Ukrayna doğası, tarihi, mimarisi, denizi ve eğlencesiyle her yıl 20 milyondan fazla yabancıyı kendine çekiyor. Avrupa’nın en çok turist giden 8. ülkesi Ukrayna’ya en çok Doğu Avrupa’dan olmak üzere Batı Avrupa, Orta Doğu, ABD ve Kanada’dan giden oluyor. Bu gezi notları yazımda bir Ukrayna gezi rehberi oluşturması için keyifle gezdiğim Ukrayna hakkında, konumu, tarihi, mimarisi, iklimi, nasıl gidildiği, yemekleri, içecekleri, nerelerde kalınabileceği, gezilecek ve görülecek yerleri, tatil yerleri, kentleri, gece hayatı ile ilgili bilgilerimi görüntülerle anlatıyorum.

 

ukrayna tatil
Yalta sahilinden fotoğrafım, Kırım. Ukrayna gezi rehberi.

 

Ukrayna’nın Karpat Dağları kayak, doğa yürüyüşü, tırmanış, balık avcılığı için uygun. Karadeniz kıyıları tatilciler için yaz mevsiminde gözde bir bölge. Ukrayna’da kendi şaraplarını üreten üzüm bağları, antik kalelerin kalıntıları, tarihi parklar, Ortodoks, Katolik ve Protestan kiliseler, camiler ve sinagoglar var.

 

ukrayna gezi rehberi
Kuş Yuvası / Bird’s Nest, Kırım, Ukrayna gezisi.

 

Ukrayna’nın başkenti Kiev geniş caddeleri, şık mimarisi ve Saint Sophia Katedrali gibi görkemli yapılarıyla göz alıyor. Kendi başına küçük bir kıta sayılabilen Kırım sıcak iklimi ve deniziyle tatilcilerin yüzme, güneşlenme ve eğlenmeye geldikleri bir yarımada. Ukrayna’nın tamamı ve özellikle Kırım, fiyatlarının ucuzluğu, güvenliği, rahatlığı, eğlenceli gece hayatı nedeniyle Türkler için de tercih edilen yerler. Artık Türk vatandaşları için Ukrayna vizesi gerekmediği ve Ukrayna’ya pasaportsuz kimlikle seyahat anlaşması imzalandığı için seyahat etmek kolaylaştı.

 

Ukrayna Gezi Rehberi

Ukrayna gezisine çıkmak isteyenlere yönelik, ülkeyle ve seyahatle ilgili anlatımlarım. Ukrayna gezi rehberi.

 

Ukrayna Hakkında Bilgi

Ukrayna nasıl bir ülke? Ukrayna’nın yakın tarihindeki olaylar neler? Ukrayna’ya ne zaman gitmeli? Ukrayna tarihi, mimarisi, konumu, özellikleri, iklimi, Ukrayna hava durumu. Ukrayna hakkında bilgi.

 

 

Verimli topraklara sahip olan Ukrayna’daki ilk yerleşim çok eskiye dayanıyor ve burada kurulmuş olan en güçlü devlet Orta çağda kurulan Kiev Rus Devleti. 1986 yılında Ukrayna’da meydana gelen Çernobil nükleer faciası çok sayıda can aldı. 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanan Ukrayna, 90’lı yılları oldukça zor geçirmiş olsa da 2000’li yıllarda kendini toparlayan, gelişmekte olan bir ülke.

 

Ukrayna mimarisi Rus, Galiçya, Kazak, Avusturya ve Sovyet etkisinde kalmıştır. En çok dikkat çeken, altın sarısı ya da yeşil renkte kubbelere sahip yapılar.

 

Ukrayna’da iklim karasal. Özellikle ülkenin iç bölgelerinde sert soğuklar yaşanıyor. Ukrayna’nın tatil sezonu Haziran, Temmuz ve Ağustos olmakla beraber hava koşulları göz önüne alındığında ziyaret etmek için en uygun zamanlar Nisan, Mayıs ve Haziran ayları.

 

Ukrayna’ya Nasıl Gidilir?

Ukrayna’ya nasıl gidilir? Ukrayna’ya hangi havayollarının uçuşları var? Ukrayna’ya uçak biletlerinin fiyatları ne kadar? Ukrayna’ya aktarmalı ve direkt uçak seferleri, uçuş süreleri, fiyatları, aktarmalı uçuşlar, havaalanında dikkat edilmesi gerekenler, Ukrayna vizesi. Ukrayna gezi rehberi.

 

 

Ukrayna’ya gitmek için birçok seçeneğiniz var. Türk Hava Yolları, Pegasus ya da Ukrayna Uluslararası Havayolları ile birçok kente direkt uçuş var. Bunların yanı sıra çok sayıdaki yabancı hava yolu şirketinin de Ukrayna’ya aktarmalı uçuşları mevcut. Aktarmasız uçuşlar 2 saat veya daha kısa sürer. Ukrayna uçak biletlerinin fiyatları ise 300 – 600 lira arasında değişiyor. Ülkemizden Kiev, Kharkiv, Zaporizhia, Lviv, Odesa ve Kherson şehirlerine aktarmasız uçuşlarla gidiliyor.

 

Ukrayna Yemekleri ve İçkileri

Ukrayna’da ne yenir, ne içilir? Ucuz ve kaliteli yemekler nerede bulunur? Ukrayna’nın ünlü yemekleri, mutfağının özellikleri, borş çorbası, salo, mangal, şaşlık/şiş kebap, mantı, börek, Kiev tavuğu, Ukrayna’da ucuz lokantalar, çiğ börek, ev yemeği lokantaları, yemek fiyatları, Tatar yemekleri. Ukrayna’nın alkolsüz içecek ve alkollü içkileri.

 

 

Ukrayna mutfağı çok lezzetli ancak oldukça yağlı. Rusya’da olduğu gibi et ve kırmızı pancardan yapılan borç çorbası çok meşhur. Borç (borş) çorbası gibi diğer çorbalar da epey koyu kıvamlılar. Ukraynalıların çokça tükettikleri bir diğer gıda maddesi de salo denen tuzlanmış domuz yağı. Salo, başta çorbalar olmak üzere yemeklerin yanında garnitür olarak tüketiliyor. Bunların yanı sıra Türkiye’deki şiş kebaba karşılık gelen şaşlık, etli ya da sebzeli yapılan mantı ve patatesli börek olan deruni de Ukrayna’da tatmanız gereken lezzetlerden. Meşhur olan Kiev usulü pişirilmiş tavuk da denenebilir, ancak bu yemek sanılanın aksine Ukrayna’da çok fazla tüketilmez ve her yerde karşınıza çıkmayabilir, ülkenin dışında ünlü olan Ukrayna yemekleri arasında.

 

Ukrayna’da yemek için farkı mekanları tercih edebilirsiniz. Restoranları seçebileceğiniz gibi daha uygun fiyatlı ve lezzetli yemekler yapan bazı restoran zincirleri de var. Ukrayna’daki meşhur içeceklerden alkolsüz bira olan malt içeceği kvas tercih edebilir ya da değişik bir lezzet olan acı biberli votkayı deneyebilirsiniz.

 

Ukrayna’da Konaklama

Ukrayna’da nerelerde kalınabilir? Konaklama pahalı mı? Lüks oteller var mı? Ukrayna’da daire mi kiralamalı? Konaklama pahalı mı? Lüks oteller var mı? Ukrayna’da lüks ve orta halli oteller, ucuz hosteller, daireler ve fiyatları, aile yanında ucuza oda kiralama, bedava kalma.

 

 

Ukrayna’da konaklamak için çok çeşitli seçenekler mevcut. Orta halli otellerin fiyatları gecelik 50 Dolar ve 100 Dolar arasında değişiyor. Eğer daha uygun konaklama yerleri arıyorsanız hostelleri tercih edebilirsiniz. Hostellerde yatak ücretleri 10-40 Dolar civarında.

 

Ukrayna’da en yaygın olan konaklama seçeneği ise daire kiralamak. Daire kiralamak için rezervasyonunuzu daha önceden yaptırmanız gerekebiliyor. Bu şekilde kiralayacağınız küçük bir evin fiyatı yaklaşık 40 Dolar. Ukrayna’nın tatil yerleri olan Kırım ya da Odessa‘da ise tek oda kiralamak da mümkün.

 

Ukrayna’da Gezilecek Yerler – Ukrayna Gezi Rehberi

Ukrayna’da nereye gitmeli? Ukrayna’da hangi şehirleri gezelim? Ukrayna’da nereleri gezelim? Görülecek yerler nereleri? Yöreye ait neleri görmeliyiz? Nasıl müzeler var? Nasıl doğal güzellikler var? Tarihi güzellikler nelerdir? Ukrayna şehirleri, Kiev, Harkov, Lviv, Donetsk, Odesa, Kırım, Simferopol, Yalta, Aluşta, Feodosya, Sevastopol, Balaklava, Bahçesaray. Ukrayna gezi rehberi.

 

 

Ukrayna’nın başkenti olan Kiev tarihi özellikleri barındırdığı gibi bir Avrupa şehrini de aratmayacak kadar güzel ve modern. Kiev’in dışında Kharkov ve Lviv de görülmesi gereken güzel şehirlerden. Lviv’in özelliği Ukrayna milliyetçiliğinin merkezi olması. Burada sakin kafeler, Arnavut kaldırımlı sokaklar ve gotik mimariye sahip kiliseler var. Ukrayna’da gezilecek yerler arasında en önemli üç şehir.

 

Ülkenin güneyindeki sahil kenti Odessa Ukrayna’da tatil için popüler. Buradaki kumsallar ve kumsal diskoları çok ünlü. Aynı zamanda Potemkin Zırhlısı filmindeki merdivenler de yine Odessa kentinde yer alıyor.

 

Ukrayna’nın neredeyse her kentinde bir II. Dünya Savaşı müzesi ya da anıtı bulunur ki buralar da görülmeye değer yerlerden. Kırım’da da gezilecek güzel yerler bulunuyor ve Yalta’da kalıp ve çevreyi gezebilirsiniz. Kırım’ı gezmek isteyenler uygun fiyatlı günübirlik turlardan faydalanabilir, Sivastopol ve Aluşta gibi yerleri gezebilirler. Sivastopol’da mutlaka görülmesi gereken bir yer olan Osmanlı – Rus savaşını anlatan panorama müzesi, dünyanın ilk panoramik müzesi. Bakınız diğer yazımdaki Kırım Gezi Notları .

 

Çok fazla bilinmeyen, küçük ve şirin bir kıyı kasabası olan Balaklava da fırsatınız varsa görmeniz gereken yerlerden. Burada Sovyetler dönemine ait nükleer denizaltı üssü var ve burası en şiddetli nükleer saldırıya bile dayanabilecek kadar dayanıklı yapılmış. Bugün bir müze.

 

ukrayna seyahat rehberi
Bahçesaray’daki Kırım Han Sarayı.

Osmanlı’ya ait yapıları görmek isteyenlerin ise Bahçesaray’a gitmelerini tavsiye ederim. Buradaki Kırım Han Sarayı güzel. Yine Bahçesaray’da yer alan ve Musevi Türklere ait sinagogu görmek de ilginç olur.

 

Ukrayna Gece Hayatı

Ukrayna’da gece hayatı canlı mı? Nasıl mekanlar var? Geceleri ne tür mekanlara gidebiliriz? Gece kulüpleri var mı? Ünlü eğlence merkezleri nerelerde yer alır? Ukrayna’da gece hayatı, eğlence, fiyatlar, mekanlar, barlar, diskolar, kulüpler. (Bu görüntüleri ben çekmedim, Uzman TV kafasına göre koymuş.)

 

 

Ukrayna son derece hareketli bir gece hayatına sahip. Ucuz kafelerden son derece lüks kulüplere kadar çok çeşitli seçeneğe sahip Ukrayna’da, parklarda da içki içmek çok yaygın. 2011 yılında gelen yasağa rağmen gençlerin çoğu içkilerini yanlarında getirerek parklarda içki içmeye devam ediyor.

 

Ukrayna’daki barlar uygun fiyatlı biralar ve votkalar sunar. Ukrayna’da votkalar gram ile satılıyor ve sek içiliyor. Eğer votkaya başka içecek karıştırılıyorsa Ukraynalılar buna kokteyl diyorlar. Örneğin Kiev’deki Patipa isimli kulüp, tarihi çok eskiye dayanan ve günümüzde ünlü yerlerin başında geliyor. Patipa dışında Shooters da en çok tercih edilen gece kulüplerinden. Burada yerli halk dışında gezginleri de görmek mümkün. Benim en sevdiğim yer Art Club 44 oldu.

 

Arena‘da çok sayıda bar ve disko var. Kiev’in en ünlü gece kulüplerinden biri olan Delux Bar’da fiyatlar epey yüksek. Yine gece dışarı çıkıp ünlü mekanları keşfetmek isteyenlerin gidebilecekleri bir başka mekan da neredeyse bütün kıtaya ünü yayılmış olan Club Ibiza.

 

Ukrayna’nın bir diğer önemli kenti olan Kharkov’da da gidilebilecek çok sayıda gece mekanı bulunuyor. Örneğin giriş ücretleri de uygun olan Club Laguna ve Club Plazma özellikle öğrencilerin tercih ettiği mekanlar arasında.

 

Telefon ve İnternet Kullanımı

Ukrayna’da internet ve telefon kullanmak için kolayca yerel bir sim kart alabilirsiniz. Bunlar 10 grivnadan (UAH) başlıyor ve telefonunuza takar takmaz çalışmaya hazırlar. Ülke içi arama ve internet kullanım ücretleri oldukça ucuz. Ayrıca yurt dışı aramalar tüm dünyaya dakikası sadece 2 grivna (80 kuruş). Life, Kyivstar ve MTC mobil telefon operatörleri var. Ukrayna şehirlerindeki hemen her kafe ve restoranda ücretsiz WiFi bağlantısı var. Ayrıca postanelerden Ukrtelecom kuruluşunun Vsesvit-Plus kartları, yoğun uluslararası arama ve kablosuz internet için tercih edilebilir.

 

Ukrayna internet telefon
İnternet ve telefon kullanımı

 

Ukrayna gezi rehberi anlatımlarımın yararlı olacağını umuyorum. Ukrayna’da gezip gördüklerimi bol fotoğraf ve görüntüler eşliğinde gezi notları şeklinde yazıyorum: Kiev Gezi Rehberi

224 YORUMLAR

 1. Alper Bey merhabalar,
  Öncelikle size teşekkür etmek istiyorum. Benim gördüğüm en iyi seyahat blog sitesi. Bu arada hemşehri sayılırız. Trakyaliyim babaeski’de oturuyorum.
  Listeye baktığımda Ekvador , Kolombiya ve venezuelayi göremedim .Toplam 3 ayım gecti belirttiğim ülkelerde. Özellikle kolombiya ve Ekvador inanılmaz ülkeler. Mutlaka görmenizi tavsiye ederim.
  Ben de sizin gibi gezmeyi tutku haline getirmiş biriyim. Yazılarınızı keyifle takip ediyorum.

 2. alper bey merhaba,
  siteniz çok güzel teşekkürler.

  ilk defa yurtdışı seyahati ne çıkıcam.kiev e temmuz 2015 de gidicem,

  pasaportum hazır bilet ve otel rezervasyonu henüz yapmadım.
  vize gereklimi,ne yapmam gerekli,pasaport kontrolunde ne yapıcam,ne kadar para almalıyım genel bi bilgi paylaşırsanız sevinirim,

  teşekkürler.

 3. Alper bey merhaba.
  Ilk yurt disi seyahatim olacak ve ben orada kiev de en az 1 ay kalmayi dusunuyorum . Geri donus bileti almayi dusunmuyorum o yuzden. Bilet almazsam kontrol noktasinda sikinti cikar mi ? Gostermelik hostellerden 1 aylik kalacak yer ayarlamayi dusunuyorum . Herhangi bir hesap belgesi kontrolu sagliyorlar mi ?

  • Merhaba Hüseyin Bey. Ne yazık ki sorunuzu hiç kimse kesin olarak yanıtlayamaz. Ukrayna’ya tek yön biletle gidenlerin çoğunluğu pasaport kontrol polisiyle sorun yaşamadan ülkeye giriş yapıyor, az sayıda kişi ise zorlukla karşılaşıyor, ki bunların arasında geri gönderilenler bile var. Bence siz Ukrayna konsolosluğunu arayıp sorun, ki buradan alacağınız olumlu yanıt da garanti getirmez. Kalacak yerin rezervasyon belgesi ise daha kolay bir konu; hiç para ödemeden yaptığınız rezervasyonun çıktısı yeterli olur. Örneğin ben son gidişimde, aslında kalmayacağım bir otelin rezervasyonunu gösterdim, gidince evde kaldım.. Bu konuda başka bilgi edindiğinizde ve Ukrayna’ya gittiğinizde yaşadığınız deneyimi buraya yazarsanız sevinirim, bu konuda bilgi olur.

 4. Merhabalar tüm yazilarinizi neredeyse okudum benimde icimde hep gezme istegi var ama almanya ile baslamak istiyorum universte ogrencisiyim sizce vize alabilirmiyim?

 5. Lvıv den selamlar ,
  Gelecek olan arkadaslar var ise tavsiyem,
  1-)Kesinlikle uluslar arası bir dil bilmeleri rusça veya ingilizce,
  2-) lviv deki hava alanı yenilenmiş ve güvenlige çok önem veriyorlar.
  3-)passport kontrolünde sıkıntı yok, Çabuk atlatmak için bu kontrolü Gidiş dönüş uçak bileti örnekleriniz, kalcagınız yerin adresi Voucher ı ibraz edin,
  4-)Size yanınızada n kadar para getirdiniz diyecekler 200$ 250$ deyin.
  5-)Öküzlük yapmayın efendi olun Burası Avrupa cidden kimsenin kimseyle işi yok yan bilme bakmıyorlar insana,
  Yok ırkçılar vs Bunlar hepsi hikaye…

 6. Arkadaşlar 3 ocakta Lvivde olacağım.4 5 gün kalıp kieve ordanda kharkiv e geçeceğim.Şu an son durumu bilenler güvenlik konusunda aydınlatabilir mi? Ayrıca Noel için özel bir tavsiyesi olan var mı ?

 7. merhaba ayın 27 sinde türkiyeden kişinev buraya gidecegiz.ordan gezmek için odesa gelemk istiyoruz araç kiralana bilirmi tahmini ücret veya taksi ile gidilir ise ne kadar tutar.birde kişinevden ekonomik olarak nerelere gidilebilir teşekkürler

  • Merhaba. Ben hiç araç kiralamadım, bilmiyorum. Kişinev’den Odessa’ya 641 numaralı tren sabah 07:20’de kalkıyor, beş saate yakın sürüyor. Bilet fiyatı yaklaşık 7 avro. Otobüs çok var, saat başı kalkıyor. Dikkat etmeniz gereken konu, Transdinyester’den geçen otobüs veya trene binerseniz bu ülkenin polisi zorluk çıkarır, geçmeden gitmeniz daha uygun olur.

 8. İyi akşamlar. Ukraynada Lviv-Kiev-Kharkiv arası bir rota izlemeyi düşünüyorum. Şehirler arası ulaşımı tren mi önerirsiniz yoksa otobüs mü ?

 9. Merhaba Alper Bey öncelikle anlatımlarınız için teşekkürler.

  Benim sorum şu şekilde olacak; biz 3 arkadaş gideceğimiz için önemli olan gece hayatı ve clubler.
  ortalama 8 gün kalacağız toplamda.
  bize gece hayatı olarak ve en iyi clublerin bulunduğu hangi şehri önerirsiniz ya da nasıl bir rota çizebiliriz. şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Serkan Bey. Gezinizin ana amacı Ukrayna gece hayatı ise en eğlenceli şehir başkent Kiev. Onun dışında Odessa, Lviv, Kharkiv ve Donetsk eğlencelidir. Batıdaki Lviv başkente epey uzak, Odessa da epey güneydoğuda kalıyor ama otobüs ve tren sizi sıkmazsa gitmeye değer. Donetsk ve Luhansk’ta düşük de olsa çatışma riski var. Rota olarak dört gün Kiev, iki gün Kharkiv, iki gün Odesa şeklinde bir seyahat planı tavsiye ederim.

 10. Merhabalar, paylasiminiz icin teşekürler.patipa shooters club ibiza ve deluxe dediniz. hafta sonu icin hazir gitmisken oralarada gitmezsem aklimda kalir. Giris baynlara ücretlimi, pahali derken mesela orneklendirebilir misiniz? kievde taksi, telefonla mi çağıriliyor?

  • Merhaba. Bugünkü fiyatları bilmiyorum. Kiev’de taksi hem telefonla arayabilir, hem de yolda binebilirsiniz. Ayrıca taksi olmadığı halde işaret ederseniz arabaların bir kısmı sizi alıp gideceğiniz yere götürür.

  • Çernobil’in yakınından geçtim ama gitmedim. Başkent Kiev’den turlar var, özel korumalı kıyafetle ve denetimli olarak ziyaret edilebiliyor, en ucuz olan günlük turların fiyatları 100 doların üzerinde, ucuzcu gezgin olarak fazla geldi. Ancak neredeyse pişmanım, bir daha Ukrayna’ya gidersem yaparım sanırım.

 11. düşünsenize herşey bırakıldı bir kuyumcu önüne gidip altınları alırsınız (ekipten uzaklaşmadan) zengin olursunuz ve bu sadece 100 dolar eder 😀

 12. Benim eltim Ukrayna’lı ve 2. evliliği.İlk evliliğinde eşi öldü ve üçüzlere hamileydi 90 yılında üçüde ölü doğdu bunlaın hepside Çernobil yüzünden.

 13. Merhabalar, Nisan ayında Donetsk’e gideceğim ancak şehire gişte sıkıntı yaşandığı söyleniyor. Konu hakkında bilginiz var mı?

 14. Bence herkezi karpatlara beklerim Ukrayna’ya gelipte buraları görmeden gitmeyin derim.Ben Ukrayna’da evlilik yaptım ve buradada kaldım.Gelmek isteyen herkeze yardımcı olurum çok zor değil buralara gelmek.

 15. Arkadaslar kim maytap geciyor sizinle ukrayna Suan tc den bile guvenli 🙂
  Gece klupleri cok renkli Herangi bir sorun yasamadim ben mayista odessaya gidecegim. Daha once lviv de kaldim orasida cok hostu korkmadan gidin orada herkes kendi halinde kimse kimseye bakmiyor bile adamlar medeni.

 16. Alper bey merhaba..ücretsiz rezervasyon yaptırdığınızı söylemişsiniz..eğer sorun olmayacaksa ücretsiz rezervasyon yaptırdığınız sitenin ismini verebilir misiniz?Ben hep ücretlileri bulabildim internette..İyi akşamlar dilerim.

  • Merhaba. Booking veya benzeri rezervasyon sitelerinden Ukrayna’da mütevazi bir otel seçip kendi sitesine girer ve e-posta ile oda rezervasyonu rica ederseniz birçoğu bunu kabul eder, ama lüks oteller kabul etmez. Sitenin ve otelin adını hatırlamıyorum maalesef. İyi akşamlar.

 17. Alper bey günlerdir nette taradığım en güvenilir, saygın gezi sitesini hazırladığınız için teşekkür ederim.
  Sizin yorumlarınız benim için önemli.

  Ben şöyle düşünüyorum, turlar 1 şehre yaklaşık 900-1000 tl ye gidiyor fakat extra turlara katıl, yemek, alışveriş derken 2000 tl yi buluyor bu fiyat ve yalnızca bir şehir görüyorsun. Masrafın ana kalemi sonuçta yolculuk ve konaklama. Öyleyse her şehir için ayrı ayrı gideceğime tek seferde gidip mümkün olduğu kadar çok gezerek, uçak masrafını tek sefere düşürmeyi planlıyorum.

  Okuduklarımdan anladığım, Kiev, Lviv, Odessa asıl görülmesi gereken yerler ve bende buraları kapsayan bir plan yapmaya çalışıyorum.
  Şimdi sizce, Lviv yada Kiev’e direk uçup otobüs, trenle diğer şehirleri gezip Odessa’dan TR ye dönmek mi mantıklı olur?
  Yoksa ucuz olan Zaporejya’ya uçup oradan otobüsle geze geze dolaşmak mı mantıklı yada ekonomik?
  Diğer fikrim, Zaporejya’ya uç, araba kirala tüm yol boyunca görülecek yerleri ve asıl 3 şehri gördükten sonra Zaporejya’ya dön ve uç gel ama sanırım çok yorucu olur. Az bir ülke değil çünkü. Acaba Zaporejya’da kiraladığım arabayı Kiev yada Lviv’de bırakıp uçakla dönebilir miyim? Bunu uygulayan şirket var mıdır bildiğiniz?
  Odessa’dan TR ye vapur gibi daha ucuz bir alternatif var mıdır?
  Çok teşekkürler !..

  • Merhaba Onur Bey. Çok teşekkürler. Bağımsız bir Ukrayna seyahati yaparak daha çok şehri ekonomik gezmek doğru bir karar. Bence planınızı kaç gün ayırabileceğinize ve bilet fiyatlarına göre şekillendirin. Kiev, Lviv, Odessa, hepsi güzel kentler. Gidiş Kiev veya Lviv, dönüş Odessa olarak uçak bileti almak en iyisi olur, ama önemli olan aynı kente gidiş-dönüş biletinin fiyatından ne kadar pahalı olacağı. Ki bu fiyat farkına değip değmeyeceği de yine tatilinizin süresiyle ilgili; örneğin 5 gününüz varsa pahalı bir bilete değer, ama iki hafta gezecekseniz 400 lira daha pahalı bir bilet almaya değer mi? Ben araba kullanmayı bilmediğim için hiç kiralamadım, deneyimim yok. Bir kentte kiraladığınız otomobili başka bir kentte bırakmaya imkan veren Avis, Sixt, Ukraine Rental Car Group gibi firmalar var. Odessa İstanbul arasında Ukr Ferry firmasının yolcu gemileri çalışıyordu ama bir süre önce seferlerini durdurdu. Tatil sürenizi ve rotanızı da yazarsanız sizin gibi tursuz Ukrayna gezisi düşünenlere yol gösterir. Selamlar.

 18. Söylediğim gibi sadece okuduklarıma göre
  Lviv, Kiev, Odessa asıl görmek istediğim şehirler. Belki 1 gece daha küçük bir şehirde kalabilirim. Sanırım son durak Odessa olacağından oraya yakın bir şehir yada kasaba olabilir. Turistik olmayan daha yerel ve kırsal bir bölge görmek istiyorum.
  Lviv (2), Kiev (4), Odessa (3), + 1 belki
  9 yada 10 gece kalmayı planlıyorum.
  Bu günler sizce bu şehirlerin hakkını vererek gezmek için yeterli mi yoksa fazla mı? İdeal süreler size göre nasıl olmalı?

  Aslında yol arkadaşı olsa ucuz olduğu için Zaporejya uçup araba ile gezmek ve Odessa’dan dönmek en mantıklı yol, hem masraf bölüşülür hem yalnızlığın sıkıntısından kurtulurum.
  Yol arkadaşı tekliflerine açığım 🙂
  Tek gidince direk Lviv uçup, Odessa’dan dönme planı şu an ağır basıyor mantığıma.

  Avis, Sixt, Ukraine Rental şirketleri havaalanında var mıdır? Şehir merkezinde mi bulmalıyım? ve bu şirketler kesin var ve çalışıyor değil mi? planı ona göre yapıp eğer araba kiralayamayacak olursam herşey altüst olur çünkü.

  OHAL nedeniyle çıkışlar zorlaştı mı, gereken bir belge filan var mıdır bildiğiniz?

  Sanırım Ukrayna da Belarus gibi ev, otel rezerv. gibi bir evrak istiyormuş. Bu kesin mi çok mu önemli? Öyleyse gitmeden kalacağım yerleri ayarlamak gerekiyor sanırım?
  Ya da sadece ilk gece için rezerv yaptırsam yeterli olur mu?

  çok soru var aklımda Alper bey, fazla uzamasın parça parça sorayım en iyisi 🙂
  teşekkürler yardımlarınız için..

  • Merhaba. Ukrayna şehirleri Lviv, Kiev ve Odessa için ayırdığınız günler kesinlikle fazla değil. Bir kenti hissetmek ve yaşamak için asla 1 gece kalmak yetmez. 9 veya 10 günlük bir Ukrayna seyahati için iyi bir plan. Araba kiralamak en az 2 kişi olunca mantıklı bir maliyet oluyor, belki burada gören bir yol arkadaşı çıkar size. 🙂 Otomobil kiralama şirketlerinin üçü de aktif olarak çalışıyor. Ben örnek olarak şu anda RentalCarGroup sitesinden bakıyorum, Lviv Havalimanı’ndan araç kiralayıp Odessa’da teslim etmeyi kabul ediyor ve 9 gün için 325 ila 450 dolar arasında epey otomobil var. Evet girişte kalacağınız yeri soruyorlar, ilki için çıktı almanız yeterli olur.

    • Ukrayna’da nerede kalacaksınız? İnternetten yaptığınız otel veya daire rezervasyonunuzu yazdırıp yanınıza almanız gerekiyor. Eğer böyle bir durum yok da bir arkadaşınızda kalacaksanız, oranın adresi bir kağıtta yazılı olsun.

     • İlk önce Odesa’ya gideceğiz lakin apartman dairesi kiralamayı düşünüyoruz birde orda harcamaları dolar yada euro olarak değilde grivna olarak yapmayı düşünüyoruz çünkü ciddi bir fark olur para kurları olarak
      bu mümkünmü ???

 19. yardımlar için teşekkürler Alper bey.
  gezimanya sitesinde yayınlanan son TURSAB haberine göre, yurt dışına çılış işkenceye dönmüş durumda.
  İş yerinden belge al, SGK dan belge al, 5-6 saat önce havaalanına git işlemleri yaptır ve bekle. Yasal yol bu ama uygulama tam olarak bu kadar sıkı mı, belli durumlarda esniyor mu acaba bilmiyorum.
  Gelişmeleri takip etmekteyim duruma göre planı netleştirip biletleri almayı planlıyorum.

  • Rica ederim. Onur Bey. Ben de şu an 1 aylık Norveç, İzlanda, Grönland seyahatimde olacaktım ama yurt dışı çıkış yasağı nedeniyle maalesef yattı. Güzel ve keyifli bir Ukrayna tatili dilerim.

 20. merhabalar alper bey 7 gün 6 gece ukrayna turuna gitmeyi düşünüyoruz jolly tur ile lviv odessa kiev kharkiv falan var sizce güvenilir mi tur ile gitmek 22 ağustos hareket hava şu aralar nasıldır söylendiği kadar ucuz mu hayat 7 gün için 100 dolar yeter mi yani 2000 küsür grivna edicek bir de burdan başka gelmek eşlik etmek isteyen bir arkadaş arıyorum

  • Merhaba Sefa Bey. Turla gitmek size hazır bir program, kolay ulaşım sağlar, ama bağımsız gezmekten bir miktar daha pahalıya mal olur, tur şirketi de para kazanmak zorunda. Ukrayna’na Türkiye’den ucuz bir ülke ama çok da ucuz değil; 7 gün için 100 dolar kesinlikle yetmez. Size yol arkadaşı olmak isteyen biri burada görür umarım. iyi günler.

 21. Merhahaba Alper Bey
  Ben ve arkadaşım ukrayna turuna geliyoruz. Tura konaklama, şehirler arası yolculuk ve sabah kahvaltısı dahil. Günlük yemek (1 öğün yemek + 1 öğün çay kahve tatlı vs.) ve şehiriçi gezmek ne kadara mal olur?? Birde şehir içi otobüs kullanmak için herhangi bir başvuruda bulunmamız gerekir mi yoksa direk kartsız ücretini vererek kullanabilir miyiz?

  • Merhaba. Ukrayna’da lokantalarda yeme içme fiyatları Türkiye’den ucuz. Ucuz bir lokanta veya kafede 10 lira, orta halli bir lokantada birkaç tabak yemeği 30 liraya denk gelen Ukrayna parası karşılığında yiyebilirsiniz. 1 Türk Lirası 8,5 Ukrayna Grivnası (Hryvnia) ediyor. Marketlerde gıda ve tüketim maddelerinin fiyatları Türkiye’den yüzde 20 ila yüzde 70 daha ucuz. 2-3 liraya kahve içebilirsiniz. Şehir içi otobüs biletlerini araca binerken satın alabilirsiniz, karta gerek yok. Keyifli bir Ukrayna turu dilerim.

  • Kendi vadesiz mevduat hesabınızda Türk Lirası bulundurup Ukrayna’da banka makinelerinden Ukrayna parası Grivna çekebilirsiniz; bankanız makul bir komisyon alır. Kredi kartı restoran ve süpermarketlerde geçerli.

 22. Merhaba ALPER bey sizi ilgiyle takip ediyorum. İki gün sonra eşimle kieve gelmeyi planliyoruz acaba son olaylardan sonra sehirde güvenlik sıkıntısı var mi ve pasaport kontrollerinde. Bide daha sonra trenle yada otobüsle Minsk egecmeyi planliyoruz. Güvenli mi geçiş de problem yaşar miyiz ? Cevap veririseniz çok sevinirim

 23. Benimde tek başıma bi Ukrayna seyahat planım varda önümüzde ki yaz için,Kiev-Lyiv-Son olarakta Odessa Sanırım Odessa yazın canlı oluyormuş sahil falan 🙂 O yüzden onu sona bıraktım,10,12 gün kalmayı düşünüyorum,Biraz bilgi toplamaya ihtiyacım var bu konuda yardımcı olabilecek olan varsa facebooktan eklebilir,Çok konuşmuş olabilirim kusura bakmayın Benim gibi yaza doğru planı olan varsa haberleşebiliriz,Ve buradan Alper Abiye sevgiler.. 🙂

 24. Merhaba. Ekim 10’u gidiş ve kasım 11’i dönüş Lviv için biletim var. Seyahat amacım kız arkadaşımı ziyaret. Kendisi Khmelnitsky’de yaşıyor. Lviv’den direk Khmelnitsky’e geçicez. Khmelnitsky’de daire kiralayıp 1 ay kalmayı düşünüyorum. Ancak kafama takılan bir sorun var.
  Bazı forumlar da karşıma kesinlikle kız arkadaşınızı görmeye geldiğinizi söylemeyin diyor. Sizce bunu belirtmem sorun çıkartır mı?

  • Merhaba. Ben Ukrayna ile ilgili böyle bir sorun yaşamadım ve duymadım. Fakat bunu tavsiye edenler belli ki olumsuz bir tepkiyle karşılaşmışlar. Bence her zaman doğruyu söylemekte yarar var, sizin kararınız, bir şey diyemeyeceğim.

 25. Merhaba alper bey
  Size daha önce de amsterdamla ilgili birkaç sorum olmuştu ve yanıtlamıştınız tekrar teşekkür ederim
  Lviv güvenli bir şehir mi? Eşimle ekim ayında gidicez, opera binasına 350 mt gösterilen bir ev bulduk gece özellikle yürüyerek gidiş dönüş problem olur mu?

 26. Selamlar Donetsk ne durumda acaba bir bilgisi olan varmı.kız arkadaşım tr de su an güvenli bir şekilde donetske nasıl gidebilir bilgisi olan varsa paylasirsa sevinirim

  • Merhaba. Ukrayna’da Ekim 2014’ten itibaren yaşanmakta olan karışıklık ve olaylar bugün bir miktar yatışmış olsa da birçok devlet vatandaşlarını Donetsk ve Luhansk şehirlerine ve illerine seyahat etmemeleri konusunda uyarıyor. Özellikle bu vilayetlerin (oblast) doğu bölgelerinin daha tehlikeli olduğu bildiriliyor.

 27. Merhaba Alper bey. Insallah mart ayi icin Ukrayna turu yapmak istiyorum ,10 gunluk. nasil bir rota yapmami tavsiyye edersiniz ?? lviv kiev ve odessa yi gormek istiyorum. ilk olaraq hangisinden baslayib hangisinden bitirmek iyi olur sizce ?? bu 3 sehir arasindaki ulasim nasil ?? yardimci olursaniz sevinirim

  • Merhaba. Ukrayna şehirleri arasında en güzellerinden üçünü seçmişsiniz, doğru karar. Belli bir doğrultuda değil, dağınık yönlerde kentler olduğu için sıralamanın önemi yok; bence en ucuz uçak biletlerini nasıl bulursanız öyle yapın; Kiev gidiş Lviv dönüş, Odessa gidiş Lviv dönüş, Lviv gidiş Kiev dönüş, veya diğer seçenekler. Şehirler arasında tren ve otobüsler var, hangisinin saati ve bilet fiyatı sizin için uygunsa onu tercih edersiniz.

 28. Gectigimiz Agustos ayinda kesif amacli Turkiye cikisli grupla ucakla 7 gunluk Lyiw – Kiew Odessa turuna katildim ,daha ikinci gun Lyiv de grubu terkettim ,uc- dort yasinda simarik ve zir zir ciglik atarak, tek damla goz yasi dokmeden histeri kirizleri icinde hic susmadan aglayan bir kiz cocugu ile yola cikan umarsiz anne- baba ve surekli sorun cikarip otu cimeni sikayet edip tur lideri ve rehberini usak gibi gorenlerin, ikide bir hediyelik esya dukkani molasi soranlarin olusturdugu uyumsuz, gorgusuz, saygisiz insanlardan olusan gruptan kopup , sadece on odemesi yapilmis olan otelleri kullanarak , onlarla bu cekilmez seyahati paylasmak yerine trenle Lyiv -Kiew – Odessa arasinda solo seyahat ettim ,..6 -7 saatlik hizli trenler birinci mevki 20 usd gibi bir fiyata cok keyifli bve huzurlu yolculuk imkani sunuyor , garlarda Ing bilen sevimli ve yardimci memurlarin oldugu bilet ve info giseleri var… Lyiv de hava kirliligi yogun gorulmesi icin iki gun yeterli, muhtesem guzel lokantalar var pahalida degiller, Kiew de Kosak lokantasi Taras Bulbayi tavsiye ederim ama favorim Odessa ! Sehrin ortasidaki kocaman eski parki simdi yeniden duzenleyeninde Istanbul Buyuk sehir Belediye peysaj isleri bolumu oldugunu gormek elbet cok gurur verici , sokaktan cevrilen taksicilere dikkat yabanci olupta bunlara carpilmamak imkansiz adeta ! Ayrica otel misafirleri Yabancilar icin gerekirse Otele cagirilan doktor hizmeti parasi alinmiyor cok ilginc ! sadece yazilan recete icin eczaneye ilac bedelini oduyorsunuz .

 29. Merhabalar Alper Bey,
  Çernobil e gidiş hakkinizda bilginiz var mi turlar var fakat biraz pahali bireysel izin alip gitme hakkında bilginiz varsa paylasirsaniz sevinirim.
  Simdiden Teşekkürler.

 30. merhaba lviv e gitmek istiyorum ve etrafımda maddi durumdan dolayı kimse gelmiyor buradan benimle gelecekler yazsın kafamız da uyarsa gidebiliriz

 31. Merhaba Alper Bey,
  Biz 3 arkadaş Ukrayna’ya gitmeye karar verdik ama bir anda gelişti ve Temmuzda gitmek üzere biletlerimizi aldık. 10 günlük bir gezme süremiz var fakat planımız yok. Öncelikle sizden yardım istediğim konu ev kiralama olayı. Hostellerin güvenli olamayacağını düşündüğümüz için daire kiralamaya karar verdik. Erken rezervasyon ile otel mi daha ekonomik olur yoksa daire kiralamak mı? Bu ilk sorum.

  İlk olarak Kiev’e ineceğiz ve ilk geceyi havaalanında geçirmeyi planlıyoruz ekonomik olması açısından (iniş saatimiz de 00.20 civarında zaten) umuyorum ki bu konuda bir sıkıntı olmaz. İnternetten okuduğum kadarıyla Lviv Kiev’den daha canlı ve avrupai bir şehir diye öğrendim, ne kadarı doğrudur aydınlatırsanız sevinirim. Dolaylı olarak biz kabataslak bir plan yaptık ve bu plana göre Kiev’de 1 gündüz geçirip akşam treni ile Lviv’e geçeceğiz, 4-5 gün için Lviv’de kiralık bir dairede kalmayı planlıyoruz (Lviv’e gitmemizdeki amaç gece hayatı). Daha sonra bir gece yine trenle odessaya gitmeyi istiyoruz hiç değilse 1-2 gündüz de orada geçirebilmek için. En son tekrar Kiev’e dönerek Türkiye uçağı ile geri dönmeyi planlıyoruz. Bu tarz bir planda sizce eksiklik var mıdır? Bize maliyeti ne olur? Daha detaylı sorularım da var eğer yardım etmeyi kabul ederseniz e-mail atabilirim. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Hüseyin Bey. Hosteller güvenlidir ama çok kişinin kaldığı koğuş tipi odalarda kalırsanız çok az da olsa hırsızlık olasılığı var, ayrıca rahat uyuyamamak da söz konusu. Üç kişi için kesinlikle Ukrayna’da daire kiralamanızı tavsiye ederim. Evde kalmak hem daha rahat hem de otelden daha ucuza gelir. Lviv (Lvov) çok güzel ve batılı tarzda bir şehir, iyi bir seçim; gece hayatı da eğlenceli. Ama 10 gününüz olduğuna göre bence Kiev’e de en az 2 gün ayırın. Lviv 4 gün, Odessa 3 gün, Kiev 2 gün iyi olur örneğin, 1 günün yollara harcanacağını varsayarsak. Buradan yazışsak diğer okurların da bilgi edinmeleri açısından daha yararlı olur. Rica ederim.

 32. Reyiz durum şu, pasaportumun süresi 4 ay sonra bitiyor. Çoğu ülke turist olarak girmek için min 4-6 ay pasaport süresi istiyor ama Ukrayna bir ay yazılmış dış işleri sitesinde. Ben şimdi pasaport bitmeden son bir Kiev patlatayim diyorum ama bu bir ay kısmı beni korkutuyor. Pasaportun süresi 6 aydan az olduğu halde Ukrayna’ya girip – çıkmisligin var mı? Kapidan dönülür mü sonra oralarda tatsız şekilde 🙁 Tirsmam gerekiyor mu dersin?

  • Kiev’de ücretsiz halka açık Youth adlı gençlerin gittiği bir kumsal var, Dolobetsky Adası’nda. Ahşap şezlonglar bedava, plastikler paralı ama ucuz. Aynı adada basketbol ve futbol sahalarının da olduğu Venice Beach plajı var. Olmeca Plage ise ücretli; plaj şezlong ve havlu dahil 150 grivna; yüzme havuzu şezlong ve havlu dahil 200 grivna, hafta sonu 300 grivna. Bora-Bora Beach Club şezlong ve gölgelik şemsiye dahil hafta içi 150, hafta sonu 250 grivna, bungalov kirası 800 grivna. City Beach Club ise Ocean Plaza alışveriş merkezinde, çok popüler bir eğlence yeri; havuzlar, bar, restoran olan, şık gençlerin gittiği bir yer.

 33. Merhaba Alper bey. Ramazan öncesi Ukrayna seyahati düşünüyorum. Aklımda gezmek için üç şehir var. Lviv, Kiev ve Kharkiv. Yanlız üçüncü şehir konusunda kararsız kaldım. Kharkiv veya Odessa arasında tercih yapmak istiyorum. Odessa için eğlenceli bir şehir diye biliyorum. Kharkiv hakkında ise kimisi sıkıcı durağan bir şehir kimisi tarihi açısından Sovyet mimarisini korumuş bir şehir diyor. Son olarak Ukranya seyahatinde Kırım gezisi de planlarım arasında. Kırım özerk olmuş durumda. Ukrayna’da Kırım’a geçişte bir sorun yaşanır mı? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Cem Bey. Ukrayna’nın en güzel iki kenti Kiev ve Lviv. Üçüncü kent olarak deniz ve eğlence seviyorsanız Odessa, mimari ve tarih seviyorsanız Kharkiv tercihiniz olabilir. Kırım artık Rusya toprağı oldu, tamamen Rusya’ya bağlandı. Ukrayna’dan gidilemiyor. Sadece Rusya’dan gitmek durumundasınız.

  • Merhaba. Ukrayna’da ev kiralamak için tek bir site yok. Google veya diğer arama motorlarında “Ukraine rent apartment”, “Kiev rent apartment” veya “şehir adı rent apartment” diye aratırsanız seçenekler gelir. Stüdyo daireler en ucuzlarıdır.

 34. Merhaba Alper Bey,
  grubumuz 4 kişi, mayıs 17 sonu kievde 4 gece kalacağız.
  sizden;
  1- balık yiyebileceğimiz (özellikle kalkan, kırlangıç, barbun) ekonomik bir lokanta,
  2- akşam yemeğini yedikten sonra, canlı müzik dinleyebileceğimiz … mekanlar konusunda yardımınızı bekliyorum.
  işlerinizde kolaylıklar dilerim…

  • Merhaba. Kiev Odessa Restaurant’ta ana yemek balıklar 125 grivna (17 lira) ile 275 grivna (37 lira) arasında değişiyor. Başlangıç balık, havyar ve kabuklular 90-200 grivna arasında. Ucuz bir yer diyemeyiz ama çok şık bir restoran hatta lüks; Türkiye’deki bir benzerinden kesin olarak daha ucuz. Başka balık lokantası bilmiyorum ama daha ucuz olanlar mutlaka vardır. Fish House Restaurant & Oyster Bar varmış örneğin, iyi diye duydum. Canlı müzik için ben hemen her akşam merkezi ana cadde Khreschatyk’taki Art Club 44’e giderim ama kısa süre önce kapanıp yerine Barman Dictat açıldı, yeni halini denemedim ama denemeye değer bence. Peremohy Caddesi 121 numarada Art Eco Cafe’da Cuma akşamları erken saatlerde canlı klasik müzik çalınıyor. Nikolsko-Slobidska Caddesi 2b’deki Frau Borman Pub’da Cuma Cumartesi akşamları canlı rock, jazz, blues müzikler çalınıyor; ilginç, rahat, kalabalık bir yer. Disko olarak Arena City’deki Club 112’yi tavsiye ederim.

 35. Merhaba Alper Bey
  Bu yaz iki arkadaş 9 günlük Ukrayna tatili yapmayı planladık, yeni kimlik için başvuru yaptık. Ukranya’ya giriş için kimlikten başka lazım olan herhangi bir belge isteniyor mu?

  • Merhaba. Güzel bir Ukrayna tatili olacağını düşünüyorum, 9 gün fena zaman değil. Pasaportsuz giriş anlaşması imzalandı ama henüz uygulamaya başlanmadı. Açıklama yapılınca ilgili yazımda duyuracağım.

 36. Alper Bey,

  1-4 Mayıs tarihleri arasında Lviv e gideceğim 3 gece hostelde kalacağım. 20 dolar gibi bir şey 3 gece için 150 dolar kalacağım yerle beraber yeterli midir? En az ne kadar olmalıdır yanımda sadece müze ve kilise ziyareti yapacağım eğlence tabii ki yok. Polis havalimanında 150 doları az bulup deport edebilir mi beni?

 37. Alper bey merhaba,
  Arkadaşımla iki kişi Kiev’e gidiyoruz. Size Tetiev’i sormak istiyorum. Nasıl bir yer? Araç kiralanıp gidilebilir mi? Yolda güvenlik sorunu veya polis zorluk çıkarır mı? Ayrıca Tetiev’de bir acente oda kiralamak için peşinen 100 usd para transferi istedi. Güvenilir mi? (tabii ki göndermedik) teşekkürler.

  • Merhaba. Kiev güzel bir şehir, beğenirsiniz. Araç kiralayıp gezen birçok yabancı var, sorun yaşayacağınızı sanmam ama Ukrayna polisi hiç iyi bir üne sahip değil; “polise işiniz düşeceğine kendiniz halledin daha iyi” derler hep. Tetiev’i bilmiyorum, sadece tarihi bir Yahudi kasabası olarak duydum. Oraya seyahat etme merakı uyandıran ne oldu sizin için?

 38. 2 günlük Kiev gezisini eşim ile birlikte tamamladık. Düşüncelerim;

  **Meydana 10 dk yürüme mesafesinde Hotel Kiev’de kaldık, 2 gece için 350tl ödedik.
  **Şehir oldukça güzel, yeşil,düzenli ve temiz.
  **Güvenlik konusunda sorun yaşamadık. Yeterince güvenli gözüküyor.
  **Her ne kadar fakir bir ülke de olsa Türkiye’ye kıyasla çok daha fazla medeniler. Medeni olmak için para gerekmiyor.
  **İngilizce bilen sayısı çok az olmakla birlikte, cafe ve restaurantlarda menuler ingilizce ve garsonlar iletişim kuracak kadar ingilizce biliyorlar ve yardımcı olmaya çalıyorlar.
  **Gruplar halinde gezen, sağa sola laf atan Türk/Arap ayıları ile karşılaşmadık.
  **Şehir açıkhava kerhanesi falan değil bu kafa ile giden gitmesin. Sokaklarda hiçbir kadının öyle bir yaklaşımını ne gördük ne hissettik.

 39. Sayın Alper Metin Paylaşmasını seven yüreğinize görmeyi bilen gözlerinize üşenmeden yazı yazan ellerinize aklınıza bedeninize sağlık… Çok faydalı bilgileriçeren bu blog için sizi kutluyor teşekkürlerimi sunuyorum

 40. Alper bey selamlar, 14 martta yapılan anlaşma ile vizesiz seyahat başladı haberi okudum. Eski tc kimlikleri için de geçerli mi acaba? Yoksa yeni cipli kimlik mi çıkartması gerekiyor pasaportsuz seyahat ede bilmemiz için. Tesekkurler

  • Merhaba Batuhan Bey. Ukrayna’ya seyahat epeydir vizesiz. Pasaportsuz, sadece kimlikle seyahat anlaşması imzalandı ama henüz yürürlüğe girmedi, çok yakında bekleniyor. Kimlik türü de o zaman netleşir.

 41. Merhaba biz iki kişi Temmuz son haftası Lviv ordan trenle Kiev’e gıtmeyı planlıyoruz sızı takıp edıyorum sorum şu dil bizde sıfır yanı gezılıp gorulecek yerlerın lıstesını falan cıkardık buraya bakarak ancak buraları nasıl bulacagız ayrıca tren bıletını bıle anlayamadık sımdıden almak gerekıyormıus almasak da yataklıda yer bulabılır mıyız yanı oraya gıdıp kalakalmak ıstemıyoruz ne önerırsınız bıze orda nasıl yardımcı olabılır ınsanlar nereye kıme danısabılıriz.

  • Merhaba. İngilizce hiç bilmiyorsanız Ukrayna seyahati çok zor olur. Yola çıkana dek 50-60 temel Ukraynaca sözcüğü ezberlemeniz işinizi biraz kolaylaştırır. Tren biletleri Kışın bulunabiliyor ama yazın trenler çok yoğun oluyor. Devlet Demir Yolları Ukrzaliznytsia sitesinden tren biletlerini alabilirsiniz. Oraya bırakırsanız garlardan almayı dener, kalmamışsa otobüsle seyahat edersiniz. Bence bağımsız gitmek yerine Ukrayna turları sizin için daha mantıklı olur.

 42. Merhaba Alper bey, kız arkadaşım Dubno/rivne’de facebook üzerinden google translatör ile zar zor anlaşıyoruz. Onu görmek için Ukrayna’ya gitmeyi düşünüyorum. Ama nasıl anlaşacağız, nasıl buluşacağız bilmiyorum. Bu konuda telefonla veya diğer yollarla bizim iletişimimizi sağlayacak bir arkadaş veya bir tercüman bulabilir miyim. Bana ne önerirsiniz, şimdiden teşekkürler…

  • Merhaba. Böyle bir tanıdığım yok maalesef. Kız arkadaşınız Ukrayna’da okuyan bir Türk öğrenci bulup makul bir ücret karşılığında tercümanlık yapmasını rica edebilir, epey Türk öğrenci var ülkede.

 43. Alper Abi bizim de bi ukrayna planımız var ama şehirler arası çok uzak olduğu için ulaşım problem olur mu? Gezmiş olduğun şehirlere ulaşımını nasıl sağladın? Kiev’den Lviv’e ve Odesa’ya gitmek istiyoruz. Şimdiden Teşekkürler.

 44. Merhabalar Alper bey, önümüzdeki ay Ukrayna turumuz var.. tura öğle ve akşam yemekleri dahil değil. Buna istinaden ortalama fiyatlar nedir pahalı mı ? 7 günlük bir seyahat yanımıza ne kadar para almalıyız ?

  • Merhaba. Ukrayna Türkiye’den ucuz bir ülke. Ucuz ama düzgün bir lokantada 15 liraya, ortanın biraz üzer, şık bir restoranda 35 liraya iyi bir yemek yiyebilirsiniz. Marketler bizden %30 ila 60 arasında daha ucuz. Şehir içi ulaşım çok ucuzdur. Belli bir miktar söylemem doğru olmaz, herkesin seyahat beklentisi ve harcama tarzı farklı. Turunuz hangi kentleri kapsıyor?

   • Zaporija (1) Herson & Nikolayev & Odessa (2) Kiev (2) Rivne & Lviv (2) kapsadığı şehirler bunlardır. Dediğim gibi tek çekincemiz fiyatlandırma rahatlıkla dolar veya euro kullanabilir miyiz her yerde geçer mi yoksa change ofislerinde yerel parabirimine mi çevirmemiz gerekir ?

    • Epey şehir kapsayan bir Ukrayna turu. Elbette döviz bürolarında avro ve dolar bozdurup Ukrayna parası grivna alabilirsiniz. Az yerde döviz geçer. Benim hep yaptığım gibi banka mevduat hesabınızda bir miktar TL bulundurup gerekince ATM makinelerinden yerel para karşılığını çekmek en iyisi. Çeşitli adlı sayfamda bu konuyu videolarımla ayrıntılı anlatıyorum.

 45. alper bey merhaba.
  bilgilendirmeleriniz çok güzel. emeğinize sağlık. güzel bir sorum var. temmmuz ilk hafta paris tatil planım var. ama uçağımızı özllikle ank-kiew aktarmalı aldım. ve aktarma süremiz heem gidiş hem dönüş 10’ar saat. amacım bir taşta iki ülke gezmek.
  – kiev havaalanına indiğimizde kievi gezmek için neler yapmalıyım. çıkışı ve giriş yaparken nelere dikakt etmeliyim. ya da böyle bir plan mümkünmüdür.
  – eğer kiev havaalından geri dönmek şartı ile çıkmayı sorunsuz başarabilirsem. kieve ulaşımı nasıl yaparım ve 6-7 saatte Kiev de ne yapmalıyım nereyi gezmeliyim. aynı planı dönüşte de düşünüyorum. az zamanda en mantıklı ukrayna turu başarabilirmiyim sayenizde. şimdideden..çok teşekkürler cevabınız ve önerileriniz için..iyi günler

 46. Merhaba Alper bey, neredeyse bütün yorumlarınızı okudum, her biri için teşekkür ederim. benim sorum; Almanya’dan Ukrayna’ya tatil için gidecek olanlardan da rezervasyon çıktısı gerekli mi? bu konuyla alakalı bilgiye sahip misiniz? ikinci sorum; çipli kimliklerle Ukrayna’ya seyahat edildiğini okumuştum yürürlüğe girdi mi bu anlaşma? bildiğiniz uygun uçak bileti hangi şirketler var paylaşır mısınız ? Teşekkür ederim.

  • Merhaba. Ben de Ukrayna gezi yazılarıma ilginiz için teşekkür ederim. Türk pasaportuyla gidecekseniz rezervasyon çıktısı sorabilirler. Evet Ukrayna’ya Türk vatandaşları artık pasaportsuz, yeni çipli kimlikle seyahat edebiliyor. Uçak biletleri için Almanya^dan mı Türkiye’den mi soruyorsunuz?

   • Türkiye’den uçuşlar için sormustum, arkadaşım Almanya’dan gelecek ben Türkiye’den gidecem orda buluşacaz, rezervasyon orda çok daha pahalı görünüyor booking’te burdan rezervasyon yaptırsam 2 kişilik, aynı rezervasyon çıktısını kullanabilir miyiz? Sıkıntı yaparlar mı? Ülkeye girişlerimiz ayrı ayrı olacağı için soruyorum. Çok tesekkürler bilgiler için..

    • Türkiye’den Ukrayna’ya uçuşlar için Türk Hava Yolları, Pegasus ve Ukrayna Uluslararası Hava Yolları sitelerine bakın. Elbette, aynı rezervasyonla ikiniz de ülkeye giriş yapabilirsiniz hiç sorun değil. Rica ederim.

 47. Merhabalar Alper Bey,
  Günlerdir blogunuzu inceleyip notlar alıyorum 🙂 Aklımdaki soruya cevap bulamadım.izninizle size danışmak isterim.
  Araştırmalarıma göre görmeye en değer şehirleri Odessa-Kiev-Lviv..
  Bir hafta süremiz var. Sorum şu ki önce odessa ya uçup 2 gece kalıp ordan trenle kiev e orda 3 gece kalıp ordan yine trenle Lviv e geçip en son Lviv den uçakla dönüş yapmayı düşünüyoruz.Fakat uçak bilet fiyatlarında Zaporijya ya 2 kişi gidiş-dönüş bileti odessa ya göre 500 tl daha uygun oluyor.Zaporijya için hiç iyi bilgilere rastlamadm.sizce maddiyattan dolayı gitmeye zaman harcamaya değer mi ? çok mu ters kalır ? şimdiden çok teşekkürler cevap için 🙂

 48. Merhaba Alper bey ben Ukrayna oradan Rusya-Gürcistan-Azerbaycan-İran-Irak gezisi yapmak istiyorum. Sorum şu Ukrayna’dan Rusya’ya geçişte sorun yaşar mıyım ? Ve ya diğer ülke geçişlerinde.

 49. Merhaba Alper Bey,
  Yazılarınızı ilgi ile takip eden ve gezmeyi seven bir kadın olarak sizce 2 bayan Ukrayna da rahat eder miyiz? 8 gun civarında kalacağız. kurban bayramı döneminde gideceğiz.
  Odesa ve Kırım bölgesi öncelikli düşünüyoruz. Daha once Kiev de 1 gun kalmıştım. Oraya da gecebiliriz yada lviv yada Kharkiv.
  Ne önerirsiniz?

  • Yanlış anlamayın Alper bey kadar çok yer gezmedim ama. Geçen hafta 8 günlük bir tatilden döndüm Ukrayna’dan 5 şehir dolaştım.. Şuna emim olun orada da askıntılık yapacak tipler %1000 Türklerdir.. dışında kimsenin kimseyle işi olmaz. Rahatsız edilmezsiniz. İnsanlar son derece kibar ve yardımsever gönül rahatlığıyla dolaşabilirsiniz. Odessa Türklerin çok yoğun olduğu bi yer ve Türklerin davranışlarını baz alarak Türklere karşı bi empati duyduklarını söyleyebilirim (sonuna kadar haklılar).

 50. Merhabalar,
  14-21 Ağustos Lviv seyahati planladık. 3 gece kaldıktan sonra Krakow’a geçmeyi planlıyoruz. Gece trenle geçeceğiz. İnternet üzerinden satış bulamadım. Sizin bilginiz olabilir mi? Ya da oraya gittiğimizde bilet bulabilir miyiz? Bir de telefon ve internet için öneriniz var mı?

  Teşekkürler
  Cihan

  • Merhaba. Lviv Krakow tren bileti internetten alinamiyor. TLK 67 adli gece treni var. Yer bulmak sansiniza tabii. Ya yerel Ukrayna hatti alin ya da telefon kullanmayip sadece wifi oilan yerlerde internete girin. Kullanim ihtiyaciniza gore. Rice ederim.

 51. Alper bey merhabalar..
  350 euro yani yaklaşık 12 bin grivna yapıyor yanılmıyorsam. 1 hafta için iki kişiye yeter mi? Sadece yeme içme eğlence için? Ulaşım, tren, konaklamayı hallettik çünkü internet üzerinden. Odessa-Kiev-Lviv için..

  • Merhaba. Ukrayna Türkiye ile karşılaştırıldığında ucuz bir ülke. 350 avro bugün 10.500 Ukrayna Grivnası ediyor. Evet, lükse kaçmazsanız 350 avro Ukrayna’da 1 hafta için 2 kişiye yeter ama hesapsız harcamaya izin verecek bir miktar değil. İlk günün sonunda harcadığınız miktara ve yediğinize içtiğinize bakarak diğer günlere bütçenizi uydurabilirsiniz. İyi tatiller dilerim. Dönüşte yorum ve önerilerinizi buraya beklerim.

   • cevap için çok teşekkürler Alper Bey 🙂
    Dönünce mutlaka deneyimlerimi aktarırım. Gece klubü olayına girmiycez. Şehrin yapısını mimamrisini tanımaya yönelik bir gezi olacak bizimkisi 🙂 sizlere de iyi tatiller..iyiki varsınız

     • Selam biz eşim ile beraber bir haftalık Odesa, Kiev, Lviv olmak üzere Ukrayna’ya gidicez 17 Ekimde. Odesa Kiev ve Kiev Lviv arasında gece trenini kullanacagız daha biletleri cıkmadı internetten alacaz. 1. sınıfla gitmeyi dusunuyoruz yataklı. Ancak bu trenlerde tuvaletler ve restaurantlar trenin neresinde? Hanği vagonlarda rahat ederiz bir bilginiz var mı? Teşekkurler.

      • Merhaba. Ukrayna trenlerinde birinci sınıf Spalny Wagon’larda iki yatak ve lavabo oluyor, bazılarında Rus tarzı iki yatak da alçak, bazıları Avrupa türü üst üste 2 yataklı. Örneğin Lviv Kiev gece treninde kompartımanda karşılıklı iki alçak yatak var. Koridorun sonunda büyük semaver olur, istediğiniz kadar sıcak su alabilirsiniz; yanınıza çay, kahve, hazır çorba, noodle falan alın. Rahatlık vagona bağlı değil, sınıfa bağlı:
       1. sınıf Spalny Wagon, 2 yataklı kompartıman
       2. sınıf Kupe, 4 yataklı kompartıman
       3. sınıf açık yatakhane şeklinde 54 kanepeli vagon.
       Tuvaletler vagonun başında olur. Restoran varsa trenin ortaya yakın bir vagonunda yer alır. Rica ederim.

 52. Alper Bey merhaba, Kasım ayında tek başıma 12 günlük Ukrayna gezisi düşünüyorum. kalacak yeri henüz ayarlamadım, ekonomik olması için Couchsurfing yada Airbnb düşünüyorum fakat rezervasyon yaptığımda buradan çıktı alabilecek miyim yada bunlar geçerli olur mu bilmiyorum.
  Onun yerine pasaport kontrolünden geçmek için formalite gereği hostel tutmalıyı mıyım?

  • Merhaba. Ukrayna’ya girişte sadece otel veya hostel rezervasyonu çıktısı değil, Couchsurfing veya Airbnb yoluyla kalacağınız yerin adresi de yeterli olur. Dönüş biletinizin çıktısı da yanınızda olsun.

 53. Merhaba. Ukrayna tatili olunca ben de bir kaç şey yazmak istedim. Ağustos ayında biz de 2 arkadaş Ukrayna ya tatile gittik. Biz çok araştırma yaptık ve Dnipro şehrine gitmeye karar verdik. Gerçekten iyi yapmışız. 1. fazla Türk yok. 2. gerçekten güvenilir. 3. eğlence yerleri iyi ve güvenilir. Sadece milletin salladığı gibi değilmiş onu öğrendim. Disco ve barlardan kesinlikle kız çıkaramıyorsun çünkü kızlar yabancı ile ilgilenmiyorlar. Sarhoş olan kızlar bile yüzünüze bakmıyorlar. Ama kaldığımız otelin resepsiyon görevlisi elinde telefon escort ister misin diye soruyor. Eğer ok dersen hemen telefon açıp 10 dk sonra otelin önüne Lada Samara taksiler sıralanıyor. escortlar 800 grivna (110tl) sen istediğini seçebiliyorsun. Beğenmedin 10 dk sonra başka bir taksi yanaşıyor başka kızlar geliyor. Dnipro da labirent disco var hafta içi 50 grivna giriş bira 50 grivna. Türkmen cafe var köfte ekmekten tut mercimek çorbasına varıncaya kadar Türk yemekleri var ve çok ucuz. Polisin tek sıkı tuttuğu olay yolda sigara içirmiyor. 100 metre ara ile büyük kül tabakları var onun başında sigara içebiliyorsun. Dnipro’ya gitmek için Zaporoski Havaalanı’na iniyorsun. Oradan 75 km taksi ile ulaşılıyor.

 54. Merhaba,
  Ukrayna’ya gece eğlencesi için gitmek istiyoruz iki arkadaş. Güvenli ve otelimize gelecek en güzel misafirler için hangi şehri tercih etmeliyiz? Ayrıca aids ve hiv konusunda şüphelerimiz var. Kiev de büyük oranda hivli kişi bulunuyormuş. Kharkov, Odessa ve Dnipropetrovsk arasında kaldık. Siz nereyi önerirsiniz ? ( Dil olarak sadece İngilizce biliyoruz ).

  • Merhaba. Kharkov, Odessa ve Dnipropetrovsk arasında en çok turistik seyahat yapılan ve beğenilen Ukrayna şehri Odessa. Bence üçü de güzel kentler, en ucuz uçuşu hangisine bulursanız ona gitmeyi tercih edebilirsiniz. Diğer konularda bilgim yok.

 55. Alper Bey merhaba ben de gitmek istiyorum dil sıkıntı bir şey olur mu hava alanında mesela çok önemli benim için gideceğim yer sadece Lviv bana e-posta adresinden ulaşırsanız sevinirim teşekkürler…

 56. Ukrayna dili öğrenmek mi avantajlı (basit seviye olarak tabi) yoksa Rusça mı?
  Yarın bir gün Rusya ziyaret ettiğimizde de işe yarar. Ukrayna’da herkes kesin Rusça bilir mi?

  • Ukraynaca ve Rusça birbirlerine çok yakın ve benzer diller. Ukrayna’da herkes değil ama çoğunluk Rusça bilir. Daha kapsayıcı olduğu için Rusça öğrenmeniz daha yararlı olur.

 57. Merhaba, benim pasaportum yok ama yeni kimliğim var. Önümüzdeki günlerde bi seyahat durumum var. Ukraine Airlines pasaport no istiyor. TC yazsam son kullanma tarihini de kimliğin son kullanması yapsam bi problem yaşar mıyım?

 58. Önümüzdeki günler Kiev gitmeye düşünüyorum yeni kimlik kartımla pasaport kontrol sorun olur mu birde beni bir arkadaş havalimanında karşılamak polis kontrolunde sıkıntı olur mu?

  • Yeni tip TC kimlik kartınızla Ukrayna’ya pasaportsuz gidebilirsiniz. Kiev Havalimanı’nda polise kimliğinizin yanı sıra dönüş biletinizin çıktısını ve kalacağınız yerin adresini de gösterin. Arkadaşınızın sizi karşılaması polis kontrolü için fark etmez, kişi o noktaya kadar ulaşamaz zaten, sizi çıkışta bekleyecek.

 59. Merhaba 7 Martta pasaportsuz yeni kimlik kartım ile Ukrayna ya giriş yapacagim.
  Cernobil’e gitmek istiyorum fakat Pripyat ta askerlerin pasaport kontrolü yaptigini duydum önceden tur almak istiyorum pasaport olmaması sorun yaratır mı acaba bana?

  • Merhaba. Ukrayna’ya kimlik kartı ile girebildiğinize göre yasal olan her yeri ziyaret edebilmeniz gerekir, sorun yaşamazsınız. Siz yine de Çernobil turu satın almadan önce acentaya sorun.

 60. Alper Bey Merhaba,

  Ukrayna’ya iki arkadaş 21-26 Nisan arası 6 günlük ziyaret planlıyoruz. Gidiş ist-odesa dönüş lviv istanbul olacak şekilde Odessa-Kiev-Lviv için 6 günlük bir program yeterli mi sizce? Tren ve otobüs ile şehirler arası ulaşım sağlamayı planlıyoruz. Yorumlarınız bizim için değerli. Şimdiden teşekkür ederiz.
  Saygılar.

  • Merhaba. Tatiliniz yeterli olsa 10 gün ayırın derdim ama bu 3 güzel şehri görmek için 6 gün de uygun elbette. Ukrayna Demir Yollarının sitesi uz.gov .ua sitesinden tren tarifelerini görebilirsiniz. Vardığınız şehirde önce tren garına veya otobüs terminaline gidip 2 gün sonrası için bilet alabilirsiniz; trenlerde yer kalmama olasılığına karşı siteden online da alınabilir. Ukrayna mimarisi, insanı, doğası, eğlencesi güzel bir ülke.

 61. Merhaba Alper Metin Bey. Ben 14-17 Haziran arası İstanbul üzerinden Lviv e üç günlük bir tatil planladım tek kişi. İlk defa tek başıma yurt dışına çıkıcam ancak dil bilmiyorum İngilizce biliyorum ancak bir derdimi anlatabilecek kadar iyi konuşamıyorum, sıfat olarak sadece. Şimdi benim tek korkum dil bilmemek Ukrayna gibi bir ülkede sorun olur mu? Google offline çeviriciciyle derdimi anlatmaya çalışıcam havaalanından otelimi bulmam çok sıkıntı olur mu birde Ukrayna’ya varınca polisler gidiş dönüş uçak biletini otel çıktısını falan soruyorlarmış anlaşmada güçlük çeker miyim tecrübeli arkadaşlarımızın yardımlarına ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim…

  • Merhaba. Lviv Havalimanı’ndan şehir merkezine 9 numaralı troleybüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz, ücreti 5 UAH. 48 numaralı dolmuş taksi ile de gidebilirsiniz, ücreti aynı. Evet havalimanında bu belgeleri soruyorlar. Sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Yabancı dil bilmeden yurt dışı seyahat zor tabii, bazı durumlarda derdinizi anlatmanız uzun sürer.

   • Cevabınız için çok sağ olun. İngilizce konuşma konusunda kötü değilim ortalamanın üzerinde konuşabiliyorum ancak karşımdaki de yabancı olunca he ler she oluyor when ler who oluyor heyecandan 🙂 Bir de son olarak üç günü Lviv de sadece dolu dolu yaşamak istiyorum yemek kültürü tarihi yapısı gece hayatını doya doya pahalıya kaçmadan görmek istiyorum ortalama kaç dolar harcarım ona göre birikimle gitmek istiyorum çünkü Türk parası bozulmuyormuş orada.

    • Rica ederim. Orta üzeri İngilizce işinizi görür merak etmeyin. Bahsettiğiniz hatalar iletişime engel değil. 🙂 Bence yanınıza birkaç yüz dolar alın, ayrıca mevduat hesabınızda nakit TL olsun, gerekince otomatik banka makinelerinden Ukrayna para birimi grivna karşılığını çekersiniz. Toplam harcamanızda nasıl bir yerde kalacağınız önem taşıyor.

 62. İlk yurtdışı sehayatim olacak. Kimlikle mi pasaportla mı girmeliyim? Pasaportla giriş çıkış damgası olunca hem diğer ülkelere girerken avantaj sağladığını hem bir dahaki gelişte daha rahat girildiğini duydum. Şöyle ki Rusya’da da arkadaşlarım var seneye de onları ziyaret etmek istiyorum Ukrayna damgası Rusya’ya girmekte sorun çıkartır mı?

  • Ukrayna’ya pasaportla daha rahat girersiniz. Evet pasaportta damga olması avantaj sağlar. Pasaportta Ukrayna damgası olması Rusya’ya girişte engel oluşturmaz, sadece Ukrayna’ya neden gittiğinizi sorabilirler.

 63. Pasaportla gidecekler için check-inde doldurmak için kağıt almak gerekli midir? Çok harcama yapan biri değilim uçak biletleri ve kalacak yer hariç 12-13 günlük geziye 450-500 dolar yeterli midir? teşekkürler.

  • Evet, Ukrayna’ya pasaportla girenler de form belgesi dolduruyor. Ukrayna Türkler için eskisi kadar ucuz değil ama hala uygun. İdareli harcarsanız günde 40 dolar karşılığı Ukrayna Grivnası yeter.

 64. Merhaba Alper bey Ukrayna Zaporijya ya uçak bileti aldık ancak kalacak yerimiz henüz belli değil hangi şehirde kalmalıyız sizce 2 yaşında bebeğimiz de olacak ancak kaldığımız yerde de gezilecek yerlerin olmasını tercih ederiz ☺️

   • 2 aralık ta gideceğiz 8 aralıkta döneceğiz uçak biletini bilinçli Zaporijya ya almadık açıkçası diğer şehirlere yakındır diye düşünmüştüm ancak uzakmış soğuğu da Türkiye’ye yakındır diye düşündük ancak Zaporijya da çok gezecek yer yokmuş sanırım gitmişken diğer şehirleri de görmek istiyoruz ancak kaldığımız yer de merkezi olsa iyi olur ☺️

    • Zaporijya’dan Kiev ve Odessa şehirlerine trenle gidip gezebilirsiniz. Zaporijya Kiev arası trenle 10 saat sürer. Odessa Kiev arasında çalışan 761 K treni 7 saat 14 dakika, 223 K treni ise 10 saat 3 dakika sürer.

     • Teşekkür ederim tren biletini önceden mi almak gerekiyor peki birde gezsek de zaporijyada konaklamak mantıklı mı zaporijyada kalırsak gittiğimiz şehirlerden kalmak için dönüş zor olmaz mı ☺️

 65. Merhaba Alper Bey Aralık ayında eşim 2 yaşında kızım ve yeğenimle eşi olarak Ukrayna ya geleceğiz. Biletimiz Zaporijya ya alındı ancak kalacak yeri henüz ayarlamadık.Hangi şehirde kalmamızı tavsiye edersiniz bir de çok soğuk olur mu hava konusunda çekiniyorum açıkçası. Teşekkürler.

  • Aralık ayında Zaporijya hava durumu soğuk olur; sıcaklılar gündüz +3, gece -2 derece civarında seyreder. Ukrayna büyük bir ülke, hava durumu bölgelere göre değişiklik gösterir, örneğin Kışın Kiev’de gündüz +1, gece -3 derece; Odessa gündüz +4, ece -2 derece civarında olur. Çok büyük farklar yok aslında, kısaca Kış mevsimi soğuk ama aşırı soğuk değil.

 66. Merhaba Alper bey bu sene Ukrayna’da uzun zaman geçirmiş biri olarak açıkçası insanlarını biraz soğuk buldum ama fiyat bakımından TL’nin düşüşüne rağmen uygun fiyatlıydı çoğu şey. Bu sene Sırbistan ile tekrar Ukrayna’ya gitmek arasında karar veremedim, gidersem başka şehirlerine gitmeyi planlıyorum Ukrayna’nın. Fiyat olarak Sırbistan’ın daha pahalı olduğunu duydum şu anki düşüşle neredeyse euroya yaklaşmış durumdadır fiyatlar diye. Uzun 23-24 gün süreli mütevazi bütçeli bir rota düşünüyorum nereye gitmemi önerirsiniz? İyi günler dilerim.

  • Merhaba. Bugün Sırbistan Ukrayna’dan ortalama %25 daha pahalı, ama gitmekten vazgeçecek kadar değil. Zamanınız bol, bence her ikisine de gidebilirsiniz. Sırbistan’ın en güzel kenti Novi Sad ve başkenti öneririm. Ukrayna zaten büyük ve güzel bir ülke; Kiev, Lviv, Odessa, Harkov, Donetsk, hepsi güzel.

 67. Gecen ay Odessa sehrine gittim. Hic bir bilgim yoktu ve daha once yurt disina cikmamistim. Yeni kimlik ile gittim, havalimaninda bir kagit doldurmami istediler. Onun disinda bir problem yasamadim. Ucak bileti, gunluk ev kiralama islerinde ucretsiz danismanlik yapan bir sayfa yardım etti. Hiç para da almadılar. Sadece ne tuttuysa o fiyatı söylediler, bende parayı onlara değil ev sahibine verdim. Aynı iş yerinden tatile giden arkadasa oranla yari yariya ucuz tatil yaptim. Bir kiz ile bir erkek ilgileniyor sayfayla, gitmek isteyenlere yardimi dokunabilir. Instagram; @turizmodessa

 68. Alper bey ben esimle Odessa’ya gideceğim Odessa dan tren garına ulaşım nasıl olur? Über ya da ne kullanabiliriz? Fiyatları nedir teşekkürler.

  • Merhaba. Odessa merkez tren garı Odesa Golovna (Odessa-Golovnaya) şehir merkezinde, yürüyerek gidebilirsiniz. Hangi semtte veya caddede kalacağınızı yazarsanız belki yardımcı olabilirim.

 69. Merhaba Alper Bey,
  Biz 4 arkadaş Kiev gezisi yapmayı düşünüyoruz. Hatta planladık bile 🙂 Bilet ve konaklama tamamdır. Dikkat etmemiz gereken veya şunu yapmazsanız iyi olur dediğiniz bir durum var mıdır? Gezi amacımız hangover misali :))

  • Merhaba. Ukrayna sınır pasaport polisi kısa süre önce bazı Türk vatandaşlarından nakit döviz göstermelerini istemeye başladı. Resmi olarak istenen para miktarı şöyle hesaplanıyor: Kalış süresine ilave 5 gün daha eklenir ve her gün için kişi başı günlük 50 ABD Doları bulundurulması istenir. Örneğin seyahat eden kişi Ukrayna’da 4 gün kalacak ise (4+5) x 50 Dolar = 450 Dolar tutarındaki paranın ibraz edilmesi gerekiyor. Kredi kartı gösterilmesi kabul edilmiyor. Ancak bu kural resmen açıklanmış olsa da çoğu ziyaretçiye uygulanmıyor.

   Eğlence mekanı seçimlerinizde sağduyulu ve uyanık davranmanızı, güven vermeyen iş yeri ve kişilerden uzak durmanızı tavsiye ederim. Başta Orta Doğulu Türk, Arap ve diğer yabancı turistleri dolandırmak, para koparmak yoluyla geçinen gece kulüpleri ve kişiler var. Bunlar “petty crime” denen basit suçlardır, şiddet suçu oranı düşüktür. Örneğin Shooters Complex yabancıların masalarına istemedikleri halde servis yaptığı yiyeceklerden para alan, baştan söylemeden masa parası olan, yabancı erkeklerden para koparmaya çalışan Ukraynalı kız sayısının fazla olduğu bir eğlence mekanıdır. En ünlü gece hayatı eğlence merkezi Arena City’de birçok bar ve gece kulübü var; hem normal vatandaşların ve işletmelerin, hem de bahsettiğim yabancı erkek dolandırmak üzerine çalışan mekanların ve kızların olduğu bir kompleks.

  • Alpey bey’in söylediklerine 1-2 şey daha ekleyeyim 🙂
   Turkish House’dan uzak durun fiyatları aşırı derecede fahiş.
   Daş Cafe veya Musafir tercih edilebilir. Meydandaki fotoğrafçılara sakın bulaşmayın 2 kuşla fotoğraf çekileceğim diye resmen soyuyorlar sizi. Küçük marketlerden alış veriş yaparken fiyatlarına dikkat edin. Turistsiniz diye 10-20 grivna fazlasını söylüyorlar. Etiketlere dikkat edelim. Ve kulüplerde hiç tanımadığınız kişilere alkol ısmarlamayın. 🙂

 70. Alper Bey Merhaba,
  Baştan son tüm yorumlarınızı ve değerlendirmelerinizi okudum. Deneyimleriniz ve aktarımlarınız için şimdiden teşekkürler. Sömestr tatili için Ukrayna’ya eşimle tur organizasyonu ile gitmek istiyoruz. Son dönem için bize uyarılarınız neler olabilir? Ülkeye giriş için kimlik yeterli olur mu? İlla passaport istenir mi? Yanımızda iki kişi 500 USD bulundurmamız ülkeye giriş ve ilk etap için yeterli olacak mıdır?

  • Merhaba. Ukrayna pasaport polisi ülkeye girişte Türk vatandaşlarından nakit döviz göstermelerini istemeye başladı. Resmi olarak istenen para miktarı şöyle hesaplanıyor: Kalış süresine ilave 5 gün daha ekleniyor ve her gün için kişi başı günlük 50 ABD Doları bulundurması isteniyor. Örneğin seyahat eden kişi Ukrayna’da 5 gün kalacak ise (5+5) x 50 Dolar = 500 Dolar tutarındaki nakit paranın gösterilmesi gerekiyor. Kredi kartı kabul edilmiyor. Fakat bu kural resmen açıklanmış olsa da çoğu ziyaretçiye uygulanmıyor. Siz kaç gün kalacaksınız?
   Pasaport kimliğe göre avantajlı, ama sizin de turla gitme avantajınız var, sırf Ukrayna için masraf edip pasaport almayın, turistik turla seyahatte sorun yaşamazsınız.

 71. Abi merhaba tekrar ben 2019 da bütün soruları cevaplamıştın küçük bi sorum olacak tabi görürsen.

  Bu hafta sonu Gürcistan Batum’a geçeceğiz çipli kimliğimde sağ tarafta küçük bi kırık var sence sıkıntı olur mu? Teşekkür ettim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz