Brezilya

Bu sayfamda Brezilya hakkında bilgi, Brezilya gezisi, gezi yazıları, şehirleri, Brezilya turu ve tatili için rehber niteliğinde gezilecek yerler, bilgiler ve notlar bulabilirsiniz. Latin Amerika’da 1 Ayda 4 Mevsim seyahatimin başlangıcı olan ülke, kıtanın en büyük ve kalabalık, dünyanın beşinci büyük ülkesi.

Bu kocaman tropik ülkede Sao Paulo, Porto Alegre, Foz do Iguazu kentlerinde kaldım. Dünyanın en muazzam şelaleleri Iguaçu’ya gittim. Tam adı: Brezilya Federal Cumhuriyeti, Portekizcesi: República Federativa do Brasil, İngilizce: Brasil. Heyecanla seyahat ettiğim, her tip ve renkte insanın yaşadığı dev ülkeden maceralarım burada.

Brezilya hakkında bilgi

21 Nisan 1500 tarihinde Portekizli bir gemici olan Pedro Alveras Cabrol, Hindistan’a gidiyorum zannederek Güney Amerika’ya ayak bastı ve ülkeyi Portekiz kralı adına işgal ettiğini ilan etti, böylece ülkenin sömürgecilerle dolu tarihi başlamış oldu.

210 milyon 300 bin nüfusa ve 8.516.000 yüz ölçümüne sahip Güney Amerika kıtasının en büyük ve en kalabalık ülkesi Brezilya, uzun bir Atlas Okyanusu kıyısına sahip. Komşuları, güneyden kuzeye: UruguayArjantinParaguay, Bolivya, Peru, Kolombiya, Venezuela, Guyana, Surinam ve Fransız Guyanası. Ekvador ve Şili hariç bütün Güney Amerika ülkeleriyle komşu! Başkenti Brasilia.

Brezilya bayrağındaki renkler, sanıldığı gibi ormanları ve madenleri değil, eskiden görev yapmış kraliyet ailelerini simgeliyor.

İsmini pau brasil isimli ağaçtan alan ülkeye Portekizliler ilk geldiklerinde Avrupa’ya götürmeye değer sadece kerestesi kıymetli ve özsuyundan kırmızı boya elde edilen bu ağacı buldular ve zamanla bütün bölge bu ağacın ismiyle anılır oldu. Hala ülkeye giden turistlerin en çok rağbet ettiği hediyelik eşyalar arasında  bu ağaçtan yapılan çeşitli ürünler var.

İklim ve Hava Durumu

Brezilya’da tropik bir iklim hakim. Yazlar doğu ve kuzeydoğu bölgelerinde sıcak olup, hava durumu Kışın kıyıda 20 dereceye kadar ulaşabiliyor. Ülkenin dağlık arazisinde hava durumu daha soğuk geçiyor. Güneyde nemli ve astropikal bir iklim var.

Brezilya’da görülen en yüksek sıcaklık kuzeydoğu alçak bölgelerinde kaydedildi. Buraya düşen çok miktarda güneş ışınları, sıcaklığı 38°C’ye kadar yükseltiyor. Kuzeyde Amazon Havzasında elde edilen sonuçlara göre senenin çoğu nemli ve sıcak geçiyor. Yıllık yağış ortalaması 2000 mm.

Kuzeydoğu sahilleri tropikal nemli bir iklime sahip olup, Mayıstan Ekime kadar süren yağışlı Kış mevsimi kuzey sahillerine soğuk hava getiriyor. Kuzeydoğudaki nemli bölgelerin iç kesimleri çöl. Brezilya’nın kuzeydoğusunda Sertao denilen sürekli kurak bölgelerde kaktüs ve diğer bitkiler bulunuyor. Amazon bölgesi hariç Yaz mevsimi yağışlı. Senenin geri kalan zamanında hava normal. Genelde sahilden içeri gittikçe yağışlar artıyor. Ancak nemli yağmur getiren sert rüzgarlar, iç kısımlara gittikçe dağ engelleriyle karşılaşıyor. Sao Paulo’nun tam güneyinde İtapanhau bölgesinde Serra do Mar sıradağları senede 4500 mm yağmur düşmesine sebep oluyor.

İklim şartlarını ve hava durumunu etkileyen en önemli faktör, yükseklik. Çünkü ortalama 300 metre yükseklik için yaklaşık 1,8°C sıcaklık düşüyor. Bu sebeple 20° güney enleminde yer alan ve 850 m yükseklikteki Belo Norizonte şehrinde yıllık sıcaklık ortalaması 20°C. Güney Brezilya’daki 900 metre yükseklikteki platolarda ise çoğu zaman kar yağıyor.

Başkent Brasilia’da hava sıcaklıkları Yazın Ocak ayında gündüz 24, gece 18 derece; Kışın Haziran ayında gündüz 23, gece 14 santigrat derece oluyor. Sao Paulo’da Yazın Şubat ayında gündüz 26, gece 20; Kış mevsimi Temmuzda gündüz 17, gece 13 derece; Rio de Janeiro’da Yazın gündüz 29, gece 26, Kışın gündüz 24, gece 19 derece civarında seyrediyor.

Brezilya kültürü

Brezilya kültürü, Portekiz İmparatorluğu’yla olan güçlü bağlarından dolayı Portekiz kültürüne dayanıyor. Portekizliler, Brezilyalılara Portekizceyi, Hristiyanlık dininin Roman Katolik mezhebini, Manueline mimari tarzını tanıttılar. Bunun yanı sıra ülkenin kültürü; Afrika, Kızılderili, Portekiz dışındaki Avrupa ülkelerinin kültürleri ve geleneklerinden de etkilendi.

Brezilya kültürü 19 ve 20. yüzyılda, ülkenin güney ve güneydoğu bölümlerinde büyük bir nüfusa ulaşan İtalyaAlmanya ve diğer Avrupalı göçmenlerden, ayrıca JaponYahudi ve Arap göçmenlerden de etkilendi. Yerli Kızılderililer Brezilya mutfağı ve dili; Afrikalılar ise dili, müziği, dansları, dini ve Brezilya yemekleri üzerinde etki bıraktı.

Brezilya dini

Ülke nüfusunun dini inançlı kesiminin %81’i Katolik, %18’i Protestan, %1’i ise Müslüman ve Musevi. Katoliklerden 20 milyon kadarı aynı zamanda Afrika kökenli dini gelenekleri sürdürüyor ve ayinlerine gidiyorlar.

Eğitim

Ülkede 8 yıllık zorunlu eğitim devlet okulları tarafından ücretsiz veriliyor. Bunun yanında, yüksek öğrenim de dahil olmak üzere, devlet okullarının yanı sıra özel okullar ve üniversiteler de bulunuyor.

Brezilya ekonomisi

Latin Amerika’nın en büyük, dünyanın 9. büyük ekonomisi olan Brezilya, 1990’lı yıllarda ekonomide liberalleşme çalışmaları sonucu özellikle otomotiv sanayi ve altyapı modernizasyonunda önemli gelişmeler sağladı. Bugün önemli bir otomobil üreticisi. Kişi başına gelir 13.000 dolar olup, yaşam kalitesi en yüksek ülkeler arasında yer almıyor.

Silah endüstrisinin gelişmişliği ile öne çıkan büyük ülke, seksenli yıllarda dünyanın önemli silah üreticisi ülkeleri arasında yer alırken, daha sonra bu teknolojiyi sivil teknolojiye çevirdi. Kaza istatistikleri çok olumlu Embraer yolcu uçaklarını üreten ülkede son dönemde özellikle savaş uçakları ve askeri nakliye uçaklarının üretimi başta olmak üzere savunma sanayi alanında yatırımlar artıyor.

Brezilya enerji kaynakları bakımından zengin bir ülke ve nükleer teknolojiye sahip. Dünyanın 15. en büyük petrol üreticisi olan ülke, Venezuela’dan sonra Güney Amerika’da ikinci büyük petrol üreticisi.

Futbol

Beş kez dünya şampiyonu olduğu futbolun yanı sıra voleybol, basketbol, tenis, yüzme, plaj voleybolu, sörf, otomobil yarışları ve yelkencilik de ülkenin dünya çapında başarılar elde ettiği spor dalları arasında. Ayrıca capoeira dövüş sanatı ve samba dansları, özellikle ülkenin Afrika kökenli kültürünün bütün dünyada dikkat çeken gelenekleri. Dünya futboluna önemli oyuncular katan ülkenin adı adeta futbol ile eş anlamlı.

Brezilya dili

Anadilinin Portekizce olması, 7 Haziran 1494 tarihinde Portekiz ile İspanya arasında papanın ricası ile imzalanmış olan Tordesillas Antlaşması nedeniyle. Keşifler çağında kendisinden beklenmeyen bir atılımla baharat yolunun izini sürüp deniz yolu ile Hindistan’a ulaştıktan sonra dünyayı karış karış keşfeden Portekiz ile ona her anlamda yetişmeye ve doğuya değil de batıya giderek Hindistan’a ulaşmaya çalışan İspanya’nın papa nezdinde bundan böyle keşfedilen toprakların kime ait olacağına ilişkin olarak imzaladıkları bir antlaşma bu.

Bu anlaşma ile, yerküre bir elma gibi ikiye bölünmüş, Verde Burnu Adalarının yüz legua (eski bir uzunluk ölçüsü) ötesinden başlayan bir ayrım çizgisinin varlığı ve bu çizginin batısındaki toprakların İspanya’ya, doğusundakilerin ise Portekiz’e ait olacağı kabul edildi. Çizginin doğusunda kalan Brezilya Portekizlilerin oldu ve Güney Amerika’daki tüm diğer ülkelerden farklı olarak, Portekizce konuşulan bir ülke haline geldi.

Rio karnavalı

Rio Karnavalı hazırlıklarına 11 ay önceden başlanıyor, gösteriye katılan yaklaşık 48.000 katılımcı için gösteride giyilmek üzere binbir renkte 48.000 değişik kostüm hazırlanıyor. Rio Karnavalı’nda gösteriler iki gün boyunca, her akşam saat 20:00’de başlayıp sabah saat 07:00′ ye kadar sürüyor.

Foz do Iguaçu turkish coffee

Foz do Iguaçu gezim ve Türk kahvesi

15
Latin Amerika seyahatim Iguaçu'ya devam ediyor. Paraguay'ın başkenti Asuncion'dan bindiğim otobüsle geldiğim, bütün kaynaklarda güvenli olmadığı belirtilen Ciudad del Este'de sınırı geçerek Brezilya'ya giriş...
Porto Alegre Praca da Matriz

Porto Alegre Gezi Notları

20
Brezilya gezisi sırasında suç oranının yüksek olduğu hissediliyor. Bu yazımda Porto Alegre gezi notları, kentte yaşam, mimari ve sanat ile ilgili bilgi ve izlenimlerimi anlatıyorum. Brezilya'da her ev ve dükkan yüksek duvarlar, demir...
Brazil coffee cup

Brezilya gezi notları – Porto Alegre’de Alışveriş

4
Yaptığım Brezilya gezisi sırasında Porto Alegre kentinde evinde kaldığım arkadaşım Natassja ile her zaman gittiği süpermarkette alışveriş yaptık. Gittiğim ülkelerde market, pazar, dükkan, lokanta...
Porto Alegre Brazil

Porto Alegre’de Yaşam

22
Brezilya gezisi sırasında ilk kalacağım kent Sao Paulo ile Uruguay arasındaki uzun mesafenin ortalarında bir yerde daha kalmak istedim. Çok kişi Brezilya'da gezilecek yerler arasında...
mangostim mangosteen mangostam

Sao Paulo Merkez Pazarı

10
Sao Paulo merkezi halk pazarı Mercado Municipal kentin en canlı ve tarihi gıda alışveriş merkezi ve Brezilya'da gezilecek yerler arasında yer alıyor. Janaina ile...
Sao Bento

Sao Paulo’da Alışveriş

13
Sao Paulo gezisi Janaina ile kahvaltıdan sonra gittiğimiz Sao Bento semtindeki 25 Mart Caddesi ile devam ediyor. Portekizce, asıl adı Rua Vinte Cinco de Março,...
Sao Paulo

Sao Paulo Gezi Notları – Brezilya

8
São Paulo 20 milyon nüfusuyla Güney Amerika'nın ve Brezilya'nın en büyük kenti. Sadece kent merkezi 12 milyon. São Paulo 1554'te Portekizli papazlarca kuruldu. 1700'lerde...
Viaduto do Cha Sao Paulo

Sao Paulo’da Yaşam

168
Latin Amerika'da 1 Ayda Dört Mevsim seyahatimin ilk Brezilya durağı olan Sao Paulo'ya İstanbul'dan New York aktarmalı toplam 30 saat süren iki uzun uçuşla...

LATİN AMERİKA’DA 1 AYDA 4 MEVSİM: Brezilya-Uruguay-Arjantin-Paraguay HAZIRLIK

55
12 Temmuz - 10 Ağustos Latin Amerika gezisi! Latin Amerika kıtasına bulabildiğim en ucuz uçak biletini para ödemeden aldım. 2 yıldır hiç kullanmadığım Maximillerim uzak...