Pekin‘in Di’anmen semtinde Çin mutfağının eşsiz lezzetlerinden birkaçı. Soldakiler sanırım bir mahlukatın yumurtası; yoksa ipekböceği kozası mı? Ortadakiler bizim balını yediğimiz arıcıklar. Sağda minik akrepler. Çin mutfağı pek cazip.. Bu sayfaya bakıp “bir daha görüşmeyelim” diyenlerin sayısı artınca bu cümleyi eklemek zorunda kaldım: Çin’de envai çeşit şey yedim ama bu resimdekilerden yemedim. Çin yemek kültürü bizimkinden epey farklı. İşte bazı Çin yemekleri. Yurt dışında yemek sorunu yaşayanlar için kabusa dönüşebilir.

 

çin yemekleri
Çin yemekleri

 

 

Çin Yemekleri

Çin‘de diğer yemediğim ama gördüğüm yemeklerden seçmeler. Değişik Çin yemekleri. Her ne kadar bize farklı ve tuhaf gelse de dev ve köklü bir Çin yemekleri kültürü var ve buna saygı göstermemiz gerekiyor. Ben çok itici gelmeyenleri tattım, ama bir fare veya akrep, böcek yemedim.

 

çin yemekleri
Çin’de ne yenir?

 

Houhai’de meyveli şekerlemeler, Pekin’de Çin yemekleri. Oldukça çekici bir görüntü değil mi?

 

pekin yemek
Houhai’de meyveli şekerlemeler, Pekin. Fruit candies in Houhai, Beijing.

 

Çin Mutfağı – Canlı Akrepler

Wangfujing’de canlı akrepler, Pekin. Alive scorpions in Wangfujing, Beijing.

 

çinde akrep
İğrenç Çin yemekleri.

 

Akreplerin canlı olduklarına inanmıyorsanız izleyin. Çok yazık hayvanlara, bariz işkence bu. Çin yemekleri videoları.

 

 

Kim bilir bunlar ne. Wangfujing Dongcheng, Pekin’de Çin yemekleri.

 

çin yemegi
Çin yemek kültürü, Pekin. Beijing.

 

Çin Yemek Kültürü

Birbirinden acayip Çin yemek ürünleri. Kuş mu, fare mi, nedir bunlar? Wangfujing Dongcheng.

 

çin_yemegi fare
Çin yemekleri

 

çin tatli
Şişe dizili, şekerli meyveler. Pekin. Sweet fruits on stick. Beijing.

 

Ne butu bunlar bilmiyorum. Yurt dışında yeme içme sorunu yaşayanlar için gitmeden önce iki kez düşünülmesi gereken bir ülke.

 

çinde et
Pekin’de Çin yemek kültürü.

 

Denizyıldızı da yiyor çekik gözlü elemanlar. Çocukken Şarköy‘de denizde bunlar ayaklarımıza batardı. Olsaydı 100 Çinli, salsaydık Marmara 5’in önüne, yeseydiler hepsini ne iyi olurmuş. Bu arada, tadı nasıl acaba?

 

çin mutfak
Çin yemekleri
çin yemek
Çin yemek kültürü

 

Bunlar Çin’de yemediklerimdi. Yediğim ilginç Çin yemekleri ise bu yazımda: Çin Mutfağı

25 YORUMLAR

 1. Daha tüyler ürpertici şeyler bekliyordum, maymun beyni, cenin gibi. Hiç gördün mü bunları yiyen ya da satışı yapılan yer, yoksa uydurma mı bunlar? Ki ben öyle olmasını umuyorum, maymun canlıyken yiyorlarmış beynini, çok vahşice..

 2. çinli bir aşçıya sormuşlar çinliler ne yer ne yemez diye.. çinli aşçı demiş ki, ” sırtı gökyüzüne dönük olan ve hareket eden herşeyi yeriz, ne yemediğimize gelince ben de bilmiyorum ” demiş :D. doğruymuş meğer..

 3. Bloğunuzu epeydir takip ediyorum, eğlenceli ve güzel bir gezi bloğu, paylaştıklarınız için teşekkürler.
  Pek dindar olmayan biri domuz eti yemeyebiliyor. Ya da bazen budistler de gerektiğinde akrepleri canlı canlı yiyebiliyor. Burdan da çıksa çıksa ancak insanoğlunun ne denli karmaşık ya da kafasının karışık olduğu ortaya çıkıyor. Yeni ülkelere dogru iyi yolculuklar…

 4. Alper bey bu sayfa bizim kültürümüze göre biraz iğrenç. bu arada sizi kıskanıyorum. Kütahyalıyım daha 70 km uzaklıktaki ilçemiz Çavdarhisar’ a gitmedim(Efes’ e benziyor).

 5. En alttaki fotoğrafa bakınca aklıma geldi. Bi’ yerde okumuştum. Çin’de yumurtalar, lezzet verdiği için bakir erkek çocukların idrarlarında kaynatılırmış. Diğer yemeklerin fotoğraflarını da hesaba katarsak saygı duymaktan başka ne gelir ki elden? Sonuçta bu onların gelenekleri… Afiyet, bal, kaymak, şeker olsun Çinlilere! Lakin biz almayalım. 🙂

  • Çin yemekleri bizim kültürümüze pek uymuyor elbet. Çin’de yumurtayla ilgili böyle bir gelenek olabilir ama bugün uygulandığını hiç sanmam. Çinliler her şeyi yedikleriyle gurur duyarlar. Bizim de köfte, sucuk, işkembe, kelle, kokoreç ve daha bir çok şey batılılara iğrenç geliyor. 🙂

 6. cin sokak yemekleri tek kelime ile “korkunc” 1 hafta kaldim cin’de, nerdeyse meyve disinda hic bir sey yiyemedim. sokaklar da ayni korkunclukta kokuyor. cin’lilerin bozuk yumurtaya benzer icinde henüz tam gelismemis civcivin oldugu bir sokak yemegi de var. ayi pencesi, solucan, karinca, deniz ati, tavuk ayagi cipsi gibi daha igrenc yiyecek! secenekleri de mevcut.gercekten yakalayabildikleri her seyi yiyorlar. su yemek mevzusunu cozebilirsem uzakdogu’da gorulecek cok yer var aslinda 🙂

  • Çin yemekleri konusunda pek sıkıntı çekmedim. O civcivli sokak yemeğinden, ayı pençesi, solucan, karınca gibi şeyler yemedim ama bir çok et ve sebze yemeğini tattım. Çin mutfağı dünyanın en zengin mutfağı, her şeyi yiyorlar. Benim için tek sorun bir çok ana yemeğe şeker katmaları, o yüzden parolam hep “no sugar” oldu. 🙂

 7. Her şeyi yiyorlar, üstüne üstlük bir de şeker katıyorlar! Çinliler böylesine geniş mideleri varken kendileriyle ne kadar gurur duysalar azdır cidden.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz