Güney Kore devlet başkanı seçimini 4 Mayıs 2017 tarihinde başlayıp 5 gün süren seçimle Kuzey Kore kökenli aday Moon Jae-in kazandı. 64 yaşındaki sol görüşlü demokrat aday Moon Jae-in %41.08 oy oranı ve 13,423,800 sayısıyla Güney Kore Başkanı olarak seçildi ve ülkenin yeni lideri oldu. En büyük rakibi muhafazakar Ahn Cheol-Soo ise yüzde 23 civarında oy aldı. Adının yolsuzluk skandalına karışmasının ardından eski Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, Kasım ayında görevinden uzaklaştırılarak yargı kararıyla görevden alınan ilk Güney Kore lideri olmuştu. Yeni Kore lideri Moon Jae-in, Seul’un tarihi Gwanghwamun Meydanı’nda “halkın başkanı” olacağını açıkladı.

 

Güney Kore devlet başkanı
Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in

 

Güney Kore Devlet Başkanı 

Kuzey Kore ile yakınlaşmayı savunan solcu aday Moon Jae-In, seçimin favorisiydi. Kurduğu Demokratik Parti’nin lideri olan yeni Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-In kampanyasında, mevcut Güney Kore yönetiminin tam aksine Kuzey Kore ile temasların artırılmasını vadetmişti. Eski bir insan hakları avukatı olan Moon Jae-In’in bir diğer vaadi de ekonominin canlandırılması için 10 trilyon wonluk (8,8 milyar dolar) bir ek bütçe hazırlamak. Yeni Kore Başkanı Kuzey Kore Güney Kore Sınırı yakınındaki kapatılan ortak Kaesong endüstri tesisinin yeniden açılmasını desteklediğini açıkladı.

 

Güney Kore yönetimi
Güney Kore seçimleri

 

Yeni kurduğu sol eğilimli Demokratik Parti’nin lideri Jae-In, seçim kampanyasında yıllardır anlaşmazlık yaşanan ve zaman zaman savaşın eşiğine gelinen Kuzey Kore ile diyalog kurma vaadinde bulundu. 2012’de yapılan seçimi Park karşısında az bir oy farkıyla kaybeden yeni Kore Cumhurbaşkanı Moon, daha önceki iki muhafazakar yönetimi Kuzey Kore’nin nükleer silah programına engel olamamakla eleştiriyor. Aşağıda Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-In ve eşi Kim Jung-sook, halka beraber özçekim (gençler “selfie” diyollaa) sırasında görülüyor.

 

Kore Cumhurbaşkanı
Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-In ve eşi Kim Jung-sook

 

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-In ve vaat ettiği politikalara, bu ülkeye kaçan bazı Kuzey Koreliler endişe ile bakıyor. Güney Kore’ye sığınan bu kişiler, Moon’un politikalarının kendileri için ağır sonuçları olabileceğini açıkladılar. Onlara göre bu açılım politikası devreye sokulursa, Kuzey Koreli suikastçiler rahat bir şekilde bu ülkeye gelip kaçakları hedef alabilir. Başkent Seul’de yaptıkları ortak bir açıklama ile bu tartışmayı başlatan kaçaklar, seçim öncesinde Moon Jae-in’e oy verilmemesini istediler.

 

Güney Kore Devlet Başkanı Moon
Güney Kore Devlet Başkanı Moon

 

Güney Kore başkenti Seul‘deki Mavi Saray’a (Cheong Wa Dae, Mavi Çinili Köşk) yerleşmeyi hak ederek başkan seçilen Moon, Kuzey Kore ile yakınlaşma politikası izleyeceğini söylüyor ve Pyongyang’ın Kuzey Kore Ordusu nükleer ve balistik programları konusunda ABD Başkanı Donald Trump ile aynı görüşleri paylaşmayabileceği tahmin ediliyor. Öte yandan Moon, The Washington Post gazetesinde yayınlanan bir söyleşisinde Trump için “algılandığından daha mantıklı biri” ifadesini kullandı.

 

Kore Cumhurbaşkanı
Güney Kore Başkanı

 

Kore Başkanı Moon Jae-In, Güney Kore’nin güney kıyılarındaki Kuzey Kore’den kaçarak gelen göçmenlerin yaşadığı küçük Geoje Adası’nda doğdu. Yoksulluk içinde geçen çocukluğuna rağmen üniversiteyi kazandı ve 1970’li yıllarda Seul’de hukuk okudu. Devrik Eski Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin aksine, halk arasında geçmişi temiz ve dürüst bir politikacı olarak tanınıyor. Seyahat etmek isteyenler için Güney Kore Gezi Rehberim burada.

6 YORUMLAR

  1. Adamlar gelişmiş ülke, sadece ekonomi değil; hukuk ve insan hakları anlamında da batı Avrupa ülkelerini yakalamış bir ülke. Bizde olsa hakim ve savcılar görevden alınıp, hapse atılırlar; halk yine yolsuzluk yapanları ve çalanları seçer. Ek olarak Kore ve Japonya insanı gerçekten çok bilgili ve halkın eğitim seviyesinin dünyada en iyi olduğu iki ülke. Bu nedenle adayın nereli olduğundan bağımsız bir şekilde dürüstlüğü ve çalışkanlığı nedeniyle seçmişlerdir.

  2. Merhaba Alper Bey, konuyla alakası yok ama sormak istediğim bir şey var, yurtdışına ilk defa çıkacağım inşallah ama havaalanında gidiş ve varış aşamalarını merak ediyorum. Ayrıntılı olarak yazabilir misiniz ? Mesela buradan Atatürk Havalimanı ndan çıkış yapacağım ve Güney Kore Incheon da ineceğim. Adım adım ne işlemler yapmam lazım, havalimanında nerede ne var vs. Heyecanlıyım ve stresliyim o yüzden kafam karışık olarak değil bilgili gitmek istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

    • Merhaba. Atatürk Havalimanı’ndaki check-in işleminden sonra pasaport polisi kontrolünden geçeceksiniz. Biniş kartınızın üzerinde saat kaçta kapıya gitmeniz gerektiği yazar. Seul Incheon Havalimanı’na indiğinizde diğer yolcularla birlikte pasaport kontrolünden geçeceksiniz, göreceksiniz her şey çok kolay, sadece diğerlerini takip edin. Pasaporttan sonra dijital panoda bagajınızı hangi platformdan alacağınız yazacak, oradan alıp çıkışa gideceksiniz. Çeşitli adlı sayfamdaki “Yurt dışı tatillerinde dikkat edilmesi gerekenler” yazımı okumanızı öneririm.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz