Ana Sayfa Asya Güney Kore

Güney Kore

Çin-Kuzey Kore-Güney Kore seyahatim sırasında kaldığım Güney Kore’de iyi insanlarla tanıştım, yardım gördüm. Türkiye’ye dostça bakan insanlar beni evlerinde karşılıksız konuk ettiler. Saraylar, müzeler, tapınaklar, anıtlar gezdim. Değişik yemekler yedim. Bu sayfamda Kore hakkında bilgi, Kore gezi notları, Kore’de yaşam ve fiyatlar, Güney Kore gezisi rehberi, Kore kültürü, Kore yemekleri, Güney Kore turları ve tatili için gezilecek yerler ve yorumlar, Seul gezi rehberi, bilgi ve öneriler bulabilirsiniz.

Güney Kore Hakkında Bilgi

Resmî adıyla Kore Cumhuriyeti (Korece: 대한민국 Daehan Minguk; Hanja: 大韓民國; kısaca: 한국, 韓國 Hanguk) bazen de sadece Kore olarak adlandırılan ülke, Doğu Asya’da Kore Yarımadası’nın güneyinde yer alan bir devlet. Komşuları batısında Çin, doğusunda Japonya ve kuzeyinde Kuzey Kore. Ülkenin başkenti Seul. Ilıman iklim kuşağında kalıyor ve ülke arazisi dağlık topraklardan oluşuyor. 100,210 km² yüz ölçümüne ve 51.5 milyon nüfusa sahip.

Ülke başkanlık sistemiyle yönetilen ve on altı idari bölüm içeren bir cumhuriyet. Ülkedeki yaşam standartları yüksek ve gelişmiş ülke statüsüne sahip. Ülke Asya’nın en büyük dördüncü ekonomisine ve dünyanın en büyük 15’inci (GSYİH) veya 12’nci (SAGP) ekonomisine sahip. Ekonomisi ihracata dayalı, özellikle elektronik endüstrisi, otomotiv endüstrisi, gemi yapımı, makina endüstrisi, petrokimya ve robotik gibi sektörlerde üretim güçlü. Birleşmiş Milletler, Dünya Ticaret Örgütü, OECD ve G20 gibi örgütlere üye. Ayrıca APEC ve Doğu Asya Zirvesi’nin kurucu üyelerinden biri.

Coğrafya

Güney Kore’nin güney ve batı kıyıları çok girintili ve çıkıntılı. Çok sayıda yarımada ve küçük adalarla çevrili. Bu kısımlarda, Busan ve İnchon en önemli limanlar. Doğu bölümü dağlık ülkenin batı bölgeleri geniş ovalar ve tepelerle kaplı. En yüksek dağı 1916 m ile Chiri San Dağı. Önemli nehirleri arasında Nakdong, Han ve Incheon ırmakları var.

Güney Kore İklimi ve Hava Durumu

Güney Kore iklimi, kışın karalardan esen soğuk rüzgarlardan etkileniyor. Kışın ülkede nadiren kar yağıyor, yağmur yağmıyor. Güneşli ve açık bir hava durumu olmasına rağmen ayaz nedeniyle hava sıcaklığı çok düşük oluyor.

Yaz mevsiminde Pasifik’ten sıcak ve nemli muson rüzgarları esiyor. Yıllık yağış ortalaması 1270 mm. Güneyde Eylül ayında, ülke genelinde ise Temmuz ayında tayfunlar yaşanıyor. Temmuz ayında bütün ülkede çok yağmur yağıyor.

Ülkenin yüzey şekilleri iklimi etkiliyor. Muson rüzgarları sayesinde bitki örtüsü arasında tropikal bitkiler de yer alıyor. Ülkede en düşük sıcaklık ortalama -25 °C, en yüksek sıcaklık ise 38 °C. Tüm yıl boyunca gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkları düşük.

kore seyahat rehberi

Güney Kore Gezi Rehberi

282
Güney Kore, resmi adı Kore Cumhuriyeti (Korece: 대한민국 Daehan Minguk) olsa da çoğunlukla sadece Kore olarak anılan, Kore Yarımadası’nın güneyinde kalan bir Doğu Asya ülkesi. Bu yazım ülkeye gezmeye...