Bir Avrupalı ülkesi olan Uruguay‘ın mutfağı en çok İtalyan, İspanyol, Portekiz, biraz da Fransız, Alman, İngiliz, Afrika ve Latin Amerika yerli mutfaklarının bir karışımı. Çok miktarda et yenen bir ülke Uruguay. Buyurun, yediklerimi Uruguay yemekleri yazımda anlatıyorum. İşte tattığım Latin Amerika mutfağı lezzetleri, bazı Güney Amerika yemekleri, Uruguay yemek fiyatları, ünlü yemekleri. Yeme içme konusunda Türklerin rahat edebileceği bir ülke.

 

Uruguay Yemekleri

Asado – Parrilla

Uruguay mangalı asado en ünlü yemek ve sosyalleşme geleneği; bizdeki mangal gibi. Lokantada asado pişerken masanızdan görüyorsunuz; özellikle bir Pazar günü öğleden sonra sokaklarda dolaşırsanız burnunuza mutlaka asado kokusu geliyor. Parrillero adlı mangalda arkada gördüğünüz fırında yanan odunlar ve öndeki korları eti pişiriyor.

 

uruguay yemekleri
Montevideo’da Uruguy usulü Parrilla (mangal).

 

Parrilla için pişen karışık etlere tira de asado deniyor ve sığır eti, kaburga, sosis çeşitleri, uykuluk, bumbar, sakatatlar, tavuk içeriyor. Kırmızı etli biber, patates, ekmek de mangalda (parrilla) pişiyor. Uruguay yemekleri arasında parrilla önemli bir yere sahip.

Fotoğraflar pek kaliteli değil, çünkü az önce silahlı soygunda fotoğraf makinem çalındı, telefonumla çektik. Pedro ve benim 2 saat önce kafamıza silah dayanmış gibi bir halimiz var mı? (Silahlı soygun için bakınız Montevideo 5)

 

Parrilla Completa paraz Parrillada uruguay
Parrilla completa paraz, El Brasero Parrillada Lokantası, Montevideo, Uruguay yemekleri.

 

Biz El Brasero Parrillada lokantasında üçümüze tam karışık, 2 kişilik bir Parrilla completa para 2 söyledik, “komple” yani, anlamı “iki kişilik tam mangal”: Asado (rosto), pulpa (et), pollo (tavuk), chorizo (sarımsaklı biberli İspanyol usulü domuz sucuğu), morcilla salada (tuzlu kan sosisi), morcilla dulce (tatlı kan sosisi), dulce (tatlı), chinchulin (bumbar/kalın bağırsak), rinon (böbrek), molleja (kursak), costilla de cerdo (domuz kaburgası), papa al plomo (patates), morron (biber), provolone (füme İtalyan peyniri). Ekmek ve soslarla birlikte 740 UYU (70 TL). Uruguay yemek fiyatları bakımından ucuz değil.

 

güney amerika yemek
Parilla completa paraz, El Brasero Parrillada, Montevideo.

 

Gördüğünüz asado (parrilla) aslında menüye göre 2 kişilik, ama ben, Pedro ve Patricia tıka basa yediğimiz halde kalan etlerle 2 kişi daha doyabilirdi, paket yaptırdık.

 

latin amerika yemekleri
Parilla completa paraz, El Brasero Parrillada, Montevideo.

 

Ekmekle beraber gelen salata ve sos aşağıda. Lezzetli Uruguay mutfağı.

 

güney amerika yemek
Salata, El Brasero Parrillada, Montevideo.

 

Latin Amerika Mutfağı

Chivito

Chivito yapı olarak bir sandviç olsa da son derece büyük ve zengin, Uruguay‘ın en ünlü ana yemeği. Sığır eti, jambon, peynir çeşitleri, haşlanmış yumurta, zeytin, soğan, turşu, biber, pastırma, domates, marul, mayonez, ketçap içeren dev bir sandviç. Çeşitleri var; ben bir gün önce Uruguaylı arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine bir chivito canadiense yedim. Rastgele seçtiğim lokantanın adı Pomodoro Pizza Bar. Latin Amerika mutfağı lezzetli.

 

Uruguay pizza
Pomodoro Pizza Bar, Montevideo, Uruguay yemekleri.

 

Şöyle bir şey geldi:

 

güney amerika yemek
Uruguay yemekleri

 

Bu kadar malzeme bir arada: Chivito! Uruguay yemekleri bol porsiyonlu ve lezzetli. Uruguay’da yaşamak için Uruguay yemekleri bile yeterli bir neden olabilir.

 

latin amerika yemekleri
Chivito akıllara zarar bir yemek. Pomodoro Pizza Bar, Montevideo, Uruguay yemekleri.

 

“Al plato” derseniz tabakta ekmeksiz geliyormuş, ben sonradan öğrendim. Ama asıl usulü böyle yemek Chivito’yu.

 

Chivito Pomodoro Pizza Bar Montevideo uruguay
Chivito’m. Pomodoro Pizza Bar,Montevideo, Uruguay mutfağı.

 

Her güzel yemeğin en sıkıcı tarafı: hesap! İçecekle beraber 250 UYU, veya 23 TL.

 

Chivito Pomodoro Pizza Bar Montevideo
Chivito yemeğimin hesabı. Pomodoro Pizza Bar, Montevideo. Uruguay yemek fiyatları.

 

Güney Amerika Yemekleri

Uruguay pizzası

 

Grill a toda hora montevideo
Grill a Toda Hora Lokantası, Montevideo, Uruguay lokantaları.

 

Uruguay ve Brezilya‘da yaygın “H2Oh!” markasının hastasıyım: Servis altlığımı sevdim.

 

latin amerikada yemek
H2Oh! Grill a Toda Hora Lokantası, Montevideo, Uruguay’da lokanta.

 

18 de Julio Caddesi’ndeki Grill a Toda Hora Lokantasında Uruguay usulü bir pizza yedim. İngilizce menü yok tabii, garsonla epey tarzanca konuştuktan sonra biraz da şansa bırakarak kalamarlı-karidesli bir pizza söyledim.

 

Grill a Toda Hora Lokantası, Montevideo, Uruguay
Kalamarlı ve karidesli pizzam. Grill a Toda Hora Lokantası, Montevideo, Uruguay.

 

güney amerika mutfağı
Uruguay yemekleri

 

İşte yemeğin en tatsız kısmı hesap: Uruguay yemek fiyatları.

Pizza 105 UYU (Uruguay para birimi, peso)

Kola 50 UYU

Toplam 155 UYU (14 TL)

 

yemek Montevideo Uruguay
Grill a Toda Hora Lokantası, Montevideo, Uruguay yemek fiyatları.

 

Çeşitli Uruguay Yemekleri

Milanesa

Milanesa panelenmiş yaygın olarak dana veya bazen tavuk filetonun derin yağda kızartılmasıyla yapılıyor. İnce et çırpılmış tuzlu yumurtaya batırılıyor, ardından ekmek kırıntısına bulanıyor. Milanesa napolitana adlı çeşidine jambon, domates ve mayonez de konuyor. Latin Amerika mutfağı.

 

Milanesa uruguay ucuz yemek
Yediğim Milanesa. Tres Cruces, Montevideo. Ucuz Uruguay yemekleri.

Milanesa: 90 UYU

1 lt kola: 52 UYU

Toplam: 142 UYU (13 TL)

 

Çorba

Uruguay‘ın en önemli tiyatrosu Teatro Solis’in karşısındaki bohem Cafe Bacacay‘da arkadaşım Diego ile yemek yedik. Ben bir çorba içtim. Bacacay Caddesi, numara 1306.

 

Cubierto (kuvör-ekmek): 55 UYU

Soupe a l oignon (soğan çorbası): 210 UYU

Miniaturas (küçük kızartmalar): 195 UYU

Choppito 300cc bira: 60 UYU

Copa de vino (bardak şarap): 60 UYU

Toplam 580 UYU + 58 UYU garsoniye = 638 UYU (58 TL) Pahalı yemekler.

 

latin amerika yemekleri
Cafe Bacacay’da çorbam. Montevideo, Uruguay yemekleri.

 

Hamburger completo

Bu akşam yemeği çok ucuza getirmek istedim ve bir hamburger completo yedim, yani “komple” hamburger, 10 çeşitten fazla malzeme. 20 UYU, 2TL. Uruguay’da ucuz yemek.

 

Hamburger Completo uruguay ucuz yemek
Hamburger Completo, Montevideo. Uruguay’da ucuz yemek.

 

Çeşitli Latin Amerika Lezzetleri

Yumurtalı dolma salam: matambre de pollo la fami. Kilosu 330 UYU (30 TL)

 

uruguay food matambre
Yumurtalı salam, matambre de pollo la fami, Montevideo. Uruguay’da ne yenir?

 

Kaldığım evde Pedro ve Patricia’ya çoban salatamızı yapmayı ihmal etmedim. Beraberinde, yukarıda gördüğünüz parrillada’da yediğimiz asado’dan kalanları yedik.

 

uruguay yemek
Uruguay’da çoban salata yaptım.

 

Uruguay usulü yediğim bir başka pizza.

 

uruguay Pizza
Uruguay usulü pizza, Montevideo. Uruguay ünlü yemekleri.

 

Cabo Polonio‘da okyanus kıyısında yediğim köpekbalıklı ve yengeçli pilav, coca çayı, zeytinyağı, köy ekmeği.

 

uruguay yemek
Köpekbalıklı ve yengeçli pilav. Risotto with shark and crab. Cabo Polonio, Uruguay yemekleri.

 

Cabo Polonio’da kaldığım ev-pansiyonun sahibinin ikramı, soğanlı ve sarımsaklı midye turşusu.

 

yemek uruguay
Uruguay’da midye turşusu

 

Montevideo‘da bir gün lahmacun görüp şaşırdım. Uruguay’daki adı Lehmeyun, Ermeniler getirmiş. Uruguay yemeklerinin yanı sıra çeşitli tatlı ve sokak yemeklerini de görmek isterseniz Burada.

23 YORUMLAR

 1. Alper hocam,
  Mideniz de ayağınız kadar kuvvetliymiş. Bu kadar şeyi yedikten sonra mideyi bozmamak zor. Kalamarlı karidesli pizzaya ta buradan hasta oldum 🙂

 2. Uruguay yemekleri genelde bol malzemeli ve ben bol malzemeli yemeklere bayılırım 🙂 O chivito, milanesa, hamburger completo tam benlik mesela 🙂 Kalamarlı-karidesli pizzanın da lezzetli bir görünüşü var fakat herkes sizin kadar şanslı olmayabiliyor. Gittiğiniz lokantada ana dilinizde veya bildiğiniz başka bir dilde menü olmamasının sancısını iyi bilirim. Yanınızda sözlük de yoksa vay halinize! Ya garsonun getireceği yemeği yemeye razı olacaksınız ya da mekandan aç ve parasız ayrılacaksınız. Ben birkaç kez çantamdan çıkardığım kağıt kalemle istediğim yemeğin hızlıca resmini çizip garsona göstererek kurtuldum bu acıklı durumdan. Aniden aklıma düşen bir fikirdi. Çok işime yaradı, hayatımı kurtardı 🙂

 3. Zaten dünyadaki bütün insanlar, Türklere domuz yedirmek için sıraya girmiş; gizlice ve sinsice bize domuz yedirmeye uğraşıyorlar. Garsondan dana istemişiz, menüden tavuk/balık seçmişiz kimin umurunda!

 4. Ulkelerin belli basli turistlik mekanlari yerine yerel yerlerde kalmaniz, bulundugunuz yerlerin yoresel yemeklerini yemeniz ve tecrubelerinizi bize aktarmaniz gercekten cok guzel. Eminim bu yazilari olusturmak epey zamaninizi aliyordur ama oku oku doyamiyorum 🙂 Umarim her zaman yolunuz acik olur.

 5. Alper bey benim uzun zamandir hayalini kurdugum şeyi şu an Siz yasiyorsunuz. Ne mutlu Size:-)
  Benim de bir arkasim var tipki sizin gibi. $uan Güney Afrika`da kendisi.
  Niyet ediyorum bende ilerde Hayalimi Sizin gibi gerceklestirebileyim, ama Avrupa`da yasadigim halde, farkli Dünya mutfaklarinin bazilarini severek denedigim halde, yemek konusunda cok seciciyim. Zaten domuz ve alkol gibi seyler tüketmememin ve helal kesim oldugunu bilmedigim diger et türlerini yemememin yani sira her yemegi de yiyemiyorum, bircok kisinin yaptigi yemegi (türk mutfagi dahi olsa) tadamiyorum ve şuan yemek kismindaki resimlere bakinca midem agzima geliyordu neredeyse:-)
  Yemek konusunu aşarsam, (gerci sebze, meyve ve ekmek her yerde var) ilerleyen zamanlarda bende Dünya`nin bir cok yerini gezmek isterim. Emeginize saglik, güzel günler ve hos tatil deneyimleri diliyorum Size..

  • Merhaba Alev Hanım. Yemekte seçicilik yurt dışında zorluk yaratıyor ama ekmek, sebze, meyve hayat kurtarır. 🙂 Seyahat yazılarıma ilginize çok teşekkür ederim. Tüm dünyayı gezebilmenizi umarım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz