Beyaz Rusya için Belarus da deniyor ama Türkçe ve resmi adı Beyaz Rusya. Eski Sovyet cumhuriyetlerinden biri olan Doğu Avrupa ülkesi Beyaz Rusya denize kıyısı olmayan, turizm sektörünün pek gelişmediği bir ülke. Ancak kırsalın yemyeşil ormanları ve ahşap köy evleriyle, tertemiz başkent Minsk’in Sovyet mimarisiyle, Brest’in rengarenk ahşap evleriyle, Vitebsk’in Slav müzik festivaliyle, uygun fiyatlarıyla, Beyaz Rusya gidilmeye değer ve güzel bir ülke. Bu yazımda Beyaz Rusya gezisi yapmak isteyenler için rehber niteliğinde bilgi ve önerilerim, harita, hava durumu, Belarus turu için şehirler ve gezilecek yerler hakkında bilgi var.

nesvizh belarus gezi
Nesvizh Şatosu, Beyaz Rusya – Belarus gezi notları.

Beyaz Rusya Hakkında Bilgi

Eskiden Kiev Dükalığı’nın bir parçası olan Beyaz Rusya (Belarus) daha sonra 18. yüzyıldaki ayrılmaya dek Lehistan-Litvanya Birliği içerisinde kaldı. Yüz yıldan fazla süren Rus hakimiyetinin ardından Sovyetler Birliği’ne katıldı ve 1991’de ayrıldı. Eski Sovyet Cumhuriyetleri içerisinde Rusya ile en yakın politik ve ekonomik ilişkiler sürdüren ülke Belarus. Sovyetler Birliği döneminde üç Baltık devleti hariç en gelişmiş cumhuriyet olan Belarus, bugün Avrupa’nın en yoksul ülkelerinden biri. Ülke kısa süre önce para biriminden (BYR) 4 sıfır attı. Beyaz Rusya para birimi Yeni Belarus Rublesi (BYN) olup 1 Türk Lirası 0,35 Belarus Rublesi ediyor; yani 1 ruble 2,8 lira. 1 Avroya 2,7 Belarus Rublesi alabilirsiniz. Ülkede fiyatlar genel olarak Türkiye’den ucuz.

belarus kizlari
Minsk, Beyaz Rusya – Belarus.

Beyaz Rusya’nın yüzölçümü 207.6km² ve nüfusu 12 milyona yakın. Resmi dilleri Beyaz Rusça ve Rusça. Doğal kaynaklar açısından oldukça kısıtlı olan Beyaz Rusya’da, hafif ve ağır makine sanayi, tarım, hayvancılık, bilim ve kültür oldukça gelişmiş. Optik, motor, otomobil, traktör alanlarında da iyi bir düzeyde.

Seyahat açısından baktığımızda ülkenin Rusya ve bazı eski Sovyet cumhuriyetlerinden önemli bir farkı var; Beyaz Rusya güvenli bir ülke. Genel olarak suç oranı çok düşük. Turistlere yönelik saldırı veya soygun gibi olaylar sıfıra yakın. Devletin önceliklerinden birisi güvenlik. Resmi polisten daha fazla sivil polis olduğu ve her mekana yayıldıkları söyleniyor. Ayrıca halkı yabancılara karşı ayrımcılık yapmıyor ve iyi davranıyor. Ülkedeki turistik yerler cazip.

minsk ev
Minsk’de daire kiralayıp kaldığım tarihi bina. Nyezalyezhnastsi Caddesi.

Beyaz Rusya’ya Nasıl Gidilir?

THY’nın İstanbul’dan Minsk’e haftada dört gün (Pazartesi, Çarşamba, Perşembe, Cumartesi) uçuşları var ve fiyatları 1.000TL civarında. Beyaz Rusya Havayolu Belavia İstanbul’dan Minsk’e haftada üç gün (Salı, Cuma, Pazar) uçuş yapıyor ve fiyatları 350 dolar civarında. İstanbul-Minsk uçuş süresi 2 saat 20 dakika. Yaz mevsiminde Minsk ile Antalya, İzmir, Bodrum arasında tarifesiz (charter) seferler yapılıyor. Zamanınız varsa ve ucuza gitmek isterseniz Moskova aktarmalı Aeroflot uçuşlarını veya UIA biletlerini 200-250 avro civarında bulabilirsiniz, ancak uçuş süreniz 9 ila 14 saate uzar. Ben Minsk’e oldukça uygun bir fiyata tek yön bilet aldım ve serbestçe gezdikten sonra ülkeden trenle ayrıldım.

Beyaz Rusya (Belarus) Vizesi Kalktı

Güncelleme: 2 Haziran 2014 itibariyle Beyaz Rusya için vize kalkmıştır.

Beyaz Rusya seyahati hakkında bilgi için gerekirse  Ankara’daki büyük elçiliğe veya İstanbul’daki fahri konsolosluğa başvurabilirsiniz. Beyaz Rusya İstanbul Fahri Konsolosluğu adresi: Tarlabaşı Bulvarı, Güzel İzmir Apt, 20/8. Tel: 0 212 237 19 07.

Beyaz Rusya Nerede? Belarus Haritası

Beyaz Rusya bize göre bir kuzey ülkesi. Avrupa kıtasının ortasında yer alıyor. Beyaz Rusya’ya komşu ülkeler; doğuda Rusya, batıda Polonya, kuzeyde Litvanya ve Letonya, güneyde ise Ukrayna.

beyaz rusya harita
Beyaz Rusya (Belarus) haritası.

Beyaz Rusya Hava Durumu ve İklimi

Beyaz Rusya (Belarus) karasal iklime sahip ve güney batısından kuzey doğusuna doğru gittikçe soğuyor. Ocak ayında ortalama sıcaklık -6 derece olup, -15 dereceye kadar düşebiliyor ve yılın 5-6 ayı don oluyor. Sonbahar soğuk, ilkbahar serince. En iyisi yazın gitmek, en sıcak ay Temmuz’da ortalama sıcaklıklar 20-25 derece, gezmek için ideal. Ben Beyaz Rusya’ya Temmuz’da gittim ve rahat ettim. Gündüz uzun şort ve kısa kollu, gece pantolon ve ince bir uzun kollu ideal. Yağış için bir yağmurluk iyi olur. En yağmurlu aylar Haziran ve Ağustos. Beyaz Rusya hava durumu, ne zaman gidilir sorusuna en iyi yanıt olarak yaz veya ilkbahar Mevsimlerini sunuyor.

Beyaz Rusya Şehirleri ve Gezilecek Yerleri

İşte başlıca Beyaz Rusya şehirleri ve buralardaki gezilecek, görülecek yerler. Beyaz Rusya’da gezilecek yerler hakkında pratik bilgiler.

Başkent Minsk

Minsk yazımda ayrıntılı bahsedeceğim gezilecek yerler arasında Francyska Skaryny Caddesi, Hükümet Binası, Belarus Devlet Üniversitesi, GUM alışveriş Merkezi, KGB binası, Oktyabrskaya Meydanı, Sendikalar Kültür Sarayı, II. Dünya Savaşı Müzesi, Ploshcha Meydanı, Zafer Dikilitaşı, Ulusal Tarih ve Kültür Müzesi, Belarus Devlet Sanat Müzesi, St Simon ve Elena Kilisesi, Kutsal Ruh Katedrali, St Peter ve Paul Kilisesi, Aleksandr Nevsky Kilisesi, Traetskae Pradmestse (tarihi semt), Gözyaşları Adası var. Ayrıntılı yazım: Minsk Gezi Notları

minsk beyaz rusya gezisi
Privakzalnaja Meydanı, Minsk, Belarus gezisi.

Brest

Polonya sınırına yakın ve Beyaz Rusya’nın altı bölgesinden birinin başkenti olan Brest’te gezilecek yerler arasında tarihi yaya sokakları, renkli ahşap evleri, II. Dünya Savaşı Anıtı, Brest Kalesi ve Müzesi, Nikalaivsky Kilisesi, Bereste Arkeoloji Müzesi, Çalınmış Sanat Eserleri Müzesi, Demiryolu Teknolojisi Müzesi, St Nikolaiv Kilisesi, Lenin Heykeli, Polonya Katolik Kilises, St Simeon Katedrali, Brest Tarihi Müzesi, Naberezhnaya (nehir kenarı) ve Brest Kent Parkı var. Brest’te Puschkin Devlet Üniversitesi ve Devlet Teknik Üniversitesi bulunuyor. Minsk’ten Brest’e her gün yirmiye yakın tren var.

belarus brest gezi yazıları
Sovyet II. Dünya Savaşı Anıtı, Brest, Beyaz Rusya seyahati.

Gomel (Homel)

Ülkenin ikinci büyük kenti Gomel’deki gezilecek yerler arasında ilginç bir askeri müze var. P.O. Sukhoy Homiel Devlet Teknik Üniversitesi ve Homiel Devlet Tıp Üniversitesi, tüm dünyadan birçok ülkeden öğrenci çekiyor. Rusça ve İngilizce eğitim veren Gomel’deki bu üniversitelerde ünlü bilim insanları ders veriyor. Başkent Minsk’ten Gomel’e her gün çok sayıda tren kalkıyor ve ortalama beş saat sürüyor.

belarus gomel gezi
Sovetskaya Caddesi ve Postane, Gomel, Beyaz Rusya – Belarus gezi bilgileri.

Grodno (Hrodna)

Grodno’nun gezilecek yerlerinin en önemlileri Ortaçağ’dan kalma Eski Kale, on dokuzuncu yüzyıldan kalma Yeni Kale ve Barok tarzda St Francis Xavier Katedrali. Günümüzde Grodno önemli bir sanayi merkezi. Özellikle kimyasal gübre, sentetik elyaf ve çeşitli tüketim maddeleri üretilen kentte tıp ve tarım fakülteleri ile öğretmen enstitüleri var.

hrodna belarus gezi
Grodno, Beyaz Rusya-Belarus gezisi.

Minsk Merkez Tren İstasyonu’ndan Grodno’ya farklı tipte trenler var, 5:30 ila 7:00 saat arasında sürüyor ve bilet fiyatları uygun. Tren istasyonunun yakınındaki otobüs terminalinden sabah erken saatlerden itibaren ortalama yarım saatte bir Grodno’ya otobüs kalkıyor ve 5:30 saat sürüyor. Minibüsler 4 saatte gidiyor ama daha pahalı.

Vitebsk (Vitsebsk)

Kültürel ve endüstriyel bir merkez olan Vitebsk’e ben Slav Müzik Festivali (Slaviansky Bazaar) için gittim. Bu festivale Slav dilleri konuşulan bütün ülkelerden gelenler oluyor. Vitebsk’deki gezilecek yerler arasında Yakub Kolas Ulusal Akademik Drama Tiyatrosu, Ratusha Kent Sarayı ve Saat Kulesi, St Barbara Katolik Kilisesi, Aleksandr Nevsky Kilisesi, Dvina Nehri, Marc Chagall Müzesi ve Vitebsk Bölge Müzesi var. Minsk’ten Vitebsk’e tren 4:30 saat sürüyor. Otobüs ve minibüsler de çalışıyor. Vitebsk gezi yazım burada: Vitebsk Gezisi ve Festival.

belarus vitebsk gezi
Vitebsk, Beyaz Rusya – Belarus gezisi.

Mogilev (Magiley)

Ülkenin doğusundaki Mogilev’in görülecek yerleri arasında Belediye Sarayı, Barok tarzda St. Stanislav Katedrali, Neo Rönesans Tiyatro var. Minsk’ten Mogilev’e otobüs 3 saat sürüyor. Başkentten Mogilev’e günde iki tren var; trenler biraz daha uzun sürüyor ama daha ucuz. Öğleden sonra üçte kalkan tren 4:30 saat, akşam üzeri yedide kalkan ise 3:45 saat sürüyor.

mogilev belarus gezilecek yerler
Mogilev, Beyaz Rusya’da gezilecek yerler.

Köyler

Yemyeşil ülke Beyaz Rusya’daki köyleri görünce olumlu yönde şaşırdım. Büyük ahşap evler, bahçeleri, ahşap çitleri pek güzel. Fırsatını bulursanız bir köye gidin.

beyaz rusya belarus hakkında bilgi
Beyaz Rusya köyleri yemyeşil.

Beyaz Rusya Yemekleri

Beyaz Rusya mutfağı kültüründe krema ve mantarla beraber çömlekte pişirilen domuz güveç, turna balığı çorbası, kızarmış jambonlu patates köftesini geleneksel yemekler arasında sayabiliriz. Ülkedeki en önemli bitkisel ürün patatesten bin çeşitten fazla yemek yapılıyor. Kızarmış, kaynamış, güveç ve püre patates hem ana yemek hem de garnitür olarak kullanılıyor. Beyaz Rusya mutfağında pancar, arpa, mantar, böğürtlen ailesinden yemişler, et, tavuk, beyaz peynir (tvorog) krema (smetana), çavdar ekmeği ve turşu da yaygın kullanılıyor. Beyaz Rusya yemekleri bol yağlı ve soslu.

beyaz rusya yemek belarus
Dana etli, kremalı çorba solianka. Beyaz Rusya yemekleri.

Beyaz Rusya yemekleri:

Machanka – Kızartıldıktan sonra güveçte krema ve mantarla pişen domuz eti veya sosisi

Krupenya – Mantar çorbası

Holodnik – Krema, kuzukulağı ve soğanlı soğuk pancar çorbası

Borşç (borshch) – Pancar kökü çorbası

Khaladnik – Acılı çorba

Şçy (shchy) – Lahana çorbası

Salatalar – Çoğu lahana, pancar kökü, domates, salatalık ve turp ile yapılır

Draniki – Kremalı, soslu, yumurtalı patates mücveri

Belarus yemek
Beyaz Rusya yemeği draniki. Belarus yemekleri.

Zrazy – Dana sosisi

Ugliarki – domuz sucuğu

Pelmeni – Mantı

Pirozhki – Etli veya lahanalı hamur işi

beyaz rusya yemekleri
Yabanturpu sosuyla dana dili. Beyaz Rusya – Belarus mutfağı.

Beyaz Rusya İçecekleri ve İçkileri

Kvas – Çavdar ekmeğinin mayalanmasıyla yapılan alkolsüz malt içeceği. Tüm eski Sovyet ülkelerinin kültüründe önemli bir yere sahip, eski bir içecektir, Ukrayna ve Rusya için de gelenekseldir. Hem şişelenmiş, hem de sokaklarda varilden açık olarak bardağa konarak satılır. Fyodor Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler romanında, Anton Çehov’un Vişne Bahçesi oyununda, Leo Tolstoy’un birçok eserinde kvas geçer; örneğin Savaş ve Barış’ta Türklerle yapılan barış için şükran ayininden sonra kalabalık katedralden çıktığında Kvas, zencefilli ekmek ve haşhaş tohumu tatlısı satan işportacılar kalabalığa doğru üşüşür.

kvas rus
Beyaz Rusya, Rusya, Ukrayna, Polonya ve Litvanya’da çok içilen alkolsüz içecek Kvas.

Kompot – Komposto

Kefir – Bizdeki gibi süt ürünü

Harelka – Votka

Krambambulya – Baharatlı sert Belarus içkisi

Krupnik – Kokulu otlar ve bal içeren sert içki

Beyaz Rusya’da Gece Hayatı

Beyaz Rusya (Belarus) şehirlerinin tümü renkli ve eğlenceli bir gece hayatı sunar. Üstelik geç saatlerde caddelerde olmak güvenlidir. Beyaz Rusya’nın kentlerindeki bazı bar ve diskolar:

Minsk’ta barlar ve gece hayatı: Coyote Bar, Mojito Bar, Bar 13, Blackhall Bar, TNT Rock Club, Gosti Bar, Next Club, Madison, Dozari, The Loft, Overtime, NLO, The Black Door,  Africa.

Brest’te barlar: La Suite, Discotheque les Tritons, Red Dragon.

Vitebsk’te barlar:  Energy Club, Vegas Nightclub, Zebra, Beatles Club, Mustang.

Gomel’de barlar: Plaz Club, Club Nemo, Krasnaya Zhara.

Grodno’da barlar: Stop Line, Flint, Metro, Kazanova, Elis, Epolet.

Mogilev’de barlar: Club Raduga, Liga, Joker, Metro, Rodina.

Bu yazım Beyaz Rusya gezisi isteyenler için bir rehber oldu. Kendi maceralarımı ve izlenimlerimi ülkeden diğer yazılarımda görebilirsiniz.

370 YORUMLAR

 1. Ben belarus a gitmek ve kiz arkadasima supriz
  yapmak istiyorum fakat daha once hic yurt disi seyahat
  Tecrubem olmadigi icin birde iyi derecede rusca
  Bilmedigim icin sikinti yasarmiyim yasamazmiyim
  Diye cok dusunuyorum. Bana nasil yardimci
  Olabilirsiniz bn gitmek ve en az hafta kalmak istiyorum

  • Hakan Bey “iyi derecede Rusça bilmiyorum” derken orta derecede bildiğinizi kast ediyorsanız bu iyi. Ben hiç bilmeden gezdim, İngilizce konuştum. Ne bakımdan yardım edebilirim, bahsederseniz elimden geldiğince bilgilendiririm.
   Ayrıca siz hiç yurt dışına çıkmadığınıza göre kız arkadaşınız Türkiye’ye gelmiş olmalı, değil mi?

 2. 2 hazinda beyaz rusyaya vize kalkıyor. 12 günlük ukrayna, beyaz rusya ve rusya gezisi düşünüyorum ama şuanda malüm bi savaş ortamı var. sizce bu tatil ne kadar güvenli olur?

 3. selamlar.minsk e 2010 da gitmiştim.mükemmel ortamı var.vize kalkıyor malumunuz.ucuz bileti bulup uçucam güzellere.yorumunuz çok sade ve net teşekkürler.buraya alternatif eğlenceli şehir neresi olabilir sizce.bakirlik anlamında..

 4. Alper Bey,
  süper bir blog, ellerinize sağlık. İş için çok kısa süre Grodno’ya, İstanbul’dan gitmem gerekiyor. Sanırım Minsk’ten gitmek en kolayı. Ne dersiniz?
  Zaman bulup yazarsanız çok sevinirim, olmadı canınız sağolsun. Blogunuzu görmek bana yetti.
  Teşekkürler

  • Merhaba Emrullah Bey,
   Minsk’e uçakla gidip Bobryjskaya Caddesi 12 numaradaki (tren garının yanında) Merkezi Otobüs Terminali’nden sabah altıdan akşam sekiz buçuğa kadar Grodno’ya her 30-40 dakikada bir otobüs var. Otobüsle 5:40 saatte, özel minibüsle 3:45 saatte gidebilirsiniz. Minibüs yaklaşık 17 dolara denk geliyor, otobüs biraz daha ucuz. Trenlerin ise en hızlısı 5:30, en yavaşı 9:00 saat sürer, ve otobüs-minibüsten oldukça ucuza gelir.
   İyi yolculuklar.

 5. alper bey slm

  18.07.2014 tarihinde minks,e gideceğim hangi otel de kalmamı önerirsiniz bir de otel de yer ayırt madım otel bulmakla ilgili sıkıntı yaşarmıyım siz ce teşekkürler

  • Merhaba Engin Bey,
   Ben otelde değil evde kaldım. Yazımda gördüğünüz binada 30 dolara mütevazi ama yeri mükemmel bir daire kiraladım. Arkadaşım ayarladı, o yüzden iletişim bilgisi yok ama Minsk rent apartment diye aratırsanız seçenek çok. İyi yolculuklar.

 6. Merhabalar.

  Uzun suredir Belarus’a gitmek istiyorum fakat malum THY fiyatlari yuzunden bu cok zor.Vize olmamasina ragmen boyle bi fiyat durumu zaten sifira indiriyor tatil ve gezi sansimi.Bu yuzden size sorum su olacak ; sizcede Pegasus ile Ukrayna-Lviv Airport’a veya Moskova’ya gitsem ve oradan da Belarus’a trenle gitsem daha ucuz ve mantikli olmaz mi yoksa yazinizda ki charter gibi ucuz yollar daha da mi mantikli olur? Bir turlu isin icinden cikamadim 🙁 Lutfen yardim edin.

  • Merhaba Akın Bey,
   Lviv veya Moskova’dan tren bileti ve yeme-içme harcamalarını hesaba katarsanız pek mantıklı olmuyor. Charter bulursanız ne ala. Lviv ve Moskova’ya en ucuz kaça bilet buldunuz?

 7. Benim lise birden beri tek hayalim rusya ve beyaz rusyada yasamak. Aslinda sorarsaniz ispanya fransa da yasamak ister misiniz diye ne isim var ya derim ama rusya bana bi baska geliyor hele kirim… butun hayallerimin nabzi rusya da atiyor. Bildigim kadariyla turkiye ve Belarus arasinda denklik yok ama rusya da iki universiteye gecis yapaliyorum . Belarus daki universiteler hakkinda bilginiz var mi

 8. Alper bey tekrar merhaba,suan da en uygun bileti su seveneklerle buldum.Izmir’den,Istanbul aktarmali Moskova’ya Pegasus ile ucacagim 590₺ ve ardindan Moskova’dan da Minsk’e 30$’a Rus Havayollari ile ucmak.Harici charter vs kesinlikle bulamiyorum,hele hele Izmir veya Bodrum’dan.Zaten son ucak olaylari vs ardindan herhangi bir Rus veya Slav hava yollari ile ucmam ve Ukrayna’ya felan transfer icin gitmem.Arkadasim gecen hafta 30$’a bilet bulup geldi.Fakat 90$ Corba parasi vermedigi icin ucagini kaciriyordu.

 9. iyi günler, gece hayatı hakkında da bilgi verebilir misiniz acaba? ortalama bir disco veya barda şişe açtırmak ya da locada oturmak ne kadardır yaklaşık olarak?

 10. Merhaba,
  Minsk-Lviv arasında sanırım direk tren var fakat gece treni oldugundan pek uygun bulmadım. Minsk’ten Lviv’e otobus var mıdır? Varsa fiyat ve süre bilgisi varsa bilginiz paylaşabilir misiniz?
  Alternatif olarak Minsk-Brest trenle geçip 1 gece konaklama, ertesi gün Brest’ten Lviv’e otobus düşünüyorum. Brestten Lviv’e otobus var mı? Saat ve ücret bilgisini alabilirsem müteşekkür olurum.

  • Merhaba,
   Minsk Lviv arasında direkt otobüs yok diye biliyorum. Bence gece treni daha iyidir.
   Brest Lviv arasında otobüs var. Sabah Brest kalkış saati 08:45, Lviv varış saati 17:30. Lviv otobüsünün fiyatı 20 dolara yakın bir şeydi, değiştiyse de çok farklı olamaz.
   İyi yolculuklar.

 11. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.
  Minskte salı, çarşamba Brestte Perşembe kalmayı düşünüyoruz. Gece klupleri Minsk için salı, çaşamba Brest için perşembe günü nasıl olur?
  İyi günler

 12. arkdaşlar vizeler kalktı ama direk uçuşlar pahalı aktarmalı uçuşlar var ama dikkat edin rusyadan belarusa girerseniz kaçak durumuna düşersiniz
  ben rusyadan giriş yaptım pasaport kontrolü falan olmadığı için kaçak durumundaydım polise yakalınırsanız para cezası veya sınırdışı tehlikesi var bu konuyu orda büyükelçiği bildiridim doğruladılar ama bir şey yapamadılar

 13. Kiev’den direkt geçebilirsin pasaport kontrolü var.
  Sağlık sigortası zorunlu kapıda yaptırabilirsiniz.
  Minsk’e geldim bir de Rusya’ya geçeyim demeyin bu sefer Rusya’da kaçak durumda kalırsınız.

 14. Merhabalar. Bu faydalı bilgiler için teşekkürler. Ben bir arkadaşıma iadei ziyaret için Aralık gibi Minsk’e gitmeyi düşünüyorum. Hiç Rusça bilmiyorum ama ingilizce biliyorum. Ingilizce yaygın bir şekilde konuşuluyor mu Minsk’te ? Otobüs ya da takside sürücülerle anlaşabilirmiyim mesela ?

  • Merhaba Cem Bey,
   Ben de hiç Rusça bilmeden gezdim. Orta yaş üzerinde İngilizce bilen çok azdır, sürücüler de bilmez ama gençlerin çoğu konuşabiliyor, sorun olmaz. Bir yerde anlaşamadığınızda çevrede çevirecek birileri olur. İyi yolculuklar.

 15. rusçayı çok sıkıntı etmeyin biraz inglizce biliyorsanız yeterli
  hiç olmadı google translate yardımınıza koşar
  ben taksilerle rusça türkçe google translate kullandım ingilizce bilmediklerinden dolayı
  hatta adam gayet düzün biri çıktı en sonunda ona mac donalds da yemek ısmarladım telefonunu verdi ara nerde olursan yardım ederim yada arkadaşları gönderirim dedi bence orda siz samimi olursanız insalar bunu görüp onlarda bir adım atıyorlar

 16. Belarus ucuz mu? Arkadaşlar 2 kere bulundum, biri dil eğitimi, bir diğeri ise arkadaş ziyareti.

  Yanlış bilgiler var.. Belarus ulaşım direk çok pahalı.. THY ve Belavia gidiş geliş 1000 lira.

  Vize kalktı ama sigorta ve registre zorunluluğu var, ekstra masraf.

  Minsk’te günlük daireler 30-200 dolar, aylık daireler 300-2000 dolar arasında.

  Sebebi? ülke casino, disco ülkesi, kumar için zenginler gidiyor, Avrupalı, Rus, Arap, Türk zengin iş adamları. Ulaşım, ev kiraları vs pahalı.

  Yeme içme de hiç ucuz değil, ben Moldova ve Ukrayna’da bulundum.. Minsk’te hafta sonu discolar 15-20-25 dolar gider.. Ukrayna’da 5 dolara discoya girdiğimi bilirim.

  Ben güncel olayları söylüyorum. Yazı ne zaman yazılmış bilmiyorum. Otobüs bileti 4500 ruble, 4000 Belarus rublesi metro jetonu. Her geçen gün zam, evler dolara endeksli. Bunlar güncel 2014 yılına ait, yazı ne zaman yazılmış bilmiyorum, o Belarus’un üzerinden çok sular geçti, şimdi gidin görün Belarus’u 🙂

 17. Bazı arkadaşlar Rusya ve Ukrayna üzerinden geçiş sormuş, biliyorum o konuyu. Rusya havalimanı aktarmalı gitmekte skıntı yok, Aerflot var, ama Rusya’ya uçak ile gidip kara veya tren ile geçerseniz, pasaporta işlem yapılmazsa kaçak duruma düşerseniz o zaman sıkıntı yaratır.. Moskova’dan – Minsk tek yön tren, otobüs 50-70 dolar arasında.

  Ukrayna Lviv’den, Minsk’e otobüs yok, tren var, ama çok uzun sürüyor, eski Sovyet trenleri, dayanabilirseniz tamam. Önce lviv’e uçacaksınız, oradan tren garına geçeceksiniz taksi ile. Tren Lviv – Minsk tek yön 4 kişilik yataklı 50-60 dolar, 2 kişilik 90-100 dolar.. ( 15-16 saat sürüyor) eski tren, hızlı tren falan değil.

  Trende Ukrayna’dan geçerken işlem yaparlar, kaçak durumu olmaz Rusya gibi. Bir de sigorta var, onu yaptırmadan inemiyorsunuz. Belarus’ta sağlık sigortası ve registre (kayıt) şart. Sigorta günlük 2 euro, kaç gün kalacaksınız ödüyorsunuz sigortacıya, sağlık sigortası alıyorsunuz.

  Registre oraya gittiğinizde otelde kalacaksanız, otel yapıyor, evde kalacaksınız ev sahibi ile ovire gidip, ücret ödeyip registre yaptırıyorsunuz.

  Tabi Ukrayna üzerinden önce uçak, sonra tren yorucu, öyle her saat başı tren de yok, günde 1 tane. Extra 15 saat tren sürüyor, hesap kitabı size kalmış ne kadar ucuz ve yorucu. Hiç sıkıntıya girmem diyen, o zaman direkt THY veya Belavia alacak bileti, pahalı geliyorsa o zaman gitmeyecekseniz Belarus’a, bu kadar basit. Zaten Belarus ucuz ülke falan değil, hele Ukrayna ve Moldova’ya göre kat kat pahalı, Belarus’a son zamanlarda gidip görenler yazsın son güncel yazıları görürsünüz. 🙂

 18. Rica ederim Alper hocam. Sadece güncel bilgileri geçmek istedim. Belarus’ta 30 gün vizesiz kalabilirsiniz, 1 yılda 90 günü aşmamak kaydı ile, tek seferde 30 gün. 30. günden sonra çıkış yapmak zorundasınız. Öğrenci, ticari, misafir amaçlı gidecekler uygun vizeyi yaptırmak zorunda. Vizesiz sadece turistik geziler için.

  Pahalı konusunu size hitaben yazmadım, yorumlarda çelişkiler var bazı arkadaşların.. Belarus eski SSCB ülkeleri arasında en pahalı ulaşıma sahip, çünkü tek havalimanları var uluslararası, o da Minsk’te, ve Belarus devleti Minsk’e inen uçaklardan yüksek vergiler alıyor, o yüzden çok pahalı biletler.

  2. pahalı konuda barınma, otel ve ev kiraları, başkent Minsk’te aşırı pahalı, sebebi kumar ve disco bolluğu, 2011 seçimlerini kazanan Lukaşenko, çıkardığı kapsamlı yasa ile Rusya’nın kapanan casinoları Minsk’e taşındı, o yüzden otel, ev kiraları piyasası yüksek, tabi karşılaştırmayı diğer SSCB ülkelerine göre yapıyorum.

  Tavsiye edebileceğim, Polonya sınırında Brest şehri, Ukrayna sınırında Gomel şehiri var gezilebilir, zaten 6 büyük Oblast var.. Ama Belarus’ta her şeyin en iyisi Minsk’tedir, çünkü başkenttir, eğer gezmek, eğlenmek gibi amacınız varsa, diğer şehirler sıkıcı gelebilir, küçüktür ortalama 400-500 bin nüfusludur..

  • Bilgiler için çok teşekkürler. Hala eski Sovyet ülkelerinde “100 dolara 1 ay yaşanırmış” diye düşünenler kaldıysa öğrenmiş olurlar. Doğu Avrupa hala Batı Avrupa’dan ucuz olsa da fiyatlar artıyor tabii.

 19. Gidipte tecrübe sahibi olmuş arkadaşlar görüşlerini paylaşmaya devam etsinler lütfen. Gerçekten faydalı oluyor. Teşekkürler.

 20. Arkadaşlar gene yanlış bilgi vermeyelim Belarus’a uçakla da trenle de neyle giderseniz gidin kaçak duruma düşersiniz, nedeni Belarus ve Rusya’nın yaptığı ikili anlaşmalar gereği vatandaşları kimlikle girebiliyor, yani bizim Kıbrıs’la olan durum gibi, ama yabancılar bu haktan yararlanamaz. Rusya’dan direkt geçerseniz kaçak duruma düşersiniz, bu da demek olur ki ya sınırdışı pasaporta işlenmesi (hiç iyi değil), şansınız varsa para cezası. Ben bilmiyordum falan diyemezsiniz Belarus kanunlarına göre onun için dikkatli olun. Ucuzluk falan Belarus ekonomisi iyi değil, devalüasyon falan enflasyon var, bizim 90 yıllarda yaşadığımızı onlar şimdi yaşıyorlar. 100 $ öyle bir hafta 1 ay kalayım hayallerine dalmayın, barınma pahalı, gıda pahalı, dışarıda yemek restaurant olayı da pahalı, ucuzluk geçmişteydi, üstüne bir de casino olayı fiyatları otomatikman yukarı çekti ayrıca Belarus’u Rusya ve Ukrayna ile kıyaslayıp amaç Belaruslu kızlara takılalım diyenler avucunu yalar. Eğer bu amaçla gidecekseniz tekrar düşünün ya da ancak next veya bazı cluplerde içki ısmarlayıcısı olursunuz. Böyle bir amacınız varsa Odesa’ya gidin baharda. Odesa bu konuda sizin için daha avantajlı olur. Minsk kendine has havası var amacınız gerçekten sakin dingin stressiz bir yerde bir kaç gün kafa dinlemekse biçilmiş kaftan.

 21. Faruk hocam.. Rusya üzerinden aktarmalı havayolu ile giderseniz sıkıntı yok.. Aeroflot var, Türkiye’den önce Moskova,sonra Minsk.. daha ucuz oluyor thy ve Belavia göre.. Tecrübe ile sabit!!

  Karayolu ve Tren yolu olayına katılıyorum, Rusya ve belarus kanunlarında kontrol yok,aynı biz ve KKTC gibi.. Gideyim ucuza gireyim Belarus’a derseniz, Moskova’ya uçup oradan Belarus’a kara yolu veya trenle gitmeyi düşünüyorsanız, pasaport işlem yapılmadı mı,hapı yuttunuz, kaçak durumuna düşersiniz, her girişin bir çıkışı var. 🙂 Çıkışta mahkemeye çıkarırlar hemen, ya büyük para cezası,yada deport olur 2-3 sene!!

  Ukrayna’dan girişi de biliyorum.. Tecrübe sabit, dil eğitimi alırken giriş çıkış yaptım.. Tren Ukrayna’nın Ivano Franskiv şehrinden kalkar- Belarus’un Mogilev şehrine gider.. bu yolculuk 23-24 saat.(tüm hat)

  Güzergahta Lviv’den geçer, akşam 19.30 civarı Lviv’de oluyor tren, Lviv’den binip bu trene Minsk’te inebilirsiniz.. 15-16 saat sürüyor (Lviv-Minsk arası) söyledim yukarıda.. 4 kişilik vagonda t ek kişi 50-60 dolar

  2 kişilik vagonda,tek kişi 90-100 dolar

  işte bu şekilde ucuz olur direkt gitmeye göre çokta değil tabi..ama hem uçak+bekleme+tren yolculuk 1 gün gidiş,1 gün geliş..toplamda 2 gününüz yollarda geçer.

  Lviv uçak bilet + taksi ile tren garı +tren bileti işte hesabı yapın direkt gitmekten eh biraz daha ucuz, ama baya yorucu yolculuk, ayrıca yemesi içmesi ekstra masraf da var, trende aç aç gidemezsiniz ya 🙂 Tren eskidir, Sovyet treni, wc leş, genelde Ukraynalı, Belaruslular olur,yabancılar azdır.. Benim bildiklerim bu.

  Sıkıntıya giremem diyen, alırım biletimi 2 saat sonra Minsk’te olayım diyenler, Belarus hava yolları, Belavia’dan veya kendi havayolumuz THY direkt bilete ulaşabilir.

  Admin arkadaş kadar gezmesem de, baya bir ülke görmüşlüğüm var.. Belarus eskisi gibi değil. 2011 yılından sonra inanılmaz pahalandı, ülke içi yaşam, ev kiraları, oteller. Bildiğiniz kumar ülkesi, evet ortada para dönüyor, kara parada çok kumara gelen para, sürekli fiyatlar ülke içinde artıyor, bu yüzden bir sürü Belarus vatandaşı ülkesini terk edip Rusya veya batı Avrupa’ya gitme peşinde.

  Amacım karalama falan değil, Belarus gideyim ucuz gece hayatına, kızlara takılayım ülke olmaktan çıktı onu anlatmaya çalışıyorum,yoksa parası çok olan + Rusça bilen Belarusta kendini king hisseder 🙂

  Ne 100 doları arkadaşlar 1 hafta falan makara mı? Minskte günlük eli yüzü düzgün evler 50 dolar. Mc donalds menüler 5-10 dolar arasında, restoranlar daha da pahalı girmeyeyim o konuya, discolar hafta içi giriş 7-15 dolar, hafa sonu 10-25 dolar,içeride içkiler ayrı ödersiniz.

  Bize göre ucuz olan sigara, alkol, benzin. Diğer tüm şeyler Türkiye’ye göre pahalıdır!!

 22. Merhabalar, Lufthansa Hava Yolları ile Frankfurt aktarmalı Minsk seyahati yapmak istiyorum. Fiyat diğer hava yollarına göre ucuz. Frankfurt’taki aktarma süresi iki buçuk saat kadar. Almanya konsolosluğundan transit geçiş vizesi almak zorundamıyım ? Alman konsolosluğuna bilgi için başvurdum, bana bir belge gönderdiler. Prensip olarak (ne demekse artık) vize alınması gereklidir diyor fakat transit geçiş imkanı olan Frankfurt ve Münih gibi büyük hava alanlarında pasaport kontrolüne girmeden ve transit geçiş için ayrılmış bölümün dışına çıkmadan yapılacak aktarmalarda transit vize gerekli değildir diyorlar gibi bir izlenimim oldu. Tatsız bir sürprizle karşılaşmamak için işin doğrusunu bilmek istiyorum. Yanıtlayabilirseniz çok memnun olurum, teşekkürler. Konsolosluktan gönderilen metinden alıntı :

  ”Üçüncü bir ülkeye seyahat etmek için Almanya`da bir havaalanında aktarma yapmanız gerekirse, uluslararası transit sahasının dışına çıkmamanız ve pasaport kontrolünden de geçmemeniz gerekiyor. Böyle bir imkanınız sadece Frankfurt/Main ve Münih Havaalanlarında bulunmaktadır. Hamburg, Düsseldorf ve Köln-Bonn Havaalanlarında ise belli sürelerde bu imkan bulunmaktadır. Prensip olarak Türk vatandalarının havaalanı transit için vize almaları gerekmektedir.”

 23. Ben de cevaplayayım.. Benim bir arkadaşım da bulmuştu, Almanya üzerinden ucuz bilet Minsk’e, ama transit vize istiyor Almanya. Maalesef arkadaşım da vize almak zorunda kalmıştı. 2013 yılında yaşandı bu olay.

  Wikide şu yaziyor Almanya için:

  Vize gerekli
  Havaalanı transit vizesi gerekmektedir.

  Yine de siz vize almadan gitmeyin, yani kısaca mail falan sallayın, direk elçiliği arayın sorun, aksi takdirde başınız ağrıyabilir..

  Ayrica direkt Belarusa gitmek pahalı geliyorsa, Rusya ve Ukrayna tren, otobüs, yorucu uzun geliyorsa alternatif var.

  Moskova aktarmalı biletler var, daha ucuza geliyor direkt gitmekten, bekleme süreleri uygun girip skyscanner bakabilirsiniz, 700-800 tl arası Istanbul-Moskova-Minsk gidiş dönüş. Firma ismi Aeroflot!

 24. Aslında tren yolculuğu yapmayı isterim. Dışarıyı görmek ve otobüsten daha rahat olacağı için. Ama hiç Rusça bilmiyorum. Sadece İngilizcem var. Ayrıca hiç tanımadığım bir ülke ve kültür topluluğunda, üstelik de dillerini hiç bilmezken otobüs veya tren biraz tedirgin ediyor beni. O yüzden uçak daha cazip şu aşamada. Skyscanner’ı ben de kullanıyorum, güzel bir servis doğrusu. Fiyatlara baktım, Aeroflot Lufthansa’dan sonra ikinci en iyi teklifi yapıyor. Bunları THY izliyor Belavia ile birlikte. Dediğiniz gibi Aeroflot uçuşlarını detaylı bir şekilde incelemekte fayda var galiba. Almanlar’a vize için yalvarmanın ve para ödemenin bir anlamı yok. Gerçi 1999 yazında Frankfurt aktarmalı bir Toronto seyahatim olmuştu ve Frankfurt’ta transit vize sorulmamıştı. O zaman da Lufthansa ile uçmuştum. Sadece Frankfurt’a indiğimde transfer yapacağım uçağa binmeden hemen önce görevliler diğer yolculara yaptıklarını hatırlamadığım şekilde benim pasaportumu alıp, bilgisayarda sorgulamış ve bana dikkatli bir şekilde bakmışlardı, ya da ben öyle hissetmiştim, bilemiyorum. Her neyse, her ikinize de cevaplarınız için teşekkür ediyorum.

 25. Cem çelik hocam, tren ile Lviv’den geçebilirsiniz Minske.. eğer ucuz ulaşım istiyorsanız, ama çok yorucu yolculuktur, ben kendim seyahat yaptim minskte dil eğitimi alırken ukrayna vizeleri kaldırmıştı, gitmiştik gezmeye lvive. Ama yazın ve arkadaşımla ukrayna asıllı oda minskte okuyordu,ben detaylı anlatayım ozaman.

  Türkiyeden önce uçak ile lvive gitmeniz lazım.. thy ve pegasus var.. siz pegasus tercih edeceksiniz, thy zaten tercih edecekseniz, direkt thy minsk bileti alırsınız.

  Pegasusta biletler 1-2 ay sonraya almak uygun, gün yaklaştikça biletler pahalaniyor.neyse kış sezonunda geceye geçiyor pegasus, gece 2 gibi lvivde olacak yanlış bilmiyorsam.

  Tren 19.30 civarı lvive geliyor günde tek sefer, 17 saat beklemek zorundasınız treni,yani gidip ev kiralayacaksınız bir gün veya pansiyon,motel felan dinlenmeniz lazım.

  Gelelim trene, 19.30 lvive geliyor tren..sabah 10.30 minskte olur..15-16 saat civarı sürüyor yolculuk, eski tren sscb den kalanlar, uzun yolculuk, ayrica trende yine yeme içme masraf yapacaksınız, yollarda baya zaman kaybedersiniz..diğer olayda, ukrayna-rusya problemi var..sınırları çok sıkı kontrol, indirip tüm valizleri arayıp açma hakları var, biz giderken yapmadılar ama, şuan karışık ukrayna sınırları, malezya uçaği düşürüldü, onlar da sınırlarda güvenliği sıkı tutuyor ülkeye trenle, kara yolu ile sızmalar olmasın diye, onları da anlamak lazım iç savaş yaşıyorlar.

  Amacım iyice bilgilendirmek yönlendirmek değil, işte hesabınız yapin, liveve uçak bileti, ordan gelceksiniz merkeze taksi ile,sonra tren bileti alacaksınız,eğer uçak gece lvivde olacaksa, 1 günde lvivde konaklamanız lazım, çünkü minske giden tren akşam 19.30 oluyor ve tek sefer,başka yok.

  Kısaca, siz uçakla lvive, orda eğer gece olacaksınız, 17 saat bekleme,sonra 15 saat tren yolculugu bunları göze katın,trende mesafa uzun oldugundan ucuz değil, 4 kişilik(plakart) yerde,sizden başka 3 kişi daha oluyor, kişi başı 50-60 dolar tek yön,eğer iki kişi(kupe) bilet alırsanız daha rahat gitmek için tek kişi 90-100 dolar.. birde bunun dönüşü var,hesabı size kalmış..Ayrica rusça bilmekte lazım tabi derdinizi anlatmanız için.

  Yazıyı okuyan, yeşil pasaportu olan arkadaşlara tavsiyem, litvanyaya ucuz bilet bulurlarsa, vilnius başkent, vilniuse gidip, ordan minske otobüsle daha ucuz ve mesafe kısa 3-4 saate minske geçersiniz,ama litvanya ab ülkesi oldugundan normal pasaporta shengen vizesi ister,ama yeşil pasaportu olanlar bu yolu kullanabilir.Rusyaya gidip tren otobüsle geçmek,kaçak durumu sıkıntısı var,rusyaya uçakla geçip rusya üzeri aktarma yine uçakla yukarda belirttim,bundan başka seçenekte yok belarus için.

  Tabiki en iyi yol, thy veya belavia direkt minske gitmek, devir zaman devri japonyadaki gibi hızlı tren tekonolojik lüx olsa tamam, bildiğiz sovyet treni katlanabilirseniz uzun süreli yolculuk ve eski trene sıkıntı yok,direkt uçkala gitmeninde tabi ekonomik boyutu var,o size kalmış, belarusa direkt gitmek çok pahalı,oda belarus cumhuriyetinin uyguladığı yasalardan dolayı yapacak bişey yok,şuanda alternatif ucuz direkt ulaşım yok burdan oraya,ilerde başka firmalar sefer koyar fiyatlar aşağıya çekilir orasını bilemem.Iyi yolculuklar

 26. Çok teşekkür ederim Onur. Kafam epey netleşti. Ya THY ya da Aeroflot olacak. THY 830, Aeroflot 720 lira civarında şu aralar (Ocak ayı için). THY 2,5 saat sürerken Aeroflot minimum 7 saat Moskova aktarmalı olduğu için.

  Çok kişisel bir soru ve belki de saçma ama, ziyaretine gideceğim arkadaşım bayan. Kendisi mütevazi biri ve aklı başında. Ben de bu konularda pek bir cahilim, acaba hediye olarak ne götürülebilir ? Şöyle bizim kültürümüzün, ülkemizin simgelerinden birşeyler… Mesela Türk kahvesi fincanı takımı gibi. Başka neler olabilir ? Tavsiyelere açığım. Teşekkürler.

  • Cem Bey sorunuz hiç de saçma değil. Kendimden örnek vereyim, ben 1 ay süren seyahatlerimde genelde birçok evde kaldığım için ağırlığı az, bize özgü şeyler götürüyorum. Bir şişe rakı oluyor genelde, ağır ve kırılgan olduğu için ilk gittiğim kişiye veriyorum. Kağıt helva, tespih, lokum, baharatlar, süslemeli nazar boncuğu, çerez, seramik nihale götürüyorum. Yanımda çok sayıda paket kahve ve bir tane de bakır cezve taşıyorum. Her evde pişirerek öğretip bir paket hediye ediyorum, cezveyi en son kaldığım evde bırakıyorum.
   Bakın burada Afrika gezime götürdüğüm hediyelerin fotoğrafı var:
   http://www.celebialper.com/ulkeler/guney-afrika/afrika-gezisi.html
   Burada Brezilya’da evinde kaldığım kıza kahve pişirmeyi anlatırken videomu çekti:
   http://www.celebialper.com/ulkeler/brezilya/porto-alegrede-yasam.html

   Siz sanırım tek bir kişiye yönelik gidiyorsunuz, bu nedenle hediyeniz pahaca daha değerli ve ağır olabilir. Kahve fincanı takımı şahane bir fikir, ama yanında bakır bir cezve ve birkaç paket kahve ile. Kırık renkli kare camlardan çok güzel mumluklar var, hatta fiyatları yüksek ama abajurları şahane.

 27. Çok güzel fikirler edindim, teşekkürler. Doğrusu rakı ve müzik cd’si hiç aklıma gelmemişti. Bana da çok sevdiğim Duvara Karşı filmindeki rakı sahnesini hatırlattı, hani Sezen Aksu’nun şarkısıyla başlayan. O tribe girilebilir aslında 🙂

  Videolar çok güzel. Daha da güzel olanı dünyayı dolaşıp bir sürü yeni arkadaşlar edinip, yeni kültürler tanımak. Tebrikler…

 28. Zevkle iştirak ederim yazılarınıza. Bir ricam olacak sizden. Umarım yanlış anlaşılmam. Ben,bana sadece ismimle hitap edildiği zaman daha rahat hissediyorum kendimi. Belki benden yaşça çok küçük olanlar ismimin sonuna ”abi” ilave edebilirler. Bir türlü alışamadım resmi ve mesafeli (soğuk manasında) hitaplara. Videolardan anladığım kadarıyla hemen hemen aynı yaşlarda olabiliriz diye düşünüyorum. Ben 76’lıyım. Sizce de sakıncası yoksa bundan sonra size isminizle hitap etmek isterim. Hoşçakalın.

 29. Minsk çok güzel bir sehir. Gidip görmenizi tavsiye ederim. Iki gün önce geldim. Girişte sıkıntı yaşanmıyor. Sigorta ve giriş belgesini hallederseniz sorun yok. Ben minsk otelde kaldım cok güzel değil ama idare eder. Şehir çok güzel sakin sessiz tertemiz. Hayat ucuz falan değil onu baştan söyleyim her mekanda ayak bastı parası var. Ben next night club ta takıldım 10 $ giriş parası alıyor. Kesinlikle kızları kaşar değil mekanda gelirler ickisini sana iteler sonra giderler. Paralı askerler var onlar gelir senle o da en ucuzu 200$ onu soyleyim 300 400 ödeyen var. Kızları çok güzel ama burnu kalkik eğlence alemi çok pahalı onu söyleyim. Oteller misafirin için 35 $ para alır hiç affetmez oraya gece alemine gitmek isterseniz parayı bol alın yanınıza halkın çoğu ingilizce bilmiyorum rusça şart Genc kızlar bile bilmiyorum onu söyleyeyim

 30. Merhabalar Alper Bey.
  Ben yaklaşık 3 hafta sonra Minsk’e gideceğim Rusça kursu için.Ama bilmediğim çok şey var bu konuda beni biraz aydınlatırsanız memnun olurum. İngilizce konuşuyorum Rusça’da yeteri kadar var anlaşıyorum konuşuyorum.Orda yurtta kalacağım.Minsk Teknoloji Üniversitesi ve hemen yanında yurdu varmış.Burdan giderken neler götürmem lazım orda ne yiyebilirim hiç bir fikrim yok. Sigara ve Alkol alışkanlığım hiç yok. Gece hayatı bana uzak olan birşey.Zaten haftasonları Moskova Sibirya ve Petersburg dan misafirlerim olacak. Pratik yapma açısından bana yardımcı olacaklar. Daha önce Moskova Sibirya ziyaretlerim oldu tecrübe sahibiyim. Bana neler önerebilirsiniz ? Teşekkür ederim şimdiden. HOŞÇAKALIN.

  • Merhaba Oğuzhan Bey,
   Ben Beyaz Rusya’ya sadece gezmeye gittiğim için yerleşmek konusunu pek bilmiyorum. Herhangi bir ülkeye giderken götüreceğiniz kişisel eşyalarla gidin. Yemekler konusunda yukarıdaki yazımda bilgi var. Sıkıntı yaşamazsınız. Buraya yorum yazanlardan Minsk’te yaşamış olanların yardımını ve katkısını rica ediyorum size. Başarılar.

 31. Kardesim ben simdi pasaportumu cebime koyduktan sonra ucaga binip hicbisekilde bir problem yasamadan belarusa gidebilirmiyim? Vize olsun veya baska bi problemle karsilasma olasiligim nedir? Simdiden tesekkurler…

  • Ne yazık ki bunu hiç kimse garanti edemez. Fakat sorun yaşamanız için bir neden yok, çok büyük olasılıkla rahatça gidersiniz. İnternet’ten bir otel rezervasyonu çıktısı alırsanız bu olasılığı daha da artırırsınız. Rica ederim, iyi yolculuklar.

 32. Arkadaslar minsk te bir hafta gibi bi süre kaldım. gece hayatı dışında gezilicek cok fazla güzel yerler var. benim en çok dikkatimi çeken 2. savaş müzesi olmuştu. açık hava bir müze ve eski bir tank kullanma ve eski bir paletkıran silahını ateşleme şansı bile elde ettim. ayrıca bir dipnot olarak ekliyeyim gidicek arkadaşlar gece hayatı için üzerilerine kesinlikle formal kıyafetler alsınlar. aksi halde bir çok barın gece klübünün kapısından geri çevirilirsiniz. kesinlikle rahat kıyafetlerle almıyorlar. ayakkabılara çok dikkat ediyorlar haberiniz olsun. Aşırı güvenli bir yer olması gece geç saatlerde tek başınıza yürümenizde kafanız rahat ediyor. ben bütün bir şehri tek başıma dolaştım. gece geç saatlerde kimse size musallat olmuyor. ayrıca slav ırkından olmaları kızların rahat oldugunun anlamına da gelmiyor. ukraynada da bulundum ama minskteki kızlar aşırı güzel ve hiçbiri rahat kızlar değil öyle eğlencelik kızlar bulmak zor. ama imkansız değil.

  • MERHABA MİNSKTE ORTALAMA 5 GÜNLÜK Bİ KONAKLAMANIN ORTALAMA MALİYETİ NE KADARDIR KONAKLAMA HARİÇ GÜNLÜĞÜ 30 DOLARA YER BULDUM AMA DİGER HARCAMALAR NE KADAR GİDER TAHMİNİ TSKLER.

   • Merhaba. Minsk’te 120-150 liraya pansiyon veya dairede oda, 150 liradan başlayan fiyatlarla daire, 150-200 liraya ucuz otel, 400 liraya 3 yıldızlı otelde konaklamak mümkün. “Konaklama hariç günlük 30 dolar” derken ne demek istediğinizi anlamadım.

 33. ayrıca ben otel minsk diye bir otelde kaldım tam merkezde. ama bir daha gidersem kesinlikle daire kiralicam. otele para vermek cok yersiz otel 4 yıldızlıydı ancak size kattığı pek bişey yok. daire de daha rahat edersiniz.

 34. Alper hocam..ben anlatayım eğitim alacak arkadaşa.. ben bu konuda bilgi sahibiyim kendimde minsk’de dil eğitimi aldım..

  1. Dil bilip bilmemen önemli değil, oraya gittiğinde kendi yerel dili dışında bişey bilmeyenler de olacak okulda, öğretmenler bunu biliyor ona göre davranıyor, senin İngilizce bilmemen avantaj. Zaten Rusçanı geliştirmeye gidiyorsun.
  2. Minsk tekonoloji Üniversitesi duymadım yeni açılmış olabilir.. Ama Belarus teknoloji üniversitesi var Minsk’te, vakzalın orda.. tren garı demek vakzal.. merkezi yerde o okul.. evet yurtlar da oraya yakın.. okulun tam ismini söylerseniz bilgi verebilirim.

  3. Burdan giderken ne götüreceksin, kışın gidiyorsun orda hava soğuk kalın elbiseler, mont, bere, bot, eldiven, kalın çorap,. içlik elbise olayını burda hallet..Bbelarusta tekstil Türkiyeye göre 2-3 kat pahalı.. Onun dışında grip, ağrı kesici ilaç yanına alırsın, bazı ürünler bulamayabilirsin baharat, Türk kahvesi, damak tadına göre kuru gıda alabilirsin.

  3. Belarusta öyle Türkiye bol kepçe lokantalar, 5 lira döner felan yok.. zaten Türkiye mantığı olmasın, cadde başı avm, lokanta vs yok.. tabi pizza, suşi, yine arap, türk yerel mekanlar var ama pahalı, mc donalds var öğrenci işi, öyle türkiyede öğrenci işi gideyim 5 lira döner+ayran yok, o konularda ülkemiz cennet.. okul kantininde yemekler çıkıyor ama vasat, domuz da kullanılır etli yemeklerde, eğer tercih etmiyorsan belirtmen lazım (Bez sivinana diyeceksin).

  4. Sigara alkol alışkanlığın olmaması ve discoya gitmezsen tabi ki iyi öğrenci için.. ama yine de Belarus’ta yaş sebze meyve bir sürü ürün Türkiye göre pahalı, Türkiyede 2 liralık bir şey orda 5-6 lira olabilir,o rda kg işi de yok, tane işi alabilirsin 2 domates, 3 patates, normaldir orda.. Yurtlarda ayrıca yemek yapmak için mutfaklar var, burdan alet götürmene gerek yok, git orada tava, tencere alırsın kullanırsın, dönerken verirsin birine afrikalı, çinliler ister.. ya da atarsın..

  5.Misafirlerin gelebilir, ama yurtta yukarıda kalacağını belirtmişsin, öyle sende gelip 3-4 gün kalamazlar.. yurtlara öğrenciler dışardan birini sokma saatleri sabah 9 akşam 11, gece 11 den sonra yabancılar kalamazlar çıkmak zorundalar, ayrıca giren kişiler yurda pasaportunu veya kimlik kartı gibi bir belge sunmak zorunda, dingonun ahırı değil önüne gelen giremez.

  Senin misafirlerinin Belarus’ta ayrı evleri vardır veya sen onlar için günlük ev veya otel odası kiralayacaksan ayrı, ama öğrenci yurtları için yukarıda bahsettiğim kurallar var.

 35. Alper ve Onur bey gerçekten ilginize hayranım ve teşekkür ediyorum.Belarus Teknoloji Üniversitesi olabilir doğrudur.Rusça’yı yine de konuşuyorum konuşmuyorum desem yalan söylemiş olurum.Yemek konusunda tava vs gibi ihtiyaçlarımı burda karşıladım. Kışlık herşeyimi iğneden ipliğe hazırladım.Kampçı olduğum için sürekli herşeyimi hazır bulunduruyorum. İlaçlarımı doktora yazdırdım vitamin’den antibiyotiğe kadar. Evet sigaram ve alkolüm yok gece hayatı bana uzak olan kavramlar. Arkadaşlarım Moskova Ekaterinburg gibi şehirlerden gelecekler ve ben daire kiralamayı düşünüyorum bazı hafta sonları için..Benim için iyi olacağını düşündüğünüz başka bilgiler var ise sabırsızlıkla bekliyorum. 3 gün sonra gidiyorum ben. Tekrar çok teşekkür ederim..

 36. Oğuzhan hocam rica ederim.

  Okul ,Belarus teknoloji universitesi ise, merkeze çok yakın yüreyerek bile gidersin birçok yere,metro ile tek istasyon tam merkeze gidersin.. okulla-yurtlar arası yürüme mesafesi 5 dk felan.

  Rusça bilerek gitmen kursa tabiki senin için daha yararlı olacak,bu avantaj.

  Hazırlık tamamsa,ozaman sıkıntı yok 🙂 Sigara ve alkol zate marketlerde ucuz orda,bizde pahalı olması vergiler zaten bilindik şeyler..orda öyle birşey yok,ama kullanmamn tabiki çok iyi,gece hayatı disco bar kültürü eskisi gibi ucuz değil,pahalandı..Belarusta zaten çok aktivite yok,casino,bar,disco,cafe şeklinde döner 9 milyon nüfuslu ufak bir ülke 🙂

  Rusça öğrenmek için tabiki ideal rusya ve belarus 🙂

  Başka tavsiyem, tl hesbaı açtir bankadan, ailen burdan para yatirinca orda bankamatiklerden belarus rublesi çekebiliyorsun, kesinti oluyor, ama en ucuz para transferi bu şekilde.

  Başka okuyan arkadaşlarda olacak yazıyı, malesef döviz yükseldi, yurtdışına turist veya öğrenci adamı ilgilendirir döviz kurları, o yüzden paranızı iyi harcayin, şuan 1 dolar = 2,3 TL hesabınızı iyi yapin ona göre gidin derim.Gereksiz maceralara girmeyin,gurbet orası ve zora düştüğünüz aileniz dişinda kimse sahip çıkmaz.

  Moskova bir nevi yakında minske, ekatarinburg minske baya uzak,seni ziyaret etmek istiyorlarsa tabi ayrı o , daire kiralama yaparsın, minskte daireler pahalı sebebini söylemiştim casino merkezi belarus, kumarın döndüğü yerde pahalı oluyor emlak piyasaı,ona göre ayarlama yaparsın, merkez eşyasına oda sayısına göre fiyatlar değişken minskte.

  hata.by , irr.by gibi sitelerden tutabilirsin, evleri kesinlikle ingilice ve türkçe sitelerden tutmayın daha pahalı olur,direk rusların sitelerinde,rusça sayfalardan iletişime geçin ev sahipleriyle, ne demek istediğimi anlarsınız bir ingilizce ve birde rusça olarak bakarsanız fiyatlara 🙂

 37. Zamanım var, admin arkadaşında izniyle birşeyler karalayım, hem turist hem öğrenci arkadaşlar için.

  Diyeceksiniz hep anlattın olumsuz yönleri,evet olumsuz ama gerçekleri anlattım neyse o. Yokmu bu ülkede olumlu şeyleri tabiki var.

  Belarus, 9 milyon nüfuslu ufak bir ülke, Türkiyeden büyük bir şehirden atmosferinden gidiyorsanız,sessiz sakinlik istiyorsanız belarus birebir bu konuda,kimse kimseye karişmaz,zaten popülasyon olarak azlar.Sakin bir ülke belarus.

  Belarus, %30 ormanlarla kapli, hava iyiken bol bol gezin,yeşile doyacaksınız,ciğelerinize oksijen dolsun,bina yığını olmayan çok yer var, minskte tavsiye edeceğim, gorki parkı,nemiga nehri, park çelisinkov,insanlar park anlayışı farklı o parklarda 7-70 kadar yaş grublarında insanlar vardır.

  Ben eski doğu blok ülkelerinin çogunu gezdim,inanın belarus pahalı,ama en kaliteli ülke,sokaklar temizdir, çok önem verirler temizliğie,belarusu yöneten lukaşenko zaten eski bir rektördür, gerçekten ulaşım sistemi olsun,temizlik olsun o konuda diğer eski doğu blok ülkelerinin önünde.

  Yine doğu blok ülkelerinde olay,kavga,ırkçılar olur belarustada varda ama çok az oran,dünyada olaysız memleket yok,bazılarında az bazılarında çok,belarusta olay,vukuat sayısı azdır,ama yinede olaylar olmuyor anlamına gelmesin,dikkatli hareket etmek lazım,gurbette oldugunuzu unutmayın.

  Geçen sene dünya buz hokkey şampiyonası yapildi belarusta, ülkede en sevilen spor dallarında biridir buz hokeyi, ordayken gidip buz hokkey maçı izleyebilirsiniz,gerçekten zevkli, buz hokeyi ülkemizden pek bilinmeyen bir spor dalı.

  Dünyaca ünlü viktoriya azarenka belarus vatandaşıdır,ama kendisi uzun süredir yurt dışında yaşiyor.Demek istediğim popülasyonu az bir ülkeden dünyaca ünlü sporcu çıkarmıştır.

  Belarus lokasyon olarak çok iyi konumda, rusya,ukrayna,litvanya,polonya,letonya sınır..Rusya ve ukrayna vizesiz tüm pasaportlara gidip gezebilirsiniz. Yeşil pasaportu olan veya shengen vizesi yaparsanız, litvanya,polonya,letonya sınırda olan ülkeler gidip gezebilirsiniz.

  Minsk başkent, diğer büyük şehirler ise gomel,brest,vitebsk,mogilev,grodno..Gezilebilecek şehirler.

  Futbol olarak,eski dinamo minsk güçlü takımdan eser yok, ama bu siralar en popüler takımları bate borisov, minske bağlı borisov şehri takımı bate.. 2 saat uzaklikta borisov minske, gerçi bu sene bate elendi, genelde avrupada mücadele ediyor,firsatınız olursa çok ucuza şampiyonlar ligi maçı izleyebilirsiniz.

  Arada türk takımları, belarusun voleybol,basketbol takımları eşleşir gidip destek verirseniz, ülke takımlarımızı yanlız bırakmamış olursunuz.

  Gelelim gece hayatı olayına,eskisi gibi ucuz değil,ama belarus türkiye göre yine ucuz, clublerde dam olayı yok,giriş bileti alip girebiliyorsunuz,içki fiyatları discosuna,barına göre değişir, eğlence sevilir bu tarz ülkelerde,hiç sıkıntıya,ezilip büzülmeye girmeyin, istediğiniz şekilde eğlenebilirsiniz,edepli bir şekilde,istenmeyen bir durum varsa,hiç israr etmeyen kızlar konusunda,kibarca red ederler,oradan ayrılırsınız,üstemeleye gerek yok.

  Tek disco,bar kültüründe arkadaşlık kurulmaz, sokakta yüyürken,bankta otururken,parkta,cafede insanlarla tanişabilirsiniz, hiç tanımadıgınız insan gelip size selam verebilir,saygı çerçevesinde muhabet ettikten sonra sıkıntı olmaz..

  Ukrayna,rusya,moldovada çok turist ve öğrenci vardır yabancı olarak..Belarus o şekilde değil,çok katı vize uygulaması var,bizede işte bu sene kaldırdılar vizeyi,ama fazla turist çeken yer değil,casinolar var oraya hep zengin insanlar geliyor, yani bir ukrayna değil,örnek ukraynada şehirlerde birsürü arap,iranlı,afrikalı ,kafkas turist,öğrenci doludur,belarus bu şekilde bir ülke değil.

  Gidip görülmesi gerek bir ülke,tabiki para ve boş zamanıza bağlı olan birşey , bu devirde parasız hiçbirşey olmuyor.

 38. Pasaport, uçak biletim ve kalacağım Minsk’teki otelin rezervasyon çıktısı, sigorta dahil hepsi hazır. Bir hafta kalacağım ve turist olduğum için konsolosluk vs..herhangi bir yere başvurmadım..bir sorun yaşanması ihtimali var mıdır?..tşkler..

  • Beyaz Rusça ve Rusça arasında çok az fark var, gramer olarak hemen hemen aynı diller ama telaffuz biraz farklı. Birbirlerini anlarlar. Resmen ayrı ülkeler oldukları için farklı diller olarak adlandırılırlar ama aslında Rusça ile Beyaz Rusça aynı kökenden gelen, çok benzer Slav dilleridir.

 39. Teşekkürler, Ukraynaca gibi farklı mı diye merak etmiştim, aslında Ukraynaca da Rusça’ya çok benzer ve çok kişi farklı diller olduğunu bilmez.

 40. Alper bey selamlar.
  Haziran ayında 16 yaşındaki oğlumla 1 haftalık Minsk kültür gezisi yapacağım.Önceki yıl Saint Petersburg gezimiz çok keyifliydi.
  Konaklamayı şehir merkezinde ev tutarak gerçekleştirmeyi planlıyorum. Öğrenmekistediklerim;
  Şehir merkezi olarak nereyi önerirsiniz, cadde isimleri vb Google earth bulabilirim. 2 odalı temiz ve güvenli evlerin haftalık kiraları ne kadardır?
  Diğer bir soru, Kiev bu dönem tehlikelimidir, 16 yaşındaki oğlum için Moskova daha keyifli olabilirmi?
  Selam ve saygılarımla
  Selçuk Yavuz

  • Merhaba Selçuk Bey,
   Minsk kent merkezinde Nyezalyezhnastsi Caddesi ve civarını tavsiye ederim, her yeri yürüyerek gezebilirsiniz. Çok uzun bir caddedir, güneybatısında Lenin heykeli ile kuzeydoğusunda Svisloch Nehri’nin arasında kalmak ideal olur. 2 odalı güzel dairelerin günlük fiyatları 45 avro ile 100 dolar arasında.
   Ukrayna’nın doğusundaki birkaç kentte ateşkes imzalansa da gerilim sürüyor, ama Kiev’de bu sıra sorun veya tehlike yok. Donetsk ve Lugansk ile çevresinde gerginlik ve yer yer çatışmalar sürüyor.
   Saygılar, iyi seyahatler.

 41. Alper Bey merhaba , Haziran sonu ile temmuzun ilk haftası gibi toplamda 1 haftalık eşimle tatil planı yapıyoruz. Aklımızdan geçen rota İstanbul’dan önce Lviv’e oradan da Belarus/Minsk’e geçmeyi düşünüyoruz ancak lviv’den direk tren otobüs v.s varmıdır minsk kentine ben bulamadım internette bir bilginiz var mı . Bu arada Lviv Kiev gibi şehirler şu sıralar güvenli midir acaba ? Tşk ederim.

  • Merhaba Serkan Bey,
   Bildiğim kadarıyla Lviv Minsk arasında 14 saat süren, haftanın çift numaralı günlerinde (Salı, Perşembe, Cumartesi) saat 19:00’da, tek günlerinde (Pazartesi, Çarşamba, Cuma, Pazar) ise saat 23:12’de direkt tren var. Kiev treni ise çok var, Kiev’e gidip oradan Belarus trenleriyle Minsk’e de gidilebiliyor. Lviv Minsk arasında direkt otobüs yok, Kiev’den gitmeniz gerekiyor. Lviv Ukrayna’nın en batısında kalan bir şehir, sorun yok. Kiev de güvenli. Ukrayna’da sadece en doğudaki Donetsk ve Luhansk. Buralara gitmezseniz tehlikesiz, güvenli seyahat edebilirsiniz.

  • Bu tartışmalı bir konu. Beyaz Rusların da Ukraynalıların da bir kısmı kendini Rus olarak, bir kısmı da ayrı bir ulus olarak kabul ediyor. Dilleri ve kültürleri birbirlerine çok yakın. Bence de aynı milletler. En “farklıyız” diyenlerin bile inkar edemeyecekleri şey, çok yakın akraba oldukları. Bizden örnek vermem gerekirse Türkiye Türkleriyle Azeriler veya Türkmenler arasındaki fark, Beyaz Ruslar, Ruslar ve Ukraynalılar arasındaki farktan çok daha fazla. Tam olarak aynı şey değil ama bizimle Kıbrıs Türkleri kadar aynı veya yakınlar diyebiliriz.

 42. Yani dediğiniz gibi kendilerini ayrı ulustan dahi Görselerde aslında hepsi aynı ulustan yalnız hepsinin dilleri Rus lehçesi ve şiveleri farklı ör: Türkçe Azeri türkçesi ve diğer Orta Asya Türkçeleri gibi

 43. Alper Bey yazınızı ilgiyle okudum çok güzel bilgiler vermişsiniz sağolun, ayrıca her yoruma verdiğiniz cevap takdire şayan,

  Ben Temmuz ayında 10 günlüğüne Minsk’e gideceğim inşallah fakat, Türk bir arkadaşımda kalacağım, herhangi bir otel kaydımın olmaması ülkeye girişte sorun yaratır mı acaba..?

  • Teşekkürler Ayşenur Hanım. Tüm yorum ve mesajlara yanıt veriyorum. Belarus’a girişte otel rezervasyonu gerekmiyor, ancak kalacağınız yerin açık adresi yanınızda olsun. Bunaltıcı yaz ayında Minsk size iyi gelecek. Hava durumu ideal seyrediyor genelde.

 44. Rica ederim, açık adres mutlaka olacak yanımda;) ayrıca Belarus’tan komşu Ülkelerin başkentine de 2 günlüğüne gitmek istesem sizin şahsi tercihiniz hangisi-leri olurdu ?(Kiev’de 4 ay Yaşadığım için Kiev dışında)

  • Ben olsam Belarus’ta başka kentlere giderdim. Beyaz Rusya’ya komşu ülke başkentlerinden birini göreyim diyorsanız en mantıklısı Vilnius, çünkü hem yakın hem de güzel.:) Minsk’ten Beyaz Rusya’ya giden trenler: sabah 08:40 805 numaralı tren, 11:18 803 numaralı tren ve 19:50 807 numaralı tren. Minsk Vilnius arası 3:30 ila 3:50 saat sürüyor. Otobüsler de var ve yaklaşık aynı sürede gidiyorlar. Vilnius’a giderseniz çok yakın ve güzel Trakai’yi de görmenizi, Beyaz Rusya içinde gezmeye karar verirseniz ya Kuzey Doğuda Vitebsk ve Orşa, ya da Güney Doğuda Babruysk ve Gomel’e gitmenizi tavsiye ederim. Minsk güzel bir kent ama 10 gününüz olduğuna göre başka yerleri de görmenizi mutlaka öneririm.

 45. Alper Bey, çook teşekkür ederim ivedi cevabınız için:) Ilk aklıma gelen şehir Vilnus oldu benimde fakat, 3 günlük gezi için Schengen vizesi sanki gereksiz, yeşil pasaportum olduğunda gitme planı çok daha rasyonel sanırım. Moskova’ya hem uçak biletleri kısmen ucuz hemde Kızıl Meydan’da Ölmeden önce yürümeliyim sözümü yerine getirmiş olmak adına gitmek istiyorum fakat tek başıma 3 gün bir kadın açısından Güvenli olur mu kiiiiii..???????

  • Bende yeşil olduğu için vize aklıma gelmedi, haklısınız tabii, vizesiz bir yer daha mantıklı. Moskova’da güvenlik için endişelenmeyin bence, birçok kadın tek başına gidip keyifle gezerek geri dönüyor.

 46. Merhabalar, eğitim vizesiyle Rusya’da bulundum şimdi vizem bitecek ancak birkaç hafta daha kalmak istiyorum giriş çıkış yapmak için Minsk’e gitmeyi düşünüyorum. Pasaportuma mutlaka işlem yapılması gerekiyor ki tekrar turist olarak gidebileyim. Yukarıdaki yorumları okuyunca kafam karıştı havayoluyla gidince herhalde kontrol konusunda sıkıntı çıkmaz karayoluyla olduğu gibi Rusya’ya girişte sorun olur mu? Bu konuda bilgi sahibi olan var mı acaba?

 47. Alper Bey,Merhabalar ben Vitebsk’e gitmeyi planlıyorum
  Minsk’ten Vitebsk’e gitmek için Grodno’ya giden otobüslerin yerinden yani Bobryjskaya Caddesi 12 numaradaki tren istasyonun yanındaki Merkezi Otobüs Terminalinden mi gidiliyor?Birde ben Rusça bilmiyorum.Acaba Vitebsk’de İngilizce konuşarak özellikle genç nüfusla iletişim kurabilir miyim?Yani genç nüfüs İngilizce biliyor mu?Şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla…

  • Merhaba Zafer Bey. Evet, Minsk’ten Vitebsk’e otobüsler Merkezi Otobüs Terminalinden kalkıyor. Ben de Rusça bilmiyorum. Vitebsk’de gençlerin çoğu orta düzeyde İngilizce biliyor. İngilizce konuşma oranı Minsk’ten biraz daha az olsa da sorun yaşamaz, anlaşırsınız. Belarus seyahatinizin iyi geçmesini umarım. saygılar.

 48. merhabalar alper bey ağustos ayında minsk de olacağım havaalanından merkeze ulaşım nasıl sağlanır ? birde gomele gitmeyi pşanlıyorum ulaşım ve ücretler nasıl bilginiz var mı ?

  • Merhaba Metin Bey. Minsk havaalanı ile şehir merkezi arasında 300 numaralı otobüs çalışıyor, merkezdeki Centralny otobüs istasyonuna götürüyor. Havalimanından çıkar çıkmaz hemen solda görebilirsiniz. Ücreti 35.000 Belarus Rublesi. Merkeze giden tren de var ve ücreti 25.000 beyaz Rusya Rublesi, ama günde sadece 5 kez kalkıyor. Taksiyle gitmek isterseniz 25 euro civarı alıyorlar, bence gerek yok. Yuarıda yazdığım gibi Minsk’ten Gomel’e tren 5 saat sürüyor ve türüne ve sınıfına göre 50.000 ile 80.000 Belarus Rublesi arasında değişiyor.

 49. Alper Bey,Merhabalar sizi tekrar rahatsız ediyorum,Vitebsk’ten Minsk’e dönerken şehirlerarası otobüs nereden kalkıyor?Bir de birşey daha soracağım,Belarus’ta Türkiye ile telefonla konuşmak için ne yapmak lazım?Oradan bir operatörden kısa vadeli hat almak mümkün mü?Size şimdiden teşekkür ediyorum,Saygılarımla…

  • Vitebks’ten Minsk’e giden otobüsler Kosmonavtov Caddesi’ndeki otobüs terminalinden kalkıyor. Tren istasyonu da hemen yakınında. Evet, kontörlü hat alabilirsiniz, ben de öyle yaptım.

 50. Çok teşekkür ediyorum Alper Bey,Allah nasip ederse dönüşte bende seyahat notlarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.Şimdiden güzel temennileriniz için çok teşekkür ederim.Sağlıcakla kalın…

 51. Merhaba Alper kardesim.eylul ayinda (buyuk ihtimalle 20’sinden sonra) belarus minsk’e gitmeye niyetliyim. genelde herkes gibi bende evrak islemlerinden nefret ediyorum. minsk’e giriste havalimaninda illaki otel veya mekan adresi bildirme zorunlulugu veya baska zorunlu evrak gerekli mi?

  • Merhaba. Beyaz Rusya Minsk Havalimanı’nda otel veya ev adresi göstermek resmi bir zorunluluk olmasa da bulundurmakta yarar var, sorun yaşama riskine karşı çok kolay bir önlem. Başka evrak gerekmiyor.

 52. Merhaba,
  Trabzon veya Eskişehir den nasıl Belarus’a gidebilirim.
  İşim dolayısıyla Belarus’a gitmeyi planlıyoruz.
  Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
  Saygılarımla.

 53. selam arkadaşlar öncelikle minsk şehri pahalı bir şehir hiç yurtdışına cıkmayan arkadaşlara tavsiyem ucuz ülkelerle başlasınlar ve rusca bilen birileriyle gitsinler çok zorlanırlar..

  • Bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Minsk’te kalacağınız otel veya yerin rezervasyon çıktısı, evde kalacaksanız adresi, ve dönüş biletiniz veya çıktısı yanınızda olsun. Güzel bir Belarus seyahati dilerim.

  • Merhaba. Belarus’a girişte otel rezervasyonunuzun çıktısı veya kalacağınız yerin adresi ile dönüş biletiniz yanınızda olsun. Sorun yaşama olasılığınız düşük.

  • Ne yazık ki Türkiye’den beyaz Rusya’ya bir süredir ucuz uçak bileti yok. THY ve Belavia havayollarının biletleri pahalı. UIA veya Aeroflot ile daha ucuz biletler var ama yolculuk süreniz uzar.

 54. Merhaba, ben 10.11’de 2 gün için minsk’e gitmeyi planlıyorum. Oradan litvanya,letonya,estonya ve son olarak St.petersburg’a geçeceğim. Öncelikle Avrupa ülkelerinde yaşamadığım dil sorununu, Odessa’ya gittiğim dönemde yaşamış yaşayan insanların ingilizce bilmemesinden dolayı zorlanmıştım. Bahsettiğim ülkelerin tamamı hakkında gezi yazılarınızı okudum ve tek yerden sormak daha mantıklı geldi.
  Tamamına tek gidip, 2 şer gün ayıracağım en azından ülke başkentlerini gezmek için yeterli bir süre midir ?
  Tarih olarak baktığımızda, bu tarihte gitmek ne kadar mantıklı sizce hava koşulları yönünden. ?

  Dil olarak İngilizce seviyesi hakkında bilgi verebilir misiniz ? (Duruma göre CS’den couch bakabilirim)

  Şimdiden cevap ve fikirleriniz için teşekkür ederim.

  • Merhaba. Minsk’te Kasım ayında hava durumu gündüz 2 ila 5 derece, gece 0 ila -3 derece arasında seyreder, soğuktur. Litvanya’da da hava buna benzer, ancak kuzeye doğru gittikçe daha da soğuk olur. Beyaz Rusya’da İngilizce seviyesi Ukrayna’ya benzer, ama Baltıklarda daha yaygın. Ben olsam 10 günde beş ülkeye değil 1 veya 2 ülkeye giderdim, Belarus’u gezerdim. Ama mümkün tabii, sadece başkentleri kısaca görmek isterseniz olur. Rica ederim. Başka sorularınız olursa beklerim.

 55. St. Petersburg’a zaten mecburen gitmem gerekiyor 3 gün kesin oradayım. Belarus ve Rusya yapabilirim dediğiniz gibi. Dil konusunda yine zorlanmamak için en mantıklısı CS’den ingilizce bilen bir couch ayarlamaya çalışmak olacak sanırım. Cevabınız için teşekkür ederim.

 56. Merhaba Alper Bey Aralık son hafta Ukrayna aktarmalı olarak Minsk’e gideceğim,arkadaşımın evinde kalacağım Minsk’te , havalimanında bir form doldurmak ve havalimanında sigorta yaptırma zorunluluğu var diye bir söylenti var böyle bir durum varmıdır ? , otelde değilde evde kalacağımı göstermem bir problem yaratır mı sizce malumunuz Beyaz Rusya vize uygulamasada ülkeye girişte çok sıkıntı çıkartıyorlarmış,zaman ayırdığınız için şimdiden Teşekkür Ederim Saygılarımla.

  • Merhaba Erdi Bey. Evet böyle bir durum var. Evde kalacak olmanız sorun yaratmaz ancak adres yanınızda olsun. Dönüş biletinizin çıktısı da. İyi yolculuklar, keyifli bir Belarus seyahati dilerim.

 57. Bu arada ülkeye ismi haricinde Beyaz Rusya diyen bi biz varız. Her yerde adı Belarus. Ne akla hizmet Beyaz Rusya koymuşuz bilmiyorum. Eşime söylediğimde çok kızıyor.

 58. Merhabalar Alper bey..
  Oncelikle blogunuz cok faydali olmus cok tesekkur ederim bu kaliteli bilgiler icin. Size birkac sorum olacak. 26 kasim 2 aralik tarihlerinde gezmeyi planliyoruz 2 arkadas olarak belarusu. gezimizde hangi sehirlerde konaklamamiz daha uygun olur ve nereleri gormeden gelmememiz gerekir? Havaalaninda arac kiralayarak gezimizi kolaylastirmak ne kadar mantikli ve guvenilir olur hava sartlari da goz onune alinirak ? seyahat esnasinda yanimizda nakit para bulundurmak sikinti yaratir mi kredi karti kullanmamiz daha mi guvenli olur ? ve 6 gunluk gecesiyle gunduzuyle dolu dolu bir tatil icin ortalama kac tl ayrilmali. son olarak da seyahat etmeden once paramizi dolar mi yoksa euro mu yapmak daha mantikli ya a yerel para birimi ?
  Simdiden cok tesekkur ederim tekrardan EMEGINIZE SAGLIK..

  • Merhaba. Altı günlük bir Beyaz Rusya turu için ben olsam başkent Minsk’te kalıp kentin güzelliğini rahatça yaşardım. Başka bir yer de görmek isterseniz Vitebsk iyidir. Üçüncü bir şehir de görmek isterseniz rotanıza ters olmayan Orsha var, ama daha güzel bir kent olsun derseniz biraz güneyde Mogilev daha iyi bir seçenek olur. Bence ya 6 gün Minsk, ya 4 gün Minsk 2 gün Vitebsk, ya da 3 gün Minsk, 2 gün Vitebsk, 1 gün Mogilev veya Orsha olabilir. Hiç araç kiralamadım ama pratik olur tabii. Bir miktar nakit olsun, geçen yerlerde kredi kartı kullanırsınız. Ben mevduat hesabımda TL bulundurup gittiğim ülkelerde ATM makinelerinden oranın para biriminden çekiyorum. Küçük bir komisyon karşılığı güvenli yöntem. Belarus için dolar daha uygun olur. ne kadar harcayacağınıza dair rakam veremem. Belarus gezisini bir kişi günde 100 liraya mal edebilirken diğeri 500 lira da harcayabilir. İyi yolculuklar. Dönüşte rotanızı ve izlenimlerinizi buraya yazarsanız yararlı güncel bilgi olur. Bu arada uzun ve ayrıntılı bir Minsk yazısı hazırlıyorum, bugün-yarın yayınlarım sanırım, kontrol edin.

 59. Yazinizi merakla bekliyorum gitmeden once en guncel yorumlari alacagim icinde ayrica mutluyum tesekkur ederim. Alper bey son olarak birseyden daha emin olmak istiyorum ucak biletlerini kiev aktarmali alicam fakat arkadasim hususi pasaport sahibi bende ise yesil pasaport var. Sorum su acaba kiev aktarmasi sirasinda arkadasim herhangi bir sorunla karsilasirmi ? yanimizda bulundurmamiz gerekebilecek evraklar nelerdir.

  • Hususi pasaport yeşil pasaportun asıl resmi adı, aynı şey. Ukrayna hem bordo hem de yeşil pasaporta vize istemiyor. Sorun yaşamazsınız. Beyaz Rusya için yanınızda dönüş biletiniz ve kalacağınız otelin veya dairenin rezervasyon çıktısı olsun. Ben de ilginize teşekkür ederim.

 60. Selam Alper Metin bey çok faydalı yazılar yazıyorsunuz. Bilgilendirmeniz için Teşekkürler
  22 Aralık’ta Kiev aktarmalı Minske uçacağım ..15 gün kadar kalacağım…Rusçam fena değil ..Neler önerirsiniz nerelere gidebilirim …Ayrıca Belarus vize istemiyor Sadece pasaport alıp gidiyoruz değil mi

  • Merhaba Hasan Bey. Evet beyaz Rusya vize istemiyor. Ancak otel veya daire rezervasyon çıktınız ile dönüş biletiniz yanınızda olsun. Çok uzun ve ayrıntılı bir Minsk yazısı hazırlıyorum, bitmek üzere. Bu akşam veya yarın akşam yayınlayacağım, okumanızı öneririm.

 61. Merhababalar, ben su anda belarus vitebskteyim burasi gercekten cok guzel ben 4 gun icin geldim ve hic bir zorluk gormedim giriste 4 dolar odeme yaptim fakat bir haftadan fazla kalacaklar icin belli donemlerde polise gitmeleri gerek, bu arada bu mevsimde burasi gercekten cok guzel, herkesin gormesi gereken sirin bir ulke.

 62. Merhaba metin bey ben beyaz rusyaya ordan moskovayi gezmek istiyorum beyaz rusyadan moskovaya giderken gumruk varmi yoksa hic bir seysiz direkt gecis oluyormu bilgi verirseniz sevinirim

 63. haklisiniz ama beyaz rusya rusya yaklasik ayni hava alaninda geri cevirmeler oluyormus bu beyaz rusya icinde gecerlimi geri gonderirlermi hava alanindan malum rusya ile sorun var bilgi verirseniz sevinirim

 64. merhaba.. 13 gün sonra yılbaşı için minske gideceğim.. herşey tamam uçak ev vs.. ancak bu rusya ile ilişkiler oldukça gergin.. oradaki halkın şuan davranışı nasıl acaba Türklere.. bilgi verecek olan var mı?

 65. merhaba,ilk önce emeğinize sağlık çok beğendim.sormak istediğim vizeler pasaport renklerine göre değişiyormu.örneğin bordo pasaporta vizemi gerekiyor.internette çok farklı bilgiler var ve kafam karıştı.ben mins e arkadaş ziyareti yapmak istiyorum.1.konsolosluğa uğramak gerekiyormu?
  2.sağlık sigortası nerde ve nasıl yaptırılır.3.web den otel rezervasyon çıktısı alırsam geçerlimi.4.para olarak ne ve ne kadar para lazım olabilir(3)gün.yada bana sırasıyla ne yapmam gerektiğini anlatırsanız çok mutlu olurum.saygılar

  • Merhaba. Türk vatandaşlarına Belarus vizesi gerekmiyor. Bordo (normal) pasaport için de vize istenmiyor. hayır beyaz Rusya konsolosluğuna gitmeniz gerekmiyor. belarus sağlık sigortasını havaalanında kolayca atın alabilirsiniz. Evet, otel rezervasyonu çıktısı, pasaport kontrol polisi için yeterli olur. Dolar götürüp orada bozdurabilir, ya da kendi mevduat hesabınızda TL bulundurup Minsk’te banka makinelerinden karşılığı değerinde Belarus Rublesi çekebilirsiniz. Miktar veremem, harcamalar kişisel tercihlere göre değişir. Uçak biletinizi alın, otelden oda satın alıp çıktı alın ve gidin. İlginize teşekkürler.

 66. Selamlar Alper Bey!Benim 11ocak 23ocak tarihleri arasında Minsk biletim bulunmakta..Rusyayla yaşanan olaylardan dolayı rus kız arkadaşımla Minkste buluşmaya karar verdik..Sorularım:
  1-Saglık sigortası pasaport kontrolden sonrami yaptırılıyor?
  2-Türk pasaportuyla giriş yapacagım ülkeye fakat vilniusa geçme planim çifte vatandaşım ama Alman pasaportum yok alman kimligiyle vilniusa gecebilirmiyim?Ve yolda kontrol varmi cünkü kız arkadaşımın vizesi olmiyacak..
  3-Minsk Havalimanı’ndan sehir merkezine götüren otobüsler internet üzerinden rezervasyon gösteriyor ve dolu oldukları yazıyor gerçeklik payı varmidir?
  4-Öğrenci bütçesi 400dolarla gelicegim(Ev parası haric ve evde yiyip içmeyi düşünüyoruz)bu sizce yeterlimidir?
  5-vilniusa geçişler trenle yada otobüsle ortalama ne kadar tutuyor
  6-tavsiye ettigini sehirlere gidis gelisimiz ne kadar tutar?
  Cevabınız icin simdiden tessekkürler…

  • Merhaba Emre Bey. Belarus sağlık sigortası Minsk havalimanında, pasaport kontrolünden hemen önce yapılıyor. Pasaportunuz olmadan, kimlikle Avrupa Birliği ülkelerine giriş yapamazsınız. Kız arkadaşınız vize olmadan Litvanya’ya giremez.

   Minsk havaalanı ile şehir merkezi arasında 300 numaralı otobüs çalışıyor, merkezdeki Centralny otobüs istasyonuna götürüyor. Havalimanından çıkar çıkmaz hemen solda görebilirsiniz. Ücreti 35.000 Belarus Rublesi. Merkeze giden tren de var ve ücreti 25.000 Beyaz Rusya Rublesi, ama günde sadece 5 kez kalkıyor. Taksiyle gitmek isterseniz 25 euro civarı alıyorlar, bence çok pahalı.

   Ne kadar para gerekeceği harcama tarzınıza bağlı, rakam veremem, ama bence Beyaz Rusya’da 12 gün için 400 dolar az.

   Minsk Vilnius trenlerinin bilet fiyatları sınıfına göre 15 ile 20 avro arasında tutuyor. Minsk’ten Gomel’e tren 5 saat sürüyor ve türüne ve sınıfına göre 50.000 ile 80.000 Belarus Rublesi arasında değişiyor. Bu ücretlere göre diğer mesafeleri yaklaşık tahmin edebilirsiniz. İyi yolculuklar.

 67. Merhabalar Alper Bey Belarus tanitim yaziniz cok guzel olmus ben 4 yildir minskte yasiyorum esim kendiside belaruslu buraya gelmek isteyen vatandaslarimizi bilgilendirmek isterim belarusta rusyadaki gibi problemler yok arkadaslar giris cikislarda hicbir engelle aksilikle karsilasmazsiniz iciniz rahat olabilir belaruslular sicak insanlardir merak etmeyin hic bir sekilde problem yasamazsiniz alkolu severler gece gunduz icerler ama sizleri rahatsiz edecek bir harekette bulunmazlar evet dediginiz gibi belarusta guvenlik cok yuksek derecede suc orani yok denebilecek kadar az gelmek isteyen vatandaslarimiz gonul rahatligiyla belarusa gelebilirler iyi gunler dilerim.

  • Merhaba Barış Bey. Yorumunuz için çok teşekkür ederim, Belarus bence de çok güzel ve huzurlu bir ülke. Eşinizle tanıştıktan sonra mı Beyaz Rusya’ya taşınmaya karar verdiniz, yoksa orada yaşarken mi tanıştınız? Ne işle uğraştığınızı paylaşır mısınız? Bir Türk olarak Minsk’te yaşamak nasıl bir duygu, nasıl bir çevre edindiniz? Gitmek isteyenlere bilgi olur diye düşündüm. Saygılar.

 68. Çok güzel resimler çekmişsiniz, harika kareler. Dünya’da gezmekten en çok zevk alınacak ülkelerden birini ziyaret ettiğiniz için şanslısınız. Henüz keşfedilmemiş cennet sayılabilecek nadir destinasyonlardan biridir Belarus. Özellikle zaman ayırıp tarihi yerleri gezebilmek de büyük özveri. Selamlar.

 69. Iyi aksamlar alper bey tekrardan merhabalar oncelikle ben esimle burada yasarken tanistim ilk olarak dil okulu icin gelmistim belarusa fakat daha sonradan yani esimle tanistiktan sonra burada kalmaya karar verdim bir turk olarak belarusta yasam bence muhtesem tabi herkese gore bu degisir fakat geldigim gunden beri ben hic bir problemle karsilasmadim bu ulkede gercekten huzur dolu bir ulke ozelliklede minsk piril piril insanlarida ayni sekilde cok nazik ve mutevaziler tabi heryerin bir iyisi ve kotusu vardir bunlar istisna ama genel olarak gercekten belaruslular nezaketi ve mutevaziligi yasayan ve yasatan insanlar ben burada cok huzurlu ve mutlu bir yasam surmekteyim buraya geldigim ilk gunden beri is ile ilgili bir cok alani arastirdim en sonunda tekstil isi yapmaya karar verdim cunku burada is yapmak gercekten kolay degil gida sektoru zor tabi yapabilen var yapamayan var ben yapmaya cekindim acikcasi en sonunda burada esimin bir arkadasiyla tanistim oda kendisi tekstil ile ugrasiyordu kendisine ortak ariyormus bende bunu duyduguma cok sevindim ve kendimize ufak bir magaza actik sukurler olsun kendi yagimizda kavrulabiliyoruz sormak istediginiz baska seyler var ise yardimci olmaya calisirim elimden geldigi kadar alper bey iyi aksamlar saygilarimla.

  • Belarus’taki yaşamınız hakkında bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim. Huzurlu bir ülke olduğu kesin, başkent Minsk’te bile insan tehlike veya korku hissetmiyor, diğer şehirler daha da sakin. Türkiye’de bile bence zor olan lokantacılık yurt dışında daha da zor olmalı; yabancı bir ülke gıda maddelerini edinmek, en önemlisi de iyi aşçı bulmak. Bana da giyim dükkanı daha mantıklı geldi. Yakında bir planım yok ama tekrar yolum düşerse bir kahvenizi içmek isterim. Ben hiç ticaret yapmadığım gibi, özel sektörde bile çalışmadım, o nedenle olsa gerek, yurt dışında iş kuran Türklerin cesaretine hep hayran olmuşumdur. Tekstil ürünlerinizi Türkiye’den mi getiriyorsunuz? Beyaz Rusların alım gücü pek de iyi olmadığını düşünürsek, mantıklı bir karla satış yapabiliyor musunuz? Saygılar.

 70. merhaba arkadaşlar ben ocak sonu gibi belarus a gitmek istiyorum ama birazda çekiniyorum bu son olaylardan sonra acaba orada beni ne bekliyo demekten kendimi alıkoyamıyorum

 71. Alper Bey merhabalar. Beyaz Rusyaya Ukrayna üzerinden geçmek istiyorum. Türkiyeye geri dönüşümde tekrar Ukrayna üzerinden olacak.Benim sorum Ukraynadan çıkıp Beyaz rusyayı gezdikten sonra tekrar ukraynaya girebilirmiyiz.Çıktığımız için tekrar girişte problem yaşarmıyız. Bu konuda bilgi rica edebilirmiyim.

 72. Merhaba Alper bey Ocak ayında Beyaz Rusya’da bulundum, yeni gitmiş biri olarak müsaadeniz olursa forumunuz üzerinden arkadaşlara bilgi vermek isterim. Kiev üzerinden aktarmalı gittim , Ukraynadan aktarma sırasında herhangi bir problem yaşanmıyor Ukraynada Türklere gayet nazik ve kibar davranıyorlar, Beyaz Rusyada malumunuz uçakta iken bir form veriliyor ve dolduruyoruz inincede sigorta yaptırılıyor 7 gün için 8,5 Amerikan Doları ödedim yanınızda mutlaka bozuk para bulundurun 100 veya 50 usd ya da euro uzattığınızda bozamıyoruz diyorlar ancak kredi kartı da geçiyor, sigorta form ile pasaport polisine gidiliyor zaten pasaport polisleri İngilizce bilmiyor pek, dönüş uçak biletini de gösteriyorsunuz pasaporta mühür basıp doldurduğumuz formu kaşeleyip bir nüshasını veriyor aman dikkat bu formu sigorta ile beraber iyi saklayın çıkarken istiyorlar, 5 günden fazla kalırsanız kayıt yaptırmanız gerekiyor yabancı polisine, genelde oteller sizin adınıza yapıyor ben arkadaşımın evinde kalmıştım beraber polise kayıt yaptırdık, çıkışta problem oluyor biraz çıkarken genelde Türklere üzerinizde ne kadar para var ve nereye gidiyorsunuz diye soruyorlar, benim üzerimde çıkarken 700 usd vardı, görmek istedi çıkardım beraber saydık, teşekkür etti geçirdi, anlayacağınız her ülkede olan şeyler telaş yapmaya gerek yok, dönüşte Kiev aktarmalı dönerken İstanbul uçağıma 6 saat vardı, 6 saat içinde Ukrayna’ya girdim, Ukrayna pasaport polisine 6 saat sonra uçağınız olduğunu söylüyorsunuz ya da bileti gösteriyorsunuz sorunsuz bir şekilde giriyorsunuz, 20 usd bozdurdum yedim içtim para bile arttı ülkede fiyatlar uygun, Alper bey Beyaz Rusya yazınız için teşekkür ederim, Beyaz Rusyada bizim için çok iyi rehber oldu, ülke güzel insanlar saygılı, ve en önemlisi saygılı, polisler turistlere saygı gösteriyor yardımcı oluyor, tek eksik İngilizce bilmiyorlar restoranlarda barlarda biraz anlaşmak sıkıntı oluyor o kadar, genel olarak ülke yeme içme de ucuz ancak oteller biraz pahalı galiba, barlarda votka ve bira çok uygun diğer içecekler genelde pahalı, ülkenin milli votkası var şişe olarak alırsanız çok uygun oluyor.

  • Merhaba Erdi Bey. Beyaz Rusya hakkında ve seyahatinizle ilgili güncel ve ayrıntılı bilgiler için çok teşekkür ederim. Belarus’u beğenmenize, güven içinde gezmenize sevindim. 7 günde ne kadar harcadığınızı yazarsanız yararlı bir bilgi olur. Mink dışında herhangi bir Belarus şehrine gittiniz mi? Minsk biletleri ne yazık ki epey pahalı, Kiev aktarmalı bileti kaça ve hangi havayolundan buldunuz?

 73. Merhaba Alper Bey, Minsk’e Kiev aktarmalı olarak Ukrayna Havayolları ile gittim Ocak ayında gidiş dönüş 220 USD ödedim bileti seyahatten 1 ay önce almıştım. Arkadaşımın evinde kaldığım için otel için bir ücret ödemedim, toplamda 7 gün için 300 USD harcadım, çok ekstra harcamalar yapmadım metro ve otobüs kullandım, yemekleri uygun restoranlarda doyurucu şeyler yiyerek çok ucuza hallettim. Minskte kent içinde minik çaplı bir kayak merkezi var gayet uygun fiyata kayak takımı kiralanabiliyor, en çok harcamayı bale ve sirke verdim, ülkede bale ve sirklere inanılmaz talep var yer bulmak oldukça zor biletler 30 ila 150 usd arası, Minsk dışında Brest kentine gittim orada eski bir kaleyi gezdik, bir de hayvanat bahçesini ziyaret ettik, genel olarak ülke kültür turları açısından daha uygun, müzeler vs oldukça fazla insanlar kültürlü, gece hayatı bizim ülkemize göre çok iyi değil, gece discolar dışında Minsk merkezde bile insan görmek neredeyse mümkün değil, ülkede en çok alkol ve sigara uygun, örnek verirsem bizim ülkemizde 9 TL olan bir sigara markası Beyaz Rusyada 3 TL, aynı şekilde alkolde de hemen hemen oran orantı bu şekilde, Alper Bey sayfanızda görüşlerime yer verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

  • Erdi Bey üşenmeyip Beyaz Rusya hakkında bunca değerli bilgiyi yazdığınız için çok teşekkür ederim, boşa gitmeyeceği kesin, birçok kişi okuyacak. Sağ olun, yolunuz hep açık olsun.

 74. Merhaba öncelikle vereceğiniz bilgiden dolayı teşekkür ederek cevaplarınızı rica ediyorum..
  Umuma mahsus yani bordo pasaportum var 5 günlük minsk gitme eyi düşünüyorum. vize gerek miyor bu doğru mu..? Minsk giderken sağlık sigortasını buradan mı yaptıralım. yanimızda hangi evraklar olsun yanımızda en az kaç dolar götürmemiz gerekiyor

  • Merhaba. Belarus tüm pasaport çeşitleri için vize istemiyor. Sigortayı inince havalimanında alıyorsunuz. Yanınızda dönüş biletinizin ve otel veya daire rezervasyonunuzun çıktısı olsun. Keyifli bir Beyaz Rusya turu dilerim.

 75. Belarusa gidecek arkadaşlara önemle rica olunur…. Ülkeye girişten itibaren 5 gün içinde Registira polisine gidiniz ve registiranızı yaptırınız ….Bu çok önemli…Yoksa büyük bir proplemle karşı karşıya kalabilirsiniz

 76. Rica ederim Alper Metin bey sizin bilgilerinizin yanında bizimkisi deniz de damla kalır… Ağustosta yine gideceğim Belarusa 20 gün kadar kalacağım… Bi isteğiniz olursa bana yazabilirsiniz ….Selamlar

 77. merhaba ben bir arkadaşımın davetlisi olarak gideceğim minsk e ancak otel rezervasyonum olmayacak yanımda gideceğim yerin kalacağım evin adresi olması yeterli olur mu

 78. Merhabalar, Beyaz Rusya’ya Polonya üzerinden gidip önce Brest’te arkadaşımda daha sonra da Minsk’te kalacağım, arkadaşımda kalacağım için otel rezervasyonum olmayacak, açık ev adresi, Ukrayna’ya dönüş biletim ve arkadaşımın telefon numarasını vermem yeterli midir?
  Ayrıca 1 hafta kalacağım toplamda bunun için Beyaz Rusya’dayken polis ofisine gidip kayıt yaptırmam gerekli mi ve seyehat sigortası gerekliymiş araştırdığım kadarıyla bu sigortayı sınır kapısında yaptırabiliyor muyuz?

  • Merhaba. Brest’teki arkadaşınızın açık adresi, telefon numarası ve dönüş biletiniz Belarus’a giriş için yeterli belgeler. Beyaz Rusya’ya giden yabancıların resmen 5 gün içinde Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosuna kayıt yaptırmaları gerekiyor ama ben yaptırmadım, sorun yaşamadım. Evet, seyahat sigortası gerekli ve sınır kapılarında satılıyor.

 79. Alper abi merhaba kuzey ülkelerini gezmeyi planlıyorum ilk duragım ukrayna lviv olcak oradan polonya ve kara yolu ile belarusa giriş yapmayı planlıyorum yeşil pasaportum var sanırım yine sigorta yaptırma zorunluluğu olacak sınınr kapısında yaptıracağım yer varmıdır sizce registrasyon kagıdı ile karakola gitmem mecburimi kalacak yeri belirtmem gerekiyormu bende sizin gibi gezerken sürekli couchsurfing kullanıyorum birde özellikle sormak istediğim bir kısım var minsk ten moskovaya geçmeyi planlıyorum bla bla car ile rusya vizem yok ama kontrolsuz geçis olduğunu öğrendim sizce 4 5 günde rusyada kalsam sıkıntı yaşarmıyım

  • Merhaba. Evet Beyaz Rusya’ya girişte sigorta satın almak zorunlu. Sınırda yaptırabilirsiniz. Ben karakola gitmedim ama böyle bir yasal formalite var. Adres bildirmek gerekiyor, Couchsurfing evsahibinin adresini verebilirsiniz, beli değilse herhangi bir otel adresi yazın. Rusya vize istiyor, giremezsiniz.

 80. Merhaba lvivden breste taksiyle günübirlik gitmek istiyorum kara yolu sınırında seyahat sigortası yapılıyor mu birde gezi günübirlik olduğu için otel rezervasyonu yok akşam ülkeden çıkacağımı sınır polisine nasıl kanıtlarım ? Lvivdeki otelin rezervasyonu var

  • Merhaba. Beyaz Rusya’ya girişte kara sınır kontrol noktasında seyahat sigortası satın alabilirsiniz. Lviv’de kaldığınız otelin rezervasyon çıktısını yanınıza almanız iyi olur.

 81. Merhaba ablamla Beyaz Rusya’ya gideceğiz ablam 25 ben 17 yaşındayım sigortada sorun olur mu sınırda 18den küçük olduğum için

  • Merhaba. 18 yaşından küçüklerin yurt dışına çıkabilmeleri için ebeveyn izni gerekiyor. Belarus veya herhangi bir ülke için anne veya babanız seyahatte yanınızda değilse noterden muvafakatname vermeleri gerekiyor. Sigortada sorun olmaz.

 82. Emniyet Müdürlüğüne sordum pasaport çıkarırken anne baba izni alındığı için kendi pasaportuyla seyahatlerinde tekrardan muvafakata gerek olmadığını söylediler bilginize

  • Merhaba. Türkiye’de Belarus seyahat sigortası yapan olduğunu sanmıyorum. Siz Türk veya uluslararası bir firmaya sigorta yaptırsanız bile Beyaz Rusya kabul etmeyip kendi sigortasını zorunlu olarak satıyor.

 83. Merhaba kesinlike burdan sigorta yaptırmanızı tavsiye etmem, gittiğimde o şekilde yaptıranlar vardı pasaport polisi anlamıyorum burada ne yazıyor vs diyor problem çıkarıyor,zaten polisler pek ingilizce bilmiyor , eğer havayolu ile gidecekseniz Minsk’te pasaport kontrolden önce hemen sağ tarafta sigorta bankosu var ordan pasaport ile 1 dakika içinde yapıyorlar günlüğü 1,5-2 usd civarı,

 84. Merhaba ben Ukrayna’dan Breste otobüsle gitmek istiyorum ama sigorta hakkında pek bilgi sahibi değilim nereden yaptırabilirim internette pek bilgi bulamadım Minsk havaalanı hariç kara sınırında da yapılıyor mu sorun çıkar diye endişe ettim yani belarusun kendi sigortasını Ukrayna Belarus sınır kapısında alabilir miyim ?

 85. Merhaba aydinlatmalariniz için çok teşekkür ederim ben cumartesi sabah 06:00 da minske gitmek üzere uçağa bini cem orada kız arkadaşım benim için bir ev rezervasyonu yaptırdı acaba benden ikamet edeceğim konutun adresini isteme ihtimali olabilir mi .evin adresini isterlerse ne şekilde beyan edebilirim açık adres vererek mi yada belgeli rezerve gostererek mi ? Şimdiden çok teşekkür ederim …

 86. Merhaba. Eylül ayında Polonya’dan Belarus’a geçmeyi planlıyorum. T.C. Minsk Büyükelçiliği’nin web sitesinde yazısı silinmiş pasaportlarla seyahatin çoğunlukla kabul edilmeyeceği yazıyordu. Benim de pasaportumun dış kapağındaki tüm yazılar silinmiş durumda. Sizce bir sıkıntı yaşar mıyım? Bu konuda hiç duyum aldınız mı?

  • Merhaba. Beyaz Rusya’ya gittiğimde benim de pasaportumun dış kapağındaki yazılar epey silinmişti ama tamamen değil, zemindeki iz duruyordu. Bence Belarus’un Türkiye elçiliğini arayıp sormakta yarar var.

 87. Merhaba. Ben bir arkadaşımla 13 temmuzda Lviv’den trenle Minsk’e gitmeyi planlıyorum. Çarşamba gününe denk geliyor ve bir aksilik çıkmazsa 1-1.5 saat önce tren garında olacağız. Sizce bilet kalmama durumu olabilir mi? İnternet sitelerinden bilet alsam güvenli olur mu? Biraz Rusçam var ancak güvenilir midir bu online bilet satışı? Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar varsa yazmalarını rica ederim. Saygılarımla.

 88. Merhaba 09 temmuz da minsk e gideceğim ve 16 temmuzda döneceğim 7 gün. sormak istediğim polise kayıt yaptırmam gerekir mi. konsolasluğa sordum 5 iş günü diyor anlamadım. yaptırmasam ne olur ..? orada bir arkadaşımın evinde kalacağım .? biraz mogilev biraz minskte . kayıt yaptırmasam çıkıs vermezler mi

 89. Alper bey ben hiç birşey sormayacağım )) yillardir hiç üşenmeden sabırla tüm sorulara vermiş olduğunuz cevaplar degerli bilgilendirmeler için size saygi ve tesekkurlerimi sunarim ..

 90. alper bey merhaba ben beyaz rusyaya gidecem uçak biletini tek yönlü alırsam sıkıntı olurmu girişde bide ucuz bilet alabilecegim yer tavsiye edebilirmisiniz

  • Merhaba. Ben Beyaz Rusya’ya Minsk Havalimanı’ndan tek yön uçak bileti ile giriş yaptım ve bu konuda herhangi bir şey sormadılar, ama garanti veremem tabii. Blogumdaki iki uçak bileti görselini tıklayarak bağlanabileceğiniz bilet siteleri iyidir.

 91. Arda Bey, sorun yaşamamak için iptal edilebilir dönüş bileti alıp ülkeye girişten sonra biletini iptal edenler oluyor. Belki öyle bir yöntem uygulayabilirsiniz.

 92. Alper bey merhaba Belarus Minsk ve Mogilev gittim ve dun döndüm öncelikle sizin buradan yazdığınız şeylerden çok faydalandım teşekkur etmek istedim ve izlenimlerimi uygun görurseniz yazmak istedım.
  Gecen hafta Mınsk uctum 2 saat gibi uçak yolculugunda migrasyon kartını uçak personeli dagıttı ve dolduramayanlara yardımcı oldu çok basit adınızı soyadınızı pasaport numaranızı doğum tarihinizi ve nerede kalacağınla ilgili kimse stres olmasın ben yabancı dil hiç bilmediğim halde problem yasamadım.
  Uçaktan indikten sonra havaalanı giriste sağda ve solda sigorta vezneleri duruyor o mıgrasyon kartını ve pasaportunuzu verdiğinizde poliçeniz hazırlanıyor ve odemenizi dolar olarak yapıyorsunuz ben 7 gun için 9 dolar ödedım. Sonra hemen 2 metre ilerde pasaport kontrolune giriyorsunuz orada pasaport migrasyon kartı ve poliçenize bakıyor hiç bişey sormadan pasaportu kaşeleyip ok diyor ve işiniz bitiyor.

  Minsk çok güzel 100 lerce kilometre gidiyorsunuz ne bir yokus ne bir viraj ne de trafik var insanlar guler yuzlu her taraf yemyesil parklar ve çiçeklerle dolu .. Oradaki insanların yaşam alanları çok geniş herkes güler yüzlü..

  5 günden fazla kalanlar polise kayt yaptırması gerekiyor.. Ben kaldığım evin sahibi ile gittim ve beni bankaya gönderdiler polis 10 dolar 21 brb gibi yatırmadan dekontu görmeden o evrakı bana vermedi migrasyo kartının arka tarafına kase imza yapıyor hepsi bu ..

  Yanlız şunu söylemek isterim içki ve sigaranın ve ulaşımın dışında her şey çok pahalı burada 10 TL aldığınız şey orada 10 dolar.
  Hediyeler çok pahalı.
  Şimdiden gidecek arkadaşlara iyi eğlenceler dilerim.

  saygılarımla

  • Merhaba Hakan Bey. Beyaz Rusya seyahatiniz hakkında değerli bilgiler için çok teşekkürler. Migrasyon kartı, zorunlu sigorta ve polis kaydı hakkında sorun yaşayabileceğini düşünen çok kişi var, yazdıklarınız çok yararlı oldu. Belarus yemyeşil ve huzurlu bir ülke, ancak son yıllarda fiyatlar maalesef epey yükseldi. Yolunuz açık olsun. Saygılar.

 93. Rusya’dan ( Moskova ) –> Beyaz Rusya/Belarus’a (Minsk) karayolu
  (özel araç) ile geçişte sınırda pasaport kontrolü var mı? Tesekkurler

  • Rusya ve Belarus sınırında pasaport kontrolü özel durumlar hariç yok. Ancak Rusya Beyaz Rusya kara sınırı yoğunluk nedeniyle üçüncü ülkelerin vatandaşlarına önerilmiyor, 24 saate kadar bekleyenler var. Bu yolculuğu yapacaksanız pasaportunuz yanınızda olsun. Belarus migration card almanız gerekiyor.

 94. Öncelikle burada tecrübe ve bilgilerini paylaşan herkese teşekkür ederim. 23-24 Kasım gibi Lviv’e gidip, 3 gece konaklamanın ardından Lviv’den trenle Minsk’e geçmeyi planlıyorum. 3 gece Minsk konaklamasının ardından Minsk’den uçakla yurda dönmeyi planlıyorum. Fakat trenle Lviv’den Minsk’e geçmek ne kadar emniyetli ve güvenli şüphelerim var. Ayrıca trenle Minsk’e girişte sorun olur mu? Bu konular hakkında bilgi ve tecrübesi olan gezgindaşlardan yardım bekliyorum. Teşekkürler.

 95. Tecrübe ve yorumlar çok güzel. Bir aydır dil eğitimini araştırıyorum. Her site ve acente kendisinin daha güvenilir ve ucuz olduğunu söylemekte. Hiç rusçam yok ve 9 aylık bir kurs ücreti hakkında bilginiz varmı? Ayrıca 8000 dolar bana kurs dahil sakin bir yaşam ve sadece dil odaklı olursam yeterli gelir mi? Yurtlarında kalırım diye düşünüyorum lakin türkçeden başka esasen nasıl anlaşacağım hocalarla filan bende bilmiyorum. Yaşam çok pahalımı? evde yemek yapsak normal haftada bir cafeye 15 günde bir discoya gitsek çok mu pahalıya gelir? Acaba başka ülkeyi mi düşünmeliyim rusça için? Bu konular hakkında fikriniz varsa çok sevineceğim 🙂

 96. Alper Metin Bey geçen ay Minsk de yaşadıgım bir tecrübeyi, diger arkadaşlar içinde ders olması için burda paylaşmıştım. ama şimdi gördügüm kadarıyla bu paylaşımım silinmiş. bunun nedeni sistemsel bir arızamıdır, yoksa sizin tasarrufunuz mudur ögrenmek istedim.

 97. merhaba alper bey
  ben Ukraina lviv şehrinden belarusa tren veya karayolu ile gitmek istiyorum
  Brest veya Pinks şehirleineden birine gitmek istiyorum
  tren veya kara yolu gitmek istiyorum …rezervasyon yapmadan gitmek istiyorum . bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşarmıyım?

 98. Merhaba Alper Bey Nisan ayında Belarusa gideceğim ama ne Rusça nede İngilizce bilmiyorum ne gibi zorluk yaşarım. Sadece Türkçe ile rahatça gezebilir miyim? teşekkür ederim

  • Merhaba Yakup Bey. Belarus’ta Rusça veya İngilizce bilmezseniz elbette anlaşma, insanlara derdinizi anlatma zorluğu yaşarsınız. Hayır Türkçe ile rahatça gezemezsiniz. Bence bir an önce önemli Rusça sözcükleri ezberlemeye başlayın. Rica ederim.

 99. merhabalar;
  ben özellikle kılık kıyafet konusunda merakımı gidermek istiyorum.. belarus a gittiğimde takım elbise giyersem artısı ne olur. eksisi ne olur.? yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler

 100. Merhaba Alper bey,

  Nisanın son haftası Minsk´e uçakla Kiev´den geleceğim. Pasaport polisine gitmeden önce yapmam gerekenleri adım adım yazarsanız memnun olurum. Sigorta konusunda fiyatları nedir? Eğer 2 gün kalacaksam 2 dolar hazır mı bulundurayım? Bozuk para bulamamak konusunda sıkıntı olurmu? Havalimanına uçak iniş saati 16.35 olacak. O saatte şehir merkezine gidiş için en iyi yöntem sizce nedir? teşekkürler

 101. merhaba, 5-10 haziran arasında minsk e uçak bileti aldım fakat 5 günden sonra bildirim mi yapılmak zorunda , nasıl yapılıyor veya yapılmazsa cezası var mı ? bu konu da bilginiz var mı ? Teşekkürler

 102. Merhaba ben Vilnius’a seyahat edeceğim üç gün kalmayı planlıyorum. oradan Minsk’e gitmek istiyorum sonra da tekrar Vilniusa döneceğim ya da oradan ucacagım acaba Minsk gezmem kac gün sürer ve Vilnius’tan nasıl gidebilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba. Minsk ile Vilnius arasında hem Vilnius – Minsk trenleri hem de Vilnius – Moskova trenleri çalışıyor. Trenine göre iki buçuk ila dört buçuk saat arasında sürer yol; en hızlıları 804T ve 806T trenleri. Her gün 3 hızlı 5 yavaş tren olduğu için rahatça gidebilirsiniz. Bilet fiyatları 32 ile 65 Belarus Rublesi arasında değişiyor. Bahsettiğim hızlı trenler 37 belarus Rublesi. Vilnius’tan Minsk’e giden Minsko AP2 otobüsleri 4 saat, EuroLines otobüsleri 3 saat 40 dakika sürüyor, 11 avro. Günde 11 tane otobüs var.

 103. Alper bey merhaba öncelikle büyük bir titizlik ve sabırla vermiş olduğunuz cevaplarınızdan dolayı size çok teşekkür ediyorum. Benim sizden ricam 2 kişiyiz Lviv Minsk ve Minsk Kiev arası trenle seyahat etmek istiyoruz. İnternetten bu bilgilere ulaşamadım saat ve ücretleri konusunda bilginiz varsa yardım rica ediyorum. Kolay gelsin…..

  • Merhaba. Lviv’den Minsk’e 18:58’de 372 numaralı tren var. Minsk Kiev arası 094Б numaralı Minsk Pasažyrski — Odesa-Holovna treni Salı ve Cuma günleri 14:13’te kalkıyor, Kiev’de saat 02:06’da oluyor. 284Б numaralı Baranavičy Palieskija — Kherson treni ayın tek sayılı günlerinde 14:13’te kalkıyor. Benim seyahat ettiğim 086Б numaralı Minsk Pasažyrski — Kyiv-Pasazhyrsky treni ise saat her akşam 22:40’ta hareket ediyor, ertesi sabah 08:40’ta Kiev’e varıyor. İlk 2 tren 13 saat, gece treni 10 saat sürüyor. Keyifli bir Beyaz Rusya ve Ukrayna seyahati dilerim.

 104. merhaba alper bey
  ben minsk oradan kiev oradan da kişinev e geçmek istiyorum bu araları en kolay ve en ucuza nasıl geçebilirim yardımınıza ihtiyacım var yardımcı olur musunuz

  • Merhaba. Minsk Kiev arası 094Б numaralı Minsk Pasažyrski — Odesa-Holovna treni Salı ve Cuma günleri 14:13’te kalkıyor, Kiev’de saat 02:06’da oluyor. 284Б numaralı Baranavičy Palieskija — Kherson treni ayın tek sayılı günlerinde 14:13’te kalkıyor. Benim seyahat ettiğim 086Б numaralı Minsk Pasažyrski — Kyiv-Pasazhyrsky treni ise saat her akşam 22:40’ta hareket ediyor, ertesi sabah 08:40’ta Kiev’e varıyor. İlk 2 tren 13 saat, gece treni 10 saat sürüyor.
   Kiev’den Kişinev’e 20:30’da kalkan otobüs ertesi sabah 09:15’te Kişinev’e varıyor ve bilet fiyatı 400 Ukrayna Grivnası.
   341 numaralı Moskova Kiev Kişinev treni Kiev’den her gün 02:19’da kalkıyor, Kişinev’e 20:14’te varıyor.
   47 numaralı Moskova Kiev Kişinev treni Kiev’den her gün 08:57’da kalkıyor, Kişinev’e gece yarısı 00:14’te varıyor.
   65 numaralı Moskova Kiev Kişinev treni çift sayılı günlerde Kiev’den 05:42’de kalkıyor, Kişinev’e 19:15’te varıyor.
   Güzel bir Belarus Ukrayna Moldova gezisi dilerim.

 105. Alper Bey Merhaba.
  Sabırla ve özenle yaptığınız anlatım ve bilgilendirme için çok teşekkür ederim.Temmuz ayı içerisinde ben Motosiklet ile Letonya’dan Belarus a geçmek istiyorum. standart Pasaportum ve Çok girişli şengen vizem var. Ayrıca bir vize almadan Belarus’a giriş yapabilir miyim?
  Teşekkürler.

 106. Merhaba Erol bey acaba Belarus’ta 3 gün kalacağım ne kadar dolar almam gerekir yanıma buarada Vilnius-Belarus Belarus Vilnius arası otobus ya da tren hangisi ucuz ve tarifelerini yazabilir misiniz teşekkurler.

  • Merhaba. Minsk ile Vilnius arasında günde 9 tren çalışıyor. Bir kısmı sadece Vilnius – Minsk Pasazyrski (Minsk Tren Garı) trenleri, bazıları da Moskova ve Kaliningrad trenleri olup Minsk ve Vilnius’tan geçenler. Bunların bazıları her gün, diğerleri ise haftanın beli günleri kalkıyor. En hızlıları olan 805Б ve 807Б trenleri iki buçuk saat sürüyor. En yavaşı 425У treni ise 5 saat. Lüks kompartıman bilet ücreti 65 Belarus Rublesi, yataklı 40 Belarus Rublesi BYN, normal koltuk 37 BYN, üçüncü sınıf vagon 31 BYN. Kısa bir yolculuk, bence normal koltuklu vagon en mantıklısı.
   Minsk Vilnius otobüsleri 3,5-4 saat sürüyor ve fiyatları 11-13 avroya denk geliyor.

 107. Alper bey, Beyaz Rus kız arkadaşım var. Ama çok kısa bir tanisikligim oldu iki hafta felan. Onunla evlenmeyi dusunuyom. Bana Beyaz Rusya, kulturu, kizlari nasil dusunuyor Turklere nasil bakiyorlar. Kızın babası ben Türk Müslüman olduğum icin karsi cikiyormus. Dugunleri nasil oluyor kiz isteme var mi? vs biraz bilgi vermeni istiyorum bu konuda.

  • Merhaba Mesut Bey. İki haftadır tanıdığınız hiç kimseyle evlenmemenizi öneririm. Beyaz Rusya kızlarının Türklere bakış açısı elbette kişiye göre değişir. Belarus geleneklerinde düğünler iki tarafın babası tarafından düzenlenir ve üç gün sürer; 1.5 gün gelinin, 1.5 gün damadın evinde. Düğünden önce gelinin ailesi damadın ailesine hediyeler verir. Nikah resmi nikah dairesinde olur, bazı dindar çiftler kilisede de aile, arkadaş ve yakınlarıyla tören yaparlar. Gelin koluna bir havlu bağlı olarak kilisede yürür, havlunun diğer ucunun yeri süpürerek açtığı yolu gelinin bekar kız arkadaşları takip eder, evliliğe gidecekleri yolu gösterir. Ayrıca gelin ve damat nikah töreni sırasında padnozhnik adlı başka bir havlunun üzerinde dururlar, onun bıraktığı iz de birlikte başladıkları yeni yaşamı temsil eder. Gelinin nedimeleri olur. Modern nikahlardan sonra genelde bir restorana gidip, yeme içme eşliğinde dans edip eğlenilir, evde düğün olmaz. Evlilik çöreği yenir, genelde ekmekten yapılır ve bereketi bolluğu temsil eder.

 108. İyi günler!!! Öncelikle rehber niteliğindeki bu yazınız için teşekkür ediyorum. Benim kafama takılan bir husus var. Eylül ayı içerisinde Belarus’a gitmeyi planlıyorum ve en azından 3 şehir gezmek istiyorum. Benim en büyük tereddüdüm iletişim. Minsk’le alâkalı çok da kafama taktığım bir şey olmamakla beraber diğer şehirlerde de çat pat da insanlarla İngilizce iletişim kurabilir miyim??? Bu beni düşündüren, çok önem verdiğim bir husus. Bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler. Esenlikler diliyorum.

 109. merhaba. ben belaruslu bir bayanla evliyim ve 3 yaşında bir cocugumuz var. sıklıkla gidip gelmekteyim. en son seferde esimi ve cocugumu kiev aktarmalı ucakla gönderdim (daha ucuza geliyor). belarus ve belarus halkı gercekten cok iyi insanlar, diğer sscb ülkelerinden cok farklılar. ben rusların avrupalıları diyorum. ilk gidişimde biraz korkarak gittim diğer rusya tecrübelerinden dolayı. ama 1. günümün sonunda kendimi çok rahat hissettim. diğer yorumlarda olduğu gibi eskisi gibi ucuz değil. ama ucuz hale getirebilirsiniz. ev kiralama, market alışverişi, başka şehirlere giderken trene binecekseniz en arka vagon ( tahta koltuklarda ). havaalanında minske giderken 3-4 kişi beraber taksi tutmak. ( taksi 40 dolar ). dil konusunda ingilizce bilen çok az. az ruscanız varsa sizi çok iyi biliyormuş gibi konuşuyorlar, anladınız anladınız, anlamazsanız fazla uğraşmazlar. yaşlı kadınlardan fazla yardım beklemeyin 2. sorunuzda sinirlenirler. yaşlı adam ve genç kızlardan yardım isteyim. yoldan geçen bir taksiyi durduramazsınız; telefonla santrali arayıp adresi ve adınızı bildirmeniz gerekli , onlarda kaç dakika sonra geleceğini ve taksi numarasını söylüyorlar. dil konusunda çoçugunuzu gözünüz arkada kalmadan gönderebilirsiniz, hem güvenliği açısından hemde çok iyi arkadaşlar edinebilirler. sokakları çok temiz ve trafik kurallarında titizler, sizde onlara uyum sağlıyorsunuz. tavsiyem temmuz ayının ortalarında gitmeniz. kışını gördüğüm için tavsiye etmem. birkaç tane sahibi türk olan oteller var, konsolosluğa ulaşmanız imkansız. ukraynada ki gibi gece klupleri beklemeyin, bir şişe votkayla herşeyi yapabileceğiniz kızlar yok. gerçekten güzel bir şehir ve doğa görebileceğiniz bir ülke. yemek konusunda patates ve domuz eti çoğunlukta. şansınıza orda yaşayan ahıska türkleri ve çeçenlere denk gelirseniz bir miktar para vererek sizi gezdirebilirler ( güvenilir insanlardır ) fazla alkol içip dağıtmazsanız başınıza bir olay gelmez. türkiyedeki gibi girlmez mahalleler yoktur. başınıza bir olay gelirse haklı olsanız bile önce sizi suçlarlar. şimdilik aklıma gelen bunlar. sorusu olan varsa yanıtlayabilirim.

 110. Selamlar;

  Eylül ayında Lviv’den Minske otobüsle geçip, Minskte 1 hafta kadar kalmayı planlıyorum. Otobüs biletim hazır.Fakat dönüşümü uçakla Minsk’ten İstanbul’a yapmak istiyorum. Anladığım kadarıyla kalacağın yeri kaydetme, form doldurma, sigorta yapma işlemleri mevcut. Öncelikle ototbüsüm gece otobüsü olduğu için ve Ukrayna’dan geldiği için sınırda durdurup pasaport işlemi yapmayacaklarını düşünüyorum. Eğer ki yapmazlarsa, ben hiçbir işlem yapmadan uçuş saatimde Minsk havalimanına gidip Türkiye’ye dönüşümü gerçekleştirebilir miyim? Eğer işlem yaparlarsa gece yolculuğu olacağı için sigorta yapan yerin kara sınırında açık olacağını düşünmüyorum. Bir de uçak yolculuğu yapmayacağım için form da olmayacak muhtemelen. Ayrıca ev sahibiyle birlikte kalacağın yeri kaydetme işi tam olarak nasıl yapılıyor? Eğer evi tuttuğum kişi, uğraşmak istemezse çıkışımda sorun olur mu?

  Teşekkürler

 111. Alper bey: güzel anlatımınız için teşekkürler. ben de yakında gelmeyin düşünüyorum. sizinle de görüşmek isterim orada. nasıl ulaşabilirim yazarsanız sevinirim..

 112. Merhaba geçen sene bu siteden bilgi alarak Azerbaycan’a gitmiştim hatta bir kaç prosedürde düzenleme yapmıştım hatırlarsanız yine Beyaz Rusya Belarus’a gittim 10/08/2017 13/08/2017 sadece başkent Minsk’e gittim bir kaç önemli husustan bahsetmek istiyorum öncelikle THY’dan Belavia daha uygundur ben Ukrayna Kiev’den Belarus Minsk International Airport’a giriş yaptım Belavia ile gerçekleştirdim uçuşu yaklaşık Kiev’e gidiş dönüş 176 dolardı 3 gün öncesinden aldığım için Kiev Zhulyany Airport Belarus’a 30 gün vizesiz giriş yapılabiliyor sağlık sigortası yaptırmak zorunlu pasaport kontrolden önce sağlık sigortası yaptırmak için yer var ama 1-3 gün arasında kalacaklar 4 Euro ve kalacak gün sayısı kadar sigorta fiyatı değişkenlik gösteriyor ve çok önemli bir noktalardan biri Türkiye İş Bankasından veya Türkiye’den yaptırdığınız 30.000 Euro teminatlı dünya ülkelerini kapsayan AB’de olmadığı için dünya ülkelerini kapsayan seyahat sigortası yaptırdığınızda sınırda kabul ediliyor bunu ben bizzat yaşadım boşuna para vermemiş oldum biz gezginler için önemlidir para harcamak uçakta size migration form veriyorlar Belavia uçağında kendi dergilerinde nasıl doldurulacağını gösteriyor tabi İngilizce ve Rusça yazıyor adınız soyadınız doğum tarihiniz pasaportunuzun geçerlilik tarihi pasaport numaranız kaç gün kalacağınız ve kalacağınız yerin adı gibi şeyler içeren bir kağıt, polis bu kağıda da kaşe vuruyor ve o kağıdı kaybetmeyiniz pasaportun arasında kalsın çıkarken o kağıtı da istiyorlar ve çıkarken onlarda kalıyor o kağıt ve 5 günden fazla kalacaklar için migration office’de register kayıt olmak zorundasınız 5 günden fazla kalmadığım için bir tecrübem yok güvenilir bir ülke Victory Square ve Victory Park görülmesi gereken yer Victory Park’da tekne turu var 7 Belarus rublesi (Rusya rublesiyle karıştırmayınız) bir kişi gayet güzel bisiklet scooter tarzı şeyler kiralayıp Victory Nehrinde dolaşabilirsiniz Victoria Square yakın küçük bir kafe var büfenin yakınında ordan da mutlaka geleneksel turtalarını denemelisiniz ve uber programı kullanılabiliyor ama bu programdan Belarus için sadece kredi kartı ile ödeme istiyor kullanımı çok basit bir program tavsiye ederim ama Ukrayna’da kredi kart ve nakit de ödeyebiliyorsunuz Victory Square’a havalimanından yaklaşık 45 TL tutuyor uber programını kullanırsanız ama uberi kullanmazsanız daha fazla tutuyor kesinlikle öneririm aklıma gelen ve izlenimlerim bunlardı başka bir ülkede seneye bilgilendirmeye devam edeceğim Alper bey size de sonsuz teşekkürler.

  • Merhaba Ertunç Bey. Beyaz Rusya seyahati konusunda yazdığınız ayrıntılı bilgi ve öneriler için çok teşekkürler, böyle güncel bilgiler gidecek olanlara çok yararlı oluyor. Var olun. Belarus’ta yeme içme ve diğer genel fiyatlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Malum son dönemde fiyatlar eskiye göre epey arttı. Yorumlarınızın devamını beklerim. Yolunuz hep açık olsun.

 113. Alper bey benim gittiğim dönem yakın gerçekten Belarus rublesi 1 BYN (Belarus rublesi) 1.83 TL yapıyordu yemek fiyatları değişkenlik göstermekle birlikte Burger King’de hamburger fiyatı yaklaşık 6 ruble yani totalde iki kişi için patates ve içecek dahil 12-13 ruble civarında orada lifecell kullandım 4G orada vardı 30 gb internet olan bir hat aldım turist hattı değil kendi üstüne açıyorlar pasaportta gerekli fotoğraf da çekiyorlar yaklaşık 13 ruble tuttu 23 TL ben internet hızı gayet iyiydi sigaralardan Parliament ve Marlboro yok yani pall mall var kent var Winston var 2.50 byn yapıyor sigaralarda Türkiye’den o konuda ucuz kafede oturup birşeyler yediğinde ve çay içtiğinde iki kişi için Türk lirası olarak 35 tl tutuyor kredi kartı ile alışveriş yapmak daha iyi oluyor ve güvenli miles&smiles kredi kartı kullanıyorum Türk hava yollarının aynı zamanda mil de birikiyor bence gezginlerin mutlaka kullanması gerekli aynı zamanda Pegasus plus kartımda var bu şekilde kullanabilir gidecek arkadaşlar Belarus Sovyetler’in Avrupa’sı ama Sovyet ülkelerinde bizdeki ateş isteme gibi alışkanlık var ama onlar farklı sigara istiyorlar alkollü insanları görmek mümkün yasaları ağır Avrupa’da idam olan tek ülke Belarus %95 üniversite mezunu Türk işadamları var tekstil vs işlerle uğraşan ama Türkler orda az güvenilir ülke nieto dediğiniz zaman sigara isteyen insan sizden uzaklaşabiliyor ama benden tavsiye 1 tane dağıtmak için sigara bulundurun çünkü bunlarda ateş istemek gibi birşey ama Ukrayna’ya göre insanları daha düzgün ve kaliteli mutlaka görülmesi gereken yerlere bu ülkeyi de ekleyin ama hediyelik eşya vs fiyatları biraz pahalıydı Alper bey sizin sayenizde sizden ilham alarak 8 ülke gördüm herşey için teşekkür eder sizi sevgiyle selamlıyorum.

 114. Alper Bey merhaba. 31 Ekim’de Minsk’e gidiyorum. Para birimi BYN mi BYR mi kullanılıyor ikisi arasında ciddi fark var. Şu an 1 TL kaç Belarus rublesi yapıyor acaba? Fiyatlar Türkiye ile kıyaslanırsa nasıl acaba?

 115. Merhabalar yazınız gerçekten güzel olmuş. Ben de Baranovichi şehrinde yaşıyorum. Buraya gelen arkadaşları bir çayımı içmeye beklerim.

 116. Selam arkadaşlar; çok uzun yıllardır Tayland’da yaşıyorum (bekarım hala))) fakat burda sut badem gibi turist Slav kizlari gorunce ufak tefek kara kuru Tay kizlari fena halde gozumden dusuyor dogrusu.. fark cok buyuk gercekten.. Rus ve Ukraynali kizlar cok cok guzel fakat % 80 inde karakter problemi var; 1. cok gorgusuzler ve lux duskunuler 2. sonradan gorme; materyalist;ruhsuz ve kabalar 3. romantik yanlari cok zayif.. ANCAK dunyanin cesitli yerlerinde tanistigim BELARUS lu kizlar Ruslardan ve Ukraynalılardan cok farkli geldi bana karakter olarak; cok daha gorgulu; terbiyeli edepli ve kulturluler. Dunyanin cesitli yerlerinde en az 20 farkli Belaruslu kizla tanistim ve ayni dili konusmalarina ragmen Ruslardan cok daha farkli olduklarini gordum; bati Avrupalı gibiler; Ruslar gibi kiro kizlar degiller. bundan dolayi onumuzdeki yaz Belarusa 2-3 ayligina tatil yapip ortaligi adam akilli kolacan etmeye karar verdim oralarda. Dunyada gezmedigim yer kalmadi nerdeyse bu tecrübeden yola cıkarak; genelde baskentlerdeki kızlar daha dejenere ve simarik oluyor; bunun yaninda yabanci turistlerin cogu % 90 oranda baskentlere tatile gittigi icin; oralarin insani yabanci adamlara iyice asina oluyorlar ve ilgi azaliyor; o yuzden ikinci ucuncu hatta dorduncu sehirlerde ilgi alaka cok daha fazla oluyor. Şimdi: Belarus’un baskenti disi haricinde; diger sehirler konusunda bilgisi tecrubesi+tavsiyesi olan var mi? oralari begenirsem sayet; emniyetli bir yer oldugunu da gozlemlersem; oraya yerlesip bir bahceli ev bile satin alabilirim; Rus ve rusvari ulkelerde Turk turlarla calisan bar pavyon ortamlarindaki kizlar robot gibi olmuslar artik.. Yabancinin az geldigi daha organik bir sehirde organik bir Belaruslu kiz bulup evlenebilirim bile )) Ancak tabi ki bu 1-2 haftada olacak bir is değil; en az 3 ay kalacagim. Tecrubesi ve tavsiyeleri olan arkadaşlardan bilgi gelirse sevinirim .

 117. Hatunlar nasıl usta ondan bahsedin gerisinin önemi yok bi yerde güzel kızlar varsa orası en iyi yerdir lütfen bu yerlerin adreslerini paylaşın.

 118. Merhaba…Ben 2019 da Belarus’a gitmeyi düşünüyorum. İlk kez gideceğim ve Rusça bilmiyorum bu konuda ciddi problem yasar miyim sizce. Yani İngilizce orada bi hafta geçirmek için yeterli olur mu yoksa gitmeden vazgeçeceğim.

  • Merhaba. Belarus’ta gençler arasında İngilizce konuşan epey kişi var, ama yaşlılar bilmez. Ben de İngilizce ile gezdim, sorun yaşamazsınız, vazgeçmeyin. Nasıl bir planınız var?

 119. Merhabalar çok farklı bir tarzda bir sorum olacaktı. Bir yerde okuduğuma göre şöyle aktarayım: Belarus Bilim ve Teknoloji Devlet Komitesi Başkan Yardımcısı Shcherbakov, ülkesinin tıp alanında yoğun araştırmalar yaptığını, biyokimya dalında ilerlemelerin kaydedildiğini söyledi. Kanser hastaları için lokal kanser tedavisinin geliştirildiğini belirten Shcherbakov, “Kimya terapide tümörün parçalarını öldürebilen özel ilaçlar keşfettik. Böylece çok sayıda insanın hayatını artık kurtarabiliyoruz. ABD’de benzer ilaçların fiyatı Belarus’a göre katbekat daha pahalı. Türkiye, bu alana ilgi gösteriyor.” diye konuştu. Siz oradayken böyle bir duyum aldınız mı? Sağlık Turizmi açısından farklı bir seçenek mi sunuyor? Teşekkürler.

 120. Merhabalar. Yukarıda sigorta ile ilgili sorum vardı. Yardımcı olmak için tecrübemi paylaşmak istedim. Kiev’den Minsk’e Ecolines adlı otobüs şirketi gidiyor. Biletleri internetten alabilirsiniz. Sigorta işini çok önemsiyorlar. Benim tavsiyem Kiev merkez otobüs istasyonuna erken gelip orada yaptırmanız. Bunun için Ecolines çalışanlarından yardım isteyin. Eğer oarda yaptıramadıysanız Kiev merkezden yaklaşık yarım saat sonra başka bir istasyona geliyor otobüs. Burada hosteslerden yardım isteyin. İçerideki bankolardan yapıyorlar. Ülkeye giriş için bu şart. Aksi taktirde problem yaşarsınız. Konaklama yaptığınız tesisten alacağınız (orda ne kadar kaldığınız dair) belge de çıkışta çok önemli. Bu konulara lütfen dikkat edin. Çünkü pasaport geçişleri olması gerekenden çok daha sıkı. Kiev’den daha pahalı maalesef. Parklarda sigara içmek yasak. Bunların haricinde huzurlu bir şehir, tertemiz sokaklar, büyük parklar, güzel Sovyet yapıları ve güzel bir halk sizi bekliyor olacak.

  • Beyaz Rusya zorunlu sigorta ve sınır kontrol bilgileri için çok teşekkürler. Bizden çok daha ucuz bir ülkeydi ama yakın dönemde epey pahalılaştı ne yazık ki. Güncel bilgi açısından rica etsem birkaç fiyat yazar mısınız? Örneğin ortalama bir yemeğe, otelinize, ulaşıma vb. ne kadar ödediniz?

 121. Rica ederim. Biz nereye gitsek buraya bakmadan gitmiyoruz ki zaten siz gitmiş ve notları hazırlamış oluyorsunuz. Onun için ben çok teşekkür ederim size. Aklımda kalanları yazayım.
  4 kişilik bir apart otel Lenin metro durağı yanında yani merkezde gecelik fiyat yaklaşık 500 TL idi. Metro tek biniş 0.60 ruble sanırım yaklaşık 1.8 tl idi. Yemek olarak zincir fast foodlar da iki kişi 60 tl civarı idi. Ukrayna’dan sonra pahalı idi. Yalnız harika bir şehir, yeşil içine inşa edilmiş, geniş tertemiz caddeler kısacası hepsine değerdi. 2.Dünya Savaşı’nda neredeyse yok olmuş bir şehrin Sovyetler tarafından nasıl inşa edildiğine şahit olmak güzeldi.

  • Merhaba. Ben de bloguma ilginize teşekkür ederim. Bankalar Belarus Rublesi almaz, uluslararası geçerliliği olan bir para birimi değil. Ancak Kapalıçarşı’da bozdurabilirsiniz ama bu kurdan değil düşük bozarlar. Nereden elinize geçti bu para? Gidecek olan biri denk gelse ne iyi olur.

 122. Bende çok teşekkür ederim oğlum yurt dışına cıkmıştı dört sene önce oradan kalma. Düşük bozar derken kaça gider bilemiyorum umarım çok zarar etmeyiz ihtiyaçtan bozdurmak istiyoruz. Tekrar teşekkür ederim.

  • Demek ki sizdeki 2016 yılı sonunda tedavülden kalkan eski (ikinci) Beyaz Rusya Rublesi. Devlet 2016 yılında eski Belarus Rublesinden 4 sıfır attı, 1 BYN = 10,000 BYR ediyor, elinizdeki 5000 BYR 1,25 Türk Lirası ediyor.

 123. Vilnius’tan trenle Minks’e geleceğim yeşil pasaportum var. Pasaport kontrolü trene binmeden mi trende mi yapılıyor? Sağlık sigortası Minks tren istasyonunda mı alınır? Sağlık sigortası ne zaman yapılmalı?

 124. Daha önceden bankalardan da sigorta şirketlerden de yaptıracağın yurt dışı sağlık sigortası geçerli oluyor 2017 yılında Türkiye’den yaptırdığım tüm ülkeleri kapsayan sağlık sigortasıyla bir sorun yaşamadım poliçe yanınızda olursa bir sorun yaşamazsınız imigration form’u çıkarken de sizden alıyorlar kaybetmemeniz eksiksiz olarak doldurmanız ve 5 günden fazla kalacaksanız migration office’de kayıt olmanız gerekiyor oteller ve hosteller kendileri yapıyormuş ama evde kalma durumunda sizin yaptırmanız gerekiyor.

 125. Geçen yaz “yapmaya çalıştığım” Belarus gezisi ile ilgili önemli bir şey paylaşmak istiyorum. Biz iki arkadaş Ukrayna’nın Odesa şehrinden trenle Minsk’e gidecektik. Biletlerimizi önceden aldık. Sigortayı gümrükte yaptıracağımızı zannettiğimiz için her şeyin yolunda olduğunu sanıyorduk. Saatler süren yolculuğun sonunda Beyaz Rusya sınırına geldik. Görevli bize, sigortamızın olmadığını ve sigortanın demiryolunda yapılmadığını ve bu nedenle trenden inmemiz gerektiğini söyledi. Bizi kara yolu sınırına götüreceklerini söylediler. Tren biletinin arkasına bir şeyler yazdılar ve bunların dönüşte iadesini alabileceğimizi söylediler. Bizi istasyonun yanındaki askeri kışlaya götürdüler. Telefonları kapattırdılar. Orada tam 5 saat beklettiler. Yiyecek, içecek hiçbir ikram yok tabii. Tuvalete bile birer kez o da sırayla gidebildik. Beş saatin sonunda bizi askeri jipe bindirdiler ve yanımıza 4 asker verdiler. Tam 40 km ötedeki sınıra götürdüler. Oradaki görevliye şimdi sigorta yaptırırsak Minsk’e nasıl gideceğimizi sorduk. O da denk gelirse otobüs, olmazsa otostopla gidersiniz, dedi. Zaten iki gün kalacaktık, yarım gün gitti. Minsk’e daha 8 saat falan var o da araç bulabilirsek. Ülkeniz sizin olsun dedik sigorta yaptırmadan yürüyerek Ukrayna sınırına geçtik. Orada yürüyerek gelen iki kişi görünce şüphelendiler tabii. Ben dilim döndüğünce başımızdan geçenleri Rusça olarak anlattım. Ona rağmen çantalarımızı aradılar ve pasaport kontrolünü epey uzattılar. Onaydan sonra Ukrayna’ya dönmek için de araç bulmak lazım tabi. Otobüslere soruyorum yer yok. En son bir otomobil aldı bizi. Gomelli yaşlı bir adam tek başına seyahat ediyordu. Biz Çernigev ya da Kiev’e gitmek istediğimizi anlattık. O da 50 dolar karşılığında Kiev’e bırakabileceğini söyledi. Biraz pahalı da olsa perişan vaziyette olduğumuz için kabul ettik ve Kiev’e geçtik.
  Sonuç olarak Belarus’a aman ha trenle gitmeyin. Gidecekseniz de sigortanızı önceden yaptırın.

  • İnanılmaz! Büyük saçmalıkmış. Geçmiş olsun, üzgünüm. Kim bilir kaç kişi böyle perişan oluyordur. Bilgi için teşekkürler. Nasıl yapmak gerekiyormuş peki? Beyaz Rusya ile Ukrayna, Ukrayna’da yönetimin zorla değiştirilmesinden bu yana ayrı bloktalar, acaba Belarus bunu kötülük olsun diye Ukrayna’dan gelen trenlere özel olarak mı uyguluyor? Trende başka yabancı var mıydı?

   • Teşekkür ederim Alper Bey. Tren Belarus sınırlarına girdiğinde pek yolcu kalmamıştı. Kalanlar da anladığım kadarıyla Beyaz Rus idi. Bizden başka kimseyi indirmediler. Hen ben hem de arkadaşım Beyaz Rusya ile ilgili çok araştırma yapmıştık ancak hiçbir yerde böyle bir bilgiye rastlamadık. Ukrayna’da bu sigorta yaptırılabiliyor diye duydum ama nereden nasıl oluyor, öğrenemedim. Buradan sizlere ricam tanıdıklarınızıbu konuda uyarınız. Belarus’a giderken treni tercih etmesinler. Keşke geçen yaz sıcağı sıcağına yazsaydım bu yaşadıklarımı. Umarım arada başka kimsenin başına gelmemiştir.

 126. merhabalar alper bey ben odessadan moldavya ve kiev belarus yapıcam acaba her sınır kapasında saglık sigortası yaptırmamızmı gerekiyor…

 127. Ben de kısmetse Kiev havaalanından Gomel şehrine otobüs ile 25 dolara gideceğim. Sigortayı Gomel sınırında yaptırabilir miyim yoksa Kiev havaalanında yaptırmak mı gerekiyor ve havaalanında nerede yaptırabilirim?

  • Beyaz Rusya seyahat sigortasını ülkeye giriş kapısında, Belarus sınırında yaptırabilirsiniz. Ukrayna’da yaptırabileceğinize dair bir bilgim yok. Yukarıdaki yorumlarda blog okurlarımın deneyimleri var, okumanızı öneririm.

 128. Belarus’ta bulunan “Yabancılar ve vatansızların hukuksal durumunu” düzenleyen kanunda yapılan değişiklikle, 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren yabancı ülke vatandaşlarının geçici adres beyanında bulunabilme süresi 5 günden 10 güne çıkartılmıştır.

  Yani 10 günden az belarusta kalacak yabancı vatandaşlar İmigration kayıt yapmadan kalabilecekler

  Kaynak T.C Minsk Büyükelçiliği

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz