Stockholm gezisi düşünenler için bu güzel İskandinav kentinden bilgi ve fotoğraflarım bu yazımda. İsveç’in başkenti Stockholm 2 milyon nüfuslu, refah seviyesi yüksek ve bize göre pahalı bir kent. Kent merkezinde 50 köprüyle birbirine bağlanan 14 ada var. Baltık Denizi kıyısındaki Stockholm’ün çevresindeki 24.000 ada kenti adeta bir adalar şehri haline getiriyor. Kent alanının yüzde otuzu su kanallarından, diğer bir yüzde otuzu yeşil alandan oluşuyor. Hava kalitesi Berlin ve Kopenhag‘ın ardından Avrupa’da üçüncü. İşte size yazdığım Stockholm gezi notları, gezilecek yerler, yapılacak şeyler, öneriler, hava durumu, gece hayatı hakkında bilgiler içeren bir rehber.

 

stockholm gezi
Stockholm gezisi, İsveç.

 

Stockholm’e Nasıl Gidilir?

Stockholm gezisi için uçak kullanmak isteyenlere: İstanbul – Stockholm uçuşu 3.5 saat sürüyor, THY’nin direkt uçuşlarının biletleri 180 Avro’dan başlıyor. Ben Stockholm’e Finlandiya’nın başkenti Helsinki’den Viking Line adlı firmanın dev Mariella gemisiyle 17 saatte gittim. Bu gemilerde penceresiz kamara alırsanız açık büfe yemekler dahil oldukça uygun fiyata yolculuk edebilirsiniz. İskandinavya’da olduğum halde bu kadar güzel bir gemi yolculuğunun böyle bir fiyata olmasına şaşırdım. Silja Line adlı firma da var; daha pahalı ve tercih edenlerin yaş ortalaması daha yüksek.

 

Helsinki Stockholm Gemi Yolculuğu

İşte Helsinki’den Stockholm’e gittiğim Mariella adlı gemi.

 

Helsinki Stockholm gemi isvec
Helsinki’den Stockholm’e gittiğim gemi.

 

helsinki stockholm
Helsinki – Stockholm gemisi Mariella’daki kamaram.

 

Yazın Finlandiyaİsveç gemilerinde öğrencilerin çoğu hiç kamara almayıp yolculuğu iyice ucuza getiriyorlar. Gemilerde kafe-bar, disko, gece kulübü ve free shop var. Bütün gece eğlenip sabaha karşı güvertede uyuyorlar.

 

stockholm gemi
Helsinki’den Stockholm’e gittiğim gemide.

 

stockholm adalar
Stockholm’e yaklaşırken adalar. Stockholm gezisi notları.

 

Akşam yemeği alırken büfede önümde bir ailenin Türkçe konuştuklarını duyunca selam verdim, onlar da mesafeli bir tavırla yanıt verdiler, İsveç’te yaşıyorlar ve Helsinki gezisinden dönüyorlarmış. Birkaç dakika sonra Finli arkadaşım yanıma gelince onlar gibi gurbetçi olmadığımı ve gezmeye geldiğimi öğrendiklerinde daha sıcak davrandılar nedense, akşam gemideki aile gece kulübüne davet ettiler. Epey ikramda bulundular, Finli arkadaşım bundan tedirgin oldu ama ben Türkler arasında ısmarlamanın normal olduğunu söyledim.

 

stockholm gemi
Helsinki’den Stockholm’e gemi.

 

Finlandiya’dan binlerce kişinin bindiği gemiden 17 saat sonra sabah onda bizimle birlikte çok az kişi indi. Beraber yolculuk ettiğimiz Finli arkadaşım Mikko’ya neden inmediklerini sordum, meğer gemidekilerin çoğu zaten defalarca görmüş oldukları Stockholm’ü gezmek için gelmiyormuş. Finlandiya’da içki pahalı olduğu için bu yolculukta bütün gece içip gündüz gemi Stockholm’deyken inmeyip uyuyor ve akşam Helsinki’ye dönerken gemide yine içip, free shop’tan eve içki almayı da ihmal etmiyorlarmış.

 

stockholm seyahati
Stockholm gezisi, İsveç.

 

Stockholm Gezisi Rehberi

Stockholm gezisi için Vasagatan Caddesi 14 numaradaki Turizm Danışma Merkezi’nden ücretsiz bir Stockholm kent haritası almanızı öneririm. Ayrıca Stockholm’de gezilecek yerler ile ilgili kitapçık ve broşürler de bulabilirsiniz. Güzel güzel bir kent, merkezini yürüyerek gezmenizi tavsiye ederim. İsveç para birimi Kron, Türk Lirası’nın yaklaşık üçte biri kadar ediyor, 1TL = 3 SEK. İsveç dünyada yaşam kalitesi en yüksek ülkeler arasında yer alıyor.

 

Aşağıdaki tiyatro binasının merdivenlerinde oturmuş kitabımı okuyorum. Alfred Hitchcock gibiyim, bir köşede saklanıyorum adeta.

 

stockholm gezisi rehberi
Stockholm gezi rehberi, İsveç.

 

Stockholm’de Gezilecek Yerler

 

1. Eski Kent (Gamla Stan): Stockhom’ün güzelliği korunmuş tarihi merkezi. T Gamla Stan istasyonunun bulunduğu eski kent meydanından başlayarak güzel sokaklarını gezebileceğiniz bu bölgede Riddarholmskyran adlı bir ortaçağ kilisesi var. Stockholm’de gezilecek yerler arasında şart bir bölge.

 

stockholm gezilecek yerler
Stockholm’de gezilecek yerler arasındaki eski kent (Gamla Stan), İsveç.

 

2. Stockholm archipelago (skärgården): Merkezden onlarca kilometre mesafeye yayılan 24.000 ada, adacık ve kayalık bulunan alanı yıl boyu Waxholmsbolaget, sadece yazları ayrıca Cinderellabåtarna gemileriyle gezebilirsiniz.

 

3. Skogskyrkogården Mezarlığı: Kentin güneyindeki güzel mezarlık, UNESCO Dünya Mirası listesinde olup, İsveç’te gezilecek yerler arasında yer alıyor.

 

4. Şehir Kütüphanesi (Stadsbiblioteket): Mimar Gunnar Asplund’un eseri güzel bina, klasik ve modern tarzların arasında kalıyor.

 

stockholm gezilecek yerler
İsveç Meclisi’nin önünde, Finli arkadaşım Mikko ile.

 

5. Ericsson Globe: Küre şeklinde beyaz bina, etkinlik olduğunda renkli ışıklarla aydınlatılıyor. Dünyada türünün en büyüğü olan İsveç Güneş Sistemi’nin merkezindeki Güneş’i temsil ediyor. Gezegenlerin modelleri ise Slussen (Merkür), Royal Institute of Technology (Venüs), Natural History Museum (Dünya ve Ay), Mörby Centrum (Mars), Arlanda Havaalanı (Jüpiter) ve Uppsala’da (Satürn) sergileniyor. Görülecek yerler arasında ilginç bir yapı.

 

6. Kaknästornet: Stockholm’ün en yüksek gözlem noktası. Giriş 45 SEK.

 

7. Nobel Müzesi: Nobel Ödüllerinin tarihi ve kazananlarla ilgili müze.

 

isveçte türk
Stockholm, İsveç gezi notları.

 

8. Doğa Tarihi Müzesi (Östermalm): Buradaki müzede Omnimax Sineması da var.

 

9. Modern Sanatlar Müzesi (Norrmalm): Skeppsholmen adasında.

 

10. Ulusal Müze (Nationalmuseet): İsveç’in klasik sanat ve tasarım alanındaki en önemli müzesi.

 

stockholm isveç gezi
Stockholm gezisi. Bu fotoğraf alıntıdır. Kaynak: www.papastravel.com

 

11. Askeri Müze (Östermalm): Orta Çağ’dan başlayarak 1814’e kadar İsveç ordusunun savaş tarihini ve ardından gelen 200 yıllık barış dönemini sergiliyor. Gezilmesi görülmesi gereken bir yer.

 

12. Djurgården Kraliyet Parkı Adası: Burada açık ve kapalı müzeler ile bir hayvanat bahçesi bulunuyor.

 

stockholm gezisi rehberi
Stockholm gezisi, İsveç.

 

13. Millesgården: Açık hava heykel müzesi.

 

14. Gallleri Magnus Karlsson: Yerel eserler sergileyen sanat galerisi, Fredsgatan Caddesi’nde.

 

15. Kanal turları: Çeşitli seçenekler var, fiyatları genelde 150 SEK civarında.

 

Stockholm Hava Durumu

Kuzeyli kent Stockholm’de yaz ortası 18 saat, Aralık ayında 6 saat gündüz. Yazın gündüz sıcaklık 20-26°C olup gece 12°C’ye kadar düşebiliyor. Sonbahar oldukça serin ve yağmurlu. Aralık-Mart dönemi kış ayları hava durumu soğuk geçiyor, sıcaklık eksilerde seyrediyor. İlkbaharı 10-15°C arasında yaşayan Stockholm gezisi için en iyi mevsim yaz.

 

Stockholm Gece Hayatı

İsveç’te içmek pahalı; bir biranın fiyatı 30-75 SEK (10-25TL) arasında değişiyor. Barlara giriş yaş sınırı keyiflerine göre 21 veya 23 olabiliyor. Gece kulüpleri 50-200 SEK arası giriş ücreti alıyorlar. Ünlü kulüplerin önünde sıra oluyor, soğukta uzun süre bekleyebilirsiniz. Lokanta ve barlar 01:00’de, kulüpler 03:00’te, bazılarıysa 05:00’te kapanıyor. Stockholm gece hayatı oldukça pahalı.

 

Stockholm’de yazları açık havada, kışları terk edilmiş fabrikalarda elektronik müzikli partiler oluyor. Yasal koşulları pek yerine getirmeyen, nerede olacağı kulaktan kulağa veya İnternet’ten öğrenilen svartklubb adlı bu kulüpler, Stockholm ve İsveç’in yeraltı (underground) tarzı gece hayatını oluşturuyor. Stockholm gezisi sırasında eğlence de arayanlar için önerilerim aşağıda.

 

stockholm gece hayatı barlar
Stockholm’de gece hayatı, İsveç.

 

Stureplan semtinde şık ve pahalı barlar ve dans kulüpleri var. İnsanlar genelde bunların önündeki mantar şekilli yağmurlukların altında buluşuyorlar. Giriş ücretleri 200 SEK civarında ve tipinizi beğenmezlerse içeriye almayabiliyorlar.

 

Södermalm semtinde bulunan daha küçük bar ve kulüpler elektronik ve alternatif müzikler çalıyor. Örneğin Hornstull’da Strand, Mariatorget’te SidetrackMarie Laveau ve Baba Sonic, Slussen’de Debaser ve Kolingsborg, Skanstull’da Trädgården ve Under Bron adlı bar ve kulüpler.

 

Stockholm’deki asıl bar ve eğlence caddeleri şöyle:

Götgatan: Ucuz, pub tarzı barlar.

Bondegatan: Daha genç ve “trendy” kitle.

Rörstrandsgatan: Yaş ortalaması biraz daha yüksek.

Kungsholmen: Küçük, ucuz ve sakin barlar, daha uygun fiyatlı bir gece hayatı bölgesi.

 

isveç gezi
Humlegarden Parkı, Stockholm gezisi rehberi.

 

Stockholm gezisi için bilgilerimin yararlı olacağını umuyorum.

59 YORUMLAR

 1. En sevdiğim ülkelerden biridir İsveç. Stockholm ‘u da çok beğenmiştim.Ben de yaz mevsiminde gitmiştim.Kış mevsiminde de gitmeyi çok isterim. Beyaz gecelerden sonra karlı buzlu günlerini de yaşamak isterim.Sizin paylaşımlarınızı da çok beğendim. Teşekkürler.

 2. Alper Bey merhaba , öncelikle elinize sağlık , Stokholm’le ilgili yazınızı okudum , gayet iyi anlatmış.Biz de eşimle beraber 2014 aralık-2015 Ocak aylarında olmak üzere toplam 7-8 gün kadar (Stokholm + Oslo , toplamda 7-8 gün) bulunacağız.Yemek maliyetlerini düşürmek için her iki şehirde de apartlarda kalmayı planlıyoruz.Konuyla ilgili nereden detaylı bilgi alabiliriz? Saygılarımla

 3. Merhaba Alper Bey, Bende 19 Mayıs 2014 te gittim Stockholm e harika bir şey, ben yazsaydı sizin kadar güzel anlatabilirmiydim bilemiyorum ama gerçekten çok güzel anlatmışsınız. Ben stockholm e aşık oldum gerçekten… kesinleikle imkanı olan herkesin görmesi gerekir.

 4. line saglik Alper hocam. Bir ek bilgi de benden olsun. Turku’dan Viking Line’la Stockholm’e gitmisligim vardir. Helsinki’den Turku’ya arabayla 2 saat, trenle sanirim 3 saatle gidiliyordu. Viking Line’a Turku’dan binince 10-11 saat suruyordu Stockholm’e varmasi. Helsimki-Stockholm yapip da vakti kisitli olanlar icin yazayim dedim. Hakikaten o gemilerde yok yok.

 5. merhaba alper bey. öncelikle stockholmu çok iyi anlat mışsınız. bendegeile gitmeyi düşünüyorum ancak vize olayını turizm acentası mı karşılıyor yoksa biz kendimiz mi bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

 6. siz gemi ile gitmiştiniz galiba. gemi ile gidersem vize olayını turizm acentası mı karşılıyor!!! cevabınızı bekliyorum alper bey

 7. BİZDE ÖNÜMÜZDEKİ SENE İSVEÇ VE DANİMARKA’YA GİTMEK İSTİYORUZ BU SAYFAYI OKUDUĞUM ÇOK İYİ OLDU.BENDE SİZLERE BU AĞUSTOS ETS TURLA GİTTİĞİMİZ İTALYA,FRANSA VE İSVİÇRE’Yİ TAVSİYE EDERİM.

 8. merhaba;

  Ekim ayında nasıl giyinmek gerekir diye düşümüyorum. Kalın bir kaban değil de ceket ya da yağmurluk ve spor ayakkabı yeterli olacak mıdır? Bu konuda herhangi bir bilginiz olabilir mi? Teşekkür ederim.

  • Merhaba Selda Hanım,
   İsveç soğuk bir ülke, Stockholm hava durumu bir güney kenti olsa da yaz dışında serin ve soğuk seyreder. Sonbahar mevsimi için su geçirmeyen bir spor ayakkabı yeterli olur. Kaban olmasa da kalınca bir ceket veya mont gerekir. İnce bir yağmurluk yetmez. Yağmurluk olacaksa bir iç katmanı olanlardan tercih etmenizi öneririm.
   Rica ederim.

  • Stockholm’de otelde kalmadığım için bir şey diyemeyeceğim, İnternet’te aratıp kalmadığım bir oteli tavsiye etmem uygun olmaz. Bence merkezi ucuz otelleri aratıp sonra haklarında yazılmış yorumları okuyup bir seçim yapın.
   İyi yolculuklar.

 9. Alper bey;
  Yazılarınızın çoğunu okuyorum.Nacizane bir tavsiyem var benim gibiler için.Konunun başında aynı Brezilya geziniz gibi hazırlık aşamalarını bizim ile paylaşsanız…Özellik ile orada nerelerde,hangi yöntemle kalacağınızı. Bu tarz bilgileride bizim ile paylaşır iseniz.İleride bu hayali gerçekleştirmek isteyeceklere büyük iyilikte bulunacaksınız.

 10. Alper bey verdiğiniz bilgiler işimize yarayacaktır, 15 MAYIS 2015 te 7 günlüğüne arkadaşlarla isveç,danimarka,norveç turuna çıkıyoruz.Havalar nasıl olur, bilgi verebilirmisiniz.TŞK.

  • Mayıs’ta İsveç’te hava sıcaklığı gündüz en yüksek 17, gece en düşük 5 derece aralığında seyreder. Norveç ve Danimarka’da da hava durumu buna benzer. İlkbaharda İsveç hava durumu İstanbul’da Kasım ayındaki gündüz, Aralık ayındaki gece gibi düşünülebilir. İyi yolculuklar.

 11. alper bey ben yazın helsinki’ye gidecegim günübirlik stockholm e geçmeyi düşünüyorum vize hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

 12. 14 MAYISTA 2016 BAŞLAYACAK 8 GÜNLÜK STOCKHOLM, HELSİNKİ,ST PETERSBURG, TALLİNN TURUNA “CRUİSSE” KATILMAK İSTİYORUZ. BU TARİHLERDE ORTALAMA HAVA DURUMU NASIL OLUR. BİLGİLENDİRİRSENİZ MUTLU OLURUM. SELAMLAR. CEMİL KÖNNEK.. IST. 10 11 2015

  • Merhaba. Stockholm ve gezeceğiniz diğer kentlerde sıcaklık gündüz 15, gece 5 derece arasında değişir, ortalama 10 derece seyreder. Hava durumu bizdeki Sonbahar veya Kış başlangıcı gibi diyebiliriz. İyi yolculuklar.

 13. Merhaba , şuan thy de kampanya var. Mayıs ayını düşünürsek kopenhag mı yoksa stockhol mu tercihiniz olur. Önemli etkinlik var mı ? Var ise ne zaman gidilmeli. Teşekkür ederim.

 14. çok güzel anlatmışsınız klavyenize sağlık :)) alper hocam bende en çok gitmek istediğim hatta tek istediğim yerdir isveç. engelli biriyim ama allah banada nasip eder inşaallah bide sorum olucak isveç stockholm yaşanılacak bi yermi yoksa sadece geziilecek bi yermi?

  • Merhaba Mehmet Bey. İlginize çok teşekkürler. İsveç güzel ve refah bir ülke. Size eşlik edecek biriyle birlikte gidebilmenizi içtenlikle isterim. Stockholm yaşamak için iyi bir şehir bence. Uygarlık, tarih, sanat, eğlence, kültür, hepsi var. Kuzey ülkesi tabii, soğuk.

  • Bilet türlerini bilmiyorum. Arlanda Havalimanı’ndan Stockholm şehir merkezine Arlanda Express treni 20 dakikada gidiyor. Flygbussarna otobüsleri 40 dakika sürüyor. Banliyö trenleri ise 43 dakika sürüyor.

 15. Merhaba gelecek hafta Turku’dan Stockholm’a Viking Line ile gideceğim. Kabin seçmedim umarım çok sorun olmaz gemide paralı kilitli dolaplar varmış oraya eşyalarınızı koyabilirsiniz dediler. Turku’ya gece varacağım kalmak için önerebileceğiniz yer var mı feribota yakın?

 16. Merhaba,
  15 Haziran 2018 ile 24 Haziran 2018 arası 10 günlük bir İskandinav turu için nasıl bir planlama önerirsiniz.
  Bu tarihler arası uçuş günleri hariç kalan 8 günlük sürede hangi şehirlere kaçar gün ayırmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba. İskandinavya harika, ne mutlu size. Bergen Alesund 1 gece, Oslo 2 gece, Stockholm 3 gece, Kopenhag 2 gece şeklinde bir plan iyi olur. Authentic Scandinavia ve Stromma turizm firmalarının sitelerinden Stockholm başlangıçlı turlara bakabilirsiniz. İskandinavya seyahatinizi Nordik içerisinde biraz daha genişletmek isterseniz Stockholm ile Helsinki, arası yolcu gemileri çok güzel. Ne dersiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz