ABD

Alışveriş, otomobil, yeme-içme ülkesi ABD‘nin (USA) Kaliforniya eyaletine iki kez gittim, Hollywood’u gördüm, üç boyutlu sinema ve televizyon teknolojilerini inceledim. (United States of America – Amerika Birleşik Devletleri) Bir kez de New York’a gittim. Bu sayfamda Amerika gezisi rehberi, turları ve seyahat planı, Amerika hakkında bilgi, ABD’de gezilecek yerler, Amerika gezi yazıları, Los Angeles ve Hollywood gezi rehberi, New York gezi notları bulabilirsiniz.

ABD hakkında bilgi

Bir Kuzey Amerika ülkesi olan Amerika Birleşik Devletleri 9.834.000 kilometre kare yüz ölçümüne ve 321,4 milyon nüfusa sahip, büyük ve kalabalık bir ülke. Amerika Birleşik Devletleri ormanları, çölleri, dağları, yüksek düzlükleri ve verimli ovaları ile çeşitli özellikleri bulunan dünyanın en büyük ülkelerinden biri. Amerika kıtası ana karası üzerinde bulunan Amerika Birleşik Devletleri; doğuda Atlas Okyanusundan batıda Büyük Okyanus’a kadar 4.500 km genişliğindedir. Kuzey sınırını Kanada, güneyini ise Meksika körfezi çevirmektedir. Saatte 96 km hızla giden bir tren, ülkenin bir ucundan öbür ucuna 48 saatten fazla bir zamanda varabilir.

Alaska ve Hawai ise ana karanın dışındaki topraklarda kalıyor. Alaska, Kanada’nın kuzeybatısında Hawai ise, Büyük Okyanus’ta olup, kıta üzerindeki ABD’nden 3.200 kilometre uzaklıkta. Alaska 50 eyaletin içinde yüz ölçümü en fazla olanı. Ülkenin güneyinde bulunan eyalet Teksas, Fransa’dan büyük. Alaska ise Teksas’tan iki kat daha geniş bir eyalet.