Letonya mutfağı çeşitli ekmek, süt ürünleri, dondurma, tatlılar, sebze ve et yemekleriyle biliniyor ve temel olarak köy kültüründen gelen ekin ve tahıllara dayanıyor. Çavdar, buğday, yulaf, arpa, pancar, lahana, bezelye, soğan, domuz ve patates Letonya yemekleri için ana ürünler. Tütsülü domuz eti, sosis, sucuk ve diğer domuz ürünleri, tütsülü ve çiğ balık sevilen yemeklerden. Birçok Letonya yemeği, özellikle peynir ve ekmekler, frenk (karaman) kimyonu tohumu ile lezzetlendiriliyor. Siyah (esmer) ekmek çok yaygın ve seviliyor. Ben de eve dönmeden önce epey siyah ekmek alıp Türkiye’ye getirdim. Şimdi ülkenin yemek kültürü ve yaşadığım yeme içme deneyimlerime bakalım.

 

letonya yemekleri
Letonya’da ne yenir?

 

Letonya’da Ne Yenir?

Letonya’da ne yenir diye merak edenler için Cempi adlı köydeki evinde kaldığım CouchSurfing üyesi arkadaşımla Valmiera adlı kasabadaki yemeğimiz.

 

letonya yemek
Letonya yemekleri

 

Valmiera’da yediğim Letonya yemekleri. Esmer buğday, patates, sos, soslu tavuk kızartması, salata.

 

letonya mutfağı
Letonya yemekleri

 

Başkent Riga’da yediğim Letonya yemeği; çekirdekli ve soslu et kızartması, esmer ekmek, kefir.

 

letonya mutfağı
Letonya mutfak kültürü

 

Ogre adlı kasabada Letonya yemekleri yediğim Niko lokantası.

 

letonya lokanta
Letonya’da lokanta, Ogre.

 

Ogre’de yediğim Letonya yemeği sağlam bir çorba.

 

letonya yemek
Letonya yemeği

 

Letonya’da Yiyecek Alışverişi

Başkentin Riga Merkez Pazarı (Rigas Centraltirgus) 72.300 metrekare alanıyla Avrupa’nın en büyük alışveriş ve pazar yeri. UNESCO Dünya Mirası listesindeki dev bina 1924 ile 1930 yılları arasında inşa edildi. Neoklasik ve Art Deco tarzlarını taşıyan yapı, aslında eski Alman zeplin hangarlarının yenilenmesiyle oluşturuldu. Kentin yiyecek alışveriş merkezi. Riga’da gördüğüm yerler bu yazımda: Riga’da Gezilecek Yerler

 

riga merkez pazarı
Rigas Centraltirgus, Riga Central Market.

 

Aşağıdaki fotoğrafımı Türkiye’de gören arkadaşım “sağdaki kaynana dili olsa gerek” dedi.

 

riga alışveriş
Riga’da alışveriş

 

Bu pazardaki fiyatlar lat cinsinden, ama Letonya kısa süre önce euro kullanmaya başladı, avro cinsinden fiyatlar için bunları 1.5 ile çarpmalısınız.

 

letonya yiyecek
Letonya’da yiyecek fiyatları.

 

Letonya’da tuzlu balıklar.

 

latvia fish
Letonya balıkları

 

Yarım kilo et lütfen. Yok, 1 kilo olsun, kilosu 10 lira!

 

 

ucuz etler
Ucuz et

 

Kuru et ve tütsülenmiş et çeşitlerinin fiyatları 13 lira ile 27 lira arasında değişiyor.

 

latvijas partikas
Latvijas partikas, Latvian food.

Aman diyim, kaçın!

 

domuz eti
Domuz kafaları

 

Riga açık pazarı. Yurt dışı gezilerimde pazarları geziyorum ama çok az alışveriş yapıyorum, tarzım ucuza gezmek. Bunun yöntemlerini Ucuz Gezi Bilgileri yazımda anlattım.

 

letonya fotoğrafları
Letonya resimleri

 

Letonya Yemekleri

Letonya yemekleri (Latvian food, Latvijas partikas) tipik kuzeyli besinler içeriyor ve Finlandiya yemekleri ile benzerlik gösteriyor; bol tereyağı, et ve tahıl yeniyor, karabiber ve kimyon hariç pek baharat bilinmiyor. Bir Akdenizli ve Türkiyeliye lezzetsiz gelebilir ama bence zayıf da değil. Bir ay süren Letonya Litvanya Estonya seyahatim sırasında Baltık yemeklerini tattım ve sorun yaşamadım.

 

Letonya’da en yaygın peynir, tütsülü gouda benzeri ama daha yumuşak ve lezzetli bir tür. Çavdar ekmeği lezzetli ve bezelye çorbası, patates, şinitzel gibi yemeklerle birlikte yeniyor. Kentlerdeki lokantalarda kil çömlekte güveç oluyor. Krem peynir (biezpiens) ve ekşi krema (skabais krejums) sık yeniyor. Janu siers frenk kimyonlu geleneksel bir peynir türü. Kupinats siers adlı tütsülü peynir, genelde şarabın yanında yeniyor.

 

latvian cheese
Letonya peynirleri

 

Rupjmaize adlı aşağıdaki esmer çavdar ekmeği milli bir temel gıda olarak kabul ediliyor. Piradzini adlı yaygın ekmek türü, domuz pastırması ve soğan doldurulmuş bir çörek çeşidi. Klingeris ise daha çok özel günlerde yenen, örgülü bir tatlı ekmek.

 

latvian bread rupjmaize
Letonya ekmeği rupjmaize

 

Letonya’da kahvaltı hafif yeniyor ve genelde sandviç veya omletin yanında süt içiliyor. Öğle yemeği günün ana öğünü ve tipik olarak çorba, başlangıçlar, ana yemek ve tatlı yeniyor. Akşam yemeği bazıları için öğle yemeği gibi geniş bir öğün, bazıları için daha hafif geçiştiriliyor. Bugün çalışanlar arasında akşam evde dondurulmuş gıda ve marketten alınan hazır yemekleri tüketmek yaygın.

 

Letonya Mutfağı Örnekleri, Letonya Yemekleri

Geleneksel Letonya yemekleri arasında en lezzetli ve yaygın olanlar:

 

Biezpiena sierins – Lor peynirinden yapılan, tatlımsı atıştırmalık

Griki – Ana yemek olarak yenen kara buğday yemeği

Maizes zupa – Çavdar ekmekli meyveli çorba, aşağıda

 

latvian food culture maizes zupa
Letonya yemek kültürü. Maizes zupa.

 

Skabeti kaposti – Lahana turşusu

Rasols – Patates salatası

Piragi – İnce mayalı hamur içinde domuz pastırması (bacon) ve soğan dürüm, bir Letonya klasiği

 

latvian cuisine
Latviesu virtuve, piragi. Letonya mutfağı.

 

Karbonade – Ekmekli domuz pirzola pane

Biesu zupa – Kırmızı pancar köklü çorba, etli ve etsizi var

Auksta biesu zupa – Soğuk kırmızı pancar kökü çorbası, yazın tercih edilen bir yemek, aşağıda

 

letonya mutfak kültürü
Letonya mutfağı

 

Rosols – Ekşi kremalı, genelde et ürünleri de içeren salata

Kotletes – Patatesle birlikte yenen köfte

Pelmeni – Mantı, haşlanarak veya kızartılarak pişiriliyor, ekşi krema (smetana) ile yeniyor, ucuz yemek olduğu için sık yedim. Mantı Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Türkiye, Moğolistan, Çin, Kırım ve Sibirya‘da da yeniyor.

 

letonya ucuz yemek
Letonya’da ucuz yemek pelmeni, mantı.

 

Gailenu merce – Patatesle servis edilen, ekşi kremalı horoz mantarı sosu

Siļķe ar biezpienu – Yanında köy peynirli ringa balığı

Silku pudins – Ringa balığı ve patates güveç

Frikadelu zupa – Köfteli çorba, aşağıda

 

letonya yemekleri
Letonya mutfağı

 

Commorgan-wieders – Kereviz ve soğanla pişirilip kreple dürüm yapılan inek omuz eti

Galerts – Jöleli et, aşağıda

 

letonya'da ne yenir
Letonya yemekleri

 

Asins pankukas – Kanlı gözleme

Sklandurausis – Çavdar hamurunun içine patates ve havuç püresi dolgulu, frenk kimyonlu aşağıdaki tatlı turta, geleneksel Letonya yemekleri arasında.

 

Geleneksel letonya yemekleri sklandurausis
Geleneksel Letonya yemekleri

 

Diğer ülkelerde tattığım yemekler Yediklerim sayfamda.

 

Letonya Tatlıları ve Hediyelikler

Litvanya’nın ünlü tatlı fabrikası Laima çok iyi çikolatalar üretiyor. Ünlü çikolata markası çeşitli şekerlemeler (konfektes) de üretiyor. Kilosu ortalama 8 euro olan bu şekerlerin en meşhur ve iyileri Rudzupuke, Lacitis Kepainitis, Serenade, Vetras putns, Rits, Soho, Sarkana magone ve Vaverite. Bu şekerlerden bir kutu, Türkiye’ye hediye götürülebilir. Gotina adlı inek şeklinde ünlü bir sütlü şekerleme de var. Riga’daki Emihls Gustavs adlı lüks çikolata fabrikası çikolatadan heykeller üretiyor ama biraz pahalı.

 

letonya tatlıları
Letonya tatlıları, çikolatalar.

 

Kiselis – Ağır ateşte pişen vişne veya ışkın tatlısı

Gotina – Karamel tatlısı

Eclair – Tatlı kremalı pasta

Manna – Kremalı bir tatlı

 

Letonya’da lokantalar

Letonya’da yemek yenecek lokantalar üç çeşit; kafeler (kafejnica), kantinler (ednica) ve restoranlar (restorans) var. Kafeteryalar sadece kahve içme yeri değil, çeşitli yemekler var ve genelde self servis, yani yemeğinizi kendiniz alıyorsunuz, bazılarında garson oluyor. Ednica okullarda, üniversitelerde, fabrikalarda oluyor ve çok ucuz. Restoranlar ise daha pahalı yemek yenen yerler.

 

letonya kafe yemek
Letonya’da yemek yenen kafeler, kafejnica.

 

Letonya İçkileri ve İçecekleri

Birçok Doğu Avrupa ve Asya ülkesinde olduğu gibi Letonya’da da kefir içiliyor. Letonya içkileri arasında en yaygını bira. Letonya biraları Aldaris, Livu, Sencu, Bauskas, Tervetes, Piebalgas, Uzavas seviliyor. Yerli bira fiyatları markette 0.90 euro, barda 2 euro civarında.

 

letonya bira
Letonya biraları

 

Letonya’nın milli içkisi Black Balsam (Rigas Melnais Balzams) %45 alkollü ve çeşitli bitliler, kökler, baharatlar içeriyor. Black Balsam fiyatı 20 euro civarında, pahalı bir Letonya içkisi. Çeşitli kokteyller yapılıyor, ayrıca çaya ya da kahveye katıldığında nezleye iyi geliyormuş. Kuzey ülkesi olmasına rağmen şarap da üretilebiliyor.

 

letonya içkileri
Letonya içkileri, balsam.

 

Bu yazımın konusu Letonya yemekleri; ülkeye gitmek isteyenler için yazım: Letonya Gezi Rehberi

12 YORUMLAR

  1. birde coachsurfing seyahatlerinizde yaşadığınız çok ilginç size garip gelen durum oldu mu karşılaştığınız negatif veya pozitif bir durum bunlardan bahsederseniz çünkü çokta güvenli olan bir seyahat yöntemi gibi gelmiyor da bana

  2. Merhaba Alper bey,merak ettiğim konu gittiğiniz ülkelerde kaldığınız arkadaşlarınızı nasıl buluyorsunuz.Ben üniversite son sınıf öğrencisiyim.Dışarı çıkıp yeni yaşam tarzlarını görmek ve ufkumu genişletmek istiyorum fakat malum konaklama çok pahalı.

    • Merhaba. Yurt dışında konaklamaya pek para harcamıyorum. Çeşitli sayfamdaki ilgili yazımda ayrıntılı anlatıyorum, siz de bu ücretsiz sistemden yararlanabilirsiniz. Letonya gezim sırasında kaldığım kent, köy ve kasabalarda da bu sayede parasız kaldım.

    • Merhaba.
      Letonya’da ithal kot pantolonlar yaklaşık olarak 60 avro, yazlık kadın elbisesi 25 avro, klasik deri ayakkabı 100 avro, spor ayakkabı 70 avro fiyatlarla satılıyor. Örneğin Samsung Galaxy S8+ cep telefonu fiyatları 515 avro, Galaxy S7 280 avro, iPhone 7 560 avro. Letonya 2 ünlü çikolata üreticisine sahip, Laima ve Nelleulla; bunlar ünlü markalar oldukları için pahalı, örneğin Nelleulla daha çok çikolata topları (truffle) üretiyor, tanesi 1,2 avro. 9 taneli şık kutuda 10,5 avro.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz