Ana Sayfa Avrupa Bulgaristan

Bulgaristan

Onca ülke gezdiğim halde yeşil pasaporta inatla vize isteyen Bulgaristan’a gitmemiştim. “Komşi” nihayet hususi pasaporta vize talebinden vazgeçti ve artık ne zaman canım sıkılsa otobüsle gezmeye gidiyorum.. İstanbul-Sofya bileti gidiş-dönüş 110 TL, Plovdiv ve diğer şehirlere daha da ucuz. Sofya güzel, ucuz, güvenli, cana yakın, tanıdık. Kavurma, musakka, cacık, ciğer yahni, kuru fasulye yedim. İyi insanlarla tanıştım, güler yüzle karşılandım, ilgi gördüm.

Nazım Hikmet’in Sofya’da Münevver’in mektubunda istemesi üzerine giderek mektubunu şiirleştirdiği Boris Park’a gidip, ben de mektupta ve şiirde geçen kestane ağacının altında o şiiri okudum ve görüntümü kaydettim. Bu sayfamda Bulgaristan gezisi ve tatili, Bulgaristan hakkında bilgi, Sofya gezi notları ve Sofya turu için gezilecek yerler listesi, Plovdiv gezi notları, Bulgaristan gezi rehberi bulabilirsiniz.

Bulgaristan hakkında bilgi

Bulgaristan (Bulgarca: България yazılır, Bılgariya okunur), resmi adıyla Bulgaristan Cumhuriyeti (Bulgarca: Република България, Republika Bılgariya), Balkanlar’da yer alan komşu bir ülke. Batıda Sırbistan ve Makedonya, doğuda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan ve güneydoğuda Türkiye ile çevrili. 110 bin 994 kilometrekarelik yüzölçüme ve 7.364.570 kişi nüfusa sahip. Balkan, Rodop ve Rila dağları yüzey şekillerini belirliyor. Rila Dağı üzerindeki 2.925 metre Musala Zirvesi, Doğu Avrupa’nın en yüksek noktası. Kuzeydeki Tuna Ovası ve güneydeki Yukarı Trakya Ovası, Bulgaristan’ın alçak ve verimli bölgeleri.

Bulgaristan tarihi

Organize tarih öncesi kültürler günümüz Bulgar topraklarında Neolitik Çağ’da gelişmeye başladı. Antik tarih boyunca ülkeye Traklar, Yunanlar ve Romalılar egemen oldu. Bulgar devletinin ortaya çıkışı, Balkanlar’ın çoğuna egemen olan Birinci Bulgar İmparatorluğu’nun MS 681’de kurulmasına kadar uzanıyor ve Orta Çağ süresince Slavlar için bir kültür merkezi haline geldi. İkinci Bulgar İmparatorluğu’nun 1396’da çökmesinin ardından, toprakları yaklaşık beş yüzyıl boyunca Osmanlı yönetimine girdi. 93 Harbi, Üçüncü Bulgar Devleti’nin kurulmasına yol açtı. Bundan sonraki yıllarda komşuları ile yaşadığı çatışmalar Bulgaristan’ın her iki dünya savaşında da Almanya ile ittifak yapmasına sebep oldu. 1946’da Sovyet liderliğindeki Doğu Bloku’nun bir parçası olarak tek partili bir sosyalist devlet haline geldi. Aralık 1989’da iktidardaki Komünist Parti, çok partili seçimlerin yapılmasına izin verdi ve ülke demokrasi ve piyasa ekonomisine geçti.

Bulgar kültürü

Çağdaş Bulgar kültürü Trak, Slav ve Bulgar kültürünün bir karışımı olsa da Yunan, Roma, Osmanlı ve Kelt kültüründen de etkilendi. Trak eserleri arasında pek çok lahit ve altın hazine var. Ülkenin sınırları Roma İmparatorluğu’nun Moesia, Trakya ve Makedonya eyaletlerini içeriyor ve pek çok arkeolojik keşif Roma dönemine dayanıyor, ama Antik Bulgarlar da müzik ve erken dönem mimaride etki bıraktılar. Birinci ve İkinci Bulgar İmparatorlukları Slav kültürü egemenliği altındaydı ve Preslav , Ohrid Edebiyat okulları sayesinde Doğu Ortodoks Slav dünyasında edebi ve kültürel anlamda büyük bir iz bıraktı. Doğu Avrupa ve Asya’da pek çok ülkede kullanılan Kiril alfabesi, bu edebiyat okullarında şekillendi.

sofya resimleri

Sofya Gezi Rehberi

86
Bulgaristan'ın başkenti Sofya yakın, ucuz, güvenli ve oldukça güzel. İstanbul'dan uygun fiyatlı otobüslerle gitmek mümkün. Kent bir turizm merkezi olmasa da ben 6 günlük...