Ana Sayfa Asya Japonya

Japonya

Japonya (Nihon, 日本, Nippon, Japan) Büyük Okyanus’ta yer alan ve üç binden fazla adadan oluşan bir Doğu Asya ülkesi. Japonya adalarının en büyükleri Honşu, Hokkaido, Kyuşu ve Şikoku adaları ülkenin %97’sini oluşturuyor. En büyük şehri olan başkent Tokyo, Honshu adasındaki verimli ova üzerinde kurulu olup, 37.843.000 nüfusuyla dünyanın en büyük kenti. Japonya’nın ikinci büyük şehri ise Osaka. Diğer büyük şehirler; Kobe, Kyoto, Nijgata, Sapporo, Aomari ve Hiroşima.

Bu sayfada Japonya hakkında bilgi, Japonya kültürü, dini, giysileri, Kimono, Geyşalar, yemekleri, coğrafi özellikleri, hava durumu, sıcaklıkları, iklimi, bahçeleri, çiçekleri, para birimi, ilginç özellikleri, sosyal yaşamı, tarihi, bayrağı, haritası, ekonomisi, nüfusu, fotoğrafları, videoları, Sumo güreşi, geyşalar, Japonca dili, Japon halkı ve insanları, sosyal yaşamı, oyuncakları, ilginç ve komik Japon icat ve buluşları, ürünleri, yemekleri, gezilecek noktalar, gezi rehberi, seyahat notları, gezilecek yerler hakkında bilgi ve gezi yazıları görebilirsiniz.

Doğal afetler ülkesi Japonya’nın %70’i dağlardan oluşuyor; ayrıca ülkede 200’den fazla volkan var. Japonya’da her yıl ortalama 1500 deprem meydana geliyor. Japon adaları Pasifik Deprem Kuşağında yer aldığı için çok sık deprem ve tsunami görülüyor. 1923 Tokyo Depremi 140 binden fazla kişinin ölümüne yol açtı.  Ülkede 108 aktif yanardağ var. En yüksek doğal afet yaşanma riskinin olduğu ülkelerden biri.

Japonya kültürü hakkında bilgi

Japonya Hakkında Bilgi

59
Japonya hakkında bilgi kaynağı olarak hazırladığım bu yazı aynı zamanda Japonya seyahatimin bir habercisi ve hazırlık çalışması. Japonya hakkında ilginç bilgiler içeren yazımda Japon...