Güney Kore, resmi adı Kore Cumhuriyeti (Korece: 대한민국 Daehan Minguk) olsa da çoğunlukla sadece Kore olarak anılan, Kore Yarımadası’nın güneyinde kalan bir Doğu Asya ülkesi. Bu yazım ülkeye gezmeye gitmeyi düşünenler için bir Güney Kore gezi rehberi niteliğinde görüntülü anlatım ve bilgilerimden oluşuyor; Kore bayrağı, haritası, konumu, tarihi, hava durumu, gelenekleri, yaşam, yemekler, oteller, gezilecek yerler hakkında bilgi içeriyor. Güney Kore halkının Türklere duyduğu sempatiyi seyahatim sırasında bana gösterdikleri yardımseverlik ve sıcaklıkla yaşadım. Önce Kuzey Kore, ardından Güney’e gidip iki ülkeyi de gördüm. İşte Güney Kore gezi videoları ve yazısı ile Güney Kore hakkında ilginç bilgiler içeren blog notları ve yorumları.

 

kore gezi
Busan, Güney Kore gezi rehberi.

 

 Güney Kore Bayrağının Anlamı

Fotoğrafımda gördüğünüz Kore bayrağı (Korece Taegeukgi) doğu felsefesindeki yin ve yang ilkesini sembolize ediyor. Ortadaki iki eşit kısma bölünmüş Tegıki çemberinin kırmızı üst kısmı yang’ın ileriye dönük, aktif evrensel gücünü, mavi alt kısmı ise yin’in uyumlu ve durağan evrensel gücünü temsil ediyor. Bu iki güç birlikte, sonsuzluk küresini nitelendiren sürekli devinim, denge ve uyum kavramlarını somutlaştırıyor.

 

kore seyahat rehberi
Seodaemun Hapishanesi, Seul, Güney Kore bayrağı.

Çemberin çevresindeki dört trigram evrendeki elementleri temsil ediyor: gökyüzü , yeryüzü , ateş  ve su . Bayrağın beyaz zemini ise Kore halkının katıksız arılığını ve barışsever kişiliğini anlatıyor. Bayrağın bütünü, Kore halkının evrenle uyum içinde yaşama ülküsünü simgeliyor.

 

Güney Kore Haritası ve Konumu

Başkenti Seul olan Güney Kore’nin batısında Çin Halk Cumhuriyeti, doğusunda Japonya ve kuzeyinde Kuzey Kore var. Doğu Asya’nın en önemli ve etkili ülkelerinden birisi.

 

kore haritası
Güney Kore haritası.

 

 

Güney Kore Hakkında Bilgi

Güney Kore oldukça sanayileşmiş, büyük bir ekonomiye sahip, standartları epey yüksek bir ülke. Ülkenin ekonomisi ihracata dayalı, özellikle elektronik, otomotiv, gemi inşası, makina, petrokimya ve robotik endüstrilerinde güçlü. Ülkenin en büyük sorunu 1948 yılından bu yana Kuzey Kore ile yaşadığı bölünmüşlük ve gerginlik. Türkiye için de önemi olan Kore Savaşı, Kore tarihi açısından en önemli olaylardan biri. 100 binden biraz az kilometrekarelik yüzölçümüne rağmen 50 milyon nüfusuyla kalabalık bir ülke. Ülkenin güney ve batı kıyıları çok girintili ve çıkıntılı, bir çok yarımada ve küçük adalarla çevrili. Doğu bölümü dağlık olmasına rağmen, batı bölümü geniş alanlar, ovalar ve tepelerle kaplı. Genç ve orta yaşlıların büyük çoğunluğu İngilizce biliyor. 1 TL = 400 Kore para birimi won ediyor. Bu gezi yazısı ve videolarında Güney Kore hakkında bilgi edinebilir, gezilecek görülecek yerleri öğrenebilirsiniz.

 

kore gezi
Güney Kore gezi rehberi

Güney Kore Gezi Rehberi

Güney Kore gezi rehberi olarak hazırladığım bilgi ve videolarımın Türkiye’de Kore’yi merak eden, gitmek isteyen, Kore filmlerini ve dizilerini izleyen, Kore’de okumayı düşünen, bu ülkeye yakınlık duyan çok sayıda kişiye bilgi vereceğini umuyorum. Türkiye ve Güney Kore devletleri arasındaki olumlu ilişki de ülkemizden Kore’ye olan ilgiyi artırıyor. Kore tarihi de ülkemizde oldukça ilgi gören bir konu. Kore’ye uçak biletleri ucuz değil ama aşağıda verdiğim bilgilerle bir Kore seyahatini mümkün olduğunca ucuza getirmek mümkün.

 

güney kore seyahat otel
Kore’deki ilginç tasarımlı Aggrenad Oteli.

 

Güney Kore Nasıl Bir Ülke? Kore Gezi Videoları

Güney Kore nasıl bir ülke? Nerede yer alır? Nasıl bir tarihi var? Nasıl bir mimarisi var? Nasıl bir iklimi var? Hangi mevsimde gitmek gerekir? Kore gelenekleri, eğitimi, gençliği, yapıları, mevsimleri. Kore gezi videoları.

 

 

Japonya ve Çin arasında yer alan bir Doğu Asya ülkesi olan Güney Kore için zıtlıklar ülkesi demek yanlış olmaz. Bir yanda eski geleneklerin sürdürüldüğünü, diğer bir yanda ise çok gelişmiş teknolojiyi görmeniz mümkün. Disiplinli bir eğitim sistemine sahip ülkenin gençliği canlı bir gece hayatıyla eğleniyor ve modayı yakından takip ediyor.

 

Güney Kore’ye Nasıl Gidilir?

Güney Kore’ye direkt uçak seferi var mı? Uçak kaç saat sürüyor? Aktarmalı gidebilir miyiz? Kore’ye ulaşım pahalı mı? Başka alternatifler var mı? Ulaşımda nelere dikkat etmek gerekir? Uçak bilet fiyatları ne kadar? Seul’de havalimanından kent merkezine nasıl gidilir? Kore’ye gitmek için seçenekler. Güney Kore’ye nasıl gidilir?

 

Türkiye’den Güney Kore’ye direkt uçuşu olan üç havayolu şirketi var: Türk Havayolları, Kore Havayolları, Asiana Havayolları. Aktarmalı olarak gidebileceğiniz diğer havayolları ise Malezya Havayolları, China Southern, Emirates, Singapur Havayolları, Özbek Havayolları, Katar Havayolları, KLM ve AIR France. Ben Seul’e aktarmalı olarak China Southern ile gittim. Giderken önce Kuzey Kore için Pekin’de 11 gün kalmalı, çoklu uçuş olmasına rağmen Istanbul-Urumçi-Pekin-Seul gidiş-dönüş biletimin fiyatı 1.450TL, uçuş sayısı ve mesafeye göre oldukça ucuz. Kore’ye ucuz bilet için iyi bir seçenek.

 

Güney Kore vize istemediği için biletinizi alıp rahatça gidebilirsiniz.

 

 

Başkent Seul Incheon Havalimanı’ndan kent merkezine AREX treniyle 8000 Won karşılığında gidebilirsiniz. Sabah 5 ile gece 12 arasında çalışan Arex treni, merkezdeki Seoul Station’a götürüyor. Normal taksi 50.000 Won, delüks taksi ise 70.000 Won tutar.

 

Güney Kore Yemekleri

Kore yemekleri nasıl? Güney Kore’nin ünlü yemekleri neler? Ne tür içecekler var? Daha çok hangi baharatlar ağırlıklı? Türk damak tadına uygun yiyecekler var mı? Kore’de neler yiyebiliriz? Ne tür restoranlara gidebiliriz? Kore mutfağı, kullanılan malzemeler, turşu, yemekler, mezeler, ezmeler, Kore’de yemek fiyatları, ucuz lokantalar, köpek eti.

 

 

Kore mutfağında baharat, turşu, sarımsak, çiğ balık çok kullanılıyor. Yağı az ama tuzu fazla yemekleri çok. Temel olarak çorba ve pirinç, yanında balık veya et tüketiliyor. Banchan adlı mezeleri her yemekte en az 3, bazen 20 çeşit olabiliyor. Kimchi adlı acılı lahana turşusu çok yaygın ve her yerde. Beyaz turp, salatalık, frenk soğanı ve çeşitli sebzelerden de yapılıyor. Güney Kore yemekleri bizimkilerden çok farklı.

 

Kore’de fasülye filizi, ıspanak, kurutulmuş balık da yenir. Doenjang adlı soya fasülyesi turşusu ezmeleri, Gochujang adlı acı biber ezmeleri var. Genelde çelik çubuklarla yemek yeniyor, bunlar bazen ahşap veya plastik de olabiliyor. Fastfood lokantaları uygun ve çok çeşitli; yemekler 2.000-9.000 Won arasında değişiyor. Barbekü lokantalarında bol et ve meze çeşitleri veriyorlar. Köpek etinden genelde çorba yapılıyor.

Güney Kore yemeklerini beğenmeyip Türk yemekleri tercih ederseniz Itaewon semtinde, metro istasyonu yakınında Türk lokantaları var. Burada Maraş dondurmacısı, kebap ve pide lokantası, hemen yanında başka bir Türk lokantası bulunuyor. Burada başka helal yemek lokantaları da bulabilirsiniz.

 

Güney Kore’de Konaklama

Güney Kore’de nerelerde kalabiliriz? Konaklama pahalı mı? Lüks oteller var mı? Hostellerde kalabilir miyiz? Yöreye ait geleneksel konaklama yerleri var mı? Başka nerelerde kalabiliriz? Kore’de oteller, hosteller, pansiyonlar, yataklı saunalar, yerleri ve fiyatları. Bedava konaklama yöntemi.

 

 

Kore’de pansiyon ve hostellerin fiyatları 20.000 ila 100.000 Won (Kore para birimi) değişiyor. Jjimjilbang adlı saunalarda çok yataklı salonlardaki yer yataklarında ucuza (12.000 Won = 30 TL) kalabilirsiniz. Buralarda size bir dolap verilir, sauna ve duşu kullanabilirsiniz. Yeogwan adlı Kore tarzı moteller bütün ülkede var ve rezervasyon gerekmez, fiyatları 20.000-25.000 Won civarında. Bedava konaklamak için ise Couchsurfing ağını kullanabilirsiniz, ben öyle yaptım. Bu arada Güney Kore dünyada yaşam kalitesi en yüksek ülkeler arasında yer alıyor.

 

Güney Kore’de Gezilecek Yerler

Güney Kore’de hangi şehirleri gezelim? Kore’de nereleri gezelim? Görülecek yerler nereleri? Yöreye ait neleri görmeliyiz? Nasıl müzeler var? Nasıl doğal güzellikler var? Tarihi güzellikler ve turistik yerler nelerdir? Güney Kore başkenti Seul’de saraylar (Gyeongbok-gung, Changdeok-gung..), Olimpik Park, tapınaklar (Jongmyo), Inwang Dağı (Budist ve Şaman Guksadang Tapınakları), Dünya Komedi Fuarı, Namdaemun Kapısı, Seodaemun hapishanesi, Namsan Kulesi, Kore Ulusal Müzesi, Gangnam. Cheonan’da Kore Bağımsızlık Müzesi. Busan’da Türk Şehitliği. Jeju Adası, Daegu, DMZ Kuzey Kore sınırı. Güney Kore’de gezilecek yerler.

 

 

Busan Nerede? Busan’a Nasıl Gidilir?

Eski adı Pusan olan Busan Güney Kore’nin  güney doğusunda yer alan önemli bir liman kenti ve ülkenin Seul’den sonra ikinci büyük şehri; merkez nüfusu 3.5 milyon olup, çevresiyle birlikte 4.5 milyon civarında olan kent, Kore Savaşı’nda zarar görmedi. Busan deniz ürünleri yemekleri, plajları ve deniz tatili ile ünlü bir şehir olup, Türkiye vatandaşları için Kore Savaşı’nda görev yapan Türk askerlerinin gömüldüğü Busan Türk Şehitliği nedeniyle önemli.

 

pusan kore
Busan, Güney Kore.

 

 

Busan’a gitmek için yüksek hızlı tren (KTX) tavsiye ederim. Seul Busan arasında çalışan ve 3 saat süren hızlı trenlerde standart bilet 44.800 Kore Wonu, birinci sınıf (first class) bilet 62.700 Kore Wonu. Busan trenleri Seoul Station’dan kalkıyor, Yongsan Station’dan değil. Seul’den Busan’a otobüsle gitmek isterseniz Dong Seoul Bus Terminal’den günde 10 tane otobüs kalkıyor ve fiyatları 20.000 ile 30.000 won arasında, ama 4 saat 20 dakika sürüyor. Zamanınız kısıtlı değilse ekonomik yolculuk için tercih edilebilir. First Class vagonlarda ücretsiz su veriyorlar ve her sırada 3 koltuk var, böylece koltuklar biraz daha geniş. Standart Class vagonlarda her sırada 4 koltuk var; birinci sınıf gibi gayet modern ve temiz. Kore’deki hızlı trenlerde biletin üzerinde koltuğun ileri mi geri yöne mi doğru olduğu da yazar. Aileler için karşılıklı ikişer koltuklu dörtlü grup bilet de alınabiliyor. Numaralı biletlerin yanında numarasız olan koltuklar da var.

 

Pusan Türk Şehitliği – Kore Türk Şehitliği

Birleşmiş Milletler tarafından Kore Savaşı’nda ölen askerler için 18 Ocak 1951’de yapılan Kore Savaş Mezarlığı’ndaki (UNMCK) Kore Türk Şehitliği veya Pusan Türk Şehitliği içerisinde 462 Türk şehit mezarı var. Kore Savaşı Mezarlığı’nda Türk şehitlerin yanı sıra ABD, Hollanda, Yeni Zelanda, Avustralya, Kanada, Fransa, Norveç, Güney Kore, Güney Afrika, İngiltereli askerlerin ve ülkesi bilinmeyen 15 kişinin mezarı bulunuyor.

 

pusan türk şehitliği
Kore Türk Şehitliği

 

Kore Türk Şehitliği’ne gitmek için 2 numaralı yeşil renkli metro hattını (Line 2 – Kyungsung University ve Pukyong National University Station) kullanabilirsiniz. Dünyada Birleşmiş Milletler tarafından yönetilen tek mezarlık olan şehitliğe giderken metrodan Daeyeon Station’da indikten sonra Exit 3’ten çıkıp 10-15 dakika yürüyebilir veya Memorial Park önünden otobüse binebilirsiniz.

 

Busan merkezinden şehir içi otobüsle şehitliğe gitmek için iki seçenek var:

 

1. Seomyeon durağından 68 numaralı otobüse binip UN Park otobüs durağında inmek.
2. Busan Station’dan 134 numaralı otobüse (Yongdang-dong) binip yine UN Park Bus Stop durağında inmek.

 

Kore Savaşı Mezarlığı (Jae hahn UN ki nyum gong won) sabah saat 09:00 ile akşam üzeri 18:00 arasında açık ve giriş ücretsiz. Parmak arası terlik, mini etek, şort gibi açık giysilerle içeri girilmiyor.

 

Bu yazım ülkeye gitmeyi düşünenler için bir Kore gezi rehberi oldu. Kendi maceralarımı diğer Kore yazılarımda anlatacağım.

282 YORUMLAR

 1. Değerli Kardeşim,
  Yukarıdaki bilgiler için teşekkür ederim. Eşimle birlikte nisan sonunda Kore’ye 3 haftalık bir gezi planlıyoruz. Kore ile ilgili yararlanabileceğimiz herhangi bir gezi rehberi veya kitabını nereden edinebilirim? Lonely Planet kitapları ülkemizde satılıyor mu?
  Bol gezili günler dilerim.

 2. hocam bütün videoları izledim cidden ben gitmiş kadar oldum gerçekten çok güzel ve açıklayıcı olmuş ağzınıza emeğinize sağlık 🙂

 3. Alper bey mayıs ayında gitmeyi düşünüyorum kore de türkçe bilen rehberler bulabilirmiyiz şimdiden teşekkürler yardımınız için.birde sizinle görüşmek isterim

 4. Alper Bey
  seyahatımıze gunler kala canla basla arastırmalara basladık blog blok satır satır okuduk.Koreyı her ne kadar dızılerden fılmlerden de tanısak sızın gıbı gormus yasamıs bırılerınden tavsıyeler almak seyahatımıze gunler kala cok ıyı oldu. Ellerinize saglık cok bılgılendırıcı bır yazı hazırlamıssınız 🙂

 5. su an ıcın tek sıkıntımız konaklama .. bu konuda da bahsetmıssınız ama bız hem sehre yakın hem metro agına yakın hemde guvenılır rahat bır yer arıyoruz.bır kac otel ıle gorustuk bahsettıgınız gıbı fıyatlar cok ucuk. Suan ıcın esım ve benım bas sorunumuz konaklama .. onerebılecegınız otel yada pansıyon var mı
  tekrardan ıyı aksamlar Alper Bey 🙂

 6. Cok tesekkur ederiz. Bizler icin cok iyi bilgi veriyorsunuz:) kuzey kore yazisinida okudum merak ediyordum orayi gercekten ilgincmis,bizler cok sansliyiz

 7. bu aralar koreye gitmeyi düşünüyorum araştırma yapıyordum ki bu site çıktı karşıma gerçekten çok teşekkür ederim bana çok yardımı oldu çok teşekkür ederim ayenizde hem ucuz hem çok güzel bir tatil yapacağım teşekkürler

 8. Merhaba alper bey,
  Ben 1 agustosta kore de olacagim. Yukaridaki mesajlarınızda kore de okuyan turk ogrenciler ile temasa gecebileceginizi yazmissiniz. Bana yardimci olacak turk ogrencilerle iritabata gecmemi saglayabilir misiniz. Cunku geziye tek basima cikacagim v yardim ederseniz cook mutlu olurim

 9. Merhaba Alper bey yazınız çok yardımcı oldu teşekkürler 🙂 sadece Seul’ü kapsayan bir tur arıyorum fakat bulamadım sizin bildiğiniz bir tur var mıdır? ya da bağımsız olarak gitmek zor olur mu? teşekkürler.

 10. Merhaba,arkadaşımla birlikte Güney Koreye seyahat etmeyi planlıyoruz. İki kişinin tüm masrafı ne kadardır acaba? Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Fatma Hanım,
   Bu soruya ancak tahmini bir yanıt verebilirim, onun için de Güney Kore seyahati için kaç gün ayıracağınızı bilmem gerekiyor. Güney Kore hakkında bilgi verdiğim videoları izlediyseniz, ne tür bir otelde kalacağınızı seçmeniz gerekiyor, masrafınız buna göre çok değişir.

 11. Ortalama bir otel düşünüyoruz . biraz baktık. günlük 100 liraya falan oteller bulduk. seyahat içinde bir hafta on gün ayırmayı düşünüyoruz.

  • Uçak bileti hariç gezi masrafınızı 3000 TL olarak düşünebilirsiniz. Güney Kore pahalı bir ülke. Bunun bin lirası otel, iki bin lirası diğer masraflar olabilir. Güney Kore gezisinin maliyeti elbette sizin nerelerde yemek yediğinize, taksi veya toplu taşıma kullanmanıza göre değişir.

 12. Alper Bey Merhaba,
  Öncelikle yazınız ve videolar için çok teşekkürler. Gerçekten çok yararlı olduğunu düşünüyorum.
  12 eylülden başlayarak 9*10 gün kadar seul’de olacağım. Tek başıma olacağımdan açıkcası diğer şehirlere gitmeyi pek düşünmüyorum.(kim bilir belki fikrim değişir) Ucuz bir hostelde kalmayı planlamaktayım. Fakat dediğim gibi tek olacağımdan sosyalleşme olanaklarına (yeni insanlarla tanışma ve takılma vs.) sahip olabilir miyim bilmiyorum. Couchsurfing’de açıkçası pek olumlu cevaplar alamadığımdan hostel tercih edeceğim. Orada yardımcı olabilecek ya da birlikte birşeyler yapabileceğimiz tanıdıklarınız var mıdır? Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olacağım.

  Teşekkürler.

 13. Bir de bu zamanlarda hostellerde yer bulmak mümkün müdür? 9-10 günlük bir seyahat planladığımdan şehrin farklı yerlerini gezerken buralara yakın hostellerde kalmak isteyebilirim. Bu sebeple ilk hostelimi 2-3 günlük olarak kiralasam daha sonra örneğin üniversite bölgesinde uygun fiyata yer bulabilir miyim?

  • Merhaba Burak Bey,
   Yardımcı olacak düzeyde arkadaşım yok. CouchSurfing ile Seul’de arkadaş ve ev bulabilirsiniz, başka üyeleri deneyin. Yazdığınız kişilerin profillerini okuyun ve bunu belli edin.
   Seul’de hostel fiyatları anlattığım gibi. Büyük olasılıkla bulursunuz ama garantisi yok tabii. Kesinleştirmek isterseniz günlerinizi bölerek değişik semtlerdeki hostellerden yer ayırtabilirsiniz.
   İlginize teşekkürler. İyi yolculuklar.

 14. Merhabalar Alper bey. Öncelikle bu mükemmel paylaşım için teşekkür ederim. Emeğinize sağlık…
  Soruma gelecek olursakta;
  Türkiye’ye vize uygulanmıyor,evet bu güzel ancak sorum şu,
  -Ülkeye yerleşmek istesek, yani devamlı kalma olayında bi problem olur mu?
  Yani orda çalışabilir miyim? Temelli kalabilir miyim?
  Bunun için bi vize, izin vs. almam gerekir mi?

  şimdiden teşekkür ederim.

 15. Ayrıca korece biliyor musunuz?
  Çok soru sordum farkındayım ama 🙂
  son olarak bir dili öğrenmede size göre en kolay yöntem nedir? (önce alfabe, sonra pratik cümleler, çekimler vs.)

  • Rica ederim, seyahatle ilgili soruları yanıtlamak beni rahatsız etmez.
   Korece bilmiyorum. Bence en iyi yöntem bir kursla başlamak, belli bir düzeye gelince o ülkeye gitmek veya Türkiye’de yaşayan oralılarla arkadaşlık etmek. Kast ettiğiniz sanırım Korece öğrenmek. Koreli arkadaş edinmenin büyük yararı olur.

 16. Çok teşekkürler cevap için. Peki bilhassa sağlıkla alaklı ve genel olarak almamız gereken bir önlem var mı? Spesifik bir durum mevcut mu?

 17. Merhaba. Ben sizi ilk kez Ülke tv de görmüştüm. İsminizi not almıştım, bugünde o notu görünce hemen açıp baktım. Gerçekten çok iyi anlatmışsınız. Bildiklerim pekişmiş oldu. Koreli arkadaşlarım olmasına rağmen onlardan bu kadar şey öğrenmemiştim 🙂 Teşekkürler.

 18. Güney Kore hakkında bilgi için teşekkürler. Özellikle gezilecek yerler, konaklama, yemekler, görülecek yerleri yazmanız iyi olmuş.

 19. bir sorum daha olacak orada bir konsere gitcegimizde nereden bilet alabiliriz. ve Koreye direk uçtugumuz da direk Seul e iniyor degil mi lütfen cevabını gönderin verdiginiz bilgiler için teşekürler KAMSAM NİDA.

  • Güney Kore uçağınız Seul’e inecektir, zaten bilet alırken bunu görürsünüz. Konserler için “South Korea concert tickets” diye aratırsanız ilgili siteleri bulursunuz. Rica ederim.

 20. Merhaba ben 14 yaşındayım ve koreye gitmeyi çok istiyorum şuanda korece öğrenme çabasındayım koreye gidecek arkadaş arıyorum fakat yaşım sıkıntı olur mu ?

  • Merhaba Hacer,
   18 yaşını doldurmamış kişiler yurt dışına anne ve/veya baba eşliğinde, ya da yazılı izinleriyle çıkabilirler. Arkadaş konusuna gelince umarım burada aynı arayışta olan biri mesajını görür.
   Sevgiyle.

 21. Alper bey bende bir Kore hayranıyım ödevim gezi yazısı yapmaktı Kore yi seçtim aydınlattığınız için teşekkürler

 22. güney kore’de kalmak istersek ev kiraları ve depezitolar nekadar ? şehirlere göre fiyat farkı nekadar vede bir iş kurmayı düşünsek ilk başlangıç için orta ve düşük düzeyde dükkan kirası ve depezito nekadardır 🙂 yardımcı olursanız sevinirim

  • Güney Kore’nin başkenti Seul’de ev kiraları konum ve büyüklüğe göre 400.000 won (Kore para birimi) ile 2.000.000 won (4.000 Türk Lirası) arasında değişir. Apartman dairesi kiralarken genelde en az 1.000.000 won (2.000 Türk Lirası) depozit ödenir. Ortalama olarak Seul şehir merkezinde tek odalı bir daire 1.000.000 won, 3 odalı bir daire 3.000.000 won civarıdır. Şehir merkezinin dışında ise tek odalı düzgün daireler 600.000 won, üç odalı evler 1.500.000 won diyebilirim.
   Küçük şehirlerde daire kiraları daha düşüktür. Dükkan kiraları hakkında bilgi sahibi değilim.

 23. Alper Bey Merhabalar,
  Seul de helal müslüman yemeği veya vejeteryan restaurantlar bulabilirmiyiz. Domuz eti, yağı ve helal kesim olmayan etleri inancımdan ötürü yemiyorum. Şimdiden teşekkür eder gezilerinizde size iyi eğlenceler dilerim!

 24. Merhaba Alper Bey,yazılarınızı zevkle okuyorum ve bilgileniyorum.K.Kore notlarınızı da okudum ve zaman zaman aynı yazıları tekraren okuduğumda oluyor.Gençlere ve bilmeyenlere dünyayı tanıtıyorsunuz, soyadınızın hakkını vererek çok anlayışlı bir şekilde bilgilerinizi paylaşıyorsunuz.Öğrenmek isteyenlere yardımcı oluyorsunuz.Özellikle üniversite çağına gelmiş olup yurtdışına açılmayı düşünen genç insanlarımıza dünyayı daha gerçekçi tanıyabilmeleri için daha detaylı ve onları teşvik edici, olumlu anlamda,hayat tecrübelerinizi de içeren tavsiyelerinizle birlikte yazılar hazırlayıp yayınlamanız kanaatimce o gençler için çok önemli ve faydalı bir rehber, yol gösterici olacaktır.Burası, her ne kadar bir gezi bloğu olsa da,akademisyen kişiliğinizle bir çok gencimize gerçekten altın değerinde nasihatlarda bulunmanızın çok önemli olduğunu düşünmekteyim.Böylelikle kendilerine daha güzel bir gelecek hazırlayabilmelerine çok önemli katkılarınız olur.Bizim nesil, zamanında bir çok şeyin eksikliğini yaşadı ve deneme yanılma yöntemiyle bazı şeyleri öğrenebildi,bu da pahalıya mal oldu.Çok şey mi istiyorum,bilmiyorum.Sürçü lisan ettiysem affola.Saygılar.

  • Merhaba Ergun Bey,
   Bloguma ilginize ve beni onurlandıran sözlerinize teşekkür ederim. Seyahatlerimi yazmamdaki ana hedefim, dediğiniz gibi gençlere dünyayı tanıtmak, gezmeye teşvik etmek. Ucuz ve güvenli yurt dışı seyahatler ilgili epey bilgileri Çeşitli sayfamda anlatıyorum.
   Saygılar.

 25. Süper bir anlatım olmuş hocam çok teşekkür ederim bu notlar için… Artık Güney Kore’ye gideceğim zaman neler yapacağımı sizin sayenizde daha çok öğrendim

 26. Paylaşımlarınız için teşekkür ederim.Gerçekten faydalı bi yazı, bize bu yaz çok gerekli olacaktır.
  Ben size bir şey sormak istiyorum.
  Benim babam Ordulu haliyle kimliğimde de Ordu yazıyor. Ama inşaatla vs alakamız yok. Bir sorun çıkar mı?

 27. Merhaba Alper Bey guney korede baska ulkeden geldigimiz için farklı davranırlar mı bu arada yazılarınız ve vidyolarınız çok guzel hepsi bilgi verici teşekkurler

  • Merhaba Alara Hanım,
   Gezi yazılarıma ilginiz için teşekkür ederim. Güney Kore halkı kibar ve yardımseverdir, Türklere sempati duyarlar. Sorunuzu tam anlamadım, “farklı” derken olumsuz bir davranıştan mı söz ediyorsunuz?

 28. alper bey ben okumuyorum çalışıyorum kore gitmek istiyorum ve 10
  milyar birikmiş param var pasaport ve vize işlemleri nasıl oluyor vize istiyorlarmı ilk gidenler için vize var mı cevap verebilirmisiniz

 29. alper bey peki güney koreye girişte pasaporta sorun çıkmaz değil mi birde vize yoksa ne kadar süre kalabiliyorum hiçbir bilgim yok sorularım için affınıza sığınıyorum

 30. merhaba alper bey ben üniversite öğrencisiyim hocamız münazara konusu verdi biz güney koreyi savuncaz bu konuda bana yardımcı olabılırmısınız guneyın kuzeyden avantajlarını üstün yanlarını kısacası kuzey koreyı koseye sıkıştırcamız bilgiler verebılırsenız cok memnun kalırız simdiden tesekkur ederım

  • Merhaba Tamay,
   Güney Kore ile Kuzey Kore aynı milletten halklara sahip ama bambaşka ülkeler. Güney Kore kapitalist serbest pazar ekonomisine sahipken Kuzey Kore’de sosyalist ekonomi var. Siz Güney Kore’yi savunanlar olarak en çok üzerinde duracağınız konu özgürlük olmalı. Kuzey Kore yazılarımı okursanız size epey malzeme çıkacaktır. Güney Kore’nin ürettiği dünya markalarının üretim ve dağıtım kapasitelerini araştırın. Güney Kore’de evinde kaldığım öğretmenin maaşını öğrendiğimde çok şaşırdım, 4000 dolardan fazla para kazanıyor. Güney Kore ile ilgili bilgi ve sorularınızı yanıtlarım, yazın. Kuzey Kore’yi savunacak arkadaşlarınıza da ilgili yazılarımın altına yorum ve soru yazmalarını söylerseniz sevinirim. Başarılar.

  • Merhaba Ayşegül Hanım. Güney Kore’de otel ve konaklama seçeneklerini, fiyatları yukarıda ayrıntılı anlattım. ne tür bir yerde kalacağınızı seçip 30 ile çarparsanız yaklaşık bir rakam elde edebilirsiniz. 🙂 İlginize teşekkür ederim.

 31. Ayşegül hanım ne tür otelde ve hangi şehirde kalacağınıza bağlı. Oteller ortalama 70.000-100.000 won (100 tl). Motellerde kalırsanız 50.000 won (50 tl) Motelde de kalmanızda bir sakınca yok. Yemek ise ne yiyeceğinize bağlı. Ama genelde pahalı. Bir hamburger set 15.000-20.000 won arası(15-20 tl)ve sürekli yemekte sıkıyor. Ulaşım ucuz. Metro 1,5 tl falan. 4 kez korede kaldım. Başka sorusu olanlar var ise cevaplayabilirim.

 32. Soner bey 10.000 tl param var 2 ay kalmak istiyorum ve kalacak yrri buldum aile distlarimiz var bedavaya getirdim yani onun disinda ucak ve harcama paasini yettirebilirmiyim yani cok tesekkur ederim yatdimiz icin 🙂

 33. Alper bey videolar ve diger paylasimlar icin size cox tesekkur edirem.Koreyani ne qeder sevdiyimi yalniz Allahim bile biler.Ve bu gun bu sehifeye baxanda ozumu bir anliq Koreyamda hiss etdim.Allah sizi ve sizin kimileri qorusun.amin!

 34. sevgili alper abicim hayatta en cok ama en çok gitmek istediğim yerlerden birtanesi seul.oradaki halkın biz turklere yaklaşımları nasıl iyimi şahsen ben turk bayragı logosu olan tişörtümle gitmeyi düşünüyorum sakınca olurmu..bu arada anlatımların için çok tşk ederim alper abim adamın dibisin yemin edeiyorum..hayırlı günler..

  • Merhaba Süleyman. İlgine ve övgüne çok teşekkür ederim. Seul hakkında henüz sadece bilgi verebildim, Kore gezi notlarımı yakında yazmayı umuyorum. Korelilerin Türklere yaklaşımı iyidir, yardımseverler. Türk bayrağı logosu olan tişörtün hiçbir sakıncası olmaz, ancak tamamen bayraktan oluşan tişörtler var, onlar hangi bayrak ve hangi ülke olursa olsun fazla dikkat çeker. Sevgiler.

 35. Merhaba Alper abi. Gezi rehberlerini kaçırmadan okuyorum gayet güzel rehberler yazdığını gördüm. Bende okulumu bitirdikten sonra tek başıma gezilere çıkmayı planlıyorum. Ancak öncelikle üniversiteyi Kore’de okumak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor? Kime başvurmalıyım ve bu mümkün mü? İlgin için teşekkürler.

  • Merhaba Metin. Kore’de üniversite okumak hakkında Güney Kore İstanbul Başkonsolosluğu, Ankara’daki Kore Türkiye Büyükelçiliği, ve Kore Kültür Merkezi’nden bilgi almanı öneririm. Gezi yazılarıma ilgine teşekkür ederim.

 36. Tekrar merhaba Alper abi. Tavsiyenden sonra önce Büyükelçiliği ardından Kültür Merkezi’ni ziyaret ettim. Eğer bir sorun çıkmazsa bu sene üniversite için Kore’ye gidiyorum. Yardımların için sana minnettarım bende hayalini kurduğum gezilere üniversite ile başlıyorum. Teşekkür ediyor ve sana iyi geziler diliyorum, rehberlerinin devamını bekliyoruz abi^^

  • Merhaba. Busan’a gitmek için yüksek hızlı tren (KTX) tavsiye ederim. Seul Busan arasında çalışan ve 3 saat süren hızlı trenlerde standart bilet 44.800 Kore Wonu, birinci sınıf (first class) bilet 62.700 Kore Wonu. Busan trenleri Seoul Station’dan kalkıyor, Yongsan Station’dan değil. Seul’den Busan’a otobüsle gitmek isterseniz Dong Seoul Bus Terminal’den günde 10 tane otobüs kalkıyor ve fiyatları 20.000 ile 30.000 won arasında, ama 4 saat 20 dakika sürüyor. Zamanınız kısıtlı değilse ekonomik yolculuk için tercih edilebilir. İyi bir Kore seyahati dilerim.

 37. yardımlarınız için çok teşekkürler.hızlı trende birinci sınıf ile standart arasında kalite farkı çok var mı?. mesela geçen yıl kazablanka marakeş arasında tren kullanmıştık. orada bayağı bi fark vardı. birinci sınıfı seçmiştik.

  • Gelişmemiş ülkelerde sınıflar arasında büyük farklar olabiliyor ama Güney Kore gelişmiş bir ülke, trenlerde standart sınıf koltuklar gayet iyidir. First Class vagonlarda ücretsiz su veriyorlar ve her sırada 3 koltuk var, böylece koltuklar biraz daha geniş. Standart Class vagonlarda her sırada 4 koltuk var; birinci sınıf gibi gayet modern ve temiz. Kore’deki hızlı trenlerde biletin üzerinde koltuğun ileri mi geri yöne mi doğru olduğu da yazar. Aileler için karşılıklı ikişer koltuklu dörtlü grup bilet de alınabiliyor. Numaralı biletlerin yanında numarasız olan koltuklar da var. Rica ederim. ne tür bilet aldığınızı, yolculuğunuzu ve Kore izlenimlerinizi de burada paylaşırsanız çok memnun olurum, yakında gidecek olanlara bilgi olur.

 38. alper bey tekrar teşekkürler. uçak bileti ve oteller tamam.4 gece seul 1 gece busan. seul ve kore hakkında bulabildiğim her şeyi okuyor/izliyorum.gezimizin sırasında/sonrasında bu sayfaya mutlaka notları mı yazacağım..

  • Rica ederim Engin Bey. Sorunuz üzerine Busan’a nasıl gidileceğini öğrenmek isteyen başka Türkler de olduğunu düşünerek yazıma Seul’den Busan’a gitme yollarını ve Busan Kore Türk Şehitliği hakkında bilgi ekledim, isterseniz bakın. Notlarınızı merakla bekleyeceğim, iyi yolculuklar dilerim.

 39. Alper bey merhaba yazınızı okudum ve çok beğendim benimde böyle bir hayalim var koreye gidip gezmek görmek yakından tanımak istiyorum fakat bunu yalnız başına yapmak istemiyorum bana bi arkadaş gerek konuşup anlaşarak biriyle gezmek istiyorum fakat çevremde öyle biri yok bana ulaşabilir misiniz

 40. Alper bey selamlar 2 günlük bir iş gezisi gereği Eylül ayında Güney Koreye gitmem gerekiyor. Süreyi uzatarak 1 hafta kadar Seul’de kalmayı planlıyorum. Busan’a günübirlik gidip gelmek yeterli olur mu? Yanımda eşyalar ile gidip orada kalıp dönmek mi daha mantıklı yoksa bilemedim? Ayrıca hat almadan internet ile tüm iletişim, navigasyon vb ihtiyaçarımı telefon üzerinden çözeceğimi düşünüyorum. Tek başına olacağımdan yazılarınızdan anladığım kadarıyla Seul Hongdae bölgesi benim için uygun konaklama bölgesi olarak gözüküyor. Bir de Eylül 15 sonrası nasıl kıyafetler tercih edilmeli ? Bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim, blogunuzu bundan böyle tüm gezilerimde klavuz kabul edeceğimi bilmeniz isterim 🙂 sevgiler

  • Merhaba Batuhan Bey. Erken kalkıp Seul’den Busan’a günübirlik gitmek mümkün ama ben olsam bir gece kalırdım. Kişisel olarak en küçük kasabalarda bile en az iki gün kalmayı tercih ediyorum. Eşyanızı götürmek istemezseniz Seoul Station’da Premium Travel Center emanetçisi var. 24 saat değil yalnız, sabah sekizden akşam sekize kadar açık. Çanta veya bavulunuzun boyutuna göre ücretler 3.000 ila 10.000 won arasında değişiyor, fiyatları uygun. Ayrıca tren ve metro istasyonlarının çoğunda otomatik kilitli dolap makineleri var, onlar daha da ucuz. Farklı türlerde olan bu self service emanet dolaplarının makinelerinin çoğunda ekranın yanındaki beyaz buton “onayla, devam et”, sarı buton “geri dön”, kırmızı buton “iptal” işlemi yapar. Bir Koreliden rica ederseniz size yardım eder, kibar insanlardır.

   Yurt dışında mobil veri yoluyla İnternet kullanmak hala çok pahalı, Wi-Fi yaygındır, yararlanmanızı öneririm. Seul’de Eylül ayında hava durumu iyidir; gündüz sıcaklık 22-24 derece, gece ise 16-17 derece civarında seyreder. Akşam için ince bir mont giymeniz gerekebilir. İlginize teşekkürler, iyi bir Kore seyahati dilerim.

 41. oncelikle alpermetin beye cok tesekkurler yazdiklariniz harikaaa^^
  ********……..ARKADAŞLAR EGER İSTANBULDA OTURAN VARSA BU SITEYE ISMIMI BUYUK HARFLERLE YAZARAK MESAJ ATABILIRMI LUTFENNN simdiden tesekkurler

 42. ✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌
  İSTANBULDA OTURAN VARMIIIIIII
  ✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌
  # eger varsa ismimi buyuk harflerle yazip burada paylasa bilirmi lutfen arkaslar varsa paylasin….

 43. Meraba alper bey. Universiteyi korede okumak istiyorum ama nasil gideceğimi, nereden arastirmam gerektigini bilmiyorum. Korede okuyan bir Türk biliyorsaniz onunla iletisime gecmemi sağlayabilir misiniz? Eğer bana yardimci olursaniz cok sevinirim.

  • Merhaba Melike Hanım. Kore’de okuyan ve yaşayan Türklerle iletişim kurmak için Türkiye’deki Kore Dostluk Derneği, Kore-Türkiye Kültür ve Dostluk Topluluğu ile görüşebilirsiniz.

 44. Alper bey merhaba.Biz birkaç arkadaş 2016 haziran sonrası Kore seyahati planlıyoruz ama Turlamı gitmeliyiz yoksa bireysel mi gitmeliyiz çok kararsız kaldık. Seyahatten beklentimiz öncelikle Kore sosyal hayatını tanımak ve tarihi, kültürel yerleri gezip görmek.Ama turları incelediğimde sadece tarihi yerlerin gezdirildiğini gördüm.Çok kararsız kaldık önerileriniz olursa mutlu olurum.Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Fatoş Hanım. Ben tursuz ve bağımsız seyahatten yana bir gezgin ve blog yazarıyım. Ama Kore’ye turla gitmek hiç gitmemekten iyidir. Daha önce yurt dışına çıktınız mı? İngilizce bilgi düzeyiniz nasıl? Ya da hiç Korece biliyor musunuz? ne kadar zaman ayırabileceksiniz?

 45. Tekrar merhaba Alper Bey.Benim için ilk yurt dışı seyahati olacak ama diğer arkadaşlarım daha önce Avrupa ülkelerine (turla) gitmişler.İngilizce seviyemize gelirsek o biraz karışık.Hepimizde işimiz gereği KPDS den 65-70 seviyesiyiz okumada başarılı ama konuşmada o kadar başarılı değiliz sanırım.Korece’ye gelince filmler belgesellerden aklımda kalan belli kelimeler haricinde bilmiyorum.Açıkçası ben turların beklentimizi pek karşılamayacağını ve tarihi yerleri hızlandırılmış şekilde gezip Türkiyey geri döneceğimizi düşünüyorum ama bağımsız gitme konusunda da kendimize pek güvenimiz yok sanırım.

 46. alper bey merhaba..bizim seul seyahatımız bitti..yazılarınızdan çok faydalandık..gidecekler için kur 1 usd = 1140 won civarı..havaalanında 100 usd bozulmasını tavsiye ederim..kent merkezinde döviz bürolarında kur daha yüksek.biz havaalanı seul arasında treni kullandık. otelimiz jonggak istasyonuna yakındı. centermark hotel tavsiye ederim. şimdilik iyi günler

 47. merhaba bi bilgi daha gireyim..havaalanı seul arasında expres treni kullanmaz iseniz, diğer trenin fiyatı 4150 won. seulde metroda bizim ki gibi manyetik kart kullanıyor..girerken standart 1250 won çekiyor..çıkarken tekrar okutmanız gerekiyor. indiğiniz durağa göre ilave ücret alıyor yada almıyor. eğer manyetik kartınızda bakiye kaldıysa ve de yurda dönüyorsanız içindekini iade alınamıyor ama havaalanında cafelerde kullanabiliyorsunuz. içinde en az 500 won olması kaydıyla..altındaki bi bakiye olmuyor..pratik bi bilgi daha alışveriş yaparken fiyatı 2,70 ile çarpıp 3 sıfır atarsanız tl fiyatına laşıyorsunuz aşağı yukarı..ama hanımlarımız alışveriş yaparken biz 3 ile çarpıyorduk daha yüksek çıksın diye :)) görüşmek üzere

 48. Merhaba alper bey ben kasim ayi sonunda koreyi ziyaret etmek istiyorum ben deniz asia mutfaklari uzerine calisan bir asciyim bundan onceki yillarda taylanda bir ziyaretim olmustu ve orada tayland mutfagi uzerine egitim almistim.amacim taylandda gerceklestirdigim. Egitimin bir benzerine korede sahip olmak ama kalacak yer konusunda sikinti yasamaktan korkuyorum acaba uc aylik bir seyehat kalacak yer acisindan bana ne kadara mal olabilir vede. Acaba korede ucuz bir ascilik okulu bulabilirmiyim yada orada iyi bir restauranta. Kendimi gelistirme sansi yakalayabilirmiyim amacim kacak calismak degil sadece. Ulkenin yemek kulturunu ogrenmek para karsiligi beklemeden bir restauranta deneyim kazanmam mumkun olabilirmi. Bu seyehat icin 10 bin lira para ayirdim acaba bu miktar 3 aylik bir sure icin bilet fiyati dahil yeterli olurmu. Simdiden ilginiz icin tesekkurler

  • Merhaba. Kore’de aşçılık eğitimi konusunda bilgim yok. Maalesef 10.000 lira üç ay yetmez. Günde 100 liraya kalacak yer bulsanız bile ancak konaklamaya yeter. İyi şanslar dilerim.

 49. bi de pasaport süresinin dolmasına 3 ay kala gitsek olr mu yani belli bi limiti var mı en az su kadar gün olması lazım pasaport bitimine diye
  teşekrler

 50. merhabalar. ben ağustosta koreye gitmiştim. 1 yıllık pasaport almıştım. 6 gün durup geri geldim. nisan yine gitmeyi düşünüyorum ama bu sefer dil kursu için gideceğim. vize gerekli midir? pasaportumun bitiş süresi 27 temmuz o pasaportla gidelirmiyim? kaç ay geçerli olması lazım pasaportun. bazı yerlerde 180 Gün İçinde 90 Gün Kalış Kuralı var. korede varmı böyle birşey. mesela 1 yılda 3-4 kez gidebilirmiyiz. yada en az kaç gün Türkiyede kalıp tekrar gitmeliyiz.

  • Merhaba. Az önce Kore Konsolosluğu ile konuştum. Türk vatandaşları Güney Kore’de 1 defada 90 gün kalabiliyorlar. 90 günü doldurmadan önce ülkeden çıkış yapıp geri dönmek yeterli oluyor, örneğin Japonya’ya gidip dönmek. Korece dil kursu veya eğitim için 90 günden fazla kalınacaksa eğitim vizesi almanız gerekiyor. Çıkış-giriş yapılarak da idare edilebilir ama vize almakta yarar var, çünkü banka hesabı açmak, ev kiralamak ve bütün resmi işlemler için oturma izni sağlayan bu vize gerekir. Pasaportunuzun süresinin bitmesine 6 ay veya daha fazla varsa sorun yok, ancak kalma süreniz önceden belli ve pasaport süresini aşıyorsa elbette sıkıntı olur. Bu arada konsolosluk personeli blogumun okurları imiş, çok sevindim. 🙂

 51. Abi yazdığın herşeyi okudum cidden sana çok özeniyorum 🙂 Abi bu koreye gitme işi bayadır aklımda gidersem kalacak yerim var tek düşündüğüm yanıma ne kadar para alman gerektiği yardım eder fikir verirsen sevirim 🙂 bu arada 1 ay kalmayı düşünüyorum

  • Merhaba Buse. Kore’de kalacak yerinin olması büyük avantaj tabii, önemli miktarda bir para cebinde kalır. Güney Kore pahalı bir ülke. Bir rakam vermem doğru olmaz, herkesin beklentileri ve harcama tarzı farklıdır. Bütün ülkeyi gezeceksen harcama miktarın artar. Taksi kullanmaz, fazla gezmez, ucuz lokantalarda yemek yersen 30 lira karşılığı won ile de idare edebilirsin, 100 lira gibi bir para da harcayabilirsin. Ucuz yemek mümkün neyse ki.

 52. Güney Kore harika bir ülke oraya gidip doyasıya vezmek istiyorum. busan ve jeju adasini çok merak ediyorum ayrica namsan kulesi ve 63. binayı da umarım bir gün gidebilirim. Yazınızda her şeyi çok güzel anlatmışsınız tesekkur ederim.

 53. merhabalar. öncelikle yazı benı cok mutlu etti.
  ben haziran ayında mezun olacak hemşirelik öğrencisiyim. kendi imkanlarım ve kurslarla burda korece öğrenip gitmeyi düşünüyorum. ancak orada kalış sürem seneleri bulabilir yanı orada olmak istiyorum. elimde mesleğim varken orada çalışabilmem yada orada sürekli bir hayat sürebilmem mumkun mu. yada part time işlerle yaşamımı sürdüreblir miyim. şimdiden tesekkürler

 54. Yazınız harika olmuş, biz de eşimle düşük bütçeli geziler yapıyoruz. Güney kore – Japonya planı üzerinde çalışıyorum bu kez. seul gidiş tokyo dönüş gözüküyor şimdilik. 15-20 gün arası bir plan. busan – fukuoka arasını feribot ile gecmeyi planlıyorum. 11 aylık ta bir bebeğimiz var, daha önce tayland malezya singapur gezilerimiz olmustu uzakdoğuda buralarda hep sokaktan seyyar satıcılarından beslenmiştik kore de ve hatta joponya da sokak satıları mevcut mu? bebeğimizle ucuz konaklayabileceğimiz yerler var mı? oğlumuz da tam bir gezgindir 2 aylıkken deve sırtında piramitleri dolaşan bir bebekten bahsediyoruz. 45 derecede 1 haftada 2000 km yol yapabilen bir gezgin hemde, önemli olan bizim rahatımız değil başkalarını rahatsız etmemek.. her türlü öneri ve bilginize ihtiyacım var teşekkkurler.

  • Merhaba. Japonya’ya gitmedim, pahalı bir ülke. Kore’de sokakta yemek satışı var, çeşit çeşit lezzetler deneyebilirsiniz. Ne mutlu size küçük çocuğunuzla seyahat etmekten kaçınmıyorsunuz. Güney Kore ucuz bir ülke değil ama anlattığım uygun fiyatlı yerlere bakabilirsiniz. iyi yolculuklar.

 55. Merhaba. Tesekkurler verdiginiz bilgiler icin. Aylık 900.000 won yeterli olur mu? Çok harcayan biri degilimdir. Ancak kalacak yerin güvenilir olmasi gerekli.

 56. ben koreye gitmek istiyorum küçüklükten berli hayalim diyelim oraya 1 aylığına gittik ne kadar paramız olması gerekiyor ve duyduğuma göre çoğunluğu ingilizce biliyormuş ingilizce yeterlimi yoksa kore dilini öğrenmek gerekiyormu hiç bir dil bilmeden 1 ay yaşayabilirmiyiz

 57. bir sorum daha olacaktı seule gitmeyi düşünüyorum pek bilmiyorum oralarda neler vr diyelim oraya gittik yanımızda bir arkadaş veya rehber olması gerekiyormu yoksa tek başımıza 1 aylığına kalabilirmiyiz benim tanıdıklarımda koreye gitmek isteyen çok yok acaba bir arkadaş önerirmisiniz koreye gitmek isteyen veya nerden bulabilirz 🙂

 58. Merhaba Metin Abi , Kuzey Kore ie ilgili sayfanda senden G.Kore hakkında sayfa açmanı istemiştim ama varmış.Küçüklüğümden beri G.Kore fanıyım çok seviyorum,bu sayfayı oluşturduun için çok teşekkür ederim.

 59. Merhaba Alper bey ağustos ayında güney Kore’ye 10 günlüğüne gitmeyi planlıyoruz, Seul, Busan ve Jeju adasında kalmayı düşünüyoruz sizce Busan ve Jeju adası için 2 şer gün yeterli midir? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Nesli Hanım. Evet, Busan ve Jeju Adası için ikişer gün yeterli olur. Seul çok büyük bir şehir, diğerlerinden daha fazla gün ayırmanız isabet olmuş. Keyifli bir Kore seyahati dilerim.

   • Alper bey merhaba, geçen sene ağustos ayında Kore’ye gezi notlarınızı okuyup gitmiştim çok yardımcı oldunuz çok teşekkür ederim. Özellikle temmuz ve ağustos ayında gidecek arkadaşlar bir kez daha düşünün derim inanılmaz bir nem ve sıcak ve o sıcaktan dolayı leş gibi kokan çöpler, ara sokaklar. Ama tüm bu olumsuzluklara rağmen güler yüzlü, nazik ve yardımsever bir halk. Görülecek yerler ve katılacak çok fazla etkinlik var asla sıkılmazsınız. Özellikle Han Nehri kenarında akşamları yapılan etkinlikler muhteşem, yemek seçmememize rağmen çoğu yerde kokular yüzünden sıkıntı yaşadık, bazı restaurantlara koku yüzünden giremedik, Itaewon, Myongdong Street, Gyembokgung Sarayı, Namsan Kulesi, Han Nehri en beğendiğimiz yerler arasında tavsiye ediyorum, jazz seviyorsanız han nehrinde gezi yapan teknelerin canlı jazz konseri turlarına katılabilirsiniz.

 60. Merhaba Alper bey,
  kızım üniversite değişim programıyla Kore’deki bir üniversiteye 5 ay süre için gitmek istiyor. Kore’deki üniversite sağlık sigortası, barınma (yurt) ve kampüste 3 öğün beslenme ihtiyacını karşılayacak. Beslenme yönünden sorun yaşar mı? Bunun dışında aylık ne kadar harçlık ihtiyacı olur? Temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarını öğrenebileceğim bir site adresi söyleyebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Kazım Bey. Öncelikle kızınız Kore’de üniversite okumaya hak kazandığı için tebrik ederim. Yemekleri elbette başta yadırgayacak; bambaşka bir mutfak, malzemeler, pişirme yöntemleri. Yazımdaki Kore yemekleri bilgileri biraz fikir vermiştir. Ama bunun ciddi bir sorun olacağını hiç sanmıyorum, üniversite yabancılara da açık olduğuna göre mutlaka herkesin yiyebileceği hafif yemekler de olacaktır.

   Güney Kore Türkiye’den pahalı bir ülke. Tüm fiyatları ve alım gücünü karşılaştırdığımızda, örneğin İstanbul’daki yaşam standardıyla aynı seviyeyi Seul’de yaşamak için tam iki katı para gerekiyor. Seul’de ucuz bir yemek 10-15 lira, kaliteli bir restoranda 100 lira, hızlı yemek zincirlerinde 15 lira, kafede meşrubat 4-5 lira tutar. Markette 1 litre sütün fiyatı 6 lira, ekmek 7 lira, 1 kilo pirinç 8 lira, peynirin kilosu 50 lira, 1 kilo tavuk 20 lira, sığır eti 50 lira, 1 kilo elma 20 lira, 1 kilo domates 15 lira, 1.5 litre su 3 lira eşdeğeri Kore parası won eder. Şehir içi ulaşım bileti 3 lira civarında. Başkent Seul dışında bu fiyatlar biraz düşer. Hangi şehirde üniversiteye gidecek?

  • Kore’de o şehire gitmedim ama başkent Seul’e yakın olması avantajlı. O halde yukarıda sıraladığım Seul fiyatlarının biraz altında hesaplayabilirsiniz. Başka sorularınız olursa mutlaka yazın, benim bilmediğim şeyler olsa bile okurlarımdan yanıtlayanlar çıkabilir.

 61. Merhaba Alper Bey, yazılarınızı okudum. Gerçekten çok faydalı oldu. 26 ağustos-2 eylül 2016 arası kore ye gidiyorum. gezi planlamasını yazılarınız doğrultusunda yapacağım. Ayrıca Kore ye gitmeyi 4 yıl önce düşünerekten Koreceyi de öğrendim. kendimi oralarda ifade edebilirim kanısındayım. Keyifli bir tatil olacak diye düşünüyorum.

  • Merhaba Hayri Bey. Kore’ye seyahat etme kararınızı kutlarım, mutlaka ilginç bir gezi olacak. Türkiye’de Kore kültürüne ve Koreceye meraklı çok kişi var, Koreceyi nasıl öğrendiğinizi yazarsanız memnun olurum, okurlarıma tavsiye olur.

 62. Merhaba Alper Bey,Öncelikle cevap geciktiği için özür dilerim. Her şey kore alfabesini gördüğümde başladı. Alfabedeki karakterler ilgimi çekti ve dedim ki bu nasıl yazılır ve konuşulur. İnternetteki korece öğreniyorum siteleri ve blogları takip ettikten sonra bir koreli arkadaş edindim facebooktan. Onunla yazışmaya başladım. Ben yazdım o hatalarımı düzeltti. Ayrıca kore dili ve edebiyatı okuyan öğrencilerinde kitaplarından faydalanarak bu noktaya geldim. Koreye gittiğimde tercümana ihtiyacım olamayacak çünkü yazılanları okuyup anlayabilme yeteneğine sahibim artık. Ayrıca gittiğimde onun evinde misafir olacağım. Tabii şunu da belirteyim, bir ülkeyi gezmek için onun dilini öğrenmek gerekir diye bir anlam yüklenmesin. Yani ilerki zamanlarda taylanda gezmeye gitmek için thai ce öğrenmeye gerek yok. Bu sadece kore gibi özel bir ülke içindi öğrenme arzum. Özel diyorum. Dünyada belki de üç hitap şekli sadece korecede vardır diye düşünüyorum. Biraz uzun bir yazı oldu inşallah okurken sıkılmazsınız umarım..

  • Rica ederim Hayri Bey. Korece ve Kore’ye olan ilginizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim, ilgiyle okudum. Ben de Kore’ye gidip geldikten donra Türkiye’de ülkeye ilgi duyan çok kişi olduğunu öğrendim. Korecedeki üç hitap şekli nedir?

   • Merhaba Alper Bey,
    Korece konuşurken benimle aynı yaşta olan birinle orta hitap dili kendinden küçük biri ile konusurken mesela çocuğun ile düşük hitap dili kendinden yasça büyük biri ile konuşurken yüksek hitap dili kullanılır.Örnek sayın cumhurbaskanım veya sayın babacığım der. gıbi.Eğer koreye gittiğinizde sizden yaşça büyük birine düşük hitap dili kullanirsaniz sizin yüzünüze bakmazlar. Yani hiç hoş karşılanmaz bilmem anlatabildim mi?

 63. Tabii bu yazdiklarim bir korelinin bir koreli ile iliskisi bir turist icin gecerli olmaz herhalde gidince bizzat yaşayıp göreceğim.

 64. oncelikle ellerinize ve emeginize saglik. yazinizi okuduktan sonra guney kore’ye gitme istegim daha da koruklendi 🙂 sizin icin de sikinti olmazsa burada yol arkadasi ilani paylasmak isterim. benim gibi sizin yazinizdan etkilenip gelmek isteyen olur belki 🙂 27 mayis-12 haziran guney kore–japonya yapmak istiyorum. gelmeyi dusunenler durmayin iletisime gecin 🙂

 65. Merhaba arkadaşlar bu hafta içi guney koreye gitmeyi dusunuyorum suan kirgizistanda yim koreye gelmek isteyen yol arkadaşı varsa watsap numaram dan yazsın +996551328050

  • Merhaba. Kore’de konaklama ve otel çeşitlerini, fiyatlarını yazımda anlattım. Harcama miktarı olarak belli bir rakam söylemem doğru olmaz, herkesin seyahat beklentileri ve masrafları farklı olur. Ancak ucuz bir ülke olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

 66. eşim ve bebeğimle, ocak sonunda filipinler planı yapıyoruz, en ucuz bilet seul aktarmalı olarak gözüküyor. aktarmalı ucuşları severiz. 1-2 günde olsa yeni bir sehir/ülke görme imkanımız olur. seul’de ocak ayında 1 yada maximum 2 gece neler yapabiliriz. Yada havaalanında 10 saat beklemelimiyiz. sizce ?

  • Merhaba. Bence Seul Havalimanı’nda 10 saat ya da daha fazla beklemek yerine 1-2 gün kalıp videomda bahsettiğim yerlerin birkaçını görmek, kent merkezinde yürüyüp Kore havası almak çok daha güzel olur.

  • Seul’de Ocak ayı Kış mevsimi, hava durumu soğuk olur, sıcaklık gündüz -4 ila +4 derece arasında, gece 0 ile -10 derece arasında seyreder. Kalın kışlık kıyafetler giymenizi tavsiye ederim.

 67. Bende koreye gezi için gitmek istiyorum ama dil konusunda yeterli değilim ne ingilizce ne korece bu da beni biraz korkutuyor ama yinede denemek istiyorum sizce çok riskli mi bu yaptığım bu arada 15 gün kalmak istiyorum ama türkiye ile iletişim konusunda ne yapacağımı bilmiyorum acaba orda turistler için telefon hatları var mı

 68. Merhaba Alper Bey oncelikle seyahat yazilariniz cok guzel ve aydinlatici teşekkürler.Ben guney koreye bilet aldim temmuz sonu gidiyorum ama sanki sehirlerarasi yolculuk gibi rahatça gecebiliyormuyuz giriste istenen belgeler falan varmi birde seyahat saglik sigortası yapmam gereklimi , ilk giriste yapilmasi gereken prosedur varmidir bilgilendirirseniz cok sevinirim .Birde para isi nasil yapilmali Turkiyeden wona cevirip mi gidelim yoksa dolar euro yapip ordami cevirelim.Biraz uzun oldu ama 🙂 simdiden tesekkurler

  • Merhaba Mine Hanım. Hayır Kore’ye girişte pasaporttan başka bir belge gerekmiyor. Sağlık sigortası zorunlu değil, size kalmış. Burada Kore parası won alırsanız düşük kurdan satarlar, zarar edersiniz. Dolar veya avro ile gidin. Ya da benim gibi mevduat hesabınızda hazır TL bulundurun, oradaki banka ATM makinelerinden karşılığı değerinde won çekin. Seyahat blog yazılarıma ilginiz için teşekkürler.

 69. Arkadaşlar merhaba;
  Bu yaz, 21 Ağustos-16 Eylül tarihleri arasında Güney Kore’ye bir tatil planım var.Arkadaşlarımla ve tur firmasıyla yaptığım planlarım ne yazık ki çeşitli sebeplerle olmadı ve ben de yalnız gitme kararı aldım.Fakat bir yol arkadaşım olursa da çok mutlu olurum.Eğer yukarıda bahsettiğim tarihler arasında Güney Kore’ye gidecek olan varsa ve benim gibi bir yol arkadaşı olsun isteyen varsa bana mail atabilir.Bekliyor olacağım görüşmek dileğiyle.

 70. Merhabalar Fatoş hanım;
  Ben de eğer bir sorun olmaz ise 6 eylül gibi kore`de olmayı düşünüyorum bir aksilik çıkmaz ise. Eğer o tarihlerde orada olursam size yardımcı olabilirim isterseniz.

 71. Alper Bey merhabalar. Biz 7 arkadaş 3 4 gün sonra Kore’ye gideceğiz. Yanımızda hazır gıda, peynir vb.yiyecek götürmeyi düşünüyoruz. Acaba gümrükte sıkıntı çıkar mı daha önceden bununla ilgili bir yaşantınız oldu mu?? Şimdiden teşekkürler.

 72. Merhaba Sehri;
  Ben biraz gecikmelide olsa 27 Ağustos tarihinde Kore de olmayı planlıyorum.Siz geldiğinizde ben 11.günümde olacağım ve biraz gezmiş olacağım ama bilen birisiyle gezmekten de memnun olurum.Mailime cevabınız ve yardım teklifiniz için teşekkür ederim.

 73. Merhaba ben 1 aylığına koreye gitmeyi planlıyorum. Kalacak yer olarak guesthouse veya hostelde kalıcam. Yemek olarak sokak yemeğini düşünüyorum. Gezmek ve sokak yemeği için ne kadar gerekli? (1 ay)

  • Merhaba. Güney Kore pahalı bir ülke ama guesthouse veya hostelde kalarak, yazımda anlattığım türde ucuz lokanta ve kafelerde yiyerek, dediğiniz gibi sokak yemeklerini tercih ederek oldukça ucuza getirebilirsiniz. Rakam vermem doğu olmaz, genel olarak yemekleri Türkiye ile aynı fiyata getirebilirsiniz.

 74. Güney korede hosteller güvenilir mi ona göre rezervasyon yaptırıcamda? Bu arada korede 1 ay için herşey dahil 5 veya 6 bin yeterli olurmu aktarmalı uçak biletim 1600 tl 3000 veya 4000 kalıyor bana kalıcak yer ve gezmek için yeterli mi bu para?

  • Hosteller genelde güvenlidir ama yatakhane tipi odalarda kalırken odada değerli eşya bırakmamakta yarar var. Hostellerde en az 40 lira eşdeğerine yer bulabilirsiniz. Günde 100 liranın yetmesi için çok tutumlu olmak gerek. Siz kaça hostel buldunuz?

 75. merhaba ekim 2015 de eşim ile seuldeydim. 4 gün otelde kaldık. alper beyin izniyle bi tavsiye de bulunacağım eğer uzun kalacaksanız 1 ay kadar airbnb gibi sitelerden daire seçeneğini de dikkate alın derim. hem kahvaltı ve yemek konusunda daha iyi olur.

   • MERHABA ALPER BEY,NASILSINIZ.BEN KASIMDA GÜNEY KOREYE GiDECEM.EN UCUZ UÇAK BILETI NASIL ALIRIM.1800 TL ALABiRMiYiM SEULDE iNECEM.DETAYLARIYLA YAZARMISINIZ.BiRDE 3 AYLIK ViZE PARAYLAMI.ÇALIŞMAK iÇiN AYRI ViZEMi ALMAK GEREKİYOR.NUMARANIZI YAZARMISINIZ BANA.BiLGiLERiNiZİ RiCA EDİYORUM.ÇOK TEŞEKKÜRLER VE SAYGILAR.

    • Merhaba. Güney Kore Türk vatandaşlarından 90 güne kadar seyahatler için vize istemiyor. Fakat öğrenim, çalışma gibi amaçlarla 3 aydan uzun süre Kore’de kalmak isteyen Türk vatandaşlarının Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunarak uygun vizeyi almaları gerekiyor. Ben en ucuz uçak biletini China Southern Airlines’dan bulup aldım, 1450 liraya. Üstelik Çin dahil çoklu uçuşlar için. Saygılar.

   • MERHABA.ALPER BEY, NASILSINIZ. BEN GÜNEY KORE’YE ÇALIŞMAYA GiDiYORUM. ŞiRKET GOTURUYOR 3 AYLIK ÇALIŞMA ViZESİ ALDI ŞiRKET BANA, 3 AY SONRA 1 YILLIK ÇALIŞMA VİZESİ ALACAK. 1 YILLIK ÇALIŞMA ViZESiYLE HER YERDE CALISABiLiR MiYiM. AYNI iŞ YERiNDE ÇALIŞMAM SART MI, iSTEDiĞiM iŞ YERİNDE CALISAMAZ MIYIM. MÜSLÜMANLARIN EN ÇOK YAŞADIĞI ŞEHiR SEUL MU, NERESİ. BEN BEKARIM.GÜNEY KORELİ KIZLA EVLENSEM OTURUM ViZESİ HEMEN VERiRLER Mİ. CEVABINIZI BEKLİYORUM. TEŞEKKÜRLER VE SAYGILAR.

    • Merhaba. Güney Kore’de size oturma ve çalışma izni alan şirket size ihtiyaç olduğunu, maaş gibi masraflarınızı kendisinin karşılayacağını devlete bildiriyor. Başka bir yere geçerseniz sorun olabilir. En azından bunu izinsiz yapamayacağınız kesin. Koreli bir kadınla evlenirseniz oturum izni almamanız için bir neden yok; zira bugün dünyada evlilik yoluyla yerleşmeyi engelleyen ülke neredeyse yok. Benim bilgilerim daha çok seyahat üzerine. İki konuyu da Kore Elçiliği ya da Konsolosluğu’na sormanızı tavsiye ederim. Kolaylık dilerim.

 76. Merhabalar Alper Bey merak ettiğim bir konu vardı. Güney Kore için vize istenmiyor ancak aktarmalı uçuşlarda örneğin önce xxx ülkesine sonra güney kore ye gitmemiz gerekiyor. xxx ülkesi bizden vize isteyen bir ülkeyse eğer o aktarma için xxx ülkesinin vizesini almak zorunda mıyız yoksa aktarmalı uçuşlarda vize istenmez mi?

  • Merhaba. Aktarmalı uçuşlarda bazı ülkeler aktarma sırasında havalimanından çıkılmaması durumunda vize istemiyor, bazıları ise transit vize istiyor. Kore bileti aldığınız acente veya hava yolu şirketine sorarsanız gerekip gerekmediğini mutlaka bilirler.

 77. 3 ay kalmak için ne kadar gerekli kalacak yer ve uçak bileti hariç ne kadar götürmem gerekiyor. Bu arada 3 yıldzlı otelde kalcm hostelde kalmaktan vazgeçtim güvenliğim açısından yemek ve gezmeye 3 ay ortalama ne kadar almam gerekiyor??

  • Başkent Seul’de 3 yıldızlı otellerin gecelik oda fiyatları 250 ile 350 lira arasında, 3 ay için epey pahalı olur. Rakam vermem doğru olmaz, herkesin harcama, yeme içme tercihleri ve beklentileri farklıdır. Günde 100 liradan aşağı gezemezsiniz. Yolculuk yapmadığınız günlerde bu 50 lira da olabilir.

 78. Günlük 100 tl yeme içmeyle mi birlikte yoksa sadece gezmememi? Tam ötelin adını vermiyimde reklama girebilir. Aylık 4.529 tl birde yemek fiyatları hakkında bilgi verir misiniz ??

  • Yeme içme dahil. Yemekler ve fiyatları hakkında bilgi bu yazımda var. örneğin İstanbul ile Seul’u karşılaştırdığımızda yerel ucuz kafe ve lokantalar, fast food zincirlerinde fiyatlar bizdekiyle aynı. Şık ve biraz lüks restoranlar ise Kore’de daha pahalı. Üç ay nasıl kalabileceksiniz? Ne kadar toplam bütçeniz var? Çok şanslısınız, Türkiye’den o kadar uzun kalmaya can atan bidolu Kore hayranı Korecan var. :))

 79. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ben 1 ay için herşey dahil 10 bin tl düşündüm işten kazandığım parayla gidicem sokaktan bir şey alıp da yerim o zaman ki duruma bağlı.

 80. Evet bende muhtemelen 1 ay kalıcam maddi açıdan 10 milyar fln gtürücem pasaport filan derken 11 bin olur siz günlük yeme ve gezme 100 tl gider demiştiniz 100 tl 30 günde 3000 tl tutuyor ben 4000 tl götürücem

 81. Burdan koreye gideceklere öneride bulunmak istiyorum. Sırf tatili ucuza getirmek için araştırmadan guesthouse a veya hostellere gitmesinler. Gerekirse bir işte çalışıp güvenlikleri için otellerde kalsnlar indirim de oluyor 2 veya 3 yldzlı otellerde

 82. MERHABA.BEN güney korede korede okul kursuna gidecegim 3 ay.koreceyi 3 ayda ogrenebilirmiyim yazmasını okumasını.en uygun şehir hangisi.15 milyar yetermi bana,uçak bileti hariç.fazla harcama yapmam.evler kaç tl kirası.cevabinizi bekliyorum.teşekkürler ve saygılar.h

  • Merhaba. Koreceyi 3 ayda öğrenemezsiniz ama iyi çalışırsanız orta düzeyde konuşabilirsiniz. Kore’nin en önemli ve görülecek yerler bakımından en zengin kenti başkent Seul. Ev kiralarını bilmiyorum ama Kore ucuz bir ülke değil. 15.000 liranın yetmesi için ev veya pansiyonu ucuza bulmanız gerekir.

 83. Merhaba Alper Bey, her gezimde olduğu gibi yine size danışmak istediklerim var. 10-12 günlük tatil programıma Güney Kore’yi 4 gün, kalan günleri de Japonya olarak sıkıştırabilir miyim? Tabii ki rahatça gezmek istiyorum ama çok az iznim var ve yoğun tempoda gezmeye alışkınım. Öneriniz nedir?

  • Merhaba Nurgül Hanım. Bence 4 gün her ülke için az. 12 günü Kore’de geçirmenizi öneririm ama tatiliniz seyrek ve az oluyorsa mümkün tabii. Kore’de Seul’u gezip görmek çok şey demektir. Yanıtım ben olsam o kadar kısa tutmazdım ama iznim çok, bu durumda öyle yapın bence. japonya’ya gidip de hayran olmayan kimseye rastlamadım.

 84. Merhaba Alper Bey, bu sene inşallah ablam ve ben Kore ye seyahat amaçlı gelmeyi istiyoruz ve bizim için en önemli konu güvenli, ekonomik bir konaklama. Bu konuda araştırma yaptım hala yapıyorum. Ama net ve tatmin edici bir bilgi alamadım. Kore ile ilgili araştırmalar yaparken tesadüfen orada yaşayan Türklerin blog sayfa vs gördüm takip de ettim hatta en son bu konuda danışmak için mesaj da attık ablamla fakat hiçbirinden dönüş olmadı. yurtdışına ilk defa çıkacak iki kız kardeşiz. Endişelerimiz de bundan dolayı. Bize Koreye gittiğimizde havaalanında karşılayabilecek ve bizi ev konusunda doğru şekilde aydınlatacak birine ihtiyacımız var. Seul de 1 ay kalmayı planlıyoruz. Tanıdığınız orada yaşayan birisi varsa Türk Koreli farketmez (kız olması önemli), yanında kalma imkanımız var mı? Kirada oturuyorsa ortaklaşa ödeyebiliriz mesela. Otel dışında seçenek yokmuş ama otellerin de fiyatları çok uçuk. Sadece bize konaklama ve karşılama konusunda yardımcı olacak arkadaş arıyoruz Türkçe bilen. Şimdiden teşekkür ederim umarım siz yardımcı olabilirsiniz .

  • Merhaba Rabia Hanım. Kore’de sizi karşılayacak ve evinde kalmanızı sağlayacak bir tanıdığım yok ama yorumunuzu gören birilerinin yardımcı olmasını umuyorum. Seul’den başka kentlere gitmeyecek misiniz?

   • Cevap için teşekkür ederim. Evet şuan için sadece Seul e gitmeyi düşünüyoruz ilk olacağı için. Hasukjib diye bir konaklama çeşidi varmış yaşlı bir teyzenin evinde aylık ödeyerek kalınıyormuş. Ama tam detayları bilmiyorum ve bu evleri de nereden bulabiliriz onu da bilmiyorum. zaten birinin yanında kalacaksak sanırım bizi otomatik olarak karşılar diye umut ediyorum. İyi günler

    • Rica ederim. Hasuk Jib adlı öğrencilerin tercih ettiği ucuz konaklama tipinde bir teyzeye (ajumma) veya aileye ait küçük bir oda ayda 300.000 Kore wonundan başlayan fiyatlarla kiralanıyor, sabah kahvaltı ve akşam yemek de veriliyor. Hayır, yanında kalacağınız kişinin sizi karşılamayı teklif etme olasılığı düşük. İyi günler.

     • Tekrar teşekkür ederim. Dediğiniz gibi buradan çağrı yapmak istiyorum. Merhaba arkadaşlar bu sene Temmuz ayında kız kardeşimle koreye geleceğiz inşallah. Bir Türke veya Türkçe bilen bir koreliye ihtiyacımız var. Bizi havaalanında karşılayacak ve yanında kalabileceğimiz bir bayan arkadaş arıyoruz. Gücümüz yettiğince kirasını ortaklaşa ödeyebiliriz. Sadece 1 ay kalabiliriz. Bu konuda kesin bilgisi olup bize mutlaka yardımcı olabilecek birileri varsa ya da tanıyorsanız mail yazabilirsiniz. Balala8292@ gmail.com şimdiden teşekkürler…

 85. merhabalar.yorumları okuyamadım ama yazınızı okudum. benim merak ettiğim konu internet üzerinden bize eşlik edecek bir tur rehberi bulabilir miyiz?yönlendirebileceğiniz birileri var mı?

 86. Alper bey ben tek başıma gideceğim bu geziye ama biraz tedirginim. O yüzden en azından turla gideyim istedim.Tur şirketleri de mutlaka Kore-Japonya turu düzenliyor. WTS ile iletişime geçtim.Biraz pahalı geldi. Korkarım kararsızlıktan hiç bir şey yapamayacağım.

 87. İyi günler koreye gitmeyi düşünüyorum ancak dil bilmiyorum orada isteklerimi nasıl karşılayabilirim 1 hafta herşey dahil bana ne kadar bütçe ayırmam lazım.

  • Merhaba. Kore’de Korece veya İngilizce bilmeden gezmeniz zor olur. Gitmeden önce temel sözcük ve kavramları öğrenmenizi tavsiye ederim. Harcama miktarı ve bütçe için rakam vermem doğru olmaz ama Türkiye’den pahalı olduğunu söyleyebilirim.

 88. Merhaba.
  Bu sene Temmuzun 15 ‘i gibi koreye gitmeyi planliyorum. Fakat o donemde cok yağış oluyormuş dogrumudur? Yani seyahatimi olumsuz yönde etkiler mi?Gitmeyi cok istiyorum fakat bu sorular kafami kurcaliyor. yardimici olursaniz cok sevinirim.

 89. Alper bey merhabalar.Beni yönlendirdiğiniz için size teşekkür etmek istedim. Çok ilginç gelişmeler de oldu. İyi ki araştırma yaparken size denk gelmişim. Hoşçakalın….

 90. alper bey merhaba
  bir önerim var mail sıralamasını değiştirebilir misiniz. son yorumlar en üste olamaz mı her seferinde aşağılara doğru iniyoruz. benimkisi bi öneri.. mümkünse.
  iyi çalışmalar iyi gezmeler.

 91. Merhaba, ben mevlana programı ile Güney Kore’ye gitme hakkı elde ettik. Busan şehri Pukyong üniversitesi ve devlet bize 840 tl veriyor. Biz pek para birimini anlamadığımız için bu para yeterli olur mu pek bilemedik. Bir de genel olarak bize önerebileceğiniz bir şeyler bulunuyor mu ???

  • Merhaba. 840 Türk Lirası 265.000 Kore Wonu ediyor. Kore pahalı bir ülke ama ucuz lokantalar var. Kalacak yere para vermeyecekseniz bu para rahat bir yaşam sağlamasa da idare eder. Busan’da şehir içi ulaşım için Hanaro Card var ama sanırım sizin öğrenci kartınız daha fazla indirim sağlar. Kore’nin ikinci büyü,k kenti Busan’da güzel parklar, tapınaklar, tarih ve modern sanat müzeleri var. Türkiye’den gidenler için Türk Şehitliği de çok ilgi görüyor. Daha önce Doğu Asya’da bulunmadıysanız Kore yemekleri sizi şaşırtacak, yabancı mutfaklara karşı hassassanız yiyemeyeceğiniz yemekler olacak ama mutfağı epey çeşitli, sorun yaşamaz ve kendinize göre tatlar keşfedersiniz.

 92. Merhabalar, ben üniversite öğrencisiyim mevlana değişim programı ile Güney Kore’nin Busan şehrinde olan Pukyong Üniversitesi’nde 4 ay eğitim göreceğim. Devlet aylık yaklaşık 1000 lira hibe verecek ve ben de yanımda 2000 3000 lira kadar götüreceğim. Kalacak yere parayı biz ödüyoruz. Yurtlar biraz pahalı geldi (290 dolar civarı) konaklama için önerebileceğiniz başka yerler var mı? Yeme içme dışında çok mu pahalı bir şehir? Japonya’ya ulaşım kolay mı? Havaalanı ile şehir merkezi çok mu uzak? Teşekkür ederim 🙂

  • Merhaba Tuğçe. Kore’de eğitim hakkı kazandığın için kutlarım, unutamayacağın bir deneyim olacak. Güney Kore pahalı bir ülke. Ya yurtta kalmak ya da birkaç kişi ev tutmak gerekir. Yazımda anlattığım ucuz seçenekler geçici kalmak için, seyahat edenlere yönelik. 4 ay okuyup kalacak biri için hepsi yurt veya evden daha pahalıya gelir. Hangi kentte yaşadığını bilmiyorum tabii ama İstanbul ile Busan fiyatlarını genel olarak karşılaştırabilirim. Kore’de bizdeki fiyatlara ucuz ve iyi yemek bulabilirsin, bu iyi haber. Ancak biraz şık, orta üstü kalitede restoranlar Türkiye’dekinin 2 katı pahalı; ki bunlara ihtiyacın yok. Kafelerde kahve, kola, su falan bizdekinin iki katı. Markette süt, ekmek, meyve, sebze fena, İstanbul’un 2 ila 4 katı arasında pahalı. 1 kilo tavuk 25, et 75 liraya denk geliyor, bunlar bizde de pahalı olduğu için aşırı fark yok. Isınma, elektrik, su, internet, telefon konuşması tarifeleri Türkiye ile benzer fiyatlarda. Ev kiraları Busan’da İstanbul’dan %30 pahalı. Busan ile Japonya’nın Fukuoka kenti arasında feibot 3-3.5 saat sürüyor, kolay. Busan Gimhae Havalimanı’ndan şehir merkezi Light Rail treniyle 1 saat sürer. Şehir içi otobüs epey ucuz, 1000 Kore Wonu. Limousine Bus 6000 won. Rica ederim. 🙂

 93. Merhaba biz 3 kız arkadaş Seul e gitmeyi planlıyoruz 5 aylığına rahat bir şekilde orada kalabilmek için herbirimiz ne kadar götürmeliyiz.

 94. Merhaba Alper bey, Kore benim çocukluk hayalimdi ve 30 Temmuz da bu hayalimi gerçekleştirmeye gidiyorum. Tek başına seyahat edeceğim için önce biraz tedirgin olsam da sizin yazılarınızı okuyunca o kadar da tedirgin olmaya gerek olmadığını anladım. Yazılarınız sayesinde içim çok rahat bir şekilde hayalime uçacağım . Teşekkürler.

  • Merhaba Leyla Hanım. Kore’ye seyahat edecek olmanıza sevindim. Ben de aynı günler karşıdaki adada, Japonya’da olacağım. Kore güvenli bir ülke, insanları yardımsever. Ne kadar kalacaksınız? Bilet kaça buldunuz?

   • 10 gün kalacağım uçak biletinde maalesef geç kaldım daha ucuza bulanlar olduğunu duydum ama ben 3200 TL buldum tabi benimki direkt uçuş aktarmalı daha uygun oluyormuş sanırım. Size de Japonya seyahatiniz için şimdiden iyi yolculuklar güzel anılarla döneceğinize eminim.

 95. Merhaba alper bey biz insallah ksmet olursa Guney Kore’ye gitmeyi dusunuyoruz ama yanimızda rehber olmadigi icin oralari pek fazla bilmiyoruz biz de yanmzda rehber goturmek istiyoruz biz de sizi bulduk sizi yanmzda goturmek istiyoruz bize yardmci olursanz sevinirim eger siz de uygun girursenz.

 96. Merhabalar tüm mesajları okudum çok güzel bilgi veriyorsunuz bende 16 yaşındayım ve 18 yaşlarımda kardeşimle Kore’ye gideceğiz Haziran ayları gibi 1 hafta veya 1 hafta 3 4 gün falan kalmayı planlıyoruz 7 veya 8 en fazla 10 milyar yeterli olur mu bir de Türk Lirası Kore’ye gitmeden önce won olarak burada değiştiriliyor mu veya orada da değiştirebiliyor muyuz bunlarla alakalı bilgi verirseniz size minnettar olacağım.

  • Merhaba Elif. Kore en pahalılar arasında olmasa da pahalı bir ülke, 10.000 liranın yetip yetmeyeceği size bağlı. Kore uzak bir ülke, Haziran ayı için biletler 2700 Türk Lirası şu anda, ama arada kampanyalı koltuklar olur, sürekli takip etmek gerekir. Güney Kore’de ucuz fiyatlı yeme içme bulursunuz ama oteller pahalı, yine de yeri merkeze uzak olmayan, sade ama temiz çift kişilik odaları 250-300 lira civarında bulmak mümkün, ama lükse kaçarsanız çok pahalı. Hostelde yatakhane ranzasında rahat ederim derseniz konaklama masrafınız çok düşer tabii, o zaman yeme içme gezme harcamalarınızı daha rahat yaparsınız. Uçak bileti ve konaklamayı tipik fiyatlardan daha ucuza getirirseniz 8-10 bin lira yeter. Türkiye’de Kore para birimi won satın alırsanız zarar edersiniz, yaygın bir para birimi olmadığı için pahalı satarlar, orada da Türk Lirasını normalin altında değerde alırlar. Siz yanınıza bir miktar Amerikan Doları alın, Kore’de won alırsınız. Ayrıca mevduat hesabınızda nakit Türk Lirası olsun, Kore’de otomatik banka makinelerinden (ATM) Kore Wonu karşılığını çekersiniz, küçük bir komisyon alırlar.

 97. Merhaba ALPER BEY. BENİM OĞLUM GÜNEY KORE’DE AKRABA ZİYARETİNDE. 3 AY KALMAK İSTİYOR. MART AYINDA DÖNECEK. AMA GENE KORE’YE GELİNİM İLE SEYAHAT ETMEK İSTİYOR. GELDİKTEN SONRA NE ZAMAN GİDEBİLİR? 1 AY MI? BİR SURESİ VAR MI ACABA? HEMEN GİTSE PROBLEM ÇIKAR MI?

 98. Merhaba ben Özel Ayas Koleji Sağlık Lisesinde okuyorum 14 yaşındayım ve lise bittikten sonra Kore ye gitmeyi planlıyoruz arkadaşımla şimdi biz hemşire olucaz orda iş imkanı bulabilir miyiz?

  • Merhaba. Kore’de hemşire olarak çalışabilmeniz için iyi derecede Korece bilmeniz ve Kore devletinin kabul ettiği bir üniversitede hemşirelik bölümünde lisans (BSN) eğitimi derecesi almanız gerekiyor.

 99. Alper Bey merhaba. 22-29 Nisanda ablamla birlikte Kore’ye gideceğiz, uçak biletlerimizi aldık. Ancak konaklama konusunda 2 seçeneğimiz var. Courtyard Seoul Times Square, diğeri Courtyard Seoul Namdaeumun. Otel grubunun başka otellerinde kaldığımda puan kazanmıştım, onları kullanacağım, ancak Namdaemun’dakine yetmiyor 294 dolar ek ödeme yapmam gerekecek. Konum olarak gezme yerleri, çevre falan bakımından sizce hangisi daha uygun olur? Times Square çevresinde pek bişey yokmuş araştırdığım kadarıyla ondan dolayı emin olamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  Not: Aynı tarihlerde giden varsa iletişime geçelim.

 100. Merhaba Alper Bey,
  Kore’nin İncheon şehrine ve Busan şehrine ayrı günlerde iş seyahati yapacağım. Bu iki şehir için Korece -Türkçe tercüme yapacak günlük çalışacak bir tercüman aramaktayım. İnternet üzerinde yaptığım araştırmalarda sonuç bulamadım.
  Bu konuda bana desteğiniz olur ise sevinirim.
  Sizlere iyi gezmeler dilerim.

 101. Merhaba bir çok blog okudum ve okuduğum kadarıyla Türkiye’den vizesiz Kore’ye gidiliyormuş, peki güncel olarak hala vizesiz gidilebiliyor mu?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz