Vitebsk veya diğer yazılışıyla Vitsebsk benim Beyaz Rusya gezimin ilk durağı oldu. Tüm Slav coğrafyası için önemi olan Slavianski Bazaar Sanat ve Müzik Festivali’ne ev sahipliği yapan Vitebsk bu dönemde canlı oluyor. Vitebsk gezisi için önceliği eğlence ve sanat olacaklara bu döneme denk getirmelerini öneriyorum. Vitebsk gece hayatı da bu günlerde kalabalık ve hareketli oluyor. Beyaz Rusya’nın dördüncü büyük kenti Vitebsk bir Belarus gezisi sırasında görülmeye değer.

 

vitebsk seyahat
Vitebsk, Beyaz Rusya.

 

Vitebsk Hakkında Bilgi

974 yılında kurulan Vitebsk her döneminde bir kültür ve sanat merkezi oldu. 1320’de Litvanya’ya, daha sonra Polonya’ya, 1772’de Rusya İmparatorluğu’na geçti. 16. yüzyılda Polonyalılar, Büyük Kuzey Savaşı’nda İsveç, Napolyon’un Rusya Seferi sırasında 1812’de Fransızlar, II. Dünya Savaşı’nda da Almanya tarafından yıkıldı. 1919’da kurulan Beyaz Rusya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin bir parçası oldu.

 

beyaz rusya kızları
Vitebsk tarihi ve kültürü hakkında bilgi aldığım kızlar.

Günümüzde takım tezgahları, elektrikli aletler, dokuma, et, süt ürünleri ve başka gıda maddeleri üretilen önemli bir sanayi merkezi. Kentte tıp, veteriner, öğretmen ve politeknik enstitüleri var. Belarus eğitimi ve endüstrisinde önemli bir yere sahip.

 

vitebsk hakkında bilgi
Vitebsk hakkında bilgi: II. Dünya Savaşı Anıtı.

 

Vitebsk’e Nasıl Gidilir?

Ben bir aylık Beyaz RusyaUkraynaKırım gezim sırasında, başkent Minks’e aldığım tek yön biletle gittim. Doğrudan trenle Vitebsk’e gidecektim fakat uçakta yanımda oturan, annesiyle Türkiye’den tatilden dönmekte olan bir kız onların tutacağı taksiye katılmamı önerdi, üçümüz gittik. Ücreti üçe böldük, onlar yolda Polack’da indiler, ben devam ettim.

 

vitebsk'e nasıl gidilir
Vitebsk’e nasıl gidilir? II. Dünya Savaşı Anıtı, Beyaz Rusya.

Vitebsk’e Türkiye’den direkt uçuş yok. THY’nın İstanbul’dan başkent Minsk’e haftada dört gün (Pazartesi, Çarşamba, Perşembe, Cumartesi) uçuşları var ve fiyatları 1.000TL civarında. Beyaz Rusya Havayolu Belavia İstanbul’dan Minsk’e haftada üç gün (Salı, Cuma, Pazar) uçuş yapıyor ve fiyatları 400 Avro civarında. İstanbul-Minsk uçuş süresi 2 saat 20 dakika. Yaz mevsiminde Minsk ile Antalya, İzmir, Bodrum arasında tarifesiz (charter) seferler yapılıyor. Zamanınız varsa ve ucuza gitmek isterseniz Moskova aktarmalı Aeroflot uçuşlarını 300 Avronun altında bulabilirsiniz, ancak uçuş süreniz 9 ila 14 saate uzar.

 

belarus vitebsk
Vitebsk, Belarus.

Kente Minsk’ten tren, otobüs veya taksiyle gidebilirsiniz. Minsk’ten Viebsk’e her gün yedi tane tren var ve 4 ila 6 saat arasında sürüyor. En hızlıları 50 numaralı Brest-St. Petersburg treni ve 122 numaralı Minsk-Vitebsk treni. En uzun süreni ise Baranovichi-Vitebsk treni.

 

beyaz rusya kızları
Polislerin fotoğrafını çekerken yanlışlıkla objektifime takılan Beyaz Rusya kızı ve talihsiz erkek arkadaşı.

 

Vitebsk Nerede? Hava Durumu

Vitebsk Beyaz Rusya’nın kuzey doğusunda, Rusya’ya yakın bir kent. Belarus’un altı yönetim bölgesinden (oblast) birinin merkezi. Bölge göller yöresi olarak biliniyor; 2800 göl ve 500 nehir var, üçte birinden fazlası orman. 21 ilçeye ayrılıyor ve üç ülkeyle sınırı olduğu için ulaşım olanakları iyi. Rusya, Ukrayna, Polonya ve Litvanya ile de demiryolu hatları var.

 

vitebsk'e gitmek
Vitebsk nerede? Beyaz Rusya’da – Belarus.

Vitebsk hava durumu yazın ideal; ortalama 18-23 derece. Akşam için ince bir mont veya yağmurluk gerekiyor. Kış aylarında ortalama sıcaklık -5 derece olup karlı havalarda -15 dereceye inebiliyor. Sonbaharda 5-10 derece olan sıcaklık İlkbaharda ortalama 15 derece. En iyisi benim gibi yazın gitmek.

 

belarus kızlar
Belarus’un müzik kültürü üzerine sohbet ettiğim kızlar.

 

Vitebsk Uluslararası Sanat Festivali – Slavianski Bazaar

Beyaz Rusya, Rusya ve Ukrayna’nın ortak organize ettikleri Slav müzikleri festivali 1992 yılından bu yana Vitebsk’ge gerçekleştiriliyor ve büyük ilgi görüyor. Rusya, Belarus, Ukrayna, eski Yugoslavya cumhuriyetleri, Polonya ve Bulgaristan’ın en çok katıldığı Slavianski Bazaar (Slavonic Bazaar) festivaline Slovakya, Kırgızistan, Litvanya ve Türkiye‘den de katılım oluyor.

 

vitebsk festivali
Vitebsk Festivali, Beyaz Rusya.

Festivalde genç şarkıcılar arasında Vicebsk adlı yarışma düzenleniyor. Birinci gün katılımcılar kendi ülkelerinin dilinde birer şarkı söylüyorlar. İkinci gün yarışmacılar istedikleri Slav ülkesinden bir bestecinin yazdığı parçayı herhangi bir Slav dilinde, Belarus Ulusal Konser Orkestrası eşliğinde seslendiriyorlar. Çoğu önceki yarışmaların kazananlarından ve diğer ünlülerden oluşan jüri üyeleri 0’dan 10’a kadar puan veriyorlar ve büyük ödül ile diğer dereceleri kazananlar belli oluyor.

 

vitebsk beyaz rusya
Vitebsk Slavianski Bazaar Kültür ve Sanat Festivali, Beyaz Rusya.

 

Festivalin yetenekler yarışmasında en çok ödülü bugüne dek Ukrayna aldı. Yugoslavyalı şarkıcılar da epey başarılı oluyor. Festival Ruslana, Taisai Povaliy, Tose Proeski, Pyotr Elfimov ve Zeljko Joksimovic gibi ünlü şarkıcıların kariyerlerinin başlangıç noktası oldu.

 

vitebsk gezi
Vitebsk gezisi : festival.

 

belarus eğlence
Belarus’ta eğlence ve müzik.

Slav müzik ve sanat festivalinde uluslararası şarkı yarışmasının yanı sıra açılış galası, geleneksel sanat sergileri, kapanış konseri, çocuk şarkı yarışması, dostluk günü konseri, bağımsızlık kutlaması gibi etkinlikler de yapılıyor. Bolca alkol tüketiliyor, eğleniliyor.

 

beyaz rusya gezisi
Beyaz Rusya gezisi, Vitebsk.

 

Vitebsk’de Gezilecek Yerler

Vitebsk’de gezilecek yerler yarım günde bitse de ben festival, turistik olmaması ve edindiğim arkadaşlar nedeniyle 4 gün kaldım.

 

vitebsk gezilecek yerler
Vitebsk’de gezilecek yerler. Trinitarian Church, Belarus.

 

Marc Chagall Evi Müzesi

Ünlü Yahudi ressam Marc Chagall Vitebsk’de doğdu ve evi bugün bir müze. Tren istasyonunun yanında ve giriş 5.000 ruble. 1 Türk Lirası 4.654 Belarus Rublesi ediyor. Belarus para birimi olan ruble, Rus Rublesinden farklı. Kentte Marc Chagall’ın eserlerine ayrılan bir başka müze de var ve daha çok modern, post modern ve avangart sanatçıların sergileri yapılıyor.

 

chagall
Ünlü ressam Marc Chagall’ın evi.

 

chagall beyaz rusya
Marc Chagall tablosu, “Kentin Üzerinde”, 1918.

 

Yakub Kolas Ulusal Akademik Drama Tiyatrosu

Beyaz Rusça gösteriler yapan sadece iki salondan biri olan tiyatro uluslararası bir üne sahip. Gösteri izlenmese bile ziyaret etmeye değer bir yer.

 

beyaz rusya tiyatro
Yakub Kolas Belarus Ulusal Akademik Tiyatrosu.

 

St. Barbara Katolik Kilisesi

19 yüzyıldan kalma bir Katolik kilisesi.

 

belarus church
Santa Barbara Kilisesi, Beyaz Rusya.

 

Alexander Nevsky Kilisesi

Dvina Nehri kıyısındaki yapı, güzel bir ahşap ağırlıklı Ortodoks kilisesi.

 

alexander nevsky
Alexander Nevski Kilisesi, Belarus.

Vitebsk Gece Hayatı

Cafe Teatralnoye, Club Aurora ve Hotel Vitebsk Club en popüler gece hayatı ve eğlence mekanları. Vegas, Energy ve Zebra adlı gece kulüpleri de var. Mega Şans Bar, Cafe Gulliver, Cafe Aladdin, Cafe Jamaica da hoş gece hayatı mekanları. Cafe Melody’de güzel yemekler var. En çok votka ve bira içiliyor. Vitebsk’in kendi biraları olan Nikolayevskoe ile Dvinskij Brovar, ünlü Rus birası Baltika ve Olivariya, en çok içilenler.

 

beyaz rusya gece hayatı
Belarus gece hayatı.

 

Bir gece barda tanıştığım arkadaşlarla geç saatte bir eve gittik. Bir şişe votka vardı, bitti. Birilerine telefon ettiler, yenisi geldi. Bilirsiniz Rus usulü votkayı bir şey katmadan içerler. “Seni deneyeceğiz” dediler, epey sek votka içtik. Neyse ki testi geçtim, halis Beyaz Rus bir kız sandalyeden küt diye yere devrildi. Ülkemizi başarıyla temsil ettim, ayakta kaldım.

 

Vitebsk gezi yazımın gidecek olanlara yararlı olmasını umuyorum. Belarus gezimin devamı: Minsk Gezi Notları

18 YORUMLAR

 1. Fotoğrafları görünce Litvanya ya çok benzettim, çok güzel kareler var. Sizin Litvanya, Letonya ve Estonya yazılarınızı da merakle bekliyorum.

 2. Alper bey kitap okur gibi yazılarınızı büyük bir keyifle okuyorum. Gezi notlarınız harika. Teşekkür ederim. Gitmesekte gitmiş gibi oluyoruz sayenizde. : )

 3. Alper bey gerçekten çok bilgilendirici amaçlı yazılarınız var keyifle ve dikkatle okuduğumu söyleyebilirim emeğinize sağlık ..
  – Sadece gece hayatı gitmek için gideceğimiz yer neresi olmalı Belarusta , birde $ € ruble hangi para birimini kullanmalıyız ?
  Akabinde ev mi tutmak daha rahat olur yoksa otelde kalmak mı ?
  Teşekkürler

  • Merhaba. Tesekkurler seyahat blog yazilarimi begenmenize sevindim. Belarus’ta en renkli ve eglenceli gece hayati baskent Minskte ama zaman varsa bir sehir daha secmenizi oneririm. Belarus Rublesi kullanacaksiniz. Dolar goturun. Ev k:ralamak daha rahat olur. Kucuk ve sade bir dfaire tutarsaniz otelden ucuz da olur.

 4. Alper bey yazılarınızı okudum gerçekten bilgilendirici çok teşekkürler.. Ben kız arkadaşımın kalbini kırdım ve şimdi özür dilemek için Vitebsk yolculuğu bir kaç gün içinde baslayacak… Umarım benim için güzel 1 hafta olacak.. Umarım sevgilim beni affeder. 🙁

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz