Moldova veya resmi adıyla Republica Moldova, denize kıyısı olmayan küçük bir Doğu Avrupa ülkesi. Avrupa’nın en az turist giden ülkesi olmasına rağmen manastırları, orman yürüyüş alanları, verimli toprakları, şarapları, zengin tarihi ile seyahat etmek için eğlenceli, renkli, güzel ve ucuz bir ülke. Bu blog yazım Moldova hakkında bilgi, şehirleri, başkent Kişinev, alışveriş, gece hayatı, gezilecek yerler, gezi notları ve yorumları, Moldova turu, dili, dini, nüfusu, yöresel yemekleri ve kıyafetleri, konumu, tarihi, müzikleri, insanları, Gagavuz ve Transdinyester özerk bölgeleri ile ilgili bir Moldova gezi rehberi.

 

Moldova gezi bilgi rehberi
Moldova

 

Moldova Nerede? Konumu ve Haritası

Ülke batıda Romanya, kuzey, güney ve doğuda Ukrayna ile çevrili olup, bir kara ülkesi olduğu için deniz tatili amaçlı seyahat etmek isteyenlere uygun değil. Prut ve Dinyester nehirlerinin arasında tarihi adı Besarabya olan bölgede yer alıyor. İşte ülkenin haritası ve Moldova gezi bilgileri.

 

Moldova harita
Moldova haritası

 

Moldova Hakkında Bilgi

Bayraki’de 800 bin-1.2 milyon yıllık en eski tip taş aletlerin bulunması, ülkede Paleolitik çağda ilk insanların yaşadığını gösteriyor. Neolitik çağda M.Ö. 5500-2750 yıllarında Cucuteni-Trypillian kültürünün merkezi olan bölgede insanlar tarım, hayvancılık, avcılık ve çömlekçilik yapıyorlardı. Antik çağlarda Daçyalılar tarafından yaşanan ülkede daha sonra Roma ve Bizans İmparatorlukları hakim oldu. Orta Çağda Gotlar, Hunlar, Avarlar, Bulgarlar, Macarlar, Peçenekler, Moğollar ve Tatarlar tarafından işgal edildi.

 

Moldova tarihi bilgi
Moldova tarihi hakkında bilgi

 

1359 yılında kurulan Moldavya Prensliği 1538 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından vergiye bağlandı ama iç işlerinde bağımsız, dış işlerinde yarı bağımsız olma özerkliğini korudu. 1600 yılı Mayıs ayında Kahraman Michael, Bacau savaşında Ieremia Movila’yı yenerek Moldavya, Valaçya ve Transilvanya adlı üç Romanya prensliğini birleştirdi ama kısa süre sonra dağıldı. Movila Polonya Litvanya Birliği Devleti himayesinde yeniden taç giydi, ülke 1621 yılında yeniden Osmanlı hakimiyetine döndü.

 

Kanuni Sultan Süleyman’ın Moldova’yı alışını gösteren tarihi minyatür.

 

1812 yılına kadar yaklaşık 300 yıl Boğdan eyaleti olarak Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı olan ve 1812 yılında Osmanlı-Rus Barış Anlaşmasıyla Rusya egemenliğine giren ülkede, 1924 yılında etnik Ukraynalıların hakimiyetindeki Dinyester’in doğu yakasında Moldova Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kuruldu. Ülke 27 Ağustos 1991’de SSCB’den ayrıldı.

 

Moldova gezi rehberi bilgi
Moldova hakkında bilgi

 

33.846 kilometre kare yüz ölçümlü Moldova’nın nüfusu 3 milyon 600 bin. En yaygın dini inanç Ortodoks Hristiyanlık olup, yerel dili Rumence yanı sıra Rusça da yaygın konuşuluyor. Ünlü Moldovalı halterci Nicolae Birliba, dokuz kez dünya şampiyonu oldu.

 

Moldova gezi notları
Moldova gezi yorumları

 

Arkadaşım Lena, Moldova tarihi hakkında bilgi verirken.

 

Moldova kızları
Moldova hakkında bilgiler

 

Moldova Gezi Rehberi – Nasıl Gidilir?

Her türde ve renkte Türk pasaportuna vize yok, 90 güne kadar vizesiz kalınabiliyor. Başkent Kişinev ile Bükreş, İstanbul, Moskova, Viyana, Münih, Kiev şehirlerine sık uçuşlar gerçekleştiriliyor. Romanya ve Ukrayna’dan her gün tren var. Özel otomobille sınırdan girerken 1 hafta için 4 avro yol vergisi ödeniyor. İstanbul, Bükreş, Kiev ve diğer Romanya ile Ukrayna şehirlerine otobüs var. Türk pasaportuna vize gerekmediği gibi, Moldova’ya pasaportsuz, kimlikle bile seyahat edilebiliyor. İşte pratik bir Moldova gezi rehberi.

 

Moldova gezi yorumları
Moldova gezi rehberi

 

Hava Durumu ve İklim

Ülkede karasal iklim hakim; Yazlar sıcak ve uzun, Kışlar soğuk geçiyor. Yazın hava sıcaklıkları 19-30 derece arasında, Kış mevsiminde -4 ile +3 derece civarında, Nisan ayında 8-15, Kasımda 2-8 derece arasında oluyor. En çok yağmur Haziran, en az Ekimde yağıyor. Moldova gezi için İlkbahar mevsiminde en uygun.

 

Moldova gezi yazıları
Peisaj natural – doğa manzarası

 

İnsanlar

Ülke nüfusunun çoğunluğu kırsal bölgelerde yaşıyor. Avrupa standartlarına göre genç bir nüfusa sahip. Moldova kadınları nüfus oranı olarak erkeklerden biraz daha fazla. Yetişkin halkın okuma yazma oranı %100. Şehirlerde genç ve eğitimli bir nüfus var.

 

Moldova insanlar
Moldova’da insanlar

 

Kentin ana caddesinde kürklü teyzelerin fotoğrafını çekmem hoşlarına gitti.

 

Moldova gezi yorumları hakkında bilgi
Moldova gezisi hakkında yorumlar

 

Ekonomi

Ülke ekonomisinde en önemli unsurlar tarım, gıda üretimi ve işlenmesi. Verimli topraklarında buğday, mısır, arpa, tütün, şeker pancarı, soya fasulyesi, ayçiçeği, ceviz, elma ve diğer meyveler yetiştiriliyor. Sığır eti için hayvancılık, çiftçilik ve arıcılık da yaygın. En ünlü ürünü, ülkenin orta ve güneyindeki bağlarda yetişen üzümlerden üretilen şarap. 3-4 Ekim Ulusal Şarap Bayramı olarak ülke çapında kutlanıyor. Köpüklü şarap ve brendi de üretiliyor. Tekstil, ayakkabı, deri ve halı üretilen hafif sanayiye sahip.

 

Kişinev ekonomi Moldova gezi
Ekonomi

 

Şarap festivali ülkedeki en önemli ve turistik yerel etkinlikler arasında.

 

Şarap festival
Şarap festivali

 

Başkent Kişinev

Moldova Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri Kişinev, Avrupa’nın yeşil alan oranı en yüksek şehirlerinden biri. Dinyester Nehrinin bir kolu olan Bic nehri kıyısında yer alan ülkenin ticaret ve sanayi merkezi Kişinev’in beş ilçesi var. Nüfusu 820.500 olup çoğunluk sırasıyla Moldovlar, Romanyalılar, Ruslar, Ukraynalılar, Bulgarlar, Gagavuzlar ve diğerleri yaşıyor.

 

Kişinev gezi rehberi
Başkent Kişinev

 

 

Şehir merkezinde ana cadde.

 

Kişinev gezi notları
Kişinev gezi notları – şehir merkezi, ana cadde.

 

Alışveriş

Kişinev tipik bir eski Sovyet kenti. Halkın ekonomik durumu, yoksul ülkenin kırsalında yaşayan insanlara göre biraz daha iyi. Turistik alışveriş ve eğlence yerleri, gece hayatı, modern oteller, restoranlar, kafeler, barlar var. Ülkenin ana yaşam ve ulaşım merkezi.

 

Kişinev ne alınır
Kişinev’den ne alınır?

 

Alışveriş ve hediyelik için Hatıra Eşya Pazarı, ana cadde Stefan cel Mare’de Unic Alışveriş Merkezi, Piata Centrala, Atrium, Megapolis Mall, MallDova, Metro Market, Nr.1 Hypermarket, yiyecek için Fidesco Süpermarket var.

 

Kişinev alışveriş merkezleri
Kişinev’de alışveriş

 

Alışveriş merkezinde sarsıntılı ve gürültülü yürüyen merdiven.

 

Yemek, Eğlence, Gece Hayatı

Ucuz yemek için Beleas, Foisor, ASEM kantin, II Panino, Express Bravo Cafenea Bar; orta seviyede fiyatlı yemekler için Pizza Celentano, La Placinte, Robin Pub ve Smokehouse lokantaları; pahalı ve şık restoranlar olarak Marius, Symposium ve Panna Cotta restoranlar; gece hayatı için City Club, Booze Time Club, Deja Vu ve Military gece kulüpleri var.

 

Moldova eğlence yerleri
Moldova eğlence yaşamı

 

Arkadaşım Dorina, Kişinev hakkında bilgi verirken.

 

Moldova kadınları
Kişinev hakkında bilgi rehberi

 

Kişinev geceleri
Kişinev’de gece

 

Başkentin ana caddesinde gece.

 

Kişinev gece hayatı
Kişinev geceleri

 

 

Şehirleri

 

Tiraspol – Ülkenin ikinci büyük şehrinde müzeler ve Nistru nehri boyunca hoş bir park var.

 

Tiraspol gezi notları
Transdinyester’in başkenti Tiraspol

 

Komrat – Gagavuzya’nın başkentinde gezilecek yerler arasında 1820 yılında yapılmış Aziz John Katedrali, Yerel Tarih Müzesi, Gagauz Sanat Galerisi, Mustafa Kemal Atatürk Türk Kütüphanesi, Gagauz Zafer Geçidi, Vladimir Lenin Heykeli var.

 

Komrat gezilecek yerler Moldova gezi
Komrat

 

Balți – Merkezinde hoş bir yaya bölgesi, tarihi kısımda eski binalar, kiliseler var.

 

Balti hakkında bilgi
Balti – Moldova gezi yazısı

 

Soroca – Ülkenin çingene kentinde çok süslü evler var. 1499 yılında Stefan cel Mare tarafından yaptırılan bir kale ile 5 km güneyinde 600 basamaklı merdivenden çıkılan Şükran Mumu adlı bir anıt bulunuyor. Moldova gezi yazısı devam ediyor.

 

Soroca gezilecek yerler
Soroca hakkında bilgi

 

Ungheni – Gezilecek yerler arasında ülkenin en güzel kentlerinden. Trapezaria Manastırı burada.

 

Ungheni gezisi gezilecek yerler
Trapezaria Manastırı, Ungheni

 

Moldova’da Gezilecek Yerler

Moldova Avrupa’nın en az ziyaret edilen, en az turistik ülkesi olmasına rağmen gezilecek yerler epey var ve bence keyifli bir ülke.

 

Moldova gezilecek yerler
Moldova’da gezilecek yerler

 

Kişinev – Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi, Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi, Stefan cel Mare Heykeli ve Meydanı, Katedral Parkı, Gül Vadisi, ağaçlık Riscani Parkı, Botanik Parkı, Puşkin Müzesi, Sovyet II. Dünya Savaşı Anıt Parkı, Opera ve Bale Tiyatrosu, Mihai Eminescu Tiyatrosu, Kişinev’de gezilecek yerler arasında.

 

Kişinev gezilecek yerler
Kişinev’de gezilecek yerler

 

Ülkede deniz yok ama başkente yakın göllerde yüzebilirsiniz.

 

Kişinev tatil
Kişinev’de tatil

 

Kişinev’de Gezilecek Yerler

Halkın Büyük Stefan Anıtı olarak adlandırdığı Stefan cel Mare Heykeli (Monumentul lui Ştefan cel Mare) ve Meydanı, başkent Kişinev halkının buluşma yeri. 1923 yılında Alexandru Plamadeala tarafından tasarlanıp 1927’de tamamlanan anıt, taş ve bronz kullanılarak inşa edildi.

 

Stefan cel Mare - Kişinev gezilecek yerler
Stefan cel Mare – Kişinev’de gezilecek yerler

 

Teatrul National Mihai Eminescu, Kişinev’de gezilecek yerler ve etkinlik mekanları arasında yer alıyor. 10 Ekim 1920’de kurulan Ulusal Tiyatro, 1954 yılında inşa edilen bu binaya taşındı. Ünlü Mimar Galadjeva tasarımı neoklasik binanın içini V.F. Alexandrov ve V.P. Smirnov tasarladılar.

 

teatrul national mihai eminescu chisinau
Kişinev’de gezilecek yerler – tiyatro

 

Ülkedeki Ortodoks Kilisesinin ana katedrali Cathedral of Christ’s Nativity, Moldovca adı Catedrala Mitropolitana Nașterea Domnului. 1830’lu yıllarda Abram Melnikov tarafından neoklasik tarzda tasarlanıp inşa edildi.

 

Nașterea Domnului
Kişinev’de görülecek noktalar – katedral

 

Ana caddede yer alan merkez postane, Oficiul Central Postal.

 

Moldova seyahat notları yorumları
Moldova gezi notları

 

Şehrin sembolik yapılarından olan Arc de Triomphe (The Triumphal Arch) Piața Marii Adunri Naționale nr. 2 adresinde yer alıyor. Besarabya valisi tarafından 1828-1829 Osmanı-Rus Savaşı’ndaki Rus zaferini kutlamak için Mimar I. Zauschevic’e yaptırıldı. 1973 yılında anıt ve saati restore edildi.

 

Kişinev hakkında bilg
Kişinev hakkında bilgi – Arc de Triomphe

 

Başkent yılbaşı tatili için renkli ve eğlenceli bir şehir.

 

Kişinev yılbaşı tatil
Kişinev’de yılbaşı tatili

 

Moldova Gezi Notları 

Milestii Mici – 200 kilometreden fazla yeraltı yollarıyla ve dünyanın en büyük şarap koleksiyonu olmasıyla Guinness Dünya Rekoru olarak kayıtlı. Ülkenin şarapları ucuz ve kaliteli.

 

Moldova şarap
Moldova şarapları

 

Cricova – Başkentten 15-20 dakikalık bir yolculukla gidilebilen, 120 kilometre yeraltı tünellerine sahip, ülkenin ikinci büyük şarap mahzeni burada.

 

Cricova şarap Moldova gezi yazıları
Cricova şarap mahzeni

 

Purcari – Tarihi şarap imalathanesinin ürünlerini Rus İmparatoru II. Nicolai, İngiltere Kralı V. George ve Kraliçe Viktorya tercih etmiş. En meşhur şarabı Negru de Purcari.

 

Purcari gezi rehberi
Moldova gezi notları, Purcari

 

Capriana Manastırı – Önemli manastıra başkentin Sculeni semtindeki Calea Ieşilor adlı caddeden sabahları saat başı kalkan otobüslerle gidiliyor.

 

Capriana gezi yorumları
Capriana gezi rehberi

 

Bender (Tighina) – Bender Kalesi bugün askeri eğitim alanı olarak kullanılıyor.

 

Bender bilgi notları
Bender hakkında bilgi

 

Orheiul Vechi – Ülkenin en ünlü gezilecek görülecek yeri olan Mağara Manastırı başkente yarım saat uzaklıkta. Küçük bir müzenin de yer aldığı turist danışma bürosu, restoran ve otel var. Kişinev’den 10:20’de otobüs var, ama dönüş 04:00’te. Nehrin kenarında bir Türk hamamının kalıntıları var.

 

Moldova gezi rehberi Orhei
Orhei hakkında bilgiler

 

Yöresel Moldova Yemekleri

Moldova yemekleri tarihte bölgede yaşamış olan Ukrayna, Rus, Yunan, Yahudi, Alman mutfaklarından etkilenmiş. Yöresel yemeklerinde kendi üretimi meyveler, sebzeler, tahıllar, etler ve süt ürünleri kullanılıyor. Ekolojik gıda bol. Salatalarda domates, salatalık, dolmalık biber, taze soğan çok kullanılıyor. Tütsülü balık, kuru et, salam, ızgara sebze, biber, yaprak, lahana ve patlıcan dolma, ördek, patates, fasulye, sarma, çorba, köfte, ve yahni, yaygın geleneksel yemekler arasında.

 

Moldova yöresel yemekleri
Yöresel Moldova yemekleri

 

Moldova mutfağı kültüründe önemli yeri olan Moldova yemekleri:

 

Brinza – Koyun peyniri.

 

Fasole facaluita – Sarımsaklı fasulye ezmesi.

 

Moldova gezi yorum
Moldova yemekleri – Fasole facaluita

 

Sarmale – Lahana ve yaprak sarması.

 

Moldov yemekleri sarmale
Sarmale

 

Placinta – Peynir, lahana, mantar veya patatesli börek.

 

Zama – Şehriyeli tavuk çorbası.

 

Ciorba – Et veya fasulyeli çorba.

 

Musakka – Koyun etli patlıcan.

 

Mititei – Dana köfte.

 

Mititei
Mititei – köfte

 

Tocana – Domuz yahni.

 

Costita – Domuz pirzola.

 

Carnatei – Domuz sosisi.

 

Yahni – Tavuk yahni.

 

Mamaliga – En ünlü Moldova yemeği, mısır unu ezmesi veya püresi; bazen yumurtalı olan ana gıda.

 

Mamaliga Moldova yemekleri
Mamaliga

 

Şorpa – Gagavuz Türklerinin bol çeşnili koyun eti çorbası.

 

İçkiler ve İçecekler

Meyve kompostoları ve meyve suları bol içiliyor. Moldova brendisi divin ve yerel şaraplar, en çok içilen alkollü içkiler. Sauvignon Blanc, Muscat, Chardonnay, Merlot, Cabernet Sauvignon gibi Fransız üzümlerinin yanı sıra Feteasca Alba and Rara Neagra adlı yerli üzümlerden de kaliteli şarap üretiliyor. Negru de Purcari, Codru ve Cagor en ünlü ve lezzetli şaraplar. Kırsal bölgelerde yapılan beyaz ev şarapları mat sarı, kırmızı şaraplar ise koyu mor renkte oluyor ve daha az alkol içeriyor.

 

Moldova şarapları
Moldov şarapları

 

Müzik ve Dans

Moldova müzikleri, komşusu ve kültür akrabası Romanya müziklerine yakın. Moldova folklor müzikleri birçok Doğu Avrupa ülkesi gibi hızlı ve karmaşık ritimler, müzikal doğaçlama, ani ritim değişiklikleri, melodik süs notaları ile tanınıyor. Günümüzde gençler pop, hip hop, rock ve diğer modern müzik türlerini seviyor. Pop yıldızları arasında Dragostea Din Tei şarkısıyla 2004 yılında Avrupa’da ün kazanan O-Zone, gitarist ve şarkı sözü yazarı Vladimir Pogrebniuc, Almanya, Romanya ve Ukrayna’da da meşhur olan Natalia Barbu ve Nelly Ciobanu var. 1970’lerde ün kazanan Flacai grubu, memleketi olan Cahul kentine dönerek önemli bir müzik merkezi kurdu. Geleneksel danslar arasında Hora ve Gribova ünlü.

 

Geleneksel Moldova dansları
Yöresel Moldova dansları

 

Eski bir kırsal türküsü olan Miorita (küçük dişi kuzu) Moldova folk müzik ve kültürünün en önemli parçası. Farklı içerikli çeşitli yorumları var. Hikayesinde bir Moldovalı, bir Transilvanyalı ve bir de Vrancealı üç çoban sürülerini otlatırken karşılaşırlar. Moldov olan büyülü dişi kuzu, çobanına diğer iki çobanın onu öldürüp eşyalarını çalmayı planladıklarını söyler. Çoban kuzusuna, öldürülürse katillerine onu kuzunun ağılına gömmelerini istemesini söyler. Kuzu başkalarına çobanın bir prensesle evlendiğini anlatır ve öykü devam eder. Şiirin çoğunu 1933-34 yıllarında Hollanda‘dan yürüyerek İstanbul’a yaptığı yolculuk sırasında ve daha sonra 1939’da Patrick Leigh Fermor yazmıştır. Geleneksel Moldova şarkısı Miorita, Marcus Sedgwick’in My Swordhand is Singing (Kılıç Tutan Elim Şarkı Söylüyor) adlı romanında sık geçiyor.

 

 

Yöresel Kıyafetleri

Moldova yöresel kıyafetleri bugün sadece müzelerde ve köylerde yaşayan bazı ailelerde görülebiliyor. Moldova kadınları geleneksel kıyafet olarak beyaz işlemeli bluz, nakışlı kuzu yünü yelek, kenarı dantelli etek ve siyah işlemeli üst etek giyerlerdi. Geleneksel erkek kıyafetleri ise beyaz işlemeli gömlek, kadınlara benzer yelek, beyaz pantolon, tavus kuşu tüylü veya çiçekli şapka veya kuzu yünü kep, geniş bir kemer şeklinde. Kadınlar ve erkekler geleneksel olarak deri bağcıkları bileği çevreleyerek bağlanan deri ayakkabılar giyiyorlar. Tüm geleneksel ve yöresel giysiler el yapımı oluyor. Bugün folklor müzik ve dans grupları yöresel kıyafetler giyiyor. Günümüzde köylerde kadınlar  çiçekli pantolonlar, pazen elbiseler ve eşarp; erkekler dayanıklı kumaştan gömlek ve pantolonlar giyiyorlar.

 

Moldova yöresel kıyafetleri
Yöresel Moldova kıyafetleri

 

Gagavuzlar ve Gagavuzya

 

Gagavuz Türkleri

Gagavuzlar ya da Gagauzlar, bugünkü Moldova Cumhuriyeti’nde, başta Gagauzeli Özerk Devleti olmak üzere kuzeydoğu Bulgaristan, Ukrayna, Romanya ve Yunanistan‘da yaşayan, çoğunluğu Ortodoks Hristiyan dinine mensup olan bir Türk topluluğu. Ayrıca Trakya‘nın yerli halkı olan Müslüman Gacalların da Gagavuzlardan geldiği düşünülüyor.

 

Gagavuzlar
Gagavuz Türkleri

 

Gagavuzlar

Gagavuzların kökenleri hakkında yerli Balkan halklarından oldukları ve sonradan Türkleştikleri gibi iddialar da dahil çok sayıda değişik tez var. Tarihi gelişimleri kesin olarak bilinmemekle birlikte bugün dünyada akademik çevrelerce yaygın kabul gören görüş, Gagavuzların kökeninin Oğuz kökenli bir Türk topluluğu olduğu yönünde. Gagavuzların Balkanlara ve bugünkü Ukrayna bölgesine ilk defa 11. yüzyıl civarında Asya’dan göç ettikleri, Peçenek, Uz (Oğuz), Kıpçak Türkleri ile aynı soydan geldikleri düşünülüyor. Ortodoks Hristiyan olan Gagavuzların konuştuğu dil; bulundukları bölgelere göre, Slav, Yunan ve Romen dillerinin etkisinde kalmış olup, büyük ölçüde Türkiye Türkçesine ve ağız olarak da Balkan Türkçesi ağzına benziyor. Bir Balkan göçmeni olarak Türkiye’de Anadoluluların bilmediği birçok Gagavuzca ortak sözcük duydum.

 

Gagavuz halkı
Gagavuzlar

 

Gagavuzya

Gagavuzya (Gagauziya veya Gagauz Yeri), veya Gagavuz Yeri Özerk Bölgesi (Unitatea Teritoriala Autonoma Gagauzia), Moldova Cumhuriyeti’ne bağlı bir özerk devlet. Ülkeye ismini veren Gagavuzlar Oğuz Türkü kökenli ve Gagavuz kelimesinin Gök-Oğuz’dan türediği düşünülüyor. Gagavuzya’da Yönetim, Cumhuriyet Anayasası, Gagavuz Yeri Özel Hukuki Statüsü Kanunu, Gagavuz Ana Kanunu ve Gagavuz Halk Topluluğunun çıkardığı yerel kanunlara göre yürütülüyor. Moldova Meclisi 23 Aralık 1994 tarihinde Gagavuz Yeri Özel Hukuki Statüsünü yasa olarak çıkardı. Yasaya göre, Gagavuzlara anayasaya ters düşmemek şartıyla, çeşitli sahalarda yasa çıkarma hakkı verildi. Gagauz Yeri’nin en yüksek makamı başkan, ve Gagavuz Yeri’nin tüm makamları başkana bağlı. Gagavuzya’nın resmi dili Gagavuzca, diğer dilleri Rumence ve Rusça.

 

Gagavuz Yeri
Gagavuzya

 

Gagavuzya nerede?

Özerk bölge, ülkenin güneyinde yer alan, Türkçe konuşan Gagauz halkının yaşadığı üç ayrı toprak parçasından oluşuyor.

 

Gagavuzya nerede harita
Gagavuzya haritası

 

Transdinyester

Başkenti Tiraspol olan Transdinyester (Republica Moldovenească Nistreana), Moldova Cumhuriyeti içinde tek taraflı bağımsızlığını ilan eden de-facto bir cumhuriyet. Kendi siyasi yapısı, meclisi, ordusu, polisi ve posta sistemi olan bölge, Birleşmiş Milletler üyesi hiçbir devlet tarafından tanınmıyor. Sadece Güney Osetya, Dağlık Karabağ Cumhuriyeti ve Abhazya tarafından tanınıyor. Bölgenin yöneticileri kendi Transdinyester anayasasını, bayrağını ve ulusal marşını kabul ediyorlar. Sosyalizmle yönetilen Transdinyester’de işsizlik oranı %0.3. Tüm iş yerleri devlete bağlı. Mecliste Sosyalist Parti’nin sandalye sayısı 40 iken, Sosyal Demokrat Parti’nin sandalye sayısı 5.

 

Transdinyester seyahat
Transdinyester gezisi

 

Moldova gezi ve bilgi rehberi olarak ülkeye gitmek isteyenlere yararlı seyahat notları olmasını umarım.

 

57 YORUMLAR

 1. Odessa’ya gittiğimde 2 günlüğüne uğramıştım Kişinev’e.
  Odessa’dan eskice bir minibüsle biraz sıkıntılı bir süreçten sonra sınırı geçince hayran ve şaşkın bırakan yeşil denizinin içinde yolculuk yaparak şehre ulaşmak çok keyifliydi. Yol boyunca yıllanmış ceviz ağaçları, üzüm bağlarını görmek için Odessa’dan Kişinev’e yolculuk öneririm.
  Şehir tasarımı, sakinliği, yeşili, temizliği ve medeni saygılı insanları ile etkilendim sevdim Kişinev’i.
  Nedense ne zaman eski Sovyet tasarımı bir şehre gitsem, o koca koca eskimiş sıvaları dökülen beton yığını bloklar bana sempatik ve çok sıcak görünür. Oraya yerleşmenin hayalini kurmaya başlarım. Hatta kaldırımda oturup o evleri dakikalarca izlerken bulurum kendimi. Temiz, düzenli, gürültüsüz, estetik harikası şehirlerinde gezmeye doyum olmaz. Kişinev de aynı etkiyi yarattı.
  Şimdi sizin fotoğraları görüp yorumları okudukça burnumun direği sızladı. Doyamamışım 2 günde, nasıl özlüyorum o toprakları …

  • Kişinev yolculuğunuzu ve izlenimlerinizi ne güzel, ne içten yazmışsınız! Moldova başkenti yeşil, sakin, ucuz, uygar. Avrupa’nın en az turist giden ülkesi olmayı hak etmiyor bence Moldova. Odessa’dan minibüs kaç saat sürdü?

   • Merhaba,
    Geç gördüm kusura bakmayın. Otobüs aslında 4 saat civarı sürüyor, fakat sınır geçişi 1-2 saat arası sürebiliyor. 3-4 defa pasaport kontrolü oluyor, Transdinyester’e de girip çıkıldığı için iki ülke sınırı geçilmiş oluyor. Ama keyifli yolculuktu benim için. Tek sıkıntı Moldova’ya geçince wc molası diye durduğumuz yerde, kapısız beton bir duvardan ibaret wc. Ülkede şehirler arası mesafeler kısa olduğu için, dinlenme tesisi yok sanırım ve doğal olarak yol üstünde bu ihtiyaçlar üzerinde durulmamış olmalı diye yorumladım.
    Dönüşte yine otobüsle, daha güneyden direk Ukrayna’ya girdi otobüs. Bu sefer Transdinyester sınır geçişi ile uğraşmadığımız için kontroller azaldı haliyle fakat çok fazla tır sırası vardı yine 2 saat kadar sürdü karşıya geçmemiz 🙂
    O süre beklenecek kaçış yok !

    Moldova’yı keşfedilmemiş saklı güzel olarak gördüm ben. Belki tüm Avrupa, Ukrayna, Rusya gibi turistik eğlenceli ülkeler gezilip tüketildikten ve göçlerle, kalabalıklarla iyice yaşanmaz hale geldikten sonra Moldova keşfedilecektir. Bozulmamış düzenli tertemiz bir şehir, yemyeşil doğa ve medeni insanlar. Her yer tükendikten sonra Moldova’daki saklı güzelliği görmeye başlayacaktır kapitalizm.

 2. Hocam severek takip ediyorum sizi ben universiteye konservatuara hazirlaniyorum amator muzisyenim bu yaza kadar cadir vb teçhizat toplayip ege ve akdenizi otostopla gezmeyi planliyorum birsey sormak istiyorum yurt disinda gittiginiz ulkelerde ortalama ne kadar para harcıyorsunuz ya da soyle sorayim bu guzel hayati yasamak icin ne kadar aylik sabit geliriniz var cok merak ediyorum umarım cevap yazarsiniz saygilar.

  • Merhaba Serdil. Seyahat blog yazılarıma ilgin için teşekkürler. Yurt dışında harcadığım para miktarı ülkeye göre çok değişiyor. Örneğin Moldova ucuz bir ülke, konaklama ve uçak dışındaki yeme içme ve diğer harcamalar düşük oluyor. En son 1 ay gezdiğim Japonya doğal olarak pahalıya mal oldu. Kalacak yerleri Couchsurfing (Çeşitli sayfamda ayrıntılı anlattım) ile evlerde bedava, veya çadırında kalarak halledersen konaklama masrafı listeden çıkarak maliyet önemli oranda düşüyor. Otostop da ulaşım için kurtarıcı. 1 aylık seyahatlerimden en ucuzları 2 bin küsur liraya mal oldu. Üniversitede öğretim görevlisiyim, orta gelirliyim diyebilirim.

 3. Moldova’ya gitmeyi düşünüyordum nerden estiyse artık 🙂 Biraz araştırma yapayım dedim karşıma çıktınız Moldova hakkında birçok konuda yazmışsınız artık gitmesem mi diye düşünüyorum 🙂 güzel anlatımınız için teşekkürler takipteyim…

 4. Mükemmel bir rehber olmuş emeğinize sağlık gezmek istediğimiz yerler hakkında önceden bilgilenmiş oluyoruz sayenizde. 🙂

 5. Mükemmel anlatımınızdan dolayı teşekkür ederim her ayrıntısına kadar değinmişsiniz. Tatil planlarımın arasına sayenizde Moldova’yı eklemiş bulunmaktayım. Başarılarınızın devamını dilerim sağlıcakla kalın…

 6. Alper bey Ukrayna’ya gidecegiz, Almanca ile gezebilir miyiz? Bir de Kişinev’e geçmeyi düşünüyoruz. Ama olumsuz yazılar çok fazla. Polisin durdurup rüşvet istediği, insanların sürekli sizi kazıklamak istediği gibi vs. Kısaca kararsız kaldık. Bunlar doğru mudur? Yoksa vaz mı geçelim? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba. Almanca pek işe yaramaz. Moldova’ya hiç karadan gitmedim ama sınırda kendinizden emin ve sakin davranırsanız rüşvet isteğini atlatırsanız. Ülkede yabancılardan fazla para alma durumu yok. Bence Kişinev’i de görün.

 7. Merhaba alper bey.bizde ukrayna eylül ayında gidecegiz.kişineve gecmeyi düşüyoruz.ama çok olumsuz yorumlar var.polisin her yerde durdurup rüşvet istediği gibi.siz hiç bahsetmemişsiniz.dogrumudur acaba.kararsız kaldık.bilgi verirseniz sevinirim.gezi yazılarınız harika.

 8. Merhaba Alper Bey. Ben de tek bayan olarak Moldova’nın birkaç şehrini gezmek istiyorum. Şehirler arası ulaşım nasıl oluyor otobüs, tren vs. güvenlik durumu ve vasıtaların biletleri nereden alınıyor internetten almak mümkün müdür?
  Saygılar.

  • Merhaba Arzu Hanım. Otobüs ve minibüs daha yaygın, internetten bilet alabileceğinizi sanmıyorum, orada alırsınız. Tren bileti resmi railway md sitesinden alınabiliyor. hangi kentleri gezmek istiyorsunuz? Başkent Kişinev’de üç şehirler arası otobüs terminali var:
   1. Merkez Otobüs İstasyonu (GARA CENTRALA), Mitropolitul Varlaam Caddesi. Ülke içi ve uluslararası otobüs hatları var.
   2. Güney Otobüs Terminali (GARA DE SUD), 146 Hincesti Otoyolu. Güney Moldova ve Gagavuzya otobüsleri buradan kalkıyor.
   3. Kuzey Otobüs Terminali (GARA DE NORD), Merkez İstasyona yakın, Tutun CTC tütün fabrikasının yanında. Kuzey kentleri ve Transdinyester otobüsleri.
   Bilet gişesindeki görevlinin İngilizce bilmemesi olası, o nedenle gitmeden önce seyahat etmek istediğiniz şehrin adını ve tarihi bir kağıda yazın, o da altına saatlerini yazsın, birini işaretle gösterirsiniz.
   Otobüslerle ilgili bilgileri md4ever com sitesinde görebilirsiniz.
   Güvenlik konusu tipik Doğu Avrupa düzeyinde, tehlikeli bir ülke denemez, oldukça güvenli.

 9. Alper bey merhaba;
  Sömestr tatilinde eşim ve yaşındaki kızımla Moldova’ya gitmeyi düşünüyoruz. Kimlikle seyahat başladı mı? Kimlikle giden hiç odu mu biliyor musunuz? Ayrıca eşim ve küçük kızım için güvenli bir ülke midir? Şimdiden çok teşekkürler. Bu arada geçtiğimiz yıllarda Ukrayna-Sırbistan-Bosna ve Karadağ seyahatlerimizde hep sizin bloğunuzdaki yazıları kendimize rehber aldık, ellerinize sağlık.

  • Merhaba Hakan Bey. Kimlikle seyahat henüz başlamadı ama sömestr tatiline yetişeceğini tahmin ediyorum. Başlar başlamaz bloga ekleyeceğim bu ve diğer yazıma. Güvenli bir ülke. Hemen her yerde geçerli temel konularda dikkatli olmanız yeterli. Seyahat blog yazılarımı okuyup yararlanmanız çok sevindim. Sevgiler.

 10. Alper bey Rusya için ben tek bay olarak gelicem nereyi tavsiye edersiniz uzun süreli kalmayı düşünüyorum ve hangi banka var benim için ulaşım olarak hangisini tavsiye edersiniz tren düşünüyordum.

 11. Alper hocam merhaba,

  1 gece odessa, 3 gece kişinev olmak üzere 4 gecelik bir yılbaşı tatili planlıyoruz eşimle. 28 aralık’ta odessa’da, 29-30-31 aralık’ta kişinev’de oluyoruz. Yılbaşı gecesi kişinev’de oluyoruz kısaca :)) Eğlenceli midir? 4 gece için ulaşım ve konaklama 1.000 TL yeterli olur mu?

  Sevgiler..

 12. Gece hayatı hakkında neler söylersiniz? Eğlence için hafta sonu kaçamak yapılabilir mi? Gece hayatı fiyatları nasıldır Ukrayna ile karşılaştırırsanız?

 13. Merhaba,
  Kapsamlı bir yazı olmuş teşekkürler.

  Bilgi almak için biraz fazla bir samimiyet dereceniz yok mu Moldovalı arkadaşlarınızla:) (şaka)

 14. Merhaba. Odessa’dan Kişinev’e 1 hazirana ne bir otobüs ne tren bulabildim. İnternette yok, varmış ama haftada sadece 3 gün. Bildiğiniz bir site var mı alabileceğimiz? Yani hiç mi insan yok Odessa’dan oraya otobüsle giden, nasıl bir iş anlamadım.

 15. Merhabalar.

  Elinize sağlık, çok güzel anlatmışsınız. Her sene mutlaka bir kaç yere gitmek için sürekli araştırma yapıyorum internet üzerinden, sizi daha yeni keşfettim, artık favorilerime ekleyeceğim. Tekrardan elinize sağlık.

 16. Merhaba, Güzel ve baya detaylı bir bilgilendirme yazmışsınız bende bu haziran başında bir oraya gitmeyi düşünüyorum. genelde gittiğim yerlere gitmeden önce internetten bakar araştırır okur sonra oraya gidip okuduklarıma göre eğlenmeye çalışırım. ama bu sefer burası için bir rehber tutmayı düşünüyorum orada yaşan birisi var mı bu şekilde 2-3 gün takılsın benimle mahzene gidelim diyim en görülmesi gereken hangisi ise ona götürsün yemek dediğimde şurası ve şunu mutlaka dene desin mekan kopalım tamam burası desin gibi. rehberlik yapan var mıdır. bir de ukrayna da okudum üni. yi ingilizcem ve rusçam da var böyleyken rehber e ihtiyacm olur mu yoksa yaklaşık 40 ülke gezmiş birisi olarak her yerde nasıl idare ettiysem o şekilde devam mı edeyim. bir fikir verirsen sevinirim. teşekkürler.

  • Merhaba. Bence Moldova için rehbere hiç ihtiyacınız yok. Hem İngilizce hem Rusça bilmek büyük avantaj. Asıl dil Romence tabii ama çok işe yarar. Sadece başkent Kişinev mi düşünüyorsunuz?

 17. Merhaba. Ben öncesinde Kiev’den Minsk’e gidiş geliş yapıp ardından Odessa üzerinden Kişinev’e gidiş geliş yapmak istiyorum. Türkiye’ye dönüşüm Odessa’dan olacak. Acaba Ukrayna’ya kısa süre içinde 3 giriş yapmam sorun yaratır mı?

  • Merhaba. Ukrayna’ya çoklu giriş çıkış yapmanız sorun yaratmaz, hepsinde istenen belgeler (kimlik veya pasaport, dönüş uçak bileti ve kalınacaksa otel rezervasyon çıktısı) olması durumunda tabii.

 18. Merhaba. Ben öncesinde Kiev’den Minsk’e gidiş geliş yapıp ardından Odessa üzerinden Kişinev’e gidiş geliş yapmak istiyorum. Türkiye’ye dönüşüm Odessa’dan olacak. Acaba Ukrayna’ya kısa süre içinde 3 kez giriş yapmam sorun yaratır mı?

  • Evet orta düzeyde İngilizce hemen her ülkede olduğu gibi Moldova’da da gezmek için yeterli. Moldova Türkiye’den çok daha ucuzdu ama liranın geçen yıl tüm dünyada değerinin yarıya inmesinden sonra Türkiye ile aynı düzeye geldi fiyatlar. Rakam vermem doğru olmaz herkesin tatil beklentisi ve harcaması farklıdır.

 19. Merhaba.
  Bana mail olarak tel. Numaranızı atabilirmisiniz?
  Tiraspol ile farklı bir konu var size danışmak istediğim.
  Şimdiden teşekkürler.

 20. merhaba,

  Şubat ayında Kişinev’e kısa bir gezim olacak. Şarap mahzenlerine gitmek için araç mı kiralamalıyım yoksa toplu taşıma şansımız oluyor mu? ya da Kişinev’den günlük tur vs var mı ve nasıl ayarlayabilirim?
  Bir de polislerinin çok rüşvetçi olduğu söyleniyor. Abartılıyor olabilir mi?

  • Merhaba,
   Kişinev’den şarap mahzenlerine toplu taşıma araçlarıyla gidebilirsiniz ama ulaşım bizdeki gibi gelişmiş değil, araç kiralamak size zaman ve özgürlük kazandırır. Üçüncü seçenek ise dediğiniz gibi günlük turlar. Toptoursmoldova com, travel-moldova md, winetours md gibi sitelerde günlük turları görerek karar verebilirsiniz. Evet böyle genel bir durum var ama rahat davranıp dikkate almazsanız bir şey yapamazlar. Örneğin beni ülkeden çıkışta odaya çağırıp alicengiz oyunuyla rüşvet istediler, umursamayıp çıktım yoluma devam ettim.

 21. Merhaba; bayilerimle (21 KİŞİ) 9-12 nisan tarihlerinde Kişinev’e eğlence amaçlı gezi yapıyoruz. Turlardan sıkıldık. Kendimiz gittiğimiz yerde rehber arayıp gezmeyi daha akla yatkın bulduk. Bu tarihlerde bize yardımcı olabilecek rehber bulmak mümkün mü?

 22. Merhaba Alper Bey, yakın zamanda Moldova gezisi yapmayı planlıyorum. Gezimin bir bölümünde ülkenin Transdinyester tarafında da bulunmak istiyorum. Acaba Transdinyester’e girişte pasaporta herhangi bir damga basıyorlar mı?

  • Merhaba Taylan Bey. Transdinyester’e Moldova’dan girerken sınırda, ve Ukrayna’ya çıkarken sınırda pasaportuma damga basmadılar. Fiilen ayrı bir ülke olduğu için sınırda polis kontrolü oluyor ama damga vurmuyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz