The Edukators (Eğitmenler – Die fetten Jahre sind vorbei) filminin öyküsünde Jule, erkek arkadaşı Peter ve yakın dostu Jan adlı Berlinli üç anti-kapitalist aktivist genç anlatılıyor. Eğitmenler filminin kahramanları, kapitalizmin eşitsizliğine ve zenginlerin adaletsiz gücüne karşı sıra dışı eylemler yaparlar. The Edukators filmi çocukluklarını ya da ilk gençliklerini 1970 ve 80’lerde yaşamış, kayıp kuşak veya X kuşağı denen, Reagan-Thatcher-Özal gençliğinin içe dönüklüğünden ve gizli öfkesinden izler taşıyor.

 

Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülüne aday gösterilen The Edukators filmi, sürükleyici, düşündürücü ve şaşırtıcı. Gençler gizlice lüks evlere girerler, hiçbir şey çalmaz ve zarar vermezler; eşyaların yerlerini değiştirirler, “bolluk günlerin sayılı” veya “çok fazla paran var” şeklinde notlar bırakarak üst sınıftan insanları “eğitirler”.

 

the edukators film izle
The Edukators – Eğitmenler – Die fetten Jahre sind vorbei.

 

The Edukators Filminin Konusu

Garson Jule trafik kazası sonucu zengin iş adamı Hardenberg’in lüks otomobiline verdiği zararla fena halde borçlanır. Kirasını ödeyemeyip evden çıkarılınca Peter ve Jan’ın yanına taşınır. Peter Barcelona’ya gittiğinde Jan Jule’ya Peter ile geceleri lüks evlere girip zenginleri “eğittiklerini” açıklar. Jule kendisinden hoşlanan Jan’ı, borçlu olduğu adamın villasına girmeye ikna eder.

 

Hardenberg iş seyahatinde iken Berlin’in varlıklı semti Zehlendorf”taki villasına girdiklerinde duydukları heyecanla baştan çıkan Jule ve Jan yakınlaşırlar. Jan, Peter ile dostluğunu bozmak istemediği için bir süre Jule’nın yanından ayrılır. Bahçede dolaşırken Jule yanlışlıkla ışıklandırmayı çalıştırır ve aceleyle kaçarlar.

 

eğitmenler izle
Eğitmenler – The Edukators.

 

Ertesi gün Peter döner ama Jule ve Jan ona önceki geceden bahsetmezler. Jule cep telefonunu kaybettiğini fark eder ve Jan ile gece yeniden eve girerler. Jule telefonunu bulduktan hemen sonra Hardenberg eve girer ve Jule’yı tanır. Boğuşurlarken Jan sesleri duyar ve alt kata inerek el feneriyle Hardenberg’i bayıltır. Ne yapacaklarını bilemez halde Peter’ı arayıp çağırırlar.

 

Üçlü bir süre tereddütten sonra Hardenberg’i Jule’nın amcasının Avusturya Alpleri’ndeki ıssız kulübesine götürmeye karar verirler. Rehin aldıkları Hardenberg’in 1960’larda radikal bir solcu olduğunu öğrenirler. Sosyalist Alman Öğrenci Birliği’nin liderlerinden ve Alman öğrenci hareketinin en aktif ismi Rudi Dutschke’nin yakın arkadaşıdır. Evlenip iyi bir işe girince ideallerinden vazgeçmiştir.

 

the edukators izle
The Edukators – Eğitmenler, Almanya.

 

Politik tartışmalar ve aralarındaki ilişkiler giderek derinleşir. Jule’ya duyduğu aşk nedeniyle Jan’ın Peter ile arası bozulur. Bu sırada Hardenberg biraz eski kendini bulur.

 

Üçlü sonunda rehini evine götürüp serbest bırakmaya karar verir. Hazırlanırlarken Hardenberg Jule’ya bir mektup verir; bütün borcunu sildiğini ve polise şikayet etmeyeceğini yazmıştır.. Filmin sonuna doğru Jule, Peter ve Jan yan yana uyurlarken özel komando polisler eve gelir.. Sonunu anlatmıyayım:

 

Bazı insanlar asla değişmez – “Manche Menschen andern sich nie”

 

the educators film
The Edukators

 

The Edukators Film Yorumu

The Edukators filmi tartışmalı sosyal ve politik sorunları incelikli bir dille ele alan, yeni ve ileri Alman sinema akımını temsil ediyor. Jan, Peter ve Jule devrimci heyecanlarını postmodern bir dille ortaya koyuyorlar; üst sınıftan insanların eşyalarının yerlerini değiştirerek, dünyayı değiştirecek devrimin provasını yapıyorlar. Eğlenceli masumiyetleri birdenbire güce dayanan zorlu ve politik bir sınavla değişiyor. Aynı anda birçok karmaşık düşünceye sürükleyen filmdeki yoğun tutku önemini yitiriyor ve “eğitmekten” çok yönetmeye evriliyor.

 

Eğitmenler izle
Eğitmenler film izle.

 

Genç ve coşkulu devrimciler ile rehin aldıkları eski devrimci kağıt oynuyorlar. Hardenberg onlara yemek pişiriyor. Kendi geçmişini anımsayıp, nostaljik hislerle, kendisini kaçıran gençlere sempati duyuyor, kaçmaya çalışmıyor. Hardenberg’in bu tavrının gerçek mi sahte mi olduğunu anlamaya çalışmanızı öneriyorum. Filmin sonunda, polis arabasının içindeyken yüzündeki ifadeyle ilişki kurmak gerekiyor bence.

 

The Educators filminde Goodbye Lenin filmindeki ince mizah, yönetmen Michael Haneke’nin vahşi burjuva tahlili, Fatih Akın’ın huzur kaçıran zekası, Rainer Fassbinder’ın sert modernizmi, seçkinci kibiri ve varoluşsal kaygısından izler var adeta. Trier’in el kamerası yöntemi ve atlamalı geçiş tekniği de kullanılmış. Kır evindeki diyaloglar çok iyi.

 

Duvardaki yazı: “Her yürek devrimci bir hücredir.” (Jedes herz ist eine revolutionare zelle)

 

the educators film izle
The Educators izle .

 

Eğitmenler filminin müziklerinde Depeche Mode, Placebo, Nada Surf, Frans Ferdinand, Phoenix, Simian, One Inch Punch ve Alman gruplar The Notwist, Tocotronic ile Slut’tan parçalar var. Filmin sonunda Jeff Buckley, Leonard Cohen’in “Hallelujah”ını söylüyor. İyi bir sinema filmi.

 

The Edukators filminin tamamını izleyebilirsiniz:

 


 

The Edukators Filminin Künyesi

Orijinal adı: Die fetten Jahre sind vorbei (The Edukators)

Yönetmen: Hans Weingartner

Oyuncular: Daniel Brühl (Jan), Julia Jentsch (Jule), Stipe Erceg (Peter), Burghart Klaußner (Hardenberg)

Ülke: Almanya, Avusturya

Senaryo: Katharina Held, Hans Weingartner

Müzik: Andreas Wodraschke

 

the edukators izle
The Edukators online izle.

 

The Edukators Filminin Aldığı Ödüller

Bavyera Film Ödülleri – En İyi Genç Aktrist – Julia Jentsch

Chlotrudis Ödülleri – Gizli Hazineler Ödülü

Alman Film Ödülleri – En İyi Yardımcı Oyuncu – Burghart Klaußner

Alman Film Ödülleri – Sıra Dışı Film Ödülü

Alman Film Eleştirmenleri Derneği – En İyi Film – Hans Weingartner

Alman Film Eleştirmenleri Derneği – En İyi Kadın Oyıncu – Julia Jentsch

Münih Film Festivali – Yönetmen, Erkek Oyuncu, Senaryo Ödülleri

Cannes Film Festivali – Altın Palmiye – Adaylık

Camerimage – Altın Kurbağa – Adaylık

Avrupa Film Ödülleri – En İyi Oyuncu – Daniel Brühl – Adaylık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz