Litvanya gezi rehberi olarak hazırladığım bu yazıda Litvanya şehirleri, hava durumu, vizesi, üniversiteleri, konumu, gece hayatı, gezilecek yerleri, uçak biletleri ve Erasmus hakkında bilgi veriyorum. Bozulmamış doğası ve sahilleri, arnavut kaldırımlı barok kentleri, tarihi, eğlencesi, eğitimi ve yemekleriyle, güzel Litvanya gezi için ideal bir ülke. Litvanya diğer Baltık ülkeleri arasında köklü devlet geleneği, hukuku ve üniversite eğitimi ile öne çıkıyor. Ben çoğu seyahatim gibi 1 ay süren Letonya Estonya Litvanya (Baltıklar) gezim sırasında CouchSurfing sayesinde evlerde bedava kaldım, fazla para harcamadım. Kuzeyin güzel Baltık ülkesine gitmek isteyenler için işte Litvanya gezi notları.

 

litvanya gezisi
Litvanya gezi rehberi.

 

Litvanya Hakkında Bilgi

Litvanya hakkında bazı ilginç bilgiler.

 

1. Litvanca Hint-Avrupa dil ailesinin en az değişime uğramış olan dilidir.

 

2. Litvanya bayrağı, trafik ışıklarıyla aynı üç renkten oluşur.

 

3. Litvanya’nın milli sporu basketboldur ve bu dalda dünyada üçüncü kabul edilir.

 

4. Dünyada resmi ulusal parfümü (Lietuvos kvapas) olan tek ülke.

 

5. Dünyada en yüksek hızlı İnternet bağlantısı bu ülkede.

 

6. Litvanyalı Zydrunas Savickas, Dünyanın En Güçlü Adamı yarışmasında birinci seçildi.

 

7. Avrupa’da Hıristiyanlığı en son kabul eden ülke.

 

8. Orta Çağ’da Avrupa’nın en büyük ülkesi oldu, şimdi küçücük.

 

9. Mısırdan votka yapmayı Litvanyalılar keşfetti.

 

10. 816 nehir ve 2.800 göl var.

 

11. Nüfus artış oranı -%0,28.

 

12. Ülkenin en yüksek noktası sadece 295 metre.

 

13. Dünyada kişi başına en çok sıcak hava balonu düşen ülke.

 

Bir Türkiye hayranı olan Litvanyalı CouchSurfing evsahibim, beni hem kasabasındaki aile evinde, hem de başkent Vilnius’taki öğrenci evinde konuk etti.

 

litvanya gezisi
Litvanya gezi notları.

 

Litvanya (Vilnius) Uçak Biletleri

İstanbul ile Vilnius arasında THY’nın Pazartesi, Çarşamba ve Pazar gidiş; Salı, Perşembe ve Cumartesi dönüş olmak üzere direkt, duraklamasız uçuşları var. Airbus Industrie A319 uçaklarla yapılan seferler 2,5 saat sürüyor ve bilet fiyatları 750-1200 TL arasında değişiyor. Tallinn duraklamalı THY İstanbul-Vilnius uçuşları ise Salı, Perşembe ve Cumartesi gidiş; Pazartesi, Çarşamba ve Pazar dönüş şeklinde ve 5,5 saat sürüyor. Cuma günleri sefer yok. Ukraine Intl Airlines ile her gün Kiev aktarmalı İstanbul-Vilnius uçuşları Kiev’deki bekleme süresine göre 5 ila 13 saat sürüyor ve bilet fiyatları 160-180 Avro arasında, uçaklar Boeing.

 

Litvanya Vizesi

Litvanya vizesi Schengen kapsamında olduğu için Litvanya’ya gitmeden önce Schengen vizesi almak gerekiyor. Yeşil (hususi) ve hizmet pasaportuna vize yok. Normal pasaport sahiplerinin her türlü amaçlı vize başvurusu için istenen belgeler:

 

1.  Pasaport (pasaport, ülkeden ayrılış tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerlilik süresine sahip olmalı ve 10 yıldan eski olmamalıdır).

2. Schengen vizesi başvuru formu (tamamı büyük harfle doldurulmalı ve imzalanmalı).

3. Tüm Schengen Ülkeleri’nde ve planlanan seyahat süreci boyunca geçerli ve en az 30.000 EURO teminatlı uluslararası seyahat sağlık sigortası bulundurulduğuna ilişkin belge.

4. Bir adet 35×45 mm yeni çekilmiş ve beyaz fonlu vesikalık fotoğraf.

5. Vize başvuru ücreti 60 Avro.

6. Ek olarak sunulması gereken destekleyici belgeler seyahatin amacına göre değişse de bunlar arasında uçak ve otel rezervasyonu, banka hesap dökümü, maaş bordrosu, vergi levhası, çalıştığını gösteren işyeri belgesi, öğrenci belgesi, etkinlik katılım belgesi, üniversitenin davet mektubu gibi belgeler var.

 

Ankara’da Mahatma Gandi Caddesi’ndeki Litvanya Büyükelçiliği’nin telefonu 0312 447 07 66.

Litvanya Haritası ve Konumu

Litvanya bize göre bir Kuzey ülkesi olsa da aslında coğrafi olarak Avrupa’nın tam ortasında kalıyor. Kuzeyinde Letonya, Doğusunda Beyaz Rusya, Güneyinde Polonya ve Batısında Rusya‘nın Kaliningrad ili var. Estonya ve İskandinav ülkelerine de yakın.

 

litvanya haritası
Litvanya haritası. Litvanya nerede?

 

Litvanya Hava Durumu ve İklimi

Litvanya kıyı ve kara iklimleri arasında bir geçiş iklimine sahip. Genelde yağmurlu olan Litvanya hava durumu, kışları fazla sert ve yazları aşırı sıcak olmaması nedeniyle cazip. Doğudaki iç kesimlerde kışlar, Batı kıyılarına göre altı hafta daha uzun sürüyor. Kıyılarda ortalama sıcaklıklar Ocakta -2, Temmuzda 17 derece, başkent Vilnius’ta ise Ocakta -5, Temmuzda 17 derece. Tabii bunlar ortalama sıcaklıklar olduğu için gündüzleri bu değerlerin üzerinde. Benim gibi yazın giderseniz Litvanya’da hava durumu gündüzleri 20-25 derece, geceleri 15-18 derece şeklinde olur.

 

litvanya kızları
Litvanya hava durumu.

 

Litvanya Para Birimi

Litvanya para birimi Litas 0,85 Türk Lirası ediyor, veya 1TL karşılığında 1,2 Litas alınabiliyor. Litvanya parası Litas (LTL) 1 Avro=3,4528 Litas olarak sabitlendi ve ülke 2004 yılında AB’ye girse de ulusal para kullanılmaya devam edildi ama avro da geçiyordu. Litvanya para birimi olarak avroya 2015 yılı başında resmen geçti, artık para birimi euro. Ülke genel olarak Türkiye’den ucuz.

 

Litvanya Şehirleri

Litvanya şehirleri pek büyük değil ama planlı ve güzeller. Ben başkent Vilnius’un yanı sıra birçok kasabasında ve köyünde kaldım.

 

Başkent Vilnius

Litvanya başkenti Vilnius ülkenin kültür, eğitim, ekonomi ve siyaset merkezi. Özellikle eski kent bölgesinin mimarisi çok güzel. Gezilmesi keyifli ve kolay başkent hakkında ayrıntılı yazım: Vilnius Gezi Notları

 

 

litvanya başkenti
Litvanya başkenti Vilnius. Katedral ve çan kulesi.

 

Alytus

Güneydeki Dzukija bölgesinde bulunan küçük kent, Nemunas Nehri’nin kıyısında.

 

alytus litvanya
Alytus

 

Kaunas

Güzel ülkenin ikinci büyük kenti Kaunas eskiden Rus İmparatorluğu’nun önemli bir kalesi, iki dünya savaşı arasında ülkenin başkenti idi. Ana yolların kesişme noktasındaki güzel Kaunas’ta arkadaşım Diana sayesinde iyi bir evde kaldım.

 

kaunas gezi
Kaunas, Litvanya.

 

Klaipeda

Ülkenin üçüncü büyük kenti Klaipeda önemli bir liman ve turistik gemiler de burada duruyor. Yazları çok sayıda etkinlik oluyor.

 

klaipeda gezi
Klaipeda, Litvanya.

 

Palanga

Baltık Denizi kıyısındaki bir tatil kasabası olan Palanga Litvanya’da yaz tatili için en turistik yer. Normalde 10.000 olan nüfusu yazları 50.000’i aşıyor.

 

litvanya kızı
Litvanya’nın turistik yeri Palanga.

 

Panevezys

Auksatitija bölgesinin merkezi olan küçük ve sakin Panevezys gezim, CouchSurfing evsahiplerim sayesinde harika geçti. Hem merkezinde kaldım, hem de Kristina beni köyüne götürdü, ailesinin çiftliğinde kaldık.

 

panevezys litvanya
Panevezys. Litvanya gezi notları.

 

Siauliai

Ülkenin dördüncü büyük kenti Siauliai kentleşme ve küreselleşmeden pek etkilenmemiş, sakin ve hoş bir kent.

 

siauliai litvanya gezi
Siauliai, Litvanya gezisi.

 

Telsiai

Samogitia bölgesinin merkezi olan küçük bir kent.

 

litvanya turları
Telsiai

 

Trakai

Başkentten 28km uzaklıktaki Trakai mutlaka gezilmesi gereken bir yer. Evinde kaldığım arkadaşım ile birlikte trenle günübirlik gittik. Trakai’de kaleyi ziyaret ettim, Türk asıllı Yahudi Karay’ların ünlü yemeği kıbın yedim.

 

litvanya gezi rehberi
Trakai. Litvanya gezi rehberi.

 

Litvanya’da Gezilecek Yerler

Küçük bir ülke olsa da Litvanya gezilecek yerler bakımından zengin.

 

1. Başkent Vilnius: Güzel mimarisi, kiliseleri, yemekleri, parkları ve eğlence hayatı ile Vilnius’suz bir Litvanya gezisi olmaz. Özellikle UNESCO listesindeki eski kent, Gediminas Caddesi ve Kulesi, Katedral Meydanı, Kraliyet Sarayı, Başkanlık Sarayı ve müzeleri, Litvanya’da gezilecek görülecek yerler arasında önemli.

 

2. Trakai Ada Kale: “Küçük Marienburg” olarak da adlandırılan Trakai Kalesi küçük bir ada üzerinde ve Büyük Litvanya Dükalığı döneminde bir yönetim merkeziydi. 17. yüzyıldaki savaşlarda ciddi zarar görmüş olsa da 20. yüzyılda başarılı bir şekilde onarıldı ve bugün ünlü bir turistik yer.

 

3. Kaunas Kalesi: 14. yüzyılın ortasından kalma kalenin bugün yaklaşık üçte biri ayakta.

 

4. Palanga: Deniz-kumsal-eğlence tatili için ideal Palanga’da çam ormanı da var.

 

litvanya kızları
Palanga sahili, Litvanya tatili.

 

5. Siauliai: Buradaki ünlü Haç Tepesi, binlerce haç dikili olan, ilgi çeken bir yer.

 

6. Druskininkai: Ülkenin en büyük çam ormanıyla çevrili ve en güneyindeki Druskininkai, Polonya sınırına yakın. Arkadaşım Diana beni buradaki yazlık evlerine götürdü, Sovyet sanatoryumunda kaplıca suyu masajı yaptırdık ve kısa bir oksijen uygulamasına girdik.

 

7. Aukstaitija Ulusal Parkı: Büyük boynuzlu geyiklerin ve yaban domuzlarının yaşadığı ormanda türleri azalmış birçok kuş ve bitki türü de var. 126 tane gölde su sporları yapılıyor. Orman köylerinde güzel ahşap kiliseler var.

 

litvanya gezi rehberi
Aukstaitija Milli Parkı. Litvanya gezi rehberi.

 

8. Labanoras Bölge Parkı: Kara leylek, orman horozu, leylek ve türü azalmış diğer kuşların yaşadığı orman, vaşak ve kurtların da yaşam alanı. 285 gölün yetmişinde yüzülebiliyor.

 

9. Tarih öncesi kaleleri: Ülkede birçok prehistorik kale var. Kernave, Medvegalis, Merkine, Napoleono kepure, Punia ve Satrija, tarih öncesi kale kalıntılarından başlıcaları.

 

10. Kedainiai: Ülkenin coğrafi merkezindeki eski kent son derece temiz ve şık. Tarihi eserleri ve salatalık festivali ile ünlü bir gezilecek yer.

 

11. Moletai Göller Bölgesi: İki yüzden fazla gölü olan bölgede çiftlik evleri ve küçük kıyı otelleri var. Litvanya’da bir tatil cenneti.

 

12. Europos Parkas ve Purnuskes köyü: Avrupa’nın tam ortasındaki köy ve yanındaki park, Litvanya’da gezilecek yerler arasında yer alıyor. Arkadaşım beni götürdü ve açık hava sanat eserlerini gezmekten keyif aldım. Başkent Vilnius’a 26km uzaklıkta.

 

13. Belmontas: Fransız Belmont Yeldeğirmeni’nin onarılarak turizme açıldığı Belmontas’ta bir kültür merkezi, kafe, lokanta, nehir, ahşap köprü, doğa yürüyüşü alanı var.

 

14. Grüto Parkas: Zengin bir adam Sovyet dönemi eserlerinin yakılıp yıkılmasına üzülerek ciddi bir servet harcamış ve kurtarabildiği heykelleri, tabloları, nesneleri burada toplayıp sergiliyor. Geniş bir arazideki parkta Sovyetler Birliği döneminden kalan nesnelerle komünist dönemin yapıları, kurumları, lokantaları yeniden kurulmuş.

 

15. Köyler: Arkadaşım beni köyüne götürdü ve hayran oldum. Birbirinden kilometre uzaklıktaki kocaman ahşap köy evleri, çeşit çeşit hayvanlar, sıcak ve konuksever insanlarını sevdim.

 

Litvanya Üniversiteleri

Avrupa’nın en yüksek eğitimli halkının yaşadığı ülkeye Türkiye’den okumak için giden epey öğrenci var. Bir kısmı Erasmus projesiyle dönemlik, bazıları da fakülte okumak için gidiyor. Litvanya üniversiteleri arasında Vilnius Üniversitesi (Vilniaus universitetas – VU), Kaunas Teknoloji Üniversitesi (Kauno technologijos universitetas – KTU), Vytautas Magnus Üniversitesi (Vytauto Didžiojo universitetas – VDU),  Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi (Vilniaus Gedimino technikos universitetas – VGTU), Klaipeda Üniversitesi (Klaipedos universitetas – KU), Siauliai (Šiaulių universitetas – ŠU), Mykolas Romeris Üniversitesi (Mykolo Romerio universitetas) ve European Humanities Üniversitesi (Europos Humanitarinis Universitetas – EHU) en iyileri olarak sayılabilir. 1579’da kurulan Vilnius Üniversitesi, köklü geçmişi ve kaliteli eğitimiyle biliniyor.

 

litvanya üniversiteleri
Litvanya üniversite eğitimi ve Erasmus.

 

Litvanya Gece Hayatı

Litvanya gece hayatı eğlenceli ve canlı. En çok bira içiliyor ve Svyturys, Kalnapilis, Utenos, Horn ile Gubernija markaları seviliyor. Küçücük ülkede elliden fazla bira çeşidi var. Yarım litrelik bira fiyatı markette 0,5 – 1 Avro, barda 0,7 – 2 Avro. Ülkede ucuz ve kaliteli votka (degtine) da var. Yöreye göre değişiklik gösteren Samane adlı geleneksel bir içki de bulunuyor. Devlet denetiminde üretilen Midus adlı içkinin üretiminde yapraktan böğürtlene ve ağaç kabuğuna kadar envai çeşit bitki kullanılıyor. Daha hafifleri olsa da %75 alkollü sert olanları fare zehiri veya tuvalet temizlik maddesi olarak mı kullanıyorlar bilmiyorum.

 

litvanya eğlence
Litvanya gece hayatı.

 

Ülkenin başlıca kentlerinden bazı eğlence yerleri:

 

Vilnius gece hayatı ve barları: Gravity, Old Town, RingBar, Neringa, Gelezinis Kablys, Universiteto PUB, Gero Viskio Baras, Brodvejus Club, Disco 311 Buddha, Exit Vilnius Club, Mojo Lounge Vilnius, Play Club, Pabo Latino, Jazz & Rock Cafe, Tamsta, Tarantino, Artistai.

 

Kaunas barları: Baras 91, BO Bar, Crazy House, Gildija, Ginger Bar, Kankles, Gargaras Club, Underground Pub, Zemyn Upe, Zero Club.

 

Klaipede barları: Bar4Soul, Faksas, Herkus Kantas, Muitine, Leika, Dr. Who Club, Fabrik Disco, Relax, Roxy Club.

 

Palanga gece hayatı: Bar Bar’a Beach Bar, Laukiniu Vakaru Salunas, Nese Relax Club, Vandenis Music Club.

 

Panevezys barları: Gyvo Alaus Krautuvele, Tuborg Rezidencija Club, Vynine, Puntukas Club, Aragvi Club.

 

Siauliai gece hayatı: Brodvejaus Bar, Kapitonas Morganas Bar, Kisene Bar, Vyno Rusys, Teatro Bufetas DJ Club, Pegasas Club.

 

Litvanya’da gezdiğim yerleri ayrı birer yazıyla anlatacağım.

99 YORUMLAR

 1. Alper hocam benim memleketi yazmışsınız sonunda 🙂
  Ben Telsiai’ de kalıyorum gittiğimde ama ülkenin Güney’ i hariç hemen hemen yarısını gezdim, biz eşimle en çok Klaipeda’ yı seviyoruz, ayrıca karşıda Nida (ada tarafında) yaz aylarında çok güzel konserler aktiviteler oluyor, büyük şehirlerde Kaunas – Vilnius – Klaipeda vs gibi eski şehir bölgeleri çok güzel Gedimino kalesinden bütün Vilnius izlenebilir, anlatacak çok şey var 🙂 devamını bekliyoruz,

 2. Vilnius ile ilgili detaylı bilgi yazarsanız çok sevinirim. Yakında erasmusla litvanyaya gideceğim bu bilgiler çok işime yarayacak. (Özellikle şehir içi ve şehirler arası ulaşım ile ilgili bilgiler)
  Teşekkürler

 3. italyada erasmus yaparken oda arkadaşım litvanyalı idi. gayet de sıcakkanlı arkadaş canlısı idi. insanları samimi ve yardımsever. benimde gidesim geldi oralara. Benim arkadaş Justas ile iletişime geçme vakti 🙂

 4. Tüm yazılarınızı zevkle okudum, teşekkürler. 48 yaşında iki erkek arkadaşız. Arkadaşıma yurtdışı gezisi borcum var. Yabancı dilimiz iyi letonya, Litvanya, Estonya ve finlandiyayı 10 günde gezebilirmiyiz? gündüz kültür gezisi gece eğlence için değer mi?

  • Merhaba Mehmet Bey,
   Gezi yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim.
   Ben Letonya, Litvanya ve Estonya’yı bir ayda, Finlandiya’yı başka bir seyahatte iki haftada gezdim. Bence 10 gün için 2 komşu ülke seçin. Kültür gezisi ve gece hayatı için çok güzel ülkeler.

 5. Hocam merhabalar.Ben altmisbes yasinda hep gezmeye merakli, yerinde durmayi sevmeyen bir yaratilista olan,ama ihtiyar olmayan biriyim.İsten gucten ayrildiktan sonra sirf gezebilmek icin tir surmeyi ogrenip birkac yil kendi aracimla Balkanlari dolastim.-calistim-Artik otomobille cikmaya ugrassamda yalniz olmuyor.Sizin gibi sosyal biri olmayinca kalacak yer,gidilecek-gezilecek bolge. de bilemiyorum.Cok uzattim kisaca ne onerebilirsiniz bu ‘Amcaya,

  • Merhaba Uğur Bey Amca,
   Balkanları herkese öneriyorum ama gezmişsiniz. Bence sırada Kafkaslar olmalı. Asıl Baltıklar çok güzel. Mesafe sizin için uzak değilse Estonya Letonya Litvanya gezisi harika olur.

   • Alper Hocam benimde bir iki sorum olacak 1.si litvanya da vize istediginden vize sartinda 30 bin euro teminatli sigorta istiyor anlanadigim nokta ornegin bir haftaligina shengen ulkelerine gittigimizde bu kadar agir yuklu teminatin tamamini vermek zorunlulugu var mi 2.si gezi notlariniza bakiyorum gitmediginiz ulke kalmamis ornegin bir guney amerika ulkesine gittigimizde sadece ucak gidis donus en az 5 bin lirayi buluyor sormak istedigim acaba bir kurum tarafindan ucak yol masraflariniz karsilanip rehber gorevli olarak mi gidiyorsunuz yoksa bu kadar maliyeti yuksek gezileri bizzat kendiniz mi karsiliyorsunuz yanitlariniz icin simdiden tesekkur eder esen kaliniz

    • Merhaba. Litvanya vize istiyor evet. O rakam teminat, yani başınıza bir şey gelmesi durumunda size sağlanacak en yüksek bedel. Sigorta ücretiniz 20-30 avro gibi bir şey olur en çok. Uzak ülkelere uçak bileti için şimdiye dek en fazla 2.000 lira ödedim gidiş dönüş. Güney Amerika’ya direkt uçuşlar pahalı olduğu için aktarmalı, yolculuğu çok uzatarak ama daha ucuza gittim hep. Rehberlik hiç yapmadım, sadece son zamanlarda birkaç ülkenin turizm bakanlığı tanıtım için davet etti. Orta gelirli bir işim ve sade bir yaşamım var. Kendim karşılıyorum.

 6. Alper hocam, ben litvanyaya gitmeyi planlıyorum hatta az önce uçak biletimi aldım 17 gün kalıcam. yeşil pasaportum var vizeye gerek yok değil mi kaç gün kalabiliyoruz yeşil pasaportla bilginiz var mı

  • Yeşil pasaportla Litvanya’ya rahatlıkla girersiniz Tuğberk Bey. Kalış süresi sınırını bilmiyorum, büyük olasılıkla 90 gündür, ama bir aydan fazla kalacaksanız konsolosluğu arayıp sormakta yarar var.

 7. Alper bey,
  60 yaşında bir yargıcım, ırsat buldukça THY promosyonları ile ülke ülke geziyoruz. Bu kez de 17-29 Nisan 2015 tarihleri arasında 9 gün Litvanya, Letonyo,Estonya, Helsinki ve Minski içine alın bir gezi planladım. Siz den öğrenmek istediğim bu geziyi kiralık araç ile mi yoksa, otobüs,tren vb.ulaşım araçlarımı ile gerçekleştirmek daha iyi olur.? Ayrıca Vilinus havaalanından kiralanan bir araç ile saydığım ülke ve şehirlere gidebilmek mümkün mü? Trafik uygulamaları ve yol güvenliği ile araç park güvenliği nasıl?
  Bu konularda bizleri aydınlatırsanız çok müteşekkir olacağım.
  İyi geceler

  • Merhaba Şemsettin Bey,
   Saydığınız yerlerin hepsine gittim fakat üzgünüm ki sorularınızın yanıtlarını bilmiyorum, hayatımda hiç araba kiralamadım. Litvanya, Letonya ve Estonya’yı 1 ay boyunca otobüsle gezdim. Bir başka kez Finlandiya ve İsveç’e, diğer bir aylık seyahatimde ise Beyaz Rusya ve Ukrayna’yı gezdim. Minsk için tren, diğerleri için otobüs uygun olur bence. Saygılar.

 8. Merhaba Alper Bey
  Ben Tevfik YILMAZ Ankara da yaşıyorum, oğlum burak üniversitede okuyor ve ERASMUS vasıtası ile 2015 Ağustos-2016 Ocak döneminde Litvanya Kaunas Teknoloji Üniversitesi (Kauno technologijos universitetas – KTU) de eğitim alacak.
  Bana, bizim ne yapmamız gerekecek, oğlum nerede kalacak ve en önemlisi bize kaç paraya mal olacağı hakkında yardımcı olabilirmisiniz.
  Şimdiden çok teşekkür ederim. Telefon ile görüşme imkanımız olursa çok sevinirim. 0532 642 69 28
  İyi günler dilerim.

  • Merhaba Tevfik Bey,
   Ben Kaunas’a gittim ama gezmek için, Erasmus hakkında bilgim yazımdaki kadar. Oğlunuzun okuduğu üniversite onun işlemlerini yapıp yönlendirecektir. Oradaki üniversite yurt imkanı sunar, oğlunuz istemezse ev kiralar. Genel olarak Litvanya Türkiye’den ucuzdur. Tebrik eder, başarılar dilerim.

 9. Merhaba Gülsemin. Tam emin değilim ama okul Maritime Academy olması gerekiyor.Şehri bilmiyorum:( bilgisayarım yeni geldiğinden(bozulduğu için) ve kongreye hazırlandığımdan detaylı araştıramadım. Koordinatörden tam öğrenince yazacağım

 10. mrb. agustos ayında litvanya ya gidip 10 gün gezmeyi düşünüyorum.vilnusta livanyalı bir arkadaşım var o gezdircek bir litvanyalı olarak guzel bir şekilde gezdireceğini dusunuyorum.10 gunluk yanıma ne kadar ne kadar ucret almalıyım 🙂 ve arkadasım erkek 18 yasında hediye olarak ne göturebilirim.

  • Merhaba. Genel olarak rakam vermekten kaçınırım, herkesin harcama tarzı ve beklentileri farklıdır. Kalacak yeriniz varsa Litvanya’da günde 30-35 avro karşılığı bir parayla rahat gezebilirsiniz, idareli giderseniz daha az harcarsınız, Litvanya pahalı bir ülke değil. Türk kahvesi, içki, lokum hediye götürebilirsiniz.

 11. Merhaba alper bey,ben ve eşim üniversite projesi için litvanya’nin panevezio şehrine gideceğiz yalnız üniversite sadece eşimin masraflarını karşılıyor. Sizin orada kaldığınız kişinin mailini verebilir misiniz yada siz iletisime geçebilir misiniz.bende couchsurfing e üye oldum ama çok yeni olduğum için orada bir evsahibi bulmam uzunsurebilir.bizim işimiz biraz acil yardimci olursaniz çok sevinirim.simfiden tesekkurler

  • Merhaba Zerrin Hanım. Couchsurfing bu şekilde işlemiyor. Kendiniz Litvanya Panevezys kentindeki üyeleri aratarak istek göndermelisiniz. Olumlu yanıt almanızı sağlayacak bilgileri Çeşitli sayfamdaki ilgili yazımda anlattım. İyi bir Litvanya seyahati dilerim.

 12. Alper bey benim litvanya’da kız arkadaşım var biz 3 yıldır konuşuyoruz ve evlenip beraber Litvanya’da yaşamak istiyoruz.Çünkü kız arkadaşım Litvanya’da bir turizm firmasında çalışıyor bu yüzden litvanya’da yaşamak istiyor.

 13. Hocam ben temmuz ayında Litvanya tatil yapmak istiyorum..Klaipeda ve palagayı düşünüyorum..bu konuda yardımcı olursanız sevinirim..şimdiden Teşekür ederim..

 14. MERHABA ALPER BEY,

  BİZ 2 ARKADAŞ 11-15 EYLÜL TARİHLERİNDE LİTVANYA İÇİN GEZİ PROGRAMI YAPMAK İSTİYORUZ.
  İSTANBUL-RİGA UÇAK İLE
  RİGA VİLNİUS’a TREN VEYA KARAYOLU İLE GİDİP
  VİLNİUS’dan İSTANBUL’A UÇAK İLE BİR PROGRAM DÜŞÜNÜYORUZ.

  MEVSİM İTİBARIYLE GEZİ PROGRAMIMIZ UYGUN MUDUR. ÇOK YAĞIŞ VEYA SOĞYUK OLUR MU?
  GİDİLECEK YERLER KONUSUNDA BAŞLIK OLARAK BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ.?
  TEŞEKKÜRLER
  TEŞEKKÜRLER

  • Merhaba Sema Hanım. Tatil için iki güzel ülke seçmişsiniz. Litvanya’da Eylül ayında hava durumu biraz serindir ama soğuk değil; gündüz hava sıcaklıkları 14-18 derece, gece ise 8-10 derece arasında seyreder. Yağmur muhtemelen göreceksiniz. Litvanya’da belli bir günde yağmur yağma olasılığı neredeyse yüzde eli. letonya’da bu ihtimal yüzde 33. Gezilecek yerler yazılarımda var. Başkentler şart olmak üzere Trakai, Kaunas ve Jurmala’yı tavsiye ederim. Fakat süreniz çok kısa, hepsi olmaz. Ben olsam başkentler dışında bir yere gitmezdim. Belki sadece Trakai ve Europas Parkas olabilir.

 15. Merhabalar Alper Bey , ben ve bir arkadaş olmak üzere 2 arkadaş Kaunas Technology Üniversitesinde intörn mühendis olarak görev alacağız 26 eylülde gidip ocağın ilk haftasında dönmüs olacağız ama internetten edindiğim bilgilere göre kışları baya sert geçiyormuş galiba ve bizde Mersin li oldugumuz için alışkın değiliz pek. Biraz bu konu hakkın da aydınlatırsanız sevinirim.Teşekkürler

  • Merhaba. Litvanya bir Kuzey Avrupa ve Baltık ülkesi, kışlar soğuk geçer. Sizin kaldığınız sürece hava durumu, en soğuk ay Aralıkta sıcaklıklar gündüz -1 ile -3, gece -5 ile -7 arasında olur. Aşırı bir soğuk hava değil. Botlar kabanlar sağlam olsun.

 16. Merhaba Alper Bey ben ileride burada yasamayi dusunuyorum yazilim muhendisligi okuyorum bu ulkede is bulabilir miyim. Hangi is alanlari bu ulkede yaygindir ya da

 17. Merhabalar
  Gezi yazılarınız çok güzel uzun süredir sizi takip ediyorum.Bir şey sormak istiyorum.Gittiğiniz ülkede yazdığınız bar ve diskoların çoğunu internetten mi alıyorsunuz yoksa gecelerin adamımısınız 😀
  İyi günler

 18. Öncelikle bu güzel bilgileriniz için tekrar teşekkür ederim . Gerçekten okudukça okumak istiyorum. Çok sade ve eğlenceli bir dille anlatıyorsunuz.Litvanya, erasmus için gerçekten çok iyi bir ülke. Oraya giden birçok arkadaşıma halk çok yardım etmişti.

 19. Oğlumuzu Erasmus la litvanya ya gönderiyoruz. Harçlığını nasıl vermeliyiz. Burda ki hesabına tl yatıracak orada euro olarak çekmesi uygun olurmu

  • Evet, Türk bankasındaki mevduat hesabına yatırdığınız parayı oğlunuz Litvanya’da ATM banka makinelerinden avro olarak çekebilir. Küçük bir komisyon kesilir. Komisyonun miktarı çekilen parayla doğrusal olarak artmaz, örneğin 50 avro çektiğinde 5 lira kesiliyorsa 100 avro çektiğinde 10 lira değil 7 lira kesilir, bu nedenle küçük miktarlarda para çekmesin. Oğlunuza Litvanya’da Erasmus eğitiminde başarılar dilerim.

 20. Alper bey çok teşekkür ederim. Anladığım kadarı ile oğluma buradaki hesabına TL yatırarak para göndermiş olmak mümkün. Litvanya bankaları ile uğraşmaya gerek yok.

 21. Merhaba Alper Bey, Yazılarınız çok güzel, yol gösterici, tebrik ediyorum. Tallinn iniş-dönüş on günlük bir gezi planlıyorum. Riga ve Vilnius’u da katarak. Yazılarınızı okuyunca bu süre yeterli gelmeyecek gibi geldi. Helsinki’ye de günü birlik feribotla geçmeyi planlıyordum. Nasıl bir plan yapmalıyım sizce? Teşekkür ederim.

  • Merhaba. Ben Litvanya dahil üç Baltık ülkesini 1 ayda gezdim ve çok keyif aldım. 10 günde sadece 3 başkent ve günübirlik Helsinki mümkün. Ama biraz daha rahat gezmek isterseniz Helsinki’yi plandan çıkarın. Blog yazılarıma ilginize çok teşekkürler.

  • Merhaba. Vilnius’tan Siauliai kentine 14:15, 16:45 ve 17:45 saatlerinde tren, her gün çok sayıda, ortalama saatte bir otobüs var. Siauliai aslında Letonya’ya daha yakın. Siauliai’den Hill of Crosses (Kryžių Kalnas) adlı çok sayıda haç bulunan tepeye, otobüs istasyonundan Joniskis yönüne giden herhangi bir otobüse binip Domantai durağında inmeniz gerekiyor. Buradan tepeye 2 kilometre yürüyerek gidiliyor. Šiauliai-Riga arasında çalışan taksi dolmuşlarla da gidebilirsiniz. Gitmişken Hill of Crosses’a 300 metre mesafede bir Saint Casimir Fransiskan manastırı var.

 22. Merhabalar Alper Bey, sizden bir konuda yardım isteyeceğim. Oğlum Vilnius’ta işe başladı ev kiralamak istiyoruz orada bize yardımcı olacak Türkler var mı sizin tavsiyeleriniz olabilir mi ev sahipleri İngilizce bilmedikleri için zor oluyor. Hangi semt daha güvenli ve oturulabilir. Ev buluncaya kadar biz öğrenci evi konuk evi gibi yerlerde kalabilir miyiz, nerelere başvurmak lazım. Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler. Ayın 15 gibi gidicez bir aksilik olmazsa.

  • Merhaba Tülay Hanım. Litvanya güzel ve güvenli bir ülke, başkent Vilnius da. Size şehrin bölgeleri ve semtleri hakkında genel bilgi verebilirim. Tarihi Old Town elbette kentin en önemli ve merkezi bölgesi. Başkentte 2 seçkin semt var; Antakalnis ve Zverynas, Vilnius’un en iyi ve elit semtleri olarak kabul ediliyor. En kötü bölgeler ise Naujoji Vilnia, Naujininkai, Kirtimai, Aukshtieji Paneriai ve Zemieji Paneriai; ama kötü derken “beğenilmeyen” demek daha doğru olabilir, çünkü güvenlik açısından sorun yok. Naujamiestis, Zirmunai ve Shnipishkes ise yerine göre değişiyor. 1970 ve seksenlerde inşa edilen yeni yerleşim yerleri Lazdynai, Karolinishkes, Virsulishkes, Fabijonishkes, Pashilaichiai, Sheshkine, Jeruzale ekonomik olarak düşünülebilir. Tarande ve Bajorai mahallelerinde yeni konutlar var. Santarishkes bölgesinde klinik ve poliklinikler yoğun. Sauletekis semtinde üniversiteler ve öğrenci yurtları, hosteller var. Türk tanıdığım yok. Ev tutana kadar uygun otel veya guesthouse rezervasyonu yapmanız mantıklı olur.

 23. Sayın Metin bey. Litvanya’da kehribar üretimi ve işlenmesi olduğu biliniyor. Kehribar satışı ve ülke dışına çıkarılması hususunda kısıtlama veya yasak var mı? Bu taşların çıkarıldığı ve ucuza alınabilecek yerler hakkında bilgi verebilir misiniz?

  • Merhaba. Litvanya’da amber (kehribar) satışı ve ihracatı hakkında bilgim yok. Bu konuda üretim ve toptan satış yapan Amper Pictures UAB ile Ambersmile firmalarına danışabilirsiniz. İyi günler.

 24. Alper Bey Merhaba
  Bir konuda yardımınıza ihtiyacım olacak benim 9 yaşında bir oğlum var ve onunla birlikte Litvanya’da yaşamak istiyorum ama oğlumun okul olayını nasıl çözebilirim. Nasıl bir yol izlemeliyim. Bana yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba. Litvanya’da yabancıların ilk ve orta öğretimi konusunda bilgim yok ne yazık ki. En sağlıklı bilgiyi Litvanya Konsolosluğu ile Litvanya Eğitim ve Bilim Bakanlığından edinebilirsiniz.
   Bakanlık: smmin@ smm.lt +370 5 219 1190
   Elçilik: amb.tr@ urm.lt 0 312 447 07 66

  • Merhaba. Utena Litvanya’nın 31 bin nüfuslu bir kasabası. Güzel bir doğaya ve göllere sahip. Utenos Kolegija adlı yüksek öğretim kurumunda Erasmus eğitimi düşünüyorsunuz sanırım. Küçük yer olmasının maliyet avantajı var, yurtta ayda 50 avro, ya da birkaç öğrenci birlikte 200 avro fiyata ev tutup kalmak mümkün. Kışın soğuk olur ama Yaz ve Bahar mevsimleri güzel. Sakin bir dönem geçirmek isterseniz bence iyi fikir.

 25. Merhaba, Erasmus ile Litvanya’ya gitmeyi düşünüyorum. Yalnız Kaunas’taki Kauno Kolegija ile Siauliai’de ki Siauliai State College arasında kaldım. Sizce şehir ve üniversite olarak hangisini tercih etmeliyim? Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Merhaba. Bahsettiğiniz üniversiteler hakkında bilgim yok, belki okurlarımdan binenler vardır. Şehir olarak Kaunas’ı tercih ederdim, daha güzel ve büyük bir kent, imkanları daha fazla.

 26. Merhaba Erasmus için gelen öğrencilerin kalacak yerleri nasıl ayarlanıyor bir bilginiz var mı bilenler yazabilir mi -klaipeda üniversitesi-

  • Merhaba Klaipeda Üniversitesi’nin öğrenci yurdunda 81 tane iki kişilik, 8 tane tek kişilik, 4 de engelli odası var. Yurt başvurusu için inga.maroziene@ ku.lt adresine e-posta yazabilirsiniz.

   Ayrıca üniversitenin Klaipeda’daki bazı otellerle öğrencilere indirim anlaşması var, oteller için iletişim: stimc.svmf@ ku.lt.

   Hostel ve daireler için de şu adrese bakabilirsiniz:
   https:// erasmusu. com/en/erasmus-klaipeda/student-housing

   Umarım Erasmus yoluyla kalanlardan da bilgi gelir.

 27. Merhaba 2 yaşındaki kızımızla Romanya Moldova Ukrayna Belarus Letonya Litvanya Estonya Polonya gezisi planlıyoruz.Y olculuklarımızı tren ve otobüs ile yapacağız. Rotamızdaki sizin gittiğiniz ülkeler planlamalarımızı yaparken bize güzel rehber oldu. Teşekkürler.

 28. Merhaba, ben ve arkadaşım Litvanya Kaunas Üniversitesi’nde okumayı düşünüyoruz da aylık gider olarak 400 euro yeterli midir sizce? Aslında çok araştırdım ama sizden de duymak istiyorum..

  • Merhaba. Kaunas İstanbul ile fiyatlar açısından karşılaştırdığımda ortalama yüzde 20 daha pahalı. Örneğin ulaşım bizden ucuz, ama lokantalar pahalı. 400 euro bir öğrenci için yeterli görünüyor ama elbette harcama tarzınıza ve beklentilerinize bağlı.

 29. Merhabalar. Litvanya’ya Erasmus için gidebilirim ama bir konuda az bir şey endişeliyim acaba orada eşarplı kişilere saygıları var mıdır? Teşekkürler.

 30. Merhabalar. Ben Erasmus için Litvanya’ya gidebilirim ama bir konuda biraz endişeliyim acaba Litvanya toplumu eşarplı bayanlara saygıları var mı?

 31. Merhaba, Litvanya’da psikoloji bölümü okumak istiyorum. Yaşam standartları Türkiye’ye göre pahalı mı ya da okuyacağım yer diye sorayım. En önemlisi ev kiraları ne kadar bilginiz var mı acaba?

  • Merhaba. Litvanya’da fiyatlar başkent ile küçük şehirler arasında her ülkede olduğu gibi değişiyor. Biliyorsunuz geçen yıl Türk Lirasının değeri tüm dünya paraları karşısında yarıya indi ve hızla yoksullaştık, eskiden beri Litvanya Türkiye’den ucuz bir ülke iken, artık pahalı. Örnek olarak Vilnius ile İstanbul’u karşılaştırırsak Litvanya’da genel fiyatlar ve yaşam Türkiye’den %30 daha pahalı. Vilnius’ta ucuz lokantada yemek 50 lira (8 avro), orta kalite bir restoranda içki dahil 3 çeşit yemek 17 avro, hızlı yemek zincirlerinde basit menü 5 avro, yerli bira lokantada barda 3, markette 1 avro, 1.5 litre şişe su 0.65 avro, 1 litre süt 0.9 avro, ekmek 1 avro, tavuk 4.5, et 7 avro, domates 1.3 avro, belediye otobüs bileti 1 avro, 60Mbps hızda sınırsız internet 11 avro, kaliteli bir yazlık elbise 35 avro, tek odalı stüdyo daire kiraları şehir merkezinde 500, banliyöde 300 avro. Benim bildiğim fiyatlar bunlar. Umarım kafanızda Litvanya’da yaşam maliyeti konusunda genel bir tablo oluşturur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz