Hollywood Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletindeki Los Angeles kentinin kuzeybatısında yer alan bir bölge. Gezmek için gitmeye niyetim olmasa da sinema ve televizyon teknolojileri alanında yazdıklarım nedeniyle bir Hollywood firmasının davetini kıramayıp 2 kez gittim. Gitmemde uçak, otel ve yemek masraflarımı karşılıyor olmalarının bir etkisi yok tabii, tamamen teknik. İlim ve fen uğruna hazır gitmişken film izlemeden, havasını solumadan, Hollywood gezisi yapmadan dönmeyeyim dedim. Dönüşte de gezilecek yerler, tarihi bilgiler, oyuncular, ünlüler yolu, Universal Studios, filmler, sinemalar hakkında bilgi ve gezi rehberi yazdım.

 

hollywood gezi
Hollywood kafası.

Hollywood Hakkında Bilgi

Bölge aslında 1903’te ayrı bir kent olarak kuruldu ama 1930’daki oylama sonucu Los Angeles kentine katıldı. Hemen ardından sinema endüstrisi kuruldu ve hızla gelişti. 1920’lerde film endüstrisinin merkezi haline geldi. II. Dünya Savaşı’nın ardından önemli film stüdyolarının başka yerlere taşınmasıyla büyüsü biraz söndü.

 

hollywood filmler
Üç boyutlu çekim yapan Çelebi Alper.

 

1980’lerde Hollywood, Los Angeles kentinin en kötü semti olarak kabul ediliyordu. Doksanlı yıllarda yeniden eski parıltısına kavuştu ve bugün hala bölgenin en canlı yerlerinden birisi. Bugün bölgenin merkezindeki en ünlü stüdyo Paramount. Birçok yapım ve yayın tesisi de merkezde. Diğer ünlü stüdyolar başta Burbank olmak üzere çevreye yayılmış durumda. En ünlü stüdyo gezisi için Universal Studios önerilebilir.

 

hollywood'da yaşam
Kırmızı araba.

 

Hollywood Oyuncuları ve Kara Liste

1940 ve 50’lerde HUAC (House Un-American Activities Committee) tüm bölgede ve sektörde yaptığı araştırmalarla, Amerikan Komünist Partisi ile ilişkisi olduğundan şüphelenilen senaryo yazarları, oyuncular, yönetmenler, müzisyenler ve diğer eğlence sektörü çalışanlarından oluşan ünlü Hollywood Kara Listesi (Hollywood Blacklist) adlı raporu oluşturdu. HUAC yüzlerce şüpheli komünistten ifade verip itiraf etmelerini veya aksini kanıtlamalarını istedi. Kara Liste’deki sanatçılar arasında Elia Kazan, Pete Seeger, Bertolt Brecht, Arthur Miller, John Garfield, Betty Garrett, Lee Grant, Dorothy Parker, Paul Robeson, Orson Welles gibi tanıdıklarımız da var.

 

hollywood aktörleri
Dünya film endüstrisinin merkezi.

 

Ünlü Hollywood Onu (veya onlusu, Hollywood Ten) olarak adlandırılan on sanatçı suç işlemediklerini söyleyerek ifade vermeyi reddettiler ve tutuklandılar. 1952’ye gelindiğinde Hollywood Kara Listesi üç yüzden fazla sanatçının işinden olmasına neden olmuştu. Liste 1960’a kadar Hollywood oyuncuları için terör estirmeye devam etti.

 

hollywood gezi
Hollywood gezisi.

 

Hollywood Gezisi

İstanbul’daki arkadaşım Ceren’in ABD‘li arkadaşı Ellen sağ olsun öğle paydosunda arabayla gelip beni Burbank’ta kaldığım otelden aldı, evine gidip çantamı bıraktık, biraz sonra çıktık, beni merkezi bir yerde bıraktı, akşam üzeri beşte evde buluşmak üzere ayrıldık. Elimde kent haritasıyla, tamamen yürüyerek keyifli bir Hollywood gezisi yaptım. Gece onda kaldım.

 

hollywood oyuncu
Evinde kaldığım arkadaşım Ellen.

 

Ellen Nazım Hikmet okuyor ve seviyor. İlk Nazım kitabını ona annesi hediye etmiş. Kapitalizmin merkezinde Nazım’ı görmek heyecan verici.

 

nazım hikmet amerika
Nazım Hikmet Amerika’da!

 

Hollywood’da ünlülere rastlama olasılığı düşük, çünkü pek sokağa çıkmıyorlar. Bu konuda inatçıysanız şık caddelerde sabırla dolaşmanız ve Beverly Hills, Sunset Plaza ve Malibu’daki pahalı restoranlara sık gitmeniz gerekiyor. Ünlülerin nerelerde yaşadıklarını görmek için bu amaca yönelik turlar, ve 10 dolara satılan bir “yıldız haritası” var.

 

hollywood gezisi
Ellen’ın arkadaşıyla.

 

Akşam üzeri yine yürüyerek eve döndüğümde Ellen ve Japon erkek arkadaşı Toyo’ya yürüdüğüm yerleri haritada gösterince ne kadar çok yürüdüğüme şaşırdılar; Amerikan yaşam tarzında yürümenin pek yeri yok. Biraz sohbet edip arabayla yemeğe çıktık, bir Japon lokantasına gittik, fiyatlar makul.

 

hollywood lokanta
Hollywood’da yemeğim.

 

Hollywood’da Gezilecek Yerler

Hollywood’da gezilecek yerler için Hollywood CityPASS uygun bir fiyata ilk kullanımından itibaren 9 gün içinde 4 ünlü yere giriş sağlıyor. Bunlar arasında Red Line Behind-the-Scences Tour; Starline Tours of Hollywood; Madame Tussauds ve 30 dakikalık rehberli Kodak THEATRE turu veya Hollywood Museum’a rehberli tur arasında seçenek var.

 

hollywood eğlence
Bu insanların ne yaptıklarını anlamadım.

 

Melrose Avenue

Melrose Bulvarı adlı alışveriş, yemek ve eğlence caddesi Santa Monica Bulvarı’ndan başlayıp Lucille Bulvarı’na kadar uzanıyor. En ünlü yeri, arkadaşım Ellen’ın yaşadığı Melrose District. Melrose’da tek başıma dolaşırken bir dükkandan beğendiğim indirimli bir mont ve kısa kollu gömlek, başka bir dükkandan sırf ucuz diye bir çift bot aldım. Satıcılarla epey sohbet ettim. Paramount Pictures da burada. Melrose’un ünlü olduğunu bilmiyordum, Türkiye’ye dönünce bahsederken öğrendim. Amerika Birleşik Devletleri dünyada yaşam kalitesi en yüksek ülkeler arasında yer alıyor.

 

 

melrose
Melrose, Hollywood, Los Angeles.

 

Griffith Park Observatory

2800 East Observatory Road. Uzay ve bilimle ilgili eser ve gösterimler var. Dışından güzel bir Los Angeles manzarası izlenebilir.

 

Grauman’s Chinese Theater

1927’de açılan, dünyanın en ünlü sineması. Eskiden Oscar törenleri burada yapılıyordu. Bugün birçok filmin ilk gösterimi burada izleniyor.

 

El Capitan Theatre

1926’da açılan ünlü sinema salonunda Disney filmlerinin ilk gösterimleri yapılıyor.

 

hollywood sinema
El Capitan Sineması.

 

Grauman’s Egyptian Theatre

1922 yapımı sinemada klasik filmler gösteriliyor.

 

Hollywood Yazısı

Buranın Griffith Park, Lee Tepesi’ndeki ünlü sembolü, merkezden en iyi Highland alışveriş merkezinden görülüyor. Ellen beni arabayla tepeye epey yakın bir yere kadar götürdü.

 

hollywood yazısı
Hollywood yazısı.

 

Runyon Canyon Park

2000 N Fuller Avenue. Bir kanyon etrafında yollar olan, büyük bir park. Köpek gezdirme ve yoga alanları bulunuyor. Tepeden Los Angeles manzarası, bulutsuz günlerde karlı dağlar ve Pasifik Okyanusu görülebiliyor. Sabah yürüyüşü yapan ünlüler oluyor.

 

Hollywood Balmumu Heykel Müzesi

Wax Museum. 180 ünlünün heykeli olan müzenin ücreti 16 dolar.

 

hollywood bulvarı
Hollywood Bulvarı, Los Angeles.

 

 

Cinerama Dome

6360 West Sunset Bulvarı. Küre şeklindeki sinemanın akustiği mükemmel, ve çok geniş bir ekranı var. Ünlüler de film izlemeye geliyor. 15-20 dolar.

 

Chaplin Stüdyoları

1416 N. La Brea Avenue. Charlie Chaplin klasik filmlerinin çoğunu burada çekti. Bugün Jim Henson şirketine ait ve bu adı taşıyor.

 

hollywood'da gezilecek yerler
Ünlüler Yolu’nda Charles Chaplin.

 

Las Palmas Hotel

1738 North Las Palmas Avenue. Julia Roberts ve Richard Gere’in oynadığı ünlü Pretty Woman filminin final sahnesinin burada çekilmesiyle ünlü.

 

Ripley’s Believe it or Not

Ünlü bulvardaki acayip, sıra dışı ve inanılmaz şeylerin müzesi. İllüzyonlar da var.

 

amerikadaki evsizler
Evsizler de var.

 

 

Dolby Theatre

Yıllık Academy Awards Oscar ödül töreni gibi birçok canlı gösteri yapılıyor.

 

Hollywood Bow

2301 North Highland Avenue. ABD’nin en ünlü açık hava tiyatrosunnda Los Angeles Filarmoni Orkestrası ve diğer konserler veriliyor. Gidiş-dönüş otobüsün fiyatı 5 dolar.

 

 

Mulholland Drive

Ünlü yıldızların yaşadığı semtten çok iyi bir Los Angeles manzarası görülüyor.

 

ünlüler yolu
Ünlüler Kaldırımı.

 

 

Walk of Fame

Hollywood Bulvarı ve Vine Caddesi’ndeki kaldırımlarda ünlü radyo, sinema ve televizyon sanatçılarının adlarının yazılı olduğu yıldızlar var. Ünlüler Yolu veya Ünlüler Kaldırımı denen burası, dünyanın en bilinen yerlerinden biri.

 

hollywood bulvarı yıldızları
Yıldızlar Bulvarı.

 

Bu yıldızı benim için boş bırakmışlar sağ olsunlar, ısrar üzerine kabul ettim.

 

hollywood ünlüler yolu yıldızlar
Ünlüler Yolu.

 

Hollywood Filmleri

Davetli olduğum teknik etkinlik kapsamında bizi bir akşam sinemaya götürdüler. Yüksek teknolojili bir film, tipik Amerikan yapımı. Irak İşgalinde ABD askerleri birer melek, Iraklılar ise sinek kadar kolay ölen pis insanlar. Amerikan sinemasını, Hollywood filmlerini birkaç istisna yönetmen dışında sevmiyorum. Sevdiğim filmlerden bazılarını SİNEMA sayfamda görebilirsiniz.

 

hollywood filmleri
Sinema.

 

Sinemanın girişinde bize patlamış mısır ikram ettiler. Önümdeki kişiye verilen çok büyüktü, o kadarını yiyemeyeceğimi söyleyerek küçük istedim. O zaten küçüğüymüş. Orta boyu gösterdi, bir mutfak çöp kutusu kadar; büyüğünü gösterdi, yangın kovası kadar. Küçüğünü aldım ben. Filmi izlerken yanımda bizim gruptan olmayan bir kadın oturuyordu, büyük boyunu tek başına yedi!

 

Hollywood Gezisi yazımın yanı sıra Los Angeles yazımı da okuyabilirsiniz.

13 YORUMLAR

  1. Kapitalizmin öldürücü çarklarını ve emperyalizmin bombalarını parlatma görevini tastamam yerine getiren Hollywood sinemasına karşı olumsuz yargılarım olduğu gerçeğini ifade etme ihtiyacı duyuyorum. ABD’nin Ortadoğu’ya ‘Barış, Özgürlük, Adalet ve Demokrasi götürüyoruz’ ilkesiyle bu coğrafyanın sömürdüğü, semirdiği, katlettiği sahnelerini beyaz perdede görmekten nefret ediyorum.
    Irak’ta, Afganistan’da, Vietnam’da Amerikan askerlerinin sözde erdemlerini, insani hassasiyetlerini dünyaca isim yapmış oyuncularla köleleştirdiği ülkelerdeki insanlara izlettirebilme ve kendine hayran ettirebilme başarısının tartışılması gerektiğini düşünüyorum. Bununla birlikte kadın bedenini cinsel nesne haline getirip cinselliği kirli, medeni bir potanın içinde eriten; sırtını reklamların boyalı aldatıcılığına veren Amerikan sinemasının ürettiği filmleri yapay ve insan doğasına uzak buluyorum. Elbette bu çizginin dışında tuttuğum filmler olduğunu da belirtmek istiyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz