Plovdiv veya Türkçe adıyla Filibe, Bulgaristan’ın ikinci büyük şehri ve 8000 yıldır insan yaşamı olan, Avrupa’nın sürekli yerleşik halka sahip en eski kenti. Önemli bir ekonomi, eğitim, kültür ve ulaşım merkezi olan Plovdiv (Пловдив), günümüzde tarihi yerleri ve ucuzluğuyla turistlerin de ilgisini çeken, güvenli ve güzel bir şehir. Filibe görülecek yerleri ve ucuzluğunun yanı sıra üniversiteleri ile de Türkiye’den yoğun seyahat ve ilgi görüyor. Bu Plovdiv gezi rehberi yazımda şehir hakkında bilgiüniversiteler, lokantalar, yemekler, arkadaşlarım, gece hayatı ve gezi notları var.

 

Plovdiv gezi notları
Plovdiv gezi rehberi

 

Plovdiv Gezi Notları

Plovdiv’e gece otobüsle geldim, yer ayırttığım hosteli buldum, yazışırken sahibi “gece dörtte gelmen sorun değil, odan hazır değilse bir çay içersin” demişti ama nöbetçi kız beni salona aldı, öğlen on ikiye kadar burada takıl dedi. Gitmek istediğimi, booking ile bilgi verdiğim kartımdan para çekmemelerini rica ettim, olur ama emin değilim dedi. Daha önce haberleştiğim ucuz otele gitmek için taksi çağırmasını istedim, “bu saatte yok” dedi.

 

Plovdiv gezi yazısı
Plovdiv gezisi

 

Dışarı çıktım, kimse yok, epey dolaştım, bir taksi geçti, el salladım, doluymuş. Az ilerde durdu, bir kadın indi, “çişimi yapmak istiyorum” dedi, sen ne yapıyorsun diye sordu. Ben de bi otele gitmek istediğimi söyledim. Bin arabaya gezelim dedi, ürktüm ama şoförün yüzü güven verdi, bindim.

 

Bulgaristan Filibe
Filibe Bulgaristan

 

Kadın Polonyalı, kafası güzel. Taksiyi bütün gece gezdirmesi için tutmuş. Otele geldik, o resepsiyon katında tuvalete girdi ve dışarı çıktı, görevli bana “iki tane tek kişilik mi, bir tane büyük yatak mı istersiniz” dedi. Tek kişi olduğumu, kadını tanımadığımı söyledim. Hatun otelin önünde bir süre bekleyip gitti, ben odama çıktım. Yol yorgunu olmasam o kadının gecesine ortak olmak, bu bilmediğim kentin sokaklarını dolaşmak isterdim, bana yardım etti, belli ki yalnız hissediyordu, tek derdi bu kenti gezeceği bir dost bulmaktı. Seyahat etmek insana ilginç anlar yaşatıyor.

 

Bulgaristan Plovdiv
Plovdiv Bulgaristan

 

Gördüğünüz gibi tam bir Filibe beyefendisiyim.

 

Filibe gezi rehberi
Filibe gezi notları

 

Filibe Türkleri cennetin kapısını kilitlemiş.

 

Filibe Türkler
Filibe Türkleri

 

Plovdiv gezi rehberi ve bilgi notları devam ediyor.

 

Filibe gezisi bilgiler
Filibe gezisi bilgi notları

 

Filibe Hakkında Bilgi

Filibe (Bulgarca Пловдив), 2014 nüfus sayımına göre 341.567 nüfusuyla Bulgaristan’ın ikinci büyük şehri ve Filibe ilinin idari merkezi. Ülkenin önemli bir ekonomi, ulaşım, kültür ve eğitim merkezi. Şehir, 5 Eylül 2014 tarihinde yapılan seçimle 2019 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmaya hak kazandı. Bizim Eskişehir gibi öğrenci kenti olarak kabul ediliyor.

 

Plovdiv hakkında bilgi
Filibe hakkında bilgi

 

Filibe, adını Makedonya Kralı II. Filip’ten alıyor. Bölge I. Murad tarafından fethedildikten sonra, İzmir, Aydın, Manisa, Konya ve Karaman yöresinden Yörük Türkmenler bölgeye yerleştirildi. Kentte ve çevresinde Türk ve Pomak nüfus yaşıyor ve Türkçe konuşuyor.

 

Filibe tarihi Bulgaristan
Filibe tarihi

 

Plovdiv Gezi Rehberi

Plovdiv’de pavyon şarkıcısı gibi odam oldu. Ne yapayım, en ucuz otel buydu, gecelik 25 avro, birkaç gün allı güllü kalacak yerim var.

 

Filibe ucuz otel
Filibe’de ucuz otel

 

Plovdiv Türk kaynıyor, Bulgar arkadaşlarla bara gelirken bir vatandaş otelin önünde telefonda konuşuyor: “Aaltmıjbej lira derler kişi başı beya. Du bakalım, çok kumar oynaycaz deyim, acık indirirler beki.”

 

Plovdiv gezi rehberi
Plovdiv gezi notları

 

Filibe ucuz gezi imkanı sunan bir şehir. Bulgaristan para birimi leva, yarım avro olarak sabitlenmiş durumda, 1 avro=2 leva.

 

Nasıl Gidilir? Otobüs

Türkiye ile Plovdiv arasında uçak seferi yok, ancak uçak ile önce Sofya, ardından kara yolu ile gidilebilir. Plovdiv’e ulaşım otobüsle sağlanıyor ve yol 7-7:30 saat sürüyor. Türkiye ile Bulgaristan arasında otobüs seferleri yapan firmalar ve bilet fiyatları şöyle:

 

Alpar Turizm   75 TL, gidiş-dönüş 130TL, telefon numarası: 0212 658 18 51 Esenler Otogarı

Metro Turizm  83TL   Tel: 0850 222 34 55 Esenler Otogarı

Huntur           75TL   Tel: 0 212 658 00 61 Esenler Otogarı

 

Filibe otobüs ulaşım
Plovdiv otobüs firmaları ve fiyatları

 

Hava Durumu

Deniz seviyesinden 160 kilometre yükseklikteki Plovdiv kara ikliminin hakim olduğu bir kent. Yaz mevsiminde hava durumu en sıcak ay Temmuz, Kışın en soğuk ay Ocak. En çok yağmur Haziran, en az yağmur Ağustos ayında yağıyor. En nemli aylar Aralık ve Ocak. Ocak ayı ortalama 17, Aralık 7, Şubat 3 gün kar yağışlı olur.

 

Plovdiv iklimi
Plovdiv hava durumu

 

Kış mevsiminde gündüz sıcaklık en yüksek 6 derece, gece en düşük -3 derece oluyor; ortalama 2-3 derece. İlkbaharda Nisan ve Mayısta öğleden sonra sıcaklık 15-18 derece, gece 7-10 derece arasında seyrediyor.  Yazın hava durumu gündüz 26-30 derece, gece 20 derece. Sonbaharda gündüz en yüksek sıcaklık 20, gece en düşük 7 derece.

 

Plovdiv Gece Hayatı

Genç öğrenci şehri Plovdiv gece hayatı ile ünlü bir yer. Kentte çok sayıda kafe, bar, gece kulübü var. Eğlence yaşamı ve içki fiyatları ucuz.

 

Gramophone Bar

Knyaz Alexander I 36 numaralı adresteki Gramaphone Bar Club’da Tekila 2 lira! Neyse ki her gittiğim yerde iyi insanlarla tanışıyorum. Deli eğlendim Bulgarlarla.

 

Plovdiv gece eğlence
Plovdiv gece hayatı

 

Ve hoop! Plovdiv geceleri eğlenceli.

 

Plovdiv gece kulüpleri
Plovdiv gece kulübü

 

Barda karaciğerimi almak için zorla tuvalete sokan Bulgar mafyası önce selfie çekti. “İçki burada ucuz diye çok içtim, karaciğerden size bu gece iş çıkmaz” diye yalvarınca tekila ısmarlama karşılığında tek böbreğe razı oldular. Ama sabah fark ettim ki kalbimi çalmışlar; ilk kez gördükleri bu gezgine yakın bir dost gibi sıcak davrandılar, kaynaştık.

 

Plovdiv geceleri eğlence
Plovdiv geceleri

 

Plovdiv’de gittiğim Gramofon Bar’ın barmeninin bağrındaki dövme.

 

Bulgaristan dövme
Bulgaristan’da dövme

 

Bulgar arkadaşlarla aynı gece geç saatlerde başka gece hayatı mekanlarına ve kulüplere de gittik.

 

Filibe geceleri ve eğlence.

 

 

Rock Bar Download

Müzik şahane ama 50’lik kaliteli bira 4 TL, soygunculuk bu!

 

Plovdiv gece kulübü bar
Plovdiv gece kulübü – Rock Bar Download

 

Disco Club Zanzibar

Afrika tarzı şık bir kokteyl barı var. Ul. Peshtersko shose 88 adresindeki gece kulübü, kentin en büyük disco club eğlence yeri.

 

Filibe gece kulüpleri
Filibe gece hayatı

 

Alfreddo Gelateria

Kaliteli kahve, genç kitle, ücretsiz wifi internet, şehir merkezi meydan manzarası. Adres: ul. Gladston 2, 4000 Tsentar.

 

Her ülkede olduğu gibi Bulgaristan’da da Türk kahvesi hediye ediyorum.

 

Bulgaristan kızları
Bulgar arkadaşlar

 

 

Plovdiv’de Ne Yenir? Lokantalar ve Yemekler

Plovdiv yeme içme bakımından ucuz bir şehir, 1 leva ile 3 leva arasında fiyatlarla yemek yenebiliyor. Knyaz Aleksandar I adlı ana yaya caddesinde kebap, döner dahil çok sayıda ucuz yemek satan lokanta ve fast food büfesi var. McDonalds, KFC gibi fast food, ve yerel lezzetlerden  yahni etler, köfte, salatalar, peynirler ve ucuz kaliteli şarap bol yenip içiliyor.

 

Supa Bar

Ucuz çorba lokantası, Tsar Simeonova Gradina adlı büyük parkın girişine yakın, Viktor Hugo Caddesi, 27 numarada.

 

Chili 1

Ucuz ve pratik yemekler yenen lokanta kentin güneyinde, kütüphanenin yanında.

 

Oridzhinale

Ориджинале adlı pizzacıda lezzetli pizzalar 8-15 leva arasında fiyatlarla yenebiliyor. Adres ul. “Mitropolit Panaret” 25, 4000 Staria grad.

 

Sofra Türk Lokantası

Jelezarska 13. Yemekler lezzetli ve fiyatlar uygun.

 

Happy Bar & Grill

Batılı ve yerel yemekler ortalama fiyatlarla yenebilen modern restoran. Patriarh Evtimii 13.

 

Plovdiv restaurant
Plovdiv’de lokanta

 

Yukarıdaki modern restoranda servis edilen Bulgar yemeklerinden bunu yedim, yanında ayran içtim.

 

Plovdiv yemek
Plovdiv’de ne yenir?

 

Rahat Tepe

Manzaralı tarihi tepede. Doctor Stoyan Chomakov 20. Tabelası aşağıda.

 

Plovdiv ne yenir
Plovdiv’de restaurant ve yemek

 

Pavaj

Kapana semtinde Zlatarska Caddesi 7. Yerel yemekler sunan restoran, yukarıdakilerden daha pahalı.

 

Filibe Köftesi

Kaldığım cadde olan Georgi Benkovski’de büfe tipi ufak bir köftecide ucuz ama lezzetli Filibe köftesi yedim. Dışarıda ahşap bir masa ve bank var.

 

Filibe köftesi Plovdiv
Filibe köftesi

 

 

Plovdiv Üniversiteleri

Kentte Türkiye dahil birçok ülkeden öğrenci kabul eden, uluslararası eğitim veren üniversiteler var.

 

Paisii Hiledarski Üniversitesi (PU)

Güney Bulgaristan’ın en önemli kültürel kurumu en büyük yüksek öğrenim merkezi olan Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, ülkenin Sofya Üniversitesi’nden sonra gelen ikinci büyük üniversitesi. Üniversitede 9 fakültesi var; Filoloji, Felsefe ve Tarih, Pedagoji, Matematik ve Bilgisayar Programcılığı, Fizik, Biyoloji, Kimya, Hukuk, Ekonomi ve Sosyal Bilimler Fakülteleri. Teknolojik olarak yeterli ve modern sınıflarda ve laboratuvarlarda eğitim veriliyor.

 

Plovdiv üniversite
Plovdiv Paissi Hiledarski Üniversitesi

 

Paisii Hiledarski Plovdiv Üniversitesi TEMPUS, COST, NATO, Leonardo, CEEPUS, 5FP gibi uluslararası kurum ve programlarla çalışmakta olup, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Türkiye, Polonya, Rusya ve diğer ülkelerin üniversiteleri ile anlaşmaları var.

 

 

Plovdiv Tıp Üniversitesi (MU)

YÖK denkliği bulunan ve 1945 yılında kurulan Tıp Üniversitesi’nin (медицински университет в Пловдив) Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği, Eczacılık, Halk Sağlığı, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakülteleri ile Tıp Koleji var. Öğrenciler Erasmus ve Sokrates programlarıyla Avrupa’nın başka ülkelerinde 1 yıl tıp eğitimi alabiliyorlar. Yıllık öğretim ücretleri 8000 (İngilizce Tıp) ile 3000 (Bulgarca Sağlık Yönetimi) avro arasında değişiyor.

 

медицински университет в Пловдив
Plovdiv Tıp Üniversitesi

 

Plovdiv’de Yüksek Öğrenim

Plovdiv Teknik Üniversitesi (TU)

1986 yılında kurulan Teknik Üniversite, Elektronik ve Otomasyon Fakültesi ve Makina Mühendislik Fakültelerinde Bilgisayar Sistemleri, Elektronik, Elektrik, Optoelektronik ve Lazer, Otomasyon, Bilgi ve Kontrol Sistemleri, Endüstri Mühendisliği Bölümlerine; ayrıca Mekanik Ekipman ve Teknolojileri, Mekanik ve Enstrüman Mühendisliği, Ulaşım ve Uçak Ekipman ve Teknolojileri, Mekanik, Endüstriyel Yönetim Bölümlerine sahip. Bulgarca ve İngilizce hazırlık 2500, lisans yıllık 3000 avro.

 

Plovdiv üniversiteleri
Plovdiv Teknik Üniversitesi

 

Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi (UHT)

Teknoloji, Teknik ve İktisat Fakülteleriyle öğretim veriyor. Turizm bölümü İngilizce eğitim veriyor. Gıda sanayi, biyoteknolojik üretim, beslenme ve turizm, endüstriyel yöneticilik, gıda ve biyoteknoloji sanayine yönelik ısı tekniği, makine inşaatı, cihaz inşaatı, makineler, cihazlar ve tesisler, bilgisayar sistemleri ve teknolojileri, otomatik bilgi ve yönetim tekniği alanlarında üniversite okumak isteyenlere eğitim veriliyor.

 

Plovdiv Ziraat ve Tarım Üniversitesi (AU)

Plovdiv Ziraat ve Tarım Üniversitesi Bulgaristan’ın tek yüksek eğitim veren ziraat üniversitesi. Toplam 5 fakülte var. Ayrıca hazırlık sınıfı sertifikasının Bulgaristan’ın tüm üniversitelerinde geçerliliği var. Okul Plovdiv’in merkezinde ve kendine ait kapalı yüzme havuzu, futbol sahaları, basketbol sahaları, tenis kortları var.

 

Plovdiv Müzik ve Dans Sanatları Akademisi (AMTI)

Şehir merkezindeki akademide Müzik Pedagojisi Fakültesi ve Kareografi, Müzikal Folklor ve Resim Sanatı Fakültesi var. Hazırlık 3000, lisans yıllık eğitim ücreti 4000 avro.

 

Plovdiv gezi rehberi ve notları yazımdan sonraki yazım: Plovdiv’de Gezilecek Yerler

7 YORUMLAR

  1. Merhaba,
    Yazı güzel elinize sağlık, ancak en büyük gece klübü olarak verdiğiniz bilgi biraz yanlış olmuş 🙂 Galaxy diye bir yer var, tekrar giderseniz uğramanızı tavsiye ederim 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz