Tayland gezisi için benden bilgi videoları isteyen kanalın çektiklerini genel bir Tayland rehberi olarak bu yazımda yayınlıyorum. Tayland’a seyahat etmeyi düşünenler için bir Tayland gezi rehberi oluşturacak bu bilgiler güncel. Tayland zengin ve bizimkinden çok farklı mutfağı, tropik iklimi, rengarenk kültürü ve tarihi, güzel kumsalları, ucuzluğu ve eğlencesiyle tüm dünyadan ve Türkiye’den milyonlarca turisti çekiyor. İşte bir Tayland turu hakkında gerekli bilgiler.

 

tayland gezisi
Bangkok’da Büyük Saray, Tayland gezisi.

 

Tayland balta girmemiş ormanları, masmavi denizi ile ucuz, egzotik ve güvenli bir ülke. Her bütçeden gezgin için uygun bir Tayland gezisi yapılabilir. Kumsalda ucuz bungalovlarda, kentte hostellerde veya ucuz otellerde, ya da dünya kalitesinde lüks otellerde kalabilirsiniz. Son derece turistik olmasına rağmen Tay kültürünün getirdiği sakinliğini koruyor. Tay halkı barışçıl, saygılı ve güler yüzlü.

 

tayland seks kızlar
Tayland’da gece hayatı renkli. Tayland gezisi.

 

Tayland büyüyen bir ekonomi ve gelir dağılımı eşitsizliği, düşük ücretler, toplumsal çalkantılar yaşayan bir ülke. Tayland dünyada fuhuşun en yaygın olduğu ülke ve bu bir meslek olarak kabul ediliyor. Milyonlarca genç kız ailelerini bu yolla geçindiriyor. Tayland’a seks turizmi için çok sayıda turistin gittiği tüm dünyanın bildiği bir gerçek.

 

Tayland Nasıl Bir Ülkedir?

Tayland tarihi, kültürü, dini, ekonomisi, nüfusu, ürünleri, mimarisi, dili.. Tayland turu.

 

Tayland Pahalı Bir Ülke mi?

Tayland para birimi ve değeri. Tayland gezisi yaparken günde ne kadar para gerekir, düşük-orta-yüksek bütçeyle ne kadar harcanır, alışveriş nerede yapılır? Tayland gezisi ucuz mu? Tayland’dan ne alınır? Tayland gezisi ve fiyatlar.

Tayland, dünyanın sayılı “sudan ucuz” ülkelerinden bir tanesi. Tayland aynı zamanda çok ucuz şehirlere de sahip. Tayland’ın başkenti Bangkok seyahat için çok ucuz bir şehir. Tayland’a bağlı ve tropikal ada özellikli Pattaya ve Phuket de çok uygun fiyatlı bölgeler arasında ve buralar ağırlıklı olarak balayı adaları.

 

Burada önemli olan bizler için Bangkok’daki yaşam standardı ve alışveriş fiyatları. Elektroniğe meraklı kişilerin genel olarak aklındaki ilk şey elektronik eşyalara bakmak olur. Çünkü Uzakdoğu’da elektroniğin ucuz olduğunu biliriz. Ancak hangi elektroniğin hangi Uzakdoğu ülkesinde ucuz olduğunu bilmek ayrı bir uzmanlık gerektirir.

 

Bangkok’tan elektronik eşya satın alırken bilmeniz gerekenler

öncelikle şuna dikkat etmelisiniz. Tayland, bilgisayar yan ürün ve parçalarının satın almak için dünyanın en doğru ülkesi. Çünkü dünyada bir numaralı bilgisayar yan ürün üreticisi Tayland. Bu yan ürünlerin dışında Tayland’da kameralara da bakabilirsiniz.

 

Tayland’daki kamera fiyatları da çok uygun. Ancak Tayland’da bunun dışında teknolojik almaya kalktığınızda rakamların yükseldiğini göreceksiniz. Tayland gezisi sadece alışveriş odaklı olmamalı.

 

Tayland’dan ne alınır? Alışveriş yerleri

Gelelim elektronik dışı hediyelik eşya ve kıyafet vb. alışveriş meselesine. Tayland’ın başkenti Bangkok’un iki önemli çarşısı var; biri Suan Lum, diğeri Patpong. Suam Lum, aynı zamanda Sam Lung Gece Pazarı olarak da geçiyor. Patpong adlı devasa sokak pazarında aklınıza ne geliyorsa bulmanız mümkün. Üstelik burada Mısır gibi ülkelerden farklı olarak dörtte biri değil, onda biri gibi fiyatlara hediyelik eşya ve kıyafet bulmanız mümkün. Ancak burada unutmamanız gereken en önemli değil, saat ve benzeri ürünlerin sahtesi ile çok fazla karşılaşabileceksiniz.

 

Alışveriş merkezleri

Pattaya’da Royal Garden, Tuk Com, Central alışveriş merkezleri ile Mr Jacks ve Zarah Watch Shop adlı saatçilere bakabilirsiniz. Çok ucuz saat için plaj yolunda saat satıcıları oluyor. Elektronik için Laemtong Shopping Mall, Mike Shopping Mall’da My Com, Nongprue’de Aka Computer ve Bay Computer Services var. Pattaya Bangkok arası otobüsle 2 saat sürüyor, gidebilirsiniz; North Pattaya Road’daki Roong Reuang Transport Station’dan Bangkok otobüsleri kalkıyor. Bangkok’da MBK Center, Pantip Plaza, Fortune Town IT Mall alışveriş merkezleri uygun.

 

Cep telefonu nereden alınır?

Bangkok’ta cep telefonu satın almak için en popüler yer Mahboonkrong (MBK) Mall alışveriş merkezi. Telefonların çok büyük çoğunluğu orijinal; biraz taklit ve sahte modeller olsa da zaten markasından belli oluyor, bilinmedik markalar. National Stadium adlı Sky Train istasyonuna yakın. Kullanılmış telefonlar da satılıyor. Rama 9 metro istasyonunun yanında Fortune Mall elektronik eşya alışverişi için iyidir. Siam Paragon alışveriş merkezi ise daha modern, üst düzey bir yer; pazarlık yok ama çalışanlar daha bilgili ve kibar. Pattaya’da elektronik ürünler için Laemtong Shopping Mall ve Mike Shopping Mall var.

 

Tayland Gezisinde Nelere Dikkat Etmeli?

Motorsikletler, dolandırıcı taksiciler, tuk-tuk, otobüslerde güvenlik, suç..

 

 

Tayland genel olarak güvenli bir ülke. Hatta bu konuda Avrupa’dan bile daha güvenli olduğu söylenebilir. Tayland gezisi için bazı basit şeylere dikkat ettiğiniz sürece güvenlik endişeniz olmaz.

 

Tayland seyahatinde veya başka bir Uzakdoğu ülkesine gittiğinizde ilk dikkatinizi çekecek olan insanların sürekli gülümsemesi olacaktır. İnsanlar sürekli güler ve ağlayan kimseyi göremezsiniz. İnsanların bu tavrı pek çok Uzakdoğu ülkesinde kabul görmüş Budizm inancının etkisidir.

Thai halkı insanlara karşı o kadar sıcak ve içtendir ki, onları korkutacak tek şey sizlerin oraya gittiğinizde yanlışlıkla da olsa yüksek sesle konuşmanız olur. Yüksek sesle konuşmanız durumunda Thai halkı bir şey olduğunu zannedecek ve korkudan ya kaçacak ya da panik olacaktır. Taylandlılara ne kadar sessiz, sakin ve sıcak yaklaşırsanız Thai halkından kesinlikle bir zarar görmezsiniz. Çünkü Taylandlıların kendilerinden başka kimseye zararı yoktur. Bu nedenle Thai halkı ile Türk halkı çok iyi ilişkiler içindedir.

 

Tayland gezisi sırasında hırsızlık ve kapkaç gibi sorunlar yaşamazsınız. Tayland belki de dünyanın en güvenli şehirlerinden biridir.

 

Ancak Tayland’da yolsuzluk, rüşvet gibi konular çok sık gerçekleştiğinden seyahatiniz sırasında tamamen yasalara uygun davranmanız önerilir. Zira, yerlere çöp atmak, motosikleti kasksız kullanmak gibi davranışlar, güvenlik görevlilerinin sizden rüşvet koparmak için yapmanızı beklediğiniz davranışların başında geliyor.

 

Tayland seyahati sırasında dikkat etmeniz gerekenler

– Yüksek sesle konuşmayın, sert hareketlerde bulunmayın ve fiziksel kavgaya girişmeyin.
– Değerli taş satın almayın. Muhtemelen sahte çıkacaktır.
– Yere izmarit veya çöp atmayın.
– Bölgenin tanrı-kralına saygılı olun.
– Go-go bar bölgesi Patpong’da içerisi sokaktan görünmeyen barlara gitmeyin. Astronomik hesaplarla karşılaşabilirsiniz.
– Pattaya & Bangkok’ta seks turizmi ile öne çıkan yerlerdeki ladyboy adı ile anılan travesti seks işçilerine karşı dikkatli olun. Yankesici olabilirler.
– Sıcakkanlı herhangi bir Taylandlının evine davet edilirseniz onunla kağıt oynamayın.
– Paranızı vücudunuzun güvenli bir yerinde saklayın. Değerli eşyalarınızı yanınızda ya da odada değil, kasada saklayın.
– Yabancılardan yiyecek-içecek kabul etmeyin.
– Hat Yai’nin güneyindeki Müslüman bölgelerdeki bağımsızlık için yürütülen silahlı mücadele nedeniyle bu bölgeye gitmeyin.

 

Tayland Gezisi İçin Program Önerilerim

Tayland’da gezilecek yerler, başkent Bangkok, tapınaklar, saraylar, Siam, Ayutthaya, Sukhothai, Isaan, Chiang Mai, trekking, festivaller, kumsallar, Hua Hin, Pattaya, Phuket, Ko Samui, Ko Chang, Krabi, Ao Nang, Rai Leh, Ko Lanta, Ko Phi Phi, Hua Hin, Ko Samui, Ko Chang, Ko Kut, tenha kumsallar, plajlar, gece hayatı.. Tayland gezisi için önerilerim.

 

 

Tayland’a bir gezi planlıyorsanız öncelikle toplam gezi için bir destinasyon hazırlamanız gerekir. Tayland gezisi için destinasyonunuz Bangkok, Singapur, Kuala Lumpur ve belki Hong Kong’un eklendiği büyük Uzakdoğu turları olabilir.

 

Tayland’da görmeniz gereken yerler

 

Sadece Tayland’a gidiyorsanız gezinizi 3 gece Bangkok, 2 gece Pattaya, 2 gece de Phuket olarak planlayabilirsiniz. Bangkok, Pattaya ve Phuket’e Chiang Mai’yi ekleyebilirsiniz. Bangkok, Pattaya, Phuket ve Chiang Mai’den oluşan destinasyon sayesinde Tayland gezinizi inanılmaz keyifli bir hale getirmeniz mümkün. Gezeceğiniz bu şehirler ile hem Tayland’ın tüm tarihi dokusunu görebilir, hem ünlü Phuket ve Pattaya gece hayatını soluyabilir, Bangkok’ta alışveriş yapma keyfini yaşayabilirsiniz. Bir Tayland gezisi en az 1 hafta olmalı.

 

Tayland’a gitmeden önce gideceğiniz sezonun hava koşullarını kontrol etmeli ve mutfağı hakkında biraz bilgi edinmelisiniz. Uzun bir Tayland turu olacaksa günler içerisinde mutlaka kendi damak tadınıza uygun bir şeyler bulmanız mümkün olsa da, damak tadınıza uygun şeyi bulana kadar biraz zorluk yaşabilirsiniz.

 

Gece Hayatı

Gece hayatı ve eğlence için Bangkok’ta trendy gençlerin gözde semti Ratchadapisek’te Hollywood Disco gece kulübü çok büyük ve eğlenceli; müzik ve dans gösterileri oluyor. Sathorn Square Complex’te yer alan lüks gece kulübü Ce La Vi 39. katta güzel manzaralı, şık bir eğlence yeri. Royal City Avenue’deki Onyx çok modern ve şık bir gece kulübü, daha çok zengin Taylandlılar gidiyor, elektronik dans müzikleri yapılıyor. Sukhumvit Soi 45’te yer alan Sing Sing Theater sıradışı dekorasyonu ve eğlencesiyle ilginç. Pattaya’daki Walking Street yaya caddesi tüm Tayland’ın en yoğun eğlence bölgesi, yürüyüp girişlerine bakarak size cazip gelen bir mekana girebilirsiniz.

 

Tayland’da Gezilecek Yerler

Koh Samui, Chiang Mai, Bangkok, Chiang Rai, görülmesi gereken yerler, gece hayatı, gezilecek yerler, eğlence..

 

 

Tayland, otantik, köklü kültürü ve el değmemiş doğası ile Uzakdoğu’nun en çekici ülkelerinden biri.

 

Tayland’da görülmesi gereken yerler

Tayland gezisi sırasında gezilecek yerlerin başında ülkenin başkenti Bangkok’taki eski kraliyet sarayı geliyor. Eski kraliyet sarayındaki zümrüt Buda heykeli de mutlaka görmeniz gereken bir eser. Budist rahiplerce yapılan zümrüt Buda heykelinin tarihi 15. Yüzyıl’a kadar uzanıyor. Aslında çok küçük bir heykel ancak kraliyet simgesi olarak kabul edildiği için dünyanın en değerli eserleri arasında yer alıyor.

 

Tayland’da mutlaka görmeniz gereken diğer önemli yerlerden biri de Altın Buda Tapınağı. Başkent Bangkok’taki Çin mahallesinde yer alan Altın Buda Tapınağı 500 ton som altın kullanılarak yapılmış bir mimari harikası.

 

Bangkok’ta görmeniz gereken başka bir mekanda şehrin içindeki nehir kanalları üzerindeki yüzen pazarlar ve yüzen mahalleler. Bu pazarları ve mahallerdeki hayatı görmek için özel tekneler kiralayabilir ya da turlara katılabilirsiniz. Elbette Tayland’a gitmişken Thai masajı yaptırmayı da ihmal etmeyin.

 

 

 

Tayland’a Hangi Mevsimde Gitmeli?

Türkiye’de hangi mevsim sürüyorken Tayland’a gitmeli, sıcaklık nasıl? Tayland’ın tropik iklimi ve 3 mevsimi: serin, sıcak, yağmurlu..

 

Tayland, Uzakdoğu’nun en gizemli ve çekici kültürlerinden birine sahip. Sahip olduğu doğal güzellikler ise ülkeyi daha da görmeye değer kılıyor.

 

 

Tayland, Türkiye‘ye göre çok farklı bir iklime sahip. Bu nedenle gitmeden önce ülkenin iklimi ve gideceğiniz tarihteki hava durumunu kontrol etmeniz son derece faydalı olacaktır. Tayland Kuzey Yarımküre’de ekvatora yakın bir konumda yer aldığı ve Muson iklimine sahip olduğu için sıcak, yağışlı ve nemli bir iklime sahip.

 

Sıcaklık ve nem özellikle yaz aylarında daha da artıyor. Dahası yaz ayları Muson yağmurları mevsimi olduğu için ülkeyi gezip görmek oldukça zor hale gelebiliyor. Bu nedenle yaz ayları Tayland seyahati için pek uygun bir dönem değil.

 

Tayland seyahati için en uygun dönem ise Kasım-Nisan ayları arasında kalan dönem. Bu dönemde de nem oranı ve sıcaklık yüksek olabiliyor ancak yağmur mevsimi olmadığı için ülkeyi gerçek anlamda gezip görmeniz mümkün.
Bu arada ülkede düzenlenen iki önemli festival var. Bunlardan biri Nisan ortasında düzenlenen Songkran Festivali. Songkran Festivali’nin en dikkat çekici noktası insanların çiçekli giysilerini kuşanıp, çiçeklerle süsledikleri kayıklara yerleştirdikleri mumları denize bırakmaları. Taylandlılar böylece kötü ruhları uzaklaştırdıklarına inanıyor. Bu arada bir hafta süren festival boyunca insanların birbirlerini ıslatmaları da eğlenceli bir gelenek.

 

Tayland’da bir diğer önemli tarih de 5 Aralık. 5 Aralık ülkesinde çok sevilen Tayland Kralı Bhumibol’un doğum günü. Doğum günü kutlamaları boyunca insanlar kraliyetin rengi olan sarı renkli tişörtler giyip kutlamalara katılıyor.

 

Tayland’a Nasıl Gidilir?

Vize, uçuşlar, uçuş süreleri, biletler, fiyatları, en ucuz uçak bileti. Tayland gezisi bilgileri. Tayland turu.

 

 

 

Eğer Tayland‘a gitmek istiyorsanız son derece şanslısınız. İstanbul’dan Tayland’a uçmak için çok fazla alternatif var. İstanbul merkezli pek çok turla Tayland’a gidebilirsiniz. Bu turlar genelde hesaplı oluyor. Bireysel olarak gitmek istiyorsanız Türk Hava Yolları’nın direkt uçak seferleriyle 9 ile 10 saat arasında Tayland’da olabilirsiniz. Tayland uçak fiyatları uygun ve haftada dört gün sefer düzenleniyor. Tayland’a aktarma yaparak uçabileceğiniz diğer havayolları ise şunlar:

 

– Tai Airlines (Thai)
– Singapur Havayolları
– Emirates Havayolları

– Türkmenistan Havayolları (en ucuz Tayland uçak bileti)
Tayland’a vize yok. 30 günü aşmamak kaydıyla vizesiz Tayland’a gidebilirsiniz. Havalimanındaki pasaport kontrolünün ardından ülkeye giriş yapmanız son derece kolay. 30 günden fazla kalmak istiyorsanız Tayland Büyükelçiliklerine başvurmanız gerekiyor. Tayland havalimanındaki kontrolün ardından şehir merkezine gitmek için otobüsleri ya da taksileri tercih edebilirsiniz. Taksiler oldukça pahalı olduğundan şehir merkezine giden otobüsleri tercih edebilirsiniz.

 

Tayland Yemekleri

Yeni lezzetler keşfetmeyi seviyorsanız ve damak tadınız dünya lezzetlerine açıksa Tayland mutfağı sizi memnun edebilir, klasik Türk mutfağı severlerin ise Tayland’da aç kalma ihtimalleri oldukça yüksek. Ben türlü lezzetler tadarken beraber gittiğim iki arkadaşım için acılar içinde bir tatil oldu, oradan biliyorum.

 

Yöresel Tayland mutfağı, yemekler, yağlar, baharatlar, böcekler, kızartmalar, deniz ürünleri, soslar, palmiye ve hindistan cevizi yağı, körili yemekler, kişniş, sokak tezgahları, çorbalar, pilavlar, erişte, Tayland yemekleri.

 

Tayland mutfağı Türk damak zevkine uygun değil. Tayland’da yiyebileceğiniz çok az yiyecek var. Tayland yöresel mutfağında sokak yiyecekleri son derece büyük yer tutuyor. Sokaklarda kızartılmış böcek çeşitlerine rastlayabilir, güçlü aromasıyla pek çok farklı yiyeceğin tadına bakabilirsiniz.

 

Türk mutfağı her ne kadar baharatların yoğun olduğu bir mutfak olsa da, Tayland mutfağı baharatların kullanım alanları ve yiyeceklerin çeşitliliği ile Türk mutfağından ayrılıyor. Pilav Türk mutfağında önemli bir yere sahip. Pirinç Tayland mutfağında da çok değerli fakat pişiriliş yöntemlerinde büyük farklar var. Tayland’da haşlanmış fakat çok pişirilmemiş pirinç her yemekle birlikte mutlaka servis ediliyor.

 

Tayland soslarıyla da Türk mutfağından ayrılıyor. Bol acılı, tatlı ekşi soslar, Türk turisti için alışılmışın dışında bir lezzet sunuyor. Köri, Tayland mutfağında önemli bir yere sahip ayrıca her türlü deniz kabuklusu ve balık Tayland mutfağının temelini oluşturuyor.

 

Yeni lezzetler keşfetmeyi seviyorsanız ve damak tadınız dünya lezzetlerine açıksa Tayland mutfağı sizi memnun edebilir, klasik Türk mutfağı severlerin ise Tayland’da aç kalma ihtimalleri oldukça yüksek.

 

Görüntülerimin Tayland gezisi yapmak isteyenlere ve planlayanlara yararlı olması umuduyla.

454 YORUMLAR

 1. Alper hocam blogunuz cok güzel.gezdiginiz ülkeleri cok iyi anlatiyorsunuz.k.kore izlenimleriniz beni cok etkiledi.gizliden cektiginiz fotograflari yakalasaydilar herhalde ajan diye sorgulanirdiniz :)) ucuz kurtarmissiniz. Bende firsat buldukca geziyorum.bu yil tayland,kambocya ve vietnama gidiyorum.zaman olursa singapuruda düsünüyorum.paylasimlariniz icin tesekkürler..

 2. Alper bey mrb biz arkadaşlarla temmuz ayı sonunda taylanda gitmeyi çok istiyoruz ama son zamanlarda taylandta yaşanan siyasi olaylar bizi biraz düşündürdü acaba turizme etkisi olur mu siz ne düşünüyorsunuz bilgilendirirseniz çok seviniriz

 3. Tayland çok ucuz, güvenli ve eğlenceli. Tayland hakkında yararlı bilgiler için teşekkürler. Hemen bir Tayland gezi planı yapmak gerek.

 4. Güzel olmuş anlatım için teşekkürler.. Ben de gittim Tayland’a.. Avrupa’nın genel evi Hollanda/Amsterdam, dünyanın açık genel evi Tayland/Pattaya’dır. Alkol, eğlence, kızlar için Pattaya. Deniz, kum, güneş, yine kızlar olsun diyen Phuket’e gitmeli.. Bangkok 2 gün yeterli başkent. Ama son yıllarda Tayland’a artan turist popülasyonu, hem pahalılık, hem de kötü olaylar oluyor dikkat edilmesi gerekir.

  Türkiye’den direkt THY var, ama çok pahalı. Zaten internetten birçok firma kampanya yapiyor aktama yapan, takip edebilirsiniz, en ucuz benim bildiğim Türkmenistan Havayolları!

 5. Merhaba, Tayland tek başına bir kadının gezebileceği bir yer mi diye merak ediyorum. Yazın 15 günlük bir yurt dışı seyahati planım var, ama Avrupa mı Asya mı daha güvenli olur henüz karar veremedim. Okuduğum çeşitli yerlerde Tayland’ın aşırı güvenilir olduğu yazıyordu, ancak bir de size sormak istedim. Dolandırıcılık da oldukça yaygınmış, bu beni düşündürüyor doğrusu. Organ mafyası vb.nin eline düşme ihtimalim yoktur umarım oralarda 😀 Teşekkürler.

  • Merhaba Evren Hanım,
   Tayland güvenli bir ülkedir. Turist tuzakları ve basit hırsızlığa dikkat etmekte yarar var, ancak mafya korkunuz olmasın. Avrupa’ya göre çok daha ucuz. Avrupa daha kolay ve tanıdık, ama ben bir Tayland seyahati öneririm.

 6. 2013ün haziran-eylül ayları arasında taylandda kaldım.inanılmaz güzel bir yer. Dediğiniz gibi en dikkat çekici özellik insanların güler yüzlü olması. İnanılmaz keyif aldım tayland gezisinden.

  Alper bey, ben de sizin gibi bir maceraperest ve geziseverim.bu durum mesleğime de etki etti be denizci oldum. Kaptanlık yapıyorum ve dünyayı geziyorum bir yandan da paramı kazanıyorum.benimki biraz sizden farklı 🙂 Asya ve Afrikada bir çok ülkeye gittim. Japonya, Tayland, Ürdün kesinlikle tavsiye edeceğim yerler 🙂

 7. Gittiğimiz ülkeleri gemide çalışmamız dolayısıyla sizin kadar gezemiyoruz ama imkanlar elverdiği kadarıyla gezme şansımız oluyor.
  Meslek epey zor. Bundan dolayı pek özenilecek bir meslek olduğunu düşünmeyenlerdenim. Genç arkadaşlara okursa eğer bu yazdıklarımı, aile kavramı sizin için önemliyse seçmemeniz yararınıza olacaktır. Çünkü, ülke ülke gezip bi yandan da para kazanmak istemek her ne kadar cazip bir iş olsa da, denizcilik mesleği çok zor.bu yüzden bu mesleği araştırıp seçmek önemli. Saygı ve sevgilerle…

  • Ben de mesleğiniz hakkında kısa bir süre önce kadın kaptan bir okurumdan bilgi edinmiştim, salt “ne güzel hep geziyorlar” ile özetlenecek kolaylıkta bir meslek değil tabii. Bilgi için teşekkürler, umarım ilgilenen kişilere ulaşır. Esenlikler.

 8. MERHABA…Ben 2015 şubat Tayland a gitmek istiyorum..Bu konuda arkadaş bulabilirmiyim katılacak.?543 728 1868 telf. numaram.zaman kısa acele…

 9. MERHABALAR
  YAZ İÇİN TAYLANDA GİTMEYİ PLANLIYORUM ANCAK TURLARA KATİLMAK İSTEMİYORUM.ÖNEREBİLECEĞİNİZ TÜRKCE BİLEN REHBER VAR MI?TESEKKÜR EDERİM.

 10. merhabalar alper hocam ögrenciyim tayland a gitmeyi istiyorum ucuz bir ülke demiştiniz 15 gun için uçak bileti dahil 2.500 3.000 tl ayırsam yeter mi ?

 11. Harika bir blog! Bu kadar geç keşfettiğime inanamıyorum. Şu an 18 yaşındayım ve en büyük hayalim sizin gibi bir çelebi gezgin olup dünyayı karış karış gezebilmek. 🙂 Eminim bu site ben ve benim gibiler için çok yararlı olacak. Sonsuz teşekkürler.. 🙂

 12. Merhaba, blogunuz çok güzel. Bir katkıda ben sağlamak istiyorum. Koh Samui adasının karşısında Dolunay zamanı ayı en yakın izleyebileceğiniz bir ada olan Koh Pkangan’ı da es geçmeyin derim. Zira iki ada birbirine oldukça yakın.

 13. Taylanda ben de gittim ama pek gezmedim Pattaya ve Bankok zaten pek otelden çıkamıyorduk yoğunduk ruslara dikkat edin orda fazla paranızı alabilirler tura dahil timsah canavar turu falan vs vardı ona bile gidemedim sabah kalkamıyorduk zaten kahvaltısında ananastan başka birşey yiyemedim türk restorantı olmasa açlıktan geberiyoduk yemekler iğrenç ötesi türk dönercilerinki bile yenmez orjinal türk restorantı vardı yoksa açlıktan kırılırdık herhalde.

 14. hiç bir ülke türkiye gibi güzel olamaz bence tayland hariç :)pattaya bankog turuna gittim yemekler iğrenç ötesi türk döneri bile yenmez orda orjinal türk restorantı olmasa açlıktan ölürdük herhalde kahvaltıda ananas tan başka bişey yiyemedim zaten bir haftada bi kere yaptım kahvaltı kalkamadım sabah tura dahil timsah mı canavar turu mu ne vardı herhalde ona bile gitmedim otel ve bar arasında gittim geldim ruslara dikkat paranızda gözleri rasputin salonunu tavsiye ederim genelde oteldeydim. en iyi nisan ayıdır …

 15. öncelikle size Alper Bey değilde Alper abi olarak hitap etmek istiyorum.Sitenizde çok yararlı, samimi bilgiler var.Ben ve arkadaşım son olarak sizin Tayland yazınızı okuduktan sonra kesinlikle gitmeye karar verdik. Geçen hafta Bangkok ve Pattaya tatilimizden döndük. Bilgiler için çok teşekkürler Alper abi. Sayende diğer ülkeleri de buradan okuyarak gitmiş kadar oluyoruz. kendine iyi bak..

 16. alper bey sizi kutlarim. taylanda gitmis kadar olduk. o kadar guzel bilgiler varki. esim ve ben 20 eylul de yedigunluk bir seyahat aldik. her zamankinden farkli biraz relax turist moduyla takilarak bakalim neler yasayip gorecegiz sevgiler. oneri bekliyoruz.

 17. sorum şu;
  ilk defa gideceğim, bangkok ve pattaya gezmek istiyorum, gitmek için thy uçak bileti 2,700 tl’ye mi almak yada mahan havayolu ile 1.800tl’ye uçak bileti ile tahran aktarmalı alarak uygun bir yerdemi konaklamak avantaj, yoksa 1750tl’ye tur alıp (onlarında aktiviteleri çok pahalı) otel ve yemekte beleşe gelmiş olur, free olarak kendi başınamı takılmak avantaj olur? ( tahranda aktarma sorun olurmu?, turu sadece yemek ve yatma için kullansam sorun çıkarırlarmı?)

 18. uçuşları çıkarırsak 5 gece 5 gün, mahan havayolu ile istanbul- tahrandan aktarmalı, bangkook yapıyor ölmeyiz inşallah :), teşekkürler bu arada çok güzel bir yazı olmuş…

 19. Merhaba öncelikle bilgiler icin cok tesekkur ederim. Ben gruppal isimli bir sitede 2000 tl 7 gece 8 gun bir tur buldum ogretmenim 31 ocak 2016 tarihli tura katilmak istiyorum sizden ricam o siteden tur programina goz atar misiniz fiyat olarak makul cunku yanitlarsaniz cok sevinirim. Bunun disinda yaziyi okuyan bayan arkadaslardan bu tarihte Tayland’a gitmeyi dusunen olursa burcu_fb @mynet.com adresinden bana ulasir misiniz.

 20. Merhaba – Ben Subat ayi icin Thailand a gitmeyi dusunuyordum. Fakat serin oluyor dediler ben avrupada yasiyorum ve gercek bir yaz tatili gunes gormek istiyorum. Sizce Subat bunun icin biraz serin bir zaman mi. Mart a mi kaydirmaliyim tatilimi

  • Merhaba Nihal Hanım. Şubat ayında Tayland’da hava durumu ılıktır, sıcaklık gündüz 28-32 derece, gece 18-22 derece arasında seyreder. Denize girebilirsiniz. Ben en yakın Ocak sonu gittim, hava güzeldi.

 21. Kasım 15 de nasipse taylanddayım 600 euro ucak Otel dahil temmuzda biletimi aldım orda ortalama nekadar harcama gider bilen varsa bilgi verirseniz sevinirim.

 22. sayın alper bey ben 50 yaşında bekar türkiyede gezmedigim şehir birelin parmagı kadardır şimdi aralıkta nasipse bangkok agitmeyi düşünmekteyim ingl. lisede bilgim kadar gülü seven dikene katlanır misali kazıklanmayı göze alarak gidecegiz 35 yıllık esnafım pazarlamyı çokiyi bilirim bu tecrübelerime dayanarak gidecegim sizden istedigim sdece eglence merkezlerine yürüme mesafesinde olan çok atletik yapılıyım yürümeyi çok severim günde ortalama 2 km yürürüm tavsiye edeceginiz otel vede otele bayan götürdügümüzde extra para istemeyen oteller veya baştan nasıl konuşmamız gerekli otellerle bu konuda bilgi veriemisiniz birde otel uçak hariç günde 200 tl yetermi( tanrı türkü korusun)

  • Merhaba Yusuf Bey. Bangkok kent merkezinde ve eğlence yerlerine yakın bir yerde kalmak istiyorsanız Sukhumvit, Silom ve Khao San Road bölgelerini tercih etmelisiniz. Otel adı veremem ama buralar turistler için en iyi semtler. Otele kadın götürme konusunu bilemiyorum. Tayland ucuz bir ülke, günde 200 lira büyük para, fazla bile. İyi yolculuklar.

 23. sayın alper bay parayı yanımda götürmek istemiyorum hangi banka kartıyla bankamatiklerden hangi bankaların kartlarıyla çekebiliniyor

  • Ben de yurt dışı seyahatlerimde fazla para götürmüyorum, gittiğim ülkelerde ATM makinelerinde kendi hesabımdan o ülkenin parasını çekiyorum. Tayland’da üzerinde visa ve master logosu olan tüm bankamatiklerden para çekebilirsiniz, ki büyük çoğunluğu böyledir. Bizdeki tüm bankaların ATM kartlarıyla (kredi kartı değil) çekebilirsiniz. Çeşitli sayfamda sırf bu konuyu anlattığım bir yazım var.

 24. Merhaba.ocak sonu Tayland’a gitmeyi planlıyoruz. Qatar Havayollarından 1300 tl gidiş donus aldık. 12 gece kalicaz.bangkok – phuket – koh samui olarak planladık. Siralamayi nasıl yapabiliriz ve kaç gün ayirmaliyiz? simdiden Teşekkürler Alper Bey.

  • Merhaba. Bangkok Phuket Ko Samui rotasında bence önce Bangkok’ta kalın, ülkeyi tanırsınız, diğer ikisi birbirine yakın, karadan gidersiniz. Bangkok ile Phuket ve Ko Samui arası yolculuklar her ikisi için de uçakla 1 saat, karayoluyla 12-13 saat, siz hangisini planladınız bilemiyorum. Phuket ile Ko Samui arası ise 6-7 saat. Bence en uygun fiyata hangi yolculuğu bulursanız başkentten sonra önce oraya gidin. Kaçar gün ayıracağınız tercihlerinize bağlı. Benim gibi kent seviyorsanız; karmaşa, gürültü, kalabalık; renkler tatlar kokular sizi rahatsız etmiyorsa Bangkok’a zaman ayırın. Ama tercihiniz sakin bir Tayland tatili yapmak, güzel kumsallar, temiz deniz, doğa ise diğer ikisine daha fazla zaman ayırın. Dönüşte buraya izlenimlerinizi yazarsanız çok memnun olurum.

 25. merhaba,

  tapinak patlamasi sonucu olarak turklere karsi bir onyargi olustugu ve ozellikle resmi makamlarin turklere cok supheci yaklastiklari icin zorluklar cikardiklari yansidi medyaya.Yakin zamanda giden arkadaslar boyle bir durum var mi,eger oyle ise bilet almaktan vazgececegim.

  • Evet doğru, Tayland’da Türklere karşı ciddi bir antipati ve önyargı oluştu. Ancak Tayland’a pasaport kontrolünde geri çevrilen, ülkeye alınmayan Türk vatandaşı benim tanıdığım yok.

 26. 9 nısan istanbul cıkıslı 25 nısan bangkok donuslu olmak uzere 9 gece pattaya 8 gece fılıpınler olarak bır gezımız var. arkadas gıdıyruz ama 1 arkadasımız fılıpınlere gelmıyor. tayland 2 sene ıcınde 4 gıdısım. katılmak ıstenler varsa ırtıbata gecebılır.0530 498 92 92 muzaffer beler

 27. Aman Allah’ım bu siteye daha önce neden gelmedim? benim en büyük hayalim olan ülkeye gidiş buradaki yorumları okuduktan sonra ne kadar kolay görünüyor.Sanırım buradan gitmek imkanı olduğu zaman seyahat arkadaşı bulma imkanı da olacak. Çok mutlu oldum bu saatte. Arkadaşlar tayland a gidecek ve yanına arkadaş arayanlar mutlaka buradan yazsın. Muzaffer beler sizi arayacağım..

 28. Mrb ben temmuz 1 ve temmuz 10 da gideceğim iyimidir bide 3000 dolar ayırdim uçak parası hariç aids den korkuyorum neresi temiz ve uygundur 7 gece bana eşlik edecek partner gogo barda 300 dolar varmıdır

 29. Merhaba benimde sormak istediğim birkaç şey var yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Eşimle 22 ocak 2 şubat arası her şehirde 3 gece olmak üzere bangkok phuket ve singapurda olucaz nerelere gitmemizi ve nelere dikkat etmemizi tavsiye edersiniz.

  • Merhaba. Genel olarak Tayland hakkında bilgi ve görülecek yerleri bu yazımda anlattım. Güvenli bir ülkedir, sadece yazımdaki bir kaç noktaya dikkat etmeniz yeterli. iyi bir Tayland turu dilerim.

 30. merhaba 30 ocak çıkışlı 1 hafta bangkok pataya turu almak istiyorum 2 kişi olunca 3600 civarı bana eşlik edecek bayan arkadaş arıyorum iki kişi olunca ekonomik olıuyor sadece bayan arkadaşlardan uygun olan varsa o tarihte yazarsa çok sevinirim

  • Burcu ve Elçin hanım, umarım zaman ve bütçelerinizi uydurup birlikte keyifli bir Tayland seyahati yapar ve yeni bir dostluğa başlarsınız. Birlikte gitmeye karar verirseniz haberi burada da görmek hoş olur.:) Sevgiler.

 31. Merhaba.2 şubat gidiş 7 şubat dönüşlü pattaya tatil programım var. Aynı döneme denk gelecek yada katılmak isteyen sehayat arkadaşlığı yapabilecek arkadaşlar varsa iletişime geçebiliriz.

 32. Alper bey elvin hanima mail gitmiyor sanirim eger sakincasi yoksa benin mailime elcin hanim in mail adresini gonderir misiniz cunku tur ucreti cumadan bugune 400 tl artmis bir an once almam gerekiyor saygilar teseekkurler

  • Merhaba. Tayland’da Temmuz ayı fazla sıcak bir mevsim, sıcak ve nem epey rahatsız eder. Hiç araba kiralamadım. Tayland karmaşık bir ülke, trafiğe ve özellikle motosikletlere dikkat etmenizi tavsiye ederim.

  • Selamlar,

   15 martta Tayland’dan geldik, 7 gününde arabayla Bangkok’tan Chinag Mai’a kadar road trip yaptık. Avis’ten kiralamıştık 4×4’ü. Biraz sıkıntı yaşadık Avis’te. Çok tavsiye edemeyeceğim. Arkadaşım kullandı arabayı, ilk defa soldan giden yollarda kullandı ama çabuk alıştı. İlk gün biraz zor. Co-pilot önemli, boş yolda dalıp 4-5 kere sağ şeritten devam etmeye başladı arkadaşım:))
   Onun haricinde Chiang Mai gibi trafik olan bir şehire vardığımızda arabayı park ettik otele. Çünkü trafik fazlaydı ve bisiklet bile zorladı bizi diyebilirim. Ching Mai içinde otopark da yoktu (giderseniz diye..)
   Yollara gelince uzun günler yol yaptık ama hiç kötü, bakımsız yollara rastlamadık. Çok düzenli ve düzgündü yollar. Her yer çift şerit değil tabi ki. Ama bizden daha saygılı bir millet olduğu için yolda sizi öldürmeye çalışan kamyoncular vs yok. Tavsiye ederim.

   Tayland maceralarımızı merak ederseniz blogumuzdan okuyabilirsiniz:
   http://livelovethank.com/category/tayland/

 33. cevabınız için teşekkür ederim. şehir içinde çok kullanacağımı sanmıyorum. pattaya ve phukete giderken daha rahat olur gibi geldi sadece 🙂

 34. merhabalar 22 ocak 2 subat 2016 arası tayland dayım yalnız gıdıyorum. o tarıhlerde tayland da olan arkadaslarla gorusmek ıstıyorum. mail aydin4435@ mynet.com

 35. 15 günlük tatil için yaklaşık ne kadar para harcarım birde tek başıma gittiğimde herhangi bir sıkıntı çıkıyormu Güvenlik bakımından kalacak otellerde felan

  • Tayland gezi maliyeti için rakam veremem, herkesin harcama tarzı farklıdır. Ancak Tayland’ın Türkiye’den ucuz bir ülke olduğunu kesin söyleyebilirim. Basit hırsızlığa dikkat edin, genel olarak güvenlidir. Yakın geçmişteki bombalı saldırı failinin Türk kimlikli çıkması nedeniyle girişte sorular soracaklar, sakin ve sabırlı olun.

  • Tayland’a bir tane veya bir demet çiçek götürmenizde sorun yaşayacağınızı sanmıyorum, ancak miktarı çok olursa, özellikle tohum varsa bir çok ülke gibi devlet iznine bağlıdır. Rica ederim.

 36. Tayland gezisi yapmayı düşünüyorum yabancı dil yok sıkıntı yaşanırmı.uçak biletleri pahalı 3000 tl görünüyor gidiş dönüş indirimli nasıl gidilir..

 37. Tekrar Merhaba. 12 günlük (bankok- chiang mai -phuket – koh samui ) gezisinden döndük. Ulkede kredi karti kullanilamiyor. Ama pazarlik yapinca hersey uygun ve her yerde para degistirilebiliyor .motor kullanabiliyorsaniz gezmek daha rahat. Ama motor kullanamiyorsaniz tur alabiliyorsunuz. Otelden alip tur sonu otele birakiliyorsunuz. ulkede ne dolandirildik ne de rahatsız edildik . Ancak beklediğimiz kadar güler yüzle karsilasmadik. Hatta minnetsiz olduklarini gorduk. herseye rağmen gezimiz sorunsuz ve cok güzel geçti. Tavsiye edilir yani.yani.alper bey tüm yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

  • Tayland seyahat ve tur bilgileri için çok teşekkürler Seçil Hanım. Rica ederim. Tayland’da fiyatları nasıl buldunuz? Sizce çok mu ucuz, yoksa pahalı değil ama fazla da ucuz değil mi dersiniz?

 38. Rica ederim. Bazen ucuz derken bazende pahalı (chiang mai ile phuket arası ucak bileti 600tl ) dediğimiz oldu. Ucak biletleri, konaklama, yeme içme, eğlence vb. Dahil hepsi bana 5000tl maloldu. Sanırım 12 günlük gezi için uygundur.

 39. Merhaba ben Çin’den tek başıma taylanda gidicem 12günlük bir süre kalmayı planlıyorum Bangkok-phuket ve chiang mai gitmeyi düşünüyorum önerebileceğiniz uygun fiyata hotel varmı

 40. Merhaba Alper bey,
  Bilgilendirici yazı için teşekkürler.
  Ben Haziran ayı ortasında 12 günlük süre için Bangkok ve Hong Kong’a gitmeyi düşünüyorum arkadaşım ile. sizce bu mevsimde yağmur ve aşırı sıcak riski olur mu? ve de bu 2 şehir 12 gün için çok mu?

  • Merhaba. Yağmur sizin Tayland gezinizi pek etkilemez ama sıcak olur evet. Aşırı sıcakla aranız kötü ise rahatsız olursunuz. Hong Kong’a gitmedim ama Bangkok büyük ve renkli bir şehir, bence 6 gün çok değil.

 41. Merhaba,
  Yazınız çok işime yarayacak. Teşekkür ederim.

  3-19 Mart tarihleri arasında Bangkok-Phuket-Phang Na – Krabi – Surat Thani – Koh Samui – Pattaya destinasyonlarını planladım. Bileti Thy ‘den Bangkok direkt uçuş 500 Worldpuan ile aldım. Tatil sonrası yorumlarımı tekrar burada paylaşırım.

 42. Merhaba Nisan 2016 da taylanda 1 haftalığına gezi planım var. Daha önce oraları bilen yol arkadaşı arıyorum.. Ayrıca güvenli otel öneriniz var mı..

 43. Merhaba, en son Belgrad’a giderken danışmıştım size, şimdi de Tayland ve Kamboçya’ya gidiyorum. Bangkok’dan direkt Kamboçya Siem Reap-Angkor Wat’a geçeceğim, vakit bulabilirsem Phnom Penh’e de uğramak istiyorum. 3 güne bu yerleri sığdırmak hedefim. Daha sonra Phuket, Krabi, Chaing Mai ve Bangkok (son durak) gezmek istediğim yerler. Kendime bir harita çıkardım fakat emin olamıyorum. Bu bahsettiğim yerler arasında nasıl bir yol izlemeliyim? Krabi’yi çıkarmalımıyım diğer yerleri daha iyi gezebilmek için? Chiang Mai’da bungy jumping yapmak istiyorum, denediniz mi? Teşekkür ederim.

  • Merhaba. Şehirler arasında otobüsler var, sorun yaşamazsınız. Ben yavaş ve uzun kalarak gezmekten yanayım, ben olsam Tayland turundan Krabi’yi çıkarırdım. Bungy jumping hayatımda yapmadım, bilmem:) İyi yolculuklar.

  • Slm gezi planinizi ogrenebilirmiyim bende tayland ve kambocya icin plankama yapiorum. beyti_jj_tiamo@ hotmail.com Buradan bana ulasabilirsiniz.

 44. selam.. nisan 2016 da taylanda gidecem..yol arkadaşı arıyorum.. bu arada biletler gidiş dönüş thy da 1800 civarına düşmüş…ilgilenen arkadaşlarla irtibata geçmek isterim.. programım takriben 1 haftalık olacak

 45. Alper Bey, daha önce de sormuştum fakat hala tam bir plan belirleyebilmiş değilim. O sebeple tekrar fikrinizi almak istedim. Bangkok ve Phuket başlıca rotalarım. Chiang Mai mı yoksa Ko Phi Phi mi? Ya da ikisi de mi? Zaman sıkıntım olduğu için eleme yapmam iyi olur. Chiang Mai için 1 gün yeterliyse 2 gün Ko Phi Phi’de kalabilirim. Fikriniz nedir? Teşekkür ederim.

  • Merhaba. Tayland seyahati sırasında hızlı gezmek yerine daha az noktaya gitme düşüncenize katılıyorum. Chiand Mai bir şehir, ülkenin beşinci büyük kenti. Çevresinde yeşil dağlar ve sakin doğal güzellikler de var. Ko Phi Phi ise altı adadan oluşan, dünyanın en güzel adalar gruplarından biri. Bangkok ve Phuket’e gideceğinize göre Ko Phi Phi daha güzel olur bence.

 46. Merhaba, 3-17 eylulde 2 haftaligina esimle birlikte guney amerikaya gitmek istiyorduk. Fakat mevsimden dolayi cekiniyorum. Sizin sitenizi gorunce acaba tayland taraflarini mi gezsek diye dusundum. Bu tarihlerde nereyi gezmek daha keyifli olur fikir verebilirseniz sevinirim. Tesekkurler,

  • Merhaba. Eylül Güney Amerika’da Kış sonu, ilkbaharın ilk ayı. Kıtanın hangi bölgesine gideceğinize göre hava durumu koşulları çok değişir. Tayland hep sıcak olur, hava durumu mevsime göre sıcak veya aşırı sıcak olabilir.

 47. Merhaba Alper bey, biz de eşimle ilk kez bu yaz Tayland’a gitmeyi düşünüyoruz. Tatilimizi 17 Ağustos-12 Eylül tarihleri arasında düşünüyoruz. Yalnız araştırdığımıza göre bu aylar en yağışlı dönem olarak gösteriliyor. Sizce bu tarihte gitmemiz doğru olacak mı? Eğer uygun olduğunu düşünmezseniz, bize önerebileceğiniz başka bir rota var mı? (Vizesiz) Teşekkürler.

  • Merhaba. Ağustos Eylül ayları Tayland’da muson yağmurlarının olduğu düşük sezon, en az tercih edilen mevsim. Yağışlar çok kısa sürer ama yoğun olur. Uzun sürdüğü zaman sel de olabiliyor. Bazen fırtına çıktığında bazı adalara deniz ulaşımı aksayabiliyor. Bence tatile gitmekten vazgeçirecek kadar kötü bir durum yok. Arjantin, Brezilya veya Uruguay olabilir, epey yazdım, bakın bakalım size cazip gelecek mi. Yakın ve güzel Karadağ var ayrıca.

 48. Arkadaslar ben 2 nisanda gidiyorum taylandda en ucuz bilet Abu Dhabi aktarmali 12 saat sürüyor 1900 tl thy 3000 TL’ye satıyor 10 saat kafanızı çalıştırın hem iki ülke görüyorsun hem ucuz aktarma gitmeden hepatit a b sıtma aşısı olun turkiyeyle hayat şartları aynı sayılır en iyi oteller phukette kadın için gidenler koruma kullanın Çeşme suyundan içmeyin artı taylar çok acı yiyor fil safari yapın anaconda kabro timsah show kesin görün her taylandliya güvenmeyin Tropikal meyveleri mümkünse hazır su alın yıkayın ya da kabuğunu soyun yeyin. Pasaport kontrolü uzun sürer onların selamlama şeklini yaparsanız savadikap polis size kiyak geçer biraz da gülün beklemeden fazla hemen geçin sigara içip yere atmayın ceza yersiniz.

 49. Slm ben luxembourgdan tailanda gezmeye gitmek istiyorum ama yalnız cekiniyorum belki giden olursa Türk arkadaşlar benimle irtibata geçebilir nisan ayı içerisinde? Calkmatheus2@ gmail.com

 50. merhaba ekim kasım tarıhlerınde gitmeyi düşünüyorum ingilizcem yok varsa bu tarıhlerde uyan arkadaslar konusabiliriz bankok pattaya 15 gün kadar kalıcam 0536-483-97-57 yunusemresatlms@ gmail.com

 51. hocam gercekten yardıma ihtiyacım var bircok siteye baktım ama hıcbırı yardımcı olamadı gelecek sene taylanda gitmek istiyorum ama gercekten toplam ne kadar para ile gidilir veya yanımızda kaç para bulundurmamız gerekiyor taylanda gidecegim param yetmez diye geri turkıyeye dönemem diye gercekten cok korkuyorum lütfen bana yardımcı olun rica ediyorum hocam SAYGILARIMLA

  • Merhaba. Tayland seyahati için ne kadar para gerekir sorusuna net bir rakam söylemek doğru olmaz, herkesin harcama tarzı farklıdır. Parasız kalmamak için yanınızda götürdüğünüz paradan ayrıca, banka mevduat hesabınızda da para bulunsun ki gerekince Türk Lirasının Tay para birimi baht karşılığını otomatik banka makinelerinden çekebilin. Sadece cepteki paraya güvenmek riskli. Taylan Türkiye’den ucuz bir ülke, bu kesin.

 52. Merhaba alper bey, ben eşim ve 4 yaşındaki oğlum ile temmuz ayında 12 gun suren bır gezı planlıyoruz. Yabancı dıl sorunum yok. 12 gun bangkok ve pattaya için cok mu uzun olur? 5-6 gece konaklamalı tur şirketleriyle mi gidelim yoksa kendibaşımıza 12 gün rahatça dolaşabilirmiyiz? Ulaşım meselesine gelince mesela pattayada şu timsah ve fil parklarina tuktuklarla rahat gidebilirmiyiz? Yani anlamak istedigim, keşke tur şirketiyle gelseydik, parklara ve gezilecek yerlere rahat ulaşırdık dermiyiz? Kısa bir bilgilendirme yapabilirseniz çok sevinirim.teşekkürler

  • Merhaba. Tayland’da çok yer görmek isterseniz Bangkok ve Pattaya için 12 gün fazla. Ama dinlenmek ve tatil yapmak istiyorsanız normaldir. Ben hep tursuz gezmeyi tercih ediyorum ama çocukla gezmek farklı tabii. Timsah parkına araba kiralayarak veya taksiyle gidilebilir ama tuktuk için bence uzun bir mesafe. Bence çocukla seyahat deneyiminiz yoksa turla gidin.

 53. selam arkadaslar
  20 agustos ve 19 eylul arasi thailanda olucam..bu 10 kez gidisim ve aralardada uzun kaldigim oldu..pattaya ve bangkok ta kalicam bir sure bu bolgeye gelicek arkadaslara yardimci olabilirim..sormak istediginiz birsey olursa sorabilirsinizde..Qatar airways istanbul-bangkok gidis donus 1030 TL..cok iyi kampanya gidicek olan arkadaslar degerlendirebilirler

 54. selam arkadaslar ben taylanda ilk defa gitcem 1 agustotda benle gelcek va rmı orda yol arkadası olacak herkes kendı ihtiyacını kendi karsilar sadece orda kendi insanım olsun numaradan bana ulasabilrsiniz 0549365111

 55. 14 Temmuz – 21-22 temmuz arası Thailand gidiyorum. Yaşım 20 club ortamını seven her türlü eğlenceye katılan hayvanat bahçesine fillere her yeri gezip eğlenmek isteyen uygun yol arkadaşı varsa bana ulaşsın konuşalım Bütçesi bana yakın olsun: 1.500 uçak bileti alıcağım gidiş dönüş 1.000-1.500 orası için harcamalar zaten herşey ucuz ve oteller 30 liraya tek kişilik odalar klimalı televizyonlu şahane yemekler desen belli 3 öğün yesen bile 300 baht ki ben 2 öğün yiyorum öğlen akşam her türlü fil hayvanat bahçesi pattaya bangkok dövüşleride izlerim harcamak istediği tutar bana yakın olursa eğlence daha iyi olur daha az olmasın şimdi biz Türk halkıyız biri yer biri bakar asla sevmem o yüzden gelirken benle aynı parada gelmek isteyen varsa ulaşım: diabloplayerrlol@ gmail.com 🙂

 56. 14 Temmuz Uçağa binişim – 21-22 temmuz dönüş uçak çünkü 13 saatte varacağı için oteli daha geç kesip 22 temmuzda dönebiliriz duruma göre 🙂

 57. Merhaba alper bey, tayland gezimde phuket adasına mutlaka gitmek gerekir mi? Phuketten günübirlik bot ile deniz ve ada turuna mı katılmak yoksa phi phi adasına geçip 2 gün orada mı kalmak daha iyi bir tercih olur. Phuket adasında hangi bölgede otel rezerve etmek daha mantıklı olur? Gezi amacım kültür öğrenmek ve eğer bulabilirsem sakin sahilde aile otelinde kalmak. Görüş bildirebilirseniz sevinirim. İyi günler.

  • Merhaba. Phuket Tayland’ın en büyük adası ve Budist tapınaklar, Buda heykelleri, timsah çiftliği dev FantaSea eğlence merkezi, Prom Thep adası ve şelaleleriyle turistik bir yer. Gece hayatı Patong adlı tatil kasabasında renkli olup, Kamala ise daha sakin bir yer, tercihinize kalmış. Ko Phi Phi altı tane adadan oluşan bir takımada. Adalardan sadece Ko Phi Phi Don’da yerleşim var. Adalar çok güzel doğa manzaralarına ve kumsallara sahip. İyi günler.

 58. Merhaba, Temmuzda mevsim olarak çok emin olamasakta Tayland’a gitmeyi planlıyoruz. Okuduğum yazılarda Koh Samui’nin bulunduğu bölge Phuket’e göre daha geç yağmur almaya başladığı belirtilmekteydi. Bu nedenle Koh Samui’e gitmeyi planlıyoruz fakat Phuket’e uçak biletiyle Koh Samui’e bilet arasında 500-600 tllik bir fark var. Phuket’le Koh Samui arasında hava açısından böyle bir fark olur mu? Özellikle bu nedenle Koh Samui’e gitmeye çalışmaya değer mi? Temmuz’da Tayland’da bulunmuş yada bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgi verebilirse çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler,

  • Merhaba. Evet bu doğru, fakat bence Tayland’da Temmuz ayında asıl sorununuz yağmur değil aşırı sıcak olacak. Tropik bölge yaz aylarında çok sıcak, işiniz zor. Belki daha farklı bir yorum gelebilir.

 59. selam
  temmuz agustos eylul thailandin kis dedigi ama diger ulkelerdeki gibi kisin olmadigi yagmurlurlarin fazla oldugu dusuk turizm mevsiminin oldugu donemdir..koh samui en guzel adalarindan ve en buyuk adalarindan bir tanesidir..gidecegin aylarda belki yagmur yagabilir ama surekli yagmaz..krabi ye eylul ayinda gitmistim 15 gun otelden cikamamistim yagmurdan dolayi..phuket ve koh samui icin senin karar vermen lazim..phuket pahali bir bolgedir tamami ile turistik.2-3 gunde o bolgeyi bitirebilirsin..ama kafa dinliycem adalarda takilicam dersen koh samui..senin ne yapmak istediginle alakali..hava sicak nemli bazi gunler yagmurlu olucaktir..gittiginde hic yagmurda yagmiyabilir..iyi eglenceler

 60. Alper Bey verdiğiniz detaylı bilgiler için teşekkürler zevkle okudum. Eşimle 8 günlük Bangkok-Chiang Mai seyahati yapacağız 10 gün sonra. Hava sıcak olacağından çok ince tekstil almayı hedefliyoruz. İyi markaları mesela Bangkokdaki AVM’lerde çok daha uygun fiyata alma şansımız var mıdır?

 61. Thailand her sene mutlaka giderim 12 gecenen aşagı kalmam pattaya tercihimdir bankok nazaran daha sakin ama bangkok ta da 3 gece kalırım. insanların en çok merak ettigi ne kadar para lazım ben günlük 200$ harcarım ki tam uygun bir maliyet oyle 100 tl ye yok 200 tl yeterli diyenler var anlamadım gittim ne yiyip ne içerler bunlar not günlük 100 tl yeter diyorsan gitme daha iyi herkes birşey yazmış mymoonface77@ gmail.com yazın bana ulaşın bana a z size anlatayım

 62. merhaba alper bey ben yakın zamanda tayland a gitmeyi düşünüyorum ama türkceden başka bir dil bilmiyorum çok zorluk çekicem bunun farkındayım bir forumda okumuştum akıllı telefona tercuman indiriyorsun sen yazıyorsun istediğin dili seçip sesli yanıt veriyor güzel bir uygulama fakat karşı tarafta sana o şekilde yazmalı ve sende dinlemelisin bu konuda bilgi vereyim dedim bir de ben tek başıma gidecem 15 gün kalıcam uçak hariç 80bin baht bana yetermi

 63. Merhaba, öncelikle siteniz çok faydalı oldu onu söylemek isterim. Adaşım olduğunuz için de ayrıca sıcak geldi yazılarınız 🙂 Biz eşimle birlikte Kasım ayında 10 günlük bir Tayland gezisi düşünüyoruz. Uçak biletlere baktım 2 kişi gidiş dönüş 2700 TL ye buldum.
  Ancak işin içinden çıkamadığımız başka bir konu nereye gitmeli kaç gün nerede kalmalı. Yani okuduğum kadarıyla Banghok 3 gece yeterli ama ordan sonra nereye gidelim gittiğimiz yerde kaç gece kalalım ve sonra tekrar türkiyeye dönüş için geri banghoka mı döneceğiz tüm bunlar kafamızı karıştırıyor. Eğer bu konu da sizden bir tavsiye alabilirsek kararımız daha da netleşecek.
  Teşekkürler.

  • Merhaba. Rota için başkent Bangkok’tan sonrası için Tayland seyahat yazımda anlattığım yerlerden ikisini daha seçmenizi öneririm, Chang Mai güzeldir örneğin. Uçak biletinin pahalı olmaması için Türkiye’ye yine başkentten dönmeniz gerekir. Biletleri iyi fiyata bulmuşsunuz. İyi yolculuklar.

 64. merhabalar, 7 kasım tarihine biletimi aldım, daha önce 3 kez gittim tayland pattaya-pkukete, iyi bilirim oraları,1 yol arkadaşı arıyorum eğlenmeyi seven kişilikli birini,ingizlizcem ve rusçam mevcut.. birol bey, butturfly, kontak kurabiliriz isterseniz teşekkürler…

 65. Ümit bey teklif için teşekürler. .

  Yıllık izinden dolayı 7 agustos gibi gitmeyi düşünüyorum yanliz uçak biletleri baya uçmuş. Bu tarihlerde bulabileceğim ucuz uçak bileti konusunda bilgi si olan varmı teşekürler… BÜROL bey ne zaman gitmeyi düşünüyor sunuz bilet aldınızmı

 66. Merhabalar arkadaşlar, çok ucuzada biletler var ( mısır , rusya havayolları ) lakin güvenlik şartlarından dolayı kesinlikle tavsiye etmem.. thy ise bu sene fiyat olarak ucuk evet, son yıllarda dünya havayolları istatistiklerine göre Qatar airlines üst sıralarda, hizmet olarakta gayet iyi , ben 1600 tl civarı aldım gidiş dönüş 🙂 düşünen varsa muazzam bir eğlence ve huzur için kontak kurabiliriz.. tarih 7 kasım… teşekkürler..

 67. merhabalar. Kurban bayramı tatili için eylülde phuket ve bangkok a gitmeyi düşünüyoruz. Eyül döneminde aşırı yağışların olabileceğinden söz edilmekte.Bu nedenle kararsız kal.dım. Bu konuda bilginiz var mı? Teşekkürler

  • Merhaba Özge Hanım. Eylül ayında Tayland serin olur, Muson yağmurlarının bittiği, en soğuk aydır ama yine de sıcaktır. Eylülde ortalama 21 gün yağmur yağar ama bütün gün değil. Sağanak yağışların arkasından güneşli ve nemli hava gelir. Ortalama günde 5 saat güneşli hava olur. Başkent Bangkok en fazla yağmuru Eylül ayında alıyor. Bangkok’da ortalama sıcaklıklar gündüz 29-31 derece, gece 23-24 derece; Phuket’te ise bunların 1-2 derece altında olur. Kısaca Eylül havası Tayland’a gitmekten sizi vazgeçirmesin.

 68. Merhaba, biz 4 kişi 22 ağustosta taylanda tur şirketiyle gideceğiz ancak ekstra turlar (adalar, yüzen çarşı alcazar show vb) 350 dolar. Yani bin küsür tl ve gezimiz sadece 6 gün.. Kendimiz gezsek daha ucuza mı gelir acaba?

 69. merhabalar,
  09-18 eylül arası Bangkok pattaya phuketi gezmeyi planlıyorum tek başıma gideceğim gelmek isteyen arkadaşlar iletişime geçebilir 0532 326 03 45 not:aşırı eğlenceli biriyim 🙂

 70. Merhaba, balayı için phuket adasına eylülün ortasından sonra gitmeyi planlıyoruz. Bu tarihte Tayland’a gitmek doğru olur mu (yağmur, iklim şartları açısından), isteğimiz hem denize girip hem de gezi yapmak. Önerilerinizi bekliyorum 🙂

 71. 14-25 eylul arasinda bangkok phuket phiphi adasina esimle beraber bir gezi planladik fakat yagmur olayi canimizi sikmaya basladi umarim tatilimiz zehir olmaz..

 72. Şubat 10 turla 3 gün bankok 3 gün pattaya gideceğiz 2 kişiyiz gelmek isteyen varsa turün ismini yazabilir. İlk defa gidecegiz tasviyelerinizi beklerim

 73. Merhaba yazınızı çok beğendim
  Emeğinize sağlık bide Tayland’da yeme içme hostel yada Otel ulaşım ücretleri için burdan gittiğimde ne kadar yanımda götürsem bana 1 hafta yeterli olacaktır şimdiden teşekkürler

  • Seyahat yazıma ilginize teşekkürler. İnsanların seyahatte beklenti ve para harcama tarzları çok farklı olabiliyor, rakam vermem doğru olmaz. Ancak Tayland’ın Türkiye’den ucuz olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

   • Merhaba
    Emeğinize sağlık
    Bide ben ORTA HALLİ FAZLA HARCAMA YAPMAYİP (BURDAN YEMEK İÇİN KONSERVE GÖTÜRMEYİ DÜŞÜNÜYORUM) Tayland’da yeme içme hostel yada Otel ulaşım ücretleri için burdan gittiğimde ne kadar yanımda götürsem bana 1 hafta yeterli olacaktır şimdiden teşekkürler
    YANİ ORTA HALLİ BİR İ Nİ DÜŞÜNÜN
    ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

    • Merhaba Mehmet Bey. Teşekkür ederim. Tayland Türkiye’den ucuz bir ülke. Rakam vermekten kaçınjırım, herkesin harcama tarzı ve beklentileri farklıdır. 1000-1500 lira yeterli olabilir.

 74. 16 aralık gidiş 21 aralık dönüş 6 gün 5 gece tur ile eşimle bangkok pattya turu ayarladım. tur şirketi fly dubai uçağı ile 9 saatlik dubai aktarmalı bangkok turu yapıyor. dubaide 5 saatlik panoramik yemekli dubai turu ekstra düzenleniyorki bahane ile dubaiyi de görmüş olacağız. 2 kişi ucak rehberlik ve 5 gece otel ücreti 3100 tl ye geldi. sabırsızlıkla aralık ayının gelmesini bekliyoruz.

 75. Herkese merhaba,

  Defalarca thiland’ta gitmeme rağmen chiang mai hiç gitmek nasip olmadı bilmediğim bir yer daha önce gitmiş görmüş olan arkadaşlar biraz bilgi paylaşabilir mi teşşkürler.. pattaya veya bangkok kıyaslarsak nasıl bir yer ben şahsım gece hayatına düşkün birisiyim bu hususta chiang mai tavsiye edermisiniz ? Aralık ta 13 günlük bileti aldım pattaya gidecem ama bu chiang mai biraz aklıma takıldı ayrıca bangkok tan nasıl gidilir bilgisi olan varsa önerilerinizi paylaşırsanız memnun olurum şimdiden teşekkürler

 76. Hakan Bey,

  6 aralık gidiş 20 aralık dönüş eğer ilk kez gidiyorsanız sizi hoteline kadar yardımcı olurum arzu ederseniz mymoonface77@ gmail.com bana ulaşabilirsiniz

  • Merhaba. Kasım ayı Tayland için iyi bir zaman, çünkü üç mevsimden (sıcak, yağmurlu, serin) serin olanına denk geliyor, ki serin denilen mevsim aslında “aşırı sıcak olmayan” demek orada 🙂 Nemli sıcaklardan yapış yapış gezmeyeceksiniz. Gayet mantıklı olmuş.

 77. merhabalar,Bızde ekım 20 sı gıbı pukhet pattaya turuna cıkacagız.Pattaya dan bangkok a kendı ımkanlarımız ıle gıdebılırmıyız.Bırde alışverıs konusunda, özellıkle imitasyon saat veya elektronık esya hususunda önerebılecegınız yer var mıdır

  • Merhaba. Pattaya’da Royal Garden, TukCom, Central alışveriş merkezleri iee Mr Jacks ve Zarah Watch Shop adlı saatçilere bakabilirsiniz. Çok ucuz saat için plaj yolunda saat satıcıları oluyor. Elektronik için Laemtong Shopping Mall, Mike Shopping Mall’da My Com, Nongprue’de Aka Computer ve Bay Computer Services var. North Pattaya Road’daki Roong Reuang Transport Station’dan Bangkok otobüsleri kalkıyor. Pattaya Bangkok arası otobüsle 2 saat sürüyor, gidebilirsiniz. Bangkok’da MBK Center, Pantip Plaza, Fortune Town IT Mall alışveriş merkezleri uygun.

 78. Merhaba 3-8 Kasım tarihleri aralığında Bangkok ve Pattaya turumuz var. 3 kız arkadaş tur şirketine çok bağlı kalmayıp kendimiz gezmek istiyoruz. Süremiz çok kısıtlı olduğu için özellikle uygun fiyata ve orjinal cep telefonu satın alabileceğimiz yer , gece ve gündüz için ayrı ayrı nokta atışı eğlenebileceğimiz yerleri söylerseniz çok memnun oluruz. Maddi açıdan bir sorunumuz yok dolayısıyla önereceğiniz yerler lüks ve temiz olursa daha iyi olur.

  • Merhaba. Kısa süreli bir Tayland turu olacak. Pattaya’nın pek bir özelliği yok ama Bangkok büyük, kalabalık, enerjik bir kent. Bangkok’ta cep telefonu satın almak için en popüler yer Mahboonkrong (MBK) Mall alışveriş merkezi. Telefonların çok büyük çoğunluğu orijinal; biraz taklit ve sahte modeller olsa da zaten markasından belli oluyor, bilinmedik markalar. National Stadium adlı Sky Train istasyonuna yakın. Kullanılmış telefonlar da satılıyor. Rama 9 metro istasyonunun yanında Fortune Mall elektronik eşya alışverişi için iyidir. Siam Paragon alışveriş merkezi ise daha modern, üst düzey bir yer; pazarlık yok ama çalışanlar daha bilgili ve kibar. Pattaya’da elektronik ürünler için Laemtong Shopping Mall ve Mike Shopping Mall var. Gündüz tapınak, saray ve sokak gezersiniz. Gece hayatı ve eğlence için Bangkok’ta trendy gençlerin gözde semti Ratchadapisek’te Hollywood Disco gece kulübü çok büyük ve eğlenceli; müzik ve dans gösterileri oluyor. Sathorn Square Complex’te yer alan lüks gece kulübü Ce La Vi 39. katta güzel manzaralı, şık bir eğlence yeri. Royal City Avenue’deki Onyx çok modern ve şık bir gece kulübü, daha çok zengin Taylandlılar gidiyor, elektronik dans müzikleri yapılıyor. Sukhumvit Soi 45’te yer alan Sing Sing Theater sıradışı dekorasyonu ve eğlencesiyle ilginç. Pattaya’daki Walking Street yaya caddesi tüm Tayland’ın en yoğun eğlence bölgesi, yürüyüp girişlerine bakarak size cazip gelen bir mekana girersiniz. İçki çok ucuz, Tayland eğlence için harika bir ülke.

 79. merhaba Alper bey. Ben bangkok’tan iphone 7 almak istiyorum.Tr fiyatıyla aralarında çok fark var mıdır? Almayı tavsiye eder misiniz? Bir de nereden almak lazım kazıklanmamak için, malum her şeyin sahtesi mevcut.

  • Bangkok’ta cep telefonu satın almak için en popüler yer Mahboonkrong (MBK) Mall adlı alışveriş merkezi. Telefonların çok büyük çoğunluğu orijinal; biraz taklit ve sahte modeller var ama zaten markasından belli oluyor, duyulmadık markalar. National Stadium adlı Sky Train istasyonuna yakın. Kullanılmış telefonlar da satılıyor. Rama 9 metro istasyonunun yanında Fortune Mall elektronik eşya alışverişi için iyidir. Siam Paragon alışveriş merkezi ise daha modern, üst düzey bir yer; pazarlık yok ama çalışanlar daha bilgili ve kibar, azcık pahalı olabilir ama tam güvenilir. iPhone 7 fiyatını bilmiyorum, dükkanlara bakar ona göre karar verirsiniz.

 80. Alper Bey ,ayrıca sonbırsey daha soracagım size,Phuket ve pattaya ya gidipde şunuda yapmadan-görmeden dönmeyın diyecegınız bir önerınız varmı.Birde muhtemelen Ekım ın son haftası tatilimz, denıze gırmek bıraz zor olacak gibi sankı….Ayrıca bikmadan verdiğiniz detaylı cevaplar için tekrardan teşekkürler

  • Phuket’te Naka Kerd Dağı’nın tepesindeki büyük mermer Buda heykeli ve manzara görülmeye değer. Çevredeki küçük adalara günlük tekne turlarından biri de güzel olur. Pattaya’da kent merkezindeki Pattaya Beach kumsalı kalabalık olur, sıkılırsanız Jomtien Plajı biraz daha sakindir. Ekim ayında Pattaya ve Phuket’te hava sıcaklığı 30 derece veya biraz altında olur, denize girebilirsiniz. Tayland’ın yağmurlu mevsimidir, şemsiye dostunuz olacak. Rica ederim.

 81. Alper Bey Tayland’da internet ve telefon olayını nasıl yapmamız gerekli? 7 günlük turumuz var burdan paketmi almalıyız? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba. İki ana tercih var; ya buradaki operatörünüzden 1 haftalık paket alacaksınız, ki bu interneti kapsamaz, WiFi olan yerlerde internete girersiniz. İkinci yol Tayland’da bir faturasız hazır hat satın almak ve rahatça kullanmak (bu durumda Türkiye’den sizi arayanlar telefondan ulaşamayacak ama WhatsUpp var). Üçüncü ve en ucuzu da var tabii, ne paket ne de oradan hat satın almadan, telefonu hiç kullanmadan, WiFi bağlantılarından yararlanmak.

 82. Slm ocak ayi icin somestr tatilinde iki haftalik plan yapiyorum.ilgilenenler olursa bana ulasabilir. Kambocya ya da gidecegim. beyti_jj_tiamo@ hotmail.com Bu mailden yada 5548436661 bu numaradan ulasabilir bende ilk defa gidecegim ilginc bir deneyim olacak.

 83. ARKADASLAR KASIM AYININ İLK HAFTASI TAYLAND BANGKOK 1 HAFTA TATİLE GİTCEM DAHA BİLET ALMADİM ARKADAS BULURSAM BİLETİMİ ALCAM BENLE GELCEK YANİMA KATİLCAK MÜBAREK MÜSLUMAN EVLADİ VARMİ;) HER ORTAMA AYAK UYDURUM 05459365111 WATSAPTAN ULASİRSİN YADA ARARSİNİZ ALLAH EMANET

 84. Alper bey merhaba,Tayland gezımıze bu h.sonu cıkıyoruz fakat gecen hafta kral ölmüş ve ülkede 1 yıl yas ılan edıldıgını okudum.Sizce bu oradakı hayatı nasıl etkıler.Eğlence yerlerının kapatıldıgı söylenıyor.Ülkeye seyahat etmede sorun yaşarmıyız sızce

  • Merhaba Erkan Bey. Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej öldüğü için 1 yıl yas ilan edildi, özellikle ilk 30 gün için barlar, gece kulüpleri, red light tarzı eğlence yerleri kapandı. Fesrivaller, kumsal partileri, çeşitli etkinlikler ve eğlenceler yasaklandı. Ancak bu 1 ayın sonunda gece hayatı ve eğlencenin normale dönüp dönmeyeceği hakkında net bilgi yok. Seyahatte sorun yaşamanız için bir neden yok ama saygılı davranmanız gerekiyor.

 85. Arkadaşlar şu an Bangkok’tan yazıyorum. Dün Pattaya’dan geldim. Kralın ölümü sebebiyle yasaklanan yada kapanan hiç birşey yok. Tüm hayat aynı şekilde devam ediyor. Alışveriş merkezleri akşamlarıda açık. Club,bar vs kapanan hiçbir yer görmedim. Hava mükemmel çok sıcak değil bazen bulutlu bazen hafif serin 4 gündür sadece bir kez 10 dk yağmur yağdı. Denize ve havuza rahatlıkla girilebilir. Mercan adasında denizanasına dikkat. Adaya gelen Türk grubunda bir beyfendiyi hastanelik etti. Pattaya sokaklarında yürürken hep ağzımdan nefes almaya çalıştım. Bir de gördüğüm en büyük sıkıntı ne yazık ki Türk erkekler pattaya’yı fethetmiş. Her tarafta küfürlü konuşan 35 yaş üstü göbekli kız tavlama yarışında amcalarımız var. Kimsenin tercihine lafım yok fakat o kadar kötü bir görüntü ki bir an önce pattaya’yı terk etmek zorunda kaldık. Bangkok bence daha temiz .

  • Yağmur Hanım güncel Tayland bilgi ve yorumlarınız için çok teşekkürler. Pattaya konusunda size katılıyorum, seyahat rotasına dahil etmemek en iyisi. Bangkok’u çoğu turist aşırı kalabalık, pis ve gürültülü buluyor ama ben enerjisini seviyorum.

 86. arkadaşlar merhaba,
  eylül ayında 10 günlük pattaya gıttım ılk defa yurt dışına çıktım ayrıca tek gıdıyordum yol arkadasını bu sıteden buldum 🙂 berkcanla havaalınında tanıştık tatil bıtene kadar beraber takıldık inanılmaz bır deneyimdi air astanadan aktarmalı uçak bıletını aldık once almaty ye gıttık kazakıstanı da 1 gun boyunca dolaştık 1 taşla ıkı kus hesabı
  bangkoka ınınce havaalanından bıraz dışarı çıkıp ucuza taksı ışını cozduk march hotel de kaldık bence mukemmeldı kızlar ıcın para almıyorlar ama 2 kız bırden goturunce 2.sı ıcın 300 baht 24 tl alıyorlar. Tayland ınanılmaz guvenlı bır yer hıc korkacak bırsey yok tatılı dolu dolu gecırın denız kum gunes yapın turlara katılın file baska nerde bınebılırsın kı aksamları tabı kı gece hayatı clublerdekı sıstem soyle masanda takılıyorsun kızlar yanına geliyor ve teklıf edıyor turkıyenın tam tersı yemeklerı benım ıcın guzeldı ozellıkle denız mahsullerı dünyanın en ucuz istakozunu yıyebılırsınız not: ben yemek secmıyorum bana ne kadara mal oldu dersenız uçak bıletı 1400 tl otel 650 tl 9 gun 1000 dolarda para harcadım ama her seyı yaptım her gun masaj yeme ıcme en ıyı yerlerde her gece club her gece sıse açtırdık ve tabıkı her gece kız ( Taylandlı kambocyalı kazakıstanlı ve ZENCI

 87. Merhabalar ben serdar. Ocak ayı başlarında tayland pattaya gezisine cikmayi dusunuyorum. Thy ile gideceğim (2.200 tl civarı bilet fiyati) benim için güvenlik temizlik on planda birkaç bin tl için hayatımı tehlikeye atmak istemiyorum. Tayland da nezih bir otelde kalıp güzel yerlere gitmeyi istiyorum. 35 yaşındayım, yaşı yaşıma uygun bana katılmak isteyen bayan arkadas varsa beraber gidebiliriz amaç sadece bazı yerlerde cift gorunerek rahatsız edici anarin önüne geçmek kafa dengi gezmek. Lütfen bana uyabilecek insanlar mail atsın. Oldukça eğlenceli hossohbet biriyim. Tidegitimi@ outlook.com

 88. Merhaba ,
  Bir gün zaman ayırıp tüm Tayland gözlemlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. En kısa sürede. Gördüğüm kadarıyla bazı yorumlar çok mide bulandırıcı. Ne yazık ki ülkemiz erkeklerinin cinsel ilişkiye ne kadar aç olduğunu gösteriyor. Bir de buna küçük yaş merakı binince ortaya böyle komiklikler çıkıyor. Arkadaşlar Tayland cinsel ilişki mekanı değil. Evet her ülkede olduğu gibi orada da hayat kadınları var. Fakat o her ırktan bulursunuz filan diye yorum yazan arkadaşlar soruyorum size o her ırktan kadınlarla günde kaç ırktan erkek yatıyor biliyormusunuz? Daha fazla uzatmayım ve son olarak burayı evlilik programına çevirmeyin.

  • Merhaba Yağmur Hanım. Size katılıyorum Tayland seks turizmi konusunda. 🙁 Tayland seyahatinizle ilgili izlenim, deneyim ve yorumlarınızı burada yazarsanız memnun olurum, birçok kişiye yardımcı olur.

 89. SELAM ARKADASLAR
  ben gecen yil bu zamanlar tur ile singapur bankok pataya phukete gittim phuketi cok sevdim ve phukete 8 gunlugune gitmek istiyorum ama tur ile degil kendi basima gidecegim tabiki bir arkadas olursa daha iyi olur benim gibi yalniz olupda gitmek isteyen var ise benimle iletisime gecsin kadin erkek hic farketmez ben 48 yasindayim ama genc gosteren dinamik bir yapiya sahibim gelmek isteyen arkadaslar olursa bana ve yasima uygun olsun iletisim waterlo_1@ hotmail.com

 90. SELAM ARKDAŞLAR BEN 1 AYA KADAR KAMBOCYA’DA YEMEK ÜZERİNE SEYYAR TEZGAH ACCAM DELİ PARA VAR ET UZERİNE YAPCAM BENLE GELCEK ORTAK OLCAK VAR MI TEK GİTMİYORUM HA ŞUNU DA SÖYLEYİM CAKAL CUKUL UZAK DURSUN ÖZELLİKLE DOLANDIRICILAR DOGDUGUNA PİSMAN OLUR SOYLEYİM DÜRÜST CİDDİ KİSİ ULASSİN 05459365111

 91. Merhaba, ben Phuket-Bangkok turuna Ocak ayında gideceğim. Tayland’a gitmeden aşı olmak gerekiyor mu? Hangi aşıları yaptırmamı önerirsiniz? Bazı siteler Hapatit A ve Tifo aşılarını öneriyor.

 92. Selam, Tayland’a turla giderken Euro mu, dolar mı, yoksa ikisini birlikte mi götürmek daha avantajlı?
  Oradaki tropikal meyveler çok güzel ve lezzetliymiş. Hangilerini yememizi önerirsiniz. Birlikte gideceğim grupta bir arkadaşım deniz ürünleri kesinlikle ağzına bile koymuyor. O orada ne yiyebilir? Burgerking, Mcdonalds vb orada var mı ve yenir mi? temiz midir?
  Bazıları oraya gitmeden herhangi bir kaza veya hastalanmaya karşı sağlık sigortası öneriyorlar. Siz de önerir misiniz?
  Phuket-Bangkok’a tur şirketi ile gideceğim. Orada hangi gezi ve turlara grupça gitmemizi önerirsiniz?S
  Bir de Bagkok ta 3 yıldızlı, Phukette 4 yıldızlı otelde kalacağız. 3 yıldızlı otelde gbayan olduğumuz için güvenlik sorunu olur mu?3 yıldızlı oteller güvenli midir?orularımı cevapladığınız ve gerekli bilgileri verdiğiniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhaba. Tayland’da hem dolar hem euro bozdurup Tay parası baht alabilirsiniz, ama dolar daha yaygındır. FOREX (FOreign EXchange) adlı döviz bürolarında dolar verip Tayland parası alabilirsiniz. Ya da kendi TL mevduat hesabınızdan, ATM makinelerinden baht karşılığını çekebilirsiniz. Tayland’da tropik meyveler lezzetlidir, beli bir tanesini öneremem, rengarenk göreceksiniz; tadın, deneyin, keşfedin. 🙂
   Evet McDonalds, Pizza Hut falan fast food zincirleri var, yalnız Tay tipi soslar size itici gelebilir, “no sauce” dersiniz. Sağlık sigortası ben yaptırmıyorum ama aslında 15-20 avroya yaptırmaya değer, kafanız rahat olur. Hiçbir ekstra tura gitmenize gerek yok, kendiniz özgürce ve daha ucuza gezin. 3 yıldızlı otel biraz vasat olur ama idare eder. Güvenlik sorunu olmaz, Türkiye’den epey güvenli bir ülkedir. Rica ederim, aklınıza takılan her şeyi sorun.

 93. Alper bey son bisey daha diycem çok önemli bu benim için ben yanımda belli bir miktar para alcam diğer paramı ne olur ne olmaz diye hesabıma yatircam cebimde para taşımak sağlıksız olur bunu nasıl yaparım burda hesap açtırsam ordaki atm gerektiği zaman ceksen kart geçerli olurmu

  • Tabii ki, Türkiye’deki bankalardaki mevduat hesaplarınızda bulunan Türk Lirasının karşılığını, yurt dışında ATM’lerden o ülkenin parasıyla çekebilirsiniz, Taylan’da baht çekersiniz örneğin.

  • Merhaba Murat Bey. Bangkok’tan Kanchanaburi’ye Thonburi semtindeki Southern Bus Terminal (Sai Tai Taling Chan) otobüs garından BKS 81 numaralı otobüsle 2 saatte gidebilirsiniz, tura ihtiyacınız yok. Nehir kenarında sakin, küçük bir şehirdir, zamanınız varsa güzel olur.

 94. Alper bey merhaba, Ocak sonunda Tayland’a gideceğim. Hava sıcaklıkları o dönem nasıl olur? Ne tür kıyafetler götüreyim?Musun yağmurları dönemi değil. Yağmur yağma olasılığı o dönem nedir?
  Fantasea Show ile Alcazar Show’a gittiniz mi? Tavsiye eder misiniz?
  Otellerde oda kahvaltı kalacağız. Tayland’daki 3 ve 4 yıldızlı otellerde kahvaltıda neler veriliyor? Bir bilginiz var mı?
  Bir de gideceğimiz arkadaşlardan birinin midesi çok hassas orada yemek yemek istemiyor. Buradan konserve ve kahvaltılık götürecek. Uçakta kapalı ambalajda bavul içinde kahvaltılık ve konserve sorun olur mu? Cevaplarınız ve yardımlarınız için şimdiiden teşkkür ederim.

  • Merhaba İnci Hanım. Tayland’da Ocak ayında hava durumu tatil için ideal olur; bunaltıcı sıcaklar yaşamazsınız, hava sıcaklıkları gündüz 26-30 derece, gece ise 20-25 derece olur. Yazlık kıyafetler yeterli. Yağmur yağma olasılığı çok düşük. Şovlara gitmedim.
   Tayland’da Türk kahvaltısında yenen gıdaları bulamazsınız, peynir zaten konu dışı. Kahvaltıda çoğunlukla çeşit çeşit tropik meyveler, erişte ve pirinç çorbaları, pirinç lapası (chok), salatalıklı acı omlet (khao khai chiao), soya sütü (nam taohu), bacon (domuz pastırması), yumurta gibi yiyecekler tüketilir. Arkadaşınızın midesi hassas ise Tayland’da kullanılan palmiye yağı ve hindistan cevizi yağının kokusu ile bazı baharat ve soslarının kokuları sokaklarda onu rahatsız edecek, kokulu ıslak mendil götürsün. Uçakta check-in bagajınızda ambalajlı gıdalar götürmeniz hiç bir sorun yok. Meyveler sizin kurtarıcınız olacak. Midye ve istiridyelerini tavsiye ederim. Balık, ahtapot, kalamarları bol. Rica ederim, aklınıza takılan her şeyi sorun.

 95. 3-4 yıldızlı otellerde avrupa veya türk kahvaltısı bulmanız zordur gerçi bu otelinede göre değişir..peynir ve zeytini tanımazlar ve kahvaltı büfelerinde olmaz..türkiyeden bozulmuycak kapalı yiyecekler götürebilirsiniz.alper bey,in de dediği gibi oraya gitmişken oranın yöresel yemeklerinin tadına bakın..deniz ürünleri ucuz ve tazedir.
  alcatraz show lady boyların show,udur..ilginizi çekerse gidebilirsiniz.
  daha önce sorulan bir soru ile ilgili bilgi vermek istiyorum..orda zehirlenmeye karşı seyahat sigortası yaptıralımmı demişsiniz..boşuna paranızı harcamayın çünkü seyahat sigortası ordaki zehirlenmenizi ödemez..sadece akut kazalara ödeme yapar o parayıda alabilirseniz..türkiye de seyahat ve saglık sigortası firmaları sadec poliçe ödemenizi severler ,size ödeme yapmayı sevmezer..3000 euro bir ödeme yaptım seyahat sigortam olmasına ragmen bu da aklınızda olsun

 96. Merhaba 18 kasım 25 kasım arası Bangkok ve Phuketteydik. Gezimizin en güzel kısmı Phuket’teki adalardı. Özellikle James Bond adasına giderken tekneden kano ile mağara içlerini gezmek müthiş zevkli idi. Phuket’e giden arkadaşlara AVM nin ordaki Pinmara da masaj ve cilt bakımı yaptırmalarını öneririm. ikinci katta komple camlı büyük bir yer. Sanki bakımı yapan kişilerin elleri sihirli gibi hiç bitmesin istiyorsunuz. Gayet güzel ve kaliteli bir yerdir. Türkiye’deki 5 yıldızlı otellerin güzellik salonu gibi düşünün. Cilt bakımı 500 baht. 40 bahta sim kart satılıyor Telefonda onlar kullanılabilir 4 gb neti var. Meyvelerini pek beğenmedim, sadece sarımsak gibi olan fena değil. Yani öğle arasını meyve ile geçiririm diye düşünürseniz beğenmeme olasılığınız yüksek. Türkiye’ye de getirdim meyve beğenen olmadı. Havası çok bunaltıcı nefes alamıyorsunuz. Şıpır şıpır terliyorsunuz. Ama her şeye rağmen güzel bir tatildi.

 97. merhaba ben tayland tatile gitmek istiyorum gelecek 3 4 ay ıcınde YOL ARKADASI ARIYORUM erkek bayan fark yok gezmeyi eglenmeyi seven biri olarak gelsin güvenilir . birlikte gidip birlikte plan yapacak arkadaslar iletişime gecssin baranyvz@ gmail.com taylandı 10 gunde bir cok yerini dolaşmak için arkadaş arıyorum baska hıc bir şey ıcın gİtmiyorum.

 98. Alper bey oncelikle tsk ediyorum boyle bir amme hizmeti yaptiginiz icin. Ben 2017 ocak ayinin 25 gibi Pattaya ya gitmeyi planliyorum. Ucak bileti noktasinda astana havayollari, konaklama noktasinda da booking den seyahatimi planliyorum. Sorum su olucak orda cep telefonlarinin ucuz oldugunu duydum bu bilgi dogru mudur? Alip getirebiliyor muyuz? Bir de sosyal medya uzerinden irtibat kurdugum bir vatandas turk rakisi istedi goturebiliyor muyuz? Ayrica mail uzerinden telinizi belirtirseniz bir iki ozel sorum olucak. Tesekkurler.

  • Merhaba. Bu takdiriniz için teşekkür ederim. Evet Tayland’dan ucuz cep telefonu alabilirsiniz. Çok fazla sayıda olmadıkça Türkiye’ye getirmekte sorun yok. Yazıda alabileceğiniz yerler var. Rakı da götürebilirsiniz.

   • Ustadim son bir sey daha ogrenmek istiyorum.Ucak biletini 1980 tl travegenio dan buldum ancak online islem uzerinden almam gerekli yani yurt icinden muhatap yok.Acaba guvenilir mi boyle bir uygulama ile bilet almak?

    • Ben de son zamanlarda böyle adını hiç duymadığım yabancı uçak bilet sitelerinden satın aldım, sorun yaşamadım. Sizinkini duymamıştım, İspanyol firması sanırım. Ben olsam alırdım.

 99. Alper bey sikayet var bloglarini inceledim ve kararimi thy den yana kullandim:).En azindan hem mil hem 6 taksit imkani vardi.Evet 26 ocak gidis 5 subat donus biletimi aldim.Gelmek isteyen arkadaslarla irtibat kurabiliriz.Tur sirketlerinin ekstre gezileri bir ucak parasi tutuyo.En guzeli alip biletini gitmek.

 100. Alper Bey Merhaba , ay sonu eşim ve 9 yaşındaki oğlumla beraber Tayland a gidiyoruz 7 gece için.
  yazdıklarınız çok yardımcı oldu ,oğlumuzla seyahat ederken sizce sorun yaşar mıyız? Yeme ,içme ve malum diğer konularda..tavsiye ettiğiniz gibi 3 gece Bangkok , 2 şer gece pattaya ve phuket düşünüyoruz.. Çocukla ilgili tavsiyeleriniz var mı ?Şimdiden çok teşekkürler..

  • Merhaba. Bu büyük oranda çocuğunuzun kendi işini görebilen, uyumlu, değişiklikleri seven biri olup olmamasıyla ilgili. Tayland tehlikeli bir ülke değil, ama mutfak kültürü, yemekleri bambaşka. Yemeklerin koku ve tatları sizi rahatsız ederse Bangkok, Pattaya ve Phuket gibi büyük turizm merkezlerinde batı yemekleri bulabilirsiniz. Bence 9 yaş iyi, sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

 101. İyi günler. Şubat ayında bir haftalık Tayland seyahatine çıkacağız. Yazınızdan çok faydalandım. Size sorum oradaki elektrik prizlerinin dönüştürücüye ihtiyacı var mı? Buradan götürmeye gerek var mı?

  • Merhaba. Seyahat blog yazılarımı yararlı bulmanıza sevindim. Tayland’da elektrik prizleri bizdeki gibi tek tip değil. Hem Türkiye gibi yuvarlak iki uçlu, hem de ABD ve Japonya gibi düz yassı uçlu prizler var. Turistik yerlerin çoğundaki prizler her iki uçlu fişlere de uyumlu olduğu için sorun olmaz. Yine de yuvarlak uçlu fişi düz uçluya çeviren 5 liralık bir çevirici alabilirsiniz.

  • Tayland’a Dubai aktarmalı gitmek için transit BAE vizesi gerekiyor; eğer havalimanından dışarı çıkacaksanız. 96 saatlik Dubai transit vizesinin ücreti 75 Amerikan Doları. Emirates ile uçarsanız daha ucuz ve kolay.

 102. uçuş …istanbul-dubai
  dubai istanbul ise vizeye gerek yok..havalanından çıkıp dubaide kalmayı düşünüyorsanız dubai vizesine ihtiyacınız var..alper bey,in yazdığı ücret karşılığı vize almanız gerek

  • Ben bir şey istemiyorum, Tayland’a tur yapmıyorum. Bağımsız gezenlere bilgi veriyorum. Tayland’da 15 günde ne kadar para harcanır sorusunun net bir yanıtı yok, kişisel tercihlere göre değişir, rakam vermem doğru olmaz. Türkiye’den ucuz bir ülke olduğu kesin.

 103. Merhaba,
  20 Ocak-02 Şubat tarihleri arasında tekrardan bir Tayland gezimiz olacak. Sizleri elimden geldiğince bilgilendirmek isterim.
  Öncelikle uçak biletim THY’den. Aktarmasız ve olabilecek en iyi uçuş bu. Ben bileti yeni aldığım için 2.400 TL’ye geldi. Bugün baktığımda 3.000 TL görünüyor. Mil hediyesi veren kartlarınızı biriktirmenizi şiddetle tavsiye ederim. Ama sizin için varış süresi, aktarma ya da oturduğunuz koltuk önemli değilse farklı firmaları deneyebilirsiniz. Tayland herkesin gözünde ucuz bir yer olarak görülüyor. Bana göre bu kavram eskidendi. Malum Türk Lirasının ciddi değer kaybetmesi, ve Taylandlıların artık gözünü açması neticesinde ben fiyatların %80’inde Türkiye ile birebir aynı olduğuna şahit oldum. Kalan %20’lik kısım da zaten en kalitesiz ürün yada yerlerin fiyatlarıdır. Bir kaç örnek vereyim; mesela 1 şişe suyu ben en ucuz 1 TL’ye bulabildim. Alkol fiyatları hemen hemen aynı, markette 35’lik Absolute votka 50 TL civarıydı. Oteller tahmini 50 TL’den başlayıp uçup gidiyor. Avani Marriot Pattaya otelde kaldım kişi başı 350 TL civarıydı. Yanıbaşımda pansiyon tarzı yerler 50-100 TLgibi. Değerli taş, altın vs alacaksanız GEMS GALLERY öneririm. %100 gerçektir. Fakat yine fiyatlar aynı. Açıkçası fiyat farkı çok beklemeyin. Siz uçaktan ve otelden kısarsanız bir de gittiğinizde lüks yerler yerine sokaklardan yerseniz ucuza tatil yaptım diyebilirsiniz. Yine de ortalama 1 kişi 10 günlük bir tatil için uçak + otel v.s. en az 6-7 bin TL’yi gözden çıkarmalı. Zaten görüldüğü üzere ucuzluk hikaye. Bangkok en kalabalık şehri. Trafik fazlasıyla var. Devasa binalar ve göz alabildiğine beton yığını. Ben sevmedim. Bangkok için 1 gün bana göre yeterli o da sırf görmek için. Telefon almak isteyen arkadaşlar. Ben Bangkok W Hotel’de kalırken otelin hemen yanındaki Starbucks içerisinden geçerek Skytrain istasyonuna çıktım ve MBK alışveriş merkezine gittim. Gördüğüm en fazla telefon shopları burada. Pazarlık yapılabilir. Ben yaklaşık 20 iş yeri gezdikten sonra yoruldum ve en ucuza anlaştığım yerden Iphone 7 Plus 128 Gb aldım. 2.400 TL’ye geldi. Faturasını kesiyorlar. Türkiye dönüşü kaydımı yaptırdım ve kullanıyorum. TR fiyatı istanbul’da sorduğumda 4.900 TL’ydi. Ve seri numarasını Apple’a sorup ona göre aldım. TR garantili telefonum. Haricinde başka yerlerde fiyatın 3.500 TL’ye kadar çıktığını gördüm. Pattaya’ya gelelim. 1 kişilik 1 öğün yemek sizin de tercihinize göre 5 TL – 150 TL arası değişir. Restauranta ya da seyyar tezgaha gidip rahatlıkla önce fiyatları sorabilirsiniz. Sokaklar inanılmaz ağır kokuyor. Açıkçası temizlik sıfır sıfır sıfır :)) Barlarda enteresan içkiler dağıtılıyor. İddaa ediyorum içtiğiniz suyun bile ne kadar farklı tad olduğunu göreceksiniz. Domates, yumurta v.s. v.s. herşey alışık olmayanlar için kötü gelecektir. Meyvelerle de 1-2 gün idare edilir ama bir yere kadar. Yanınızda en azından küçük paketlenmiş reçel, bal, yağ, peynir götürmenizi öneririm. Pattaya’nın sahili pis, denizi bulanık. Zaten bir sürü tekne var ve kirlenmiş her yer. Yüzmek için Pattaya’dan bir sürat teknesine atlayıp kısa sürede Mercan adasına gidebilirsiniz. Walking Street: Dünya üzerindeki en garip yer. Kural, yasa, sınır yok. Rahat olun. Gezin, barlara girin, dilediğinizi yapın. Çok abartmadığınız sürece kimse size sesini çıkarmaz. Birazda gündüz gezileri yapayım derseniz; Sanuctary of Truth, Budha tapınakları, Million years stone park gibi yerler Pattaya’da görülebilir. Yüzlerce masaj salonu var. Keyfinize göre kafanıza yatan temiz bir yere girip vücut veya ayak masajı yaptırabilirsiniz. Tahmini olarak 30-40 TL gibi rakamlara yaptırılabilir. Ben kaldığım otellerde sorduğumda fiyat bir anda 500 TL’ye çıktı. Açıkçası yaptırmadım ama sanırım otellerde masajcılar eminim bu işin okulunu okumuş profesyonellerdir. Çünkü dışarıda yaptırdıklarımı Türkiye’de bir arkadaşım da rahatlıkla yapıyor :))
  Yeni seyahatimi de size yazacağım. Bu sefer daha kapsamlı olacak. Son olarak uyarılarım:
  Lütfen eşinizle çocuğunuzla Pattaya’ya gitmeyin. Siz Ankara ÇinÇin’de , İstanbul Tarlabaşı’nda , İzmir Levent’te eşinizle tatil yapar mısınız? Lütfen Pattaya’da da yapmayın. Phuket’e gidin Pattaya’nın kıyısından dahi geçmeyin.
  Ben hırsızlık yada dolandırıcılıkla karşılaşmadım. Fakat yinede olmaz diye bir şey yok. Paranızı ve pasaportunuzu otel kasasına koyun. Günlük yanınıza 1.500-2000 Baht alın . Yeterli olacaktır.
  Nerede yemek yerseniz yiyin eğer Domuz eti yemiyorsanız bunu mutlaka belirtin. Çünkü hemen hemen her yerde domuz eti de var. Hatta bir çok yerde gözünüzün önünde domuz eti pişirilen tavada size bir şeyler pişirilebilir. Eğer bu konuda çok hassassanız ciddi uyarılarla karşınızda ki kişiye bilgi vermelisiniz.
  Balık, yengeç, ahtapot v.s. bir çok şey yedim. Bence hepsi çok iyiydi. Fakat sokaklardan yemediğim için yorum yok.
  Şimdilik bu kadar. İyi tatiller :))

  • Merhaba Yağmur Hanım. Ayrıntılı Tayland, Bangkok, Pattaya ve Phuket bilgileri, alışveriş ve yemek tavsiyeleri için çok teşekkürler. Maddi yönden rahat olunca rahatça harcayıp gezmişsiniz. 🙂 Yararlı güncel bilgiler oldu sayenizde. Sonraki yorumunuzu ben ve okurlarım olarak merakla bekliyoruz.

  • Öncelikle çok yerinde tespitlerde bulunmuşsunuz. Evet 2 gündür pattayadayım. Arkadaslar önceki dönemlerde yapılan yorumların devri geçmiş. Anlayacağınız eski çamlar bardak olmuş. Doların da TR bazinda deger kaybetmesi de olayın tuzu biberi olmuş. Kriter ucuzluk ise şayet artik Pattaya bu sınıfın dışında kalmış bile. Fiyatlar Türkiyeden farksız. Gelecek arkadaslar bir kez daha hesap ayarlamalarını gözden geçirsinler. Çünkü Istanbuldaki hesap artik Pattaya ya uymuyor. 8 gün daha burdayım. Detaylı aktarımlari ilerleyen günde paylaşacağım..

 104. Thailand ta ne kadar para harcarim sorusuna cevap vermek zor. bu kisiye gore degisir.. sokakta thai yemekleri yersin günü 200 baht la gecirirsin. gunde 1000 tl de harciyabilirsin. senin nasil bir tatil gecirmek istedigin ile alakali. 30 tl ye de otel var 500 tl ye de.. bunun ornekleri cok. bence 4000 tl ile gidiyorsan yaninda kredi veya atm karti da olsun tatile gitmisken ne yapmak istiyorsan hepsini yap. gece hayati ve kadinlara takilicaksan otel yeme icme ve kadinlar gece hayati minumum 2000 baht bu da tl olarak asagi yukari 200 tl yapar.. ulkemizde euro ve dolarin yukselmesi ile turk parasi baht karsisinda da deger kaybetmistir. tayland da artik ucuz ulkeler listesinden yavasca cikmaktadir.. iyi tatiller.

  • Tayland fiyat ve harcama bilgileri için teşekkürler Turgay Bey. Kadir Bey uçak bileti dahil kişi başı 2000 lira yeter mi diye soruyor, onun için yetmez dedim, 15 gün. Bilete zaten çoğu gidecek.

 105. imkansız yetmez uçak biletleri zaten kişi başı 2000 TL den aşagı bulursanız şanslısınız..şu anda thailand ta yaz sezonu başlıyor

 106. MERHABALAR YA BEN TAYLANDA GEZMEYE GİTCEM HEMDE BURUN ESTETİK AMRLİYATİ OLCAM TURKİYEDE UYGUN GUVENİLİR BİR YERDEN SORDUM 3.000 BİN TL DEDİLER TAYLANDDA BURUN ESTETİK YAPTİRMAK İSTESEK BİZE NE KADAR MAL OLUR ARAKDASLAR FİYAT OLARAK AŞAĞİ YUKARİ BİLGİSİ OLAN VAR Mİ?

  • Gülay Hanım Merhaba.
   Burun ameliyat için size bilgi vereyim.

   Geçen hafta Thailand burun estetiği olan bir arkadaşım var kendisi Thailand vatandaşı ordan sizin yazınız aklıma geldi.

   Kendisi Bangkok ta oldu ücrette 25.00 vermiş 25.000 bht bilginiz olsun isterseniz hangi hastane olduğunu sorar size bilgi veririm.

 107. öncelikle gülay arkadaşımza cevap vereyim..thailand ta özellikle diş hizmetleri çok ucuz ondan sonra estetik ve diğer saglık grupları geliyor..fakat dikkattli olmanız gerekir..yüzüne botox yaptırayım derken fazla verilen yılan zehirinden iki gözüde kör olan bir arkadaşımız var..bangkokta çok iyi bir hastane

 108. thailand,ta sadece havaalanında ülkeye dönerken aldıgınız elektronik malzemenin faturasını check in,e girmeden ordaki ofise gösterirseniz aldınızı malın kdv sini uçağa gate,e girmeden alabiliyorsunuz..fakat bayagı kesinti yapıyorlar..giyecek ve yiyecek için kdv dönüşümü almanız zor..giyecek için çok yüksek meblaglarda mal almanız lazım aldıgınız mağazada size tax free formu verebilmeli

 109. yazdıgım yazı yarım gitmiş bangkokta çok iyi bir hastane bulmanız lazım..bu hastaneyi araştırıp reviews,lerine bakmanız lazım..ayrıca hastanede ingilizce bilen personel olmalı tam olarak ne istediğinizi anlatabilmelisiniz..bangkokta çok iyi özel bir hastanede kaldım fakat hiç kimse ingilizce bilmiyordu..sadece bangkok olarak düşünün diğer ufak şehirlerde kesinlikle yaptırmayın bu işlerin şakası yoktur..geçmiş olsun

 110. fiyat olayına gelince ..burnunda ne yapılıcak bunu bilmiyoruz..ameliyat için hiçkimse fiyat veremez..önce oraya gidip ne istediğini veya sorunun ne oldugunu kontrol ettiriceksin orası sana fiyat vericektir

 111. Merhaba arkadaslar yaşım 23 ve uzak doğuya gitneyi düşünüyorum aslında tek başıma gidicem bir yol arkadaşı çıkmaz ise dil bilmiyorum ama inanarak ve göz açık olup yanında cesarette oldumu bence pek önemi yoktur dilin varsa gelecek gezmeyi tozmayı seven yol arkadasi her türlü planı yapar kafamiza gore takilir egleniriz numaram 0544 829 11 10 WhatsApptan msj atarsaniz tanışırız :))

 112. Herkese Merhaba,

  Thailand her yıl tatil yaptığım yer ve uzun yıllar uluslararası turizmde çalışmamdan yola çıkarak biraz yeni gideceklere bildiklerimi yazmak istedim.

  Çoğu kişinin merak ettiği yemek ve domuz eti.

  Her ne kadar gittiğiniz yerlere domuz eti yemiyorum deseniz de sonuçta mutfak bölümünde aynı tezgahta hazırlanıyor aynı bıçak aynı yağda kızartılıyor yani bir şekilde yediğimiz yiyeceklere bulaşır bu bir gerçek. Domuz eti pişti mi hafif beyaza bürünür yanı hindi etine benzer bilginiz olsun eğer ki biftek söylediniz renginde hafif beyazlık görür seniz muhtemelen domuz etidir. Genelde 5 yıldızlı otellerde sabah kahvaltısında verilen BACON veya ham sucuk şeyler domuz etidir BECON tamamen domuz etidir bilginiz olsun. Pattaya da Walking Street yakın sahilden yürürken solda sturbucks coffe hemen yanında bir restorant var defalarca gitmeme rağmen ismini hatırlayamadım ama herkese tavsiye ederim kaliteli ve temiz canlı jazz ve güzel hizmet veya deniz mahsülleri sunan restoranlar var oraya gidin Walking street de. Seçenek çok yemek konusunda. Fazla ucuz yerleri tavsiye etmem. Bangkok gidecekler için önerim thonglor bölgesi tavsiye ederim hem bölge olarak hem kalite ve temiz restorant ların olduğu bir yer ama bilirsiniz Bangkok mega şehir yok yok.

  Pattaya ailece gidilir mi? Bazı yorumlar okudum işte Çin Çin mah veya Tarlabaşı gibi denilmiş ben kesinlikle buna katılmıyorum, Tarla başına İstanbul’da yaşamama rağmen akşamları geç saat te gidemiyorum çünkü korkuyorum ama ben yıllarca pattaya gittim gecenin 4 de istediğim sokaklarda rahatca gezdim hiç bir şekilde fiziksel olarak veya sözlü bana karşı herhangi bir eylem olmadı ne de gördüm pattaya ile Tarlabaşı veya Çin Çin mah arasında çok fark var
  Ailece gidilir mi bu kişinin ailece hayata bakış açısına bağlı eğer gece hayatının sokaklara taşındığı sizleri rahatsız etmiyorsa gidilir neden gidilmesin ha kafa dinleyecem ailece sakin huzurlu bir tatil için uygun değil zira fazla gürültülü aşırı derecede fazla barlar müzikler hayat kadınları rahatsız etmiyorsa ailece gidilir.

  Harcama herkesin merak konusu ne kadar para gider ne kadar çok para o kadar eğlenirsin eğer eğlenmeye gidiyorsan tabii ki. Ben samimiyetimle söylüyorum bazı insanlar yazmış günlük 50 tl falan kral gibi yaşarsın tamamen yalan kesinlikle inanmayın yeri geldiğinde Türkiye’den daha çok pahalı yani kabaca şahsım ben günlük 5000 bin baht harcarım hatta fazlası var eksiği yok. Ama Hintliler gibi takılacaksanız birşey diyemem günlük 2000 baht yeterli derim. Ucuz diye bir şey yok dünyanın hiç bir ülkesinde yok. Hayat her yerde pahalı özellikle bu zamanlarda paramızın dolara karşı değer kaybetmesi baya pahalıya gelir .

  İçki konusunda gene bir yorum da suyu bile tadı farklı evet değişik bir iklim ordan bizim ülkemize gelenler de aynı şeyi söylüyor farklı olması gayet normal dünyanın değişik ülkelerine gidin aynı şey karşınıza çıkar. Alkol konusunda evet tabii ki dikkatli olmak lazım bu sadece Tayland için geçerli değil bizim ülkemizde de çok fazla insan hayatını kaybetti sahte içki yüzünden onun için nerde ne içtiğine dikkat edeceksiniz nereye gidersen git her zaman kendine bakacaksın. içki sipariş ederken mümkünse çaktırmadan veya direk bakacan ne dolduruyor hatta şişeyi iste bak. Şahsım olarak o kadar içki içen birisiyim herhangi bir sorun yaşamadım ne duydum ne de gördüm. ama illa ki olmuştur.

  Thailand yeni gidecekler koku konusunda herkes zaten yazmış.

  İklimin fazla sıcak olması ve yaşam kültürleri sokak ta yemek pişirmeleri artı alt yapısı kötü olduğundan böyle bir manzara karşımıza çıkıyor.

   Herkese iyi tatiller dilerim.

 113. Slm arkadaslar. 25 ocak 5 Şubat 2017 tarihlerinde Pattaya’daydim. Oncelikle Alper beye tsk ediyorum boyle bir blog olusturupta gitmeden once bilgilendirici paylasimlar icin. Ben cok istifade ettim.
  Evet arkadaslar hele ki gitme veya gitmeme noktasinda kararsiz olan arkadaslara kesinlikle gidin derim. Hem oyle turla falanla da degil alin valizinizi gidin. Gercrkten dolu dolu bir 10 gun gecirdim. Ve lutfen oyle cok ince eleyip sık dokuyarak hesap yapip gidecekseniz hemen gitmeyin biraz daha birikimli gidin derim. Yoksa korfez ulkelerinden gelen ya da hindistandan gelen turistler gibi seyirlik bir tatil olur.Simdi nacizane tavsiyelerimi maddeler olarak siralamak istiyorum.
  1-Ortalama 300-400 TL fazla verin ama kesinlikle THY tercih edin. Zaten o fazla odeme size mil olarak geri donuyo.
  2-İster benim gibi tek gidin ister arkadasinizla gidin ama benim tavsiyem Turla falan gitmeye gerek yok. Bookingden otel rezarvasyonunuzu yapin odeme zaten orda.
  3-Bir kere şunu soyleyim TR deki hesap oraya uymaz. Artik pattaya ucuz tatil kategorisinden bir gomlek atlamis hele ki TL nin Dolar karsisinda deger kaybetmis olmasi da cabasi. Soyle ornek vereyim burda 3750-3800 TL araligindaki Dolari orda 3500 Civarinda bozuyorlar.
  4-Havaalaninda indikten sonra ilk is Pasaport kontrolunden sonra onlarin gsm operatorlerinden birini alin ve telinize gerekli ayarlamayi da onlar yapiyolar zaten. Ben 10 gunluk paket aldim 4990 Baht verdim. Yani 50 TL.
  5-Hic Pattaya icin otobusu beklemeye gerek yok arkadaslar zaten belli saatlerde kalkiyor. Patayyadan gelen taksiciler zaten sizin yaniniza geliyolar. 1500 Baht istedi benden pazarlik sonucu 1200 Bahta 160 km ve otele teslim pattayaya rahat bi sekilde gittim.
  6-Eglence icin rahatlikla her mekana girin ama orda calisan bayanlardan ozellikle go go barlardan kiz almaniza gerek yok. Cekinmeyin gulumseyin ve rahat olun. Eglenme icin ve sonrasinda bayan arkadas icin insomnia, ibar, mixx tavsiyelerim. Pazarlik esas kural.
  7-Mutlaka Honey2 ye gidinn. 6 katli bir body ve sonrasi happy ending olan masaj salonu.
  8-Yemek icin iki mekana mutlaka gidin. Central Festivalin 5.katinda AYA ve bitisiginde Barbeku restorantlar. Fiyatlar da gayet makul.
  9-Cilt bakimi ve yuz masaji icin yine central festivalin zemin katinda yan yana iki mekan. Mutlaka gidin ayni zamanda manikur ve pedikur de yaptirin derim. Cikin 4.kata unisex kuaforlerde bir guzel saclariniza rötuslar yaptirin.
  10-Sahilde mutlaka jet ski ve sonrasinda parasute binin derim. Harika bir aktivite.
  11-Merkezden motorsikletle ulasimi tercih edip yaklasik bi 10 km sehrin disinda one million stone parka gidin. Orda Fil safarisi yapip gs li arkadasin timsah showunu izleyin derim.
  Fazla detaya girmek istemedim ama sorusu olan arkadaslari cevaplayabilirim.. Selamlar.

 114. Merhaba herkese,yorumları okuduktan sonra bende birseyler yazayim dedim.biz esimle balayi icin 7 gunluk phuket gezisi dusunduk.biletler ekimde emirates den alindi.otel 7 gece 2 kisi kahvalti dahil 1300 tl,bunun disinda ne kadar para bulunduralim,cok para harcamayi sevmiyoruz ama kendi imkanlarimizla gidecegimiz icin emin olamadik,ozellikle yemekler konusunda tereddutlerimiz var.karon sahilinden yer dusunduk.bileti en hizli ve en ucuz istanbul-dubai aktarmali olarak bulabildik.bizi aydinlatabilirseniz seviniziriz,saygılar.

 115. arkadaşlar thailand ucuz mu sorusuna aydınlık getirmek istiyorum.. dolar ve euronun tl karşısında artmasından sonra thailand tabii ki ucuz olmadı paramız şu anda diplerde fakat siz orda nasıl takılmak isterseniz paranız o şekilde ucuz veya pahalı.. bangkok havaalanından pattayaya 12 tl ye de gidebilirsiniz..150 tl yede.. 10 tl ye sokak yemekleri ile günü geçirebilirsiniz, 50 tl yede..fakat genel olarak ben ilk thailand’a gittigimde condo fiyatları $15,000 dı, şu anda $30.000 dan başlıyor. hiç birşey eskisi gibi değil..bence kısa tatil yapın iyi yapın minumum 10 gün olmalı.

  • Tayland para, fiyat, harcama bilgileri için teşekkürler. Tayland’ın ucuz mu pahalı mı olduğu sorusuna bir yanıt oldu. Türkiye’den ucuz bir ülke olduğu kesin, ama dediğiniz gibi lüks seyahat etmek isteyen istediği kadar harcayabilir.

  • Tayland’a 16 kere gitmiş biri olarak söylüyorum. Şu an Tayland Türkiye’den pahalı bir ülke. İlk gidişim 2007 yılı idi ve 100 dolara 4.100 baht alıyordum. Ve dolar kuru 1.85 TL idi. Son olarak 2017 Ekim ayında gittim ve 100 dolara 3.200 baht alabildim. Dolar kuru ise 3.70 civarıydı. Türk lokantasında bir çorba ve bir adana yedim hesap 480 baht. Yaklaşık 53 TL civarıydı. Bangkok Havaalanı’nda Burger King Whopper menü ise 55 TL idi. Yani bizden pahalı şu an. Selamlar.

 116. Arkadaşlar merhaba ben phuketten dün döndüm.. fiyatlar sudan ucuz değildi:) masajlar: ayak masajı 800 baht vücut 2000 baht (45dk) 4000 baht (2saat)… phi phi adası dahil tekneyle adaları gezmek 4000 baht… kaplanlarla resim çektirmek 2000 baht.. fil safarisi 30 dk 1100 baht… yemeklere gelince avm lerde pizza vs bulabilirsiniz.. çorbaları çok kötü su içinde havuç karides yiyemiyosunuz bile ama dediğim gibi avmlerde istediğiniz yemeği bulabilirsiniz ördek pilav tercihim oldu genelde.. 70tl civarı tutuyor… kardeşim 3 yıl önce gitmişti o zamanki fiyatlar kesinlikle yok bilginize… bana taksi ucuz geldi 5 saat taksi 1200 baht civarı tutuyor istediğiniz yere götürüyor ve kime indirim istesem direkt nooooooooooo!!!! Diyolar bilginize:) herkese iyi tatiller gidin görün kesinlikle tavsiye ederim.

 117. Tekrar merhaba, biz öncelikle Emirates ile Dubai üzerinden Phuket’e gittik. Size tavsiyem direkt uçuş bulmanız, biz çok rahat gittik, 1 saat aktarma Dubai bizi çok yormadı. Ucusları iyi arastırmak lazim. Turkmenistan airways, Qatar airways, Singapore air, Etihad air, THY ya da Emirates uyguna ucabiliyor dikkatlice takip edip yakalamak lazim. Biz 22 subat-1 mart arasi oradaydik. Havaalanindan Karon sahiline 400 bahta minibus taksi ile gittik. Otele 1 hafta 2 kisi 12600 baht verdik ve kahvalti dahildi. yine taksi tutup wat chalong, big buddha, prompthep cape, karon view point, rawai pier&amp beach, kata beach’i 1600 bahta dolastik. karon sahili aile ve yeni evliler icin ideal ve denizi temiz, tavsiye ederim. 1 gecemizi de tuk tuk ile patong sahili ve bangla road a ayirdik. gidis 400, gelis 400 baht karon sahilinden patong a. bangla road enteresan bir yer pek bize hitap etmese de rock bar ve publeri guzel. yalniz patong cok kalabalik ve rahatsiz edici geldi biraz. en son olarak da phi phi adalarina 2 kisi 1800 bahta gidip geldik. maya beach, viking cave ve diger bayleri gorme sansimiz oldu, tavsiyem feribotla gitmeniz hem ucuz hem de surat teknesi gibi yormuyor. www .phiphi-ferry. com dan daha ucuza alabilirsiniz. biz turdan aldik. para konusu gercekten göreceli, gezmek ve yemek icmek icin paranız olmali. biz phuket’i ve insanlarini cok sevdik. cok motorsikletli var ve trafik sagdan akiyor, dikkat edin. yemek konusuna gelince deniz urunlerini ve thai pilavini tavsiye edebiliriz. tropik meyvelerden de mutlaka yiyin. son olarak resort otel ya da pansiyon otel yerine bungalow daire tavsiye ederim herkese biz çok memnun kaldik. saygilarimla.

  • Tayland seyahatiniz hakkında bilgi ve deneyimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler Ömer Bey. Epey gezmişsiniz, yararlı tavsiyeler oldu bunlar. Gerçekten keyifle gezilesi bir ülke Tayland. Mutluluklar, saygılar.

 118. Teşekkürler Alper Bey. Bu arada en önemli şeyi söylemeyi unuttuk. Kişi başı 300 bahta Thai masajı da yaptırdık. Gidenler mutlaka yaptırsın diyemeyeceğim çünķü biz geleneksel olanindan yaptirmaya korktuk. baş-boyun-sırt-ayak olan karma masajı yaptırdık. Tekrar teşekkürler bilgileriniz için sayenizde zorlanmadan rahat bir tatil yaptık. saygilar.

  • Tayland’da masaj fiyatları yükselmiş demek. Geleneksel Tay masajı bir kere yaptırdım, çok sert germeler, çekmeler, kaldırmalar, çevirmeler, baskılar var, insanın canı yanıyor biraz. Bahsettiğiniz diğerleri son derece keyifli. Nice seyahatler dilerim.

 119. Merhaba,

  YENİ ÇIKAN KİMLİK’LERLE VİZESİZ ÜLKELERE PASAPORSUZ GİDİLİRMİ BU KONUDA BİLGİSİ OLAN VEYA YENİ KİMLİKLE GİDEN VARMI.

 120. Merhaba Alper Bey 5 temmuz 2017 – 15 temmyz 2017 THY ile Bangkok bileti aldım..size ulaşabilcegm bi numara varmı detaylı bilgi için.. yanlız gideceğim ve toplam harcama için 3 bin lira ayırdım acaba 8 gün için yeterli olcakmıdır

   • Merhaba alper bey 3400 gidiş dönüş bileti aldım. yalnız henüz bir rotam yok couchsurfingten 2 host ayarladım ama yalnız da takılabilirim .. bu benim maceram olucak. tavsiye edeceğiniz konaklama konusunda nasıl davranmalıyım paramı nasıl değerlendirmeliyim 3 bin lirayı.

    • Bangkok uçak biletine epey para vermişsiniz. Aktarmalı olarak çeşitli hava yolu şirketleriyle daha ucuza Tayland’a uçak bileti bulmak mümkün, ama tabii THY ile direkt uçmanın rahatlığı başka. Tayland’da 20 liraya hostellerde ranzalı yatak, 60-100 liraya ucuz oteller, 100 dolara lüks oteller bulabilirsiniz. Lüks restoranlar yerine sıradan cadde ve sokaklarda halkın gittiği lokantalarda yemek yerseniz oldukça ucuza mal edersiniz.

     • Çok tesekkur ederim Alper bey cevaplarınız icin… birkac host buldum belki onlarla degerlendirebilirim… Bangkok – Phuket ve Changmai veya sadece Bangkok ve Phukette degerlendirmek istiyorum gün olarak yeter mi sizce…Birde dolandırıcılara karsı nasıl bir yol izlemeliyim

      • Rica ederim. Evet, günleriniz her iki Tayland seyahat planı için de yeterli. Şehirler arası otobüslerde hırsızlık olabiliyor, uyursanız para ve pasaportunuzu ceplerinizde tutun, çantanızla temas halinde kalın. Bir müze, tapınak veya saraya sizi götürmek için ısrar eden tuk-tukçularla gitmeyin, anlaşmalı oldukları mağazalara götürüyorlar.

       • Alper Bey çok teşekkür ederim her şey için…. son bir sorum olacak arkadaşım da benimle gelmek istedi fakat THY ona pahalı geldiği için EMİRATES den bilet bulduk…. Dubai aktarmalı transit vize falan gerekiyor mu onun için havaalanından çıkmadıgı sürece sıkıntı olmaz mı ??

         • çok teşekkür ediyoruz herşey için… arkadaşın kafası çok karışmıştı ve üzülüyodu transit vize falan okumuş biyerlerde … havalanından çkmıcak hiçbişekilde o zaman kesiyoruz hemen biletini emiratesten

          • Rica ederim, fakat transit vize için emin olamadım, ben yeşil pasaportlu olduğum için gerekmemişti, siz yine de onu konsolosluğa veya Emirates’e bir sorun bence.

  • çok tesekkur ederiz bilgi için… yanlız biz Emirates ve Dubai konsoloslugunu her ihitmale karsı aradık.. eger cekincesi olan arkadaşlar varsa gönül rahatlıgıyla gidebilirler… hava limanının dışından çıkmadıgınız sürece 24 saat vize istenmiyor..Ahmet arkadaşın yazdıgı gibi…
   4 mayısta gidiyoruz insallah hersey güzel olur merakla bekliyoruz.

 121. Beyler son zamanlarda taylandda kapkacci çoğaldı altin boynunuza takmayin motorla gelip yanımıza çekip altını kaçıyorlar cüzdanınıza sahip çıkın adamlarin derdi sadece para altin polise güvenmeyin bu ülkede türk polisi gibi değil rüşvet istiyor burdaki polisler telefon almak isteyen bangkokda mbk var orda sırf telefoncular dolu her kadınla yatmayın aids bulaşabilir genellikle pattayada 1 aydan fazla kalacaklar tifo hepatit n aşısı olsun sivri sinek ilacı alin buranin sivri sinekleri çok pis isirdi mi yumruk yemisin gibi sisiriyo ve kasindiriyor. yemek icin en ucuz 7 eleven markette satılan spagetti makarna pilav tavuk 3 yada 4 lira ya da mcdonaldstan yeyin.

 122. Merhaba Alper bey 3 otel rezervasyon yaptık Taylanddan fakat oraya gidip hangisinde kalmamız gerektigine karar vericez.. Sorum şu .. uçaktan inerken herhangi bir konum nerede kalıyorsunuz diye bir istemde bulunuluyor mu form gibisinden sıkıntı çıkar mı ? Kalacak yeri belirtmemiz zorunlu mu?

  • Merhaba. Tayland’a girişte doldurulan ve havalimanı polisi tarafından ilki alınan Arrival & Departure Card’a kalacağınız otelin adı ve adresini yazmanız gerekiyor ama herhangi birini yazın fark etmez.

  • Malesef İstanbulda değilim şuan çok teşekkür ediyorum ilginiz için… Atatürk havalimanına gelmek adına 5 mayısta istanbulda olcağım. tekrar teşekkür ediyorum

 123. Selamlar, Tayland’da yeni gelmiş biri olarak ben de merak edenlere yardımcı olabilirim. Şuralar hakkında bilgi sahibiyim:

  Chiang Mai
  Bangkok
  Phuket Old town
  Koh Chang
  Koh Lanta
  Erawan
  Kwai Köprüsü
  Kanchanaburi
  Suhkothai
  Ayyuthaya
  Koh Phangan
  Koh Phi Phi

  • Haziran ayında Tayland hava durumu epey sıcak geçer, Mart-Haziran sıcak mevsimdir. Kısa süreli Muson yağmurları yağar. Yazın gitmemenizi tavsiye ederim. Yağmur sorun değil ama nemli sıcak rahatsız eder. En iyi mevsim Kasım, Aralık, Ocak, Şubat aylarını kapsayan serin mevsim; ki yine de yeterince sıcak.

 124. Taylandda olan varsa facebooktan mesaj atsin karizma.1212 @hotmail. com bankındayım 2 aydir 1 ay daha burdayim sorusu olan mesaj atabilir ve ya gezmek isteyen farketmez

 125. merhabalar bende taylandı çok merak ediyorun ama tek sorun yalnız biri olmam beraber gideceğim kimse olmaması akrep burçuyum herkeslede anlaşamıyorum dürüstlüğe samimiyete çok önem veriyorum sakin uyumlu biriyim kendim gibi hemcinslerim varsa beraber gidebilriz
  tel:0544 265 28 80

 126. Emre; bu gün gece Pattaya dan döndüm. Kalabilecek yer sormuşsun. 3 yıldızlı (kesin 5 yıldızı hak eder) Zing Resort&Spa yı tavsiye ederim. Booking den yer ayırtıyorsun, ödemeyi gidince yapıyorsun.Günlük 25$

  İyi tatiller..

 127. Gökhan.. Tek başına takılıp, maceranın derinliklerine dalmak için çekinme. Tek olarak git. Orada inan ki seni hiç kimse rahatsız etmeyecek. Tabii senden bir pislik çıkmazsa. Benim sana tavsiyem, tanımadığın birisiyle seyahat etmek daha riskli ve tehlikeli. Bu uyarım tecrübe ile sabit, dikkate al lütfen.

   • Rica ederim Alper Metin bey.. Asıl; gördüklerimiz, bildiklerimiz, tecrübelerimizi paylaşıp, ihtiyaç sahiplerine faydalı olabileceğimiz ortamı yarattığınız için ben size teşekkür ederim..

    Özellikle; seyahatlerinde ‘yoldaş’ aramak için internet ortamından tanıştığı, önceden hiç tanımadığı, bilmediği kişilerle uzun yollara çıkma “CESARETİ” gösteren arkadaşları tekrar uyarmak istiyorum.. Yapmayın arkadaşlar. Çok acı hikayeler duydum, biliyorum. YAP-MA-YIN..

 128. Arkadaşlar ben eylül başı Tayland’a gitcem tabii ki eğlenmeye 🙂 Sizce Bangkok’a mı gitsem yoksa Pattaya’ya mı yani demek istediğim hangi yer uygun olur bazı arkadaşlar diyor Bangkok pahalıdır Pattaya git diye bilgisi olana arkadaş var mı yardımcı olursa cok sevinirim.

 129. Merhabalar biz de Bangkok’a gitcez bide Pattaya da düşünüyoruz biz de Eylülde gideceğiz peki çok mu yağmur var o tarihlerde tüm eğlenceler iptal mi oluyor mesela barlar falan eğlence mekanları kapanır mı kararsız kaldık bilgisi olan varsa yardımcı olur mu lütfen.

 130. Merhabalar çok çekinerek Tayland a gitmiştim geçen hafta döndüm. Bilgi niteliğinde gidecek arkadaşlara kesinlikle Phuket ten şaşmayın derim.. Pattaya ve BKK tamamen zaman kaybı. Phuket için pahalı diyorlardı ama bence pahalı değildi.. Gece hayatı isteyenlerin Pattaya ya gitmesine gerek yok. Patong da Bangla Road var onun dışında yüzebileceginiz birçok temiz yer var. Yapabileceginiz etkinlikler fazla “FANTASEA” mutlaka gidilip görülmeli.. Onun dışında Pattaya ve Bangkok da acayip sıkıldım pişman oldum son günlerimi orada geçirdiğime.. İnsanları oldukca güleryüzlü ve iyi niyetli hiçbir konuda çekinmenize gerek yok en kısa zamanda tekrar gitmeyi planlıyorum umarım yardımcı olabilmişimdir. Alper Beye gitmeden önceki tavsiyeleri için tesekkürler..

 131. Biz iki kisi bu Thailand turlara katılsak daha mi iyi olur diye düşündük 7 gece 8 gün Pattaya tatili icin 2 kisi 4.500 tutuyor iyi midir yeterli olur mu yanimiza da 1000 lira alsak gece hayati yemek icin bi yardimci olsaniz seviniriz.

 132. Merhaba Alper Bey, temmuz 24- 1 eylül arası yapacağım gezi sebebiyle tüm blogları gezerken ,sizin tayland yazınıza denk geldim, sorulan tüm sorulara sabırla cevap vermenizi çok takdir ettim 🙂 Yoga eğitmenlik sertifikası için 28 günlük bir eğitim sebebiyle chang rai bölgesine gidiyorum. Ama öncesinde 10 günlük bir gezi de düşündüm. 30 günlük dolaşım hakkı yetmeyecek, ve 30 gün dolduğunda chiang mai de bir inziva da olacağım, internette o bölgede de bir göçmen bürosu bilgisi var, ama sizce gitmeden tr vize almak mı daha kolay olur yerinde göçmen bürosunda da kolay mıdır? İlk bir hafta benimle bir arkadaşım daha olacak, açıkçası tayland notlarınızın altındaki yorumlardan bangkok ve pattaya ya gitmek konusunda soğudum. Pukhet ve adalar da 1 hafta düşünsem, bu rotada şunu da görmeden gitme diyeceğiniz yer var mıdır? Arkadaşımla bir haftanın sonunda eğitim öncesi 2 günlük bir boşluğum olacak, tek başıma Chiang Mai bölgesini de gezip Chiang Rai ye gitsem süre yeterli mi, veya yalnız seyahatte sorun yaşar mıyım? Rota konusunda görüşlerinizi alabilir miyim? çok teşekkürler 🙂

  • Merhaba. Tayland’da vize ihtiyacı hiç duymadığım için göçmen bürosu deneyimim yok, bilmiyorum, bence gitmeden Türkiye’den alın. Chang Mai ile Chang Rai uzak yerler değil kolayca gezersiniz, ama Phuket plana dahil olursa çok uzun bir yolculuk gerekir. Ülke içi uçuş yaparım derseniz o da mümkün tabii. Ama yazın güneye indikçe cehennem sıcağının daha da artacağını hesaba katın. Bence Kuzey Tayland yeterli olur eğitim öncesi. İyi yolculuklar. 🙂

 133. slm Alper Bey temmuz 11 de Tayland gidcem uçak biletim 1700 tl gidis donus 4.500 tl param var otel istbul Atatürk booking otel Acentadan otel rez edimmi sizce tayland da mı otel bakim

 134. Arkadaslar merhaba 24 agustos – 5 Eylul arasi Tayland’a gidiyorum 2. kez oralari biliyorum gelmek isteyen arkadaslar 5323260345 numaram arayabilir aşırı eglenceli biriyimdir İstanbul’da yasiyorum 28 yasindayim.

 135. Merhaba ben Tayland hava durumuna bakarak 13-19 ağustos bangkok-pattaya turunu satın almayı düşündüm. Tek gidicem.O tarihe kadar sağanak yağışlı, o tarihlerde parçalı bulutlu, ara ara kısa yağışlı görünüyordu. Bu hava tahminlerine güvenebilir miyiz? Bazı arkadaşlar gitme çok nemli sıcak olur, gezemezsin paran çöpe gider diyor. Bu sıcak istanbul sıcağı gibi mi? Eğer öyleyse bana sıkıntı yaratmaz. Ekstra turlara katılıcam da, Tapınakları kendim gezebilir miyim, bunun için tur var mı? Ben deniz ürünlerini çok severim, sokaktaki satıcılardan deniz ürünü yenir mi? Ya da bildiğiniz uygun fiyatlı deniz ürünleri restorant var mı?

  • Merhaba. Yazin asil sorununuz yagmur degil asiri sicak hava olur. Cehennem gibi olur Agustosta gitmeyin. Istanbul sicagindan cok daha kotu ve bunaltici olur hava durumu. Kendiniz tapinaklari gezebilirsiniz. Lokanta isim olarak bilmiyorum. Japonyadan selamlar.

 136. merhaba, 25 temmuz 9 ağustos arası tayland’ da olacağız ama hala bir rota çizemedik. bangkok-koh samet-koh chang-ko mak-ko kuut yapalım diyorum ama çok mu yorucu olur? bir de böyle bir yolculuk tekerlekli valizle sıkıntı mı yaratır illaki sırt çantası mı taşımamız gerekiyor yağış da fazla olacağı için? 🙂

 137. Selamlar simdi gordum sitenizi. Biz de Eylul 1-10 arası Phuket’e gitmeyi planlıyoruz esimle. Ama bir sorum olacak. Esim Ukrayna vatandaşı. Onun da vizeye ihtiyaci var midir acaba? Tesekkurler.

 138. 3 ay sonra gideceğim daha önce 2 kere gittim 2 ay kaldım harika bir yer fakat tek gittiğim için fazla keyif alamıyorum. Gelmek isteyen arkadaşlar olursa gidebiliriz. İlk defa gidecek olanlara yardımım dokunabilir. Ulaşmak isteyenlere numaramı yazayım. 542 212 83 09

 139. Merhaba,

  14 eylül 2017 gidiş 29 eylül 2017 dönüş ben ve arkadaşım İstanbul Bangkok tatile gitmek için promosyonlu THY bilet aldık…

  Şahsım daha önce defalarca gittim ama arkadaşım ilk kez gidecek benim ailede olan ani sağlık sorunu yüzünden bu seyahati yapmam mümkün değil… Biletlerin parasını geri alamıyoruz promosyonlu olduğundan dolayı… Bu tarihte gidecek olan var mı şu arkadaşı beraber götürebilir mi varsa inanın çok mutlu olur en azından onun bileti yanmasın.
  İstanbul’da oturuyoruz…Varsa böyle bir iyilik yapacak mymoonface77@ gmail.com bana ulaşabilir.
  Teşşkürler

 140. Selam arkadaşlar 25ekim 20 kasım arası taylanda gideceğim henüz bir rota belirlemedim 2. gidişim olacak Rusça ve ingilizce dillerine hakimim ulaşmak isteyen instagram: mikailnezir.ergul ulaşabilirsiniz veya 05418981183

 141. Selamlar Alper Abi. Biz 2 arkadaş temmuzun ortasında 15 günlük bir Tayland gezisi düsünüyoruz. Sence ne kadarlık bir bütçe ayırmamız gerek? Bizim için 15 günlük bir rota olusturur musun ?
  Tesekkürler

  • Merhaba. Şöyle bir 15 günlük Tayland gezi tur planı olabilir:
   Bangkok 3 gün gezi
   Pattaya 2 gün
   Phuket 4 gün
   Huahin 3 gün
   Bangkok 2 gün alışveriş eğlence.
   Bu eğlence ve dinlenme, deniz ağırlıklı rahat bir Tayland tatili önerisi.
   Kültür ve doğa ağırlıklı bir Tayland turu tercih ederseniz bu rota olabilir:
   Bangkok 3 gün
   Lampang 2 gün
   Chiang Mai 3 gün
   Khao Sok National Park 1 gün
   Phuket 2 gün
   Krabi 2 gün
   Bangkok 1 gün
   Seyahat maliyeti için rakam vermem doğru olmaz, herkesin harcama tarzı ve konfor beklentisi farklıdır.

 142. Merhaba site yöneticisi ve değerli arkadaşlar ben 6 defa Tayland ülkesine gittim. Ayrıca bilgilendirmelerinden, yardımlarından ve güzel cevaplardan dolayı Alper Metin beye teşekkür ederim. Tabi burada herkes yaşadıklarını ve yaptıklarını yazmış. ama bilgi verme işi çok az. beni dikkatle dinlerseniz harcadığınız paranın üçte birini bile harcamazsınız ve eğlenceyi tam yaşarsınız. 1. uçak bileti seçenek çok şu an 1500TL den 3500 TL arasında gidiş geliş var Katar’ın promosyonlu uçuşları var ayrıca skaycanner.com sitesinden aylık günlük hatta anlık takip edin fiyatlar her saat değişir. 2. Tayland’a indiniz vize yok ama vize yerine geçen size bir kart verilecek bunu doldurmak zorundasınız kartta yazanlar İngilizce korkmayın kartta yazanların hepsi pasaportunuzda var (uçuş no otel adı ve gideceğiniz yer hariç) bakın oradan yazın Pattaya’ya gidecekler taksiye 1000 baht’tan fazla vermeyin ve dış hatlara Pattaya’dan taksiler müşteri getirirler onlara 250 veya 300 baht verin sizi götürürler otobüsler her saat var zemin katta lüks ve güzel klimalı 135 baht… bir tl = 9 baht 50 10 baht eder. 100 dolar 3340 baht eder 100 yuro 3950 baht eder. herkes yazmış boking com. otel bulun diye korkmayın her yer otel herkese her keseye uygun otel var kafanıza takmayın 30tl ye de var 300tl yede var iyi pazarlık edin booking com’un üçte iki fiyatına aynı otelde kalırsınız. bazı arkadaşlar birayı nerede içtiler bilmiyorum 15 tl yazmışlar en lüks bar ve gazinolar ton’s bar insomniya bar ve mixs bar Walking Street’te 90 baht bira yani 7,5 tl. usulen bira gelmeden fiyatını sorun yabancı görüp kazıklamasınlar. bir tiyo daha vereyim 7 eleven marketlerde hongtong viskisi var 350milim 145 baht 15 tl. 70’lik 255 baht 25,tl. içimi hafif ama çok güzel. Türkiye’den giderken sabah kahvaltısı için peynir zeytin salam gibi götürün. yemek için türk lokantaları pahalı hatta çok pahalı gerçekten 12 ve 13 sokak arkasında villa market var. birde tukkom telefon binasında zemin katta veya bir alt katında tops market var birde Hilton otelinin zemin katında ne ararsanız var ekmek dahil kime sorsanız gösterirler buraları, buralarda ekmek çay et ne isterseniz her şey var pişmiş et ve 20 çesit salata var öğle ve akşam yemeği için ideal ve ucuz yerler. sabah kahvaltınızı da buralardan alın ve otelde yiyin. bayana gelince seçiminizi iyi yapın çok para isteyenleri ve nazlanarak gidenleri götürmeyin geceniz zehir olabilir bayanlara güler yüzlü olun kaşlarınızı çatmayın yüksek sesle konuşmayın iyi davranın size güven sağlarlarsa ekstradan tırnaklarınızı keser banyoda keseler ve masajınızı yaparlar size çok güzel gece geçirtecektir 100 baht bahşiş bile onları mutlu eder telefonunuzu alıp sizi yarın akşam arayacaktır. ben ilk sefer gidişimde 20 günde 3500 dolar harcadım. ikincide 2500 dolar harcadım üçüncüde 1400 dolar harcadım son gidişimde 20 günde iki akşam boş geçti uçak hariç, sahile sıfır 3 yıldızlı otel dahil 1400 dolar harcadım alemin en kralını yaşadım yeni gidecek arkadaşlar korkmayın Tayland ülkesi güvenli sorun çıkmaz bayanları lüks gazino ve barlardan almayın neymiş hastane raporları varmış inanmayın hepsi yalan. sahil boyundan alın demiyorum size bir tiyo daha vereyim sahil bayanlarının sabit her akşam dikildiği durduğu yerler vardır 5 ve 14 sokak arası sahil boyunda olurlar, fabrikada çalışan kızları oralara sokmazlar veya aileleri duyar görürler diye oralara gelmezler akşam saat 20:30 dan sonra fabrikada calışan kızlar gezme amaçlı çıkarlar bunlarda 1 ve 5 sokak sahil boyunda olurlar ve genelde tanınmamak için hafif loş veya karanlık yerlerde dururlar hem dürüst olurlar hemde 2 saatlik paraya sabahlarsınız sizin en lüks gazinodan aldığınız kızlardan daha güzeldir bunlar. bayan alırken Hintliler gibi toplu gitmeyin bayanın yanına korkar gelmezler. akıllı olun sadece iki akşam bayan almadım 18 gece bayan ile beraberdik bazı arkadaşlara bu rakamlara ve yazılanlar komik gelebilir. uyanıklık para etmez biraz ağır abi ve akıllı olmak yeterli. not: tay kızları havalı, yılışık ve uyanık kişileri sevmezler. aliahmet5454 hotmail.com iyi tatiller arkadaşlar.

  • Ali Ahmet Bey, merhabalar. 20 yıl önce Tayland’a turla eşimle gitmiştik. Çok beğendim, tekrar gitmek istiyorum. İngilizce hiç bilmiyorum. Yeşil pasaportum var. Güvenebileceğim bir tur ismi verebilir misiniz?Teşekkürler.

   • Nigar hanım ben tur ile hiç gitmedim tur ucuz gibi olsa da her günlük gezide 50 dolarınızı alırlar. Not: onların gezdirdiği yerler para tuzakları gitmeyebilirsiniz seçim sizin zorlayamazlar. Tabii ki bayan olarak tek gitmek istemezsiniz internetten seçkin olan turlara bakın. İngilizce şart değil onlar da tarzanca ingilizce biliyorlar sıkıntı yapmayın telefonunuz akıllı telefon ise gitmeden dil çeviriciyi yükleyin herkes onu kullanıyor iyi tatiller.

  • Merhaba 3 yıldızlı otelde bayanlarla ilgili sıkıntı yaşayabileceğimizi ve bundan dolayı 4 yıldızlı oteller tercih etmemizi söylediler doğru mudur ?

 143. Yorumlarınız,yol gösterici, herkese çok teşekkür ederim. Ben 20 yıl kadar önce eşimle beraber, bir turla Bankong’a bir haftalığına gitmiştim. Bir deniz kıyısına götürmüşlerdi ama ismini hatırlayamıyorum. Ben bayan olarak tek başıma bir turla gitmek istiyorum. Phuket ağırlıklı olarak bir tur şirketi tavsiye eder misiniz? Kolay gelsin.

 144. Alper Bey selamlar,
  50 yaş üstü Tayland’da uzun süre kalabiliyormuş bilginiz var mı? Gidince orada kalma süremizi uzatabilir miyiz acaba?
  Bir de uçak biletinin dönüş tarihini açık alabiliyor muyuz?
  Çok teşekkürler,

  • Merhaba. Açık tarihli dönüş bileti olur. 50 yaş üzeri turistler O-A türü vize ile 1 yıl kalabiliyorlar. Bildiğim kadarıyla gitmeden önce buradaki Tayland Büyükelçiliği’nden almak gerekiyor.

 145. Merhaba, 50 yaşındayım eşim ile birlikte 15 günlük, 4 Nisan 2018 ile 19 Nisan 2018 tarihleri arasında Tayland gezisi planlıyoruz. Gezi güzergahımız; Bangkok 3 gün, Hua Hin 2 gün, Samui 2 gün, Krabi 2 gün, Phuket 4 gün, plan şaşmaz ise Pattaya 2 gün şeklinde olacak. Rota için öneri ve tavsiyelerinizi alabilir miyim?
  Teşekkür ederim.
  Hüseyin KARAGÖZ

  • Merhaba Hüseyin Bey. Gayet güzel bir Tayland tatil planı ve rotası olmuş bence. Ancak haritaya bakmışsınızdır, Hua Hin ile Ko Samui arası mesafe, özellikle de dönüşte Phuket ile Pattaya arası yolculuk epey uzun, bu iki yol için yerel uçak biletleri bakabilirsiniz. Şimdiden harika bir egzotik tatil dilerim.

   • Alper bey ilginiz için teşekkür ederim. Bu plan için öneriniz olabilir mi? Aslında Hua hin ile Krabi’ye uğrayıp uğramamak konusunda tam olarak karar verebilmiş değilim. Bilen biri olarak siz ne dersiniz? Buralarda zaman kaybetmek yerine Ko Samui ve Pukhet ve çevresinde daha çok mu kalıp gezsek daha iyi olur? Bizim için doğa ve kültür gezisi ön planda. Öyle pek sportif aktivite yapmak amacında değiliz. Ben sadece deniz altı dalış meraklısıyım. Olabilirse iyi bir bölgede bir defa olsun dalmayı isterim. Motosiklet kullanıcısıyım. Bir çok yeri motosiklet kiralayarak gezmeyi planlıyorum.
    önerilerinizi merakla bekliyorum.

    • Rica ederim. Hepsi Tayland’ın güzel yerleri. Eğer şehir eksiltmek isterseniz Pattaya şart değil. Dalış için Koh Samui ve Phuket çok güzel olanaklara sahip. Tayland’da motosiklet kiralamak için pasaport, telefon numarası, otel adresi ve nakit para gerekiyor. Motorun model ve gücüne göre günlük ücretler 150 ile 450 baht arasında değişiyor.

 146. 18.03 2018 tarihinde Bangkok gidecegim Kuveyt Havayolları ile bu tarihte gidecek olan arkadaş varsa İngilizcem zayıf gidecek arkadaşlar yardımcı olma amacıyla yol arkadaşı olur mu yusufkaraaslan243345@ hotmail.com görüşmek umuduyla Ufuk Eraslan.

 147. Alper bey tekrar merhaba. Daha önce de bahsetmiş olduğum gezi planımdan Hua Hin’i çıkarmayı düşünüyorum. Arada kalıyor ve hava alanı yok. Phuket tarafına uçak ile gitmek için tekrar Bangkok’a dönmem gerekecek. Bu da zaman ve maliyet demek. Bu nedenle Bangkok’tan uçak ile aşağı gidip orayı yani, Phuket, Krabi ve Ko Samui bölgelerini gezerek geri Bangkok’a dönmeyi düşünüyorum. Vakit kalırsa günü birlik Hua hin ve Pattaya’ya birer günlük sadece görmek amaçlı uğramayı düşünüyorum. Rica etsem, bu plan hakkında görüşlerinizi alabilir miyim.
  Teşekkür ederim.

  • Merhaba Hüseyin Bey. Hua Hin’i Tayland tur planınızdan çıkarmanız mantıklı olmuş, böylece başkent Bangkok’tan uçakla güneye bir gidiş ve bir de dönüşle rahatça gezebilirsiniz. Sonuçta bu bir tatil, koşturmaktan çok rahat etmek önemli. Rica ederim.

 148. Sayın Alper bey Tayland’da paramatik kartlarımızla para çekebilir miyiz yoksa paramızın hepsini cebimizde mi götürelim? Ufuk Erarslan.

  • Merhaba Ufuk Bey. Tayland’da bütün paranızı cebinizde taşımanıza gerek yok. Mevduat hesabınızda para olsun, Tayland’da ATM banka makinelerinden Tayland para birimi baht karşılığını çekebilirsiniz.

   • “Yanınızda da bir miktar nakit dolar olsun” derken; kalmayı planladığınız gün*125$ olsun genede.

    Birde benim başıma gelmedi ama, para çekmek için kartına bankamatiğin el koyduğu durumu yaşayan tanıdıklarım var. Banka kartınız olsun ama, fazla güvenmeyin.

    Yakın zamanda gidecek arkadaşlara bol eğlenceler dilerim..

 149. Bir de Tayland da; kredi kartı ödemesini hiç kimse kabul etmiyor (ben kabul eden ile karşılaşmadım). Ne oteller ne restoranlar ne de barlar… Hepsi nakit istiyor.

  Gitmeyi düşünen arkadaşlar bunu da göz önünde bulundurup, günlük harcamaları 125$ (yol+otel+telefon hattı hariç) olacakmış gibi hesap ederek yanına o kadar nakit para alırsa sıkıntı yaşamazlar.
  Banka kartınıza da yedek cephane gözü ile bakın. 🙂

 150. Ağustos 2018 ayında 6-7 gün Bangkok-6-7 gün Pattaya turu yapmak istiyorum, İngilizcem iyi dereceye yakın sayılır. Kendimi idare edebilirim ama yol arkadaşı arıyorum bana katılmak isteyen e-mail adresimden ulaşabilir mi? Eğer kafa yapımız uyuşursa birlikte tarihi kesinleştirebiliriz henüz bilet almadım.
  email: olgayerkus2012@ gmail.com

 151. Merhaba, Ağustos ayında 5-6 gün Bangkok ve 5-6 gün Pattaya turu yapmak istiyorum. Daha önce hiç gitmedim tek olduğum için çekincelerim var tur firmalarına da bağlı kalmak istemiyorum (fiyatları pahalı gün süresi az olduğundan). İngilizcem orta seviye üzeri iyi dereceye yakın. Kendimi idare edebilirim. Yanımda yol arkadaşı arıyorum bu tarihte gitmek isteyen varsa benimle iletişime geçebilir mi? Fikirlerimiz uyuşursa birlikte plan yapabiliriz.

  email: olgayerkus2012@ gmail.com

 152. ufuk erarslan ben 18 martta gittim ve 8 nisan döndüm ilk olarak giden arkadaşlar uçakta dagıtılan giriş kartlarını muntazaman doldurun kalacagınız otel kısmına otel ismi yoksa soruluyor nerde kalacaksınız ben yazdıgım için (önceden otelde rezarvasyon yaptıgım için) hiç bir soru bile sorulmadan geçtim ve dönüşte bu kart ısrarla soruluyor kesinlikle muhafaza ediniz kredi kartımı arkadaşların yazdıgı gibi degildi otelde ve birçok alış verişi merkezinde 7 seven dahi, kullandım doları çok düşük kurdan bozdurdum bankadaki nakitimi istedigim atm den çekebildim fakat ne kadar miktar olursa olsun 20000 bin baht dahil 220 baht komisyon alınmakta vakıfbank bankamatik kartından 30 yakın atm den çekemedim bu bankayla anlaşmaları yok yazmakta bu bankanın bankamtikten bankamatik kartıyla para çekemezsiniz buna dikkat edin yeni gidecek arkadaşlara bilmek istedikleri konularda yardımcı olurum bangkok çok pahalı bunu da belirteyim.

 153. Merhabalar,
  Öncelikle güzel paylaşımlar için teşekkür ederim. 6-27 Ağustos arasında 3 haftalık Phuket’e gidiş dönüş biletim var. Henüz plan yapmadım ve bütçede pek sıkıntım yok. Gezme odaklı bir tatil istiyorum bu yüzden oraya komşu ülkeleri de görmek, oralara uçakla seyahat etmek istiyorum. Uçak fiyatları baya cazip. Siz olsanız nasıl bir plan çizerdiniz? (Alternatif şehirler: Phuket, Bangkok, Kuala Lumpur, Langkawi) Başka ne ekleyebilirim? Teşekkürler.

  • Merhaba. Tayland tatili için 3 hafta güzel bir süre, keyifli geçeceğine eminim. Bangkok bence son derece enerjik, renkli ve görülesi bir şehir; bir nevi İstanbul’un Uzak Doğu versiyonu gibi, tavsiye ederim. Maddi sıkıntı yoksa ben olsam Ho Chi Minh ve Phnom Penh kentlerini görürdüm. Örneğin şimdi 10 Ağustosa baktığımda Phuket’ten Ho Chi Minh’e Vietjet Air ile 307 liraya direkt uçuş var. Aynı hava yolu şirketiyle 15 Ağustosta Ho Chi Minh’den Phnom Penh’e 240 liraya uçak bileti var, bunlar çok uygun fiyatlar.

   • Teşekkürler, ilginiz için. Vietnam ve Kamboçya vize istediği için biraz askıya aldım. Onun yerine Phuket, Kuala Lumpur, Langkawi, Singapur, Bangkok olarak gezeceğim. Oradaki uçuşlar toplam 600- 700 TL’ye geliyor.

    • Rica ederim. Uçuşların toplamı o kadarsa gerçekten çok çok uygunmuş, ne güzel. yazın hava durumuna ve sıcaklıklara baktınız mı? Son derece sıcak, rahatsız edici tropik iklime gidiyorsunuz, umarım keyfinizi kaçırmaz. O sıcaklar olmasa Temmuz ve Ağustos için bu akşam bilet alırdım. Vietnam, Kamboçya, Myanmar, Laos istiyorum ama yazın asla.

     • Tayland uçuşu hariç (O 1625TL idi) aşağı yukarı o fiyatlara geliyor. Yıllık iznim o tarihlere geldiği için aldım. Sıcaklıkların farkındaydım, lakin 3 hafta olunca elbet iyi havalarda denk gelecektir diyerek pozitif enerjiyle gideceğim, artık şansıma 🙂

 154. Merhaba, Temmuz ortasında 2 haftalık Tayland ve Kamboçya gezisi düşünüyorum. Bangkok için uçak biletleri baktığım tarih için aktarmalı olarak 1935 TL civarlarında. Vakit olursa Laos’a geçmek istiyorum. Bloglarda okuduklarıma göre Bangkok’tan Laos için vize almak gerekiyormuş. Yeşil pasaport var bende. Yeşil için de vize istiyorlar mı acaba? Bilginiz var mı?

 155. MErhaba, Temmuz ortasında 2 haftalık Tayland ve Kamboçya gezisi düşünüyorum. Bangkok için uçak biletleri baktığım tarih için aktarmalı olarak 1935 tl civarlarında.Vakit olursa Laos’a geçmek istiyorum. Bloglarda okuduklarıma göre Bangkoktan laos için vize almak gerekiyormuş.Yeşil pasaport var bende. Yeşil için de vize istiyorlar mı acaba? Bilginiz var mı?

 156. Yeşil pasaport sahibiyim Tayland’da 90 gün kalabiliyorum. 90 gün dolmadan komşu ülkeye geçip tekrar Tayland’a girerek 1 yılda en fazla kaç gün Tayland’da kalabilirim?

  • Ülkelerin çoğu 6 ay içinde 3 ay kalmaya izin veriyor, aralıklı olmak koşuluyla yılda 6 ay. Tayland’ın bu kuralı uygulayıp uygulamadığını Tayland Ankara Büyükelçiliği’ne sorabilirsiniz. Elçiliğin telefonu 0 312 437 43 18.

 157. Merhaba,
  Yeniden uzak asya planlıyorum, önceki sefer Tayland’a gittiğimde telefon hattı almıştım fakat hattı açtırmam mı gerekiyordu bilmiyorum, bir türlü arama yapamadım? Hattı aramaya açtırmak için ne yapmak gerekiyor? İnternet çok iyi olmasada kullanabildim fakat telefon hattını kullanamadım, olayı bilip yardımcı olacak bir arkadaş var mıdır?

  • taylanta gittiginde 7 eleven larda market her köşe başında var oradan turist hattı alırsın 1 aylık üzrinde internet mevcuttur bak aldıgında kartın paketine üzerinde internet paketi varmı ve kartı takıp kullan gelene kadar ben böyle yapıyorum marta tekrar gidecegim ve bu şekilde kart alacagım sizede tavsiye ederim

   • Ufuk ben de hattı o marketten aldım zaten. Hattım şu anda var, fakat konuşmaya açık değil. Bir hatunla tanışmıştım ve ertesi gün aramaya çalışırken arayamadım hattım açık değilmiş. Artık nasıl bir hat aldım, ne yapmam gerekiyor detayları bilmediğim için soruyorum. Hat var fakat arama yapamadım yani, interneti çalışıyor sıkıntı yok.

 158. Turist hattı aldıysan 30 gün sonunda kapanır bir daha kullanma şansın yok bu turist kartları 30 günlük hazır hattı açık kartlardır yeniden alman gerekli 390 bahtı 2018 mart ayındaki fiyatı 1 aylık üzerinde interneti de vardı.

 159. Alper bey merhaba Tayland’a eşimle bir hafta gitmek istiyoruz ama yorumları okuduğumda sanırım eylül ve ekim ayı muson yağmurları nedeniyle uygun değil. Yanlış mı anladım bilmiyorum ama. Alper bey hani bi nevi balayı amaçlı düşünüyoruz bunun için tür öneriniz var mı ya da direkt gitsek halledebilir miyiz nasıl yardımcı olursunuz bir fikir verebilir misiniz?

  • Merhaba. Tayland’da muson yağmurları mevsimi Haziran, temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında yaşanıyor. Sıcak da olur. En iyi mevsim serin hava durumu olan Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ayları. Ama yağmur sizi korkutmasın, yine de gidilir. Tayland’da balayı tatili için Bangkok, Phuket, Koh Samui, Koh Yao Yai güzel ve romantik olur. Tursuz gitmeyi daha fazla öneririm. İngilizce biliyor musunuz?

 160. Alper Metin bey sizden bir ricada bulunmak isterim bildiğiniz gibi Tayland’a girişte giriş kartı doldurmak mecburiyeti var bu kartın boş olarak giden arkadaşlar alıp burda foto olarak yayınlarsanız doldurmak amaçlı bilgi verilebilir çünkü çok arkadaştan bu konu hakkında bana sorular geliyor çünkü İngilizce bu kart İngilizcesi olmayan arkadaşlar doldurmakta zorlanıyor uçaktan iner inmez internet olmadığı için cepten çevirip doldurma sıkıntısı oluyormuş ben de gelirken aklıma gelmediği için almamışım siz burada bir ricada bulunsanız da gidenler bir boş alarak burada yayınlasalar çok iyi olur bu benim naçizane fikrimdir havaalanında doldurma standı var istenildiği kadar bu kartlardan alınabilir.

  • İyi düşünmüşsünüz Ufuk Bey. Blog okurlarımdan Tayland’a gidecek olanlardan bu formun fotoğrafını iletmelerini rica ediyorum. Tayland Gezi Rehberi yazımda açıklamalı olarak yayınlarım.

 161. Tayland’dan yeni dönen biri olarak kısa bir yorum yapmak istedim… Öncelikle yemeklerde sokak lezzetleri dahil (temiz yer yeterli) bu kadar zenginlik akıllara zarar! 🙂 AVM’lerde dünyanın her türlü yemeği / içeceği mevcut. Hiçbir problem yaşamadım. 😉 Bir de ziyaret en iyi aylar ocak ve şubat imiş. Ben de bunalmadım sıcaklardan. Pattaya deniz için iyi tercih değil (temiz değil). Bu ülke gittikçe gelişiyor ve kirlenip güzelliklerini kapitalizme teslim etse de Budizm’den ötürü ünsanları sakin, güler yüzlü ve samimiler. Çok sevdim yumuşak hallerini. 🙂 Şansıma “Thailand Tourism Festival”line denk geldim. Lumpini Park’ta… https: // www .timeout .com/bangkok/news/in-pictures-thailand-tourism-festival-2019

  • Ucuz falan değil 14-31 aralıkta oradaydım Tayland ucuz falan değil kime göre neye göre ucuz milleti kandırmayın, en ucuz burger king menü 45 TL her öğün için karnınızı doyurmak istiyorsanız en az 50 TL yi gözden çıkarın ulaşım da pahalı taksiler vs. Benim gibi tek gezginler için hostel güzel tercih, pahalı olsa da gidip görülecek yer, demem o ki Tayland ucuz ibaresini artık silin kafanızdan.

 162. merhaba Alper bey. bu yaz ailecek tayland turu düşünüyorum temmuz sonu. yağışlı dönem deniyor. işlerim sebebiyle sadece o dönem müsaitim. geziyi çok zorlayacak cinsten yağış oluyor mu? yoksa aralıklı olarak olan bir şey mi? nasıl bir tavsiye verebilirsiniz. teşekkür ederim.

  • Merhaba Emre Bey. Bence temmuzda Tayland hava durumu için asıl düşünmeniz gereken konu yağmur değil sıcak. Yağmurlu mevsim ama tropik yağmurlar kısa sürer; çoğu zaman serinletici etkisi hoşunuza bile gidecek. Yağışlar güneyde, örneğin Phuket ve Koh Samui adaları ve çevresinde daha fazla olur ama yine de aşırı değil. Asıl sorun sıcak hava. Neyse ki en sıcak mevsim olan mart nisan mayıs aylarında orada olmayacaksınız, o üç ay çekilmez çünkü, paranızla eziyet çekersiniz.

 163. Tayland’a tur ile gideceğim ama turdaki ekstralar çok pahalı mesela fillerle gezinti diyelim 40 euro bu ve benzeri turları Tayland’da daha ucuza ayarlama imkanımız var mı acaba? Oradaki şirketlerde daha ucuz mudur?

 164. Merhabalar ben haziran sonu Tayland’a gitmeyi düşünüyorum. Harcama durumu farklı diyerekten bilgi vermiyorsunuz fakat ben fazla bir harcama yapmayı planlamıyorum. Acaba 5 gün için ne kadar yeterli olur?

  • Merhaba. 1 Türk Lirası 1.83 Tayland Baht’ı ediyor. Ucuz bir lokantada yemek 100 baht, daha iyi bir restoranda 3 çeşit yemek 500 baht, Batılı fast food zincirlerinde menü 200 baht, yerli bira markette 30 lokantada barda 40 baht, 1.5 litre su 15 baht, 1 kilo muz 45 baht, taksimetre açılışı 35 baht ve 1 kilometresi 40 baht tutar. Bu fiyat bilgileri doğrultusunda yaklaşık bir Taylan gezisi maliyeti hesaplayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz