Gürcistan’ın Karadeniz kıyısındaki kenti Batum, benim 1 ay süren Gürcistan Azerbaycan Ermenistan seyahatimin ilk durağı. Batum Türkiye’nin Sarp Sınır Kapısı’na sadece 20km uzaklıkta. Türk vatandaşları Gürcistan’a vize ve pasaport gerekmeden girebiliyor. Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Batum’un tipik Karadeniz iklimi değil subtropik bir iklime sahip olması, tüm Kafkaslar bölgesi için cazip bir turizm merkezi haline getiriyor. Görülecek yerleri, yakınlığı ve uygun fiyatları, yazın bunaltmayan havası, kumsal bar, disko ve kulüpleri ile Gürcülerin yanında Türkler, Azeriler ve Ermeniler için bir tatil merkezi. Gürcistan para birimi Lari (GEL) ve 1 Lari=1,6 TL ediyor. Batum gezi notları olarak hazırladığım bu yazı pratik bir Batum seyahat rehberi.

 

gürcistan batum seyahat
Batum, Gürcistan gezisi

 

Batum’a Nasıl Gidilir?

Batum’a hem havayolu hem de karayolu ile ulaşım seçenekleri var.

 

Batum’a uçakla ulaşım

İstanbul’dan Batum’a THY ve Pegasus’un çok sayıda direkt uçuşu var ve 1 saat 50 dakika sürüyor. Pasaport bile gerekmediği için kolay bir yolculuk. Uçak biletini ucuza getirmek isterseniz aynı uçaklardan Hopa’ya yurt içi bilet almanız gerekiyor. Uçaklar aynı, inilen havalimanı (Batum) aynı, ama biri İstanbul-Batum yurt dışı pahalı uçak bileti, diğeri İstanbul-Hopa yurt içi ucuz uçak bileti. Hopa bileti alırsanız kente indikten sonra havalimanı otobüsüyle sizi Hopa’ya götürürler, sonra ister minibüs ister taksi ile tekrar Batum’a gidersiniz. Dönüşte tam tersi, yine aynı yöntem. Mantıksız ama ucuz.

 

Batum’a karadan ulaşım

Türkiye’nin her yerinden Gürcistan-Batum‘a otobüsle direkt veya aktarmalı ulaşabilirsiniz. Örneğin Trabzon-Batum otobüsle 1.5 saat, İstanbul-Batum ise 20 saat sürer. Sınırı kendiniz de geçebilirsiniz, o halde Hopa’dan Sarp sınır kapısına gidip yürüyerek Gürcistan tarafına geçtikten sonra Batum’a minibüs sadece 1 Lari.

 

batum meydan
Gürcistan gezi yazısı

 

Batum’da Gezilecek Yerler

Küçük bir kent olduğu için Batum’da gezilecek yerler yürüyerek ulaşılabilir mesafede.

 

Orta Camii

On dokuzuncu yüzyılın sonlarında Osmanlılar döneminde Acara Beyi Aslan bey tarafından inşa ettirilen Orta Camii, bugün Batum’daki tek Müslüman ibadethanesi. İçerisinde canlı renklerden oluşan motifler bulunuyor.

 

batum camii
Orta Camii.

 

Orta Camii civarında yaşayan Müslüman ve Türkler, Türk lokantaları, dükkanları, otelleri var. Bahçesinde fotoğraflarını çekerken amcalar uyuklayan arkadaşlarını uyarıyor: “uyan, bak resim çekiyor”.

 

gürsistan türkler
Müslüman amcalar.

 

Batum kumsalı

Batum deniz tatili için gidilen bir kıyı kenti. Aşağıda kumsalı güneşli bir günde görüyorsunuz.

 

batum kizlari
Batum kumsalı. Gezi notları. Batum tatili.

 

Ama kapalı ve yağışlı bir günde sahilde benden başka kimse yoktu.

 

batum deniz tatil
Sahil

 

Kiliseler

Kentte çok sayıda kilise ziyaret edebilirsiniz. Ben özellikle düğüne denk gelirsem kaçırmam. Gittiğim Hagia Maria (Aya Mariya) Kilisesi’nde düğün vardı.

 

batum kizlar
Kilisede nikah, Batum, Gürcistan.

 

batum evlenmek
Batum gezisi, kilisede nikah çıkışı.

 

St. Nikola Kilisesi’ni de ziyaret ettim.

 

gurcu kilise
Aziz Nikola Kilisesi, Batum, Gürcistan gezisi.

 

Aziz Nikola Kilisesi’nin papazı ve çalışanı ile Çelebi Alper.

 

batum gezi
Kilisede, Batum gezi notları.

 

Acara Sanat Müzesi

Era Caddesi’ndeki Acara Devlet Sanat Müzesi’nde Gürcü, Avrupalı ve Rus sanatçıların eserleri var. On dokuzuncu ve yirminci yüzyıldan kalma yapıtları sergileyen müzedeki eserlerin çoğu 1950 sonrasına ait.

 

gürcü sanatı
Acara Sanat müzesi, Batum gezisi.

 

Müzede Elena Akhvlediani, Niko Pirosmani, Lado Gudiashvili, Gia Bughadze, Dimitri Chkvaidze, Alexander Maghlakelidze gibi önemli Gürcü sanatçılarının eserleri var.

 

gürcistanda sanat
Acara Sanat Müzesi.

 

Stalin Müzesi

Pushkin Caddesi’ndeki Stalin müzesi, Gürcistan gezimin sonraki günlerinde gideceğim doğum yeri Gori‘deki Stalin Müzesi’nden çok daha küçük. Genç Stalin rafineri işçilerini örgütlerken bir süre bu evde kaldı. 3 Lari ücretle ziyaret edilen müzede birkaç Stalin heykeli ve tablosu, bazı fotoğraf ve kitapları var.

 

stalin museum
Stalin Müzesi’nde Sovyet tarzı tablo.

 

Nasıl da küçücük kalmışım Stalin’in önünde. Bir zamanlar “Güneş”ti.

 

stalin museum
Stalin ve Çelebi Alper.

 

Batum Tiyatrosu

Rustaveli Caddesi’ndeki tiyatroda bir gösteri yakalayabilirseniz kaçırmayın, uğrayıp programa bakmakta yarar var.

 

batumi theatre
Tiyatro

 

Sinagog

Kentteki Yahudi cemaati 1899 yılında Rus İmparatoru’undan bir sinagog kurma izni aldı ve  bu sinagog 1904 yılında Semyon Vulkovich tarafından inşa edildi. Sovyet döneminde spor organizasyonlarına ev sahipliği yaptıktan sonra 1998’de yeniden açıldı.

 

batum gürcistan gezi
Batum Sinagogu, Gürcistan gezi notları.

 

Batum Gezi Notları

Ara sokakları gezerken sarhoş bir Ermeni amca beni ve arkadaşımı evine davet etti. Gittik, güpegündüz votka açıldı, Ermeni denizci, berber, saatçi, ayakkabıcı ile bol çevirili ama sıcak bir sohbet oluştu, denizci olan İngilizce konuşuyor. Saatçi amca ile eşinin evi bir blok içerisinde tek oda. Ne banyo var, ne mutfak, ne tuvalet. Binanın açık ortak alanında basit bir çeşme ve tuvalet var. Yoksul odada kaynaşıverdik amcalarla. Bi ara votka azalınca ben de bir jest yapmak istedim ve tuvalete gidiyorum bahanesiyle çıktım, Narodnaya (halk) adlı aynı votkadan bir süre aradıktan sonra bir köşedeki Ermeni bakkalda buldum, biraz da sucuk kestirdim, döndüm eve. Onlar da ben geciktim diye şakalaşıyormuş “bizden kurtulmak için kaçtı” diye.

 

batumda insanlar
Konuksever Ermeniler.

Evsahibi saatçi amca bana evinden ikonalı ahşap bir tütsülük hediye etti, almak istemesem de kıramadım. Kafkaslar seyahatimden döndükten sonra bu fotoğrafı çoğalttım, daha sonra İstanbul’a beni ziyarete gelen oralı arkadaşlarıma gösterince birisi ayakkabıcıyı tanıdı, fotoğrafları ona verdim, döndükten sonra onlara ulaştırmış ama bir eksikle; saatçi amca ölmüş maalesef.

 

Aşağıdaki Sovyet sivil mimarisi şaheserindeki birbirinin aynı iki daireyi bulunuz. Bulabilen yorum olarak yazsın lütfen.

 

batumi architecture
Eşsiz mimari.

 

Kentin merkezinde, aşağıdaki binada küçük ve basit bir daire kiralayıp kaldım. Batum gezi notları ve tatili.

 

batum ev
Nerede kalınır?

 

Batum Gece Hayatı

Barları, kumsal diskoları, kulüpleri ve kumarhaneleriyle Batum gece hayatı eğlenceli. Bazı mekanlar:

 

Metro Bar: Melashvili Cad, No:11. Kentin modern insanları ve yabancı İngilizce öğretmenlerinin gittiği, genelde canlı müzik yapılan bir bar.

 

Vinyl Bar: Dumbadze Cad, Avrupa Meydanı. Bira, pizza, canlı müzik için gidilen küçük ve hoş bir bar.

 

Eredeli’s Bar: N.Baratashvili Cad, Avrupa Meydanı, tabela yok, alt katta, WiFi var. Yerli ve yabancıların gittiği, bazı geceler canlı müzik de olan, güzel bir bar.

 

Quiet Woman Pub: Mazniashvili Caddesi, Piazza Meydanı. Çok çeşitli biralar ve yiyecek de olan, büyük ekranda spor gösterilen, popüler bir Irish Pub.

 

Tarabua Beach Club: Kumsalda, rahat bir açık hava kulübü.

 

Intourist Discorium Club: Intourist Hotel‘in içinde, beğenilen bir kulüp.

 

batumda kızlar disco
Batum gece hayatı, Intourist Hotel’in diskosu.

 

Arena: Kentin en büyük diskosu.

 

Star: Popüler bir disko.

 

One Minute: Sahibi Türk olan bir disko.

 

Sublime Nightclub: Shota Rustaveli Caddesi’nde 20 numaradaki disko.

 

Önemli bir kısmı Türk ve İranlı olan ve buraya akın eden erkekler nedeniyle güzel kent son yıllarda maalesef bir kumar ve fuhuş turizmi merkezi haline geldi. Bu tip insanların çoğunluğunun tahmin edebileceğiniz davranış tarzı nedeniyle Gürcistan’daki Türk algısının iyi olduğu söylenemez. Ülkeye seks turizmi için gidenler ve yaptıkları nedeniyle yakında vize konması şaşırtıcı olmaz. Kente kumar için giden Türklerin çoğu, hepsi Ninoshvili Caddesi’ndeki Sheraton, Radisson Blue ve Grand Palace Intourist otellerinin casinolarını tercih ediyor. Kentteki yabancıların çoğu Türk.

 

Bu arada ülkenin başkentini merak ederseniz onu da yazdım: Tiflis

 

Batum’da Ne Yenir?

Lezzetli Gürcü mutfağının en ünlü iki yemeği haçapuri adlı peynirli pide ve khinkali (hinkali) adlı dev mantı. Gürcü mantısı için KHINKALI yazıma bakabilirsiniz. Şaşlık (şiş kebap) da yaygın bir Gürcü yemeği. Gürcü şarapları hem bölgede hem de Avrupa’da kaliteleriyle biliniyor. Ghvezeli adlı etli, patatesli, peynirli börek, lezzetli ve ucuz bir seçenek.

haçapuri gürcü
Gürcü pidesi haçapuri bol tereyağlı. Gürcistan yemekleri.

 

Batum’da Lokantalar

Shemoikhede Restaurant: Zhordania Caddesi, 8 numarada. Khinkal, haçapuri, çorba ve diğer Gürcü yemekleri.

Zaqara Restaurant: Pushkin Caddesi’ndeki geleneksel Gürcü lokantası havalı olmasına rağmen uygun fiyatlı. Khinkali, haçapuri, adjaruli ve Gürcü şarapları.

San Remo Restaurant: Deniz kenarındaki lokantada Gürcü ve yabancı mutfaklardan yemekler satılıyor.

Green Palm: Sahildeki kafe-bar-restoranın sahibi İngilizce biliyor.

 

Batum’daki Türk Lokantaları

Batum’da Türk lokantaları yaygın. Arhavi Lokantası ve Karabak Lokantası gibi birçok Türk lokantasını bulmak zor değil. Oldukça ucuz fiyatlılar bulabileceğiniz gibi, ben ünlü iki tanesini yazıyorum.

 

Grand Grill Restaurant: Argadani Gölü, Khimshiashvili Caddesi’ndeki göl, Karadeniz ve dağ manzaralı Türk lokantasında Gürcü ve Türk yemekleri, kebaplar, balık çeşitleri var. Çok çeşitli yemekler bulunuyor. Çorbalar 5 Lari, salatalar 8 Lari, mezeler 6-13 Lari,  pideler 10-13 Lari, balıklar 8-35 Lari, kebaplar 13-25 Lari, 35’lik Yeni Rakı 38 Lari.

 

batum türk lokanta
Grand Grill Türk lokantası

 

White Restaurant: Sahibinden çalışanına herkesin Laz olduğu 2 katlı restoran, ters olarak inşa edilmiş. Türkiye’den gelenlerden ilgi görüyor.

 

batum laz türk yemekleri
Laz lokantası White Restaurant.

 

Kafkaslar seyahatimin Gürcistan kısmının bir sonraki durağı Kutaisi gezisi BURADA.

48 YORUMLAR

 1. Hocam yazınızı merakla bekliyordum görünce çok sevindim 🙂 küçük bir ekleme yapıcam nikah fotografının olduğu kilise Meryem ana kilisesi , özelliğide Sovyetler’den sağ çıkan tek kilise Batum un… Gürcistan hakkındaki yazınızın devamınıda merakla bekliyorum.

 2. Güzel yazınız için teşekkürler..
  Konakladığınız yerin imkanları ve fiyatı, iletişim bilgileri hakkında bilgi verir misiniz? Aile olarak gidip 3-5 gün kalmak istiyoruz, temiz, güvenli bir konaklama için Gürcistan şehirleri ve tüm gezilerinizde tavsiye ve telefon paylaşırsanız sevinirim. Selamlarla..

  • Merhaba,
   Batum’da kaldığım evi oralı bir arkadaşım buldu, iletişim bilgisi yok. Gori’de 3-5 Liraya pis bir yerde kaldım, size hiç uygun olmaz. Kutaisi’de de kötü bir pansiyonda kaldım. Tiflis’te 35 dolara kaldığım Dzveli Ubani Hotel’in yeri mükemmel ve konforu da hiç fena değil, tel: 922404.
   Ben de ilginize teşekkür ederim. Selamlar.

 3. Merhaba yazınız çok güzel
  Bu arada bende hafta sonu gideceğim tarafınızdan bazı bilgiler isteyeceğim yardımcı olabilirseniz rehbere gerek var mı varsa nasıl bulabilirim. Para birim olarak ne götürmem gerekir ve bankamatik ve kredi Kartı kullanım yaygınlığı nasıl şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba,
   Dolar, Avro veya Lira bozdurabilirsiniz, sıkıntı yok. Rehber derken İngilizceniz varsa Lonelyplanet’in Georgia, Armenia & Azerbaijan kitabını alabilirsiniz. Banka kartlarını çoğu yerde kullanabilirsiniz.
   İyi yolculuklar.

 4. Dun aksam Kuzey koreyle ılgılı bır bılgı ararrken sayfanızı tesadufen kesfettım hocam. sansını kendısı yaratan sanslı dunyalısınız bence, bende 8 9 ulke gezdım ama ıtıraf etmelyımkı sızınkıler kadar keyıflı olmamıstır. Amerıkan vatandaslıgımda olmasına ragmen sızı kıskandım esımden dolayı yesıl pasaportlu olmanın avantajını sızın kadar yasıyamadım henuz. Iyı gezıler hocam..

 5. Selamlar Alper Bey,
  Özellikle Stalin müzesi ilgimi çekti. Acaba bu müzenin konsepti nasıl? Yani genelde Stalin yüceltiliyor mu, eleştiriliyor mu, yoksa objektif olmaya çalışan bir müze mi?
  Stalin hala tartışmalı bir isim olduğundan merak ediyorum. Gürcü kökenli olması nedeniyle Gürcistan Stalin’e sahip çıkıyor mu?
  Bu konuda genel izleniminiz nedir?
  Teşekkürler.

  • Merhaba Sedat Bey,
   Batum’daki Stalin Müzesi ilginizi çektiyse o halde en kısa zamanda Stalin’in doğum yerinden, asıl büyük Stalin Müzesi’nden yazımı tamamlayıp yayınlayacağım. Takip etmenizi öneririm.
   Müzede Stalin yüceltilmiyor, nötr olarak anlatılıyor.
   Evet, Gürcistan’da Stalin’e diğer SSCB ülkelerinden daha fazla sahip çıkılıyor. Ancak yakın dönemdeki Rusya ile yaşanan Güney Osetya Savaşı’nda sonra bu ilgi halk tarafından olmasa da devlet tarafından azaldı.
   Rica ederim.

 6. Ayrıntılı, bilgilendirici cevabınız için teşekkür ederim. Daha fazlası için sonraki yazınızı okumayı merakla bekliyorum. Blogunuz şahane.
  İyi çalışmalar, keyifli geziler.

 7. slm.arkadaşlar EKİM ayından sonra batum yada kabuleti de 6 ay kadar kalmak istiyorum.buralarda tanıdığı olan yada ev arkadaşlığı yapacak yada evini paylaşacak arkadaşların bilgilerini bekliyorum, rotabatum@gmail.com adresinden irtibata gecerlerse sevinirim tşk,

 8. arkadaşlar çoğu sitede yazılanlara itibar etmeyin işte şöyledir böyledir diyorlar biz 3 kişi gittik botanik park ve teleferik gezintisi başka yapılacak aktivite yok yemek olayında dikkatli olun otel harici bir kez yedik Mevlana restaurant ta fena değildi türk birisi işletiyor oda o yüzden gece hayatına gelirsek intourist ve star harici biryere gitmeyin(intourist pazartesileri kapalı imiş) konaklamak için otel İstanbul adresiniz olsun kaç bayan gelirse gelsin sorun yapmıyorlar artı ücret talebi yok yemekleri iyi İsmail abi var müdür çok kafa dengi birisi sizin telefonunuzu alıyor kendi numarasını veriyor ne zaman ihtiyacımız olsa aradık bizi heryere yönlendirdi hatta gelip götürmeye bile çalıştı birde taksi meselesi var abi yıkık dökük bir taksiye asla binmeyin otellerin önündeki taksileri tercih edin hele taksici sizle muhabbete giriyorsa yandınız 3 katı fiyat ister aynı yolu yıkık bir araba ile 30 lari ye gittik Mercedes taksi ile 10 lariye döndük sakın alkollü araç kullanmayın hapis cezası bile var yırtmak için 500 lari rüşvet verirsiniz gerek yok taksi en fazla 15 lari tutar gelelim kızlara kızları masaya davet ederseniz birsürü meze çerez vs getiriyorlar garsonla anlaşın 50 lari toka edin sadece içki ve bir tabak çerez isteyin tamamdır biz ilk gece hatunları masaya getirdik 1 er içki içtik toplam 6 bardak 160 lari hesap ödedik ikinci gün akıl aldık anlattığım gibi yaptık 3 katı içki içtik hatunların içkileri de dahil 95 lari hesap geldi kızlarla pazarlık yapın ne istiyorsanız açık konuşun anlaşın odaya gidince onu yapmam bunu yapmam diyorlar tamamen anlaşın öyle gidin diğer sitelerde yok 100 lari yok 150 lari yazıyor yalanın önde gideni gecelik 200 lariden aşağıya imkansız hatuna göre oda ben 1.90 lık bir hatun buldum 45 dk pazarlık ettim 350 lariden başladı 250 lariye zor anlaştım diğer önemli bir not kızlara parayı odaya çıkmadan vermeyin verdikten sonra telefon gelir bilmem ne olur anahtarı aşağıya vercem karnım ağrıdı bir ilaç getirticem alcam vs bi sürü yalan tek kelime parayı bırak git gel al diyin bi sürü palavra sallarlar güvenmiyor musun falan derler bırakmayın tavrınız net olursa ne anahtar kalır ne karın ağrısı nede ihtiyacı olan bir arkadaş en önemli tavsiye 3 kişi iseniz 1 kişi masaya bir hatun alsın ona sorun tanıdık arkadaşlarını ve kimleri tanıyorsa ona göre davet edin masaya çünkü o zaman ortak fiyat çıkarırsınız daha uygun olur ve son nokta güler yüzlü hatun çağırın gene hatun gülmüyor soğuk duruyorsa hemen yollayın kimseye inanmayın kanmayın tedbiri elden bırakmayın ortamdaki birisi illa az alkollü olsun1200-1300 TL ye 2-3 gece kalırsınız sınırda türk tarafı 15 tl alıyor arabanız yoksa kapıda bir sürü taksi var onlara binin ama tamponu olmayan yok darbeli vs. araçları seçmeyin sitedeki yazılara çok takmayın ben gittikten sonra küfrettim tüm yorumlara küfür yemeye niyetim yok 🙂 iyi eğlenceler

  not. gürcü tarafına ağrı kesici bile geçirmeye çalışmayın ilaç olarak kesin kullandığınız bir ilaç varsa hopada yeminli gürcü tercüman varmış ona reçetenizi tercüme ettirmeniz lazım yakalanırsanız hapis cezası var orda aynı eczaneler aynı ilaçlar var ordan alın hemen herkes Türkçe yada İngilizce biliyor kolayca anlaşırsınız sigara içki mevzuuda şöyle dutyfree den limitiniz dahilinde alabilirsiniz(limiti türk kapsından çıkmadan sorun görevliye kaldığınız güne göre değişiyor) dışına çıkmak isterseniz bir mont ceket vs götürün ceplerine alabildiği kadar sigara sokuşturun kimse üstünüzü aramaz telefon yada başka bir elektronik cihaz alacaksanız gürcü tarafında fiyatının bir miktarını iade ediyorlar onu isteyin sonra arada kutusunu yok edin türk kapısında gürcülerin ödediğini geri isterler ama kutuyu yok ederseniz sorunsuz geçersiniz

 9. Ali denilen dingil ;
  Bakıyorum da orada bulunan tüm kürt ve türklerin işletmelerini saymışsın insanlar orada söğüşlensin diye.
  Türkiyede yaptığınız soygunu orada da yapabilmek için muhtemelen.
  Gürcistan’a sık sık giderim ve Türkiyeli işletme ve sansarlardan uzak dururum.
  Türkiyeden daha güvenli, ucuz ve sakin bir yer. Yemekleri şatafatlı değil ama güzel.
  fahişeler için yazdığın fiyat ise komik, bayağı sağlam kazıklanmışsın. ( devlet başkanının kızına ödemediysen o kadar parayı)

 10. Türk lokantalarının hepsine gitmeyin itibar ve samimiyet kesinlikle yok yanı sıra istanbul lokantası demiş birisi ismail abi diye o adam sağolsun banada yardımcı oldu motosiklet turuna gitmiştim çadır kuracak yer aradım bulamadım ismail abi otel bulmuştu 30 lare günlük ingilizce bilen pek kimse yok ama türkçe bilen birisini bulabilirsiniz

 11. Merhabalar
  Gürcistan a eğlenmeye gelenlerin konaklamak için ilk tercih ettikleri yerler otellerdir. Ama ailece gelenler veya düzgün yerde kalmak isteyenler genelde günlük ev kiralıyorlar. Hem otelden daha temiz, hemde daha hesaplı oluyor. Tabi ki temiz olmayan evler de mevcut.

  • Merhaba Mehmet Bey,
   Haklısınız, Gürcistan gibi eski sosyalist ülkelerde ev kiralamak yaygın. Hem otelden daha ucuza geliyor, hem de alışveriş yapıp evde yemek yenebiliyor. Ben de Batum merkezinde uygun fiyatlı bir kiralık dairede kaldım.

 12. Merhabalar
  Ben şu anda Gürcistan Batum dan yazıyorum. Buraya gelmeden önce bu ve benzeri yazıları defalarca okudum. Çok istifade ettim. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Şimdi ise Batum da yaşıyorum. Bu siteye ve fayda gördüğüm diğer yerlere elimden gelen katkıyı sunmaya çalışacağım.

 13. Merhaba Alper Bey,
  O kadar güzel yazmışsınız ki, Gürcistan a gelmek isteyen herkese bu yazdıklarınızı okumayı şiddetle tavsiye ediyorum.

  • Çok teşekkürler Mehmet Bey, sevindim. Batum’da yaşam nasıl? Gürcistan’da yaşamaktan memnun musunuz? Batum’da ne işle uğraşıyorsunuz? Gürcistan’a yerleşme koşulları nasıl?

 14. Merhabalar
  Gürcistan’a yerleşmek eskiden çok kolaymış. Ama Bizimkilerden talep oldukça yoğun gelince işleri bayağı değiştirmişler.
  Şimdi yerleşme şartları çok ağır. Birkaç açıdan oturum alabilmek mümkün. Ancak bilinenin aksine burdan biriyle evlenince öyle hemen oturum verilmiyor. Erkek hangi ülke vatandaşı ise bayan o ülkeden oturum alabiliyor. Ama Erkek, bayanın ülkesinden oturum alamıyor.
  Burdan evli ve çocuk sahibi olan erkekler bile, diğer şartları yerine getiremeyince oturum alamıyor.

 15. Evet
  Dediğiniz gibi Gürcistan, gezmek için gidilebilecek en kolay ve en rahat ülkelerden biridir.
  Beklentilerin birçoğunu bünyesinde barındırmakta,
  Deniz,Sahil, boğucu ve aşırı nemli olmayan yaz günleri,
  Farklı tercihler için Tarihi ve Kültürel yapıları,
  Ormanlık ve dinginlik veren tabiatı,
  Alabildiğince Gece hayatı, sınırsız eğlence ..

  Tabi şunu da belirtmeden geçemeyeceğim ki;
  Türkiye de bulabilecekleriniz bence dünyanın hiçbir yerinde yoktur,

  Ülkemizdeki güzellikler ve imkanlar çok çok iyidir.

  Ama yurtdışı deneyimi için en müsait ülke olarak Gürcistan seçilebilir.

 16. ..Sayın Alper bey..samımi ve etraflı yazılarınız emeğiniz için teşekkur ederi..Fakat,şunu belirtmek isterimki..biz seyahatmeraklıları için fiyatlar en önemli kısmını teşkil ediyor bu yazıların metinlerin..Siz ise atlıyorsunuz..( Örneğin..batum ‘da kıraladığını dairenin gün/fiatı?)..atlamış da olabilirim..ama yine de..rica etsem..fiyatlar konusunu belirtseniz..herşey için teşekkurler..

 17. Alper Bey,

  Ben sizi uzun zamandır takip eden birim şimdi size işim duştu.,Ben giresunluyum eşimle beraber bu yaz batuma geçelim diyorum 2 gunluk.. kendı arabamla gecmem mantıklı yabancı dilimiz yok ikimizinde nerde nasıl kalacaz domuz etı yemıyoruz yemek konusunda turk lokantalarımı tercıh edelim..yani batuma kac para bulunduralım ? eşimle gideceğim güvenlimi ? evden bahsetmişssiniz bunu kimden kiraliyoruz?

  • Merhaba Salih Bey. İlginize teşekkür ederim. Benim kaldığım evi bir tanıdık bulmuştu. Yanınıza İngilizce bilen birini alıp “Batum rent apartment” şeklinde İnternet’te aratırsanız birçok seçenek gelir. Olmazsa Türkçe “Batum kiralık ev” yazın, yine mümkün. Yazımda bahsettiğim Batum Türk lokantalarında güvenle yemek yiyebilirsiniz. Seyahatinizin masrafı konusunda rakam veremem, bunun miktarı size bağlı. Türkiye’den ucuz olduğunu söyleyebilirim. Batum güvenlidir, endişe etmeyin.

 18. Arkadaşlar öncelikle net ve kesin bir şekilde belirtmeliyim ki bu yorum tamamen bağımsız bir şekilde 3 günlük Batum gezisi sonrası hür irademle yazılmış bir yorumdur.

  Anlık karar verip kafa dengi arkadaşlarımla Batum’a gitme planı yaptık. Nette gece yarısı araştırma yaparken gezi nasıl olur ne yapmalı vs. konularına daldım, bir kaç yorum ve blog okuduktan sonra hem endişe oluştu hemde kesinlikle gitmem lazım şeklinde düşünmeye başladım. Daha önceden turdan bağımsız yurt dışı gezisi yaptığımdan tecrübe sahibiyim ki dilini bilmediğin ülkede sen ve Allah baş başa kalıyorsun 🙂 Yapayalnızlık hissi ve maksimum endişe, acaba duyguları, yanlış mekanda yanlış yollarda kaybolmalarla geçen ziyan olan paralar ve tatil günleri… Bundan dolayı Batum’a yani deplasmana giderken mutlak surette yanımda şehri ve ülkeyi bilen kişinin olması gerektiğinden emindim. Nette yazdığım aramada karşıma çıkan rehberle iletişime geçtim, anında geri dönüş yaptı ve kafa dengi bir arkadaş olduğuna kanaat getirdim konuşma süresince. Bu gezide bize destek sağlayacağı kanaatine vardım.

  Kendi aracımızla Batum’a Cuma günü giriş yaptık. Rehber kardeşim bizi karşıladı, onun ilk tavsiyesine uyarak işe başladık;

  Tavsiye 1: -Otelde kalmak riskli, güvenli ortam olan evde kalmak avantaj. Full manzaralı, gayet makul fiyatlı, şehrin merkezinde bulunan rezidans dairesi ayarlandı. (Fiyatı gayet makul)

  Rezidansın altındaki markete dalıp ucuz fiyatlara sahip etiketler arasında alkolleri fulledik biraz içip dinlendikten sonra düştük yollara…

  Tavsiye 2: -Yolculuk yormuştur, araç, uçak vs. size masaj iyi gelir, gelin masaja gidelim… Bu tavsiyeyi ikiletmeden tüm ekip kabul ettik. Masaj salonuna kardeşimle kendi aracıyla gittik, orada rehber bizi bekliyordu. Her ikisini bir arada görmek güzel oldu. Salonda tamamen orijinal China Massage hizmeti mevcut olduğunu görünce resmen çağlayan şelale misali aktık ortama. Harika bir masaj.

  Tavsiye 3: – Abi mekanların aktif saatine kadar oturup sohbet edelim birşeyler içelim. Doğru zamanda doğru mekanda olacağız sıkıntı yok… Bizim ekip ile harika keyifli bir sohbet kafa dengi elemanlar ya harbiden dedirten tanışmanın dozunu artıran ve güven sağlayan atmosfer.

  Tavsiye 4: – Abi şu mekana gidelim, şuan orada sıkıntı yok ve çok hareketli zamanları başladı… Sorgulamadan direk kardeşimin tavsiye ettiği bir mekana gittik. Ortam patlıyor, hatun sayısı erkeklerin 3 katı, güzellik seviyesi Türkiye’nin 10 katı 🙂 fizikler gayet düzgün, birleşmiş milletler konseyi sanki, potansiyel atmosfer maksimum seviyelerde. Yalnız şu dikkatimi çekiyor, ortama girerken arkadaş önden rot balans ayarı veriyor “benle birlikteler, misafirlerimdir gibisinden..” kapıda ve mekanda locaya gelen garsonlara bir kaç bir şeyler söylüyor. Sonra masa fulleniyor, meyve tabakları, votkalar, biralar, çerezler, masada yer kalmıyor telefonu koyacak… Saatler geçiyor, masadaki sayımızı hatırlayamıyorum cidden, içkiler viskiler hatunlar vs.vs. masaya bakan biri derki aha bu masa göçtü ocakları söndü 🙂 ama asla öyle bir şey olmuyor. Hesap geldiğinde ağzım açık kaldı onca şey hatunlar ve bizim masada hatunlarla içilen viskilere rağmen gelen hesap çok ama çoook ucuz kişi başı 50 lari yani yaklaşık 60 TL. Resmen şok yaşıyorum o anda kardeşimin doğru tercih olduğu gelen hesapla belgeleniyor (Mekana girmeden söylediği ortalama gelecek olan hesap ile gelen hesap aynı 🙂 . Mekandan tanıştığımız hatunlarla birlikte bizi mutlu mesut bir şekilde güvenli rezidansımıza bırakıyor sağolsun, o alkol kafasıyla taksici çakallarla dialoga girmeden hatunlarla gece devam ediyor. Dakika 2, Gol 2.

  Tavsiye 5: – Abi burda şura şura görülmelidir, hediye alacaksanız gün içi o işleri halledelim bu gecede aksiyon devam edecek, Casinolara gidelim, oynasanızda oynamasınızda mekanı görün… Şehir turu, yenmesi gereken yemekler, Casino faslı.

  Tavsiye 6: – 2. gün olan cumartesi, casino sonrası striptiz club zamanıdır.. 10 lari bahşişle ilik gibi hatunların kucak dansları.. hadi oraya gidelim, bir görün… Sorgulamadan mekandayız, tüm bu ulaşım noktasal atış ve problemsiz X5 konforuyla.

  Tavsiye 7: – Bugün şu mekanlar sıkıntılı olacak, polis kontrol vs. gereksiz stres yaşamayalım şu mekana gidelim.. ikiletmeden dediği mekana gidiyoruz. Yolda giderken polis araçlarını da görüyoruz dediği yerlerde 🙂 Hatun sayısı erkeklerin 6 katı bu sefer 🙂 bünye alışkın değil bu oranlara malum. Yine masa fulleniyor, en iyi locada yer ayrılıyor, hatunlar, danslar, keyif maksimum, yanar dönerler 🙂 çikolatalar… Gelen hesap yine çok ucuz 45 lari kişi başı…Mekanda birini ayarladığımda kardeşim sağolsun beni ve hatunu eve bırakıp geri mekana dönüyor arkadaşlarımın yanına. Bende mücadele devam ediyor Dakika 3, Gol 3. (Hayatımda gördüğüm en esmer ve içi sıcacık Moldova’lıyla tanışma imkanı)

  Pazar günü güzel bir kahvaltı ve Batum’dan sorunsuz çıkış işlemleri..

 19. Merhabalar herkese oncelikle gercekten herseyi ozetleyen cok bagdastirici bir site olmus adminimi tebrik ediyorum. Biz 3 arkadas biraz gece hayati odakli bir batum tatili yaptik.

 20. Merhaba Arkadaslar

  Seyahat insana sihhat verir derler, bende bu soze inananlardanim. Iste keyifli ve unutamadigim bir gezi anilarima Gurcistan’in Batum sehrini de eklemis bulunmaktayim. Gurcistan ismini etrafimizdaki insanlar tarafindan cok siklikla duyariz ama hep bir gerekceler arkasina veya korkularimizin bize verdigi negatif hissiyatla nedense gezip gormeyi hic istemeyiz. Bende bu korkulari ve gereksiz gerekceleri umursamayip Batum yollarina dustum .

  Oncelikle Karadeniz’imizin o essiz manzarasi ve sehirlerimizin guzelligiyle baslayalim. Ankara’dan Corum, Corum’dan Amasya, Amasya’dan Samsun, Samsun’dan Ordu, Giresun, Trabzon,Rize Artvin ve Sarp sinir kapisi. Tabi ki buraya kadar olan saatleri ve dakikalari ayri ayri yazmak istersem bu bir kac saatimi alabilir. Bu saydigim sehirleri tek tek gezerek ve sehirlerimizin icinde gorulmesi gereken yerleri gorererek Batuma geldim. Oncelikle Gurcistan’a sadece kimliginizle dahi girebiliyorsunuz.

  Arkadaslar eger Batum gezisi yapmayi dusunurseniz hic tereddutsuz tavsiye ederim.Korkularinizin yersiz ve gereksiz oldugunu goreceksiniz. Bir Istanbul’dan emin olun ki daha guvenilir ve daha emniyetli bir yerdir Batum.

 21. Çok güzel yerler var biz yanlışlıkla EFES HOTEL diye biryere düştük sakın ha gitmeyin.
  Adamlar mafya gibi kendilerinin diskosuna zorla götürüp yanına iki kadın oturtuyor 4 bardak da bira 5600 lari hesap geldi bize nasıl olur falan tartıştık.Arkaya çektiler zorla tehdit ettiler yoksa dövüyorlar kaç kişi dayak yedi.Biz paralarını verdik hemen otelden de ayrıldık hemde 5 günlük peşin vermişken.Batum güzel yer fakat çok tehlikeli uyanık olun.Taksicilere de güvenmeyin!!100tl 73 lari paramız değersiz.

 22. Gerçekten katılıyorum bizimde önümüzdeki ay bir planımız var fakat çekiniyoruz rehber refakati yapalım diyoruz. Daha önce giden uzaktan akraba bir yakınımız arkadaşlarıyla beraber furkan diye bir rehberle gezmiş ama memnun değiller nabıcaz bilmiyoruz adam herkesle anlaşmalı aman dediler casino otel casino otel başka birşey yok bu yüzden giden gelen arkadaşlar daha çok paylaşım yaparsa bizim içinde iyi olur internetde baya araştırdım herşey iyi görünüyor ama bizimkiler yazı yazmış yayınlamamış . Ondan sonra anladım . Masaj 120demiş gitmişler 80 yazıyo abi eski fiyat demiş o . 40lira hesabını başta yapan gece klübünü anlatmıyorum bile .Başlangıç buysa sonumuz hiç iyi değil . Kimsenin ekmeğiyle işimiz yok ama yurt dışında türk türke yapmasın . Kievde selim nas var öğrenci bir arkadaşla gezdim adamın dibi öyle ilgi alaka o kadar koruyor ki tek fark ne Gürcistan Ukrayna farkımı yoksa 40lira peşine düşen çakal mı. Gezimiz dışında soru işaretlerimiz araştırdım Mikonos ve Yalta da alternatif olabilir bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim. Şimdiden teşekkürler .

 23. Merhaba herkese , Batum’a olumsuz anlamda bakan arkadaşlarım için konuşuyorum ; gezmek ve eğlenmek bu kadar basit değil yani Batum Botanik parktan ibaret değil . Sabah saatlerinde sıkıntısız şekilde sırasız giriş yapıp daha sonra eli yüzü düzgün bir taksici bulup onun birikiminden faydalanmaya başlayabilirsiniz . Şehir turuna başlamadan yemek olarak Acaruli , Megruli ya da İmeruli Peynirli pidelerinden birini tercih edebilir yanında da her yerde duyduğunuz armut suyunu tadabilirsiniz . Şehir turu zaten sahilden başlayıp şuanda Metro Turizmin sahibi olan Galip Öztürkün yeni yaptırdığı şehre tanık olarak şehrin 3-4 sene içinde ne şekilde gelişebileceğini de görebilirsiniz. Daha sonra solunuza bakarsanız Mapa inşaatın yaptığı fakat 3 yıldır açılmayan müthiş mimariye sahip olan yapıyı , ilerisinde hemen Roma Colessium’unun kopyası Collesium Otel’in karşısında bir selfie yapabilirsiniz. Meşhur ters restorantı görmeden olmaz tabi onun devamında da eski Hollanda evini andıran ve gece klubu olarak kullanılan yapının yanında da bir resim iyi gider . Şehir turuna Batum bulvarında devam edip Poseidon heykeli veya Alfabe Kulesi gibi mimarisi harikalar yaratan eserlerle fotoğraf merakınızı maksimum düzeyde geliştirebilirsiniz. Kısacası Batum bulvarında bunlardan hariç daha 10larca tarihi eser var yani sadece şehir merkezinden aldıklarınız şimdilik bir oh çekmenizi sağlayacaktır . Daha sonra botanik park ve Gürcistan’ın köylerine doğru yol alabilirsiniz , doğanın kokusunu içinize ferahlıkla çekebilirsiniz. Alkolle arası iyi olan arkadaşlarıma Gürcistanın geleneksel içkisi çaçayı da tavsiye ederim ama 3 bardaktan ileriye gitmeyin uyku yapar . Akşam yemeği için şehir merkezinde Puşkin sokakta Ajara Palace restoranta gidip meşhur Gürcü mantısı hinkaliyi tadabilirsiniz . (4 yıldır burdayım en güzel yemekler burda) Ve eğer konaklayacaksanız ki ailenizle geldiyseniz otelleri tercih etmeyin . Çünkü Batum daha çok fuhuşa yönelik bir yer olduğu için rahatsızlık hissedebilirsiniz . Bunun için günlük kiralık evler ya da rezidansları tercih edebilirsiniz. Konaklama yapmadığınızı düşünürsek şuanda sınır kapısında ne kadar yazsa da 3 gğn kalmadan alkol ve sigara çıkışı yok . Bu hikaye . . Zaten muhattabımız Türk gümrüğü olduğundan bize çok fazla bir kontrol yapmıyorlar ve izin veriyorlar ama abartmamak şartıyla . Günübirlik geldiyseniz 2 karton sigara ve 1 litre alkole kimse birşey demez . Ama dönüşünüze koli şeklinde 20lik armut sularından alabilir en azından Batuma gittim de eli boş geldim demezsiniz kimseye . Umarım yararlı bir yazı olmuştur .

 24. Herkese selamlar , yaklaşık 7 ay önce yaptığımız Batum planı , internetteki olumsuzluklar neticesinde arkadaşlarımın da baskısı ve malum eşlerimize gerekli talimatları veremeyeceğimizden dolayı iptal olmuştu . Yazıma başlarken şunu da belirtiyim şuan Muğla’dayım tatilim devam etmesine rağmen sıcağı sıcağına yaşadıklarımı tavsiyelerle size aktarmak istiyorum bu sitedeki yazılar bana , bize nasıl ayna olduysa umarım size de aynı sıcaklığı verir ve faydalı olur . Öncelikle Batum’u özlüyorum . . .

  06.06.2016 tarihli planımızda 5 arkadaş kendi aracımızla Karadeniz turu yapmaya kadar verdik ve bu doğrultuda da turun sonunda Muğla’ya geçip bekar alemi hürlüktür derler ya bu makama 2 günlük te olsa erişmek için bütün hazırlıkları yaptık . Batum kafamızda ya da kafamda hiç yoktu desem yeridir , biz biraz da bu olayı Trabzon ve Samsun’da hallederiz amacıyla hiç düşünmemiştik Batum’u.

  Bol bol yemek yiyip bol bol resim çekip eşlerimizi en azından tatmin etmek adına gerçekten turumuz bir başka şekilde de anlamını arttırmaya başlamıştı . Trabzon gezimizde Sümela Manastırı , Uzungöl derken fotoğraf makinelerimize yansıyan kareler hanımlar içindi ama inanın bana eğer hala bu tura dahil olmadıysanız kesinlikle tavsiye ediyorum .

  Yolumuz Karadeniz’in doğusuna yayıldıkça hele ki Ayder Yaylasına çıktığımızda , doğanın içinde kafamdan geçen ya acaba Batum’a gitsekmi soruları ufaktanda olsa gıdıklıyordu bünyemi .

  (13. 06 .2016 ) Artık planımız netti ; Sadık arkadaşımın özellikle ısrarlı istekleri doğrultusunda Antep’e geçip orada sağlam bir sofradan sonra Muğla planımıza devam edecektik . Ortaya bir yem attım Batumla alakalı , baştan herkes karşı çıktı ama ağır baskıdan sonra ” ya 1 günde ne olcak canımızı mı alcaklar ” soru işaretleriyle 3 arkadaşımızı ve aracı Hopa’da bırakıp 2 arkadaş Batum sınır kapısına doğru yol aldık . Kalabalığa inanamazsınız ki bu darbe olayından dolayı devlet memurlarına kısıtlama getirmişler . Sıraya geçtik ve inanılmaz sıcağın alnında korkularımız da azalmıştı biraz . Çünkü bu kadar insan Batum’a gidiyorsa vardır bir bildikleri sadece biz sırıtmıyoruz ya içlerinde .

  Sırada boş durmamak adına konaklama konusu için booking’i araştırmaya başladım . Fiyatları yaz dolayısıyla fazla şişirmişler derken booking’in reklamında bir tatil koçu detayı gördüm hevesle girdim ve yönlendirildiğim internet sitesinde birkaç yazı okudum . Hemen malum arkadaşla iletişime geçtim, şartlar hakkında bilgi sahibi olmak istedim . Gerçekten sunduğu imkanlar o kadar makuldu ki bir an dolandırıcı olabilir mi diye kapıldım yalan yok .( Kardeşim neyse onu yazıyorum 🙂 )

  Türk sınırında ki kalabalıktan sonra Gürcü sınırına geçtik ama arkadaşımın kimliği eski diye beklettiler , biraz daha bekleyip diğer taraftan girerken yine durdurdular ve Allah razı olsun biraz Türkçe bilen bir polis arkadaş ; Gürcistan’a girmesinin olanak dışı olduğunu söyledi . Tam geri dönmeye yeltenirken , Mert’i aradım , halledebileceğini söyledi ve beklememizi bildirdi . Hangi renk tşört giydiğini ve pantolon rengini söyledikten sonra yanımıza Gürcü bir bayan polis gelip bizi hiçbir şey yokmuş gibi içeri aldı . O an korku minimum seviyedeydi . Çünkü hızlı geri dönüşünden tutun problem çözme yetisinin de bu denli hızlı olması sosyolojik anlamda , hoşuma gitmişti .
  Mert sınır kapısından bizi , enteresan patlıcan rengi bir mercedesle karşıladı . Konuşması gerçekten güven veriyordu ve Batum yolculuğumuz başlamıştı . Batum’a gelmeden gördüğümüz eski Batum’da yollardaki inekler , Rus turistlerin yoğunluğu ve tarihi görüntüler resmi hakediyordu fakat yapamazdık . Batum merkeze geldik , Mert’e biraz geç ulaştığımızdan dolayı konaklamamızda problem vardı o yüzden başladık otel aramaya . İnanın bana 2 saat boyunca en iyi otellerden tutun da en kötü otellere kadar heryere baktık ama yok yok yok . Sahildeki görünüm zaten kalabalığından o kadar felaketti ki ben bu kadar kadın turisti bir arada ne televizyonda gördüm ne de gençliğimizdeki pornolarda . Rusya – Türkiye arasındaki kötü ilişki Batum’a yaramıştı anlayacağınız . Artık otelden umudumuzu kesmeye yakın Mert bir sürprizle bize döndü ve odalar ayarlanmıştı . 3. kattı , Asansör yoktu otelde ama sonuçta konaklamamız bir gece olacaktı o yüzden bol bol teşekkür ettik .

  Otel problemimiz giderildikten sonra ilk işimiz yemekti , güzel bir Türk restoranına gittik . Gerçekten gelen arkadaşlara tavsiye ederim ismi Karadak ya da Karabak olması lazım , garsonların ilgisi ve yemeklerin lezzeti keyiflendiriyor . Ve Mert o an bombayı patlattı . Süper kupa finali Beşiktaş – Galatasaray maçını izlemeye gitmeyi teklif etti gece klupleri açılana kadar oyalanmak açısından . Batum’da Türk kahvesi , gerçekten çok şaşırmıştım . Milletimiz burada o kadar kabullendirmiş ki kendisini hayran kaldım . Bu arada koyu Galatasaray taraftarıyım , Mert’in de o gün bizi almaya geldiğinde üstünde gördüğüm Beşiktaş forması , maçı izleyeceğimizin yankılarıydı adeta .

  Ufak bir iddaaya tutuştuk . Mert özel bir şoför ayarlıcak , bizimle beraber alkol alacaktı ve kaybeden taraf masa hesabını ödeyecekti . Aslanlarıma şükür ki hesap Mert’e kaldı 🙂 . O keyifle gece klubune doğru yol aldık . Gece klubu girişindeki sıra kalitenin habercisiydi , sıkı güvenlik kontrolü ve giriş için ücret sistemi vardı . Ama içeriye ücret ödemeden elimizi kolumuzu sallaya sallaya o kadar havalı bir şekilde girdik ki , o an dedim tamam bugun alem benim . Adamsın Mert . Ben o zaman da belirttim şimdi de belirtiyorum talep ettiğin ücret , hizmetinin en az 10/1i .

  İçeriye girdik , her adımımızda durmak zorunda kalıyorduk sanki Batum valisi gelmişti garsonundan tutun da paralı askerine kadar artık bize bile hürmet etmeye başladılar . Adam Batum’u avucunun içine o kadar net bir şekilde almış ki sadece şokla bakıp izlemekle yetinirsiniz . En çok dikkat çeken şey bayanların gruplaşma şekliydi biraz bilgilendirmeden sonra . Bar tarafındaki Rus ve Ukraynalılar , sahneye yakın Gürcüler ve ortada milleti dolandırmak için gezen Özbekler herşey belirli bir sistem döngüsünde işliyordu belliydi .

  Gözüme o an kestirdim birini , Mert’e danıştım , Ukraynalıydı , ama hani bir rivayet vardır ya sanki alnında ” Ve Tanrı Kadını Yarattı ” logosu mevcuttu . Hemen yanına gidip masaya davet ettim . Tanışma faslı ve şartları konuşmaya başladık artık . Fiyatı gerçekten yüksekti o yüzden geri göndermek zorunda kaldım . Ama gece klubunü bırakın benim hayatımda gördüğüm en iyiler sıralamasında ilk 3ü zorlardı emin olun .

  Moral bozukluğu vs derken içeri birşey girdi şuan sizde diyorsunuzdur ney 🙂 . Ben hayatımda bu kadar sempatik bu kadar narin bir yaratığa daha rastlamadım . Hemen yanında bittim , masaya çağırmamak için ayakta konuştum , 17 yaşında olduğunu ve otellerin yasal prosedürlerinden dolayı sadece güvenilir rezidanslarda geceyi geçirebileceğini ve ve ve ekstra olarak ta eğer onunla anlaşırsam ablasız bir yere gitmeyeceğini bu yüzden ablasıyla da anlaşmam gerektiğini söyledi . Valla o an yedi sülalesi gelse anlaşırdım 🙂 Hemen Mert’in yanında bittim , Mert yine beni şaşırtmayıp problem çözme yeteneklerinin sınırlarını zorladı ve otelin resepsiyonunu arayıp halletti , bu arada ablasını da arkadaşıma bağlayıp bir an önce Mert’e hadi çıkalım diye ısrarlara başladım .

  Hesabı istedik , İçinde kartvizit tarzı bir kağıdın üstünde ”Afiyet olsun ” yazılı broşürümsü olayı da gördükten sonra tamam dedim bundan sonra her derbide Mert’i arıyorum 🙂 . ( Masamıza sürekli gelip oturan Beşiktaş formalı bir arkadaş o an fazla önemsememiştim ama gece klubunun sahibiymiş , Mert’te bizim için Avusturya’dan akrabalarım diyince herşey kaçınılmaz olmuş . )

  Batum’un gecesini gündüzünü bilmezdim , haklısını haksızını ya da sevenini sevmeyenini ama ben Batum’u sevdim ben Batum’u Mert’ten dolayı sevdim . Kardeşim aldığın ücret ananın ak sütü gibi helal olsun . İnşallah bu yazım Batum’u görünce karanlıkta kalan herkese bir aydınlık olur ve umarım başarılı bir başlangıç yapmışımdır .

  Herşey dilediğince ve gönlünce olsun nice derbilerde görüşmek üzere . . .

 25. Barcelona denen bara sakın ama sakın gitmeyin. 2 kahve 1 şampanya 2 meyve suyuna zorla 4.500 USD dolar evet yanlış duymadınız 4.500 USD para ödettier. Allahtan yanımda nakit param vardı. Sahibi kürt Muş luyum diyor sonra da Diyarbakır lıyım diyor. Aynı pavyon gibi. Bizim gibi normal insanları dolandıran şebeke, pislik insanlar. Taksicilere sakın güvenmeyin. Hepsi yalancı. Bizi taksici götürdü oraya. Sakın ama sakın böyle mekanlara gitmeyin. Çok kötü kazıklıyorlar. Param gitti sizin gitmesin. Enayi diyebilirsiniz ama insanın içinde kötülük yoksa böyle şeyleri düşünmez. 5 tane deve gibi bodyguard başımda zorla Ahmet denen p.z…nk beni dolandırdı. Batum Türk konsolosluğunun internet sayfasında bu tür olayların yaşandığına dair bir yazı varmış. İş başımıza geldikten sonra okuduk. Arkadaşım ve ben daha hiç dolandırılmamıştık İstanbul gibi bir yerde, burda çooook kötü kazık yedik. Barcelona bardan uzak durun

 26. Kötü deneyimlerin olduğunu tahmin ediyordum.. anlatılanlarda bunu doğruluyor. Bunları azaltıp tecrübelerinden faydalanmak için, İyi niyetli ve dürüst Rehber, kiralık apartman dairesi hatta Gürcü taxicilerin telefon ve bilgilerini yaşamış arkadaşlar burada paylaşırsa çok faydalı olurdu. teşekkürler.

 27. Batuma gezmeye veya her ne için giderseniz aklınızda olsun Türklerin çalıştırdığı barlara sakın gitmeyin .Çok yüksek fiyat çekiyorlar yani 2 bira içerseniz ve birde masaya kadın çağırırsanız vay halinize en az 1000 lariden başlıyor ve ilk günden hayal kırıklığına uğruyorsunuz .Sakın olaki Türklerin çalıştırdığı mekanlara gitmeyin …

 28. Merhabalar eşim ile gidiceğiz yakın zamanda 2 günlük küçük bir kaçamak hangi dil ile anlaşabiliriz orada bir de para birimi olarak ne kullanabiliriz eşim olarak tavsiye edebileceğiniz temiz bir otel var mı bir de?

  • Merhaba. Gürcistan’da en yaygın dil Gürcüce, ikincisi Rusça. Gençler arasında İngilizce oranı da fena değil. Türk esnaf da çok. Gürcistan para birimi Lari (GEL). Geçen ay Türk Lirası’nın değerinin düşmesiyle lari liranın iki katına çıktı, yani 1 Gürcistan Larisi 2 Türk Lirasına eşit. Ben arkadaşımın bulduğu basit bir dairede kaldım, otelleri bilmiyorum. internetten merkezi ve düzgün bir otel kolayca bulursunuz. Uçakla mı kara yoluyla mı gideceksiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz