Çin

Heyecanla gittiğim dünyanın en kalabalık ülkesinde Çin Seddi’ne tırmandım, hiç görmediğim yemekler tattım, bambaşka bir kültürü keşfettim, dünyanın en hızlı şehirler arası treniyle yolculuk yaptım. Çok sayıda insanla tanıştım, hiçbirinin kardeşi yoktu. Nüfus planlamasının katı kuralları var. Alışverişlerim, yolculuklarım, yemeklerim, türlü maceralarım bu sayfada. (China. 中国, okunuşu Zhōngguó, Çongguoa gibi). Bu sayfamda Çin gezisi, Çin hakkında bilgi, Pekin ve Tianjin gezi yazıları, Pekin gezi notları, Pekin turu için gezilecek yerler ve yorumlar bulabilirsiniz.

Çin hakkında bilgi

Çin Halk Cumhuriyeti (People’s Republic of China, PRC. 中华人民共和国, Zhōnghuá Rénmín Gònghéguó), Doğu Asya’da Komünist Parti tarafından tek parti rejimiyle yönetilen bir ülke. Yaklaşık 1,404 milyar kişilik nüfusuyla dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip ülkesi. 9,6 milyon kilometre karelik yüzölçümüyle toprak alanı açısından dünyanın en büyük üçüncü ülkesi. 22 eyalet, beş özerk bölge, dört doğrudan yönetilen şehir ve Hong Kong ile Makao Özel İdari Bölgeleri var. Fiilen Tayvan da PRC’ye bağlı.

Çin tarihi

Ülke Sarı Nehir’in verimli nehir havzasında dünyanın ilk uygarlıklarından biri olarak ortaya çıktı. Ülkedeki siyasi sistem, efsanevi Xia Hanedanı ile başlayıp binlerce sene boyunca babadan oğula geçen monarşi ve aile hanedanlıklara dayalıydı. İlk hanedanlıklardan beri ülke defalarca genişledi, bölündü ve yeniden birleşti. 1912 yılında Zhōnghuá Mínguó (ÇC), en son hanedanlığın yerine ülkenin yönetimini üstlendi ve 1949 yılında İç Savaş kapsamında Halk Kurtuluş Ordusu tarafından yenilene kadar Anakara ülkeyi yönetti. 21 Eylül 1949 tarihinde Komünist Parti, Pekin’de Çin Halk Cumhuriyeti devletini kurdu; ÇC hükümeti ise Tayvan’a çekilip Taipei şehrini de facto başkenti yaptı. Hem ÇC hem de ÇHC, tüm ülkenin tek meşru hükumeti olduğunu savunuyor, fakat ÇHC dünya çapında daha çok tanınıyor ve çok daha fazla toprak ve insan üzerinde yönetimini sürdürüyor.

Çin Ekonomisi

1978 yılında ekonomik reformların uygulanmaya başlanmasından bu yana Çin ekonomisi, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birisi. 2016 yılı itibarıyla nominal GSYİH açısından dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, satın alma gücü paritesi (SAGP) açısından ise dünyanın en büyük ekonomisi. Dev ülke üstelik dünyanın en büyük mal ihracatçısı ve en büyük ikinci mal ithalatçısı. Zhongguo, tanınmış bir nükleer silahlı devlet; ayrıca dünyanın en büyük aktif asker sayısı ve en büyük ikinci savunma bütçesine sahip. ÇHC Birleşmiş Milletler üyesi olup, 1971 yılında BM Güvenlik Konseyi’nde daimi üye olarak yerini aldı. Büyük ülke, özellikle Asya’da önemli bir bölgesel güç; üstelik son yıllarda dünya çapında giderek daha büyük bir rol oynamasıyla potansiyel süper güç olarak da nitelendiriliyor.

Çin-Moğolistan seyahatine hazırlık ve ön bilgi

24
Çin Moğolistan Seyahati Yetmedi 27 ülke, yine gidesim var. Bu kez Çin ve Moğolistan gezisi, yine 1 ay. Haftaya uçakla Pekin'e gidip 4 gün kaldıktan sonra...