Uzaktaki güzel ülke Uruguay, özgürlük, demokrasi, insan hakları ve ekonomi açısından üstünlükleri Türkiye’de duyulduktan sonra popüler oldu ve bir çok kişi Uruguay’a yerleşmek ve Uruguay vatandaşı olmak istiyor; bunun koşuları ve kuralları, kimlik kartı, vatandaşlık ve oturma izni başvurusu için gerekenler nelerdir diye merak ediliyor ve ben de sanırım bu konuda en çok soru alan kişiyim. Bu yazım 2018 itibariyle oturma izni, göçmenlik, çalışma ve Uruguay vatandaşlığı şartları hakkında bilgi içeriyor. İşte gezmekten büyük keyif aldığım özel ve güzel ülkeye taşınmak için gerekenler.

 

uruguay vatandaşı olmak
Uruguay vatandaşlığı

 

Uruguay’a Taşınmak 

Uruguay’a gitmek uçak biletlerinin pahalılığı nedeniyle zor olsa da yasal olarak çok kolay; vize gerekmiyor ve herhangi bir kısıtlama yok. Uruguay’a taşınmak kolay ama vatandaşlık istiyorsanız bu o kadar da kolay değil, belli bir süreç gerektiriyor.

 

uruguay'a taşınmak için
Uruguay’a taşınmak

 

Uruguay’a Yerleşmek İçin Gerekenler

Uruguay’a yerleşmek için öncelikle göçmenlik merkezine verilmesi gereken belgeler 2015 itibariyle bir adet pasaport fotokopisi, 2 fotoğraf ve 1800 Uruguay pesosu (180 Türk Lirası) ücret. Sadece bu üçüyle oturum süreciniz başlıyor. Daha sonra doğum belgesi ve adli sicil kaydı da vermek zorunlu ve bu 2 belgenin Türkiye’de noterden yeminli bir tercümana İspanyolcaya çevirtilmesi ve apostilletilmesi (haşiye) gerekiyor.

 

uruguay'a yerleşmek
Uruguay’a yerleşmek için gerekenler

 

Uruguay Vatandaşlığı Şartları

Geçerliliğini sağlamak adına süreci devam ettiren asıl mevzu burada çalışmaya başlamak, yani sigortanın işlemesi. Bunu kanıtlayan belge ve bir de sağlık karnesi çıkartılması gerekiyor. Süreçten kastım, esas kimlik, yani Uruguay vatandaşlığı alana kadar. Çünkü iki fotoğraf ve pasaport fotokopisi sadece başlangıç. Dosya numaranız açılıyor ve verilen cedula (ID, geçici kimlik ve oturma izni) iki yıllık. Aslında yapılan işlemler bizdeki muhtarlığa kayıt olmaktan pek ötesi değil. Tüm gereken belgeleri sağladıktan sonra Uruguay vatandaşı olmak için 6 ay ile 1 yıl arası (genelde minimum bir süre, çünkü 2 ila 5 yıl arası kalıcı kimlik almayı bekleyenler de var. Sebebini bilmiyorum, sanırım bürokrasi) gerekli kontroller yapılıyor; geliriniz var mı, Interpol aracılığı ile incelenen siciliniz temiz mi, vs. Bunun ardından uygun görülürse Uruguay vatandaşlığı alabiliyorsunuz. Uruguay vatandaşı olmak, sağlık ve eğitim hizmetlerinden ücretsiz yararlanıyor olmak demek.

 

uruguay vatandaşlık
Uruguay vatandaşlık şartları

 

Uruguay Vatandaşlığı Başvurusu

Ülkeye ilk giriş yaptığınız andan itibaren vatandaşlık hakkınız için gerekli süreç başlamış oluyor. Örneğin ülkeye 2014 Aralıkta giriş yaptınız, kalıcı kimliğinizi 2016 Aralıkta aldınız. Vatandaşlığı minimum 5 yılda veren bu ülke için zaten hali hazırda ilk 2 yılı geride bırakmış oluyorsunuz. Başvurunuzu kalıcı kimlik sonrası yaptıktan sonra, Uruguay vatandaşlığı için duruma göre en 3 yılınız daha var. Yine belirtmekte fayda var, 8 yıldır burada olup Uruguaylı bir kadınla evlenip çocuk sahibi olduğu halde vatandaşlık bekleyenlerin sayısı da azımsanamayacak kadar çok. Kısaca vatandaşlık şartları böyle.

 

uuruguay vatandaşlık şartları
Uruguay vatandaşlık koşulları

 

Uruguay’da Yaşam Koşulları

Uruguay vatandaşlığı alımını hızlandıran başka bir şey de yurt dışından Uruguay’a düzenli gelir getirebilmek. Bu ev kirası, emekli aylığı, herhangi bir gelir olabilir. 1200 Amerikan Dolarının her ay burada açtırdığınız bir banka hesabına yatıyor olması gerek. Ülke diyor ki “bana yük getirme”. İster bir işte çalışıp aylık maaş alıp sigortanızı işletin (ya da bir dükkan sahibi olup veya iş kurup verginizi verin), ister 1200 dolar aylık (nereden geldiği önemli olmayan) burada geçiminizi sağlayan bir geliriniz olsun, fark etmez. Uruguay hakkında geniş bilgi bu yazımda: Hayallerimin Ülkesi Uruguay.

 

uruguay da yaşam
Uruguay’da yaşam

 

Uruguay’da Çalışmak ve Yaşamak

Uruguay sırf para kazanmak, köşe dönmek için gelinecek bir ülke değil. Devletin işlettiği fabrika sayısı çok az. Özel işletmeler de teşvik olmadığından yanaşmıyor bir yer açmaya. İşçi hakları çok ileride, bu gerçek. Ayrıca pek ucuz bir ülke değil. Yaşam koşulları ve fiyatlar hakkında bilgi bu yazımda var: Montevideo 1.

 

uruguay çalışma şartları
Uruguay’da çalışmak

 

Ayrıca bir Brezilya veya Arjantin kadar olmasa da sokak suçu oranı yüksek bir ülke. Silahlı soygun bir Latin Amerika gerçeği. Başkent Montevideo’da güpegündüz yaşadığım soygunu burada anlattım:  Montevideo 5 – Silahlı Soygun.

 

Uruguay’da üniversite okumak isteyenler için ziyaret ettiğim ve anlattığım üniversiteler bu yazımda: Uruguay’da Üniversite.

 

Uruguay’da insanlar nasıl diye merak ediyorsanız ülkede tanıştığım arkadaşlarımdan bazıları ve yaşamdan fotoğraflarım, videolarım bu yazımda: Montevideo 4

 

Aşağıda arkadaşım Lia ve birlikte gezerken rastladığımız sevimli çocukları görüyorsunuz. Ayrıca yolsuz ve ıssız balıkçı köyü maceram: Cabo Polonio

 

uruguay vatandaşlığı
Uruguay vatandaşı olmak

 

Bu yazımda ise diğer arkadaşlarım, Türkiye‘den getirip verdiğim hediyeler, Temmuz kışı, ev partimiz var: Çocuklar, Anıtlar, Arkadaşlar ve Temmuz Soğuğu.

 

Yurt dışı gezi önerilerim, ülkelere göre pasaport ve vize bilgileri, yurt dışında çanta, bilet, para, ATM, kredi kartı, taksi ve telefon kullanımı, ücretsiz konaklama, ucuz konaklama, güvenlik, çalışarak gezme, ucuza ülkeler gezme ve ülke önerilerim Çeşitli adlı sayfamda.

 

Bu adam orada neler yedi diye merak ederseniz: Uruguay’ta Torta Frita

 

Şimdi de 2014 yılından beri Uruguay’da yaşayan Pınar ve Barış’ın ülkeyle ilgili bilgi videolarını izleyebilir, ilk elden güncel bilgiler edinip YouTube kanallarında sorular sorabilirsiniz.

 

Yazımın Uruguay vatandaşlığı başvurusu yapmak ve Türkiye’den Uruguay’a taşınmak isteyenlere bilgi ulaştırmasını umuyorum. Güncel bilgiler için tası tarağı toplayıp ülkeye taşınmış dostlara teşekkürler.

268 YORUMLAR

 1. Uruguay her daim ilgimi cekmistir. Yaziniz oldukca keyifli ve anlasilirdi. Okurken daraldim orasi ayri; bir vatandas olacagim ruhani varlik degiiil dedim bir ara. 🙂

 2. Öncelikle güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık.

  Anladığım kadarıyla (vatandaşlığı hesaba katmıyorum) göçmenlik merkezine belgelerimizi verdikten sonra uçak biletimizi alarak Uruguay’a gidip orada yaşamaya başlayabiliyoruz. Doğru mudur?

  Bu, $1200 gelir konusu vatandaşlık ile alakalı yani, öyle mi?

  Eğer bu kadar kolaysa “tası tarağı toplayıp ülkeye taşınmış dostlar” arasına ben de katılacağım sanırım.

  Bir de şu göçmenlik merkezi konusu tam net değil. Detaylı bilginiz var mı o konuda?

  Teşekkürler.

  • Teşekkürler. Hayır öyle değil, Türkiye’de bir Uruguay konsolosluğu veya göçmenlik merkezi yok. Uçak biletinizi alıp doğrudan gidebilirsiniz. 1200 dolar gelir, yerleşmek ve vatandaşlık almak için kolaylaştırıcı bir unsur.
   Uruguay’a gittikten sonra yaşamaya karar verirseniz göçmen bürosuna başvurursunuz. İyi şanslar.

 3. selam, 1200 usd sadece kişi başına mı isteniyor yoksa evli bir çiftin toplam geliri 1200 usd olsa olur mu? bir de bu gelirin kira gibi bir gelir mi olması lazım yoksa türkiye’deki işini internet üzerinden yürütebilecek olan bir insanın maaşı gelir olarak gösterilebilir mi? konu hakkında bilginiz varsa yardımlarınızı rica ederim. teşekkürler 🙂

 4. Alper kardeş merhaba sakaryada ikmet ediyorum emekliyim siteni tesadüfen buldum çok beyendim Uruguay tanıtımın baya dikkatimi çekti oraya gidip dönerci dükkanı acabilirmiyim bunun için sartlar nedir gözlemlerin sonucunda potansiyel mevcutmu dönerin Uruguay kulturune uygun olduğunu düşünüyorum etin ucuz olmasıda önemli etken cevaplarsan sevinirim

 5. İyi akşamlar kamuda çalışıyourm. Tayin gereği şırnak cizreye gitmek zorundayım. Şırnak a değil de herşeyi bırakıp uruguaya mı yerleşsem diye düşündüm yazınızı okuyunca sizin görüşünüz nedir. 60 bin tl civarı bi birikimim var onunla gitsem orda bi şekilde yaşama tutunur muyum sizin görüşlerinize ihtiyacım var.

  • Merhaba Melih Bey. Bu bir yaşamı tümden değiştirecek, önemli bir karar. Uruguay’a yerleşmiş olan tanıdıklarımın arasında henüz orada rahat bir yaşam sağlayacak iş bulabilen yok. İyi düşünün derim.

 6. Hocam merhaba. “İster 1200 dolar aylık (nereden geldiği önemli olmayan) burada geçiminizi sağlayan bir geliriniz olsun, fark etmez.” Nereden geldiği belli olmayan derken demek istediğinizi anlayamadım? Teşekkürler, saygılar.

 7. Merhaba Uruguaya taşınmak istiyorum ev bulabilir miyim hemen orada Uruguayda nasıl arkadaş bulabilirim gelmeden önce siz nasıl buldunuz teşekkürler.

  • Merhaba. Uruguay’da kiralık ev aramadım, gezmeye gittim. Ama yazılarımda kiralar ve genel fiyatlarla ilgili bilgi var. Ben Uruguaylı arkadaşlarımın bir kısmıyla orada tesadüfen, bir kısmıyla da uluslararası gezgin yardımlaşma ağı yoluyla tanıştım; bu ağı Çeşitli sayfamdaki Couchsurfing yazımda anlattım.

 8. kusura bakmayın bir sorum daha olucak liayla nasıl tanıştınız 2016 temmuz ayında uruguaya taşınıcam sizin yazılarınızdan sonra aklımda birşey kalmadı ama soygun olayı korkuttu beni orda ki kızlarla türk kızları birbirine benziyor mu erkeklere davranışlarıyla

  • Montevideo’da bir gün Uruguay mate çayı içmekte olan insanlardan rica edip fotoğraflarını çekiyordum, Lia ve arkadaşınınkini çektikten sonra “Uruguay’a hoşgeldin, gel yanımıza otur” dediler. Uruguay çoğunlukla Avrupa kökenlilerin yaşadığı, kadın-erkek ilişkilerinin daha rahat olduğu bir ülke.

 9. Uruguay yerleşme ve vatandaşlık alma bakımından en makul ülke olarak görünüyor. Anlatımlarınız, yaşam koşulları, demokrasi anlayışı ve hizmet anlayışı, komşu ilişkileri bakımından ne yazık ki ülkemden ileride.. Artık malı mülkü terk eyleyip yaşamayı düşüneceğim ülkeye gitmek için gün sayıyor olacağım. Anlatımlarınız için teşekkürler.

 10. En az on kira depozito artı emlakçı ve bir kaçaylık peşin kira onlarca tramite ve yemek satabilmek için devletin yaptığı ispanyolca hijyen ve yemek yapmayla ilgili sınavı geçmeden yemek satan bir yer açamazsınız.

 11. uruguay ile ilgili tum yazilari okudum. cok begendim, bunlari paylastigin icinde tesekkur ederim.

  yanliz gezmeye gitmek ve kalici olmak cok farkli seyler. bazi arkadaslar fazlasiyla heyecan yapmis. dikkat edilmeli bence.

 12. Jose Mujica gelmiş ülkemize,Hoşgelmiş… Belki örnek alırlar. Evi yıkılmadan alperede bi uğrayım demiş.Bu kadar türk göçmen gönderdiği için teşekkür edecekmiş diyollar 🙂

 13. Herkeze merhabalar
  Son zamanlar Dünyadaki Ülkelerde yaşanan sıkıntılar veya sorunlardan dolayı Gençlerin veya arayış içinde bulunan insanlar doğal olarak Dünyanın çeşitli Ülkelerinde yaşamları merak ediyo.
  Ancak bir şehirden başka bir şehire göç etmek bile ne kadar zor olduğunu yaşayanlar bilir.!
  Birde buna (yabancı Dil) eklendiğinde işler biraz dağa karmaşık hal alıyor.
  Ama bu demek değil denememek tabiki İnsanlar araştırmalı gezmeli ama biraz ciddi gelecekle ilgili planlarda yapmalı diye düşünüyorum.
  Bundan dolayı ben önce yukardaki yazılara istinaden şu görüşü önermek isterim.
  İki başlıkta toplarsak.

  1- Eğitimli en az bir iyi yabancı dil bilen biraz birikimi olan arkadaşlar (mesleği olan eğitimli) farklı mesleklerden olursa dağa verimli olur.
  En az 3 kişi.

  2- Emekli veya yabancı dili iyi olan genç girişimci en az 3 kşi.
  Toplamda Önce bir bulog kurarak aralarında bir birlerini iyi tanımaları ve Uruguay ile ilgili yazılı ve web sitelerinde çok iyi araştırmalar yapılmalı bir program yapılarak ortak bir para havuzu oluşturulmalı ve bu Ülkeye gidilmeli yapılan program çerçevesinde yazılan çizilenlerin ne kadar doğru olduğunu araştırılmalı.

  İş konularını (bireysel) ve ufak kobi gibi işleri çok iyi analiz edip 6 kişinin farklı veya beraber bir kararlar alarak hiç kopmadan bir birlerine destek vererek çok Uruguay’ı keşfetmeleri daha kolay ve başarılı olma şansları çok yüksek olacaklardır.

  Bunları neden biliyorsundeyenlere 40 yıldır yurt dışında yaşamış ve Dünyanın yarısından fazla Ülkesinde bzat bulunmuş bir araştırmacı olarak tespitlerimdir.

  Patozlama girişimler veya bireysel bu tarz girişimler bir kaçı hariç Şanstan öte değildir.

  Şans ta tabi gerekli ama bunu İnsanlar birazda kendileri yaratmalıdır.

  Uruguay’da (Türk) olarakta başarılı olabilirsiniz ! Türk olmanız veya Türk lükten çıkmanız size pek yarar sağlamaz ekstra !

  Türk olarak sizi belki hemen tanımazlar ama (OSMANLI) olarak tanıyorlar.
  Saygılarımla

 14. Emekli elektrik teknisyeniyim genç sayılırım faal olarak mesleğimi yapıyorum kendi işimi yapabilirmiyim otomasyon ve dolum makinası yapabilirim.

 15. Merhabalar,
  Uruguay gezinizi gece boyunca okudum ve resmen hayran kaldım.
  Kesinlikle ileride oraya bir şekilde gidip yaşamak istiyorum, ancak bulunduğum konum dolayısıyla birkaç yıl daha beklemem gerekecek 🙂
  Dünyayı gezmişsiniz resmen, hayallerimi yaşıyorsunuz. Videolarınızı izledikçe, yazılarınızı okudukça adeta kendimden geçtim, özellikle de Uruguay için olanları.
  Gezilerinizdeki izlenimlerinizi içten bir şekilde bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum.
  Dilerim hayallerinizin tümüne ulaşırsınız, ulaşırım 🙂
  Yeni yazılarınızı merakla bekliyorum, sağlıcakla kalın :))

 16. Hocam öncelikle yazılarınız için teşekkürler. Sorum gayet açık olacak. Simdi uçak biletimi aldım varsayalım göçmenlik bürosuna dediğiniz evrakları verdikten sonra 1.istediğim kadar kalabiliyor muyum 2.Uruguay vatandaşı olmadan çalışabilir miyim 3.olarak ta vatandaş olmadan iş kurabilir miyim? Teşekkürler

 17. Merhaba alper yazını okuduktan sonra fikir değiştiren uruguay a yerleşmek isteyenlerin sayısı daha çok olabilir gitmek önemli değil aslında git de iş imkanı ben kuyumcu imalatcisiyim tabiki işçi olarak çalışıyorum bir yerde uruguay da bu tarz sanatlara devlet destek veriyormu vermiyorsa sahil kent i olduğundan hediyelik eşya ve turist sayısı daha çok yoğunlaşan yerlerinde emitasyon takı veya gümüş gibi elde yaptığım veya hazır aldigim ürünleri satabilirmiyim gümüş altın tamiri gibi ufak bir iş yeri açsam is yaparmi bu konu hakkında ne dusunursun bilgi ve goruslerini paylasirsan çok sevinirim Teşekkürler

  • Merhaba Mesut Bey. Devlet yabancıların iş kurması için destek vermez. Uruguay’da takı ve gümüş dükkanının iş yapma olasılığı bulunan yerler başkent Montevideo, turistik Punta del Este ve Colonia del Sacramento.

 18. Merhaba. Buradaki herkes gibi bende tasi tarağı toplayıp Uruguay da yaşamayı istiyorum. Sizce ev tekstil ürünleri Satarak hayatımı eşim ve çocuklarımla birlikte orada surdurebilmem mümkün olur mu? Şimdiden teşekkürler.

 19. Alper bey güzel yazı olmuş elinize sağlık,
  Eşimle kafamızda her zaman bir yerlere gidip başka hayatlar yaşamak, refah içinde en azından mutlu bir hayat yaşamak var.
  Avrupa da birçok şehire gittik, gördük. deneyimledik.. ve netice olarak düşüncemiz o ülkelerin, şehirlerin adaptasyonunda sıfırdan başlayacaksak çok büyük sıkıntılar yaşayacağımızdan yanaydı.
  Maalesef Uruguay Avrupa gibi ulaşımı kolay bir haftalık tatil kaçamağında gidip göreceğimiz mesafede değil. Hatta direk uçuş bile yok 🙂 bu benim gibi bir saatlik uçuşlarda bile saniyeleri sayan biri için çok zor.
  Anladığım kadarıyla Uruguay’da da diğer ülkelerde olduğu gibi hayallerden önce bir hayatta kalma çabası vereceğiz (milyon dolarlarımız yoksa tabi ki) benim sorularım şunlar olacak;
  -Gözlemlediğiniz kadarıyla orada ki göçmenlerin çalıştığı sektörler iş bulma potansiyelinin olduğu sektörler iş kolları nelerdir. Amerika’da olduğu gibi Garsonluk, Benzin istasyonlarında görevli, temizlik işçisi gibi mi? Amerika’da çünkü ne kadar kalifiye olursan ol tanıdığın kimse yoksa önce burununu sürtüyorlar.
  -Bir de ülkenin ingilizce konuşma seviyesi nedir? Her işimizi ingilizce ile çözebilir miyiz? yoksa bir kaç kurluk ispanyolca bizim önümüzü çok açar mı? Çok Teşekkürler

  • Merhaba. Uruguay’a yerleşen Türkler arasında iş kurmuş bir kişi hariç henüz refah yaşayacak bir iş sahibi olan yok. Bahsettiğiniz türde işçilik yapanlar var. İngilizce düzeyi bizden iyi. Gezmek için İngilizce yeterli, ama yerleşmek ve yaşamak için İspanyolca bilmeniz gerekir. Rica ederim, iyi şanslar.

 20. Alper, genel olarak bakıldığında hayat Türkiye’den daha pahalı mı yoksa daha ucuz mu… Kiralar, elektrik, telefon, et, süt, yumurta vs.. Genel bir değerlendirme yapmak mümkünse tabii.
  Saygılarımla.

  • Uruguay’da Türkiye’den ucuz bazı şeyler vara ama genel olarak biraz daha pahalı bir ülke. Büyük kentlerde kiralar buradakine yakın. Elektrik, su, telefon orada %30 civarı daha fazla. Süt ve yumurta fiyatları aynı ama ekmek Uruguay’da bizden pahalı. Et tabii ki Türkiye’den çok daha ucuz; etin Türkiye kadar pahalı olduğu bir ülkeye rastlamadım.

 21. arkadaşlar bir uruguaylı bayan arkadaş tan gereken bilgiyi aldım eğer bir uruguay vatandaşı nın üzerine işyeri acarsanız siz de sigortalı işci olarak calışırsanız oturumunuz oluyor. daha fazla bilgi almak için beni arayın .numaram bu sitede var.

 22. Merhaba alper bey biz ailece Uruguay vatandaşı olmak istiyoruz ama çocuklarım uvey fakat ellibin dolar kadar paramız var cocuklari da goturebilirmiyiz orda bir is kursak ve işlemleri uruguaya gidincemi yapicaz bilgilendirirzeniz sevinirim

 23. Ayrıntılı bilgi için teşekkürler.Bir yıl içinde bu ülkeye yerleşeceğim.Beklediğim tek şey internet satışımın aylık ortalamasını 1200 dolar olması ki sıkıntı yaşamayayım.Montevideo da yaşayan bir arkadaş edindim.Dediğine göre ev kiraları 300-500 dolar arasıymış.Bana biraz pahalı geldi.seramik sanatçısıyım ama gocunmam her işi yapabilirim orda tek isteğim oğlumun iyi bir eğitim alması.bazı sorularım var yanıtlarsan sevinirim.

 24. 18 yaşından küçük,ailesi tarafından vatandaşlık için onaylanmış ve vatandaşlığa sahip olan 15 yaşındaki bir çocuk yanında bir büyük olmadan tek başına yaşayabilir mi?

 25. Merhaba.Ben Uruguay’a Turist olarak gidip orada herhangi bir işletme ile anlaşıp vatandaşlık veya benzeri bi hak kazanma şansım varmı?İşletmeler kapılarını açarmı sizce ?

  • Böyle bir öneride bulunmaktan kaçınırım, ancak yerleşmek için Karadağ, Tayland, Kamboçya, Arjantin gibi ucuz ve güzel ülkeleri tavsiye ederim. Uruguay da güzel ama pek ucuz sayılmaz.

 26. Merhaba Alper bey
  yaziniz cok guzel
  benim sormak istedigim hangi is sektorlerinde en dusuk maliyetle yatirim yapilabilir Uruguayda veya Arjantinde?
  tesekkurler
  saygilarimla

 27. mrb benim ben gitmek istiyorum ama bileti nerden alacam oraya gitigimde bana yardimci olacak arkadasi nasil bulacam. cunku yeterli dil destegi almam lazim ev kiralamak gocmen basvurusu yapmak icin bu konyda yardimci olacak biri varmi. veya gitmek isteyen benimle iletisime gecebilirmi faacebook araciligiyla

 28. Herkese Merhaba, hiçbirinizi olaydan soğutmak istemem ama yine de Uruguay fikrinden hızlıca vazgeçmeniz sizin menfaatinize olacağı düşüncesindeyim. Göçmenlik olayını aylardır araştırmaktayım birçok ülkenin mevzuatını enine boyuna araştırdım Uruguay gerçekten kötü bir tercih. Uruguay handikaplarının başında ispanyolca gelmekte ki birçoğunuzun yurtdışında yaşayabilecek kadar ingilizcesi olduğundan da emin değilim, ondan sonra hayat pahalılığı gelmekte (gerçekten pahalı) ev kiralarını araştırısanız 650 dolara gerçekten standartların çok altında bir ev tutabiliyorsunuz Türkiye ile olan mesafesi (direk uçuş yok) ve iş olanakları gelmekte.. Orada bir kamu kuruluşunda çalışmayı kesinlikle unutun, hatta herhangi bir yerde işçi olarak çalışmayı bile unutsanız olur. iş kuracak birikiminiz varsa avrupada şansınız daha yüksek.. İngiltere için Ankara anlaşması vizesini inceleyin, Amerika için Green card başvurusu yapın, Kanada kafası basan insanlara kapısını herzaman açıyor. Alper bey siz de kusuruma bakmayın bazı yorumlar çok ilginç oluyor. sabrınıza hayranım. iyi günler.

 29. Merhaba Alper Bey,
  Yurtdışında yaşamak ve evlenmek istiyorum yaşımız da 28 oldu maddi olarak gelir de belgelerim, evlenirsem dahi çocuklarımın iyi bir eğitim iyi bir yaşamı olmasını istiyorum. Yabancı dil bilmiyorum. Dil bilmeden gitmeni öneriyor musunuz? Ortalama 10 ay sonra gitme fırsatım olacak bu konuda fikrinizi rica edebilir miyim? Teşekkürler sevgiyle…

 30. Bu ülkenin KÖŞE DÖNÜLECEK ya da işçi olup PARA YAPILACAK bir ülke olmadığının farkına blog okurları olarak tekrar ve tekrar varmamız gerektiğini düşünüyorum.. Benim bu ülkeden gitme isteğim mevcut yönetimin müfredatıyla oğlumun eğitim almasını kesinlikle istemiyorum. Bir ateist olarak nüfus cüzdanımdan İSLAM ibaresini bile sildiremezken (güya yasal hak) bu anlayışla yönetilen bir ülkede çocuk büyütmeye katlanamıyorum. Para ya da köşe dönme gibi saçma sapan hayallerim yok. Sadece Uruguay değil dünyanın en zengin ülkesinde de yaşasanız yok öyle dışardan beş kuruşsuz gelip, işçi olup para biriktirerek memleketten ev, tarla alma hikayeleri en son seksenlerde bitti. Dünya gerçeğini kabullenip plan yapmalı. Başlangıç için bir miktar paranız varsa ve en azından İngilizce biliyorsanız bu ülkede ancak belli bir refah seviyesinde yaşanılabilinir. Ordaki insanlar da bolluk içinde yaşamıyorlar. Montevideo da fizik profesörü biriyle tanıştım ve aklıma gelen tüm soruları ona da sordum. Bilin ki hayat orada da pahalı ve mücadeleye devam edeceğiz.. Yok öyle işe gireyim para biriktireyim filan ..geçinmeyi başarırsanız ne mutlu fazlaca bir beklentiniz olmasın..benim tek beklentim Oğlumun burda ki eğitim sisteminin içinde budanmak yerine daha özgür düşünebileceği ve daha bilimsel bir eğitim anlayışı olan bir ülke..kendim içinse rahatlıkla hiçbir dine inanmıyorum diyebileceğim ve atölyemde kapanıp yaptığım işlerin gerçek değerinin anlaşılabileceği ya da sadece ne iş yapıyorsun ( ki bu da tipik bir Türk sorusudur yabancı bir arkadaşımdan çok çok sonra duyduğum bir soru oldu hep) sorusuna seramik le uğraşıyorum dediğimde “olsun ya oda bişey” diyerek beni teselli etmeye çalışan bi nesil öncesi tezekle ısınan, şehirde ilk kuşak büyüyüp bir şekilde parayı bulan sıfat bulmakta zorlandığım insanlarla aynı oksijeni tüketmek istemiyorum..
  Derdim şu an sahip olduğum düzeni, nüfusun yüzde sekseni benim gibi ateist olan Uruguay a taşımak..BU..
  yapılan yorumları okudum ve okumaya devam ediyorum. “ee işte şu kadar param var oraya gitsem iş yapsam bik bik” ya da “dil bilmiyorum gitsem iş bulsam bla bla” yok o öyle değil işte..bilgi güzel bişey paylaşılmalı da elbette ama koltukta büyüyen neticenizi az kaldırıp hayallerinizi bir kenara koyup bir plan yapıp gitmeli ve kendiniz deneyimlemelisiniz..
  kapsamlı yazılarınızın devamını bekliyorum Alper bey..tüm dünyayı gezmeniz dileği ile

  • Saygı değer sema hanım bende erkek kuaförüyum ve iki çocuğum var. Sizinle ayni sıkıntılari yaşıyorum malesef yanlış ülkede saygısız anlayışsiz insanlarla beraber yaşıyoruz bende kararliyim sirf çocuklarimin eğitimi için eşimi ve çocuklarımi bir müddet bırakıp sonrada onları çekeceğim yanima. Herşey gönlünüzce olsun saygilar

 31. Alper Bey merhaba;

  Öncelikle tebrik ederim çok faydalı işler yapıyorsunuz. Uruguay konusunda şunu anlamadım: Vatandaşlık için başvuru yaptıktan sonra Uruguay’da ne kadar sure kalma zorunluluğu var veya başvuruyu yaptıktan sonra istediğiniz zaman yurtdışına çıkabiliyor musunuz?
  Bu konu hakkında bilginiz varsa eğer, bilgilendir misiniz?

 32. merhaba biz esimle uruguaya göcmek istiyoruz ve döner buffe acmak istiyoruz. bunun icin ev ve buffet acmak icin 100 000 dolar butce ayırsak yeterlimi tsk

   • Merhaba Alper bey, Uruguayda gittikten sonra gocmenlik başvurusunu nereye yapacağız? Gitmeden önce mail ile ulaşabileceğim bir kurum varımdır?

    • Merhaba. Göçmenlik başvurusu Uruguay Ulusal Göçmenlik İdaresi’ne (Direccion Nacional de Migracion, kısa adı DNM) yapılıyor. İçişleri Bakanlığı’na bağlı, göçmenlik, oturum izni ve vatandaşlık işlerinden yetkili bu kurumun e-posta adresi migracion@ minterior.gub.uy . Ya da doğrudan Carlos Beye de yazabilirsiniz: carlos.ferrer@ minterior.gub.uy

    • Merhaba. Göçmenlik başvurusu Uruguay Ulusal Göçmenlik İdaresi’ne (Direccion Nacional de Migracion, kısa adı DNM) yapılıyor. İçişleri Bakanlığı’na bağlı, göçmenlik, oturum izni ve vatandaşlık işlerinden yetkili bu kurumun e-posta adresi migracion@ minterior.gub.uy . Ya da doğrudan Carlos Beye de yazabilirsiniz: carlos.ferrer@ minterior.gub.uy

 33. Merhaba emeğine sağlık çok verimli bir yazı olmuş. Dış ticaret mezunuyum ve ülke dışında yaşamak istiyorum kendi işimi yapmasamda olur. İş olanakları nasıl ? Uruguaya gittigim zaman nerelere başvurabilirim? Teşekkürler şimdiden

 34. Merhaba,
  Yaziniz guzel ve ilgi cekici yalniz TC disisleri bakanliginin web sayfasinda Uruguay icin 90 gun vizesiz kalabilecegimiz belirtiliyor. Uruguay’a gittikten sonra vatandasliga basvurdugumuzda kalmamis icin, bize ilave zaman mi veriyor ya da biz bu zamani orada nasil uzatabiliriz?
  Tesekkurler
  Selamlar

 35. Selam Alper bey, yazınız doğrultusunda uruguay da yaşamak için araştırma yapmak istedik ancak anlayamadığımız bir konu var yardımcı olursanız seviniriz, kiralık evler aynen sizin dediğiniz gibi, örneğin U $ S birimi nedir? $ U birimi nedir kafamız karıştı, şimdiden teşekkürler iyi günler.

  • Merhaba. U $ harfleri Uruguay para biri olan Uruguay pesosunu temsil ediyor. Maalesef bazı ülkelerde “para” anlamında $ (dolar) işareti kullanılıyor ve kafa karışıklığına neden oluyor.

 36. Alper Merhaba öncelikle tüm yazınızı okudum verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Uruguay vatandaşı olmak ve orda yaşamak istiyorum ama malesef dil yok ve oraya gittiğimizde yardımına ihtiyacimiz olacak insanlar bulmak mumkunmu (yol göstermek amacıyla ) Türk nüfusu varmıdır ? Ve oraları gezip gormussunuz onerirmisiz? ? Simdiden Teşekkürler.

  • Merhaba. Uruguay bence güzel ve rahat bir ülke. Ancak İspanyolca bilmeden yaşayabileceğinizi, iş bulabileceğinizi sanmıyorum. Çok az sayıda Türk var ve arkadaşım yok. Rica ederim.

 37. Alper Bey Merhabalar, İleri seviye bir Dövme Stüdyosuyuz. Genellikle kişiye özel çizimler yaparak bunları dövme olarak bedenlere işliyoruz.. Son zamanlar da ciddi olarak başka bir ülke de stüdyo açma arzusuna sahibiz naçizane fikirlerinizi almak istedim sizce Uruguay bu fikir için uygun bir seçim midir? Şimdiden teşekkürler.

 38. Merhaba Alper bey;
  Sorum şu yönde ben konservatuar mezunuyum baletim eğitmenliğim var yoga ve pilates biliyorum aynı zamanda modern dans çalışmaları ve konservatuardan mütevellit djlik yapıyorum orda bu konudaki çalışma olanakları sanat yaşamı ve getirisi nasıl ispanyolcam yok ingilizcem var ama terimleri ezberleyebilirimki çogu her ülkede aynı nede olsa beden üstüne bir iş (sadece ders sırasında tabi ama yine de ispanyolca karşılıklarını ezberlerim) çalışmalarınız için size gönülden teşekkürlerimi sevgi ve saygılarımı iletiyorum.

 39. Merhaba Alper Bey,

  Ben yalnızca gelecekte pasaport avantajından yararlanmak ve acil bir durumda kaçış olanağı sağlaması amacıyla Uruguay vatandaşlığı almak istiyorum. Halihazırda yurtdışında güzel bir işim var ve maddi olarak rahat durumdayım. Vatandaşlık sürecini başlatıp ülkeye bir kez giriş-çıkış yaptıktan sonra, her ay Uruguay bankalarına belli bir miktarda para yatırarak vatandaşlık alma şansım olur mu? Yoksa ilgili kurum “Bu adam başvurmuş ama ülkeye geldiği yok” deyip bir süre sonra başvuruyu iptal mi eder?

  Yanıtınız olumluysa, süreç başladıktan sonra ödemem gereken aylık asgari vergi gibi bir şey var mıdır?

  Yardımlarınız için teşekkürler.

 40. Gidin gidin..Durduğunuz kabahat..Canım ülkeyi Almanya ya yaptığınız gibi maymun edin..Dönerci açın,lahmacuncu açın,güzelim kızlarını ayartıp ağzını yüzünü kırarak Türk’ün gücünü orda da gösterin.Aynen avrupaya yaptığınız gibi..Bu insanların huyu suyu,adeti göreneği nedir,nasıl uyum sağlanır demeyin..Hep “ben” deyin.Abartın,coşun kendiniz yetmez sülalenizide yanınıza aldırın..Güzelim Montevideo’yu Berline çevirin.Adamlar yaka silkene kadar zorlayın.Ama asla asla gittiğiniz yere uyum sağlamayı..dilini kültürünü,yaşantısını öğrenme zahmetine katlanmayın..Bir hayalim vardı,tüm bunları arkada bırakıp oğlumu huzurla yetiştireceğim,diline,kültürüne,yaşam şekline uyum sağlamaya kendimi hazırladığım Uruguay..onu da bitirdiniz.Pes..

  • ağzınıza sağlık sema hanım çok güzel ifade etmişsiniz size sonuna kadar katılıyorum milletin işi gücü kalmamış hap yapıp satma tarafını düşünmekten örf ve adetlerden bahseden yok saygılar.

 41. Sevgili Alper,tüm bu sorulara verdiğin sakin cevaplara istinaden “EŞOFMANLI Alper hoca” adı tamda sana göre..Akşam akşam soru cevapları okuyunca birden aklıma geldi çok güldüm..
  Hocam….hocam…hocam…Montevideo’da video mu monte ediliyor ???

 42. Merhaba bir sorum olucaktı 1200 usd vatandaşlık veriyor bunu anladım ben çalışıyorum aylık yaklaşık 3000 bin tl maaşım var uruguaya gitmeden vatandaşlık alma hakkımız varmı yani ordaki bir bankaya para transferi yapıp vatandaşlık alabiliyormuyuz kısacası uruguaya gitmeden 1200 usd verip vatandaşlık alma hakkımız varmı cevaplarsanız sevinirim iyi günler

 43. selamlar Alper Bey, (mimarim 20 sene rusyada yasadim) uruguay vatandasligini dusunuyorum sizce hangi sehirde basvuru yapilmasi en uygundur ve ucak seferlerinde hangi donemi.

 44. Alper Bey merhaba, yaptığınız tüm detay bilgilendirmelere teşekkür ederim. Ülkemizde gelinen sosyolojik ve ekonomik nokta neticesinde daha insanca yaşabilmek adına eşim ve on aylık oğlumla başka bir ülkede yaşama düşüncesindeyim. Uruguay ın bunun için uygun olabileceğini düşünüyorum. Daha detaylı bilgi için sizinle mümkün ise yüzyüze en azından telefonda görüşmek isterim. Umarım mümkün kılarsınız. Kolaylıklar dilerim.

  • Merhaba Erhan Bey. Bloguma ilginize teşekkürler. Uruguay hakkında bildiklerimin hepsini yazdığım için görüşmemizin bu konuda bir yararı olmaz, ancak hoş sohbet ederiz. Hangi kenttesiniz? Ben İstanbul’dayım, Anadolu yakası.

 45. Sevgili Alper bey affiniza sığınarak soruyorum çünkü cok soru sorulmuş ve eminim sıkılmışsinizdir. Ben erkek kuaförüyum ve ingilizcem iyi hayat pahali dediniz belki traşlarda pahalıdır ben orada başlangıç olarak dili ogrenene kadar bir salonda berberlik yapamazmiyim. Sirf çocuklarımin eğitimi icin gitmek istiyorum kusurumu bağışlayin lütfen.bana bir fikir verirmisiniz. En derin saygı ve sevgilerimle.

 46. Sevgili arkadaşlar burdan aydin, Humanist,eğitime onem veren benim gibi insan haklarına vesosyal devlet arayışında bulunan arkadaslara yazıyorum. Ben eşim ve 2 çocuğum ile birlikte yaşanilir bir ülke arayışındayim. İngilizcem var ama ailemin yok. Bu yüzden gerçekten gideceksek sizlerle beraber birbirimizi kollayarak ve destek olarak gidelim oranın şartlarina adepte olurken dilini öğrenirken çocuklarımız yabancilik çekmez pozitif şekilde birbirimize moral veririz. Gönül isterdiki kanadaya Avustralya ya Norveç gibi ülkelere gidelim. Bildiğiniz gibi o ülkelere gitmek cok zor ve cok pahali. Bizleri kabul eden ülke şu an için Uruguay sanırım. Insan haklarınin olduğu eğitim ve sağlığın bedava olduğu. Bence beraber gidersek hepimiz için iyi olur. Sizden de düşüncelerinizi yazmanızi rica ederim. Alper beyede çok teşekkür ediyorum. Sitesi’ndede izinsiz bir şekilde yayın yaptığım icin Özür dilerim. Saygı ve sevgilerimle.

 47. Alper Bey, Öncelikle yazı için teşekkür ederim. Bazı soruların olacak. 18 yaşından küçük çocuk için de 1200$ gelir şartı var mıdır? Bu gelir şartını başvuruyu yaptıktan aylar sonra sağlayabilsek olur mu? (Hemen iş bulunamadığı için) Ücretsiz eğitimin kalitesi çok mu düşüktür? İklimini buradaki bir şehire benzetebilir misiniz? Nem dayanılmaz oluyor mu? Bir de sizin ve arkadaslarınızın duyguları zaman geçtikçe ne yönde değişti, bunu merak ediyorum. Yani daha mı çok sevdiniz yoksa tersi mi oldu.

  • Merhaba. Çocuk konusunu bilmiyorum. Evet sonra da sağlasanız olur. Eğitim kalitesi bizden iyidir. Uruguay’da yaz, yani bizde mevsim kış iken hava sıcaklıkları gündüz 25 – 28 derece, gece 15 – 20 derece arasında oluyor. Kış mevsiminde gündüz sıcaklık 10 ila 13 derece, gece 4 ila 8 derece civarında seyrediyor. Soğuk olur ama kar yağmaz. Ben Uruguay’ı severim ama sadece gezdim, çalışmadım ve yaşamadım.

 48. Merhaba. Göçmenlik başvurusu Uruguay Ulusal Göçmenlik İdaresi’ne (Direccion Nacional de Migracion, kısa adı DNM) yapılıyor. İçişleri Bakanlığı’na bağlı, göçmenlik, oturum izni ve vatandaşlık işlerinden yetkili bu kurumun e-posta adresi migracion@ minterior.gub.uy . Ya da doğrudan Carlos Beye de yazabilirsiniz: carlos.ferrer@ minterior.gub.uy

 49. alper beyinde soyledigi gibi uruguay ucuz bir ulke degil..eger is yatirimi yapmak ve yasam icin thailand ve kambocyayi tavsiye ederim..ozellikle thailand icin isyeri acmak ve yasamak icin yardimci olabilirim..sorulariniz icin mail atabilirsiniz
  exportimport@ hotmail.com

 50. Merhabalar Alper bey,öncelikle deneyimlerini bizimle paylaştığınız için tşk ederim,yaklaşık 20 gündür ben ve eşim Türkiye’den gitmek istiyoruz,Türkiye’de yaşanan malum son olay iyice yaşanmaz bir hal kattı duruma,ülkeme olan güvensizliğim bir kez daha arttı,ben Ankara’da yaşıyorum burayada İstanbul’dan yeni geldim,bazı sağlık nedenlerimden dolayı,Burada da huzurlu ve mutlu değiliz malüm gün f 16 lar evimizin üstünde gezdi sabaha kadar deprem gibiydi,hemen hemen tüm Avrupa ülkelerini araştırdık çok zor bildiğiniz üzere,en basit green card ile ABD görünüyor ama oda zor sanırım Türk olmak böyle bir şey,ben Sever Şeb arkadaşıma katılıyorum,eğer ortak gayemiz Türkiye’den gitmek çocuklarımızı daha iyi yaşatmak ise daha özgür bir güne merhaba demek ise birlikte hareket etmemiz gayet mantıklı ve bize cesaret katar,arkadaşlar unutmayalım ki farklı kültürlere ve farklı Ülker’e çok alışık bir insanlar değiliz,ama birlikte hareket edersek başabiliriz,ve refah içinde yaşarız,mesela parası olan arkadaşlar bir yer açsın omayanda yanında çalışşın,buda okuduğum ve araştırdığım kadarı ile urugay şuanda tam anlamı ile Türk’ler tarafından keşfedilmemiş tekil olarak hareket edersek çok zorlanacağız,mesela aklımdaki soruları sorayım,bir şekilde gittik tamam,dil bilmiyoruz orada yaşayan bir Türk bulamazsak bırakın ev tutmayı otobüse binemeyiz:) en önemli soru çocukları olanlar için Türk okulu var mı? Çoçuklarımız Nasıl eğitim alacak,orada yaşayan az da olsa Türk’ler ne iş yapıyor nerede çalışıyorlar,bize kim rehber olacak orada bunlar zor şeyler,mesela orada hangi şehirde yaşamak mantıklı oranın İstanbul’u neresi,yani demek o ki benim düşüncem eğer gerçekten gitmek isteyen var sa birlik olalım Oray’ı iyi bilen bizde orada rehber olacak birilerini bulalım başka türlü zor gibi biraz uzun oldu herkesine özür dilerim,ama hepimiz adına yazdım,Teşekkür ederim,

 51. Bence once bi gidip gorelim kendi denyimimiz cok daha faydali olucaktir sonrasinda kesin gitme karari alirsak na gore gerekenleri yapariz ben 10 yillik k vize aldim hazirim birlikte gidilebilir

 52. Uruguay icin citti dusunen yani orayi gercrkten yerlesmeyi isteyenler luyfen contac kuralim ben madfi durumu cokta iyi biri devilim 600 passaport verdim sadece utuguaya bileti 3000 ben diyorum ki gideyim goreyim arastiririm geri gelicem sizede ozel bilgi veririm sizden gelen varsa birlikte gidelim gelemeyen yardimci olabilrse cok iyi olur 1 aylik kalip iyice arastircam sonra gitme karari alirsam tasi taragi toplayip gidecem 0535 921 55 48 tajdinkarya@ gmail.com

 53. Mrb.öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkür ediyorum adeta bir kültür elçisi gibisiniz.burda ciddi olan azınlığın içindeyim uruguay a yerleşmek olmasa da gidip görmek amaçlı.size sorum ise şu: gitmek isteseniz hangi ülkeyi seçerdiniz ve neden?

  • Merhaba. İlginize teşekkürler. Yerleşmek için hangi ülkeyi düşüneceğimi soruyorsanız güzelliği, güvenliği, yakınlığı, ucuzluğu nedeniyle Karadağ; özgürlükleri, güzelliği, eğlencesiyle Uruguay; ucuzluğu, rahatlığı ve gitme kolaylığıyla Tayland veya Kamboçya; gelişmişliği, dürüst halkları, özgürlükleriyle Finlandiya, İsveç, Danimarka derim.

 54. Merhaba Alper Bey,
  Bilgileriniz için teşekkür ederim öncelikle.
  Tüm yorumları okudum. Genellikle aynı şeyler sorulmuş. Toparlamak gerekirse eğer arkadaşlara faydalı olması için.
  Uruguay güzel, özgür, eğlenceli, refah, sağlık ve eğitimin ücretsiz olduğu bir ülke. Vatandaşlık için yukarıda yazıldığı gibi evrakların dışında oradaki banka hesabına her ay 1200 usd yatırılması gerekiyor. Ve başvurulan ilk yıl tek sefer de minimum 6 ay olmak üzere en az 9 ay kalmak gerekiyor. Bunları yapsanız bile minimum 3 yıl sonra vatandaşlık veriliyor. Bu daha fazla da sürebilir. Suç oranı fazla olmasa da var yine. İş bulmak ve kurmak sanıldığı gibi kolay değil hele ki dil problemi varsa ve ucuz bir ülke değil. Orada yaşayan fazla türk yok ve türk okulu da yok. Hava olarak çok ekstrem bir durum yok. Türkiye ye vize istememesi avantajlı fakat uzak olması dezavantaj. İlgilenen arkadaşlar ile yardımlaşabiliriz : mustafa.ata34@ hotmail.com

 55. merhaba alper bey arkadaşlar,yukarıda mustafa arkadaşımın “oradaki banka hesabına 1200 usd dolar yatırılması gerekiyor” sözüne katılmadığımı belirtmek isteyerek bu bilginin “yanlış” olduğunu yaptığım araştırmalar doğrultusunda söylemek isterim diğer yazılan bilgiler doğru olabilir.Belki hepimiz oraya yerleşme hayalleri kuruyoruz ancak bu işin diğer gidilmek istenilen ülkeler bazında bakılırsa hiç de kolay olmadığı görülebilir. Arkadaşlar hiçbir ülkede iş bulmadan ya da kurmadan ayrıca çevre edinmeden o ülkeye yerleşmenin bırakın yerleşmeyi uzun süre kalmanın mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz bu konuda realist olalım doğru bilgileri paylaşalım murat71455@ hotmail.com

 56. İyi akşamlar Alper bey.Yazınızı ve yorumları okudum.bu akşam istanbulda bir avm de suriye vatandaşı olduğunu düşündüğüm 3-4 yetişkin insanın mazlum ve sevinçli olarak bir mağaza vitrini önünde selfi çektiğini seyrettim.vatanından uzakta bu ülkeye sığınmış saf masum temiz bu insanların ayakkabıları ve giysileri yıpranmış ve eskiydi. Hüzünlendim, bir okadarda iyiki buradalar ve mutlular diyede tebessümle o güzel insanlara çaktırmadan baktım.Hiçbir vatandaşımızında bu güzel insanlara en ufak alçaltıcı gözle baktığını da görmedim.En içten samimiyetinizle cevap vermenizi istiyorum. Uruguaya gittik iş bulamadık ve paramız da bitti.bize tebessüm ve anlayış gösteren insanlar olurmuydu yoksa gittiğimize gideceğimize bin pişman mı olurduk.? Bu soruyu uruguay veya diğer ülke insanlarını biraz analiz etmek için soruyorum. Hiç yırtdışına çıkmadım ve bilmiyorum.Saygılar

  • Merhaba. Sizi iyi anlıyorum, duygularınızı paylaştığınız için teşekkür ederim. Uruguay’a yerleşmedim, sadece gezdim. Genel olarak iyi insanlar. Ancak çaresiz yabancılara ne kadar yardım ederler bilemem. Biz Suriyelileri hor görmüyoruz ama maddi yardım yapan kaç kişi vardır acaba. Bence savaş gibi zorunlu durumlar olmadıkça beli bir süre yaşamaya yetecek para biriktirmeden göç etmek riskli olur. saygılar.

 57. Selamunaleyküm. Çok hoş güzel açıklayıcılı bir site teşekkür ederim size öncelikle ellerinize yüreğinize sağlık. Başarılarınızın devamı dilerim saygılar.

  Benim Sorum şu olacaktı size ? montevideo ve maldonado şehirlerinde merkeze yakın olan özellikle bir yerden ev alıp yerleşmek istiyorum. ev fiyatları ile ilgili bir bilgi verebilirmisiniz rica etsem sizden.ev satın alınca yerleşip vatandaşı olabiliyormuyuz. 7.000 dolara kadar uygundur benim için. yine gidebilirim farkındayım ama ev alıp gidip yerleşmek daha mantıklı kendi görüşümce. çünkü gidince ev olmadan kalacak yer sorunu olmaması için bu konularda detaylı bilgi verebilirseniz sevinirim saygılarımla. son olarak moldonado ve montevideo gibi şehirlerde ne gibi işler yapabiliriz gidince siz ve sitede bilen arkadaşlarda biliyorsa özellikle yaşayan söyleyebilirseniz sevinirim sevgiler.

 58. Merhabaa Alper bey gerçekten aydınlattınz benı uruguaya tasinmak istiyorum yanlız askerlik sıkıntım var önümde tecil ettirdim bi engel olur mu ama vatandaşlığını almak istiyorum bide yanıma ne kadar nakit almam lazm iş bulana kadar 20.000 TL yeter mi bide 3 yıl sonra 1.000 euro verip askerliği bedelli olabiliyormuş sanırsam 3 yıl dışarda kaldıktan sonra yanlız 6 aydan 6 aya çalıştıgima dair belge isteniyor muş ben uruguaya gidicem kafaya koydum inş bişey olmazsa .

  • Merhaba Ali Bey. Doğru, Uruguay’da ekonominin önemli bir unsuru hayvancılık. Kişi başına 4 büyükbaş hayvan düşüyor. Etleri kaliteli. Geçtiğimiz yıl 620.000 ton karkas et üretildi, 435.000 tonu ihraç edildi. Uruguay halkı dünyada insan başına en çok et yiyen halk. Uruguay’da hayvanın doğumundan tabaktaki dilime kadar et etin her aşaması bilgisayar sistemine kaydediliyor ve tüketici mutfağındaki hayvan ürünlerinin nerede doğduğunu ve büyüdüğünü, nerede kimin kestiğini, yaşını, nakliyesini, tüm bilgilerini takip edebiliyor. Birçok larına göre Uruguay hayvancılıkta dünya birincisi.

 59. merhaba alper bey bende suan dogu ilinde polis memuruyum cok agır sartlada calısıyorum ve meslegimiz riskli oldugu kadar pamuk ipliğine bagli iki oglum var 9ve2 yaslarında bende 35 yasındayım bende gelirsem ne gibi zorluklar bekler beni ozellikle gecim konusunda

 60. Merhaba
  Gezi yazınız ve ilintili linkleri okudum, çok doyurucu ve bilgi verici..
  Uruguay da sağlık hizmetleri ne durumda acaba, gelişmiş hastaneler var mı , şifa bulma konusunda (örneğin organ nakli gibi) Ülke kendisine yetiyormu yoksa komşu ülkelere mi gidiliyor? Bu konuyu inceleme fırsatı olanlar paylaşırsa yararlı olur.. Selamlar

  • Merhaba. Uruguay hakkında bilgi yazılarıma ilginize teşekkür ederim. Ülkede sağlık hizmetleri mükemmel değil ama iyi ve tüm vatandaşlara ücretsiz. Organ nakli konusunda bilgim yok. Selamlar.

 61. Merhaba Alper Bey, öncelikle her soruya sabırla ve samimiyetle verdiğiniz yanıtlar için sizi gerçekten kutluyor ve teşekkür ediyorum. Benim sorum eğitim ile ilgili. Bilginiz vardır ya da nereden bilgi edinebileceğimiz konusunda yardımcı olabilirsiniz diye düşündüm. Başlangıç seviyesinde İspanyolca bilen bir ortaokul öğrencisi oraya yerleştiğinde okul hayatı nasıl devam ediyor acaba? Belli bir dil takviyesinden sonra hemen kayıt olabiliyor mu? Şimdiden çok teşekkür ederim. Geziniz eksik olmasın…

  • Merhaba Simla Hanım. Uruguay’da eğitim konusunda sadece üniversitelerle ilgili bilgileri blogumda Montevideo 3 – Üniversite adlı yazımda anlattım. Orta öğretimle ilgili bir şey bilmiyorum, üzgünüm. Türkiye’de elçiliği yok. Ben de ilginize teşekkür ederim.

 62. Alper bey selamlar. İlk yazinizi gecen yil okudum ve hem kendi gelecegim hem ailemin geleceği ile ilgili sürekli nasil olur nasıl yaparim diye hic abartisiz yazilarinizi ilk okudugum gunden beri planlıyorum. Burada biraz borçlarım var onlar bittigi gibi en az 10 gün Uruguay’i yaşayıp esimi ve ikibucuk yasindaki oglumu alip orada yasamak istiyorum. Benim meslegim erkek kuaförlüğü. Mesleğimi orada icra edebilirmiyim? Dilim biraz zayif fakat teknolojinin desteğiyle ayak uyduramazmiyiz? Erkek Kuaförlüğü nasil orada dikkat ettinizmi bilgi verirseniz cok memnun olurum saygılar.
  Oraya gitmek isteyen arkadaslarla görüşebiliriz. brein59.bz@ gmail.com

 63. Alper bey merhabalar. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ben uruguay ve arjantin den ticaret yapmak istiyorum. Bana oraları iyi bilen ve dil sorunu yaşamayacağımız bir arkadaş tavsiye edebilirmirsiniz? Konu et ürünleri.

 64. Merhaba bende İngilizce var ama İspanyolca yok, oradaki göçmenlik dairesi dil yüzünden bana sorun cıkarır mı acaba, sabit gelirim buradan var, her ay 1200 dolar turkiyeden hesabıma mı yatması lazım urugaydaki yoksa toptan 1 senelik yanıma alıp oradaki bankaya yatırsam olmuyor mu acaba ..
  Ben 2 ay sonra kesin gitmeyi düşünüyorum eger ortak bişeyler yapmayı isteyen varsa diyalogda kalmamız çok önemli isteyen yazabilir, emailim : english_french@ hotmail.co.uk

 65. kıymetli kardeşim, size mail atarken hem buraya yönlendirildim, hemde vizyonunuzun uruguayla sınırlı olmadığını düşündüm.. ilk sorum, emekliye oturum veren başka ülke varmı bildiğiniz, ikincisi ise uruguayda bankaya yatıracağım bir meblağın getirisi limit 1200 dolar içinde yorumlanabilirmi.. selam sevgi..

 66. Merhaba Alper bey. Baştan sona yazılarınızı okudum. Gerçekten yeterince aydınlatıcı bilgiler paylaşmışsınız. Uzun zamandır aklımda olan yurt dışında yaşama hayali beni Uruguay’a kadar getirdi demek. bi kaç sorum olucak. Uruguaya elimizi kolumuzu sallıya sallıya girebiliyoruz ve orda istediğimiz kadar kalabiliyoruz anladığım kadarıyla. Fakat çalışmak için oturum izni yeterli. Peki orda iş bulmak ne kadar zor olabilir? ve ayrıca standart bi hayat yaşamak mümkün mü çalışarak? “refah düzeyine ulaşmış” kimse yok demişsiniz de yorumlarınızda. Acaba bu refah düzeyinden kastınız nedir onu merak ediyorum.

  • Merhaba. Evet Uruguay’a gitmek kolay, ama pahalı bir ülke, iyi bir iş bulmak gerekir. Benim bildiklerim arasında kendi işini kurup ticaret yapan bir Türk hariç diğerleri ancak sade bir yaşam sağlayacak işlerde çalışıyorlar.

 67. Ben de Uruguay’a gidip vatandaslik almak istiyorum. Vatandaslik icin ikamet sureleri hakkinda bilginiz var mi?
  Ilk sene 6 ay kesintisiz toplam 9 ay oldugu soyleniyor fakat takip eden seneler ne kadar ikamet etmemiz gerekiyor?

 68. Merhabalar Alper Bey, bu yıl pilotaj bölümünden mezun olacağım pilot olarak orada iş bulabilir miyim bilginiz varsa bilgilendirirseniz sevinirim. İyi düzeyde İspanyolca biliyorum.
  Ve 1200$ şartını orada kazansak da oluyor sanırsam de mi? Dışarıdan getirme zorunlulugu yok sanırsam?
  Göçmenlik bürosundan çalışmak için oturma izni alırken 1200$ şartı var mı?
  Teşekkürler şimdiden.

 69. Ben de Uruguay’a gidip vatandaslik almak istiyorum. Vatandaslik icin ikamet sureleri hakkinda bilginiz var mi?
  Ilk sene 6 ay kesintisiz toplam 9 ay oldugu soyleniyor fakat takip eden seneler ne kadar ikamet etmemiz gerekiyor?

 70. Urugay gidecek orada yerlesecek insanların yazılarını okudum gulmemek elde degil gercekten 10 yıldır uluslar arası gemilerde calısıyorum cok kez uruguay gıttım insanların kendisi ac bır kere bir de sen kendi karnını doyuracan defalarca onumuz kesıldı para ıstedıler arkadasların cep telefonunu silah zoruyla aldılar hem de halk otobusunde dogru durust fabrika yok fuhuş almış basını gıdıyor guney amerikada venezulladan sonra ikinci sırayı alır sız kalkmıssınız urugay gıdeceksınız 60 fazla ulke gezdım turkıye gıbısı yok kardeslerım bulamazsınız da yasayamazsınız da bu hayallerden vaz gecın hayal kurmayın bunu tercubelerımden yola cıkarak soyluyorum bır ulkeyı denızde calışanlara soracaksın.

 71. Merhaba, Kendım truzım otelcılık mezunuyum Uruguay a yerlesmek adına atılımlarımız oluyor.! Soyle ki; bızım bır whatsapp grubumuz var uruguay ın sadece hayalden ote olmadıgını gostermek ısteyen arkadaslarımızı grubumuza beklıyoruz.!? +90 0534 071 90 71. Adım Barbaros. Her baslancıg bır sonu getırse de, o baslangıcta hep bırlıkte organıze olalım! Nıyetım kemndı meslegım uzerıne yogunlasmak ve et donercılık uzerıne bır ıs yerı acmak ıstıyorum.?! Orada hayvancılık cok yaygın ve devlet destekliyor.! sadece ıyı organıze olup aklı basında ınsanlarla yola cıkmak gerekıyor. Benım de aklım basımda dıyorsanız buyrun gurubumuza beklıyoruz..=)

 72. Alper bey oğlum ile yerleşmeyi uygun bulduğum bir ülke oldu Uruguay. Halihazırda çalisıyorum ama 2017 Ağustos’ta emekli olabilirim. Sizin tanıtımınız benim için etkileyici. Lütfen ilk adımı atmam için özellikle yardım istesem yardım eder misiniz?

 73. Alper bey merhabalar
  Ben Irak vatandasıyim bizim için vize gerekli mi? 1200 $ her ay yatirabilirim + ev satin alsak vatandaşligi daha erken alabilir miyiz?
  Teşekurler

 74. Alper Bey merhaba,

  Uruguay`a yerlesmek ve orada esim ile birlikte hayatimizi devam ettirmek istiyoruz. Orada is kurma yada isci olarak daimi calisma icin nerelerden bilgi alabiliriz. yardimci olurmusunuz ilk alti ay boyunca gecinecek birikimim vardir ancak alti ay icerisinde orada is bulup calismama gerekmektedir,
  Saygilar,
  Yusuf ERKOL

 75. Merhabalar ismim İsa benim bir sorum olacaktı benim T.C. bankamda vadeli hesabim bulunmaktadir yaklasik 400 bin TL zaten hemen hemen ayda 4 bin 4 bin 500 getirisi var Uruguay’da yasamak ve vatandasi olmak istiyorum. İlerde düsünmüyorum ama belki bir is kurarim vatandasligi aldiktan sonra. Peki sonra ilk vardigimda İspanyolcam yok Almancam İngilizcem var İspanyolca da ögrenebilirmiyim bu vatandaslik sürecinde. AB ülkelerine vizesiz de gidiliyor mu yani ne biliyim İspanya Belcika Almanya Danimarka evetse ne kadar kalabiliyoruz maximum ?

  Söyliyeceginiz cevap icin simdiden tesekkür eder iyi günler diliyorum lütfen bana mail yaziniz.

 76. Alper abi benim birikmiş hepi topu 2.000 dolarım var. Para konusunda garibanim yani.. bu 2.000 doların tamamını riske edip uruguaya gitmeyi düşünüyorum.. tr de kalsam benden farklı bir şey çıkmaz anlayacağın.. son durak prozac olmadan, son durak montevideo olsun bari.. yaşim 22 daha fazla dibe vurmadan düşeceğim yollara belki şansım yaver gider orada evlenip çoluk çocuğa karişirim kim bilir.. tr de kalsam evlenmem hayal..

 77. ‭Merhaba, harika bir yazı, sizi tebrik ederim.
  Uruguay’a bir ay sonra oturum izni için gideceğim.
  Orada (ücreti karşılığında) bana rehberlik edecek birisinin e-mail ve telefon numarasını verebilir misiniz?
  Cok tesekkürler

 78. Merhaba Alper bey öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ben erkek kuaförüyüm bütün belgelerim var bu işimi orada yapabilir miyim bu konuda bilgi verirseniz sevinirim, oradayken hiç berbere gittiniz mi, çalışma koşulları nasıl kendinize iyi bakın saygılar.

 79. Merhaba Alper bey öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ben ve eşim BAYAN kuaförüyüz bütün belgelerimiz var bu işimi orada yapabilir miyim bu konuda bilgi verirseniz sevinirim, oradayken hiç bay ve bayan kuaförüne gittiniz mi, çalışma koşulları nasıl kendinize iyi bakın saygılar.

 80. Merhaba. Ben elektrik ve elektronik mühendisiyim. 10.000 dolar param var. Gidip orda yaşamak istiyorum. 1. Bu para yeter mi? 2- kendi alanımda iş bulmam olağan mı? Ya da diplomam geçerli mi? 3- İngilizcem var. Orda İngilizce ile derdimi, sıkıntımı anlatabiliyor muyum? Yani İngilizce bilen çok insan var mı? İspanyolca da biraz biliyorum
  Cevabın İçin şimdiden teşekkür ederim.

 81. merhaba yaptığınız şey çok faydalı böyle bilgiler aktardığınız için teşekkür ederiz. şöyle bir sorum olcaktı sicili temiz olmayan kişiler için bu vatandaşlık işlemleri yavaşlarmı ve ya kabul edilmeme gibi bir şans varmı

 82. Yakında aşık olduğum kadının yanına Arjantin Buenos Aires gideceğim. Alper bey Arjantin’de vatandaşlık, oturma izni ve çalışma izni ile ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim.

 83. Yakında inşallah sevdiğim kadının yanına Arjantin Buenos Aires kentine gideceğim. Alper bey Arjantin hakkında biraz bilgiler verin lütfen. Pasaport ile 90 gün kalınabiliyor. Ama bu süre içinde orada çalışabilir ve çalışma izni alabilir miyim bilgilendirmenizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler…

 84. Merhaba şunu merak ettim. Her ay 1200 $ olacağına kendi hesabımızda 60-80 bin TL olsa aynı şekilde her ay 1200 $ yatırılması mı lazım yine de?

 85. Merhaba; verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Size bir şey sormak istiyorum ben Uruguay ile ticaret yapmak istiyorum. Türkiye’den oraya ihraç edilebilecek ürünler hakkında bana ne önerebilirsiniz? (zeytinyağı ve bakım kremleri ürünleri öncelikli düşündüklerim) Ya da konu hakkında beni kime ya da hangi kuruma yönlendirebilirsiniz. Cevabınızı merakla bekliyorum. Teşekkürler.

 86. Merhaba
  Benim eşim 10. hafta hamile bebeğimizi Uruguay’da doğum yapmasını istiyoruz, orada doğumla ilgili vatandaşlık ve idari işler, hamile hanımların giriş izniyle ilgili acaba bilgi verebilir misiniz?
  Saygılar.

 87. Merhabalar tattoo yapıyorum orda burda free yaşıyorum. Fakat eski hükümlüyüm yani sabıkalı! Uyuşturucu kullanmak hırsızlık yapmak falan filan, şansım var mı acaba? Oraya gelcem ve sokaklarda denicem yol katedebilir miyim? Türkiye’de kirlendim maalesef, arınmaya ihtiyacım var!!! Nasıl bir yol izlemeliyim? Çok teşekkür ediyorum saygılar sevgiler hörmetler her zaman.

 88. Girişte alacağınız 3 aylık turist vizesiyle giriş çıkış yapılabilinir. Çocuk sahibi olanların kalıcı oturum , vatandaşlık almak gibi bir hakkı yok. Ülkede fiziksel olarak bulunmanın yanısıra maddi olarak da katkınız olmalı. Durumunuzla ilgili karşılaştığım net bir örnek olmadığı için maalesef net bir cevap verme şansım yok.

 89. Benim de elimde hatırı sayılı bir rakam var. Oraya iş kurmak istesem sizin önerileriniz bir iletişim kanalı kurabilir miyiz? Bir de dil kursları 🙂

 90. merhabalar, eski pasaportumda yunan, italyan ve ispanyol vizeleri var. her biri c multi. ispanya schengeni estancia. her ne kadar kac yillik verildigini anlamini bilmesem de. guncel pasaportumda kktc 90 gun muhaceret izni var. uruguay gecici oturum izni aliminda eski vizelerimin faydasi oluyor mu ve 1200 usd gelir beyan etme şarti ne kadar dogrudur? tesekkur ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz