Kutaisi Gürcistan’ın ikinci büyük kenti. Batum‘dan döküntü bir minibüsle geldiğim kasabada taksi tutup yabancılara oda kiralayan bir ailenin evine gittim ama fiyat biraz fazla geldi. Ardından başka bir eve gittik, o da ucuz değildi. Merkezdeki kötü bir pansiyona gidip fiyat sorduktan sonra yerleştim. Tuvaletin kapağı ve oturma yeri yok. Çarşaf ve havlular çok eski. Üzerinde hav kalmamış havluyu sahibi olan kadına gösterip “bu havlu Stalin zamanından mı, yoksa Brejnev zamanından mı kalma?” diye sordum. Kutaisi gezisi yapmak ilginçti, çünkü turistik değil.

 

volga car
Volga marka eski otomobil.

 

Taksim çok şık yalnız. Gördüğünüz amca 1967 yılında Volga marka bu otomobili almak için Moskova’ya gidip buraya kadar onunla gelmiş. Otomobiline gözü gibi bakıyor; hala sağlam ve temiz bir durumda.

 

eski otomobil
Büyük direksiyonlu otomobillere böyle fotoğraf konurdu eskiden. Sovyet malı Volga.

 

Bir aylık Gürcistan Azerbaycan Ermenistan seyahatim sırasında geldiğim Kutaisi her ne kadar Gürcistan’ın ikinci büyük kenti olsa da aslında bir kasaba. Ancak bir süre önce Gürcü Hükümeti’nin meclisi buraya taşıma kararı almasıyla birlikte gelişmeye başladı.

 

kutaisi gürcistan
Rioni Nehri kıyısında Gürcü evleri.

 

Tiflis ile arası 220km uzaklıktaki Kutaisi Sovyet döneminde metal sanayi merkeziydi ve nüfusu 600.000 idi, ama Rusların ayrılması ve birçok Gürcünün de çalışmak için başka yerlere gitmesi sonucu bugün 200.000.

 

kutaisi gürcistan
Kutaisi resimleri.

 

Kutaisi’de Gezilecek Yerler

Küçük bir şehir olan Kutaisi’de gezilecek yerler bir günde rahatlıkla görülebilir.

 

Bagrati Katedrali

Kentin en önemli tarihi yeri olan Bagrati Katedrali ( Bagratis tadzari) Orta Çağ Gürcü mimarisinin başyapıtların birisi. Uk’imerioni Tepesi’nde bulunan katedral Gürcistan Kralı III. Bagrat tarafından 11. yüzyılın başında yaptırıldı. 1692 yılındaki Osmanlı saldırısında tavanı çöktü ve dönemin Imereti Krallığı Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dahil edildi.

 

Kutaisi gezi
Bagrati Katedrali, Kutaisi.

 

1994 yılında Bagrati Katedrali UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne katıldı. Eskiden beri kentin sembolü olan yapıda, son zamanlarda restorasyon çalışmaları var.

 

Kutaisi Mezarlığı

Kafkaslar gezim sırasında mezar taşlarını ilginç buldum. Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan‘da ölenlerin mezar taşlarına resimleri işleniyor. Bazıları meslekleriyle ve yaşamlarıyla ilgili figürler de içeriyor. Bakın, Gürcü müzisyen ölmüş, orgu mezar taşına kazınmış.

 

georgia cemetary
Gürcü mezarı.

 

Bir aile mezarı.

 

georgia cemetery
Gürcü mezarları.

 

Ve bir çocuk mezarı.

 

child grave
Gürcistn’da çocuk mezarı.

 

Kutaisi Sinagogu

Gaponov Caddesi’ndeki Kutaisi Sinagogu 1880’li yıllardan kalma. Burayı gezerken İsrailli bir turist grubuyla karşılaştım, İstanbul’dan geldiğimi, İsrail‘e gitmiş olduğumu söyledim, sohbet ettik. Bir kadın hangi aileden olduğumu sorunca şaşırdım, yurt dışında böyle bir soruyla hiç karşılaşmamıştım. Birkaç saniye sonra kadının beni Yahudi zannettiğini tahmin ettim ve olmadığımı söyledim. Yahudiler kendi ırklarındaki soyadlarının çoğunu tanırlar, kökenlerini bilirler.

 

kutaisi sinagogu
Kutaisi Sinagogu, Gürcistan.

 

sinagog kutaisi
Kutasisi Sinagogu’nda Çelebi Alper.

 

Kutaisi Tiyatrosu

Kentin tam merkezindeki tiyatro şık binasıyla dikkat çekiyor. 1920-1955 yılları arasında inşa edilen beş katlı tiyatro binası Yunan-Roma tarzında. Tiyatro 19. yüzyılda yaşamış Gürcü yönetmen ve oyuncu Lado Meskhishvili adını taşıyor.

 

kutaisi tiyatro
Kutaisi Tiyatrosu, Gürcistan.

 

Kutaisi Gezisi

Benim gibi uzun süreli bir Kafkaslar gezisi yapıyorsanız veya Gürcistan seyahatinize Tiflis ve Batum gezilerinizden daha fazla gün ayırabiliyorsanız bu kasabayı da görmek ilginç olur. Sakinliği, turistik olmaması hoş. Pazarda her türlü küçük eşya, giyim, hayvan, sebze-meyve satılıyor. Geleneksel kıyafetli insanlar çok.

 

kutaisi gezi
Kutaisi gezisinde papazla.

 

Kutaisi’de gezilecek yerler arasında Gelati Manastırı, Motsameta Manastırı, Kukla Tiyatrosu, Kutaisi Devlet Tarih Müzesi, David Kakabadze Güzel Sanatlar Galerisi, Geguti Sarayı, Suliko Sinema ve Eğlence Merkezi de var.

 

kutaisi
Kutaisi’de geleneksel bir Gürcü evi ve Gürcü tarzı kilise.

 

Akşam yemekten sonra bar aradım, yokmuş. Bir bilardo salonuna gittim, birkaç kişi vardı. Bir kızın üzerinde Türk bayrağından t-shirt vardı. Kutaisi’de gece hayatı yoktu galiba, yürüyüş yaptıktan sonra pansiyona gittim. Avludaki temizlik görevlisi 45 yaşlarındaki kadın nereli olduğumu sordu. İstanbul’da yıllarca kalmış, Laleli’de tezgahtarlık ve fahişelik yapmış. Yaşadıklarını anlattı, içini döktü. Çok şeyler yaşamış, dayak yemiş, kandırılmış, dolandırılmış. İstanbul’u sevmiş yine de. “Sizin insanınız iyidir, kötülerden çok çektim ama iyilerine de rastladım, bana yardım edenler oldu” dedi.

 

Kutaisi’de Nerede Kalınır?

Hostel Ell – Gaponova Caddesi No:38.

Family Hostel – Tamar Mepe Caddesi No:25.

Hotel Oazis – Tiyatronun arkasında.

 

Gürcistan’dan bir sonraki yazım Stalin’in memleketi Gori’den.

10 YORUMLAR

  1. Tecrübelerinizi bizlerle paylaştığınız için öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Keyifle okuyor, gitmiş kadar oluyoruz. Benim açımdan yazılardaki tek eksiklik gezi tarihlerinin belirtilmemiş olması. (varda görmediysem özür dilerim)

  2. 5 eylül 2015 te Kutaisi’ye gidip 2 haftamı geçirdim…dost ziyareti için gittiğim son derece sıcak şehir…muhteşem insanlar. hayatıma anlam katan 2 hafta. gezmek için çok büyük beklenti ile gitmeyin. zaten 2 günde biter. ama benim gibi gezme harici gidecekseniz de hayatınıza katacağınız güzel dostluklara şimdiden gamarjobaa deyiniz 🙂

    • Adem Bey yorumunuz için teşekkür ederim. Ünlü ve turistik olmayan şehirlerde bizi mutlu eden şey tanıdığımız insanlar. Kutaisi seyahatinizden memnun kaldığınıza sevindim. Neler yaşadınız, kimlerle tanıştınız, yazarsanız sevinirim.

  3. Kutaisi’de yaklaşık 8 ay kaldım çok iyi günlerim geçti
    Buraya gelen ziyeretçilerin prometheus mağarasını ziyaret etmeden gitmeleri büyük bir eksiklik olur. 1420 metre uzunluğunda’ki mağaranının içi olağanüstü dikit ve sarkıtlarla insanı adeta büyülüyor. Şehir merkezinden yaklaşık 18-20 km Tskaltubo-Kumistavi

  4. Ülkemiz penceresinden baktığımızda bu ülkeye yanlış yargılarla bakıldığını maalesef açık bir şekilde gördüm. Ekonmi olarak oldukça sıkıntı var düşünün üniversite bitirmiş ingilzce rusça veya italyanca bilen biri burda günlük 15-20 lariye çalışıyor.Eğitim oldukça yüksek genç nesilin tamamıyla ingilzce diyalog kurabilirsiniz.

  5. Arkadaslar yorumlarinizi okudum cok guzel sadece bu kutaisi icin degil butun gurcistan icin gecerli karadeniz sahil boyunca aracinizla gelirken sarp sinir kapisina kadar dogayi nasil katlettigimizi gorebiliyoruz fakat sarp sinir kapisindan sonra hersey degisiyor yol ićin bir adet agac bile kesilmemis taki bu tiflise kadar gecerli olagin ustu bir doganin icinden gecersiniz yerlerde sigara izmariti dahil bulamassiniz temizlik on numara fakat insanlari biraz domuz eti yediklerindenmi bilinmez yanlarinda oturdugunuzda farkedersiniz kokuyor taksiye oturdugunuzda emniyet kemerini takmadan taksici yerinden bile kibirdamaz bu ozel araci olan gurculer icinde ayni ceza yiyenlerin cogu bizim turkler ozel araclariyla kumar oynamak icin gelenler burada turk lokantalari bir hayli fazla ama ben gurcu lokantalarini tavsiye ederim yemekleri on numara hesapta cok uygun turk lokantalari etin kilosu 12 lari olan bi ulkede sebzeyle susluyorlar yemekleri bide cok pahali gezilecek cok guzel yerlwri var oteller bir hayli pahali tek sikinti o biraz bu konuda gurculer firsat kolluyo pazarda dogal yiyecekler cok ucuz gelin gorun gezin diyorum saygilar pardon bu arada en onemli yazimi unuttum uzerinizde kesinlikle turkiyede eczanede satilan en ufak agri kesici dahi bulundurmayin yakalanirsaniz en az cezasi 10 bin lari.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz