Bugün tek başıma Montevideo‘da çok yürüdüm ve keyif aldım. Önce evden kentin en geniş ve uzun caddesi olan Bulevar General Artigas Bulvarı’na yürüdüm. Bulvarda şık evler, bazı banka şubeleri, üniversite, anıtlar, klinikler, lunapark, golf kulübü var. Bulvar geniş bir parka ulaşıyor ve deniz kenarında bitiyor. Uruguay’ın başkenti Montevideo’dan gezi notlarım devam ediyor.

 

Aşağıdaki bez ve tayt satan amca ne kadar sevimli.

 

latin amerikada yaşam
Bulevar General Artigas’da seyyar satıcı amca. Uruguay’da insanlar.

 

Uruguay’ın Başkenti Montevideo

Aşağıda Montevideo Obeliski görülüyor, resmi ve tam adı Obelisco a los Constituyentes de 1830. Heykeltraş Jose Luis Zorrilla de San Martin (bu Latin isimleri beni öldürecek) tarafından yapılan 40 metre uzunluğundaki üç kenarlı anıtın her tarafında birer bronz heykel var ve her biri “Kanun”, “Özgürlük” ve “Güç”ü temsil ediyor. Altıkenar bir havuzla çevrili. 1930 yılında, daha önce bahsettiğim Uruguay Anayasası’nın yüzüncü yılını kutlamak için inşa edildi. Uruguay ile rekabeti ünlü olan Arjantin kıskanmış olmalı ki, altı yıl sonra anıtın aynısının daha büyüğü, Buenos Aires’e kentin kuruluşunun dört yüzüncü yılı için inşa edildi. Güney Amerika seyahat için bence harika bir kıta. Uruguay’ın başkenti eğlenceli.

 

güney amerika seyahat
Uruguay’ın başkenti. Güney Amerika seyahati.

 

latin amerikada yaşam
Artigas Bulvarı’nda manav. Bulevar General Artigas, Montevideo. Latin Amerika’da yaşam.

 

Bulevar General Artigas’da kuzeyden güneye doğru yürürken sol tarafta yüksek ve yeni binalar, sağ tarafta ise tarihi ve kişilikli binalar çoğunlukta. Bulvardaki şık evlerden bazıları. Latin Amerika’da yaşam görüntüleri, Uruguay’ın başkenti Montevideo.

 

latin amerika gezi
Bulevar General Artigas, Montevideo. Latin Amerika gezisi.

 

güney amerika seyahat
Bulevar General Artigas, Montevideo. Uruguay gezisi.

 

Güney Amerika seyahat etmek için yaratılmış bir kıta. Zaman ve para bulan herkese bir Latin Amerika gezisi öneririm.

 

Bulevar General Artigas Montevideo
Bulevar General Artigas Bulvarı’nda güzel bir ev. Montevideo. Latin Amerika seyahati.

 

Uruguay’ın Başkenti Gezi Notları

İspanyol sanatçı Miquel Blay tarafından yapılan anıtını gördüğünüz José Pedro Varela, Uruguaylı bir sosyolog, gazeteci ve politikacı. 1875-76 yıllarında kısa süren başkanlığı döneminde onun sayesinde Uruguay ücretsiz, zorunlu ve laik eğitime geçerek dünyada bunu gerçekleştiren ilk ülkelerden oldu. Jose Pedro Varela sayesinde Uruguay’da kabul edilen 1877 Yaygın Eğitim Kanunu, bugün bile ülke ve eğitim sistemi üzerinde belirleyici bir etkiye sahip.. Önceki yazımda bahsettiğim, heykellere yapıştırılmış kalplerden bunda da var.

 

uruguay başkenti
Uruguay’ın başkenti

 

Bu anıtın kime ait olduğunu ya yazmamışım, ya da bulamadım.

 

uruguay başkenti
Uruguay’ın başkenti

 

Uruguay Üniversiteleri

Uruguay’da bir devlet üniversitesi, dört özel üniversite var. Burada hem ziyaret ettiğim üniversiteden resimlerim, hem de diğer üniversiteler hakkında bilgi var.

 

uruguay üniversite
Uruguay Universidad de Republica, Facultad de Arquitectura, Montevideo. Uruguay’da üniversite.

Uruguay Cumhuriyet Üniversitesi (Universidad de la Republica) Mimarlık Fakültesi’ni (Facultad de Arquitectura) ziyaret ettim. Ben gezdiğim ülkelerde düğün dernek, parti, kilise, cami, toplantı, pazar, okul, üniversite gördüm mü girerim. Kapıda bekçiydi güvenlikti olmadığı için gittiğim ülkelerde içeri girmek kendi çalıştığım üniversiteye girmekten daha kolay oluyor. Yukarıdaki yazı sizi “aaa yazanı anladım, Uruguay’a gitsem ben okurum, yaşarım” yanılgısına düşürmesin. İspanyolca gerek. Uruguay’da üniversite okumak isteyenlere bilgi.

 

uruguay eğitim
Facultad de Arquitectura, Montevideo, Uruguay’da okumak.

Bizdeki Ocak ayı gibi, Temmuz ayı Uruguay‘da kış, fakültede sömestr sonu sınav dönemi olduğu için pek öğrenci yok. Binaları, dershaneleri dolaştım. Gördüğünüz gibi herkesin mate çayı takımı yanında.

 

uruguay üniversite
Montevideo, Facultad de Arquitectura, Uruguay. Üniversite.

 

Masaya dikkat!

uruguay üniversite
Mimarlık Fakültesi öğrencileriyle sohbet, Montevideo’da üniversite.

Mimarlık fakültesi öğrencileriyle sohbet ettim. Uruguay’da laz müteahhit olup olmadığını sordum, yokmuş. Epey konuştuk, mate çayı içtik. Dekanlığa seçmeli “Laz Mütayitlik” dersi açılması için dilekçe vermeye karar verdiler. “Yapmayın” dedim ben, bakalım. Uruguay’ın başkenti Montevideo böyle kalsın lütfen.

 

Uruguay’daki Üniversiteler

Uruguay’daki üniversiteler, adları ve bilgileri:

 

Cumhuriyet Üniversitesi

Uruguay Cumhuriyet Üniversitesi (Universidad de la República, kısa  adı UdelaR) ülkenin devlet üniversitesi olarak en önemli, en eski ve en büyük üniversitesi. 1849 yılında kurulan üniversitede 80,000’den fazla öğrenci okuyor. Mimarlık, güzel sanatlar, kimya, ekonomi, işletme, mühendislik, eğitim bilimleri, hukuk, tıp, hemşirelik, psikoloji, fen bilimleri, sosyal bilimler, ziraat, diş hekimliği, veterinerlik fakülteleri ve ilgili bölümleri var. Salto ve Rivera kentlerinde de bazı fakülteleri var. Uruguay’da okumak isteyenler için en iyi seçenek.

 

ORT Uruguay

ORT Uruguay (Universidad ORT Uruguay) ülkenin en büyük özel üniversitesi. Üniversite bünyesindeki beş fakülte ve enstitüde 9.500’den fazla öğrenci eğitim görüyor. ORT Uruguay 1942 yılında kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kuruldu. 1996 yılında özel üniversite statüsünü kazandı. Böylece ORT Uruguay ülkedeki ilk özel üniversite sertifikasını alan eğitim kuruluşu oldu. 1880 yılında St. Petersburg’ta Yahudi kesim tarafından kurulan uluslararası eğitim ağı olan World ORT‘ye üye.

 

Montevideo Üniversitesi

Montevideo Üniversitesi (Universidad de Montevideo) Uruguay’ın başkenti Montevideo’da özel bir üniversite. 1986 yılında kurulmasına rağmen, üniversite statüsünü 1997’de kazandı. Üniversitenin Roma Katolik organizasyon olan Opus Dei ile yakın bağlantısı var. Üniversitedeki bölümler; işletme, hukuk, ekonomi, haberleşme, IEEM, mühendislik, biyomedikal, muhasebe, işletme, eğitim, tarih, felsefe, edebiyat, matematik, İngiliz dili ve edebiyatı, inşaat mühendisliği, endüstri mühendisliği, bilişim teknolojileri.

 

Uruguay Katolik Üniversitesi

İspanyolca adı Universidad Catolica del Uruguay Damaso Antonio Larranaga olan özel üniversitenin merkez kampüsü Montevideo, diğer iki kampüsü Maldonado ve Salto’da. Sosyal bilimler, hukuk, mühendislik, hemşirelik, dişçilik, psikoloji bölümleriyle eğitim veriyor.

 

Uruguay’da Eğlence ve Yaşam

 

latin amerikada yaşam
Lunapark. Parque de Atracciones, Bulevar General Artigas, Uruguay’da yaşam.

Yabancı ülkelerde lunaparka gitmeyi ve insanları izlemeyi severim. Latin Amerika’da yaşamın içine girdiğim yerlerden biri de bu lunapark oldu.

 

güney amerika eğlence
Lunapark, Parque de Atracciones, Montevideo Funfair, Uruguay’da eğlence, Güney Amerika.

 

latin amerika eğlence
Montevideo Lunaparkı, Parque de Atracciones, Montevideo Funfair, Uruguay. Latin Amerika’da eğlence.

 

Çarpışan otomobili hepimiz gördük de, ben çarpışan motosikleti ilk defa Uruguay’da gördüm: Uruguay videoları

 

 

 

latin amerika eğlence
Montevideo Lunaparkı, Parque de Atracciones, Montevideo Funfair, Uruguay başkenti.

 

güney amerika insanlar
Uruguay başkenti ve insanlar.

 

Uruguay’da mate çaysız gezilmez.

 

Uruguay'de insanlar
Uruguay insanları

 

uruguay yaşam
Uruguay halkı

Çocuklar her yerde güzeldir. Uruguay başkenti Montevideo’da da öyle.

 

Uruguay Montevideo gezisi
Montevideo Lunaparkı, Parque de Atracciones, Montevideo Funfair, Uruguay gezisi.

 

 

Bir fincan kahve olsam, 40 yıl hatırım olsa.

 

Montevideo parque de atracciones
Lunapark, Montevideo.

 

Montevideo funfair
Montevideo Funfair. Lunapark. Uruguay’da eğlence.

 

uruguay başkenti
Bulevar General Artigas, Uruguay’ın başkenti Montevideo.

 

Montevideo gezi
Bulevar General Artigas, başkent Montevideo.

 

Bulevar General Artigas Bulvarı’nda sevimli evler. Uruguay başkenti Montevideo’da yaşam.

 

latin amerika gezi
Uruguay’ın başkenti

 

başkent Montevideo
Uruguay başkenti Montevideo

 

Montevideo gezi
Montevideo, Uruguay. Güney Amerika seyahati.

 

uruguay Montevideo
Bulevar General Artigas, Montevideo.

 

Ve uzun bir yürüyüşten sonra sahile ulaştım

 

montevideo
Montevideo’da gezilecek yerler

 

Montevideo yazılarımı okumaya devam etmek için tıklayın:

Sahil, mate çayı ve arkadaşlarım.

13 YORUMLAR

  1. merhaba Alper bey seneye lisans eğitimim bitecek ve uruguay gibi güzel bir ülkeye bir gün gitmek belkide geri kalan yaşamımı orada sürdürmek hayallerim arasında ama yaşam koşulları neler iş olanakları kalacak yer ve alışma süreci nasıl olur bunlar hakkında ben ve benim gibi insanlara neler söyleyebilirsiniz acaba şimdiden teşekkürler .

  2. Alper bey yazinizi keyifle okuduk. Esim ve 7 yasindaki kizim mavi ile uruguay a giderek vatandaslik icin basvurmayi dusunduk ancak boyle bir maceraya atilmak icin bazen cesaretimiz dusuyor ucaktan inince napicaz ne edicez ilk pratikte aklimiza bu geliyor kari koca egitimli kisileriz hatta ben emekliyim erken emekli 🙂 sizinle en azindan fikir bazinda gorusmek isterim mail den veya telefonla size de uygunsa saygilarimla.

    • Merhaba. Blog yazılarıma ilginize teşekkürler. Uruguay güzel ve özgür bir ülke ancak orada iş bulmak kolay değil. İspanyolca bilmeniz gerekir. Blogumun iletişim kutusundan yazdıklarınız bana e-posta olarak geliyor. Saygılar.

  3. Alper Bey, vatandaşlık ve üniversite hakkındaki yazılarınızı okudum. Üniversiteyi bu yıl İngilizce hazırlık düzeyinde dondurdum. Yurtdışı imkanlarını araştırıyorum bir yandan. İki yıl İspanyolca eğitimi alıp Uruguay’da çalışarak ücretsiz üniversitede eğitim görme şansımız bulunur mu?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz