Ana Sayfa Avrupa Bosna-Hersek

Bosna-Hersek

Yugoslavya’nın dağılmasıyla ortaya çıkan ülkelerden olan Bosna-Hersek, doksanlı yıllardaki korkunç savaştan sonra yaralarını sarıyor. Bizans ve Katolik Avrupa arasında, Osmanlı ve Avusturya – Macaristan İmparatorlukları arasında bir köprü oluşturan, Sırbistan ve Hırvatistan etkilerinde kalan, kültürlerin bir araya geldiği küçük ve güzel ülke. (İng: Bosnia and Herzegovina. Boşnakça-Sırpça-Hırvatça: Bosna i Hercegovina). Bu sayfamda Bosna-Hersek gezisi, Bosna hakkında bilgi, Saraybosna ve Mostar gezi yazıları ve rehber bilgileri bulabilirsiniz.

Bosna-Hersek hakkında bilgi

Üç milyon sekiz yüz bin nüfuslu ülkede Boşnaklar nüfusun %50,11’ini Sırplar %30,78’ini, Hırvatlar ise %15,43’ünü oluşturuyor.

Eski Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin altı federe cumhuriyetinden biri olan ülke, bağımsızlığını 1990’lı yıllardaki Yugoslavya’nın çözüldüğü yıllarda kazandı. 1992 yılında Yugoslavya’dan ayrılan Slovenya ve Hırvatistan’ın bağımsızlığını tanıyan AB ve BM, Makedonya ve Bosna-Hersek’in bağımsızlığını referandum şartına bağladı. Bu nedenle 1992 yılında yapılan referandumda halk bağımsızlıktan yana oy kullanınca yeni devlet kuruldu. Ancak bu devleti, ülkedeki Sırplar tanımadı ve Boşnaklar ve Hırvatlara karşı savaş açtı.

1995 yılına kadar süren Bosna Savaşı’ndan sonra Dayton Antlaşması imzalandı. Buna göre ülkede barışı uygulayacak Barışı Uygulama Konseyi adı altında uluslararası bir konsey kuruldu. Bu konsey Bosna-Hersek Yüksek Temsilciliği’ni kurdu. Sonuçta ülkede bulunan bu yüksek temsilcilik şu anda cumhurbaşkanını görevden alma dahil birçok yetkiyle donatılmıştır. Ayrıca bu anlaşmaya göre Üçlü Cumhurbaşkanlığı Konseyi’yle de ülkedeki üç etnik grup temsil ediliyor..