Latin Amerika’da 1 Ayda Dört Mevsim seyahatimin ilk Brezilya durağı olan Sao Paulo‘ya İstanbul’dan New York aktarmalı toplam 30 saat süren iki uzun uçuşla geldim. New York’ta uçaktan inerken ter içinde genç bir kız 4 tane kocaman çantayı sürükleyerek taşımaya çalışıyordu, ikisini aldım, diğer yolcularla beraber havalimanı içerisinde terminale götürdükleri otobüse bindik. Kızın yüzünden ya Fars ya Kürt olduğunu tahmin ettim ve sordum, ailesi Diyarbakır kökenli, Kanadalı bir Kürtmüş, ilk kez Türkiye’ye gidip memleketini, akrabalarını görmüş. Kanada’daki ailesi ve yakınları memleketten baklava ve bidolu gıda istemişler, götürmezse kızarlarmış. Kızcağıza yol boyunca eziyet. Sao Paulo gezisi sırasında tanıştığım insanlardan biri oldu.

 

Bu tip feodal isteklere “hayır” demesi gerektiğini söyledim. 2-3 tane paket tamam da ben hiç kimsenin memleketten baklava-sucuk-kebap-biber-peynir özlemlerini gidermek için 6 tane çantayla yolculuk yapmam, “yerim yok” derim olur biter, doğrusu da bu. Dört koca çantadan üçünü neden bagaja vermediğini ve tek el bagajı iznine rağmen nasıl uçağa sokabildiğini sordum. Bagaj hakkı zaten 2 dev çantayla dolmuş. İstanbul’da uçağa binerken başka yolculardan rica edip 4 çantayı dağıtmış, binince almış. Pasaport kontrol noktasına kadar beraber gittik, çantalarını taşıdım. Pasaport sırası beklerken de çantaları bölüştük, diğer tarafta kendisine verip Kanada yolculuğunda iyi şanslar diledim.

 

Sao Paulo home ev
Sao Paulo’da kaldığım ev. I stayed here in Sao Paulo.

 

New YorkSao Paulo uçuşunda yanımda oturan kız ABD’de yüksek lisans yapıyormuş. Kolunda nazar boncuklu kolye vardı, Türkiye’ye tatile gitmiş olan arkadaşı hediye getirmiş. Brezilya gezisi notları devam ediyor.

 

Sao Paulo Gezisi

Sao Paulo’da Guarulhos Havalimanı‘ndan kent merkezine giden havalimanı otobüsü pahalı olduğu için belediye otobüsüyle ve metro aktarmalı olarak gittim. Otobüste haritaya baktığımı gören bir kız yardım etmek istedi, inmem gereken durağı söyledim, o da orada inecek ve sonra da aynı metroya binecekmiş. Yol boyunca sohbet ettik. Başka bir kentten Sao Paulo’ya iş için gelmiş. Boynundaki şalı annesi İstanbul’dan getirmiş ve Türkiye’yi pek sevmiş, o da bir gün gitmek istiyor. Durakta inip metro istasyonuna gittik, ileriki bir istasyonda ben ayrılıp CS evsahibim Janaina’nın evine en yakın metro istasyonuna giden hatta geçtim. Sao Paulo gezisi başlıyor.

 

Janaina beni Tatuape istasyonunun önünden arabasıyla aldı ve evine gittik. Giriş katında açık ve kapalı otoparkı, açık merdivenle çıkılan birinci katında salon, tuvalet, geniş mutfak, arkada avlu, ikinci katta ise banyo, yatak odası ve küçük bir oda olan, kendine ait güzel evde yaşıyor. Evi soğuktu, kalorifer olup olmadığını sordum, orada yokmuş. Otelde değil evde kalmam, Sao Paulo’da yaşam hakkında bilgi edinmemi sağlıyor.

 

Brezilya türk kahve
Janaina’ya evde pişirdiğim Türk kahvesi. Brezilya’da Türk kahvesi!

 

Evde Janaina’ya getirdiğim Türk kahvesini açıp tarifini anlatarak iki fincan pişirdim. Biraz sohbet edip dinlendikten sonra yemeğe gitmek üzere arabasıyla yola çıktık. Bir yol ağzında anayoldan geçen araçları beklemek için yavaşça durduk, arkadan küüt diye bir kadın vurdu, iki aracın da tamponu ve farı haşat. İki hatun da seslerini yükseltmeden, gülümseyen yüzleriyle tatlı tatlı konuşarak birbirlerinin telefonlarını aldılar ve halletmek üzere ayrıldık, ardından yemeğe gittik. Vila Madalena semtindeki büyük bahçeli Pe De Manga adlı lokantaya gittik. Bahçede elektrik sobasının yakınına oturduk, açık büfe yedik. Fiyatı 40 Real (Brezilya para birimi), yaklaşık 40TL. Brezilya kıtanın en pahalı ülkesi. Yediklerimin ayrıntısını ve fotoğraflarını Brezilya’da Lokantalar yazımda görebilirsiniz.

 

Janaina’ya Sema’nın Ekho albümünü ve birer paket Türk kahvesi ile kırmızı pul biber hediye ettim.

 

brezilyaya türk
Janaina İstanbul’dan götürdüğüm küçük hediyeleri ile.

Aşağıdaki fotoğrafta, kapının üzerinde gördüğünüz ters T benzeri nesne bir Viking sembolü. Janaina, ailesi ve ülkenin çoğunluğunun dini olan Katolik Hıristiyanlığa değil, bugün Asatru denilen pagan Viking dinine inanıyor, uzun yıllardır Viking tarihi okuyor ve daha fazla öğrenmek için İskandinavya’ya ve Nordik ülkelere sık seyahat ediyor. Sağdaki kitaplıkta görülen kitapların birçoğu Vikingler ile ilgili. Kendini pagan (heathen) olarak nitelendiriyor. Bu dinin İzlanda‘daki adı Ásatrú, Danimarka‘daki adı Forn Siðr, dünyada genel kabul gören şekli Asatru. Bu iki ülkede resmi bir din.

 

Sao Paulo'da nerede kalınır
Sao Paulo gezisi sırasında kaldığım ev.

Viking dininde en güçlü tanrı tek gözlü Odin’dir; savaş, adalet, ölüm, bilgelik ve şiir tanrısı. Biraz eksik akıllı ama çok güçlü tanrı Thor, yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz, cüceler tarafından yapılan Miollnir adlı çekiciyle tanrıları devlere karşı korur. Thor gökgürültüsü tanrısıdır ve denizciler ona tapar. Bereket tanrısı Frey ve kızkardeşi bereket tanrıçası Freyja da Viking dininde önemlidir. Tanrıların en büyük düşmanları devlerdir ve tanrılardan sadece Thor devler kadar güçlüdür, bu nedenle tanrıların çoğu devlerle başetmek için kurnazlıklarını kullanırlar. Vikinglerin ve arkadaşımın inanışına göre gelecekte tanrılar ve devler arasındaki Ragnarok adlı savaş olduğunda dünyanın sonu gelecektir. Bu anda tüm dünyayı bir ateş yakıp tanrıları ve insanları öldürecektir, ama her iki soydan da yeterli üye hayatta kalıp yeni bir dünya kuracaklardır.

 

Havalı gençler de geleneksel ayakkabı boyacısına ihtiyaç duyabiliyor gördüğünüz gibi. Hem Sao Paulo’da gezilecek yerleri görüyorum, hem de Brezilya’da yaşam hakkında bilgi ediniyorum.

 

Sao Pauloda yaşam brezilya
Sao Paulo’da yaşam.

 

Cam üzerine yağlı boya ile naif resim yapan adam. Brezilya Sao Paulo’da yaşam ve fotoğraflar.

 

Sao Paulo Brezilya yaşam
Cam üzerine resim. Paint on glass. Sao Paulo, Brezilya’da yaşam.

 

Otomata parayı atıp sıcak yemeğinizi alıyorsunuz:

 

Sao Paulo ucuz yemek
Sao Paulo’da yemek otomatı.

 

Sao Paulo‘yu gezerken en şık ve önemli caddesi Brezilya’da Türkiye rehberi görmek hoş bir duygu:

 

Brezilya Türkiye
Brezilya’da Türkiye rehber kitabı. Paulista Bulvarı. Avenida Paulista.

 

Sao Paulo’da Gezilecek Yerler

Sao Paulo’da gezilecek yerler arasında, kentin göbeğinde, şehir tiyatrosunun yanındaki Parque Anhangabau evsizler tarafından işgal edilmiş bir park. Arkadaşım Janaina bu parka gidemediklerini söyledi. Ana caddeden bu fotoğrafı çekerken ve bana bunları anlatırken 1 metre ötemizde evsiz birisi kaldırıma patır patır sıçıyordu. Sao Paulo kent merkezinde çok sayıda evsiz var. Sao Paulo’da hayat tehlikeli mi diye soranlar için yanıtım; maalesef evet. Brezilya şehirlerinde sokak suçu, silah ve şiddet yaygın.

 

Sao Paulo gezilecek yerler
Sao Paulo’da gezilecek yerler.

 

Sao Paulo’da sokakta şarkı söyleyerek harçlık toplayan çocuklar pek sevimli, izleyin:

 

 

 

Paulista Caddesi’ndeki fare biçiminde telefon kabini fazla konuşursanız sizi ısırabilir:

 

Sao Paulo gezisi
Paulista Bulvarı’nda telefon kabini. Avenida Paulista.

 

Paulista Bulvarı’ndaki (Avenida Paulista) dev çok katlı özel Livario Cultura kitap mağazasında kitap almak zorunda değilsiniz, bütün gün yerlere veya koltuklara oturup kitapları istediğiniz kadar okuyabilirsiniz, kimse size bir şey demez.

 

Sao Paulo gezi
Kültür Kütüphanesi adlı dev kitap mağazası. Livraria Cultura, Avenida Paulista, Sao Paulo’da gezilecek yerler.

 

Janaina ile devletin araç denetim merkezine giderek otomobilinin fenni muayenesini yaptırdık.

 

sao paulo araba
Fenni muayene. Sao Paulo’da yaşam.

 

Sao Paulo’da Yaşam

Burada her yerde Folha adlı gazeteyi gördüm. Folha sanırım buranın en yaygın kent gazetesi. Bu arada daha önce hiç duymadığım Lucas (Lucas Pezzini Leiva) adlı futbolcunun sadece Brezilya’da değil Türkiye’de de ünlü olduğunu öğrendim. Santos adlı takımın adını yeni duydum. Sao Paulo’da yaşam ve Brezilya hakkında bilgi ediniyorum.

 

sao paulo resim
Praça Ramos, Sao Paulo’da gezilecek yerler.

 

İlk gezdiğim ülkelerde büyük kentlerde metroya inmez, saatlerce yürür veya bazen belediye otobüsüne biner, yerüstünde kalmayı tercih ederdim, sanki yeraltında kente dair birşeyler görmeyi kaçıracakmışım gibi. Oysa metro hayatın bir gerçeği; Sao Paulo’da yaşamın tam da içinden bir manzara. Bazen metroya binmeyi ilginç buluyorum.

 

Sao Paulo metrosu
Sao Paulo metrosu ve ulaşım.
Sao Paulo Metro
Sao Paulo metrosunda. Metrô São Paulo.

 

Janaina damak tadına düşkün, iyi yemekler yiyen birisi. Bir akşam çok sevdiği Tordesilhas Restaurant’ta yemek yedik. Duvardaki bir resim değil, kafesli rafa dizilmiş nesneler:

 

Sao Paulo yemek
Tordesilhas Restaurant, Rua Bella Cintra, 456. Sao Paulo’da lokanta.

 

Breziya’da en çok içilen, mayalanmış şekerkamışı suyundan yapılan Cachaça, alkol oranı %38 ila %48 arasında değişen, damıtma yoluyla elde dilen bir içki.

 

Cachaca Sao Paulo
Brezilya’nın milli içkisi Cachaça. Sao Paulo.

 

Yüklüce bir hesap verdiğimiz şık Tordesilhas Restaurant’ta yediklerimi, Yediklerim sayfamda görebilirsiniz. Sao Paulo’da yaşam pahalı.

 

Brezilya lokantalar
Tordesilhas Restaurant, Sao Paulo’da lokanta.

 

Bu şık lokantada yediklerimizi Brezilya Yemekleri yazımda ayrıntılı anlattım. Daha ucuz ve pratik yemekler için ise Brezilya Mutfağı adlı yazım var.

 

Cachacha Brezilya gezi
Brezilya’nın milli içkisi Cachaça. Sao Paulo.

 

Sao Paulo gezisi keyifli. Brezilya insan çeşitliliği bakımından dünyanın en renkli ülkesi; istisnasız her renkten ve tipten insan var. Belli bir “Brezilyalı” tipi yok. Her ırktan insan bira arada, ayrımcılık yapmadan yaşıyor. Buralı bir arkadaşım, yeraltı dünyasında en pahalı sahte pasaportun Brezilya pasaportu olduğunu söyledi; çünkü tipiniz ne olursa olsun bir “Brezilyalı” olmaya uygunsunuzdur. 🙂

 

Sao Paulo Brezilya gezilecek yerler
Sao Paulo’da yaya caddesi. Brezilya. Sao paulo’da gezilecek yerler.

 

Janaina beni arabasıyla Sao Paulo Üniversitesi‘nin dev kampüsünde gezdirdi. Portekizce adı: Universidade de São Paulo, kısaca USP. Campus Armando de Salles Oliveira‘da epey dolaştık, bazı bölümleri ziyaret ettik. Ülkenin en büyük üniversitesinde eğitim kalitesi yüksek ve herkes burada okumak istiyor. Kazanamayanlardan ailesi zengin olanlar ise pahalı ama eğitim kalitesi düşük özel üniversitelere gidiyor.

 

Sao Paulo Latin Amerika Film Festivali
Sao Paulo Latin Amerika Film Festivali, Brezilya. Sao Paulo’da gezilecek yerler

 

Brezilya bbg nerede çekiliyor acaba? Brezilya nakışı dedikleri şey nasıldır?  🙂

 

Brezilya Sao Paolo gezi yorumları
Sao Paulo’da motorcu gençler. Brezilya’da hayat.

 

Sao Paulo’da uzun kalmasam da gezilecek yerlerin önemli bir kısmını gördüm. Bir sonraki kaldığım kentte evsahibimle kuaföre gittik ve fön çektirdi. Sanırım bu bizde meşhur olan “Brezilya fönü” olsa gerek. 🙂

 

Sao Paulo ve Latin Amerika yolculuğumun devamı,  Sao Paulo mimarisi, hayaleti ve evsizleri yazımda.

168 YORUMLAR

 1. Çelebi bey merhabalar,
  Az çok da olsa Brezilya hakkında bilgi sahibi olmuşsunuz. Bana Brezilya’da yaşam hakkında bilgi verip yardımcı olursanız çok sevinirim. Bundan sonraki ömrümü bu ülkede tamamlamak istiyorum. Emekliyim, 56 yaşındayım.

 2. Çelebi bey cevabınız için çok teşekkür ederim.Bu ülkeye tamamıyla yerleşirsem.. iyi yaparmıyım.İnsanları sıcak kanlımıdır.Sao Paulo mu yoksa Rio de jenerio mu daha güzel yerleşim bakımında.Selamlar

 3. benimki 1 az işle ilgili olacak oncelikle selamlar
  http://www.arcolor.com.br bu firma ile irtibat kurmak istiyoruz
  mudurleri alexandıra diye birisi onul mobil telefonu lazım
  bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim ben de size adana dan yazıyorum….

 4. yaw tamam Brezilya güzel bir ülke olabilir ama bizim ülke kadar güzel olamaz. Sau paulo yani san paulo 20 milyon nufuslu bir şehir. Orada yaşanmaz bana göre. Onun yerine gidip Rize’nin dağ köylerinde yaşamak daha zevkli ve daha güzel bence. Aynı zamanda daha sağlıklı. Veya sıcak bir bölge isterseniz, güney toroslarda Antalya taraflarında yaşanılacak cennet gibi yerler mevcut. Sadece gezip görmek amacıyla dünyanın her yerini gezebilirsiniz.

  • Selam arkadaşım biz iki arkadaş güney Afrika Cape Town da yaşıyoruz ve bu ülkeden tasinip brezilya sean paula ya taşınmak istiyruz bize yardımcı olma şansınız varmı acaba call +27763607522
   Iyi gunler .

 5. merhaba,ben Sao paulo ve Rio’yu ziyaret edeceğim. 2 şehrin detaylı haritalarını nereden temin edebilirim? konu hakkında yardımcı olur musunuz? teşekkürler…

  • Merhaba,
   İnternet’te bulabildiklerinizden daha büyük ve ayrıntılı isterseniz satın almanız gerekir. Kentlere vardığınızda havaalanlarında ücretsiz bulabilirsiniz.
   Rica ederim, iyi yolculuklar.

  • İnternet’ten alabilirsiniz, Türkiye’de satıldığını sanmıyorum. Burada rehber kitaplar bulabilirsiniz ama kitap boyutu kadar küçük olur. Bence gitmeden önce ücretsiz bulabileceğinizin en iyisinin çıktısıyla idare edip orada ücretsiz edinmek en uygunu. Özel bir amaçla mı arıyorsunuz, yoksa seyahatinizi planlamak için mi?

 6. Özel amaçlı değil, sadece eşimle eğitim amaçlı gideceğimiz için(biraz mecburiyet oldu,yoksa gezi planlarım içinde yer alacak bir yer değil açıkçası)şimdiden ulaşım,otel ,gezilecek yerler, eğitim binası vs vs yerleri planlamak istiyorum.

 7. malesef öğrendim ve tedirgin de oldum ama yapacak bişey yok. açıkçası gece hayatında olmak gibi bir düşüncem de yok.otelim radisson faria lima, itaim bibi diye bir yer,havaalanına yakın sanırım.Gezinin 7 günü Sao paulo’da geçecek,açıkçası Rio düşüncem yoktu ancak oralara bir daha gideceğimi sanmıyorum gitmişken copacabana ve İsa heykelini de görmek istedim. Günübirlik rio yapacağız uçakla. birkaç sorum daha olacak,öncelikle real convertibl bir para değil ,türkiye’den temin edemeyiz sanırım. Siz nasıl hallettiniz bu para işini? Priz konusunda dönüştürücü almak gerekiyor mu? Rio’ya giderken Guarulhos ve Congonhas arası uçuşlar var, bunları arası çok mu uzak?

  • Ben gece çıkmayı sevdiğim halde Sao Paulo’da hiç yeltenmedim. Ama silahlı soygun beni daha güvenli bir ülke olan Uruguay’da buldu, ilgili yazımda anlattım. Brezilya para birimi Real sadece Kapalıçarşı’da kötü bir kurla bulunabilir, hiç gerek yok. Kendi hesabınızdaki TL’nizi havaalanında banka makinesinden Real olarak çekersiniz. Onu da Çeşitli sayfamdaki “yurt dışında para bilet telefon” yazımda ayrıntılı anlattım.
   Congonhas’ta hiç bulunmadım, bilmiyorum.

 8. Merhaba ben sao pauloda üniversite okumak istiyorum sizce uygun bi yer mi önerdiğiniz insanları samimi bır yer var mı çok ihtiyacım var cevabinizi bekliyorum

  • Merhaba. Sao Paulo büyük bir kent, her türlü imkanı var, ama güvenlik açısından ortalamanın çok altında. Ben gezdim ve beğendim, ama Sao Paulo’da yaşamak başka bir şey, iyi düşünüp araştırın. Neden Türkiye’de okumuyorsunuz?

 9. merhabalar ben 2 yılı askın brezilyada yaşıyorum. size kısaca burada nasıl ikamet izni alacagınızı anlatmak istedim. ilk olarak buraya gelmeden önce doğum belgenizi ve sabıka kaydınızı apostillittirin ve brezilya konsoloslugunda bunu onaylattırın.brezilya ya gelirken dönüş biletiniz mutlaka olsun. oturma izni için federal polise başvuru yapılmaktadır. maliyeti ortalama 1000 real. 75 gün içinde hazır oluyor. randevu süresi dahil. bu belgeyi aldıktan sonra 100 reale cpf ve çalışma defteri alabilirsiniz. bu da 15 gün sonra adresinize gelir. brezilya yaşamak için güzel lakin çak pahalı bir ülkedir. varoş kesimi bütün şehirlerde çoktur ve gece hayatı hem renkli hem de çok tehlikelidir. üzerinde üniforma olan kişilerden yardım isteyin. otogar çevresi oldukça tehlikelidir sao paulo ve rio..

  • merhaba Alihan bey biz eşimle brezilyanın orman kesimlerinde kırsal kesimlerinde yaşamayı çok istiyoruz böyle bir şeyin olması olanaklı mı?

   • Merhaba. Brezilya’da 1 ay yaşamak için gereken para konusunda rakam vermem doğru olmaz, herkesin yaşam ve harcama tarzı farklıdır. Ancak Brezilya’da fiyatlar ve pahalılık konusunda bilgi verebilirim. Örneğin Sao Paulo’da lokanta fiyatları İstanbul’dan %40 daha pahalı. Market, sebze meyve fiyatları Türkiye’den pahalı, ama et ucuz. Şehir içi ulaşım da bizden pahalı.

 10. Slm arkadaşlar
  İki yıldır Brezilya’da yaşıyorum.
  Burada evlendim. Eşim Brezilyalı.
  Brezilya hakkında bilgi almak isteyenlere yardımcı olurum.

  • MERHABA UTKU BEY
   BEN MAKİNA BIÇAKLARI YAPAN EBA ÇELİK FİRMASININ YETKİLİSİYİM. BREZİLYA DA BAŞTA TAVUK KESİMHANE BIÇAKLARI VE OLUKLU MUKAVVA KUTU BIÇAKLARI SATMAK İSTİYORUM. ANCAK ŞİRKETLERLE TEMAS İNGİLİZCE OLARAK PEK YÜRÜMÜYOR. BİZ İNTERNETTEN BULDUĞUMUZ ŞİRKETLERE SİZİNLE ULAŞABİLİR MİYİZ? GEREK MAİL GEREK TELEFONLA DOĞRU KİŞİLERE ULAŞABİLİRSEK MUTLAKA SATIŞ YAPABİLİRİZ. BİZE YARDIMCI OLMANIZI DİLİYORUM.
   TABİİ Kİ ANLAŞTIĞIMIZ BİR ÜCRET DE OLACAKTIR.
   SAYGILARIMLA
   SAİM ERGÜN / İSTANBUL
   TEL= 0530 967 54 08 WHATSAPP TAN DA ULAŞABİLİRSİNİZ.

 11. Merhaba,
  Bende brezilya’da egitim hakkinda bilgi almak istiyorum. Su an fransa’da universitedeyim ama burda kalip kalmamak arasinda gidip geliyorum. Orada universiteye nasil basvururum?(yabanci olarak) kabul nasil olur vs. ? Yardimci olursaniz cok memnun olurum sayin utku.

 12. http://celpebras.inep.gov.br/inscricao/ ile Portekizcenizi kanitladiktan sonra ikamet/doğum kaydi/diploma/transcript Portekizce olarak,ikametinizin olduğu ya da diploma aldiginiz ülkenin elçiliğine apostillettirip, eğitim vizesi (kabul varsa) yoksa başka bir vize ile girersiniz (turist vizesini hemen değiştirmek için okul size belge verir) ve vizenizi değiştirerek oturma ve calisma izni alirsiniz (3 ay da sürebilir daha az da). Cok pahalidir, sokakta otururken cep telefonlarinizi masanin ustune birakamazsiniz ama cok tatli insanlar vardir. Yasamak için iyi Portekizce bilmek lazim. Paulista ve Cariocas Portekizcesi bile sizi zorlar.

 13. Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba, 2016 şubat ayında balayı tatilimizde rio carnavalına gitmek istiyoruz bir tur şirketiyle mi anlaşmalıyız yoksa bireyselde gidebilir miyiz bana yardımcı olursanız cok sevinirim

  • Merhaba Duygu Hanım,
   Brezilya Rio Karnavalı’na hem turla hem de bağımsız gitmeniz mümkün elbette. Birilerinin sizi gezdirmesini istiyorsanız turları, bağımsız ve daha ucuza gezmek istiyorsanız bireysel gitmeyi tercih edin. Sorularınız varsa yanıtlamaya çalışırım buradan.

 14. Merhaba Alper bey. Turla rio karnavalına gitmek istedigimizi dusunursek bize onerebileceginiz bir tur sirketi var mi?bireysel gitmek isteme ihtimalimizde bize onerileriniz nedir?yol haritasi cizmemize yardim edebilirmisiniz? (Ucak bileti, konaklama vs.)

 15. Merhaba alper bey. Benim brezilya da: morada neva. Diye bir şehirde uzun süredir yazıştığım bir kız arkadaşım var. Gitmek görmek ne kadar mantıklıdır. Güvenlik bakımından. Bilginiz var mı bu şehir konusunda. Teşekkurler.

 16. Merhaba arkadaslar herkese brezilyada yasan ne kadar turk var 28 yasindayim ve tamamen orada goc etmek istiyorum turkler varmi orada acaba is yapan rehber olacak

 17. Merhaba ben Macaristan da erasmus öğrencisiyim burada Brezilya lı bir çocukla tanıstım ve ona aşık olmaya başladım bu pek iyi bir şey değil biliyorsunuz Türkiye ile Brezilya arasındaki uzaklığı ,öyle sürekli gidip gelinecek yakınlıkta değil üstelik biletler de çok pahalıymış.Ben Brezilya da yaşamak istiyorum ne yapabilirim çözümü nedir , bir cevaba ihtiyacım var çünkü çünkü acı çekiyorum onu her gördüğümde..

  • Merhaba. Uzaktan aşk zordur. Peki o da size aşık mı? Brezilya’da yaşamak isteyecek kadar güveniyor ve seviyorsanız iyice araştırmak, ölçüp biçmek gerekir. Neden acı çekiyorsunuz?

 18. karşılıksız değil. biliyorunuz nedenini aslında uzak mesafe ve orada kimsem hiçbir şeyim yok nasıl neye ne şekilde başvuracağım hiç bilmiyorum , bu durumda olacağımı hiç düşünmezdim bir anda oldu her şey.

 19. Selam Arkadaşlar.
  Ben de Brezilya’da yaşıyorum.
  Burda evlendim. Tivilerdeki Brezilya sizi aldatmasın.
  Burda da yaşam kolay değil. Bir çok yönüyle Türkiye’den iyi. Fakat Türkiye’den çok kötü olduğu yönleri de var. Yaşam kalitesi ve standartları olarak hemen hemen Türkiye’den hiç bir farkı yok.
  Bu söylediklerim çok göreceli konular. Ama genel bi kaç cümle ile bu kadar söyleye bilirim.
  ayrıntılı bilgi olamak isteyen olursa yardımcı olurum. mail adresim ercanutku hotmail.com

  • Bilgi için teşekkürler Ercan Bey. Brezilya’da yaşamak isteyenler için güvenlik konusunu vurgulamakta yarar var. Suç oranı çok yüksek bir ülke. Dediğiniz gibi Türkiye’ye benzer yönleri olan bir ülke Brezilya; gelir dağıtımı adaletsizliği, aşırı nüfuslu kentler, göç, alım gücüne göre yüksek fiyatlar gibi. Brezilya’da yaşam hakkında biraz daha bilgi yazarsanız sevinirim.

 20. Burda sosyal yapı çok bozuk. 200 milyona yakın nüfus var. Özelikle kuzey eyaletleri bizim güney doğu gibi.
  Burda yaşamanın tek bir avantajı sıkıcı, kişiyi boğan, ağır bir kültür yok ( Türkiye’deki gibi..)

  Bir çok şehirin kendine özel kültürü ve yapısı var. örneğin bazı yerlerde İtalyan kültürü ağır, bazılarında Alman gibi..

  Suç oranı çok fazla, işsizlik fazla, hayat pahalı, sadece üç dört eyalette yaşam standartları yüksek.

  Türkiyenin nerdeyse on katı büyüklüğünde bir ülke, sürekli Afrika ve Amerika kıtasının gelişmemiş ülkelerinden göç alıyor.

  Katolik ve Avengelizm ağırlıklı din; çok kilise var. Din konusunda olduça toleranslılar.

  İsanları sıcak kanlı, iyi niyetli, kurnaz değiller.

  Devlet; vergiler çok fazla, elektronik çok pahalı. Yakıt ucuz, çünkü alkol var.

  Türk az. Arap çok, arapları Türk sanıyorlar. Özellikle lübnanlılar sevilmiyor. Müslümanlık sevilmiyor.
  ……
  Söylenecek çok şey var fakat söylediklerim bölgeye göre değişiklik gösterir. Suç oranı yüksek mesela ama bazı eyaletler, bazı şehirler oldukça rahat.

  Önemli olan sizin amacınız, hangi bölgede yaşayacağınız, kimlerle muhattap olacağınız.
  Çok büyük bir ülke, kültürel yapısı oldukça karmaşık olmasına rağmen, sömürülen bir ülke olduğu için ezilen halk kendi kültürünü yaratmış.
  Yaşamak isteyenler iyi düşünsün. Kararlarını versinler. öyle hop diye gelinecek bir ülke de değil.

 21. Merhaba,

  Alper Bey’in yazısını okuduktan sonra 09.09.2014 tarihinde ilk kez Brezilya Sao Paulo’ya gitmiştim. Gerçekten çok beğendim ve ikinci kez gitmeye karar verdim. 02.02.2015 tarihinde tekrar gittim 3 ay kaldıktan sonra geri döndüm ve bir çok yeri gezdim. Şuan da Brezilya’da nasıl iş bulabilirim diye düşünüyorum.. Bana şans dileyin.

  • Merhaba Tuğba Hanım. Bence de Brezilya’da yaşamak güzel. Brezilya gezi notlarımı okumanıza sevindim. 3 ay boyunca nerede kaldığınızı ve kaça mal olduğunuzu yazarsanız uzun kalmak isteyenlere bilgi olur. İyi şanslar.

 22. merhaba alper bey size bir sorum olacak.sadece orta okul diplomam var brezilyada 90 gün boyunca kalabiliyormuşuz 1 yıl için,çalışma vizesi olmadan, turist olarak gidip çalışabilirmiyiz yani bizi işe alırlarmı,yada yasaksa diyelim polisler falan geldiğinde sadece yardımcı olunuyormuş gibi davransak nasıl olur,teşekkürler

  • Merhaba Esra Hanım. Çalışma ve oturma izni olmadan Brezilya’da çalışmak ve yaşamak mümkün, ancak bu kaçak çalışma için sizi kabul edecek bir iş yeri bulmanız gerekiyor. Bu konuda bilgim yok.

 23. öncelikle sorumu yanıtladığınız için çok teşekkür ederim, ancak size birşey danışmak istiyorum, ben şimdi kararsız kaldım urugay 2 yıl geçici izin veriyormuş göçmenlik merkizne gerekli belgeleri verdikten sonra,brezilya içinde aynı şey geçerlimi çünkü benim biraz portekizcem var aslında ben brezilyaya gitmek istiyorum ama malum sebepten dolayı uruguay daha ağır basıyo 2 yıl uzun bir süre sonuçta.

  • Brezilya çalışma vizesi için izin başvurusu doğrudan Çalışma ve İstihdam Bakanlığı’na yapılıyor. http://www.mte.gov.br sitesindeki “Trabalho Estrangeiro” başlığı altında gerekenler yazıyor. Bakanlıktan onay gelirse Brezilya’nın Türkiye Büyükelçiliği’ne başvurmak gerekiyor. Gereken belgeler:
   1. Başvuru formu – http://scedv.serpro.gov.br
   2. En az 6 ay geçerli ve en az 4 boş sayfalı pasaport
   3. Son 90 günde emniyetten alınmış temiz belgesinin aslı
   4. Brezilya gidiş dönüş uçak bileti fotokopisi
   5. Pasaportun geri gönderilmesi için adres yazılı, pullu boş zarf
   6. Çalışma vizesi ücreti
   Brezilya çalışma vizesi ülke dışında verilmek zorunda, oradayken alınamıyor. Oradayken alınmak istenirse ülkeden çıkmak gerekiyor.

  • Merhaba Mehmet Bey. Apostil bir belgenin başka ülkelerde kullanılabilmesi için yapılan onay işlemidir. Türkiye’de apostil işlemi yapmaya yetkili makamlar illerde valilik, ilçelerde kaymakamlık, adli belgeler için ayrıca ağır ceza mahkemesi başkanlıkları, olmadığı yerde adliye encümenidir.

 24. Esra Hanim, portekizceleri biraz ispanyolcanin degisigi yani azsa ve portekiz portekizcesiyse hic anlasamaya da bilirsiniz.Isterseniz Craigslist falan bir bakin kacak calisabilir misiniz? Bu arada cikar tekrar girersiniz is bulunca. Ama Brezilya da Uruguay da is bulma acisindan ve 90 gun ustu kalma acisindan zor. 2 yillik izni iyice bir arastirmak lazim, Uruguay pahali bir ulke ve genellikle Arjantin’e goc verir. Birikmis para yoksa is bulmayi burada halledebilirsiniz. Uruguay’da da basit Portekizce anlayabilirler. Ingilizce pek konusulmaz.

 25. Merhaba,
  ben bir staj icin temmuz ve eylül arasi Guaratingueta (Sao Paolo yakininda) bulucam. Aranizda bu sehri taniyan varmi? Veya aranizda Sao Paoloda yasayan varmi? belki bi kac konuda yardima ihtiyacim olabilir.

 26. merhaba ALPER BAY kısmetse 2 gün sonra brezilyaya uçuyorum ordan da arjantin sao paulo öncelikli İNŞAALLAH başımıza bir şey gelmeden sağsalim gelirim.

 27. TEŞEKKÜR EDERİM ALPER BEY bu ülkelerle beraber benimde 31.ülke gezim olcak geldikten 2 hafta veya 3 hafta sonra alaskaya nasıl giderim onu araştırıcam kanadaya gittim 4 defa bakalım nasıl olcak ALPER BEY

 28. Ercan Utku bey merhabalar biz iki arkadaş yaklaşık on günlük sao paulo ve rio de jenario yu gezmek istiyoruz bize sao paulo ve rio ilgili bilgiler verebilir misiniz ne zaman planlayalım nerede kalalım şamdiden teşekkürler

 29. São Paulo ya gelicek arkadaşlar yardıma ihtiyacı olanlar ulaşsın 3 senedir burda yaşıyorum telefon numaram +5511993229274 WhatsApp mesaj atın

 30. BEN GEMİCİYİM URUGUAYA GİTTİM BI KAC KERE BOENES AIRES DAHA IYİ ORDA DEMİRCİ DÜKKANI ACMAK ISTEDİM SONRA KORKTUM GÜVENLI DEYIL BENİ ANAHTARIM KAYBOLDU DİYE ELALEMİN EVİNİ KAPISINI KAYNAKLA KESMEYE GÖTÜRDÜLER

 31. Gittiniz gördünüz geldiniz bi evde kaldınız orda o ev sahibini taniyormusunuz daha oncesinden yada böyle evlerini kiralayan ve bunlarin bulunduğu bir site varmi ortalama 20 gun tatil için bilet parası hariç nekadar para yeter. Bizdeki telefon hatlarindan hangisi ordada calisiyor. Bilgi verirseniz sevinirim

  • Evinde kaldığım kişi uluslararası ücretsiz konaklama ağı Couchsurfing üyesi. Sistemi Çeşitli sayfamdaki Yurt Dışında Bedava Konaklama yazımda açıkladım. Brezilya ucuz bir ülke değil. Telefon hattınızı yurt dışına açtırırsanız çalışır, hangi operatör veya firma olduğu fark etmez.

 32. CEP TELEFONU KULLANMAYIN MARKETLERDE kart alın daha ucuz ben vodafonu actırdım toplam 35 dakika konuştum otomatik ödeme talimatı verdim lanet olasıcalar 2560 liramı çektiler müşteri hizmetlerini aramama bile 21 lira yazmışlar faturama uruguayda bişey yok bol bol at bin ve konyak iç denizi yok nehir çamurlu

 33. monte vıdeoya gidin orda okyanusa bakan baraka bulun 80 90 dolar gibi sokak satıcılarına dikkat et parayı katlıyarak veriyor eksik veriyorlar

 34. mrh ben daha once brezilyaya geldim belo horizonte 6 ay kaldim konustugum biri var simdi victorya sehrinde bir senedir konusuyorumsu an victoria sehrindeyim ve evleniyorum ama turkiyeden gelirken belgelerim tam otostik yaptirdim ama brezilya yazisi yok otostikte ben fedaral polis turkiyeden yazi bekliyorum kaç gunde gelir 95323416 tel numaram

  • Merhaba Serkan Bey. Brezilya’da yaşamak ve evlenmek kosununda bilgim, ben sadece gezmeye gittim. Ancak bu sayfayı okuyup bilenlerden size bilgi konusunda yardımcı olmalarını dilerim.

 35. Merhabalar.
  Subat ayi 3-10arasi rio ya gitmek istiyorum. Gezi amaclidir. Eslik edecek arkadas ariyorum. F M farketmez. Tahmimen max 10gunluk olacak. Tokyoda ikamet ediyorum.

 36. Merhaba Alper Metin bey,
  Daha dogrusu nereye gidecegime pek kararveremedim. Sao poulo da olabilir. Ancak guvenlik cekincemde varbiraz haliyle 🙁 Oradanda Siliye gecmek istiyorum.
  Ilk Guney Amerika gezim olacak. 🙂
  Tesekkur ederim

 37. merhaba , türk lirasını brezilya realine nasıl çevirebilirim? Bir de orda eyaletler arası seyehat için hangi firmalar var? vize gerekiyor mu? yardımcı olursanız sevinirim…

  • Merhaba. Türk lirasıyla Türkiye’de Bezilya para birimi real satın almak istiyorsanız sadece İstanbul Kapalıçarşı’da bulma olasılığınız var, o da pahalıya mal olur. Brezilya’da döviz büroları veya bankalarda dolar veya euro verip real alabilirsiniz. Ya da benim yaptığım gibi mevduat hesabınızdaki Türk Lirasının karşılığında ATM’lerden real çekebilirsiniz. Brezilya’da eyaletler veya uzak şehirler arasında uçakla seyahat için yerel GOL ve TAM havayolları var. Otobüsle seyahat için firma bilmenize gerek yok, şehirlerarası otobüs terminallerinden bilet alabilirsiniz. Brezilya için ve eyaletler arasında vize gerekmiyor. Brezilya geziniz Sao Paulo’dan mı başlayacak? Rotanız nasıl?

 38. Merhaba, ben pazartesi sabahı turla Güney Amerika (Brezilya ve Arjantin) ya gitmek üzere İstanbul dan ayrılacağım.Brezilya ile ilgili olarak güvenlik endişesi taşıyorum.Bazı sitelerde hakkında çok olumsuz şeyler yazılmış.Lütfen benim endişelerimi giderebilecek bir kaç şey yazabilirmisiniz. Teşekkürler.

  • Merhaba Leyla Hanım. Ne yazık ki endişenizi giderecek şeyler söyleyemem, hatta bu sizi rahat davranmaya sevk edip kötülük olur. Brezilya ve Arjantin şehirlerinde sokak suçu ve soygun yaygındır, tehlikeli kentlerdir. Sao Paulo Güney Amerika’nın en tehlikeli şehri denebilir. Turla gittiğinize göre rehberiniz size güvenlik uyarıları yapacak, gitmemeniz gereken yerleri söyleyecektir. Yanınızda fazla para taşımayın, pasaportunuz, banka kartlarınız ve cebinizde taşıyacağınız bir miktar dışındaki paranız için bir pasaport çantası alın (Çeşitli adlı sayfamdaki bir yazımda anlattım). Geceleri tek başınıza dolaşmayın. Gezinizi de zehir etmeyin tabii, gündüzleri tedbirli olarak keyifle gezin. Hangi kentler var Güney Amerika turunda?

 39. 4 senedir sao Paulo da yaşıyorum . Kaç gün kaldınız burda ? Nasıl bir tecrübedir ? Brezilya’nın en tehlikeli şehri rio de janeiro dur . 4 tarafı favela ile sarılıdır . Suç oranın yüksek olduğu şehirdir. Sao Paulo tabikide tehlikeli yerleri var siz gideceğiniz yeri bildikten sonra sorun yok sao Paulo tipik bir İstanbul iş alanı şehridir.

 40. Merhaba Leyla hanım, ben brezilyaya ilk gittiğimde saol Paulo ya ofis açılışı yapmak için gitmiştim. Sizin gibi gitmeden önce çok araştırma yaptım ve bende endişe etmiştim fakat gidince bu endişeniz yersiz olduğunu gördüm. Dışarıda gezerken bir takım tedbirler alın tabi ki mesela yanınıza fazla miktarda para almayın kredi kartı yada debit kart kullanın çünkü orada neredeyse kimse üzerinde para taşımıyor. Cep telefonunuzu güvenli bir iç cepte tutun, kameranızı fotoğraf çekmediğiniz zamanlarda boyundan takın omzunuza tutmayın gibi basit önlemler yeterli olur. Bunun dışında Rio turizm şehri olduğu için asıl orada dikkatli olun çünkü bu suç oranları orada yüksek. Sao Paulo da 6 ay, Rio da 2 ay kaldım diğer farklı şehirleri de gezdim seveceğinizi düşünüyorum iyi eğlenceler… Bom Dia amigos.. ^_^

 41. Merhaba ben sao paulo üniversitesine gitmek istiyorum şuan lise 2 öğrencisiyim bunu ailem dahil herkez çocukluk hevesi olarak görüyor ama ben çok ciddiyim oraya öğrenci olarak gitme imkanım varmı?

 42. Aslında 11. sınıf için dil bölümünü seçtim sadece sao paulo’da olmak zorunda değil benim kuzenim emekli hostes ve Brezilya için görüşleri gayet olumlu esas merak ettiğim ingilizce orda portekizce kadar geçerli olurmu mesela ordaki okullar ingilizce eğitim veriyormu?

 43. Aslinda bende 27 yasindayim benimde kucuklekten beri brezilyada yaşama arzum vardı son zamanlarda tekrar heves ettim şu anda oraya yerleşecek maddiyata sahibim vizeyi de bir şekilde alırım ama tek sorun şu ki dil bilmiyorum sizce hiç dil bilmeden gidip orada bir başlangıç yapmak zor mu? Asıl sormak istediğim şu ki dili bir süre sonra öğrenirsem orda bir devlet memuru olarak işe alınır mıyım?

  • Brezilya Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Bence Portekizce veya an azından İngilizce bilmeden Brezilya’da yaşamak çok zor olur. Herhangi bir yabancı ülkede devlet memuru olmak kolay değil.

 44. Merhaba Alper bey ben istanbul da ingilizce tercümanlık okumaktayım ve erasmus başvurusu yaptım onaylandı.Seneye barselonaya gidiyorum ve orada 6 ay kalacağım.Sizede 2-3 sorum var.6 ay barselonada olmak ispanyolca öğrenmem için yeterlimi yeterli değilse ne kalırsam öğrenebilirim?Bir diğer sorum ise bunu Brezilya başlığına yazdım çünkü okulu bitirdikten sonra Rio da yaşamak istiyorum ve ikinci önemli dil için ispanyolca demişsiniz.Sadece ispanyolca konuşarak kendimi ifade edip orda bir hayat kurabilirmiyim?

  • Merhaba. 6 ayda İspanyolcayı orta üzeri bir seviyeye getirmek mümkün ama iyi İspanyolca için bence yetmez. Aman sakın senin gibi Türklerle değil, İspanyollarla arkadaşlık et. 1 yıl çok iyi olur. Brezilya’da yaşamak için Portekizce bilmek gerekir bence, sadece İspanyolca yetmez. Brezilya’da 460.000 kişi İspanyolca konuşuyor, asıl avantajı yaygınlığı değil, Portekizceye benzerliği ve Portekizcenin kolay öğrenilebilmesi.

 45. Zaten olaki memnum kalırsam ve şehri beğenirsem 3. sınıf için 1 yıllık başvuruda yaparım.Ne yazık ki Brezilya erasmus olmuyor.Portekiz’e oluyor ama orayı herkes eleştirdi bilmiyorum daha sonra olursa sizce orayıda araştırmalı mıyım?Sizi çok sıktım özür dilerim 😀 ama son 1 sorum var Brezilya’ya gidersem ve portekizceyi öğrenirsem ingilizce-portekizce tercümanlık işi bulabilir miyim?

  • Brezilya’da Erasmus olmaması son derece normal. 🙂 Bence araştırın, hayır sıkmadınız, her zaman yorum ve sorularınızı beklerim. İngilizce Portekizce tercümanlık işi ne getirir bilmiyorum. Evinde kaldığım arkadaşım uzun süre ABD’de yaşamış, çok iyi İngilizce bilen bir kız ve kursta dil öğretmenliğinden az para kazanabiliyor. Brezilya’da yaşamak, yerleşmek fikri heyecan verici.

  • Arkadaşıma veya Brezilya için özel bir durum değil, Türkiye’deki evlerimiz temizlik ve düzen konusunda dünya ortalamasının üzerinde. Bu gayet düzgün bir ev, ben nerelerde kaldım görseniz acırdınız. 🙂

 46. herkese merhaba.. şu anda brezilya da olan veya gidip geri gelecek olan birine ihtiyaç duyuyorum :(bir süpriz yapmak istedim erkek arkadaşıma , internette bir bira bardağı gördü ve çok beğendi, ben de ona bunu hediye etmek istedim , araştırınca brezilya da bulunan taça baden bock isimli bir bira olduğunu gördüm, Türkiye ‘de bulamadım nereyi ararsam arayayım..erkek arkadaşımın doğum günü 25 nisanda, ve ben bu bardağı ona hediye etmek istiyorum 🙁 fiyatı ne ise tabiki karşılayacam.. yeterki o bira ve orjinal bardağı bana ulaşsın.. şimdiden çok teşekkür ederim.. umarım yanlış anlaşılmamışımdır..

 47. Merhaba Alper bey size portekizce ve Brezilya hakkında bir takım sorularım olacak
  Portekizce sizce kolaymı?
  Brezilya’da iken hiç bir türke rastladınızmı?
  Bu son sorum ise sizin kişisel düşüncenizle ilgili ;Diyelim Brezilya’da yaşamak istiyorsunuz ve orada bir arkadaşınız yok ne yapardınız?

  • Merhaba Yusuf Bey. Portekizce bilmiyorum ama sanırım orta zorlukta, İspanyolca’ya epey benzer bir dil. Brezilya’da yaşamak için Portekizce bilmek gerekir. Brezilya’ya yerleşmek isteyip de hiç arkadaşım yoksa yerel arkadaşlar edinmek için ilk aklıma gelen şey CouchSurfing ağı olur. Çeşitli adlı sayfamdaki bir yazıda ayrıntılı anlattım. Portekizce öğrenmek için gideceğim kursta yabancı arkadaşlarla da tanışırdım.

 48. Onur bey ben de ekimden sonra brezilya ya yasamaya gidiyorum. Ben danimarkada yasiyorum ve brezilya ya 3-4 kez gittim gezdim ama asik oldum ulkeye orda yasamaya karar verdim benim de guzel gelirim var ve ister bana mail at konusalim savner-hende @hotmail.com

 49. Aslında bu yorumu yaptıktan sonra iş buldum. Biraz para biriktirip ondan sonra gitmeye çalışacağım. Benim ne yazık ki düzenli bir gelirim yok. Ben orada hemen bir iş bulabileceğimi sanmıyorum. Oraya gittiğimde geçinmekte ve kendimi ifade etmekte zorlanmaktan korkuyorum.

  • Brezilya’da yaşamak için belli bir para miktarı söylemem doğru olmaz, ancak ucuz bir ülke olmadığı kesin. Alışveriş yerleri ve fiyatlar hakkında iki uzun yazım, Yediklerim sayfamda lokantalar, yemekler ve fiyatlar hakkında iki yazım daha var, bilgi verir.

 50. Arkadaşlar Brezilya hakkında söylenen tüm olumsuzluklara unutun 2010 yilidan beri sürekli gidip geliyorum Portekiz kolonisinden kurulu ve hemen hemen her turlu insan irkinin olduğu bir ülke alman Lübnan japon cin türk yok arkadaşlar sadece is yapan türkler var giyim dişinda herşey pahali değil yemek ucuz eglence alkol ucuz her çeşit eğlence merkezi var çeşitli dinlere sahipler ülkede gay sayisi oldukça yuksek 30 35 yas ustu bayanlari eşlerinden ayrilmis çok farklı yasam tarzlari var her evde kedi kopek sayisi çok fazla kedi kopek sevmeyenler için çok zor durum Portekiz kolonisinden gelen insanlar çok sicak kanli geneli sicak kanli kolaylıkla bayan arkadaş edinebileceğiniz bir ülke

 51. Aile yasamlari tamamen free bir ülke evdeki herkesin dini farkli bizdeki gibi değil suç oranina gelince ben İzmirde yasiyorum buradan örnek vereyim İzmirde bazi semtler tehlikeli geceleri tenekelik gibi orada ayni şeyler geçerli yoksa başka hicbir sorun yok favela dedikleri insanlar ülkenin her şehrinde var bunlar oranin genelde siyah irkli olan insanlardan oluşuyor ve oldukça fakir hayat yasayan insanlar devlet tarafindan ve Portekiz kolonisi oluşurken tamamen dislanmis insan toplulugu genelde şehir dişinda yasadiklari yerleşim yeri var. Turist olarak gittiysen senin karada isin yok zaten tehlike yok yani sunu da ekliyeyim eğlenceli insanlar ülke oldukça geniş araziye sahip yeşillik acisinadan çok zengin gezilecek görülecek çok güzel yerleri var tropikal bir iklim her an yağmur yağabilir sicaklik değil ama nem orani yuksek yağmur taneleri bizimkinden daha büyük asla usumeyeceginiz bir ülke et balik ucuz alkol ucuz kolaylıkla bayan arkadaş edinebilirsiniz evlerinde kalabilirsiniz.

 52. Ask olayi yuksek bir ülke duygusal insanlar akdeniz sicakligi var kisacasi korkulacak bir ülke değil gitmek isteyenlere gerekli bilgi verebilirim 5530070114 numaram. Portekizce zor bir dil değil kolaylıkla öğrenebilirsiniz biraz İngilizceniz var ise yeterli olacaktir gezilmesi görülmesi gereken bir ülke her acidan çok güzel harika manzaralari var kullandiklari para birimi reais bizdeki TL ile değeri ayni fark yok insanlarında ego yok her tarzdan her isten her meslek dalindan insanlarla tanisabilicegeniz arkadaşlık yapabilicegeniz bir ülke bu ülkeye gitmeden önce bütün on yargilari kafanizdan kaldırabilirsiniz.

 53. Türk hava yollarinin istanbuldan direk ucuslari var 14 ile 16 saat bazen 13 saat arazi degisiyor non stop uçuş en iyisi en rahati türk hava yollari uçakta zaten türk sayisi çok olmuyor ekonomi ve comfort bölümünde oldukça rahat edersiniz uçak çok dolu olmuyor economiyi seçerseniz bos koltukalarda yatarak uyuyarak seyahat etmiş olursunuz yilin belli bölümlerinde bilet fiyatları ucuz oluyor.

 54. Berk bey belli ki Brezilya hakkında epey bir bilgi sahibisiniz ingilizce tercümanlık bölümünü bitirdim portekizce öğrenirsem orada okuduğum bölüm sayesinde iş bulup hayat kurabilmem sizce ne kadar zor?

 55. Alper bey ben karadeniz’liyim ama nedense hep bi tropikal iklim sevdim ve hep öyle bi yerde yaşamak istedim ben 19 yaşındayım.Üniversite sınavına hazırlanıyorum ve dil bölümü bitirdim brezilya’ya gitmek için dil ve para yı halledebilirim ama başka zor şeyler yaşamaktan korkuyorum sizce bu ikisini hallettikten sonra gerisi gelirmi?

 56. Brezilya’da yaşamayı ben çok ciddi bir şekilde isteyenlerdenim.Ama ne varki ben çoktan üniversiteyi bitirip çalışmaya başladım.Şuan ingilizce tercümanlık yapmaktayım.Böyle hayallere çocukluktan karar verip eğitimi ona göre hedeflemek lazım tabi.Sizce ben geçmi kaldım?Kalmadıysamda siz ne yapardınız yerimde olsanız?

 57. TEFL (çok iyi bir İngilizceniz olduğunu varsaydım) ve yatak karşılığı hostel veya otel çalışanı olabilirsiniz. Staj için de başvurabilirsiniz (dil okulları staj ayarlar). Önce Brezilya Portekizcesi ardından dış ticaret için firmalarla görüşülebilir. İngilizceniz varsa tercümanlığı home office yapacak seviyeye getirmeniz orada yaşamanıza pek yetmez ama iş bulmak için giriş-çıkış veya belge, staj arama için belli bir miktar para lazım onu yaratır.

 58. Merhaba Arkadaslar abiler ablalar;

  Ben Guney Afrikanin Cape Town sehrinde yasayan biriyim. Burada calisma iznim ve calistigim bir sirket var. Meslegim Grafik Tasarimciyim. Brezilyada Seo Pauloda yasamak oranin kulturunu ve dilini ogrenmek istiyorum. Eger gelirsem is bulma sansim olabilir mi? Eger orada yasayip orada birilerinin ihtiyaci dogrultusunda grafik tasarimciya ihtiyaci olan var ise konusmak gorusmek isterim bu konuyla ilgili bana yardimci olabilecek birileri varsa eger cok minnettar olur dua ederim. Simdiden tesekkur eder hayatinizda basarilar dilerim.

 59. Brezilyada tamamlamak istiyorum kalan omrumu portekizce ogrenecegim kisa zamanda oraya gidince 3 aylik vizemi nasil sonsuza kadar uzatabilirim bana lutfen yardimci olun.

  • Brezilya’da yaşamak iyi fikir. Brezilya Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Sonsuz vize diye bir şey yok ama oturma izni ve vatandaşlık şartları için Brezilya Büyükelçiliği’ni arayabilirsiniz.

 60. Ben suan 15 bin TLlik aracimi satip 15 bin reel alarak brezilya 15 bin reel ve saglam portekizce ile gidicem is konusunda sansliyim hic zorlanmadim is bulmakta ama evlenemem orda artik sanirim acaba calisma izni ya da oturma izni almak sansim nedir ozgurluk eglence hayat ugruna arabamdan olarak 3 aylik vizem sonunda bu turkiye bana tekrar hergun bir litre vodka icirtecek kadar karamsarlastirma potansiyeline sahip bir ulke.

  • Brezilya’da yaşamak için iş bulmanız gerekir Can Bey, ya da daha fazla birikiminiz. Çalışma ve oturma izni konularını bilmiyorum ama okurlarımdan yanıtlayanlar olabilir. İyi şanslar.

 61. Merhaba Arkadaslar Gecen sene Sao pauloda bulundum.Simdi tekrar gidiyorum ve uzun sureli kalip dil ogrenip is yapmak istiyorum.Turkiyeden oraya ne goturursek basarili oluruz.Istanbulda tekstil isi yapiyorum.Fakat su anda Tekstil piyasasi sikintili.Orada bir baglanti kurulup ticaret yapilabilirmi

 62. Brezilya sao ya yerleşmek istiyoruz fakat bilmek istediğimiz 2 şey var, türkiyeye göre pahali mi ve orda türk restorant açmak için izin almak Cok mu zor? Cevabı mail adresi adresi gonderebilirseniz çok sevinirim. Osellsdr@ gmail.com tesekkurler.

 63. iyi günler bir staj değişim sınavına girerek brezilya da staj kazandım 1 aylık bir süreliğine hastanede olacak ama güvenlik ve dil konusunda endişlerim var ayrıca uçak biletleride tuzlu,sizce değer mi ?

  • Merhaba. Brezilya’da 1 ay yaşamak hoş olur. Staja kabul edildiğinize göre çalışacağınız hastanede sizinle konuşacak İngilizce bilenier vardır, Portekizce bildiğinizi var sayıyor olamazlar. Sao Paulo tehlikeli bir kent, ama ben olsam kaçırmazdım, ilginç bir deneyim olur. Gece dışarı çıkmayarak ve belli bölgelerden kaçınarak riski azaltabilirsiniz.

 64. Arkadaşlar merhabalar ill defa brezilyaya gitmeyi düşünüyorum benim gibi düşünen varsa gitmek isteyen bana mail atabilirsiniz kimene_14@ hotmail.com

 65. Merhaba,arkadaşlar uzun araştırmalar sonucunda brezilyada iş kurup,geri kalan hayatımı orada yaşamaya karar verdim. Şehirlerde sokak ve şiddet suçları TÜRKİYE dahil dünyanın bir çok ülkesinde var,200 milyondan fazla insan cesaret edip bir şekilde yaşayabiliyorsa orada, bu konuyu çokta dert etmemek gerektiğini düşünüyorum. ( Asıl risk “yaşamadan” ölmektir!)

  İş konusunda yapabileceğim bir kaç farklı mesleğim ve yatırım için bir miktar birikimim var.
  Oraya ciddi anlamda yerleşmek iş kurmak yaşamak isteyen arkadaşlar ile fikir alışverişi yapmak,gitmeyi düşünen ile yol arkadaşı yada iş ortağı gibi tüm önerilere, fikirlere ve teklfilere açığım.

  Konuyla ilgili,
  whatasptan ulaşabilirsiniz 535 735 03 23

 66. Herkeze selam

  ben ve esim temmuz agustosda 2017 INSHAALAH brezilyay gidecegiz yerlesmek icin oglumuzuda orda dunyayay getirecegiz whatsup numarasida olur sizi ararim

  her turlu tavsiye ve bilgilerinize simdiden cok tesekkur ederim e mailim bozdagd yahoo com
  tesekkurler

  deha

 67. Merhaba eylül ayının sonu gibi Brezilya Londrina bölgesine bir iş seyahati gerçekleştirmem gerekiyor fakat ilk akla gelen korku güvenlik sorunları sebebi ile araştırmalara koyuldum onun haricinde tüm dünya gezi tecrübelerime güvenerek her şeyi rahatça halledebileceğimi düşünüyorum uçuşum Sao Paolo ya olduğu için Londrina’ya nasıl gideyim? araç kiralanabilir mi? Hangi saatleri kullanayım ve nelere dikkat edeyim yardımlarınızı bekliyorum?

  • Merhaba. Brezilya’nın büyük şehirleri tehlikeli, sokak suçları, silahlı soygun yaygın. Sao Paulo’dan Londrina’ya Princesa do lvai, Catarinense, Viaçao Garcia ve Brasil Sul firmalarının her gün çok sayıda otobüsü var ve yedi buçuk saat sürüyor. GOL Hava Yollarının da ülke içi direkt uçuşları var, Araç kiralamadım hiç ama mutlaka mümkündür. Çeşitli adlı sayfamda gösterip anlattığım bir pasaport çantası alın. Üzerinizde az nakit para taşıyın.

 68. Brezilya’da evlilik kaç sürüyor ?

  Sevgilim Brezilya’da (Penapolis’te) ben türkiye’deyim.

  Brezilya’da evlilik yapmak için Türkiye’den gerekli evraklar nelerdir evlenmek için (eksiksiz)?

  Penapolis diğer şehirlere göre pek fazla tehlikeli değilmiş bildiğime göre sizce nasıl bir şehir?

  Penapolis’te bildiğiniz Türk lokantası var mı?

  Bilgilerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

  Saygılarımla.

  • Merhaba. Yabancı olarak Brezilya’da bir Brezilya vatandaşı ile evlenmek için gereken adım ve belgeler, eyalete göre biraz farklılık gösterebiliyor olsa da genel olarak şunlar:
   1. Ayrıntılı nüfus kaydı ve büyükelçilikten onay (Certidão de Inscrição Consular).
   2. Pasaport.
   3. Bekar olduğunu gösteren belge. Daha önce evlilik yaşanmış ise boşanma veya eski eşin ölüm belgesi.
   4. Evliliğin gerçekleştirileceği kentin nüfus müdürlüğünden (Registros Civis) alınacak evlilik isteği belgesi.
   Bu belgelerin asılları ve yeminli tercüman tarafından Portekizceye çevirilerinin noter onaylı kopyaları gerekiyor. Ardından nüfus müdürlüğü bu evlilik isteğini duyuru panolarında ve yerel gazetede yayınlayarak halktan bu evliliğe itirazı olan olup olmadığını soruyor. İtiraz eden yoksa evlilik izin belgesi (Certidao de Habilitação de Casamento) veriyor.
   Brezilya’da evlenen yabancılar hemen vatandaşlık statüsü kazanamıyorlar. Evlendikten sonra kalıcı oturma belgesi vizesi VIPER başvurusu yapılabiliyor; bunun için Federal Polis Yabancılar Şubesine (Policia Federal-Setor de Estrangeiros) gidip evlilik belgesini ve aşağıdakileri beyan etmek gerekiyor.
   1. Başvuru formu.
   2. Pasaportun boş sayfalar dahil tamamının onaylı kopyası.
   3. Ülkeye giriş kartının kopyası.
   4. Son 90 güne ait sabıka kaydı ve Brezilya Ankara Büyükelçiliği (Consulado-Geral do Brasil) tarafından onaylanmış Portekizce kopyası.
   5. 2 adet 3x4cm boyutlu renkli, beyaz zeminli fotoğraf.
   6. Nüfus kaydı ve onaylı çevirisi.
   7. Brezilya’daki adresi kanıtlayan telefon veya su veya elektrik faturasının aslı.
   8. Vize ücretinin ödendiğini gösteren banka dekontu (Guia de Recolhimento da União).
   Beş yıl evli kaldıktan sonra ise vatandaşlık başvurusu yapılabiliyor.
   Penapolis 58 bin nüfuslu küçük bir şehir, Rio de Janerio, Sao Paulo gibi büyük şehirlerden çok daha güvenli.

 69. Selamlar hocam. Makine mühendisiyim ve İngilizce biliyorum. Kız arkadaşım Brezilya’da sao jose rio de preto kentinde yaşayan bir mühendis. Acaba oradan iş bulabilir miyim veya nasıl bulabilirim İngilizce bana yeter mi?

  • Merhaba. Kentin adı Sao Jose do Rio Preto olmalı sanırım, değil mi? İş konusunda bilgim yok. İngilizce bilgisiyle Brezilya’da iş bulmak için uluslararası bir firma ya da batı dünyasıyla iş yapan şirketlerle iletişim kurmak gerekir. Dev bir büyükşehir olan Sao Paulo eyaletinde olması bir avantaj. Brezilya’ya gittiniz mi hiç?

 70. Hocam selamlar ben de Porto Alegre’deyim, Rio Grande arası gidip geliyorum gemideyim Porto Alegre’da Türk restorantına karşılaştınız mı acaba ya da Türk damak tadına uygun bir yer 1 sene daha buralardayım yemek kültürü çok farklı.

  • Merhaba. Ben Brezilya’da yemek konusunda hiç sorun yaşamadım, Türk lokantası aramak aklımdan bile geçmedi. Et ve sebze ağırlıklı, gayet lezzetli. Porto Alegre’de tek Türk lokantası var; R. Gen. Lima e Silva, 950 adresindeki Mahmut Kebap Döner. Ayrıca Rua Doutor Timoteo 272 adresinde Baalbek, Rua Felicissimo de Azevedo 950 adresli Zaituna adlı Arap restoranları da işinizi görebilir. Nasıl Brezilya’da yaşamak sizin için? Genel olarak memnun musunuz?

 71. Hocam merhabalar. Ben 1 ay sonra Riberirao Preto – Sao Paulo şehrinde bir fuara katılıcam. Fuar 3 gün sürecek. Bir Türk tercümana ihtiyacım var. Acaba yardım edebilecek birini tanıyor musunuz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz