İki kez gittiğim Amsterdam Hollanda’nın ekonomi, kültür, sanat ve turizm merkezi. Hakkında Amsterdam gezi notları yazdığım bu güzel kent kanalları, tarihi evleri, sanat müzeleri, modern yaşamı, kozmopolit halkı, gece eğlencesiyle Türkiye’den en çok gidilmek istenen yerlerden biri. İster tarih-kültür meraklısı olun, ister özgürce eğlenmek isteyin veya peynir gurmesi olun, Amsterdam’ı seveceksiniz. Hiçbiri size göre değilse, bu tarihi Avrupa kentinin sakinlik ve zarifliğini beğeneceksiniz. İşte size bir Amsterdam gezisi için bilgiler, pratik bir Amsterdam gezi rehberi.

 

Amsterdam Schiphol Havaalanından Kent Merkezine Ulaşım

Havalimanından merkezdeki Central Station‘a giden tren için biletinizi sarı-mavi makinelerden 3.90 Avroya alabilirsiniz, gişeden alırsanız yarım Avro daha pahalı. Çoğu makine banka ve kredi kartı da kabul ediyor. “Comfort class” bilet almaya gerek yok, “second class” bilet Sprinter, Intercity ve gece trenlerinde geçerli, sadece Thalys için değil. İstasyon havaalanının altında ve iki farklı hat var. Merkezdeki Centraal istasyonuna gitmek için Amsterdam Centraal veya Amsterdam CS yazana binmeniz gerekiyor. Hafta içi gece 1 ile 5 arası saatte bir tren var, onun dışında sık.

 

amsterdam ulaşım
Amsterdam Central Station – Merkez İstasyon ulaşım bilgileri.

 

197 numaralı otobüsle Leidseplein’e gidebilirsiniz, OV-chipkaart ile bu yolculuk 2.38, biletle ise 4 Avroya mal olur. Mecbur kalmadıkça taksi tutmayın, 40-50 Avro tutar, kötü bir taksiciye denk gelmezseniz.

 

Amsterdam’da Kaybolmayın

Amsterdam gezilmesi kolay bir kent. Gezilecek görülecek yerlerin tamamına yakını, merkezinde Central Station olan yarım daire içerisinde. Buradaki Old Center (eski kent merkezi) eşmerkezli altı tane iç içe kanalla çevreleniyor; Singel, Herengracht, Keizersgracht, Prinsengracht, Lijnbaansgracht ve Singelgracht. Bunlar Canal Ring‘i oluşturuyor. Bahsettiğim 2km yarıçaplı yarım dairenin içerisinde bütün önemli turistik yerler, oteller, ünlü gezilecek yerler bulunuyor. Kent nüfusunun yüzde doksanı, turistlerin hiç gitmediği, bu alanın dışında yaşıyor. Zamanınız varsa yürüyüş ve yemek için dışını da tavsiye ederim.

 

amsterdam harita
Amsterdam haritası, kent planı.

 

Özgürlükler Şehri Amsterdam

Birçok kişi Amsterdam’ı özgürlük ve hoşgörü konusundaki ünü nedeniyle ziyaret ediyor. Fuhuş yasal, yaygın ve görülür durumda. Küçük miktarda esrar satışı ve kullanımına (yasal olmasa da) izin veriliyor. Ancak bunlar “ne istersem yaparım” anlamına gelmiyor. Her türlü eğlencenin, görüşün, cinsel eğilimin, insanın yadırganmadan kabul gördüğü bu kentte sorumlu davranalım. Örneğin bisikletleriyle kuğu gibi süzülen insanların yolunu kapatmayalım.

 

amsterdam gezi
Amsterdam gezisi: kanallar.

 

Bu arada Hollanda’nın bir uyuşturucu ülkesi veya esrarın tamamen serbest olduğu bir yer olduğuna dair yanlış bir genel kanı var. Dünyada esrarın üretimini, dağıtımını ve satışını (denetim altında) yasallaştıran tek ülke Uruguay olup, ülkeyi merak edenler gezi yazılarımı okuyabilir. Gelelim Amsterdam gezi rehberi olarak yazdıklarıma.

 

Amsterdam Hava Durumu

Hollanda Türkiye’ye göre Kuzeyde kalıyor ve doğal olarak daha soğuk. Başkent tüm yıl boyunca gidilmeye uygun olsa da kışın günler kısa ve saatlerce yürümek için oldukça soğuk. Kışın sıcaklık -2 ile 5 derece arasında. Yazın ortalama 22-24 derece ve ideal. Gitmek için en iyi mevsim yaz, ilkbahar da iyi. Sonbaharda akşamları sıkı giyinmek gerekiyor. Laleleri görmek isterseniz, bildiğiniz gibi ilkbaharda açıyorlar.

 

amsterdam gezi rehberi
Amsterdam gezi rehberi, Hollanda.

 

Amsterdam’da Gezilecek Yerler

Amsterdam gezilecek yerler bakımından zengin ve renkli bir kent. Çoğu yere yürüyerek gidebilirsiniz.

 

1. Dam Meydanı

Şehrin kalbi olan Dam Meydanı görülmeden olmaz. 1808 yılında Napolyon ve birlikleri kenti işgal ettiğinde yönetimi bu meydanda devraldılar. Meydana hakim Kraliyet Sarayı (Koninklijk Paleis) eskiden belediye binasıydı. Klasik tarzdaki ön cephesi ve güzel heykelleri, kente ve yönetimine övgü için yapılmış. Dam Meydanı bugün rengarenk, huzurlu ve ünlü bir yer. Bu fotoğrafım ilk gidişimden olduğu için eski.

 

dam square
Dam Meydanı (Square), Amsterdam gezisi, Hollanda.

 

2. Madame Tussauds Müzesi

Dam Meydanı’nda bulunan alışveriş merkezinin üst dört katındaki Madame Tussauds Müzesi’nde Hollanda tarihini canlandıran sergiler ve hem Hollanda’dan hem de uluslararası ünlü kişilerin, sanatçı, oyuncu ve politikacıların balmumu heykelleri var. Burayı bir müzeden çok eğlence yeri olarak görebiliriz. Bilet ücreti yetişkinler için 22 Avro, çocuklar için 18 Avro. Bu fotoğraf da ilk gidişimden ama yazıdaki bilgiler güncel.

 

Madame Tussauds
Madame Tussauds Müzesi, Hollanda.

 

3. Rijkmuseum Devlet Müzesi

Hollanda’daki dünyanın en büyük ve seçkin sanat müzelerinden olan Rijkmuseum eşsiz bir tablo, baskı ve fotoğraf koleksiyonuna sahip. Kısa süre önce yenilenen, Museumstraat Caddesi’nde yer alan müzedeki sanat eserleri Orta Çağdan Rönesans’a ve yirminci yüzyıla kadar kronolojik bir sırayla dört katta sergileniyor.

 

rijkmuseum hollanda
Rijkmuseum Amsterdam, Hollanda.

 

Müzenin girişi 18 yaş üzerine 15 Avro, 18 yaş altındakiler ve Museumkaart sahiplerine ücretsiz. Yılın 365 günü 09:00 ile 16:30 arası açık olan müzenin girişinde çok sıra oluyor. Museumkaart veya e-bilet alırsanız ya da biletinizi otelden alırsanız sadece dışarıdaki herkesin beklediği sıraya girer, gişe sırasına girmezsiniz. Central Station’dan 2 veya 5, ya da Zuid istasyonundan 5 numaralı tramvaya binip Hobbemastraat durağında inerek ulaşabilirsiniz.

 

4. Anne Frank Evi

Amsterdam’da görülecek yerler arasında en ünlülerden biri kuşkusuz Anne Frank Evi. Kanal kenarı evlerinden birindeki gizli ilave bölümde iki Yahudi aile İkinci Dünya Savaşı’nda 2 yıl Nazilerden saklandı. İhbar edilip yakalanarak Bergen-Belsen toplama kampına götürüldüler. Kampta öldüğünde 15 yaşında olan Anne Frank, bu evde yazdığı günlüğüyle tüm dünyaca tanınır hale geldi.

 

anne frank hollanda
Anne Frank’ın günlüğü. Hollanda gezi notları.

 

Anne Frank Müzesi’nde gizli odaları, günlüğün orijinalini ve Nazi dönemindeki nefreti anlatan bir sergiyi görebilirsiniz. Sabah 09:00’da açılan müze kışın 19:00, yazın 21:00’de kapanıyor. Giriş yetişkinlere 9 Avro, 10-17 yaşlara 4.5 Avro, küçüklere ücretsiz. Kent merkezindeki Prinsengracht Caddesi 263 numaradaki Anne Frank Evi’ne Central Station’dan yürüyerek en fazla 20 dakikada gidebilirsiniz. 13, 14, 17 numaralı tramvaylar ve 170, 172, 174 numaralı otobüslerle Westermarkt durağında inilerek de ulaşılabilir.

 

5. Van Gogh Müzesi

Van Gogh Müzesi’nin ilginç Mimarili iki binasından biri Hollandalı Gerrit Rietveld, diğeri Japon Kisho Kurokawa imzalı. Dünyanın en zengin Vincent Van Gogh koleksiyonunun yanı sıra 19. yüzyıldan diğer sanatçıların eserleri de sergileniyor. Yetişkin bilet ücreti 17 Avro olup, 18 yaş altı ve I amsterdam kartı sahiplerine ücretsiz. 09:00 ile 17:00 arasında açık olan Van Gogh Müzesi, Cumaları 22:00’de kapanıyor. Paulus Potterstraat Caddesi 7 numaradaki müzeye 2 veya 5 numaralı tramvaya binip Van Baerlestraat durağında inerek gidebilirsiniz. Kendi kulağını kesen büyük ressama saygılar.

 

van gogh museum
Van Gogh müzesi, Hollanda.

 

6. Stedelijk Müzesi

Dünyanın en zengin modern sanat koleksiyonlarından birine sahip Stedelijk Müzesi veya Belediye Müzesi, küvete benzeyen acayip bir binada. Doksan bin modern resim, heykel, fotoğraf, grafik, tasarım ve video sergilenen Stedelijk Müzesi Amsterdam’da gezilecek yerler arasında en önemlilerinden birisi. Tam bilet 15 Avro, öğrenci 7.5 Avro, 18 yaş altı ücretsiz. 10:00-18:00 arası açık olan müze, Perşembeleri 22:00’de kapanıyor. 2 veya 5 numaralı tramvaya binip Van Baerlestraat durağında inerek ulaşabilirsiniz.

 

Hollanda hakkında bilgi
Stedelijk Museum. Hollanda gezi bilgileri.

 

7. Amsterdam Kanalları

Kent güzel kanalları sayesinde “Kuzeyin Venedik’i” olarak anılıyor. Kanal tursuz bir Amsterdam gezisi eksik kalır. Kanalları ve eski evleri iyice görebilmek için gündüz, büyüleyici ve romantik bir gezi için ise köprülerin ve evlerin aydınlatıldığı akşam saatlerini tercih etmek uygun olur. Amsterdam kanallarının merkezdeki en önemlileri, Prinsengracht, Herengracht, Keizersgracht ve Singel adlı ana kanallar. Jordaan semtinde de çok sayıda küçük ve güzel kanal var.

 

amsterdam kanal
Amsterdam kanalları, Hollanda.

 

Kentte kanal turu yapan çok sayıda firmanın teknelerini merkezde görmek mümkün. Örneğin bir kanal gezisini yukarıdaki gibi teknelerle gündüz 13 Avro, akşam 15 Avroya yapabilir, ya da 60 Avroya şık bir teknede iyi bir akşam yemeği eşliğinde kanalların keyfine varabilirsiniz.

 

8. Begijnhof

Eski evlerle çevrili bu avluda Orta Çağ’dan kalma bir kilise ve 34 numarada Amsterdam’ın en eski evi var. Dam Meydanı’na çok yakın olan Begijnhof’da eskiden rahibeler yaşarmış, bugün de bekar kadınlar yaşıyor. Sakinleri rahatsız etmemek için gürültüden kaçınmak gerekiyor. Hollanda’da sakin bir yaşam adası.

 

amsterdam gezilecek yerler
Begijnhof, Amsterdam’da gezilecek yerler arasında.

 

9. Red Light District

Amsterdam’ın ünlü kırmızı ışık semti Red Light District fuhuş semtinden çok turist ailelerin bile güvenle gezdiği bir eğlence merkezi gibi. Kanal kenarındaki evlerin kırmızı ışıklı pencerelerinde çalışan kızlar kendilerini sergiliyorlar. Fotoğraf çekmek yasak, makineniz elden gidebilir. Çok güvenli ve sürekli kamerayla polis gözetiminde bir bölge olsa da gece ve ara sokaklardan geçerken dikkatli olmakta yarar var. Yasal fuhuşun merkezi olmasına rağmen bir yaşam alanı olmayı da sürdüren Red Light District kafe, bar, genelev, lokanta, sex shop, gece kulübü dolu. İlginç görülecek yerler arasında.

 

red light
Red Light District, Amsterdam. Alıntıdır, kaynak: flickr.

 

10. Rembrandtplein

Rembrantplein Meydanı heykelleri, pub’ları, lokantaları, kefeleri ve otelleriyle turistler için görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Gerçek Hollanda müziği çalan geleneksel barlar var. Yazın teras kafeler dolup taşıyor. Meydandaki küçük parkta banka oturup dinlenerek etrafı seyretmek hoş. Bu parkta, semtte yaşamış olan ressam Rembrandt’ın en ünlü eseri Gece Nöbeti (Night Watch) tablosu dökme bronz heykellerle temsil ediliyor. Hemen arkasında gördüğünüz yüksek olan ise Rembrandt’ın heykeli. Gece kulüpleri, barlar, pırlanta ve hediyelik eşya dükkanları var.

 

amsterdam gezi
Rembrandtplein, Amsterdam gezi rehberi.

 

11. Leidseplein

Leidseplein Meydanı ve çevresi Amsterdam’ın en ünlü gece hayatı semti. Restoranlar, kulüpler, canlı jazz ve blues çalan barlar, Coffee Shop’lar, sinema ve tiyatrolarıyla renkli ve canlı bir bölge. Sokak müzisyenleri, hokkabazlar, ateş yutanlar, çeşit çeşit göstericiler gece meydanı şenlendiriyor.

 

leidseplein
Leidseplein, Amsterdam gezi notları.

 

12. Amsterdam Müzesi

Kent merkezindeki müze Amsterdam tarihini anlatıyor. Sabit sanat eserlerinin yanı sıra halk, sanat, moda, el sanatları üzerine süreli sergiler de düzenleniyor. 1578’den itibaren yetimhane olarak kullanılan binası 18. yüzyılda klasik tarzda yenilendi, 1976’da Amsterdam Tarih Müzesi oldu. 10:00-17:00 arası açık olan müzenin tam bilet ücreti 10 Avro. 5-18 yaşlara 5 Avro, 65 yaş üzerine 7.5 Avro. 5 yaş altı çocuklara, Museumkaart, I amsterdam City Card sahiplerine ücretsiz. Dam Meydanı’ndan birkaç dakikada yürünebiliyor; Kalverstraat Caddesi, 92 numarada.

 

amsterdam müze
Amsterdam Müzesi, Hollanda.

 

13. Coffeshops

Coffeshop’lar Hollanda hükümetinin 1970’lerde “sert” ve “hafif” uyuşturucuları yasada ayırmasından bu yana Amsterdam’da bulunuyor. Normal kafelerle karıştırılmaması gereken, pencerelerinde resmi çıkartma olan Coffeeshop’larda sınırlı miktarda esrar (cannabis) ve haşhaş (marihuana) satılıyor. Ortamı görmek için bir tanesine girilebilir, içmeyin sakın.

 

coffee shop amsterdam
Amsterda’da esrar satılan bir coffeeshop.

 

14. Yeldeğirmenleri

Hollanda deyince akla yeldeğirmeni gelir ve Amsterdam merkezinde bile sekiz tane var ama sadece ikisi ziyaret edilebiliyor. Bunlardan birisi aşağıda gördüğünüz Molen van Stolen adlı, Akersluis Caddesi’ndeki ünlü ve turistik yeldeğirmeni. Ancak ben çok daha az bilinen De Otter yeldeğirmenini tavsiye ederim. Jordaan semtinin Ledenberchstraat Caddesi’nde ve Dam Meydanı’ndan yürüyerek 15 dakika sürüyor. Sahibi burada lüks apartmanlar inşa etmek isteyen kent planlamacılarıyla mücadele ediyor. Testere işi olarak türünün son örneği olan bu yeldeğirmeni her an yok olabilir.

 

hollanda yeldeğirmeni
Amsterdam’da De Otter yeldeğirmeni, Hollanda.

 

Amsterdam’da Görülecek Yerler

Zamanınız varsa Oude Kerk Kilisesi, Magere Brug Köprüsü, Albert Cuypmarkt pazarı, Artis ZOO hayvanat bahçesi, Vondelpark, Hortus Botanik Bahçesi, Scheepvaartmuseum Denizcilik Müzesi, Nieuwe Kerk Kilisesi, Gizli Amstelkring Kilisesi, Nieuw Dakota Sanat Merkezi, Allard Pierson Müzesi, Yahudi Tarihi Müzesi, Jordaanmuseum, Rembrandt Evi, Het Grachtenhuis Kanal Evi Müzesi, Yazar Multatuli Müzesi, içinde sahibi ailenin yaşadığı özel Museum van Loon kanal evi, Verzetsmuseum II. Dünya Savaşı Direniş Müzesi, Erotic Museum, Hash, Marijuana and Hemp Museum, Heineken Bira Müzesi, Sex Museum, Dövme Müzesi, World Peace Museum, Tassen Museum Hendrikje Çanta Müzesi, Peynir Müzesi, Uitvaart Museum Tot Zover Cenaze Müzesi, Pijpenkabinet Pipo Müzesi, EYE Film Institute Film Müzesi, De Appel Sanat Merkezi, Amstelhof Hermitage Amsterdam Müzesi de Amsterdam’da gezilecek görülecek yerler arasında.

 

amsterdam gezi
Amsterdam seyahatimden bir duvar resmi. Hollanda’da yaşam.

 

Museum Card ve I amsterdam Card

Museum Card (Museumkaart) bazılarını yukarıda anlattığım, Hollanda’daki dört yüzden fazla müzeye ücretsiz giriş sağlıyor. Bir yıl geçerli müze kartı yetişkinlere 59.90 Avro, 18 yaş altına 32.45 Avro. Bir form doldurup parasını ödeyince, yanında avantajlarını anlatan bir kitapçıkla birlikte hemen veriliyor. Müze kartı müzelerden ve Leidseplein 26 numaradaki Uitburo’dan alınabiliyor.

 

Kısa süreli ziyaretler için ise I amsterdam Card mantıklı olabilir. Bu kart kentteki müzelere ve toplu taşımaya ücretsiz erişim ve birçok turistik yerde indirim sağlıyor, yanında bir de kent haritası veriliyor. Bu I amsterdam City Card veya Amsterdam Card adlı indirim kartının ücretleri süreye göre değişiyor; 48 saat geçerli I amsterdam City Card ücreti 59 euro, 72 saat geçerli I amsterdam City Card indirim kartı fiyatı 69 euro, ve 96 saat geçerli Amsterdam Kart ücreti 79 euro. Bu turist indirim kartı ile süresi boyunca tüm toplu taşımadan (tramvay, otobüs, metro) ücretsiz yararlanabilirsiniz, ki 48 saatlik ulaşım kartı 12 eurodur. Ayrıca ücretsiz bir Volendam Marken arası kanal gezisi (normalde fiyatı 16 euro) yapabilir, Van Gogh Müzesi (17 avro), De Nieuwe Kerk (15 euro), Artis Royal Zoo (19.95 euro), Stedelijk Museum (15 euro) ve Het Scheepvaartmuseum (15 euro) adlı turistik yerleri parasız ziyaret ederek kartsız 110 euro tutacak bir Amsterdam gezisini bedava gerçekleştirebilirsiniz.

 

I amsterdam City Card adlı indirim kartını Schiphol Havaalanı Arrivals 2 terminalindeki Holland Tourist Information bürosundan, Arrivals 4 terminalindeki Connexxion Help Desk yardım masasından, kent merkezindeki Central Station karşısındaki Stationsplein’den, Museumplein 4’te Museumshop’tan, Waterlooplein’deki Operadan ve bir çok müzeden satın alabilirsiniz.

 

amsterdam blog
Amsterdam gezi bilgileri.

 

Hollanda dünyada yaşam kalitesi en yüksek ülkeler arasında yer alıyor.

 

Amsterdam’da Bedavaya Yapılacak Şeyler

Pahalı bir kent olan Amsterdam’ı ucuza gezmek istiyorsanız önerilerim var. Öncelikle otele para vermeyip ilgili yazımda anlattığım CouchSurfing ağı sayesinde evlerde bedava kalın. Bu sisteme üye olmak istemezseniz arama motorlarına “home stay” yazıp aratarak otel ve hostellerden daha ucuza yerel halkın evinde oda kiralayabilirsiniz. İşte size Amsterdam’da bedava yapılacak şeyler:

 

 • Para harcamadan bir gün: Kanalları dolaşın, Bloemenmarket çiçek pazarını ve Albert Cuypstraat pazarını ziyaret edin,  Magere Brug Köprüsü’nü görün ve akşam üzeri Vondelpark’ta dinlenin.
 • The Eye Film Museum: Alt katında ücretsiz sergi var.
 • River IJ GVB tekneleri: Central Station’un Kuzey tarafından kalkan teknelerle gezi bedava.
 • Ücretsiz öğle vakti konserleri: Concertgebouw (her Çarşamba 12:30), Het muziektheater (her Salı 12:00), MuziekGebouw aan’t IJ (ayın ikinci Salısı 12:30), Ignatiushuis (her Salı 12:30), Westerkerk Kilisesi (her Cuma org konseri, 13:00).
 • Cuma akşamı paten: Her hafta farklı bir rota izleyen, ücretsiz ve neşeli paten turu.
 • Nemo Science Müzesi Terası: Yazları müzenin terasından manzarayı izleyebilirsiniz.
 • OBA Amsterdam Halk Kütüphanesi: Oosterdokskade’deki kütüphanede gazete-dergi okuyup dinlenebilirsiniz. En üst kattaki terasının manzarası güzel.
 • Rijksmuseum’un bahçesi: Mimari örnekleri.
 • Schuttersgallerij: On yedinci yüzyıl tabloları sergileniyor.
 • Vondelpark open-air theatre: Açık hava tiyatrosunda yazları Cuma akşamları, Cumartesi ve Pazar günleri etkinlikler yapılıyor.
 • Bostheater open-air theatre: Amsterdam Kalesi’ndeki açık hava tiyatrosunda Pazarları ücretsiz karaoke partileri oluyor. Yiyeceğinizi götürürseniz buradaki mangalları kullanabilirsiniz.

 

Başka bir yazımda Amsterdam’da eğlence, yeme-içme ve alışverişten bahsedeceğim.

227 YORUMLAR

 1. En ideali havaalanından, fazla kafa yormamak adına(çoğu müzede geçerli, tekne turu ve sınırsız ulaşım sağlayan) 52 Euro’ya 2 günlük I’m Amsterdam kart almak.
  Üzüldüğüm noktalardan birisi Red Light District’de çok fazlaca duyduğum Türkçe kelimeleri ne yazık ki bu müze bölgesinde pek duymamak sizleri olduğu gibi beni de şaşırtmadı.

 2. Merhaba,ben de 2 Ocak’ta Amsterdamdaydım.Yılbaşı tatili için gitmiştim.Çok güzel bir yer gerçekten.Gezinizi incelerken tekrar o günleri yaşadım.Bir de akşam yemeği için gittiğim bir yer vardı.Hem kaliteli hem fiyatları makul.Paylaşmak isterim..
  Rancho Argentinian Grill II

  Korte Leidsedwarsstraat 36,(Dam Square)

 3. İyi günler sayfanısın düzenini ve açıklamalarınızı çok beğendim. bende 2 kez gittim ve o zamanlara döndüm adeta. Sayfanızı ne ile yaptınız acaba bende gezi blog u yapmak istiyorum yardım ederseniz çok sevinirim. Saygılar

 4. Kurban Bayramında gitmeyi düşünüyorum. Yazın gitmek nasip olmadı. Umarım çok üşümeyiz. Hollanda planı yaparken mevsim konusunu göz ardı etmişiz. Yazınızı okuduktan sonra idrak edebildim 🙂 Sizce gideceğimiz zaman soğuk konusunda çok zorluk çeker miyiz?

 5. Ocak ayı için plan yaptık, lahana gibi kat kat giyinip dolaşacağız:) paylaşımlarınız için teşekkürler, bir çıktısı oradayken bizimle olacak:)

 6. Merhaba,
  Çok güzel anlatımlı, çok güzel bir yazı olmuş. Tebrikler.
  Ekim ayının başında Amsterdam’daydım, hava akşamları bile kısa kollu tişörtle gezebilecek kadar iyiydi. Merkeze yakın olmak kaygısıyla küçücük otel odalarında kalmaktansa, neredeyse bütün önemli noktalardan geçen 2 numaralı tramvay güzergahında daha dışarıda, daha büyük ve ferah odalara sahip bir otelde kalmak daha mantıklı bence.
  Saygılarımla…

  • Teşekkürler Murat Bey; hem ilginize, hem de Amsterdam’da hava durumu hakkında bilgi vermenize.
   Ben çoğu ülkede olduğu gibi Amsterdam’da konaklamaya para vermedim ama otelde kalacaksam küçük ve basit de olsa merkez otellerini tercih ediyorum. Her yere yürüyerek gitmeyi, kentin içinde olmayı seviyorum.
   Saygılar.

 7. Amsterdam’da ulaşım, gezilecek yerler, hava durumu hakkında bilgiler için teşekkürler. Parasız yapılacak şeyleri yazmanız çok iyi olmuş.

 8. Merhaba Alper
  Her tatile cikmadan once sitene ugramak bende aliskanlik haline geldi:)yolun hep acik olsun
  Benim sana sormak istedigim Amsterdam aktarmali Rioya gidicem cuma aksamlari merkezde kafe restaruantlar kaca kadar acik olur ve sabaha kadar etraf canli midir, disari cikmama deger mi?yaklasik 10 saatlik bir beklemem olacak .bana bu konuda birkac bilgi verebilir.misin?tesekkurler

 9. Merhaba Alper bey,
  Biz 4 bayan kurban bayram tatilinde amsterdama gitmeyi planlıyoruz fakat bize birkaç amsterdam ile ilgili kötü yorumlar geldi. aşağıda sıralayacağım sorunlara cvp verirseniz çok memnun oluruz. bu güzel blog içinde ayrıca teşekkür ederiz.
  *şehrin 4 bayan için merkezde konaklamayı seçmemize rağmen çok tekin bir şehir olmadığı
  *kendi imkanlarımızla gezeceğimiz için tren yolculuklarının hiç güvenli olmadığını ve başımızın belaya girebileceğini söylediler.
  sizce biz buraya tur programları ile mi? yoksa kendi imkanlarımız ile mi gidelim?
  teşekkürler.

  • Merhaba Selin Hanım,
   Amsterdam seyahat yazımı ve gezi blogumu okuduğunuz için teşekkür ederim.
   Amsterdam güvenlidir, endişe etmeyin. Gece geç saatte tekin görünmeyen tipler görebilirsiniz ama korkmayın, güvenlik düzeyi yüksek bir şehirdir. Elbette genel olarak dikkatli olun, her yerde olduğu gibi. Trenlerde kötü bir olay yaşayana rastlamadım, eşyalarınıza dikkat edin yeter. Bence Amsterdam’a tursuz ve bağımsız gidin, daha ucuz ve keyifli olur.

 10. Merhaba. Hollanda da 1 hafta 10 gün kalmak isterim. ama bir rehber eşliğinde gezmek isterim. bana önerebileceğiniz bir hollanda da türk rehber var mı? irtibat bilgilerini paylaşırsanız sevinirim

 11. Merhaba, Yazınızı okurken gerçekten sokaklarında dolaşır gibi oldum.Amsterdam’a nasipse Ailemle birlikte Nisan sonunda 2.kez gideceğiz. En son 2000 yılında gitmiştik. Bu kez araba kiralasam mı diye düşünüyorum ne dersiniz? Havalimanı-Otel transferi için shuttle tarzı yarım saate bir kalkan ulaşım düşünüyoruz ne dersiniz? Bu mevsim de mutlaka koukunhof bahçesine de gidilmeli diye düşünüyorum?

  • Merhaba. Ben hayatımda hiç araba kiralamadım, bilemiyorum. Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan kent merkezine tren veya otobüsle gidebilirsiniz, yazımda anlattım. Mevsim yaz olmasa da gidilir bence. Keyifli bir Amsterdam seyahati dilerim.

 12. Merhabalar, ciddi anlamda bilgilendirici bir gezi yazısı yazmışsınız,teşekkür ederiz. Biz de önümüzdeki ay bir gezi düşünüyoruz Amsterdama, gitmiş görmüş bir kişiye sormak istediğimiz bazı şeyler var. Cevaplayabilirseniz çok memnun oluruz. Konaklama uygun olsun diye Utrecht ya da civarında bir otelde kalmayı düşünüyoruz (Amsterdam merkeze yaklaşık 40 km uzaklıkta) Iamsterdam card Utrecht ya da diğer şehirlere sağlanan ulaşımda da geçerli midir? Ya da Schiphol havalimanından?

  • Merhaba Melis Hanım,
   Ben de Amsterdam gezi notlarıma ilginize teşekkür ederim. Utrecht’e gittim, hatta az ilerisindeki kasaba Vianen’de kaldım. Hayır, I Amsterdam Card şehir dışında geçerli değil. Başka bir kentte kalmak ulaşım masrafınızı artırır, iyi hesaplamanızı öneririm. Zaman da önemli tabii, gün sayınız bu gidiş-gelişleri değer hale getirecek kadar çok mu?

 13. Merhaba,Mayısın 2.haftasında gitmeyi düşünüyorum acaba havalar ısınmış olur mu? Bi de turların Programı’nda Günebillik Brugge gezisi var.ben de 4günlük tatilimde Brugge için kendi imkanım ile nasıl gidebilirm ? zaman kalır mı ve buna değer mi?çok teşekkürler.

  • Merhaba Azize Hanım,
   Mayıs ayında Amsterdam’da hava durumu serindir, gündüz sıcaklık 12 – 16 derece arasında olup, gece 7 dereceye kadar düşebilir. Parçalı bulutlu bir hava beklenir. Amsterdam ile Brugge arasında tren rahat bulursunuz, epey var. Trenin türü ve aktarma olup olmamasına bağlı olarak yolculuk 3 ile 4.5 saat arasında değişir. Fakat trenler epey pahalı, otobüsle giderseniz 2 saat daha yolunuz uzar ve 5 saat sürer, ancak trenden çok daha ucuza gelir. Değer mi sorusuna benim yanıtım hayır, tarzım yavaş gezmek.

 14. Merhaba,haziran 15 de hollandaya gidiyoruz.kızım amsterdamda ben ve oğlum dodtrech`de kalacağız abimde.dolayısıyle amsterdamda buluşup gezilerimizi yapmayı bu arada civar ülkelere geçeriz diye düşünüyoruz.parasal olarak pahalı olur mu yorgunluğa değer mi görüşünüzü alabili miyim.teşekkürler..

  • Merhaba I Amsterdam City Card ile Volendam ve Marken’e ücretsiz ulaşım yok; ancak Volendams Museum’u ücretsiz ziyaret edebilir, Volendam Turist Bilgi Ofisinden ücretsiz küçük bir hediye alabilir, Volendam’dan Marken’e tekneyle (Rederij Volendam Marken Express) ücretsiz gidebilirsiniz. Ayrıca kartla Volendam’da Restaurant De Pieterman’da öğle yemeği menüsünde %25 indirim, Marken’de Café Restaurant de Visscher’de yemeklerde %25 indirim var.

 15. AMSTERDAM’DA OTOPARK

  Amsterdam’a otomobil ile geldiyseniz aracınızı şehir merkezinde uzun süreli park edemezsiniz ayrıca çok pahalı ve park cezalarının da 55 euro olduğu söylendi. İşte size uzun süreli, güvenli ve ucuz bir park seçeneği. P+R otoparklarını tercih edebilirsiniz. Biz tavsiye üzerine Olimpiyat stadının oradaki P&R otoparkına gittik günlük 8 euro verip çıkacağız diye biliyorduk ama işler değişmiş. Amsterdam olimpiyat stadının altında kapalı bir otopark. Giriş biletini alınca bariyer açılıyor ve bir kat aşağı iniyoruz. Aracımızı park ettikten sonra çıkışa yürüyoruz, orada üç adet makina var makinadan başka muhatap yok. Soldaki iki makinadan birine gelip önce dil tercihi yapıyoruz. Girişte aldığımız giriş fişinin barkotunu makinaya okutuyoruz. Kaç kişilik tramvay bileti istediğimizin üzerine digital ekrana işaretliyoruz. Biz iki kişilik işaretledik 2*2.5= 5 euro Daha sonra makinaya kredi kartımızı takıyoruz,makina bizi yönlendiriyor.İşlem bittiğinde alttan tramvay biletlerimizi ve kredi kartımızı alıyoruz. Çok önemli not: İlk girişteki giriş fişimizi ve tramvay biletlerimizi asla dönene kadar kaybetmiyoruz yoksa 50 Euro ödemek zorunda kalırsınız. Bir kat yukarıdan dışarıya çıkıyoruz yaklaşık 100 m ileride tramvay durağı var buradan şehir merkezine giden 16 veya 24 nolu tramvaylardan birine biniyoruz. Tramvaya binerken mutlaka biletimizi kapıdaki elektronik cihaza okutuyoruz, cihazda yeşil ışık yanıyor ve P+R yazıyor. Biz en merkezi DAM meydanı durağında indik. İnerken de mutlaka biletimizi tramvaydaki cihaza okutuyoruz (hem binerken hem inerken). Size iyi eğlenceler. Şöför bira ve o şeylerden içmiyor aman ha…… E artık dönüş vakti geldi tekrar dönüş yolundaki tramvaya bineceğiz, duraklarda 16 veya 24 yazıyor. Biz yine DAM durağından geri döndük. Tramvaya bindiğimizde biletimizi okutuyoruz Olympisch stadion durağında iniştede tekrar okutuyoruz. Otoparkın kapısındayız, kapı kilitli kapıya girişteki giriş fişini okutunca kapı açılıyor. Aşağı inip tekrar makinaların başındayız. En sağdaki makinaya giriş fişimizi okutuyoruz, Bizde ekranda 38 euro yazdı telaşlanmayın, tramvay biletlerinizi makinaya okuttuğunuz anda ekranda 1 euro yazacak. Kredi kartınızı takın ve sadece 1 euroyu ödeyin. Eski giriş fişinizi makina yutacak ve size yeni bir çıkış fişi verecek. Arabanızı alın çıkışta fişi makinaya takın makina fişi yutacak ve bariyer açılacak. Hayırlı yolculuklar. (Bize bu bilgileri veren ve bizi 38 euro ödemekten kurtaran olimpik P+R da çalışan Türk kardeşime de sevgilerimle) BEKİR CAN ÖZDEMİR 28.05.2015

 16. Merhaba! Gezi yazılarınızı severek okuyorum.Prag seyahatimde ilgili yazınız çok yardımcı oldu. Bunun icin tesekkurler! Temmuz sonunda 3 arkadas Amsterdam a gidiyoruz. Yaklasik 8 günümüz var. Bu süre sadece Amsterdam icin çok fazla oldugundan yakin sehirleri gormeyi de istiyoruz. Size sorum hangi sehir veya kasabalari gormemizi onerirsiniz. Hollanda veya Belçika hatta Almanya dahil,tren veya otobusle gidip görülmeye deger, konaklamamizi tavsiye edebileceğiniz yerler var mi ? Simdiden Tesekkurler!

  • Merhaba Özge Hanım. İlginize teşekkürler. Hollanda’da Amsterdam’dan Rotterdam ve/veya Utrecht’i öneririm. Rotterdam’ı tercih ederseniz Belçika’nın başkenti Brüksel’i, diğer tarafı seçerseniz Almanya’ya geçip Düsseldorf veya Köln’ü görebilirsiniz. Tren ve otobüsleri kolayca bulursunuz. Ben olsam Amsterdam Rotterdam Utrecht şeklinde tam bir Hollanda gezisi yapardım.:) iyi yolculuklar.

 17. Merhaba, balayı için Amsterdam’ı istedik ağustosda gideceğiz, çok güzel bir bilgilendirme oldu öncelikle teşekkür ederim, bu yazıyı daha önce okusaydım tur ile değil münferit organize ederdim seyehatimi, en azından bu yazı sayesinde tur ile dolaşmak yerine kendimiz rahatca dolaşabiliriz şehri, varsa tur ile seyehat edenler için tavsiyeleriniz onlarıda öğrenmek isterim. sevgiler..

  • Bunu duyduğuma sevindim Ali Bey. Amsterdam turu ile gidenlere tur ücretine dahil kısa şehir turuna katıldıktan sonra ekstra turları almayıp kendilerinin ayrı gezmelerini öneririm. Umarım oteliniz merkezi bir yerde olur. Balayı için Amsterdam doğru bir seçim. Mutluluk dilerim.

 18. Merhaba, biz 4 arkadaş Hollanda da başlamak üzere 10 gün interrail yapacağız. İçinde Paris, Berlin’de olacak. Cep telefonu, kredi Kartı yanımıza almalımıyız? Birde Avrupa’da ki hıç tanımadığımız Türk vatandaşlarından yardım almak konusunda nee dusunuyorsunuz? Saygılarımla.

 19. Gecenin su saatinde cok guzel oldu. Ozellikle şu bilgiler cok onemli. Istasyondan merkeze nasil kac paraya gidilir bilgisi cok guzel olmuş:) 1 sorum olacak ilk kez yurt disina cikicam gezi amacli biraz cesaret eksikligi var ve amsterdam buna deger mi (3 4 günlük)
  tebrikler ve teşekkürler

 20. Merhaba Alper Bey, öncelikle blogunuza bayıldığımı söylemeliyim. Çok samimi yazılarınız var.Ben 1 ay sonra 2 arkadaşımla Amsterdam-Brüksel-Berlin-Prag rotasında bir gezi yapacağım.Üçümüz de öğrenciyiz,çok fazla müze merakım yoktur ama gezilse olabilir diye düşünüyorum,yine de ücretleri fazla geldiği için pek yanaşamıyorum. Sizce kalma dahil 11 günlük bu gezi için 2000 gibi bir bütçe yeterli olur mu? Ayrıca müze gezmek sizce yurtdışı gezilerinde önemli mi?

  • Merhaba Ceren Hanım. Çok teşekkürler, buna sevindim! Prag dışında diğer kentleriniz pahalı, Amsterdam ucuz değil, zaten duymuşsunuzdur. Günde 25-30 euro hostellere verseniz yaklaşık 300 euro yani 900 lira eder. Kalan günde yüz lira yeme-içme-az da müzeye yeter ama yol paralarını da düşününce bence yetmez. Müzeler hakkında kişisel durumum şöyle: Gezdiğim ilk 10 ülkede Japon turist gibi bütün müzeleri gezdim, ama sonra sıkıldım, zaten hepsi aklımda kalmıyor ve çok zengin ve ilginç tarihe sahip olan kentler dışındaki müzeler birbirine benziyor. Bana sorarsanız bu dört kentte ikişer müze, veya birer müze birer de kültür merkezi/etkinliği seçin, onun dışında cadde ve sokak gezin, ben çok severim sokak gezmeyi. Amsterdam harika bir şehir, ayrıca Prag yazılarımı da okuyun. Sorularınız olursa orada ve burada beklerim.

 21. Öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Amsterdam’ın pahalı olduğunu duyduk şöyle bir şey planladık. 10 günlük interrail bileti 192 euroydu bundan alıp seyahat edeceğiz,ayrıca Amsterdam ve Brüksel’e 1 gece verdik.Sizce yeterli bir süre midir?

  • Avrupa’yı ucuza gezmek için interrail biletleri uygun. 600 lira da bilet için düşün, kaldı 500 lira. :)) Evet, ucuz yemeklerle idare ederek yetebilir. Yaz mevsiminde çok yürürken suya ihtiyacınız olacak, sık sık yarım litrelik su almak çok pahalıya mal olur. Kaldığınız yerde 3 veya 5 litrelik su alıp çıkmadan önce şişelere bölerseniz daha ucuza gelir. Çoğu Avrupa kentinde olduğu gibi Amsterdam’da da ucuz dilim pizzalar yemek uygun oluyor. Ben olsam Amsterdam’da daha fazla kalırdım. Brüksel için yeterli. Rica ederim, her zaman.

 22. Günaydın Ceren Hanım,
  Su ya da atıştırmalık bir şeyler ihtiyaçlarınızı her yerde gözünüze çarpacak olan Albert Heijn marketlerinden de uygun fiyatlara karşılayabilirsiniz. Ayrıca Alper Beyin de değindiği gibi Amsterdam için bir gün az gelir ve arada yemek için dilim pizza alternatifi olarak külahta patates kızartmasını da düşünebilirsiniz. Amsterdam’lıların yaşadığı bölgelerde de hayat daha güzel. Bisiklet kiralamak ve şehrin sokaklarını Amsterdam’lılar gibi saldırgan ve hızlı bir şekilde dolaşmak? Neden olmasın?
  İyi bir tatil geçirmeniz dileğiyle.
  Saygılar

 23. “Saldırgan” sözcüğünü agressif, sert ve hızlı anlamında kullanmıştım. Sizin yazınızda belirttiğiniz “kuğu gibi süzülen” deyiminin karşılığı olarak! 🙂

 24. Amsterdamla ilgili yazınız çok yararlı ve diğer gezi yazılarında farklı olmuş, teşekkürler. biz ekim ayının başında oud-west bölgesinde tramvay durağı yakınında bir otelde kalmayı planlıyoruz. size sorum gece geç vakitte merkezden dönüş problem olur mu?

 25. Merhaba, yazı için teşekkürler,kafamda netleşmeyen bir kaç şey var. Yarın yola çıkacağız 5 günlük tatil için. Amsterdamcard ile müze kart arasında baya gidip geldik ama hala karar veremedik. Müzelerde sıra bekletmeyen ve uygun olan hangisi sizce? Yoksa bütün müzeler için ücretsiz de olsa randevu mu almak gerekir? Örneğin Van Gogh için baktım, müze kart için randevu veriyor ve ücretsiz girişi belirtiyor ama amsterdamcard’da ücretsiz giriş yazmasına rağmen müze sitesinde randevu vermiyor? Bir de bu zamanlarda hava yağmurlu gösteriyor ama tişört üstüne yağmurluk yeterli olur mu sizce? Yoksa kazak vs götürmek gerekir mi? Şimdiden teşekkürler cevabınız için..

 26. Merhaba yaklaşık 3 hafta Amsterdam da kaldık Şahane bir yer bayıldık. Elimizde 2 müze kart ve 2 ovchipkaart var. Uzun süre kalmayı Düşünen varsa tavsiye ederim çok daha ucuza verebilirim. Müze kartlar 30 temmuz 2016ya kadar geçerlidir.

 27. Yazılarınız çok çok bilgilendirici tam da ihtiyacım olsn noktalara değinmişsiniz paylaşımınız için yürekten teşekkürler ve bol gezili güzel bir hayat diliyorum.

 28. brn temmuzda amsterdamdaydım kısa bir süre ama bu 12 euroluk kartı duymadım. Bahsettiğiniz kart ile yani 12 euroya mı ücretsiz giriyoruz yazdığınız müzelere? Bayramda tekrar gideceğim yardımcı olursanız seviniirim

  • Hayır öyle değil. Amsterdam’da 48 saatlik şehir içi ulaşım kartı 12 euro; müzelere ücretsiz giriş ve ücretsiz ulaşım ile bazı yerlere indirim sağlayan Amsterdam Kart (I amsterdam Card) ise 59 euro.

 29. Bloğunuzdan edindiğimdim bilgilerle birlikte gittiğimiz amsterdam dahil interrrailimiz son buldu. Müsadenizle birkaç birşey eklemek isterim. Amsterdam Berlin Prag Vienna Roma Paris Amsterdam interrrailimiz süresince en beğendiğim yer Amsterdam dır. Merkez istasyondan çıkınca olay karşınızda. Adamlar öyle sehir yapmışlar. Ilk defa çıkacaklar için rahatlıkla gezilebilecek biryer. Insanları çok yardımcı. Avrupa’da kredi Kartı kullanımı yaygın değil burada da öyle dikkat. Ayrıca 15 euro ya 1gb internet aldık Vodofone den yetti. Yemek kulturlerı zayıf, hazırlıkları buna göre yapmak doğru olur. Mantar güzel Atlantis i denedik 🙂 ayrıca 6 Eylül de geldik hava serindi. Alper beyin dediği gibi bisiklet kiralayın ve arka sokaklara doğru gidin en güzel öyle geziliyor. Şimdiden cümleten iyi eğlenceler…

 30. Bir öğün 6 euro. 2 öğünse ortalama 13 euro ya denk geldi. Genelde gezi boyunca yemek olayını soğuk sandwich ile çözmeye çalıştık. Saygılarımla.

 31. Yılbaşında gitmeye karar verdik 1 haftalık Hollanda. Orada arkadaşlarımız da var. Ancak kuzey olduğu için cok soğuk olur hic bir sey anlamazsınız diyorlar. Cok kararsız kaldik

 32. Merhaba, esim ile aralik ayinda 6,7 gunluk amsterdam brugge paris turu yapmayi planliyoruz.amsterdam icin 1 gun yeterli olur diyorlar sizce kac gun ayiralim…farkli oneriniz de olursa sevinirim…

 33. Merhaba .Eşim ve ben 17.Kasımda 4 günlük Amsterdam gezisi yapacağız.Yaşlarımız 70-75 ,dilimiz az ingilizce.Otel ve uçak biletlerimizi ayarladık.Sizin gezi notlarınızı yanıma alacağım.Bilgileriniz için çok teşekkür ederim. I amsterdam kartının 65 yaş üstü için indirimi varmı acaba? Bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.

  • Merhaba. I Amsterdam Card için yaş indirimi yok. Az İngilizce yeterli olur. Taksiye ihtiyacınız olursa Türk olmamasına dikkat edin, çoğu dolandırıcıdır. Dönüşte izlenimlerinizi buraya yazarsanız çok sevinirim. İlginize teşekkürler. Hollanda’yı seveceksiniz.

 34. Merhabalar, çok güzel bir paylaşım. Ben de arkadaşlarımla 3-6 Aralık’ta Amsterdam’da olacağım. Brugge’e gitmek istiyoruz ve hatta olabilirse Brüksel’e de 🙂 Toplamda 2 tam günümüz olacak ve ben uzun zamandır hem Amsterdam hem de Brugge’ü çok görmek istiyorum. Verimli ve keyifli olabilecek bir öneriniz var mı? Amsterdam-Brugge arası için ulaşım hakkında da uygun ve hızlı olabilecek tren bilgisi varsa sevinirim.Şimdiden teşekkürler…

  • Merhaba. Ben olsam 2 günde sadece Amsterdam’ı gezerdim. Amsterdam’dan Bruges’e Thalys hızlı trenleri var. Brüksel’e de Thalys veya Intercity Brussels trenleriyle gidebilirsiniz. İyi yolculuklar.

 35. Oncellikle yaziniz cok yararli, tesekkur ederim. Ben hayatimda ilk defa yurt disina cikicagim bir arkadasim davet etti cumartesi pazartesiye kadar kolnde kalicam. Daha sonra Turkiye’ye donmek icin 1 haftam olucak. Sonrasinda almanyanin sehirlerini gezmemi mi yoksa hollanda ve belcika yapmami onerirsiniz? Hangisi daha ekonomik ve eglenceli olur, yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.

  • Ben Almanya’da sadece Berlin’e gittim, tavsiye ederim ama size uzak. Hollanda çok güzel bir ülke, bence o kadar yakın ve zamanınız varken kaçırmayın. Amsterdam, Roterdam ve Brüksel olabilir.

 36. Ben ilk defa yurt disina cikacagim icin bir kac konuda daha yardiminiza ihtiyacim var ? 1 haftalik suremi o uc sehir icin nasil boleyim ? Amsterdam ucretsiz ya cok uygun kalacagim nereler var ? Bu 1 haftalik gezi icin ne kadarlik bir miktar ayarlamam gerekir ? Bir de donerken bruksel charleoi * havaalanindan donmeyi planliyorum cok uygun sehir merkezinden ulasimim zor olur mu ? Bu sorularimi cevap verip yardimci olursaniz cok sevinirim tekrar tesekkur ederim

  • 3 gün Amsterdam, diğer şehirler ikişer gün uygun olur. Çok ucuz ya da ücretsiz kalacak yer yok. Pansiyon ve hostel aratın, en ucuz onlar olur. Miktar veremem, kişiye göre çok değişir. Brüksel şehir merkezinden Charleroi Havaalanı’na gitmek için code 814 bilet alıp Charleroi Sud tren istasyonuna gitmeniz gerekiyor. Oradan Bus A ile havalimanına gidiliyor. Daha kolay ve hızlı olsun derseniz merkezden Brussels-Midi istasyonundan 13 avroya direkt havalimanı servisleri var, saat başı. iyi yolculuklar.

 37. Oncelikle yardimlariniz icin cok tesekkur ederim. I amsterdam card ile her muzeye ucrestsiz giris saglanabiliyor mu ? Sehir merkezinden kolayca temin edebilir miyiz ? Valendam marken windswill bu uc yeri hangi rota izleyerek gezmeliyim ? Yarim gun yeterli olur mu ? Bir de yukarda bahsettigim kartta volendam marken arasini ucretsiz gecebiliyoruz degil mi ?

  • I Amsterdam City Card bütün müzelere değil ama çoğuna ücretsiz giriş içeriyor. Kartı Schiphol Havaalanı Arrivals 2 terminalindeki Holland Tourist Information bürosundan, Arrivlas4 terminalindelki Connexxion Help Desk yardım masasından, kent merkezindeki Central Station karşısındaki Stationsplein’den, Museumplein 4’te Museumshop’tan, Waterlooplein’deki Operadan ve bir çok müzeden satın alabilirsiniz. Amsterdam Card ile Volendam ve Marken arası kanal gezisi ücretsiz. Rota size kalmış, yarım gün yeter. Rica ederim, güzel bir Hollanda seyahati dilerim.

 38. Yasanan teror olaylarindan sonra bruksel gezimi iptal ettim. Amsterdam gezimi roterdam ile tamamlayip yurda donus yapicam . Bu son donemde yasanan teror olaylari ile ilgili cekincelerim var siz ne dusunuyorsunuz ? Bir de amsterdan rotterdam arasui hangi arac ile gecmem uygun olur. 1 gunde rotterdam gezimi tamamlayip aksam 11 30 ucagina amsterdam havaalanina yetisebilir miyim sizce ?

  • Amsterdam Rotterdam arasında THA veya ICD trenlerini kullanabilirsiniz, 40 dakika sürer. Bir gün yeterli ama ben zamanım varsa kalırdım, aceleye gerek yok. Terör konusunda tahminde bulunmak zor, ancak IŞİD’e karşı savaşa katılan ülkelerin büyük kentleri hedefte. İyi yolculuklar.

 39. Alper bey, vermiş olduğunuz bilgiler gezimizi çok kolaylaştırdı. I amsterdam kart alarak 3 gün çok güzel gezdik. Kanal turu, Van Gogh Müzesi hayvanat bahçesi (çok güzeldi) diğer birkaç müze, otobüs ve tramvay kullanımı hava alanına kadar bol bol istifade ettik. Volendam gezisi için 10 euro fark ödeyerek 3 günlük kartı 79+10=89 euroya aldık. Bu arada Volendam ve Markene bayıldık. (Havanın bulutlu olmasına rağmen). Kart fiyatları da değişmiş. 59-69-79 euro. Günlükler de 7,5-12-16 euro. Ekonomik yemek alternatifi olarak AlbertKline gibi bir marketi tavsiye edebilirim.

  • Amsterdam gezi yorumunuz için çok teşekkür ederim Asuman Hanım. I amsterdam City Card fiyatları yazımda da 59, 69, 79 avro şeklinde. Hollanda hava durumu genelde bulutlu ve kapalı ama dediğiniz gibi çok güzel. İlginize teşekkürler, nice seyahatlere.

 40. Kısmet olursa Berlin’e bir gezi yapmak istiyoruz.Berlinle ilgili yazılarınızıda okudum. Çok faydalı ,güzel bilgiler vermişsiniz. Gidersem yanıma printlerini alacağım. Teşekkürler,yeni güzel seyahatler dilerim.

 41. İyi günler 24 ocakta amsterdama seyahat edicem. önceden gitmiştim ancak fazla kalmamıştım. I amsterdam kartla hangi müzelere giriliyor. 1 2 programda bazı müzelere online bilet alın diyordu. O müzelerede I amsterdam kartla giriliyor mu Alper bey? Şehir merkezinde önerdiğiniz oteller var mı eşimle kalıcam. Yazınız için teşekkürler.

  • İyi günler Hakan Bey. I Amsterdam Card ile ücretsiz girilen müzeler ve indirimli yapılacak şeylerin bir kısmı yazımda var. Tam liste için yazıdaki bağlantıya bakabilirsiniz. Evet, online bilet almanız avantajlarını engellemez. Ben bazen şehir dışında, bazen de evde kaldığım için merkezi bir otel öneremeyeceğim maalesef. Fakat burada biri görüp de yazarsa iyi olur. İlginize teşekkürler, iyi yolculuklar.

 42. Merhabalar Alper Bey, bloğunuzu yaklaşık 2 yıldır takip ediyorum, yazılarınızı ve gezilerinizi büyük bir heyecanla ve zevkle okumaktayım. Hiç gitmediğimiz onlarca Ülke’ye sayenizde gitmiş kadar olduk desem yalan olmaz.:) Ben Amsterdam’a bir alışveriş neticesinde 2 kişilik Gidiş-Dönüş Uçak Bileti ve 2 Gecelik konaklama kazandım,seyahatimiz Temmuz ayında olacak. Ben de hazır gidiyorken masraflarını karşılayarak 10 yaşlarındaki oğlumu da beraberimizde götürmeyi hatta 2 günlük seyahati 2 gün daha uzatarak 4 güne çıkarmayı planlıyorum. Bizimki tam bir Aile gezisi olacak, ilk defa Yurt dışına çıkıyoruz ve eşimle benim orta seviyede İngilizcemiz var. Medeni davranırsak ve saygılı olursak insanlarla herhangi bir sorun yaşamayacağımızın bilincindeyiz. Ailecek çok özel olmazsa sıradan müzeleri gezerek mutlu olamıyoruz sizinde söylediğiniz gibi belli bir noktadan sonra hepsi birbirine benziyor hem zaman alıyor hem belli bir maliyeti var hemde sıkıcı olabiliyor, biz daha çok cadde ve ortamları gezeceğiz gibi görünüyor. Size şöyle bir sorum olacak; Amsterdama gitmişken trenle Brüxel veya Lüxemburg’a da 1 gün gitmeyi istiyorum, bu sanırım oradayken çok kolay ve mümkün olabilecek bir gezi. Topu topu 4-5 günlük bir gezi olmasına rağmen Hollanda Büyükelçiliği’nden vize almaya gittiğim zaman böyle bir olasılıktan bahsetmeli miyim? Amsterdam dan Belçika’ya veya başka bir ülkeye gitme ihtimalim vize almamı zorlaştırır mı? Güzel ve objektif yazılarınız için tekrar teşekkür ediyorum. Kanatlarınız hep açık kalsın, Dilediğiniz heryere Uçun,Uçun,Uçun…:)

  • Merhaba Kenan Bey. Bloguma ilginize memnun oldum, çok teşekkür ederim. Orta düzeyde İngilizce ile Hollanda’da işinizi görebilirsiniz, rahat olun. Hollanda vizesine başvururken teorik olarak gideceğiniz diğer ülkeler de formda sorulur, ancak yazmazsanız sorun çıkmaz. Önemli olan Schengen vizesini hangi ülkenin konsolosluğundan aldıysanız ilk o ülkeye giriş yapmanız. Ailece harika bir Amsterdam gezisi diler, dönüşte buraya izlenimlerinizi beklerim. Var olun. Yolunuz açık olsun.

 43. Alper Bey iyi günler. Biz de Eylül 2016 da 10 günlük Amsterdam gezisi ayarladık. Ama orada merkezi yer neresidir, nerede kalırsak daha iyi olur bilmiyoruz. Yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca 10 gün çok uzun diye Kopenhag’a da gidip gelmeyi düşünüyoruz, ne dersiniz ve en iyi gidiş yolu nedir? Teşekkürler.

  • Merhaba Fikret Bey. Amsterdam’da merkezi semtler olarak yazımda saydığım bölgelerde kalmak, taksiye veya toplu taşımaya pek ihtiyacınız olmadan gezmek için iyi olur. Amsterdam Kopenhag City Night Line yataklı Borealis trenleri var. Amsterdam Centraal istasyonundan kalkan tren 12 saatten fazla sürüyor. En son bilet fiyatları 45 ila 60 avro arasında diye biliyorum. Eurolines otobüsleri Amsterdam Stationsplein 3 DUIVENDRECHT’ten kalkıyor ve 13:30 saat sürüyor, bilet fiyatı 55 avro. Epey uzak onun yerine Hollanda’da gezmeyi düşünmez misiniz?

 44. Alper Bey merhaba, dönüşünüz için teşekkürler. bu şartlarda bunu düşünmek en doğrusu ama bu konuda da bilgimiz yok tabi ki. Araba kiralayarak bunu yapabiliriz. Bu hem çevreyi görmek hem de yakın yerlere uzanabilmek adına daha kolay gibi. Nereleri önerirsiniz? Amsterdam’ a kaç gün ayırmalı?

  • Hollanda küçük bir ülke, yolları düzgün. Rahatça gezersiniz. Başkent Amsterdam, eski semtleri ve köşkleriyle Arnhem, seramikleriyle ünlü tarihi şehir Delft, eğlenceli gece hayatı ile öğrenci kenti Groningen, müzeleriyle Leiden, mimarisi ve kültürü ile Maastricht, modern mimarisi ve sanat dünyasıyla Rotterdam, değirmenleriyle Zaanse Schans açık hava müzesi, çiçek bahçeleriyle Keukenhof, Hollanda’da gezilecek yerler arasında yer alıyor. Amsterdam’da kaç gün kalma konusu sizin seyahat anlayışınıza göre değişir. Kenti zamanı verimli kullanarak 2 günde gezebilirsiniz, ama tadıp koklamak, hissetmek için bence en az 5 gün kalmak gerekir.

 45. Merhabalar,

  Öncelikle blogunuz ve detaylı yazılarınız için ne kadar teşekkür etsem azdır, ne zaman seyahate çıkacak olsam önce blogunuzu ziyaret ediyorum.

  Yazın Haziran aylarında kız arkadaşımla Amsterdam yolculuğu düşünüyoruz, Haziran aylarında. Şimdiden bir fiyat araştırması yaptım ancak günlük ortalama ne kadar harcama yaparız onu kestiremiyorum.

  3 gece 2 kişi konaklama : 600TL-1000TL
  2 kişi uçak bileti gidiş-dönüş : 1000TL
  Günlük 2 kişi ortalama harcama : 100 Euro (yemek+coffeshop)

 46. merhabalar 18-21 mayısta amsterdamda olacagız. Zaanse Schans, haarlem, volendam- marken görmek istiyorum. nasıl plan yapsam bilemedim. zamanı en verimli nasıl planlarım. yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba. Hollanda gezisi için 3, belki 2.5 gününüz var. Amsterdam zaten çok güzel bir şehir, ben olsam merkezden ayrılmazdım bu kadar kısa bir sürede. Zaanse Schans, Haarlem, Volendam ile Marken kentin dışında ve sırasıyla Batı, Kuzey ve Kuzeydoğu olmak üzere üç farklı yönde. Ben olsam bu üç bölgeden ikisinden vazgeçer ve daha rahat gezerdim.

 47. Alper bey merhaba.
  orta avrupa tur ile ilgili bilgiler için yazışmıştık..
  şimdiki sorum; kızım budapeştede erasmus öğrencisi 4 arkadaş 3-4 gün için amsterdam a seyahat etmek istiyorlar konaklama için nereyi tavsiye edebilirsiniz..öğrenci bütcesi ile gidecekleri için:-))
  iyi günler

 48. Merhabalar.Bende 16.05.2016 tarihinde Amsderdama gidiyorum. Yazinin okuduktan sonra.Nereleri gezecegimi simdiden belirledim cok yardimci oldunuz tesekürler ediyorum ☺

 49. Alper Bey merhaba, yazınızı ilgiyle okudum; bilgiler gerçekten çok faydalı ve benim amsterdamla ilgili daha önce internetten yaptığım araştırmayla birebir örtüşüyor. Bizde haziran ayında eşimle birlikte amsterdamda olacağız ve şehir merkezinde bir otelde kalacağız; benim sormak istediğim Schiphol havalimanından şehir merkezindeki tren garına gitmeden-zira kalacağımız yer merkez istasyona uzak – başka nasıl ulaşabiliriz.

  • Merhaba. Amsterdam Schiphol Havalimanından kent merkezine yine trenle gidip merkez istasyondan tramvayla otele gitmeniz gerekiyor. Başka bir yol varsa da bilemiyorum. İlginize teşekkürler, iyi yolculuklar.

 50. Merhaba alper bey yazilarinizi okumadan yurt dışına çıkımiyoruz kasim ayında eşimle amsterdam Brüksel Köln rotası düşünüyoruz. gidiş bileti Amsterdam aldık. dönüş Kölnden düşünüyoruz. gezimize kaç gün ayirmaliyiz sizce. (3gun Amsterdam 2 gun Brüksel 2 gun Köln yeterli olur mu) sizce uygun mu. alternatif rota önerebilir misiniz.

 51. Merhaba alper bey ben erasmus ile hollanda ya gelicem 8 temmuzda nijmegen da olucam.Nijmegen hakkında bir bilginiz varmi Amsterdam ve Rotterdama ulaşımı nasıl sağlaya bilirim.Bir de bende ovchipkart var onu nasıl kullanicaz?

  • Merhaba. Amsterdam Nijmegen arası 88 kilometre, otobüs 1 saat 40 dakika, tren 1 saat 20 dakika sürer. OV-chipkaart otobüs, tren ve tramvaylarda geçerli. Kartı sarı-lacivert makinelerde doldurabilirsiniz. Nijmegen Hollanda’nın en eski şehri. Erasmus için Hollanda’yı seçmekle iyi yapmışsınız, çok güzel bir ülke.

   • Teşekkür ederim alper bey Rotterdama ulaşım da aynı şekilde mi?Bir de biz Paris almanya italya ispanya ya gitmeyi düşünüyoruz bize uygun ulaşım araçlarını tavsiye edermisinz Paris de bir otelde kalmayi düşünüyoruz bir gece fiyatları Nasıldır?

    • Rotterdam ile Nijmegen arası otobüsle 1.5 saat. Hollanda ve genel olarak Avrupa’da trenler pahalı; Interrail ya da diğer bir indirim kartınız yoksa otobüsle seyahat edin. Paris’e gitmedim, bilmiyorum.

      • Evet alabilirsiniz. Hollanda ve çevre ülkeleri gezmek istiyorsunuz. Interrail Global Pass bileti 200 avrodan başlıyor ama Hollanda ve Interrail üyesi diğer 29 ülkeye seyahat özgürlüğü sağlıyor. Interrail Benelux Pass bileti ise Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’da istediğiniz kadar gezme imkanı verir, bilet fiyatı 87 avrodan başlar. Interrail sitesinden alabilirsiniz.

 52. Merhaba, öncelikle gezi deneyimleriniz ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Biz iki arkadaş Ekim ayında 6 günlük Amsterdam gezisi planladık uçak ve otel işi tamam. Yorumları okuduğumda sanırım tüm şehri iyice gezip görme açısından 3 günlük I Amsterdam Card bizim içim ideal. Fakat çevre kasaba ve köyler için 2-3 günlük ulaşım kartları var mı?

  • Merhaba. Hollanda’da şehirler arası ulaşımda indirim sağlayan Holland Pass kart var. Ayrıca bir günlük sınırsız tren seyahati için DAY train ticket veya NS train-day ticket bileti de mevcut.

 53. Merhaba
  Seyahat yazılarınız gerçekten çok bilgilendirici ve yararlı oluyor.Haftaya ailecek Amsterdama gidiyoruz.Almanya dan araba kiralayıp gideceğiz.Zaandam da ücretsiz otoparkı olan bir otelde kalacağiz.Çevreyi gezmek için araba rahatlık olacak ama Amsterdamın içine toplu taşımayla gidip döneceğiz park sorunu yüzünden.Zaandam ayrı bölge sayıldığı için sanırım günlük toplu taşım kartları geçerli olmuyor.Bana Zaandam a ulaşım ve bilet konusunda bilgi verebilir misiniz.

  • Merhaba. Seyahat blog yazılarıma ilginize teşekkür ederim. Zaandam ile şehir merkezindeki Amsterdam Central Station arasında iki istasyon var. Bilet fiyatı 2.6 avro ve 11-13 dakika sürüyor. Zaandam’dan Alkmaar, Den Helder, Nijmegen ve Maastricht kentlerine de direkt trenler var. Amsterdam Central Station’dan Zaandam’a R-Net 392 ve 394 numaralı otobüsler de gidip geliyor ama trenden daha uzun sürüyor.

 54. Yanıtınız için teşekkür ederim.Zaandam a giden otobüslere ve kalkış varış duraklarına ulaştım ama hala bu otobüslerde hangi tür bilet yada kart geçerli,amsterdam merkezde kullanılan biletler bunlarda da geçerli oluyormu bilgisine ulaşamadım
  Yardımcı olursanız sevinirim.

 55. Merhaba Alper bey, yazılarınızdan çok istifade ediyoruz. teşekkür ederiz. aslında ben ve eşim de bir gezginiz belki bir gün bir blog açabilirim. benim sorum Brüksel Amsterdam arası tren biletini online aldım internet sitesinden. Hızlı tren değil dolayısı ile koltuk rezarvasyonu yapamadım. koltuk rezv. gerekli mi brüksele gidince istasyondan yapabilir miyim. biz genelde uçuyoruz. ilk defa şehirler arsı tren kullanıcaz. teşekkür ederim.

  • Merhaba Çiğdem Hanım. Eurostar, Thalys ve TGv trenlerinde koltuk rezervasyonu zorunlu ve otomatik, ancak ICE trenlerinde yok, sanırım ICE tren bileti satın aldınız. Ayrıca Amsterdam’a Brüksel’den hiç gitmedim ama Belçika ile Hollanda arasındaki trenlerde koltuk numarası yok diye biliyorum, biraz erken gidip istediğiniz yere oturuyorsunuz. Avrupa’da ülkeler arası trenlerde bu numarasız biletle ilk karşılaştığımda şaşırmış, “Hindistan mı burası?” diye sormuştum. 🙂

 56. Alber bey cevabınız için teşekkür ederim.bu bizim için zor olucak biz titiz insanlarız erkenden gider otururuz artık.online çekim uçağa bile ilk binmek için telaş ettiğimize göre bu durumu siz düşünün artık:)

  • Rica ederim. Ben de titiz ve tez canlı biriyim, erkenden giderim istasyona veya havalimanına.:) Keyifli ve rahat bir Amsterdam ve Avrupa turu dilerim. Dönüşte izlenimlerinizi buraya yazarsanız sevinirim. Esenlikle.

 57. Merhaba Alper Bey, Ağustos’un 13’inde kuzenimle Amsterdam’a gideceğiz ve bir akrabamızın yanında 5 Eylül’e kadar kalacağız. Ancak benim hiç yurtdışı tecrübem yok, kuzenim de sadece Avusturya’ya gitti. Adana’dan bineceğiz, ancak aktarma ve Amsterdam konularında çok endişeleniyoruz. Kalacağımız yer Utrecht’te, bu bizim için sorun yaratır mı? dipnot: Ben yurtdışı seviyesinde C1 seviyesinde ingilizce ve orta halli flemenkçe biliyorum. Ancak kuzenim çok az İngilizce biliyor. Bu bizim için bir sorun mu yoksa ben tek başıma halledebilir miyim? Saygılar, Gece K.

  • Merhaba. Hollanda’da 23 gün tatil! Şanslısınız. Utrecht’e gittim ben, Hollanda’nın dördüncü büyük şehri, orta büyüklükte güzel bir kent. Aktarma için endişelenmeyin, aktarma yapacak yolcular için tabelayı takip edersiniz. çeşitli adlı sayfamda seyahat edecekler için yararlı genel bilgiler var. Orta seviye İngilizce yeterli. Kuzeniniz tek başına bir yere gideceği zaman gerekebilecek bazı cümleleri yazarsınız, yanında taşısın; bilet ücreti ne kadar, bu adrese nasıl gidebilirim, Utrecht treni nerede gibi. Hollanda Amsterdam Schiphol Havalimanı’na indiğinizde şehir merkezine gitmenize gerek kalmadan direkt Utrecht’e tren var, bilet ücreti 8 avro. Utrecht’ten Köln, Frankfurt ve Basel’e de direkt trenler var. Otobüs de çok. Saygılar.

 58. İyi günler Alper Bey. 18 Temmuz’da 7 günlüğüne Dubrovnik’e gidiyorum. Burasıyla ilgili bilginiz var mı? Önerileriniz benim için önemli. Paylaşımlarınız için teşekkürler

 59. Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için..Kız arkadaşımla beraber PRAG-ALMANYA-HOLLANDA Gezisi yapıyoruz..Tecrubeleriniz oldukça faydalı oluyor..
  Benim sorum;
  3 gece 4 gün kalacağımız amsterdam’da Vondelpark’ın hemen dibinde bir otelde kalıcaz. Ulaşımı bisikletle çözebilirmiyiz? Yaşımız genç olduğunu göz önüne alarak ulaşımı nasıl çözmemizi önerirsiniz?

  Ayrıca bisiklet kiraları ne civarlarda?
  Bisiklet kiralayınca nerelere koyuyoruz bisikletleri ve bisikletlerden park ücreti vs alıyorlar mı?

  • Vondelpark ile Amsterdam kent merkezi arası yaklaşık 3.5 kilometre, bisikletle gidebilir ve gezebilirsiniz. Yürüyerek de ulaşım mümkün. Bisiklet kiraları günlük 10 ile 15 avro arasında değişiyor. Ücretsiz park yerleri yaygın.

 60. Ben de GVB kart aldım, ama havaalanından şehir merkezine bir de tren ücreti ödememek için şöyle bir yol izledim.
  Havaalanından kalkan 69 numaralı otobüsü var GVB’nin. Ona bitip son durağında (sloterdjik) inerseniz metroya ulaşıyorsunuz. Ekstra tren parası ödemenize gerek kalmıyor.

 61. Merhaba alper bey biz arkadaşımla rotterdamdayiz rotterdam da nereleri gezebiliriz bide hollanda da onerebilecegin iz nere var arkadaşlarımla gidebilecegimiz

  • Merhaba. Rotterdam’da Markthal Pazarı, Kunsthal, Museum Boijmans Van Beuningen, Wereldmuseum, Erasmus Heykeli, De Ster ve De Lelie yeldeğirmenleri, Eski Liman, Grote of Sint Laurenskerk Kilisesi, Maeslantkering en önemli gezilecek yerler. Amsterdam, Utrecht ve Maastricht Hollanda’nın en güzel şehirleri.

 62. merhaba alper bey, kız kardeşimle aralık ayının amsterdam ilk haftası amsterdama gitmek istiyoruz. Bu dönemde o geziden keyif alınır mı? Çok soğuk olup sadece cafe ve müze mi yaparız acaba?

  • Merhaba. Aralık ayının başında Amsterdam’da hava durumu soğuk olur ama sıcaklık gündüz 7 ila gece 3 derece arasında seyreder, aşırı bir soğuk değil. Dışarıda gezmek için kalın bir kaban, şapka veya kapşon, kaşkol gerekir. Yazın gitmek daha keyifli olur ama zamanınız Kışın varsa yine de kaçırmayın derim, o da iyi olur.

 63. Merhaba cok guzel bir yazi olmus,
  Ellerinize saglik 28/30 kasim Amsterdama bilet aldim,
  Bagaj kisa oldugu icin ufak bir sirt cantasi goturmeyi dusunuyorum Turk isletmeler dikkatimi cekti ornegin Mevlana Hotel diye bir yer buldum 🙂
  Kasim ayinda kar botlarimi almalimiyim ?
  Ogle ve aksam yemekleri icin en iyi fiyatli restorantlar nelerdir?
  Guzel yerler soylemissiniz i amsterdam card i alinca hava alanindan merkeze ucretsiz gelebilir miyim?
  2 gun icin karta gerek var midir gorusunuz nedir ?
  2 fun icin merkezde bir tesis dusunmekteyim ingilizce duzeyim kuvvetli degil sorun yasarmiyim 🙂 ukraynacam var

  • Merhaba. Amsterdam’da Mevlana Hotel’i biliyordum. Kalmadım ama bir kez tabelayı görünce yakınlık hissedip oda fiyatlarını sormak için girdim. Hiç tekin olmayan kaba saba tipler vardı, soruma yanıt bile vermediler. I Amsterdam Card Schiphol Havalimanı ile şehir merkezi arasında geçerli değil. Çok müze ziyaret edecekseniz almaya değer. Orta düzeyde İngilizce bilgisi yeterli olur. Amerikan fast food zincirlerinde ya da Türk ve Arap dönercilerde ucuz yemek yiyebilirsiniz.

 64. Merhabalar Alper ,
  bloğunuzu arada bir takip ediyorum. Yurtdışında gezip kalacak yer ile ilgili arkadaşlara ufak bir tavsiyem olacaktı. 2 veya daha fazla kişi geziyorsanız airbnb ile kalacak uygun yerler bulmak mümkün. 2016 Haziranında tüm fransayı 15 gün boyunca iki aile olarak gezdik ve neredeyse %50 otel masraflarımızı azalttık diyebilirim. Yani tek gezmiyor biraz kalabalık iseniz airbnbden de ev bakmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca Paris’de kaldığımız ev hariç diğer evlerin tamamı otel konforunu aratmadı diyebilirim.

 65. Merhaba. yazınızı büyük bir zevkle okudum. merak ettiğim konu I Amsterdam Card ile ilgili olarak yazınızda “8 saat geçerli I amsterdam City Card ücreti 59 euro” yazmışsınız ama devamında “ki 48 saatlik kart 12 eurodur” yazıyor. hangisi doğrudur acaba?
  ayrıca bu kartı havaalanına indiğimiz gibi alabileceğimiz bir yer var mı? yani hemen 48 saatlik bir kart alıp daha ilk şehir merkezine gitmek için bineceğimiz metroda kullanmaya başlayalım mümkün mü?

  • Merhaba. 48 saat geçerli I Amsterdam City Card 59 avro. 48 saatlik şehir içi ulaşım kartı bedeli 12 avro. Evet, Schiphol Havalimanı’nda nasıl alacağınızı yazımda açıkladım. iyi yolculuklar, blog yazılarıma ilginize teşekkürler.

 66. Haziran 2017 icin biletimi aldim. Tek basima gidip gezecegim. Bakalim nasil olacak. Gelmek isteyen olursa yazin bana 🙂 vlknglck@ gmail.com

  Otelim redlight’a 2dk yuruyus mesafesinde.

  Umarim sag saglim donerim.

 67. Merhabalar, yazınız çok güzel olmuş. Ocak ayında eşimle amsterdama gideceğiz. Havaalanından merkeze gitmek için ve merkezde toplu taşımaya binmek için hangi kartı almamız gerekiyor. Teşekkürler.

  • Merhaba. Amsterdam Havalimanı’ndan kent merkezine gitmek için gereken bilet ve şehir içi ulaşım için I amsterdam Card adlı ulaşım ve müzelere giriş kartını yazımda ayrıntılı anlattım. İyi yolculuklar.

 68. Merhaba Alper Bey eşimle birlikte 11 haziran 2017 de Amsterdam’a gideceğiz. Ama ikimizinde çok az İngilizcesi var. Daha önceki seyahatlerimizde turla gittiğimiz için sıkıntı olmadı. Bu sefer yalnız gidiyoruz. Sıkıntı yaşar mıyız acaba?

  • Merhaba Demet Hanım. İngilizcenizin az olması sizi Hollanda’ya tursuz gitmekten alıkoymasın, idare edebilirsiniz. Bence bunu bir fırsat olarak değerlendirip eşinizle birlikte seyahatte işinize yarayacak temel İngilizce çalışın. Lokanta, otel, müzelerde gerekecek sözcüklerden ayda 10 tane öğrenseniz çok işinize yarar. Elinizde minik bir sözlük ya da telefonunuzda sözlük veya çeviri uygulaması da işe yarar.

 69. Mrb alper bey. 26 nisan da amsterdama gidiyoruz. O gun de kral gunu etkinlikleri var. Metro calismiyormus merkeze nasil ulasim saglayabiliriz. Turk bir taksici 50 euro ya goturebilecegini soyledi. ayrica bu ozel gun hakkinda bilgilendiriseniz sevinirim tesekkurler.

  • Merhaba. Kral Günü Amsterdam’daki en büyük sokak partisi, kent turuncu renge bürünüyor. Turuncu eğlenceli kıyafetler giyen binlerce kişi yürüyüş geçidi yapıyor. Canlı müzik konserleri ve DJ performansları gerçekleştiriliyor, tüm şehre yayılan sokak pazarı vrijmarkt kuruluyor. Yüz boyama, spor, oyunlar, eğlenceler düzenleniyor. Müzelerin çoğu kapanıyor. Ulaşımda taksi, otobüs ve tramvaylarda kısıtlamalar var, treni tercih etmelisiniz. Amsterdam RAI ve Amsterdam Science Park istasyonlarına hiçbir metro veya tren gitmiyor. Havaalanından şehir merkezine tren çalışıyor, ama kalabalık olacaktır. Sorun olmaz sadece ulaşmanız biraz gecikebilir.

 70. Merhabalar Alper bey yazınızı ilgiyle okudum. Avrupa turu kapsamında bir gün de Amsterdam’da bulunacagım bir gün içinde kesinlikle gezin görün diyebileceğiğniz nereler vardır. Bir de amsterdamda her yer yürüme mesafesinde midir teşekkürler.

  • Merhaba Batıhan Bey. Amsterdam gezi rehber yazıma ilginize teşekkür ederim. Amsterdam 1 günde gezilecekse bence yapılacak en önemli şey caddelerinde sokaklarında bol yürüyerek kanallarını, zarif tarihi evlerini, kibar insanlarını görmek. Rijkmuseum ve Stedelijk müzelerinden birini seçip ziyaret edebilirsiniz. Begijnhof, Rembrandtplein ve çevresi, Leidseplein Meydanı, merkezi tüm semtler çok güzel. Bence alçak tur tekneleriyle mutlaka bir kanal turu yapın, onun dışında ya 1 müze ya da hiç müzesiz, şehrin keyfine varın, 3 tane müze ziyaret edip kentin havasını kaçırmayın. Bence Amsterdam’ı beğenecek ve yeniden gitmek isteyeceksiniz. Turda gece konaklama var mı, günübirlik mi?

 71. Alper Bey iyi günler, daha önce de yazışmıştık ama biz 15 Temmuz nedeniyle Amsterdam’a gidemedik. 22 Mayıs’ta tekrar deneyeceğiz:) 11 günlük, tursuz, bağımsız planlanan bir gezi. Volendam, Zaandam, Giethoorn, Utrecht, Lahey Brugge gibi yerleri de kapsayan bir gezi programı yaptım. Buralara gidiş gelişleri de doğal olarak trenle yapacağız. Amsterdam konaklamamız önce 3 sonra 2 günlük. Diğer günler Utrecht, Lahey ve Brugge da konaklayacağız. Acaba bu yerler arası transferi kapsayan indirimli tren bileti var mı? Siz veya bloğunuza katkı sağlayan ve bilen kişiler bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler

 72. Alper bey.merhaba Hollanda’da şirket kurdum. Yakında Ankara anlaşması ile gidiyorum. Daha önde hep yaz aylarında gittim. Benim genç yaşıma rağmen romatizmal hastalıklarım var. Türkiye’de Kasım Aralık Ocak sadece zorlu geçiyor. Şubat sonu hava 20 derecelere çıktığı için iyiyim. Hollanda yıl boyunca çok mu soğuk oluyor. Bahar aylarında hava sıcaklığı ılık mı? Teşekkür ederim.

  • Merhaba. Hollanda hava durumu ve iklimi için genel olarak soğuk bir ülke diyebiliriz. En sıcak ay Ağustos sıcaklık ortalaması 17°C. En soğuk Ocak ayı ortalama 3 derece. Ortalama 90mm ile en yağmurlu ay Kasım. Aralık, Ocak, Şubat aylarında Kış mevsimi sıcaklıkları gece en düşük 1°C, gündüz en yüksek 7°C olur. Eylül ve Ekimde en yüksek 17°C, en soğuk 10 derece olur. Nisanda en sıcak 12, en soğuk 4 derece olur.

 73. Merhaba Alper Bey,
  Çok güzel bir yazı hazırlamışsınız, çok faydalı oldu. Ben de bir kaç gün sonra 4 günlüğüne Hollanda’ya gidiyorum. İki gün Amsterdam ve iki gün de Utrecht’te kalıcam. Yanımda 8 yaşındaki kızım da olacak. Acaba çocuklar için de ilginç olabilecek neler yapabiliriz her iki şehirde? Çok teşekkür ederim.

  • Merhaba. Amsterdam’da çocuk için NEMO bilim müzesi, ARTIS Kraliyet Hayvanat Bahçesi, Madame Tussauds mumya heykel müzesi, Geitenboerderij Ridammerhoeve keçi çiftliği, Amsterdam Dungeon, Vondelpark çocuk parkı eğlenceli yerler. Utrecht kentinde Domtoren rondleiding kulesi ve Maximapark güzel olur. Hollanda seyahat yazıma ilginize teşekkür ederim.

     • Ben de gezimizle ilgili biseyler yazayım. 8 yasindaki kizim Amsterdam’ı çok sevdi. Botla kanal turu yaptık, Van Gogh Müzesi’nde bir workshop’a katildik (onceden email atip registration yapabiliyorsunuz ya da “walk in” olanlar var), Rijks muzesinin arkasindaki alan cok keyifli ve orada zaman gecirdik (herkesin ayagini soktugu kucuk bir havuz var orada zaman gecirdik). Leidseplein denilen meydanda zaman gecirdik; sokak gösterileri yapanlar vardi, cok eglendik. Sehir icinde en kolay ulasim tramvayla oluyor. Soforleri cok yardimci oluyor. Amsterdam’da yenecek bisey kesinlikle “Poffertjes” denilen kucuk bombe pancake’ler. Yaninda tereyag ve pudra sekeri ile, ve istenirse krema, cilek falan gibi seylerle yeniyor ve nefis. Daha sonar kızım bir gunu de Efteling Park’ta gecirdi ve cok eglendi.

 74. Alper Bey Merhaba,
  Yazınızı dikkatle okudum. Okurken Amsterdam’da gezdim adeta.
  Eindhoven’da bir etkinliğe katılacağım Haziran sonunda. Amsterdam havalananından nasıl ulaşabilirim? Ulaşım maliyeti hakkında da bilgi verebilir misiniz? Dönüşte 1,5 günlük zamanım olacak Amsterdam için, yazınızın çıktısını şimdiden aldım yanıma. Paylaşım için teşekkürler.

 75. Merhaba Sayın Alper
  Amsterdam’da I Amsterdam card yerine Museumkaart’ı nasıl temin edebiliriz? Sadece Hollanda vatandaşlarına satıldığı dopru mu?
  Saygılarımla

 76. Merhaba Alper Bey, 11 günlük bir tatil planım var ve bu plana Amsterdam’dan başlayacağım. Arkadaşımla çevre şehir ve ülkelere de gitmek istiyoruz ancak Hollanda’da da o kadar gezilecek yer var ki bir türlü karar veremedik. Aklımızda Fransa’ya ve Belçika’ya da geçmek var. Sizce bu 11 günü nasıl değerlendirmeliyiz?

  • Merhaba Sena Hanım. Hollanda’dan Köln, Hamburg, paris gibi şehirlere gitmek mümkün ama dediğiniz gibi Hollanda çok güzel bir ülke. Amsterdam küçük bir kent olmasına rağmen kanalları, sanat müzeleri, atmosferi, eğlencesi, renkleri ile sadece gezilecek yerler arasında koşturmayı değil, saatlerce sokaklarında dolaşmayı hak ediyor. Kinderdijk, Zaanse Schans, Schiedam değirmenleri ve tarihi geleneksel dokusuyla görülmeye değer; Waterland and Zaan bölgesi tipik Hollanda sembolleri olan tahta ayakkabı, peynir, yeşil ahşap evler, kanallar ve değirmenlerle tam bir geleneksel Hollanda yaşamını yansıtıyor ve Amsterdam’a çok yakın. Volendam ve Marken balıkçı yaşamı ve kıyafetleriyle çok beğenilen yerler. South Limburg tartihi kaleleri ve evleriyle ünlü bir turistik yer. Utrecht, Leiden, Hague, hepsi güzel kentler.

 77. Merhaba, haftaya cumartesi ve pazar günleri 2 günlüğüne Amsterdam da olacağız. sizin de tavsiye ettiğiniz gibi, çılgınlıklar peşinde değiliz, 2 kız şehrin keyfini çıkarmak istiyoruz. bir çok gezilecek yer yazmışsınız. Sloterdijk Station civarında kalacağız. bu 2 günde mutlaka gitmelisiniz dediğiniz yerler varsa yönlendirebilir misiniz? çok teşekkürler.

  • Merhaba. Amsterdam’da iki gün için gezilecek yerler olarak Dam Meydanı, su kanalları, Van Gogh Müzesi, Rembrantplein Meydanı, Leidseplein Meydanı ve Albert Cuypstraat Pazarını tavsiye ederim.

 78. Merhaba Alper bey, öncelikle detaylı Amsterdam yazınız için teşekkürler, emeğinize sağlık.
  Eşimle önümüzdeki hafta 4 gece 5 günlük Amsterdam seyahatine çıkacağız. Çok fazla müze olmasına rağmen, adet yerini bulsun diye 1-2 müzeyi gezmeyi, onun dışındaki vaktimizi de, yürümeyi çokça sevdiğimizden sokaklarda kaybolarak ve bisiklete binerek geçirmeyi planlıyoruz:) Önerdiğiniz gibi Amsterdam için 3 gün, bunun dışındaki yakın yerler için de 2 gün ayırmayı düşünüyoruz. Çok fazla müze gezisi yapmayacağımız için, ulaşımda en ekonomik yöntem kart tipidir? Ayrıca Amsterdam’a yakın olan ve günübirlik görmemizi önerdiğiniz yerler nereleridir? Şimdiden teşekkürler..

  • Merhaba. Amsterdam küçük bir şehir, pek müze gezmeyeceğinize ve yürümeyi sevdiğinize göre Museum Card almanız mantıklı olmaz. I Amsterdam Card için ise yazdığım süre ve fiyatları düşünerek kabaca bir hesap yapın, ona göre karar verin, bence o da size gereksiz görünüyor. Amsterdam çevresinde gezilecek yerler olarak trenle yarım saat süren Alkmaar adlı tarihi ve turistik kasaba ve buradaki peynir pazarı; trenle 25 dakikada gidilen Ortaçağ Kenti Hoorn; sadece 15 dakika uzaklıktaki Haarlem; Broek adlı güzel köy tavsiye edilebilir.

 79. Merhaba. Ocakta Amsterdam’a gitme planımız var daha önce Schengen vizesi hiç almadık. Şu anda Hollanda konsolosluk sayfasında vsf global ile çalıştıklarını başka bir vize şirketiyle çalışmadıklarını söylüyorlar. Acaba ben doğrudan aracı koymadan vize başvurusu yapabilir miyim? Bu vize alma şansımı ne derece etkiler?

  • Merhaba. Hollanda vizesi için yetkili firma VFS Global. Kişisel başvuru kabul ettiklerini sanmıyorum ama yine de (0212) 393 21 21 numaralı telefonu arayıp Hollanda İstanbul Konsolosluğu’na sormanızı tavsiye ederim.

 80. Merhaba Alpr bey…Öncelikle yazınız için teşekkürler ciddi anlamda açıklayıcı ve faydalı oldu.
  Ben Tur ile Amsterdama gidiyorum fakat 1 günlük Amsterdam günümüzde 2 iç tur koyulmuş ben eşimle beraber gezip şehri yaşamak istiyorum.Sakin bi şekilde sokaklarda gezerek.Sorum ise herhangi bir kart almadan tek kullanımlık tramvay biletleri alıp Dam meydana ulaşabiliyormuyuz.Otelim NP Schipol Airport otel.
  Teşekkürler şimdiden.

 81. Merhabalar. Şubat ayında yapacağım 6 günlük gezi için bazı sorularım olacak.
  Günübirlik Brugge gezisi düşünüyorum. Bir blogda feribot ile gidilebileceği ve orada günübirlik için tur şirketleri olduğu söylenmiş. Böyle bir imkan var mıdır?
  Gidiş dönüş Amsterdam olduğu için ilk 3 gün iamsterdam Card ile Amsterdam’da vakit geçirir daha sonra da Brugge gibi yakın şehirlere günübirlik tur yaparım diye düşündüm. İnternette gördüğüm tren bilet fiyatları tek yön mü yoksa gidiş dönüş için geçerli olur mu (bu soruyu ekseriyetle Brugge için soruyorum ve Eindhoven) ayrıca 2 kişi konaklayacağımız için Amsterdam merkez yerine Zaandam ya da Haarlem ulaşım maliyeti açısından mantıklı olur mu? Teşekkür ederim.

  • Merhaba. Amsterdam’dan Brugge’a tekneyle gidemezsiniz, Brugge’un denize kıyısı yok. I Amsterdam Card iyi olur. Tren çok pahalı, bence otobüsle gidip gelin Flixbus ve Ouibus otobüsleri en ucuz ulaşım seçenekleri. Tren biletleri siz “return” seçmedikçe tek yönlü gösterilir. Amsterdam’ın merkezinde konaklamak pahalı olsa da bence hiç uzaklaşmayın, yürüyerek gezmek en iyisi. Ama biz zaten Zaandam veya Haarlem’i mutlaka görmek istiyoruz derseniz belki. Rica ederim.

 82. Alper bey Amsterdam seyahatim öncesi verdiğiniz bilgiler çok faydalı oldu, bir çok gezi yazısında gördüğüm gereksiz uzatmalardan uzak sade, faydalı ve güzel bir özet olmuş. ellerinize sağlık.

 83. Merhaba,

  10 Eylülde Düsseldorf’tan Amsterdam’a araba kiralayarak geçeceğiz. Maalesef kalacağımız otelin otopark hizmeti bulunmuyor. P+R sistemini de tam olarak anlayamadım. Sormak istediğim, üç günlük park p+r sisteminde mümkün müdür? Ücretler aşağı-yukarı nedir?

  • Merhaba. Park and Ride (P+R) sistemi Amsterdam’ın çevresinde, otobanların yakınlarındaki otoparklara araba park edip toplu taşıma araçları ile şehir merkezine ulaşım imkanı veren bir yöntem. P+R ile araç park etmek 24 saat için 1 ila 8 avro arasında bir paraya mal oluyor ve 96 saat ile sınırlı.
   P+R ücretleri şöyle hesaplanıyor:
   İş günleri saat 10:00’dan önce giriş: İlk 24 saat için 8 eu, sonraki 24 saat süreler için 1 eu
   İş günler saat 10:00’dan sonra giriş: 24 saat 1 avro
   Hafta sonlar giriş: 24 saat 1 avro
   Şehir merkezine seyahat için gereken P+R GVB kartının, park ettikten sonraki 1 saat içerisinde satın alınması gerekiyor.

 84. Merhaba,
  Gezilebilecek lokasyonların adresleri oldukça faydalı olmuş. Yazıyı okurken neler yapabileceğimizi düşündüm; gözümde canlandı. Teşekkür ederiz.

 85. Ben de uzun yıllara yurt dışına yapmış olduğum geziler sonrası İngiltere’ye yerleşme kararı verdim. Bu sebeple Ankara anlaşmasına başvurdum ve şimdi İngiltere de sevdiğim iş yaparak hem geziyorum hem çalışıyorum. Sizde böyle bir deneyime evet diyorsanız, benim sürecimi çok başarılı şekilde devam ettiren sms-legal.com un profesyonel avukatlarına ücretsiz olarak danışabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz