Küba’da gezdiğim 1 ayın küçük bir kısmını Havana‘ya ayırsam da başkenti epey gezdim. Karayipler’in en büyük ve canlı kenti olan Küba başkenti Havana büyüleyici, çekici, eğlenceli ve şaşırtıcı; tüm Küba gibi. Bu kent enerjisi, müziği, sürprizleri ve ruhuyla içinizi sarar. Buradaki 60 yıllık otomobiller meraklı koleksiyoncuların onardığı istisnalar değil, ekonomik gereksinimlerin sonucu kullanılan gerçek arabalardır. Yazımın Küba’ya gitmek isteyenler için bir Havana gezi rehberi olmasını umuyorum. Bakalım Havana nasıl bir şehir.

 

havana seyahati
Havana gezisi.

 

Havana Havaalanı ve Merkeze Ulaşım

İstanbul’dan Moskova’da 8 saat beklemeli uzun uçuşlarla Havana Jose Marti Uluslararası Havaalanı’na geldim. Ülkede tanışacağım insanlara vermek üzere çok miktarda hediye getirdiğim için bu seyahatimdeki sırt çantam çoğunlukla olduğu gibi 50lt değil 70lt boyutlu ve sınırı aşmasa da ağır. Bagaj bandında uzun süre bekledim, benim sırt çantası yok. Herkes bagajını alıp gitti, sadece ben kaldıktan sonra da epey bekledim, maalesef gelmedi. Canım sıkıldı bu işe, mecburen gidip görevliye kayıp bagaj bildiriminde bulundum, form doldurdum. Tam ayrılacakken benimki göründü, sevinçle aldım çantamı.

 

kübada evlenmek
Havana gezisi, Küba.

 

Yurt dışından uçuşlar Jose Marti Havalimanı’nın 3 numaralı terminaline iniyor. Buradan Küba başkenti Havana kent merkezine taksi 20 ila 25 CUC (20-25 dolar) tutuyor ve yabancıların tamamına yakını böyle yapıyor. Kent merkezine ucuza gitmek isterseniz size üç önerim var:

 

1. Terminal çıkışında, taksilerin beklediği yerin soluna gidip havalimanı çalışanları otobüsünü bekleyebilirsiniz. Ortalama yarım saatte bir hareket eden bu uzun beyaz otobüsün ücreti 40 yerel centavo Peso (0.40), Türk parasıyla 3 Kuruş (30 değil). Devrim Meydanı’nda inin, buradan gideceğiniz yer yakınsa yürür, uzaksa otobüs veya taksiye binersiniz.

 

2. Belediye otobosü (guaguas) Terminal 3’ten yok, Terminal 2’den (Boyeros) P12  ve P16 otobüsleri var. İki kilometrelik bu yolu yürümeniz veya taksiyle gitmeniz gerekir (1 CUC). Ücreti yine 40 centavo ama havalimanında yerel peso satılmadığı için otobüslere 1 CUC vermek durumundasınız. Boyeros’tan dolmuş da var, 20 yerel peso.

 

3. Başka ziyaretçilerle taksi paylaşın. Ancak bunu bagaj beklerken konuşup önerin, dışarısı karmaşık ve taksiciler sizi hemen kapmaya çalışıyor.

 

che guevara küba
Küba’da devrimin öncülerinin duvar resimleri yaygın. Havana seyahati.

 

Küba Parası ve Yerel Pezo Harcamak

Küba parası ve harcamalarla ilgili olduçka çelişkili ve yanlış bilgi var, açıklık getireyim. İki farklı Küba para birimi var: Yerel Küba pezosu (CUP, peso nacional, ulusal peso) ve çevrilebilir peso (CUC, dolar peso, peso convertible). 1CUC=24CUP=1 ABD doları. Biz düz hesap 1CUC=2TL kabul edelim. Küçük para birimi ise centavo, 1 pesonun yüzde biri. CUC aslında sadece yabancıların harcaması için çıkarılmış bir para olsa da sadece otellerde ve pansiyonlarda değil modern marketlerde ve çoğu lokantada da geçiyor. Kübalılar temel ihtiyaçlarını yerel Küba para birimi pezo ile karşılasalar da süpermarketlerde CUC kullanmak zorundalar. CUC’un hakimiyetinin ülke halkına olumsuz etkisi var ve bu yüzden devlet bir süre önce maaşların bir kısmını CUC olarak ödemeye başladı. Küpa parası aslında peso ama bizde pezo diye geçiyor genelde.

 

agropecuario
Küba’da yerel peso ile alışveriş yapabileceğiniz manavlar çok ucuz – agropecuario. Küba’da yaşam.

 

Çoğu yabancı yerel pezo alamayacağını sanıyor, hatta bunu söyleyen profesyonel rehberler bile var ama bu doğru değil. Halkın yerel pezo kullandığı lokantalarda, kafelerde, bakkallarda (bodega), sinemada, dondurma kafelerinde (Coppelia), eczanelerde, sokak tezgahlarında, manavlarda (agropecuario) siz de yerel pezo ile çok ucuz alışveriş yapabilirsiniz. Eğer yerel peso geçen bir yerde sizden CUC istenirse ödemek zorunda değilsiniz. Kübalıların peso, sizin CUC ödemeniz gereken bazı yerler de var ama; konserler, müzeler ve şehirlerarası otobüsler.

 

küba eski otomobil
Küba’da eski otomobiller kullanılıyor. Küba başkenti Havana.

 

Küba’ya ABD dolarıyla gitmeyin çünkü çevirirken %10 ceza kesiliyor. Kredi kartı sadece turistik yerlerde geçiyor. ATM kartı kullanmak da ya mümkün olmaz ya da pahalıya gelir. En iyisi yetecek kadar nakit avro ile gitmek. Banka kartı kullanmaya niyetiniz varsa Master ve Amex geçersizdir, Visa geçer. ABD bankaları onaylı veya ilişkili kartlar geçmez. Citibank kartlarını da kullanamazsınız. Döviz bürolarında (Cadeca) avronuzun çoğuyla CUC, birazıyla da Küba yerel parası CUP almanız mantıklı olur.

 

Ülkeye giden tanıdıklarımdan yerel peso alamayanlar olmuş ama sanırım en turistik yerdedir, başka bir Cadeca deneyin. Ben her defasında rahatlıkla yerel peso alabildim. Bu arada Küba gezinizi tamamen yerel pesoyla çok ucuza getirmeniz imkansız; harcamalarınızın büyük çoğunluğu CUC ile olacak. Son zamanlarda başkent Havana’nın turistik yerlerindeki Cadeca’larda yabancılara yerel peso CUP verilmese de bir yolu var; yukarıda saydığım yerel peso geçen yerlerden birine CUC verin, üzerini CUP olarak alın.

 

küba din
Küba başkenti Havana.

 

Havana Gezi Rehberi

Oda kiraladığım evde (casa particular) bir anne, genç oğlu ve küçük kızıyla yaşıyor, ayrıldığı eşi ise buradan sonra gideceğim Santa Clara’da yaşıyor. İngilizce bilen oğlanla biraz sohbet ve diğerleriyle de onun yardımıyla neşeli diyalogdan sonra hemen kalacağım semt Vedado’yu keşfe çıktım. Küba’da ilk günüm, 1 ayım var ve  başkent Havana’daki bu ev dışında hiçbir rezervasyonum ve net gün planım yok, heyecanımı düşünebiliyor musunuz!?

 

küba resimleri
Küba’da tipik eski otomobiller.

 

Küba’da sadece iki şey kesin benim için:

1. En turistik yer Varadero’ya gitmeyeceğim.

2. 26 Temmuz’da devrimin ilk çarpışmasının yaşandığı Santiago de Cuba’da olup anma törenini izleyeceğim.

 

küba müzik
Havana’da müzik her yerde.

 

Başkent Havana’nın merkezi üç bölgeye ayrılıyor:

1. Habana Vieja – Eski Havana

2. Centro Habana – Merkez

3. Vedado – Biraz daha modern bölge

 

küba seyahat
Küba resimleri.

 

Havana’da Gezilecek Yerler

Havana’yı üç bölgesine ayırıp düşünmek ve gezmekte yarar var. Havana’da gezilecek yerler ağırlıklı olarak Habana Vieja ve Centro Habana’da yer alıyor.

 

Habana Vieja – Eski Havana’da gezilecek yerler

Burası Havana’nın en bakımlı ve turistik bölgesi ve müze, kilise, sanat galerisi, restoran, bar dolu. Benim en az zaman geçirdiğim semt oldu, ama hiç gitmeden de olmaz. Eski Havana’da gezilecek yerler şöyle özetlenebilir.

 

küba gezi
Havana Polis Merkezi, Küba.

 

Katedral Meydanı – Plaza de la Catedral

Buradaki Barok tarzı Catedral de San Cristobal de la Habana veya kısaca Havana Katedrali’nin mimarı İtalyan Francesco Borromini. 1787’de tamamlanan yapı, Amerika kıtalarının en eski katedrallerinden birisi. Pazar günleri 10:30’da ayin var.

 

havana gezisi
Catedral de San Cristobal de la Habana, Cuba.

 

Katedral Meydanı’ndaki diğer gezilecek yerler:

Centro Wilfredo Lam – Resim müzesi ve galerisi.

Palacio de los Marqueses de Aguas Claras – 1760 yapımı saray bugün Restaurante El Patio.

Casa de Lombillo – 18. yüzyıldan kalma güzel ev.

Palacio del Marques de Arcos – 1746 yapımı saray bugün Telecorreo International bürosu.

Museo de Arte Colonial – Kolonyal dönemden mobilyalar ve dekoratif sanat eserleri sergileniyor.

Taller Experimental de Grafica – Grafik ve baskı atölyesi.

 

küba gezi rehberi
Eski Havana. Habana Vieja, Cuba.

 

Plaza de Armas

Bu güzel meydan ve kitap pazarı ülkede 400 yıl boyunca otoritenin merkeziydi.

Carlos Manuel de Cespedes Heykeli – Küba’nın bağımsızlık mücadelesini başlatan kişi.

Museo de la Ciudad – Şehir Müzesi.

Palacio del Segundo Cabo – 1772 yapımı Barok binada bugün Instituto del Libro var.

Castillo de la Real Fuerza – 1577’den kalma kale.

Museo de la Ceramica Artistica Cubana – Modern seramik sanatı müzesi.

Museo del Automovil – Eski Thunderbird, Pontiac, Ford’lar ve Che Guevara‘nın kullandığı araba var.

 

havana fotoğrafları
Havana fotoğrafları.

 

Mercaderes ve Obrapia Caddeleri

Museo de Tabaco – Tütün Müzesi.

Simon Bolivar Heykeli – Latin Amerika’nın efsanevi özgürlük savaşçısı.

 

Plaza de San Francisco de Asis

Lonja del Comercio – Tarihi ticaret binası.

Iglesia y Monasterio de San Francisco de Asis – Eski kilise bugün klasik müzik konser salonu.

Museo del Ron – Küba romu müzesi.

 

havana gezi notları
Havana gezisi.

 

Plaza Vieja – Eski Meydan

Camara Oscura – Kulenin tepesinden Havana manzarası güzel.

Fototeca de Cuba – Kübalı ve yabancı sanatçıların eserlerinin sergilendiği fotoğraf galerisi.

La Casona Centro de Arte – Gösteri sanatları merkezi.

Centro de Desarollo de los Artes Visuales – Modern görsel sanatlar merkezi.

 

Ayrıca Leonor Perez Caddesi’nde Museo-Casa Natal de Jose Marti adlı müze de Havana’da görülecek yerler arasında. Küba’nın bağımsızlık mücadelesinin lideri şair Jose Marti burada doğdu.

 

küba turları
Havana’da turistler için cocotaxi var, hiç kullanmadım. Küba resimleri.

 

Centro Habana – Merkezi Havana’da gezilecek yerler

Havana merkezi kolonyal dönemden kalma eski İspanyol tarzı evler ve güzel binalarla dolu. Ara sokaklarda kaybolup çok güzel Küba fotoğrafları çekebilirsiniz.

 

Capitolio Nacional

Buradaki en önemli yapı olan Capitolio Nacional ABD’deki Capitol binasına benziyor ama daha zengin mimari ayrıntılara sahip. ABD destekli diktatör Gerardo Machado’nun başladığı binanın inşaası 5.000 işçiyle üç yıl iki ay sürdü ve 17 milyon ABD dolarına mal oldu. Devrime kadar Küba Kongresi olan dev bina bugün Küba Bilimler Akademisi ve Ulusal Bilim ve Teknoloji Kütüphanesi. Kuzey Kore liderlerine selam.

 

havana gezilecek yerler
Havana’da gezilecek yerlerden Capitol.

 

havana photo
Capitol’ün merdivenlerinde Çelebi Alper. Havana photos.

 

Parque la Fraternidad

Parkta 1837’de yapılan mermer heykelli havuz, Asociacion Cultural Yoruba de Cuba dini müzesi, biraz dışında güzel Iglesia del Sagrado Corazon de Jesus kilisesi var.

 

Aşağıda gördüğünüz bicitaxi’ler normalde yerliler için ama çoğu ara sokaklardan yabancıları da taşıyor ve çok ucuz. Ben de çok yürüdüğüm bir gün eve bisiklet taksi ile döndüm.

 

küba gezi ulaşım
Havana’da bisiklet taksi – bicitaxi.

 

Gran Teatro ve çevresi

Gran Teatro de La Habana – 2.000 kişilik tiyatroda Ulusal Küba Balesi ve Devlet Operası’nın gösterileri yapılıyor.

San Rafael – Yerel peso ile çok ucuza dondurma, giysi ve diğer şeyler alabilirsiniz.

Parque Central – Parkta Jose Marti heykeli var. Beyzbol hayranları bu parkta toplanıp konuşur, tartışırlar.

 

Havanalı arkadaşlarım Yaile ve Lisbeth ile turistlere yönelik küçük ev lokantası Paladar‘da yemek yedik. Bir ay süren Küba gezim boyunca sadece bir kez Paladar’da yedim.

 

küba'da ne yenir
Küba’da Paladar’da yemek.

 

Küba’da bütün evlerde istisnasız bu sallanan ahşap koltuklardan var. Bir sürü eve girdim, olmayanını görmedim. Burası Lisbeth’lerin evi.

 

kübada türk
Küba’da arkadaşının evinde Türk Çelebi Alper.

 

Burası da Yaile’lerin evi.

 

kübada ev
Havana’da ev.

 

Yaile’lerin evi epey şık bir İspanyol kolonyal dönemi evi, geniş evde akraba iki aile yaşıyor. Yaile’nin minik kuzeni sıcaktan bunalıp yüz yıllık karotaşların üzerinde serinlemeye çalışıyor.

 

kübada insanlar
Küba’dan bir insan manzarası. Temmuz çok sıcak.

 

Museo Nacional de Bellas Artes

Küba’nın önemli güzel sanatlar müzesi iki binadan oluşuyor. Coleccion de Arte Universal’de Avrupa ve Latin Amerika tabloları, antik Yunan ve Roma eserleri var, giriş 5CUC. Coleccion de Arte Cubano ise Havana’da gezilecek yerler arasında öne çıkıyor. Zemin katta bir heykel bahçesi, kafe ve dükkan var. Birinci katta modern sanat eserleri, üst katta 16. yüzyıldan 1951’e kadar olan dönemden eserler sergileniyor. Müzede bir konser salonu ve sanat kütüphanesi de var.

 

havanaya git
Havana merkzinde tipik bir sokak, Küba resimleri.

 

Museo de la Revolucion 

Küba Devrim Müzesi’ni kısa geçmek istemiyorum. Ayrı bir yazıda, çektiğim çok sayıda fotoğrafla anlatıyorum: Küba Devrim Müzesi .

 

küba yaşam
Küba’da yaşamdan bir fotoğrafım.

 

Prado (Paseo de Marti)

Halkın Prado olarak adlandırdığı Paseo de Marti Bulvarı ünlü bir yer. Ünlü bale okulu Escuela Nacional de ballet burada. Aslan heykelleri ve güzel yapılar olan caddede turistler olduğu için onlardan yararlanmayı meslek edinmiş Kübalılar da dolaşıyor, dikkat.

 

prado habana
Prado, Havana, Küba görselleri.

 

Museo Nacional de la Musica

Ulusal Müzik Müzesi Capdevila Caddesi’nde ve bilet ücreti 2CUC. Küba ve diğer ülkelerden müzik aletleri sergileniyor. haftada birkaç akşam konser veriliyor.

 

küba yaşam
Küba’da yaşam. Bir de siyah-beyaz çekeyim dedim Havana’da.

 

Havana Centro’da bir gün dolaşırken müzisyenleri izliyordum. Bir kızla oğlan selam verdiler, ben de verdim. Az önce bakkalda bir şey sorduğum çifte benzettiğim için konuştum. Yakında bir parti olduğunu söyleyip birlikte gitmeyi önerdiler. Küba içkisi mojito içelim dediler, ben gündüz içmeyi sevmediğimi söyleyip alkolsüz rica ettim. İkişer mojito içip sohbet ettik, Küba’da üçüncü bir para birimi olduğunu, halkın en çok bunu kullandığını, istersem bana bulabileceklerini söyleyince bunun bir turist tuzağı olduğunu bildiğim için kısa süre sonra kibarca hesabı istedim. Burası Küba olduğu için hesabı ödemek bana düşüyor tabii. Hesap 48CUC (48 dolar) geldi, “ben bu hesabı ödemem” dedim. Bakın sonra neler oldu..

 

centro havana
Havana Centro, Cuba.

 

Menüyü istedim, mojito yazmıyor. Garsonla konuştum, ödemeyeceğimi söyledim. Hesap “yanlışlık olmuş” denerek 24CUC’a indi. O da fazla. Küba’da yerel peso geçen yerde mojito 40 Kuruş, CUC geçen yerde 2CUC, yani 2 dolar. Müdür geldi, inadımı anlayınca “Burası Fidel Castro’nun kafesi, burada yanlış olmaz” dedi. Bak sen uyanığa, Castro bu yaptığını bilse seni duman eder. “Ben de az ilerideki Fidel Castro’nun karakoluna gidip polis getireceğim” deyince bunlar afalladı, hem personel hem de beni getiren çift korktu, “lütfen polise gitmeyin” dediler. 10CUC verip “şunu alın ve susun” dedim. Küba’da sizi kazıklamaya kalkarlarsa sakın ödemeyin.

 

Sakın ola Kübalıların çoğunluğunun böyle şeyler yaptığını düşünmeyin. Küba insanı namusludur, içtendir. Bunlar sadece az sayıda uyanık. Küba halkı bu insanlardan utanır, onlar gibi zannedilmemek için yabancılarla konuşmaya çekinir. Küba’da formül şudur: sizinle konuşmaya çalışanlarla değil, konuşmayanlarla iletişim kurun.

 

havana sokak
Tipik bir Havana sokağı, Küba görselleri.

 

küba resim
Ayakkabılar elektrik tellerinde. Havana, Küba.

 

küba başkenti havana
Havana, Küba resimleri.

 

Vedado – Modern Havana’da gezilecek yerler

Ben pek turistik olmadığı için Vedado’da kaldım. Son derece güvenli bir semt ve Havana’da başlıca gezilecek görülecek yerlere benim ölçütlerime göre yürüme mesafesinde. Vedado Batista döneminde eğlence, kumar, fuhuş ve ABD mafyasının merkezi idi. 1959’da Castro ve ordusu (barbudas-sakallılar) geldi ve parti bitti.

 

küba kız
Havana’da beni gezdiren Kübalı arkadaşımla.

 

Parque Lennon

Vedado’daki Parque Lennon’daki bir bankta bronz John Lennon heykeli var. Heykel 2000 yılında Fidel Castro tarafından  Lennon’ın ölümünün yirminci yıldönümünde törenle açıldı.

 

havana nasıl bir şehir
Vedado’da kaldığım caddede bir ev, Havana, Küba.

 

Hotel Nacional

1930’de inşa edilen neokolonyal tarzı otel binası birçok ünlünün kaldığı, siyasi olayın yaşandığı, Küba tarihinde önemli yeri olan bir mekan.

 

kübalı kızlar
Hotel Nacional bahçesi, Havana resimleri.

 

Universidad de La Habana

Havana Üniversitesi 1728’de kuruldu. İki bini yabancı olmak üzere otuz binden fazla öğrenciye eğitim verilen üniversitede müzeler, sinema, futbol ve beyzbol stadyumu var. Küba’da üniversite okumak isteyenler inceleyebilirler.

 

havana üniversitesi
Havana Üniversitesi, Küba.

 

Museo de Danza

Küba danslarına meraklı olanların görmeleri gereken Dans Müzesi’ne giriş 2CUC. Calle Linea Caddesi’nde 365 numaralı kolonyal binada bulunuyor.

 

havana vedado
Kaldığım semt Vedado, Havana, Küba. Cuba.

 

havanada evler
Havana’da pansiyonda kaldığım Vedado, Küba.

 

Plaza de la Revolucion

Devrim Meydanı‘nın ortasında 142 metre uzunluğunda bir Jose Marti anıtı var. 1 Mayıs ve 26 Temmuzda burada coşkulu ve kalabalık gösteriler yapılıyor. Castro’nun bürosu buradaki Küba Komünist Partisi Merkez Komitesi binasında. İçişleri Bakanlığı binasında ünlü metal Che Guevara figürü ve Hasta la Victoria Siempre! (Daima Zafere) sloganı var. Küba Ulusal Tiyatrosu ve Jose Marti Ulusal Kütüphanesi de Devrim Meydanı’nda.

 

devrim Meydanı
Devrim Meydanı, Plaza de la Revolucion, Havana, Küba.

 

Malecon

Havana’nın ünlü dalgakıranı ve 8 kilometrelik yürüyüş yolunda yürümeden, tuzlu suyla ıslanmadan olmaz. Flört edenler, içenler, şarkıcılar, yürüyüş yapanlar, eğlenenler Malecon’u şenlendiriyor.

 

küba kızlar
Malecon. Havana, Küba görselleri.

 

Şehirlerarası Ulaşım, Otobüsler ve Ücretleri

Küba’da yabancıların kullanması için kurulan ama yerlilerin de kullanabildiği otobüs şirketinin adı Viazul. Havana’dan diğer şehirlere gitmek ve başka şehirler arasında otobüsle ulaşım için Viazul otobüslerini kullanabilirsiniz. Havana şehirlerarası otobüs terminali Nuevo Vedado semtinde, Ave. 26 ve Zoológico caddelerinin kesiştiği yerde.

 

Şehirlerarası Rota Hareket Saatleri Yolculuk Süresi Otobüs Bilet Fiyatı
Havana – Varadero 06:00 08:00 13:00 17:30 3  saat 10 CUC
Havana – Pinar del Rio 08:40 11:25 14:00 3  saat 11 CUC
Havana – Vinales 08:40 11:25 14:00 4  saat 12 CUC
Havana – Matanzas 06:00 08:00 13:00 17:30 2  saat 7  CUC
Havana – Trinidad 07:00 10:45 14:15 6  saat 25 CUC
Havana – Santa Clara 06:30 09:30 15:00  19:45 4  saat 18 CUC
Havana – Holguin 09:30 15:00 19:45 12 saat 44 CUC
Havana – Santiago de Cuba 00:30 06:30 15:00 15 saat 51 CUC
Varadero – Santa Clara 07:30 21:45 3,5 saat 11 CUC
Varadero – Trinidad 07:30 6,5 saat 20 CUC
Trinidad – Holguin 08:00 8,5 saat 26 CUC
Santa Clara – Santiago de Cuba 04:30 10:25 19:35 12 saat 33 CUC

 

Havana’da Yemek

Havana’da ve Küba’da yemek yiyebileceğiniz yerleri ben beş gruba ayırıyorum.

 

1. Lüks restoranlar. Turistik, pahalı, çoğunda uluslararası yemekler bulunan lokantalar. CUC geçer. Bir yemek 20CUC tutar, hiç gerek yok.

 

2. Paladar. Küçük ev-lokantalar. Turistlere yönelik ve pahalıcalar. Çok güvendiğiniz biri değilse bir Kübalı sizi buralara götürdüğünde komisyon alır, bu çok sık olan bir şey. Bunu öyle ustaca yaparlar ki anlamazsınız.

 

3. Kafe ve lokantalar. CUC geçen, mütevazi, çoğu modern, az yemek çeşidi olan, 3-5 CUC fiyatlı yemekler, sandviçler, makarnalar satılan yerler. El Rapido adlı hızlı yemek zincirinde de CUC geçer ve ucuzdur.

 

küba lokanta
Havana’da bekleyip çok ucuza yemek yediğim lokantanın sırası.

 

4. Yerel peso geçen lokantalar. Buralar harika, delice ucuz! Bunların bazılarında 5-6 çeşit yemek var, pizza ve makarna şart olmak üzere. Kapıda mutlaka sıra oluyor. Ben her gördüğümde sıra bekledim ve buralarda yedim. Örneğin pizza 40 Kuruş, spagetti 70 Kuruşa geliyor. Kapıdaki sıradan buraları fark edebilirsiniz. Bazıları oldukça sade, bazıları papyonlu garsonların hizmet ettiği daha şık restoranlar.

 

5. Sokak yemekleri. Tamamı yerel peso ile satılır ve ucuzdur. En yaygını sokak pizzası 5 Peso, 40 Kuruşa geliyor. Nerede gördüysem hiç kaçırmadım. Sokakta külahta dondurma 1 Peso, yani 8 Kuruş. İnce uzun külahta fıstık, sandviç, meyve suyu, ekmek ve meyve de yerel Peso ile çok ucuza alabileceğiniz şeyler.

 

Havana Gezi Rehberi olarak hazırladığım bu yazımın gidecek olanlara yararlı olacağını sanıyorum. Küba yazılarım devam edecek.

230 YORUMLAR

 1. Yine okumayıp sanki yaşadığım bir gezi yazısı, devamını merakla bekliyorum, siyah beyaz fotoğraf resmen 50’lerin Küba’sını (film ve fotoğraflardan gördüğümüz) günümüze taşımış, zaman donmuş. Tekrar, tekrar teşekkürler Alper Metin…

 2. Kübayı öyle güzel anlatmışsınızki zaten hayranı olduğum bir yer ve siz yine her zamanki gibi en bilindik anlatılanların dışına çıkıp bilinmeyenlerin ayak basılmayanların hikayesini yansıtmışsınız teşekkür ederiz itinanız için :)) “tabiki en turisttik yere gitmiyceğim” sözünüz sizin gezi anlayışınızı yansıtmış

 3. Yine ne güzel paylaşımlarda bulunmuşsunuz.Durup durup okuduğum ilk Küba yazınızdan sonra bu yazınızı görünce bayram çocukları gibi sevindim. Devamının gelecek olması da ayrıca güzel. Sormak istediğim bir şey var. Barınma konusu hakkında farklı şeyler okuyorum ; özel mülkiyetin olmadığı veya çok sınırlı olduğu, kira ödenmediği ya da çok düşük ödendiği gibi.Sizin bu konuyla ilgili söyleyeceklerinizi merak ediyorum.

  • Teşekkür ederim Devrim Bey, sevindim. Evet doğrudur, özel mülkiyet yok veya çok sınırlı. Devlet herkese konut sağlamak zorunda. Ancak maalesef Küba devleti kısa süre önce otomobil ve konut satın alımını da serbest bıraktı.

 4. 1998 yılında benimde pek kısa sayılabilecek 10 gün süreli ağırlıklı olarak havana olmak üzere çok keyifli bir küba gezim oldu..sonraki zamanlarda çeşitli başlıklarda kimi stklarda ve demokratik kitle örgütlerinde hazırlamış olduğum saydam gösterileri yaptım..aynı keyfin fazlasını gezi notlarınızdan aldım..teşekürler..sitenizde naif bir rehber niteliğinde teşekkürler bu paylaşımlarınız için

 5. Alper bey, baya döküntü, geri kalmış, kuyruklarda beklenen ve uyanık-üçkağıtçı dolu ülkeyi zorlama romantizmle anlatmaya çalışmışsızınız ama ben inanmadım. Küba dışında diğer ülkeleri daha objektif anlattığınızı düşündüğümden yine de takip ediyorum.

 6. sewgili Alper Çelebi , yolladığınız sizinle iletitşim linkimi yanlışlıka sildim. buradan yazıyorum .. Sizden öğrenmek istediğim : Havanadan VIALES ve PINAR del RIO’ya günlük tur yapmamızı tavsiye eder misiniz? Acentemiz 90 Euro olarak fiatlandırmış..Sizce değer mi
  Cevap verirseniz memnun olurum..Teşekkürler…

 7. Heya,
  Blogunuzu Kuzey Kore yazı (diziniz) ile buldum ve hepsini okuyup “yaşadığım ülkeyi seviyorum” şeysi hissettim hayatımda ilk defa. Daha sonra, yine sosyalist bir ülke olan fakat sıcak ve neşeli bir izlenim bırakan Küba şeylerinizi okumaya başladım.

  Küba ve Kuzey Kore’nin (şeytani) sosyalizmi arasında bir farka sebep olan şey nedir, hala bir fikrim yok. 🙁 Küba’da yoğun bir sansür olmadığı, insanları burjuva zevklere sahip olduğu açık. Ne biçim sosyalist ülke bu Küba? Ya da gerçek sosyalizm hangisi? (“Gerçek İslam bu değil!!11!!1!1” gibi olduğunun farkındayım)

  • Merhaba Arda Bey,
   Her ikisi de ideal sosyalizm değil elbette, insan türünün özünün kötücül olması bunu engelliyor. Küba’yı hala devrime ve sosyalizme inanan insanlar yönetiyor. Sıkıntılar büyük olsa da sosyalizm devam ediyor.

   Kuzey Kore kuruluş yıllarında olumlu sosyalist uygulamalar yaptı fakat bir süre sonra diktatörlüğe dönüştü. Baştaki Kim ailesi dünyada eşi benzeri olmayan bir denetim mekanizmasıyla ülkeyi yönetiyor, dehşet bir zulüm uyguluyor. Dünyanın en kapalı ve yasaklı ülkesi.

   Öte yandan turizme açılmak zorunda kalan Küba’da bugün sistemi yıkmaya çalışan ajanlar cirit atıyor. Kuzey Kore’de bu mümkün değil.

 8. Küba’ya eşimle birlikte bireysel gitmeyi düşünüyorduk yüreklendirdiniz..tam da bizim anlayışımıza uygun gezgin olatak gezmişsiniz.Bilgiler için teşekkürler..

  • Merhaba,yazınızı zevkle okudum,öncelikle verdiginiz bilgiler için itesekkur ediyorum,size bir sorum olcak:ben yürüme engelli bir bayanım ve en büyük hayalim küba’yı görmek,eşimle mayıs ayı için,bir tur şirketiyle küba gezisi planladık fakat bunun gerçekleşmesi sizden alacağım bilgiye bağlı.küba sokakları ve gezilecek yerler tekerlekli sandalyeye uygun mu?yani bir engelli kübada birinin yardımıyla gezebilir mi?

   • Merhaba. Havana gezi yazımı okuduğunuz için ben teşekkür ederim. Küba maalesef yürüme engelliler ve tekerlekli sandalye için ideal bir ülke değil; bazı caddelerin köşelerinde rampa var. Tek başına zor ama birinin yardımıyla mümkün ve fazla zor değil; bu şekilde gezenler var.

 9. Merhaba Alper Bey,
  Eşimle birlikte ocak ayında çıkacağımız 1 yıllık Latin Amerika yolculuğumuzun ilk durağı Küba ve bloğunuzu döndürüp döndürüp okuyorum, teşekkür etmek istedim :)gezi yazılarınızdan çokça faydalanıyoruz, emeğinize sağlık.
  yollarda karşılaşmak dileğiyle..

 10. Küba’yı çok merak eden biri olarak sayenizde kat ve kat aşık oldum hayallerimin arasına Küba’yı gezmek girdi bile 🙂 elinize kolunuza sağlık

 11. Blog sitenizi ilk defa gördüm ve yazınızı çok beğendim. Küba sevdamın ezelden var olmasına karşılık yazıyı fotoğrafları ve yaşamı daha da tanımış olmam ilgimi daha da arttırdı. Yazı için teşekküler 🙂

 12. Alper Bey Merhaba,öncelikle güzel ve faydalı bir yazı olmuş.Gezgin ruhumu okşadı. Eşim ve 7 yaşındaki kızımla 31 ocak 8 şubat arasında kübada olacağız. tur şirketi yüksek fiyat veriyor alan transferi ve turlar için. Uzak doğuda yaptığım gibi birtaksi ile anlaşıp – tabii ki şoförün ingilizce bilmesi gerekli – şehir turları yapabilir miyim?Trinitad ve Varedero ya da gideceğim için trafnsferlerimi taksi ile yaparsam maliyet ortalama ne olur? Ayrıca, kızımla seyehat ettiğim için, sağlık ve güvenlik sıkıntısı yaşar mıyız? Bilgilendiriseniz çok sevinirim. Yeni coğrafyalar keşfetmeniz dileğiyle.

  • Merhaba Zafer Bey,
   Küba turları, siz de benim gibi tursuz gidip gezebilirsiniz. Sağlık ve güvenlik sorunu yaşamanız için bir neden yok. Şehirlerarası taksi ile ulaşım biraz pahalı olur ama siz 3 kişisiniz, belki de Viazul otobüslerinden fazla pahalıya gelmez. Yakında giden bir çift arkadaşımın hizmet alıp memnun kaldığı taksicinin telefon numarasını isterseniz size gönderirim, mesajlaşırsınız, sizi havaalanından alır. İngilizce biliyor. Bloguma ilginize teşekkürler.

 13. selamlar Alper bey .. ben nisanda havanaya gitmeyi düşünüyorum … benim için merkeze yakın yürüyüş mesafesinde konuk evi rezervasyonu için link atarmısınız.. yerel peso alımında yerel marketlerde cuc ile ödeme yaptığımda cup almak istediğimi söylediğimde kolayca alabiliyormuyum… bide havanaya yakın turistik olmayan kumu güzel kafamı dinleyebileceğim sahil varmı ? yardımcı olursanızı sevinirim … şimdiden teşekkürler … bide 15 günlüğüne gidiyorum 7 gün falan havanada kalmayı düşünüyorum sonrası için nereyi önerirsiniz ….

  • Merhaba Gökhan Bey,
   Havana’da kısa süre önce arkadaşlarımın kalıp memnun oldukları pansiyonun (casa particular) bilgilerini size e-posta ile gönderdim. Evet, yerel para geçen yerlerde CUC verip para üstünü yerel peso CUP olarak alabilirsiniz. Sahillere hiç gitmedim, bilmiyorum. Havana için 7 gün fazla bence. Santa Clara ve Santiago de Cuba’yı mutlaka tavsiye ederim.

 14. Alper Bey Merhaba,
  Bloğunuz bizim için yolgösterici gerçekten.
  Özellikle uygun fiyatlı havayolu firması ve kalacak yer hususunda(malum ülke ile net bağlantısı olmadığından) özellikle tavsiyeleriniz neler olur?(Havana da ve diğer şehirlerde kalabileceğimiz Casa Particular adresleri ve Havana’ya indiğimizde gerekli olan taksicinin telefonunu alabilir miyiz? Dönem olarak hangi zamanı seçmekte fayda var, hem mevsimsel uygunluk hemde fiyatlar anlamında..

  • Merhaba Onuralp Bey,
   Teşekkür ederim. Havana’da iyi bir Casa Particular evin adresi: Eugenio y Fabio (Green House) email: fabio.quintana@ infomed.sld.cu Çalışanlar İngilizce biliyor. 35CUC Kahvaltı hariç. Tam Havana Vieja merkezinde.
   Santa Clara: Hostal Zaida Barreto. Berenguer Cad No:11. zaidabarreto2006@ yahoo.es. Burada hem ben hem de daha sonra arkadaşlarım kaldı, iyi bir ev.
   En çok pansiyon seçeneği olan site: http://www.casaparticular.com/
   En uygun bilet Aeroflot’tan bulunur. Havana’da İngilizce bilen taksici Yuri: +53 5 354 64 24.
   İyi mevsim kıştır, yazın çok sıcak olur. Ama yazın fiyatlar biraz daha düşüktür.
   İyi yolculuklar.

 15. Merhaba Alper bey,
  Yazılarınızda verdiğiniz çok güzel bilgiler için teşekkürler…
  Eşimle birlikte kübaya gitmek için önümüzde iki seçeneğimiz var…
  Birincisi; sizin gibi sıcak ve nemi göze alıp, temmuz ayında, çok turistin olmadığı dönemde, uygun bir bütçeyle gitmek…
  İkincisi; gelecek şubat tatilinde, kalabalık sezonda, uygun hava ame muhtemelen 1,5-2 kat daha pahalı (uçak biletleri, otel vs..) bütçeyle gitmek…
  Sizin tecrübeleriniz, fikirleriniz bizim için önemli…teşekkürler…
  (not: çok konfor arayan kişiler değiliz)

  • Merhaba Ali Bey,
   Sorunuza tek ve net bir yanıt veremem. Yazın Antalya’ya gittiniz mi? Oranın sıcağı size çekilmez geldi mi? Benim gönlüm düşük sezon olan yazın gitmenizden yana, hem az turist, hem daha ucuz pansiyon (casa particular). Bu durumda Küba’ya hangi mevsimde gidilir diye öneride bulunmam için, sıcakla aranızın nasıl olduğunu sormam gerekiyor.

 16. Küba, Kristof Kolomb’un günlüğünden dökülen satırlarla “Bir insan gözünün görebileceği en güzel yer.” Bu ülke büyük bir değişimin şafağında. Amerikan fast-food’çular köşeleri kapmadan ziyaret etmeliyiz.

 17. Selamlar Alper Bey; Emeginiz ve gezgin ruhunuz icin tesekkurler, sizi ilgi ile twitter’dan takip ediyorum:)) Bir kac pratik sorum olucak yanitliyabilirseni sevinirim:1- Euroyu ne zaman (acilis saati/gun kisitlamasi var mi? ) nerede bozduralim 2- Ulkede sabun olmadigini duydum, yanimiza alalim mi yoksa bu abarti mi ? 3- Havana’da balik yiyebilecegimiz onereceginiz yer var mi ? 4- Havana da gercek, lokal halka hitap eden kafe, restorant ve muzik dinleme onerisi alabilir miyim? 5- Muzeler hafta sonu acik mi? Ziyaret saatleri nasil 6- Sehirler arasi otobus bileti cok onceden mi ayarlamali Varadero-Havana nasil gidebiliriz? Cok tesekkurler ilginiz icin.

  • Merhaba Önder Bey,
   Küba’da para bozan döviz bürolarının adı Cadeca olup çoğu sabah 08:30 akşam 18:00 arası açık, bazıları akşam daha geç kapanıyor, bazıları da Pazar günleri kapalı. Cadeca tabelası gördüğünüz her yerde avro bozdurabilirsiniz. Banco Financiero Internacional, Banco Internacional de Comercio ve Banco Metropolitano’dan kredi kartınızla Küpa parası CUC çekebilirsiniz ama masrafa gerek yok, bütün paranız yanınızda olsun. Ülkede sabun var. Ancak kaliteli ve ithal olanlar halk için pahalı. Siz birkaç tane götürün yine de. Müzelerin önemli ve turistik olanları her gün, daha az ziyaret edilenleri ise Salı-Cumartesi açık, Pazar ve Pazartesi kapalıdır. Kapanış saatlerini bilmiyorum, genelde 6’dır her yerde. Havana’da mekan adı hatırlamıyorum. Şehirler arası otobüs kurumunun adı Viazul, ben 1 ay gezdim, hep 1 gün önceden aldım, yer bulamadığım olmadı. İyi yolculuklar. İlginize teşekkür ederim.

 18. Detayli yanitiniz ve duyarliliginiz icin cok tesekkur ederim.Bu sirada ilgisi olan kesifdaslara;22 nisan carsamba hareket-29 nisan donuslu 8gunluk, ucak+transfer+3*all-in otel Hollanda-Amsterdamdan gidis-gelis toplam kisi basi 760euro! Schengenvize problemi olmayana oldukca cazip bir fiyat.Ben de benzer fiyata gidiyorum,pakettur sadece ucak biletinden daha hesapli geldi,otelde pineklemeden Kubayi gezecegiz..Dostca selamlar.

 19. alper bey… öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teseklürler çok yararlı buldum. bende tek başıma seyahat etmeyi çok seviyorum.kuba için yanlız seyahat etmeyı tavsiye edermisiniz.. ve ingilizce yeterlimi sizde..? kuba ya gitmek için bende Aeroflot tun fiyatlarını uygun buldum
  ama ben hic aktarmalı ucmadım öncelikle aeroflot la uçmayı tavsiye edermisiniz. ve kubaya giderken yanımızda götürmemimizde sakım-ncalı bir sey var mı…
  cevabınızı bekliyorum….
  ve simdiden çok tesekkurler

  • Merhaba Volkan Bey,
   Küba’ya tek başına gitmenizi elbette tavsiye ederim, her ülkeye olduğu gibi. Gençlerin çoğu orta veya başlangıç düzeyinde İngilizce biliyor, yaşlılarla da işaret diliyle anlaşırsınız. Benim yaptığım gibi minik bir İngilizce-İspanyolca sözlükle gitmekte yarar var. Aeroflot iyidir, ben ve birçok arkadaşım Rus Havayolları ile gitti, hepimiz memnunuz. Her ülke için var olan kısıtlamalar (silah, tarım ilacı vs) Küba için de geçerli özel olarak ülkeye götürülmesi yasak olan bir şey yok. Rica ederim, başka sorularınız olursa çekinmeyin. İyi yolculuklar.

 20. çok tesekkur ederim….
  acıklamalatınız için..
  moskova aktarmasında zaman müsait olursa
  moskova ya giriş cıkış yapmamız mümkün mü?
  bu konuda bilginiz varsa paylasırsanız cok memnun olurıum…. tekrar cok tesekkurler…

 21. belki biraz ilginç bir soru olacak ama sizce tahminen yaklaşık 3 haftalık bir gezi için ne kadar bütçe ayarlamamız gerek pansiyonda kaldığımız varsayarsak..plan yapıyorum şuan..teşekkürler

  • Hasan Bey size net bir rakam vermem doğru olmaz, herkesin harcama tarzı farklı, hele Küba gibi iki farklı para biriminin olduğu bir ülkede. Sadece kendi harcamamı söyleyebilirim, 1 ayda 1200 euro harcadım. Havana’dan başka nerelere gideceksiniz?

 22. Vıales ve santiago da planlarım arasında ama havanada daha fazla vakit geçirmek istiyorum ..bir de küba karışık bir ülke gibi geliyor bana(vilayet ve şehirleşme açısından)teşekkür ederim ..

 23. selamlar. 1-10 eylül tarihlerinde gitmeyi planlıyorum.Kasırga dönemi deniyor ancak internette birbiriyle tutarlı bilgilere rastlamadım.Siz ne düşünürsünüz? Bir de Havana’yı sindirmek için kaç gün önerirsiniz?

  • Merhaba Yağız Bey. Evet Küba’da Eylül ayı kasırga dönemi ama önceden haber veriliyor. En büyüklerinden olan Ike Kasırgası’ndan önce 1.5 milyon kişi devletçe yaşadıkları yerlerden başka bölgelere taşınmıştı, 7 kişi öldü, 9.5 milyar dolar zarar oluştu. Ike Kasırgası’nın ABD’de verdiği zarar çok daha fazla. Sizin kalacağınız yerler sağlam binalar olacaktır, ve haber verileceği için o gün dışarı çıkmazsınız. Ben en kötü senaryoyu yazdım ama sizin Küba’da kasırga veya fırtına yaşama olasılığınız düşük, şans bu. Ben olsam vazgeçmez giderdim. 9 gün Küba’yı görmek için kısa bir süre. Sizin için 3 gün Havana, 1 gün Santa Clara, 1 gün Trinidad, kalan günlerde ise deniz ve kumsal tatili seviyorsanız Varadero, gerek yok diyorsanız diğer yakın şehirleri tavsiye ederim.

 24. Çok teşekkürler. Yazdığım tarihler için uçak biletimi aldım, belgeleri hazırlayıp büyükelçiliğe gönderdim bile 🙂 Önceki yorumlarda bahsettiğiniz Havana ve Santa Clara’da bulunan casalarla iletişime geçmek kalıyor o zaman ? İngilizce mesajlaşma sorun olmayacaktır herhalde?

 25. Selam alper geçen yıl aralıkta kubaya gittim ve bu yılda tekrar gideceğim süper bir yer ancak kapkaç olaylarına dikkat edilmeli biz birine şahit olduk ve kapkaç olayında kadın düştü ve yaralandı onu hastaneye götürdüm ama gene de eğer vaktim olsaydı en az 1 ay geçirilebilir bir yer.

 26. merhaba,
  19 eylül 26 eylül arası kurban bayramında kübaya fotoğraf çekmek için gideceğiz bize orada rehberlik edebilecek birisini tavsiye edebilirmisiniz

  • Merhaba. Ben hiç rehber kullanmadığım için tanıdığım yok. Ancak Havana’da güvenilir ve İngilizce konuşan tanıdık bir taksi şoförü var, isterseniz iletişim bilgisini size gönderirim.

  • Merhaba. Küba’da yaşam ucuz. Ancak iki farklı para birimi var, yerel peso harcarsanız çok çok ucuz, turist pesosu ile daha pahalı ama yine de Türkiye’den ucuz. Evet huzurlu ve rahat bir ülke.

 27. İyi günler Alper bey yakında Kübaya gideceğim orada kahvaltı sorunumuzu aşmak için vakumlu bir paketle az bir miktar yiyecek maddesi götürmek istiyorum.Küba’ya yiyecek sokmanın yasak olduğunu okudum bir yerde doğru mudur?

 28. Selamlar Alper Bey,
  Doyurucu gezi yazınız için çok teşekkürler. Bölgeyi her yönüyle ele aldığınız ve neredeyse tüm ayrıntılardan bahsettiğiniz için de ayrıca teşekkürler.
  Ocak ayı için planladığımız 15 günlük gezimiz için oldukça motive edici oldu.

 29. Alper Bey,
  Şuan için, gözümüzü karartıp, bileti alalım mı acaba aşamasındayız. Hemen sonrasında, planlamaya başlayacağız umarım 🙂

 30. Alper Bey Merhaba,
  18 aralık – 3 ocak arası eşimle birlikte devrimci ruhu yeniden canlandırmaya gidiyoruz 🙂 bu arada biletimizi yaklaşık 6 ay önce aeroflottan gidiş dönüş tek kişi 750usd gibi bir fiyata almıştık,tavsiyeleriniz için teşekkürler.şimdiden iyi yıllar !!

  • Merhaba. 16 gün, hiç fena değil! 🙂 Mümkünse rotanız nasıl, yazar mısınız? Havana çok turistik, pahalıca, ve yabancılardan yararlanmaya çalışan Kübalıları görmek sizi üzecek, ama bu kişiler azınlıkta. Santa Clara şart, ben Santiago de Cuba’yı çok sevdim, bir de pek özelliği olmasa da Fidel’in memleketi Holguin’i görmek hoş olur. Dönüşte buraya izlenimlerinizi yazarsanız çok şık olur. İlginize teşekkürler. Havana uçak biletini çok iyi fiyata bulmuşsunuz.

 31. ilk 2 gün Havanada kalıp,sonrasında uçakla Santiago de cubaya geçicez.3 gün Santiago de cuba ve 6 gün Trinidad konaklamalarında diğer bölgelere günübirlik geziler yapıp,son 5 günü ve yılbaşını Havana’da geçiricez.İlk 2 gün Havana hariç diğer evleri daha ayarlamadık lakin kafa nereye biz oraya bir tatil olucak.dönüşte keyifli anılarla görüşmek üzere 🙂

 32. Alper Bey merhabalar,haftaya eşimle Küba ya uçuyoruz..yaklaşık 8 günümüz var..Trinidad, Cienfuegos, Santa clara ve Vinales i görmek istiyoruz..otobüs saatlerine baktık ister istemez gidilen yerde bir gün kalmak gerekiyor..mesafeler uzak..Nasıl bir planlama yapalım? Teşekkürler..

  • Merhaba Pınar Hanım. Küba turunuzun Havana kentinden başlayacağını varsayarsam hem batı hem doğuya gitme planınız var. Ben olsam Vinales’i rotadan çıkarır, doğuya yönelerek zaman kazanırdım. Santa Clara şart olmak üzere daha rahat bir plan yapabilirsiniz. Havana’ya kaç gün ayıracağınıza karar verdiniz mi?

 33. Havana Seyehat Bilgileri (2016)
  Euro ile gelin.
  Yaniniza Amerikan priz donusturucusu almayi ihmal etmeyin.
  Yesil pasaporta vize yok, ancak giris muhrunuzu pasaportunuza basiyorlar.
  Air France ile yolculuk yapacaksaniz, Paris uzerinden aktarma yapacaksiniz. Paris’te saatlerin 1 saat geri alindigini unutmayin. Paris’e indiginizde yarim saat ucretsiz internet servisi bulunuyor. Air France’den Turk Havayollari konforu ve hizmetini beklemeyin. Bilet alirken yemek tercihinizi belirtmezseniz domuz etli bir yemekle karsilasabilirsiniz. 23 kg tasima hakkiniz var. Bavulunuzu aktarma yapacaginiz icin Havana’da teslim alacaksiniz.
  Ucakta uyumaya calisin, 7 saat fark beyin hücrelerine zarar verebiliyor.
  Uçakta gelirken size doldurmaniz gereken bir kagit verecekler, dikkatlice okuyup doldurun. Havaalanindan cikarken sizden alacaklar. El bagajinizi indiginiz zaman tekrar xray cihazindan geciriyorlar. Ucak inince asla acele etmeyin, en az 1 saat pasaport kontrolu, en az 1 saat bagaj ve en az 1 saat havaalanindaki doviz sirasinda bekleyeceginizi unutmayin. Hayat durdu cunku. Doviz burolari havaalaninin cikisinda solda ve sagda bulunuyor. Doviz bozdururken pasaportunuzu gostermeniz gerekiyor.
  Ben Kuba’ya giderken yanima konserve koymustum, hemen bavulun uzerine isaret koymuslar ve bavulu actirip kontrol ettiler, biraz ters davraninca fazla karistirmadilar.
  Havaalaninin cikisinda sol tarafta taksiler mevcut, binmeden adresinizi gosterip fiyat isteyin. Muhtemelen iki kati fiyat soyleyecekler. Boyle bir durumda hemen havaalaninin sag tarafina araclarin cevre yoluna baglandigi yola dogru yuruyun, havaalanina musteri birakmaya gelen bir taksiye az once aldiginiz rakamin yarisini soyleyin. Merkeze kadar bos gidecegine kabul edecektir.
  Taksi beni kalacagim yere getirdiginde “aksam burada kesin beni keserler” demistim, meger ki Havana’nin oldukca merkezindeymisim. Ertesi gun kimsenin sizi kesmeyecegini anliyorsunuz. Sorun yok. Ucuncu gun kimsenin size zarar vermek niyetinde olmadigini anlıyorsunuz.
  Havaalanında internet sitelerinde gordugunuz eski taksiler yok, aksine hyundai ya da kia’nin son model araclari var. Buraya gelmek icin son zamanlar, cok hizli bir degisim var.
  Iphone marka bir telefonumuz varsa apple store’dan “maps.me” uygulamasini Kuba’ya gitmeden indirmeyi unutmayin ve indirdikten sonra Kuba’nin haritasini indirin. Internet olmadan calisan bir navigasyon uygulamasi oldugu icin bana durmadan dua edersiniz. Hattinizi ucak moduna aldiginizda calisiyor, bazen yerinizi bulamadigi zaman uc ya da bes saniye ucak modundan cikarin. Yol tarifi yapacak ingilizce bilen bir kisi bulmaniz mumkun olmayabilir.
  Turkcell hattim var, Küba dunya paketi icerisinde yer almiyor. Buna ragmen Turkiye’yi aramak istedigimde konusamiyorum. Sesler gelip gidiyor.
  Internet otellerde var. 1 saati 4.5 Cuc. Libre otelin onunde bircok insan internete giriyor. El altindan internet karti satiyorlar. Yarim saati 1,5 Cuc, 1 saati 3 Cuc.
  Internet sitelerinde yaniniza kalem, silgi, seker gibi seyler alin yaziyordu. Bende bavulumu doldurdum bu gibi seylerle. Ama buradakilerin neredeyse yarisinda akilli telefon var. Tabi ki vereceginiz sabun, kalem ve seker gibi hediyeleri gulumseyerek aliyorlar. Ama durum cok karmasik.
  Geceleri herkes alkol aliyor, bira 1 Cuc’dan basliyor. Hani maaslar 20 dolar di?
  Ben Casa Particular yerine daire kiraladim. Hersey bana ait. Rahat ettim. Neredeyse ayni fiyat. Casa’ya giris yaptiginizda adinizi, soyadinizi ve pasaport numaranizi bir deftere kaydediyorlar.
  Internet uzerinden yapmak istediginiz rezervasyonlara cevap verilmeyebilir, ya da olumsuz yanit alabilirsiniz. Sinirlerinizi bozmayin, cunku burada internet yok. Gidince ne demek istedigimi daha net anlayacaksiniz.
  Yaninizda bayan bir arkadasiniz yoksa gozler uzerinizde olabilir. Havana’ya gelmeden once okudugum bir yazida Turk erkeklerinin burada capkinliklari ile unlu oldugu yaziyordu. Burada capkinlik yapan sadece Turk erkekleri degil. Parasi olan herkes capkinlik yapabilir. Geceleri her sey degisiyor. Geceleri bircok yerde escinsel gorebilirsiniz.
  Mohito’nun ana vatani olabilir, ancak Turkiye’de ictigim Mohito’lar kadar haz alamadim. Hakikaten rom’lari cok iyi. Biralarini da denemeden gelmeyin.
  Belediye otobusunde muzik sonuna kadar acikti. Hoperlor sistemi tum otobusun icine dosenmis. Kendimi gece kulubunde zannettim. Eger kucaginizda cocuk varsa ya da fiziksel bir engeliniz varsa hemen yer veriyorlar.
  Cok eski araclarin icinde Pioneer ses sistemi var. Durmadan bas yuklu melodiler caliyor.
  Komsularim tum gun teyiplerinin sesini sonuna kadar aciyor. Yandaki sokakta bile uyuyamazsin.
  Merkeze geldiginizde eski araclari gormeden bir duman bulutu goruyorsunuz. Boyle bir egzos kokusu yok. Ustuk basim egzos dumani kokuyor.
  Mustafa Kemal Atatürk’ün büstü “Parque Cespeses” in icinde yer aliyor. Su ana kadar okudugum tum yorumlarda yanlis yerlerde konumlandirilmisti.
  Cadeca’lar pazar gunleri kapali.
  Sokakta yururken “where are you from, cigarette, leydi” diyerek yaklasan insanlara ters bir bakis atarak soyleyeceginiz “no gracias” yeterli olacaktir. Bazen uc kere tekrarlayabilirsiniz. Bazen de birakin anlatsinlar. Sonucta kolunuzdan cekip goturmuyorlar.
  Ozellikle geceleri Kuba’li hatunlarin giyimleri oldukca dikkat cekici.
  Gece kluplerinde “bakin ben de salsa yapabiliyorum” diyerek kendini piste atan avrupali gencler cok komik gorunuyorlar. Birakin da iyisini seyredelim.
  Su neredeyse biradan daha pahali.
  Universite’de bile ingilizce bilen sayisi bir elin parmaklarini gecmedi. Sokakta neredeyse kimse bilmiyor. Nasil bir egitim var burada? Bahsedilenler cok farkliydi.
  Dovizimi azar azar bozdururum derseniz her seferinde Cadeca’larin onunde birkac saatinizi bekleyerek gecirebilirsiniz.
  Sokaklarda yururken birden bire telefonlarindan gozlerini ayirmayan insanlar ile karsilasabilirsiniz. Sebebi internet.
  Casa de la Musica’nin cumartesi aksami turistler icin giris ucreti 15 Cuc. Saat 23:00 gibi dans gosterisi, 01:00 gibi ise oldukca iyi bir grup sahne aldi. Ilk once ses cok yuksek oldugundan rahatsiz oluyorsunuz, ancak bir kac biradan sonra alisiyorsunuz. Masaya oturdugum zaman sanki ekstra bir ucret acildigini hissettigim icin ickimi barda ictim. Barda on siralarda oturan Kuba’li babalarin kollarindaki saatler ve yanlarindaki bayanlar cok dikkat cekici.
  “Salon Rojo” nun cuma gunu giris ucreti 25 Cuc’tu. Canli muzik saat 01:00’da basliyordu.
  Benim gibi damak tadi konusunda sorunlariniz varsa, konservenizi, vakumlanmis peynir ve zeytininizi getirmeyi ihmal etmeyin. Sadece ekmek satan bufeler var, 10 kurus gibi bir rakama satin alabiliyorsunuz.
  Havana’nin merkezine dogru yurudugunuzde karsiniza kasaplar cikiyor. Iste o kasaplari gordugunuzde konserveler deger kazaniyor.
  Turist olarak herseyin fiyatini dogru olarak ogrenmek mumkun degil.
  Yollarda yuruyen bircok polis var. Herseye cok dikkatli bakiyorlar.
  Paladar’larda bile siparis verdiginiz yemegin gelmesi bir saati bulabilir. Prado caddesi uzerinde bulunan Dona Blanquita restoranini tavsiye edebilirim. Istakoz 15 Cuc. Gelen istakozu tek kisi bitirmek zor.
  Anahtar kelime “Pazarlik yapmak”.
  Pasaportunuzu yaninizda tasimak yerine kaldiginiz yerde kilitleyeceginiz bir dolap varsa, birakmak daha iyi bir tercih olabilir.
  Cakir keyifseniz Melecon’dan karsidan karsiya gecmek sorun olabilir.
  Alisveris yaptiginizda paranin uzerini alamayabilirsiniz. Sadece israrli bir sekilde bekleyin. (Her yaptiginiz alisveristen sonra birkac Cuc birakmak bir muddet sonra sinirlerinizi bozuyor)
  Kuba’ya gitmeden “7 days in Havana” ve “Godfather 2” filmlerinin izlenmesini tavsiye ederim. Youtube’daki bircok belgesel gercegi yansitmiyor.
  Subat ayinda hava sicakligi ogle vakti 25-27, aksamlari ise 15-17 decere olarak degisiyor. Yaniniza ince bir mont almayi unutmayin. Ozellikle Melecon civarlarinda nem ve ruzgar cok fazla.
  Kuba’ya gitmeden okudugum yorumlarda, birkac cumle ispanyolca ogrenmeden gitmeyin yaziyordu. Siz beni dinleyin, ogreneceginiz birkac cumle hicbir isinize yaramayacak. Cevrimdisi calisan ispanyolca-ingilizce sozlukler daha cok isinizi gorur.
  Bircok restoran, kafe ve konaklama yerinde artik sabun var. Yine de yaninizda bulunmasi acisindan kagit sabun, kagit mendil ve islak mendil getirebilirsiniz.
  Bir gun dairemin kapisi calindi, bir hemsire ve bir hasta bakici ciddi bir bicimde ispanyolca birseyler anlatti. Tabiki anlamadim, o sirada yanima yaklasan yardimsever bir vatandas aciklama yapti. Hasta misin, basin agriyor mu diye soruyorlamis.
  Havana icerisinde taksi ile uzak bir yere gitmek icin 25 Cuc’u gozden cikarmalisiniz. Otobuse binmek isterseniz “Havana Metrobus Network” haritasini internetten aratin ve telefonunuza kaydedin. Otobuse binerken elimizdeki birkac bozuklugu biletciye verin. Sorun cikmiyor. Bu sehirde beni en cok kizdiran sey, taksicilerin sizi yolunacak kaz gibi gormesi.
  Size bir soruldugunda ispanyolca bilmediginizi soylesenizde her turlu size ispanyolca anlatiyorlar.
  Insanlar cok icten olmasina ragmen, devlet dairesinde calisan kisilerin yuzlerinde bikkin ve anti yardimsever bir ifade var.
  Sabahlari kirmizi tatli ve oldukca yogun bir meyve suyu ve kahve ile kahvaltı yapiyorlar. Ikisi de o kadar guzel ki. Meyve suyunun adini bir turlu ogrenemedim.
  Her kose basinda birileri araba tamir ediyor. Hatta arabanin disini macunlayip, zimpara atip boyayanlar bile var. Sokaklarda ariza yapmis ve tamir eden bircok kisi gorebilirsiniz. Siz de ittirin, bazen calisiyor.
  Sokaktaki seyyar manavdan yamuk yumuk domatesler aldim. Cok lezzetlilerdi.
  Yol uzerindeki kucuk yemek bufelerinde pirinc, et ve patatesten olusan menuler var. Etlerini yemedim ama patatesleri bir harika.
  Havana’nin sadece muzelerini meydanlarini gezerek Turkiye’ye donmek Havana’ya haksizlik olur. Halkin yasadigi ic kesimlerde yurumek bence daha onemli. Gelirken yaniniza neden kalem almaniz gerektigini o zaman anliyorsunuz. Ezgos dumanini takip edin.
  Marketten ya da pazardan birsey almak isterseniz yaniniza torba almayi unutmayin.
  Bu kadar baskiya ragmen insanlarin icleri tertemiz kalmis, bazen yokluktan elinizde olanlari istiyorlar, cunku ihtiyaclari var. Hayir derseniz hic ustelemiyorlar. Hatta bazen hediye veriyorsunuz, cantasinin icine koymak yerine elinde bekletebiliyor.
  Kuba’ya giderken iletisim kurdugum kisiye neye ihtiyaci oldugunu sormustum, bence sorulmali. Bu ulkeye gelmenin baska bir amaci olmali.
  Capitolio binasinin karsisinda “El Trofeo” adli bir restoran bulunuyor. Internette hakkinda cok iyi yorumlar yapilmis, ancak restorana girebilmek icin bir saat bekleyebilirsiniz.
  Yolda israr eden bir sigara saticisina dayanamadim, (hello amigo, i love Turkiye, selamun aleykum…) kendisini takip etmemi istedi. Köhne bir binanin icine girdik. Bir suru puro gosterdi. Soyledigine gore orjinalmis ve fabrikadan haftada sadece iki kutu cikartabiliyormus. Gayet guzel gorunuyorlardi, ama internette cok fazla almayin, alinmaz, faturasiz, sagliginizdan olursunuz yaziyor. Alamadim.
  Yine yolda israr eden bir elemana dayanamadim, (hello amigo, Turkiye, I have many friends from there….) leydi, good leydi, seksi leydi filan. Ama o anda etraf zaten hatun kayniyor ve yolda yuruyemiyorsun. Elemana zaten heryer leydi kayniyor, sen neden baysediyorsun dedim, daha iyileri var, takip et beni dedi. :))
  Her trafik isigi yayalara yonelik yapilmamis, uygun bir ani kollayarak ve eski araclarin fren sistemlerini göz onune alarak yola atlamak lazim.
  “Playa de este” ye gitmek isterseniz “Parque Central”in onunden otobusler kalkiyor. Otobusun adi Transtur T-3. Gidis ve donus 5 Cuc. Yaklasik yarim saat suruyor. Plajin kumu un gibi. Birkac tesis bulunuyor. Yerel insana rastlamak zor. (Birkac gun once arabanin camindaki buzlari temizlerken, yuzune vuran gunesin sicakligini hissetmek cok acayip)
  Yasal puro satis magazasindan dandik 5 adet puroya 40 Cuc verdim. Sonra gercekten bana yardimci olan iyi bir insandan magazada yaklasik 80 Cuc olan 5 adet puroyu 30 Cuc’a aldim. Kooparatife uye oldugu icin ucuza cikartabiliyormus. Purodan hic anlamam. Hayirlisi.
  Bankalarda da doviz bozuyorlar, bankanin disarisindaki kuyruya giriyorsunuz, ya da iceride size en son kisiyi gosteriyorlar. Banka icerisinde cep telefonu kullanmak yasak.
  Paranizin uzerini alirken dikkat edin. Ozellikle 1 Cuc ile 3 Pezo boyut olarak ayni ve birbirine cok benziyor. (Alisveris sonrasinda 1’er Cuc aldigimi dusunmustum, meger hepsini 3’er Pezo almisim)
  “M en A” adli paladar’i tavsiye edebilirim. Calle 25′ te yer aliyor. Karides, istakoz ve baliktan olusan bir yemekleri var. Gayet guzeldi. Daiquiri’sine bayildim. Toplam 17 Cuc odedim.
  Insanlarin konusmalari sesleri bize gore cok yuksek, guldukleri zaman oda yankilaniyor.
  Seker kamisinin suyunu icmeyi unutmayin. Tatli bir icecek.
  Sokakta bizde oldugu gibi suda kaynamis misir satiyorlar. Yaklasik 1 Cuc. Sos isterseniz ketcap ve mayonez gibi soslari var.
  Havana’nin merkezinden havaalanina gidis taksi ucreti normal araclar icin 25 Cuc, klasik araclar icin 35 Cuc.
  Sokaklarda alt yapi calismalari icin cok fazla cukur kaziyorlar. Genelinde uyari isareti yok. Geceleri isiklandirma az oldugundan dikkatli olunmasi gerekiyor. (Ben birine dustum)
  Havaalaninda 3 litre ya da 4 sise alkollu icecek almaya hakkiniz var.
  Turkiye ile iletisim icin telefonunuza viber uygulamasini indirin.
  Havana’da havaalanina en az 3 saat once gidin. Acayip bir kuyruk oluyor ve sira cok yavas ilerliyor.
  Havaalaninda Airfrance’nin check in yapan memuru kasila kasila beni alip sorgu odasi gibi bir yere goturdu. Vizem olmadigini soyledi. Yesil pasaporta vize istenmedigini anlatsamda dinlemedi. Sonra hatuna yesil pasaporta vize istemediklerini anlattiklari zaman gozlerinin icine bakarak “canim bu pasaport special pasaport dedim”. Bunu pasaport kontrolu yapan memur yapsa canimi yesin.
  Bu kontroller sirasinda Fransiz vatandaslarinin araya kaymama cabalari takdir edilmesi gereken bir durum.
  Kuba’yi terkederken 25 Cuc odeme zorunlulugu kaldirilmis.
  Kuba zor ulke.

 34. Alper bey Küba gezimizi tamamladık..Viniales e gittik..iyi ki de gitmişiz..muhteşemdi.. Havana ve Trinidad i da gezdik..umarız değişim olmaz bu güzel ülkede..Çok ama çok güzel bir geziydi..yazılarınızı için de ayrıca teşekkürler..tekrar gitmeyi çok istiyorum..güzel anılar biriktirdim..darısı gitmek isteyenlere.

  • Pınar Hanım geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim. Ben de Küba’nın bozulmamasını umuyorum. Havana’da kaç gün kaldınız? Turistlerden geçinen kişilerden sizi rahatsız edenler oldu mu?

 35. Merhaba tekrar..Havana da 3 gün kaldık..kaldığımız yer Casa Mireya..Devrim müzesinin hemen yanındaki bina..manzarası ve terası harikaydı…Çok memnun kaldık.Oradan Viniales’e geçtik.iyi ki de gitmişiz harika bir bölge..1 gece kaldıktan sonra Trinidad a geçtik..uzun bir yolculuk olduğu için Santa Clara yi programdan çıkardık..Trinidad da 3 gün kaldık. 1 gün ada turu ve snorkel dalışı yaptık..Cienfuegos ü gördük sayılır içinden geçtik..ama her animiz harikaydı..muhteşem insanlarla tanıştık..8 günün her dakikasını doya doya yaşadık diyebilirim..unutulmayacak bir geziydi..tekrar gitmeyi çok ama çok isterim..gidip de kalmak isteyenler için Havana Casa Mireya tavsiye edilir..temiz güler yüzlü ve ıngilizce bilen personel..daha ne olsun..Viva Cuba diyorum

  • Havana tavsiyeleri ve Küba seyahat planı için teşekkürler. Beğenmenize sevindim; harika bir ada, güvenli bir yaşam, zengin bir tarih ve kültür. Yolunuz hep açık olsun. Viva Cuba!

 36. bar ve discolarda gece hayatında cuc mu cup mu geçiyor? ayrıca cubalı biriyle tanıssam ve onunla bir restorana yada herhangi bir yere gitsem ona cup verip sen öde desem olur mu? acil yardım eylülde gideceğim.

  • Küba’da bar ve discoların çoğunda yabancılara yönelik Küba para birimi CUC geçiyor. Yerel Küba parası CUP peso geçenler var ama bulmanız kolay olmayabilir. Lokanta veya diğer iş yerlerinde CUC mu CUP mu ödeyeceğiniz, mekanda hangisinin geçerli olduğunu bağlı. CUC geçiyorsa arkadaşınız da CUC ödemek zorunda.

 37. taxi km de kaç dolar,havana casa mireya da 1 gece kalmak kaç dolar ve buna benzer ücretler alkoller vs.. kaç dolar aydınlatın bizi boşuna kazıklanmayalım.eylülde gideceğim.

 38. Merhaba,
  Havana’da bindiğim hiç bir taksi taksimetresini açmadı, binmeden önce taksi ile pazarlık yapmak gerekiyor. Gidilecek mesafe uzaksa motosikletten bozma araçlar tercih edilebilir.
  İnternet çok nadir yerlerde bulunduğundan gitmeden maps.me uygulamasını telefonuna indir ve gitmeden gezmek istediğin yerleri işaretle.
  Hiçbir gece klübünde kazıklanmadım, içecek geldiğinde garson parasını aldı ve çok ucuzdu.

 39. Merhaba,

  Havana’da iki ayrı yerde kaldım, İkisi de Vedado da ve şehir merkezine yakındı. Vedado’da daha yeni binalar mevcut, şehir merkezine çok yakın bir yerde kalayım derseniz binalar biraz eski ve yıkık dökük. Karar sizin.

  İlk kaldığım yer kendime ait bir daireydi, ikincisi ise dairenin bir odasını kiraladım, kendime ait tuvalet ve banyosu vardı ve gayet temizdi.
  İlk kaldığım yerin sahibi hiç ingilizce bilmediği için çok zor anlaştık.
  Eğer Havana’da kalmak isterseniz size ikinci kaldığım yerin adresini ve dairenin sahibi olan kadının mail adresini vereyim. Sahibi gayet iyi ingilizce konuşuyor. Hatta mail adresini Türkiye’den Emre’den aldık derseniz beni hatırlar. Yanlış hatırlamıyorsam günlük 30 ya da 35 CUC olmalı.

  (Eğer bu dairede kalmak isterseniz Türkiye’den istediği birşey olup olmadığını sorarsanız çok mutlu olurlar. İlk gidişimde bana rezervasyon yapan kadın annesi için “A” ve “E” vitamini istemişti.)

  Daire kiralamak için birçok internet sitesi var, ancak iletişim çok zor olduğundan gittiğiniz zaman sorun yaşayabilirsiniz.

  Küba’da ne yazık ki başka şehirlere gitmedim, ancak seneye tekrar gitmeyi planlıyorum.

  Lisset JUNCO
  e-mail: hospedajelisset@ gmail.com
  Adres: Infanta # 210 apto. 7 e/ San Lazaro y Novelar, Vedado, La Habana, Cuba

  • Emre arkadasin anlattiklari havananin benim gordugum son durumuna daha uygun ayrica offline olarak calisan haritalardan indirin cok faydasini gorursunuz emre arkadas tesekkurler

  • Havana’da kalacak yer bilgileri için çok teşekkürler. Küba’nın diğer şehirlerini de görebilmenizi umarım. Casa particular adlı pansiyonlar Havana dışında daha ucuz. Başkent dışındaki yerler daha az turistik, daha gerçek ve samimi.

  • Emre Bey ailenin çok selamı var, kartpostal getiriyorum size ev sahibi veriyor. Sizden bahsettiğinde gözleri parlıyor
   ozdoganovgumehmet@ gmail.com , mail atarsanız sevinirim.

  • Merhaba. Havana’da gece hayatı, bar ve dans kulüplerinin en yoğun olduğu bölgeler, Habana Vieja, yani Eski Havana’da Calle Obispo Caddesi; modern Vedado semtinde Calle 23 (La Rampa), Avenida De Los Presidentes Bulvarı, Plaza de la Revolucion Meydanı, buluşma, gezme, içme ve ucuz eğlence şeridi Malecon sahili; nispeten daha zengin Miramar bölgesi.

 40. Alper Bey, yillardir heveslenip sonunda THY’nin Havana ucuslarini baslatma promosyonu ile ucak biletlerimizi aldik. 8-15 ocak 2017’de esimle birlikte Kubada olacagiz. Bu arada yaptigimiz arastirmalarda sizin yazilariniz ve onerilerinizin cok yararli olacagini gorduk. Boylesi bir paylasimi yapiyor olmaniz nedeniyle size cok tesekkur ediyoruz. Aklimiza gelen bir cok soruya yanit bulabilmemize karsin birkac konuda onerilerinizi almak istiyoruz.
  1. Havanaya Pazar gunu inecegiz. Pazar gunleri doviz burolarinin kapali oldugunu belirtmistiniz. Havaalanlarindakiler de kapali midir ?
  2. Bir tur sirketinin kuba kultur gezi rotasindan esinlenerek Havana, Vinales, Trinidad, Santa Clara, Cienfuegos sehirlerini gezmeyi planliyoruz. Sizce kacar gun planlamaliyiz.
  2. Casa particular’lerde kalmayi istiyoruz. Havana icin sizin onerebileceginiz bir yer olabilir mi ? Diger sehirler icin onceden baglanti kurmali miyiz?
  3.Ulasim icin otobusu dusunuyoruz.

  Ayrica onerileriniz olabilir mi ?

  Ilginiz icin cok tesekkur ediyoruz.

  Sema ve Erdal TEKIN

  • Merhaba. Küba ve Havana gezi yazılarıma ilginize teşekkürler. Havalimanındaki döviz bürosu açık olur. Rotanızda güzel yerler var ama bence 7 gün için çok fazla. İmkansız değil tabii. Evet, Havana’da iyi bir casa particular var, iletişim bilgisi ve adresi yorumlarda yazıyor. Güvenilir taksici telefonu da var. Viazul otobüsleriyle yolculuk edeceksiniz. Zamanınız kısa olduğu için otomobil kiralamayı da düşünebilirsiniz. Size nereli olduğunuzu veya saati vb. sorarak yaklaşmaya çalışan, turist parası yemeyi meslek edinmiş jinetera (kadın) ve jinetero’lara yüz vermeyin. Onlar yüzünden namuslu çoğunluk öyle zannedilmemek için turistlerle konuşmuyor, ama siz bir şey sorarsanız yardımcı olmaya çalışıyorlar.

 41. Mesajimiza hizli donusunuze tesekkurler. Arac kiralama konusunda internette yaptigim arastirmalarda bizim tarihler icin arac olmadigi mesajlari aldim. Bir blogda, iki ay onceden arastirmak gerektigini okudum. Sanirim gec kaldik. Bu durumda, iletisim bilgilerini yorumlarda vermis oldugunuz casa icin de hemen e-mail gonderdim. Umarim gec kalmamisizdir. Saygilarimizla…

 42. Alper Bey, uçak biletlerini geçen hafta gidiş donus vergiler dahil 3000 TL’ye aldık.
  Biraz önce Fabio Quintana’dan mesaj geldi. Bizim tarihlerde boş yeri olmadığını belirtiyor. Biraz panik oldum. Havana’da Casa konusunda başka önerileriniz olabilir mi ?

  • Hava uçak biletlerinizi uygun fiyata almışsınız, neredeyse yarı fiyata. Başka casa tanıdığım yok. Merak etmeyin bulursunuz, deneyin. Birkaç gün daha bulamazsanız yazın yine buraya, Küba’daki tanıdıklarla temas kurup rica edeyim.

 43. Alper Bey, hizli donusunuz icin tekrar tesekkurler. Havanada Casa arayisi icin hometay.com sitesini buldum. Dun gonderdigim bir mesaja 10 kadar teklif mesaji geldi.
  1. Bu site uzerinden rezervasyon guvenli midir ? Bir miktar depozit istiyorlar.
  2. Havana merkezinden casalar secmeye calisiyorum. Ozellikle onerebileceginiz ya da onermeyeceginiz bolgeler var midir ?
  3. Gelen teklifler gunluk 30 CUC civarinda. Bu konuda yorumlariniz olabilir mi ?
  Samimiyetiniz uzerine detayli sorular soruyorum. Umarim rahatsiz etmiyorum.

  Saygilar.

  Erdal Tekin

  • O sistemi hiç kullanmadım, bilemiyorum. Ama airbnb başladı Küba’da, demek artık öyle konaklama da var. Havana Vieja çok turistik ve pahalı olur. Havana Centro ya da Vedado’da kalmanızı tavsiye ederim. O İspanyol kolonyal tarzı renkli evler, dar sokaklar, kaldırıma taşan yaşamlar görmek istiyorsanız merkez, daha modern bir bölgede kalmak isterseniz Vedado olsun. 30 CUC pansiyon ücreti biraz yüksek ama merkezi ve iyi ise normal, Havan eskisi kadar ucuz değil. Ama diğer şehirlerde 15-20 CUC fiyatlar. Ayrıca 2 kişi için de 1 kişi için de aynı oda fiyatı, siz bana göre daha ucuza kalmış oluyorsunuz. 🙂 Rahatsız etmek şöytle dursun, yazmanızdan memnunum, seyahatlerimi blogumda yazmamın amacı bu. saygılar.

 44. cok hizli karar verdim 11 aralik gunu iniyorum kubaya cok fazla bilgiyi hemen ogrenmem lazim

  bumudur casa particular?? fabio.quintana@ infomed.sld.cu

  cooook sorum olacak nerden aldim bileti nasil hizli karar verdim 819 dolar amsterdam aktarmali gidiyorum 11 inde inip 17 sinde donucem gece hayati da iyi olan bir plan oneririmisiniz bana ?

 45. Alper bey merhaba, casa particular cuba’dan cevap alamadık, rezervasyon talebim in process görünüyor halen. Verdiğiniz adreslere de mail attım cevap gelmedi, ne yapmamı önerirsiniz. Pazar günü gidiyoruz. Teşekkürler.

  • Merhaba. Küba’dan genelde hızlı yanıt vermiyorlar. Çok az zamanınız kalmış. Hemen casa particular diye aratıp boş odası olan bir tane bulun. Havana’da bulduktan sonra orası sizi diğer şehirlerdeki pansiyon işleten arkadaşlarına yönlendirir.

 46. kalacak yeri dert etmeyin size cevap vermeyen yere gidin muhtemelen orasi doludur yer gok casa kayniyor ordan yonlendirirler. EMRE arkadasin soyledigi ofline haritalar cok isime yaradi 6 gunde old havanin altini ustune getirdim.samsung a ulmon app indirdim sirf gideceginiz onemli noktalari degil bulundugunuz yeri ve mesafeyi de gosteriyor.
  kaldigim yer neptun ile indsutria caddeslerin kesisimindeydi tavsiye ederim 30 cuc dur gecelik cok iyi bir aile var, selamimi soyleyin alejandrah1964@ nauta.cu bence fiyatlar biraz fazla ama hani kardesim maaslar 25 $? disarda sise suyu en az 1 dolar sise suyuna 1 $ vermek adama koyuyor. yaniniza yeterince para alin benim kartlarim amerikan menseili oldugu icin yanima euro goturdum bu arada 1$ =1 cuc ama 1 euro yaklasik 1.04 cuc ilk gittigim yer bir otel kambiyosuydu benim eurolari dolar gibi bozmuslar. o nedenle sehir icindeki bankalari tercih edin. ama avrupalilar yaninda para getirmeden kendi kartlarindan cekebildiler sanirim turk kartlariyla da hesabinizdan cuc cekebilirsiniz ama bankanizla konusmanizda fayda var excahnge rate ve ucretlerden gecirmesinler size.
  ulkenin super ucuz olduguna iliskin algilama yuzunden az para goturmusum 500 euro 6 gunde zar zor yetti kaliteli yerlere malesef takilamadim . eski havanadaki mekanlar resmen getto varos yerler gercek kalite yok. dunyanin bir cok yerinde gece hayati gordum maalesef havananinki kalite acisindan cok parlak degil yeni havana tarafinda miramar da iyi mekanlar oldugubu tahmin ediyorum buralara girislerin 10 -15 dolar oldugunu biranin3 dolar oldugunu ayrica mekanlarin bir yerde toplanmadigini bu nedenle cok taksi parasi vermeniz gerekebilecegini animsatayim.
  malecon civari malesef fuhus yuvasi olmus. normal maaslarin 25 dolar oldugu bir memlekette fuhusa izin vererek o toplumu cokertirsiniz. maalesef cuba bitecek. sosyaliszm cokecek hic bir sistem taksi soforunun bir isten 25 dolar 1 maas karsiligi bir fahisenin 2 maas karsliligi kazandigi bir casa sahibinin 1 odadan 1 maas karsiligi kazandigi adaletsizligi cok uzun zaman surduremez. CUBA da gelir ve firsat esitsizligi var bu durum inanin kapitalizmde bile bu kadar derin degil.
  KUBA kesinlikle cok ucuz bir ulke degil her zaman dolar harciyorsunuz bir kere (1 cuc =1$) bu ingletra hotelin onunden $5 gidip gelinen santa maria playe del este plaji gercekten harikaydi. CUBA nin insanini ben sevdim parazit gibi yapisanini da sevdim bu elemanlara sizi suraya buraya goturmek karsiliginda para veremeyeceginizi ama sahane tisort yarim parfum corap filan verebileceginizi soyleyin. beklentileri yuksek olmasin. yollar gece karanlik ama guvenlik sorunu yasamadim. kendimi new yorkta oldugumdan daha guvenli hissettim. harika binalar var tamami 59 dan once yapilmis. Kubalilarla che den filan bahsedince gozleri parliyor fideli cok seviyrolar ama degisim geliyor. 58 dan sonra adamlar tas ustune tas koyamamis bu ulkede, degisim gelipte ulke modern bir kapitalist turizm kenti halina gelince miami nin pabucu dama atilir. ben amerikanin hic bir yerinde bu kadar tarih ve yogun kultur ve muzigi yasamadim. amerikan sehirleri havana ya gore tadsiz tuzsuz yavan. gariban kuba halkinin geleceginin kapitalizmde oldugunu goruyorum. Turk sirketleri girisimcileri uyanik olsun tutmayacak is kolu yok. restorasyon dan milyarlarca dolarlik is bekliyor. degisim baslamis. kuba tamamen degisecek bu olmadan gormek isteyenler acele etsin.

 47. merhaba Alper bey, pazar günü thy ile kübaya gidiyorum, resmen hayalimdeki tatili yapmışsınız, ben de sizin gibi halkı ve kültürlerini tanımak istiyorum, bi çok şehrini gezmek istiyorum imkan olursa guantanamoya kadar gideceğim, sizden farklı olarak okyanusta yüzmeyi de düşünüyorum, sizin gibi neredeyse 1 ay kalacağım. benim merak ettiğim casalarda çamaşır makinesı oluyor mu? o kadar vakit kalıp çamaşırlarımı nasıl yıkayabilirim? şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba. Hayal ettiğiniz gibi bir Küba tatili dilerim. Casa Particular adlı pansiyonların çoğunda çamaşır makinesi oluyor. Birinde olmazsa ikincisinde mutlaka bulursunuz. Makul bir ücretle yıkıyorlar. Ücretsiz de rastladım.

  • Havana Varadero Santa Clara Cienfuegos Trinidad Holguin Santiago de Cuba güzel bir Küba gezi planı olur hiç acele etmeden, kala kala. Bunlara 2 şehir daha ekleyebiliriz isterseniz. Ne dersiniz?

 48. çok teşekkür ederim, gayet güzel bi plana benziyor iki şehir daha ekliyelim 🙂 batı tarafında gezilecek bi yer yok mu peki o tarafa gitmeye getmiyor mu kimse?

 49. Alper Bey selam,yazınız süper olmuş.Eşimle birlikte 1 mayısı kapsayan tarihlerde 14 günlüğüne gidiyoruz ve yazınızın çıktısını yanıma alıyorum:)KLM ile Amsterdam aktarmalı gidiyorum ve transit vize alıp almamam konusunda herkes farklı bir şey söyledi,kafam karıştı.Airbnb’de bazı evlerde wireless internet var,ücretsiz mi oluyor?Kafelerde restaurantlarda hiçbiryerde ücretsiz internet yok mudur desem saçma bir soru mu sormuş olurum acaba:)

 50. Tekrar merhaba,

  Bu sayfada 9 Ağustos 2016 tarihinde yazdığım yazıda Havana’da konaklama için bir mail adresi yazmıştım ve Türkiye’den Emre’den aldığınızı yazın, yardımcı olurlar demiştim.

  Bu metin 3 ya da 5 kişinin işine yarar diye düşünmüştüm. Bu sene tekrar Havana’ya gittim ve Lisset’i ziyaret ettim. Kendisi beni görür görmez “senin ne kadar çok arkadaşın var” dedi. Her gün bu siteden yazıyı okuyup en az 3 ya da 5 kişi yazıyormuş.

  Kendisi de yardımcı olmak adına apartmandaki diğer dairelere yönlendiriyormuş. Çok şaşırdım.

  Not: Bu sene geçtiğimiz seneye oranla fiyatlar yükselmiş ve Amerika’dan gelen turist sayısında patlama olmuş. Gitmek istiyorsanız elinizi çabuk tutun.

 51. alper bey sizden acil yanıt beklediğim için sorumu yineliyorum lütfen kusura bakmayın.
  ben yürüme engelli bir bayanım ve küba’ya gitmek hayalim var.eşimle bu mayıs ayı için gitmeyi düşündük fakat bu gezinin olup olamayacağını sizden alacağım yanıt belirleyecek.
  öncelikle küba sokakları tekerlekli sandalye ile gezmeye uygun mu?yani yürüme engelli biri eşinin yardımıyla küba’yı gezebilir mi?
  yine engelimi göz önünde bulundurarak tur şirketi vb önerileriniz olur mu?
  saygı ve teşekkürlerimle

  • Merhaba. Havana gezi yazımı okuduğunuz için ben teşekkür ederim. Küba maalesef yürüme engelliler ve tekerlekli sandalye için ideal bir ülke değil; bazı caddelerin köşelerinde rampa var. Tek başına zor ama birinin yardımıyla mümkün ve fazla zor değil; bu şekilde gezenler var.

 52. Merhaba Alper bey, size birkaç sorum olacak.

  Ben, kızım (5 yaşında), oyun ablası seyahat etmekteyiz.

  03.05.2017-10.05.2017 (2 gün sonra) Havana’ya gideceğiz.

  1-) İstanbul’da Küba kültür merkezinde bulunan Guantanamera diye bir seyahat acentesinden Nacional Hotel için 7 gece 2 oda 3360 Euro fiyat aldık. Pahalı mı?

  2-) Aynı acenta günübirlik rehber için 200 Euro fiyat verdi?

  Not: bu acenteye güvenebilir miyim? Küba için bileti buradan aldım 3 kere fiyatı yükselttiler yanlış hesapladık diye, kötü niyetten değil ama işlerini çok savsakladıklarını düşünmekteyim.

  3-) Oteli Havana’ya gittiğimde mi bulmalıyım ?

  4-) Havana’dan günü birlik Kolombiya Medellin’e gitmek istiyorum. Çocuğumun yaşı küçük olduğundan tehlikeli bir durum oluşabilir mi?

  5-) Küba’da güvenilir rehber nereden bulabilirim?

  • Merhaba. Havana Nacional Hotel ülkenin en ünlü ve lüks oteli. Tarihi değeri olduğu için giriş katına ve bahçesine gittim, ama kalmadım, oda fiyatları pahalı, tek kişilik oda 338 CUC, çift kişilik oda 468 CUC, yaklaşık aynı rakamlarla dolar. Bu durumda sizinki gecelik 806 dolar, 7 gece 5642 dolar ediyor ki size daha ucuza gelmiş. Günlük rehber ücreti 200 avro kesinlikle çok pahalı. Tur acentesini yıllardır biliyorum, sahibi Kübalı biri, herhangi bir kötü yorum duymadım. Havana’ya gitmeden önce yer ayırtırsanız daha iyi olur. Yorumlarda iyi bir pansiyonun iletişim bilgisi var, otelden çok daha ucuz. Kolombiya’ya gitmedim bilmiyorum. rehber tanıdığım yok. Küba uçak biletlerini hangi hava yolundan kaça aldınız?

   • Bilgi için teşekkürler, seyahat acentası ile ilgili yanlış anlaşılma olmasın zaten mesajımda da belirttiğim üzere kötü niyetli değil de belki benim şansıma 3 kere yanlış fiyat verdiler, bende her seferinde artan fiyatı kabul ettim.

    Sizin dediğinizi yapıp gitmeden yer ayırtacağım, aynı acenteden inşallah bu sefer olumsuzluk olmaz…

    Hızlı geri dönüşünüz için çok teşekkürler

 53. Seyahat acentası yine ayarlayamadı, ben de uçağa binmeden bi site üzerinden ayarladım o da olmadı.. otele gidip yerleştim

  Alper bey, Küba neden bu kadar pahalı ?

  Şu antika arabalarla 1 saat gezmek 40 cuc
  Bu gün 4 saat gezdik 160 cuc tuttu…

  Yemeklerde aynı 4 kişilik orta düzey bi yemek 120 cuc tutuyor…

  Siz kaldığınız için bilirsiniz

  Şimdi taksi bizden 160 cuc aldı = 640 tl bu parayı kullanabiliyor mu yoksa yerel pezoya çevirince 60 tl civarı bir alım gücüne mi sahip oluyor ?

  Otelde Duble esperesso 6 cuc

  • Bu bahsettiğiniz fiyatlar turistik yerlerde geçerli. Antika arabalar turistlerin ilgisini çekiyor ve Küba yoksul bir ülke ve neredeyse tek gelir kaynağı turizm olduğu için fiyatlar yüksek. Bir yemek için 30 CUC çok pahalı. Örneğin 10 yerel peso (CUP) fiyata pizza yiyebilirsiniz, 1 lira. Benzer fiyatlara spagetti ve sandviçler var. 160 CUC taksi ücreti olmaz, sizden maalesef fazla para almış, 160 CUC 160TL değil 160 Amerikan doları ediyor, yani 4000 yerel peso. Otelde kahve içmeyin çok pahalı.

   • Biliyorum, 170 dolar civarı bir para ediyorda..
    Bu tarz ülkelerin ve taksicilerin klasiği günlük 150 cuc ama adam ısrarla 4 saat 160 cuc dedi..
    Bende kırmak istemedim… ( taksici her yerde taksici (özellikle turistik yerlerde) biraz Tokyo’da istisnasını gördüm. Orda da ben rahat durmadım. Gittim biraz üç kağıtçısını buldum. Tam hatırlamıyorumda 240 dolar taksi tuttu 10 dolar üstünü vermemek için biraz bekletti beni…

    Siz bilirsiniz diye sordum, şimdi bu arkadaş için aldığı para karşılığında 460 pizza yiyebilir mi?

    Çünkü bana dedi ki ben hayatımda hiç 2000 cuc bir arada görmedim? Taksi ücreti günlük 150 cuc oluyorda nasıl görmüyor acaba dedim,

    Para sistemi üçlü mü işliyor?

    • Havanalı taksici aşırı para almış, keşke vermeseydin, anormal yüksek bir fiyat. Evet yiyebilir. Yalan söylemiş maalesef. hayır 2 tür para var, Convertible Peso CUC ve yerel Peso CUP. 1 CUC = 25 CUP.

     • Adam söylemedi ben öyle düşündüm, dedim acaba bunlar aldığı Cuc un alım gücü biz kullanırkenden farklı mı bu gün yerel halkın alışveriş yaptığı yerlere baktım aynı sayılır Türkiye ile.
      Örnek; makita matkap 200 cuc Türkiye’de 400 tl civarı vb…
      Birde otelin önündeki heryerde fix fiyat arabalar saati 40 günlük 150 cuc.
      Bugün başta fiyat sorup şu motor taksilere bindim taksimetre açıyoruz dedi
      Otelden müze 2,5 km 17 dolar bozuk da yokmuş 20 verdim…
      İnşallah düzenli, yavaş ve biraz eşit bir zenginlik olur da, bozulmadan kalırlar…

      Allah’tan Türkiye’ye uzaklar.. yoksa bizim mütahitler Esenyurta çevirir burayı.

       • Patron taksi ücretleri pahalı, bu gün yine bindik adam dedi sizi güzel kahve ve yemeğe götüreyim dedi. Teşekkür ettim. Gideceğiz 2 saat yemek ve kahve ( otelin oraya inince 2 saat 80 cuc daha yazmış olacak )

        Gözüm yokta çok iyi para kazanıyor taksiciler, bu gün taksici arkadaşın ayakkabısının fiyatını sordum 115 cuc dedi Lacos…

        • Havana’da taksicilere o kadar çok para vermeseniz iyi olur. Sarı Cuba Taxi antika olmayan ama Sovyet malı taksilerin kilometresi 0,40 CUC, modern yeni taksilerin 0,50 CUC, açılış 0,80 CUC. Yaklaşık 5 CUC verilecek mesafelere kat kat fazlasını ödüyorsunuz.

 54. Alper Bey Merhaba. Havana’da kaldıgınız pansiyonun adı neydi? Bir de sehri gezdirmesi icin tavsiye edebileceginiz yerel birileri var mı? Tesekkurler.

 55. Alper Bey Merhaba,
  Yaklaşık 3 hafta sonra ramazan bayramı donemi Küba’ya gitmeyi düşünüyorum. hava durumuna bakınca yagmurlu gösteriyor. bilet fiyatları cok uygun fakat hava sartları kafamı karıstırdı. sizce yanlıs bir donem mi seciyorum gitmek icin?

  • Merhaba. Evet yaz mevsimi Küba’ya gitmek için yanlış bir mevsim. Ama sorun yağmur değil; yağışlar çok kısa sürüyor ve iyi geliyor. Asıl sorun aşırı sıcak. Başka bir mevsimde gidebiliyorsanız planınızı değiştirin, ama mümkün değilse yaz sıcağı sizi tümden vazgeçirmesin, çok sıcak ama dayanılmaz değil.

 56. Alper bey buradan da merhaba 🙂 Ben sıcakla hiç sorun yaşamam, kıştan nefret eden ve yaz mevsiminin hiç bitmemesini isteyen biriyim 🙂 Herkese sıkılmadan yazdığınız için 16 günlük bir program da benim için yapmanızı istesem beni de geri çevirmezsiniz mutlaka 🙂 Booking’den rezervasyonum var ama kalışımı daha ucuza getirebilecekken otel olayı biraz canımı sıktı 🙁 Ortak banyo kulağa hiç hoş gelmediği için otel odası gibi banyonun sadece bana ait olacağı bir yer bulma ihtimalim var mıdır? Bir de kapkaç olayı okudum, polis dolanırken etrafta nasıl bir cesarettir ki kadının yaralanmasına sebep olacak kadar gözü dönmüş kapkaççının? 🙁 İlk defa bir yere gidildiğinde kafada milyon soru herkeste olur mu ki yoksa gidiş vakti yaklaştıkça beni mi buldu o milyon soru? 😀

  • Merhaba Serap Hanım. Pekala, Küba’nın bunaltıcı yaz sıcağında kolay gelsin öyleyse. 🙂 Ben hep pansiyonlarda (casa particular) kaldım ve ortak banyolu hiç görmedim, her odanın kendine ait banyosu var. Bence siz de pansiyon tercih edin. Otelin geceliği ne kadar? Küba’da kapkaç olayları nadirdir. İlk yurt dışı geziniz mi olacak? 16 günlük bir Küba planı için 3 gün Havana, 2 gün Varadero, 2 gün Santa Clara, 2 gün trinidad, 2 gün Holguin, 3 gün Santiago de Cuba güzel olur. Kalan 2 günden biri yolculuklar, diğeri de herhangi bir yerde yayılma payı bırakıyorum. 🙂

 57. Havaalanına 14 km mesafede bir otel rezervasyon yaptığım otel gecelik 200 TL kahvaltı dahil. 2012’de California ile başladı ilk yurt dışı eğlence gezim. Sonra 4 sene her Ağustos’ta Amerika gezim devam etti tek başına ve tur olmadan. OHAL’den dolayı geçen sene Amerika’ya gidemedim. Bu sene Bahamalar var aklımda Küba’ya gitmişken 🙂 Pır pır uçakla 1 saat mesafedeymiş yanlış kalmadıysa aklımda. Kafamda çok yer var da cep dolu olmayınca yazdıklarınızı okumakla yetiniyorum şimdilik 😀 Hocam dediklerine göre öğretmen misiniz siz de benim gibi? Tatiller Temmuz ve Ağustos’ta olduğuna göre yeşil pasaport olduğuna göre öğretmen olmanız yüksek ihtimal 🙂

  • Havana için rezervasyon yaptırdığınız otel pahalıymış. 30 dolara iyi pansiyonlar var. Ama otele baktım şık. Umarım şehir merkezindedir. Öğretim görevlisiyim ben de, yazın hep 1 ay kaçıyorum, yıl içinde ise birer hafta, en fazla 1o gün. 🙂

   • Booking’deki en ucuz otel, diğer oteller çok pahalıydı 🙁 Castillo de San Salvador de la Puntoa’ya 9km, La Bodeguita del Medio’ya 9km, Jose Marti Uluslararası Havaalanı’na 14km mesafedeymiş. Sanırım şehir merkezi değil ama araba kiralayabilirsem merkeze uzak olması çok da önemli değil. Kış sevmediğim için bütün hevesimi yaza saklıyorum ben. 🙂

    • Havana oteliniz şehir merkezine 8 kilometre uzaklıkta, şehir dışında. Old Havana’ya 9 kilometre. Araba kiralayabilirsiniz tabii. 🙂 Ben sırf meraktan dünyanın en soğuk şehrine gittim Sibirya’da.

     • Soğuk merakı hiç yok bende 🙁 Amerika’yı çok sevmeme rağmen ‘Alaska’ya git, tüm masraflar bizden’ deseler de gitmem vallahi sırf soğuk yüzünden 😀 Şehir merkezine 8km dezavantaj mı, araba kiralamazsam taksici kazığı mı yerim? 🙁

      • O halde Havana sıcağı iyi gelecek size. 🙂 Havana şehir merkezinden uzakta kalmak elbette dezavantaj. O otele para ödemediyseniz bence vazgeçin, yorumlarda bilgisi olan pansiyonun yeri ve kalitesi çok iyi.

     • Bu arada araba kiralarsam vites direksiyonda mı? Eğer öyleyse rahat kullanılabiliyor mu? Of sorularım bitmez benim, Allah sabır versin size Alper Bey 😀

      • Küba’da 1940 ve 50’li yıllardan kalma Amerikan antika otomobillerinde vites direksiyonda, ama sizin kiralayacağınız otomobil muhtemelen modern tasarımlı olacak. Eski arabaların kiralık olanları çok iyi bakımlı ve pahalı zaten, halkın kullandıkları gibi döküntü değil. Sorun yok istediğiniz kadar sorun. 🙂

 58. Sabrınız için teşekkür ederim. Rezervasyonumu iptal edebilirim ödeme yapmadım henüz. Casa’lardan havaalanına gelip karşılamaları hoşmuş. Umarım beni de öyle karşılarlar.

 59. Cevapla
  AlperMetin
  20 Kasım 2015, 16:57 Casa sahipleri birbirlerini tanıyor ve diğer şehirlere giderken yönlendiriyorlar, onlar da sizi otobüs terminalinde karşılıyorlar.
  AlperMetin
  26 Kasım 2015, 21:50
  Merhaba. Evet, kaldığınız Casa Particular sahibi, bir sonraki kentte mutlaka tanıdığı diğer pansiyon sahibini arayıp söyler, o da sizi otobüs terminalinde elinde adınız yazılı kağıdı tutarak karşılar.
  Yukarıda yazdığınız terminali nedense havalimanı olarak görmüşüm 🙁 Kusuruma bakmayın lütfen 🙁

 60. Alper Bey booking beni çok yordu 🙁 Hotel Sercotel 7-10 Ağustos Havana eski meydana 9km, havaalanına 11km 180 Euro, 10-12 Ağustos Varadero Starfish Las Palmas 103 Euro, 12-15 Ağustos Santa Clara Casa Baby y Jose 135 Euro ve Villa Pinares de Mayare 60 Euro, 15-17 Ağustos Trinidad Yanara Hostal 87 Euro, 17-19 Ağustos Holguin Casa Gina y Francis 92 Euro, 19-23 Ağustos Santiago de Cuba Melia Santiago de Cuba 479 Euro. Fiyatlara yorumunuz nedir?

  • Küba’da konaklama için bu kadar para harcamaya gerek yok. Otellerin bu kadar pahalı olduğunu sizden öğreniyorum, çünkü ben, arkadaşlarım ve benle iletişim kuran herkes casa particular tercih ediyor. Siz de pansiyonlarda kalın bence.

 61. Yazılanları okuduktan sonra mahrumiyet bölgesi gibi olan yere Avrupa fiyatlarını vermek gerçekten hiç akıl karı değil ama ben pansiyon olayını yapabilir miyim işte orada sorun başlıyor 🙁 Hayırlısı olsun bakalım,uçak biletimi yakacak değilim sonuçta 😀

 62. Bugün Hospedaje Lisset’e mesaj attım ama cevap vermedi henüz 🙁 Gidişime az kaldı ama daha kalacak yerim belli değil 🙁 Ben 2 ay önceden rezervasyonlarımı yapan biriyim, son güne iş bırakmayı hiç sevmem 🙁 Geçen sene gidemedim, bu sene hazır değilim hala 🙁 Umarım haklı çıkarsın rahat edeceğim konusunda 🙂

 63. Hello!
  I received your program and it seems to me very ambitious !. I think there are too many places in a short time and you will not be able to enjoy many. I would propose to leave Santiago and Holguin for another trip and do the following program:
  7,8,9 Habana
  10,11,12 Santiago
  13 Holguín
  14,15 Trinidad
  16 Cfgos
  17,18 Sta. Clara
  19,20 Varadero
  21 Pinar del Río
  22 Habana

  If you do not agree with this proposal, let me know but it seems the most advisable taking into account the distances to be traveled.
  Regards.
  Lissette
  De: Serap Nevin

  Alper Bey yorumunuz nedir?

   • Yazdığım tarihleri unutacağımı sanarak onun üzerinde o 2 şehiri çıkarmamı tavsiye etmiş sanırım Alper Bey 😛 O benim gönderdiğim tarihler 😀 Bir de Kübalılar para kazanmak istemiyorlar sanırım. Santa Clara’ya gönderdiğim mesajda Küba’ya gideceğimi ve gezeceğimi yazmıştım. Muhatap olan kişi ‘Ben Santa Clara’da yaşıyorum.’ yazmış 😛 Ya kardeşim insan Santa Clara’ya da gelirseniz fiyat şudur yazmaz mı???? İşim zor gibi görünüyor Küba’da 😀

     • Hi serap.

      Yes my room its 25cuc per room, and breakfast its 5.00 cuc per person. The room have private bathroom, and its posible to found pictures of the house on Airbnb.com BNB Sra Olga Rivera or BNB Sra Zaida Barreto, its the same, and Trip Advisor .com like Hostal de Olga Y Zaida.

      Greetings

      Sras Olga Y Zaida
      Bu da bugün gönderdiği mesaj. Maili okuyup da öneri yapan pansiyonun sahibidir herhalde. Kimi $ diyor, bu cuc yazmış. Ödeme $ olarak da yapılıyor mu cuc’a çevirmeden?

      • Latin Amerika’da birçok ülkede $ sembolünü “para” anlamında kullanıyorlar, ben de şaşırmıştım. CUC demek istiyor. 🙂 Santa Clara’da benim kaldığım ev bu, gayet güzel, yeri de iyi. Sokağa bakan oda uygunsa onda kal, oradan bana bir selem gönder.

 64. Santa Clara’da kaldığında kredi kartı kabul edildi mi yoksa cuc mu ödedin? Şansıma sokağa bakmayan oda çıkarsa??? 😀 Otostop yaptın mı ya da yapıldığında ücret teklif edilmeli mi? Foto çektirmek için bile para isteniyormuş sanırım 🙁

  • Kredi kartı mı? 😀 Diğer odalar da iyidir merak etme. Otostop yapmadım hiç ama makul bir ücret veriliyormuş. Fotoğraf çektirmek için para isteyen çok maz kişi var, en turistik yerlerde purolu teyze amca falan, hiç işim olmaz.

 65. Bir casa sahibi Ağustos’un yüksek sezon olduğu için pahalı olduğunu söyledi 🙁 Oysa kasırga yüzünden Eylül sonuna kadar düşük sezon olduğu için gidenlerin sayısının düştüğünü okumuştum. Kazanç için yalan söyleme durumu var mı Küba’da?

 66. Hola Serap,
  I´m sorry but unfortunately I don´t have any room available for that period.
  Regards, casa de Eugenio y Fabio,Greenhouse.
  Düşük sezon dedik ama her yerden olumsuz cevap geliyor 7-10 Ağustos Havana için 🙁

  yes my room its 25cuc per room, and breakfast its 5.00 cuc per person.The room have private bathroom, and its posible to found pictures of the house on Airbnb.com BNB Sra Olga Rivera or BNB Sra Zaida Barreto, its the same, and Trip Advisor .com like Hostal de Olga Y Zaida.

  Good morning Serap!
  Do not worry because you are not at home, when you have booked your accommodation in Havana, I let you know. You will always have questions but you will surely find who can evacuate them. We are already looking for your accommodation. Do not worry everything is going to be okay.
  Greetings and keep in touch.
  Lissette

  Düşük sezon fazla giden olmaz dedik ama 1 hafta oldu neredeyse,hala yer arıyor bir de bana bana posta koyar gibi ben seyahat acentası değilim deyiverdi 😀 😛 Sanki ben para kazanacağım 😀 😀

  Hi Serap!
  Then we’ll stay in 7 to 10 in Havana (three nights) ?. I will search accommodation for that date. The payments in the houses of income can not be made with card, it has to do it in cash. When you arrive at the airport you can change your currency by CUC, which is the one that circulates in the country.
  If you want to send a taxi to pick you up at the airport, let us know the flight details. If the flight is in daytime and until an arrival at 10.00 p.m the price is $ 30.00 CUC, if it is later it is increased by $ 5.00 cuc.
  The rest of the destinations can be managed once this in Havana.
  I am out of Cuba at the moment so we will not see each other in this opportunity, but I assure you that you will receive and attend very well.
  I wish you a good stay in Cuba. We stay in communication for anything else. As soon as I have your accommodation in Havana, I’ll let you know.
  Regards,
  Lissette

  Havaalanından taksi 15’e bulunabilirken 35 cuc vermek de ne??? Düşük sezonda soy soyabilirsen geleni mantığı mı? Bir de bana iyilik mi olacak taksi göndermek acaba,sanki ben kendi kendime kazıklanamıyorum da yardıma ihtiyacım var 😛 😀

  • Küba’da bir pansiyoncu başka bir pansiyona yönlendirirse oradan 5 CUC alıyor. Kendilerine göre bir ağ kurmuşlar. 🙂 Yorumlarda İngilizce bilen ve güvenilir bir taksicinin telefonu var Havana’da. Yer mutlaka bulacaksınız elbet. Habersiz bırakmayın merak ediyorum.

 67. Lisette Luis martinez
  3:30 PM (2 hours ago)

  to me
  Good morning Serat!

  We already have accommodation booked from August 7 to 10 (three nights). You will go for our house in: Street 24 No. 378 between 21 and 23. Vedado, Plaza.
  The house is only 10 meters from ours so your hosts will come and look for you.
  I have the arrival time and the place from which it comes, but it did not give me the flight number or the airline line. It is not clear to me if I need you to send a taxi to pick you up at the airport.
  Let me know so we can reserve it in time.
  Greetings and a very good day.
  Lissette

  Adım seraT oldu, mail adresinde Lissette tek s ile, dikkatsiz mi acaba? Madem yönlendirmede 5 cuc alınıyor ne diye bana ben seyahat acentası değilim dedi ki??? 😛

  Güvenilir denen taksicinin numarasını not ettim zaten :)Seyahat acentesi miyim diyenin şimdilik sadece bulacağı evler ve fiyatıyla ilgileniyorum, ondan taksi istemeyi düşünmüyorum çok sıkışmazsam eğer.

  Merak ediyorum, habersiz bırakmayın yazdın ya yandınız artık, zaten gidene kadar size rahat vermeyi düşünmüyordum izin de çıktığına göre daha da uzatırım yazacaklarımı artık 😛 😀 Ta ki yeter kardeşim, bıktırdın diyene kadar başınızın belasıyım bitmez tükenmez sorularımla 😛 😀

 68. Küba ❤️KLM ile seytan ucgeninden gecerek Kuba’ya gitmisti bir arkadasim 4 sene once:) Sabun ve tuvalet kagidi goturmustu yerel halka hediye olarak, cunku onlari bu hediyeler cok mutlu ediyormus diye soylenmisti bize.. Ben gitmedim gidemedim onunla, geldiginda anlatti Kuba’yi ama acikcasi senin gibi akici, detayli, bilgilendirici anlatmamisti… Bu durumda yine yeniden tesekkurler.

 69. Merhabalar Alper bey, ellerinize yüreğinize saglik, o kadar cok not aldim ki bu sayfadan, cok isime yarayacak. Biz 20-29 Mart tarihleri arasını Küba’da geçireceğiz. 20-22 arasi Havana, 22-24 Varadero, 24-25 Santa Clara, 25-27 Trinidad, 27-29 Havana. Sizin yayinladiginiz Viazul rotasinda Santa Clara’dan Trinidad’a ve Trinidad’dan Havana’ya otobus olduğunu göremedim. Var midir? Yoksa, bu rotalari hangi aracla yapabiliriz? Taksiyle mi anlaşsak, ne kadar tutar sizce? Yardimci olabilirseniz cok sevinirim. Gulhan Aktug.

  • Merhaba. Havana gezi rehber yazıma ilginize teşekkür ederim. Ben Küba’da Viazul otobüsleriyle örnek güzergah ve fiyatlar yazdım. Santa Clara’dan Trinidad’a ve Trinidad’dan Havana’ya otobüs var, ana rotalar içinde kaldığınız sürece Küba’da ulaşım için taksiye gerek yok. Sadece yoğun günlerde bazen biletleri önceden almak gerekiyor.

 70. Alper bey merhaba,

  Yazınız harika emeğinize sağlık. 22 Şubatta Havana’ya gidiyoruz. Güvenilir İngilizce bilen taksicinin telefonunu alabilir miyim?
  Nur

  • Merhaba. Havana Gezi Rehberi yazımı beğenmenize sevindim, teşekkürler. Havanalı taksicinin telefon numarasını yorumlarda yazdım. Yine de bulamazsanız burada bildirin, akşam ben inceleyip bulmaya çalışayım.

 71. Merhaba Alper Bey,
  4-18 nisan tarihlerinde Cuba da olacagim. Birkac sorum olacak yanitlayabilirseniz sevinirim.
  1)Pasaport kontrol, gümrük, bagaj işlemlerinden sonra tahminen saat 23.00 gibi Havana havaalanindan sehre hareket edebilecegiz. O saatte taxi ye binmek guvenli mi?
  2)Turkcell hazir kart kullanilabiliyor mu, bilginiz var mi?
  Tesekkurler.

  • Merhaba Varol Bey. Havana Jose Marti Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine gece gitmekte güvenlik sporunu yok, ancak fazla para almak isteyenler olacaktır, çıkışta bekleyenler 20-25 CUC para alıyorlar, normal ücret bu, baştan mutlaka fiyatta anlaşın. Birçok okurumu taşıyan, uygun fiyata rehberlik eden, fazla fiyat almayan Yuri’nin telefonu: (+53) 5 354 64 24. Ayrıca bir forumda İspanyol bir turistin Havana’da tavsiye ettiği Louise adlı bir taksici buldum size, onun da telefonu +53 53335839. Mesaj gönderip sorun bakalım o tarih ve saatte havaalanından sizi kaça alırlar.
   Turkcell kartını bilmiyorum, çağrı merkezini arayıp sorarsanız Küba’da geçerli olup olmadığını söylerler.

 72. Alper Bey Merhabalar,

  Biz Ağustos ayında iki kız arkadaş olarak Havana tatili planlıyoruz, yalnız benim tatil sürem arkadaşıma kıyasla daha uzun olduğu için daha erken gitmeyi planlıyorum. Sizce tek başına bir kız için güvenli olur mu? Genel olarak güvenilir bir şehir olduğuna dair yorumlar okudum ama bileti almadan önce sizin de önerinizi almak istedim :), şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Elser Hanım. Küba genel olarak epey güvenli bir ülkedir. Turistlere karşı sokak hırsızlığı olaylarının sayısı az ama yine de özellikle gece eşyanıza sahip çıkın. En çok Havana’da olmak üzere gezgin ve turistlerden doğrudan veya çeşitli hilelerle para koparmayı kendine meslek edinmiş kişiler var, onlar size mutlaka yanaşacaklar, hiç dikkate almayın. Normal çoğunluk Küba halkı bu kişiler gibi sanılmamak için turistlerle konuşmaz. Bunların tamamına yakını tehlikesiz ama cambaz ve dolandırıcıdır. Bence bileti alın. Onun ve sizin kaçar gününüz var? Bu arada ben size asıl sorunu söyleyeyim; çok fena Ağustos sıcağı. Gitmeden önce el pervanesi alın, sürekli su taşıyın, beyaz şapkanız olsun, güneşten koruyucu krem de götürün. Çok terleyeceksiniz.

 73. Merhaba, hiç bir yerde hostellerle ilgili bilgi bulamadım. Konaklama sitelerinde hostel var ve casa dan ucuz görünüyor, yok mu? Tercih mi edilmiyor ya da fiyatlar yazıldığı gibi ucuz değil mi?

  • Merhaba. Havana’da hostel deneyimim olmadı, ülkede yeni bir şey. İnternette görünüyorsa vardır ve fiyatlar doğrudur. Bence kalın. Dönüşte deneyiminizi burada paylaşırsanız sevinirim, hostel konusunda bir çok kişiye bilgi olur.

  • Merhaba, 26 Ocak’ta Küba’ya gidicem. Hostellerin çoğu 2018’de açılmış. Havana ve Trinidad konaklamalarım için booking. com’dan hostel rezervasyonu yaptım. Dediğiniz gibi Casa’lardan daha ucuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz