Azerbaycan Kafkaslar’ın güneyinde, Hazar Denizi kıyısında yer alıyor ve resmi adı Azərbaycan Respublikası. Türkiye gibi Avrupa ve Asya’nın arasında kalan Azerbaycan, bazen Asya bazen de Avrupa ülkesi olarak kabul ediliyor. Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin kuzeyinde Ermenistan, güneyinde İran var ve Türkiye ile de kısa bir sınırı bulunuyor. Azerbaycan tarihi zenginliği, bize benzeyen ama farklılıkları da olan kültürü, lezzetli yemekleri, uygun fiyatları, kardeşçe ve yardımsever halkıyla Türkler için gezmeye değer bir ülke. İşte pratik bir Azerbaycan gezi rehberi.

bakü
Azerbaycan’ın başkenti Bakü.

Bir ay süren Gürcistan Azerbaycan Ermenistan seyahatim sırasında gezdiğim Azerbaycan zengin bir kültüre sahip. Çoğunluğu Müslüman olan ülkeler arasında opera ve tiyatronun ilk geliştiği ülke olan Azerbaycan, caz (jazz) sevgisinin yaygın olduğu bir ülke. Vaqif Mustafazade, Aziza Mustafazade, Hacıbaba Huseyinov, Enver Sadiqov gibi önde gelen caz müzisyenlerine sahip Azerbaycan’ın başkentinde her yıl yapılan Bakü Caz Festivali, birçok ülkeden sanatçı ve caz tutkununu çekiyor.

bakü
Bakü, Azerbaycan gezisi.

Azerbaycan’a Nasıl Gidilir?

Ben Azerbaycan’a Gürcistan‘ın başkenti Tiflis‘ten yataklı trenle gittim. Trenin benim tercih ettiğim dört yataklı kopartımanındaki ikinci sınıf ücreti 25 Manat (65TL). İki yataklı birinci sınıf ücreti bunun iki katı. Azerbaycan para birimi Manat olup, 1 Manat = 3.3 TL, yani yaklaşık 0.5 Avro ediyor. Yataklı tren 16 saat sürüyor, sınırda saatlerce bekleniyor.

Bakü’ye THY’nin İstanbul, Ankara ve Antalya’dan, fiyatları daha düşük olan Azeri Havayolları’nın (AZAL) ise İstanbul’dan ve Ankara’dan uçuşları var. Genelde 200-300 Dolar fiyatlarla bilet bulunuyor. Haydar Aliyev Havalimanı’ndan Bakü’nün merkezindeki Samed Vurgun Parkı’na giden 16 numaralı otobüsün fiyatı 1 Manat (1AZN). Havalimanı trafik merkezine kadar 10-15 dakika yürürseniz 135 numaralı minibüs 0.40 Manata kentteki 28 Mayıs Metro İstasyonu’na götürüyor. Taksi fiyatları değişik; en ucuzu 15, en pahalısı 50 Manat tutuyor.

İstanbul’dan Bakü’ye direkt otobüsler var ama çok uzun bir yol. Türkiye‘nin doğusunda iseniz Iğdır’dan Nahçıvan’a geçip uçakla Bakü’ye gidebilirsiniz.

Azerbaycan Vizesi

Azerbaycan yeşil pasaporta vize istemiyor ama normal pasaporta istiyor. Uçakla gidecekseniz Azerbaycan vizesi Bakü Havalimanı’nda 11 Dolara alınabiliyor ama karadan gidecekseniz vizeyi önceden almak gerekiyor. Yanınızda bir fotoğraf ve kalacağınız yerin adresi olsun. Vizeyi nakit veya kredi kartıyla alabilirsiniz, ülkeden çıkana kadar saklayın.

azerbaycan harita
Azerbaycan haritası.

Güncel Vize Bilgisi

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Ankara büyükelçiliğinin verdiği bilgiye göre 25 Şubat 2020 yılında yapılan anlaşmaya göre her iki ülke vatandaşlarının umuma mahsus (Bordo) normal pasaportla 30 günlük vizesiz kalma süresi 90 güne çıkartılmıştır yani bordo normal pasaportu olan Türk vatandaşları 13 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Azerbaycan’da 90 gün vizesiz kalabiliyorlar.

Azerbaycan’da Gezilecek Yerler

Azerbaycan’da gezilecek yerler çok olsa da ben önemli yerlerin bazılarından burada bahsedeyim.

Bakü (Bakı)

Azerbaycan’ın başkenti ve Kafkasların en büyük kenti Bakü‘nün nüfusu 2 milyonun üzerinde. Bakü’yü üç bölgeye ayırabiliriz: tarihi yerlerin olduğu eski kent yani İçeri Şehir (İçəri Şəhər), Sovyetler döneminde inşa edilen kısım ve modern Bakü. Bakü’nün merkezini yürüyerek gezebilirsiniz. Metro, minibüs ve otobüsle 0.20 Manata şehir içi ulaşım mümkün. Şehir hakkında ayrıntılı bilgi bu yazımda: Bakü Gezi Notları

Azərbaycan gezi
Bakü, Azerbaycan gezi rehberi.

Bakü’de gezilecek-görülecek yerler arasında Kız Kulesi (Gız Qalası), Şirvan Şah Sarayı, Taza Pir Camii, Şehitler Yolu, Devlet Sanat Müzesi, Nizami Azerbaycan Edebiyat Müzesi, Halı Müzesi, Rus Kilisesi, Rostropovich Müzesi, TV Kulesi, Bakü Filarmoni Binası, Nariman Narimanov Evi Müzesi, El Yazmaları Müzesi, Dom Sovyet, Tagiyev Tarih Müzesi, Bakü Bulvarı, Nizami Caddesi, Havuzlu Meydan, Ermeni Kilisesi’ni sayabilirim.

Gence (Ganja)

Azerbaycan’ın ikinci büyük kenti Gence’de Şah Abbas Kervansarayı, Juma Camii, Han Bağı, Ermeni Kilisesi, Rus Ortodoks Kilisesi, Kafkas Arnavut (Alban) Kilisesi var. Selçuk İmparatorluğu döneminde Gence’de yaşayan Nizami Gencevi (Nizami Gəncəvi) Leyla ile Mecnun ve diğer önemli eserlerini Farsça yazdı ve burada bir anıt mezarı var.

azerbaycan gence
Juma (Şah Abbas) Camii, Gence, Azerbaycan gezi bilgileri.

Şeki (Şəki)

Büyük Kafkas Dağları’nın eteklerinde yer alan Şeki , Han Sarayı, Kervansarayı, İpek Yolu tarihi, arkadaş canlısı halkıyla görülmeye değer bir kasaba.

azerbaycan seki gezi
Şeki, Azerbaycan’da gezilecek yerler.

Şirvan (Ali Bayramlı)

Ali Bayramlı olan adı 2008’de değiştirilen Şirvan gezmeye gidilen bir yer olmasa da ben yabancıların gitmediği küçük kasabaları sevdiğim için gittim.

sirvan azerbaycan gezi notları
Şirvan (Ali Bayramlı), Azerbaycan.

Gobustan (Qobustan) Milli Parkı

Ülkenin önemli tarihi yerlerinden biri olan Bakü’ye 64 km uzaklıktaki Gobustan’da antik mağaralar, kalıntılar, çamur volkanları ve grizu kayası oluşumları var. Bölgedeki dağlar Büyüktaş, Küçüktaş, Jıngırdağ ve Yazılı Tepe devletin koruması altında. Çok eski kaya oymalarının çokluğu ve kalitesi nedeniyle “olağanüstü evrensel değer” olarak kabul edilerek UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı. Gobustan’daki kaya oyma ve resimleri tarih öncesi ortaçağ dönemlerindeki avcılık, yaşam, hayvanlar ve bitki örtüsü hakkında önemli bilgiler veriyor.

qobustan
Gobustan, Azerbaycan’da gezilecek yerler.

Naftalan

Naftalan bir sağlık turizmi merkezi. Naftalan’ın adının kökeni olan petrol türevi koyu renkli ve kıvamlı neft, kemik-kas, sinir, damar hastalıkları, deri hastalıkları, üroloji hastalıklarının ve kısırlığın tedavisinde oldukça etkili bir madde olarak biliniyor. Buradaki “sanatoryum” denen oteller tedavi ve dinlenmeye gelenlere tam pansiyon hizmet veriyor. Küçük Naftalan kasabasının bir özelliği yok, sadece bu petrol spa’ları için geliniyor.

azerbaycan naftalan seyahat
Naftalan’da petrol spa.

Haçmaz (Xaçmaz)

Bakü’ye 157km uzaklıktaki Haçmaz kumsalları ve ormanlarıyla Azerbaycan’ın en turistik yeri. Haçmaz’da Bronz Çağı’ndan kalma Sarkartapa arkeoloji alanı, tarihi Khudat Kalesi, dördüncü yüzyıldan kalma Kafkas Arnavut (Alban) Camii, on altıncı yüzyıldan kalma Şah Abbas Medrese ve Camii, Demir Kapısı erişilmezliğiyle ünlü olan Derbent Kalesi, gezilecek yerler arasında.

xaçmaz
Haçmaz, Azerbaycan gezi rehberi.

Azerbaycan Yemekleri

Azerbaycan yemekleri bol miktarda mevsim sebzeleri ve yeşillik içerir. Nane, kişniş, dereotu, fesleğen, maydanoz, tarhun, pırasa, kekik, frenk soğanı, mercanköşk, taze soğan gibi taze otlar (goy) çok yaygın tüketilir ve ana yemeklere eşlik eder. En çok koyun ve dana eti yenir. Pilav (plov) çok önemli bir yemek ve safranlısı gibi birçok çeşidi yapılır. Azeri mutfağında safranlı yapılan 50 çeşit yemek var. Azeriler yoğurt (qatik), peynir (pendir), ekmek (çorek), salata (salat) severler.

azeri yemekleri
Azerbaycan yemekleri, aperitif ve mezeler.

Azeri yemekleri

Azerbaycan mutfağından bazı Azeri yemekleri:

Yarpaq dolması – Yaprak sarması

Kelem dolması – Lahana sarması

Badımjan dolması – Patlıcan dolması

Kabab – Kebap

Balıq – Şişte mersin balığı yaygın <azeri yemekleri arasında

Dograma – Yoğurt, patates, soğan, salatalıkla yapılan soğuk çorba

Duşbara – Kıymalı bir sulu mantı türü Azeri yemeği

Lavangi – Ceviz ve otlu tavuk dolması

Lüle kabab – Urfa kebaba benzer Azeri yemek çeşidi

azeri yemekleri
Lüle kebabı, Azerbaycan yemekleri.

Piti – Koyun eti, nohut, safranlı güveç

Tika kabab (şaşlık) – Şiş kebap

Bozbaş – Kuzu etli çorba

Ülkede Türkiye’de olduğu gibi siyah çay çok içiliyor. Bizim “ince belli” tabir ettiğimiz çay bardağına onlar armuda benzerliği nedeniyle armudu diyorlar. Her yerde çay evi (çayhana) var. Ülkede ayran da içiliyor.

Bu yazım Azerbaycan gezisi için genel bir rehber. Ülkenin kent ve kasabalarında yaşadıklarımı ve kişisel izlenimlerimi, Azerbaycan Turu yazımda anlattım.

162 YORUMLAR

 1. Bendeniz 8 yıldır Azeri bir Hanımla evli olmasına rağmen henüz Azerbaycana gitmemiş birisi olarak ilgiyle okudum yazdıklarınızı ve ilk fırsatta gitmeye karar verdim.teşekkürler dostum.

 2. Slam Davut kardeşim.ben 4 yıl AZ.Bir kızla çıktım 5 kere AZ.gittim.sonuç olarak iki kere de istemeye gittim,Annemle ve teyzemle.ama babası vermedi sebebi uzak dedi ve yaş farkı var dedi.kız kaçarım dedi ama babası elinden kimliğini aldı kaçmasın diye.yani sen benden çok şanslıymışsın.aradaki farkı göz önünde bulundurursak.git gör gez oraları çok güzel yerler.

 3. Azerbaycan Vizesi
  Azerbaycan yeşil pasaporta vize istemiyor ama normal pasaporta istiyor. Uçakla gidecekseniz Azerbaycan vizesini Bakü Havalimanı’nda 10 Dolara alabilirsiniz ama karadan gidecekseniz önceden almak gerekiyor.

  bilgisine eklemek isterim.

  Eğer Azerbaycan’da 30 güne yakın veya 30 günden daha çok kalacaksanız, ilk geldiğiniz 3 gün içerisinde dövlet miqrasiya xidmeti (devlet migrasya hizmeti) merkezine gidip kayıt olmalısınız. Aksi takdirde, bu 3 günü geçirirseniz size çıkışta çok ciddi ceza gelebilir (en az 300 azn)

 4. öncelikle belirteyim ki çok güzel bir yazı olmuş, ama Şeki kasaba değil bir şehirdir, sadece eski bir yapısı vardır, ve bunu değişmemeye çalışıyorlar. bir azeri olarak teşekkür ederim bu yazıya. ve ben e Şeki şehrinde yaşıyorum, gelmek isteyen olursa rehberlik yapmaktan mutluluk duyarım inşALLAH 🙂

 5. Gidip görmeye değer bir yer.. Ben gördüm etkilendim. Elinize sağlık çok faydalı bilgiler vermişsiniz Alper Bey. Ateşgah’tan da bahsetseydiniz, orası da ilgi çekici bir yer.. Yazmışsınızdır da belki de benim gözümden kaçmıştır. Teşekkürler…

 6. Tam 1 yıl oldu döneli. 1 yıl önce 1 ay boyunca arşın arşın gezmiştim ülkeyi. 2. ailem dediğim bir aileyi bulmuştum bu memlekette. Tike kebabının tadı hala damağımda. Pitiyi orada çok sevmemiştim ama dönünce canım istedi nedense 🙂 Bir memleket sanata bu kadar açık olabilir mi diye sorgulamıştım hep. Kimle tanışsam bir enstrüman çalabiliyordu. Türküm dediğinde kardeş gibi kucaklıyorlar insanı. Erkekleri bayanlara karşı en terbiyeli ülke olarak gösterebiliriz Azerbaycan’ı.

  Çok özledim ve kesinlikle tekrar gideceğim. Nedendir bilmem hiç bir şehri bu kadar özlemedim hayatımda. Kokusu tütüyor Bakü’nün burnumda, hani o hafif petrol kokulu kokusu. Teşekkürler bu güzel paylaşım için 1 yıl öncesine götürdü beni. 🙂

 7. Alper abi, təşəkkürlər. Ölkəmiz haqqında çox gözəl yazmısınız. Lap fəxr elədim. Allah sizə ömür versin. Blogunuz da çox maraqlı alınıb.

 8. Yaziniz güzel olmuş fakat tam bilgilendirememişsiniz. evet azerbaycan guzel yer fakat çok paraya düşkün kardeş ülke ona sözümüz yok ama kotu yanlarını da yazayım.
  Polisler rüşvet ister.
  Taksiler özellikle !! Türk gördüklerinde yüksek fiyat çekerler, 5 manatlık yola 15 azn alırlar kazıklamada bir numaralar.
  Kardeş ayağı hikaye herşey maddiyat
  4 senelik baku yasantimdan bunlar
  Gelin gezin ama hemen geri donun 🙂
  Buranin suyunu icen zor donuyor türkiyeye
  Kızları çok güzel
  28 tarafta bol masaj salonu olan fakat hiç masaj yapılmayan yerler var anlamışsınızdır umarım.
  Cok şehir gezdim Azerbaycanda inanin burayi kendi memleketimden iyi biliyorum 🙂
  Tabi anlattiklarim bakü için
  Rayon denilen bölgeler icin diger iller yani
  Sicakkanli insanlar orda var ayda 200-300 manat maaşla yasayan ama mutlu, hak yemeyen hakki olmayanı istemeyen insanlar da var. Gence den gerisi türkiye adetlerine vs daha yakin.
  Balaken seki buralar daha cok bizim gibi insanlardan cok iyiler
  Ha bi de rayonlarda polis veresiye rüşvet yazıyor 🙂 tabi bazi rayonlarda
  Unutmadan azerbaycanda rusvet yoktur hörmet, şirinlik diye geçer 🙂
  Merak eden varsa soru sorabilir. Saygilar.

  Site de cok güzel olmuş okumaya doyamıyorum. Tesekkurler.

 9. Havalimanındaki güvenlik beni taksi diye birine yönlendirdi. Taksici sandığım adam hemen valizimi Aldı.
  Bende KARDEŞ ülke hürmeti sandım !
  Dışarı çıkınca kapıdaki taksileri gördüm.
  Benim yönlendirildiğim taksi değil normal araçmış ve taksimetresi yoktu.
  Korktum ama birşey de yapamadım. Terbiyemden valizim adamın elindeydi.
  5 Manatlık yola 35 dolar istedi 5 dolar kendiliğinden ikram etti.
  Sonuç çok dediysemde 30 dolar ödedim.

  • Ece hanım Bakü Havaalanı’nda yaşadığınız dolandırıcılık için üzgünüm. Birçok ülkede böyle yabancılara yönelik aldatmalar oluyor. Valizinizi alıp o arabaya binmemeliydiniz. Binseniz de adamın istediği parayı vermemeniz gerekiyordu, size bir şey yapamazdı.

 10. Bir Azeri oldugum icin yazdiklarinizdan dolayi tesekkurler ederim.bir cogunnuz Bakuden razi kalmis bakalim bu yay InsAllah esimle Istanbula gelicem bizi nasil agirliyicakdiniz?))). Istanbulda dogru ve ucuza seyahet ve alis veris icin bilgileri nereden ala bilirim.normalda sizlerde taksi Ataturk hava limanindan sultaniye taraga kac dolara goturur?otobusle mi gitsem ucuz olur?

  • Azerbaycan gezi yazımı beğenmenize sevindim. İstanbul’da Eminönü (Tahtakale-Sultanhamam) ucuz alışveriş semtidir, har yer dükkan dolu, kalabalık ve ucuzdur. Sultaniye neresi bilmiyorum.

 11. Af edersiniz suleymaniye yazmak istemisdim.otelimiz sirkeci tarafda.oraya nasil ulasa biliris hava yolundan.bir de gelirken tl yoksa dolarmi getirsek?

  • Süleymaniye ile Sirkeci farklı semtler ama. Atatürk Havalimanı’ndan Süleymaniye yaklaşık 40TL yazar, Sirkeci de buna yakın tutar. Havalimanındaki metro istasyonundan İstanbulKart alıp metroyla Aksaray’a gidip oradan Sirkeci tramvayına binerseniz daha ucuza gelir. Dolar getirin.

 12. Yaklaşık 4 Yıldır Azerbaycan da yaşıyorum. Sanırım bütün şehirlerini gezmişimdir. Şu Bakü’yü kötüleyen bir arkadaş var, acaba İstanbul’da taksimde erkek olduğu halde gece tek başına rahat rahat sokaklarında dolaşabiliyor mu ? Kardeşlik hikaye olay maddiyat demişsin ya , eskilerden kaç tane adam gibi TC Vatandaşı işe karşılaştın. Bağımsızlık Döneminde ne kadar dolandırıcı işsiz sapsız varsa buraya gelip bu güzel insanları sömürmüş. Elbette artık eskisi gibi güvenmiyorlar. Lakin hala çek senet değil sözün geçerli olduğu bir ülke. Adam gibi adam çok yani.

  Havalimanı ya da turistik bölgelerde illaki fırsatçılar oluyor. Dünya’nın her yerinde değişmez kaidedir.

  Gezmek için gelecek arkadaşlar çok kaliteli en az 3 tane lens ile gelsinler. Gecesi farklı , Gündüzü farklı olur bu memleketin.

  Şahdağ da ve tufan dağ da çok güzel kayak merkezleri yapıldı. Kış turizmi için çok güzel yerler. Lerik şehrini (İran sınırında ) mutlaka görmeniz lazım. Qax şehrini de.

  Sonuç olarak Türkiye’den 10 kat daha fazla yaşanacak bir ülkedir burası. Bireysel silahlanma yok , hırsızlık yok , kavga döğüş yok , yan kesicilik yok, gecenin köründe ıssız sokaklardan geçerken korkmak yok.

  Sevgiler

 13. “Yataklı tren 16 saat sürüyor, sınırda saatlerce bekleniyor” .Trende yataklar nasil ? temiz mi , pis mi? tuvalet var mi ? ufak tefek iyicek icecek alabilecek kantin var mi trenin icinde? yaniniz da yiyecek icecek goturdunuz mu ? sinirda saatlerce beklenirken trenden cikilabiliyor mu? yoksa kompartmada beklememiz mi gerekiyor? pasaport kontrolu icin pasaportlar toplaniyor mu? yoksa pasaport kontolune biz mi gdiyoruz?

  • Merhaba,
   Tiflis (Gürcistan) Bakü (Azerbaycan) treninde temiz çarşaf takımı veriyorlar. Temiz. Tuvaletsiz yataklı tren olmaz. Restoran veya büfe yok, yanımda yiyecek ve içecek götürdüm. Trenden çıkılabiliyor. Polisler pasaport kontrolünü trende yapıyorlar.

  • Bu tamamen size bağlı Emre Bey. Bakü eskiden epey ucuzdu ama artık pahalıca. İstanbul ile karşılaştırdığınızda bazı şeyler biraz pahalı, bazıları biraz daha ucuz, ama ortalama fiyat endeksleri birbirine eşit. Basit bir otel veya hostelde 50 liraya, biraz daha düzgün küçük otellerde 100 liraya, 3 yıldızlı otellerde ise 150 liraya oda bulabilirsiniz. Azerbaycan para birimi manat olup 1 manat 2.6 Türk Lirası ediyor.

 14. Salam Alper Qardash.Bu defe INSHALLAH gelsen,Lenkeran terefede gel.Bizim yemekler Azerbaycanin metbex mirvarisi sayilir.Levengiye qonaq ederik seni…

 15. Merhaba, emekli öğretim üyesiyim. Yeşil pasaportum var. Eylül içinde Baku’ye 5 günlük ziyaret edeceğim. UCAKLA gelmek isterim. Hangi şirket, ne kadara bilet kesiyor. gidiş geliş ne kadar.. otelde mi evde mi kalayım. yemek nerde yiyeyim. Yardımınız rica…sevgiyle selam:)

  • Merhaba Mesut Bey Hocam. Bakü’ye giden uçak şirketleri ve fiyatları yazımda var. Otel veya ev sizin tercihinize bağlı; bir evde kalmak isterseniz günlük daire kiralayabilirsiniz. Hizmet almak isterseniz otel daha iyi olur. Yemek için belli bir yere yönelmek yerine Bakü merkezinde dolaşıp aklınıza yatan lokantaları deneyin bence. iyi yolculuklar, saygılar.

 16. Bilgilenmemizi sağladığınız için öncelikle teşekkürler. Seyahat tarihinizi paylaşmanız daha iyi kıyaslama (özellikle ücret vb. hususlarda) yapmamızı sağlardı. İyi geziler dilerim.

 17. Selam AlperMetin yasiniz kac bilmiyorum ama size abi diye bilirim her halde 🙂
  burda yazdiginiz yazilar icin cok tesekkur ederim
  Ulkemiz hakkida kotu dusunen kandaslarima demek istedigim tek soz var… bir ulkeyi degerlendirirken kotuleri goz onunde bulundurmasinlar 🙂
  bu ulkede Turkleri canindan cok seven insanlar da var BURSASI SIZLERE VATAN’DIR EMIN OLUN…
  Sizleri cok seviyoruz SAYGILAR HER ZMAN BEKLERIZ ))

 18. Ben 26 yaşında öğretmenim. Alper bey bilgiler için teşekkürler. Kısmet olursa ben de bu hafta 7 günlüğüne gence ye gideceğim. Umarım Eğlenceli bir gezi olur.

 19. Evet Alper bey ama 7 değil 5 gün. Dolu dolu geçmesini diliyorum bakalım göreceğiz 🙂 muhakkak yapmamı önereceğiniz bir şey var mıdır(yazdıklarınızın dışında)?

 20. Eşim azeri ama türkiyede büyümüş bende bu yaz ona süpriz yapıp oraya götürmek istiyorum.. fakat uçak yolculuğumu yoksa karadan mı gitsek karar veremedim tavsiyeleriniz neler..
  Ve bana bir haftalık tahmini maliyet söylermisiniz sadece giriş çıkış ve konaklama??

  • Merhaba. Zamanınız bolsa otobüsle Azerbaycan’a gidebilirsiniz, kısa ise uçakla daha mantıklı olur. Rakam veremem ama Azerbaycan pek ucuz bir ülke değil. Örneğin Bakü’de fiyatlar İstanbul’a benzer.

 21. Mrb Alper kardeş…ben trenle gidiliyor die duydum..ben zagatala ya gidecem…Dağıstan sınırında diyorlar Gürcistan tiflisten daha yakın diyorlar…bakuden 6 saat görünüyor…amacım trenle gitmek eğlenceli olsun istiyorum….haziran ayında gidecem ne kadar gider 2 haftalık gezi zagatala tarafında tabiiki orada beni bekleyen Azeri kız arkadaşım olacak…2000 yeterli gibi geliyor bilgilendirimisin Alper kardeş

 22. Teshekkurler guzel sozler icin. Her kesi Bakude agirlamakdan memnun oluruz. Her ulkede problemli gorunur sheyler var. Mesela benden tavsiye taksiye binerken London taksiye binin. Patlican renginde oldugundan biz ona patlican taksi deriz 🙂 taksimetresi var. 1km=0,70 azn. Ne yazarsa onu oderseniz.

 23. Merhaba bir sorum olucakti. Haziran ayinda Azerbaycan Haydar Aliyev aktarmali Dubai ucusum var ve ucuslar arasinda yaklasik 10 saatlik bir aralik soz konusu. ben bu boslukta havaalanindan vizemi alip zamanim yettigince gezebilirmiyim yoksa belli bir prosedur varmidir?

  • Merhaba Sevil Hanım. Azerbaycan kara yoluyla gidildiğinde sınır kapılarında Türk vatandaşlarına vize vermiyor, ancak sadece Bakü Haydar Aliyev Havaalanı’nda 1 aylık vize veriyor, bu durumda Bakü havalimanına indiğinizde vizenizi alıp başkenti gezebilirsiniz. Bakü ve Dubai yazılarımda epey bilgi var. BAE’ye Azerbaycan’dan giden hiç duymamıştım, uçak biletini hangi havayolundan ve kaça aldığınızı paylaşır mısınız?

 24. Oncelikle yanitiniz icin cok tesekkur ediyorum. Bileti Azerbaijan Havayollarindan 585 tl gibi uygun bir rakama 2 kisi gidis-
  donus olarak kestirdik.

 25. Herkese selamlar azeri bir hanım ile evlenen birisi var ise lütfen irtibata geçsin bir kaç sorum olacak emrahmaverick @gmail.com birde Sevil Öz hanım siz o kadar uygun fiyata nasıl buldunuz ben bu yıl ağustos 20 de kız arkadaşımın yanına gideceğim, erkenden bile alsam tek kişi gidiş dönüş 1.200 TL den aşağıya yok.

 26. Merhabalar Bende Temmuz ayında bakuye bılet kestim, Tr’de kullandığımız telefonlar Baküde alacağımız hat ile çalışır mı bir hafta için yoksa Baküde hem yeni hat hem de yeni telefon mu almamız gerekiyor ? Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba. Azeri vatandaşlarının Türkiye’de oturma ve vatandaşlık koşulları hakkında bilgim yok ne yazık ki. Sorunuzu gören bir okurum belki yanıtlar. Emniyet Müdürlüğü yabancılar şubesine sormanızı öneririm.

  • Azerbaycan yasasında çifte vatandaşlık yok. Türkiye de var. Yani sanırım. Mesela Türksün Azerbaycan vatandaşı olmak istiyorsun gerekli koşullara sahipsin ama TC vatandaşlıktan çıkman gerekecek. Ama Azerbaycanlısın Türk vatandaşı olmak istiyorsun olabiliyorsun Türkiye Cumhuriyeti yasasında çifte vatandaşlık var.

  • Azerbaycanlı Türk biri ile evlenince önce oturum izni almak zorunda. Sanırım 5 yıl aile hukuku bozulmadan Türkiye’de ikamet etmeli, sonrasında Türk vatandaşlığı için başvurabiliyor, bu süreçte 1 yıl sürer gerekli araştırmalar vs. Tabi evlilik dedin de evlilikte bayağı bir bürokrasi ile uğraşmanız gerekecek bu da 1 aya sığması zor..
   Evlenecek olanlara tavsiyem önce 1 yıl turistik oturum izni almaları. Ardından geniş geniş gerekli evrakları temin edip nikah kıymanızdır. ALLAH yardım etsin.
   Yani oturum izininden nikah sürecine olan uğraşmayı mücadeleyi önceden bilse insan evlenmekten vazgeçenler olur derim o kadar yani. Cebiniz şişkin olsun.

 27. merhaba çok güzel yazmışsınız gerçekten azerbaycan yazısı güzel ama biraz daha görsel olsaymış daha iyi olacağını düşünüyorum emniyet müdürlüğü yabancılar şubesi bakmaz yeni kurulan göç idaresi bakar göç idaresinde sadece yabancı vatandaşlarla ilgilendiği için size gerekli bir bilgi veremez bilgi alanına girmiyor çünkü çifte vatandaşlık sizin ankarada bulunan azerbaycan cumhuriyeti büyükelçiliğine veya istanbulda bulunan başkonsoloslukdan bilgi de alabilirsiniz bu arada konsoloslukdan vize için başvuru yaptığınızda sınırda 10 dolara aldığınız vizeyi konsoloslukdan alırsanızda bedava alınabileceği gibi bilgi aldım başkonsolosluğun sitesinde de mevcut bu bilgi

 28. Merhabalar vize işlemlerini havalimanından 10$ ve 2 fotoğraf karşılıgında yapabiliyormuyuz ? Türk vatandaşlarına sorun çıkarmazlar inşallah

  • Merhaba. Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’nda 10 dolar karşılığında Azerbaycan vizesi alabilirsiniz. Yanınızda 2 fotoğraf ile pasaportunuzun resimli kimlik sayfasının fotokopisini bulundurmanız yeterli. Sorun yaşamazsınız.

 29. merhaba, azerbaycan cumhuriyeti büyükelçiliğinden tek girişli 60 günlük vizemi ücretsiz aldım eğer hotelde kalacaksanız rezervasyon yaptırdığınıza dair belge istiyorlar eğer orada yaşayan türk vatandaşı varsa davetiye yazısını size sosyal paylaşım sitelerinden gönderebilir oturum izni kağıdı ve büyükelçiliğe hitaben dilekçe azerbaycan vatandaşı isede azerbaycan kimliği pasaportu ve dilekçe istiyorlar iki fotoğraf ve başvuru formunu doldurmanız yeterli kısa sürede vizeniz hazır tabi devatiye mektubunda kalacağınız yerin açık adresi ve sizi davet eden kişinin adı soyadı açık adresi ve imzası gerekli çok uzun bir işlem olmadı ortalama 3 iş gününde çıkıyor istersenizde havalimanında 10 dolar karşılığında alabilirsiniz ben beklememek adına orada karşılayacak olan arkadaşımı bekletmemek adına hemde boşuna 10 dolar vermemek adına böyle bir yol seçtim kısmetse yarın baküde olacağım 🙂

 30. sizin tecrübeleriniz benim için çok değerli çok teşekkür ederim azerbaycan izlenimlerimi burada aktaracağım inşallah sizede sonsuz teşekkürler 🙂

 31. Peki Azerbeycan vizesi için illa kalacağımız yeri belirtmemiz mi gerekiyor? Bende Ağustos 15 de inşallah oradayım. Kız arkadaşım orada onun evine gidiyoruz ailece. Şimdi ben Kars tan vizeyi alıp otobüs ile geçeceğim. Illa da kalacağımız yeri belirtmek gerekiyor mu?

 32. Azerbaycan cumhuriyeti büyükelçiliğinde aldığım bilgiler doğrultusunda paylaştım evet kız arkadaşınız azerbaycan türkçesi ile konsolosluğa hitaben dilekçe yazıp kendi kimlik vs size sosyal medya aracılığıyla gönderebilir sizde başvurunuzu bu şekilde yapabilirsiniz iyi yolculuklar dilerim bende size

 33. Ertunç bey şimdi konsoloslukta iken Azerbeycan da ikamet eden kız arkadaşım kendi kimliğini veya pasaportunu oraya mı Fax yapacak? Ya da sosyal site ile mi göndereceğiz. bilgilendirir misiniz. Teşekkürler

 34. Alper bey mail adresi gönderirseniz size çekmiş olduğum fotoğrafları gönderebilirim tekrar düzenleyebilirsiniz hemde güncel kalmış olur ilginiz için çok teşekkür ederim 🙂

 35. AnLadım ilginize teşekkürler bende gidince etraflıca halk ile bir röportaj yapacağım. Tüm donanım ve ekipmanlar ile birlikte bende size iyi yolculuklar diliyorum. Orada tecrübe ettiğiniz olayları buraya yazın lütfen.

 36. Emrah bey, sosyal iletişim mail vs size gönderebilir sizde çıktılarını alıp konsolosluğa başvuru yapabilirsiniz arkası beyaz fonlu biometrik foto 2 adet bunuda eklerseniz belgelere sizde vize alırsınız avrupa ülkesi gibi değil normal prosedürler uygulanıyor görevliler oldukça yardımseverdi.

 37. bu belgeler o kadar uğraştıracak zaman alacak belgelerde değil o yüzden stres ve panik yapmanıza gerek yok ben 1 günde bu belgelerin hepsini toplayarak hallettim yada booking.com’dan rezervasyon yapabilirsiniz sonra rezervasyonu iptal edersiniz vize çıkınca fakat 10 gün kaldınız orda veya daha fazla kaldıysanız büyükelçilikten aldığım bilgiye göre devlet migrasyon ofisinde kayıt olmanız gerekli bu şekilde vizesi olup kayıt olmadıktan sonra cezaya düşebilirsiniz para cezasına tabi bunları da unutmamak lazım para cezasıda azımsanacak paralar değil ödemezseniz ülkeye girişiniz engellenebilir istenmeyen adam durumunada düşebilirsiniz 5 yıl veya süresiz bunlarıda unutmamanızda fayda var

 38. http://www.migration.gov.az/ bu internetten 10 günden fazla sürecek seyahatlerinizde kayıt yaptırmanız gerekiyor elektronik olarak kayıt yaptırabilirsiniz hotelde kalacaksanız hotel kendisi bu işlemi sizin yerinize yapıyor 10 gün ve 10 günden fazla olan ziyaretlerde vizeniz 60 günlük olsa bile bunu yapmak zorundasınız 10 gün ve 10 günden fazla kalacaksanız dediğim gibi bu sitedende yapabilirsiniz veya ofisindede yapabilirsiniz hotelde kalmayacaksanız

 39. Bilgiler için çok teşekkür ederim. Fakat migrasyon uygulaması benim bildiğim 3 gündü 10 gün işe sorun olmayacak çünkü 7 gün kalacağım. Evet mail yolu ile dediğiniz gibi halledebilirim.

 40. Alakanıza çok teşekkür ederim Ertunç bey. Çok güzel şimdi Azerbeycanda ki kız arkadaşıma vize ikamet olayını sordum nasıl dilekçe yazacağını bilmiyor 🙂 Bu dilekçe ile ilgili bir örnek var mıdır acaba?

 41. Haydar aliyev uluslararası havalimanında vize kuyruğu çoktu iyikide vizemi büyükelçilikten almışım o sırada beklemek zordur çünkü orada en az 50 kişi bekliyordu ilk izlenimlerim bunlar birde kayıt süresi 10 gün ve üzeri çünkü pasaport kontrol yerinde masaların üzerinde bilgilendirici yazılar vardı

 42. Turk vatandasiyim, ve New York uzerinden Baku aktarmali Istanbul’a gelecegim. Baku’deki aktarmam 13 saat kadar. Bu sure zarfinda havaalanindan cikip Baku’yu gezmek istiyorum. Vize konusunda sikinti yasar miyim. Gece orda kalmiyorum aksama Istanbul’a ucagim olacak ayni gun, dolayisiyla otel veya davet mektubu olmayacak. Ne tavsiye edersiniz?

 43. Evet Azerbaycan Havayollari. Ben Kanada’da yasiyorum, buradan direkt ucuslar cok pahaliydi noel zamani, en ucuzu New York uzerinden Baku aktarmali gelmekti. O bahaneyle Baku’yu de gezerim diye dusundum. Havaalanindaki formda kalacak yer soruluyor mu? Tek girisli degil de transit vize verirlerse, onunla da Baku’yu gezebilir miyim? Genelde sinir kapilarinda hep sikinti yasadigim icin bir fobi olustu bende.

 44. Azerbaycan en çok gitmek istediğim ülkeydi Allah nasip etti gittik geldik hayırlısıyla.
  İlk etapta turla gidecektim tur pahalı geldi Tur’un götüreceği tüm yerleri yarı
  fiyatına gezmiş oldum hem de çoğu yeri taksiyle.
  Vize konusunda 10 dolar ve pasaport 5 dakika sürdü artı 5 yuro evrak doldurma
  bahşişi bitti. Hava alanı Bakü taksi ben 25 manat verdım ama ertesi gün gelen birisi 10 manata gelmiş. 120 Euro gidiş dönüş uçak bileti, 25 dolar otelin günlüğü, kahvaltılı bosfor otel. Ulaşım zaten çok uygun hulasa i kelam 7 gün kaldım. Bin dolarla gittim bir kısmını da geri getirdim. Not; bileti biraz erken almak gerekiyor.

 45. Geçen yıl Bakü Seki gazisi yaptık harikaydı yine gidiyorum bu sefer Gence’den başlıyoruz çok güzel dostluklar ve anılarla döndük. En önemlisi aynı dili konuşuyor olmamız ve sevgiydi. Neden batı anlamıyorum. Çok büyük paralar da gerekmiyor.

 46. Azerbaycan’a ben ilk gittiğim zaman çok fazla gezme fırsatım olmadı. Iceri şehir ve kısa bir deniz kenarı yürüyüşü oldu. Kimi insanların çok samimi ve sıcak kimisinin ise resim çektiğimde gözleri ile çek git buradan çekme resim diyorlardı. Polislerini sevmedim. Otobüs yolculuğu ile geldim. Otobüs yolculuğunu sevmedim. Gidenlere tavsiyem uçakla gidin 3 gün gezip dönün.

 47. Celebialper selam. Azerbeycan’a şahsi arabam ile gitmek istiyorum. Sınır kapısında geçerken nasıl bir prosedür ile karşılaşırım? arabama harici bir işlem yaptırmam gerekir mi? Cevap için teşekkürler şimdiden.

 48. Alper bey Azerbaycan’a tek yön bilet alıp dönüşü Gürcistan Batum’dan yapmak istiyorum karadan.Azerbaycan hava alanında bu sıkıntı çıkarmaz dimi neden dönüş biletim yok diye?

 49. Alper Bey merhaba,

  25 Aralık-07 Ocak Baku-Gence-Tiflis-Batum gibi bir seyahat planım var. Ancak Gence-Tiflis arası tren ile herhangi bir bilgi bulamadım. Gence’den Tiflis’e giden herhangi bir tren mevcut mu? Bakü’den kalkan Tiflis gece treni Gence istasyonuna uğruyor mu? Bu konularda bilginiz varsa veya bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim.

  İyi günler.

  • Merhaba. Gence’ye Tiflis, Batum ve Bakü’den trenle gidilebiliyor. Bakü’den akşam kalkan Tiflis gece treni yaklaşık 7 saat sonra Gence istasyonunda (Gəncə Dəmiryol Stansiyası) duruyor. Ayrıca Gence otobüs terminalinden Tiflis’e sabah dokuzda minibüs var. İyi günler.

 50. Merhaba Alper bey, 2 motokaravan ile Gürcistan üzerinden Azerbaycan ve İran gezisi yapmak istiyoruz. (İran-AZ-Gürcistan da olabilir), İlk olasılık için Türkiye’de vize almak istiyorum. Birçok belge (tapu, son 6 ay banka hesap hareketi gibi) ayrıca 15 gün önceden başvuruda bulunup, 30 gün süre ile vize verildiğini okudum. Vize tarihi işlemin bitirildiği andan geçerli olur diye düşünüyorum. Ayrıca min. 15 gün orada bulunacağımızı sanıyorum. Gezi planını yaparken görülmesi gereken yerleri araştırıp, rotayı buna göre düzenlemeye çalışıyorum. Ancak küçük yerleşimler için yol koşullarını nasıl araştırabilirim? Doğa güzellikleri önceliğimiz, buna göre önerilerinizi alabilir miyim ? Teşekkürler.

  • Merhaba. Azerbaycan yeşil pasaporttan vize istemediği için başvurmadım, bilmiyorum. İran ve Gürcistan ise vizesiz. Vizelerin süresi üzerinde yazar, bu verildiği tarih de olabilir, ülkeye giriş yapacağınız gün de. Yol koşullarını en iyisi en yakın şehirdeyken halka sormak. Gürcistan’ın kuzeyi doğa bakımından zengin. Azerbaycan doğa severler için Siyazan, Gobustan, Qusar, Şahdağ, Qabala, Şuşa, Quba, Afurdzhi, Maralgöl, İlisu, İstisu, Goygöl, Zagatala adlı doğal güzellikleri sunuyor.

 51. Mrb. Arkadaşlar ben de yakın zamanda Nahçıvan’a gittim eşim ile.. Şunu bizzat test ettik. Bir yerde bir şeyler yedik tabi ben kendimi ifşa ederek Türk olduğunu anladıklarında hesap katmerli geldi hep. Eşim oralı başka bir yerde hem de havuzlu manzaralı bir yerde 2 su bir soda bir semaverde çay içtik bunları eşim istedi sipariş verdi ben ses etmedim 3.5 manat verdik yani bizim para ile 7,8 TL bir şey. Ben isteseydim kesin 10 manat verirdik.. Onlar ülkemizdeki fiyatları biliyorlar Türk olduğunu anladiklari an hesap hep bizim ülkemize yakın oluyor.. Yoksa sıcak kanlı insanlar cana yakın bize göre oldukça ucuz memleket. Mesela otobüs 30 kuruş yani TL de 65 kuruş. Şehir içinden bir başka noktaya taksi 2 manat en fazla 3 manat alıyor. Çok güzel bir yerde lüle kebap dahil 3 çeşit kebap yedik yanında bir sürü meze salata sodaya benzer su ayran yok yok.. 24 Manat verdik ama siparişi ben vermiştim..) ekmeği bile yaziyorlar. Taksi dişinda özel araçlar sizden fazla almak için bekler havalimanı otogarda.. Taksi görmeden valizinizi vermeyin. Dönerken 3 karton sigara getirme hakkın var.. Winston 11 TL orada 4 TL aldım.. Orada otomobiller oldukça ucuz. 2. el bizde 40 bin olan orada 22 25 bin civarı.. Benzini mazotu malum oldukça ucuz..Orda yaşayan Türkler var muhtemelen emekliler ev almiş oldukça rahat yaşıyorlar.. insanlar orda aylık 250 300 manata çalışıyor 1500 TL sabit gelirin olsa orda senden rahatı olmaz. Eee tabi herkese oturum izni verilmiyor gerekli şartlara uygun olman lazım. Onlara bir getirin olman lazım ya da ora ile bir bağın evlilik gibi. He Nahçıvanlılara sorarsan orda yaşanmaz.. Çünkü hayat orada onlara pahallı çoğu Türkiye’de çalışma yaşama isteğinde.. Bir öğretmene bağlanan maaş 300 350 manat yeniyse 250.. Bizimkilere bağlanan maaşın 6/1.. Orada hayat onlara zor..aynı Avrupa’dan gelip ülkemizde misler gibi gezip tozan gibi..

 52. merhaba alper bey,
  önümüzdeki hafta kendi aracımla 2 kişi azerbaycana yola çıkmak üzereyiz. gürcistan üzerinden azerbaycan ve dönüşüde iran üzerinden düşünüyoruz, bordo pasaportumuz var. kapılarda ne işlemler yapılıyor, önemli olan pasaportumuzun süresinin olması yeterlimidir kapılarda sorun yaşamamak için, yola çıkmadan yapmamız gereken bi işlem varmı, özetleyebilirmisiniz, yada bu konuda geniş bilgisi olan varsa bilgilendirilirsem sevinirim. şimdiden heyecanlıyım kardeş ülkeyi görmek için, şimdiden bilgileriniz için teşekkür ederim…

  • Merhaba. Sınır geçişleri için Gürcistan ve İran rahat ama Azerbaycan vize istiyor, gitmeden önce alın. Pasaport sürelerinizin istenen uzunlukta olması yeterli. Ben araba kullanmayı bilmiyorum deneyimim yok ama 3 Kafkas ülkesi yazılarımdan birinin altında arabasıyla gitmiş birinin yaşadığı deneyim ve gerekli belgeler var.

  • Türk Lirası ile Azerbaycan’da manat satın alabilirsiniz. Dolar zaten her yerde işe yarar. Diğer seçenek de mevduat hesabınızda para bulundurup Azerbaycan’da ATM banka makinelerinden Azeri para birimi manat karşılığını çekmek.

 53. 07.08.2018 tarihinde Azerbaycan dönüşümüzde güvenlik görevlileriyle yaşadığımız çirkin olaydan dolayı bundan böyle Azerbaycan gözümde düşmüştür. Kapalı ve hamile olan eşim x-ray cihazından geçemediğinden dolayı arama odasına alınıp kapalı ve Türk ile evli olduğundan dolayı hakarete uğradı. Eşim arama odasında arama yapılırken, eşime vatanını neden satıp Türk’le evlendiğini, Türkleri daha özenle arıyoruz çünkü Türkiye’de sürekli terör olayı var gibi sorular yöneltiliyor. Eşim karşılık verince güvenlik bayan Türkiye aleyhinde kötüleyici aşağılayıcı ve terörist muamelesi yapılarak hakaret ediyor. Arama sonrası eşim durumu bana anlatınca güvenlik görevlisine bize hakaret edemezsiniz amirinizi çağırın dememize rağmen bayan güvenlik doğruları söylüyorum Türkiye’de her gün bir patlama oluyor bize de hak verin yakın zamanda sizin havaalanınızı patlatmadılar mı diye karşılık verdi. Biz Olaya tepki gösterirken başımıza toplanan yaklaşık 10 güvenlik görevlisi bayan güvenliğe hak vererek bizi azarlayarak uzaklaştırdılar. İki devlet tek millet kavramı benim için bitmiştir. Azeri kardeşlerimizi Türkiye’de gördüğümüzde sevinçle kucaklıyoruz. Ama biz sizin ülkenizde gördüğümüz hakaretler iki millet devlet tek millet sadece Türklerin düşüncesinden ibaret olduğunun göstergesidir. Irkçılık yapan bir ülke benimle aynı bir millet olamaz…

 54. Azerbaycam vizesi için başvuracağım fakat vize başvuru formunda,
  kalacağınız yer diye bir soru var
  Buraya rasgele bir otel adı sallasam olur mu?
  Kayıt yaptıramıyorum çünkü önce Tebriz’e gidip oradan Bakü’ye geçeceğim ve hangi gün gideceğim net değil. Bulacağım otobüse bağlı olacak.
  teşekkürler!

 55. Bu sabah elçiliğe gittim ve vize için kalacağım yerin rezervini istediler maalesef.
  Artık kalacak yeri ayarlayıp tekrar vize için gitmem gerekecek.
  Bu belki Ankara elçilikten vize işlemi için geçerlidir sadece.
  Havaalanında herkes rahatça giriyormuş anlaşılan ama son güncel bilgi budur.

 56. Konsolosluk da neden vize alıyorsunuz? Uçakla gidecekseniz havaalanında rahatlıkla sorgusuz vize alabiliyorsunuz. Karadan gidecekseniz otel adı vermenize gerek yok ve Azerbaycan’a ait bir telefon verebilirsiniz ben öyle aldım vizeyi.

 57. Merhabalar Alper bey bana telefonunuzu göndermenizde sakınca yoksa gönderir misiniz? Aralık 18 de kısmetse orada olacağım. Azerbaycan’da harcamalarımızı hangi para birimi ile yapabiliyoruz? Saygılarımla. 05324412353.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz