108. Alper bey merhaba,

  Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkurler. Budapeste, Prag ve Viyana turu icin bakarken blogunuzu gordum. Oldukca yararlandim. Donuste burada paylasmayi umuyorum. Saglicakla kalin….

  • Merhaba Demet Hanım. Bloguma ilginize teşekkürler. Prag Viyana Budapeşte turu sonrası izlenimlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. Kaç gün sürecek toplam seyahat? Esenlikler.

 109. Alper bey, merhaba..
  Kısmet olursa bu Temmuz’da evleniyorum.. Balayına eşimi Prag, Viyana, Budapeşte (2şer gün yeterlimi tavsiyenizi de alayım lütfen)seyahatine çıkarmak istiyorum.. Bir kaç sorum olacak size.. çok güzel cevaplar vermişsiniz ama özür dilerim tam olarak netleştirmek ve aklımda kalıcı yapmak için soruyorum:
  1. Bu üç şehri nasıl bir sıralamayla gezeyim? Bu şehirlerarası yolculuğumu en ekonomik nasıl yapabilirim? ulaşım fiyatları nedir?
  2. Vizeyi hangi ülke için almam gerekiyor? Sizin önereceğiniz sıralamayla seyahatime başlayıp son şehirden dönecek şekilde yaparsak? Misal Prag’dan başlayıp Viyana’dan döneceksek.
  3. Otelde mi hostelde mi kalalım? fiyatlar ne civarda?
  4. kültür farkımızı biliyorsunuz yemekleri damak tadımıza hitap eder mi fiyatları ortalama nasıl?
  5. Müzelerin bı kısmını gezip bi kısmını gezmemeyi düşünüyorum.. şehir içi ulaşımları çok kullanacakmıyız? misal bu pragkart gibi şehir kartlarından almama gerek varmı biraz pahalı gibime geldi çünkü?
  6. Eğer varsa elinizde bu seyahat için herşeyiyle bi program varmı varsa kayıtsız uyacam 🙂 ve bana mail olarak da atabilirseniz sevinirim.. çünkü eşime unutamayacağı bi anı yaşatmak istiyorum o bunu hakediyo.. lütfen bana yardımcı olun..
  Sürekli fiyat fiyat dememi yanlış anlamayın lütfen olabildiğince en uygun bi ekonomiyle bu seyahati eşime yaşatmak istiyorum.. ve bütçem sınırlı.. umarım halimden anlamışsınızdır..

  Bu arada DEMET hanım sanırsam bizim yolculuğumuzun aynını siz bizden önce yapacaksınız.. programınızın bi kopyasını bana yollarsanız çok müteşekkir kalırım ..

  şimdiden sonsuz teşekkürlerimi sunarım..

  • Merhaba Erdal Bey,
   Balayı için Prag, Viyana, Budapeşte turu ideal bir rota. Zamanınız varsa daha fazla kalın derim ama yoksa ikişer gün de yeter.
   1. Üş şehrin sıralaması bence uçak biletlerinin fiyatlarına bağlı. Ben Budapeşte gidiş, Prag dönüş bileti aldım. Buna ve tam tersine bakın, bu size zaman kazandırır. Her ikisi de fazla pahalı gelirse üçünden en ucuz olana gidiş dönüş alın. Aralarda otobüs ve tren bol, sorun olmaz.
   2. İlk gideceğiniz ülkeden almak garanti olur.
   3. Ben hostellerde kaldım. 30 avrodan başlayan fiyatlarla iki kişilik oda bulabilirsiniz.
   4. Diğer Prag gezi yazımda yemek fiyatları var. Yemekler biraz yağlı ama lezzetlidir.
   5. fazla müze gezmeyecekseniz Prague card almaya gerek yok.
   6. Elimde bir program yok, yazılarımın çıktılarını alırsanız iyi olur.
   Dönüşte izlenimlerinizi burada yazarsanız memnun olurum. Rica ederim.

 110. Erdal bey merhaba, Biz turla bu uc sehri gezecegiz hayirlisiyla. Donuste izlenimlerimi yazacagimi dusunuyorum. Tur Budapeste’den baslayip , Prag ve Viyana’dan da donus.
  Size simdiden omur boyu mutluluklar dilerim..

 111. Merhabalar,
  ben Erasmus öğrencisiyim bir japon arkadaşımla praga gitmeyi düşünüyoruz. bikaç sorum olacak umarım cevaplayabılırsınız. almanya jena(thüringen) şehrinden gidicez. otobüsle mi yoksa trenle mi daha iyi olur. nerede daha güvenli ve rahat kalabılırız? ve koruna nereden güvenle satın alabılırız? teşekkürler 🙂

  • Merhaba. Almanya Jena ile Çek Cumhuriyeti Prag arasında otobüs 5 saate yakın sürüyor ve bilet fiyatı 15 avro. Bildiğim kadarıyla tren aktarma gerektiriyor ve daha pahalı. Praha 1 ve Praha 2 mahalleleri en merkezi olanlar. Praha 3 de iyidir. Dolandırılmadan Çek parası Koruna almak için yazdığım noktalara dikkat edin. Vereceğiniz dolar veya avroyu gösterip ne kadar koruna alacağınızı yazmasını söyleyin. Ya da en iyisi kendi mevduat hesabınızdaki Türk Lirasının koruna karşılığını banka makinelerinden çekmek.

 112. alper bey merhaba..

  verdiğiniz tavsiyelerle bir program hazırladım.. programıma bi bakıp size zahmet varsa başka tavsiye ve önerileriniz yazabilirseniz mutlu olurum

  1. gidiş geliş iki kişi 760 TLye uçak biletlerimi aldım (iptali yok ya gidecem ya yanacak.. inşallah vizede problem olmaz.)
  2. 23 temmuz cumartesi istanbuldan praga gidiyoruz. Penzion G diye bi yer ayarladım. cumartesi giriş salı çıkış 3 gece toplam 240 tl.
  3. 26 temmuz salı viyanaya geçiyoruz. grand centrum studio diye bi yer 2 gece toplam 300 tl ve perşembe günü çıkış yapıyoruz.
  4.
  5.29 temmuz cuma günü budapeşteye geçiyoruz 1 ağustos pazartesi istanbula çıkacak şekilde.. 3 gece toplam 240 tl.
  6. bu üç şehir arası geçişlere baktım blablacar ile toplamda 150 tl lik bir yol masrafımız olacak.. bayan şöforler de var yaptığım araştırmalara ve gidenlerin deneyimlerine göre güvenilir olduğu söyleniyo.. olmazsa otobüsü tercih edecem artık.
  sorum şu : 4. maddeyi boş bıraktım ya o günü ne yapayım onu düşünüyorum viyanadan budapeşteye giderken gezebileceğim bi gece konaklayabileceğim bildiğiniz güzel bir şehir varmı? veya viyanayı bir gün daha uzatıp 3 güne mi çıkartayım çok fazla olmazmı.. alper bey siz beni anladınız yardımcı olursanız sevinirim..
  bir sorum da şu : bu yer ayırdığım hosteller oteller felan booking.com dan ayırdım herhangi bir para ödemedim iptal imkanı olan türünden yer ayırdım yani son 3 gün kala ücretsiz iptal edebilecem.. rezervazyon yaptırdım sadece.. şimdi ben oraya gittiğimde ya arkadaş odamız kalmamış veya size başka bi oda verelim gibi bi saçmalıkla karşılaşırmıyım ne derece güvenerek yola çıkayım?

  fiyatları neden yazdım derseniz giden arkadaşlara büyük kolaylık sağlayacağını düşünüyorum çünkü geçen hafta ne yapacağımı bilemez haldeydimm.. ben çok uğraştım başka arkadaşlara kolaylık olsun.. olmuşken:
  tüm maliyet;
  1. 1 yıllık pasaport ücretleri 500 tl
  2. vize üsretleri 400 tl
  3. konaklamalar 800 tl
  4. Uçak biletleri gidiş dönüş 760 tl
  5. 3 şehir arası geçişler 150 tl ( havaalanına gidiş havaalanından gidiş hariç)
  toplam 2610 yemekler alışveriş vs. hiç karıştırmadan böyle bi sonuç çıkıyo.. tabi bunların hepsi 2 kişi için toplam ücret.

  alper bey okuyup bana yardımcı olursanız bişeyler katmak ister tavsiyeler verirseniz sevinirim..
  şimdiden yolun büyük kısmını tamamladığımı düşünüyorum 🙂

  • Merhaba Erdal Bey. Çok uygun ve mantıklı bir Prag Viyana Budapeşte turu programı hazırlamışsınız. Konaklamalar da en ucuz olmasa da uygun. Viyana ile Budapeşte arasında en beğenilen gezilecek yer Bratislava. Booking ile anlaşmalı oteller düzgün çalışmak zorunda, peşin para ödemeseniz de odanızı ayırtmak zorundalar. Seyahat planı ve bilgileri için çok teşekkürler, birçok kişiye yardımcı olacak.

 113. Merhabalar Alper Bey,
  Öncelikle güzel paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.
  Kız arkadaşımla Nisan sonu kısa süreli bir Avrupa turu yapmak istiyoruz. Bilet fiyatlarından ve vize kolaylığından dolayı İtalya’dan seyahate başlayıp Budapeşte’den dönmek istiyoruz.
  Planımız: İstanbul (Uçakla) Milan (Trenle) Venedik (Uçakla) Prag (?) Budapeşte (Uçakla) İstanbul.
  Açıkçası Prag’a kadar planlama yapabildim fakat Prag’dan Budapeşte’ye geçebilmek için düzgün, güvenilir, ekonomik bir yol bulamadım. Budapeşte’den İstanbul’a dönüş bileti çok uygun olduğu için ve orayı da görmek istediğimiz için oradan Türkiye’ye dönmek istiyoruz. Sizce Prag’dan Budapeşte’ye geçmek için nasıl bir yol izlemeliyiz? Bildiğiniz internet üzerinden bilet alabileceğimiz bir tren ya da otobüs sitesi var mı? Tren sizce daha güvenli mi olur?
  Bana verebileceğiniz cevap, tavsiye ve bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Can Bey,
   Prag ile Budapeşte arasında ulaşımda sorun yaşamazsınız. Otobüs bilet fiyatları 20 ile 23 avro arasında değişiyor ve yolculuk 7 saat 15 dakika sürüyor; günde dokuz tane otobüs seferi var. Prag Budapeşte trenleri yedi buçuk ila sekiz buçuk saat arası sürüyor, 1. sınıf bilet fiyatı 72 avro, ikinci sınıf 52 avro, İnternet’ten alırsanız 43 avro. Hem otobüs hem tren biletlerini czech-transport sitesinden satın alabilirsiniz. Tren genel olarak daha güvenli bir ulaşım aracıdır ama Avrupa’da trafik kaza oranı çok düşük, bence otobüs çok uygun.

 114. Alper bey merhaba,bu konuda çok soru var ancak tam olarak sorumun cevabını bulamadım,mayıs ayında orta avrupa turu yapacağım berlin gidiş viyana dönüş.ancak almanyada 1gün prag,budapeşte ve viyanda 2’şer gün kalacağım bu durumda vizemi hangi ülkeden almalıyım,şimdiden teşekkürler.

 115. Merhaba Alper bey,
  Bu yaz eşim ve 9 yaşımdaki kızımla yurt dışı gezisi planlıyoruz. Prag, budapeste, viyana hangisinden başlayabiliriz. Cocukların da gezerken zevk alabileceği yerleri düşünürseniz hangi şehir uygun olur.3 şehir gezisi çocuklar için zor mu olur.
  teşekkürler

  • Merhaba Tayfun Bey. Prag Viyana Budapeşte turu için en mantıklı rota Prag gidiş Budapeşte dönüş, ya da Budapeşte gidiş Prag dönüş uçak bileti almak, hangisi daha ucuzsa. 9 yaşında çocuğunuzla gezmek herhangi bir zorluk yaratmaz, ona bu yaşta 3 güzel başkenti göstermeniz harika bir çocukluk anısı olacaktır. Bu üç kent arasında modern ve sık otobüs ve tren seferleri var.

 116. Selamlar Alper Bey, her türlü alışveriş, konaklama, bilet vs. işlemlerinde kredi kartını mı tavsiye ediyorsunuz? Bu durumda banka Türkiye’deki banka TL olarak borç geçeceğinden kur biraz yüksek uygulanıyor diye biliyorum. Ayrıca yabancı ülke sitelerinden kart bilgilerini girmek sakıncalı değil mi?

  • Merhaba. Prag’da harcamalarınızı kredi kartı ile yapmakta bir sakınca olacağını sanmıyorum. Kurda çok küçük bir fark olur. Bankanızın güvenli onay sistemini kullanabilirsiniz. Örneğin benim tek kredi kartım İş Bankası’ndan ve alışveriş yaptığımda sms olarak gönderdiği onay kodunu girmem isteniyor.

 117. Merhaba Alper bey,
  Bikaç hafta önce bilgi almıştım ama sormayı unuttum. Hotel ya da hostele rezervasyon mu yapmak gerekiyor yoksa gidipte orada bulabılır mıyız. Yani rezervasyon yapmayanlara sokakta kaldı gibisinden pahalı fıyat verıyorlar mı? teşekkürler )

 118. Kredi kartı onay sistemi iyi ama yerli operatör kullanmak yerine gittiğimiz yerde haftalık kullan-at sim almak maliyet olarak daha uygun değil mi?Zira roaming yüzünden telefon açık kaldığı sürece servislerin veri alışverişi nedeniyle yüksek fatura gelebiliyor.

 119. Selamlar, yazinizi okudum haziranda yapacagimiz gezi icin de cok yardimci olacak. bizim programimizda soyle; ilk Budapeste’ye ulastiktan sonra tren Viyana’ya gececegiz. orda 3 gun kaldiktan sonra tekrar Budapeste’ye tren ile gecip 3 gun de Budapeste’de kalip Istanbul’a geri donecegiz. yorumlari okudum; hangi konsolosluk kisminda oncelik en uzun kalacaginiz ulke ama esit gun sayisinda ilk indiginiz ulkenin konsoloslugundan mi vize almak gerekiyor?
  konsolosluga sunacagimiz belgelerde tren iletleri veya rezervasyonlarinin belirtilmesi gerekiyor mu? Tren ile yolculuklarda bi problemle karsilastiniz mi? cevaplariniz icin simdiden tesekkurler.

  • Merhaba Onur Bey. Macaristan’ın Avusturya için alınmış vize konusunda sorun çıkaracağını sanmıyorum ama siz yine de garantili hareket ederek Macar vizesi alın. Konsolosluğa uçak biletlerini sunmak gerekir ama tren biletleri gerekmez. Yine de aldıysanız kopyalarını koyun, artı puan olsun. Hayır trenler dakik ve rahat, hiç sorun yaşamazsınız.

 120. Alper bey merhaba,

  Turumuzu tamamladik ve kurkcu dukkanina geri donduk.

  Biraz usumekle beraber keyifli bir turdu. Travelist turla gittik. Ama bu donemde gittigimiz icin talep az oldugundan turlar Green Tur organizasyonunda birlesiyormus.
  Bizim turumuz Budapeste’den basladi. Iki gun Budapeste”de kaldik.
  Ilk gece Cigan gecesine gittik. Cok keyifli gecti. Tokaji saraplari guzeldi. Corbalari bizim sulu etimiz. Ama super lezzetli.
  Estergon kalesi & Visegrad & Szentendre gezilerine katildik. Estergon Kalesini ve Katedrali nehrin karsi kiyisindan gormek daha keyifliydi. Bilhassa resim cekmek isteyenler icin manzara daha guzel. Sehrin icinde de gezdik ve aksamki tekne turunu tavsiye ederim.
  Budapeste’den Prag’a gecerken Slovakya’nin baskenti Bratislava ‘yi gorme imkanimiz oldu. Burada Cafe Mayer’de Kestaneli Pasta yemek gerek. :))
  Turumuzda malesef muze gezemedik. Muzeleri bir baska sefere biraktik. Muze gezmek vakit aliyor ve kisa zaman diliminde de olsun istemedik.
  Kabaca genel olarak gormemiz gereken yerleri gorduk. Turumuzun duzenledigi yerlere gidince bize sehirde fazla bir zaman kalmadi.

  Prag’da parayi Kocak Gold un yerinde bozdurduk. Disariya nazaran biraz farkliydi.
  Karlovy Vary’e gittik. Cok guzel bir yer. Bence mutlaka gorulmeli. Ataturk de burada otelde kalmis ve termal sulardan faydalanmis. Termal sulardan buraya has fincanlarindan alip icebilirsiniz. Denedim ancak cok icemedim. Uc ayri sicaklikta sular akiyor. Binalar mi desem saraylar mi desem bilemedim, birbirine bitisik ve mimarileri guzeldi.

  Turumuzun en kotu tarafi kisin gitmis olmamizdi. Ilkbahar yada sonbaharda gitmeli. Her yer yemyesil yada yesilin tum tonlarini gorebilirsiniz.

  Prag’da Nazim Hikmet’in gidip kahve ictigi Kavarna Slavia Cafeye gidip bir kahve icin. Birseyler de yiyebilirsiniz, tatli kahve keyfi de yapabilirsiniz. Dans eden evlere cok yakin.
  Ayrica bira sevenlere de ufak bir oneri , siyah bira U Fleku de icilmeli. Prag’da bir cok kucuk bira imalatcilari varmis. Bizde tavsiye ustune gittik, mekan cok guzel ve asiri kalabalik. Yemek de yiyebiliyorsunuz. Akordion da caliyorlar, keyifli bir mekan.Siyah biralari super.Baska bira isteseniz bile yok :))
  Turla Dresten’e de gitme firsatimiz oldu. Almanlar, savasta dumduz olan bir sehri yeniden nasil yapmislar ve eskiye sadik kalarak , gormek lazim.

  Ufak bir oneri. Cikolata almak isteyenler, Dresten’den cikolatayi almali. Viyanadan cok daha ucuza alabiliyor.Hele aci ve bitter karisik sevenler, ayrica rehberimiz Ali beyin tavsiyesi uzerine lavantali cikolata aldik ki gercekten Ali bey hakliymis yiyenler cok begendi. Mozart cikolatasina zaten birsey diyemeyiz.

  Prag’dan Viyana’ya gecerken yolda Cesky Krumlov’u ziyaret ettik ki en cok bu kucuk kasabayi begendim. Cok cok guzel bir yer.Unesco tarafindan Dunya Miraslari listesinde yer alan bir Orta Cag kasabasi, Vitava nehri kivrimlari icerisinde bir ada gibi gozuken cok sirin bir kent.

  Budapeste ve Prag da metroyu kullandik. Biz otele gidis donus bilet aldik. Metroda sorun yasamadik. Yalniz metro biletlerini sakin atmayin. Ne olur ne olmaz kontrole takilirsaniz gostermeniz gerekiyormus. Bize soran olmadi. 🙂
  Viyana son duragimizdi. Bizim en buyuk avantajimiz Viyana’dan donus ucaginin aksam 8’ de olmasiydi. Boyle olunca fazladan bir gunumuz oldu. Yine turla Nazi Almanya’sinin 2. Dunya savasinda ilk jet fabrikasi olarak da kullandigi Avrupa’nin en buyuk yer alti golu olan Seegrotte ‘ya gittik ve tekne turu yaptik. Eski bir maden imis burasi ve gercekten gorulmeli. Savas sirasinda orada calisan muhendis ve iscilerin sonu ise cok hazin….
  Viyana’nin Saraylari, bahceleri, Parlemento binasi, Opera binasi, Aziz Stefan Katedrali, Universitesi neredeyse birbirine cok yakin. Saray bahceleri dedigim gibi baharda gorulmeli. Butun ciceklerin yerleri hazirlanmaya baslamis, seralardan alinip dikimi bekliyor. Palmiye agaclari bile dahilmis buna..
  Hundertwasser Evi gorulmeli.

  Viyanada kaldigimiz otele tek otobus ile gidilip geliniyordu. Ve otobuse bileti soforden aldigimiz icin o da sorun olmadi. Bizler icin buyuk kolaylikti. Hatta bir kere sofor Turk bile cikti…

  Son gunumuzu sehirde dolasarak tamamladik. Isteyenler, outlet varmis oraya gitti.

  Turumuzu da boylece bitirmis olduk. Keyifli bir gezi oldu. Bir tek Viyana’da operaya gidemedik. Internetten bilet alip ayakta izleme olanagi varmis ki sonradan ogrendik. Muze ve operayi bir daha olanak bulursak o zamana biraktik mecburen.
  Herkese keyifli gezmeler olsun… Saglikli gunler dilegimle…

  • Ayrıntılı Prag Budapeşte Viana Dresden Bratislava tur bilgileri ve önerileri için çok teşekkürler, üşenmeyip yazmanıza sevindim, birçok kişiye tavsiye olacak. Yolunuz hep açık olsun.

 121. Cok tesekkurler Alper bey. Yazdiklarimin eksigi var fazlasi yok. Aklimda kalanlari unutmadan yazmak istedim.

  Sizlerin de yolu acik olsun, saglik dolu olsun…..

 122. Merhaba Alper Bey 🙂 Size birkaç şey danışmak istiyorum. Maksimum 2 gün kalma süresi için Prag mı Budapeşte mi tercih ederdiniz? Prag bir günde gezilebilir mi? Prag’da güvendiğiniz bir döviz bürosu var mı? (anınız beni biraz ürküttü de:) Prag için kalınabilecek en güvenli bölge sizce neresi? Şimdiden teşekkürler 🙂

  • Merhaba Selin Hanım. İkisini de tavsiye etmem, 2 gün çok az. 🙂 Ama elbette gitmeye değer. Zor bir soru. Prag dünyaca ünlü ve turistik bir şehir, rüya şehri gibi. Ama ben Budapeşte’yi de çok beğendim, kent güzel, insanı çeklerden daha sıcak. Bence siz Prag’a gidin, diğerine umarım ileride daha fazla zaman ayırırsınız. Güvenli döviz bürosu olarak Exchange Jriho Grossmanna, (Politickych veznu 14, Prague 1, Wenceslas Meydanı yakını), Exchange Alfa, (Na Prikope 23, Prague 1) ve Smenarna Exchange (Kaprova 14/13, Prague 1) tavsiye ediliyor, ancak siz yine de mutlaka hem kapıdaki hem içerideki koruna karşılıklarına bakın, ve paranızı vermeden önce gösterip karşılığında ne kadar Çek parası koruna alacağınızı yazılı olarak göstermesini isteyin.

 123. Merhaba,

  Otel seçerken gezilecek yerlere yakın olması ve ekonomik olması için hangi bölgeye bakmalıyım? Havalimanından otelime nasıl ulaşabilirim?

  • Merhaba. Prag Vaclav Havel Havalimanı ile şehir merkezi arasında ulaşım için sabah 07:30 ile akşam 19:30 arası çalışan Cedaz minibüsleri var, yarım saatte bir kalkıyor ve bilet ücreti 150 koruna. Kent merkezine ucuza gitmek isterseniz 119 numaralı otobüs Nadrazi Veleslavin adlı Metro A istasyonuna, 100 numaralı otobüs ise Zlicin adlı Metro B istasyonuna gidiyor. Prague Airport Express otobüsü, merkezdeki ana tren garına götürüyor. Praha 1 veya Praha 2 mahalleleri merkezidir, rahat gezersiniz. Benim kaldığım Praha 3 de iyi.

 124. selam
  ben prag 1 de k+k hotel fenixde kaldım inanılmaz merkezi her yere yürüdük neredeyse booking den indirimlerini takip edin temiz kahvaltısı güzel vs

  • Merhaba Ali Bey. Nazım Hikmet’in Prag’da sevdiği ve gittiği Kavarna Slavia Cafe Narodni Caddesi ile Smetanovo nabrezi caddesinin kesiştiği yerde, Eski Kent’te, Vltava Nehri kenarında, Praha 1 bölgesinde. Ulusal Tiyatro’nun karşısında yer alıyor. Keyifli bir Prag seyahati ve turu dilerim.

 125. Merhaba Alper Bey!
  Slavia Cafe Narodni adresi sonsuz tsk.

  Size bir baska sorum olacak,kendim arastirdim somut bir sey bulamadim.Örenci ve emekliler icin ulasimda ve muzelerde herhangi bir indirim olup olmadigini bana bildirirseniz cok memnun olurum. Selamlar.

  • Merhaba Ali Bey. Turistlerin Çekler için olan ulaşım indirimlerinden yararlanmaları mümkün değil. Ancak yazımda anlattığım Prague Card ile sınırsız şehir içi ulaşım ve 30 tane gezilecek ziyaret yerine indirimli fiyatlı biletlerden yararlanabilirsiniz, Prag Kart için öğrenci ve çocuk indirimi var.

 126. Merhaba Alper Bey. Kişisel 7 gecelik bir prag seyahati için uygun bütçeli uçak bileti ve konaklama ayarladım fakat bir haftalık yanıma harçlık olarak ne kadar bütçe almalıyım ?

  • Merhaba Tuğçe Hanım. Prag’ı gezmek için 1 hafta ayırmanız iyi olmuş. Ne kadar paraya ihtiyacınız olacağını tahmin etmem mümkün değil, herkesin beklentileri ve harcama alışkanlıkları farklıdır. Türkiye’den ucuzdur.

 127. Merhaba,

  7-11 Mayıs tarihleri arasında prag ta olucağım ve oradan berlin’e tren ile gececeğim.

  4 günlük prag card almak faydalı mı olur yoksa ordaki müzelere ziyaret ettikçe biletlerini ayrı ayrı almak mı daha faydalı olur?

  birde internetten almak mı yoksa gidip ordan mı almak arasında bir fark mı?

  • Merhaba. Müze ve sarayları ziyaret etmek istiyorsanız Prag kart (Prague card) almak mantıklı olur. Örneğin Prag Kalesi giriş bilet ücreti uzun tur 350 koruna ((CZK), kısa tur 250 koruna, resim galerisi 150 koruna şeklinde, ama kalenin ücretsiz kısımlarını, bahçesini ve katedrali gezseniz pek bir şey kaybetmezsiniz. Eski Belediye Sarayı (Old Town Hall) bilet ücreti 100 koruna ama girmek istemezseniz dışarıdan güzel binayı görüp fotoğraf çekebilirsiniz. Yahudi Müzesi bilet fiyatı 300 koruna ama para vermek istemezseniz Yahudi Mahallesi’ni gezip güzel binaları görebilir, müzeye girmezsiniz. Kısaca Prag Card almanın avantajı sizin gezme tercihlerinize bağlı. İnternetten alşırsanız 2 avro indirim var.

 128. merhaba. viyana prag biletini hangi tren yolu şirketinden aldınız? trene binmeden hemen önce mi yoksa internetten mi aldınız? ben 20 mayıs için 70 eurolar görüyorum 🙁

 129. Alper abi selamlar. Ben geçen sefer ilk defa yurt dışına çıktım. Leverküsen köln amsterdam rotamda hayatımı kurtaran insan oldugunu söyleyebilirim. İlk yurt dışı ziyaretimdi ve çok kafam karışıktı ama amsterdamı sayende ucuz ve detaylı şekilde gezdim. Şimdi viyana da okuyan bir arkadaşımın daveti üstüne viyana prag budapeşte sonrasında belgrad dan bir şekilde türkiye ye dönüş yapıcam

 130. Şimdi soruşarımı yöneştmek istiyorum.
  1) bende seni gibi alışveriş merkezi değilde sokaklar tarihi caddeler böyle yerleri gezmekten hoşlanıyorum. Öğrenci olduğum için indirim de var fakat sen Prague card aldın mı bana da önerir misin ?

  2 ) yurt dışında kredi kartı ile alışveriş yapsam çok kur farkı öder miyim önerdiğin bir kredi kartı var mı ?

  3 ) atm den koruna çekmek için önce hesabı yurt dışına açtırmak ve tl mi koymak gerekiyor içine. O bize koruna cinsinden mi veriyor yoksa bizim kartın içine koruna koydurmamız mı gerekiyor ?

  4 ) gidiş biletini 110 tl viyanadan aldım. Dönüş için bir önerin var mı uçak haricinde balkanlardan 50 euroluk balkan rail ile dönebilirim. Senin yurda dönüş için farklı bir önerin var mı

  Bu sorularımı yanıtlarsan hem benim hem de diğer acemi gezgin arkadaşlarım için çok faydalı olacağını düşünüyorum. Cevabını merakla bekliyorum

  • Merhaba Mert. Seyahat yazılarımın işe yaramasına sevindim. Prag’da müzeleri gezmeye niyetin varsa Prag Card almak mantıklı, ama ücretsiz yerleri ve kısımları ziyaret edip daha çok sokak meydan gezmeyi tercih edersen gerek yok. Yurt dışında kredi kartı ile alışveriş yapmanın bir zararı olmaz, bankanın uyguladığı kur neyse onun karşılığı olan Türk Lirasını ödersin. ATM’lerden Çek parası koruna çekmek için kişisel mevduat hesabında Türk Lirası olması yeterli, koruna’nın karşılığı kadar lira hesabından düşülür, ayrıca banka küçük bir komisyon alır. Karadan dönebilirsin ama Bulgaristan transit vizesi alman gerekir, uçak daha mantıklı olabilir. iyi yolculuklar ve tatiller.

 131. Abi yeşil pasaportum olduğu için çok şükür vize sıkıntısı yaşamıyorum. Benim çok kilit bir sorum var. Babam biraz yaşlı ve hiç yurt dışına çıkmadı ona süpriz yapıcagım. Ucagımız 29 haziran da babamın yeşil pasaportu 14 aralık da bitiyor. Sırası ile viyanaya ucucaz ordan otobüs ya da tren aracılığı ile prag budapeşte belgrad türkiye ye dogru yavaş yavaş gelicez. Sence pasaport süresini uzatmamız kesin gerekiyor mu ? Dış işlerinin sitesine baktım viyana minimum 3 ay istiyor. Diger ülkelet de 6 ay isteyenler var ama araları tren ya da otobüs ile gidicegimiz için sorun olmayabilecegini düşünüyorum. Şu kardeşine bir akıl ver

  • Merhaba Mert. Baban için bu Orta Avrupa ve balkan seyahatini planlaman ne güzel, çok mutlu olacaktır. Pasaport süresinin yaklaşık 6 ay kalmış olması sorun yaratmaz, dönüşte süre biraz daha az kalmış olacak ama yeşil pasaporta kimse sorun çıkarmaz. Yanıtım hayır, süre uzatma gerekmez, ancak bunu ne ben ne de Çek ya da Sırp elçiliği garantileyebilir, sınır polisinin bir gece önce eşiyle ettiği kavga nedeniyle binde bir de olsa sıkıntı yaşama olasılığı var.

 132. Zaten sadece viyanaya uçacagız. Orda ki yasal sınır 3 ay. Problem cıkaramazlar çekincem budapeşte ve belgrad içindi. Ama tren ve otobüs ile seyahat edecegimiz için sıkıntı olmayacagını düşünğyorum

  • Çadır kurmak için doğru yer seçmek gerekir. Kırsalda evlerin hemen dibi veya özel koruma alanları hariç çoğu yerde kamp yapabilirsiniz ama şehirlerde izin verilen yerleri öğrenmeniz gerekir.

 133. Merhaba Alper Bey,

  Kurban bayramında Budapeşte-Viyana-Prag gezimiz olacak… Benim sorum Budapeşte den viyana ya ve oradan Prag ‘a aktarmalarında sizce Tren mi yoksa Otobüs mü kullanmalıyız.. Bir de gitmeden bu biletleri alabileceğimiz uygun siteleri paylaşabilir misiniz…

  Son sorum ise; Budapeşte de kullanacağımız parayı h.limanındaki change ofislerinde mi bozdurmalıyız ..

  • Merhaba. Budapeşte Viyana Prag turunuz sırasında şehirler arası ulaşımı zamanınıza ve tarifelere göre size hangisi uygunsa tren veya otobüsle yapabilirsiniz. Örneğin ben Budapeşte’den Viyana’ya Eurolines otobüsüyle, oradan Prag’a ikinci sınıf trenle gittim. Biletleri bir şehre vardığımda istasyona giderek bir sonraki kente aldım. İnternetten bilet almak isterseniz RailEurope, EUrail, czech-transport, westbus, goeuro ve elines sitelerine bakabilirsiniz. Havalimanında az miktarda para bozdurun, yoksa zarar edersiniz. Genel bir kuraldır, havaalanlarındaki döviz büroları kötü kur uygular.

 134. merhaba öncelikle çok güzel bilgiler vermişsiniz. Yurtdışı tüm gezilerimi kendim planlayarak gezen biriyim ve sizin gibi gezginlerin yazılarından ilham alarak planlarımı yapıyorum. Size sorum şu; pragdan araç kiralayıp viyana sonrada budapeşte yapmayı planlıyorum. rota :Prag-karlovy vary-cesky kurumlov-bratislava-viyana-budapeşte olacak. Aracı macaristanda teslim edeceğim. Otomobil tren hangisini önerirsiniz?

 135. merhaba.biz yarın Prag a gidiyoruz nasipse. yazınızı okudum, çok faydalı olacağına eminim bizim için. yalnızca takıldığım husus, biz mala strana bölgesinde kalıcaz. havaalanından otelimize bir otobüs ve metro yapmamız gerekiyor anladığım kadarıyla. hangi otobüs ve metro ile gideceğimiz hakkında bir fikriniz var mı?? bir de otobüs bileti alıp bunun onayını nerede yaptırıyoruz?? teşekkürler..

  • Merhaba. Prag Havalimanı’ndaki Public Transport Information büfesinden 32 koruna fiyatlı bilet alıp 119 numaralı otobüsle Nadrazi Veleslavin adlı Metro A hattı istasyonuna; orada inip aynı biletle aktarma yaparak Malostranska (Lesser Town, Malá Strana) istasyonuna gidebilirsiniz. Otobüs ve tramvaylarda bilet onaylatma makineleri kapıların yanındaki tutunma direklerinin üzerinde ve sarı renkli. Funicular ve metrolarda ise istasyon girişlerinde göreceksiniz.

 136. Tekrar merhaba. Prag gezimiz çok keyifliydi, altını üstüne getirdik diyebilirim Prag ın. 100 numaralı otobüs ve sarı metro hattı ile otelimizin 100 m yakınında indik. güllaş çorbası içtik ama domuz eti yemeyenler için içindeki kıymanın ne eti olduğunu sorup yemelerini tavsiye ederim. ördek etini, 2 ayrı restaurant ta yedik. ikisi de çok lezzetliydi ama mustek durağının yakınında politickych veznu sokağında bredovskydvur restaurant ta hem içeride sigara içilen içilmeyen yer ayrı ve neredeyse 300 korun a yarım ördek getiriyorlar.
  cafelerde alkol yoksa dışarıda masaları olsa bile sigara içilemiyor. alkollü yerlerde sigaraya izin var.
  soğan çorbası mutlaka denenmeli.
  taksi hiç kullanmadık bence gerek de yok zaten riske girmeye. tramvay ve metro hattı çok faydalı şekilde düzenlenmiş. biletlerle alakalı da anladığım kadarı ile durak sayısı değil de dakika üzerinden bilet alınıyor. yani şehir içi ulaşımda 30 dk.lık (24 koruna) biletler yeterli. ama bir durakta inip biraz takılıp başka durağa geçmek isterseniz 90 dk.biletler de var.(32 koruna)
  benim şimdilik aklıma gelen Prag notlarım bunlar.:)

 137. Alper Bey, merhaba.
  10-17 Eylül arası viyana – prag gezi turu planlıyoruz. 5 kişi gidiyoruz. Viyana gidiş-dönüş uçak bileti aldık. Araba kiralayıp kiralamamaya henüz karar veremedik. Arada tren ve otobüs fiyatlarına bakacağız. 7 gün -8 gece kalacağımız için Viyana ‘da ve Prag’da kaç gün kalmamız gerektiğine karar veremedik. İki şehirdeki görülmesi gereken yerleri müzelerin ve sarayların içine girerek gezmeyi planlıyoruz. Müze kart ve ulaşım kartı tek kart oluyor mu? En ekonomik şekilde belki , 5 kişi olduğumuz için grup kartı var mıdır? Bu süre bu iki şehri gezmek için fazla ise viyana’dan araba kiralayıp, prag ve dönüşte bratislavaya gitmeyi düşünüyoruz. sonra viyanaya gelip , 18 eylül pazar sabahı uçakla dönüş var.
  YAzılarınızın dökümünü aldım. yorumlarıyla birlikte en ince ayrıntısına kadar okuyorum. Bu arada Budapeşteyi önceden gezdik 🙂
  Şimdiden yorumlarınız ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

  • Merhaba. Prag ve Viyana Avrupa’nın gözde şehirlerinden, ancak Viyana pahalı olduğu için daha az kalmanız mantıklı olur. Prague Card hem ücretsiz ulaşım, hem de birçok müzeye ücretsiz giriş sağlıyor. Grup kartı yok diye biliyorum. Blog yazılarıma ilginize teşekkürler. 🙂

 138. Merhaba Alper Bey,
  Prag Card öğrenci fiyatlarından yararlanabilmek için Türkiyedeki üniversitelerin öğrenci belgesi geçerli olur mu? Yoksa Avrupa Birliği öğrencilerine mi geçerli sadece.
  Yardımlarınız için teşekkürler.

  • Merhaba. Türkiye’deki üniversitenizin öğrenci kimlik kartı geçerli diye biliyorum, emin değilim. Belki ödemeyi internetten yapmak öğrenci tarifesini garantiler, gidince kartı orada teslim alırsınız.

 139. Alper bey 22 Ağustosta Pragdayız inş. Gezinin vasat geçmemesi için terminal, havaaalanı yerlerini oralara nasıl ulaşacağımı planlamak istiyorum. Bir türlü işin içinden çıkamadım. Napmalıyım.

  • Merhaba Sultan Hanım. Prag Havalimanı’ndaki Public Transport Information büfesinden 32 koruna fiyatlı bilet alıp 119 numaralı otobüsle Nadrazi Veleslavin adlı Metro A hattı istasyonuna; orada inip aynı biletle aktarma yaparak şehir merkezine gidebilirsiniz.

 140. Alper bey Prag terezin dresten için 1 gün yetermi ?Bir de Florenc otobüs istasyonunu kullanıcaz galiba değlm.terezinden drestene gidiş beni zorlarmı?Ayrıca sorularım cevapsız kalmıyor bu harika.

  • Prag’dan Terezin 63 kilometre, Dresden ise 94 kilometre uzaklıkta. Sabah erken kalkarak ve zamanı verimli kullanarak ikisini de görmek mümkün. Merkezi Florenc otobüs terminalinden Terezin’e her gün çok sayıda otobüs var ve yol bir saat sürüyor. Dresden’e ulaşımı bilmiyorum ama sorun olacağını sanmam.

 141. Merhaba. Yazınız harika! Uğraşıp tek tek yazmış, harita hazırlamışsınız. Çok işimize yarayacak gibi görünüyor. Size sormak istediğim şey Prag’da iyi bir İngilizceyle günlük işlerimizi halledebilir miyiz? Yani halk İngilizce konuşuyor mu?

 142. Merhaba,ben de sizin gibi bu önümüzdeki eylülde Budapeşte-viyana- Prag yapıcağım. O yüzden yazınız çok faydalı oldu benim için. Yalnız bi farkla ben berlin üzerinden budapeşteye geçiceğim. Prag’a giderken tren bileti nereden bakabilirim? Bir de Prag için en az kaç gün ömerirsiniz?

  • Merhaba Fatma Hanım. Budapeşte’den Prag’a tren biletini Budapeşte Keleti tren istasyonundan alabilirsiniz. Macaristan Devlet Demiryolları MAV’ın sitesi Mavcsoport’tan da elektronik bilet alabilirsiniz. Prag aceleniz varsa 2 günde gezilebilir ama ben 5 gün tavsiye ederim.

 143. Bir de nerede ucuza kalabilirim? Açıkçası couchsurfing e yeni üye oldum. Fakat birkaç request gönderdim fakat henüz dönen yok:( bir de Viyana’da iki gece kalacaktım. Soru-cevaplardan anladığım kadarıyla 1 gece yeterli sanırım. onun yerine ben Prag’a geceyim:)

  • Prag’da kaldığım hostel kötüydü, tavsiye edemem. CS’de yanıt alma olasılığı artıran önerilerim, Çeşitli sayfasındaki ilgili yazımda var. 1 gece yetmez ama çok pahalı olduğu için fazla kalmamakta yarar var. Prag Viyana’dan ucuz.

 144. Alper Bey, merhaba. Tüm paylaşımlarınız için çok teşekkürler. Önümüzdeki günlerde Prag’a gitmek istiyoruz. Kutna Hora ve Karlovy Vary’i de dahil edersek en az-en çok kaç gün ayırılmalı sizce? Gitmişken Budapeşte’yi de görmek istesek 1-2 gün yeterli mi acaba? Çok teşekkürler.

 145. Alper Bey, Merhaba. Viyana’dan Prag’a tren ve otobüs seferi hangisi daha ekonomik acaba. Önceden internet üzerinden satın almalımıyız, ya da Viyana’dan havaalanından alabilir miyiz.
  Uçağımız Viyana’ya gidiyor. Bu şekilde ekonomik bulmuştuk.

  • Merhaba Zeynep Hanım. Prag’dan Viyana’ya ulaşım için otobüsler trenden ucuz. Ben Viyana’da tren istasyonuna uğrayıp aldım. Önceden de alabilirsiniz. Otobüs terminalinden ya da internetten bilet alabilirsiniz.

 146. merhaba Prag veya macaristan-Budabeşte’den araç kiralayarak Avusturya İtalya gibi ülkeler gezilebiliyor mu zorluk çıkardıkları söyleniyor. yeşil pasaportla seyahat yapılacak. şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkürler

 147. Merhaba Alper Bey, Bir AB projesi kapsamında Viyanaya gideceğiz. Okuldaki öğretmen arkadaşlarla aynı yerlere yeniden gidemeyiz diye kendi bütçemizle bir kaç yer daha gezebilmek için araç kiraladık. Praga da uğrayıp bir gece konaklamayı düşünüyoruz. Bir gün için bir tavsiyeniz olur mu? Sonra Almanya Nürnberg ve Munihe geçmeyi oradan Klagenfurta ve nihayet viyanadaki projemize devam etmeyi düşünüyoruz.Özellikle prag, nürnberg, munih, viyana ve budapeşte için tavsiyeniz var mı?şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Mustafa Bey. Prag, Viyana ve Budapeşte önerilerim ilgili yazılarımda var. Kısa Prag gezisi için bu yazımdaki Hafta Sonu Prag Turu başlığına bakabilirsiniz. Budapeşte çok güzeldir, unutulmaz. İyi yolculuklar.

  • Prag’dan Pizen’e (Pilsen) sabah 05:12’den gece 23:37’ye kadar trenler var. Ortalama 1 saatte bir tren var ve yolculuk 96 dakika sürüyor. Prag ana istasyondan (metro C – Hlavní nádraží) rahatça trene binebilirsiniz. Prag Zličín (metro B) istasyonundan otobüsler var, 1 saat sürüyor.

 148. Merhaba. 7 günlük seyahatimi 3 gün prag, 2 gün viyana, 2 gün budapeşte olarak ayarladım. yalnız bu şehirler arasında tren ya da otobüs bileti almadım. sanırım biraz da geç kaldım. siz hangisini tavsiye edersiniz? birde euro her yerde geçerli olur mu? yoksa kendi para birimleri olsa daha iyi mi? şimdideb teşekkürler. (bu arada yazılarınız harika)

  • Merhaba Hilal Hanım. Dengeli bir seyahat planı olmuş. Prag, Viyana ve Budapeşte arasında ben hem otobüs hem de tren kullandım, hangisinin saati ve fiyatı daha uygunsa. Eğer biletlerinizi oradan alacaksanız mutlaka bir kente vardığınızda 2 gün sonrasının biletini alın. Günleriniz az olduğu için gitmeden internetten almak daha mantıklı olabilir. Euro sadece Avusturya’da geçerli. Macaristan para birimi forint, Çek para birimi koruna. Budapeşte ve Prag’da yerel para edinin. Mevduat hesabınızda TL bulundurun, orada banka makinelerinden (ATM) forint ve koruna karşılığını çekersiniz. Avroyu fazla alsanız da olur ama koruna ve forintleri ilgili ülkeden ayrılmadan bitirin, burada çok az yerde ve düşük kurla bozdurabilirsiniz, zarar edersiniz. Gezi blog yazılarıma ilginize teşekkür ederim.

 149. Verdiğiniz bir bilgiyi düzelteyim istedim. Şöyle ki, Prag’dan Viyana’ya otobüsle gittik, yolculuk 4 saat sürdü. Ayrıca fiyatı da 15 euro idi. Flixbus otobüs firmasını kullandık ve gayet memnun kaldık.

 150. Prag’dan döneli 1 hafta oldu o yüzden en taze bilgileri vermek istedim. Prag gezisi için yoğun 2 gün veya daha relax 3 günlük gezi yeterli. Yürüyerek hemen her yer gezilebiliyor. Vhsehgrad sakin, manzaralı tavsiye ederim. Petrin Tower manzarası müthiş. Hemen hemen her akşam klasik müzik konserleri var. Ben gittim çok güzeldi. Alper beyin dediği gibi döviz büroları arasında çok fark var, uyanık olunmalı. Yemek önerim ‘gulaş’, klasik bir çek yemeği. Son olarak soğuğuna dikkat. Özellikle sonbahar gibi mevsimde gidecekseniz tedbirinizi alın. Alper hocama saygılarımla

 151. Alper Bey merhaba, cuma günü terslik olmazsa Ankara’dan Prag’a uçuyoruz. Süre kısıtımız sebebiye 1,5 günlük hızlı bir Prag turu yaptıktan sonra gece ölü zamanı değerlendirmek adına gece treni (en 477 metropol) ile Viyana’ya doğru yola çıkacağız. Şu an iki kişi için 2264 Koruna = 300 TL) Bileti resmi web sitesi üzerinden (www.cd.cz) alıyorum. Bazı uyarılar aklımı karıştırdı. Internetten alacağım biletin A4 çıktıları yeterli olacak mı, yoksa ekstra bir ödeme veya belge sunacak mıyız? Biletleri isimlerimize düzenletiyorum, pasaport dışında bir belge sunmamıza gerek var mıdır? Yataklı pahalı olduğu işin 2. Sınıf kuşetli almak istiyoruz. Öneriniz veya uyarınız olur mu?Bilgilendirebilirseniz çok memnun oluruz. Değerli paylaşımlarınız ve yardımcı olduğunuz için şimdiden teşekkürler. Sevgi ve saygılarımla

  • Merhaba Cem Bey. Prag Viyana treniyle ben de yolculuk ettim. İnternetten aldığınız biletin çıktısı yeterli olur ve pasaporttan başka belge gerekmez. Uzun bir yol olmadığı için yataklının pahalı biletinden almaya değmez. yalnız 2. sınıf kuşetli vagon biletlerinde koltuk numarası yok, o nedenle tren istasyonuna biraz erken gidip yer kapın. İyi yolculuklar.

 152. Merhaba. 31 Aralık Prag gidiş 2 Ocak cd.cz gece otobüsü ile Budapeşte’ye gidiş. 5 Ocak İstanbul’a geliş proğramı yaptık, kızımla. Öncelikle kış şartlarında otobüs yolculuğu beni biraz endişelendiriyor. Ama tren çok pahalı geldi (2kişi 150€ civarı)… Otobüsle seyahat Nasıl olur acaba? Bir de Yılbaşı akşamı için güvenli ucuz ve güzel bir akşam önerisi ne olabilir? Teşekkürler.

  • Merhaba. Endişe etmeyin, Prag Budapeşte kara yolu Orta Avrupa’nın önemli ulaşım hatlarından biri ve Kış mevsiminde bakımı yapılıyor. Ortalamanın çok üzerinde bir kar yağarsa aksama olabilir ama bu düşük bir olasılık. Ben olsam çekinmezdim, yolculuk biraz uzasa da güvendesiniz. Yılbaşı için bir yer öneremem, orada hiç geçirmedim, ama okurlarımdan tavsiye veren olabilir. İki şahane kent göreceksiniz yeni yılla birlikte, ne mutlu size ve kızınıza.

 153. merhaba Alper Bey, yazılarınızı ilgiyle okuyorum ve faydalanıyorum.
  – Yarı yıl tatilinin ikinci haftası yani Şubat ayının ilk haftası Prag ve Budapeşte gezisi yapmayı planlıyoruz. Herhangi bir tur şirketi kullanmadan kendi prgogramımızı uygulayacağız;
  – Öncelikle bu mevsim “kesinlikle gitmeyin” diyeceğiniz kadar yanlış bir tercih mi? eğer öyleyse tavsiye edebileceğiniz başka bir ülke var mı ? Daha çok şehir turu ve kültür gezisi olacağından kış ayı da olabilir diye düşündük ama yanılıyorsak uyarınız lütfen.
  – Eğer gidin pişman olmazsınız derseniz öncelik Budapeşte mi yoksa Prag mı olmalı ? Yeşil pasaportumuz olmadığında vize almak durumundayız. Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler …

  • Merhaba Ömer Bey Şubat ayında Prag’da hava durumu soğuk olur. Hava sıcaklığı gündüz 0 – 1 derece, gece -6, -7 derece civarında seyreder, yani soğuk ama “bu mevsimde gidilmez” denecek kadar değil. Budapeşte 1-2 derece daha sıcak olur. Prag dünya çapında turistik ve sevilen bir şehir, dünyanın en güzel kentlerinden biri. Ama biraz daha kuzeyli, insanı daha soğuk. Ben Budapeşte’yi daha çok sevdim, şehrin mimarisi ve tarihi harika güzel ve insanı güler yüzlü ve yardımsever.

 154. Merhaba
  Yılbaşında 6 günlük bir gezi için Prag ‘a gittik. 3 gün Prag da gezdik. Otelimiz Prag Kalesinin hemen alt tarafında çok merkezi bir yerdeydi. Her yere yürüyerek ulaştık diyebilirim. Karl köprüsü ve eski meydan çok güzel manzara sokak müzisyenleri mimari çok etkileyici. Slavia kafeye mutlak gidin. Nazım Hikmet’in izine rastlayacaksınız. O manzarada ördek yemek çok hoştu. Ayrıca Gulaş ve kızılcık soslu ekşi kremalı rosto favori yemekleri. Bunlar dana etiyle yapılan yemekler. Çogu yer kendi birasını üretiyor. Hemen hemen her yerde bizde makara diye bilinen simit gibi bir hamur işi var ki bol tarçınlı kremalı sade ve tam bizim atmak tadımızda .. Masal şehri denilen Prag mimarisi çok etkileyici. Geçmiş Zaman’larda yaşıyor gibisiniz. Sonra Budapeşte’ye geçtik. Tren pahalı diye otobüsle gittik. gece yola çıktık erkenden otele gittiğimiz için sorun oldu. Tren biletleri önceden alınırsa daha ucuz oluyormuş. Biz otobüste uyuyamadım. 62 63 diye bilet no su en arka sıraymış dolayisiyla hiç uyumadan rahatsız bir yolculuktu ama saglimen vardık. Budapeşte’de otelimiz çok merkezi bir bölgedeydi.. Ama otel girişleri öğlen 2 olduğu için beklemek çok fenaydı. Neyse biraz sıkıntı oldu ama bizim halimizi görünce 11 de giriş yapabildik. Tavsiyem farklı şehirlere gidecek olanlar mutlaka küçük valiz taşısınlar. İki ülkede de metro otobüs duraklarının bazılarında yürüyen merdiven yok . Babul taşımak çok zor oluyor. Biz bavulu çekiştirirken tekerleğini kırdık .. Neyse Budapeşte’de tavsiyem Hop on turist otobüsleriyle şehri gezmek. 48 saat istediğiniz kadar gece ve gündüz bilebiliyorsunuz, tabii tekne turu da var bu gezilerde. Mutlaka almadan pazarlık yapın. Böylece gece turlarını bedava veriyorlar.
  Pragda havaalanında döviz bozdurmayın resmen kazıklıyorlar, hem düşük bozuyorlar hem komisyon alıyorlar, Şehirde bir kaç yere sormadan ve daha yüksek bozuyor vs diye pazarlık yapmadan bozdurrmayın ve mutlaka komisyon almayan yere bozdurun,Şehirde pek çok yer var düzgün bozan ama mutlak sorun…. Unutmadan yazmak istedim. Çünkü ben de sizin yazılarınızı ve burada yazılanları hep okurum.

 155. Budapeşte gece ışıklandırmadı en güzel şehirlerden seçilmiş gerçekten orada gece gezip görün.Gündüz gördüğünüz heryer çok daha etkileyici.Gulaş ve makara orada da bolca var.Newyork kafe restauranta gitmeden dönmeyin.Saray da birşeyler yemek çok etkileyici …sadece gezebilirsiniz de.Çok rahat gezilebiliyor.Çok beğendik şehri

 156. Alper bey merhaba, oncelikle seyahat hakkinda verdiginiz degerli bilgiler icin cok tesekkur ederim, ben Ingiltere’de yasiyorum, yazin 8 gunlugune esimle Prag’a gidecegiz, Prag korunasini buradan yapmamiz mi yoksa orada doviz burosunda (sizin onerdiginiz guvenilir olanlardan biri) cevirmemiz mi daha iyi olur?

  • Merhaba Figen Hanım. ek para birimi koruna uluslararası geçerliliği olmayan bir para olduğu için İngiltere’de alırsanız pahalıya gelir. Prag’da güvenilir bir döviz bürosunda alın, ya da mevduat hesabınızdaki sterlinin koruna karşılığını Çek Cumhuriyeti’ndeki ATM banka makinelerinden çekebilirsiniz.

 157. Merhaba Alper Bey ,
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz . Bu yaz prag gezisi yapmak istiyorum ve bir tur şirketiyle gitmek istiyorum . Önerebileceğiniz Bildiğiniz bir şirket var mıdır acaba ?

 158. alper bey merhaba. blgunuz ve notlarınız çok açıklayıcı çok faydalandım gerçekten. benim bir sorum olacak. pragta 3 günlük pass kartlar var dediniz. bunu aldığımızda ulaşıma başka hiç para vermiyoruz değil mi? 3 gün boyunca bütün metro otobüs ve tramvaylardan ücretsiz faydalanabiliyoruz değil mi? örneğin pragdan cesky ya da karlovy vary ye gitmek için trene binersek para ödemiyoruz değil mi?

  • Merhaba Arzu Hanım. Seyahat blog yazılarıma ilginize teşekkür ederim. Prague Card şehir içinde tamamen ücretsiz ulaşım sağlıyor ama başka kentlere değil. Son sorunuz hariç diğerlerine yanıt evet.

 159. Alper bey merhaba,
  Biz arkadaşlarımızla bir prag viyana budapeşte gezisi düşünüyoruz eylül ayı içerisinde bir tur aldık fakat tur iptal oldu. Şimdi kendimiz otel ve uçağı ayarlayıp gitmeyi düşünüyoruz. Otel fiyatlarını booking den araştırdığımızda uygun fiyatlar gördük. Biz rezervasyonumuzu yaptırdıktan sonra oraya gidince otellerin bize fiyat arttırması gibi bir durum olabilir mi? Öğrenciyiz ve ailelerimiz sigortalı çalışan, vize konusunda zorlanır mıyız? Çevremizde danışabileceğimiz tecrübeli birileri yok malesef.. Şimdiden çok teşekkürler.

  • Merhaba Rana. Turun iptal olması hiç hoş bir şey değil, güvenilir bir seyahat acentesi değilmiş. Booking sitesinden yaptırdığınız rezervasyonun fiyatının otele gidince artması söz konusu olamaz merak etmeyin. İlk varacağınız ülkenin elçiliği veya konsolosluğundan Schengen vizesi almanız gerekiyor. Prag Viyana Budapeşte turu için düşündüğümüzde Çek Cumhuriyeti, Avusturya ve Macaristan arasında en kolay vize veren ülke Macaristan. Gidiş dönüş uçak biletleri, otel rezervasyonları ve istenen tüm belgelerle başvurursanız vize alma olasılığı yüksek ama garantisi yok maalesef. Kaç gün zamanınız olacak? Uçak biletlerini bir an önce almanızı tavsiye ederim, fiyatlar yükselir.

   • Teşekkürler. Bizim 7-10 gün gibi bir zamanımız olacak. Otellere mail attığımızda yapılan geri dönüş fiyatları yükseltiyor o yüzden bize de bireysel yani tursuz gitmek güvensiz gelmeye başladı. İlk varacağımız ülke Prag olacak. Sanırım Macar vizesi geçerli olmuyormuş otel ve uçak sıkıntıları yaratabiliyormuş Prag Budapeşte Viyana için böyle duymuştuk. Yani bizim için en doğrusu ve uygun fiyatlısı ne olabilir sizin açınızdan?

 160. Alper öncelikle tüm bilgiler için teşekkürler. Biz eşimle hayalim olan Prag’a tur aracılığyla Ağustos ayında gitmeyi düşünüyoruz. Birkaç sorum olacak:
  1- Tur programından ayrılıp kendimiz gezeceğimiz için ve toplu taşıma hattını bilmediğimizden, Prag içi taksi kullanmak ne kadar maliyetli olur?
  2- Para bozdurma konusundaki uyarılarından yola çıkarak; Türkiye’de hesaba para yatırıp orada koruna olarak çekmek herhangi bir atmden yapılabilir mi? Bankadan bankaya oranlar değişiyor mu? Döviz bürosundan euro bozdurmak mı, bu yöntemi kulanmak mı daha maliyetli olur?
  3- Alışverişlerde hangi kredi kartı her yerde geçerli olur? World, visa, mastercard? Bu şekilde harcama yapmam halinde ekstra bir maliyet çıkar mı?

  Çok teşekkürler şimdiden…

  • Merhaba. Prag’da taksi ücretleri açılış 40 koruna, 1 kilometre yol 25 koruna, 1 saat bekleme 360 koruna. Evet mevduat hesabınızdaki parayı, üzerinde visa master yazan tüm ATM’lerden çekebilirsiniz. Kur pek fark etmez ama bankanın uyguladığı komisyon fark eder. Örneğin ben her çekişte 4-7TL atası bir komisyon görüyordum hesap özetinde, ama en son Berlin’de 200 avroya 20TL komisyon kesildi. Güvenli döviz bürosu birazcık daha uygun olur. Visa ve Mastercard çok yaygın. Dönüşte korunanın TL, avro veya dolar karşılığını ödersiniz ama komisyon veya ekstra bir ücret kesilmez. Rica ederim.

 161. Alper yeniden merhaba; bir önceki cevabın için çok teşekkür ederim. Son bir sorum olacak. Ben bu şehir içi ulaşımdaki 30 dakika-90 dakika bilet alımını anlayamadım? Yani bilet 30 dakika mı geçerli? 30 dakikalık bir biletle örneğin 40 dakikalık bir yolculuk yaptığında ceza mı ödüyorsun? Yoksa 30 dakika içinde bileti kullanman mı gerek? Bana karışık geldi. Cevabın için şimiden teşekkürler…

  • Merhaba. Evet Prag’da şehir içi ulaşım biletini üzerinde yazan süre kadar kullanabiliyorsun, aşarsan cezası var. 30 dakika içinde kullanmak gerekmiyor. Süre ilk makineye okuttuğunda başlıyor. Rica ederim.

 162. Alper bey, güzel yazınız için teşekkürler.
  Eşim ve bebeğimizle eylül ayında 1 haftalık prag-budapeşte-viyana turuna gidiyoruz biz de.
  ilk aklıma gelen 3 soruyu sormak istiyorum size.
  1) Bizim turda oteller hava alanlarına yakın oluyormuş, ekstra tur almadan kendimiz gezmek istiyoruz, sizce merkeze ulaşım zor olur mu? metro otobüs vs var mı? bir de şehir kartından bahsetmişsiniz ama bana biraz pahalı geldi (barcelona kart 25 euroydu mesela). Şehir kartı almasak, bilet veya para ile şehir içi seyahatini yapsak daha uygun olmaz mı?
  2) Prag’ta koruna kullanılıyor, Viyana ve Budapeşte’de de kendi para birimleri mi var yoksa o 2 şehirde euro mu geçerli?
  3) Döviz işi beni de korkuttu, bu mantıkla havaalanında bozdurmak daha mı iyi olur acaba? Güven açısından?

  • Merhaba. metro ve otobüs, metro olmayan semtlere mutlaka otobüs olur. Prague Card 50 tane müze, saray, kule gibi gezilecek yere ücretsiz giriş sağlıyor, o nedenle pahalı. Yoksa ulaşım ucuz aslında. Hangisinin daha ucuza geleceği sizin ne kadar yer görmek istediğinize bağlı. Avusturya’da para birimi olarak avro, Macaristan’da forint kullanılıyor. Havaalanındaki döviz bürosunda Çek parası koruna almak pahalıya gelir. Ya güvenilir döviz bürolarından para bozdurmak, ya da mevduat hesabınızda para bulundurup Prag’da ATM’lerden koruna çekmek gerek.

 163. Alper Bey merhaba bilgilendirici yazınız için öncelikle çok teşekkürler,
  Biz iki kardeşim ve teyzemle iki hafta sonra 5 günlük turla Prag gezisi planladık.
  Bu bizim ilk yurt dışı seyahatimiz olucak okuduğum yorumlarda da Prag için 3 günün yeterli olacağını öğrendim. Kalan 2 3 günlük vaktimizi ülke değiştirmeden farklı şehirleri, kasabaları (bu konuda pek bir bilgim yok hangi şehirler yakın ve gezilebilir) gezerek mi yoksa Viyana’ya giderek mi değerlendirmemiz daha mantıklı olacaktır ?

  • Merhaba İlayda Hanım. Prag için 3 gün yeterli olabilir ama 5 veya çok daha fazla gün sıkılmadan gezilebilir de. Ben uzun kaldım ve sokakları gezmekten keyif aldım, ben olsam şehirde kalırdım. Prag çevresindeki en ünlü ve turistik yer Karlovy Vary 127 kilometre uzakta. Pizen de güzeldir, 94km, Metro B Zličín istasyonundan otobüs 1 saat sürüyor. Diğer seçenek Viyana da mümkün ama biraz aceleye gelir.

 164. Alper bey merhaba tüm bilgiler için teşekkür ederim.İngilizce öğretmeni arkadaşım ile 9 günlük Prag gezisi yapacaktık fakat kendisi gelmeyeceğini söyledi. Şu anda sadece uçak bileti alınmış otel ayarlayacağım fakat gidip gitmeme konusunda kararsızım İngilizce bilmiyorum denilebilir ne kadar güzel anlatmış olsanız da (tüm yazıları okudum) dil bilmemek, tek olmak, otel ve ulaşım vb. beni aşırı tedirgin etti. Sizce sadece uçak biletini yakmak yani gitmemek mi mantıklı olur yoksa yine de gitmelisiniz mi dersiniz? Eğer ikincisi ise sizden ricam telefonda görüşmek mümkün olur mu çok soru var çıkamadım işin içinden çok teşekkürler.

  • Merhaba. Dil bilmeyenler için yurt dışına turla veya dil bilen biriyle gitmek çok daha mantıklı. Zorluk çekeceğiniz kesin ama imkansız değil. Kaç gününüz var bilmiyorum ama en gerekli 40-50 İngilizce sözcüğü ezberlemeniz bile işe yarar. Karar sizin tabii, ben bir şey diyemem. Prag halkı turistten bıkmış ve pek yardımsever veya sıcak kanlı değil.

   • 9 gün diye ayarlamıştık arkadaşla o gelmeyince ve sizin yazılarınızı okuyunca eğer gidersem 2 ye bölmeyi düşünüyorum Prag + Budapeşte olarak.
    Gece geç saatlerde ötele dönecek olursam galiba metrolar çalışmıyor 12 den sonra sıkıntı yaşar mıyım Zizkov bölgesinde otel ayarlamayı düşünüyorum fiyatı biraz daha uygun 1 ve 2. bölgeye göre. Dil konusu da dediğinizden fazlası var galiba sadece sohbet edemem.

    • Zizkov’da kalırsanız gece metroya pek ihtiyacınız yok, ben de orada kaldım ve hep yürüdüm. Derdinizi anlatacak kadar İngilizce biliyorsanız sorun yok. Her iki kent de çok güzel, beğeneceğinize eminim.

 165. Alper Bey Merhaba,
  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. 2 Hafta sonra kendi imkanlarımızla Budapeşte-Viyana-Prag turu yapacağız. Şehir geçişlerini trenle yapmayı düşünüyoruz. Budapeşte-Viyana tren biletimizi Mav-Start’ın sitesinden (elvira.mav-start.hu/elvira.dll) aldım. Ancak Viyana-Prag bileti için hem ÖBB’nin sitesi hem de Çek Demiryollarının sitesi var. Aynı tren için çok farklı fiyatlar veriyor. (3 kişi için ÖBB’nin 193 EUR iken Çek Demiryolları 75 EUR). Ancak Çek demiryollarında biletlerin numaraları yok, yanyana olmayabilir diyor. Sizin de Viyana’dan Prag’a trenle geçtiğinizi okudum. Bileti nasıl aldığınız konusunda yardımcı olabilir misiniz. Yoksa internet yerine gidince mi almak gerekir?

  • Merhaba. Evet Viyana’dan Prag’a trenler gittim. Lüks vagon harici koltuk numaraları olmaması beni şaşırttı. Ben de gardan numarasız ve açık tarihli bilet aldım. Yan yana oturabilmek için tren garına erken gidin. O pahalı fiyat birinci sınıf vagon için olabilir diye tahmin ediyorum. Hiç gerek yok, normal koltuklar da gayet rahat.

 166. Prag’a ben de 5 sene önce iş amaçlı sene boyunca 7-8 kere gittim. Tabi iş için gidince çok detaylı gezilemiyor ama ona rağmen haftasonu birkaç tane köyüne gitme fırsatım oldu. Köylerine özellikle gidilmesini şiddetle tavsiye ederim. Avrupa’da köy denilen şey aslında karşılığı bizde köy değil, o yüzden özellikle görülmesi gerekiyor köylerinin de. Bilgiler için de teşekkürler, ilk kez gidecekler için faydalı şeylere değinilmiş ve güzel bir kılavuz olmuş.

  • Prag’a pek çok gitmekle şanslısınız. Hiç Çek köyüne gitmedim, tavsiye için teşekkürler. Köylerimiz ne yazık ki perişan durumda. Ben de Batıda gördüğüm köyleri görünce bunu fark ettim. Hani öyle “gelişmiş” olarak tanımladığımız Batı Avrupa ülkelerinde değil, bizden yoksul Doğu Avrupa ülkelerinde bile köyler bizimkilerden çok daha güzel. Yolunuz ve şansınız açık olsun.

 167. Merhaba. 9 günlük tatili 3 gün prag, 2 gün viyana, 2 gün budapeşte olarak ayarladım. yalnız bu şehirler arasında tren ya da otobüs bileti almadım. sanırım biraz da geç kaldım. siz hangisini tavsiye edersiniz? birde euro her yerde geçerli olur mu? yoksa kendi para birimleri olsa daha iyi mi? şimdideb teşekkürler. (bu arada yazılarınız harika)

  • Merhaba. Prag Viyana ve Budapeşte arasında ulaşım için geç kalmış değilsiniz. Bir kente vardığınızda bir sonraki kent için otobüs veya tren (hangisi daha ucuzsa) biletinizi alabilirsiniz, üç şehir arasında da sık seferler var. Avro her yerde geçerli olmaz. Yerel para kullanmanız gerekir. Rica ederim. iyi bir Orta Avrupa seyahati dilerim.

 168. Merhaba,
  Yorumları tek tek okudum, aklımda az çok bir rota oluşturabildim. Her ne kadar soğuk demiş olsanız bile biz de kışın gideceğiz 🙂 Budapeşte 3 gün, Viyana 2 gün, Prag 2 gün tavsiyenizi baz alıyorum şimdilik. (Genelde yurtdışına tur veya arkadaşla gittiğim için bu seyahatimden çok tedirginim).
  Vizeyi ilk gideceğim ülkeden almam gerektiğini anladım ve ülkeler arası geçişi de en sona bırakıyorum fakat sormak istediğim bir soru var. Paris’i de tatil süremi uzatarak rotama katmak istesem çok mu saçma bir hareket olur? Sanki öyle birşey de okudum ama tam emin olamadım. Bu konuda bir bilginiz var mı? Çok teşekkürler şimdiden.

  Bir de vize alan arkadaşlar şu konuda yardımcı olabilir mi? Mesela Budapeşte’den vize alacağım, 8 gün orada kalmış gibi mi gösteriyorsunuz yoksa 3 gün sonra Viyana’ya geçeceğim diye belirtiyor musunuz? Vize başvurusunda Budapeşte gidiş, Budapeşte dönüş mü deniyor? (aslında öyle olmasa da).

  • Merhaba. Prag seyahat yazı ve yorumlarıma ilginize teşekkürler. Prag Viyana Budapeşte ideal ve çok sevilen bir Orta Avrupa turu, keyifli geçecek. Tedirgin olmayın, Çekya ve diğerleri güvenli ülkeler, ancak genel olarak yankesiciliğe karşı hemen her yerde olduğu gibi dikkatli olun. Evet, Paris bu rotaya uygun olmaz, seyahatiniz çok sıkışır; onu başka bir yolculuğa bırakın. Vize almadığım için ayrıntıları bilmiyorum ama okurlarımdan yanıt verenler olacağını umuyorum.

  • Merhaba. Ben de aynı seyahati yaptım geçen ay. Vize Macaristan’a yapacaksınız. Başvuruda tüm seyahat planınızı istiyorlar. Kalacağınız otellerin rezervasyonlarını, hangi şehirde kaç gün kalacağınızı ve dönüş biletinizi de. 8 gün Budapeştede kalacakmış gibi göstermeyin, doğrusu ne ise o şekilde gösterin. Benim gidiş Budapeşte, dönüş Prag idi, aynen o şekilde gösterdim. Budapeşte-Viyana ve Prag’da kalacağım otellerin rezervasyonları ile birlikte. Herhangi bir sorun olmadı. Ancak son 3 yıl içinde Shengen bölgesine giriş yapmadıysanız, Macaristan vize konusunda biraz cimri davranıyor. Bana sadece bu seyahat için tek girişli vize verdiler.
   İyi seyahatler dilerim.

 169. Merhabalar.. 27 Mart 2018 için Prag-Viyana-Budapeşte turu yapmak istiyoruz. Ancak çok mu soğuk olur acaba diye tereddüt ediyoruz. Bu konuda bilgilendirir misiniz.

  • Merhaba. Prag’da Kış mevsiminin sonuna denk gelen Mart ayının son günlerinde hava durumu soğuk olur, sıcaklık gündüz 10-12 derece, gece 1-2 derece arasında seyreder, gün ışığı günde 5 saat yaşanır ve yaklaşık her 2 günde 1 kez yağmur yağar. Viyana’da hava durumu hemen hemen aynı, bazen 1-2 derece daha sıcak olur. Budapeşte ise gündüz 13-17, gece 3-7 derece sıcaklıklar sunar. Kısaca hava soğuk olur ama aşırı değil, Kış giysileriyle sorunsuz bir Prag Viyana Budapeşte turu yapabilirsiniz.

 170. Merhaba 🙂

  2 çift İzmir’den Buda-Viyana-Prag gezisi yapmayı planlamaktayız, aşagıdaki konularda yardımcı olur musunuz?

  -Gezi döngüsünü nasıl yapsak daha uygun? Hangısıne inip hangısınden dönelim?
  -Her bir şehirde 2 gece kalacak sekılde seyahat cok mu sıkışır?
  -Yazın hangi ayı daha uygun, ortalama 2 kişi şu an yaz ayı gidiş donus 1500 TL gozukuyor normal mi?

  • Merhaba. Prag Viyana Budapeşte turu için en mantıklı rota sıralaması, Prag’dan başlayıp Budapeşte’de bitirmek ya da tam tersi; hangi uçak biletini daha ucuza bulursanız. Gidiş ve dönüş kentleri farklı biletler çok pahalı çıkıyorsa o zaman gidiş-dönüş Viyana uçak bileti alınabilir. Bence 2 gece bu güzel kentlerin her biri için çok az, ama en önemli yerlerini yine de görebilirsiniz. Evet uçak bilet fiyatı normal. Ben şimdi sizin için Haziran ayına bilet aradım, İstanbul-Viyana gidiş-dönüş bilet fiyatı ile İstanbul-Budapeşte gidiş Prag-İstanbul dönüş biletlerinin fiyatları aynı.

 171. Selamlar.
  3 ay önce prag da 1 gün kaldım, ucuz olması ve şehri beğendiğimden dolayı tek başıma tekrar gitmek istiyorum. Sizce hostel mi yoksa tek kişilik otel mi tercih edeyim? 8 gün için gidiş dönüş bileti hariç ne kadar bütçe ayırmalıyım? Ekim ayı seyahat için uygun mudur? Teşekkürler.

  • Merhaba. Prag ucuz ve güzel bir şehir. Şahsen ben koğuş ranzası sevmiyorum, ya hostelde tek kişilik oda, ya da ucuz otellerde tek kişilik oda tutuyorum. Bence hangisini ucuz bulursanız onda kalın, ama kent merkezinde olması avantaj. Belli bir bütçe rakamı vermem doğru olmaz, herkesin harcama tarzı farklı. Fiyatları az çok biliyorsunuz. Bir miktar nakitle gidip bitince ATM banka makinelerinden mevduat hesabınızdaki Türk Lirasından Çek para birimi koruna karşılığı çekmek en mantıklısı. Ekim ayı Prag’a seyahat etmek için kötü bir mevsim sayılmaz, hava durumu serin olsa da fazla soğuk değil. Hava sıcaklıkları gündüz 10-15 derece, gece 3-6 derece arasında olur. Rica ederim. Dönüşte izlenimlerinizi burada paylaşırsanız sevinirim.

 172. Merhaba,
  Biz de kısa bir yorum ekleyelim. Ben, eşim ve 8 aylık oğlumuz 2 gündür inanılmaz güzel bir şehir olan Prag’dayız. Prag bebekli çiftler için oldukça zor hatta onlara düşman bir şehir. Birçok metro durağında asansör yok (mesela Malostranská gibi merkezi bir durakta). Eski tramvay ve otobüslerde de 3 adet kocaman basamak var. Dolayısıyla bebek arabasıyla gezmek oldukça zor. Ayrıca bir çok kafeden içeri bebek arabasıyla alınmadığımızı (dışardaki masalara oturacakmışız istersek) ve bunun bize gayet kabaca belirtildiğini de söyleyelim. Genelde, mekanlarda çok turistik yerlerdeki “gelmezsen gelme. defol git, başkası nasılsa gelir” mantığı hakim. Yaşadığımız yer olan Berlin’de bebekli çiftlere çok iyi davranılıyor. Tren biletimizi değiştirebilsek tatilimizi yarıda kesebilirdik ama 2 gün daha burdayız. Eğer küçük bir çocuğunuz varsa, Prag’ı tatil yapacağınız yerler arasından çıkarmanızı öneririz.

  • Merhaba. Dünyanın en turistik kentlerinden biri olan Prag’da ben de 2 kez kaba esnafa rastladım, çok bozuldum. Bebek arabasına zorluk fenaymış, üzüldüm. Yine de keyifli bir Prag turu dilerim, bilgi için teşekkürler.

 173. Merhaba,
  İstanbul’dan Viyana’ya oradan Ostrava’ya geçmeyi düşünüyorum. Önce Viyana’da milli kütüphaneye gideceğim, bu kütüphaneyi gören var mı, nasıl ulaşırım, ziyaret şartları var mı? Daha sonra en kolay yolla Ostrava’ya geçeceğim. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler…

  • Merhaba. Viyana’nın Lobkowitzplatz Meydanında yer alan Avusturya Ulusal Kütüphanesi (Österreichische Nationalbibliothek, kısa adı ÖNB) haftanın 7 günü sabah dokuz akşam dokuz saatleri arasında açık. Hem modern kütüphane hem de eski eserlerden oluşan koleksiyonu görme imkanı veren biletin ücreti 3 avro. Bileti kütüphanenin Modern Library kısmından, ya da State Hall, Palais Mollard veya Literature Museum’dan satın alabilirsiniz. Müzenin onb .ac.at sitesinden çevrim içi almak da mümkün. Viyana Merkez Tren Garı Wien Hauptbahnhof’tan Ostrava’ya saat 08:10 ve 14:10’da direkt trenler var. Yolculuk 2 saat 50 dakika sürüyor.

 174. Merhaba,

  10-15 KAsım aralığında Pragta olacağım havası nasıl olur bir bilginiz var mı? Birde ATM lerden para çekerken ne kadar komisyon alıyorlar. En zararsız ATM mi oluyor?

  Teşekkürler.

  • Merhaba. Kasım ayında Prag’da hava durumu serin olur, sıcaklıklar gündüz 4 – 6 derece, gece -2 – 1 derece civarında gerçekleşir. Güneş günde sadece birkaç saat görülür. her iki günde bir yağmur olasılığı var, şemsiye ve kışlık mont/kapan/palto şart. Ama bu sizin canınızı sıkmasın, büyülü kent Prag’da böylesi de güzel. ATM para çekme komisyonu sizin bankanız ve para çektiğiniz Çek bankasına göre değişir. Küçük miktarlarda sık para çekmek yerine fazlaca çekin, çünkü her defasında komisyon kesilir ve örneğin 2 kez 500 koruna çekmek, 1 kez 1000 koruna çekmekten daha pahalıya gelir.

 175. Merhabalar,
  Yazınız oldukça güzel. Herkese özenle cevap vermeniz de işinizi ne kadar çok sevdiğinizi gösteriyor. Tebrikler gerçekten. Ben eşim ve 1 yaşındaki kızımla 2018 Ağustos (bu tarihte 1 yaşında olacak kızım) ayında 6 gece – 7 günlük bir tatil planlıyoruz. Bir kaç sorum var.
  1-) 1 yaşında bir bebekle ve bebek arabasıyla sadece Prag damı dolaşmalıyız. Şahsen güzel bi başka ülkeye (çok uzun olmayan) gitmek istiyoruz. 3 er gün olacak şekilde önerebileceğiniz başka ülke olur mu?
  2-) Bebekle gideceğimiz için Ağustos ayında Prag nasıldır. Mont, şemsiye yağmurluk almalı mıyız?
  3-) Prag dışında başka bi ülkeye gidecek olursak (Sizin önereceğiniz) orası için vize almam gerekmiyor diye biliyorum eğer Schengen’e dahilse. Doğru mudur?

  • Merhaba. Seyahat blogumu beğenmenize sevindim. İşim değil, hobim veya tutkum diyebilirim.
   1. Prag son derece şiirsel bir şehir, 1 hafta, daha da fazlası keyifle geçer. Ama güzel ülke Çek Cumhuriyeti’ne gitmişken Karlovy Vary ve Brno görülebilir, daha dolu bir seyahat olur. Başka ülkeye geçmek isterseniz ise Orta Avrupa’nın sanat merkezi Viyana iyi olur. Otobüs ve trenler epey sık ve rahat.
   2. Ağustos Prag’da hava durumu en sıcak aydır, gündüz 22-27 derece, gece 12-17 derece civarında seyreder. Yağmur olasılığı düşük, ortalama 3 günde 1 kez hafif yağmur yağabilir. Gece için çok ince bir mont işinizi görür, büyük olasılıkla gerekmeyecektir.
   3. Evet, Çekya’ya komşu Avusturya, Slovakya, Polonya ve Almanya Schengen ülkeleri olduğu için ayrıca vize almanıza gerek yok.

 176. slm 30.10.2017 06.11.2017 trihleri arası budapeşte prag viyana turuna katılacağız bu tarihler arası hava durumu ve giysi olarak ne almalıyız yemek konusunda yiyebileceğimiz yerler varmı.

  • Merhaba. Kasım ayında hava sıcaklıkları Prag ve diğer Orta Avrupa başkentlerinde 2-7 derece arasında seyreder, Kışlık kıyafet götürmek iyi olur. Yemek yenebilecek yerler yazılarımda var.

  • Merhaba. Prag yazımı beğenmenize sevindim. Zor bir soru, herkesin harcama tarzı farklıdır. Günlük 1000 Çek Korunası yeterli, ortalama 1 günlük yeme içme gezme masrafı olarak. 1500 koruna çok rahat harcamak için yeterli.

 177. merhaba siteniz çok güzel. notlar alıyorum.
  bir de sorum olacak. prag gidiş viyana dönüş bilet aldım 1’er gece konaklamalı ama fark ettim ki 4 saatlik tren yolu gece bilet alınca 7 saat gözüküyor. 24.00’da prag başlayıp 07.00 da viyanada bitiyor.eğer böyleyse hotelde kalmak yerine gece tren yolculuğu uygun olur mu. normalde 4 saatlik yol gece 4’te viyanada bırakma ihtimali var mı? araştırdım pek bilgi edinemedim. siz ne dersiniz bu konu hakkında?

  • Merhaba Prag Viyana treni 4 saat sürüyor, fakat siz deyince baktım, Prag’dan gece 23:57 treni ertesi sabah 07:00’de varıyor. Hayır dörtte bırakmaz, ne yazıyorsa odur. Ya çok sayıda istasyonda duruyor, ya da başka bir hat üzerinden gidiyordur. Bence de otele para harcamak yerine mantıklı, hem sizin seyahat süreniz çok kısa, gündüz yola zaman harcamamış olursunuz. 🙂

   • Prag’dan Viyana’ya gece treni fiyat farkı otel fiyatından fazla olunca gündüz flixbus otobüsüyle kişi başı 15 euroya gittik. 2 gece 3 günlük kendi programımızla biraz yorulduk ama Prag ve Viyana’yı yeterince gördük.
    Prag gidiş Viyana dönüş uçak biletleri aldık. Viyana’da 24 saatlik metro bileti aldık 8 eurodan.
    Prag’ta oteli merkezde Viyana’da metro ile 4 durak uzaktan tuttuk. 2 gece 3 günlük turumuz biraz da hesaplı davranarak 2 bin TL tuttu. Yabancı dilimiz yok denecek kadar azdı. Mobil uygulamalar ve google maps ile her yeri kolayca bulduk. Fazla kişiyle muhattap olmamıza gerek kalmadı. Daha önce Atina, Amsterdam, Varna, Yunan adalarına gittim. ingilizce seviyem neredeyse yok, teknoloji sayesinde gezebiliyorum. Çok fazla dile ihtiyacım olmadı çok zorda kaldığımda çat pat İngilizce ile basit soru sorup söyleneni anlamaya çalışarak ve biraz da tarzancayla idare ettim. öğrenmeye çalışıyorum ama dilsiz de gezilebildiğini söylemek istiyorum. Programınızı iyi yapıp araştırdıktan sonra uygulamalardan faydalanarak rahatla az İngilizceyle de gezebilirsiniz.

    • Prag Viyana ulaşım bilgileri ve İngilizcesi iyi olmayanları seyahate cesaretlendiren yorumlarınız için teşekkür ederim. Turunuzun toplamı mı 2 gece 3 gündü? Prag gidiş Viyana dönüş uçak biletini kaça aldınız?

     • Turunuzun toplamı 2 gece 3 gündü. 1 gece Prag’da 1 gece Viyana’da kaldık. Uçak biletimizi 4 ay önce kampanyalı aldık. 2 kişi İstanbul Sabiha Gökçen’den Prag’a gidiş Viyana’dan İstanbul’a dönüş 700 TL’ye aldık. Bookingden Prag merkezde (210 TL) Viyana’da metro ile 4 durak mesafede (200 TL) hotelde kaldık (booking indirim linkleriyle geri iade aldık o yüzden fiyat uygun oldu). Paramızın değerinden dolayı her şey pahalı geliyor 5,4 la çarpınca. O yüzden bol keseden para harcayamadık. gerekli şeylere para harcadık. Toplamda 2000 TL’ye gezmiş olduk.

      Böyle siteler sayesinde gezmeye cesaret ediyoruz. Gitmeden planımızı programımızı yapıyoruz.
      Teşekkür ederim Çelebi Alper hem cesaret hem bilgi verdiğiniz için.
      Az parayla az ingilizceyle de gezilebildiğini göstermek için yorum yapmak istedim.
      Herkese iyi geziler. @beycany

      • Merhaba. Uçak biletlerinizi Prag gidiş Viyana dönüş olarak almanız çok iyi olmuş, ve fiyatı da son derece ucuzmuş. Evet artık bize bütün ülkeler pahalılaştı bu yıl artık. Buna rağmen toplam tur maliyetiniz gayet uygun olmuş. Sitemi yararlı bulmanız beni sevindirdi. Şahane Avrupa kentleri gördünüz, ne mutlu size. Yolunuz hep açık olsun. Prag Viyana seyahat bilgileri için teşekkürler.

 178. merhaba, yazınız yeterince bilgilendirici fakat hala 10 kouruna 1 tl mi ediyor? şehrin genel kesimi ingilizce biliyor mu? cevaplarsanız çooook iyi olur.

 179. Merhabalar ben Kıbrıs’ta yasıyorum çalışma iznim var ve bir arkadaşla ortalama bir ay sonra 4 gunluk tatil yapmayı planlıyoruz. Şengen vizesi almak için ne yapmamız lazım?

 180. Merhaba ben 50 yaşında ve a2 seviyesinde İngilizce biliyorum. Tursuz Budapeşte Viyana Prag gezmeyi planlıyorum. Sizce bu seviyede dille kendim gezebilir miyim bana öneriniz ne olur? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

  • Merhaba. A2 düzeyinde İngilizce ile tursuz Prag, Viyana ve Budapeşte’yi gezebilirsiniz. A1 seviyesiyle çok gezen var. Seyahat etmeye yeterli olur bilginiz, ancak sıra dışı bir durum oluşursa sorun çözmeniz epey zor olur. İngilizce konuşabilen bir arkadaşınızla gitmeniz daha rahat olur ama tek başınıza gidecekseniz de bundan vazgeçmeyin bence.

 181. merhaba 15 aralıkta 2 gece 3 gün praga bir tur şirketi ile geleceğim. karlovy ve cesky ye gitmek mantıklı mı yoksa bu süre ancak prag için yeterli mi
  bir de 1 öğün yemek aşağı yukarı kaç euro dur

 182. Merhaba, ben Budapeşte-Viyana-Prag gezisi için Şubat ayına bir acentayla anlaşarak kayıtlarımı tamamladım. Çek Cumhuriyeti’nden beklediğimden uzun süreli bir vize aldım. 3 şehirdeki gezimiz yaklaşık 5 gün sürecek devamında Almanya’ya geçmek istiyorum bir arkadaşımı ziyaret edeceğim yani konaklama konusunda bir belgem de olmayacak ve daha önce ülkeler arası kara yolu ile bireysel olarak seyahat etmedim. Prag-Bremen arasında otobüs kullanmayı düşünüyorum sizce sınırda sıkıntı yaşar mıyım? Ve Almanya’ya geçişte nelerle karşılaşabilirim kendimi kötü senaryolara hazırlamaya çalışıyorum.

  • Merhaba. Çek Cumhuriyeti vizesi bir Schengen vizesi olduğu için süresi bitene dek size bu kapsamdaki Avrupa ülkelerinde seyahat ve dolaşım hakkı verir. Endişe edilecek bir durum yok. Arkadaşınızın adres ve telefonu yazılı bir kağıt yanınızda bulunsun.

 183. Merhaba, 3-4 günlüğüne Prag ya da Budapeşte’ye gideceğim. Fakat maliyet hesabı yapmakta zorluk çekiyorum. Uçak biletlerini hariç tutarsak ortalama bir hostel ve 2 gecesini clubta geçireceğim. Gezi sırasında aç kalmayıp ortalama bir gün geçirmeyi planlıyorum. Sizce hangi şehir daha eğlenceli ve maliyet bana 4 gün için ne olur? Teşekkür ederim.

  • Merhaba. Fiyat vermekten çekinirim, herkesin harcama tarzı farklıdır. Budapeşte genel olarak Prag’dan %10 daha ucuz; önemli bir fark yok. Her ikisi de çok güzel kentler. Prag masalsı atmosferiyle dünyanın en turistik ve gözde şehirlerinden ama halkın turistlere karşı tavrı nazik denemez. Macarlar daha cana yakındır.

 184. Merhaba,

  Çekya vizesi için otelden imzalı kaşeli belge talep ediyor konsolosluk. Ancak ben Airbnb de kalmayı planlıyorum ve oteller ile iletişime geçtiğimde eğer ücretin belirli bir kısmını ödemezsem bu belgeyi sağlamalarının mümkün olmadığını öğrendim. Sizce ne yapmalıyım vize alabilmek için?
  Teşekkürler.

 185. Merhaba,
  13 Eylül-18 Eylül tarihlerinde eşimle gidiş Budapeşte-Viyana-dönüş Prag olarak seyahat planı yaptık ama 5 geceyi nasıl bölüştüreceğimize karar veremiyoruz 🙂 Hangisinde kaç gece kalmak yeterli olur? Teşekkürer.

  • Merhaba. Zor bir soru. 🙂 10 gün, en azından 8 gün deseniz tamam da üçüne 5 gün çok az. Ben 2 gün Budapeşte, 1 gün Viyana, 2 gün Prag derim. Viyana’nın diğerlerinden pahalı olmasının da etkisi var bunda.

 186. merhabalar…..prag turuna gitmeye karar verdik yorumlarınızı okudum çok güzel yönlendiriyorsunuz teşekkürler….vltava tekne turu ve çek gecesi –aushwitz turu—tuna nehri turu çigan gecesi bunları kendim gezmek istiyorum başarabilir miyim fiyatları nasıl olur tur paketinden almak daha avantajlı mıdır yardımınıza ihtiyacım var teşekkürler şimdiden …..

  • Merhaba. Prag Vltava Nehri tekne turu için paket turun fiyatı ne? Kendiniz Myczechrepublic veya Prague Boats’dan 12 avrodan başlayan fiyatlarla tekne turları satın alabilirsiniz. Çek gecesi tahmin edersiniz ki son derece turistik bir “herşey dahil” eğlence etkinliği, bildiğim kadarıyla fiyatları 1300 Çek Korunası civarında. Auschwitz Esir Kampı Prag’dan 460 kilometre, epey uzak olduğu için pahalıya mal olur.

 187. nihal hanım tura katıldınız mı? kendiniz gezebildiniz mi? yorumlarınız nedir? bu yaz bende turla gidecegim ama bazı ekstralara katılmak istemiyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz