Ana Sayfa Avrupa Beyaz Rusya

Beyaz Rusya

Beyaz Rusya’nın Vitebsk kentindeki geleneksel Slavic Bazaar adlı Slav müzik festivaline gittim. Oradan da Minsk’e gidip bir hafta kaldım. Sovyet mimarisinin bu anıtsal kenti, II. Dünya Savaşı’nda ayakta hiç bina kalmamacasına yerle bir oldu ve ardından Stalin tarafından yeniden inşa ettirildi. (İng: Belarus. Blr: Беларусь, okunuşu Byelarus). Bu sayfamda Beyaz Rusya gezisi, Belarus hakkında bilgi, Belarus gezi notları, Belarus turu için şehir ve ulaşım bilgileri bulabilirsiniz.

Beyaz Rusya (Belarus) hakkında bilgi

9 milyon 681 bin nüfusu olan Belarus, Avrasya’nın merkezinde, Doğu Avrupa’da yer alıyor. Komşu ülkeleri kuzeydoğuda Rusya, kuzeybatıda Litvanya ve Letonya, güneyde Ukrayna, güneybatıda ise Polonya. Büyüklük bakımından Beyaz Rusya dünyanın seksen üçüncü ülkesi. Ülkenin yüzölçümü 207,600 km²’. Denize kıyısı olmayan, çoğu yeşillik ve ormanlık  Beyaz Rusya’da geniş düzlükler ve bataklıklar da bulunuyor. Yüzde kırkı orman olan ülkede 11.000 göl var. belarusça ve Rusça olarak 2 resmi dil geçerli.

Ülkede farklı etnik yapıdan insanlar yaşarken, nüfusun %81,2′ sini Beyaz Ruslar, %4’ünü Ruslar, %4’ünü Polonyalılar,% 2,3’ünü ise Ukraynalılar oluşturuyor. Doğu Slav halklarından olan Beyaz Ruslar, dil ve kültür açısından Ruslara ve Ukraynalılara oldukça yakınlar. Dil ve tarih benzerliği nedeniyle, Ruslar ve Ukraynalılar arasında sıkı bir bağ var. Belarus’un diğer eski Sovyet cumhuriyetlerden farkları; ülkede yaşayan etnik gruplar arasında huzursuzluk yaşanmaması, ve Moskova hükumetine en bağlı ülke olması. Okulların geniş eğitim müfredatı, ülkede yaşayan azınlıklara Rusça, Lehçe, Ukraynaca, Tatarca, Litvanyaca gibi dillerde eğitim alma olanağı sağlıyor.

belarus brest

Beyaz Rusya Gezisi – Belarus

370
Beyaz Rusya için Belarus da deniyor ama Türkçe ve resmi adı Beyaz Rusya. Eski Sovyet cumhuriyetlerinden biri olan Doğu Avrupa ülkesi Beyaz Rusya denize kıyısı olmayan,...