Selanik gezi yazısı olarak hazırladığım bu Selanik gezi rehberi, hem davet edildiğim uluslararası blog yazarları etkinliği hakkında bilgi, hem de Selanik’te gezilecek yerler, görülecek noktalar, turistik yerler, lokantalar, Selanik turları, yapılacak şeyler, bilgiler, resimler, öneriler içeriyor. Yunanistan’ın ikinci büyük kenti olması ve genç nüfusuyla ülkenin önemli bir kültür merkezi. Selanik gezi yorumları arasında en sık yapılan “İzmir’e benziyor” yorumunu hepiniz duymuşsunuzdur. Bence Türkiye’ye yakın şehirlerin mimari ve kültürel açıdan hem benzerliklerinin hem de farklılıklarının keyfine varmak ilginç. Selanik Makedon, Roma, Bizans ve Osmanlı geçmişiyle hep önemli bir şehir oldu. Osmanlı döneminde Sefarad Yahudileri kentin çoğunluğunu oluşturdu. İşte bir Selanik gezisi için öneri ve bilgiler.

 

selanik gezi
Selanik

 

Genç Şehir Selanik – Young at Heart

Discover Greece tarafından 5 günlük Blogtrottersgr etkinliğine davet edilmek beni sevindirdi. Çoğu Batı Avrupa olmak üzere çeşitli ülkelerden 40 blog yazarının davet edildiği gezi, yemek, eğlence ve kültür etkinliğinde en uzak Brezilya ve Çin‘den davetliler vardı. Başta Selanik Oteller Birliği olmak üzere birçok resmi ve özel kuruluşun desteklediği bu Selanik gezisi, turla gezmeye alışkın olmayan biri olduğum için değişik oldu. Yunanistan ve başka ülkelerden gelen yeni arkadaşlar edindim.

 

Selanik turu
Selanik gezisi

 

Selanik’e Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Selanik’e üç firmanın otobüs seferleri var ve yol on saat sürüyor. İstanbul Selanik otobüs bilet ücretleri Ulusoy 35 euro, Metro 125 lira, Alpar 35 euro şeklinde; tek yön bilet fiyatları. Türkiye’den Yunanistan’a birçok ailenin veya arkadaş grubunun yaptığı gibi özel otomobille de gidebilirsiniz. İstanbul’dan THY’nin direkt uçuşları var, aktarmalı seçenekler ise çok. Ben Yunanistan’ın davetlisi olduğum için devlet havayolu Aegean Airlines ile Atina aktarmalı uçtum. Uçuşlar gayet iyi, hizmet güzel, personel kibar. Atina’da Yunan (Aegean) Havayolları Selanik uçağına bindim, koltuğumda bir çanta var, haydaa dedim. Yanında durmakta olan hostese “bu sizin olmalı” deyince “Hayır Alper Bey, size hediyemiz, Yunanistan’da güzel günler dileriz” diye yanıtladı. Vay be! Sağolsun komşu. İlgiye bakın.

 

yunanistan uçak
Yunan Havayolları Aegean Airlines

 

Selanik Gezi Notları

Havalimanı’nın önünde etkinliğin gönderdiği bir taksi beni bekliyordu. Çok kibar ve konuşkan bir kadın. Ailesini, şehrini, İstanbul izlenimlerini anlattı. Selanik Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için 78, 78A ve 78N otobüsleri var, tam bilet ücreti 0.90 euro olan otobüsler Monastiriou Caddesi’ndeki merkez tren istasyonuna ve Giannitson Caddesi’ndeki Macedonia InterCity Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne (KTEL) gidiyor. 78A otobüsünün son durağı A.S. IKEA. 78N gece çalışıyor ve InterCity Otobüs Terminaline kadar gidiyor.

 

yunanistan kızları
Yunan arkadaşım

 

Etkinlik blog yazarlarını dört farklı otelde kalacak şekilde gruplara ayırmış, benim şansıma şehir merkezinde ve deniz kıyısındaki Makedonia Palace Hotel düştü, manzarası şahane. Otele vardığımda çabucak yerleşip programda yazdığı gibi hoşgeldin kokteyline indim, otelin Ege kıyısındaki Navona adlı açık hava restoran-barında diğer blog yazarları, otel yetkilileri ve etkinliğin yöneticisi ile sohbet ettik. Odamın balkonundan çektiğim manzara aşağıda.

 

selanik gezi turu
Selanik gezi yazısı

 

Ertesi sabah dört grup ve organizatörler Fotoğraf Müzesi’nin olduğu kıyıda buluşup tanıştık, fotoğraflar çekip sohbet ettik. Ardından müzede etkileşimli bir toplantı başladı. Vali, turizm yetkilileri ve müze çalışanları ile şehir tanıtımı, program ve turizm üzerine konuştuk, Selanik hakkında bilgi verildikten sonra soru-yanıt kısmına geçtik.

 

Aşağıdaki Selanik ve Makedonya Bölge Valisi biz bloggerlara “Hoşgeldiniz gençler, bir isteginiz var mı?” diyor. Valinin kot pantolonlu ve kravatsızı sevimli oluyormuş. “Hepimizin kalpleri genç” diyor.

 

selanik nerede
Selanik Valisi ile

 

Toplantının ardından müzenin hemen yanındaki Kitchen Bar adlı restoranın aşağıdaki denize sıfır, açık havadaki masalarında yemek yedik.

 

selanik kızları
Selanik’te kafe

 

Ege kıyısında sabah. Bahçeye kahvaltıya oturdum, barış mesajı geldi. Biz de sizi seviyoruz komşular.

 

barış güvercini
Barış güvercini, Yunanistan.

 

Bugün omzuma biri dokundu, baktım yukarıda birlikte fotoğrafımız olan kotlu vali, bu defaki rastlantı. İngilizce nasıl gidiyor diye sordu, rahatlıktan “fine, thanks, and you?” derken sesim bariz “iyi beya sen nabıyon” der gibi çıktı. Gel dedim bi frappe ısmarlayım, işim var akşam bakan gelecek dedi.. Akşam otele geldim, siyah takımlı adamlar, şık kadınlar, polisler telaşlı, belli ki önemli bir şey var. Elimde bakkal poşetiyle asansörlerin orda merakla dolanırken bir polisle göz göze geldik, bir süre kontrolsüz bakışınca gerginlik oluştu, burda mı kalıyorsunuz “evet”, oda numaramı falan sordu, söyledim. O sırada bizim vali asansörden inip bana selam verince polis şaşırdı. Toplantı buradaymış, yanındaki bakanmış.

 

büyük iskender
Büyük İskender Heykeli, Selanik, Yunanistan.

 

Selanik’te “kardaş” lafını duyarsanız şaşırmayın, hala kullanırlar. Esnaf, görevli, sokakta adres sorduklarınız; Türk olduğunuzu anladıklarında yüzleri gülüyor. Hepsinin size yakınlık duyacak bir hikayesi var; “anneannem Trabzonlu”, “Tekirdağlı babam evde hep Türkçe konuşurdu”, “o kadar ülke gezdim, İstanbul kadar güzel kent görmedim”, “birbirimize benziyoruz”, “Türkler canayakın”, “bir uzo ikram edeyim paşam” cümlelerini biriktiriyorum Ege’nin öte yakasında.

 

yunanistan insanları
Yunan arkadaşlar

 

Komşu Yunanistan şehrin göbeğine ekin ekmiş, ne güzel.

 

yunanistan gezisi
Yunanistan gezi notları

 

Selanik’te Gezilecek Yerler

Selanik gezilecek yerler açısından büyük bir Avrupa kenti kadar zengin olmasa da özellikle Türkiye’den gelenler için ilginç görülecek yerler ve yapılacak şeyler sunuyor.

 

Bizans Surları: Şehrin Ano Poli (Upper Town) adlı eski bölgesindeki Osmanlı ve Rum evleriyle dolu dar sokakları aştıktan sonra varılan en kuzey kısmında yer alıyor.

 

Eptapyrgion Bizans Kalesi: Oldukça yüksek bir noktadaki kaleden Selanik manzarası fotoğrafları çekmek mümkün.

 

Atatürk Evi Müzesi: Apostolou Pavlou Caddesi 24 numarada, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Kemal Atatürk’ün 1881 yılında doğduğu ev bir müze olarak Türk turistlerin başta gelen ziyaret yeri. Hemen yanında Türk Konsolosluğu var.

 

Beyaz Kule (White Tower): Yunanca adı Lefkos Pyrgos olan sahildeki Beyaz Kule, 12. yüzyıldan kalma bir Bizans kalesinin olduğu yerde Osmanlılar tarafından 16. yüzyılda inşa edildi ve kale, garnizon ve hapishane olarak kullanıldı. Osmanlı döneminde Yunanlar tarafından Kanlı Kale olarak adlandırılan 34 metre yükseklikteki Beyaz Kule, bugün Selanik’in sembolü ve en önemli gezilecek yerleri arasında.

 

selanik beyaz kule
Beyaz Kule, Selanik.

 

Promenade Sahil Yolu: 12 kilometre uzunluktaki geniş sahil yaya ve bisiklet yolu, Selaniklilerin eğlence, yürüyüş, bisiklet ve buluşma alanı. Sahilde Roma Forumu kazılarını görebilirsiniz. Onlar da ileri geri yürüyüş yapmaya bizim gibi “volta” diyorlar.

 

selanik gezilecek yerler
Selanik’te gezilecek yerler

 

Selanik Şemsiyeleri: Yunan heykel sanatçısı Giorgos Zogolopoulos tarafından tasarlanan şemsiyeler, kentin sahilinde ilginç ve modern bir anıt olarak görülecek yerler arasında ilgi çekiyor.

 

selanik gezi
Selanik gezi notları
Agia Sophia Kilisesi: Navarino Meydanı yakınında 9. yüzyılda inşa edilen Agia Sophia Bizans Kilisesi, adını İstanbul’daki Aya Sofya’dan alıyor.

 

Agios Demetrios: 7. yüzyıldan kalma Bizans (Doğu Roma) kilisesi.

 

St. Nicolas Orfanos: Şehrin üst tarafındaki daha küçük kilise, duvar resimleriyle (fresk) görülmeye değer.

 

Rotunda: 306 yılında inşa edilen silindirik Rotunda (Agios Georgios) Kilisesi, başlangıçta hangi tanrıya adandığı bilinmeyen bir Roma tapınağı idi. Sırasıyla çoktanrılı tapınak, Hıristiyan bazilikası, Osmanlı camii ve Hıristiyan kilisesi olarak kullanıldı. Bir minaresi halen duruyor.

 

Arch of Triumph: Roma İmparatoru Galerius tarafından inşa edilen saraydan kalma kemer, Rotunda’nın hemen yanında. Buraya ve bulunduğu yere Kamara da deniyor; hareketli bir buluşma noktası.

 

Selanik’teki Türk eserleri: Kentteki Osmanlı yapılarından Bey Hamamı, Bezesteni (Bezistan), Alatza Imaret (Alaca İmareti), Hamza Bey Camii ve aşağıdaki Pazar (Yahudi) Hamamı, gezilecek yerler arasında yer alıyor.

 

yunanistan türk eserleri
Selanik’te Türk eserleri.
Aristotelous Meydanı: Şehrin en büyük ve önemli Aristo Meydanı’na mutlaka yolunuz düşer.
selanik gezi rehberi
Aristotelos Meydanı, Selanik gezi rehberi.
Selanik Bit Pazarı: Dikastrion Meydanı’na yakın bit pazarı gündüz antikacı ve eskicileri, gece ise
tavernaları ve işkembe çorbacılarıyla görülecek yerler arasında.

 

Kapani: Türk ve Yunan tarzı dükkanlarda yiyecek ve tekstil ürünleri satılan eski bir pazar.
kapani selanik
Kapani Pazarı, Selanik, Yunanistan.
Ladadika: Selanik’te ouzo, balık, souvlaki (şiş kebap) yemek ve eğlenceli bir akşam geçirmek için tavernaların bulunduğu semtte biz Morichovou Meydanı’ndaki Kouzina adlı restoranda mantar ızgara, mücver (kolokythokeftedes), dolma (dolmadakia), cacık (tzatziki), Santorini salatası (Santoríni̱ salata), Yunan salatası (horiatiki salata), köfte ızgara, souvlaki yedik. Sofra şarabı dahil 15 euro civarı tutuyor, ouzo içerseniz ayrıca ödeniyor. Çeşitli ülkelerde tattığım yemekler Yediklerim sayfamda.
yunan yemekleri
Ouzu, mantar, mücver, sarma. Yunanistan yemekleri.
Küçük meydanda Lindy Hop Greece adlı grubun sokak danslarını izledik.
selanik eğlence
Selanik geceleri
Selanik Film Festivali: Daha çok gençliğe yönelik, ünlü Uluslararası Selanik Film Festivali Kasım ayında gerçekleştiriliyor. Çok sevdiğim Yunan yönetmen Angelopoulos’un Selanik’te geçen filmi hakkında bilgi ve yorumlarımı Sonsuzluk ve Bir Gün yazımda okuyabilir, filmi izleyebilirsiniz.

 

Yukarıda anlattığım Selanik’te gezilecek yerler arasında bazılarını rehberimiz Maria Kesoglou eşliğinde yaptığımız Selanik turu ile, diğerlerini ise önceki ziyaretimde gezdim.

 

Selanik’te Ne Yenir? – Lezzet Turu ve Alışverişi

Selanik yemeklerini ve lezzetlerini Thessaloniki Walking Tours eşliğinde keşfettik, kentin tatlarını ve kokularını deneyimledik. Selanik’te ne yenir diye merak edenler için işte bazıları ünlü, bazıları saklı lezzet mekanları.

 

yunan rakısı
Yunan rakısı uzo (ouzo).

 

Thessaloniki: Yerel tatlar, içecekler, ouzo. Kydoniatou Caddesi no:5, Kapani Market.

 

Ragian: Geleneksel Pontus yemekleri, Balanou Caddesi no:12, Athonos Market.

 

rum yemekleri
Rum Pontus yemekleri, Yunanistan.

 

Harilaos: Meyveler ve çerezler. Fındıkları çok iri ve lezzetli. Vatikiotou Caddesi no: 22-24.

 

To Ellinikon Green Family: Peynirler, soğuk et ürünleri, yerel şarap. Vatikiotou caddesi no:26-28.

 

selanik balık
Selanik’te balık

 

Dia Hiros Resiniotou: Ev yapımı börekleri leziz. Kastritsiou Caddesi no:10.

 

Manitaropolio: Mantar üzerine uzmanlaşmış butik bir dükkan. Alexandrou Svolou Caddesi no:1.

 

Aşağıda gördüğünüz gibi simit Yunanistan’da da olan ucuz bir sokak yemeği ve adı koulouri.

 

yunanistan ucuz yemek
Yunanistan’da ucuz yemek koulouri, yani simit.

 

 

Selanik Gece Hayatı

Selanik gece hayatı epey aktif olup, Lonely Planet kentte dünyanın beşinci en iyi gece hayatı olduğunu belirtiyor. Kafeler ve barlar tüm kente yayılmış durumda. En çok tercih edilen bar ve eğlence yerleri sahil boyunca ve güney batıdaki Krini semtinde. Selanik’te barlarda bira 3-5 euro, diğer içkiler 5-9 euro, kahve 2-4 euro civarında fiyatlarla satılıyor.

 

Selanik gece hayatı çok çeşitli seçenekler sunuyor; dans edilen dev gece kulüpleri, jazz ve rock barlar, geleneksel Yunan müziği ve dansları için Bouzoukia adlı buzuki çalınan mekanlar. Vilka semtindeki Mamounia ile Pyli Axiou, şehrin en büyük eğlence yerleri. Yazları tüm gün ve gece çalışan kumsal barları var. Selanik gece yaşamının en ünlü bölgesi Ladadika semtinde birçok taverna ve restoran, limana yakın ünlü gece kulüpleri ve barlar bulunuyor. Kamara semtindeki kafe ve barlar daha ucuz, öğrencilerin tercih ettiği bir eğlence bölgesi.

 

selanik gece
Selanik gece hayatı

 

Selanik’te en çok gece hayatı ve eğlence yeri, restoran, bar ve kafe bulunan semtler:

 

Aristotelous Meydanı çevresi

Proxenou Koromila Caddesi 

Iktinou yaya caddeleri bölgesi

Aretsou, Karabournaki, Valaoritou ve Syggrou semtleri

 

Selanik Sanat ve Tasarım Turu

Handpeak sayesinde yaptığımız Selanik turu kentin bağımsız ve özel tasarım ve sanat galerilerini içeren ilginç bir gezi oldu. Selanik’te gezilecek yerler arasında ünlü ve tipik yerlerden olmasa da kent kültürü ve modern yaşamı hakkında bilgi edinmek güzel.

 

yunanistan sanat
Yunanistan’da sanat

 

Studio Prasko: Tasarım atölyesi, Agias Sofias Caddesi no: 49.

 

Nitra Gallery: Sanat yönetmeni Aliki’nin tasarım merkezi, Philippou Caddesi no:51.

 

selanik sanat
Selanik’te sanat ve tasarım merkezi Nitra Gallery.

 

Christos Kyrou, Dimos Vavatsis: MAKE Creative Spaces. 3D baskı, yenilikçi tasarımlar. Mitropoleos 110.

 

George Pentzikis: Magnanimous Recording Studio. Müzik kayıt ve yapım. Mitropoleos, 129.

 

Emilia Panagiotou: OKTO stüdyo ve fotoğrafçılık. Mitropoleos, 125.
Eleni Chasioti: Moda tasarımı. Nikiforos Fokas, 11.

 

Selanik’te Yemek ve Büyük İskender Sürprizi

Konuk olarak yaptığım Selanik turu için 4 büyük otel, blogtrottersgr etkinliğine ücretsiz otel desteği verdi. Selanik Otelleri Derneği bizimle tanışmak için Selanik Konser Salonu’ndaki Aldebaran Cafe Bar’da bir ziyafet sundu. Oteller Derneği Başkanı Aristotelis Thomopoulos masada yanıma denk gelince Türkiye ve Yunanistan turizmi, kültürleri ve ekonomileri hakkında epey konuştuk.

 

selanik turu
Selanik turu sırasında madalya töreni.

 

Gecenin sürprizi Büyük İskender Madalyası oldu, artık madalyam var. Bu madalyayı takıp bir buçuk iskender yersem beni Hindistan’a kadar kimse tutamaz artık!

 

büyük iskender
Büyük İskender Madalyası

Selanik gezi yazılarım devam edecek.

137 YORUMLAR

 1. Merhaba, artık bir yere seyahat edeceksem “çelebi alper şehir adı” yazıyorum. Yeme-içme kültürlerinden bahsetmene çok çok sevindim. Benim için seyahat sanat ve yeme-içme demek… Sevgiler (p.s blogda mykonos göremedim)

 2. Merhaba. Yazilarinizi severek okuyoruz. Paylasimlariniz hem eglenceli hem de bende ciddi merak uyandiriyor.
  Bu yorumu uzun suredir yapmak istiyordum, cekilisle vereceginiz tisortle hic alakasi yok.
  Sevgiler 🙂

 3. Selanik tek yurtdışı deneyimim. Harika bir 1 hafta. Geceleri ayrı güzel gündüzleri ayrı güzel. Ucuza doymak isteyenler pizza christ’e ve best grill’e gidebilir. Aegan airlines’a uçak bileti için güvenebilirsiniz.

 4. Alper abi, yazın sayesinde Yunanistan’ın sıcak havasını daha da özendik. Ellerine emeğine sağlık. Çanakkale’den çok selam.. Yolun açık olsun

 5. Yazılarınızı 2 senedir takip ediyorum,gezme sevdamın başlama sebebi sizsiniz 🙂 Henüz Türkiye içinde geziyorum ama yurtdışına çıktığımda blogunuz basvuracağım ilk kaynaklardan olacak . Lütfen yazmaya ve gezmeye devam edin . Sevgilerle

 6. Ilgiyle takip ediyorum gezilerini ilerde klavuz olusturacak mutlaka eger gezmeye sansimiz olursa..sizinle bire bir tanisma firsatina sahip oldugum için de kendimi sansli hisediyorum..saygilarimla

 7. sizin akademisyenlik yaptığınız okuldan mezun biri ve hem isim hem soyisim adaşınız olarak çok açık ve net söyleyebilirim ki hayalimdeki hayatı yaşıyorsunuz,sizden feyz alarak izinizde devam etmem için çok güzel bir rehbersiniz.

 8. Her zamanki gibi çok akıcı bir yazı olmuş 🙂 Bu arada t-shirt çekilişinde çıkarım umarım 😀 Hatta bir KOÜ’lü olarak tshirt’ü elden alarak sizinle de tanışma fırsatı bulurum 🙂

 9. Merhaba,

  Gitmek istediğim ülkeler arasında Yunanistan, ama ilk önce hayallerimin şehri Güneykore’yi bir güzel gezeyim.
  Takip ediliyorsunuz
  Sevgiyle Kalın 🙂 🙂

 10. Hocam, vizesiz Balkan tutumu sizin blogunuzdan epey yardım alarak yaptım, vize aldığımda Yunanistan’ı da inşallah tavsiyelerinizle gezeceğim. İskender madalyası sizin, t-shirtler bizim olsun! Antalya’dan sevgiler.

 11. Bisikletle hep İstanbul’dan Selanik’e gitme planim vardi bu yazi suphesiz cok isime yarayacak, güzel notlar cikardim, simdiden Selanik Turu klasorune ekledim linki.

  Elinize kolunuza saglik 🙂

 12. Alper abi süpersin, sürekli hayal kurarken kendimi bir anda 10 ülke gezmiş olarak buldum ama hiç biri sendeki gibi cesaretle olmadı, şimdiki planım biraz daha cesaret edip turistlikten gezginliğe atlayabilmek.

 13. Sıcacık yorumlarınız ve içten yazınız sayesinde gidemesem de içimde bir sevgi ve bir tebessüm oluşturdu yüzümde okumak bile.Umarım bir gün sizinle tanışma şansım da olur .Sevgiler 🙂

 14. Paylasimlarinizi merak ve ilgiyle okuyorum,ozellikle gormeyi istedigim yerlerde yaptiginiz gezileri not ediyorum. Gelecek yazilarinizi merakla bekliyorum.Esen kalın 🙂

 15. Ata topraklarında yaptığınız tüm paylaşımlar yabancım değil. Gidip gören biri olarak mutlu oldum. Senelerce Yunan gemilerinde acentalık yapan biri olarak yeryüzünde biz en yakın halkın Yunanlılar olduğunu biliyorum. Oralara gidip de Selanık kordon da ouzo balık yapmamak denize girip de ıslanmamaya benzer. İki halkın birbirini anlaması için gösterdiğin çabalar için ; GIA SOU.

 16. Gezmek için zengin olmanıza gerek yok dedirten bir yazı daha 🙂 Kalem kalem gerekli harcamaları veya gidilecek iyi mekanları yazmanız iyi bir yol gösterici

 17. Daha önce fark edilmemiş bir çok güzellik sizin tarafınızdan fark ediliyor. Bu durum için size çok tessekkur ederim.
  İlgiyle takip etmeye devam edeceğim 🙂

 18. Alper abi benim hayal ettiğim kadar yer gezmişsin. Ben de 2 eylülde balkan turuna çıkıyorum.Senin yazıların sayesinde daha gitmeden o şehirleri öğrenmiş oldum eline sağlık, yollar bol olsun. Sevgiler 🙂

 19. bir ülkeye gitmeden önce ilk işim sizin orayla ilgili yazılarınızı okumak oluyor. Çok güzel bir şey yapıyorsunuz siteniz ben dahil birçok kişiye ilham kaynağı oluyor emeğinize sağlık 🙂

 20. Sayenizde Atatürk ün memleketini çok iyi bir şekilde tanımış olduk. Her zamanki gibi akıcı bir yazı olmuş. Elinize sağlık. İnşallah daha nice yerleri görüp yazmanız dileğiyle

 21. Selanik benim için çok değerli bir yer olduğu için değerli bir tanıtım oldu kendimden de çok fazla şey buldum teşekkür ederim kendi adıma güzel gezmeler.

 22. Önümüzdeki Aylarda Gerçekleştireceğim Yunanistan Gezim İçin Sanırım Başka Yardımcı Kaynaklara İhtiyacım yok 😀 Bu Sayfayı Komple Çıktısını Alır Giderim 😀
  Emeğine Sağlık Hocam 😀

 23. Gerçekten sırtçantasını alıp gezmeye başlayıp dünyayı keşfetmemi sağlayan, daha içsel söyleyecek olursak beni gaza getiren abim, bir gün umarım yollarda veya şehirlerde karşılaşıp gezginlikten bahsetme şansı buluruz 🙂 Sevgilerle..

 24. Türkiyede de bi cok Atatürk evi olmasina rağmen atamizin doğduğu ev olmasi hasebiyle ve Yunan hükümetinin doğru koruyucu bakisindan dolayi yolumu düşürmeye çalışcam selanike 🙂

  Bu arada adim cikarsa sariya calan tshirti alabilirim 🙂

 25. Bizde 2 yil once gitmistik selanik e ama zaman cok kisitliydi agiz tadiyla gezememistik. Su vize isleri olmasa ilk gidecegim yer yine orasi olurdu.

 26. Selanik gezinizle ilgili yazınızı cok begendim.Adeta tez gibi hazırlanmış.Cok bilgilendirici.Ataturk’un doğduğu yer olarak cokda ilgi çekici.Sizin böyle bir gezide gorev almanız ve seçilmemiş gurur verici olmali.Tebrikler…

 27. Valla ne yalan söyleyeyim normalde takip etmem ama gelmişken yazınızı da okudum, cidden içimde gitmek için bir şeyler kıpırdadı lakin pek mümkün görünmüyor. Neyse, yazı gayet güzeldi. Umarım şansım da güzel olur tshirt bana çıkar ^^

 28. Sevgili çelebi alper gezdiğiniz yerleri bende gezdim bir zamanlar. Çok güzel bir yazı olmuş emeğimize sağlık. Takipteyiz. Sevgiler saygılar… Ruhi Aydoğdu

 29. harika yaziyosunuz hemen heveslenip bilet bakiyoruz falan ama orda kaliyo..gezgin olmak cidden baska bisey kosullara uymak degil kosullari kendine uydurmak gerekiyo sanirim..takipteyiz sevgiler

 30. Selanik göçmeni bir ailenin torunuyum ,mutlaka görülmesi gereken bir şehir olduğuna inanıyorum , yazınızdaki detaylar bana tekrar gitmem gerektiğini hatırlattı , teşekkürler …

 31. Selanik’i bu yaz gidip gördük. Atatürk’ün evini çok duygulanarak gezdik. White Tower (benim profil resmimde var 🙂 ) tavernaları,meydanları,dönen kule(adını hatırlayamadığım)aristotelous meydanı çocuklarım orada güvercin beslediler. Yemekleri, özellikle yoğurtları harika. Benim güzel İzmir’ime benziyor. Temizliği ve insanların rahatlığı ilk gözüme çarpanlar. İnsanlar mutluydu. Darısı bizim başımıza.

 32. sizinle Kuzey Kore postlarınız sayesinde tanıştım.
  öyle ilgimi çekmişti ki, yapılmayanı yaptığınızı düşünüyorum. Bir çok seyahat blogu geziyorum , çok ilgiliyim, hep olağan yerlerdir bi çoğunda gidilen yerler. Sizi takip etmemin sebebi gerçekten faydalı ve fark yaratan postlar sunmanız. Çok faydalı bi blogunuz var , ufkumuzu açmaya hep devam edin 🙂

 33. Sevgili Alper,
  Selanik anlatımın ,fotoğraflarınla o kadar eğlenceli olmuş ki!Hemen gidesim geldi,Yunan Halkının bizim gerçek kardeşlerimiz olduğunu bir kez daha görmüş olduk.
  Benim naçizane önerim ; Bol fotoğraflı,haritalı ve senin kendine has anlatımınla yazdığın bir “Gezi Kitabı “çıkarman,gitiğin yerlerdeki ,yerel halkla hemen arkadaş olman ve onlarla dialoğun çok orjinal bir şey.Kısacası ,artık bir kitap bekliyoruz ☺️

  • 1 ile bu Selanik gezi yazıma yorum yazanların sayısı arasında 3 rastgele sayı ürettim, Magsud, Fatih Yıldız ve Sevgi Sezgin’e çıktı. Fakat kısakolluları inceleyince 2 kadın 1 erkek bedeni olduğunu fark ettim, ama elde var 1 kadın 2 erkek. Tekrar rastgele sayı üretmek aklıma geldi ama o zaman vicdanım rahatsız olacaktı, şöyle bir yol buldum; diğer ikisini bilmiyorum ama Fatih buradan evli olduğunu bildiğim birisi, eşine ya da kızına verebilir. Mesaj olarak adresleri rica edeyim. Herkese gönderebilmeyi isterdim. Bu tip jestlerim devam edecek. İlginize çook teşekkür ederim. Herkese yakında bir Yunanistan tatili dilerim. Sevgiler.

 34. Celebi Alper Yunanlıların Türkleri sevdiği konusu ve yardımcı olduklarına malesef ben 2013 yılındaki seyahatimde hiç rast gelmedim. Tam tersi adres sorduğunuzda ve Türk olduğunuzu anladıklarında yüzlerini ekşittikleri ve ya adresi bilmediklerini yada yanıltıcı adres söylediklerine şahit oldum. Hatta bizim Atina’da bulunmamızdan büyük rahatsızlıklarını davranışları ile gösteriyorlardı. Türkleri hiç sevdiklerin görmedim.

 35. Merhaba bloğunuzu severek okumaya başladım, kurban Bayram’ı sırasında bir tur ararken tesadüfen rastladım, bütün turlar artık dolduğu için 2 bayan atlayıp Budva ve kotora gitsek mi acaba? Son dakikada Ev pansiyonu ve ulaşım bulabilir miyiz ki?

  Bir de Prag seyahatimde Karlovy vary ye gitmiştim, harika bir yer, oralara gidenler görmeden dönmesin, inanın büyük kayıp olur…

  Sevgiler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz