Kiev sadece Ukrayna’nın başkenti ve en büyük şehri olarak değil, Doğu Avrupa’nın en eski kentlerinden biri ve Sovyetler Birliği’nin ikinci en büyük şehri olmasıyla ve Avrupa uygarlığına yaptığı katkılarla da önemli. Ukraynalıların Kyiv olarak adlandırdıkları güzel şehir turistik yerleri, altın kubbeli kiliseleri, sanat müzeleri, eğlenceli gece yaşamı, etkinlikleri, lokantaları, kafeleri, anıtları, parkları, kumsalları ile turist ve gezginleri kendine çekiyor. Kiev gezi rehberi yazımda Kiev hakkında bilgi, hava durumu, gezilecek yerler, fotoğrafları, yapılacak şeyler, şehir rehberi, harita, gece hayatı, restoranlar, alışveriş yerleri içeren gezi notları var.

 

Kiev gezisi
Kiev gezi rehberi

 

Kiev Hakkında Bilgi

Dinyeper (Dnipro) Nehri kıyısındaki Ukrayna başkenti Kiev üç milyondan fazla nüfusa ev sahipliği yapıyor. Ukrayna kültürünün geleneksel değerlerinin doğduğu şehir altın  kubbeli kiliseleriyle UNESCO Dünya Mirası kapsamında. Kişi başına 21 metre kare yeşil alanla dünyanın en yeşil şehirlerinden biri.

 

Kiev gezi rehber
Kiev gezi rehberi

 

Kentteki yerleşimler çok daha eski olsa da şehir olarak tarihi beşinci yüzyıla dayanan Kiev, dokuzuncu yüzyılın sonunda Doğu Slav devletinin başkenti oldu. 10. ve 13. yüzyıllar arasında altın çağını yaşayan Kyiv, Kiev-Rus veya Rus-Ukrayna Devletinin başkenti oldu ve bu devlet modern Ukrayna, Beyaz Rusya ve Rusya ülkelerinin kültürel ve dini temellerini oluşturdu.

 

Kiev hakkında bilgi
Kiev hakkında bilgiler

 

Bugün kentte Ukraynalılardan sonraki en büyük azınlık olan Rusların yanı sıra Ermeniler, Azeriler, Beyaz Ruslar, Yahudiler, Gürcüler, Polonyalılar, Romanyalılar, Tatarlar ve Türkler de yaşıyor.

 

Kyiv Haritası ve Konumu

Kyiv Avrupa’nın doğusu ile ortası arasında, Ukrayna’nın kuzeyinde bir kent. Sadece şehir merkezini gösteren bir harita aşağıda. Khreshchatyk Caddesi 19 numaralı adresteki metro ile aynı binada Turizm Danışma Merkezinden ayrıntılı Kyiv haritaları ve broşürlerini ücretsiz alabilirsiniz. Ayrıca kalmanız şart değil, bütün otellerin resepsiyonunda ücretsiz kent haritası olur.

 

Kyiv harita
Kiev haritası

 

Kiev’e Nasıl Gidilir? Gezi Rehberi

Türk vatandaşları 1 Haziran 2017 tarihinden itibaren Ukrayna’ya pasaportsuz, kimlik kartıyla seyahat edebiliyor. Kente bulunduğunuz yere bağlı olarak uçak, tren ve otobüsle gidebilirsiniz.

 

Kiev’e Uçakla Ulaşım

Türkiye‘den Kiev’e aktarmasız uçuşlar; Ankara Esenboğa, İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarından yapılıyor. Antalya Havaalanı’ndan da, yaz sezonunda Kiev yönüne direkt uçmak mümkün. THY, UIA hava yolları İstanbul’dan Kiev’e aktarmasız, direkt uçuyor.  Ankara’dan ise kente Pegasus ve Ukraine International Airlines direkt uçuşları var. Aktarmasız uçuş süresi 2 saat. Lufthansa, Belavia ve diğer hava yolları ile aktarmalı uçuşlar çok.

 

Kiev Boryspil Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

322 numaralı Sky Bus otobüsü 24 saat Boryspil Havalimanı’nın 3 terminalinden hareket edip önce Kharkivska metro istasyonunda (50 grivna veya hrivna) durup sonra Merkez Tren Garına (80 grivna) 1 saatte gidiyor. İster kent merkezine direkt gidebilir, ister Kharkivska’da inip metroyla (4 grivna) şehir merkezine gidip, Maidan Nezalezhnosti veya Lva Tolstoho istasyonunda inerek trafiği atlayabilirsiniz ama aceleniz yoksa bence araç değiştirmeye değmez. Havaalanındaki resmi taksi durağı ile şehir merkezi 400 grivna tutar, eğer Uklon, Uber veya Hopin uygulamasını indirip telefondan çağırırsanız 250-300 grivna tutar. Bu arada 1 Türk Lirası 6,6 Ukrayna para birimi grivna (UAH) ediyor (Nisan 2018 kuru).

 

Kiev’e Otobüsle Ulaşım

Moskova Meydanı’nda, M2 metro hattının Demyvska istasyonunda yer alan Merkezi Otobüs Terminaline Polonya, Rusya, Almanya, Çek Cumhuriyeti, İtalya, Belarus, Yunanistan, Moldova, Bulgaristan ve İspanya‘dan otobüsler var. Kentle ülkenin diğer şehirlerine olan mesafeler ve giden yolları gösteren harita aşağıda.

 

Kiev ulaşım haritası
Ulaşım haritası

 

 

Kiev ile Ukrayna şehirleri arasında otobüsler için diğer otobüs terminalleri:

 

Dachna otobüs Terminali, Prosp. Pobedy (Peremohy Bulvarı) no:142, Zhytomyrska metro istasyonuna 700 metre. Ukrayna’nın batısındaki şehirlere seferler var.

 

Kyiv Bus Station, Vokzalna Meydanı, no:1, Merkez Tren Garı’nda.

 

Yuzhnaia veya Pivdennya Otobüs Terminali, Prosp. Akademic Glushkov, no:3, metro Ipodrom durağı. Vinnytsa ve diğer güney kentlerine gidiliyor.

 

Darnytsia Otobüs Terminali, Prosp. Haharina, (пр-т Гагарина) no:1 (Metro Chernihivska).

 

Podyl Bus Station (Metro Kontraktova) Nizhny Val Caddesi, 15-a.

 

Vydubychi Otobüs Terminali, Naberezhno-Pecherskaya Yolu, no:10 (Metro Vydubychy).

 

Polissia Bus Station, Shevchenko Tarasa Meydanı, 2 numara (Metro Kontraktova ve tramvay). Ukrayna’nın kuzey kentlerine otobüsle gitmek için.

 

Kiev’e Trenle Nasıl Gidilir?

Kiev Merkezi Tren Garı Kyiv Passazhyrskyi (Київ-Пасажирський) şehir merkezine yakın, M1 metro hattının Vokzalna istasyonunda. Devlet Demir Yolları Ukrzaliznytsya (Укрзалізниця) adlı kamu kurumu. Mevsim yaz ise tren biletlerini epey önceden satın almak gerekiyor. Tüm Ukrayna kentlerinden direkt trenler var. Kiev ile diğer kentler arasındaki tüm trenlerin saatlerini, fiyatlarını ve sürelerini resmi sitesinde görebilirsiniz: Ukrzaliznytsia

 

Kiev tren istasyonu
Kiev Tren Garı Kyiv-Passazhyrsky

 

Kyiv ile Dnipropetrovsk arasında trenler 5,5 ila 9 saat sürüyor. Normal Lviv trenleri 9 saat, ekspres tren 6 saat. Yerel trenlerde koltuk bilet ücretleri 90-120 grivna arası, ikinci sınıf yataklı vagon bilet fiyatları 250 grivnadan başlıyor. Kharkiv trenleri 4,5 saat sürüyor. Uluslararası bağlantılı trenlerle Belgrad 36 saat, Budapeşte 24 saat, Kişinev 15 saat, Minsk 12 saat, Prag 35 saat, Sofya 37 saat, Bükreş 26 saat, Varşova 16 saat sürüyor. Moskova 9 saat, St Petersburg 23 saat, Berlin 22 saat, Viyana 34 saat sürüyor. Bakü treni ise 64 saat yolculuk gerektiriyor.

 

Kiev Hava Durumu

Kiev hava durumu her mevsimde seyahat etmek için uygun, aşırı soğuk değil. Yazın hava sıcaklıkları en yüksek 26 derece, en düşük 15 derece oluyor, giysi olarak yaz kıyafetleri yeterli, belki gece için ince bir mont veya uzun kollu penye alınabilir. İlkbahar ve Sonbahar genellikle kısa sürüyor. Kışın ortalama en yüksek hava sıcaklığı -2, en düşük -8 derece, kaban, kazak, bot giymenizi tavsiye ederim. Örneğin Ekim ve Nisan aylarında hava sıcaklığı gündüz 12-13 derece, gece 3-4 derece civarında seyrediyor. Mayısta gündüz 19-20, gece 10 derece. İstatistiklere göre en yağmurlu mevsim 12 Mayıstan 6 Ağustosa kadar sürüyor. En çok kar Ocak ortasından Şubat ortasına kadar yağıyor.

 

Kyiv hava durumu
Kyiv gezi notları

 

 

Kiev Gezi Notları

Ivana Franka Caddesi’ndeki on dokuzuncu yüzyılın sonunda inşa edilmiş aşağıdaki tarihi binada üst kattaki daireyi kiraladım, içi modernleştirilmiş ve düzgün.

 

Kyiv ev
Kyiv gezi notları

 

Gezdiğim ülkelerde nikah, düğün, evlilik görürsem izin isteyip fotoğraf çekmeyi seviyorum.

 

Ukrayna evlilik
Ukrayna’da evlilik

 

Zenginler Ukrayna’da limuzinle evleniyor.

 

Ukrayna yaşam
Ukrayna’da yaşam

 

Gelin ve damat kilise ziyaretinden çıkıyor.

 

Ukrayna kadınları
Ukrayna’da gelin ve damat

 

Kaynanadan burma bilezik.

 

Ukrayna geenekler
Ukrayna gelenekleri

 

Seçim kampanyasına denk geldim.

 

Ukrayna siyasi partiler
Ukrayna’da siyasi partiler ve secim

 

Geleneksel Ukrayna şarkıları söylüyorlar.

 

Ukrayna gezi blog
Ukrayna gezi blog yazısı

 

Buradaki konuyu anlamadım.

 

Kyiv travel
Kyiv travel guide

 

Kentin en öne çıkan özellikleri parkları ve mimarisi.

 

Kiev gezi notları
Kiev gezi yazısı

 

Taras Shevchenko Bulvarı’ndaki Sergei Merkurov eseri Lenin Heykeli.

 

Lenin heykel
Lenin Heykeli

 

Ukrayna Devleti yönetim binasının fotoğrafını gece çektim.

 

Ukrayna devleti
Ukrayna hükümet binası

 

Gece tepeden fotoğrafını çektiğim Kiev manzarası.

 

Kiev fotoğrafları
Kiev gece fotoğrafı

 

Sovyetler Birliği dönemi mimari eserleri.

 

Ukrayna Sovyet mimarisi
Ukrayna mimarisi

 

Kiev’de Gezilecek Yerler

Kiev gezilecek yerler bakımından en az 3 gün harcamayı hak ediyor ama ben rahatça gezip kentin havasını solumak için daha fazla kaldım. Tercihim mümkün olduğunca her ülkede yavaş seyahat etmek.

 

Kyiv Pechersk Lavra

Mağara Manastır (Печерська лавра), Arsenal’na metro istasyonuna yakın. Tüm Sovyet coğrafyasının en eski ve önemli manastırlarından. Aziz Antoniy tarafından 1077 yılında kuruldu. Mağaraları burada keşiş yaşamı süren papazlar kazdı. Mağara ve yeraltı kilisesi bugün bir hac merkezi. Modern tesisin üst lavrası devlete ait ve buradaki müzeler ücretsiz. Alt lavra Moskova Patrikhanesi’ne bağlı Ortodoks Kilisesi’ne ait mağaralardan oluşuyor, giriş bilet ücreti 40 grivna. Şehir manzarası için çan kulesi güzel ama ayrıca 40 grivna ücreti var.

 

Kiev şehir rehberi
Gate Church of the Trinity, Kiev-Pecherska Lavra

 

Halk Mimarisi ve Kırsal Yaşam Açık Hava Müzesi

(Музей народної архітектури та побуту – Muzey narodnoyi arkhitektury ta pobutu), Krasnoznamennaya Caddesi, 1 numara, Pyrohiv.  Olimpiiska, Lybidska veya Vystavkovy Tsentr Metro istasyonlarından 156 ve 172 numaralı otobüslerle 40 dakikada gidiliyor. Geniş bir arazide Ukrayna’nın çeşitli bölgelerindeki geleneksel kırsal yaşam sergileniyor. Altı tane köy, kümesler, ahşap değirmenler ve kiliseler yeni yapılmamış, ülkenin çeşitli yerlerinden söküp getirilmiş tarihi yapılar ve malzemeler. 

 

Çernobil Müzesi

Khorvy Yolu no:1, Kontraktova Ploshcha metro istasyonuna yakın. Pazar günleri hariç açık. Çernobil Nükleer Felaketi üzerine iyi düzenlenmiş bir müze.

 

Rus Sanat Müzesi

Tereschenkovskaya Caddesi 9 numaradaki müzede çok güzel tablolar, çizimler ve heykeller var. P. Fedotov, I. Shishkin, I. Kramskoy, N. Yaroshenko, I. Repin, V. Vasnetsov, V. Polenov, M. Vrubel, V. Vereshchagin adlı ressamların tablolarının çoğunu zengin Tereshchenko ailesi bağışlamış.

 

Ulusal Ukrayna Tarihi Müzesi

Vladimirskaya Caddesi no:2, Çarşamba günleri kapalı. 1899 yapımı tarih müzesine eski paralar, arkeolojik eserler, silahlar, tarihi kitaplar, cam eserler var.

 

Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi

Grushevskogo Caddesi, 6 numara. T. Shevchenko, N. Pimonenko, G. Narbut, A. Murashko, V. Krichevsky, M. Glushchenko ve diğer Ukraynalı sanatçıların eserleri sergileniyor.

 

St Sophia Katedrali

(Собор Святої Софії – Sobor Sviatoyi Sofiyi), Zoloti Vorota metro istasyonuna yakın. Şehirdeki en eski kilise, 11. yüzyıldan kalma freskler ve mozaikler var. 1934 yılında kilise olmaktan çıkarılıp devlet müzesi haline getirilmiş, Kiev’de gezilecek yerler arasında tarihi önemi en büyük olanlardan biri. Yeşil elbiseli kadınlara dikkat, fotoğraf çekmeye kalkarsanız bağırıyorlar. Dışarıda kenti 17. yüzyılda kurtaran Bohdan Khmelnytskyi heykeli var. Giriş bilet ücreti 60 grivna (UAH). 

 

Altın Kubbeli St. Michael  Manastırı

St Sophia’ya çok yakın 12. yüzyıldan kalma ve hala manastır işlevini koruyor. Arkasında Dinyeper Nehri manzaralı bir park, solunda füniküler girişi var. Aşağıdaki fotoğrafta.

 

Kiev gezilecek yerler
Kiev’de gezilecek yerler

 

Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi, Anavatan Heykeli ve Savaş Anıtları

Şehir II. Dünya Savaşı işgalinde büyük yıkım yaşadı. Dev kadın Anavatan Heykeli ve diğer anıtlar gezilecek yerler arasında en etkileyicisi bence. Müze Rodina Mat adlı 62 metre yükseklikte titanyum anıtın zemininde.

 

Ukrayna gezi notları
Rodina Mat

 

Açık havada savaşı temsil eden heykeller, kabartmalar, uçaklar, tanklar var. Metrodan Arsenalna istasyonunda inmek gerekiyor.

 

İkinci Dünya Savaşı
İkinci Dünya Savaşı – savaş uçağı

 

Savaş ve barış.

 

gezi rehberi
Savaş ve barış

 

Kiev turları
Kiev turu

 

Babyn Yar (Бабин Яр)

Naziler ve kuklalarınca bu geçitte 60.000 Yahudi, Çingene ve diğer siviller katledildi. Dorohozhychi metro istasyonunun diğer tarafında.

 

Kyiv TV Kulesi

Televiziyna vezha (Телевізійна вежа) Dünyanın en yüksek kafes tipi kulesi, 385 metre. Vul. Dorozhytska, 10.

 

Maidan Nezalezhnosti

Bağımsızlık Meydanı (Майдан Незалежності) Khreshchatyk Caddesi üzerindeki buluşma noktası, ana meydan. Maidan Nezalezhnosti ve Kreshchatyk metro istasyonları.

 

Andriyivsky Uzviz

Bu tarihi Arnavut kaldırımlı bayır sokağın (Андріївський узвіз) tepesinde aşağıya fotoğrafını koyduğum St Andrew Kilisesi var. Sokakta Kiev’den ne alınır diye merak edenler için hediyelik ve hatıra eşya satıcıları, restoranlar, galeriler ve müzeler var. Şehrin gezilecek yerler arasındaki en turistik sokağı diyebilirim.

 

Kyiv gezilecek yerler
Kyiv kentinde gezilecek yerler

 

St. Volodymyr’s Cathedral

Kyiv Rus Devleti’nin Hristiyanlaşmasının 900. yılı anısına inşa edildi. Rus-Bizans tarzı mimariye sahip. Güzel iç dekorasyonunu Profesör A. Prakhov yönetti. Tarasa Shevchenko Bulvarı, 20.

 

Kyiv gezisi
Kyiv gezisi

 

Mariyinsky Parkı

Kievlilerin yürüyüş için en sevdikleri park Pechersk Mahallesinde. Yakınında Rus İmparatoriçesi Elizaveta Petrovna tarafından yaptırılan Mariyinsky Sarayı var. Bugün Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Konutu olan sarayın yanında Ukrayna Meclisi (Verkhovna Rada) var.

 

Mariyinsky Kyiv
Mariyinsky Palace

 

Havacılık Müzesi

Eski Zhulyany Havaalanı’ndaki müzede An-2, Tu-104, Il-62, Il-76, ve Il-86 model askeri uçaklar sergileniyor. 15 UAH bilet ücreti.

 

Alman Askeri Mezarlığı

Şehirden 20 kilometre uzakta, Odessa yolundaki mezarlıkta 1941 ve 1944 muharebelerinde ölen 10.000 civarı Alman askeri gömülü.

 

Zoloti Vorota

1982 yılında onarılan, kentin altın kapısı tabir edilen sur kısmı. Zenginler yaşıyor. Aynı adlı metro istasyonu var.

 

Kyiv Pasajı

Khreschatyk 15 adresindeki koridor veya pasaj şeklinde çok şık bir yer Київський Пасаж, Kyivs’kyi Pasazh. Böyle bir girişi var.

 

Kiev görülecek yerler
Kiev’de görülecek yerler – Pasaj

 

FC Dynamo Kiev

Olimpiyskiy National Sports Complex, Velyka Vasylkivska Caddesi, 55 numara. Dinamo Kiev takımının 75.000 kişilik stadyumu merkezi bir yerde, yürüyerek gidilebiliyor. Ukrayna Birinci Ligi maçlarının bilet fiyatları 50 ile 400 grivna arasında değişiyor. Bu arada en büyük hangisi diye merak edenler için gittim ve yazdım: Dünyanın En Büyük Stadı

 

Dinamo Kyiv
Dinamo Kiev Stadı

 

Öğretmenevi ve Pedagoji Müzesi

Vladimirskaya Caddesi’nde.

 

öğretmen evi
Öğretmenevi

 

Kiev’de Yapılacak Şeyler

Gezilecek yerler bittikten sonra zamanınız varsa Kiev’de yapılacak şeylerden bazılarını yazdım.

 

Khreshchatyk (Хрещатик) Caddesi

Kentin ana caddesinden mutlaka geçeceksiniz. Burada oturup yaşam ve insanları izlemek keyifli. Caddede şehir haritasına baktığımı görünce nereyi aradığımı soran Nina ve Lyubov ile sohbet ettik, şehir hakkında bilgi verdiler. Nina rüya, Lyubov aşk anlamına gelen Ukrayna isimleriymiş.

 

Ukrayna kadınları
Nina ve Lyubov

 

Hidropark Adası

Adada parklar ve kumsallar var. Nehirde veya havuzda yüzmek, plaj voleybolu oynamak için gidilecek yerler arasında

 

Podil

St Michael Katedrali, füniküler, Poshtova Ploscha, hoş sokaklar, modern restoranlar var.

 

Kilisede Ayin

Taras Shevchenko Bulvarı’ndaki St Volodomyr Kilisesi’nde ayin izlenebilir. M: Universytet durağı.

 

Beach Club – Kumsallar

Kiev’de ücretsiz halka açık Youth adlı gençlerin gittiği bir kumsal var, Dolobetsky Adası’nda. Ahşap şezlonglar bedava, plastikler paralı ama ucuz. Aynı adada basketbol ve futbol sahalarının da olduğu Venice Beach plajı var. Olmeca Plage ise ücretli; plaj şezlong ve havlu dahil 150 grivna; yüzme havuzu şezlong ve havlu 200 grivna, hafta sonu 300 grivna. Bora-Bora Beach Club şezlong ve gölgelik şemsiye dahil hafta içi 150, hafta sonu 250 grivna, bungalov kirası 800 grivna. City Beach Club ise Ocean Plaza alışveriş merkezinde, çok popüler bir eğlence yeri; havuzlar, bar, restoran olan, şık gençlerin gittiği bir yer.

 

Kiev yüzmek
Kiev’de yüzmek için gittiğim kumsal

 

Dream Town Aqua Park

Dream Town Alışveriş Merkezindeki su parkı 24 bin metre kare alanıyla Avrupa’nın en büyüklerinden. 14 kayak, 2 dalgalı havuz, 3 nehir, lagoon akvaryum, jakuzi, yüzme havuzu, su topu havuzu, çocuk yüzme ve oyun alanı, masa tenisi,

Ülkeye seyahat etmek isteyenler için videolu yazım: Ukrayna Gezi Rehberi

 

Kiev’de Ne Yenir? Lokantalar ve Restoranlar

Kiev’de yemek yemek için bazı lokanta ve restoranları ucuzdan pahalıya doğu giderek yazdım. Kiev’de yediğim bir yemek görüyorsunuz; greyfurt suyu. tavuk eti üzerine soğanlı sos, haşlanmış yumurta, peynir eritme, mantarlı pilav.

 

Kiev yemek
Kiev’de yemek

 

Domashnia kuchnia

(Домашня кухня, ev yemekleri) Büfe tipi ucuz ve lezzetli Ukrayna yemekleri. Khmelnitskogo Caddesi.

 

Korchma Budmo

(Корчма Будьмо) Mikhailivska Cd. no:22a (вул. Михайлiвська) – Lezzetli ve ucuz yerel yemekler, hoş bir ortam.

 

Kureni

Parkova Sokağı no:4 – Dinyeper Nehri manzaralı yerel restoran. yazın bahçe de servis var.

 

Lola Pizza

Lva Tolstoho (Льва Толстого). Çok büyük pizza 100 UAH. Tolstoy Cd, 5 numara.

 

Odessa Restaurant
Ana yemek balıklar 125 grivna (17 lira) ile 275 grivna (37 lira) arasında değişiyor. Başlangıç balık, havyar ve kabuklular 90-200 grivna arasında. Ucuz bir yer diyemeyiz ama çok şık bir restoran hatta lüks; Türkiye’deki bir benzerinden kesin olarak daha ucuz. Vasylkovska Cd no:114.

 

Buddha Bar Kyiv

Kreshatik Cd no:14, Maydan Nezalezhnosty. Şehrin en uzun barı bu lüks ve şık restaurantta. Tayland, Japonya, Hint yemekleri var. 

 

Alışveriş

Kiev’de alışveriş için bazı merkezler.

 

Ocean Plaza

Şehir merkezindeki (M: Libіdskіy) alışveriş merkezi; 400 mağaza, 40 restoran ve kafe, Aushan süpermarket, 8 sinema salonu, 1.000 balık türü olan dev akvaryum var. Antonovycha Cd, no:176.

 

Gulliver

Gökdelendeki 8 katlı alışveriş merkezinde her şey var. Coctail Conoisseur Supermarket, sinema, bowling, fitness. Sportyvna Meydanı, 1a.

 

Mandarin Plaza

7 katlı lüks alışveriş merkezi, tasarımcı kıyafetleri. Baseina Cd, 6.

 

Manufactura Outlet Village

Kentin 15 kilometre güneyindeki Hodosiivska köyünde.

 

Süpermarketler

Yiyecek, içecek, genel ihtiyaçlar ve ucuz alışveriş için süpermarket zincirleri MegaMarket (МегаМаркет), Furshet (Фуршет), Velyka kyshenya (Велика кишеня), ve Silpo (Сільпо) marketler var. Fora (фора) adlı 7/11 benzeri dükkanlar da yaygın.

 

Kiev Gece Hayatı

Kiev gece hayatı ile ünlü bir şehir. Kentte her bütçeye uygun kafe, bar, club gibi eğlence yerleri çok sayıda mevcut. Aşağıda gece hayatı konusunda bana bilgi veren ve gezdiren Tanya bacımı görüyorsunuz.

 

Ukrayna kızları
Ukrayna gece hayatı

 

Julia da geceleri eğlence mekanlarını gezerken epey yardımcı oldu sağ olsun.

 

Kiev geceleri
Kiev gece hayatı ve eğlence yerleri

 

Bar Fidel Hrushevskoho 4B. Cuma geceleri DJ partisi var. Kalabalık, samimi, eğlenceli, ucuz. Sabah beşe kadar açık.

 

 

Barman Dictat – Khreschatyk’taki Art Club 44’ün yerine açılan canlı müzik barı.

 

Kiev eğlence hayatı
Kiev eğlence ve gece hayatı

 

Art Eco Cafe – Peremohy Caddesi 121 numaradaki barda Cuma akşamları erken saatlerde canlı klasik müzik çalınıyor.

 

Pivarium – Pobedy Avenue 31. Taze bira ve canlı müzik.

 

Frau Borman Pub – Nikolsko-Slobidska Caddesi 2b’deki gece eğlence yerinde Cuma Cumartesi akşamları canlı rock, jazz, blues müzikler çalınıyor; ilginç, rahat, kalabalık bir yer.

 

Kiev gece kulüpleri
Kiev gece arkadaşlarım

 

Club 112 – Arena City Eğlence Merkezindeki disco club. Çok gittim. Bir gece baktım 5 kız çılgınca eğleniyor, içkilerini barmen böyle veriyor. Sordum, kızlardan birinin bekarlığa veda partisiymiş.

 

Kiev gece hayatı
Kiev gece yaşamı

 

Faberge – Rybalska 22, lüks gece kulübü.

 

Kiev bilgi ve gezi rehberi olarak yararlı olmasını umuyorum.

20 YORUMLAR

 1. Merhaba Alper bey Kiev e gitmeyi düşünüyorum ama kiril harfleri okumayı bilmiyorum tabelalar yönlendirmeler sadece kiril harfleri mi yoksa ingilizce olarak da yazıyor mu ,ve halkın ingilizce konuşma oranı nedir,halk ruslar gibi turist karşıtı soğuk mu yoksa yardım sever mi? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Nesli Hanım. Kiev’de kısa süre öncesine kadar tüm tabela, işaret, yönlendirme ve tarifeler sadece Ukraynaca, Kiril alfabesiyle idi ama EURO2012 sayesinde İngilizce tabela ve bilgiler epey arttı. Yine de gitmeden önce Kiril harflerini biraz tanımanız, sadece 1 saat harcayarak okunuşlarını öğrenmeniz.Ukrayna’da işinizi kolaylaştırır. Ben herhangi bir seyahatimde soğuk davranış görmedim, yardımcı olmaya çalışıyorlar. Ama örneğin bir Balkan ülkeleri veya Latin Amerika, Kore kadar sıcak değil.

 2. Abi biz bi haftalık tatil planladık 26 Temmuz 3 Ağustos kalacak yer için daireyi kiraladım demişsin böle daha mı ucuza geldi ve kalacak yer fiyatları nasıldır? bir de bütçemiz ne kadar olsa iyi olur öğrenciyiz en az miktar bizim için idealdir 🙂 Şimdiden Teşekkürler Alper Abi

  • Kiev’de küçük bir daire kiralamak otelde kalmaktan ucuza gelir ama çok da ucuz değil. Kiev rent apartment yazıp aratırsanız seçenekleri ve fiyatları görürsünüz. Ukrayna Türkiye’den ucuz bir ülke. Rakam vermem doğru olmaz herkesin beklentileri ve harcama tarzı farklıdır.

 3. Merhaba Çipli kimlikler ile kesin olarak gidilebiliyor mu? Gidiş dönüş biletlerimizi aldık fakat son anda sorun yaşamaktan korkuyoruz. Tecrübe edenler var mı?

 4. Şahsen Kiev’e çok hayran kaldığımı söyleyemem, Odessa ve Lviv’den sonra çok soğuk ve pahalı geldi. Gezilecek yerler ise Lavra’dan ileri gidemez diye düşünüyorum. Çok güzel bir yazı ayrıca teşekkürler.

 5. MERHABA,
  Kiev için çocuklarımı götüreceğim. Biri 5 diğeri 10 yaşında. Kimlikleri yeni ve chipli. Fakat fotoğraflı değil. Sizce gümrükten geçmekte sorun yaşar mıyım? Bu konuda bilgisi olan var mı?
  Teşekkürler…

  • Arkadaşlar bu konuda pegasus yetkilisinin verdiği bilgiye göre, 15 yaşından küçük çoçuklar için fotoğraf aranmadığı yönünde. Bu sebeple risk alıp gideceğiz. Umarım Kiev’de kapıdan gönderilmeyiz. Dönüşte bilgi veririm. Ayrıca benden önce bu tecrübeyi yaşayan biri varsa lütfen bilgi versin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz