Ukrayna’ya pasaportsuz kimlikle seyahat edilmesini mümkün kılan anlaşma 14 Mart 2017 tarihinde Ankara’da imzalandı. Böylece Türk vatandaşları turistik veya diğer nedenlerle yapacakları Ukrayna seyahatleri için pasaport gerekmeden, TC kimlik kartları ile giriş yapabiliyor. Benzer şekilde Ukraynalılar da Türkiye’ye pasaport beyan etmek zorunda kalmadan, resmi kimlik kartlarıyla giriş yapabiliyorlar. Yeni çipli kimlikle Ukrayna seyahati uygulaması 1 Haziran 2017 günü başladı.

 

Ukraynaya pasaportsuz kimlikle seyahat
Ukrayna’ya pasaportsuz kimlikle seyahat

 

Ukrayna’ya Pasaportsuz Kimlikle Seyahat

İki ülke arasında imzalanan anlaşmayla Ukrayna vatandaşları Türkiye’ye, Türk vatandaşları Ukrayna’ya kimlik kartı ile seyahat edebilecek. Geçtiğimiz yıl Ukrayna’dan Türkiye’ye giden turist sayısın 1 milyonun üzerine çıkmış, Türkiye’den Ukrayna’ya gelenlerin sayısında yüzde 28 artış olmuştu. Ukrayna’ya pasaportsuz kimlikle seyahat olanağı ve Ukrayna vatandaşlarına Türkiye’ye kimlikle turistik ziyaret imkanı sayesinde bu rakamların hızla artması bekleniyor. İki ülke arasındaki ticaret hacminin de büyüyeceği tahmin ediliyor.

 

Pasaportsuz Ukrayna seyahati
Pasaportsuz Ukrayna tatili

 

Ukrayna ve Türkiye arasında artacak olan ziyaret yoğunluğunu karşılamak için karşılıklı uçak seferlerinin artması bekleniyor. İki ülke arasında Türk Hava Yolları, Ukrayna Uluslararası Hava Yolları (UIA) ve Pegasus’un direkt uçuşları var. Ülkemizden Kiev, Kharkiv, Zaporizhia, Lviv, Odesa ve Kherson şehirlerine aktarmasız uçuşlar var.

 

ukrayna pasaportsuz kimlikle seyahat
Ukrayna’ya pasaportsuz kimlikle seyahat

 

Ukrayna’ya Pasaportsuz Giriş

Türkiye ile Ukrayna arasında pasaportsuz ve vizesiz, yeni kimlik kartları ile karşılıklı seyahat imkanı sağlayacak anlaşmanın 14-15 Mart ziyareti kapsamında imzalandığını bildiren Başbakan Vladimir Groysman, “Benim Türkiye ziyaretimde önemli bir adım atıldı. Ukrayna hükümeti ile Türkiye hükümeti arasında imzalanan anlaşmayla Ukrayna vatandaşları Türkiye’ye, Türk vatandaşları Ukrayna’ya kimlik kartı ile seyahat edebilecek. Bu çok iyi bir işaret. Ayrıca çok yönlü hava trafiği için karşılıklı uçak seferlerini arttırmamız gerekecek. Ukraynalılar Türkiye’yi ve Türkiye’nin turizm imkanlarını çok iyi biliyor. Bizim bugün geliştirdiğimiz pek çok turistik imkanlarımız var. Açıkçası bu karşılıklı değişim önemli. Engelleri kaldırdığımız zaman turist akımı artacaktır” dedi. Bu yıl ülkeler arasında serbest ticaret anlaşması, karşılıklı yatırımların korunması ve çifte vergilendirmenin önlenmesi ile ilgili çalışmalar da yapılması planlanıyor.

 

Kimlikle Ukrayna'ya gidilebilir
Kimlikle Ukrayna tatili

 

Ukrayna topraklarının bir kısmı Avrupa’da olan Rusya ve Türkiye hariç tutulursa Avrupa’nın en büyük ülkesi. Ülke tarih, kültür, eğlence ve doğa turizmi olanaklarıyla en çok Doğu Avrupa’dan olmak üzere Batı Avrupa, Orta Doğu, ABD ve Kanada’dan turist alıyor. Ülkeye Türkiye’den seyahat etmek şartıyla pasaport olmadan, kimlik belgesiyle gidilebiliyor.

 

Başkent hakkında ayrıntılı yazım: Kiev Gezi Rehberi

 

Anlaşmayla birlikte Türk vatandaşlarının pasaportsuz gidebildiği ülke sayısı Kuzey Kıbrıs, Moldova ve Gürcistan ile birlikte dörde çıktı. Diğer ülkeler için vize ve pasaport bilgileri bu yazımda.

 

Ülkeye yeni TC kimlik kartı ile girişte sınır polisi sorular soruyor: “Dönüş uçak biletiniz var mı?; ne kadar kalacaksınız, nerede kalacaksınız, nereden geliyorsunuz, nerede doğdunuz, başka şehirlere gidecek misiniz, kaç gün kalacaksınız, geliş amacınız nedir, daha önce geldiniz mi?” gibi sorular. Pasaportunuz varsa kimlikle değil pasaportla giriş yapmak daha kolay oluyor. Pasaportunuzun süresi, kalış sürecinin bitiminden itibaren en az 1 ay kalmış olması gerekiyor. Aşağıda blog okurlarımdan gelen yorumlarda çok miktarda bilgi ve deneyim paylaşımı okuyabilirsiniz.

 

Ukrayna’ya Girişte Nakit Para Gösterme Zorunluluğu

Ukrayna devleti ülkeye seyahat eden Türk vatandaşlarına nakit para bulundurma zorunluluğu getirdi. Seyahat için gereken döviz şöyle hesaplanıyor: Kalış süresine 5 gün daha eklenip gün sayısı 50 Amerikan Doları ile çarpılıyor. Örneğin Ukrayna’da 5 gün kalacak iseniz 5+5 x 50 dolar = 500 dolar tutarındaki paranın havalimanı veya sınır kapısında gümrük polisine gösterilmesi gerekiyor. Kredi kartı kabul edilmiyor. Herkese sorulmuyor ama riske girmemek gerekir.

 

Davet Mektubu

Otelde değil Ukraynalı bir arkadaşınızda kalacaksanız kişinin tam adı, adresi ve telefonu yazılı bir kağıdı yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Genel olarak bu belgeler yeterli, ama sınır pasaport görevlilerinin Ukrayna noteri tarafından düzenlenmiş ve davet edenin kimlik bilgilerini açıkça içeren davetiye istemeye de yetkisi var. Bunu yaptırıp gönderirse daha garanti olur.

 

Ukrayna’ya Girişte İstenen Belgeler

Ülkeye seyahat eden Türk vatandaşlarından havalimanı veya kara sınır polisi tarafından istenen belgeler:

 

 1. Pasaport veya yeni çipli kimlik kartı.
 2. Gidiş-dönüş uçak bileti.
 3. Nakit para.
 4. Otel rezervasyonu veya ev adresi ve davetiye.

 

Ülkeye pasaportsuz, kimlikle seyahat etmek için gereken bilgiler bu yazımda: Ukrayna Gezi Rehberi

530 YORUMLAR

 1. Şu anda direk biletimizi alıp pasaportsuz gidebiliyor muyuz ? Yapmamız gereken başka herhangi birşey var mı ? Girişte mağduriyet yaratmazlar umarım

   • Yeni çipli kartlar yeni girenler için bir anlam taşımıyor, yeni girenleri özel sorgu odasına alıyorlar ve pasaport, otel rezervasyonu, gidiş, dönüş uçak biletini gösteren çıktı istiyorlar, hatta ne kadar paranızın olduğunu dahi sorguluyorlar. Zaten şehirler arası yolculuk istiyorsanız, tren istasyonunda pasaportunuzu istiyorlar. Eğer tüm bunlar varsa birkaç dakikalık görüşmeden sonra kabul ediyorlar. 12.11.2017 Lviv.

  • Bu nasıl bir durum ukrayna ya kimlik ile gidilebilir bilgisi yok.
   çok da zor olmasa gerek bu duruma yetkililerin bir açıklama yapması gerektiğini düşünüyorum.

  • Arkadaşlar, TC kimlik kartı ile gidebilmeniz için, çipli TC kimlik kartınız ile birlikte havalimanın da checkin yaptırdıktan sonra polis noktasina (pasaport noktası değil) gidiyorsunuz, size giriş / çıkış ibareli ve giriş kısmı kaşelenmiş bir kağıt verecek yanınızda saklayacaksınız. sonra pasaport polis noktasına gidip ülkeden çıkacaksınız, ukraynaya giriş içide hemen uçaktan iner inmez pasaport noktasına gitmeyin, pasaport kontrol noktalarının orda görevliler ( askerler ) oluyor onlara gidip departure ve arrival kısımlarından oluşan küçük bir registration kağıdı doldurduyolar, onunla pasaport noktasına gidiyorsunuz, ve bu kağıdı da yanınızda taşıyorsunuz aynı pasaport gibi. Uzun lafın kısası pasaport ile gidişle tek farkı çıkış da ve girişte polis noktalarından birer belge alıyorsunuz. Kıbrısa giriş ile aynıiyi eğlenceler. He bu arada kieve gidecekler kirişatik caddesindeki turkish house cafeye uğrasınlar tam bir türk lokantası 🙂

   • Kardeşim şimdi ben 23 Ocakta yeni kimlik kartı için gün aldım, ama ben 28 Ukraynma ya gidicem bana çıkışım için bir belge verecekler mi nasıl yapmam lazım bunu eğer bilgin varsa söyler misin?

 2. Geçtiğimiz gün Ukrayna’ya gittim, kimlikle girebilirsiniz diye belirtmediklerinden pasaportla giriş yaptım ama buna rağmen beni alıp sorgu odasına götürdüler. Eğer Ukrayna’ya ilk kez geliyorsanız sorgulanıyorsunuz ve sizden otel rezervasyonunuz ile geri dönüş biletinizin çıktısını istiyorlar giderken yanınızda götürün. Sıkı bi güvenlik sorgusu ve soruşturmanın ardından bırakıyorlar. Hoş bir karşılama olmasa da sorun çıkmıyor.

 3. Merhaba arkadaşlar bugün Ukrayna Konsolosluğu ile görüştüm. Kimlik ile giriş tarihi belli değilmiş askıya alınmış. Kısa sürede devreye gireceğini zannetmiyorum.

 4. Selamlar arkadaşlar, mayıs ayının ilk haftası oldu. Kimlik kartı ile Ukraynaya giriş konusunda bir gelişme varmı? son bilgiler nelerdir?

 5. Bu konunun bukadar sürüncemeye kaldırılmasının arkasında, Türkiyenin Rusya ile olan siyasi ve ekonomik olarak arasının düzelmesi olabilirmi?

 6. Arkadaslar yeni kimlik kartimi aldim ve 22 mayis pazartesi gunu saat 22:00da kieve ucuyorum. Yapilan anlasmalardan dolayi pasaport cikartmadim sadece yeni kimlik karti ile giris gidiyorum bakalim ne yasiycaz. Bilgi almak isteyen arkadaslar instagramdan mesaj atsin.
  Instagram: ferhat1aktas

 7. Son noktayi koyuyorum. Arkadaslar Ukrayna buyukelciligini ve konsoloslugu aradik uygulamanın haziran icinde baslayacagini ve suan kimlikle giris yapilmayacagini belirtti. Biz de 22 Mayisdaki ucak biletlerimizi erteldik 24 Mayis’a. Hemen pasaport basvurusu yaptik ayni gun alabiliyorduk ama Ankara’dan almamiz lazimdi biz de aksam 7 gibi Ankara’da olacagimiz icin erteledik. 24 Mayısta saat 12de Ankara’dayim pasaportu alip aksam 10 ucagiyla Kiev’e ucuyorum. Instgram: ferhat1aktas

  • Ukrayna’ya ucuz uçak bileti bulabilmek için satış sitelerini erkan tarihlerde ve sık kontrol etmek iyi olur. Örneğin ben şu anda 2018 için Odessa’ya 200TL’ye bilet görüyorum. 🙂 Ağustosa baktığımda Zaporizhia, Lviv ve Kharkiv’e biletler 330-410 TL arasında.

 8. 7 aylık bebegim var yenı kımlıgını cıkartırken resımsız yuklenıyor dendi. sonra ogrendım kı resım ısteyen olursa yukletebılırmiş. merak ettıgım ukraynaya gıderken sıkıntı olacagını sanmıyorum ama donuste sıkıntı yasarmıyım bebegın kımlıgı resımsız oldugu ıcın.daha once resımsız yenı kımlık le cocugunu goturmus arkadaslar yazarsa cok sevınırım…

 9. Мerhaba, Temmuz ayı için uçak bileti aldım. Odessa’ya bir haftalık seyahat planlıyorum. Gidiş-Dönüş uçak biletim, kalacağım yerin adresi ve yanında kalacağım kişinin iletişim bilgilerini küçük bir dosya haline getirdim. Ek olarak pasaportum yok, yeni kimlik kartıyla gideceğim. Sizce hazırlamam gereken ek bir şey var mıdır? Orada bir problem yaşar mıyım?

 10. Merhabalar. Yeni kimlik kartım yok. Ben 2 haftaya Ukrayna’ya gitmeyi planlıyorum Ukrayna’ya girişte pasaport kontrolü oluyor mu ve pasaporta giriş çıkışta damga vuruluyor mu?

 11. Merhabalar lviv’e giderken seyahat sigortası zorunlumu ?yurt dışı çıkış harcı ödüyor muyuz ayrıca pasaport kontrolden geçecek miyiz ve son olarak pasaportla girersek damga vuruyorlar mı ?

 12. Merhabalar, yarın yeni kimlik çıkartmak için başvuruda bulunacağım ve birde pasaport için (bordo). 17 Temmuza bilet ayarlandı. Sizce yetişir mi kimliğim? Yetişmez ise pasaportla giriş yapabilir miyim vizesiz? Teşekkürler.

 13. Merhaba Alper Bey, yazdığınız yazı gerçekten çok faydalı oldu ellerinize sağlık. Uçak biletim, yeni kimliğim hazır fakat havaalanından geri gönderirler diye korkuyorum açıkçası. 🙂 Herhangi bir bilginiz var mı, giriş yapamamamız mümkün müdür?

 14. Merhaba alper hocam. 6 aylık bebeğimle gideceğim. Bizim pasaportlar var ama bebeğimizin yeni fotoğrafsız kimliği var. İster istemez aksilik çıkacak diye çekiniyorum. Bu şekilde çıkan var mı acaba

  • Merhaba. Yeni kimlikle Ukrayna’ya giriş yapılabiliyor. Sorun çıkacağını sanmıyorum ama yine de fotoğrafsız olduğu için Ukrayna Büyükelçiliği’ni arayıp sormanızı tavsiye ederim.

   • Alper hocam elçiliği aradım bebek ve çocuklar için fotoğraflı kimlik istiyolar. Nüfus müdürlüğü ile de görüştüm. İstek doğrultusunda bebeklere de fotoğraflı kimlik çıkarıyorlar. Kimlik yetişmeyeceği için pasaporta başvurdum.. Yolculuk haftaya 🙂

    • Ukrayna’ya girişte kötü bir sürpriz yaşamamanız için elçiliğe sormanız çok iyi olmuş. Ukrayna izlenimlerinizi burada paylaşmanızı sabırsızlıkla bekliyorum. 🙂 iyi yolculuklar.

 15. Merhaba, biletim 31 temmuzda.çipli kimlik başvurusunu da bugün yaptım. O zamana kadar gelir mi? Gelse bile sorun yaşayacağımdan korkuyorum. Girenler oldu mu? Net bir şekilde giren bir yorum görmedim sanırım.

 16. Merhabalar, Yeni kimlik olmadan pasaport ile girişte sorun oluyor mu? Girişte yapılan muamelede pasaport veya kimlik girişleri için bir farklılık var mı?
  Şimdiden teşekkürler

 17. İyi günler, yeni kimlik kartıyla Ukrayna’ya giriş yapanlar oldu mu? Bir hafta sonra gidiyorum, yeni çipli kimlik kartına sahibim, fakat çipli kimlik kartının yanında şifre falan da verdiler. Gitmezden önce çipli kimlik kartıyla yapmamız gereken başka bir işlem var mı? Kalacağım yerle ilgili dosyaları da aldım yanıma, tek sorum çipli kimlik kartıyla yapılacak bir işlem yok değil mi, kimliği gösterip giricez?

 18. 2 farkli cevap yazilmis hangisi gecerli acaba ?
  Kimlik kartiyla yurt disina cikiyorsak (yani K.Kibris ,Gurcistan veya Ukrayna ya gidiyorsak) yurt disi cikis harci odeniyor mu odenmiyor mu ?

 19. Merhaba iyi gunler ben 5 eylulde Ukraynaya gidecegim yeni kimlik randevum 3 agustosta anca yer buldum bu aradaki 1 ayda yeni kimligim gelir mi yetisir mi bu konuda tecrubesi olan var mi yardimci olursa sevinirim.

  • Benimki 10 günde geldi. Gelir yani dert etmeyin. Ayrıca müdürlüğe gidip işim acil derseniz, ya da böyle tam kapanmak üzere giderseniz randevüsünüz de alabiliyorlar.

  • Merhaba, randevu almadan da Nüfus Müdürlüğü’ne gidip kimlik kartı başvurusunda bulunabiliyorsunuz, kart 20-25 günde gönderilir diyorlar seyahatinize engel bir aksilik olma ihtimaline karşı risk almayın kimlik başvurunuzu erken yapın derim.

  • konsolosluğu aradığımda fotoğraf yoksa pasaport dediler bende riske atmadım çıkarttım pasaportu. Fakat çıkış ve girişlerde sorduğumda problem olmadığını söylediler. Sadece kimlikle çıkanlara form doldurtup biraz sorgudan sonra çıkarıyorlar. Tabi bebekler için geçerli değil. Bizde hepimizde pasaport olduğundan ve sevgili ukranyalılar sıralarını verdiğinden hiç beklemedik 🙂

  • Aynen bu konu beni de düşündürüyor. Bebekte resimsiz yeni kimlik var henüz 9 aylık,Ukrayna’ya giderken bebek kimliğinde resim zorunlu mudur?

   • Selam benim de 8 aylık bir bebeğim var kimliğinde resmi yok eşim Ukrayna da şu an ve biz de yanına gideceğiz muvafakatname çıkartıp gönderdi, bir sorun çıkar mı? Teşekkürler.

 20. Merhabalar,

  Yeni Cipli Nüfus Cüzdanı ile geçiş 01 Haziran itibari başladı yayınlandı,ben Ankara’da ikamet ediyorum,Ukrayna’ya turistik amaçlı bir seyahatim olacak fakat,elçilik kanalı ile şöyle bir duyum aldım…Yeni Cipli Nüfus Cüzdanı ile geçişin 01 Ağustos 2017 ‘den itibaren başlayacağı yönünde….
  Yakın zaman da Yeni Cipli Nüfus Cüzdanı ile giriş çıkış yapan arkadaşımız varsa bilgi verebilirse çok sevinirim…
  Tşk.’ler

 21. çipli kimlikle kieve giden arkadaşlar detaylı bilgi verebilirmi ? havaalanında bir problem yaşadılarmı? bende agustosta ukrayna havayolları ile gideceğim.

 22. Arkadaşlar biz 23 temmuzda ukraynaya gidiyoruz bende yeni kimlik var arkadaşımda pasapport var yeni kimlikde var hangisiyle girmek daha mantıklı ve ayrıca 1 hafta için ne kadar para harcarız tecbüresi olan biri varsa bize yardımcı olsun teşekkürler.

 23. ukraynaya pasaportsuz giriş yapmak isteyenler için türkiyede pasaport kontrolüne girmeden önce biltininizi pasaportsuz geçiş için havaalanında onaylatınyorsunuz ukraynada size bir kağıt veriyorlar adınızı soyadınızı cinsiyetinizi ülkenizi neden geldiğinizi nerede kalacağınızı yazıyorsunuz kimlikle girişte harç ödemiyorsunuz

 24. Kızım yeni tip nufus cuzdani ile cikiyor yaninda 10 yasindaki oglum (kimligi resimsiz oldugu icin ) mecburen pasaportla cikmasi mi gerekli ve oglumun cikis harci odemesi gerekli mi. Deneyimi olan varsa yazarsa sevinirim

 25. alp bey bileti nerde onaylatıyoruz.kıbrıs gibi degilmi bize bir kagıt verdiler türkiyeden girişte ve çıkışta aynı kagıtla döndük yurda ?

 26. Biletinizi havaalanında oynaylatıyorsunuz kıbrıs gibi evet lviv için söylüyorum sorgu odasına genelde tüm turistleri alıyorlar kameraya batırarak neden geldiğinizi nerede kalacağınızı nekadar paranız olduğunu kredi kartlarınızı göstermenizi istiyorlar dönüş biletiniz ve rezervasyon belgenizi gösterirseniz sorun olmuyor giriyorsunuz her yıl aynı prosüdür ben daha havaalanından geri gönderileni görmedim hatta bu yıl beni sorgulayan polis türkçe biliyordu

 27. merhaba ukraynaya gidiş dönüş biletimi aldım çipli kimlik ile seyahat edeceğim pasaportsuz fakat otel rezervasyonum yok kuzenimle gideceğim ve onun evinde kalacağım havaalınında sıkıntı çıkarmı otel rezervasyonum olmadığı için?

 28. Tc yeni kimlik kartiyla gidiste size ufak bir form veriyorlar onu dolduruyorsunuz (ingilizce/ukraynaca) isim soyad kimlik no vs. Onu onaylayip size veriyorlar cikista yine onunla cikiyorsunuz.
  3-4 dk.

 29. Merhaba.

  Bebeğimizin yeni tip çipli kimliği mevcut ama kimlikte fotoğrafı yok. Yukarıdaki yorumlarda Tahsin Bey giriş çıkışlarda sorduğunu ve sorun olmayacağını söylediklerini yazmış. Acaba bu şekilde bebeğiyle giriş çıkış yapan oldu mu? Bu konuda bilgi alabilirsek çok sevinirim.

  • Merhaba. Bizim de bebeğimizin yeni tip çipli kimliği var ama fotoğrafı yok… Yarın akşam Ukrayna’ya gidiyoruz. Neler yaşayacağız bakalım, Cuma günü deneyimlerimizi burada paylaşacağım.

   • Merhaba,Biz de pazartesi günü gideceğiz.Bebeğimizin kimliğinde fotoğraf yok. Yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. İyi şanslar, iyi yolculuklar dilerim.

   • Merhaba, ben riske atmamak için pasaport çıkarttırdım. Zamanınız varsa bebeğin kimliğini fotoğraflı değiştirebilirsiniz. Sorun olacağını pek sanmıyorum ama Ukrayna’dan çıkışta bebeğimin pasaportunu ve bebeğimi çok dikkatle incelediler.

  • Merhaba. 1 saat önce ailece Kharkov’a giriş yaptık. Biz bilmediğimiz için önce form doldurduk ama pasaport kontrole geldiğimizde memur bebekler için form doldurmaya gerek olmadığını söyledi ve formu attı. Kimlikte fotoğraf olmadığı için de hiç bir şey sormadı ve söylemedi. Sorunsuz ve hızlıca geçtik. Benim kafama çok takıldığı için sizlerin de takılmaması adına hemen yazmak istedim. Sevgiler…

 30. Merhaba Ukrayna’da internet kullanımı için ne önerirsiniz? Türk gsm şirketlerinde 25 mb internet 25 lira gibi yüksek fiyatlar. Bu konuda en mantıklısı nedir? Oradan bir hat almak mümkün mü?

  • Merhaba. Ukrayna’da internet ve telefon kullanmak için kolayca yerel bir sim kart alabilirsiniz. Bunlar 10 grivnadan (UAH) başlıyor ve telefonunuza takar takmaz çalışmaya hazırlar. Ülke içi arama ve internet kullanım ücretleri oldukça ucuz. Ayrıca yurt dışı aramalar tüm dünyaya dakikası sadece 2 grivna (80 kuruş). Life, Kyivstar ve MTC mobil telefon operatörleri var. Ukrayna şehirlerindeki hemen her kafe ve restoranda ücretsiz WiFi bağlantısı var. Ayrıca postanelerden Ukrtelecom kuruluşunun Vsesvit-Plus kartları, yoğun uluslararası arama ve kablosuz internet için tercih edilebilir.

 31. Merhaba Ukrayna’ya giderken dönüş bileti almak zorunlu mu benim ne zaman geleceğim belli değil de bir de Ukrayna’dan trenle Polonya’ya geçebilir mi miyiz turist olarak bir arkadaşımı görmem gerekiyor da teşekkürler.

 32. Merhaba! 4 eylülde bir haftalık Zaporozhye seyahatim olacak, passport süresinin dolmasına 4 ay var. Girişte bir problem olurmuş? (6 ayın altına düşen pasaport sürelerinde girişte sorun oluyormuş diye duydum) bilgi verirseniz memnun olurum. Teşekkürler

 33. Merhaba Ukrayna’ya gitmeyi düşünüyorum edindiğim bilgiler ile mükemmel bir yer olduğu söyleniyor.Ama ayrıntılı anlatır mısınız çipli kimlik kartı tamam.Biletlerde tamam.Anlatır mısınız direkt kimlik kartınımı göstericez 😀

 34. Merhaba, ben 11 Eylüle biletimi aldım ama yeni kimlik kartım yok (hemen alırım diye düşünüyordum) pasaport da yok… Gidiş dönüş bilet aldım bi de. Eski kimlik ile gitsem insiyatif tanırlar mı yoksa geri mi gönderirler? Ya da bu konu hakkında ne yapabilirim?

 35. Merhabalar. Ukrayna ya arkadaşımla bilet aldık ama kafamızda bazı sorular var biz devlet dairesinde çalışıyoruz, yeni kimlik kartı ile seyahat etmek istiyoruz çalıştığımız kurumdan izin yazısı alacağız fakat ıslak imza mı gerekiyor yoksa e-imza da oluyor mu, malum e-imza kullanıyoruz bir de hava alanında yapmamız gereken işlemler neler ilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba. OHAL süresince devlet memurları çalıştıkları kurumun amirinden veya yardımcısından ıslak imzalı “yurt dışına çıkmasında sakınca yoktur” belgesi almak zorundalar. Atatürk Havalimanı’nda kamu çalışanları için kurulmuş polis noktasına gidip bu belgeyi vermek gerekiyor, görevli polis biniş kartınıza izin damgası vuruyor. Diğer havalimanlarında izin belgesi sınır polisine veriliyor.

 36. Arkadaşlar yeni çipli kimlikle Kiev’e Ankara’dan gittim geldim. Ankara dış hatlarda yurtdışı çıkış pulu alıyorsunuz biletinizin üzerine damga vuruyorlar. Kiev’e inince kontrol noktasında size bir kagıt veriyorlar adınız soyadınız kimlik bilginiz ve nerde kalacagınızı yazıyorsunuz bunları İngilizce soruyorlar turist demeniz yeterli. Bir kagıdı size veriyorlar dönüşte de alıyorlar. İngilizce biliyorsanız Kieve gitmeyin İngilizce bilen sayısı çok az ayrıca Türkleri sevmiyorlar çünkü bizim sapık erkekler yolda kızlara viber ve whatsapp soruyorlar ve rahatsız ediyorlar. Kiev’de akşamları hiç güvenli degil giderseniz bile gece dışarı çıkmayın.

  • Merhaba. Pasaportunuz başvurduktan 3 iş günü sonra, yani araya hafta sonu girerse 5 gün sonra teslim edilir. Bu genel olarak pasaport çıkma süresi, ama yoğun dönemlerde daha uzun sürebiliyor, en fazla 10 güne kadar teslim edilebiliyor. Sizinki tipik 3 iş günü oluyor, biraz kritik maalesef.

 37. Ukrayna konsolosluğunu aramamı söylemeseydiniz ben geçici kimlik kartı ile gidecektim. Pegasus geçici kimlik kartı ile seyahat edebilirsiniz demişti… İyi dileklerin için teşekkür ederim tekrardan…

  • Merhaba. Yeni çipli T.C. kimlik kartınızla Ukrayna’ya girişte sorun yaşamazsınız. Bunu kesinleştirmek için dönüş biletinizin çıktısı, otel veya daire rezervasyonunuzun çıktısı, ücretsiz konaklayacaksanız kalacağınız yerin adresi yanınızda olsun.

   • Cok Teşekkürler Alper bey, peki bunun örnekleri var mi, yazdığım ettigim kadariyla internette kesin ve net bir bilgiye ulasamadim. Pasaport cikarip daha da masraf yapmak istemiyorum. Sonucta yer ve biletler icin cok masraf yaptim. Bunun dışında dediginiz her sey bende mevcut. Gonul rahatlığı ile yolculuk edebilir miyim?

    • Rica ederim Ömer Bey. 7-8 okurum bana Ukrayna’ya pasaportsuz, kimlikle giriş yaptığını yazdı. Kimisi çok kolay giriş yapmış, kimine polis kibar davranmayıp bekletmiş, ama kimlikle geri çevrilen, giremeyen duymadım. İçiniz rahat olsun, yalnız bekletirler, kabalık ederlerse siz sakin ve nazik olmaya devam edin, aksi sinirlenirseniz sadece işleminizin süresi uzar bu yüzden. Güzel bir Ukrayna seyahati dilerim. Havalimanı kontrol ve ülke ile ilgili yorumlarınızı yine bloguma bekleyeceğim.

 38. Alper Metin bey merhaba aslında sorum tüm arkadaşlara olacak. Şu anda Türkiye’den Ukrayna’ya pasaportsuz yeni kimlik kartlarıyla seyahat edilebiliyor fakat UIA hava yollarından bilet alırken zorunlu doldurulması gereken bir pasaport geçerlilik tarihi bilgisi kısmı var fakat pasaportsuz seyahat edecegim. O kısmı da doldurmadan bilet alamıyoruz bilginiz var mıdır nasıl bir işlem yapılmalı?

   • benimde fikrim Kimlikteki bilgilerin kullanılmasından yana aslında fakat riske almak istemediğim için araştırmam gerekiyor umarım konu hakkında fikri olan arkadaşlar dönüş yapar

    • Pegasusu tercih edin bu şekilde bir bilgi istemez ayrıca daha ucuz.
     Kimlik kartımla geçen hafta gittim geldim yine sormak istediğiniz tüm sorularda yardımcı olurum.

 39. Arkadaşlar, gitmek isteyipte tedirgin olan arkadaşları gördüm sayfada çok kısa bilgilendireceğim umarım faydası dokunur.

  *Yeni Kimlikle Ukraynaya Gidebiliyormuyuz ?

  Evet arkadaşlar şuan için gidebilirsiniz defalarca pasaportsuz gittim geldim.

  * Yapmamız Gereken İşlemler Nelerdir ?

  Biletinizi alıyorsunuz, havalimanına gidiyorsunuz uçak firmanıza valizinizi veriyorsunuz checkininizi yaptırıyorsunuz sonra biletiniz ve kimliğinizle polis kontrol noktasına gidip gbt kontrolü yaptırıp biletinize polis damgası vurduruyorsunuz (yurt dışına çıkmanızda sakınca olmadığına dair) daha sonra 15 TL verip damga pulu alıyorsunuz ve artık yurt dışı tarafına geçiş için pasaport kontrol sırasına giriyorsunuz.
  Buradaki Polis Memuru Biletinizi, Biletinizdeki Az Önce vurdurduğunuz damgayı, 15 TL ye aldığınız Damga Pulunu ve Kimliğinizi Kontrol ediyor. İşlemleri tamamladıktan sonra size hudut geçiş kağıdı gibi birşey veriyor ve tüm işlemleriniz bukadar tamamlandı. Artık uçuşunuzu bekleyebilirsiniz.

  * Ukraynaya İnince Sorgu Odasına Alınıyormuşuz Doğrumu ?

  Evet arkadaşlar ülkeye ilk girenlere uygulanan standart prosedür malum sizin hangi amaçla geldiğinizi bilmiyorlar teröristmisiniz, oradan başka bir ülkeyemi kaçacaksınız yoksa turistmisiniz öğrenmek için kısa süreli bir sorgu.

  Kendinizi kurtaracak kadar ingilizceniz olmalı bilmiyorsanız Ukraynada sorgu odasında sorulara cevap veremezsiniz.

  Bu işlemleri tamamladıktan sonra Pasaport yerine geçecek bir kağıt doldurmanız gerekiyor kişisel bilgilerinizin olduğu isim, doğum tarihi vs artı olarak geldiğiniz uçağın uçuş kodu biletinizde yazar atmayın.
  Bu kağıdı size pasaport kontrolü yapacak asker veriyor doldur buraya tekrar gel diyor pasaportun yoksa.
  Bunuda doldurduktan sonra tekrar gidiyorsunuz bir kısmını kendine alıyor kağıdın diğer kısmını damgalayıp size veriyor. Ülkeden çıkarken tekrar istenecek oyüzden iyi sahip çıkın.

  Aldığınız hiçbirşeyi atmayın arkadaşlar saklayın.
  Şuan için aklıma gelen bunlar eksik varsa affola detaylı bilgi için resmi kurumlardan bilgi almanızda fayda var. Bizim anlatımlarımız azda olsa fikir verebilmek amaçlıdır.

  İyi tatiller.

   • Rica ederim ne demek. Daha önceden de çok sık gidip geliyordum pasaportumun süresi doldu 🙂 Yenisini de çıkartmaya üşendim. Sistem uygulamaya alındığından beri kimlikle gidip gelmeye başladım fakat yeniden pasaport çıkartacağım daha kolay oluyor pasaportla.

    Ukrayna’yla ilgili tüm sorularınıza cevap verebilirim merak ettiğiniz her konuda yardımcı olmaya çalışırım saygılar.

    • Demek resmi olarak kimlikle seyahat serbest olsa da Ukrayna’ya pasaportla gitmek daha kolay. Bu bilgi yararlı olacaktır. İlginize ve yardımınıza çok teşekkürler, mutlaka soru yöneltenler olacaktır. Saygılar.

     • Pasaportun avantaji, Ukraynada kontrol noktasindayken daha once ulkeye giris yaptiginizi soyluyorsunuz ve pasaportunuzdaki ulkeye giris damgasini gosteriyorsunuz sizi ek bir durum oluşmadığı sürece sorguya almiyorlar.
      Daha once girip cikmis sorun cikarmamis diye dusunuyorlar.

      Ama kimlikle girince her seferinde sorguya ve detaylı kontrole alabiliyorlar cok sık gidip gelinecekse pasaport çıkartılmasında fayda var yılda bir veya birkaç yılda bir gidilecekse kimlikle gidilebilir pasaporta ek para ödenmesine gerek yok.

    • Kenan abi ben 08.10.2001 doğumluyum seneye yani 2019 Haziranda üniversite sınavına gireceğim ve sınavdan sonra Ukrayna’ya arkadaşımın yanına gideceğim ilk defa ülke dışına çıkıcam ilk defa uçağa binicem ve gideceğim zaman reşit olmayacağım ne yapmam gerektiğini henüz bilmiyorum reşit olmamamdan dolayı sorun çıkar mı? Sorunsuz gidip gelmem için benim neler yapmam gerekiyor?

  • “Kendinizi kurtaracak kadar İngilizceniz olmalı, bilmiyorsanız Ukrayna’da sorgu odasında sorulara cevap veremezsiniz.”

   İngilizce yeterli değilse ne olacak?

  • Çipli kimlik ile ilk defa gideceklere bir kaç uyarı.
   -Çipli kimlik kartı hem kimlik hem de pasaport yerine geçiyor.
   -Eğer halen çipli kimlik sahibi değilseniz ve randevunuz çok ileriki tarihe ise sabah açılış saatinden yarım saat önce kimlik için sıraya geçin. Yoğunluğa göre aynı gün işinizi görebilirsiniz.
   -Genelde teslim süresi 2 hafta deniyor. Aynı hafta geldiği bile oluyor. Daha da gecikebilir.
   -Yeni çipli kimlik kartınız pasaport özelliği açık olmalı. Bunu başvuru esnasında seçiyorsunuz. (Bildiğim kadarıyla pasaport özelliği genelde açık oluyor.)
   -Seyehatiniz boyunca şunları yanınızdan eksik etmeyiniz.
   Çipli kimlik kartı, harç pulu, biletleriniz, rezervasyonlarınız, adres bilgileri, yabancı dil bilmiyorsanız acil durumlarda arayabileceğiniz bir veya bir kaç arkadaşınızın numarası vs…
   -Bu belgelerin bir basılı kopyasını yanınızda bulundurmakta fayda var. Kayıp/çalıntı durumunda işlemlerinizi hızlandırabilir.
   -Çok az kişiyi kimlikle seyehat ederken gördüm ve pek çok kişi bilgi sahibi değil.
   -Size verilen hiç bir belgeyi atmayın. Eve gelene kadar saklayın.
   -Özellikle biniş kartınızı atmayın. Eğer uçak bir sorun durumunda başka havalimanına inerse size biniş kartınız yardımcı olacak. Aynı biniş kartını kullanmanız gerekecek. (Biniş kartı uçağa binerken biletin size verilen parçası)
   Uçak personeli bu durumda ne yapacağını pek bilmiyor ya da söylemiyor.
   Eğer indiyseniz ve tekrar aynı uçakla başka havalimanına gidecekseniz pasaport kontolünden geçip valizlerinizi alıp tekrar valizlerinizi verip pasaport kontrolünden geçip tekrar aynı uçağa binmeniz geçebilir. Bu duruma göre değişebilir.
   -Eğer aktarmalı uçuyorsanız valizlerinizi aktarma esnasında alıp almayacağınızı öğreniniz.
   -Bir sorun durumunda yabancı ülkedeki havayolu firmasına ulaşmak için telefon numaralarını ve diğer önemli numaraları önceden öğrenin.
   -Havalimanında THY, Pegasus, Atlasjet personeli olsa bile (ki çok sayıda olabiliyor) Türkçe konuşmalarını beklemeyin, İngilizce bilenler olabiliyor.
   -THY Ukrayna için telefon ile ücretsiz müşteri hizmetleri Türkçe, İngilizce, Rusça hizmet veriyor.
   -Yabancı havalimanına iner inmez telefonunuz Türkiye hattınızı kullanacaksanız dolaşım (roaming) açmalısınız. Ukrayna hatları sanırım 50-100 grivna ve almak için para ödemek yetiyor. Kimlik gerekmiyor. Sokakta tezgahta dahi var.
   -Turk Telekom 1 gün 14.90TL’ye Türkiye tarifenizi kullanabiliyorsunuz. En azından gittiğiniz ilk gün Türkiye ile iletişime geçmenizde faydası olabilir.
   -Havalimanlarında ücretsiz internet olabiliyor. Bağlandığınızda bir ekran açılmalı ve entry/connect benzeri bir tuşa tıklamanız gerekiyor. Yoksa bağlı olsanız dahi internete giremezsiniz.
   -Girişte pasaport kontrolünde size bir form doldurtacaklar. Size verilen diğer parçayı çıkışta sizden isteyecekler.
   -Ülkeye dönerken girişte damgalı belgeyi isteyecekler ve çıkış yaptığınıza dair bir belge verebilirler. Eğer vermezlerse uçuş biniş kartınıza damga vurmuşlarsa bu belgeyi ülkeye girişte kullanacaksınız. Eğer bir belge yoksa sıkıntı var demektir. Bu problem.

   —Belgeleri eve dönene kadar atmayın.

   Bu arada ben çipli kimlikle gitmeme ve ilk defa giriş yapmama rağmen sorgu odasına girmedim. Sadece form doldurmam yeterli oldu. Bu size formu doldururken 5 dakika kaybettiriyor.

   • Merhaba ben 1 hafta sonra Kiev’e gideceğim pasaportum da var cipli kimligim de var otel rezervasyon yaptirmadim oraya orada bir arkadasimla bulusacagiz hangi otelde kalacagimi bilmiyorum eger orda bu arkadasim hava alaninda olacak otel rezervasyon mutlaka istiyorlar mi yoksa ordaki arkadasim bizde kalacak demesi yeterli olur mu?

 40. Merhaba, çipli kimliğimle gittiğimde 16 Temmuz yurtdışı çıkış harcı ödememiştim. Bazı arkadaşlar ödediğini yazıyor. Hangisi doğru? Kasım 8 de 4 aylık bebeğimizle gideceğiz. Fotosuz bebek kimlik sorununu aşmak için hem fotoğraflı kimlik, hem de pasaport çıkartacağım))

  • Birol bey, ben bugün maliye bakanlığı harç pulu birimini telefonla arayıp görüştüm. Evet 2 ay öncesine kadar pasaport gerektirmeyen yerler için harç alınmıyordu ancak artık alınıyor dediler. Banka pasaport numarası gibi bilgiler talep ettiği için bankalara ödeyemiyoruz ancak havalimanındaki bürolardan fazla beklemeden alırsınız dediler. Bilginize.

 41. Burda okuduklarımdan sonra gidiş günü uğraşmayayım diye bugün iş bankasına yurt dışı çıkış harcını yatırmaya gittim fakat görevli sisteme pasaport numarası girmesi gerektiği için öbür türlü yatıramayacağımı söyledi. Aslında bu mantıktan bakarsak pasaportsuz gidişte çıkış harcı ödenmemesi gerekiyor ama bilemiyorum. En kötü ihtimal gideceğimiz gün havalimanında yatırırım eğer isterlerse.

 42. neye istinaden yazdığımız yorumlar siliniyor ? üstelik herkesin merak ettiği konuda yazıp tecrübe edindiğimiz konuları yazmış olmama rağmen silinmiş amacım kimlik le giriş çıkışta yaşanan prosedürleri aktarmaktı her misafirinize eşit seviyede olmalısınız kurallara aykırı herhangi bir şey yazmadım çünkü.

 43. Merhaba. Çipli kimlik kartı ile çıkışlarda doldurmamız istenen beleye hangi numarayı yazacağız? Bize verilen şifreyi (pin) bir yerde kullanacak mıyız?

 44. Bugün Zaporijya dan döndüm, kimlikle giriş yapmıştım sadece verilen belgeyi İngilizcesi iyi olan biriyle doldurdum kontrol hiç bir şey sormadılar belgenin bir nüshasını giriş damgasını vurup bana verdiler, zaten bir sıkıntı çıksaydı kız arkadaşım dışarıda bekliyordu, Zaporijya dan Mariupol geçtik yolda sürekli askerler kontrol ediyor, Mariupol eski bir sehir sıkıcı, iyi ve sıcak insanlar.

 45. Teşekkür ederim hepinize bir çocuğum var çipli kimlik kartında fotoğraf yok problem olmadı, şu an Ukrayna dayım. Sizin buradaki yorumlarınız sayesinde hepinize teşekkür ediyorum.

 46. Kalacağımız otelden bir belge istememiz gerekiyor mu? (Yeşil kağıttan bahsediliyor.)
  Yoksa rezervasyon bilgilerini (bookingten alınan) çıktı almamız yeterli mi?

  • Olmaz da. Pasaportu olmayıp sadece kimlik kartları olanlara biraz 2.sınıf muamele yapıyorlar. Kalacağın yerin ve dönüş biletlerini gösteren bir çıktı yanında olsun.

 47. Pasaport çıkarttırmadım, yeni çipli kimliğim hazır, biletler hazır, para hazır ama şimdi nasıl olacak direk cipli kimlikle mi gideceğiz ayrıntılı anlatabilecek yok mu heyecanlandım ve korktum açıkçası.

  • Evet endişe etmenize gerek yok. İd kartlar (kimlik kartları) ile de giriş yapabilirsiniz. Sadece gümrük memurlarının odasında sorular soracaklar. Otelinizi, dönüş biletinizi kanıtlayacak evraklar göstermenizi isteyecekler. Pasaport ile giderseniz tıkır tıkır hızlı bir şekilde giriş yapıyorsunuz.

 48. Peki ben 18 Aralıkta gideceğim 20 gün falan kalmayı düşünüyorum ve ilk olacak benim için uçak biletlerim var ama kalacak yer kız arkadaşımın evi, onun ev adresini vermek istiyorum sizce bir sıkıntı olur mu?

  • Ukrayna’da kalacağınız evin açık adresini yazılı olarak gösterirseniz sorun olmaz. Fazla soru sorarlarsa kız arkadaşınızın telefonunu verin arasınlar, sorunu çözer. Rahat ve sakin olun, sıkıntı yaşamazsınız.

  • Her şeyi yeni kimlikle çözüyorsun. Ama kimlikle birlikte girişte Ukrayna gümrüğünün verdiği damgalı kağıt yanınızda olsun. Polis/asker çevirirse ikisi gerekli.

 49. Merhaba benim bir sorum olacak. Biz şu an araba ile Gürcistan’a doğru yola çıkıyoruz. Oradan araba ile Ukrayna’ya geçmek istiyoruz ama arada Rusya var ve şu an Rusya vizeli. Acaba sınırda vize almamız mümkün olabilir mi? Yani böyle istisna yaparlar mı?

 50. Merhabalar, 11 Ocakta İzmir’den Lviv’e Sabiha Gökçen uzerinden cipli kimlik kartım ile gitmeyi planliyorum. Sorum su olacakti 6 da İzmir’den Sabiha’ya ve Sabiha’dan 9 da Lviv’e kısmetse ucucam. Stres yaptım bavulum yok ama yetişemeyebilir miyim? İslemler cok uzun surer mi? Cok mu seri olmam lazım? Detay verebilir misiniz?
  Rotar yapmadığını varsayalim. Tesekkurler.

  • Merhaba. İçiniz rahat olsun, ciddi bir rötar olmadıkça İzmir’den gelen uçağınızdan indikten sonra havalimanında Lviv uçuşunuz için gereğinden fazla zamanınız olacak. İki uçuşunuzun da hava yolu şirketleri neler?

   • İki firma da aynı Pegasus, ben aktarmalı almadım ama aktarmalı uçuşların saatlerine bakıp 2 sinide aynı olarak aldım.
    İnşallah rötar olmaz, çok teşekkürler.
    Son olarak 7 de İstanbul’da olduğumu varsayar isek yapacağım check in ve kimlik işlemleri yaklaşık ne kadar sürer?

    • İki bileti birlikte alsaydınız daha iyi olurdu, beklerler çünkü; Pegasus sık rötar yapan bir hava yolu şirketi. Havalimanında arama, check in, pasaport damga, ikinci arama ve kontuara gidiş yaklaşık yarım saat sürer. Lviv uçağını kaçırma olasılığı çok düşük.

  • Hiçbir belgeyi atmayın.
   İzmir’den ve Lviv’den aldığınız biniş kartlarını pasaport, kontrolünde verilen belgeleri asla atmayın. İzmir’e dönene kadar saklayın.

 51. Alper Bey,
  Aynı uçakta bizim gibi aktarmasız almayan aktarmalı alanlar olacağını tahmin ediyorum, eğer bir gecikme olması durumunda biz de fırsattan istifade edemiyor muyuz?
  Sabah 6 uçağının rötar olasılığını ben de düşük gördüğüm için almıştım fakat havaalanını hesaba katamadım. İçime su serptiniz teşekkürler. 🙂

   • Tesekkurler 🙂 Son olarak pegasustan cipli kart bilgilerim ile online check in yapmaya calistigimda surekli hata aliyorum. Bu konuda herhangi bir bilginiz var mi? Yapilir veya yapilmaz daha once de duydum diyebileceginiz? Tesekkurler.

    • Daha önce online check in yaptım. Bilemiyorum bazen insan girmesi gereken bir bilgiyi kolayca gözden kaçırabiliyor veya sitede geçici bir sorun olabilir. Ama bir aniye, uçuşunuz 11 Ocakta değil miydi? Bugün ayın dokuzu, 24 saat kalmasından itibaren yapabilirsiniz, daha önce mümkün değil. 🙂

     • Evet defalarca kontrol ettim, Pegasus’ta 72 saat onceden aciliyor, nisanlim pasaport bilgileri ile girip check in yapabildi. Sanirim sitede bir sorun var en azindan 24 saat kala tekrar deneyecegim, daha once siz yaptiysaniz doldurulmus bir ornek screenshot vs gonderme sansiniz bulunuyor mu?
      Bilgiler kafadan sagma olur, sadece gerekli yerlerde secilen secenekler dogru olsa yeter. Mail ile de mumkunse ulasabilirim size.

    • eşim ukrayna vatandaşı pasaportuyla check in yapabiliyoruz ben chipli kimlik ile check in yapamıyorum hata veriyor sanırım kimlikten kaynaklanıyor

     15 yaşından küçüklerin kimliğine foto koydurabiliyorsunuz parmak izi falan alınmıyor 3 günde geliyor

 52. Herkese merhaba ben UIA nın sitesinden Ankara Kiev uçuşum için bilet almak istiyorum fakat yeni çipli kimlik kartımızla girebilmemize rağmen benden pasaport numarası istiyor oraya TC mimi yoksa kimlikteki seri no mu mu yazmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler. Bir de kız arkadaşımla gidicem ve İngilizcesi gerçekten sıfır merhaba bile diyemiyor kontrolde sıkıntı yaşar mı ya da ben yanında bulunabilir miyim teşekkürler.

  • Alper bey ya da diğer yardımcı olabilecek arkadaşlar biletimi alamıyorum pasaport no istenilen yere TC kimlik numaramı mı yoksa yeni çipli kartım üzerindeki seri numarasını mı girmem gerektiğini bilen varsa yardım edebilir mi lütfen bilet fiyatları artıyor.

 53. Bebeklerin Ukrayna’ya girişindeki en son durum nedir? Fotoğraflı kimlik illa ki isteniyor mu? Yoksa fotoğrafsız chipli kimlik yeterli mi?

 54. Alper Bey merhabalar,
  Haziran ayında Lviv’e gitmeyi düşünüyoruz fakat benim pasaport sürem Ağustos 2018’de doluyor. Dış İşleri Bakanlığı’nın sitesinde ‘İkamet/Vize süresinin sonu itibariyle bir ay’ olarak gösteriyor asgari pasaport geçerlilik süresini. Biz 3 gün kalacağız ama bildiğim kadarıyla Ukrayna vizesiz izin süresi 90 gün. Pasaportla girişimle sorun yaşar mıyım, çipli kimlik almalı mıyım? Şimdiden teşekkür ederim.

 55. Alper bey merhaba.
  23 nisan 2018 tarihi itibariyle Ukrayna’dan çıkış yapacağım pasaport bitiş tarihim 15 Temmuz 2018, giriş çıkışta sorun olur mu? Yeni kimlik kartım yok.

  • Merhaba. Ukrayna pasaport süresini ülkede kalış süresinin son gününden itibaren en az 1 ay kalmış olma şartını koşuyor. Ülkeye girişte ve Ukrayna’dan çıkışta sorun yaşamazsınız.

 56. Alper Bey Merhaba,
  Öncelikle bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ukrayna Lviv’e gitmeyi planlıyorum. Günlük stüdyo daire kiralamak istiyorum. Stüdyo dairenin ücretini, yüz yüze görüşüp nakit yapmak istiyorum. Bu nedenle kalacağım yere ait bir belge yok. Havaalanında sıkıntı çıkar mı? Bana orada eşlik edecek, Ukraynalı kız arkadaşım var.

  • Alper bey yukarıda yazmayı unuttum, Lviv’e Mart ayında gitmeyi planlıyorum. 4 gün için 3500 uah konaklama ve yemek ihtiyaçlarım için yeterli mi?

   • Merhaba. Ukrayna seyahat ve bilgi yazılarıma ilginize teşekkür ederim. Kız arkadaşınızın ev adresi elinizde yazılı olsun o halde. 3500 Ukrayna Grivnası 470 Türk Lirası ediyor. Bu para konaklama ve diğer masraflarınıza yetmez.

   • Bunlarla vakit kaybetmeyin. Siz veya arkadaşınız bir yer seçsin ve arkadaşınız pazarlık yapsın. Yabancı olursa fiyatlar 2’ye katlanabiliyor.

    Yeme içme Türkiye ile aynı düşünün.
    Ucuz olan şeyler alkol, otobüs, taksi.

 57. Merhaba ben 28 Martta Lviv e gideceğim. Eski kimlik kartımla pasaportumla giriş yapabilir miyim? Pasaportla girişlerde yeni kimlik kartı istiyorlar mi? Cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler.

 58. Merhaba;
  Fiyat uygun olduğu için Riga’dan Kiev aktarmalı İstanbul’a dönüş yapacağım. Kiev’i transit geçerken yeni kimliğimi göstersem, pasaportumu işletmesem oluyor mu? Yani pasaportuma sadece Riga’dan çıkarken ve İstanbul’a varınca mühür işlenmesini istiyorum. Bilgilerinizi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
  Syg

 59. Herkese merhabalar! Sık sık kimlikle Kiev e hem seyahat hem de tercüman olarak gidip gelmekteyim 5 gün önce geldim son gözlemlerimi paylaşmak isterim iyi derecede Rusça dil bilgisine sahibim orta düzey İnglizcem var diyebilirim, Rusça yı geçiyorum ama kimlikle seyahat esnasında İngilizce bilmiyorsanız sıkıntı yaşarsınız! Pasaport geçişlerinde sıkıntı çok az oluyor pasaportunuzdaki sayfalardan geçmiş giriş çıkışlarınızı gördükleri için sıkıntı olmuyor. Ama kimlik olayı tamamen farklı .
  son götürdüğüm 2 arkadaşımdan bir tanesine 8 soru sordu görevli memur!
  Gidiş dönüş uçak biletleriniz, Kiev’den başka bir şehre gidecek misiniz? Kiev de kalacağınız adresin çıktısı. Bu önemli rezervasyon çıktısı yazı vs mutlaka olsun yanınızda. Nereden geliyorsunuz? İstanbul’da mı doğduğunuz? Ukrayna’da kaç gün kalacaksınız? Ukrayna ya geliş amacınız? Daha önce Ukrayna ya geldiniz mi?
  Sorular genel olarak bu şekilde oluyor devamında gümrük görevlileri de sigara alkol ve para kontrolü yapıyorlar!
  Migration Card dediğimiz formda 7 numaralı soruyu boş bırakınız vizenin bitiş tarihini soruyor, iki ülke arası vize olmadığı için herhangi bir şey yazmayın bilgi yanlış olursa baştan doldurmanız gerekebilir. Migration Card Ukraynaca Rusça ve İngilizce olmak üzere 3 dil ile açıklamalı yazılmış.
  Ayrıca İstanbul Atatürk Havalimanı’nda çıkış öncesi yapılan GBT kontrol noktası kaldırılmış, direkt check in yaptıktan sonra pasaport kontrole geçiyorsunuz orada yapıyorlar ve giriş çıkış belgesini alıyorsunuz!
  Ukraine Airlines ile gidecek arkadaşlar 7 kg el bagajı hakkınız var. THY gibi değil aman aklınızda bulunsun 23.5 kg normal valiz hakkı var önceden valiz hakkı almak için 58 dolar ödeme yapıyorsunuz! Ve yine bir başka hatırlatma check in için kendiniz mobil e bileti telefona indirmek zorundasınız yoksa bu işlem için 10 euro isteniyor yani THY de ki gibi elinize bileti kağıt olarak almak için 10 euro istiyorlar elektronik olarak telefona indirip görevlilere telefonunuzu uzatıyorsunuz onlar barkod olarak okutuyorlar.
  Şimdilik aklımda kalanlar bunlar, tavsiyem pasaport ile gitmeniz.

 60. Merhaba Zaporijya’ya gideceğim önümüzdeki hafta için uygun fiyata uçak bileti buldum. Yeni kimlik kartım ve pasaportum var fakat daha önce yurt dışına çıkmadım bu yüzden pasaport sayfaları boş. Kontrolde çok fazla problem yaşar mıyım? İngilizce seviyem temelin biraz üzeri. Bir de daha önce Zaporijya ya giden varsa Ukrayna’nın diğer şehirlerine ulaşım nasıl sağlanıyor?

  • Merhaba. Ukrayna’ya girişte TC kimlik kartı yerine pasaport göstermeniz size avantaj sağlar. Kimlikle girişte daha fazla soru soruyorlar. Zaporijya trenle başkent Kiev’e 10 saat uzaklıkta. Kharkov kentine de her gün tren var. Yakın şehirlere minibüslerle (marshrutka) ulaşabilirsiniz.

  • Merhaba!bende sürekli Zaporozhye ye gidip geliyorum, pasaportla giriş çıkış yapıyorum, Alper bey’inde belirttiği gibi pasaportla girişiniz biraz daha kolay oluyor, ilk girişte pasaportla girseniz dahi biraz daha fazla soruyla karşı karşıya kalabilirsiniz, “ilk defa giriş yapıyorsun, neden geldin, nereden geldin, nerede ve kaç gün kalacaksın, dönüş uçak biletin, ne kadar paran var”? Bunlara cevap verebilecek kadar inglizceniz olması giriş için yeterli olacaktır, tabii bunları sorgu odasında soruyorlar, endişeye gerek yok ” turizm” diyerek yukarıda belirttiğim soruların cevaplarını vererek sorunsuzca giriş yapabilirsiniz, otel rezervasyon veya kalacak yerinizin adres çıktısı ve dönüş uçak biletinizle sorunsuzca giriş yapabilirsiniz. Eğer uçuşunuz geceyse minibüs toplu taşıma bulmanız biraz zor, taksi kullanmanız lazım, (Havaalanı zaporozhye taksi ücreti yaklaşık 200grivna)(30tl) yanınızda dolar veya euro bulundurmanız faydanıza, Tl bozdurursanız tam değerini bulmuyor, mümkünse taksiye ödeyecek kadar grivna bulundurmanız faydanıza olacaktır, şimdiden iyi seyahatler

 61. Merhabalar Alper Bey,
  27 Nisan’da Kiev’e seyehat edeceğiz ve oradan trenle Lviv’e geçmeyi planlıyoruz. Benim pasaportum var fakat yanımdaki iki kişi ve bir çocuk kimlikle giriş yapacak. Dönüş biletlerimiz Lviv’den. Trenle Lviv’e geçişte sorun yaşar mıyız? Şimdiden cevabınız için teşekkürler..

  • Merhaba Elvan Hanım. Ukrayna’ya kimlik kartıyla girmeye hakkınızın olması, ülke içinde de serbestçe seyahat etme hakkını size verir. Herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ukrayna’ya pasaportsuz seyahat başladığından beri çocukla seyahat edenlerin artmasını memnuniyetle izliyorum. Ne mutlu size.

 62. Merhaba , Temmuz ayında gitmeyi planlıyorum. Bulduğumuz en uygun alternatif Ukrayna Hava Yolları fakat kendi sitesinden bilet almaya kalktığımızda pasaport numarası soruyor. Biz kimlik ile seyahat etmeyi planlıyoruz. Bu konu hakkında bir bilginiz var mı ?

 63. Merhaba alper bey..ben gelecek ay ukraynaya gidecegim.yeni kimlik kartim yok muhtemelen zamani dolmus pasaportumu yenileyip gidecegim.fakat sayfanizdaki yorumlardan okudugum kadariyla baya bi sorguya cekiyolarmis ukrayna polisleri.ben ukrayna da kiz arkadasimin evinde kalacagim ve kendisi ukraynali.evinin adresini ve iletisim bilgilerini verdigim zaman bana herhangi bir problem cikarirlar mi ? Zaten beni almak icin hava alanina gelecek.ilk defa ukraynaya gidecegim icin bi problem cikarirlar mi ? Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim..

   • Son bir sorum olucak alper bey. ben 3 yil yurtdisinda yasadim ve eski pasaportum mavi. sanirim su an yenilemek istedigimde bana bordo pasaport verilicek. peki bordo pasaport verildigi taktirde benim eski tarihli ulke giris cikislarim ve vizelerimi pasaport kontrol memuru gorebilicek mi? Sanirim daha once bir cok kez yurtdisina cikis yapmis olmam, bir zamanlar avrupa ulkesinde oturum iznim olmasi ve memurlarin bunu gorebilmesi benim icin avantaj olucak. ayrica tecrubenize guvenerek soruyorum 5 gun icin 200 dolar yani 5300 uah gibi bi butce ayirmayi dusunuyorum. cherkasy sehrinde kalicam. sanirim kievden daha ucuz bi sehir. kalicak yer haric bu meblag yeterli olur mi sizce?

    • Evet Bordo pasaport verilecek. Ukrayna’ya girişte pasaport kontrol polisi diğer ülkelere eski vizelerinizi görmez; bu avantajdan yararlanma olasılığı için iptal edilecek eski lacivert pasaportunuzu yanınıza alın. Lüks yerlere gitmezseniz günde 40 dolar yeterli olur.

   • Özür dilerim su sorumu eklemeyi unuttum. eger yeni çipli kimlik kartimi alip gidersem yine kimlik kartimdan eski vizelerimi ve yurtdisi giris cikis seferlerimi gorebilirler mi. eger kimlik kartindan bu bilgilerimi gorebilirlerse fazladan pasaport masrafi yapmak mantikli olmuycaktir.

 64. Merhaba Nisan 4ünde Ukrayna’ya gidiyoruz 3 arkadaş, aklımıza takılan tek soru orda sorulan İngilizce sorular kapsamlı mı olur? Derdimizi anlatacak kadar İngilizcemiz var dedikleri türdeniz. Çok zorluyorlar mı açıkcası?

 65. Merhaba Alper bey sizden bilgi almak istiyorum. Ben yarın Ukrayna’ya Kharkiv’e gidiyorum ama pasaportumu yeniletmedim ama yeni kimlik kartım var. Ve beni kız arkadaşım karşılıcak orda havaalanında sıkıntı yaşar mıyım? Teşekkür ederim.

  • Merhaba. Pasaportunuzun kalan süresi, Ukrayna’da kalış süresinin bittiği günden itibaren en az 1 ay kalması gerekiyor, pasaportla giriş yapmak daha kolay. Aksi halde kimlik kartınızla giriş yaparsınız. Dönüş biletinizin çıktısı ve kalacağınız yerin adresi yanınızda olmalı.

 66. ben pegasustan bılet aldım ama aır.. yapmadım yani kımlık no mu ve son kullanma tarıhını onaylatmadım bunu yapmam gerekıyor gerekırse nasıl yapcam pegasusta bılet ozetınden bıdaha cıkmadı.

 67. Merhaba ben Ukrayna’dan şubat ayında geldim kimlik ile giriş yaptım bana bi belge verdiler ama o belgeyi kaybettim kendimle telefon getirmiştim onu kayıt etmem gerekiyor belge numarası lazım bu belgeyi tekrar nereden çıkarabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

 68. Arkadaşlar kız arkadaşım gelecek evlilik için sigorta zorunluluğu geliş dönüş bileti zorunlu mu ne kadar para bulundurması gerekiyor ne soruyorlar?

 69. Merhaba Alper Bey Ukrayna’ya kimlikle gitmek için Türkiye’den gitmemiz şart mı? Batum + Ukrayna turu yapmak istiyoruz kimlikle Batum’a gidip ordan Ukrayna’ya gidip Türkiye’ye dönebilir miyiz ? Çok teşekkürler.

 70. Merhabalar Alper Bey, yarın Kiev’e seyahat edeceğiz fakat 4 yaşındaki yeğenimin kimliğinde bizdeki uygulamalara göre fotoğraf yok. Bu sorun olur mu eğer olursa bununla ilgili ne yapabiliriz? Bilgilendirirseniz sevinirim.

 71. Alper bey merhabalar, öncelikle bir çok insana bu platform üzerinden yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Kız arkadaşımla birlikte gezi amaçlı Lviv’e gitmeyi planlıyoruz. Yeni kimlik kartları ile gideceğiz. İngilizce kendim için sorun teşkil etmemekte sorulara kız arkadaşım adına da yardımcı olabilirim. Sormak istediğim ise artık kimlik ve gerekli belgeler ile birlikte artık Ukrayna gidiş-dönüşü sorunsuz mu gerçekleşmektedir ? Bir çok insan sadece kimliklerle seyahatini tamamlamaktadırlar dimi ?

 72. sabiha gökçen den giderken havayolu kontuardan önce polis noktasına mı gitmek gerekiyor. ayrıca yurtdışı çıkış puluna da gerek yok diyorlar.

  • Ukrayna’ya pasaportsuz gidiliyor olsa da yurt dışı çıkış harç pulu almak şart. Kimlikle gidilen ülkelere giderken de harç pulu gerekiyor. Pul eskiden pasaporta yapıştırılıyordu, artık ayrı olarak veriliyor ve sınır polisine göstermek gerekiyor.

 73. pegasusta online check in yaparken national id kart seçip bilgileri girince online check in yapılamamaktadır diyor. hata veriyor . acaba pasaport olarak seçip tc kimlik numarası mı girmek gerekiyor ? sonra aksilik olabilir mi ?

  • Merhaba. Yeni Ukrayna pasaportları çipli diye biliyorum. Yoksa TC pasaportu mu aldınız? Sorunu biraz daha tarif ederseniz yardımcı olmaya çalışayım, ya da buradan bir bilen çıkabilir.

 74. giden biri olarak. pasaport veya kimlikle her türlü ilk girişte sorgu odasına alınıyorsunuz. pasaportta daha önceden giriş çıkış yaptıysanız sorgu odasına göndermiyorlar, sorgu odasında türkçe bilen bayan vardı. ingilizce yeterli ise zaten sorun yok. sandalyeye oturuyorsunuz sizi web kamerasından kayıt ediyorlar tüm belgelerin fotoğraflarını alıyorlar. gayet kibarlar. sadece otel rezervasyon belgesi, (booking.com vs. çıktısı) ve uçak dönüş bileti çıktısı yanınızda olsun. neden geldiniz (turistik demeniz yeterli) kaç gün kalacaksınız, yanınızda ne kadar para var sorusuna beyanen söylemeniz yeterli işte 500 veya 1000 dolar ve kredi kartlarım var dersiniz.
  Keşke bizde de böyle olsa dingonun ahırı Türkiye’ye bazı ülkeler hariç böyle her yeni girişte sorgulasalar.

 75. Peki arkadaşlar Ukrayna’dan çıkışta yanımızda değerli taş veya takı getirebiliyormuyuz? Getirebiliyorsak belli bir Ağırlıığı veya standardı varmi ? Şimdiden teşekkürler

 76. Alper Bey merhabalar. 14-17 Haziranda pasaportumla Ukrayna’ya tatile gitmeyi düşünüyorum tek başıma. İlk defa yurt dışına çıkacağım haliyle korkularım da yok değil hani. Öncelikle dil konusu sıkıntı olabilir mi İngilizce konuşulan sıfatları biliyorum ancak konuşamıyorum bu Ukrayna’da sorguya aldıklarında sorun teşkil eder mi? Bir de Lviv’e gidicem tatil için havaalanından şehir merkezine ulaşım nasıl olur biliyor musunuz son olarak ise üç gün için konaklama yeme içme gezme dahil ortalama kaç dolarla gitmeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim bunlar çok önemli konular benim için…

  • Merhaba. Ukrayna’da Rusça, Ukraynaca ve İngilizce dillerinden birini bilmeden seyahat etmek zor, ama imkansız değil, endişe etmeyin. Bence önümüzdeki 15 gün boyunca Ukraynaca temel sözcükleri ezberlemeye çalışın. Lviv Havalimanı’ndan şehir merkezine 9 numaralı troleybüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz, ücreti 5 UAH. 48 numaralı dolmuş taksi ile de gidebilirsiniz, ücreti aynı. Seyahatinize ne kadar para gerektiği konusunda rakam vermem yanlış olur, herkesin harcama tarzı ve otel, lokanta beklentileri farklıdır.

 77. Merhabalar, pasaportumda sırbistan ve makedonya girişi var ama Ukrayna’ya ilk kez gideceğim bikaç gün sonra ve pasaport süremin bitmesine 2 ay var, girişte sorun yaşar mıyım?

 78. BEN MOLDOVA VATANDAŞIYIM 2 TANE ÇOCUĞUM VAR ONLAR TÜRK VATANDAŞI BENDE VATANDAŞLIK YOK BEN ONLARLA YENİ KİMLİKLERLE UKRAİNAYA GİDEBİLİ RMİYİM ANNEM ORDA OTURUYOR?

 79. ben moldova vatandaşıyım türkiyede evliyim 2 çocum var bende türk vatandaşlım yok çocukların var yeni türk kimliklerlen ben onları ukrainaya götürerebilirmiyim annem orda oturuyor

 80. hocam merhabalar ben ukraynaya gidiş için uçak biletimi aldım fakat yeni çipli kimlik kartım o tarihten sonra elime geçecek yani yetişmeyecek. nasıl bir çözüm bulabilirim geçici bir geçiş belgesi alabilir miyim. nereye başvurmalıyım 4 gün gibi bir sürem var acil yardımcı olur musunuz

 81. Merhabalar, 12 Ağustosta Ukrayna’ya gideceğim. Eşim yabancı uyruklu oğlumuz Türk vatandaşı. Yurtdışı çıkışında eşim ve ben ayrı kapılardan geçeceğiz havaalanında. Oğlumuz benimle olacak. Burada muvafakatname isteyecekler mi bizden? Anne yanımızda görünmeyecek çünkü. Son olarak da resimsiz çipli kimlik hakkında son durum nedir bebekler için?

  • Merhaba. Muvafakatname Türkiye’den yurt dışına çıkışta soruluyor, Ukrayna’da soran olmaz, olursa da eşinizle beraber seyahat ettiğinizi söylersiniz. Güncel olarak 2018 yılında Ukrayna’ya fotoğrafsız kimlik kartlı çocukla gidenlerden sorun yaşayan yok, yukarıdaki yorumlar bu yönde.

   • Alper bey eşim ukraynalı değil. Havalanında türk uyruklu ve others diye ayrım yapıldığından gümrük işlemlerinde, acaba orada annesini sorarlar mı. Çünkü o others tarafında olacak yabancı uyruklu olduğu için. ukrayna tarafında elbetteki sorun olmayacaktır. Saygılar

    • Afedersiniz ben yanlış anlamışım. Böyle bir duruma rastlamadım ama pasaport kontrolünden geçerken anneyi sorarlarsa others kısmından geçmekte olduğunu söylersiniz, isterlerse pasaport polisi çıkıp bakar. Muvafakatame sormaları için bir neden veya dayanak yok çünkü bilet ve biniş kartları ile pasaportlarınız birlikte seyahat ettiğinizi gösteriyor. Yine de içimizin rahat etmesi için bayramdan sonra yine hatırlatırsanız bu işi iyi bilen birilerini bulup netleştirelim.

      • Bebek için yeni TC kimliğinde fotoğraf olması şart değil. Diğer konuda durumu yaşamış birini bulamadım. Umarım deneyimli bir okurum yanıtlar. Bu arada siz vize işlemleri yapan bir firmaya, THY’ye ve uçağınızın kalkacağı havalimanının yönetimine telefonla ulaşıp sorun.

 82. Merhaba arkadaşlar 13 Haziranda yeni kimliğimle Kharkiv’e Sabiha Gökçen’den çıkış yaptım. Türkiye de ve Harkov’da hiç bir sorun yaşamadım Harkov’da verilen kağıdı doldurduktan sonra kontrol de Donetsk tarafına geçecek miyim diye sordular (sorunlu bölge) hayır dedim ve direkt geçtim ne bir bana veya başka Türk yolcuya sorgu odasına alındığını görmedim. Ve burası anlatıldığı gibi çok çok ucuz değil içki ve bazı yiyecekler, ulaşım, dışında şu an ki yani 17 Haziran itibariyle dolar kuru 100 dolar 2600 grivna tabi ki bu kuru her yer vermiyor çok yer 2570 grivnadan bozuyor araştırın.

 83. Merhaba. 21 Haziranda Lviv’e gönüllülük projesi kapsamında bi dil okulunda öğretmenlik yapmak için gidicem öğrenciyim yeşil pasaportum var. Davetiyem var kalacak yerimizi proje ayarlayacak ama geri dönüş biletimi almadım proje bitiminden sonra tatil amaçlı kalabilirim belki diye. Sizce geri dönüş biletimin olmaması sorun olur mu ?

  • Merhaba. Dil okulunun davet ya da kabul belgesini yanınızda bulundurursanız sorun olmaz. Yeşil pasaport da avantaj tabii. Tatil için Kırım’ı kesinlikle önerirdim ama artık Rusya’nın oldu, Ukrayna’dan giriş yasak. Tatil için nereleri düşünüyorsunuz?

  • Var. 18 yaşını doldurmamış, yani reşit olmayan birinin yurt dışına ya anne-babasıyla çıkması, ya da yanında olmayandan noter muvafakatnamesi alması gerekiyor. Yalınız çıkacaksa hem annenin hem babanın muvafakatnamesi (onay belgesi) gerekir.

  • Ukrayna gümrük yasalarının yiyecek ile ilgili maddesi şöyle diyor: “Bir kişi toplam değeri 50 avroyu aşmamak şartıyla Ukrayna’ya sokacağı gıda maddeleri için gümrük vergisinden muaftır. Gıda ürünlerinin toplam iki kilogramı aşmaması ve aynı üründen birden fazla paket olmaması gerekir.”
   Bu durumda zeytin bidonunuz tahminen 2 kilo sınırını aşar. Ayrıca sıvı olması nedeniyle kontrolde sorun çıkabilir. Bagajınızda sorunsuz ve rahatça geçirmeniz de olası ama garantisi yok. Ben olsam susuz götürüp orada tekrar tuzlu suya koymayı tercih ederdim.

 84. merhaba alper bey şimdi yeni pasaport a başvurdum 2-3 gün sonra elime ulaşır. ama yeni kimlik kartı için başvurmadım. eski kimliğim ile bi sıkıntı olur mu ben pasaport ile giriş çıkış yapmayı planlıyorum ukrayna ya. durum nedir.

   • teşekkür ederim bilgi için. bir soru daha. babamın yanına gideceğim. yine otel rezervasyonu yapmam gerekiyor mu babam da orada çalışan birisi. ve bi daire de kalıyor. onun evine gideceğim.

    • Rica ederim. Hayır gerekmiyor. Babanızın orada yaşadığını söyleyip adresini gösterin. Ben olsam babamın orada çalıştığını gösteren bir e-posta isteyip çıktısını alırdım, çeşitli sorulardan kurtulmak için.

 85. Merhaba Alper Bey 20 Temmuz için Kiev’e bilet aldım, indikten birkaç sonra Lviv trenine binip önce Lviv’i gezip sonra Kiev’e geri dönmek istiyorum, çipli kimliğimle hızlı ten gidiş gelişlerinde problem yaşar mıyım?

 86. Ya ben allah’ın izniyle ilk defa gidicem ve yanima 2500 3000 tl yani 600 dolar ile gitmeyi düşünüyorum 15 gün gecinemezmiyim nu parayla bir arkadaşımız ucuz değil hayat burada yazmışta

 87. Arkadaşlar sıcağı sıcağına yazıyorum dün döndüm Ukrayna’dan. Fotoğrafsız çocuk kimliğiyle girişimizde bir sıkıntı olmadı ancak çıkarken pasaport polisi soru mahiyetinde sordu neden fotoğraf yok diye ben de Türk kanunlarına göre 15 yaşından küçüklerin fotoğrafı yapıştırılmaz dedim. Adam çok şaşırdı sorun çıkarmadı bastı kaşeyi, sonra boardinge geldik, havayolu memuru taktı kimlikte neden fotoğraf yok diye orayı burayı aradı telefonla falan, ben avukat kimliğimi çıkarmak zorunda kaldım, kendimin avukat olduğunu, bu kimliğin T.C. hükumeti tarafından verilmiş resmi belge olduğunu sizin devletinizle aramızdaki ikili anlaşmayla bunun hükümetiniz tarafından tanındığını, kendisinin bunu sorgulamaya yetkisinin olmadığını anlattım. 5 dakikalık mücadeleden sonra uçağa binmemizi lütfetti kıytırık yer hostesi. Sonuç olarak sıkıntı yaşanabiliyor düştüğünüz memura kalmış. Bir daha gidersem kesinlikle kızım için de pasaport çıkaracağım. Strese gerek yok.

  • Buğra bey,ben de cuma günü Lvivde olacağım,birkaç gün kalıp Kieve geçeceğim..Hava durumu nasıldı gündüz ve akşamları?
   Yazlık götüreceğim ama akşam üşürmüyüz bilemedik?

   • Dilek Hanım, Lviv’in iklimini tam bilmiyorum ama Kiev için konuşursak. Öğlen bunaltıcı bir sıcağı vardı, şorttan başkası sıkıyordu gerçekten gezerken. Güneş 9:30 civarı battığı için o zamana kadar sıkıntı olmuyor, ama gece 12 1 gibi balkona oturduğumda kısa kolluyla üşüdüm 10 derece kadar düşüyor geceleri. İyi tatiller dilerim.

 88. Merhaba, diyelim kimlikle Ukrayna’ya gitti ve oradan başka ülkeye gitmek istedik. Ukrayna’dan pasaport başvurusu yapabiliyor muyuz? Ukrayna’dayken pasaportumuzu alıp başka ülkeye gidebilir miyiz?

 89. Alper Bey merhaba,

  Yıllardır sayfanızı takip ediyorum, bazı gezi notlarınızı defalarca okudum. youtube röportajlarınızı vs her ne varsa takip etmeye çalışıyorum. Buraya yazma nedenim aynı sorulara defalarca sıkılmadan cevap vermişsiniz. Çok güzel işler yapıyorsunuz. Sevgiler.

 90. Alper bey merhaba, çipli kimliğimi yeni aldım ve bayram tatilinde Lviv e gideceğim, çipli kimliğin şifresini açtırma falan gibi bir durum var mı acaba, girişlerde sıkıntı yaşamayayım, çok teşekkürler şimdiden.

 91. Şu an Ukrayna’dayım çipli kimlik ile geldim Pegasus Havayolları ile online check in kimlik ile olamıyor. Havalimanından yapılması gerekli Erzurum’dan Sabiha Gökçen’e THY ile geldik uçuş gecikince Pegasus’takiler yardımcı oldu beklemeden check in yaptık hemen geçirdiler. Eşim ukrayna vatandaşı pasaport kontrolüne Türk vatandaşlarından geçtik eşim de geldi sıkıntı olmadı.
  Kimlik ile geçişte kart veriyorlar. Yurtdışı çıkış pulu kimlik için alınması gerekli 7 yaş altına alınmıyor. Türk vatandaşı 1 yaşındaki kızım fotolu çipli kimlikle geldi.
  Zaporijya Havalimanı’na gittik form dolduruyorsunuz form havalimanında var konsolosluk sitesinde de var çıktısını alabiliyorsunuz. Kaç paranız var onu soruyorlar bir de eşim çantaya ilaç koymuş ona bakmak için çantayı açmamı istediler eşimi bebekle görünce vazgeçtiler. Başka sıkıntı olmadı. Form doldurmak için yanınıza kalem alın formu kaşeliyorlar dönüşte geri veriyorsunuz. Yanınızda dolar olsun kredi kartları her yerde geçiyor ekstreye dolar olarak düşüyor. Mcdonalds da bigmac menü 87 grivna dana eti.

 92. Kimlikle giriş için doldurulması gereken kağıdı uçmadan önce hava yolunun kontuarından mı yoksa Ukrayna’ya inince pasaport kontrol noktasından mı alıp dolduruyoruz. Teşekkürler.

  • Türkiye’de küçük bir kağıt veriyorlar ama o Ukrayna’da lazım olmuyor. Ukrayna’ya inince orada farklı bir kağıt veriyorlar. O Ukrayna’da olduğun sürece yanında olması gerekiyor. Dönüşte sanırım alacaklar onu. Henüz dönmediğimiz için bilmiyorum.

 93. Merhabalar 🙂
  Ben Ukrayna’ya yurtdışından geleceğim. Orada birkaç gün kalmayı ve Kiev’i gezmeyi planlanıyorum . Daha sonra Türkiye’ye geçiş yapacağım. Yeni çipli Türk Kimliğimi gösterip, ülkeden çıkış yapabilir miyim ? Bu konu hakkında bir bilginiz var mı ? Teşekkürler şimdiden…

   • Peki Ukrayna’ya sadece TC kimlik ile girilirse mi Türkiye’ye geçişte TC kimliğimi kullanabilirim ? Yani yurtdışındaki oturum kartım ile 3.bir ülkeden Ukrayna’ya girip , oradan Türkiye’ye geçişte TC kimliğim ile çıkış yapabilir miyim? kusura bakmayın, netleştirmek için soruyorum..

 94. Merhaba, ben tek başıma gitmek istesem yabancı dilim hiç yok o durumda ülkeye giriş yapamıyor muyum? Sorgu yerinde tercüman falan olmuyor mu? Ya da tur ile gitmek istesem nasıl oluyor öyle imkan var mı? Son olarak pasaport yok kimlik ile gitmek istiyorum hiç yurt dışına hiç çıkmadım ama doğum yerim ise Libya tek yurt dışım bu 🙂 Bu sorun olur mu acaba Libya sıkıntılı ülke ondan sordum.. Şimdiden teşekkürler..

 95. Abi merhaba. 31 Ağustosta Ukrayna Kiev’e Ankara’dan geçeceğim. Ama pasaportum İzmir’de evde kaldı. Şu an onu gidip almalı mıyım kesinlikle? Yoksa bu eski kimliklerimizle problemsiz seyahat edebiliyor muyuz?

 96. Merhaba

  Lviv ile ilgili bazi bilgiler vermek isterim:

  – Öncelikle pasaport yada yeni kimlik kartiniz olmali. Yeni kimlik kartlari icin Tr den cikmadan once havaalaninda polisten onay kagidi alinmasi gerekiyor. Pasaport polisine gitmeden de vergi masasından harc pulu almalisiniz. Bunlarla cikabilirsiniz. Pasaportlularin ayrica polise gidip onay kagidi almasina gerek yok.
  – Lviv iniste, form doldurarak giris yapabilirsiniz. Kesinlikle ucuş ve hotel rez printleri yaninizda olsun. Yaniniza kalem alin mutlaka.
  – Size ne amacla geldiginiz sorulabilir. Bana ilk seferinde sordular. Turizm demeniz yeterli. Bunun disinda yaninizda ne kadar para getirdiniz diye soruyorlar. Siz de cebinizden parayi cikarip sadece gosteriyorsunuz. Ibraz icin 100 dolar bile yeterli olur.
  – Çocuklarin kesinlikle pasaportu ya da fotografli yeni tip kimlik kartlari olmasi gerekiyor. Mantıken de dusundugunuzde, adamlar yaninizdaki cocugun sizin mi oldugunu yoksa kaciriyor musunuz bilemezler. Nufusa biometrik foto ile basvurup cocuk icin kimlik cikartilmalidir. Fotosuz yeni kimlikler ciddi problem yasayabilir.
  – Et, alkol, sigara, toplu ulasim Tr den cok daha ucuz. Kahve ve visne likoru konusunda iddialilar.
  – Lviv h.alaninda Grivnadan TL cevrimi yapan döviz büroları var. Kalan paralari dolara cevirmeden direkt TL ye cevirip Tr ye donmustum. Iniste dolarda Grivna bozdurdugum icin TLden Grivna opsiyonu var mi bilmiyorum. Siz yaninizda dolar ile gidin.
  – Ben merkezi bir yerde otelde kalmistim ama apart daireleri ve hostelleri gordum, hepsi tertemiz ve sicak. Kalabalik aile seklinde yolculuk yapacaklar bu kiralik daireleri kesin dusunsun.
  – insanlar kibar ve saygili. Etliye sutluye karismaz, icip icip adamlarin yanindaki kizlara salca olmazsaniz, kimseyle problem yasamazsiniz. Hatta sevgi gosterileri ile karsilasirsiniz. Karı-kız isleri icin geceleri ayri mekanlar var, hatta Turklerin islettigi..

 97. Merhabalar.
  21 Aralık Cuma Lviv’e gidiş 27 aralık Lviv’den dönüş biletim var. Pasaportumun tarihi 9 Ocakta bitiyor. Ülkeye girişte bir problem yaşar mıyım?

 98. Merhabalar, aklıma takılan bir hususta bilgi sahibi olan bir arkadaş varsa acaba beni de aydınlatabilir mi?
  Daha önce UKRAYNA – Kiev ve Lviv şehirlerine iş amaçlı ziyarette bulunmuştum. Şimdi ise eşim ve 3 yaşındaki çocuğum ile gitmeyi arzu ediyorum. Benim pasaportum var sorun yok, ancak daha önce hiç yurtdışına çıkış yapmamış olan eşim ve çocuğumun yalnızca YENİ ÇİPLİ KİMLİKLERİ var. Yalnızca 5 günlük bir ziyaret için onlara PASAPORT çıkarttırmak anlamsız geliyor. Ancak bilhassa biyometrik resmî ve okuması alınmayan çocuğum için sorun yaşar mıyım emin olamıyorum. Ülkeye giriş yaparken yanımızda bulundurmamız gereken Otel Rezervasyonu, Geri Dönüş Uçak Bileti gibi hususları çözerim sorun değilde; eş ile çoçuğa engel çıkarırlarsa döküntü olur… :/

  • Eğer eşinizin ve çocuğunuzun fotoğraflı çipli yeni kimlik kartları varsa yeterli. Yalnız, siz pasaport gişelerinden direk geçerken onlar kontrol amacıyla gümrük ofisinde bir müddet bekletilebilirler. Ona göre evraklar eşinizde bulunsun.

 99. Merhabalar eşim ve kızımla Ağustos ta 3er günlük Lviv ve Kiev seyahati planladık. Çocukla olduğumuz için Lviv’den Kiev’e uçakla seyahat etmek istiyoruz. Trende sorun yaşnmıyor sanırım ama uçak yolculuğunda kimlikle seyahatte sorun yaşar mıyız?

 100. Merhaba,

  13 yaşında çocuğumla Kiev’e seyahat edeceğiz. Uçak biletimiz, otel rezervasyonumuz, çipli kimlik kartlarımız var. Ancak, çocuğun kimliğinde fotoğraf yok. Gerçekten sıkıntı olur mu? Yoksa zorunlu değil deyip geçebilir miyiz??

 101. Merhabalar, 2 ayda bir Ukrayna – Kiev seyahati yapan birisi olarak son gidişimde görevliler tarafından sorulan kalıplaşmış soruların dışında 2 değişik soru vardı ) 1. Neden pasaportla gelmediniz pasaportunuz yok mu? 2. Ukraynaca neden öğrenmediniz)) 2. soru şakayla karışık soruldu gerçi. Bu arada pasaport sahibi olan pasaport ile gitsinler kimlik ile girişlerde belgeyi eksiksiz doldurmanız gerekiyor (daha önce forumda yazmıştım) ayrıca sorgu sual baya soruya muhatap kalırsınız, Ukrayna geliş sebebiniz, dönüş tarihiniz, daha önce hiç geldiniz mi, kaç kez geldiniz, doğduğunuz yer neresi vs, pasaport hem daha hızlı hem de sorguya pek takılmadan geçiş imkanı sağlıyor, herkese iyi günler ve iyi gezmeler dilerim.

 102. Merhabalar, Ukrayna’da yasayan Türk bir arkadaşımı ziyarete gideceğim 15 gün sonra. Yeni cipli kimliğim var. Normalde pasaportum da var fakat bulamıyorum. Kimlikle 3-5 günlük bir seyahat planım var . Fakat arkadaşım ısrarla Gürcistan’ı da gezmeye gidelim diyor. Oraya da kimlikle gidilebiliyor bildiğim kadarı ile. Sorum şu. Ukrayna’ya kimlikle giriş yapıp, ayni kimlikle Gürcistan’a (yani başka ülkeye) çıkış yapabilir miyim? Yoksa Türkiye’den kimlikle çıktığımdan dolayı yine Türkiye’ye mi giriş yapmam gerekiyor?

   • Merhabalar. Bu yorumunuzla alakalı benim de bir sorum olacak. Şu anda Ukrayna’dayım. Kimlik ile giriş yaptım pasaportumu getirmedim. Bir kaç gün kalıp döneceğim. Fakat Arnavutluk’tan kuzenim bir gezi planı yapacak. Makedonya Bosna filan. Benim de katılmam için pasaportum gerekecek. Pasaportumu kargo ile buraya Ukrayna’ya postalatsam, buradan Arnavutluk’a geçebilir miyim? Ukrayna’ya giriş mührü olmayacak pasaportta sonuçta sorun olur mu acaba bilmek istedim.
    Teşekkürler sizin bu sayfanızdaki yorumlarınızdan çok faydalanıyorum.

 103. Merhabalar iyi günler Ukrayna’ya daha önce pasaport ile girdim hiç bir sıkıntı olmadı. Fakat pasaportumu kaybettim süresi bitti mi emin değilim. Tekrar uğraşmak istemiyorum. Yeni kimlikle girdiğimde pasaport ile ilgili bir şey sormazlar değil mi? Sıkıntı yaşamamak adına soruyorum. Teşekkürler.

 104. Merhabalar ben daha önce pasaport ile giriş yaptım hiç bir sıkıntı yaşamadım direk geçirdiler. Fakat pasaportumu kaybettiğim için şimdi Uğraşmamak adına yeni kimlik ile girmek istiyorum bir sıkıntı yaşar mıyım? Ya da eski pasaportun süresi olduğu için sorarlar mı?

 105. Merhabalar daha önce de soru yöneltmiştim cevapladığınız için teşekkür ederm. Bir sorum daha olacak. Kızım alerjik sürekli kullandığı alerji ilaçları ve olası bir durumda kullanmak için ateş düşürücü vs ilaçlarımızı yanınızda götürmek istesek sorun yaşar mıyız acaba?

  • Rica ederim. Ukrayna’ya gidişlerimden birinde ilaç kullanıyordum, 1 aylık epey ilaç götürdüm, sadece şöyle bir baktılar. Kişisel kullanımı çok aşan miktarlar olmadıktan sonra sorun yaşamazsınız, temel hakkınız bu.

 106. Ve yeni kimlikle giriş yapacağım için acaba yurtdışı seyahatine kapalı olabilir mi? Böyle bir şey okudum yukarıda.Yeni kimlik için harç yatırmak gerekir mi teşekkürler.

 107. Abicim cok tesekkür ederim. En son sabiha gökcenden cıktıgım icin Harc pulu alınabiliyordu. Şimdi ucagım Atatürk’te, satılıyordur degil mi?

 108. Alper bey merhaba, yeni kimliğimiz de pasaport özelligi acık oluyor degil mi otomatik. Ekstra birşey yapmamız gerekiyor mu? Sadece almak yeterli mi?

 109. Alper bey iyi günler. Uçak bileti aldım fakat bazı yazılar okudum online check in yapmazsanız girememe ihtimali var falan. Yani uçak biletimden en az 2 saat önce olduğumda bi sıkıntı yasar mıyım? Ve yeni kimlikle girerken polisten onay almaya gerek yok di mi direk kimliğimizle giriş yapabiliyoruz. Teşekkürler.

  • Merhaba. Ukrayna’ya giriş yapmanın online check-in ile ilgisi yok. Uçağa gecikmeyecek şekilde kalkıştan en az 2 saat önce havalimanına gitmeniz yeterli. Ukrayna pasaport polisi kimliğinizi kontrol edecek ve sıradan sorular soracak.

 110. Yok yanlış anlatmışım özür dilerim. Bazen uçak şirketleri fazla bilet satıyor, erken gitmezseniz başkası giriyor falan bu doğru mu? Alper bey.

 111. Merhaba, ben ilk kez Odessa’ya uçacağım kız arkadaşım ile kız arkadaşım Ukraynalı Yapılması gerekenler (uçak bileti ve otel rezervasyonu dışında) yeni kimlik, harç pulu, otel rezervasyon çıktısı, uçak dönüş bileti. Yeterli midir? Ve kız arkadaşım Ukraynalı olduğu için daha kolaylık sağlarlar mı?

  • Merhaba. Ukrayna’ya giriş için yeni kimlik kartı, otel rezervasyon çıktısı ve dönüş uçak bileti yeterli. Sadece sizinle ve seyahatinizin amacı, süresi ile ilgili sorular sorarlar. Yanınızda Ukraynalı kız arkadaşınızın olması işinizi kolaylaştırabilir.

 112. Merhaba Alper bey ben uçağımı ve otelimi aldım. Otelim 4 gece fakat uçak değiştiği için dönüş biletimi uzatmak istiyorum böyle bir hakkım varmış. Otel rezervasyonu 4 gün olsa ben 7 gün kalsam kimlik kontrolünde bir sıkıntı yaşar mıyım? Yanımda Ukraynalı kız arkadaşım da var?

 113. Alper bey merhaba uçak biletimi 10. gidiş 14. Dönüş olarak Odessa’ya aldım. Fakat uçak saatim akşama alındığı için dönüş biletimi 17’ye almak istiyorum. 4 günlük otel rezervasyonum var? Pasaport kontrolünde sıkıntı yaşar mıyım? Yanımda Ukraynalı kız arkadaşım olacak. Yani 3 gün otel rezervasyonsuz gezeceğim.

 114. Alper bey iyi aksamlar. Peki bookingte kredi kartı istemeyen hostel ayırtsam çıktısını alsam? Daha sonra mahcup etmemek adına rezervasyonu iptal etsem? Mantıklı mı sizce? 🙂

 115. Selam malum yaz geliyor, fakat bizim planlamamız Lviv’e gitmek 3 gün kız arkadaşımla kalmak sonra o döneceği için ben de daha düşük bütçeli otele geçeceğim. Pasaport kontrolünde 2 otel kağıdı götürsek sıkıntı olur mu?

 116. Çok yararlı bir site.. Tesekkürler alpey bey keşke ileriye taşısanız youtube vs. Biz arkadasımıza gidecegiz ama evinde kalacagız pasaport kontrolünde ne olur?

  • Merhaba Merve Hanım. Gezi blog yazılarıma ilginize teşekkürler. YouTube kanalım var, Alper Metin adımla. Ukrayna’da kalacağınız arkadaşınızın isim ve adresi yazılı olarak yanınızda olsun, soracaklar. nasıl bir seyahat planınız var?

 117. Selamlar yukarıdaki arkadaş gibi bizim de planımız var. 7 günlüğüne arkadaşımda kalacağız Pasaport kontrolünde sadece ismi ve adresi yeterli midir?

 118. Merhabalar. Biz Odessa için yazın otelimizi aldık fakat uzatmak istiyoruz 2 tane çıktı ile gitsek yani otel 4 gün apartman 3 gün kontrolde bir sıkıntı yaşar mıyız?

  • Ön ödeme olmaz zaten. Otellerin çoğu rezervasyon işleminde kredi kartı bilgilerinizi alır ama para çekmez, günü geldiğinde gitmezseniz para tahsil eder. Ödeme her zaman otele vardığınızda kartınızla yapılır. bazı oteller ise kredi kartı bilgisi istemez. Ukrayna’ya girişte hangisinden olduğu fark etmez. Rezervasyon çıktısı yeterli.

 119. Alper abi iyi geceler. 7 günlük Ukrayna turunda en az ne kadar nakit euro bulundurmalı kontrolde sıkıntı çıkmaması için 250 euro yeterli midir?

  • Merhaba. Ukrayna’ya girişte yanınızda bulundurmanız gereken nakit para miktarı resmi olarak Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliği tarafından ülkede bulunulan süre zarfında maddi ihtiyaçların karşılanabileceği miktarda nakit para günlük en az 35 Amerikan Doları veya karşılığı başka döviz ya da Ukrayna Grivnası olarak belirtilse de, uygulamada bu zorunlu tutulmuyor. 150 dolar ile, 100 avro ile, 50 avro ve yanında kredi kartı gösterip girenler çok. Bazen de hiç para göstermenizi istemiyorlar. 250 avro yeterli olur, az bulurlarsa ATM veya kredi kartınızı gösterip “gerisi burada” dersiniz.

 120. Merhaba Alper bey iyi günler. Ben bir arkadaşımla çipli kimlik ile İzmir’den Kiev aktarmalı Odessa’ya seyahat edeceğim size 1-2 sorum olacak.
  1- Uçak biletini uygunluğundan dolayı Ukraine International Airlines’tan alıcaz bileti alırken pasaport numarası ve geçerlilik tarihi istiyor. Numara kısmına TC kimlik yazılıyormuş sanırım. Geçerlilik tarihine ne yazmalıyız?
  2- Uçuşumuzda Kiev ile Odessa aktarması arasında 2 saat 55 dakika var bu süre Kiev’de sorgu, polis kontrol diğer uçuş için check in vs. yeterli olur mu bu işlemler sırasında Kiev Odessa uçağını kaçırma ihtimalimiz var mıdır?
  3- Polis sorgusu ve kimlik kontrolüyle her indiğimiz havalimanında tekrar karşılaşacak mıyız?
  4- Sorgu odası tarzında bi yere alınırsak, arkadaşımın İngilizcesi yok benim onun adına cevap vermeme müsaade edilir mi?
  İlginiz için şimdiden çok teşekkürler. İyi günler.

  • Merhaba Aykut Bey.
   1. Pasaport numarası yerine TC kimlik seri no, geçerlilik tarihine kimliğinizin son geçerlilik tarihini yazmanız gerekiyor.
   2. Kiev’deki Odessa aktarmanız için 2 saat 55 dakika rahatlıkla yeter, endişe etmeyin.
   3. Hayır, Ukrayna sınır polisi sadece ülkeye giriş yaptığınız Kiev’de size sorular soracak.
   4. Evet, İngilizce bilmeyen arkadaşınıza dil konusunda yardım etmenize izin verilir.
   Dönüşte izlenim ve notlarınızı buraya yazarsanız sevinirim güncel bilgi olarak. Rica ederim. iyi yolculuklar.

   • Tabiki döner dönmez tüm izlenimlerimi paylaşırım ilginiz için tekrar teşekkürler. Ancak pasaport numarası yazılan kısma TC kimlik noyu yazacaktik biz ama onu değil seri numarasını mı yazmamız gerekiyor yorumunuzdan onu anladım.

    • Evet doğru, Ukrayna’ya girerken kullandığınız belgenin, yani kimliğinizin seri numarası soruluyor. Diğeri her ne kadar “TC kimlik no” olarak adlandırsak da aslında vatandaşlık numarası.

 121. Alper abi iyi geceler Yukarıda ki yorumu okudum. Ben atlas globaldan aldım ucak biletimi pasaport numarasını bos gectim. Bir sorun yasarmıyım? Kimlikle girecegim icin yazmanıza gerek yok dediler sizce ?

 122. Alper bey merhaba çok yararlı bir site olmuş. Pasaport kontrolü için booking ten ön ödemesiz otel alsam daha sonra apartman kiralasam bir sıkıntı olur mu? Kredi kartı istemeyen bir otelden?

 123. İyi günler ☺️ bir sorum olacak, uçak biletimi Atatürk Havalimanı olarak aldım fakat 6 Nisandan sonra Yeni havalimanına alındı. Yeni havalimanında harç pulu var mıdır?

 124. Alper bey merhabalar ben Odessa’dan Zaporijya’ya geçicem tren bileti de aldım. Sadece çıktıları ve yeni kimliğim olsa yeterli midir? Ve seyahat sigortası falan saçma şeyler sormuyorlar umarım?

  • Merhaba. Ukrayna’ya girişte uçak biletinizin çıktısı ile yeni kimlik kartının yanı sıra otel rezervasyon çıktısı veya kalacağınız evin açık adresi de gerekiyor. Seyahat sigortası sorun olmaz, o size kalmış.

 125. Alper abi kafanı yedim kusura bakma ama son sorum. Bugün Kiev konsolosluk yayınlamıs ki; günlük 50 dolar ve kalacağın güne 5 gün eklemek zorundasın çok saçma. Ben kalacağım gün kadar 50 euro götürsem almayabilirler mi?

  • Rica ederim her zaman sor rahatça. Evet TC Ukrayna konsolosluklarının sayfalarında Türk vatandaşlarının Ukrayna’ya girişte yanlarında bulundurmaları gereken para miktarı için (kalınacak gün sayısı + 5) X 50 dolar şeklinde hesaplama formulü var ama bu kural tam olarak uygulanmıyor, senin yanında olacak para yeterli. Arkadaş veya akraba ziyaretleri için de göç idaresi onaylı davetiye yazıyor ama kalınacak evin adresini göstermek yetiyor.

 126. Selamlar yukarıda bir cok şey okudum. Kimlik ile gidenler form doldurmak zorundaymış. Peki vakit kaybetmemek adına konsoloslugun sitesinden indirip Türkiye de doldurup polise versek nasıl olur sizce ?

 127. Merhabalar cok yararlı bi blog olmus. Cogu cevabı buldum fakat birşey sormak istiyorum sizlere.
  Ben tren işe şehirler arası seyahat edecegim. Fakat doğru durağa geldiğimi nasıl anlayabilirim ? Trende uyaran görevli oluyor mu?

  • Merhaba. Ukrayna’da trenle şehirler arası seyahat ederken yanınızdaki yolcuya veya kondüktöre ineceğiniz istasyonu söyleyip sizi yaklaşırken uyarmasını söyleyebilirsiniz, benim en çok yaptığım yöntem bu. Gezi bloguma ilginize teşekkür ederim.

 128. Alper bey merhabalar. Çok yararlı bi blog olmuş. Şimdi sorum şu; 3 arkadaş Lviv’e gidicez 1 haftaya. Fakat dönüş biletimizi almayacağız. Orada bulunan bir yakınımızın yanina gideceğiz. Yani 90 gün kalabiliyor diye biliyorum Türk vatandaşları. Ev adresi ve yanımızda istedikleri kadar para gösterebiliriz. Yani pasaportuma 3 ay basarlar mı sorun yaratmadan? Üçümüzün de pasaportu mevcut bu arada. Arkadaşımdan biri daha once Ukrayna’ya gitti. Cevabınız için teşekkür ederim.

 129. Alper bey tünaydın. Bir cok yorumu okudum fakat kafam karıştı cipli kimligim ile gidecegim. Fakat havaalanından itibaren ne yapıcam? İlk önce kimligimi onaylatıcam pasaport kontrole gitmeden? Anlatırsanız cok sevinirim.

  • Merhaba. Uçaktan indiğinizde herkesle beraber gideceğiniz pasaport kontrol polis kabinlerinde kimliğinizi vereceksiniz. Dönüş uçak biletinizin ve otel rezervasyonunuzun çıktısını da verin. Sonra varsa bagajınızı yürüyen banttan alıp işinizi bitireceksiniz.

 130. Alper abi cok acil..
  Yarın uçuşum var check ini yeni kimliğim ile yaptım. Pasaportu son gün buldum uçuşu kimlikle yapıp ülkeye girerken pasaport ile girebilir miyim? Pasaport daha kolay olduğu için.

 131. Alper abi sıcağı sıcağına yazıyorum. Dün girdim normalde kimliğim ile girecektim fakat pasaportumu bulunca pasaport ile girdim. Odessa ya kontrol noktasına geldim. İlk sorduğu soru ilk kez mi geldin? Oldu. Ben de hayır daha önce zaporozhye ve dniproya geldigimi söyledim. Ve yanımda ne kadar nakit oldugunu sordu bende gösterdim (550 euro) 6 gün için. Tamam geç dedi ve devam ettim. Zaporozhye ya gelecekler icin dışarda gezecekler icin 11den sonra biraz tehlikeli ama eğlenceli bir şehir oldugunu söyleyebilirim. Pasaport ya da kimlikle girenler hiç bir sıkıntı yaşamadı gözlemledigim simdilik bunlar.

 132. Önümdeki arkadaşa da sordular malesef bu geçerli bi kural gibi gözüküyor. Ama sorguya alınmadım o da bütün evraklarım yeterli nakit ve pasaportum olduğu için.

 133. Merhaba Alper bey 11 Ağustosa biletimi kestim nelere dikkat etmeliyim üstümde dolar olarak ne kadar tutmalıyım bir bilginiz var mı ayrıca bu check in ne demek bunu nasıl alıyoruz ya da buna gerek var mı?

  • Merhaba Barış Bey. Ukrayna devleti maalesef ülkeye seyahat eden Türk vatandaşlarına nakit para bulundurma zorunluluğu getirdi. Seyahat için gereken döviz şöyle hesaplanıyor: Kalış süresine 5 gün daha eklenip gün sayısı 50 Amerikan Doları ile çarpılıyor. Örneğin Ukrayna’da 5 gün kalacak iseniz 5+5 x 50 dolar = 500 dolar tutarındaki paranın havalimanı veya sınır kapısında gümrük polisine gösterilmesi gerekiyor. Kredi kartı kabul edilmiyor. Herkese sorulmuyor ama riske girmemek gerekir.

   Check in Türkiye’de havalimanına gittiğinizde uçağınıza ayrılmış bankoda pasaportunuzu ve bagajınızı verip biletinizi alarak uçuşa hazır hale gelme işleminiz. Bu işlemi internetten yapıp (online check in) havaalanındaki işinizi hızlandırabilirsiniz.

 134. Pegasustan Lviv uçağına biletim var. Çipli kimlik kartım ile online check in yapamıyorum. Son zamanlarda bu sorunu yaşayan birileri var mi? Çözümü var mıdır? Bilgilendirseniz sevinirim.

 135. Merhaba iyi günler ben Ukrayna’ya gideceğim 15 gün sonra ama otele gitmeyeceğim kız arkadaşım oradan beni alacak ne yapmam gerek polis noktalarında kız arkadaşımın bana hangi prosedürleri yapması gerek?

 136. Peki onun bana göndermesi gereken herhangi bir evrak var mı? Ben sadece gidiş dönüş biletimi yeni çipli kimliğimi ve onun ev adresi ismi telefonunu almam gerekiyor demi yanıma ve onun yapması gereken her hangi bir prosedür var mı?

  • Genel olarak bu belgeler yeterli, ama sınır pasaport görevlilerinin Ukrayna noteri tarafından düzenlenmiş ve davet edenin kimlik bilgilerini açıkça içeren davetiye istemeye de yetkisi var. Bunu yaptırıp gönderirse daha garanti olur. Yukarıda bahsettiğim miktarda nakit para da sorabilirler.

 137. Selam 1 kasımda Lviv e gidiyorum yeni kimlik ile fakat uçak firmasından check yaptırmak istediğimde hata veriyor dokümanlara ve gidişe uygun değilsiniz diye havayolunu aradığımda ise konsolosluğa gidip onay almam gerektiğini söylüyor sizce nasıl yapılabilir daha önce başına gelen oldu mu?

  • Merhaba. Pasaport numarası kısmına TC kimlik numarası değil seri no / document no yazmanız gerekiyor. Böyle deneyin, sorun yine olursa konsolosluğu arayıp sormanızı öneririm. Başka aynı şeyi yaşamış olan varsa yanıt rica ediyorum.

 138. Eskiden kimlikle check in olmuyordu hata veriyordu havalimanından yaptırabilirsiniz bana da olmuştu. en son gittiğimde intetnetten check in yaptım oldu doğru bilgileri girin kimlik için kimliği seçin.

 139. Merhabalar.
  3 kuzen gidicez ancak dil yok ve doğma büyume İstanbul olmasına rağmen ķütük Mardin. Dediklerine gore Kürt müsün Türk müsün diye soruyorlarmış sıkıntı yaşar mıyız Ukrayna Kiev e gidicez kimliğimizle.

 140. Öyle bir soru yok kim uydurmuş. Turist diyeceksin dönüş biletini göstericen sorarlarsa kalacağın yer, bir de yeterli para. Bankamatikler kredi kartları da her yerde geçiyor yalnız ATMden para çekerseniz komisyon yüksek.

 141. Şu an Ukrayna dayım ve girerken hiç bir problem yok kim ne derse desin uymayın cebinizde istediğiniz kadar para olsun ya da olmasın bakmıyorlar ve yeni kimlik ile geldiysen doldurman gereken bir form var onu dolduruyorsun gidiş dönüş bileti otel rezervasyonu yoksa davetiye o da yoksa yine alıyorlar ben hiç bir problem yaşamadım dedikleri gibi sorgu odası falan filan yok rahatlıkla girebilirsiniz dil olmadan da girebilirsiniz sorun yaşamazsınız kim ne derse desin inanmayın.

 142. Bilgileriniz için teşekkür ederim Alper bey Ukrayna’dayım hala ve 1 hafta sonra ülkeme döneceğim bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz sağ olun.

 143. Merhaba Alper bey yarın Kiev gidicem 5 ay önce Oddesa’ya gittim herhangi bir değişiklik var mı havaalanından yine aynı şekilde mi geçiyoruz?

  • Merhaba Barış Bey. Son zamanlarda Ukrayna’ya girişte nakit para gösterme gerekliliği başladı. Miktarın nasıl hesaplandığını yazdım. Bu yazımı, yorumlarını, Ukrayna ve Kiev gezi rehberi yazılarımı ve altlarındaki yorumları okumanızı öneririm. Bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Pasaportsuz, kimlikle mi gidiyorsunuz? Planınız nasıl?

 144. Alper bey merhaba, Ukrayna’ya kimlikle girdim ancak burdan vize isteyen bir ülkeye geçmem gerekiyor. Pasaportum yanımda ve vizem de var. Çıkış yaparken mecburen pasaportu ve vizeyi göstermem gerekiyor ancak pasaportta giriş damgası olmaması problem çıkarır mı? Acil cevap verebilirsen sevinirim.