İlk seyahatlerimde benim için ülkeleri güzelleştiren daha çok kentlerinin mimarisi, caddelerinin genişliği, temizliği, tarihinin zenginliği oldu. Mimariyi sevmeye devam ediyorum ama uzun zamandır artık benim için bir kenti güzelleştirenlerin başında orada tanıştığım insanlar, tanımadıklarımın tavırları, halkın birbirlerine davranışları; bazen bir şarkı, bazen zor yakalanan bir an*, bazen sıradışı bir lezzet geliyor. Latin Amerika gezisi sırasında Uruguay da beni bu yönleriyle etkiledi.

 

Bu sokak müzisyeninin yüzü günümüzün geçerli güzellik anlayışına göre matah olmasa da, o çirkin reklamın önündeki naif bakışıyla, duruşuyla, kıyafetiyle bana çok güzel geldi.

 

*Bkz. Yakalanan Zaman, Marcel Proust.

 

latin amerika insanlar
18 de Julio Caddesi, Montevideo, Uruguay. Latin Amerika’da insanlar.

 

Montevideo’da Gezilecek Yerler

Latin Amerika seyahatim sırasında bu kadar güzel binalar göreceğimi tahmin etmemiştim. İşte başkent Montevideo’daki Uruguay Cumhuriyet Üniversitesi (Universidad de la Republica).

 

latin amerika seyahat
Universidad de la Republica, Montevideo, Uruguay’da üniversite.

 

Hapishanede yazdığı Don Quijote (Don Kişot) romanı ile tüm dünyada tanınan İspanyol romancı, şair ve oyun yazarı Cervantes (Miguel de Cervantes Saavedra), 1571’de II. Selim zamanında Venedik ve İspanyol ortak donanmasında Osmanlı donanmasına karşı Lepanto Körfezi’nde İnebahtı Deniz Savaşı’nda çarpışırken iki kez göğsünden yaralandı, top güllesi yüzünden sol elini kaybetti. Aşağıdaki heykelini görünce, göğsüne o kırmızı kalbi yapıştıran Uruguaylı her kimse, Cervantes’in 441 yıl önce göğsünden aldığı yarayı duymuş mudur acaba diye merak ettim.

 

don kişot
Miguel de Cervantes Saavedra Uruguay’da. Don Kişot.

 

Odun ateşli fırında Uruguay usulü pizza yapılan bu lokantada ve Güney Amerika gezim sırasında yediğim diğer yemekleri Yediklerim sayfamda anlatıyorum.

 

güney amerika yemek
Pomodoro Pizza Bar, Montevideo. Güney Amerika yemekleri.

 

latin amerika yaşam
Montevideo, Uruguay. Latin Amerika’da yaşam.

 

Montevideo’da gezilecek yerleri dolaşmaya devam.

 

latin amerika seyahat
Kilise, Montevideo’da gezilecek yerler, Uruguay.

 

Montevideo Uruguay gezi
Kilise, Montevideo, Uruguay’da gezilecek yerler.

Montevideo sokaklarını saatlerce dolaşarak Latin Amerika’da yaşamı gözlemliyorum. Kilisenin kapısında yatan bir evsiz.

 

latin amerika yaşam
Montevideo’da bir evsiz, Uruguay. Latin Amerika’da yaşam.

 

güney amerika gezi
18 de Julio Caddesi, Montevideo, Uruguay gezisi.

 

Kilit (Aşıklar) Çeşmesine binlerce kilit asılı; çiftler tarafından üzerlerine isimleri yazılı, anahtarı havuza atılmış binlerce kilit. Efsaneye göre buraya kilit asan bir çift mutlaka buraya tekrar gelir ve aşkları sonsuza dek sürer.

 

Montevideo Uruguay gezisi
Aşıklar Çeşmesi, Locks Fountain, Montevideo, Uruguay gezisi.

 

Uruguay’da bütün gün mate çayı içilir, yanında gezdirilir.

 

mate çayı
Montevideo’da mate çayı. Uruguay.

 

İtfaiyeci anıtı (Monumentoal Bombero).

 

güney amerika seyahat
İtfaiyeci Anıtı, Monumentoal Bombero, Montevideo’da gezilecek yerler.

 

Fotoğraf iyi çıkmamış olsa da bu şık caddedeki at arabasını paylaşmak istedim.

 

güney amerika yaşam
Montevideo Uruguay

 

Montevideo 2 yazımda bahsettiğim Plaza Constitucion Meydanı’ndaki süs havuzunu (Fuente de la Plaza Constitución veya La Fuente de la Plaza Matriz) beğendim. Havuz ve heykeller, özel bir şirketin kentte ilk kez su hizmetleri vermeye başladığı gün olan 18 Temmuz 1871 tarihinde açıldı. İtalyan mimar Juan Ferrari’nin tasarımı olan mermer eserin yapılması, belediye ile şirketin imzaladığı sözleşmede isteniyordu.

 

latin amerika seyahat
Fuente de la Plaza Constitución, Montevideo’da gezilecek yerler.

 

Dairesel havuzun ortasında bol süslemeli bir sütun yükseliyor, üstte sırayla gittikçe çapları azalan 3 tane küçük havuz dizili. Bunlarda faun (yarı keçi-yarı insan orman tanrısı), melek-çocuk ve yunus heykelleri var. Alttaki ana sütunu çevreleyen dört kartal heykelinin aralarında sembolik kabartmalar var; milli kalkan, filo, çekiç, pergel, kovan, tırmık, çatal, tırpan, saat ve diğer semboller. Havuzun bir tarafındaki mermer kabartma yazıtta su dağıtımı hizmetinin ve bu havuzun açılış töreni anlatılıyor. Havuzun ana duvarının üzerinde değişik figürlerde duran sekiz tane melek-çocuk, yunuslarla sarmaş dolaş.

 

Aşağıda gördüğünüz Uruguay’ın en eski ve önemli tiyatrosu Teatro Solis 1856 yılında inşa edildi ve bugün Montevideo Belediyesine ait. Plaza Independencia Meydanı’nın köşesinde yer alıyor.

 

uruguay sanat
Teatro Solis, Montevideo, Uruguay seyahati.

 

1998 yılında Montevideo belediyesinin Teatro Solis’i restorasyonunda Philippe Starck tarafından tasarlanan iki sütünün tanesine 110.000 dolar ödendi. Yeniden açılış 2004 yılında yapıldı. Yenileme sırasındaki akustik çalışmaları Fransız Avel Acoustique firmasından Jerome Falala tarafından yönetildi. Tomás Giribaldi tarafından bestelenen Uruguay’ın ilk ulusal operası La Parisina 14 Eylül 1878’de Teatro Solis’te sahnelendi.

 

Teatro Solis Montevideo Uruguay
Teatro Solis. Montevideo, Uruguay.

 

Montevideo’da kitapçı.

 

Montevideo Uruguay yaşam
Montevideo’da kitapçı. Uruguay.

 

Ana caddede bebeğini emziren bir satıcı.

 

latin amerika yaşam
Montevideo’da satıcı caddede bebeğini emziriyor. Uruguay’da yaşam.

 

Plaza ConstituciónMeydanı’ndaki Montevideo Metropolitan Katedrali (Catedral Metropolitana de Montevideo) Montevideo’nun ana Roman Katolik kilisesi. Buradaki ilk kilise 1740’ta, İspanyol sömürge dönemine dayanıyor, ama neoklasik tarzı betonarme bu bina 1790 yılında inşa edildi. Immaculate Conception (lekesiz veya masum gebelik şeklinde çevirebiliriz) dogmasına adanmıştır; Meryem’in Kutsal Ruh tarafından, bakireliği bozulmadan hamile bırakılması olayına.

 

Catedral Metropolitana de Montevideo
Catedral Metropolitana de Montevideo, Uruguay.

 

Montevideo gezi
Teatro Solis karşısındaki heykel. Montevideo gezisi.

 

Montevideo’nun güzel mimarisi, Fransız Art Deco, İspanyol, Portekiz, İtalyan ve İngiliz tarzlarının etkisiyle oluşmuş eklektik bir mimari. Birkaç örnek:

 

Montevideo Uruguay mimari
Montevideo Uruguay

 

Montevideo Uruguay gezi
Montevideo’nun Art Deco mimarisi. Uruguay.

 

Montevideo Uruguay mimari
Montevideo Uruguay

 

Başkent Montevideo’nun en önemli meydanı Plaza Independencia (Bağımsızlık Meydanı).

 

uruguay gezi
Plaza Independencia, Montevideo, Uruguay gezi notları.

 

Önde solda Puerta de la Ciudadela (Kale Kapısı), arkada Palacio Salvo, Plaza Independencia Meydanı.

 

Montevideo uruguay gece hayatı
Önde solda Puerta de la Ciudadela (Kale Kapısı), arkada Palacio Salvo. Montevideo.

 

Burası Uruguay’ın Hollywood’u. Gerçek Hollywood’dan yazım burada: Hollywood Gezisi.

 

Montevideo Uruguay hollywood
Montevideo Uruguay

 

Uruguay‘ın vazgeçilmezi, mate çayı takımları:

 

mate
Montevideo’da mate çayı takımları. Uruguay’ın nesi meşhur?

 

Ertesi sabah başkent Montevideo’nun şehirlerarası otobüs terminali Tres Cruces’den otobüsle Batıya, Colonia del Sacramento kasabasına gidiyorum.

 

tres cruces montevideo uruguay
Tres Cruces şehirlerarası otobüs terminali, Montevideo.

 

Buradan yine Uruguay’daki Colonia del Sacramento’ya gidiyorum.. Bu futbol ülkesinden bir Uruguay maçı izlemeden ayrılacağım yakında.

 

Colonio yazım için tıklayın.

13 YORUMLAR

  1. Oğlumla Dünya kupasında bu akşam Uruguay-Kosta Rika maçını izlerken Uruguay’la ilgili bilgileri yine Alper hocadan alalım dedik..çok renkli ve keyifli bir anlatım, eline sağlık..sevgiler.

  2. merhaba.
    Uruguayda iş kurmak için istenilen sermaye nedir bi bilginiz varmı ? veya bir karavan alıp kahve kurabiye satmak istesem ülke bana böyle bir izin verir mi ? bilgilendirirseniz sevinirim tesekkur ederim 🙂

    • İspanya’da ve Orta Amerika ile Güney Amerika ülkelerinin büyük çoğunluğunda İspanyolca konuşuluyor. En yakını İspanya, Uruguay modernliği ve özgürlükleriyle öne çıkan bir ülke. Ucuzluk açısından ise Paraguay, Bolivya, Peru avantajlı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz