Brezilya‘nın Parana eyaletinin Foz do Iguaçu kentinden dünyanın en büyük şelalelerine gidiyorum. Foz do Iguaçu otobüs terminalinden yarım saatte bir kalkan Parque Nacional adlı ve 120 numaralı otobüsün bileti 2.65 Real (Brezilya para birimi), yaklaşık 2.5 TL. Bu otobüsle 40 dakikada ulusal parkın girişine ulaşıyorum. Iguazu Şelaleleri, Brezilya gezisi sırasında mutlaka görülmesi gereken muazzam bir doğa harikası.

 

iguazu falls
Dünyanın en büyük şelaleleri. Iguazu Şelalesi.

 

 

Iguazu’nun Yaramazları

Iguaçu’nun yaramaz sakinleri, bir rakun türü olan kayotiler (İng: coati, Prt: quati) her yerde dolaşıyor. Bazen yemeğinizi kapmaya çalışıyorlar ve bunu başarıyorlar. İnsanlara ısırık, yalama ve tırmalama yoluyla kuduz bulaştırabiliyorlar.

 

Alper Metin quati Iguazu Şelaleleri Iguazu Falls Brezilya gezisi
Milli Park’ta kayotilerle (rakun / coati / quati), Brezilya gezisi.

 

quati Iguazu Şelaleleri
Kayoti / quati / coati. Bir rakun türü. Iguaçu, Brezilya.

 

Iguazu Şelaleleri (Iguaçu) Hakkında Bilgi

Şelalelerin (İng: Iguazu Falls veya Iguaçu Falls) burada konuşulan Portekizce’deki adı Cataratas do Iguaçu, İspanyolcası Cataratas del Iguazú, yerli Guarani dilindeki söylenişi ise Chororo Yguasu. Brezilya’nın Paraná eyaleti ile Arjantin’in Misiones vilayeti arasında sınır oluşturan Iguazu Nehri üzerindeki şelaleler, nehri yukarı ve aşağı Iguazu şeklinde ayırıyor. Çoğu Brezilya tarafında olan nehir, San Antonio Nehri ile birleşmeden önce Arjantin-Brezilya sınırını oluşturuyor.

 

en güzel şelaleler
Dünyanın en güzel şelaleleri, Brezilya gezisi.

 

Iguazu Şelalesi Video

Dünyanın en büyük ve güzeli olan Iguazu Şelalesi video çekimlerim.

 

 

 

 

Dünyanın En Büyük Şelalesinin Efsanesi

Iguazu” ismi yerli Guarani dilinde “büyük su” anlamına geliyor. Efsaneye göre bir tanrı, Naipí adlı güzel bir kadınla evlenmek ister. Ölümlü sevgilisi Tarobá ile bir kanoda kaçmakta olan Naipí’ye hiddetlenen tanrı nehri bölerek şelaleleri yaratır ve aşıkları sonsuza dek sürecek bir düşüşe mahkum eder. Yaklaşık 150 milyon yıl önce oluşan şelaleleri ilk keşfeden Avrupalı, 1541 yılında İspanyol Álvar Núñez Cabeza de Vaca oldu. İşte dünyanın en güzel şelalesi.

 

güney amerika gezi
Cataratas do Iguaçu, Brezilya seyahati.

 

latin amerika seyahati
Brezilya.

 

 

Iguazu Şelalesi Nerede ?

Iguazu Şelalesi Dünyanın 7 Doğa Harikası  listesine girdi. Merkezi Cenevre’de bulunan İsviçre vakfı New7Wonders tarafından düzenlenen dünya çapındaki anket sonucunda ilk 7’de yer aldı. Milli park 1984 yılında UNESCO tarafından “Dünya Mirası” listesine alındı. Brezilya, Arjantin ve Paraguay sınırlarının kesiştiği yerde kalıyor, yarısı Brezilya, diğer yarısı Arjantin’de. Brezilya’da gezilecek yerler arasında başta geliyor.

 

brezilya'da gezilecek yerler
Dünyanın en güzel şelalesi, Cataratas, Brezilya. Iguazu şelalesi.

 

iguazu şelalesi
Cataratas do Iguaçu, en güzel şelale, Brezilya’da gezilecek yerler.

 

brezilya gezilecek yerler
Iguacu Şelalesi, Brezilya gezilecek yerler.

 

 

Iguazu Şelaleler Vadisi

2.700 metreye yayılan bu doğa harikasında yükseklikleri 60 ila 82 metre arasında değişen 275 şelale var. En ünlüsü olan Şeytan Gırtlağı (Devil’s Throat) U şeklinde, 82 metre yükseklik, 150 metre genişlikte. Şeytan Gırtlağı adlı dev şelalenin İspanyolca adı  Garganta del Diablo, Portekizcesi Garganta do Diabo.

 

brezilya iguazu
Iguaçu, Brezilya’da dünyanın en güzel şelalesi.

 

cataratas do iguaçu brasil
Dünyanın en büyük şelaleleri. Brezilya’da nereye gidilir?

 

brezilya iguaçu şelaleleri
Cataratas do Iguaçu, Brezilya gezisi, dünyanın en büyük şelaleleri.

 

 

ABD’nin “First Lady”si Eleanor Roosevelt bu nefes kesici doğa mucizesine baktığında, ağzından şu iki kelime dökülür: “Poor Niagara” (zavallı Niagara). Evet, Niagara Şelalesi daha ünlü ama bunlar daha büyük, geniş ve müthiş. Yaptığım  Latin Amerika seyahati sırasında gördüğüm en müthiş doğa harikası.

 

dünyanın en büyük şelalesi
Iguazu Şelalesi, Brezilya’da dünyanın en güzel şelalesi

 

iguazu şelale iguaçu şelale cataratas brezilya
Şelaleler, Brezilya.

 

brezilya gezisi
Iguazu şelalesi

 

Deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 90 metre olan Iguaçu Şelaleleri‘nin ortalama debisi saniyede 1.413 metreküp, Ekim ayında ise saniyede 2.506 metreküp. En zayıf akışın olduğu Nisan ayında 1.326 m3/s.

 

iguazu falls iguaçu falls iguazu şelale brezilya gezi
Dünyanın en harika şelalesi, Brezilya gezisi. Iguazu Şelalesi gezi rehberi.

 

iguazu şelale brezilya cataratas do iguaçu cataratas del iguazu
Iguazu Şelalesi gezi rehberi.

 

 

Milli Park

600.000 hektar alanda 400.000’den fazla ağaçlı vahşi orman içeren Iguaçu Milli Parkı’nda jaguar, puma, büyük burunlu kayman (timsahın akrabası), bordo memeli amazon, harpy kartalı, yaban kedisi, tapir, rakun, tamandua, peroba-rosa, ariticum, araucaria çamı ve az bilinen diğer birçok hayvan ve bitki türü yaşıyor.

 

brezilya gezi
Iguazu Şelalesi gezi rehberi. Brezilya’da gezilecek yerler.

 

brezilya iguaçu cataratas gezi
Brezilya’da şelaleler. Iguazu Şelalesi gezi notları.

 

Kayoti quati coati rakun Iguaçu Brezilya iguazu
Kayoti / quati / coati. Bir rakun türü. Iguaçu, Brezilya gezi notları.

 

Brezilya gezi
Brezilya seyahati. Iguazu Şelalesi hakkında bilgi.

 

Aşağıda gördüğünüz köpüklerin olduğu hat, suyun aşağıya düşmeye başladığı yer.

 

brezilya gezi
Brezilya’da gezilecek yerler. Iguazu Şelalesi gezi rehberi.

 

Serin ve coşkun suyun dibinde yemek yeyip dinleniyorum.

 

cataratas iguaçu
Milli Park, Brezilya.

 

brezilya çocuklar brazil kids
Brezilyalı çocuklar.

 

Iguazu Milli Parkı kapısının önünde, kente gitmek için otobüs bekliyorum.

 

Iguaçu Şelaleleri
Iguaçu Milli Parkı, Brezilya. Parque Nacional do Iguaçu. Iguazu Şelalesi gezi rehberi.

 

 

Güney Amerika gezimin sonuna yaklaşıyorum. Yarın çok uzun bir yolculuğa çıkıyorum. Iguaçu – Sao Paulo – New York -İstanbul yolculuğum aktarmalar ve 3 uçuş olmak üzere 40 saat sürecek..

22 YORUMLAR

 1. 02 subat 2015 de iguazu selalerıne gıdecegım gıtmeden once yazılarınız ve resımlerınız ıcın cok tsk ederım.cok doyuruce resım ve yazılarınız var.

 2. Ocak 5 de ben de Brezilya’ya gidiyorum.önce rio ya ardından san paulo ve iguazu şelalaesine gideceğim inşallah.yazıların için çok teşekkür ederim.Şili ye gitmek istediğini gördüm kesinlikle tavsiye ederim ben yer yüzünde öyle güzel bi ülke görmedim..

 3. 3 hafta sürecek inşallah.Amazonları çok merak ediyorum ama bi kaç makale okudum aşı falan olunması gerekiyormuş vaz geçtim.bakacağım.araba kiralayıp gezmek de istiyorum.şili de öyle yapmıştım 3000 km yol yapmıştım

 4. Merhabalar ;
  Haftaya yolculuğum başlıyor. Ay sonu şelalerde olacağım. Brezilya tarafındaki havaalanına inip hemen dibindeki otelde kalacağız. Tam bir günümüz var onun için bir kaç sorum olacak;
  * Yanımıza Brezilya Reali mi alsak Arajantin Pezosu mu?
  * Şalelerin Arjantin kısmı mı Brezilya kısmı mı daha güzel.
  * Bot turu fena cezbediyor beni gittiğinde yapmış mıydın. Maliyeti yolu yöntemini biliyor musun ?
  Son olarak çok yer gezdim senin yazılarından da çok faydalandım. Gitmediğini gördüğüm Brugge ve Krakowda benden sana tavsiye gelsin 🙂

  • Merhaba Ömer Bey. Dünyanın en büyük ve en güzel şelaleleri nefesinizi kesecek. Bir günde rahat rahat gezersiniz. Brezilya’da kalacağınıza göre elbette Brezilya para birimi real almanız gerekiyor. Her iki taraftan da çok güzel olduğu söyleniyor, ben Brezilya tarafını gezdim, yetti. Milli parkın kapısından şelalelere götüren tur otobüsü dönüşte bot gezisi yapılan yerde duruyor. Ben de indim, ama çok pahalı olduğu için yapmadım, bir sonraki otobüsle devam ettim. Ayrıca kendiniz fotoğraf çekemezsiniz, onlar suya dayanıklı makine ile çektiklerini CD’de fahiş fiyata satıyorlar. Rakamı hatırlamıyorum ama pahalı. Öneriler için teşekkürler. 🙂

 5. Son olarak çok yer gezdim senin yazılarından da çok faydalandım teşekkür ederim diyecek iken brugge elimi ayağıma dolandırmış direk tavsiye etmişim 🙂 Emeğinize sağlık…

 6. Evet arkadaşlar şu an São Paulodayim geçen 2 haftada,sau paulo ya indim 3 gece kaldıktan sonra araba kiraladim ve Rio ya geçtim ordan uçakla faz de iguacu selalerine gittim 1 gün kalıp keyfini sürdükten sonra Rio ya geri döndüm.orada da biraz kaldım ve sao paulo ya ğer döndüm.şu an her gün yağmur var trafik çok berbat olimpiyatlar yüzünden her yer inşaat.. keşke daha sonra gelseydim.Şubat ayı bence en uygun Ay.bu arada ben Brezilya tarafındaki şelale gittim.orayı tavsiye ettiler nedeni de Arjantin tarafındaki yerden selalere daha yakın oluyorsun ama manzarası o kadar güzel değilmiş.valla ben gördüğüm kadari ile çok güzeldi.kesinlikle tavsiye ederim.sorusu olan arkadaşlar a cevap vermeye çalışırım saygilar

 7. Merhaba hakan bey. Nisan ayında sao pauloya gidiyorum, araç kiralayip rio ordanda ıguaco ya gitmeyi planlıyorum. Rio dan igoaco ya arabayla yolculuk güvenli ve sorunsuz olurmu bilgl ve tafsiyelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

  • Bende bir ay önce geldim. İlla arabayla gezecem diyorsan bilemem ama Azul Airlines çok konforlu ve cok ucuz fiyatlara bilet satıyor.

 8. Merehaba Adaş.
  Ben Sao Paulo’dan Rio ya sorunsuz geçtim bi skıntı olmadı lakin iguaçu ya giden yollar nasldır onu bilemem. bu arada rio da düzenlenecek olimpiyat nedeniyle şehir içinde trafik çok fena rio da. iguaçu ya ben de düşünmüştüm araba ile gitmeyi ama uçakla daha makul gelmişti. yollar çok güzel yagmur ormanlarının içinden geçiyorsun tam arada durup keyfini çıkarmayı ihmal etme derim. ve son olarak her yerde radar var ummadığın yerde önüne çıkıyor. bizdeki gibi araba ile denetim yok mobese direkleri var çok fazla. ben o kadar dikkatli olduğum halde bi tanesine yakalanmışım. ATA car dan araba kiralama derim ben ordan kiraladım memnun kalmadım. başka bi sorun olursa seve seve cevaplarım kardeşim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz