Uruguay‘ın başkenti Montevideo’dan ülkenin Batısındaki Colonia del Sacramento adlı kasabasına geldim. 190 kilometrelik bu yolculuk COT firmasıyla 3 saate yakın sürdü, bilet 220 UYU, yaklaşık 20 TL. Montevideo’dan buraya 4 ayrı firmanın her gün çok sayıda otobüsü var. İşte gezi notlarım.

 

Eski Portekizce adı Colónia do Sacramento olan sakin ve güzel Colonia, Uruguay’ın en eski kasabası. 1680 yılında Portekizli Manuel Lobo tarafından kuruldu, kısa süre sonra İspanyollarca alındı. Arjantin‘e hakim İspanyollar ve Brezilya‘ya hakim Portekizliler arasında birçok kez el değiştirdi.

 

colonia del sacramento uruguay
Colonia del Sacramento, Uruguay seyahati.

 

Colonia del Sacramento Hakkında Bilgi

Colonia del Sacramento 1825’te Uruguay‘ın bağımsızlığını kazanmasından kısa bir süre sonra ülke topraklarına katıldı ve bugün 22.000 nüfuslu, Uruguay’ın en çok ziyaret edilen kenti. Kısaca Colonia olarak da anılan bu küçük kasabayı ben yürüyerek gezdim, bisikletle de keyifli olabilir. Güney Amerika gezisi sırasında nefes alınabilecek, rahat, güzel ve güvenli bir kasaba.

 

Colonia del Sacramento uruguay
Colonia del Sacramento, Uruguay gezisi.

 

Colonia del Sacramento Uruguay
Uruguay gezi notları.

 

Colonia del Sacramento, Uruguay.
Latin Amerika gezisi, Uruguay.

 

Colonia del Sacramento’da Gezilecek Yerler

Colonia del Sacramento’nun eski mahallesi Barrio Historico (Historic Quarter) 1995 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edildi. Barrio Historico mahallesi nehir kenarı ve kasabanın merkezini kapsıyor. Colonio’nun özellikleri, eski Portekiz tarzı kolonyal bina ve evleri, dar Arnavut kaldırımlı taş sokakları, nehir kenarındaki uzun yürüyüş yolları, birkaç küçük sevimli meydanı. Gezilecek yerleri görelim şimdi.

 

Barrio Historico Colonia del Sacramento
Barrio Historico, gezilecek yerler.

 

Barrio Historico Colonia del Sacramento
Barrio Historico, Colonia, Uruguay.

 

Barrio Historico Colonia del Sacramento
Barrio Historico, Uruguay.

 

Colonia’da turizmin gelişmesinde kasabanın güzelliğinin yanında halkının da katkısı var; ziyaretçilere kibar, saygılı davranmaları, fiyatları abartmamaları. Turistlerin büyük çoğunluğu Arjantin’den günübirlik gelenler.

 

El faro de Colonia del Sacramento
El faro de Colonia Deniz Feneri.

 

Yanında bir rahibe manastırı kalıntısı da olan Colonia Deniz Feneri (El faro de Colonia del Sacramento) Juan Manuel’in askerlerince 1845 yılında inşa edilmeye başlandı. Çalışma “Büyük Savaş” yüzünden aksadı ve nihayet 1857 yılında tamamlandı. Güney Yarıküre’nin Temmuz kışında ben, kabanımla fenerde:

 

El faro de Colonia del Sacramento
Fenerden Colonia, Uruguay.

 

El faro de Colonia del Sacramento uruguay
El faro de Colonia, Uruguay.

 

dünyanın en geniş nehri rio de plata
Dünyanın en geniş nehri Rio de Plata.

 

Colonia Deniz Feneri’nden burun ve Rio de la Plata nehri fotoğrafım. Rio de la Plata dünyanın en geniş nehri. Karşı kıyıda Arjantin’in başkenti, Buenos Aires var. Rio de la Plata, Uruguay ve Arjantin’i ayıran nehir.

 

dünyanın en geniş nehri
Dünyanın en geniş nehri Rio de Plata. Güney Amerika seyahati.

 

colonia del sacramento uruguay
Latin Amerika gezisi.

 

Uruguay’ın, ilk ve ortaokul öğrencilerinin tamamına bedava dizüstü bilgisayar ve İnternet erişimi dağıtan dünyanın ilk ülkesi olduğunu biliyor muydunuz? Gitmeden önceki araştırma ve planlarımı içeren Uruguay Hayalim yazımda bundan ve Uruguay’ın diğer şaşırtıcı olumlu özelliklerinden bahsediyorum. İşte bu şanslı küçüklerden birisi.

 

plan ceibal uruguay
Her öğrenciye ücretsiz dizüstü bilgisayar: Plan CEIBAL. Uruguay.

 

güney amerika gezi
Güney Amerika seyahati.

 

Güney Amerika seyahat
Güney Amerika gezisi.

 

dünyanın en geniş nehri
Dünyanın en geniş nehri Rio de Plata.

Kasabanın güzel sakinlerinden birisi.

 

güney amerika gezi
Latin Amerika’da yaşam.

 

latin amerika gezisi
Latin Amerika gezi notları.

 

Colonia del Sacramento, Uruguay.
Güney Amerika gezisi.

 

Colonia, Arjantin – Uruguay arasında seyahat edenler için bir geçiş noktası ve ideal bir dinlenme noktası.

 

güney amerika gezi
Güney Amerika seyahat resimleri.

 

Colonia del Sacramento, Uruguay.
Uruguay gezisi.

 

güney amerika gezi
Güney Amerika gezi bilgileri.

 

Colonia del Sacramento, Uruguay.
Latin Amerika gezi rotası.

 

Colonia del Sacramento, Uruguay.
Colonia, Uruguay.

 

Vasconcellos Sokağı’nda bulunan 1860 yapımı Basilica del Sanctísimo Sacramento, tüm Uruguay’ın en eski kilisesi. Buradaki ilk kilise saman ve çamurdan yapılmıştı ve İspanyollarla Portekizliler arasındaki bitmek bilmez savaşlarda defalarca hasar görüp onarıldı. Latin Amerika gezisi devam ediyor.

 

colonia del sacramento Basilica del Sanctísimo Sacramento uruguay
Basilica del Sanctísimo Sacramento.

 

Bugünkü bina orijinal Portekiz tarzı tek nave (büyük Roman Katolik kiliselerinde binanın diğer kısımlarından yüksekçe olan uzun ve dar Gotik tarzda orta kısım) tasarımını koruyor; taş ve tuğla duvarlar 1808 yılından kalma ve mimar Tomas Toribio tasarımı. Dış yüzey ve çanı en son 1957’de restore edildi.

 

latin amerika turu
Basilica del Sanctísimo Sacramento Kilisesi, Colonia, Uruguay.

 

Basilica Del Sanctísimo Sacramento (Basilica Of The Holy Sacrament). Diğer adı Iglesia Matriz Kilisesi.

 

Basilica del Sanctísimo Sacramento, Colonia del Sacramento, Uruguay.
Basilica del Sanctísimo Sacramento, Güney Amerika gezi notları

 

Kasabanın limanı aşağıda. Buradan dünyanın en geniş nehri Rio de la Plata’yı aşıp Arjantin’e gidiliyor.

 

Puerto Colonia del Sacramento, Uruguay.
Colonia Limanı (Puerto), Uruguay.

 

Tursuz, rezervasyonsuz gezmenin büyük avantajları ve lezzetinin yanında küçük sürprizleri de oluyor tabii. Colonia del Sacramento’dan Buenos Aires’e seferleri olan firmalardan ucuz ve 3 saat sürenlerin saatleri bana uymadı. Pahalı ve 1 saat süren Buquebus katamaran vapurunda yer vardı, ama normal ve business class yer kalmamış. Sadece VIP kısmında boş yer vardı. Diğerleri yaklaşık 900 ve 1000 küsur civarı, VIP ise 1420 UYU (Uruguay Pesosu) fiyatlıydı. Yaklaşık 130TL karşılığı olan VIP biletimi aldıktan sonra kasabayı gezip yukarıdaki fotoğrafları çektim. Limandaki döviz bürosu kötu kur uyguladığı için tekrar az ilerideki otobüs terminaline dönerek Uruguay Pesolarımı Arjantin Pesosuna çevirdim ve limana gittim.

 

Aşağıda Colonia uluslararası liman gümrüğünde pasaport kontrolü ve Uruguay’dan çıkış salonunu görüyorsunuz. Fotoğraf çekmek yasaktı ama böyle küçük yaramazlıkları severim.

 

arjantin'e nasıl gidilir
Colonia liman gümrüğü, Uruguay’dan Arjantin’e nasıl gidilir?

 

Gemiye bindiğimde üst kattaki VIP salonuna alındım, hemen bir kadeh şampanya geldi. Bu iş şampanyayla başlarsa bunun yemeği, hizmeti şahane olacak diye düşündüm ama bütün VIP’liğim bu kadarmış meğer, diğer her şey cepten. Buquebus gemisinin VIP salonunda koltuklar geniş ve rahat. Gemide free shop var ama fiyatlar yüksek. Bu arada bir Uruguay maçı izlemeden memleketten ayrılıyorum arkadaş.

 

uruguay arjantin gemi
Buquebus gemisi ile Uruguay’dan Arjantin’e gidiş.

 

Uruguay’a vedamdır / Farewell to Uruguay

 

I LOVE URUGUAY – URUGUAY’I SEVİYORUM.

My dear Uruguayan friends, I feel sad to leave your country. This was not enough. Thanks for being so friendly to me. Please keep kissing and hugging each other all the time. Don’t loose your sincere smile that turns your cold apartments into warm homes. Keep your mate tradition. Sing your national anthem joyful. Appreciate your unique president Jose Mujica. Never build a road to Cabo Polonio.. You have a friend who will always talk good things about you and your country in Turkey and the world. I love you.

 

Sevgili Uruguaylı arkadaşlarım, ülkenizden ayrıldığım için üzgünüm, bu kadar kalmak yetmedi. Bana böylesine sıcak davrandığınız için teşekkürler. Lütfen birbirinizi her gördüğünüzde öpüp sarılmaya devam edin. Soğuk evlerinizi sıcak yuvaya dönüştüren içten gülümsemenizi hiç kaybetmeyin. Mate çayı geleneğinizi sürdürün. Ulusal marşınızı neşe içinde söyleyin. Benzersiz başkanınız Jose Mujica‘nın değerini bilin. Cabo Polonio‘ya asla yol yapmayın.. Türkiye’de ve dünyada sizden ve ülkenizden iyi sözlerle bahsedecek bir arkadaşınız oldu. Sizi seviyorum.

 

uruguay arjantin gemi
Uruguay’a Buquebus gemisinden veda ve Arjantin’e yolculuk.

 

Dünyanın en geniş nehri Rio de Plata’yı aşıp Arjantin’e vardım.

 

BUENOS AIRES yazım için TIKLAYIN.

16 YORUMLAR

  1. Özellikle arjantinden colonia’ya ya geçenlerin kur farkından etkilenmemeleri adına yanlarına önceden Uruguay pesosu bulundurmak yada ödemeyi KK ile yapmak gerekir. Yoksa Arjantin pesosu ile öderseniz ki biz bu hatayı yaptık kur farkından 2 kat ücret ödersiniz.

  2. harika ayrıntılarla dolu çok güzel bir yazı olmuş, tebrik ediyorum, gidip gezesim geldi, umarım bir gün ben de Uruguay’a giderim, bu güzel konu için teşekkürler.

  3. Deniz fenerinin yanında resim çekiyoruz. Arkadaşla kameramı fotoğraf makinasımı derken… Yanımızda 50-55 yaşlarında bir kadın vardı. İsterseniz ben çekebilirim dedi. Dünya gerçekten küçük.

  4. Uruguay harika bir yer! yazılarınız sayesinde daha çok bilgi sahibi oldum, sonuçta Jose Mujica’nın cumhur başkanı olduğu ülke tabii ki güzel olur 🙂

  5. “En yoksul devlet başkanı olarak anılıyorum ama kendimi yoksul hissetmiyorum. Yoksul insanlar sadece pahalı bir hayat tarzına sahip olmayı sürdürmek adına çalışan insanlardır ve her zaman daha fazlasını, daha fazlasını isterler” diyor Mujica amcamız 🙂

  6. Uruguay çok güzel bir ülke. Orada umarım Türkçe konuşan insanlara rastladınız. Lahmacun bile bulmak mümkün bu Latin Amerika ülkesinde. Sizin yazılarınızı takip ediyorum umarım bir gün beraber seyahat ederiz. Saygılarla.

    • Teşekkürler Hikmet Bey. Uruguay’a gitmek uçak biletlerinin pahalılığı nedeniyle kolay değil, ama bence değer. Umarım siz de istediğiniz ülkelere seyahat edersiniz. Saygılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz