BAE

Teknik bir konferans ve fuar için gittiğim Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde, gökdelenleri, ultra lüks otelleri, alışveriş merkezleri, dünyanın her yerinden çalışmaya gelen insanlarıyla adeta Arap Yarımadası’ndaki “Küçük Amerika”. (İng: UAE – United Arab Emirates, Ar: دولة الإمارات العربية المتحدة . okunuşu Dawlat al-Imārāt al-‘Arabiyah al-Muttahidah). Bu sayfamda Dubai gezisi, BAE ve Dubai hakkında bilgi, Dubai gezi notları, Dubai turu, gece hayatı ve alışveriş rehberi bulabilirsiniz.

Birleşik Arap Emirlikleri hakkında bilgi

7 Emirlikten oluşan ülke, Dünya petrol rezervinin yüzde 7’sine sahip. Kişi başına düşen milli gelir 48 bin 500 dolar. Zenginliği ve iş olanakları nedeniyle yoğun göç alıyor. Dünya çapında önemli bir ticaret ve turizm merkezi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), dünyanın petrol rezervi bakımından en zengin altıncı ülkesi. Arap Yarımadası’nın batısındaki ülke doğuda Umman, güneyde Suudi Arabistan’la komşu. Ülkenin batıda Katar, kuzeyde ise İran’la deniz sınırı var.

1971 yılında İngiltere Basra Körfezi’nden çekilince Birleşik Arap Emirlikleri adı altında yedi emirlikten oluşan bir federasyon oluşturuldu. Bu emirlikler Abu Dabi, Dubai, Acmen, Fuceyra, Re’sü El Hayme, Eş Şarika ve Ummu El Gayevin. Federe birimlerin her biri kendi emirleri tarafından yönetilirken, federasyon bu emirler arasından seçilen bir devlet başkanının yönetiminde. Ülkenin başkenti ve Dubai’nin ardından en büyük ikinci emirliği ise Abu Dabi.

Ülkenin 2010’da tahminlere göre 8.264.070 olan nüfusunun yüzde 13’ü BAE vatandaşı, kalanlar ise yabancılardan oluşturuyor. Bu da BAE’ni yüzde 21,71 ile dünyada en çok göç alan ülke konumuna getiriyor.

En çok göç aldığı ülkeler Hindistan, Pakistan ve Bangladeş. Bunların dışında Çin, Filipinler, Tayland, İran, Güney Kore, Afganistan’dan göç alan ülkeye Avrupa, Avustralya, Kuzey Afrika, Afrika ve Latin Amerika’dan da göç oluyor.