Gürcistan Azerbaycan Ermenistan seyahati için çoğu seyahatimde olduğu gibi 1 ay ayırdım ve tamamen karadan gezdim. Türkiye’den yurt dışına seyahat etmek isteyenlere ilk önerim Balkanlar, ikincisi Güney Kafkaslar. Kafkas ülkeleri güzel ve oldukça ucuz. Ancak bir zorluğu var: Türkiye-Ermenistan ve Azerbaycan-Ermenistan sınırları kapalı olduğu için her defasında Gürcistan’a geçmek zorundasınız. Ben de bu üç ülkeyi gezerken 6 kez sınır geçişi yaptım, 12 kez pasaport kontrolünden geçtim.

 

kafkaslar harita
Gürcistan Azerbaycan Ermenistan seyahati için Kafkaslar haritası.

Gürcistan Azerbaycan Ermenistan seyahati

 

Rotam şöyle oldu: Türkiye – Gürcistan – Azerbaycan – Gürcistan – Ermenistan – Gürcistan – Türkiye.

 

Güney Kafkasları gezecek olanlara öncelikle Ermenistan ve Azerbaycan konusunda dikkatli olmalarını öneririm. Ermenistan damgalı pasaport gören Azeri sınır polisi sorun yaratabiliyor, ama Azerbaycan damgalı pasaporta Ermeni sınırında sorun yok. Bu nedenle önce Azerbaycan’a gitmek gerekiyor.

 

Gürcistan Azerbaycan Ermenistan seyahati hazırlığı sırasında ve gezerken yararlanmak için LonelyPlanet’in “Georgia, Armenia & Azerbaijan” kitabını almakta yarar var. LonelyPlanet seyahat kitapları çok az sayıda fotoğraf ama çok miktarda bilgi içeriyor.

 

tiflis gürcistan azerbaycan ermenistan
Tiflis, Gürcistan. Gürcistan Azerbaycan Ermenistan gezisi.

 

Kafkasları gezmek istiyorsanız bozuk ve virajlı yollara, eski trenlere, saatinde hareket etmeyen ve tıkış mıkış minibüslere, zorluklara ve sürprizlere hazır olmalısınız. Her gezgin gibi çantanız fazla ağır olmasın. Gürcistan Azerbaycan Ermenistan gezisi için yaz mevsimini düşünüyorsanız uzun sınır beklemelerinde helak olmamak için sinek kovucu taşımalısınız. Yurt dışı gezi için seyahat çantası hazırlama ve yurt dışında para-bilet-güvenlik-banka kartı-telefon kullanımı konularında ilgili yazım ve videolarım burada:

Yurt Dışında Eşya, Güvenlik, Pasaport, Bilet, Para, Telefon.

 

Gürcistan Azerbaycan Ermenistan gezisi
Gürcistan Azerbaycan Ermenistan gezisi sırasında Azerbaycan’da kaldığım Şeki’de kervansaray.

 

Gürcistan TC vatandaşlarından vize istemeyen, hatta pasaporta bile gerek kalmadan, kimlikle girilebilen bir ülke. Ermenistan vizesi sınır kapısından 10 dolara alınabiliyor. Polis büyük olasılıkla rüşvet isteyecektir, sinirlenmeden, sakince ve gülümseyerek bu isteği geri çevirin. Azerbaycan için vize gerekiyor, ben yeşil pasaportum sayesinde vizeden muafım.

 

Yeşil pasaportumla kolayca Ermenistan vizesi aldım ama yakın süreçte yeşil pasaportu olanlara kara sınır kapısında vize verilmediğini öğrendim. Yeşil pasaportu olanlar veya vizeyi sınır kapısına bırakmak istemeyenler resmi Ermenistan vize sayfasından form doldurup 2 gün içinde vize alabilirler. Önce parasını kredi kartıyla ödeyip sonra bilgiler giriliyor, o nedenle işlem yapmadan önce pasaport bilgilerinizin yanınızda olmasına ve bilgisayarda bir fotoğrafınızın bulunmasına dikkat edin.

 

Kafkaslar seyahatimde kaldığım ve gezdiğim yerler

Gürcistan Azerbaycan Ermenistan seyahati sırasında toplam bir ayda kaldığım şehir ve kasabalar:

 

Gürcistan

BatumKutaisiGoriTiflis

 

Azerbaycan

BaküAli Bayramlı, Şeki, Gence

 

Ermenistan

ErivanGarni, Geghard, Echmiadzin, Vanadzor, Alaverdi, Ermenistan gezi notları, Ermenistan turu

 

Gürcistan Azerbaycan Ermenistan seyahatim
Ermenistan’ın başkenti Erivan’da anıt.

 

Kafkaslar seyahatimde bazen ucuz ve küçük bir daire kiraladım, bazen HospitalityClub yoluyla evlerde bedava, bazen de ucuz otellerde kaldım. Sadece önemli kentlere değil, az gidilen küçük kasabalara da gittim.

Gürcistan Azerbaycan Ermenistan seyahatim sırasında ilk durağım Batum’da gezdiklerim, yaşadıklarım, yediklerim, önerilerim burada: Batum Seyahat Rehberi.

169 YORUMLAR

 1. Gürcistan’a kimlikle bile girilebiliyor, Ermenistan’a sınırdan bile vize alabiliyorsunuz ama KARDEŞ Azerbaycan’a vize gerekiyor. İkileme bakın…

 2. çok merak ettiğim, fakat yeterli bilgi sahibi olamadığım ülkeler (azerbaycan dışında tabii). sabırsızlıkla bekliyorum yazının devamını 🙂

 3. Merhabalar. Ben Gürcistan ve Ermenistana çok gittim. Sevan ve Dilicena gitmemeniz bence büyük bir kayıp olmuş. Ermenistan çok ucuz ve ne isterseniz bulabileceğiniz hatta acaba beni kazıklarmı diye düşünmeyeceğiniz gayet güzel bir ülke. Türkiyeden gidecekler için bir bilgilendirme yapayım. Batum veya Tiflis’ten direk olarak Erivana tiren kalkıyor ama sadece yazın, kışın tren seferi yok. Yaklaşık 25 Dolar. Diğer türlü Tiflis’ten garajdan özel taksiler bulabilirsiniz. Ama dikkatli olun tek kişi giderseniz 100 Dolar fiyat çekiyorlar. 3 veya 4 kişi 100 Dolara pazarlık yapıp gidebilirsiniz. Gelelim Ermenistan sınırına. Kapıdaki polisler azda olsa Türkçe biliyorlar. 10 Dolara 25 gün vize veriyorlar. Eğer bu süreyi uzatmak isterseniz Erivanda bir polis şubesine giderek uzatabilirsiniz. Kapıda mutlaka yanınızda bozuk dolarlar olsun 10 dolara alacağınız vizeyi 50 veya 100 dolar verirseniz parayı bozamadıkları için paranın üstüne vermeyebilirler. He bide ingilizceniz olsa bile ingilizce konuşan çok nadir insan bulursunuz. Ruscanız varsa hiçbir sıkıntı olmaz. Ama Türk olduğunuz için herhangi bir hakaret yada kötü muameleye raslamassınız. Sadece bu Ermeni soykırım muhabbetinden uzak durun. Çünkü hemen değişebiliyorlar. İnsanları çok sıcak kızlarıda çok güzel ve bakımlılar sigara, alkol gece hayatı, Yemek, taksi ücretleri çok ucuz. Hatta Erivandan tren istasyonundan 100 dolara Moskovaya özel taksilerde bulabilirsiniz. Keyifli gezmeler şimdiden gezecekler için…

 4. Sayın Hakan Tuncay size teşekkür ediyorum beni o kadar güzel bilgilendirdiniz ki.
  Çünkü biz de Bakü, Tiflis, Ermenistan’a yolculuk düşündük, vize konusunu cok merak ediyordum en güzel haberi sizden aldım tekrar teşekkür ederim.

 5. Alper Bey, ben de 2009 yılında 1 haftalığına Ermenistan’ a gittim.İş amaçlı-maden arama amaçlı- gittiğim gezide her ne kadar karşılıklı olarak taraflar birbirinden çekinse de aslında içten yakın olduğumuzu hissettim. Erivan dışında Gümrü,Ecmiadzin, Vayk-Megri şehirlerini görddüm. Maden aramak amacıyla dağlarda dolaştım. Son derece bakımsız yolları ve ülkenin fakirliği dikkatimi çekti. Dolayısıyla bizim için ucuz bir ülke. Erivanda Soykırım anıtı dahil bir çok yeri ziyaret ettim. Ağrı dağına bakıp bakıp bir gün onun tepesine çıkma rüyaları görüyorlar. Türk düşmanlığı resmi devlet ideolojiis olmuş. Çok sayıda Türkçe bilen, TR’den göçmüş insan gördüm. Uçakla gittiğim ülkeden karayoluyla Megri üzerinden İrana geçiş yaptım. Seyahat için önerebileceğim bir ülke.

 6. Yakin zamanda Guricistan a seyhata gitmeyi dusunuyorum. Aslinda Turk vatandasi degilim de, ama bilgileriniz yine cok feydali oldu bana.. Tesekkur ederim!

 7. Gürcistan ve Ermenistan’a ben de gittim 1 hafta süremiz olduğu için sadece Batum, Tiflis, Erivan’ı gezebildik. Siz 1 ay için ne kadar bütçe kullandınız?

 8. Ermenistana gurcistandan ozel aracla gitmek skinti olurmu? Birde pasaport lazimmi yoksa kimlik yeterlimi? Bilgi verirseniz cok sevinirim. Yaziniz harika.

 9. Ermenistan Cumhuriyeti vatandaşları ve diğer Ermeni kökenli ve Ermeni asıllı yabancı vatandaşları’nın Azerbaycan Cumhuriyeti’ne girişi yasaktır. Eğer bir kişinin pasaportunda ayrılıkçı Dağlık Karabağ vizesi, damgası ya da oraya seyahat ile herhangi bir kanıt var ise, Azerbaycan Cumhuriyeti’ne girişi yasaktır.

 10. Ermenistan seyahatiniz hakkındaki yazınızı merakla bekliyoruz. Oradaki Türkiye algısı ve ermeni şehirleri hakkında bilgi edinmeyi isterim.

 11. Kafkas ülkelerini gezmek isteyenler için yararlı bilgi yazısı olmuş. Ermenistan gezinizin ayrıntılarını bekliyorum. Teşekkürler.

 12. Ermenistan yeşil pasaportlara kapıdan vize vermiyordu.Geri Tiflis’e konsolosluklarına gidip vize almamızı istiyordu. Ben bu yüzden Tiflis’te 5 gün bekledim. Siz nasal vize aldınız merak ediyorum, cevabınızı bekliyorum. Saygılar.

  • Merhaba,
   Ermenistan’a girişte yaşadığınız olay için üzgünüm. Ben minibüsle seyahat ettim, herkes gibi ben de inip kapıdan rahatça aldım. Kapıdaki vize uygulaması istikrarlı değil sanırım. Farklı fiyat istenmesi, rüşvet gibi olaylar duydum başkalarından.
   Saygılar.

 13. Alper bey, 2007’de değişmiş, normal pasaporta kapıda vize veriyorlar ama hususi vb, konsolosluktan vize alıyor, bilgi için yazdım, saygılar.

 14. Alper bey ben uzakdoğuya tek başıma seyehat ettim. Tayland ve Singapuru gezdim. çok keyiflydi. 2015 yazı için balkan turu düşünüyorum.
  mail adresime 10 günlük turda eşimle gezebileceğim yerleri kalabileceğim tesisleri yazmanızı, önermenizi rica ediyorum. Akıcı ve öğretici yazınız için teşekkür ederim.

 15. Salam Aleykum. Üzr istəyirəm azəricə yazacam. Gürcüstan vətəndaşıyam (Ģürcüstanda rəsmi rəqəmlərlə 500.000 Azeri-Borcalı türkü yaşayır) 2 yaşımdan Bakıdayam. Sizə köməklik edim. Məndə çox yeri gəzmişəm. Ilk öncə işğal altında olan Qarabağa gedənlər qarasiyahıya salınır. (ermenistani bilmirəm) Azərbaycana gələ bilməz. Siz Gürcüstanda Qafqazin en ucuz səyahətini edərsiz. BATUMI, Sairma, KABURETI, BORJOMI (SUPER TEBIETI, SUYU VAR) digələri qardaş yazıb. Yemeklerine cox diqqət edin. menyuda donuz eti coxdur. 5 ☆ otellerde var. cox pis servisli “otellerde”. Azərbaycanda isə yukarida yazılandan başqa Lənkərana, Qəbələ, Ismayıllı, Quba. məsləhətdi.

 16. Gurcustan Azerbaycan ermenistan seyaheti etmek isteyenlere mende bildiklerimi paylasacagam. Gurcustan en yaxsisi sayilir hem ucuzluqdur hem de gezmeli-gormeli yerleri vardir. Azerbaycan da cox gozeldir. Hetta tebietimiz, tarixi memarliq abidelerimiz, muasir standartlara cavab veren oteller ve s. Amma Azerbaycan bahaciliqdir.ermenistana gelince bura seyahet hec de meslehet deyilhem insanlarin biz turklere munasibeti, hem de yalandan basqalarinin tarixi abidelerinin ogurlayaraq oz adlarina cixarib sizi aldatmalalari ve s. Hec meslehet deyil

 17. merhabalar yazılar çok hoş olmuş elinize sağlık. Ermenistan ve gürcistanda 1 hafta için ortalama ücret konusunda bilgi verebilir misiniz? tiflis ve erivan arası tren süresi hakkındada bilgi alabilirsem memnun olurum tekrar teşekkürler kolay gelsin iyi gezmeler

  • Merhaba,
   Tiflis Erivan treni haftada 4 gün var ve on buçuk saat sürüyor. Ermenistan ve Gürcistan gezisi maliyeti için belli bir rakam vermekten çekinirim, çünkü herkesin harcama tarzı ve tercihleri farklıdır, evdeki hesap çarşıya uymazsa aradaki farkı benden istemeyin. 🙂 Ancak her iki ülkenin de Türkiye’den ucuz oldukları kesin. Gezi yazılarıma ilginize teşekkürler.

 18. biz iki kişi gürcistana geleceğiz bize kazbegi milli parkı için ve rusya sınırına kadar ayrıca abhazya ve rusya sınırına kadar sahil bölgeyi çok iyi bilen rehbere ihtiyacımız var . ücretli rehberlik hizmeti verebilecek arkadaşlar lütfen maile yazsınlar..wwwaydin@gmail.com

 19. Hulasa ediyoruz=)Hic inandim ki bizim Ermenistanda sizin ulkeden insanlar geliyor, acikca soylemek cok sasirdim=). Bende sizin Antalya-cevre seviyorum ve artik ozledim=), gorusuruz millet=)

 20. sorum olacak haziran ayında türkiyeden batuma batumdan tiflise geçicem tiflisten baküye ne ile gidebiliriz gürcistandan baküye pasaport soruyorlarmı tavsiyelriniz nelerdir..

 21. Alper bey, yazılarınız bir hariha! Umarım her zaman gezdiklerinizi yazma motivasyonu bulursunuz! Bende kendi halinde küçük bir gezginim, seyahat etmenin araştırmanın, öğrenmenin, deneyimlemenin verdiği hazzı vermiyor, fakat sizin gibi yazıya dökemiyorum, belki bir gün ben de yaparım 🙂 Görüp, yazdığınız her ülke insanın iştahını daha da kabartıyor gezmek, bir çok kişilerden ” bir şey yok orada gezilecek” denilen yerleri bile o kadar güzel betimliyorsunuz ki… Sanıyorum sevmediğiniz ülke yoktur 🙂 Umarım daha detaylı bir Ermenistan yazısı eklersiniz… Sevgiyle kalın..

 22. Bende kendi halinde küçük bir gezginim, seyahat etmenin araştırmanın, öğrenmenin, deneyimlemenin verdiği hazzı hiç bir şey vermiyor*** ufak ama önemli bir kelimeyi unutmuşum arada : )

  • Merhaba Ümit Bey. Kutaisi’den 17 numaralı tren 12:25’te hareket edip altı saat sonra Tiflis’e varıyor. Ayrıca her saat minibüs (marshrutka) var, 3.5 saat sürüyor. Otobüslerle Kutaisi-Tiflis arası 4 saat. İyi yolculuklar.

 23. Alper Bey ermenistan hakkında daha detaylı bir yazı yazacak mısınız? Bir Türk olarak merak ediyoruz orada Türklere bakış açısı gerçekten çok mu sert, bir Türk olarak orada bulunmak nasıldı? Siz bir tepkiyle karşılaştınız mı? Bunlar hakkında bilgilendirirseniz sevinirim. 🙂

  • Ermenistan gezimi yazmaya henüz zaman bulamadım Selen Hanım, ama mutlaka yazacağım. Ermenilerin Türklere bakışı sert değil. Orada bir Türk olmak değişik bir duygu. Bize öğretilenlerden çok farklı gerçekler var. Ermeni arkadaşımın tanıştırdığı bir arkadaşının ilk tepkisi şuydu: “Neden buraya geldin, korkmuyor musun?”. 🙂

 24. Gezilerinizle ve verdiğniz bilgilerle insanları bilinçlendirdiğiniz için çok teşekkürler .. Ama sayfa başındakı haritayı seçmeniz bir Azerbaycanlı olarak beni rahatsız etti .. Nagorno-Karabag die bi devlet yoktur .. Orası Azerbaycan toprakları.. Saygılar

 25. Haritada Karabag neden farkli rengde? Boyle sinir ve ya ulke yok. Lutfen duzeltin. Ya da biz bu siteyi dis isleri bakanligina bildirelim. Azerbaycan turklere sinirda vize veriyor. Hic bir problemsiz. Bilmeden atip tutmayin lutfen.

  • Sayın Elnur, haritada Güney Osetya, Abhazya ve Karabağ ülke olarak uluslararası kabul görmedikleri için farklı renklerde gösteriliyor, sol alttaki bilgi yazısında fiilen kimin denetimi altında oldukları yazıyor. Blogumu Azerbaycan’dan birçok kardeşim takip ediyor, hiç şikayet eden olmadı, memnuniyetini bildiren çok oldu. Vize bilgisi bakanlığın sayfasında şöyle yazıyor: “Azerbaycan’ın kara sınır kapılarında vize itası uygulaması yoktur. Azerbaycan’a gelen vatandaşlarımız sadece Bakü Haydar Aliyev Havaalanında 1 aylık vize alabilmektedirler. Bu nedenle Azerbaycan’a kara yoluyla gelecek vatandaşlarımızın vizelerini Azerbaycan’ın Türkiye’de bulunan dış temsilciliklerinden almaları gerekmektedir.” Dost ülkeden olarak sizden daha nazik bir yorum beklerdim. Hatalı bir yazım olursa elbette düzeltirim.

 26. iyi günler ben ailemle aracımla azerbaycana gitmeyi planlıyorum aracım dizel eurodizel yakıt sıkıntısı yaşarmıyım azeride birde gümrükte ne gibi sıkıntılar var

  • Merhaba. Azerbaycan bir petrol ülkesi, yakıt sıkıntısı yaşamanız için bir neden yok. Ben otomobille değil trenle gittim, hiç sorun yaşamadım, özel arabayla durumu bilemiyorum.

 27. alper bey merhabalar.
  blogunuzu yeni keşfettim ve çok beğendim yazılarınızın devamını dilerim.

  benim merak ettiğim gürcistan ile ermenistan arasındaki ekonomik fark ne kadar ? ermeniler gürcülerden fakir mi ? normalde baktığımda ermenilerin asgari ücretleri daha yüksek ülke olarak kişi başına düşen gelirleri daha yüksek ama çevresinde sorunu olmayan ülke sayısı daha az. ermeniler mi daha zengin gürcüler mi ? aralarındaki fark kaç kattır.

  teşekkürler

  • Merhaba Hakan Bey. Ermenistan ve Gürcistan’daki ortalama aylık gelirlere baktığımızda Ermenistan’ınki biraz daha yüksek, ama önemli bir fark yok. Ekonomik ayrıntıları bilmiyorum. Bazı şeyler Ermenistan’da daha ucuz, bazı ürün veya hizmetler ise yaklaşık aynı. Gürcistan’ın kuzeydeki dev komşusu Rusya ile arası çok kötü. Türkiye ve Batı dünyasıyla ilişkileri daha iyi. Ermenistan’ın Türkiye ve Azerbaycan sınırları kapalı, hatta Azerbaycan ile şu anda fiilen olmasa da teknik olarak hala savaş halinde. Ancak Ermenistan ABD’den ekonomik, Rusya’dan askeri, İran’dan siyasi destek alıyor. Ben Ermenistan’ın kırsalını çok yoksul, başkent Erivan’ı ise modern ve daha refah buldum.

 28. cevap için çok teşekkürler alper bey.
  peki gürcüler ve ermenilerin bize göre durumları ne? tiflis halkı yada erivan halkı bizden durumları iyimi kötü mü yoksa çok mu kötü ?
  tiflise batuma erivana giden kişiler ile tanıştığımda hepsi ayrı bir şey söylüyorlar. bazıları halklarının fakir olduğunu ve herşeyin buraya göre 3-4 kat ucuz olduğunu bazılarıda batumun buradan bile pahalı olduğunu söylüyorlar. hakikat nedir sizce?

  • Gürcistan ve Ermenistan Türkiye’den ucuz ülkeler, bu kesin. 3-4 kat ucuz olduklarını söylemek abartı olur. Genel olarak halkın geliri Türkiye’den düşük. Batum’un buradan pahalı olduğunu söyleyen kişiler, çok turistik yerlere gitmiş olanlardır. Batum Türkiye şehirlerinden ucuz.

 29. Ermenistan yazılarınızı merakla bekliyoruz Alper Bey, Kuzey Kore kadar sansasyon yaratabilecek yazılar olduğunu düşünüyorum. Ne zaman yazacaksınız?

 30. Alper bey, yaklaşık 1 yıldır Ermenistan’ın e vize sitesi kapalı. Bende ise yeşil pasaport var ve duyduğum kadarıyla yeşil pasaport sahiplerinin önceden vize alması gerekirken normal pasaport sahipleri kapıda vize alabiliyor. Sizce e-vize sisteminin çalışmaması nedeniyle Tiflisten Erivana geçerken sınırda vize alabilir miyim? En kötü ihtimalle vize alamazsam sınırın gürcü tarafından tiflise yeniden araç bulabilir miyim?

  • Merhaba Ali Bey. Ben yukarıdaki linki tıkladığımda Ermenistan vizesi formu açılıyor. Göndermekte mi sorun var acaba? Evet, son zamanlarda yeşil pasapoırtlara Ermenistan sınırında vize verilmiyor. Sınırda vize verilebileceğine dair bir tahminde bulunamam. Sınırdan Tiflis’e çalışan bir araç yok, ama Ermenistan’dan gelen minibüslere binip geri dönebilirsiniz. özel araçlara da mantıklı bir ücret karşılığı rica ederseniz sizi alan mutlaka çıkar.

 31. Blog unuzu zevkle takip ediyorum çok özenli işler çıkarıyorsunuz tebrikler. Yalnız Ermenistan gezinizin yazısı yok. Merak ediyorum ne zaman yüklersiniz acaba?

  • Ermenistan’a girişte bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Yalnız ailenizden dolayı yeşil pasaportunuz varsa artık kara sınır kapısında vize vermiyorlar. Normal pasaporta sınırda kolayca vize alınabiliyor.

 32. merhaba Alper Bey; bir gezgin adayı olarak zatınızı üstat kabul ediyor ve sanal mecra aracılığı ile de olsa idol alıyorum….(çocukken idolüm coşkun aral dı bu arada aklıma geldi de 🙂 sizin yansıtmalarınızı bloglar içerisinde coşkun aral ın “haberci”sine benzetiyorum bazı pop blogları ise ” acun firarda ” ya….) her neyse yazılarınızı zevkle takip ediyorum ve onca gezgin bloğu içerisinde tek geçiyorum….fevkalade sıhhatli ve doğru bilgiler veriyor ve bazı şöhretli gezgin bloglarının aksine samimi ve entelektüel alt yapısı olan bir yansıtma yaptığınızı düşünüyorum…evet bu girizgahdan sonra meramıma geçeyim efendim; bu yıl İsrail/Filistin ile başlayıp, Japonya ile devam eden seyahatlerime kasım ayında ABD ye gitmeden evvel hazır 9 gün tatili de bulmuşken kara yoluyla Tiflis Erivan hattına seyahate karar verdim….bir şekilde eski Sovyet Cumhuriyetinde milli bayramlar nasıldır merakımı gidermek bağlamında otobüs ile Tiflis e varır varmaz bulursam tren ile bulamazsam marshrutka ile hiç bir şey bulamazsam da taksi veya uçak ile bir şekide Erivan a ulaşmam lazım da….fazla masraf yapmak istemediğimden size şunu sormak istiyorum; haftanın 4 günü Tiflis Erivan treni olduğu bilgisi güncel mi? gürcü ve ermeni demiryolları sitesinden baktığımda günlük gibi anlaşılıyor…rivayetler muhtelif gürcü tren yollarına bakınca; öğleden sonra 3 buçuk gibi tren var gibi duruyor….ermeni demir yollarına bakınca ise gece treni var gibi….ikisi de mi doğru acaba buradan anlaşılmıyor…öyle bir şey ki soracak kimsemde yok, öğleden sonra 4 de Tiflis de olacağım pazar günü ve pazartesi ne Erivan a yetişmeye çalışacağım bu bağlamda, yinelemek gerekirse 4 gün bilgisi güncel midir? bir de sizce marshrutka veya otobüs filan akşam vakti bulabilirmiyim? eğer tren olmaz ise…tek olduğumdan 100 dolar taksiye veya 100 küsür Euro uçak+havalimanı merkez taksi parası vermek istemiyorum(zira kasım da abd ye, şubatta brezilya ya gideceğim tutumlu olmam gerek) ne dersiniz? bir de Gürcistan ve Ermenistan da bankamatikten para çekmek zor olmuyor değil mi? doları yerli paraları ile döviz bürolarında değiştirmek zor oluyor mu, bankamatiklerinin İngilizce menüsü var mı? Bulgaristan daki gibi tokatçı döviz büroları gözlemlediniz mi? evet çok uzattım Alper Bey Cumartesi yola çıkıyorum umarım görür de bir fikir verirsiniz….gerçek hayatta tanışmamış olsak bile sanal olarak, gıyabınızda sizi seviyoruz…kolaylıklar efendim ve teşekkürler ilhamlarınız için.

  • Merhaba Akın Bey. İlginize ve övgünüze çok teşekkür ederim. Tiflis Erivan treni en son Şubatta haftada 4 gündü ama ben de baktım, artık her gün olmuş. Uçakla veya trenle pahalıya gitmenize gerek yok. Ermenistan Demiryolları farklı tren gösteriyorsa ikisi de doğrudur, iki devlet demiryolu kurumu da kendi trenlerini gösteriyordur. Tiflis Erivan arasında minibüsler var, ben öyle gittim, ancak saatli değil dolmuş usulü çalıştıkları için beklemeniz gerekebilir. Eğer kalkış saatine çok varsa birkaç kişi taksiyle de gidebilirsiniz. Dolar bozdurabilirsiniz. Banka ATM makinelerinden kendi hesabınızdan Ermeni parası dram (AMD), Gürcistan’da Gürcü parası lari (GEL) çekebilirsiniz. Dolandırıcı görmedim. Yabancı banka kartı takınca İngilizce menü seçeneği geliyor. Gezi yazılarıma ilginize teşekkür ederim. Yolunuz açık olsun.

 33. merhaba Alper bey, Tiflis Erivan gezisini (Erivan da taksici nin param yok muhabbetine 9300 dram para üstü vermemesi dışında) 0 sorun ile tamamladım. bayram tatilinin uzatılması kararı son dakikada netleştiğinden çok çalışamasam da geziye, tüm plandıklarımı yaparak geri döndüm. eşsiz bir deneyim oldu, gece treni ile Ermenistan ın milli gününde Erivan a ulaştım. Sınır polisi gayet sıcak kanlı davrandı. yataklı trende üç ermeni genç kız ile beraber seyahat ettim. ilk başta türk olmamı nefretle karşıladılarsa da, sonra dan talat paşa olmadığımı anlayınca gayet sıcak davranıp ikramda bulunup, nezaket gösterdiler. bu noktada bilgi vermek istiyorum; Gürcistan Ermenistan arası tren hadisesi eylül dahil yaz aylarında her gün ve karşılıklı. öğleden sonra 3 buçuk gibi Erivan dan Batum a, Batum dan Erivan a seferleri var. (Batum-Erivan treni gece 10 buçuk gibi Tiflis de oluyor, Erivan-Batum treni ise 00.00 da Tiflis de oluyor) kış aylarında ise çift günlerde Erivan dan Batum yönüne, tek günlerde Batum dan Erivan yönüne sefer varmış. evet verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkürler diyerek bağlıyayım….selam, saygı ve muhabbetler.

  • Merhaba Akın Bey. Gürcistan ve Ermenistan seyahatinizin iyi geçmesine sevindim. Ben de karadan yolculukları seviyorum. Uçakla gidince aniden bambaşka bir dünyaya iniyorsunuz, oysa kara sınır geçişleri daha gerçekçi. Batum Erivan trenleri hakkında güncel bilgiler için çok teşekkürler. Asıl ben teşekkür ederim. Yolunuz açık olsun.

 34. 2007’de gürcistan ve ermenistan’a kendi arazi taşıtımla gittim. Başlangıçta gürcistan ve azerbaycan düşünüyordum ama gürcistan’daki türkler, azerbaycan’ın vizede zorluk çıkardığını ve fahiş rüşvetler isteyebileceklerini söyleyince rotayı ermenistan’a çevirdim. Ermenilerin umduğumdan daha misafirperver çıktığını söyleyebilirim. Örneğin trafik kontrolü yapan bir polis hız limitinden ceza yazacaktı, türk olduğumu anlayınca “misafir” dedi, yol verdi. Epeyi türkçe bilen insan var. İnsanlar çoğu az gelirli ama temiz ve sanata düşkün. Şehirleri ve mimarisiyle doğu avrupa’ya yakın diyebilriz. Sınır kapısı açılırsa önyargılar çabuk yıkılır.

  • Tarık Bey Ermenistan’da ben de benzer duygular hissettim. Ermeni polisinin jesti sıra dışı bir misafirperverlik olmuş, ne mutlu. Yoksul ama temiz, modern, sanatla iç içe bir ülke. Doğu Avrupa benzetmesine katılıyorum.

 35. ben cok yakin zamanda gurcustan ve ermenistana gittim
  once ucakla tiflise ve sonrada kara yolu ile ermenistana gittim
  tuhaf bir sey yasadim.halen ne oldugunu anlayamadim
  ermenistandan kara yolu ile gurcustana donerken sebebini anlamadigim bir seyden dolayi gurcu polisi beni bir 15-20 dakika gumrukte bekletti
  ne olabilir acaba?

  • Ahmet Bey sınır polisinin o kadar kısa bir süre bekletmesi normal bir durum. Benim kara sınırlarında daha uzun beklediğim ülkeler oldu. Gürcistan ve Ermenistan’a gitmek iyi bir karar olmuş, umarım sevmişsinizdir.

 36. ama bu normal bir bekleme degildi.ve bana hic bir sey sorulmadi.sadece bekle dediler.ama neden?kaba davranmadilar.ulkeleri sevdim.taxi soforleri haric

 37. benim minibusde benimle birlikte ermeniler, japonlar, 1 alman ve iki iranli vardi
  beni beklettiler. sebebsiz yere…
  iranlilari ise ermenistana geri gonderdiler. belli bir sure sorguladiktan sonra.. onlarin seyahat sigortalarinin olmadigini mazeret gostererek. bende 16 ulkede bulundum. ve gurcustan bana biraz bu uygulama icin tuhaf geldi…:))

 38. Selamlar Alper bey,
  Kafamda bu yaz için motosikletle bir gezi turu var ortalama 5000-6000km. civarında, batumu görmeyi çok istiyorum fakat Gürcistan yol durumunu bilmiyorum, yol durumundan kastım güvenliği aslında, sorum ise gündüz vakitleri tek başına motosiklet yolculuğuna çıkarmıydın? Çıkarsan başına gelebilecek kötü bir şeyler olur mu? (Yolunu kesme, soygun vs.) Tabi bu durum tek kişi tek motor olarak düşünmenizi isterim, teşekkürler…

  • Merhaba Bahadır Bey. Benim motor deneyimim yok ama Gürcistan’da bisiklet, motosiklet ve otomobiliyle gezen bildiklerim arasında böyle tehlikeli bir olay yaşamış olan yok. Bunun garantisi yok elbette, ama yol güvenliği açısından sıradanın üzerinde bir riski yok.

 39. Alper bey merhaba, daha once de sorulmus ama yanit yeterli gelmedigi icin ben de sormak ihtoyaci hissettim. Yesil pasaport icin e vize nasil alinir? Formu doldurdum, nereye gonderecegim, parayi nasil odeyecegim bilemedim. Vize sayfasi calismiyor, biletimi de aldim, ne yapacagimi bilemiyorum. Ilginize simdiden tesekkur ederim.

 40. Merhaba,
  Yazılarınızı olduğu gibi diğer gezgin arkadaşların yazılarını takip ediyorum.
  Yeşil pasaporta sahip emekliyim. Erivan’a 3-4 günlük bir gezi düşünüyorum.Normal pasaportlara sınır kapısından vize vermelerine karşın yeşil pasaporta vize verilmemesi haksızlık… neyse.
  Türkiye’de Ermenistan Vizesinin nasıl alınacağı konusunda herhanği bir bilgi bulamadım. Vize takip işlemi yapan birçok şirketle konuşmama rağmen hiçbiri bana bilgi veremedi.

  Erivan için vizeyi nasıl alabilirim?

  Selamlar.

  Yolunuz açık olsun.

 41. Veli bey biz de sizin durumunuzdayız. Atlas Global ile Erivan’a gitmek için bilet aldık, uçuş kartını aldık, bavulumuzu verdik, son anda uçağa almadılar. Nedenini sorduğumuzda devlet memurlarına casus muamelesi yapıyorlarmış. E vize çalışmıyor, olsa da uçurmazdık dediler.
  Batum’daki Ermenistan konsolosluğu ile konuştuk, gelirseniz vize veririz dediler, henüz gidemedik. Selamlar, sevgiler..

 42. Merhaba, biz de iki kişi Gürcistan-Ermenistan turu yapmayı düşünüyoruz. Gürcistan’da ve Ermenistan’da ziyaret edebileceğimiz yerler hakkında bilgi verebilir misiniz? Ayrıca bende 10 yıllık normal pasaport var, ablamda ise Amerikan pasaportu var. Ermenistan’a girişte vize konusunda sıkıntı olur mu? Bilgilendirirseniz çok memnun olurum…

  • Merhaba. Siz Türk pasaportuyla ablanız Amerikan pasaportuyla hem havalimanında hem de kara sınırında kolayca Ermenistan vizesi alabilirsiniz. Gürcistan ve Ermenistan’da gezilecek yerleri ilgili yazılarımda anlattım.

 43. Merhaba. Azeri para birimi olan manat son 1.5 yılda dolara karşı 2-kat değer kaybetti. O yüzden Azerbaycan da artık ucuz bir ülke. Hatta birçok mal ve hizmetler Gürcistandan da ucuz.

 44. Ilginc turkiyeden ne cok arkadaş var ermenistana gitmek isteyen. Aslinda orasi benim babalarimin yurdu sizden cok benim hakkim var ama durumlar. Ermeniler Azerbaycanlilar tarih boyu bir yerde yasamis ama sonrasi malum. Turk arkadaslar benim bildiyim kadariyla turkiyenin orada konsoloslugu da yok dikkatli olun alper bey rahat oldu diyor ama milliyetcileri de var. Turkler azeriler gibi ruscayi iyi konusamaz genelde kendini belli eder aman dikkat.

 45. şu an gürcistan tiflis deyiz buradan azerbeycana geçmek için vizeyi nereden alabiliriz gümrük kapılarından alabilir miyiz türk vatandaşı olarak

  • Azerbaycan kara sınırlarında Türk vatandaşlarına vize vermiyor. Azerbaycan vizesini Tiflis’teki büyükelçilikten alabilirsiniz. V.Gorgasali Caddesi, 4 numaralı adreste. Elektronik başvuru da mümkün sitesinden.

 46. Merhabalar,

  Ben Tebriz’den Azerbaycan’a geçeceğim. İki ülke arasındaki sınır kapısında azebaycan alabilirmiyim ? Alamaz isem internetten vize alsam geçişim sıkıntı olur mu ? son bir şey daha İran Azerbaycan sınır kapısına ulaşım kolay mı 🙂

  • Merhaba. Azerbaycan Türk vatandaşlarına kara sınır kapılarında vize vermiyor. Vizeyi elçilik veya internetten almanız fark etmez. Iran’dan Azerbaycan’a geçmek için iki sınır kapısı var; Astara ve Bilasuvar (Bilehsavar). Astara gezgin ve turistler tarafından daha fazla kullanılan bir geçiş noktası. Otobüsle Rasht’a, sonra da Astara’ya gidiliyor, direkt Astara da var. Astara sınır kasabasının yarısı İran, diğer yarısı Azerbaycan’da, sınır yürüyerek geçiliyor. Karşı taraftan Bakü’ye otobüsler 6 saat sürüyor. Astara biraz uzak kaldığı için Tebriz’den Bakü’ye direkt otobüsler Bilasuvar sınır kapısından gidiyor. Yolculuk 15-16 saat sürüyor.

 47. Merhaba, karayoluyla gürcistana ordanda vize istemeyen herhangi bi ülkeye havayoluyla geçmemiz mümkün mü yoksa tekrar tr ye dönüp dış hatlardan pasaportumuzla mı çıkış yapmamız gerekiyor? Cvbınız şimdiden tşk ederim

  • Merhaba. Gürcistan’a vizesiz rahatça gidebilirsiniz. Pasaportunuz yanınızda olduğu sürece oradan vize istemeyen bir ülkeye hava ya da kara yoluyla geçebilirsiniz. Türkiye’ye dönmenize gerek yok.

 48. Demek istediğim karayoluyla gürcistana gidip ordan havayoluyla dubaiyi aktarmalı maldivlere tatil programı yapabilir miyiz? Mümkün mü? gürcistandan dubaiye uçuşlar var mı? Tr vatandaşı olarak kimlikle giriş yaptığım bi ülkeden çıkış izniyle başka bi ülkeye geçebiliyor muyum? Umarım karışık yazmamışımdır:)

 49. Merhaba ben tiflisten Alaverdi ve Vanadzora gidecegim erivan otobüsü alaverdiden geçiyor mu ? Tiflis erivan otobüsüne binip alaverdide insem olur mu araştırdım tek ana yol var zaten

 50. Teşekkürler bide internetten araştırdım tiflis erivan otobüsüne bindiğinizde erivan dışında bir yerde inerseniz aynı ücreti ödemek durumundasınız diye bir yazı gördüm sizce bu ne kadar doğrudur mesela alaverdide ineceğim erivan ücretini mi ödeyeceğim

  • Merhaba. Azerbaycan başkenti Bakü imar ve yeni mimarisiyle öne çıkıyor. Ermenistan en yoksulları ama modernizm ve Batılılık açısındam açık arayla diğer ikisinden daha ileride; Gürcistan ve Azerbaycan daha doğulu, Ermenistan ve özellikle başkent Erivan ise şehir, parklar, kafeler, yaşam tarzı bakımından bir Avrupa kenti hissi veriyor. Gördüğüm kadarıyla Gürcistan’da turizm diğer iki Kafkas ülkesinden daha ileride.

 51. Mayis-haziran aylarinda havalar duzelince motorsikletimle (crf1000) izmirden karadeniz uzerinden gurcistan azerbaycan yapmayi hedefliyorum benim gibi motorlu kafa dengi birisi varsa mail atsin tur detaylarini ortak bir noktada kararlastirabiliriz ermenistanida dahil edebiliriz yada yukarilara rusyaya ukraynayada gecebiliriz zaman sure kisitlamam yok

  feryaldeniz@ hotmail.com

 52. tesadüfen okudum deneyimlerinizi,ve çok fadalı bilgiler için teşekkür etmek isterim.mart ayının ilk haftasında tiflis’e gitmeyi planlıyorum oradan kara yoluyla bakü’ye gitmek istiyorum,sizden yardımcı olmanızı istediğim bir konu var.gürcistan’a kimlikle girebiliyoruz ama acaba azerbeycan’a kimlikle girebiliyormuyuz?şimdiden teşekkür ederim.

  • Rica ederim, gezi yazılarımı okuduğunuza sevindim, ben de ilginize teşekkür ederim. Azerbaycan’a kimlikle giriş yok, pasaport ve vize gerekiyor. Maalesef Azerbaycan Türk vatandaşlarına kara sınır kapılarında vize vermiyor. Azerbaycan’a gelen Türk vatandaşları sadece Bakü Haydar Aliyev Havaalanı’nda 1 aylık vize alabiliyorlar. Bu nedenle Azerbaycan’a kara yoluyla gidecek Türklerin vizelerini Azerbaycan’ın Türkiye’de bulunan dış temsilciliklerinden önceden almaları gerekiyor.

 53. Merhaba Alper bey,
  Batum-Tiflis Tiflis-Erivan (tren veya minibüs) ulaşım ücretlerini yazabilir misiniz? (bilginiz varsa Erivan-Tebriz ulaşım ücreti ve bilgisini de verirseniz memnun olurum) Teşekkürler.

  • Merhaba Atakan Bey. 5 saat süren Batum Tiflis tren bilet ücretleri birinci sınıf 46 lari (Gürcistan para birimi), ikinci sınıf 20 lari. Tiflis’ten Erivan’a iki günde bir, ayın tek sayılı günlerinde akşam saat 20:20 kalkışlı tren var; birinci sınıf (spalny vagon) 75 lari, ikinci sınıf 56 lari, kompartımansız açık yataklı üçüncü sınıf bilet ücreti 35 lari. Erivan’a sabah saat 06:55’te varıyor. Her iki yolculuğu da minibüslerle yapabilirsiniz. Batum-Tiflis otobüsleri de var, örneğin Metro firmasının biletleri 20 lari, altı buçuk saat sürüyor. Tiflis-Erivan minibüsleri (marshrutka) bilet ücreti 30 lari. Erivan Tebriz otobüs bilet ücreti 50 dolar civarında, uzun bir yol.

 54. Merhabalar öncelikle çok teşekkür ederim bizleri bilgilendirdiğiniz için. Benim de bir sorum olacak ben arabayla Karadeniz turu yapmak istiyorum nasip olursa Batum’a gitmeyi düşünüyorum ordan da Tiftis’e yalnız oralar tehlikeli olur diye açıkcası beni biraz korkuttular arabayla gitmenin dezavantajları var mı? Bir de Bakü’ye de gitmek istiyorum arabayla ne gerekli bir de Azerbaycan tehlikeli mi?

  • Merhaba. Gürcistan ve Azerbaycan’a kendi arabasıyla seyahat eden çok Türk var ve ben kötü bir olay duymadım. Yollar bizdeki kadar düzgün ve geniş değildir, daha yavaş araç kullanmanız gerekir sadece. Evrak işini ben bilmiyorum ama Kafkaslar yazılarımdan birinin altında net bilgi var, hangisi olduğunu hatırlamıyorum. Rica ederim.

 55. Aynı rotayı şu an ben de planlıyorum ve forumları okuyorum.

  Gürcistan’a ilaç sokmak yasakmış!

  Benim hergün kullanmak zorunda olduğum tansiyon ilacım var, toplam 8-9 gün kadar Gürcistan- Ermenistan topraklarında olacağım için o miktardaki ilacı sokarsam başıma neler gelir?
  Dürüstçe gösterip kullandığımı açıklasam izin verirler mi?
  Bu durum kaygılandırdı açıkçası beni.
  Yanıma almıyım oradan satın alıyım diyorum ama ilaç kontrolü bu kadar sıkı ve ciddiyse, sanırım orada ilaç satın almak da çok zor olsa gerek?

  Bu konuya hakim olan arkadaşların yardımına acil ihtiyacım var !..

  • Ben 1 aylık seyahatlerime çıktığım her ülkeye 4 hafta her gün yetecek kadar multivitamin, 10-15 tane reflü ilacı, tedbir olarak bir miktar ağrı kesici ve soğuk algınlığı ilacı götürüyorum. Kafkaslara giderken de yanımda vardı. Henüz hiç bir ülkeye girişte sorun yaşamadım. İlaçlarınızı yanınıza alabilirsiniz.

  • Merhaba. Benim otomobil deneyimim hiç olmadı ama özel araçla Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan gezisi yapanlar arasında benim duyduklarımdan herhangi bir güvenlik sorunu yaşayan yok. Karadan arabayla seyahat için uygun ülkeler.

 56. Merhabalar blogunuzda paylaşımlarınız için teşekkürler. Ermenistan’a uçak bileti aldım normal pasaportum var Ermenistan’daki havaalanından vize alabiliyor muyum? Teşekkürler.

  • Merhaba. Seyahat yazılarıma ilginize teşekkür ederim. Ermenistan vizesi hem Erivan Havalimanı’nda hem de kara sınır kapılarında normal (bordo) Türk pasaportu sahiplerine kolayca veriliyor. Rica ederim.

 57. Merhaba Alper bey, yazınız için teşekkürler. İran benim ilgimi çeken bir yer olduğu için oraya gitmek istiyorum. Ancak tek gidilir mi, nasıl olur bilemedim. Ne düşünüyorsunuz?

  • Merhaba. Bu Kafkaslar seyahatimde İran’a geçmem mümkündü ama ben acele gezmeyi sevmediğim için ayrı bir zamana bıraktım. İran’an tek başına giden kadın erkek çok arkadaşım var, hepsinin söylediği şey son derece güvenli bir ülke olduğu. Endişe edecek bir durum yok. Şu an ülke karışık, bunun size bir zararı olmaz ama yine de bir süre beklemek iyi olabilir.

 58. Alper bey merhaba

  Unutmayın ilk olarak Azerbaycan gezinizi yapın daha sonra Ermenistan’a gidin. Eğer ilk olarak Ermenistan’a giderseniz, Azerbaycan Devleti pasaportlarında Ermenistan vizesi olanları kapıdan içeriye almıyor. Bu bilgiyi aman ihmal etmeyin.

  Böyle bir yazıya denk geldim doğruluğu nedir acaba ?

 59. Güney Kafkasları gezecek olanlara öncelikle Ermenistan ve Azerbaycan konusunda dikkatli olmalarını öneririm. Ermenistan damgalı pasaport gören Azeri sınır polisi sorun yaratabiliyor, ama Azerbaycan damgalı pasaporta Ermeni sınırında sorun yok. Bu nedenle önce Azerbaycan’a gitmek gerekiyor.

  Merhabalar böyle bir şey okudum yazınızda Azerbaycan’a bir seyehat planlıyorum pasaportumda Ermenistan vizesi var acaba sorun olur mu siz bu bilgiye nereden ulaştınız ?

  • Merhaba. Gitmeden önce bu bilgiyi seyahat sitelerinden okumuştum, ben de ona göre bir yol çizdim. En son duyumum da bu şekilde. Yine de Azerbaycan Konsolosluğunu arayıp sormakta yarar var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz