Minsk Belarus da denen Beyaz Rusya’nın ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nun başkenti, 2 milyona yakın kişinin yaşadığı temiz, güzel, yeşil ve güvenli bir şehir. Suç, şiddet, trafik sıkışıklığı, kaza, ayrımcılık gibi şeylerin sıfıra yakın olduğu huzurlu Beyaz Rusya başkenti, Türkiye’den en çok ilgiyi Minsk turları ile giden turistlerden gezilecek noktalar ve gece hayatı; okumak için gidenlerden ise üniversiteleri ile görüyor.

 

Minsk
Svislach Nehri, Minsk, Beyaz Rusya

 

Minsk – Beyaz Rus Ülkesinin Başkenti

Svislach ve Niamiha nehirlerinin kıyısında yer alan Minsk 1919 yılından 1991’e kadar eski Belarus Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti oldu. Haziran 1941’de Nazi Almanyası tarafından işgal edilen şehrin nüfusu 300 binden 50 bine düştü. Özellikle 1944 yılının ilk yarısındaki çatışmalarda kent yerle bir oldu. 3 Temmuzda Sovyet Kızıl Ordu tarafından kurtarıldı. Stalin tarafından yeniden inşa edildi, bu nedenle Sovyetler Birliği tarihine ve sosyalist mimariye ilgi duyanlar için mutlaka görülmesi gereken bir yer.

 

Minsk gezilecek noktalar
Minsk

 

Minsk için turistik bir şehir olduğu kesinlikle söylenemez, ama bence görülmeye değer güzellikte. İngilizce pek yaygın değil. Ana dil Rusça, ikinci dil ise Rusça’ya benzeyen Beyaz Rusça. Farklı tarihlerde yapılan araştırmaların sonuçları değişik olsa da ortak sonuç Beyaz Rusya halkının yarıdan çok daha fazlası ana dilini Rusça kabul ediyor ve evinde Rusça konuşuyor, Belarusça değil.

 

Minsk gezilecek noktalar
Minsk’te gezilecek yerler

 

Minsk Hava Durumu – Ne zaman Gidilir?

En soğuk ay Ocak’ta hava sıcaklığı -8 derece ile -2 derece aralığında seyrediyor ve yılın 4-5 ayı don oluyor. Sonbahar soğuk, ilkbahar serince. En iyisi yazın gitmek, en sıcak ay Temmuz’da ortalama sıcaklıklar 20-24 derece, gezmek için ideal. Ben Beyaz Rusya’ya Temmuz’da gittim ve rahat ettim. Gündüz uzun şort ve kısa kollu, gece pantolon ve ince bir uzun kollu ideal. Yağış için bir yağmurluk iyi olur. En yağmurlu aylar Haziran, Temmuz ve Ağustos. Minsk hava durumu, ne zaman gidilir sorusuna en iyi yanıt olarak yaz veya ilkbahar mevsimlerini sunuyor. En az yağmur Şubat’ta yağıyor.

 

Minsk gezi
Minsk gezi rehberi

 

Minsk Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım ve Sigorta

Uçaktan inip havaalanı binasına girdiğinizde, pasaport kontrolünden hemen önce zorunlu sigorta yaptırmanız gerekiyor, günlüğü 1 dolardan biraz fazla tutuyor. Ardından polis kontrolü ve pasaport damgalama işlemi var. Havalimanından kent merkezine özel araç veya taksi hariç ucuza gitmek için toplu taşıma var. 300Э. 173Э numaralı belediye otobüsleri ile 1400-TK ve 1430-TK havalimanı servisleri şehir merkezine gidiyor.

 

300Э numaralı otobüs havalimanından kent merkezindeki Tsentralnyi durağına gidiyor. 1 saate yakın sürüyor. Gece en son 02:00 kalkıp, sabaha karşı 04:30’da yeniden başlıyor. 173Э otobüsü ise Sokol semtine gidiyor ve 15 dakika sürüyor; Sokol’dan merkezi Mogilevskaya metro istasyonuna 112c adlı otobüs gidiyor. Biletler hem duraktaki gişeden hem de otobüste şoförden alınabiliyor. Bilet fiyatı 3,5 Belarus Rublesi.

 

kent merkezine ulaşım ve toplu taşıma
Minsk Havalimanı – şehir merkezi ulaşım ve toplu taşıma.

 

Havalimanı otobüsü 1400-TK, merkezdeki Tsentralnyi durağına götürüyor. Sabah ilk otobüs 06:55, gece sonuncusu 00:30’da kalkıyor. 1430-TK da Tsentralnyi durağına gidiyor ama Mogilevskaya metro istasyonuna da uğrayarak. Epey seyrek kalkıyor. Taksi 20-25 avro tutar.

 

Minsk’te Yaşam

Minsk geniş parkları, bahçeleri, nehirleri, gölleriyle yemyeşil bir şehir. Su kenarlarında sabit mangallar, bio tuvaletler, masalar halka açık. Başkent olduğu halde bir çok kuş türü yaşıyor. Son yıllarda evde kedi veya köpek besleyen Beyaz Ruslar artıyor, ama sahipsiz sokak hayvanı yok. Çok güvenli bir şehir olmasının üç nedeni var; cezaların ağırlığı; her yerde sivil polislerin varlığı; ve Belarus halkının barışçıl olması.

 

Minsk yaşam
Minsk’te yaşam

 

Marketler akşam 22:00 veya 23:00’te kapanıyor, az sayıda 24 saat açık dükkan var. Trafikte öncelik Türkiye‘deki gibi motorlu araçlara değil, uygar ülkelerdeki gibi yayalara ait. Kaza, ani fren, korna, ilkel insan sesleri duyulmaz.

 

Minsk turları
Minsk gezisi

 

Sağlık sorunlarında bir telefonla ambülans ve doktor eve gelip vatandaşı muayene ederek gerekli görürse hastaneye götürmekle görevli. Tüm bu sağlık hizmetleri ve hastaneler Belarus vatandaşlarına ücretsiz. Beyaz Rusya’ya girişte yaptırılan zorunlu sigorta, bu hizmetlerden ücretsiz yararlanmayı kapsıyor.

 

Minsk gezi rehberi
Minsk gezi notları

 

Şehrin ulaşım sistemi gelişmiş. Metro, tramvay, otobüs ve troleybüs sabah 05:00 ile gece 01:00 arası kesintisiz çalışıyor; şehrin bir ucundan diğerine 20-30 dakikada gidilebiliyor. Ulaşım ücretleri çok ucuz; metro, toleybüs, otobüs, tramvay biletleri 0.45 Belarus Rublesi (BYN) olup Türk parasıyla 90 kuruş ediyor. 1 Türk Lirası karşılığında Beyaz Rusya para birimi ile 0.52 Belarus Rublesi alınıyor. Taksi aynı ölçüde ucuz değil ama Türkiye’den ucuz. Lüks otomobiller Türkiye’den yaklaşık %60 daha ucuz. Benzinin litresi 0,85 Amerikan Doları eşdeğeri. Para birimi oldukça değersizdi ama 1 Ocak 2016 tarihinde 4 sıfır atıldı, BYR olan para birimi BYN olarak değiştirildi.

 

Minsk ulaşım
Minsk ulaşım bilgileri

 

Minsk’te yaşayan yabancıların çoğu okumak için gelen, eğitim almakta olan öğrenciler. Ülkede oturma izni ile ikamet eden yabancı uyruklu sayısı 170.000 civarında. Minsk şehrinde oturma izni için yabancılara davetiye çıkarmak nispeten zor olduğu için öğrenciler Brest, Vitebsk, Gomel gibi daha küçük şehirleri de okumak için tercih ediyorlar.

 

Minsk'te hayat
Minsk yaşam koşulları

 

Minsk Gezi Notları

Vitebsk şehrinden otobüse binip Minsk’e giderken, bir hafta önce başka kentten bir Couchsurfing üyesinin yardım amacıyla telefonunu verdiği arkadaşı Helen’i aradım, sağ olsun erkek arkadaşıyla beni terminalde karşıladı. Sonra kalacak yer bulmak için zorlu bir mücadele başladı. Hotel Sputnik şöyle dedi: Sadece hafta içi akşam 18:00’e kadar müşteri kabul edebiliyoruz!

 

Minsk gezi rehberi
Minsk gezi notları

 

Buralarda eşyalı daire kiralamak yaygın. Fakat bu işi yapan kişiler İngilizce lisanından bihaber. Üstelik akşam olduğundan kimseye ulaşamadık. Sırtımda 60 litrelik sırt çantası, yanımda omuz çantamla kilometrelerce yürüdük. Helen evine davet etti ısrarla ama başta istemedim. En sonunda yer bulamayıp evine gittik. Erkek arkadaşı sabah erken kalkacakmış, gelmedi.

 

Minsk turları
Minsk turu

 

Ertesi günkü maceramın daha zorlu olduğunu bilemezdim. Helen bir emlak bürosunun telefonunu buldu ve beni gerekli troleybüse bindirip işe gitti. Troleybüste sırt çantamı domateslerinin yanına koydum diye yaşlı bir teyzeden fena bir fırça yedim. Yazılı adres elimde olduğu halde troleybüsteki yerli yolcular arasında ineceğim durak hakkında hararetli bir tartışma yaşandı, sonunda attım kendimi dışarı. Bu arada yollarda İngilizce bilmesi muhtemel genç insanlara soru sormayı deniyorum tabii, ama nafile.

 

Minsk Belarus gezi
Minsk, Beyaz Rusya

 

10 katli binanın asansörü bozuktu, yukarı çıktığımda da kapı duvar. Yarım saat kat boşluğunda çaresiz birini bekledikten sonra bir asansör tamircisi geldi, meğer bina üç bitişik bloktan oluşuyormuş, ne bileyim ben? Sağ olsun doğru yere götürdü. Bürodaki iki kadın “yes” demeyi bile bilmiyorlardı. Uzun süren el işaretleri ve telefon konuşmaları sonucunda bir taksiye bindik ve kentin tam merkezinde; iki odalı, eşyalı bir daireye götürüldüm. Bu zorlu saatler boyunca İngilizce bilen birine rastlayabilseydim yaş/dil/din/ırk/cinsiyet gözetmeksizin öperdim. Dairenin sahibiyle de işaretlere dayalı anlaşmadan sonra bir oh çektim. Aşağıdaki kiralık dairede kaldım.

 

Minsk kiralık daire
Minsk’te kaldığım ev

 

Evimin yakınında küçük bir kafe-bar, içinde de sevimli, akıllı, İngilizce konuşan, sıcak ve yardımsever iki kız (Dasha ve Anna) ve bir oğlan (Pavel) var. Kentlerine gezmeye geldiğime pek sevindiler. Biri öksürdüm diye ballı limonlu karışık bitki çayı yaptı, diğeri kent hakkında her türlü yardıma hazır olduğunu söyledi. Bunca zorluktan sonra iyi hissettim. Aşağıdaki Stare Minsk Cafe.

 

Minsk gece hayatı
Minsk’te Cafe Bar

 

belarus kızları
Anna ile Dasha

 

Belarusian people
Pavel ve Dasha

 

Yakuba Kolasa Meydanı’nda böyle güzel heykeller var. Minsk gezi notları devam ediyor.

 

Minsk turları
Minsk turu

 

Arkadaşım Julia bir gün eve ziyarete geldiğinde bana bale okumuş olduğunu böyle kanıtladı. Babası KGB’de çalışıyormuş, hemen karşı bina. Perdeyi kapadım, ne olur ne olmaz.

 

Minsk gece hayatı
Julia

 

Bir kez böyle bir askeri etkinliğe denk geldim. Ya da Başkan Lukashenko gelecek, bilemiyorum. Çevrede izleyen bir kaç kişiye sordum ama İngilizce anlamadılar.

 

Belarus ordusu
Beyaz Rusya askerleri

 

Belediye tarafından böyle kızlar görevlendirilmiş, turist ve gezginlere yardımcı oluyor, kenti gezdiriyorlar (şaka şaka).

 

Minsk gezi yorumları
Minsk gezi notları

 

Minsk insanlar
Minsk’te insanlar

 

Minsk’te Gezilecek Noktalar, Görülecek Yerler

Minsk’te gezilecek noktalar, müzeler, parklar, güzel binalar, caddeler, görülecek yerler keyifli ve ulaşım kolay.

 

Belarus Cumhuriyeti Ulusal Sanat Müzesi

Lenina Caddesi 20 numarada, Kastrycnickaja metro istasyonuna yakın sanat müzesi Salı günü hariç açık ve bilet ücreti 50.000 ruble, yani 8 lira. 18-20. yüzyıllardan Rusya, 16-20. yüzyıllardan Beyaz Rusya sanat eserleri sergileniyor.

 

Belarus Ulusal Tarih ve Kültür Müzesi

Karla Marksa Caddesi, 12 numaralı adresteki müzenin bilet fiyatı 7.000 ruble, 1 lira 10 kuruşa eşdeğer. Çarşamba hariç açık. Müzenin koleksiyonundaki 377.918 parça eser arkeoloji, etnografya, değerli metal ve taş, hazine, silah, yazma, eski kitap, belge, sanat, para, geleneksel kıyafet ve diğerlerinden oluşan 48 alt koleksiyona ayrılıyor. İlkel çağdan modern zamana kadar yayılan değerli eserler sergileniyor. Minsk’te gezilecek noktalar ve görülecek yerler arasında en önemlilerden biri.

 

Belarus tarihi
Beyaz Rusya Tarih Müzesi

 

Beyaz Rusya Tarih Müzesi
Belarus Tarih Müzesi

 

Osmanlı Rus Savaşı
Osmanlı Rus Savaşı, 93 Harbi

 

Osmanlı Rus Savaşı ve 1877’de Rusların Kars’ı işgalini gösteren tablolar.

 

Kars Rus işgali
Rusların Kars’ı işgali

 

Palac Mastactva

Vulica Kazlova no:3 adresindeki sanat sarayına giriş ücretsiz. Pazartesi hariç açık olan mekanda modern sanat sergileri, satılık ikinci el kitaplar ve antikalar var. Hediyelik eşyalar pahalı.

 

Büyük Vatanseverlik Savaşı Tarihi Müzesi

Minsk II. Dünya Savaşı Müzesi (Belarusian Great Patriotic War Museum) Pazartesi hariç açık. Nazi işgali sırasındaki Alman-Sovyet Savaşı anısına kurulan müze, Minsk şehrinin 25 Ekim 1944 tarihinde kurtuluşunun hemen arkasından kurularak, savaş sona ermeden önce açılan ilk 2. Dünya Savaşı müzesi oldu. 1966’da taşındı, 2 Temmuz 2014’te yenilendi. Minsk’te gezilecek yerler arasında.

 

Minsk gezilecek yerler
Minsk’te gezilecek yerler

 

Joseph Stalin
Stalin

 

Müzede 24 sergi salonu ve 142.676 nesne var. Müze personeli aynı zamanda tarih araştırmacıları. Başlıca çalışma konuları Kızıl Ordu’daki Beyaz Rus askerler, anti faşist ve partizan mücadeleler, ve Auschwitz ölüm kampı.

 

World War II Museum
Minsk World War II Museum

 

II. Dünya Savaşı’nda Beyaz Rusya vatandaşlarının üçte biri öldü. 50.000 civarı partizan ve gizli örgüt savaşçısı dahil 3 milyondan fazla kişi hayatını kaybetti. En büyük Nazi esir kamplarından olan Trostenets dahil ülkede 250 ölüm kampı kuruldu.

 

Minsk müze
Belarusian Great Patriotic War Museum

 

Müzede dünya ve savaş, II, Dünya Savaşı öncesi dünyanın durumu, savaşın başlangıcı, Beyaz Rusya direnişi, Moskova savunması, Sovyet savunma cephesi, Smolensk savaşı, 1941-1944 Nazi işgal rejimi, partizan hareketi ve anti faşist yeraltı direnişi, Sovyet halkının Avrupa’nın direnişine katılımı, Nazi Almanya’sının yenilmesi, ülkenin kurtuluşu, savaş anıları, Stalin dönemi, büyük zaferin kahramanları konulu salonlarda belgeler, emirler, günlükler, mektuplar, resimler, fotoğraflar, bayraklar, posterler, Sovyetler Birliği, Almanya, İtalya, ABD, Çekoslovakya askeri üniformaları, askeri araçlar, tanklar, silahlar sergileniyor.

 

Nazi Rusya işgal
Rusya Nazi işgali

 

Praspiekt Niezalieznasci

Eski adı Francyska Skaryny olan, anıtsal Sovyet binalarıyla dolu, 11 kilometre uzunluğundaki ana cadde. Kentin ana damarı. Ben de bu caddede kaldım.

 

nezalezhnastsi
Praspiekt Niezalieznasci, Minsk

 

Hükümet Binası

Ünlü Sovyet Mimar Losif Langbard tarafından 1934’te yapılan dev bina, 2. Dünya Savaşı’nda ayakta kalan az sayıda yapıdan biri. Önünde Lenin heykeli var.

 

Belarus devleti
Beyaz Rusya hükumet binası

St. Elizabeth Manastırı

Vulica Kisialiova Caddesi 42 numarada, Niamiha metro istasyonu yakınındaki St Mary Magdeline Kilisesi (Tsarkva Svyatoj Maryi Magdaleny) Rus tarzında inşa edilmiş. 1847 yapımı kilisenin çan kulesi sekizgen.

 

Saint Peter & Saint Paul Kilisesi
Vulica Rakauskaja 4 (Metro: Niamiha) numaradaki kilise 1613 yılında inşa edildi ve 1871’de onarıldı. Kentin en eski kilisesi.

 

Aziz Simon ve Helena Kilisesi
Kızıl Kilise olarak da adlandırılan ibadethane 1905-1910 arasında inşa edildi. Adını, kiliseyi yaptıran ailenin prematüre doğarak hayatını kaybetmiş iki çocuğundan alıyor. Kilisenin kulelerinden yüksek olanın ailenin acısını, alçak olan ikisi ise çocuklarını simgeliyor.
Saints Simon and Helen Church
Church of Saints Simon and Helen
Aleksandr Nevsky Kilisesi
Eskiden ahşap bir kilise ve askeri mezarlık olan alanda bugünkü taş kilise, 1877-1878 yıllarında Osmanlılara karşı kazanılan savaşın (Osmanlı-Rus Savaşı veya 93 Harbi) onuruna inşa edildi. Nazi işgali sırasında bombalanan kilisenin kubbesi delindi ama bomba patlamadığı için ayakta kaldı. Onarımında Moskova Kremlin için Letonya’da üretim yapan fabrikanın kırmızı tuğlaları kullanıldı.

 

Postane
Merkezi Postane (Belposhta, Glavpochtamt) yapımına 1947 yılında başlanan, ana caddede şık bir binada. Savaş sonrası mimarinin başarılı örneklerinden.
Belposhta Glavpochtamt
Postane, Belposhta, Glavpochtamt

 

Traetskae Pradmestse

İngilizce Trinity Suburb denen küçük semtte savaşta yıkılmamış hoş binalar, kafeler, lokantalar ve dükkanlar var. Eski Minsk havası solumak için yürümek keyifli.

 

Gözyaşları Adası
Svisloch Nehri’nde küçük bir köprüyle yürüyerek geçilen Cesaret ve Matem Adası, halk tarafından Gözyaşları Adası olarak anılıyor.1996 yılında adada “Anavatanın sınırları ötesinde ölen evlatları” adlı bir anıt dikildi. Sovyet- Afganistan Savaşı’ında ölen askerlerin anısına Y. Pavlov, N. Korolev, T.Koroleva-Pavlova, V. Laptsevich, G. Pavlov, O. Pavlov ve D. Khomyakov tarafından tasarlanan anıtta derin anlamlar taşıyan tarihi ve felsefi mesajlar var.

 

Gorky Park
Zafer Meydanı’na yakın Gorky Park 1800 yılında kuruldu. Dasha’nın gezdirdiği parkta nehir, lunapark, gökevi, buz pateni sahası var. Devlet Başkanı  Alexander Lukashenko paten kaymayı çok seviyor, kaymaya geleceği zaman parkın bu bölgesi halka kapatılıyor.
park
Gorky Park
Lee Harvey Osvald Evi
Vulica Kamunistynaja 4 numara. 1959 yılında ABD vatandaşlığını terk edip Sovyetler Birliği’ne iltica eden Osvald, adını Alek olarak değiştirdi, Marina Prusakova ile evlendi ve burada yaşadı.

 

KGB Merkezi

Praspiekt Niezalieznasci Caddesi 17 numaradaki güzel bina, kentin benim de kaldığım ana caddesinde, evimin tam karşısında.

 

KGB Minsk
KGB Belarus

 

Belarus Devlet Üniversitesi

Minsk şehrinde onlarca binası olan üniversitenin benim ziyaret ettiğim merkez yerleşkesi Bağımsızlık Meydanı ile Tren Garı arasında. Bu binada Matematik ve Mekanik Fakültesi, Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Bilimi Fakültesi, Merkez Kütüphane, Uluslararası İlişkiler Bürosu ve diğer birimler var. Fizik, Kimya, Coğrafya, Uluslararası İlişkiler ve Hukuk Fakülteleri, Nükleer Sorunlar Araştırma Enstitüsü, Rektörlük ve idari binalar da bu kampüste.

 

Privokzalnaya Meydanı

Minsk Tren Garı’nın olduğu meydan.

 

privokzalnaya square minsk
Privokzalnaya Meydanı, Minsk

 

GUM

1951 yapımı, klasik Sovyet Gerçekçi mimari tarzda alışveriş merkezi.

 

Oktyabrskaya Meydanı

Eskiden pazar yeri olan Minsk Ekim Meydanı kentin tam merkezi. Buradan geçen metro hattının inşaatında bir çok mamut iskeleti bulunmuş.

 

Minsk şehir merkezi
Minsk kent merkezi

 

Sendikalar Kültür Sarayı

Oktyabrskaya Meydanı’ndaki 1956 yapımı Stalinist Sovyet tarzı güzel binada her yıl 700 civarı etkinlik düzenleniyor.

 

Республиканский дворец культуры профсоюзов Минск
Minsk Trade Unions Palace of Culture

 

Zafer Anıtı

Zafer Meydanı’ndaki (Victory Circus) 38 metre yükseklikte granit anıtın tepesinde 3 metrelik bir Sovyet Şeref Madayası heykeli var. Heykeltraşlar Z. Azgur, A. Bembel, S. Selikhanau ile mimarlar U. Karol ve G. Zagorski tarafından tasarlanan anıt, Sovyet Ordusu askerleri ve Beyaz Rus partizanlar anısına 1954’te dikildi.

 

Victory Monument
Victory Circus

 

Sirk

Sirkte gösteriler 19:00’da başlıyor, akrobatlar ve ayılar rol alıyor.

 

Minsk gezilecek noktalar
Sirk

 

Lenin Caddesi

Geniş Stalinist bulvarlardan farklı olarak daha dar ve mütevazi bir cadde.

 

Cumhuriyet Sarayı

2002 yapımı Cumhuriyet Sarayı, Oktyabrskaya Meydanı’ndaki ana bina. Konferanslar, kongreler ve gösteriler yapılıyor.

 

minsk republic palace
Cumhuriyet Sarayı

 

 

Başkentteki restoran ve kafe sayısı da oldukça fazla. Gençler ve yabancılar dışarıda yemek yiyecekleri zaman en çok Amerikan hamburger restoranlarını tercih ediyorlar. Birkaç tane Türk lokantası var.
Minsk heykeller, müzeler, sanat galerileri, kütüphaneler, sinema, tiyatro ve opera salonları ile kültürel açıdan zengin bir şehir.

 

Minsk Gece Hayatı

Minsk gece hayatı oldukça renkli ve hareketli olup, eğlence için bir çok ülkeden turist çekiyor. Şehirdeki cafe, bar, disco ve gece kulübü gibi eğlence yerleri arasında Coyote Bar, Mojito Bar, Bar 13, Blackhall Bar, TNT Rock Club, Gosti Bar, Next Club, Madison, Dozari, The Loft, Overtime, NLO, The Black Door,  Africa adlı gece hayatı mekanları sayılabilir. Aşağıda arkadaşlarım dans ederken.

 

Minsk gece eğlence
Minsk gece hayatı

 

Başkanlık Sarayı’nın fotoğrafını çekerken köşeden nöbetçi asker çıktı, düdükler bağrışlar.

 

Belarus devlet başkanı
Belarus Başkanlık Sarayı

 

Evimin hemen yanında, penceremin karşısında KGB’nin kurucusu  Felix Dzerzhinsky heykeli var.

 

 Felix Dzerzhinsky
Felix Dzerzhinsky, KGB

 

Kaldığım dairenin sahibine planladığım kadar gün ücreti ödemiştim ama daha fazla kalmaya karar verdim. Aradım, neyse ki yanında biraz İngilizce konuşan biri vardı, yardım etti. Kadın sadece “fazladan kalacağınız üç günün parasını giderken masaya bırakın” dedi, gelmeye gerek duymadı. Ben de tanımadığı insana duyduğu bu güvene karşılık jest olarak ayrılmadan önce evde temizlik yaptım. “Bir Türk müşterim vardı, adam giderken evi temizlemiş” diye 1 kişiye bile anlatsa bana yeter.

 

Minsk Kiev Treni

Minsk Tren Garı’nda Kiev’e bilet almam kolay olmadı. Gişedeki kadınla anlaşamadık. Epey uğraştıktan sonra İngilizce bilen bir kadın durumu görünce yardım etti sağ olsun.

 

Beyaz Rusya’dan Ukrayna başkenti Kiev’e yaptığım uzun tren yolculuğunda tek yabancı bendim, çok ilgi gördüm, herkes kopartımanına votka içmeye davet etti, hatta trenin müdürü kadın “beni İstanbul’a götür, evlenelim” dedi. İngilizce bilen bir bilgisayar mühendisi tercüme etti.

 

Minsk Kiev tren
Minsk Kiev treni

 

Bi adamla da epey içtik, çok sohbet ettik, kafalar güzel, bi süre sonra bişey sordum, “or rayt” dedi, başka şey dedim, “or rayt” dedi. Saatlerdir İngilizce konuştuğum adamın İngilizce tek bildiği sözün “all right” olduğunu fark edip kaçtım. Fakat “all right”ı o kadar mükemmel bir İngiliz aksanıyla söylüyordu ki, saatlerce İngilizce bildiğini sandım.

 

Minsk gezi veya tur planı yapanlara yararlı olması umuduyla.

143 YORUMLAR

 1. Minsk adni cox esidsemde haqqinda bu qeder cox melumatim yox idi.Sesiz sakit seherleri sevirem huzur dolu sakit heyati.Tesekkurler hemseki kimi gozel yazi olmus.gelecek islernizde ugurlar yolunuz daima aciq olmaqini dileyirem.

 2. Alper Bey, değerli izlenimleriniz ve görüşleriniz için teşekkürler. Kısmetse bu yaz (2016) dil kursu için bir aylığına Minsk’e gitmeyi planlıyorum. Rusça 1. seviye eğitimini Türkiye’de almış olmam ve böylece biraz bilerek gitmem bir avantaj olacak sizin yazdıklarınızdan anlaşılan. Seyahatlerinizi heyecanla izlemeye devam ediyoruz bu arada 🙂

  • Emre bey seyahat yazılarıma ilginize teşekkür ederim, memnun oldum. Yemyeşil beyaz Rusya ve zarif başkenti Minsk bence mutlaka görülmesi gereken yerler, bir de amaç Rusça öğrenmek olunca ne mutlu size. Eski Sovyet Doğu Bloku ülkelerinde epey seyahat ettim çünkü üç önemli özelliğe sahipler; fiyatlar ucuz, güvenli, insanı soğuk değil. Fakat Rusça bilseydim çok daha kolay olurdu her şey. gezmeye ve yazmaya devam, başarılar dilerim. 🙂 Oradan da izlenimlerinizi burada paylaşırsanız çok sevinirim.

 3. Neden sürekli tek başınızasınız? yanınızda götürecek eşiniz veya büyük küçük kardeşiniz yokmu?(Bu arada polonya’ya gitmeyi hiç düşündünüzmü?)

 4. merhaba Alper Bey, yazılarınız çok güzel, Ben de 5 Temmuzda Minsk’te olacağım. kalmak için couchsurfingden yer ayarladım. 5 gün kalmayı planlıyorum. Bakalım güzel olur inşallah.

 5. Alper ve Ahali Merhaba; Temmuz sonunda eşim ve oğlanla lviv ve kiev de olacağız. vizesiz olduğundan trenle geçip 3 gün ayırabiliriz diye düşünüyorum. ne gibi tüyolar verebilirsiniz? Sınırdan geçiş, tren yolculuğu, vs vs vs

 6. Merhaba ben de eylulde Ukrayna Moldova Belarus seyahati yapacagim, kopeğimle gideceğim için arac kiralayacagim, ancak bazi arkadaslar sadece havaalanindan kiralayabilecegimi soylediler, bizdeki gibi rent a car lar heryerde yokmuş, ayrica kredi karti degil 3 ulkede de nakit kullaniliyormus, bu konuda bilgi verir misiniz, tesekkurler.

  • Merhaba. Belarus’ta Europcar, Sixt, Avis; Ukrayna’da Sixt, Avis, Ukraine Rental Car Group gibi firmalar havaalanları ve kent merkezlerinde araç kiralama hizmeti veriyorlar. Kredi kartı her üç ülkede de kullandım. Bizdeki gibi minik işyerlerine kadar girmiş olmasa da oldukça yaygın. Ne kadar süreyle gezeceksiniz?

   • Mrb alper bey yazin cok guzel keyifle okudum bende rusca ogrenmek icin baranoviche gidicem ins orayla ilgili bilginiz varmi hayat nasil orda ucuzmu pahalimi simdidrn tesekkurler

    • Merhaba Fırat Bey. Belarus eskisi kadar ucuz bir ülke olmasa da hala Türkiye’den biraz daha ucuz. Beyaz Rusya’da tüketici fiyatları Türkiye’den ortalama %30 daha düşük. Baranovichi 173.000 nüfuslu küçük ve güze bir şehir. Önemli bir demiryolu ulaşım ve üniversite eğitim merkezi. Başarılar dilerim.

 7. Alper bey merhaba biz iki erkek arkadaş minsk Şehrine gezi amaçlı 08/09/2016 perşembe günü gidiyoruz orada bize rehberlik hizmetleri verebilecek tanıdık var mı.. ayrıca gezi tecrubeniz faydalı oldu tebrikler Teşekkürler..

 8. Harika bir anlatım.Kasım ayında 6 aylık bir kurs için gitmeyi düşünüyorum.Kafamda ki soru işaretleri azaldı.Sanırım Kışa denk gelecek ama yinede iyi geçeceğini umuyorum.

 9. Merhaba,

  Belarus ta dolar bozdurma ve rubleyi dolara dönüştürme konusunda en iyi yöntem nedir? Bayanlar rahatsız ediyor mu? Beğendiğiniz en iyi Türk lokantası hangisiydi? Domuz eti yemeden yemek yeme şansımız nedir?

 10. Merhaba,
  Kiev den 1 gunlugune Minks e geçmek istiyorum bende. Trenle gidip tekrar Kiev e dönme planim var. Epey araştırdım fakat, tren bileti fiyatları ve yolculuk saatiyle alakalı pek bi bilgiye rastlamadım. Hatta Kiev den Minsk e olan sefer dahi bulamadım. Otobüsle 10 saat gorunuyor ama sınırda ne kadar bekleme olur bilemiyorum. Ukrayna otobusleri de bizimkiler kadar konforlu değilmiş sanırım. Bana bu yaptığınız tren seferiyle alakalı bilgi verir misiniz?

  • Merhaba. Kiev Minsk arasında çalışan 86 numaralı hızlı tren Beliy Aist 10 saat süren bir gece treni. Tren akşam Kiev-Passazhirskiy Garı’ndan 21:19’da kalkar, Minsk’e ertesi sabah 08:38’de varır. Odesa ile Baranavicy arasında çalışan 294 numaralı tren ise Kiev’den gece 01:10’da kalkar, Minsk varış saati 13:44, 11 buçuk saat sürüyor. Tren bilet fiyatları üçüncü sınıf kuşet koltuk, ikinci sınıf yataklı, birinci sınıf lüks olarak çok değişiyor. 1100 Ukrayna Grivnası (UAH) ile 3500 grivna arasında biletler var. 1 Türk Lirası 8 Ukrayna Grivnası ediyor. Belarus ise kısa süre önce parasından 4 sıfır attı, yeni Beyaz Rusya para birimi ile 1 Türk Lirası 0,6 Belarus Rublesi ediyor. Ukrayna’da ben otobüs yolculuğu yaptım, iyi bir Türk otobüsüydü.

 11. Alper bey yakin zamanda Rusya , Turkistan ve hatta Mogola kadar solo belkide kafama uyan bir yoldas bulup sirt cantali uzunca bir gezi dusunmekteyim fakat o cografyalarda gunluk hayatta Turkce, Ingilizce ve Almanca nin yeterli olmayacagi asikar, gecen sene Ukraynada ve iki sene once Almatide bu buyuk sorunu gorerek yasadim, herseyden onemlisi alfabe engel teskil ediyor, bina girislerinde tabelalarda; Otelmi- Karakolmu – Okulmu yaziyor.. anlayip isin icinden cikmak cok zor )) , bu sebeble gunluk ihtiyacimi karsilayip halkla anlasmaya yetecek derecede yerinde ve tercihan ozel bire bir Rus dili kursu almayi dusunuyorum, bunun icin en iyisinin oralarda bilfiil yasayarak gunluk hayati yine Rus larla paylasarak onlarla toplumla sosyalleserek olmasi gerekir diye dusunmekteyim iki ay Minsk ya da yine ucuz bir yer olabilecek sehir olarak Irkutsk vb diger Sibirya kentlerini dusunuyorum, sizin bu konuda tecrube fikrinizi almak isterim .. malum Moskova ve Petersburg cok pahali yerler ustelik buyuk sehirler ilgimide hicmi hic cekmiyor, bu konuda dusunce ve tavsiyeleriniz olabilirmi?

  • Rusça öğrenmek için Minsk harika bir şehir Alper Bey. Belarus son derece güvenli, güzel, yeşil bir ülke. Minsk tertemiz bir şehir, mimarisi, eğlencesi, eğitimi iyi. Dil eğitimi ve yaşamak için rahatlıkla tavsiye ederim.

 12. Degerli Paylasimcalarin Domuz yemekleri konusundaki hassasiyetlerini anliyorum ama uzun seneler Dunyanin cesitli Kuffar ulkelerinde yasayan birisi olarak nacizane ama cok acik ve net dobra soyleyecek oldugum sudur; bilerek siparis vermedikce cokta takmayin! Avrupada Amerikada Asyada Afrikada 20 sene yasayan bir Musluman bilmeden istemeden farkinda olmadan bir orta boy Domuzu midesine indirir!.. pisim yerleri, hazilrik alanlari, ocaklar, tencereler izgaralara bulasan yag ve kanin hele soslardaki jelatin ve diger ogelerde **Dondurma bastaolamk uzere bundan kacinmak imkansiz.. Seferde oldugunuzu dusunup inanc ve Itikadiniza halel gelmeyecegi iman ve Islam sartlarini bozmayacaginizi bilerek katlanmak zorundasiniz, yoksa hamur isi dahi yememelisiniz, unutmayalim yukarisi bizide bilir niyetimizi de, rahat olun aksi halde nefis tatlilardan dahi tadamazsiniz.

 13. Sayin Murat HMK gectigmiz Agustos ayinda kesif amacli Turkiye cikisli Turk gurubu ile ucakla 7 gunluk Lyiw – Kiew Odessa turuna katildim ,daha ikinci gun Lyiv de grubu terkettim ,uc- dort yasinda simarik ve zir zir ciglik atarak goz yasi dokmeden histeri kirizleri icinde hic susmadan aglayan bir kiz cocugu ile yola cikan umarsiz anne- baba ve surekli sorun cikaran , tur lideri ve rehberini usak gibi gorenlerin, ikide bir hediyelik esya dukkani s0ranlarin olusturdugu uyumsuz gorgusuz saygisiz insanlardan olusan gruptan kopup , sadece odemesi yapilmis olan otelleri kullanarak , onlarla tur otobusu paylasmak trenle Lyiv -Kiew – Odessa arasinda solo seyahat ettim ,..6 -7 saatlik hizli trenler birinci mevki 20 usd gibi bir fiyata cok keyifli bve huzurlu yolculuk imkani sunuyor , garlarda Ing bilen sevimli ve yardimci memurlarin oldugu bilet ve info giseleri var…bol sans…

 14. bende kısmet olursa 2 aralık Minsk e gidecegim. 8 günlük. biz 2 kişi yaptırdık rezervasyonu. ancak arkadaşın babasının rahatsızlıgı nedeniyle gelemiyecek gibi görünüyor. aynı tarihlerde minsk seyahat edecek arkadaşlar varsa iletişime geçebiliriz..

 15. merhaba Alper Bey.Yabancı bir ülkeye gideceğimiz zaman sizin sayfanıza bakmadan gitmiyoruz. Sağolun gerekli bilgiler için.Ben bir hafta sonra Minske gideceğim.Kiev aktarmalı Ukrain airways ile.sorun olurmu?orda ev ayarlayacak arkadaş minske vardığımda. ama booking ten bir otel rezervasyonu çıktısı alıp havaalanında nolur nolmaz yanımda olsun diyorum sizce nasıl mantıklı mı.İkinci sorum 4 gün kalacağım register gereklimi??.Bir diğeri seyehat sağlık sigortası yaptırıyım mı Türkiyeden giderken bunu da havaalanında ibraz etmek zorundamıyım?.Son olarak euro , dolar mı götüreyim yoksa türk parası götürsem rubleye çevirirler mi?

  • Merhaba İsmail Bey. Seyahat blog yazılarıma ilginize teşekkür ederim. Minsk’e Kiev’den aktarmalı gitmeniz sorun yaratmaz. Evet ücret kesilmeyen bir otel rezervasyonu çıktısı alın yanınıza. Register gerekmez, çünkü 5 günden fazla kalınacaksa polise kayıt zorunlu. Minsk Havalimanı’nda zorunlu sağlık sigortası yaptıracaksınız, buradan yapmanıza gerek yok. Türk parasını Belarus Rublesine çevirecek yer bulsanız bile zarar edersiniz. Amerikan Doları veya Avro götürün.

 16. teşekkürler alper bey.Uçakta dağıtılacak olan kağıta kiraladığım evin adresini yazssam mı iyi olur yoksa ücret kesilmeyen bir booking yapıp onun adresini mi yazayım?Havaalanındaki görevliye kağıdı gösterdiğimde booking yaptığım otelin adresi ile asıl kalacak olduğum apartment adresi farklı olacak.

 17. 3-11 aralık minsk gezisinden dün döndük. 4 yıl öncesine göre fiyatlar çok yükselmiş. bir club te viski cola 20 ruble. yani 10 dolar. bu günkü kurla bakarsanız 35tl. club giriş 20 ruble. örnegin rich cat isimli bir klube giderken 10 rubleye gitmişken. dönüşte 45 ruble, yani 23 dolar verdik. mesafe 8 kilometre. slivki isimli karaoke bardan uzak durun. ayrıca ordaki azeri çakallardan. mesela biz bir kafede oturuken arka masada oturan bir azeri konuşmalarımızdan Türk oldugumuzu anlıyor. bize nerden geldiniz sorusuyla muhabbete giriyor. bizde temiz yüzlü bir çocuk diyoruz ver sohbeti derinleştiriyoruz. cumartesi gecesi slivki isimli karaoke barın çok iyi oldugu ve dolu oldugu önceden rezervasyon yapalım diyor. arıyor clubu rezervasyonu yapıyor. saat 9 da bize geliyor birlikte gidiyoruz. bizden başka kimse yok klupte. birazdan dolar diyor. saat 10 dan sonra müsteriler geliyor. masalar dolmaya başlıyor. arkadaş bir kızla konusuyor. kız dogum günü oldugunu söylüyor ve sampanya içmek istiyor. bana sordu garson 100 rublelik. 50 dolar yani bir içki söylüyoruz. sonrasında garson arkadaşa da soruyor şu şampanya nasıl diye, arkadaş getir diyor.. fişekler eşliginde 2 şişe şampanya masaya geliyor. kızların sayısı 5 e çıkıyor. sonraki şampanya 220 dolarlık. ayrıca karaoke barda her şarkı 140 dolarmış, azeri öküz borazan sesiyle rusça birşeyler söylüyor. kızlar eslik ediyor.. sıra gelmeden 2. söylenen her şarkı 140 dolarmış. yan masada oturan türkiueden arkadaşlar uyardılar. dikkat edin masanızın hesabı çok kabarık olacak, bu kızlar da mekanın kızları diye.. saat 02.00 bizim moral bozuldu. azeri çocuga kardeş hesabı iste dedim. hesap geldi, 1050 dolar. 350 dolar yenen içilen şeyler 700 dolar karaoke şarkının hesabı.. garsona söylüyorum ben rusça bilmem sarkı söylemem bu nedir diye. kim soyledi şarkıyı ondan al parasını diyorum. dikleniyorum. sonra azeri çocuk benim param yok diyor. 25 ruble param var cebimde diyor. garson biz arkadaşınıza söyledik bunun parasını diyor. oda kabul etti diyor. benim şalterler atıyor. lan şerefsiz diyorum cebinde 25 rublen var, neyin aklını yaşıyosun diyorum… sonuç…. biz 550 dolar boktan bir gece için ödemek zorunda kaldık.. azerilerden ve bu bar ve buna benzer barlardan uzak durun.. yediniz içtiniz dediklerinde itiraz edecek bir tutar dalınız yok…

  • öncelikle bu güzel ve fotoğraflı yazı için teşekkürler.
   minskte gezdiğiniz kız arkadaşınızla nasıl tanıştınız?
   ve couchsurfingde sevgilisi olan kız var ama sevgilisi ayrılıyor ve baş başa kalıyorsunuz? burası ilginç geldi. yani aranızda bir samimiyet oldu mu bu kızla?

 18. Ben ağustosa doğru minske gitmeyi düşünüyorum ve ingilizcem yok denecek kadar az orda gezmemi çok etkiler mi ve havalimanından şehir merkezine yol çok uzak nasıl giderim ve nerde kalmamı önerirsiniz birde şehir içinde bir yerden biryere giderken nasıl bir yol izlemeliyim

  • Gitme minskteki türkler çakal olmuş soyarlar ayak üstu gece hayati falan palavra çok pahalı her yer para tuzagı yaklaşan kızların amacı hırsızlık yapmak fuhuş yasak 3 yıl hapis

 19. Havaalanından şehir merkezine pazarlıkla 35 ruble yanı yaklaşık 17.5 dolara gıdebliyosun. Veya dolmuş var ama saatleri bilmen gerekiyor. Geçen gittiğimde Akşamüstü 4 te dolmuşa bindim oda 5 ruble yani 2,5 dolar. Ama şuan minsk te dolar 1.93 belarus rublesi. İyi şanslar

 20. İnstıtut kulture metro durağında inince bir tane yurt var üniversitenin yurdu. Ben 4 gunlüğüne 55 dolara kaldım. Parayı bankaya yatırıyosun dekontu yurda verıyosun. Ancak Alper Beyin dediği gibi rusça az da oksa bilmek şart arkadaşım yoksa derdını anlatırken dertli oluyosun.

 21. Alper abi merhaba , Belarusa turist icin visa yok degilmi ? peki kac giris cikis yapabilirim Ukrayna git – gel, gir – cik olurmu ? birde en fazla ne kadar kac gun yani orada max. kac gun kalinir 180 / 90 sarti varmi abi ? sagolun

  • Merhaba. Beyaz Rusya Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Vizesiz olarak Belarus’ta bir defada en fazla 30 gün kalınabiliyor. İzin verilen kalış süresi birçok ülke gibi 180 günde 90 gün değil daha az; 1 yılda 90 gün.

 22. Abi simdi bana bak Orhan bu konuda yazdim oraya git bak deme lutfen , biliyorum 2014 de bu ulkeye visa kalkti ama bu son Rus ucagi olayindan sonra hani kimbilir onlarda Rus lar geri koydularmi diye sordum ayirca detay goremedim hic biryerde , yani visa yoksa bile kac gunluk ve kac giris cikis hakki olayi acik degil o sebeble rahatsiz ediyorum sizi abi ..

     • Alper bey merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum.Benim sizden ricam lviv minsk ve minsk kiev tren saat ve ücretleri ile ilgili internetten bilgilere ulaşamadım.Bu konu ile ilgili yardımınızı rica ediyorum….Kolay gelsin….

      • Merhaba Figen Hanım. Lviv’den Minsk’e 18:58’de 372 numaralı tren var. Minsk ile Kiev arası 094Б numaralı Minsk Pasažyrski — Odesa-Holovna treni Salı ve Cuma günleri 14:13’te kalkıyor, Kiev’de saat 02:06’da oluyor. 284Б numaralı Baranavičy Palieskija — Kherson treni ayın tek sayılı günlerinde 14:13’te kalkıyor. Benim seyahat ettiğim 086Б numaralı Minsk Pasažyrski — Kyiv-Pasazhyrsky treni ise saat her akşam 22:40’ta hareket ediyor, ertesi sabah 08:40’ta Kiev’e varıyor. İlk 2 tren 13 saat, gece treni 10 saat sürüyor. Keyifli bir Beyaz Rusya seyahati dilerim. Minsk güzel bir şehir, beğenirsiniz.

       • Merhaba AlperMetin bey, cevabınız için çok teşekkür ediyorum.Sizden ricam Lviv Minsk 18:58 372 numaralı tren ve dönüş Minsk Kiev 22:40- 0865 numaralı tren ücretleri hakkında biginiz varmı acaba? biz 2 bayanız bu saatlerdeki trenlerde ayrıca güvenlik ile ilgili olarak  bize sıkıntı olurmu? Kolay gelsin…..

        • Rica ederim. Lviv Minsk tren fiyatlarını bilmiyorum. Minsk Kiev tren biletlerinin fiyatları ikinci sınıf 74 Belarus Rublesi, iki kişilik kompartıman 127 ruble, lüks kompartıman 239 ruble. Güvenlik sorunu olmaz.

         • Alper bey size çok teşekkür ediyorum. Sizin gibi sabırlı, yardım sever, paylaşımcı insanlar hep hayatımızda olsun, bizimle paylaştığınız tüm bilgileriniz, anlatımlarınız ve yorumlarınız için size çok teşekkür ediyorum. Sizi takipteyim bundan sonraki yapacağınız paylaşımlarınızı da takip edeceğim. Yolunuz açık olsun…. Tüm yapacağınız gezilerin istediğiniz gibi geçmesi dileğiyle, Kolay gelsin….

          • Rica ederim Figen Hanım. Seyahat etmek isteyenlere her zaman varım. Minsk, Belarus ve Ukrayna seyahatinizden sonra izlenimlerinizi ilgili yazılarıma yorum olarak yazarsanız çok sevinirim, gideceklere güncel bilgi olur. Yolunuz açık olsun.

 23. Alper bey merhaba, size bir sorum daha olacak yapacağım tren yolculuğunda 2 kişi yataklı tren bileti alıcam, acaba 2 kişilik yataklı kompartımanlar var mı? yoksa hepsi 4er kişilik mi? Kolay gelsin…..

 24. Alpet bey bir de yazılarınızda Minsk için bir sigortadan bahsediyorsunuz bu sigortayı tren garında yaptırabilir miyim ya da sigortayı yaptırmak zorunda mıyız?

 25. Merhaba Alper bey ben ecoline otobus sirketiyle geliyorum otelim u fontana hotel belki biliyorsunuz belki bilmiyorsunuz otelimin yaninda metro istasyonu var acaba otobus terminalinin yakininda metroistasyonu var mi yoksa yurumem mi gerekecek. yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekur.

 26. Merhaba Alper bey. Ben Ukrayna Lviv’e gidicem ordan Minsk e geçmeyi düşünüyorum. Tren mi yoksa otobüs mü tercih etmeliyim? size tren ve otobüs bileti fiyatları ne kadardır? Son olarak Belarus’ta sağlık sigortası yapılması zorunluymuş galiba. Onu nerden ve nasıl yapabilirim?

 27. Alper bey merhaba,
  Ülkeye vize olmadığını biliyorum fakat direkt pasaportla daha önce hiç bir işlem yapmadan ülkeye giriş yapabilir miyim acaba? Benim ilk yurt dışı deneyimim de aynı zamanda.

  • Merhaba. Belarus’a giderken Minsk Havalimanı’nda pasaport polislerine göstermek üzere pasaportunuzun yanı sıra otel veya daire rezervasyonunuzun çıktısı, yoksa kalacağınız yerin adresi, ve dönüş biletinizin çıktısı yanınızda olsun. Ayrıca havaalanında almanız gereken ucuz bir zorunlu seyahat sağlık sigortası var. Sorun yaşamazsınız, en fazla birkaç soru sorarlar.

 28. Alper bey, Minsk yazınızı okudum. Çok güzel ben de yakın zamanda oradaydım. Benim de dikkatimi şehrin yeşilliği, temizliği, güzel parkları ve güzel planlı şehir olması çekti. Bu konu benim de hatırladığım bir konu maalesef Türk şehirleri beton yığını olmalarına çok üzülüyorum. Adamlar şehir yaparken yüz yıl iki yüz yıl önceden plan yapmışlar. Yıl 2017 bizim şehir planımız var mi merak ediyorum. Tabi ben Avrupa dışına cıkmadığım için diğer ülkeleri bilmiyorum.

  • Minsk bence de çok güzel bir şehir, pırıl pırıl ve yeşil. Aynı düşünceleri paylaşıyorum. Türkiye kentleri ne yazık ki yeşilden yoksun, çirkin mimariye sahip beton yığınları. Plan diye bir şey yok.

 29. Alper Bey 19 Martta Minsk e gidiyorum. Avir diye bir şey söylediler. 2 haftalık bir tatil düşünuyorum Apart kiralayacağım kiraladığım apartın adresini havaalanında polislere versem kayit yaptirsam apart sahibinin de onaylaması mi gerekiyor avir merkezine gitmesi gerekiyor mu? Yardımcı olur musunuz ?

  • Beyaz Rusya ziyareti için avir diye bir şey duymadım. Kiralayacağınız apart otel veya dairenin adresini havalimanında polislere vereceksiniz; mümkünse rezervasyon çıktısını alın. Sahibi polise kayıt yapacak, sizin karakola gitmenize gerek yok.

 30. Merhaba Mayıs 3 Minsk te olacagım 4 gün firma ve rehber ile gidecegiz Türk paramız orada mı dolar ya da ruble yapmalıyız alper bey yoksa buradan hazırlıklı mı gitmeliyiz. hava nasıl olur mayıs ayında yazlıklarla mı kışlıklarla mı gitmeliyiz:) bir de gece hayatı yaşantısında hangi mekanları secmeliyiz iyi ve ucız mekan yazılarda paylaşılan pahalı karaokelerden bahsedilmiş ilginize teşekkür ederim şimdiden yönlendrmelerinizi dikkate alacagım.

  • Merhaba. Türk parasıyla gitmek işe yaramaz, dolar götürüp Belarus’ta ruble alırsınız. Mevduat hesabınızda TL bulundurup beyaz Rusya’da banka ATM makinelerinden ruble karşılığını çekmek de mantıklı bir çözüm, ben öyle yaptım. Mayıs ayının başında Minsk hava durumu fena olmaz, sıcaklıklar gündüz 16-18 derece, gece 8-10 derece civarında olur. Yani ne yazlık ne de kışlık kıyafetle gitmelisiniz. Gündüz İlkbahar, gece Sonbahar havası gibi düşünün. Yazımdakiler dışında başka eğlence yeri bilmiyorum.

 31. Selamlar. Uçakla Minsk’e inmeyi ve günü birlik kalıp akşamına Vilnius için trene binmeyi düşünüyorum. Uçaktan indik. Şehre vardık.. Tren istasyonunda bavulu bırakabileceğimiz yerler mevcut mudur? Asıl amacım Vilnius Riga ve Tallinn çünkü.. Oradan trenlerle devam edeceğim.. En son Tallinn’den ülkeye dönmeyi planlıyorum. (Hatta feribotla günübirlik Helsinki de yapacağım) Ne düşünürsünüz? Teşekkürler.

  • Merhaba. Evet, Minsk Tren Garı’nın bodrum katında 24 saat açık bagaj emanet bürosu var. Bahsettiğiniz 3 Baltık başkentini de Helsinki’yi sevdim ben, harika plan. Aslında Minsk de güzeldir. Bu seyahate kaç gün ayırıyorsunuz?

 32. Merhabalar Alper çok keyifli bir yazıydı beğenerek okudum elinize sağlık.
  Ben de temmuzda gitmeyi düşünüyorum. Telefonumuza internet işini nasıl çözebiliriz acaba ?

 33. Merhaba Alper bey elinize sağlık

  Minskte tanıdığıniz türk veya türkçe bilen tur rehberlerini biliyor musunuz? 6-8 kişi gitmeyi düşünüyoruz ağustosun sonunda…

 34. MERHABA ALPER BEY YAZINIZ İÇİN TEŞEKKURKLER ÖNCELİKLE BEN AGUSTOS SONUNDA GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORUM AMA İNGİLİZCEM O KADAR İYİ DEGİL ÇOK ZORLUK ÇEKER MİYİM?

 35. Alper Bey muhteşem bir rehber hazırlamışsınız. Ben de pek çok ülke gezdim ama görseniz düzgün fotoğrafım bile yok. Bundan sonra sizin yaptığınızı yapıp hepsini belgeleyeceğim.
  Bu hafta sonu bayram öncesi Minsk’e gidiyorum. Sağlık sigortası gümrükte yapılıyormuş dediğiniz gibi. Fakat benim zaten daha önce şengen vizesi için aldığım bütün dünyayı kapsayan sağlık sigortam vardır (ABD, Japonya, Kanada harici). Bu poliçe Belarus’da geçersiz midir? Diğer ülkelerde bir sıkıntı yaşamadım çünkü.

  • Merhaba. Gezi blog yazılarımı beğenmenize sevindim, teşekkürler. Beyaz Rusya kendine özel bir sağlık sigortası istiyor, uluslararası sigortayı kabul edeceğini sanmıyorum. Böyle bir durumla karşılaşmadığım için kesin bir şey diyemeyeceğim, en iyisi Beyaz Rusya Konsolosluğunu arayıp sormak, ya da Minsk Havalimanı’nda (MSQ, UMMS) sigorta belgenizi gösterirsiniz, kabul edilmezse Belarus sigortasını alırsınız. Sonucu buraya da yazarsanız sevinirim, bilgi olur.

   • Cevabınız için teşekkürler. Muhakkak geri bildirimde bulunacağım. Bu arada benden selam götürmemi istediğiniz bir kafe var mıdır? Star kafeden bahsetmişsiniz. Sanırım otobüs duraklarının karşısında kalıyor. Oraya da bir uğramayı düşünüyorum. Sizi hatırlayacaklarsa selamınızı söylerim fotoğrafınızı gösterip 🙂

     • Estağfurullah ben teşekkür ederim. Yine de aklınıza gelen bir şey olursa yazabilirsiniz.
      Bu arada hem bizim hem de Belarus’un MFA web sayfalarında kafa karıştırıcı bilgiler mevcut. İki sayfada da (karşılıklı olarak) hem vize olduğundan hem de olmadığından bahsedilmiş. Bu konuda güncel bir bilginiz var mıdır?
      http://mfa.gov.by/en/visa/visafreetravel/
      Bu linke bakarsanız önünüze çıkacak iki seçenekten ilkinde açılan sayfada ülkemizin vizeden muaf olduğu yazıyorken ikinci sayfada ‘visiting belarus without visa’ başlıklı fotoğrafta ve videoda ülkemizin ismi yer almıyor.

  • Saglik sigortasını Rusçaya çevrilmesini istiyorlar, benimki İngilizce idi bu sefer affediyorum bir daha Rusça olsun dedi. Bir de tarih ne zamana kadar sigortalı ve kaç euroluk sigortalı olduğunu göstermen gerekiyor. Alper bey bu arkadaşa cevap.

   • Mesut Bey cevabınız için teşekkürler. Sigortanızı ingilizceye nasıl çevirttiniz? Benim sadece yarınım kaldı. Halledebileceğim bir şeyse rusçaya çevirtmeyi deneyebilirim. Ama zaten orada 1 gün için 1 eurolık bir sigorta yapıyorlarsa koşturmama değmez. Zaten 4 gece konaklayacağım. Oraya indiğim zaman gerçekleştirim çok zaman almıyorsa.

 36. Arkadaşlar, çok önemli bir işiniz yoksa Belarus’a gitmenizi tavsiye etmiyorum. Ben bayram tailinde 5 günlüğüne turistik amaçlı gittim. Girişte yaklaşık iki saat beklettiler. Pasaportumu büyüteçle saatlerce incelediler. Bu bekletmeden dolayı havaalanında para bozduramadım ve SIM kart alamadım çünkü saat 8’den sonra her yer kapalı. İnternet ve telefon problemlerimden dolayı booking’ten kiraladığım evin ofisiyle de direk iletişim kuramadım. Uber sürücüsü yardımcı oldu ama kapı duvar ve telefonlara kimse cevap vermedi. O gece mecburen başka bir otelde kaldım. Ertesi gün ofise gittim. Kalmadığım gecenin parasını da tahsil ettiler. Ofis 9’a kadar çalışıyor, sizin hatanız dediler. Şehrin tam merkezinde 1 saat sim kart satan yer aradım. İnsanlara sordum. Kimse bilmiyor. 1 saat sonunda bir yere yönlendirdiler. Oradaki çalışan sistemimiz çalışmıyor dedi. Ertesi gün yine gittim. Aynı kişi yine sistem çalışmıyor dedi. Bu arada bu bahsettiğim yer tam merkezde Life Cell’in büyük bir mağazası. Turkcell iştirakı bir şirket. Sonra merkez tren garına gittim. Orada yine Life Cell satan küçük bir ofis vardı. O sistem çalışmıyor falan demedi ama orijinal pasaport istedi ısrarla. Telefonumdaki pasaport görüntüsünü kabul etmedi. Yine garda başka bir ofis buldum. O da aynı şekilde orijinal pasaport olmadan bir şey yapamayacağını, kameralar olduğunu söyledi. Sonuç olarak sim kart almaktan vazgeçtim. Ülkeden çıkışta da girişteki kadar olmasa da yine stres yarattılar. Pasaportu uzun süre ve sayfa sayfa, tekrar tekrar büyüteçle incelediler. Bunu birçok insana yaptılar. Çaprazımda Fransız bir aile vardı. Onları benden de daha çok beklettiler. Kendimi soğuk savaş dönemi filminde hissettim. Önce çok ciddiye almadım ama karşı taraf gerçekten ciddi ve hiç şakaları yok. Bu arada Amerika, Meksika, İngiltere, Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İspanya, Sırbistan, Hırvatistan, Karadağ, Ukrayna, Singapur, Tayland, Kamboçya’ya seyahat etmiş biriyim. Hayatımda böyle şeyler ilk defa başıma geldi. Sizi belki bu kadar aksilik bulmaz ama yine de bilginiz olsun. Sevgiler ve keyifli seyahatler dilerim.

  • Belarus’ta yaşadığınız pasaport kontrol polisi, iletişim ve SIM kart sorunları için üzüldüm, inanın her satırda yaşamış gibi hissettim. Ben ve tanıdıklarım Belarus’a hep kolayca girdik, acaba yakın zamanda ülkede bir sorun mu oldu? Başka ülkeden insanlara da yapmışlar, durum ciddi görünüyor.

   • Teşekkür ederim. Dediğiniz gibi umarım dönemlik ve geçici bir durumdur. Sonuçta orada okuyan ya da iş yapan Türkler de var. Gerçi tüm yabancılara karşı bir tutum vardı gördüğüm kadarıyla.

  • Emir Bey yaşadıklarınız için üzüldüm. Bayramda bende Belarus’taydım. Bir ülkeye giriş yaptığımda ilk olarak her zaman sim kart aldığım için gitmeden önce 3 farklı gsm operatörüne ait çok sayıda dükkanı telefonumdaki haritada işaretlerim. Bu dükkanların açılış kapanış saatlerini ve çıkabilecek problemleri de göz önünde bulundurup varış saatimi ona göre ayarlarım. İnternet, bilmediğiniz bir ülkede sizin için herşey demek. Aynı şekilde benim de yirmiye yakın ülkeye giriş çıkış yapmış olmama rağmen pasaportumun sayfalarını tek tek büyüteçle incelediler. Söylediğiniz gibi 10 dakika sürdü ama iki saat değil. Ardından havaalanındaki life mağazasını elimle koymuş gibi buldum ve bir adet önödenmiş sim kart aldım. Pasaportunuzu sim kart almak için her zaman yanınızda bulundurun. Benden, sim kart aldığım her ülkede pasaportum istendi.
   Umarım söylediklerinizi tekrar yaşamamak için bir sonraki sefere önleminizi alırsınız. Belarus güvenlik konusunda gerçekten ciddi. Bana kalırsa her yerde de böyle olması gerekiyor.
   Bu arada şehre hangi gün vardınız? Ailecek mi seyahat ediyorsunuz?

   • Evet. Ben de hazırlıklarımı yapmıştım ama maalesef polis bekletmesinden dolayı geciktiğim için havalaanındaki ofisler kapanmıştı. Ayrıca şehirde akşam 8 gibi heryer kapanıyormuş zaten. Böyle bir şehir daha önce görmediğim için biraz hazırlıksız da yakalandım açıkçası. Yorumlarda da hatırlamıyorum böyle birşey yazıldığını. Ya da gözümden de kaçmış olabilir. Bu arada polisler sonunda özür dilediler ve ülkenin tadını çıkarmamı söylediler ama aksilikler hep devam ettiği için pek de tadını çıkarabildiğim söylenemez. Kötü bir seyahat anısı olarak aklımda kaldı sadece. Ben bayramın ikinci günü ülkeye giriş yapmıştım. Arkadaşımla birlikte.

    • Biz de bayramın ikinci günü öğleden sonra bindik dönüş uçağımıza. Siz de akşamüstü gibi indiniz sanırım. Belarus’u gezdiğim ülkeler arasında ilk üçe koyuyorum. Çok güzel ve yaşanılası bir yer olarak bende yer edindi. Tekrar gitmeyi düşüneceğim. Siz de üstünü çizmeyip bir şans daha verin derim. Hatta aracım ile gidip şehirlerarası da gezmeyi düşüneceğim. Alper Bey’i takipteyiz. Güncel bilgileri ondan alıp artık o nereye bizler de oraya.

 37. Ben Belarus eniştesiyim.
  Her şeye her sene zam var.
  2018 Otobus bilet fiyatı 0,60 B. Ruble. Yani 0,30 $. Senelerdir gidiyorum ama benden iyi biliyorsun. Övgülerin için teşekkürler. Nasrettin Hoca misali evlendik ikinci vatan oldu. İyi de oldu.

 38. Yazı için çok teşekkürler.
  Peki Belarus için, eşim ve çocuğumla gitmeyi planlıyorum, en iyi son şehir Minsk midir, daha turistik olanı var mı Mesela ben de Kiev başkent ama Lviv bir harika. Sizce nereye gitmeli? Daha iyi bir şehir var mı hocam?

 39. Merhaba Alper Bey ;
  Öncelikle bu güzel paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Elinize sağlık.
  Mayıs ayında bende gitmeyi düşünüyorum. Ancak ben başka bir şehir olan Pinsk şehrine gideceğim. Kız arkadaşım orada yaşıyor. Dolayısıyla orada konaklayacağım. Girişte pasaport kontrolünde kalacağım yer bilgisi olarak, kız arkadaşımın adresini mi göstermeliyim polislere ?

   • Öncelikle cevabımız için çok teşekkür ederim. İlave olarak son bir sorum daha olacaktı. Orada 5 gün kalmak istiyorum bunun için nereye ve nasıl kayıt yaptırmam gerekiyor.

    • Merhaba. Beyaz Rusya’ya seyahat edenler ülkeye girişlerinden itibaren beş iş günü içerisinde kaldıkları yerde bulunan yabancılar şubesine ikamet izni (registrasyon) için kayıt olmak zorundalar. Oteller zaten bu işlemi yapıyor ama yapıp yapmadıklarını sorarak hatırlatmakta yarar var.

     • Alper Bey ilginiz ve cevaplarınız için tekrar çok teşekkür ediyorum. Son olarak birkaç sorum olacaktı.
      1 ) Belavia Havayolları ile gideceğim, uçakta ülkeye girerken dolduracağımız form dağıtılıyor mu ? yoksa bunu uçaktan indikten sonra pasaport kontrolünden önce mi alıp dolduruyoruz ?
      2 ) 5 gün değil de, 4 gece kalıp, 5.gün dönsem yine de kayıt zorunluluğu var mı ?

      Teşekkürler,

      • Merhaba. Rica ederim, sorularınızı yanıtlamaya her zaman hazırım. Uçakta dağıtıldığı da oluyor, havalimanında da. Her iki durumda da Beyaz Rusya giriş formunu kaçırmanız mümkün değil. Belarus polis göçmen bürosuna kayıt zorunluluğu “beş iş günü içinde” olduğu için sizin dört gece sonra dönmenizde bir sorun olmaması gerekir, ancak ertesi güne kalırsanız zorunlu kayıt gerekir.

 40. Alper bey haziranda Kiev’de olacağız, acaba Kiev’den Minsk’e trenle ulaşım var mı? Biliyor musunuz? Bilgilendirirseniz sevinirim, uçak biletleri pahalı geldi.

  • Merhaba Hicran Hanım. Kiev’den Minsk’e tren var. Günde 6 tane Kiev – Minsk treninden üçü Kiev’den hareket ediyor, diğer üçü Odesa’dan hareket edip Kiev’de durduktan sonra Minsk’e gidiyor. Sizin için fark etmez tabii, hangisi saat olarak uyarsa ve yer varsa bilet alırsınız.

 41. Merhaba Alper bey. Gezi yazılarınızı okumadan not almadan geziye çıkmıyoruz. Yazılarınız harika. Biz haziran ayında Moskova Petersburg Helsinki’ye gideceğiz. Daha sonra Tallinn, Riga, Vilnius, Minsk yapmak istiyoruz. Buralara otobüsle geçersek sınırda sorun olur mu? Ya da başka öneriniz var mı? Teşekkür ederim.

  • Merhaba. Gezi yazılarıma ilginize teşekkür ederim. Rusya için vize gerektiğini bilirsiniz, beyaz Rusya ise vize istemiyor. Schengen vizeniz varken diğer ülkelere ve bu ülkeler arasında otobüsle geçişlerde hiçbir sorun yaşamazsınız.

 42. Başka sitede yazdığım yorumu burda da paylaşmak istedim.

  Merhabalar kıyaslamaya ben de birşey ekleyeyim 15 yıldır Belarus’tayım giyim üzerine dükkanım var Jakuba Kolosa’da, iyi ve kötü yönlerini yazacağım tarafsızca.

  Pozitif Yönleri Ukrayna’ya göre:

  *Belarus ufak ülke, kafa dinlemek için ideal.
  *Yeşili bol, ormanlarla kaplı ülke.
  *Yabancı çok fazla değil, Ukrayna’ya göre tabi.
  *T.C vatandaşlarına vizesiz (Ukrayna da vizesiz yine de olumlu)
  *Altyapısı ve binaları Ukrayna’dan daha iyi, yolları geniş ve kullanışlı.

  Negatif yönleri Ukrayna’ya göre:

  *Uçak bileti pahalı, İstanbul’dan sadece direkt uçuş var Minsk’e, THY ve Belavia fiyatlar inanın uçuk.
  *Daha pahalı yaşam, ev kiraları, otel fiyatları, yeme içme vb.
  *Pasaportla giriş şart, Ukrayna kimlikle mümkün Belarus yanlızca pasaport.
  *Belarus’ta vizesiz 30 gün kalabilirsiniz sonra çıkış yapmanız lazım.
  *Popülasyon düşük olduğundan gece hayatı Ukrayna gibi hareketli değil, Belarus nüfusu 9,5 milyon, Ukrayna 42 milyon.
  *Covid olsun olmasın zorunlu sağlık sigortası şart tüm yabancılar için günlük 2 euro.
  *10 iş gününden fazla kalacaksınız oturum kaydı yaptırmanız lazım OVIR ofisinde.

  Gelelim yorumlarıma ne amaçla geldiğinize göre değişir, ben gelin veya gelmeyin diyemem, kişi kendi kararını versin, internette yazılar eski olabilir, ne Belarus eski Belarus ne de Türkiye eski Türkiye. Ülkeyi Lukaşenko 30 yıldır yönetiyor geçen sene seçim sonrası Belarus karışmıştı, insanlar Lukaşenko’ya oy vermiyoruz diyorlar ama o da %70 oy aldım diyor, Avrupa’da idam uygulayan tek ülke. Belarus’a gelecekseniz bu adamın ismini söylemeyin sokakta sivil polis çok ve bunu sevmeyen halk insanı çok hiç karıştırmayın.

  Minsk eğitim için tavsiye etmem buranın universiteleri tanınmıyor, boşa diploma alırsınız, Rusça eğitimi için gelirseniz ayrı, temiz Rusça öğrenebilirsiniz bir ara eğitim danışmanlığı yaptım bıraktım, ama şunu da söyleyim eğer Minsk’te eğitim almak istiyorsanız kurs ücretleri yıllık 3000-5000 dolar arası eğitim ücreti, Minsk’te yurtta yaşamak isterseniz aylık 400-750 dolar para lazım yaşam maliyeti yurt yeme içme vs, evde konaklamak isterseniz üstüne koymanız lazım Minskt’e aylık 1+1 evler kiralık 600-1000 dolar civarı tek odalı stüdyo evler ise 350 dolardan başlar, merkezde daha pahalı olur.

  İş hayatı, biz bir şekilde çorbamızı kaynatıyoruz ama iyi seçmeniz lazım sektörü, Belarus ufak ülke popülasyon az ve nüfusu yaşlı, ona göre konsept lazım.

  Gelelim gece hayatına benim ilk geldiğim yıllardaki gece hayatı güzellikleri bitti yeni lüks mekanlar açıldı, doğru çok turist istemiyor, kaliteli, çok parası olan, kumara gelen çok para harcayan turist istiyor Belarus, kumarhane kaynıyor ülkede, ben Kiev’de bulundum Minsk gece hayatı Kiev’e göre pahalı, mesela Rich Cat 25-30 dolar girişi, 15 dolar içeçekler başlıyor hesabı yapın, eski yıllarda ucuzdu ama artık öyle Minsk yok, pandemi de eğlence sektörünü vurdu, çok kapanan klüp oldu.

  Minsk’e yazın gelmeyin çünkü üniversiteler şehri, yazın öğrenciler diğer şehirlere, kasaba köylerine döner, Minsk’te yerleşik yaşayanlar da tatile Türkiye’ye, Mısır, Yunanistan’a filan gider, en güzel zaman gece hayatından kışın, eğer kışı sevmiyorsanız nisan-mayıs veya eylül ekim gibi gidebilirsiniz, yazın tavsiye etmem, yine de siz bilirsiniz.

  Diğer yazılara göz attım, 2010 yılı sonrası akıllı telefonlar dijitalleşme vs burda da var Ukrayna’da yazıklarınız burda da geçer, kızları dünyayı öğrendi kolay lokma yok, Minsk’te özellikle kafa koparıcı kız çok, Union Cafe Paris Cafe sizi avlamak isteyen kız çok, yani dünyadaki her kız gibi kolay yatağa giren yok, hepsi çakallaştı. Bu Ukrayna Belarus özeli değil, tüm dünyada bu şekilde Moskova’ya gidin ister Kişinev ister Amsterdam’a kolay değil para+yabancı dil+giyim kuşam+tipiniz+yaşınıza göre kız ayarlarsınız, ingilizce yeni nesil biliyor, ama yine de Rusça biraz bilin Belarus’ta Rusçasız kız işi zor benden söylemesi, tabii ki en önemli para arkadaşlar, paranız yoksa kimse yanaşmıyor sonuçta keyfine ilişki yaşayacaksam yabancı erkekle neden yapayım diyorlar, Belarus erkekleri ile keyfine ilişki yaparız diyorlar.

  Belarus eskort için geleceksiniz gelmeyin yasak kurallar katı, yapan az ve fiyatlar yüksek, eğer bu iş için Kiev doğru adres sonra hüsran yaşarsınız Minsk’te. Gezmek için de Minsk dışı şehirleri önermem çok ufaklar akşam 8-9 dan sonra şehirler ölür mekanlar var takılmak için mekan demek para demek, Minsk tavsiye ederim diğer şehirleri de gördüm yani pek iç açıcı değil.

  Soru sormak isteyen sorabilir boş vaktimizde cevaplarız. Saygılarımla Taner.

 43. Merhabalar, yazı için teşekkürler, ama Belarus ve Minsk çok değişti. Rusya-Ukrayna savaşı burayı etkiledi, THY uçuşları durdurdu, Minsk’e 1 seneye yakındır Belavia uçuyor biletler 500-700 dolar arasında gidiş dönüş, uçuş süresi uzadı, Ukrayna hava sahası kapalı olduğundan 5-6 saat uçuş sürüyor. En önemlisi liranın aşırı değer kaybı ile 1 byn = 8 lira ediyor, paralarının değeri bizim 8 katımız, ekonomide bu tek etken değil, ama şöyle diyeyim 1 orta boy pizza kola 250 TL, Türkiye’de 40-50 lira aynı marka şampuan Minsk’te 120 lira, Türkiye’de 2,5 litre kola 23,75, Minsk’te 2 litre kola aynı marka 32 lira. Artık gerisini siz düşünün, Rusya ambargo yediğinden Belarus’ta çoğu mal bulunmuyor, Belarus ekonomisi Rusya’ya bağlı, McDonald’s Rusya’dan çekildi, Belarus’tan da çekildi, inanılmaz ekonomik sıkıntılar, savaş bunalımı var çünkü Belarus ile Ukrayna sınır komşusu, Belarus halkı Avrupa’ya kaçmaya çalışıyor, özellikle Polonya üzerinden. Evet bu Alper hocamızın yazdğından durum çok farklı, çok bilinmezlik var Belarus’ta, 2020 seçim sonrası ülke karıştı, yukarıda arkadaş yazmış, Lukaşenko Belarus’u savaşa sokmak istiyor, ama halk zaten bunalımda, ülke iyice karışacak diye şu an hareket etmedi, ama yine de dikkat etmek lazım.

  • Mert Bey Beyaz Rusya ve başkent Minsk hakkında verdiğiniz güncel bilgi ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Belarus öncecen biz Türk vatandaşları için oldukça ucuz bir ülkeydi, giderek fiyatlar Türkiye ile aynı düzeye geldi, sonra daha pahalı bir ülke haline geldi. Bugün ise 2023 yılı itibariyle çok daha pahalı olduğunu öğreniyoruz sayenizde. Evet Belarus eski Sovyet ülkeleri arasında Rusya’ya en bağlı ülke. Umarım asla savaşa girmezler. Minsk beni en çok güzel mimarisi, temizliği, güvenliği, eğlencesi ile etkiledi. İdeal bir gezi rotası olan Belarus bugün savaşın etkisiyle ekonom,k ve siyasi kriz ve belirsizlik içinde. Belarus hakkında seyahat, ekonomi, fiyatlar, koşullar konusunda yeni bilgiler öğrenirseniz yine paylaşmanızı rica ediyorum. Zaman ayırdığınız için tekrar teşekkürler.

 44. Alper hocam, 5 günlük oturum kaydı 10 güne çıkarıldı, Belarus’tata 10 iş gününe kadar kalacaksanız OVIR de kayıt yaptırmak zorunda değilsiniz, 10 gün üzeri ise OVIR’de oturum kaydı yaptırmak lazım.

  THY 1 yıldır uçmuyor Minsk’e savaştan dolayı ne zaman uçuşa başlar bilmiyorum, THY destek twitter’dan takip edebilir arkadaşlar. Yukarıda dediğim gibi tek Belavia (Belarus Hava Yolları) uçuyor, uçuş süresi uzadı 5-6 saat sürüyor çünkü rota uzadı ve eskiden bilet pahalıydı Belarus’a, yine pahalı, havalimanı vergileri yüksek, vizeler 2014 de kalktı. Pegasus, Sun Express gibi low cost firmalar uçmadı savaş öncesi bile, çünkü Belarus devleti aşırı vergi alıyor. Eskiden maddi durumu az olan vatandaşlarımız Ukrayna^’ya uçup oradan Belarus’a otobüs ve tren ile geçiyordu, bu artık hayal oldu, savaş ne zaman biter bilmiyorum, savaş bitse bile Belarus – Ukrayna ilişkileri koptu.

  Pahalılaşma konusunda, zaten Minsk başkent ve pahalı bir kentti. Türk Lirasıda aşırı değer kaybı oldu 5-6 sene önce Türk Lirasında; 1 dolar 3-4 TL idi şimdi 19 liraya yakın. Sadece Belarus pahalanmadı ki Alper hocam.. Bir zamanlar Türk Lirası ve polonya Zlotisi aynı değerdeydi 2017 gibi, şimdi Polonya Zlotisi Türk Lirasının 4 katı, Tayland’a gitmiştim seneler önce 1 lira 7 baht yapiyordu şimdi 1 lira 2 baht yapmıyor, aslında ülkeler kendine çok göre pahalanmadı bizim paramız aşırı değer kaybı yaşayıp alım gücü düşünce, 10 sene önce Türk vatandaşları çok rahat geziler yaparken, şu an yabancı turistler için Türkiye cennet oldu, yani Türkiye’de mal ve hizmet fiyatları ucuzladı cebinde döviz olan halk ve yabancı turistler için. Kafanızı ağrıtmadan AB ülkelerinde olan bir gurbetçi, sıradan işçi 2000 euro ile Türkiye’ye gelse onu bozsa 40 bin TL, şu anki 25 yıllık uzaman doktor 23 bin TL kazanıyor Türkiye’de, sıradan gurbetçi işçi daha iyi alım gücüne sahip malesef.

  Konu siyasete girmeden kapatıyorum ben ekonomik yorumlarımı yaptım gerçekçi kim yapmış neden yapmış filan beni ilgilendirmiyor, sonuçlar bu..

  Belarus’ta pizza, ve market örneklerimi vereyim..

  Dominos pizza uluslararası, Türkiye’de de şubeleri var. Buyrun linki:

  https://dominos.by/

  Bu da sıradan bir süpermarketin sitesi, buyrun:

  https://sosedi.by/sales/

  İyi günler dilerim, başka kafanıza takılan veya arkadaşların sorusu olursa seve seve cevaplarım.

  • Emeğinize sağlık Mert Bey, Belarus hakkında değerli güncel bilgiler verdiniz. Haklısınız, TL aşırı düşünce tüm dünyada yoksullaştık. Ben de en son gittiğim ülkelerin para birimlerine ve kurlara bakıyorum; oralarda iken TL karşılığı aldığım yerel paraların şu an tam dörtte birini alabiliyorum.

   Umarım birçok kişi Beyaz Rusya’nın bugünkü durumu ile ilgili bu bilgileri okur. Çok teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz